Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Καλυτεροι πολεμιστες
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα αποδυτήρια > Γενικά κι αόριστα
Pages: 1, 2
a bullet for your head
Βρισκομενος σε εναν οιστρο,ειπα να ανοιξω ενα ακομη θεμα:
Ποιοι κατα την γνωμη σας ειναι οι καλυτεροι πολεμιστες που υπηρξαν σε μαχη εκ του συσταδην κ οχι μονο?
Οι Βικινγκς?
Οι Σαμουραι?
Οι Μογγολοι?
Οι Νιτζα?
Οι Σπαρτιατες?
Η' καποιοι αλλοι κατα την γνωμη σας?
Περιμενω απαντησεις σας..
Air and King
Νιντζα bullet και τα μυαλα στα καγκελα!!!! Πιο γρηγοροι με πολλες κινησεις ικανοι να αποφευγουν χτυπηματα και να κλοτσανε στην καροτηδα αμα λαχει.
spysta
ο Καπαμαρου .
a bullet for your head
Ειπα λοιπον να κανω την αρχη,μιας κ τα παραπανω θεματα αυτη την στιγμη εχουν αρπαξει φωτια.. rolleyes.gif icon_drunk.gif ..
Ημουν σε μεγαλο διλλημα,καθως αμφιταλαντευομουν αναμεσα στους Σπαρτιατες κ τους Ιαπωνες Σαμουραι..
Πολυ δυσκολο λοιπον οταν εχεις μοναχα μια ψηφο..
Η οποια πηγε στους Σπαρτιατες..
Ηταν ετσι η δομη του Σπαρτιατικου κρατους,οπου μεσω της ''αγωγης'',οι Σπαρτιατες σφυρηλατουνταν απ την πολυ μικρη ηλικια τους,στις κακουχιες,στην συνεχη εξασκηση,ωστε να γινουν οι στρατιωτες που θα υπηρετησουν την πατριδα τους.
Περαν των ατομικων τους ικανοτητων στην μαχη,καλλιεργουσαν κ την ομαδικη συμβιωση,αλλα κ την αυτοθυσια κατα καποιο τροπο,διοτι με τους σχηματισμους που παιρναν στις μαχες,η ασπιδα του καθενος,προστατευε τον διπλανο κ.ο.κ.
Πραγματικες πολεμικες μηχανες,οι οποιοι δεν φοβοντουσαν τον θανατο..απεναντιας,ηταν απολυτα εξοικειωμενοι κ θεωρουσαν ως υστατη τιμη για αυτους κ την οικογενεια τους,να πεθανουν δοξασμενα στο πεδιο της μαχης,απ τον να παραδωθουν στον εχθρο..
Μεσω μιας ''αυτορυθμισης'',αποδιδοταν ονειδος κ μεγαλη ντροπη στους ''Ριψασπεις'',σε αυτους δηλαδη που εγκατελειπαν την μαχη,αφηνοντας πισω την ασπιδα τους(δεν πρεπει παντως να ηταν κ πολλες αυτες οι περιπτωσεις).
Περαν του θαρρους κ της γενναιοτητας τους,διακρινονταν κ για τις αρχες κ το ηθος τους.
Κατα τον Πλουταρχο νομιζω,στην διαρκεια καποιων Ολυμπιακων αγωνων,οπου η καθε πολη-κρατος,καθονταν σε συγκεκριμμενα σημεια στις εξεδρες του σταδιου,ηρθε καθυστερημενα ενας γερος,ο οποιος εψαχνε να κατσει αλλα κανενας δεν του παραχωρουσε την θεση του.
Οταν εφτασε στο σημειο που καθονταν οι Σπαρτιατες,τοτε ειδε αμεσως να σηκωνονται για να τον εξυπηρετησουν κ αυτος μονολογησε..''Ολοι ξερουν ποιοι ειναι το σωστο,ομως μονο οι Σπαρτιατες το πραττουν..''..
Το γεγονος βεβαια που εχει μεινει στην ιστορια ''εις τους αιωνας των αιωνων'',ειναι η μαχη στις Θερμοπυλες,με τους 300 του Βασιλια Λεωνιδα..η επιτομη του θαρρους,της γενναιοτητας κ της αυτοθυσιας(αλλα κ των σπουδαιων ικανοτητων πανω στην μαχη..).
Οι Σαμουραι,μπορω να πω πως διακρινονταν κ αυτοι,με παρομοιες αρχες σαν τους Σπαρτιατες.
Δεν φοβοντουσαν τον θανατο.Απεναντιας κ αυτοι επισης ηταν απολυτα εξοικειωμενοι κ το θεωρουσαν υψιστη τιμη το να πεθανουν πανω στο πεδιο της μαχης.
Ο κωδικας τιμης τους,το Μπουσιντο,ηταν πολυ αυστηρος σε θεματα περι τιμης.
Ηταν πολυ καλοι ιππεις,τοξοβολοι,στην μαχη σωμα με σωμα(αοπλοι) κ στην τεχνη της σπαθης,οπου βεβαια τα Ιαπωνικα σπαθια Κατανα,θεωρουνται ακομη κ σημερα,οτι τελειοτερο(δυνατοτερο-ελαφρυτερο),εχει κατασκευαστει σε σπαθι.
Αποτελουσε την προεκταση του εαυτου τους,της ψυχης τους..
Η εξασκηση τους,οπως κ των Σπαρτιατων,ξεκινουσε απ την πολυ νεαρη τους ηλικια.
Λογω του προχωρημενου της ωρας θα επανελθω με περισσοτερα μια αλλη στιγμη..
Περιμενω κ τις δικες σας αποψεις κ ψηφους..

