Help - Search - Members - Calendar
Full Version: ΝΙΚΟΣ ΠΑΠΠΑΣ
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Α1 Basket League > Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13
manj13
Ανοιγω το τοπικ Νικος Παππας γιατι ξωκειλαμε εντελως οφ τοπικ! tongue.gif Βαρατε με μετρο smiley.gif tongue.gif
louie
εχει τις δυνατοτητες ειναι η μονη λογικη απαντηση κατα την γνωμη μου εκτος αν καποιος εχει κληρονομικο χαρισμα για να πει ναι ή οχι
D-Wade
QUOTE(louie @ Jan 11 2014, 17:54 ) *
εχει τις δυνατοτητες ειναι η μονη λογικη απαντηση κατα την γνωμη μου εκτος αν καποιος εχει κληρονομικο χαρισμα για να πει ναι ή οχι

Σωστά . . . Εκτός αν όταν λέμε ''γκαρντ κλάσης'' εννοούμε επιπέδου ΔΔ ή Σπανούλη(ή κάτι κοντά σε αυτούς) τότε δεν χρειάζεται κανένα κληρονομικό χάρισμα για να απαντήσουμε . . .
louie
QUOTE (D-Wade @ Jan 11 2014, 18:06 ) *
Σωστά . . . Εκτός αν όταν λέμε ''γκαρντ κλάσης'' εννοούμε επιπέδου ΔΔ ή Σπανούλη(ή κάτι κοντά σε αυτούς) τότε δεν χρειάζεται κανένα κληρονομικό χάρισμα για να απαντήσουμε . . .


εννοεις οχι προφανως; ξαναλεω οτι συμπερασμα και να βγαλουμε ασφαλες δεν θα ειναι.
manj13
QUOTE(D-Wade @ Jan 11 2014, 18:06 ) *
Σωστά . . . Εκτός αν όταν λέμε ''γκαρντ κλάσης'' εννοούμε επιπέδου ΔΔ ή Σπανούλη(ή κάτι κοντά σε αυτούς) τότε δεν χρειάζεται κανένα κληρονομικό χάρισμα για να απαντήσουμε . . .


Εεεεεεεεεεε, για να καλυψω κι εσενα θα πρεπε να βαλω ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑ:Θα γινει το επομενο γκαρντ κλασης της Ελλαδας ΕΠΙΠΕΔΟΥ ΣΠΑΝΟΥΛΗ-ΔΙΑΜΑΝΤΙΔΗ?Λες και τα γκαρντ κλασης ειναι επιπεδου...Μπακατσια(αλλος ενας που σηκωνε ΑΚΟΛΟΥΘΩΝΤΑΣ )
TakeshyKurosawa
Καλός παίχτης είναι και τώρα απλά δεν ξέρω κατά πόσο μπορεί να εξελιχθεί στον ΠΑΟ του Άρτζι. Γενικά πάντως δεν βλέπω κανέναν από τη καινούρια φουρνιά των γκαρντ να βλέπει τίτλους mvp. Δηλαδή στα γρήγορα Καλάθης,Μάντζαρης,Σλούκας,Παππάς δεν νομίζω ότι έχουν πολύ ψηλό ταβάνι. Καλοί παίκτες, αλλά δεν προορίζονται για κορυφαίοι. Από όλους αυτούς παραπάνω μ'αρέσει ο Σλούκας. Μακάρι βέβαια να είμαι λάθος και για το καλό της Εθνικής.
sni79per
παιχταρας κ γ@ τα παιδια,αν ειχα αδερφη θα του την εδινα.
σοβαρα τωρα...εχει 2 χρονια τουλαχιστον να ξεστραβωθει κ να δει τι σημαινει μπασκετ διπλα στο ΔΔ για να μη γινει στη λογικη κ στην καρειρα ενας λιαδελοδιαμαντοπουλος (οχι οτι εχω κατι με τους συγκεκριμενους που ειναι καλοι παιχτες) απλα εδω ψαχνουμε γκαρντ για τον παναθηναικο της γιουρολιγκ.
το κορμι του δεν τον βοηθαει,αλλα με το θρασος το οποιο εχει απλετο κ τη δουλεια πιστευω (ευχομαι) του χρονου να ειναι πενταδατος.
pinkfloyd
εχει τις δυνατοτητες...ο Τρινκιερι εκανε λαθος και δεν τον υπολογισε το καλοκαιρι... θα μπορουσε να βοηθησει όταν χτυπησε ο Σπανουλης
goofy87
Τη διεισδυση την έχει, μου θυμίζει πολύ τον Σπανούλη στα drive του. Έχει επίσης τα αθλητικά προσόντα και μπορεί να συνεισφέρει αμυντικά. Ωστόσο, με τα χρόνια πρέπει να βελτιωθεί στη δημιουργία φάσεων, καθώς και στο σουτ. Ο Διαμαντίδης σε αντίστοιχη ηλικία δούλεψε πολύ και έφτασε στην ελίτ της Ευρώπης, γιατί όχι και ο Παππάς.
kotipelto1821
προσωπικη αποψη ο νεος σπανουλης αν θα δουλεψει ...θελει πολυ χρονο ομως
Quincy
QUOTE(kotipelto1821 @ Jan 11 2014, 23:02 ) *
προσωπικη αποψη ο νεος σπανουλης αν θα δουλεψει ...θελει πολυ χρονο ομως



Από την άποψη σκοραρίσματος ίσως έχεις δίκιο. Αλλά το σώμα του δεν τον βοηθάει γι αυτό. Δεν είναι ιδιαίτερα ψηλός, ή γρήγορος, ή δυνατός, για να τα υπερκαλύψεις όλα αυτά ΜΟΝΟ με το ταλέντο σου πρέπει να είσαι ο Λάρυ Μπερντ.

Όλοι οι κορυφαίοι μπασκετμπολίστες ήταν πρώτα καρυφαίοι αθλητές, και μετά μπασκετμπολίστες.

Αν θέλεις μια σύγκριση ανάμεσα σε Παπα, Μάντζαρη και Σλούκα (επειδή είναι ίδιας ηλικίας και έχουν παρόμοιο potential να γίνουν ακόμη καλύτεροι).

Θα σου λεγα ότι είναι καλύτερος ο Μάντζαρης παρότι έχει το "λιγότερο ταλέντο", γιατί έχει απαραίτητα αθλητικά προσόντα (δύναμη, ύψος, ταχύτητα). Κι αν δουλέψει μερικά πραγματάκια ακόμα θα έχει όλο το πακέτο.

Μετά ο Σλούκας που παρότι σχετικά κοντός και αδύναμος. Είναι πολύ γρήγορος, έχει παρόμοια επαφή με το καλάθι με τον Παπα (αν και είναι καλυτερος imho), αλλά οργανώνει πολύ καλύτερα το οποίο δεν το "μαθαίνεις" στα 24. Είτε το χεις και το βελτιώνεις, είτε δεν το χεις και προσπαθείς να "το κρύψεις" με άλλους τρόπους.

Και τελευταίος ο Παπας. Για αυτό που είπα παραπάνω. Ούτε θα ψηλώσει, ούτε θα γίνει γρηγορότερος ούτε δυνατότερος. Και το ταλέντο του στο σκοράρισμα δεν με πείθει ότι φτάνει για να καλύψει τα παραπάνω. Πέρα από κει ο Παπας έχει θράσος και εγωισμό που μπορεί να τον βοηθήσει να ξεπερνάει τον ευατό του (σε θέμα δυνατοτήτων) σε ορισμένους αγώνες, αλλά όχι σε σταθερή βάση.


SG3ptshooter
Δε μπορείς να το αποκλείσεις ακόμη, όταν μόλις έχει μεταγραφεί σε μεγάλη ομάδα, ούτε να το θεωρήσεις βέβαιο όταν δεν έχει σταθερό ρόλο στα δύσκολα, παρότι μάλιστα έσπρωξε αρκετά το κάρο όταν είχε κολλήσει στη λάσπη. Κι όταν βλέπεις το Σαλπιγγίδισμα πίσω. Η μεσαία επιλογή δεν είναι μόνο η πιο ασφαλής, αλλά και η πιο λογική αυτή τη στιγμή.
mr 3Xdouble
Καλά παιδιά ηρεμήστε λίγο με τις συγκρίσεις που κάνετε με τον Μαντζαράκο και το Σλούκα. Με τόσο ταλέντο και με τον μνημειώδη κωλοπαιδαρισμό που διαθέτει εγώ βάζω το χέρι μου στην φωτιά ότι θα γίνει ο top Έλληνας γκαρντ της επόμενης δεκαετίας.
Quincy
QUOTE(mr 3Xdouble @ Jan 12 2014, 01:47 ) *
Καλά παιδιά ηρεμήστε λίγο με τις συγκρίσεις που κάνετε με τον Μαντζαράκο και το Σλούκα. Με τόσο ταλέντο και με τον μνημειώδη κωλοπαιδαρισμό που διαθέτει εγώ βάζω το χέρι μου στην φωτιά ότι θα γίνει ο top Έλληνας γκαρντ της επόμενης δεκαετίας.



