Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Είναι δυνατόν να επιστρέψω;
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Tips n' Tricks
tornado
Γεια χαρά σε όλους. Όπως μπορείτε να δείτε, είμαι καινούριο μέλος εδώ. Είδα το συγκεκριμένο forum και αποφάσισα να γίνω μέλος για να μπορέσω να πω τι συμβαίνει και να ακούσω κάποιες απόψεις σχετικά με κάποια πράγματα που με απασχολούν.

Στο χώρο του μπάσκετ δεν είμαι καινούριος. Όταν ήμουν πιτσιρικάς ήμουν μέλος στην ακαδημία μιας γνωστής ομάδας και έκανα προπόνηση εκεί. Όλα πήγαιναν μια χαρά και η επιβεβαίωση σε όλα αυτά ήταν η 1η θέση που πήρε η ομάδα μου στο καθιερωμένο εσωτερικό τουρνουά του συλλόγου. Δε μου έφτανε αυτό. Συνέχισα να προπονούμαι και μόνος, παίζοντας σε ανοιχτά γήπεδα και αφιερώνοντας επιπλέον προσωπικό χρόνο στο μπάσκετ. Αδιαφορώντας παντελώς για τις "σειρήνες" που άκουγα γύρω μου ότι είχα ταλέντο.

Κάπου εκεί αρχίζουν και τα δυσάρεστα. Ο προπονητής μου ανακοινώνει ότι θα πρέπει να με απομακρύνει από την ομάδα, καθώς -σύμφωνα με τα λεγόμενά του - δεν άντεχα το κλίμα και το πνεύμα του πρωταθλητισμού. Εγώ ήμουν πιτσιρικάς όπως ανέφερα πιο πριν. Θύμωσα με τον προπονητή μου και σταμάτησα να παίζω μπάσκετ στα πλαίσια συλλόγου. Συνέχισα να παίζω εντελώς χαλαρά, αφού πλέον δεν ανήκα σε κανένα σύλλογο.

Πρόσφατα, έμαθα ότι όλο αυτό είχε σκηνοθετηθεί από τους γονείς μου σε συνεργασία με τον τότε προπονητή μου. Αιτία; Ο πολύ συνηθισμένος τρόπος σκέψης του έλληνα γονιού "εγώ το παιδί μου θέλω να γίνει επιστήμονας, όχι να παίζει με μια μπάλα". Ένιωσα αμέσως την επιθυμία να ξεκινήσω να παίζω πάλι. Αυτή τη στιγμή δεν είμαι πιτσιρικάς βέβαια, είμαι 30 χρονών και κατανοώ ότι ίσως πλέον να είναι αργά. Όμως θα ήθελα να κάνω μια προσπάθεια, τη δική μου προσπάθεια που έμεινε στη μέση. Θα ήθελα να ακούσω τις απόψεις σας για το ότι σκέφτομαι να γυρίσω. Όπως και κάποιες συμβουλές για το πώς να ψάξω για μια ομάδα... δε νομίζω να είναι και τόσο φυσιολογικό για κάποιον στην ηλικία μου να σκάσει στα γραφεία ενός συλλόγου και να πει "γεια σας θέλω να κάνω προπονήσεις μπάσκετ και αν γίνεται να παίξω κιόλας". Επίσης αν κάποιος γνωρίζει συλλόγους σε Θεσσαλονίκη-Λάρισα που να μπορούν να δεχτούν κάποιον στην ηλικία μου, θα με βοηθούσε πολύ.