QUOTE(spysta @ Mar 23 2009, 04:52 ) *
ο Καπαμαρου .

Τι εστι Καπαμαρου..??

QUOTE(Air and King @ Mar 23 2009, 04:50 ) *
Νιντζα bullet και τα μυαλα στα καγκελα!!!! Πιο γρηγοροι με πολλες κινησεις ικανοι να αποφευγουν χτυπηματα και να κλοτσανε στην καροτηδα αμα λαχει.

Οντως πολυ ικανοι και αυτοι..
''Σιωπηλα θανασιμοι''..
NBAholic
Χωρίς να είμαι ειδικός και να έχω ψηφίσει, θυμάμαι ότι άκουσα σε ντοκιμαντέρ πως οι νίντζα είχαν σαν ένα στόχο (όχι το μοναδικό) να αποτελέσουν τη νέμεση των πιο αριστοκρατικών σαμουράι, έχοντας μάλιστα το πλεονέκτημα των πολύ χαλαρότερων ηθικών φραγμών και κωδίκων, συμπεριλαμβανομένης της σχεδόν απαράμιλλης ικανότητάς τους στις ενέδρες και τα ύπουλα χτυπήματα. Οπότε, μεταξύ αυτών των δύο, μάλλον θα επέλεγα τους νίντζα, αλλά δεν μπορώ να κρίνω συνολικά.

ΥΓ: ΟΚ, εκτός συναγωνισμού οι Γαλάτες, σωστά;
a bullet for your head
QUOTE(NBAholic @ Mar 23 2009, 16:44 ) *
Χωρίς να είμαι ειδικός και να έχω ψηφίσει, θυμάμαι ότι άκουσα σε ντοκιμαντέρ πως οι νίντζα είχαν σαν ένα στόχο (όχι το μοναδικό) να αποτελέσουν τη νέμεση των πιο αριστοκρατικών σαμουράι, έχοντας μάλιστα το πλεονέκτημα των πολύ χαλαρότερων ηθικών φραγμών και κωδίκων, συμπεριλαμβανομένης της σχεδόν απαράμιλλης ικανότητάς τους στις ενέδρες και τα ύπουλα χτυπήματα. Οπότε, μεταξύ αυτών των δύο, μάλλον θα επέλεγα τους νίντζα, αλλά δεν μπορώ να κρίνω συνολικά.

ΥΓ: ΟΚ, εκτός συναγωνισμού οι Γαλάτες, σωστά;

Στο poll,εχω βαλει κ το ''αλλοι'',οποτε αν καποιος θελει να καταθεσει την δικη του εκδοχη κ ψηφο,μπορει.( Γαλατες οπως ανεφερες,η' Ρωμαιοι Λεγεωναριοι,η' οτιδηποτε μπορει κανεις να προσθεσει κ να αναφερει..)
Κατω απο αυτες τις συνθηκες που ανεφερες,οι Νιντζα σιγουρα ηταν πολυ επικινδυνοι.
Το θεμα της ψηφοφοριας αναφερεται στους καλυτερους πολεμιστες.
Οι Νιτζα ας πουμε,σε μια ''ανοιχτη'' μαχη,θα υπερτερουσαν,αν δηλαδη δεν υπηρχε το στοιχειο της μυστικοτητας κ του αιφνιδιασμου απ την πλευρα τους?
Απλα το αναφερω ως μια παραμετρο.
Air and King
QUOTE(a bullet for your head @ Mar 23 2009, 05:09 ) *
Τι εστι Καπαμαρου..??

http://en.wikipedia.org/wiki/Iga_no_Kabamaru
a bullet for your head
QUOTE(Air and King @ Mar 23 2009, 17:12 ) *

Μαλιστα..
Τωρα εξηγουνται ολα.. biggrin.gif
a bullet for your head
2η ψηφος στους Σπαρτιατες ε..??
Προχωρα η διαδικασια,εστω κ με αργους ρυθμους..
jois21
Οι Eva. huh.gif
a bullet for your head
QUOTE(jois21 @ Mar 23 2009, 20:27 ) *
Οι Eva. huh.gif

Τι ειναι αυτοι..??
a bullet for your head
Ο ΚΩΔΙΚΑΣ BUSHIDO

-Δεν εχω γονεις.Ο ουρανος κ η γη ειναι οι γονεις μου.
-Δεν εχω θεια δυναμη.Η υπακοη ειναι τα μεσα μου.
-Δεν εχω μαγικη δυναμη.Η εσωτερικη δυναμη ειναι η μαγεια μου.
-Δεν εχω ζωη ουτε θανατο.Το αιωνιο ειναι η ζωη κ ο θανατος μου.
-Δεν εχω σωμα.Η ανδρεια ειναι το σωμα μου.
-Δεν εχω ματια.Η αστραπη ειναι τα ματια μου.
Δεν εχω αυτια.Η ευαισθησια ειναι τα αυτια μου.
Δεν εχω μελη.Η ταχυτητα ειναι τα ακρα μου.
Δεν εχω σκοπους.Η ευκαιρια ειναι οι σκοποι μου.
Δεν εχω θαυματα.Το Καρμα ειναι το θαυμα μου.
Δεν εχω αρχες.Οι αρχες μου ειναι η προσαρμοστικοτητα σε ολα τα πραγματα.
Δεν εχω φιλους.Ο νους ειναι ο φιλος μου.
jois21
QUOTE(a bullet for your head @ Mar 24 2009, 00:31 ) *
Τι ειναι αυτοι..??