Εγώ τουλάχιστον εξήγησα γιατί κάνω την σύγκριση. Θα μπορούσες να κάνεις το ίδιο και να μας πεις γιατί δεν στέκουν πριν αρχίσεις το τρολάρισμα peace.gif
mr 3Xdouble
QUOTE (Quincy @ Jan 12 2014, 01:11 ) *
Εγώ τουλάχιστον εξήγησα γιατί κάνω την σύγκριση. Θα μπορούσες να κάνεις το ίδιο και να μας πεις γιατί δεν στέκουν πριν αρχίσεις το τρολάρισμα peace.gif

Δεν είπα ότι δεν στέκει η σύγκριση, απλά μου φαίνεται υπερβολικό..
Ο Μάντζαρης είναι ο ορισμός του ρολίστα που θα βάλει κάνα τρίποντο και θα παίξει και καμία τίμια άμυνα. Το γεγονός ότι είναι καλός οργανωτής ΔΕΝ τον κάνει γκαρντ κλάσης.Ο Σλούκας μου αρέσει αρκετά περισσότερο γιατί σου βγάζει και μία Α φινέτσα ρε παιδί μου στο παιχνίδι του και έχει και το mid range σουτάκι που σπανίζει στις μέρες μας ακόμα και από τοπ γκαρντ. Ο Παππάς τέλος είναι παλιάς κοπής 2άρι από αυτούς που δύσκολα βρίσκεις πλέον στην Ευρώπη. Έχει πολλούς τρόπους να βάλει τη μπάλα στο καλάθι και εγώ προσωπικά θα του έβαζα και ένα 7/10 αμυντικά. Σε συνδυασμό με την αλητεία που έχει προσωπικά όπως είπα πιστεύω ότι θα γίνει από τους τοπ παίχτες στην Ευρώπη. peace.gif
bbplayer
ο κωλοπαιδαρισμός και η αλητεία ούτε ήταν ούτε είναι ούτε θα γίνουν ποτέ απαραίτητα ή λιγότερο απαιραίτητα συστατικά της επιτυχίας ή αποτυχίας ενός παίχτη.
εκείνο που χρειάζεται είναι να αγαπάς αυτό που κάνεις και να δουλεύεις σκληρά για να καλλιεργήσεις το όποιο ταλέντο σου.

manj13
QUOTE(bbplayer @ Jan 12 2014, 11:54 ) *
ο κωλοπαιδαρισμός και η αλητεία ούτε ήταν ούτε είναι ούτε θα γίνουν ποτέ απαραίτητα ή λιγότερο απαιραίτητα συστατικά της επιτυχίας ή αποτυχίας ενός παίχτη.
εκείνο που χρειάζεται είναι να αγαπάς αυτό που κάνεις και να δουλεύεις σκληρά για να καλλιεργήσεις το όποιο ταλέντο σου.


"ο κωλοπαιδαρισμός και η αλητεία ούτε ήταν ούτε είναι ούτε θα γίνουν ποτέ απαραίτητα ή λιγότερο απαιραίτητα συστατικά της επιτυχίας ή αποτυχίας ενός παίχτη."
ΑΡΧΙΖΟΥΜΕ:Τζορζεβιτς,Ντανιλοβιτς,Μποντιρο

�κα,Τομιτς,Πρελεβιτς,Φερναντεθ,ΟΛΗ η ομαδα των Πιστονς,Τεοντοσιτς,Ναβαρο,Γκαλης(οι αγκωνες στα jumb TΣAKIZAN πλευρα και ''τσαουλια'') ...ας σταματησω εδω συμπληρωνοντας οτι το 80% των παιχταραδων του μπασκετ(φωτεινη εξαιρεση ο ΜΑΤΖΙΚ) ειχαν κι εχουν τον ''κωλοπαιδαρισμο'' και την ''τσογλανια'' μεσα τους...Διαφορετικα τσαγανο και ηγεσια να τραβας το καρο οταν οι αλλοι κολωνουν δεν θα βρεις ΠΟΤΕ το κουραγιο να το κανεις...Νεροβραστοι Μαυροκεφαληδηδες μπροστα σε ''γιγαντες'' Χαινς λιωνουν σαν το κερι ....
j-kidd13
QUOTE(manj13 @ Jan 12 2014, 12:18 ) *
"ο κωλοπαιδαρισμός και η αλητεία ούτε ήταν ούτε είναι ούτε θα γίνουν ποτέ απαραίτητα ή λιγότερο απαιραίτητα συστατικά της επιτυχίας ή αποτυχίας ενός παίχτη."
ΑΡΧΙΖΟΥΜΕ:Τζορζεβιτς,Ντανιλοβιτς,Μποντιρο

��
�κα,Τομιτς,Πρελεβιτς,Φερναντεθ,ΟΛΗ η ομαδα των Πιστονς,Τεοντοσιτς,Ναβαρο,Γκαλης(οι αγκωνες στα jumb TΣAKIZAN πλευρα και ''τσαουλια'') ...ας σταματησω εδω συμπληρωνοντας οτι το 80% των παιχταραδων του μπασκετ(φωτεινη εξαιρεση ο ΜΑΤΖΙΚ) ειχαν κι εχουν τον ''κωλοπαιδαρισμο'' και την ''τσογλανια'' μεσα τους...Διαφορετικα τσαγανο και ηγεσια να τραβας το καρο οταν οι αλλοι κολωνουν δεν θα βρεις ΠΟΤΕ το κουραγιο να το κανεις...Νεροβραστοι Μαυροκεφαληδηδες μπροστα σε ''γιγαντες'' Χαινς λιωνουν σαν το κερι ....


Ο Χαινς που ανεφερες ειχε "κωλοπαιδαρισμο" και "τσογλανια"?
Ο Διαμαντιδης ειχε?Αλλο που δειχνει σε καποιες στιγμες τα τελευταια χρονια να ξεφευγει.Η ο Σπανουλης?
Μας ανεφερες 10-15 παικτες στο συνολ των χιλιαδων...
Δεν χρειαζεσαι αυτα τα στοιχεια για να διακριθεις.
Ταλεντο και δουλεια θες.
Τα αλλα μπορει να δωσουν μια παραπανω πινελια.Μεχρι εκει.
Zoys
Αν αφήσουμε στο σκοράρισμα στην άκρη (άντε, πες ότι ο Παππάς μπορεί να σταθεροποιηθεί σε επίπεδο Ευρωλίγκας εκεί που έχει φτάσει ο Σπανούλης επιθετικά... Τραβηγμένο και δύσκολο, αλλά έχει τα φόντα σαφώς) ξεχνάμε νομίζω μια μικρή παράμετρο αν θέλουμε πραγματικά να κρίνουμε αν ο Παππάς μπορεί να φτάσει μελλοντικά τους top Έλληνες (και Ευρωπαίους) γκαρντ. Την ικανότητα στην πάσα.

Μέχρι πρότινος ο Παππάς δεν είχε δουλέψει καθόλου το κομμάτι του να μοιράσει την μπάλα στους συμπαίκτες του για να μην πω ότι εξακολουθώ να έχω γι΄αυτόν την άποψη ότι δεν πασάρει ούτε απ' το δεξί στο αριστερό. Οι απαιτήσεις του στον Πανιώνιο ήταν απόλυτα ξεκάθαρες παρέχοντας του την ελευθερία να κοιτάζει σχεδόν αποκλειστικά το καλάθι βοηθώντας την ομάδα με το δυνατό του σημείο, το σκοράρισμα. Είναι η ευκαιρία του φυσικά στον Παναθηναϊκό να το εξελίξει αυτό (ή σωστότερα να ξεκινήσει να το δουλεύει), αλλά είναι ήδη πολύ πίσω στο δημιουργικό κομμάτι από τους πρώην συμπαίκτες του στην Εθνική της χρυσής φουρνιάς του '09 όπως ο Σλούκας και ο Μάντζαρης.