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.
morfi
Τρελό άκυρο αυτό με τους γονείς huh.gif. Από ότι κατάλαβα έχεις αποθημένα, όπως και εγώ. Και επειδή αυτό το καιρό κάνουμε ακριβώς την ίδια σκέψη είμαι σύμφωνος πως πρέπει να το ψάξεις μέχρι εκεί που δεν πάει. Αυτό που κάνω και εγώ τώρα δηλαδή αν και σε μικρότερη ηλικία (26) από σένα.
tornado
Ξέρεις ποιο είναι το θέμα morfi; Ότι ρε φίλε... δεν καβάλησα ποτέ καλάμι, δεν άφησα κανέναν εξωαγωνιστικό παράγοντα να με επηρεάσει. Η προπόνηση ήταν προπόνηση, η γκόμενα ήταν γκόμενα. Δεν ξενύχταγα, δεν έπινα, δεν κάπνιζα... Θα καταλάβαινα ότι θα ήταν φυσιολογικό να χαραμιστώ, αν ίσχυαν τα παραπάνω. Αλλά ντάξει, όχι να μου την κάνουν οι ίδιοι μου οι γονείς... Δεν είχα πει ποτέ ότι θα γινόμουν Ο ΠΑΙΧΤΑΡΑΣ, γιατί δεν ήμουν καλαμοκαβαλημένος. Όμως αυτό που μου έδωσε στα νεύρα ήταν ότι δεν άφησαν να εκμεταλλευτώ την ευκαιρία που μου δόθηκε. Και δε θέλω καν να σκέφτομαι πόσα άλλα παιδιά έχουν χάσει τέτοιες ευκαιρίες με αυτόν τον τρόπο...
morfi
QUOTE(tornado @ Feb 22 2012, 20:54 ) *
Ξέρεις ποιο είναι το θέμα morfi; Ότι ρε φίλε... δεν καβάλησα ποτέ καλάμι, δεν άφησα κανέναν εξωαγωνιστικό παράγοντα να με επηρεάσει. Η προπόνηση ήταν προπόνηση, η γκόμενα ήταν γκόμενα. Δεν ξενύχταγα, δεν έπινα, δεν κάπνιζα... Θα καταλάβαινα ότι θα ήταν φυσιολογικό να χαραμιστώ, αν ίσχυαν τα παραπάνω. Αλλά ντάξει, όχι να μου την κάνουν οι ίδιοι μου οι γονείς... Δεν είχα πει ποτέ ότι θα γινόμουν Ο ΠΑΙΧΤΑΡΑΣ, γιατί δεν ήμουν καλαμοκαβαλημένος. Όμως αυτό που μου έδωσε στα νεύρα ήταν ότι δεν άφησαν να εκμεταλλευτώ την ευκαιρία που μου δόθηκε. Και δε θέλω καν να σκέφτομαι πόσα άλλα παιδιά έχουν χάσει τέτοιες ευκαιρίες με αυτόν τον τρόπο...

Αν και δεν μου έχει τύχει σε νιώθω. Έχω και εγώ τα δικά μου μπασκετικά αποθημένα, διαφορετικά βέβαια από τα δικά σου, αλλά σε καταλαβαίνω. Για αυτό και πιστεύω πως πρέπει να το προσπαθήσεις. Είμαι υπέρ μιας τέτοιας προσπάθειας. Την κάνω άλλωστε και εγώ αυτό το καιρό. Καλή σου τύχη σε ότι και αν κάνεις.
Zoys
Ποτέ δεν είναι αργά ειδικά αν αγαπάς ακόμη τη σπυριάρα και δεν έχεις χάσει επαφή με το άθλημα.
tornado
Δεν έχω χάσει επαφή, αλλά το θέμα της αναζήτησης ομάδας παραμένει. Δεν ξέρω, το βρίσκω περίεργο να παω σε ένα σύλλογο και να πω "θέλω να κάνω προπονήσεις" κλπ... Συν ότι είμαι 99% σίγουρος ότι θα μου πουν ότι είμαι μεγάλος. Έχει κανείς καμιά ιδέα;
frenchman7
Φιλαράκι κρίμα που ήρθαν έτσι τα πράγματα... Καλό θα είναι να κάνεις την προσπάθεια σου γιατί είναι κακό να μένουν απωθημένα..