http://www.geocities.com/cloudstrife52/3evas.jpg tongue.gif
captain charisma

tongue.gif tongue.gif tongue.gif
a bullet for your head
Φαγωθηκατε με ολα αυτα.. smiley.gif
Αν κ το εχετε καταλαβει ηδη..αλλα ειμαι παντελως ανημερωτος.. icon_drunk.gif
Επι του θεματος παρακαλω.. cool.gif
a bullet for your head
QUOTE(a bullet for your head @ Mar 24 2009, 01:43 ) *
Φαγωθηκατε με ολα αυτα.. smiley.gif
Αν κ το εχετε καταλαβει ηδη..αλλα ειμαι παντελως ανημερωτος.. icon_drunk.gif
Επι του θεματος παρακαλω.. cool.gif

Μετα απο φιλικη παρεμβαση,διορθωνω λεγοντας:
Οτι ειμαι παντελως ανενημερωτος κ οχι ανημερωτος.. smile.gif
Ο βιαστικος τροπος γραφης,οδηγει καποιες φορες κ σε λαθη..
ΛΥΚΟΣ 10 Γ.Σ.Κ.
Ο ΧΙΤΛΕΡ
6-0
Αν μιλάμε για ατομική πολεμική ικανότητα και κώδικα πολεμιστή, τότε πιθανότατα θα διάλεγα τους Σαμουράι ή τους Σπαρτιάτες. αν όμως μιλάμε μόνο για αποτελεσματικότητα του στυλ πολέμου που αντιπροσωπεύει κάθε ένας από τους παραπάνω τότε δε θα έπρεπε να υπάρχει δίλημμα: Δεν υπάρχει ανώτερος απ' τους Μογγόλους.
Ήταν τρομερό επίτευγμα για ένα ημι-πολιτισμένο λαό να χαράξει τη μεγαλύτερη αυτοκρατορία που είχε γνωρίσει ποτέ ο κόσμος μέχρι τότε, που εκτεινόταν από την Ινδοκίνα μέχρι τα σύνορα της Πολωνίας και της Ουγγαρίας, σε λιγότερο από 70 χρόνια. Και όλα αυτά χάρη στην αποτελεσματική χρησιμοποίηση του ισχυρότερου χερσαίου όπλου του αρχαίου κόσμου μέχρι την έλευση της πυρίτιδας. Του ιπποτοξότη.
Χάρη στην ικανότητά τους στην ιππασία που εξασκούσαν απ' την παιδική τους ηλικία, το σύνθετο τόξο που χρησιμοποιούσαν και τις τρομερές τακτικές τους ικανότητες στη μάχη αντιμετώπισαν σχεδόν όλα τα πολεμικά είδή σε όλα τα είδη γεωγραφίας και βγήκαν νικητές με ένα μικρό σε πλήθος στρατο. Το ότι δεν είχαν πολιτισμό εξηγεί βέβαια και τη γρήγορη κατάρρευση της αυτοκρατορίας τους. Στον πόλεμο πάντως ήταν απαράμιλλοι. Και στις σφαγές επίσης.
Οι σαμουράι πάντως τη γλίτωσαν απ' τους Μογγόλους μόνο και μόνο εξαιτίας ενός ανέμου.
Για τους υπόλοιπους έγω θα έβαζα στο poll τους Ρωμαίους αντί για τους Βίκινγκς και ίσως και τους μεσσαιωνικούς ιππότες.
Οι σπαρτιάτες ναι μεν ήταν τρομεροί πολεμιστές αλλά η αποτελεσματικότητά τους ήταν μικρότερη πχ. απ' την μακεδονική φάλλαγα
Οι νίντζα ήταν πληρωμένοι δολοφόνοι, όχι πολεμιστές.
dizzy_fingers






(Btw, πολύ καλή τοποθέτηση του 6-0)
6-0
ευχαριστώ dizzy_fingers

προσκυνώ ταπεινά όμως τη δική σου επιλογή του Τσακ Νόρις, του ανθρώπου που η δύναμη της κλωτσιάς του είναι σταθερά της φυσικής laugh.gif
Gravedigger
Του Golden State tongue.gif
suspect
τα κατορθωματα των νιτζα - σογκουν και λοιπων αγκαουγκα τα ξερουμε απο τις ταινιες.

οταν ομως εχεις 300 ατομα να καθαριζουν 300.000, νομιζω πως δεν χωραει συζητηση.

PREPARE FOR GLORYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYY
ΛΥΚΟΣ 10 Γ.Σ.Κ.
Καλα μην νομιζετε οτι οι Νιτζα μπορουν να κανουν τις μαλακιες που δειχνουν στις ταινιες.
Αν ηταν ετσι η υπερτατη δυναμη θα ηταν η ''Δυναμη Δ'' του Τσακ Νορις tongue.gif

Οι Σπαρτιατες ηταν σιγουρα η πιο καλοφτιαγμενη στρατιωτικη ομαδα,
αλλα κανεις δεν μπορει να ξερει αν ολα οσα γραφονται ειναι αληθεια
ή αν υπαρχουν αρκετες υπερβολες.

Αντιθετως η πιο μεγαλη στρατιωτικη δυναμη των συγχρονων ετων,
η Γερμανια του Χιτλερ ηταν οντως κατι το πολυ δυνατο.
suspect
εξαρταται.