QUOTE(manj13 @ Jan 12 2014, 12:18 ) *
"ο κωλοπαιδαρισμός και η αλητεία ούτε ήταν ούτε είναι ούτε θα γίνουν ποτέ απαραίτητα ή λιγότερο απαιραίτητα συστατικά της επιτυχίας ή αποτυχίας ενός παίχτη."
ΑΡΧΙΖΟΥΜΕ:Τζορζεβιτς,Ντανιλοβιτς,Μποντιρο

��
�κα,Τομιτς,Πρελεβιτς,Φερναντεθ,ΟΛΗ η ομαδα των Πιστονς,Τεοντοσιτς,Ναβαρο,Γκαλης(οι αγκωνες στα jumb TΣAKIZAN πλευρα και ''τσαουλια'') ...ας σταματησω εδω συμπληρωνοντας οτι το 80% των παιχταραδων του μπασκετ(φωτεινη εξαιρεση ο ΜΑΤΖΙΚ) ειχαν κι εχουν τον ''κωλοπαιδαρισμο'' και την ''τσογλανια'' μεσα τους...Διαφορετικα τσαγανο και ηγεσια να τραβας το καρο οταν οι αλλοι κολωνουν δεν θα βρεις ΠΟΤΕ το κουραγιο να το κανεις...Νεροβραστοι Μαυροκεφαληδηδες μπροστα σε ''γιγαντες'' Χαινς λιωνουν σαν το κερι ....

Μάιστα... Άρα αν είμαι κωλόπαιδο έχω το πρώτο και βασικό στοιχείο για να γίνω παικταράς. wacko.gif
manj13
QUOTE(j-kidd13 @ Jan 12 2014, 12:24 ) *
Ο Χαινς που ανεφερες ειχε "κωλοπαιδαρισμο" και "τσογλανια"?
Ο Διαμαντιδης ειχε?Αλλο που δειχνει σε καποιες στιγμες τα τελευταια χρονια να ξεφευγει.Η ο Σπανουλης?
Μας ανεφερες 10-15 παικτες στο συνολ των χιλιαδων...
Δεν χρειαζεσαι αυτα τα στοιχεια για να διακριθεις.
Ταλεντο και δουλεια θες.
Τα αλλα μπορει να δωσουν μια παραπανω πινελια.Μεχρι εκει.


O Xαινς ειναι μια για μενα σπανια περιπτωση που το ''νευρο'' και η ''ενταση'' που παταει στο σηκωμα δεν χρειαζοταν ποτε να εχουν αυτα που ανεφερα στους αλλους...ΑΝ ειχε ομως κι αυτα μπορει και να γινοταν ΗΓΕΤΗΣ που δεν θα γινει ΠΟΤΕ ή το λιγοτερο μετα απο χρονια να εμπαινε σε καποιο hall of fame που ΟΥΤΕ αυτο θα γινει..
Ο Διαμαντιδης πολυ σπανια αλλα οι στιγμες με Τεοντοσιτς αρκουν...
Ο Σπανουλης?Τι Λαρισαιικη γλωσσα του στο ΜΟΝΑΔΙΚΟ ματς κατα του ΠΑΟ σε...ΠΟΙΟΝ την εβγαλε κι εγινε ποστερ?Σε...Γραμματοσημο?Δεν ειναι μονο να βγαζεις εντος παρκε ''τσογλανια'' wink.gif ...

QUOTE(Zoys @ Jan 12 2014, 12:33 ) *
Αν αφήσουμε στο σκοράρισμα στην άκρη (άντε, πες ότι ο Παππάς μπορεί να σταθεροποιηθεί σε επίπεδο Ευρωλίγκας εκεί που έχει φτάσει ο Σπανούλης επιθετικά... Τραβηγμένο και δύσκολο, αλλά έχει τα φόντα σαφώς) ξεχνάμε νομίζω μια μικρή παράμετρο αν θέλουμε πραγματικά να κρίνουμε αν ο Παππάς μπορεί να φτάσει μελλοντικά τους top Έλληνες (και Ευρωπαίους) γκαρντ. Την ικανότητα στην πάσα.

Μέχρι πρότινος ο Παππάς δεν είχε δουλέψει καθόλου το κομμάτι του να μοιράσει την μπάλα στους συμπαίκτες του για να μην πω ότι εξακολουθώ να έχω γι΄αυτόν την άποψη ότι δεν πασάρει ούτε απ' το δεξί στο αριστερό. Οι απαιτήσεις του στον Πανιώνιο ήταν απόλυτα ξεκάθαρες παρέχοντας του την ελευθερία να κοιτάζει σχεδόν αποκλειστικά το καλάθι βοηθώντας την ομάδα με το δυνατό του σημείο, το σκοράρισμα. Είναι η ευκαιρία του φυσικά στον Παναθηναϊκό να το εξελίξει αυτό (ή σωστότερα να ξεκινήσει να το δουλεύει), αλλά είναι ήδη πολύ πίσω στο δημιουργικό κομμάτι από τους πρώην συμπαίκτες του στην Εθνική της χρυσής φουρνιάς του '09 όπως ο Σλούκας και ο Μάντζαρης.


Μάιστα... Άρα αν είμαι κωλόπαιδο έχω το πρώτο και βασικό στοιχείο για να γίνω παικταράς. wacko.gif



Οχι τοσο ΑΙΡΕΤΙΚΑ....Αλλα κι αν εχεις ολα τ αλλα το πολυ να γινεις...ΤΕΠΙΤΣ ή ΡΙΓΚΟΝΤΟ wink.gif (Ο πλευμεικερ του 2000 wacko.gif )

"έχω γι΄αυτόν την άποψη ότι δεν πασάρει ούτε απ' το δεξί στο αριστερό"...
ΑΙΡΕΤΙΚΟ επισης...Κι ο ΓΚΑΛΗΣ το ιδιο εκανε απο την αρχη...ως το τελος....Λες να γινει το ιδιο??? icon_drunk.gif
D-Wade
QUOTE(j-kidd13 @ Jan 12 2014, 12:24 ) *
Ο Χαινς που ανεφερες ειχε "κωλοπαιδαρισμο" και "τσογλανια"?
Ο Διαμαντιδης ειχε?Αλλο που δειχνει σε καποιες στιγμες τα τελευταια χρονια να ξεφευγει.Η ο Σπανουλης?
Μας ανεφερες 10-15 παικτες στο συνολ των χιλιαδων...
Δεν χρειαζεσαι αυτα τα στοιχεια για να διακριθεις.
Ταλεντο και δουλεια θες.
Τα αλλα μπορει να δωσουν μια παραπανω πινελια.Μεχρι εκει.

Συμφωνώ.Αυτό με τα ''κωλόπαιδα'' είναι ξεπερασμένο,μιας άλλης εποχής(Πολύ κωλόπαιδο ο Κυριάκος) . . . Και μιας και λέμε για κωλοπαιδαρισμό είναι διαφορετικό να είσαι ''κωλόπαιδο'' μέσα στο γήπεδο και διαφορετικό να βρίζεις χυδαία την κοπελίτσα συμπαίχτρια σου.
manj13
QUOTE(D-Wade @ Jan 12 2014, 12:41 ) *
Συμφωνώ.Αυτό με τα ''κωλόπαιδα'' είναι ξεπερασμένο,μιας άλλης εποχής(Πολύ κωλόπαιδο ο Κυριάκος) . . . Και μιας και λέμε για κωλοπαιδαρισμό είναι διαφορετικό να είσαι ''κωλόπαιδο'' μέσα στο γήπεδο και διαφορετικό να βρίζεις χυδαία την κοπελίτσα συμπαίχτρια σου.


Υπαρχουν καποιοι που ΔΕΝ θελουν να χανουν ουτε στο ταβλι...Ειχες δει στην προετοιμασια του ΠΑΟ ενα βιντεο, μ ενα διπλο της πλακας ,που το παιρνει με μπαζερ μπιτερ ο Διαμαντιδης κι ο Παππας κανει λες και πηρε Ευρωλιγκα?Αυτη την ψυχολογια εχει...Οσο για την κοπελιτσα-που το θυμηθηκες ρε θηριο αυτο στο 3*3- ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΑΣ ηταν κι αυτη μπορει να τη βοηθησει ΕΠΙΣΗΣ στο τσαγανο και το ξεψαρωμα...Αλλιως ας αφησει σαν τη Μπακουλη το μπασκετ να γραφει σε καμμια ιστοσελιδα...



''Μας ανεφερες 10-15 παικτες στο συνολο των χιλιαδων''...