Και άμα σου τύχει κάτι καλό είναι και γαμώ τα θέματα για βιβλίο!!! 56.gif

Καλή επιτυχία πάντως..
tornado
frenchman είναι απωθημένο γιατί δε μου επέτρεψαν να κάνω την προσπάθειά μου... Αν την έκανα και έτρωγα τα μούτρα μου θα έλεγα "εντάξει, το μπάσκετ δεν είναι για μένα". Όμως το ότι δε άφησαν να προσπαθήσω είναι αυτο που μου γυρίζει το μάτι. Όπως και δε φοβάμαι να αποτύχω αν προσπαθήσω τώρα. Και όχι, δε θα πω ποτέ "είμαι μεγάλος γιαυτό δεν τα καταφέρνω", γιατί δεν έχω χάσει την επαφή. Απλά θέλω πρώτα να ακούσω κάποιες απόψεις ή αν κάποιος άλλος είχε την ίδια τύχη να μου πει πώς το χειρίστηκε κλπ.
benchwarmer
Πάντως σε τοπικά πρωταθλήματα υπάρχουν άπειροι παίχτες που είναι όχι μόνο 30, αλλά και κοντά 40.... Αν ψάξεις καλά, το θεωρώ βέβαιο ότι θα βρεις ομάδα που θα ενδιαφέρεται.
frenchman7
QUOTE(tornado @ Feb 22 2012, 21:23 ) *
frenchman είναι απωθημένο γιατί δε μου επέτρεψαν να κάνω την προσπάθειά μου... Αν την έκανα και έτρωγα τα μούτρα μου θα έλεγα "εντάξει, το μπάσκετ δεν είναι για μένα". Όμως το ότι δε άφησαν να προσπαθήσω είναι αυτο που μου γυρίζει το μάτι. Όπως και δε φοβάμαι να αποτύχω αν προσπαθήσω τώρα. Και όχι, δε θα πω ποτέ "είμαι μεγάλος γιαυτό δεν τα καταφέρνω", γιατί δεν έχω χάσει την επαφή. Απλά θέλω πρώτα να ακούσω κάποιες απόψεις ή αν κάποιος άλλος είχε την ίδια τύχη να μου πει πώς το χειρίστηκε κλπ.


Λογικότατο, και μπράβο σου που ακόμα έχεις όρεξη..
Tapanic
QUOTE(tornado @ Feb 22 2012, 20:38 ) *
Γεια χαρά σε όλους. Όπως μπορείτε να δείτε, είμαι καινούριο μέλος εδώ. Είδα το συγκεκριμένο forum και αποφάσισα να γίνω μέλος για να μπορέσω να πω τι συμβαίνει και να ακούσω κάποιες απόψεις σχετικά με κάποια πράγματα που με απασχολούν.

Στο χώρο του μπάσκετ δεν είμαι καινούριος. Όταν ήμουν πιτσιρικάς ήμουν μέλος στην ακαδημία μιας γνωστής ομάδας και έκανα προπόνηση εκεί. Όλα πήγαιναν μια χαρά και η επιβεβαίωση σε όλα αυτά ήταν η 1η θέση που πήρε η ομάδα μου στο καθιερωμένο εσωτερικό τουρνουά του συλλόγου. Δε μου έφτανε αυτό. Συνέχισα να προπονούμαι και μόνος, παίζοντας σε ανοιχτά γήπεδα και αφιερώνοντας επιπλέον προσωπικό χρόνο στο μπάσκετ. Αδιαφορώντας παντελώς για τις "σειρήνες" που άκουγα γύρω μου ότι είχα ταλέντο.

Κάπου εκεί αρχίζουν και τα δυσάρεστα. Ο προπονητής μου ανακοινώνει ότι θα πρέπει να με απομακρύνει από την ομάδα, καθώς -σύμφωνα με τα λεγόμενά του - δεν άντεχα το κλίμα και το πνεύμα του πρωταθλητισμού. Εγώ ήμουν πιτσιρικάς όπως ανέφερα πιο πριν. Θύμωσα με τον προπονητή μου και σταμάτησα να παίζω μπάσκετ στα πλαίσια συλλόγου. Συνέχισα να παίζω εντελώς χαλαρά, αφού πλέον δεν ανήκα σε κανένα σύλλογο.