αν κρινουμε για την εποχη που ενας σκοτωνε εναν ή για την εποχη που ενας μπορει να σκοτωσει πολλους.
a bullet for your head
QUOTE(6-0 @ Mar 24 2009, 11:47 ) *
Αν μιλάμε για ατομική πολεμική ικανότητα και κώδικα πολεμιστή, τότε πιθανότατα θα διάλεγα τους Σαμουράι ή τους Σπαρτιάτες. αν όμως μιλάμε μόνο για αποτελεσματικότητα του στυλ πολέμου που αντιπροσωπεύει κάθε ένας από τους παραπάνω τότε δε θα έπρεπε να υπάρχει δίλημμα: Δεν υπάρχει ανώτερος απ' τους Μογγόλους.
Ήταν τρομερό επίτευγμα για ένα ημι-πολιτισμένο λαό να χαράξει τη μεγαλύτερη αυτοκρατορία που είχε γνωρίσει ποτέ ο κόσμος μέχρι τότε, που εκτεινόταν από την Ινδοκίνα μέχρι τα σύνορα της Πολωνίας και της Ουγγαρίας, σε λιγότερο από 70 χρόνια. Και όλα αυτά χάρη στην αποτελεσματική χρησιμοποίηση του ισχυρότερου χερσαίου όπλου του αρχαίου κόσμου μέχρι την έλευση της πυρίτιδας. Του ιπποτοξότη.
Χάρη στην ικανότητά τους στην ιππασία που εξασκούσαν απ' την παιδική τους ηλικία, το σύνθετο τόξο που χρησιμοποιούσαν και τις τρομερές τακτικές τους ικανότητες στη μάχη αντιμετώπισαν σχεδόν όλα τα πολεμικά είδή σε όλα τα είδη γεωγραφίας και βγήκαν νικητές με ένα μικρό σε πλήθος στρατο. Το ότι δεν είχαν πολιτισμό εξηγεί βέβαια και τη γρήγορη κατάρρευση της αυτοκρατορίας τους. Στον πόλεμο πάντως ήταν απαράμιλλοι. Και στις σφαγές επίσης.
Οι σαμουράι πάντως τη γλίτωσαν απ' τους Μογγόλους μόνο και μόνο εξαιτίας ενός ανέμου.
Για τους υπόλοιπους έγω θα έβαζα στο poll τους Ρωμαίους αντί για τους Βίκινγκς και ίσως και τους μεσσαιωνικούς ιππότες.
Οι σπαρτιάτες ναι μεν ήταν τρομεροί πολεμιστές αλλά η αποτελεσματικότητά τους ήταν μικρότερη πχ. απ' την μακεδονική φάλλαγα
Οι νίντζα ήταν πληρωμένοι δολοφόνοι, όχι πολεμιστές.

Θα συμφωνησω σε αυτα που αναφερεις για τους Μογγολους.
Για αυτο αλλωστε τους εβαλα κ στην ψηφοφορια.
Οι ιπποτοξοτες Μογγολοι ηταν απαραμιλλοι.
Επισης η ανθεκτικοτητα τους στις καιρικες κ αλλου τυπου συνθηκες ηταν ισχυρη,λογω της διαβιωσης τους στις στεπες.
Τα αλογα τους ηταν μικροτερου μεγεθους κ με καλυτερη δυνατοτητα προσβασης σε δυσβατα σημεια κ περιοχες.
Οι τακτικες μαχης τους πανεξυπνες,ενω στο πεδιο των μαχων,οντως δεν δειχναν κανενα ελεος..εκτος βεβαια των περιπτωσεων εκεινων που τελικα ''συντασονταν'' μαζι τους..
Ο Τζεγκινς Χαν,αφοτου κατεκτησε οτι κατεκτησε,ακολουθησε κατι αντιστοιχο με αυτο που ειχε εφαρμοσει ο Μεγας Αλεξανδρος.Εκανε ''προσμιξεις'' ανα τους κατεκτημενους πληθυσμους.Ο ιδιος λεγεται οτι ειχε πληθωρα παιδιων του..
Μεγαλη κ ''αντικρουομενη'' προσωπικοτητα..

QUOTE(suspect @ Mar 24 2009, 14:39 ) *
οταν ομως εχεις 300 ατομα να καθαριζουν 300.000, νομιζω πως δεν χωραει συζητηση.

PREPARE FOR GLORYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYY

Χωρις να ειμαι σιγουρος,ομως πρεπει τελικα να καθαρισαν περισσοτερους..
Ισως η ενδοξοτερη ιστορια μαχης,ανδρειας κ γενναιοτητας στα χρονικα..

QUOTE(ΛΥΚΟΣ 10 Γ.Σ.Κ. @ Mar 24 2009, 04:27 ) *
Ο ΧΙΤΛΕΡ

Ρε αθεοφοβε...