Εαν ηταν ΟΙ ΜΕΓΑΛΟΙ ΠΑΙΚΤΕΣ να ηταν ΧΙΛΙΑΔΕΣ δεν θ ασχολιοταν κανεις μας με το αθλημα...Τα ονοματα που ανεφερα ειναι ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ μεσα στα πρωτα που ερχονται στο μυαλο στην ερωτηση ''μεγαλοι παικτες του παγκοσμιου μπασκετ'' ακομη και αυτων που διαφωνουν....
D-Wade
QUOTE(manj13 @ Jan 12 2014, 13:02 ) *
Υπαρχουν καποιοι που ΔΕΝ θελουν να χανουν ουτε στο ταβλι...Ειχες δει στην προετοιμασια του ΠΑΟ ενα βιντεο, μ ενα διπλο της πλακας ,που το παιρνει με μπαζερ μπιτερ ο Διαμαντιδης κι ο Παππας κανει λες και πηρε Ευρωλιγκα?Αυτη την ψυχολογια εχει...Οσο για την κοπελιτσα-που το θυμηθηκες ρε θηριο αυτο στο 3*3- ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΑΣ ηταν κι αυτη μπορει να τη βοηθησει ΕΠΙΣΗΣ στο τσαγανο και το ξεψαρωμα...Αλλιως ας αφησει σαν τη Μπακουλη το μπασκετ να γραφει σε καμμια ιστοσελιδα...

Προς j-kidd13

''Μας ανεφερες 10-15 παικτες στο συνολο των χιλιαδων''...

Εαν ηταν ΟΙ ΜΕΓΑΛΟΙ ΠΑΙΚΤΕΣ να ηταν ΧΙΛΙΑΔΕΣ δεν θ ασχολιοταν κανεις μας με το αθλημα...Τα ονοματα που ανεφερα ειναι ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ μεσα στα πρωτα που ερχονται στο μυαλο στην ερωτηση ''μεγαλοι παικτες του παγκοσμιου μπασκετ'' ακομη και αυτων που διαφωνουν....

Έλα πες ότι τρολλάρεις . . .Δεν παίζει να τα πιστεύεις αυτά που γράφεις . . .
j-kidd13
QUOTE(manj13 @ Jan 12 2014, 12:41 ) *
O Xαινς ειναι μια για μενα σπανια περιπτωση που το ''νευρο'' και η ''ενταση'' που παταει στο σηκωμα δεν χρειαζοταν ποτε να εχουν αυτα που ανεφερα στους αλλους...ΑΝ ειχε ομως κι αυτα μπορει και να γινοταν ΗΓΕΤΗΣ που δεν θα γινει ΠΟΤΕ ή το λιγοτερο μετα απο χρονια να εμπαινε σε καποιο hall of fame που ΟΥΤΕ αυτο θα γινει..
Ο Διαμαντιδης πολυ σπανια αλλα οι στιγμες με Τεοντοσιτς αρκουν...
Ο Σπανουλης?Τι Λαρισαιικη γλωσσα του στο ΜΟΝΑΔΙΚΟ ματς κατα του ΠΑΟ σε...ΠΟΙΟΝ την εβγαλε κι εγινε ποστερ?Σε...Γραμματοσημο?Δεν ειναι μονο να βγαζεις εντος παρκε ''τσογλανια'' wink.gif ...


Δηλαδη επειδη ο Διαμαντιδης αντεδρασε ετσι μια φορα,οταν το μεγαλυτερο κ.....ο των τελευταιων χρονων στα ευρωπαικα παρκε του εριξε μπουνια στο στομαχι,παει να πει οτι εναι κι αυτος "κωλοπαιδαρας" και τσαμπουκαλης μπασκετικα???
Η επειδη ο Σπανουλης εβγαλε τη γλωσσα του μετα απο ενα τριποντο-πρωταθλημα???
Απο μια φαση τους κρινεις ετσι????Αδυνατω να ακολουθησω τη συλλογιστικη σου,οποτε παραιτουμαι... 69.gif
Quincy
Δεν έχει άδικο ο manj. Όταν έχεις τέτοιο εγωισμό, πάθος για την νίκη, υψηλό το αίσθημα του ανταγωνισμού, κάποια στιγμή προκειμένου να νικήσεις θα παίξεις μέχρι και ξύλο, κυριολεκτικά.

Φυσικά και δεν είναι απαραίτητο να το χεις για να φτάσεις ψηλά. Αλλά μπορεί να σε βοηθήσει να γίνεσαι συνεχώς καλύτερος.

Στην περίπτωση του Παππα τον βοηθάει.

(Αυτά σχετικά με τον "κωλοπαιδισμό" εντός γηπέδου, εκτός γηπέδου δεν ασχολούμαι, δεν έχω αδερφή να παντρέψω εγώcool.gif )
manj13
QUOTE(D-Wade @ Jan 12 2014, 13:07 ) *
Έλα πες ότι τρολλάρεις . . .Δεν παίζει να τα πιστεύεις αυτά που γράφεις . . .


Eχεις παιξει μπασκετ σιγουρα κι εχεις βρεθει να χεις χασει την ανασα απ το ''ξυλικι'' των αντιπαλων που μπορει να ναι καλυτεροι,να τα βαζουν ολα, αλλα κι ΕΣΥ εκεινη τη μερα να σαι in the zone,να σου βγαινουν ολα, να παλευει μαζι σου κι αλλος ενας και ενας συμπαικτης να ''Μαυροκεφαλιζει'' και να σου λεει κιολας ''ελα ρε συ για πλακα παιζουμε!!''...Δεν σου χει ερθει να τον κουτουλησεις ή το λιγοτερο απ την κουραση''δεν του την ειπες''?
Που ειναι το τρολλαρισμα σ αυτο?
j-kidd13
QUOTE(Quincy @ Jan 12 2014, 13:09 ) *
Δεν έχει άδικο ο manj. Όταν έχεις τέτοιο εγωισμό, πάθος για την νίκη, υψηλό το αίσθημα του ανταγωνισμού, κάποια στιγμή προκειμένου να νικήσεις θα παίξεις μέχρι και ξύλο, κυριολεκτικά.

Φυσικά και δεν είναι απαραίτητο να το χεις για να φτάσεις ψηλά. Αλλά μπορεί να σε βοηθήσει να γίνεσαι συνεχώς καλύτερος.

Στην περίπτωση του Παππα τον βοηθάει.

(Αυτά σχετικά με τον "κωλοπαιδισμό" εντός γηπέδου, εκτός γηπέδου δεν ασχολούμαι, δεν έχω αδερφή να παντρέψω εγώcool.gif )

Αλλο αυτα και αλλο να εισαι παικτης τυπου Τεοντοσιτς,ο οποιος ειναι ταλενταρα,εχει στο μεγαλυτερο βαθμο τα 2 στοιχεια που συζηταμε,αλλα οταν η κουβεντα φτασει στους κορυφαιους,δεν θα εχει θεση μεσα...
Η σωστοτερη λεξη θα ηταν να πουμε μπασκετικο θρασος...Παρα τα αλλα 2.
Τελος παντω...Αναλωνομαστε σε χαζομαρες...
bbplayer
QUOTE (Zoys @ Jan 12 2014, 12:33 ) *
Μάιστα... Άρα αν είμαι κωλόπαιδο έχω το πρώτο και βασικό στοιχείο για να γίνω παικταράς. wacko.gif


αυτό ήταν κι εμένα το point μου αλλά μάλλον άλλο κατάλαβε ο φίλος ο manj13
tuareg
Ενας απο τους καλυτερους (αν οχι ο καλυτερος και επιστημων του ειδους) στο προβοκαρισμα και κωλοπαιδαρισμο στο παρκε,ο μεγαλος ντραζεν οταν τον ειχαν ρωτησει ( ο σκουντης νομιζω) για τις υπερβολικες αντιδρασεις του στο παρκε και το πως προκαλουσε αντιπαλους και φιλαθλους ειχε πει.
Τα παντα γινονται επειδη ειμαι φιλοδοξος κι εχω παθος να πετυχω ( η κατι τετοιο,δε θυμαμαι ακριβως,το ειχε θεσει σαν αποτελεσμα της φιλοδοξιας και του παθους του) και συνεχισε,δειξε μου εναν αθλητη χωρις παθος να σου δειξω εναν αθλητη χωρις στοχους.
Για το Παππα τωρα δε πιστευω οτι εχει το παικτικο πακετο να γινει ενα πρωτοκλασσατο γκαρ
manj13
QUOTE(j-kidd13 @ Jan 12 2014, 13:07 ) *
Δηλαδη επειδη ο Διαμαντιδης αντεδρασε ετσι μια φορα,οταν το μεγαλυτερο κ.....ο των τελευταιων χρονων στα ευρωπαικα παρκε του εριξε μπουνια στο στομαχι,παει να πει οτι εναι κι αυτος "κωλοπαιδαρας" και τσαμπουκαλης μπασκετικα???
Η επειδη ο Σπανουλης εβγαλε τη γλωσσα του μετα απο ενα τριποντο-πρωταθλημα???
Απο μια φαση τους κρινεις ετσι????Αδυνατω να ακολουθησω τη συλλογιστικη σου,οποτε παραιτουμαι... 69.gif