Πρόσφατα, έμαθα ότι όλο αυτό είχε σκηνοθετηθεί από τους γονείς μου σε συνεργασία με τον τότε προπονητή μου. Αιτία; Ο πολύ συνηθισμένος τρόπος σκέψης του έλληνα γονιού "εγώ το παιδί μου θέλω να γίνει επιστήμονας, όχι να παίζει με μια μπάλα". Ένιωσα αμέσως την επιθυμία να ξεκινήσω να παίζω πάλι. Αυτή τη στιγμή δεν είμαι πιτσιρικάς βέβαια, είμαι 30 χρονών και κατανοώ ότι ίσως πλέον να είναι αργά. Όμως θα ήθελα να κάνω μια προσπάθεια, τη δική μου προσπάθεια που έμεινε στη μέση. Θα ήθελα να ακούσω τις απόψεις σας για το ότι σκέφτομαι να γυρίσω. Όπως και κάποιες συμβουλές για το πώς να ψάξω για μια ομάδα... δε νομίζω να είναι και τόσο φυσιολογικό για κάποιον στην ηλικία μου να σκάσει στα γραφεία ενός συλλόγου και να πει "γεια σας θέλω να κάνω προπονήσεις μπάσκετ και αν γίνεται να παίξω κιόλας". Επίσης αν κάποιος γνωρίζει συλλόγους σε Θεσσαλονίκη-Λάρισα που να μπορούν να δεχτούν κάποιον στην ηλικία μου, θα με βοηθούσε πολύ.

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.


Ενταξει δεν σε πηραν τα χρονια αμα εισαι καλος ανετα σε παιρνει μια ομαδα!Το θεμα ειναι οτι απο μικρος εδειχνες οτι κατειχες αυτογνωσια κ οτι ησουν παρα πολυ προσγειωμενος...!Παρολα αυτα δεν πιστευω να φταινε τοσο πολυ οι γονεις,επρεπε να σκασεις σε καποια γραφεια κ να πεις:θελω να κανω προπονηση ουτε επιστημονας θελω να γινω ουτε τιποτα,μονο να παιζω το αθλημα που αγαπαω!Παντω πολυ ωραιο topic 77.gif
tornado
QUOTE (Tapanic @ Feb 23 2012, 11:15 ) *
Ενταξει δεν σε πηραν τα χρονια αμα εισαι καλος ανετα σε παιρνει μια ομαδα!Το θεμα ειναι οτι απο μικρος εδειχνες οτι κατειχες αυτογνωσια κ οτι ησουν παρα πολυ προσγειωμενος...!Παρολα αυτα δεν πιστευω να φταινε τοσο πολυ οι γονεις,επρεπε να σκασεις σε καποια γραφεια κ να πεις:θελω να κανω προπονηση ουτε επιστημονας θελω να γινω ουτε τιποτα,μονο να παιζω το αθλημα που αγαπαω!Παντω πολυ ωραιο topic 77.gif


Έτσι όπως μου το έφεραν κατάφεραν ακριβώς αυτό που έπρεπε. Δηλαδή να ζοχαδιαστώ τόσο που να πω "Δεν παίζω πια για κανέναν, παρά μόνο για την κ...λα μου σε κανα προαύλιο σχολείου ή σε κανα ανοιχτό". Πίστεψέ με, εκείνη τη χρονική περίοδο ήμουν τόσο βιδωμένος που δεν ήθελα να ακούω καν για ομάδα. Γιατί όταν κάποιος προπονείται οικειοθελώς παρπαπάνω χρόνο, κάνοντας προσωπική δουλειά (σήμερα έριξα 100 σουτ στην προπόνηση, να πεταχτώ στο ανοιχτό να ρίξω άλλα τόσα, συν βολές), παίρνει μια 1η θέση με την ομάδα στο εσωτερικό του συλλόγου , γράφει στα παλιά του τα παπούτσια (για να μην πω κάπου αλλού) γκόμενα και ότι άλλο θηλυκό κινούνταν στο σχολείο (βλέπε σχολική βόλλεϋ) και στην τελική ακούει αυτά που άκουσα εγώ... ε τότε το στράβωμα είναι μεγάλο. Τέλος πάντων...

Αν κάποιος έχει υπόψη του ομάδες από Λάρισα-Θεσσαλονίκη (κατά προτίμηση) που να δέχονται αθλητές από 30 χρονών και βάλε, ας απαντήσει εδώ ή ας μου στείλει μήνυμα. Αν είναι και από άλλες περιοχές της Ελλάδας, πείτε μου και θα δω αν μπορώ να ανταποκριθώ. Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας, να είστε καλά!
επαθα λαστιχο
φιλε μου στην θεση σου θα επαιζα μπασκετ με τα κεφαλια των γονεων μου icon_drunk.gif
pmam
Ισχύει αυτό που είπε ο μπεντς ότι σε τοπικά πρωταθλήματα υπάρχουν πολλοί (οπωσδήποτε ΟΧΙ άπειροι όμως tongue.gif ) παίχτες αρκετά μεγαλύτεροι από εσένα. Το θέμα είναι και εσύ τι φιλοδοξίες (με την καλή έννοια) έχεις. Κι εγώ ας πούμε σκέφτομαι να πάω σε κάποια ομάδα, αλλά (ξέρω ότι) δεν είμαι για παραπάνω από β' τοπικό. Αν θέλεις κάτι τέτοιο ίσως μπορώ να βοηθήσω για Θεσσαλονίκη. Για επαγγελματικό πάλι όχι τόσο. Καλή επιτυχία ότι κι αν κάνεις τελικά!