QUOTE(Gravedigger @ Mar 24 2009, 13:39 ) *
Του Golden State tongue.gif

banana.gif 77.gif 71.gif
Jabar
Στις Θερμοπύλες δεν πολέμησαν μόνο Σπαρτιάτες.Για 6 ημέρες πολέμησαν περίπου 7000 έλληνες από διάφορες πόλεις.
Οταν πέρασαν από το μονοπάτι οι Πέρσες για να γλυτώσουν την άσκοπη θυσία.Εφυγαν όλοι εκτός από τους 300 Σπαρτιάτες λόγω του νόμου που το απαγόρευε.Μαζί τους έμειναν 1000 περίοικοι αναγκαστικά.400 Θηβαίοι λόγω φιλοπερσικής στάσης.700 Θεσπιείς με τη δική τους βούληση,χωρίς υποχρέωση σε κανένα νόμο.
a bullet for your head
QUOTE(Jabar @ Mar 24 2009, 16:08 ) *
Στις Θερμοπύλες δεν πολέμησαν μόνο Σπαρτιάτες.Για 6 ημέρες πολέμησαν περίπου 7000 έλληνες από διάφορες πόλεις.
Οταν πέρασαν από το μονοπάτι οι Πέρσες για να γλυτώσουν την άσκοπη θυσία.Εφυγαν όλοι εκτός από τους 300 Σπαρτιάτες λόγω του νόμου που το απαγόρευε.Μαζί τους έμειναν 1000 περίοικοι αναγκαστικά.400 Θηβαίοι λόγω φιλοπερσικής στάσης.700 Θεσπιείς με τη δική τους βούληση,χωρίς υποχρέωση σε κανένα νόμο.

Κατι τετοιο δεν μειωνει καθολου της αξια αυτου του γεγονοτος..την στιγμη μαλιστα που αντιμετωπισαν ορδες..
Η ανδρεια του βασιλια Λεωνιδα κ των 300,μνημονευεται ακομη κ σημερα.
Jabar
QUOTE(a bullet for your head @ Mar 24 2009, 16:13 ) *
Κατι τετοιο δεν μειωνει καθολου της αξια αυτου του γεγονοτος..την στιγμη μαλιστα που αντιμετωπισαν ορδες..
Η ανδρεια του βασιλια Λεωνιδα κ των 300,μνημονευεται ακομη κ σημερα.

Ναι αλλά δεν ήταν 300 και οι 700 ήταν με τη δική τους θέληση.Ενώ αν ο Λεωνίδας γύριζε στη Σπάρτη θα τον σκότωναν.
a bullet for your head
QUOTE(Jabar @ Mar 24 2009, 16:15 ) *
Ναι αλλά δεν ήταν 300 και οι 700 ήταν με τη δική τους θέληση.Ενώ αν ο Λεωνίδας γύριζε στη Σπάρτη θα τον σκότωναν.

Που σημαινει..??
panagiotisTheDream
Ότι προφανώς αξίζει εξίσου ιδιαίτερη μνεία στους υπόλοιπους 700.....
suspect
καμια αντιρρηση, δικη μου παραλειψη αλλα οπως και να χει, οταν εχουν να αντιμετωπισουν τοοοοοοοοοσους, ειναι καλυτεροι.

πολυ σωστα αναφερθηκε η μακεδονικη φαλαγγα.

οσο για τους μογγολους, ελα μωρε τωρα με τους μογγολους !

smile.gifsmile.gifsmile.gif
a bullet for your head
QUOTE(suspect @ Mar 24 2009, 17:27 ) *
καμια αντιρρηση, δικη μου παραλειψη αλλα οπως και να χει, οταν εχουν να αντιμετωπισουν τοοοοοοοοοσους, ειναι καλυτεροι.

πολυ σωστα αναφερθηκε η μακεδονικη φαλαγγα.

οσο για τους μογγολους, ελα μωρε τωρα με τους μογγολους !

smile.gifsmile.gifsmile.gif

Ο συνολικος αριθμος του στρατου των Περσων,διαφερει στις διαφορες καταγραφες.
Κατα τον Ηροδοτο,ξεπερνουσαν τα 5εκ!!
Και η Μακεδονικη φαλαγγα εχει αφησει ιστορια.
Εχω αναφερει ενδεικτικα καποιους,ενω εχω βαλει κ το ''αλλοι'',στην περιπτωση που καποιος εχει μια αλλη αποψη κ θελει να την ψηφισει.
Και τελειωνοντας:
''Ω ξειν αγγελλειν Λακεδαιμονιοις οτι τηδε κειμεθα τοις κεινων ρημασι πειθομενοι''.
ΥΓ:Και οι Μογγολοι,ηταν....Μογγολοι..πως να το κανουμε.. tongue.gif

QUOTE(6-0 @ Mar 24 2009, 11:47 ) *
Για τους υπόλοιπους έγω θα έβαζα στο poll τους Ρωμαίους αντί για τους Βίκινγκς και ίσως και τους μεσσαιωνικούς ιππότες.

Τους Ρωμαιους Λεγεωναριους τους εχω αναφερει κ εγω παραπανω.
Οι Βικινγκς ηταν φημισμενοι πολεμιστες κ θαλασσοποροι,βαρβαροι, που εσπερναν τον τρομο παντου με το περασμα τους.
Για τους μεσαιωνικους ιπποτες που αναφερεις,ο Ριχαρδος ο Λεοντοκαρδος ηταν ο πιο ξακουστος.
Θα προσεθετα δε και τους μοναχους Σαολιν.. jedi.gif
ΛΥΚΟΣ 10 Γ.Σ.Κ.
QUOTE(a bullet for your head @ Mar 24 2009, 19:50 ) *
Τους Ρωμαιους Λεγεωναριους τους εχω αναφερει κ εγω παραπανω.
Οι Βικινγκς ηταν φημισμενοι πολεμιστες κ θαλασσοποροι,βαρβαροι, που εσπερναν τον τρομο παντου με το περασμα τους.
Για τους μεσαιωνικους ιπποτες που αναφερεις,ο Ριχαρδος ο Λεοντοκαρδος ηταν ο πιο ξακουστος.
Θα προσεθετα δε και τους μοναχους Σαολιν.. jedi.gif

Ποιοι Ρωμαιοι ρε???
Αυτους τους εχει για πλακα ο Οβελιξ μονος του tongue.gif tongue.gif tongue.gif
benchwarmer
Οι καλυτεροι πολεμιστες ειναι οι καφροι οπαδοι.