Δεν χειριζονται ολοι την ''τσογλανια'' τους με τον ιδιο τροπο...Ειδικα οταν φτανεις ψηλα δεν την χαραμιζεις για να την πεις στον...Ξανθοπουλο, εκτος κι αν ειναι εκεινο το καλοπαιδο ο...Μπατης που το ξεφτιλιζει τελειως....
Κι ο Σπανουλης κι ο Διαμαντιδης την ''αλητεια'' του ηγετη την εχουν μεσα τους...Απλα προσπαθουν να την βγαζουν ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ απεναντι σε αυτους που οι ιδιοι θεωρουν ΣΤΟ ΙΔΙΟ ΠΛΑΤΩ ΚΑΡΡΙΕΡΑΣ με τους ιδιους...Κι αυτο γιατι δεν εχεις ν αποδειξεις στους απο κατω σου τιποτα ,αλλα οτι ΕΙΣΑΙ πρωτος μεταξυ ισων...
Zoys
Νομίζω ότι είναι προτιμότερο να εστιάσουμε στα αγωνιστικά. Τα θέματα "κωλοπαιδαρισμού" έχουν υπεραναλυθεί ήδη και εδώ, αλλά και σε παλαιότερα topic και επειδή έχουν γραφτεί και ορισμένα ακραία πραγματάκια καλό θα είναι να χαλαρώσουμε λίγο.

peace.gif
tuareg
QUOTE (manj13 @ Jan 12 2014, 13:22 ) *
Δεν χειριζονται ολοι την ''τσογλανια'' τους με τον ιδιο τροπο...Ειδικα οταν φτανεις ψηλα δεν την χαραμιζεις για να την πεις στον...Ξανθοπουλο, εκτος κι αν ειναι εκεινο το καλοπαιδο ο...Μπατης που το ξεφτιλιζει τελειως....
Κι ο Σπανουλης κι ο Διαμαντιδης την ''αλητεια'' του ηγετη την εχουν μεσα τους...Απλα προσπαθουν να την βγαζουν ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ απεναντι σε αυτους που οι ιδιοι θεωρουν ΣΤΟ ΙΔΙΟ ΠΛΑΤΩ ΚΑΡΡΙΕΡΑΣ με τους ιδιους...Κι αυτο γιατι δεν εχεις ν αποδειξεις στους απο κατω σου τιποτα ,αλλα οτι ΕΙΣΑΙ πρωτος μεταξυ ισων...


δλδ με το σκεπτικο σου ο Παππας τι ακριβως πετυχε που την ειπε στη κοπελιτσα σε ενα πανηγυρακι?
επισης ο δδ εδω τι ακριβως ηθελε να πετυχει με το σλουκα?
http://www.youtube.com/watch?v=LSZgqoiRQoc
D-Wade
QUOTE(manj13 @ Jan 12 2014, 13:22 ) *
Δεν χειριζονται ολοι την ''τσογλανια'' τους με τον ιδιο τροπο...Ειδικα οταν φτανεις ψηλα δεν την χαραμιζεις για να την πεις στον...Ξανθοπουλο, εκτος κι αν ειναι εκεινο το καλοπαιδο ο...Μπατης που το ξεφτιλιζει τελειως....
Κι ο Σπανουλης κι ο Διαμαντιδης την ''αλητεια'' του ηγετη την εχουν μεσα τους...Απλα προσπαθουν να την βγαζουν ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ απεναντι σε αυτους που οι ιδιοι θεωρουν ΣΤΟ ΙΔΙΟ ΠΛΑΤΩ ΚΑΡΡΙΕΡΑΣ με τους ιδιους...Κι αυτο γιατι δεν εχεις ν αποδειξεις στους απο κατω σου τιποτα ,αλλα οτι ΕΙΣΑΙ πρωτος μεταξυ ισων...

Μα τι λες τώρα? Το πάθος, η θέληση για την νίκη και τα ηγετικά χαρίσματα είναι αλητεία?
Quincy
QUOTE(tuareg @ Jan 12 2014, 12:27 ) *
επισης ο δδ εδω τι ακριβως ηθελε να πετυχει με το σλουκα?
http://www.youtube.com/watch?v=LSZgqoiRQoc


Εύκολο
Αν ήθελε να πετύχει κάτι, και δεν ήταν της στιγμής, τότε ήθελε να "χαλάσει" τη συγκέντρωση του Σλούκα μπας και χάσει καμιά βολή rolleyes.gif
SG3ptshooter
QUOTE(Zoys @ Jan 12 2014, 13:27 ) *
Νομίζω ότι είναι προτιμότερο να εστιάσουμε στα αγωνιστικά. Τα θέματα "κωλοπαιδαρισμού" έχουν υπεραναλυθεί ήδη και εδώ, αλλά και σε παλαιότερα topic και επειδή έχουν γραφτεί και ορισμένα ακραία πραγματάκια καλό θα είναι να χαλαρώσουμε λίγο.

Nιώθω πολύ κωλοπαιδαράς για να ακούσω την παρότρυνσή σου, κατεστημένε.

Ο Steph που σκοράρει στο κωλοπαιδόμετρο; Κάτι ψιλοβάζει αλλά μοιάζει λούλης by any standards. Ενώ ο Παππάς αντικειμενικά σε πείθει ρε παιδί μου, έχει όρια στο πότε θα κάνει αυτό που "πρέπει". Real deal.
j-kidd13
QUOTE(manj13 @ Jan 12 2014, 13:22 ) *
Δεν χειριζονται ολοι την ''τσογλανια'' τους με τον ιδιο τροπο...Ειδικα οταν φτανεις ψηλα δεν την χαραμιζεις για να την πεις στον...Ξανθοπουλο, εκτος κι αν ειναι εκεινο το καλοπαιδο ο...Μπατης που το ξεφτιλιζει τελειως....
Κι ο Σπανουλης κι ο Διαμαντιδης την ''αλητεια'' του ηγετη την εχουν μεσα τους...Απλα προσπαθουν να την βγαζουν ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ απεναντι σε αυτους που οι ιδιοι θεωρουν ΣΤΟ ΙΔΙΟ ΠΛΑΤΩ ΚΑΡΡΙΕΡΑΣ με τους ιδιους...Κι αυτο γιατι δεν εχεις ν αποδειξεις στους απο κατω σου τιποτα ,αλλα οτι ΕΙΣΑΙ πρωτος μεταξυ ισων...

Εγω δεν εχω δει να βγαζουν τιποτα σε κανεναν αντιπαλο τους ισου επιπεδου...

Να πω την αποψη μου κι εγω...
Βλεπω πολυ καλα στοιχεια στον Παππα,εχει πολυ καλη μπουκα,εχει μπασκετικο θρασος και τσαμπουκα,αλλα για να γινει παικτης σταθερου rotation θελει δουλεια ακομα,για να γινει ηγετης δε και ο next best guard εχει πααααααααρα πολυ δουλεια.Θεωρητικα εχει τα φοντα,Η θεωρεια απο την πραξη απεχει ετη φωτος ομως.Δεν αποκλειω να εξελιχθει σε παικτη απο το πανω ραφι,αλλα δεν δινω πολλες πιθανοτητες.Πρεπει να σκυψει το κεφαλι και να στρωθει στη δουλεια,και να εχει και σωστη καθοδηγηση.Τον βλεπω επιπολαιο σαν παικτη και αυτο πρεπει να φυγει αν θελει να διακριθει.
manj13
QUOTE(j-kidd13 @ Jan 12 2014, 13:43 ) *
Εγω δεν εχω δει να βγαζουν τιποτα σε κανεναν αντιπαλο τους ισου επιπεδου...

Να πω την αποψη μου κι εγω...
Βλεπω πολυ καλα στοιχεια στον Παππα,εχει πολυ καλη μπουκα,εχει μπασκετικο θρασος και τσαμπουκα,αλλα για να γινει παικτης σταθερου rotation θελει δουλεια ακομα,για να γινει ηγετης δε και ο next best guard εχει πααααααααρα πολυ δουλεια.Θεωρητικα εχει τα φοντα,Η θεωρεια απο την πραξη απεχει ετη φωτος ομως.Δεν αποκλειω να εξελιχθει σε παικτη απο το πανω ραφι,αλλα δεν δινω πολλες πιθανοτητες.Πρεπει να σκυψει το κεφαλι και να στρωθει στη δουλεια,και να εχει και σωστη καθοδηγηση.Τον βλεπω επιπολαιο σαν παικτη και αυτο πρεπει να φυγει αν θελει να διακριθει.