Υ.Γ. Να ξέρεις πάντως ότι έτσι όπως το παρουσιάζεις το θέμα δεν υπάρχει περίπτωση να βρεις άνθρωπο (και μάλιστα εδώ μέσα) να σε πει να το αφήσεις! smiley.gif
T.W.Is.M.
Παντως ξερω ατομο που πηγε για πρωτη φορα σε ομαδα(τοπικου φυσικα) στα 32 και δεν ειχε βγαλει ποτε του δελτιο! Ουτε σε παιδικο ουτε σε εφηβικο ουτε πουθενα και δεν τον πιστευαν στην ομαδα οτι δεν ειχε ποτε δελτιο και αποφασισε για πρωτη φορα να κανει προπονησεις με ομαδα στα 32. Φανταζομαι οτι γινεται να παει καποιος εστω και στα 30 και να παιξει σε μια ομαδα.
natouralistis
Φιλε tornado, δελτίο για τη τρέχουσα περίοδο δε μπορείς να βγάλεις. Άρα φέτος δε μπορείς να παίξεις, μόνο προπονήσεις.

Μπορείς από του χρόνου να παίξεις σε ομάδα.

Βέβαια εδώ και μερικά χρόνια έχουν ψηφίσει έναν άθλιο νόμο που αφορά τους 30+, βάση του οποίου κάθε ομάδα μπορεί να έχει περιορισμένο αριθμό 30+ στη σύνθεσή της. Υπάρχει περιορισμός ακόμα και στον αριθμό των μεταγραφών των 30άρηδων που δικαιούται να κάνει κάθε ομάδα.

Τώρα, στο πρακτικό κομμάτι, θα ήθελα να μου πείς τι εννοείς. Εθνική κατηγορία ή τοπικό? Αν εννοείς το δεύτερο, μπορώ να σε βοηθήσω για τις περιοχές που αναφέρεις.
str
QUOTE(tornado @ Feb 22 2012, 21:13 ) *
Δεν έχω χάσει επαφή, αλλά το θέμα της αναζήτησης ομάδας παραμένει. Δεν ξέρω, το βρίσκω περίεργο να παω σε ένα σύλλογο και να πω "θέλω να κάνω προπονήσεις" κλπ... Συν ότι είμαι 99% σίγουρος ότι θα μου πουν ότι είμαι μεγάλος. Έχει κανείς καμιά ιδέα;



χαχα..φιλε μου εχω παει 2 φορες σε ομαδα, μπηκα μεσα και τους ειπα γεια, μπορω να κανω προπονηση μαζι σας? 2 φορες οχι μια..
μια στην πατρα για σπουδες και μια στην αθηνα οταν ηρθα εδω για δουλεια..
στην κυριολεξια ειδικα στην αθηνα, βρηκα στο ιντερνετ τα γηπεδα που με βολευαν, μια ομαδα που να ηταν ψηλα στην βαθμολογια ωστε να εχει μια "αξια"η προπονηση . να μαζευονται τουλ (γ εσκα τοτε) και παω και λεω καλησπερα, παιδια εσεις ειστε ο ------.τωρα εχετε προπονηση?? coach μπορω να κανω μαζι σας προπονηση?
βεβαια εγω παιζω μπασκετ απο μικρος (ερασιτεχνικα) σε τοπικες κατηγοριες (α, β γ τοπικα...) οποτε ηξερα το τι κατηγορια εχω και επελεγα παντα να πηγαινω σε μια μικροτερη απο αυτη που πιστευα ωστε ενταξει να δω σε τι φορμα ημουν και να δω και το επιπεδο αντιστοιχα...
το αποτελεσμα , μετα απο λιγο καιρο μου ζητησαν μονοι τους να φτιαξω δελτιο στην ομαδα...
οποτε μην ντρεπεσαι!!!!! βουρ στο πατσα!!!!!