*Οι Σπαρτιατες ειχαν καλυτερο "μεσο" και εμειναν στην ιστορια.
ΛΥΚΟΣ 10 Γ.Σ.Κ.
Ο καλυτερος ολων των εποχων θα δειξει τα δοντια του σε λιγο καιρο.

Γιατι οπως λεει και ο Λιακοπουλος

ΣΤΟΝ ΠΟΥΤΙΝ ΠΟΥΤΙΝΙΕΣ ΔΕΝ ΠΕΡΝΑΝΕ
ΓΕΙΑ ΣΟΥ ΡΕ ΒΛΑΔΙΜΗΡΕ
a bullet for your head
QUOTE(Jabar @ Mar 24 2009, 16:15 ) *
Ναι αλλά δεν ήταν 300 και οι 700 ήταν με τη δική τους θέληση.Ενώ αν ο Λεωνίδας γύριζε στη Σπάρτη θα τον σκότωναν.

Αν σε αυτη την μαχη ηταν ο Δημοφιλος με τους Θεσπιεις του,συν τους Θηβαιους,η' οποιους αλλους,ΑΛΛΑ ΧΩΡΙΣ ΤΗΝ ΠΑΡΟΥΣΙΑ ΤΟΥ ΒΑΣΙΛΙΑ ΛΕΩΝΙΔΑ Κ ΤΩΝ 300 ΤΟΥ,η μαχη εναντιον των Περσων δεν θα διαρκουσε παραπανω απο 10'-15'...
Προτου τους πετυχει η λογχη,το βελος η' η λεπιδα των αντιπαλων,θα τους ειχε πρωτα παραλυσει ο φοβος..στην ιδεα οτι μπροστα τους θα εχουν εκατονταδες χιλιαδες η' κ εκατομμυρια...(θα προσεθετα κ την εντονη δυσοσμια που θα προερχοταν απ την ακουσια αφοδευση τους..κοινως,θα τα χανε κανει πανω τους..)..
Οι Σπαρτιατες ηταν οι πολεμικες μηχανες της υποθεσης κ ο Βασιλιας Λεωνιδας ο ''ενορχηστρωτης'' των οποιων στρατηγικων σχεδιων..
Οι υπολοιποι απλα ακολουθουσαν κ εμπνεονταν απ την γενναιοτητα,το θαρρος κ την αυτοθυσια των Σπαρτιατων..

QUOTE(benchwarmer @ Mar 24 2009, 21:08 ) *
*Οι Σπαρτιατες ειχαν καλυτερο "μεσο" και εμειναν στην ιστορια.

Καλυτερο μεσο?
Ποιο δηλαδη?

QUOTE(ΛΥΚΟΣ 10 Γ.Σ.Κ. @ Mar 24 2009, 21:07 ) *
Ποιοι Ρωμαιοι ρε???
Αυτους τους εχει για πλακα ο Οβελιξ μονος του tongue.gif tongue.gif tongue.gif

Ο Οβελιξ ειναι ο χοντρος?
Και ο Αστεριξ? tongue.gif

QUOTE(panagiotisTheDream @ Mar 24 2009, 16:42 ) *
Ότι προφανώς αξίζει εξίσου ιδιαίτερη μνεία στους υπόλοιπους 700.....

Να υπαρξει μια αναφορα για την αυτοθυσια τους ναι,αλλα εξισου ιδιατερη μνεια οπως στην περιπτωση των Σπαρτιατων...
Δεν νομιζω..
Οι Σπαρτιατες κ ο Λεωνιδας ηταν οι φημισμενοι πολεμιστες,αυτοι που δεν ενιωθαν κανενα φοβο,πανω στο πεδιο της μαχης..
reignman
Ninjas are doing the work for meh !
benchwarmer
QUOTE(a bullet for your head @ Mar 25 2009, 02:23 ) *
Καλυτερο μεσο?
Ποιο δηλαδη?


Οτι πουλαγε καλυτερα ως ιστορια η αυτοθυσια των Σπαρτιατων (με την κοντρα τους με την Αθηνα, τον γενικοτερο τροπο ζωης τους κλπ κλπ), παρα των Θεσπιεων που δεν τους ηξερε ουτε η μανα τους...
Jabar
QUOTE(a bullet for your head @ Mar 25 2009, 02:23 ) *
Αν σε αυτη την μαχη ηταν ο Δημοφιλος με τους Θεσπιεις του,συν τους Θηβαιους,η' οποιους αλλους,ΑΛΛΑ ΧΩΡΙΣ ΤΗΝ ΠΑΡΟΥΣΙΑ ΤΟΥ ΒΑΣΙΛΙΑ ΛΕΩΝΙΔΑ Κ ΤΩΝ 300 ΤΟΥ,η μαχη εναντιον των Περσων δεν θα διαρκουσε παραπανω απο 10'-15'...
Προτου τους πετυχει η λογχη,το βελος η' η λεπιδα των αντιπαλων,θα τους ειχε πρωτα παραλυσει ο φοβος..στην ιδεα οτι μπροστα τους θα εχουν εκατονταδες χιλιαδες η' κ εκατομμυρια...(θα προσεθετα κ την εντονη δυσοσμια που θα προερχοταν απ την ακουσια αφοδευση τους..κοινως,θα τα χανε κανει πανω τους..)..
Οι Σπαρτιατες ηταν οι πολεμικες μηχανες της υποθεσης κ ο Βασιλιας Λεωνιδας ο ''ενορχηστρωτης'' των οποιων στρατηγικων σχεδιων..
Οι υπολοιποι απλα ακολουθουσαν κ εμπνεονταν απ την γενναιοτητα,το θαρρος κ την αυτοθυσια των Σπαρτιατων..