Μαζι σου... smiley.gif Ριχνω αγκυρα! tongue.gif

QUOTE(tuareg @ Jan 12 2014, 13:27 ) *
δλδ με το σκεπτικο σου ο Παππας τι ακριβως πετυχε που την ειπε στη κοπελιτσα σε ενα πανηγυρακι?
επισης ο δδ εδω τι ακριβως ηθελε να πετυχει με το σλουκα?
http://www.youtube.com/watch?v=LSZgqoiRQoc


Πρωτη ερωτηση:Υπερβαλλων ζηλος... rolleyes.gif
Δευτερη " : Η απαντηση του Quincy... smile.gif

QUOTE(D-Wade @ Jan 12 2014, 13:30 ) *
Μα τι λες τώρα? Το πάθος, η θέληση για την νίκη και τα ηγετικά χαρίσματα είναι αλητεία?


ΑΚΡΙΒΩΣ, με την εννοια που τα λες ΕΣΥ κι οχι ο Μπαμπινιωτης!! wink.gif
louie
ρε συ manj13 οκ το καταλαβαινω να εχεις τοσο αισιοδοξια για το οτι μπορει να γινει μεγαλος παιχτης αλλα μου χρησιμοποιεις λαθος επιχειρηματα για να το υποστηριξεις. δεν ειναι επιχειρημα "το οτι ηγηθηκε στον πανιωνιο να βγει 3ος πιο σημαντικο απο το οτι ο μαντζαρης και ο σλουκας ακουλουθουσαν σε 2 ευρωπαικα". οπως επισης για κανεναν λογο δεν ειναι επιχειρημα υπερ του το οτι ειναι κωλοπαιδο. και οχι δν ειναι κωλοπαιδα ολοι οι μεγαλοι παιχτες. οι μεγαλοι παιχτες δεν γουσταρουν να χανουνε, αυτο δν σημαινει οτι θα γινουν κωλοπαιδαραδες για να μην χασουνε...

ο χαινς ειναι τεραστιο παραδειγμα καρδιας, μαχητικοτητας μεχρι θανατου για την νικη αλλα ειναι επισης κι απο τους πιο ηρεμους χαρακτηρες και απο τους πιο κυριους που εχω δει και το ειδαμε στους περσινους τελικους τι επιπεδο εδειξε(με δικη του πρωτοβουλια). ο διαμαντιδης εχει τον πιο "refuse to lose" χαρακτηρα που εχω δει προσωπικα αλλα αυτο το βλεπεις απο τα θαυματα που κανει στο παρκε για να μην χασει η ομαδα του και οχι απο το αν τσακωθηκε με κωλοπαιδαραδες τυπου τεοντοσιτς και μπατη πχ. ο σαρας ηταν πολυ εκδηλωτικος, πανηγυριζε σαν τρελος κτλ αλλα δεν ηταν κωλοπαιδο με την κακη εννοια του ορου.

και μιας και ειπαμε τεοντοσιτς πιο πριν, αυτος εχει μεγαλο μπασκετικο ταλεντο και ειναι το μεγαλυτερο κωλοπαιδο στην ευρωπη μαζι με τον ρουντι. τον εχει βοηθησει το ποσο κωλοπαιδο ειναι; οχι, ισα ισα ειναι ενας συνδυασμος κωλοπαιδου και λουζερ μαζι.

και δεν ειναι λιγα τα παραδειγματα μεγαλων παιχτων που ειναι καλοι χαρακτηρες ακομα και στο nba που το να εισαι κωλοπαιδο δινει και star quality. ματζικ, ντανκαν, νοβιτσκι, μαλοουν, ρασελ, ρει αλεν, ντουραντ, στηβ νας, ολαζουον κτλ.
manj13
QUOTE(louie @ Jan 12 2014, 15:56 ) *
ρε συ manj13 οκ το καταλαβαινω να εχεις τοσο αισιοδοξια για το οτι μπορει να γινει μεγαλος παιχτης αλλα μου χρησιμοποιεις λαθος επιχειρηματα για να το υποστηριξεις. δεν ειναι επιχειρημα "το οτι ηγηθηκε στον πανιωνιο να βγει 3ος πιο σημαντικο απο το οτι ο μαντζαρης και ο σλουκας ακουλουθουσαν σε 2 ευρωπαικα". οπως επισης για κανεναν λογο δεν ειναι επιχειρημα υπερ του το οτι ειναι κωλοπαιδο. και οχι δν ειναι κωλοπαιδα ολοι οι μεγαλοι παιχτες. οι μεγαλοι παιχτες δεν γουσταρουν να χανουνε, αυτο δν σημαινει οτι θα γινουν κωλοπαιδαραδες για να μην χασουνε...

ο χαινς ειναι τεραστιο παραδειγμα καρδιας, μαχητικοτητας μεχρι θανατου για την νικη αλλα ειναι επισης κι απο τους πιο ηρεμους χαρακτηρες και απο τους πιο κυριους που εχω δει και το ειδαμε στους περσινους τελικους τι επιπεδο εδειξε(με δικη του πρωτοβουλια). ο διαμαντιδης εχει τον πιο "refuse to lose" χαρακτηρα που εχω δει προσωπικα αλλα αυτο το βλεπεις απο τα θαυματα που κανει στο παρκε για να μην χασει η ομαδα του και οχι απο το αν τσακωθηκε με κωλοπαιδαραδες τυπου τεοντοσιτς και μπατη πχ. ο σαρας ηταν πολυ εκδηλωτικος, πανηγυριζε σαν τρελος κτλ αλλα δεν ηταν κωλοπαιδο με την κακη εννοια του ορου.

και μιας και ειπαμε τεοντοσιτς πιο πριν, αυτος εχει μεγαλο μπασκετικο ταλεντο και ειναι το μεγαλυτερο κωλοπαιδο στην ευρωπη μαζι με τον ρουντι. τον εχει βοηθησει το ποσο κωλοπαιδο ειναι; οχι, ισα ισα ειναι ενας συνδυασμος κωλοπαιδου και λουζερ μαζι.

και δεν ειναι λιγα τα παραδειγματα μεγαλων παιχτων που ειναι καλοι χαρακτηρες ακομα και στο nba που το να εισαι κωλοπαιδο δινει και star quality. ματζικ, ντανκαν, νοβιτσκι, μαλοουν, ρασελ, ρει αλεν, ντουραντ, στηβ νας, ολαζουον κτλ.



1)''ρε συ manj13 οκ το καταλαβαινω να εχεις τοσο αισιοδοξια για το οτι μπορει να γινει μεγαλος παιχτης αλλα μου χρησιμοποιεις λαθος επιχειρηματα για να το υποστηριξεις. δεν ειναι επιχειρημα "το οτι ηγηθηκε στον πανιωνιο να βγει 3ος πιο σημαντικο απο το οτι ο μαντζαρης και ο σλουκας ακουλουθουσαν σε 2 ευρωπαικα". οπως επισης για κανεναν λογο δεν ειναι επιχειρημα υπερ του το οτι ειναι κωλοπαιδο. και οχι δν ειναι κωλοπαιδα ολοι οι μεγαλοι παιχτες. οι μεγαλοι παιχτες δεν γουσταρουν να χανουνε, αυτο δν σημαινει οτι θα γινουν κωλοπαιδαραδες για να μην χασουνε...

ο χαινς ειναι τεραστιο παραδειγμα καρδιας, μαχητικοτητας μεχρι θανατου για την νικη αλλα ειναι επισης κι απο τους πιο ηρεμους χαρακτηρες και απο τους πιο κυριους που εχω δει και το ειδαμε στους περσινους τελικους τι επιπεδο εδειξε(με δικη του πρωτοβουλια). ο διαμαντιδης εχει τον πιο "refuse to lose" χαρακτηρα που εχω δει προσωπικα αλλα αυτο το βλεπεις απο τα θαυματα που κανει στο παρκε για να μην χασει η ομαδα του και οχι απο το αν τσακωθηκε με κωλοπαιδαραδες τυπου τεοντοσιτς και μπατη πχ. ο σαρας ηταν πολυ εκδηλωτικος, πανηγυριζε σαν τρελος κτλ αλλα δεν ηταν κωλοπαιδο με την κακη εννοια του ορου.''