(οι περισσοτερες ομαδες με το ζορι μαζευονται..αν το εχεις θα σε κρατησουν κιολας, κανεις προπονητης δεν διωχνει παιχτη που μπορει στην προπονηση να του συμπληρωνει ικανοποιητικο αριθμο παικτων για να καενι την προπονηση του οπως θελει..)
natouralistis
Σημαντική εξέλιξη είχαμε στο θέμα των 30+

Δικαστήριο δικαίωσε τον Παπάγου, έκρινε ως αντισυνταγματικό το μέτρο για τον περιορισμό που είχαν οι ομάδες στη χρησιμοποίση παιχτών άνω των 30.

Όπως φαίνεται από εδώ και στο εξής θα μπορούν να χρησιμοποιούν όσους 3οάρηδες θέλουν οι ομάδες από Β' εθνική και κάτω για τις οποίες ίσχυε το μέτρο ως τώρα.
natouralistis
Μπορεί το ΑΣΕΑΔ να έκρινε αντισυνταγματική τη ρύθμιση για τους "30άρηδες", αλλά η ομοσπονδία επιμένει στην ορθότητά της και τονίζει τη δικαιοδοσία του οργάνου που έλαβε τη συγκεκριμένη απόφαση. Με ανακοίνωση που υπογράφεται από τον Γενικό Γραμματέα της ΕΟΚ, Παναγιώτη Τσαγκρώνη, αναφέρει χαρακτηριστικά: "Σχετικά με την απόφαση του ΑΣΕΑΔ για το θέμα του αθλητού Λογοθέτη Ευάγγελο στο σωματείο του Παπάγου. Η ομοσπονδία επιμένει στην Συνταγματική Νομιμότητα και στην καθοριστική και ουσιαστική σημασία της ρύθμισης που αφορά του αθλητές άνω των 30 ετών για την ανάπτυξη του αθλήματος αλλά και στην προστασία των σωματείων από τα οικονομικά αδιέξοδα που δημιουργεί η άκρατη μεταγραφολογία φθασμένων "υπερήλικων" καλαθοσφαιριστών.

Το ΑΣΕΑΔ είναι διαιτητικό διοικητικό όργανο. Δεν είναι τακτικό πολιτικό ή διοικητικό δικαστήριο τα οποία μόνο μπορούν να κρίνουν τα περί αντισυνταγματικότητας. Θα πρέπει επίσης να επισημάνουμε το γεγονός ότι με παλαιότερες αποφάσεις του έχει απορρίψει ως αβάσιμες παρόμοιες προσφυγές καλαθοσφαιριστών της κατηγορίας αυτής".

basketblog.gr
str
QUOTE(natouralistis @ Feb 29 2012, 12:44 ) *
Μπορεί το ΑΣΕΑΔ να έκρινε αντισυνταγματική τη ρύθμιση για τους "30άρηδες", αλλά η ομοσπονδία επιμένει στην ορθότητά της και τονίζει τη δικαιοδοσία του οργάνου που έλαβε τη συγκεκριμένη απόφαση. Με ανακοίνωση που υπογράφεται από τον Γενικό Γραμματέα της ΕΟΚ, Παναγιώτη Τσαγκρώνη, αναφέρει χαρακτηριστικά: "Σχετικά με την απόφαση του ΑΣΕΑΔ για το θέμα του αθλητού Λογοθέτη Ευάγγελο στο σωματείο του Παπάγου. Η ομοσπονδία επιμένει στην Συνταγματική Νομιμότητα και στην καθοριστική και ουσιαστική σημασία της ρύθμισης που αφορά του αθλητές άνω των 30 ετών για την ανάπτυξη του αθλήματος αλλά και στην προστασία των σωματείων από τα οικονομικά αδιέξοδα που δημιουργεί η άκρατη μεταγραφολογία φθασμένων "υπερήλικων" καλαθοσφαιριστών.