Τα πράγματα είναι απλά οι 700 ήξεραν τι θα αντιμετωπίσουν και έμειναν με τη θέλησή τους.Αυτό για μένα έχει μεγαλύτερη αξία από την αναγκαστική παραμονή των 1000 περιοίκων και των 300 Σπαρτιατών.Το σχόλιο για την έντονη δυσοσμία καλύτερα να μην το σχολιάσω.Ακόμα και οι δύο απεσταλμένοι του Λεωνίδα που τους διέταξε να πάνε στη Σπάρτη τα νέα ο ένας δεν τόλμησε να πάει ο άλλος στιγματίστηκε και τιμωρήθηκε.Από τον εξαναγκασμό και την πλύση εγκεφάλου,προτιμώ την ελεύθερη βούληση.
a bullet for your head
QUOTE(Jabar @ Mar 25 2009, 16:32 ) *
Τα πράγματα είναι απλά οι 700 ήξεραν τι θα αντιμετωπίσουν και έμειναν με τη θέλησή τους.Αυτό για μένα έχει μεγαλύτερη αξία από την αναγκαστική παραμονή των 1000 περιοίκων και των 300 Σπαρτιατών.Το σχόλιο για την έντονη δυσοσμία καλύτερα να μην το σχολιάσω.Ακόμα και οι δύο απεσταλμένοι του Λεωνίδα που τους διέταξε να πάνε στη Σπάρτη τα νέα ο ένας δεν τόλμησε να πάει ο άλλος στιγματίστηκε και τιμωρήθηκε.Από τον εξαναγκασμό και την πλύση εγκεφάλου,προτιμώ την ελεύθερη βούληση.

Σε εξαναγκασε κανεις,η' σε υπεβαλλε σε καμια πλυση εγκεφαλου..??
Κατεθεσες την αποψη σου,η οποια ειναι κ κατανοητη..
Jabar
QUOTE(a bullet for your head @ Mar 26 2009, 00:13 ) *
Σε εξαναγκασε κανεις,η' σε υπεβαλλε σε καμια πλυση εγκεφαλου..??
Κατεθεσες την αποψη σου,η οποια ειναι κ κατανοητη..

H πλύση εγκεφάλου πάει στο καθεστώς της Σπάρτης και η ελεύθερη βούληση στους Θεσπιείς.
a bullet for your head
QUOTE(Jabar @ Mar 26 2009, 00:18 ) *
H πλύση εγκεφάλου πάει στο καθεστώς της Σπάρτης και η ελεύθερη βούληση στους Θεσπιείς.

Ααα,μααλιστα...
Τωρα το καταλαβα...
Ευχαριστω.. biggrin.gif
Air and King
QUOTE(6-0 @ Mar 24 2009, 11:47 ) *
Οι νίντζα ήταν πληρωμένοι δολοφόνοι, όχι πολεμιστές.

Σωστο αλλα ειναι ισως και η διαφορα απο τους αλλους.Μπορουν με οποιονδηποτε τροπο να "ξηλωσουν λαρρυγια".Πραγματικοι Killer.
Θα ελεγα οι πιο επαγγελματιες.Εκαναν "πιο σωστα την δουλεια".Το αποτελεσμα μετραει!
a bullet for your head
QUOTE(Air and King @ Mar 26 2009, 02:37 ) *
Σωστο αλλα ειναι ισως και η διαφορα απο τους αλλους.Μπορουν με οποιονδηποτε τροπο να "ξηλωσουν λαρρυγια".Πραγματικοι Killer.
Θα ελεγα οι πιο επαγγελματιες.Εκαναν "πιο σωστα την δουλεια".Το αποτελεσμα μετραει!

Οντως,βασιζομενοι ομως στην ακρα μυστικοτητα,στις ενεδρες κ στο στοιχειο του αιφνιδιασμου,οπου πιανανε τα θυματα τους στον υπνο..
Υπο αυτη την εννοια,κ' οι γυναικες ''δολωματα'',μπορουν να ειναι ''θανασιμες''..
Απλα διερωτομαι,ποια θα μπορουσε να ειναι η αποτελεσματικοτητα τους,σε μια πιο ''ανοιχτη μαχη''..
Παντως ο οπλισμος τους,ηταν αρκετα πλουσιος..
Andrew19
Οι Μογγόλοι ήταν οι καλύτεροι πολεμιστές που είχε βγάλει ο πλανήτης.
Πραγματικά είναι τυχαίο το γεγονός ό,τι δεν κατέλαβαν την Ευρώπη μια και πέθανε ο Ogedei Khan (ο γιος του Genghis Khan) και ενώ πήγαιναν με τους στρατούς στην Ευρώπη γύρισαν πίσω οι γιοί του στο Karakoroum για να αρχίσουν να σφάζουν ο ένας τον άλλο.
a bullet for your head
QUOTE(Andrew19 @ Mar 27 2009, 02:19 ) *
Οι Μογγόλοι ήταν οι καλύτεροι πολεμιστές που είχε βγάλει ο πλανήτης.
Πραγματικά είναι τυχαίο το γεγονός ό,τι δεν κατέλαβαν την Ευρώπη μια και πέθανε ο Ogedei Khan (ο γιος του Genghis Khan) και ενώ πήγαιναν με τους στρατούς στην Ευρώπη γύρισαν πίσω οι γιοί του στο Karakoroum για να αρχίσουν να σφάζουν ο ένας τον άλλο.