Συμφωνος!!!

2)''και μιας και ειπαμε τεοντοσιτς πιο πριν, αυτος εχει μεγαλο μπασκετικο ταλεντο και ειναι το μεγαλυτερο κωλοπαιδο στην ευρωπη μαζι με τον ρουντι. τον εχει βοηθησει το ποσο κωλοπαιδο ειναι; οχι, ισα ισα ειναι ενας συνδυασμος κωλοπαιδου και λουζερ μαζι.''

Φταιει κι ιδιος αλλα πιστευω οτι ''ατυχησε'' να ΜΗΝ βρεθει με Ομπραντοβιτς ή Ιβανοβιτς να του κοπουν τα φτερα...Μετα τον Καζλάουσκας,Μεσινα 68.gif Θεωρουσα οταν εφυγε για ΤΣΣΚΑ οτι θα τα καταφερνε,μια Ευρωλιγκα ισως τον απελευθερωνε να του βγει ΩΦΕΛΙΜΑ το ''αληταριο'', τωρα βλεπω να του μενει χωρις τα εισαγωγικα...Κριμα...


3)''και δεν ειναι λιγα τα παραδειγματα μεγαλων παιχτων που ειναι καλοι χαρακτηρες ακομα και στο nba που το να εισαι κωλοπαιδο δινει και star quality. ματζικ, ντανκαν, νοβιτσκι, μαλοουν, ρασελ, ρει αλεν, ντουραντ, στηβ νας, ολαζουον κτλ.''

Επισης συμφωνος με τη διαφορα οτι στο ΝΒΑ ο ανταγωνισμος υπαρχει ΕΝΤΟΝΑ μονο στα πλευ οφ και πρεπει να ομολογησουμε οτι στη Αμερικη δεν βλεπουν τοσο ''πολεμικα'' το μπασκετ οσο στην Ευρωπη τοσο απο παικτες-παραγοντες οσο κι απο κοσμο...Επαυξανω δε αυτο που λες, αναφεροντας οτι στο ΝΒΑ το μεγιστο των ΜΕΓΑΛΩΝ παικτων ηταν ΚΑΛΟΙ χαρακτηρες, σαν αυτους που ανεφερες...Ευρωπαικο?? tongue.gif ...ταπεραμεντο..

Τεσπα για μπασκετ να κουβεντιαζουμε και καλα να ειμαστε.. peace.gif
pinkfloyd
QUOTE (mr 3Xdouble @ Jan 12 2014, 04:13 ) *
Ο Παππάς τέλος είναι παλιάς κοπής 2άρι από αυτούς που δύσκολα βρίσκεις πλέον στην Ευρώπη. Έχει πολλούς τρόπους να βάλει τη μπάλα στο καλάθι και εγώ προσωπικά θα του έβαζα και ένα 7/10 αμυντικά.
+1
mr 3Xdouble
QUOTE (SG3ptshooter @ Jan 12 2014, 12:41 ) *
Nιώθω πολύ κωλοπαιδαράς για να ακούσω την παρότρυνσή σου, κατεστημένε.

Ο Steph που σκοράρει στο κωλοπαιδόμετρο; Κάτι ψιλοβάζει αλλά μοιάζει λούλης by any standards. Ενώ ο Παππάς αντικειμενικά σε πείθει ρε παιδί μου, έχει όρια στο πότε θα κάνει αυτό που "πρέπει". Real deal.


Αν αναφέρεσαι στον τεράστιο Curry εγώ του βάζω ενα 9/10 στο κωλοπαιδόμετρο και εύκολα μάλιστα. thumbsup.gif thumbsup.gif thumbsup.gif
Θέλει να έχεις μέσα σου πολλά κιλά αλήτικο μπάσκετ για να στάζεις στα μούτρα αντιπάλων τριποντάκια off drible στο transition και με το χρονόμετρο να δείχνει 20 δεύτερα για την επίθεση.. Το ότι δείχνει λούλης όπως λες δεν μου λέει κάτι. Και ο Παππάς δεν έχει και καμία αλητόφατσα.
Επίσης να ξεκαθαρίσω ότι αναφέρομαι σε "μπασκετική αλητεία" ή έστω θράσος όπως το αποκαλούν οι περισσότεροι.Να πω τέλος ότι δεν πρόκειται να κάτσω να εξετάσω τι είπε σε μία συμπαίχτρια του κάποτε σε ένα ασήμαντο τουρνουά 3on3, δεν με νοιάζει αν αυτή την αλητεία την κουβαλάει και εκτός γηπέδου και μου φαίνεται και απορίας άξιο γιατί ενδιαφέρει τους περισσότερους αυτό το πράγμα.
Marciulionis
Ο Παππάς είναι ο μόνος έλληνας που έχει τα φόντα να γίνει ηγέτης ομάδας. Σουτάκι έχει πολύ καλύτερο από Σπαν ή ΔΔ στην ηλικία του, μπούκα έχει χειρότερη από το Σπανούλη και δεν είναι και το ίδιο γρήγορος, αμυντικά είναι αξιπρπέστατος τουλάχιστον και δημιουργικά είναι ανω του μετρίου. Ο λόγος που δε φαίνεται αυτό το τελευταίο στα παιχνίδια του ΠΑΟ είναι ο τρόπος που χρησιμοποιείται, καθώς είναι ξεκάθαρο ότι δεν τον πιστεύει ο Πεδουλάκης και φοβάμαι μη στο τέλος τον χαντακώσει... Ο δεύτερος ενδοιασμός μου είναι ότι φαίνεται να του έχει πέσει κάπως βαριά η φανέλα του ΠΑΟ και να τον έχει γεμίσει με υπέρμετρο άγχος, δε βοηθάνε και τα δίλεπτα, οι αλλαγές και οι φωνές στο πρώτο λάθος ή το ανεξήγητο παρκάρισμα στο πάγκο μετά από μεγάλες εμφανίσεις... Είπαμε να τον κρατήσει προσγειωμένο αλλά όχι να πάει στο τελείως άλλο άκρο και να του κόψει εντελώς τα φτερά...
louie
QUOTE (Marciulionis @ Jan 12 2014, 21:39 ) *
Ο Παππάς είναι ο μόνος έλληνας που έχει τα φόντα να γίνει ηγέτης ομάδας. Σουτάκι έχει πολύ καλύτερο από Σπαν ή ΔΔ στην ηλικία του, μπούκα έχει χειρότερη από το Σπανούλη και δεν είναι και το ίδιο γρήγορος, αμυντικά είναι αξιπρπέστατος τουλάχιστον και δημιουργικά είναι ανω του μετρίου. Ο λόγος που δε φαίνεται αυτό το τελευταίο στα παιχνίδια του ΠΑΟ είναι ο τρόπος που χρησιμοποιείται, καθώς είναι ξεκάθαρο ότι δεν τον πιστεύει ο Πεδουλάκης και φοβάμαι μη στο τέλος τον χαντακώσει... Ο δεύτερος ενδοιασμός μου είναι ότι φαίνεται να του έχει πέσει κάπως βαριά η φανέλα του ΠΑΟ και να τον έχει γεμίσει με υπέρμετρο άγχος, δε βοηθάνε και τα δίλεπτα, οι αλλαγές και οι φωνές στο πρώτο λάθος ή το ανεξήγητο παρκάρισμα στο πάγκο μετά από μεγάλες εμφανίσεις... Είπαμε να τον κρατήσει προσγειωμένο αλλά όχι να πάει στο τελείως άλλο άκρο και να του κόψει εντελώς τα φτερά...


περισσοτερο δεν τον εμπιστευεται αρκετα ακομα παρα δεν τον πιστευει(για το μελλον).
manj13
Aπο το ''ψυγειο'' δηλωνει παρων και περιμενει...Aν Ω ΜΗ ΓΕΝΟΙΤΟ το ματς με Μπαρτσα στραβωσει και επιμενει σε καναν Ουκιτς, που ΔΕ θα βλεπεται και ΔΕΝ τον βαλει, οφειλει να ψαχτει αν ειναι ''λαθος''...Καλος,χρυσος ο Αρτζι αλλα...

Απο gazzetta.gr....

''Ο Νίκος Παππάς είχε μετρήσει μικρό χρόνο παρουσίας στις τελευταίες δύο αγωνιστικές της Α1 και καθόλου συμμετοχή στις αντίστοιχες της Ευρωλίγκας. Με 15 πόντους (σ.σ. όλους στο α' ημίχ.) με 4/5δίπ., 1/2τρίπ. και 4/4 βολές, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 κλεψίματα (και 4 λάθη) σε 24:25 ο 23χρονος γκαρντ υπενθύμισε στον προπονητή του και πολύ περισσότερο στον εαυτό του πως μπορεί.''