Το ΑΣΕΑΔ είναι διαιτητικό διοικητικό όργανο. Δεν είναι τακτικό πολιτικό ή διοικητικό δικαστήριο τα οποία μόνο μπορούν να κρίνουν τα περί αντισυνταγματικότητας. Θα πρέπει επίσης να επισημάνουμε το γεγονός ότι με παλαιότερες αποφάσεις του έχει απορρίψει ως αβάσιμες παρόμοιες προσφυγές καλαθοσφαιριστών της κατηγορίας αυτής".

basketblog.gr


η μαλακια ειναι απειρη στην ελλαδα...το ιδιο και η παρανομια..."επιμενει στη συνταγματικοτητα.." και γω επιμενω στο οτι ειστε φασιστες...

σορρυ για τις βρισιες αλλα ειναι οτι πιο πολιτισμενο μπορουσα να πω διαβαζοντας τα παραπανω...
μαλακες και καθυστερημενοι μας διοικουσαν μια ζωη..για αυτο φτασαμε ως εδω

απο ενα 30+ που του απαγορευουν να παιξει μπασκετ!!!! ΑΠΑΓΟΡΕΥΟΥΝ τετοιου ειδους απαγορευσεις μονο σε χουντες..
θα παρακαλουσα να μην αλλαχθει τπτ απο το ποστ μου...

ΥΣ φθασμενοι υπερηλικες οι ανω των 30!!!!! χαχαχα
1. οσες ομαδες θελουν την προσωρινη επιτυχια πληρωνοντας αποτυχημενους πρωην επαγγελματιες ή συνταξιουχους επαγγελματιες ας το κανουν.. δεν υπαρχει εκβιασμος...αν δεν θες απλα παιρνεις παιδια μικρα, ή νεους, ή καυλωμενους που παιζουν απλα για να ακουσουν ενα ευχαριστω..ολα τα αλλα ειναι για ΜΑΛΑΚΕΣ.
2 αν δεν μπορεις να αντιμετωπισεις ενα προβλημα δεν ξεκληριζεις ολο το συστημα επειδη εισαι ανικανος...(οπως οι πολιτικοι μας...αντι να κοψουν μεγαλοσυνταξιουχους αγγραματους του ΟΣΕ ΔΕΗ ΟΤε , ολοι με διορισμενοι βυσμα πριν χρονια, κομματοσκυλα για να μην πειραξουν αυτες τις συνταξεις, τις κοβουν ΟΛΕΣ ακομα και αυτες των 400!!! ετσι κανουν λοιπον και οι μπασκετοπατερες...)
Jo7
Μου θύμησες την δικιά μου ιστορία!
Και γω ξέκοψα κάπως έτσι από το μπάσκετ. Έπαιζα σε μία εφιβική ομάδα των Σερρών για δύο χρόνια και λόγω οικονομικών η ομάδα διαλύθηκε. Από εκεί και πέρα ο Πρόεδρος της ομάδας μας συνεχώς μου έλεγε να μην το παρατήσω γιατί είμαι ταλέντο. Πήγα να με δοκιμάσουν σε άλλη ομάδα αλλά επειδή είχαμε έρθει πολλές φορές αντίπαλοι σε αγώνες δίσταζα γιατί όλοι με έβλεπαν κάπως.. Μετά οι ώρες ήταν πολύ αργά, έπρεπε να πηγαίνω προπονήσεις στις 10 το βράδυ. Ήθελα βέβαια εννοείται απλά δεν είχα την κατάλληλη στήριξη από τους γονείς μου. Ο πατέρας μου δεν ήθελε να με πηγαίνει στις προπονήσεις γιατί ήταν μακρία και αργά(δεν είχε διάθεση). μετά η μάνα μου έλεγε πως του χρόνου θα παώ λύκειο και δεν θα προλαβαίνω να διαβάζω. Ε και κάπως έτσι το άφησα. Μετάνοιωσα τόσο πολύ. Από τότε που ήρθα για σπουδές Θεσσαλονίκη σκέφτομαι για μία ομάδα να πάω να παίξω κάπου έστω εραστιτεχνικά αλλά δεν ξέρω που να πάω και πως να ψάξω. Το όνειρο μου είναι να παίξω στον Άρη. Αλλά ακόμα ψάχνομαι. Πάντως αυτή την φορά θα το κυνηγήσω...
spiderP
Σταμάτησα αναγκαστικά στα 17 για πανελλαδικές. Ξανάρχισα κάπως όταν συμμετείχα στο πανεπιστημιακό στα 19-20. Στα 21 πήγα σε μία ομάδα στον πάτο της Γ ΕΚΑΣΘ, με δέχτηκαν, πρώτο ματς 7 πόντους έβαλα αλλά βοήθησα σε άμυνα κ ριμπάουν και χάσαμε στο δευτερόλεπτο. Έπαιξα 9 χρόνια σερί και το ευχαριστήθηκα, παρόλο που δεν έκανα και φοβερά πράγματα. Έζησα ανόδους και καθόδους, θριάμβους και ρεζιλίκια.