Εχει poll,αν θελεις να ψηφισεις.. smile.gif
ΛΥΚΟΣ 10 Γ.Σ.Κ.
QUOTE(a bullet for your head @ Mar 26 2009, 16:55 ) *
Οντως,βασιζομενοι ομως στην ακρα μυστικοτητα,στις ενεδρες κ στο στοιχειο του αιφνιδιασμου,οπου πιανανε τα θυματα τους στον υπνο..
Υπο αυτη την εννοια,κ' οι γυναικες ''δολωματα'',μπορουν να ειναι ''θανασιμες''..
Απλα διερωτομαι,ποια θα μπορουσε να ειναι η αποτελεσματικοτητα τους,σε μια πιο ''ανοιχτη μαχη''..
Παντως ο οπλισμος τους,ηταν αρκετα πλουσιος..

Μολις καταλαβες το σχεδιο του Βλαδιμηρου για να κατακτησει τον κοσμο.

Διοτι οπως λεει και ο σοφος Ελληνικος λαος
''σαν δεις καραβι στο βουνο
νινι θα το 'χει συρει''
smiley.gif
bballbill
Τους ninja καλό θα ήταν να τους έβγαζες απ'το poll. Δεν ήταν πολεμιστές. Ούτε 5'' δε θα άντεχαν σε οργανωμένη μάχη. Μια κουκούλα φορούσαν τα παιδιά κι εκτελούσαν συμβόλαια θανάτου(εναντίον ευγενών κυρίως). Μεροκαματιάρηδες άνθρωποι.

Κατά τ'άλλα Samurai.
Air and King
QUOTE(a bullet for your head @ Mar 26 2009, 14:55 ) *
Οντως,βασιζομενοι ομως στην ακρα μυστικοτητα,στις ενεδρες κ στο στοιχειο του αιφνιδιασμου,οπου πιανανε τα θυματα τους στον υπνο..
Υπο αυτη την εννοια,κ' οι γυναικες ''δολωματα'',μπορουν να ειναι ''θανασιμες''..
Απλα διερωτομαι,ποια θα μπορουσε να ειναι η αποτελεσματικοτητα τους,σε μια πιο ''ανοιχτη μαχη''..
Παντως ο οπλισμος τους,ηταν αρκετα πλουσιος..

Οταν εισαι γρηγορος και με πλουσιο οπλισμο οπως λες θα τα καταφερεις παντου ακομα και αν δεν εισαι "βαρβαρος" οπως αλλοι στην λιστα.
Συν της αλλης κανενας απο τους προαναφερθεντες δεν μπορουσε να χτυπησει ειτε με τα χερια ειτε με τα ποδια τοσο γρηγορα και αποτελεσματικα στην καρωτηδα οσο οι Νιντζα.Με μια απλη κινηση "θανατος".Γιατι να μην μπορουσαν και σε ανοιχτη μαχη?
bballbill
Να πω ότι ninjitsu/ninjutsu ή όπως το λένε τελοσπάντων δεν έχω κάνει οπότε μην περιμένεις κάποια ιδιαίτερη ανάλυση. Απ'όσα έχω διαβάσει η τέχνη των ninja είναι βασισμένη πάνω στις δολφονίες, κυρίως ευγενών οι οποίοι προστατεύονται από samurai αλλά και την κατασκοπία. Ακόμη κι οι samurai χρησιμοποιούσαν ninja για στρατιωτική κατασκοπία. Επειδή λοιπόν είναι δολοφόνοι, θέλουν να είναι αποτελεσματικοί με ένα μόνο χτύπημα οπότε δε λαμβάνουν κάποια ιδιαίτερη εκπαίδευση για μάχη η οποία αναμένεται να έχει διάρκεια. Με αντίπαλο κάποιον που γνωρίζει πολεμικές τέχνες ένας ninja δεν έχει καμία τύχη, είτε είναι οπλισμένοι είτε όχι και οι 2 αντίπαλοι. Τέλος, επειδή η φύση τής τέχνης τους είναι τέτοια δεν έχουν κανένα λόγο να δημιουργήσουν οργανωμένο στράτευμα για να υπερασπιστούν οτιδήποτε, βασικά δεν ήταν στρατιωτικοί, οπότε δεν τίθεται θέμα σύγκρισης με τους υπόλοιπους που αναφέρει το poll.

Να προσθέσω ότι δεν είχαν πλούσιο οπλισμό. Συνήθως έφεραν ένα στυλέττο ή κάποιο όπλο μκρού μεγέθους. Σπάνια είχαν δεύτερο όπλο πάνω τους. Χρείαζονται κάτι μικρό κι αποτελεσματικό για να μην προεξέχει απ'το σώμα τους(όπως ένα katana ή ένα uakizashi) και τους κάνει περισσότερο ορατούς, ή τους ενοχλεί ενώ κινούνται. Αν έβλεπες kabamaru igano το μόνο όπλο με λαβή που είχε ήταν ένα μαχαίρι,LOL.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.