Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Νέος ύμνος της ΑΕΚ
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Α1 Basket League > ΑΕΚ
dizzy_fingers
Τον άκουσε κανείς?
Μπορείτε να τον ακούσετε εδώ.

Προσωπικά θεωρώ πως είναι τουλάχιστον αστείος. Το θέμα είναι ότι δεν ξέρω πως πρέπει να αντιδράσουν οι φίλοι της ΑΕΚ...γελώντας ή κλαίγοντας (είναι και καψουριάρικο το τραγούδι biggrin.gif icon_drunk.gif ).
Green_Fan
Εγώ πάντως όταν τον άκουσα ξεράθηκα στα γέλια...Δεν μπορεί αυτό το πράγμα να θεωρείται ύμνος μια ομάδας...Δεν μπορεί αυτό το πράγμα να τραγουδηθεί σε γήπεδα από τους οπαδούς της ομάδας...

Όταν ακούγεται ο νέος ύμνος στο γήπεδο προτείνω στους Αεκτζήδες να πιάνονται όλοι αγκαλιά και να ανάβουν αναπτήρες...Είναι ένα απίστευτα ερωτικό τραγούδι...

Ένας φίλος Αεκτζής το πέτυχε κατά τύχη στις ειδήσεις και νόμιζε στην αρχή οτι ήτανε το Σ'έχω ερωτευτεί του Ρουβά... biggrin.gif

Πολύ γέλιο είχε και το σχόλιο της Scorelive για τον ύμνο...Πολύ γέλιο!

Αν θέλετε την γνώμη μου πιστεύω οτι ο ύμνος γρήγορα γρήγορα θα καταργηθεί...Δεν πρόκειται κανένας μα κανένας φίλαθλος να δεχτεί αυτό το πράγμα για ύμνο...

Στίχοι:

Κίτρινο η ελπίδα μας
μακρινή πατρίδα μας
μαύρο ο πόνος μια γενιάς
της παλιάς μας γειτονιάς
πέτα απόψε σαν αητός
σπίτι σου είναι ο ουρανός
μακριά ταξίδεψε
με φτερά συνθήματα
του Βοσπόρου κύματα

Μια αγάπη έχω στη καρδιά
μονάχα μία
την κιτρινόμαυρη θεά
άλλη καμία
Κι όσο γυρίζει αυτή η γη
θα σ'αγαπάω
ΑΕΚ για σένα μια ζωή θα τραγουδάω

Κι ο δικέφαλος αετός
του ονείρου η κιβωτός
γεννημένος νικητής
ρωμιοσύνη της ψυχής
στα φτερά του πάνω δες
τις νεότερες γενιές
κι αν πετάξει θ'ακουστεί
του θριάμβου η ιαχή
ΑΕΚ σ'αγαπώ πολύ

Μια αγάπη έχω στη καρδιά
μονάχα μία
την κιτρινόμαυρη θεά
άλλη καμία
Κι όσο γυρίζει αυτή η γη
θα σ'αγαπάω
ΑΕΚ για σένα μια ζωή θα τραγουδάω


Συντελεστές:

Τραγούδι: Γιώργος Φλωράκης
Μουσική-Στίχοι: Φοίβος
Διεύθυνση Παραγωγής: Φοίβος
Παραγωγή: Heaven Music

ΕΛΕΟΣ!!
ashton
Μας φτάνουν τα χάλια που βρίσκεται η μπασκετική μας ομάδα.
Μη της φορτώνετε και το τραγουδάκι του 'μεγάλου δημιουργού Φοίβου' που παράγγειλε η ΠΑΕ..
peka
Χαλια το τραγουδακι...ή μαλλον ο υμνος!!! (αν μπορει να θεωρηθει ετσι...)
Που νομιζουν οτι θα τον τραγουδανε σε καμια οπερα???

ΥΓ. Basketomania περιμενω το σχολιο σου για τον υμνο της ομαδας σου (αν και εισαι μονο στο ποδοσφαιρο με την ΑΕΚ)...
Basketomania
QUOTE(peka @ Sep 16 2005, 04:53 PM)
ΥΓ. Basketomania περιμενω το σχολιο σου για τον υμνο της ομαδας σου (αν και εισαι μονο στο ποδοσφαιρο με την ΑΕΚ)...
*




Εγω το βρισκω πολυ ρομαντικουλι!!! laugh.gif laugh.gif

Σοβαρα τωρα αν και ο παλιος υμνος δεν ειχε φερει και πολυ γουρι (ολο στο δοκαρι χτυπαγε η μπαλα! βλ. Κατσουρανης περσι με Ολυμπιακο) απο αυτο το πραγμα ειναι πολυ καλυτερος....Πολυ απλα γιατι σου μετεδιδε δυναμη,παθος κι οτιδηποτε αλλο πρεπει να σου μεταδιδει ενας υμνος ομαδας...

Παντως προτεινω στο Φοιβο να αλλαξει τις 2-3 λεξεις που θυμιζουν ΑΕΚ (δεν ειναι και πολυ περισσοτερες!) και να το δωσει στη Βανδη...Το κοβω για σιγουρο σουξε...Θα παρουν φωτια οι αναπτηρες!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.