Χτύπησα την ήδη τραυματισμένη μέση μου στα 31 και αντίο, αλλά ακόμα με καίει να παίξω. Κρίμα που δεν μπορώ, όποιος μπορεί, είναι γερός και το γουστάρει, γιατί όχι;
Έτυχε σε ομάδα να έχουμε πλέι μέικερ 45 χρονών, και ήταν και ο κορυφαίος της ομάδας. Άμα το έχεις το σαράκι, γιατί να το αφήνεις να σε τρώει αντί να το κάνεις μια χαψιά; Φέρνε και τη γυναίκα σου και τα παιδιά να σε βλέπουνε, όπως έκανε ένας συμπαίκτης μου που κέρασε γλυκά όταν έγινε για 3η φορά μπαμπάς. Στο παιχνίδι του δίναμε τη μπάλα να ρίχνει τρίποντα να γουστάρει.
Φέρε και τη μαμά και τον μπαμπά. Συγχώρεσέ τους για τη μαλακία τους, πού να ήξεραν πώς θα πάει;

Ζήστα.
captain charisma
εδω φιλε παιζει στην τοπικη ομαδα ενας 40 χρονων και βασικος κιολας...αλλα στο γηπεδο περπαταει...δεν κανει απολυτος τιποτα...μονο καρατε παιζει...τι να πεις...
και σε μια αλλη τοπικη ομαδα παιζει ενας 48 χρονων 2.00 και ειναι παικταρας..μ αυτον ηγετη πηραν το τοπικο πρωταθλημα....
str
ποια ομαδα εκασθ επαιξες?
spiderP
Ελπίζω τελικά να τόλμησες να μπεις σε μια ομάδα. Δε σου λέω σε ποιες ομάδες έπαιξα, στη μία ήμασταν σχετικά νέοι, είχαμε και ανήλικα, κανέναν τριαντάρη. Στην άλλη, όλοι υπερήλικες. Εγώ όταν πήγα κουβάλαγα μπάλες στα 26, ήμουν ο πιο νέος.
Παρόλο που η μέση μου είναι ακόμα κουρέλι, με τρώει το ρημάδι το σαράκι στα 35 μου. Τώρα πια έγινα και μπαμπάς. Δοκίμασα να κόψω το κάπνισμα, αλλά πάνω που τα κατάφερα πάλι χτύπησα τη μέση και ήμουνα ξάπλα για 2 βδομάδες... και το ψιλοάρχισα πάλι. Να πάρει, 2 σαράκια έχω, το τσιγάρο και το μπάσκετ. Και όλοι εδώ μέσα ξέρουμε ποιο με καίει πιο πολύ.
Το σκέφτομαι να πάω σε μία ομάδα εδώ κοντά έστω για καμιά προπόνηση. Έχω εξαιρετικό αθλητικό ήθος, όλο και κάτι θα τους προσφέρω, ένα δυο σιωπηλά μαθήματα στους νέους, ένα κορμί για να συμπληρώσουμε 10 για διπλό, δεν μπορεί να με απορρίψουν. Το μόνο που με φοβίζει είναι η μέση μου, πραγματικά ΝΟΜΙΖΩ ότι λειτουργεί φυσιολογικά, δεν την καταπονώ υπερβολικά, κάνω ζέσταμα κλπ, δεν σκύβω, κι όμως πολύ συχνά με προδίδει οικτρά και εν αιθρία. Δε βαριέσαι, τουλάχιστον δεν έχω γόνατα. Πάλι καλά :Ρ
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.