Παναθηναϊκός: 19/35δίπ., 8/22τρίπ. 68.gif , 30-11ρ., 22ασ 41.gif ., 6κλ., 2κοψ., 16λ.
bbplayer
Μπορεί. Με την Ελευσίνα.
manj13
QUOTE(bbplayer @ Jan 26 2014, 20:39 ) *
Μπορεί. Με την Ελευσίνα.


Eχεις φαει αγριο κολλημα ρε συ bbplayer.... sad.gif E, οταν τον ξαναβαλει ο Αρτζι μπορει να σου κανει κατι σαν το Βελιγραδι... rolleyes.gif Οσο ΔΕΝ τον βαζει ας τα ΚΑΝΕΙ οπου... evilmonkey.gif ''ΦΙΛΟΤΙΜΙΕΤΑΙ'' να τον βαζει... 68.gif
j-kidd13
Αν περιμενεις παντως οτι ο Παππας θα κανει τη διαφορα στον Παναθηναικο,μαλλον εχεις αυταπατες.
Ειναι ενας αγουρος παικτης,που δειχνει να εχει καποια καλα στοιχεια,και τα οποια θελουν πολυ δουλεια.Εκανε 2-3 καλα ματς στην ευρωλιγκα σερι,αλλα απο κει και περα οποτε μπαινει δεν δειχνει και τιποτα ιδιαιτερο,οποτε πως να τον εμπιστευτει παραπανω ο Πεδουλακης,ειδικα στην πρωτη φαση που ημασταν στο οριο να περασουμε.Θελει υπομονη και σιγα σιγα...
bbplayer
QUOTE (manj13 @ Jan 26 2014, 23:16 ) *
Eχεις φαει αγριο κολλημα ρε συ bbplayer.... sad.gif E, οταν τον ξαναβαλει ο Αρτζι μπορει να σου κανει κατι σαν το Βελιγραδι... rolleyes.gif Οσο ΔΕΝ τον βαζει ας τα ΚΑΝΕΙ οπου... evilmonkey.gif ''ΦΙΛΟΤΙΜΙΕΤΑΙ'' να τον βαζει... 68.gif





δεν είναι και το καλύτερό μου οι κρίσεις για άλλους. ο καθένας έχει την άποψή του wink.gif
colonel gomelsky
QUOTE(Quincy @ Jan 12 2014, 02:19 ) *
Όλοι οι κορυφαίοι μπασκετμπολίστες ήταν πρώτα καρυφαίοι αθλητές, και μετά μπασκετμπολίστες.


Το τι παίχτης θα γίνει ο Παππάς δυστυχώς δεν εξαρτάται μόνο από την ίδιο αλλά και από τις συνθήκες. Κατάλληλη ή όχι ομάδα, χρόνος συμμετοχής, προπονητής κτλ. Ποντάριζα παλιά στον Τεόντοσιτς για τον νέο Σάρας και του έδινα μεγαλύτερο ταβάνι από τον Σπανούλη. Οι συνθήκες τα έφεραν έτσι και δεν εξελίχτηκε όπως θα μπορούσε ή όπως εγώ περίμενα. Πλέον, ούτε με τον Ζοτς δεν πιστεύω να βελτιωθεί.

Για το παραπάνω που λες που έκανα quote, νομίζω ότι κακώς είσαι απόλυτος. Υπάρχουν πολλά παραδείγματα, τα πρώτα και πιο χτυπητά (πέρα από τον Μπερντ που ανέφερες) που μου έρχονται είναι ο Μποντιρόγκα, ο Γιασικεβίτσιους, ο Τζινόμπιλι, ο Νοβίτσκι, ο Γκασόλ ο μεγάλος, ο Ναβάρο κ.α. Ακόμα και τον Διαμαντίδη ή τον Παπαλουκά δεν τους κατατάσεις στους κορυφαίους αθλητές, άλλο αν η σωματοδομή (ύψος, χέρια) τους βοηθάει.
Quincy
QUOTE(colonel gomelsky @ Jan 28 2014, 15:07 ) *
Για το παραπάνω που λες που έκανα quote, νομίζω ότι κακώς είσαι απόλυτος. Υπάρχουν πολλά παραδείγματα, τα πρώτα και πιο χτυπητά (πέρα από τον Μπερντ που ανέφερες) που μου έρχονται είναι ο Μποντιρόγκα, ο Γιασικεβίτσιους, ο Τζινόμπιλι, ο Νοβίτσκι, ο Γκασόλ ο μεγάλος, ο Ναβάρο κ.α. Ακόμα και τον Διαμαντίδη ή τον Παπαλουκά δεν τους κατατάσεις στους κορυφαίους αθλητές, άλλο αν η σωματοδομή (ύψος, χέρια) τους βοηθάει.



Έχεις δίκιο, ήμουν απόλυτος, αλλά πέρα από ελάχιστα παραδείγματα είναι κανόνας.

Καταρχάς δεν υπάρχει παίκτης που να παίζει στον ΝΒΑ σε ομάδα που διεκδηκεί τίτλους και παίζει full post season. και να μην είναι κορυφαίος αθλητής. Δεν μπορείς ν ανταπεξέλθεις σε θέμα δύναμης, αντοχής σε τόσο έντονους ρυθμούς. Αυτοί που περιγράφεις είναι απλά οι μοναδικοί λευκοί αυτή τη στιγμή στο ΝΒΑ tongue.gif με τέτοια καριέρα και γι αυτό φαίνεται να υστερούν. Που υστερούν βέβαια σε σχέση με άλλους, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι είναι αυτοί κακοί αθλητές, απλά οι άλλοι φρικιά της φύσης. Επίσης Γκασόλ και Ντιρκ είναι και 2.13/14 και πολύ γρήγοροι για το ύψος και τα κιλά τους.

Πάμε στο επόμενο, Μποντίρογκα-Διαμαντίδης-Παπαλουκάς. Κορυφαίους αθλητές δεν τους λες, τους λες όμως πολύ καλούς και στην περίπτωσή τους δεν βγάζεις απέξω το ύψος και την σωματοδομή τους. Ευθύνονται σε πάρα πολύ μεγάλο βαθμό αυτά τα δύο για να γίνουν αυτό που έγιναν. Στο δικό μου μυαλό στο "κορυφαίος αθλητής" μπαίνουν μέσα όλα, ύψος, δύναμη, ταχύτητα, εκρηξη, αντοχή κλπ κλπ. Για την περίπτωση των τριών μάλιστα η έλειψη ορισμένων αθλητικών χαρισμάτων ήταν και το ταβάνι τους, δεν νομίζω να διαφωνείς σ αυτό. Για τα ευρωπιακά δεδομένα πάντως είχαν σίγουρα όλο το πακέτο.

Πάμε και στο τελευταίο. Σαρας-Ναβαρο. Αυτοί οι δύο είναι πραγματικά φαινόμενα. Το "ατόφιο" ταλέντο τους είναι τόσο μεγάλο που υπερκάλυψε όλες τις αδυναμίες τους. Είναι μοναδικοί, αλλά και φοβερά δύσκολο να ξαναδούμε κάτι παρόμοιο με τις αλλαγές που έγιναν στο άθλημα. Επίσης και γι αυτούς τα "κακα" κορμιά τους και τα προβλήματα τους αποτέλεσαν το ταβάνι τους. Και οι δύο απέτυχαν να πρωταγωνιστήσουν ή έστω να ανταπεξέλθουν στο ΝΒΑ, εκεί που ο Πάρκερ για παράδειγμα έπιασε, όχι γιατί ξέρει πιο πολύ μπασκετ ή είναι πιο ταλαντούχος αλλά επειδή είναι καλύτερος αθλητής, πολύ καλύτερος.

Ελπίζω να πιάνεις το νόημα. Δεν κάνω καμια σίγουρη πρόβλεψη για το μέλλον του Παππα. Αλλά αν δεν έχεις και κανένα αθλητικό πλεονέκτημα, πρέπει να είσαι περιπτωσάρα για να τα υπερκαλύψεις μόνο με το ταλέντο σου. Για να μπεις στην λίστα Διαμαντίδη-Παπαλουκά-Σπανούλη πρέπει να χεις και κάτι παραπάνω από ταλέντο, μόνο του αυτό ίσως σε πάει ψηλά, αλλά όχι τόσο. Σ αυτό αναφέρεται το τοπικ, και γι αυτό ήμουν απόλυτος.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.