Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Ολυμπιακος-Σιενα
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Α1 Basket League > Ολυμπιακός
Pages: 1, 2, 3, 4
επαθα λαστιχο
QUOTE(rankin @ Jan 19 2013, 20:18 ) *
αυτή την υπόθεση δεν την κυνήγησαν ποτέ ουτε οι ίδιοι της ΤΣΣΚΑ... Κάτι θα ξέρανε και δεν το ψάξανε παρακάτω...Μάλλον ήταν κατουρημένη η φωλιά τους wink.gif

δεχτηκαν οι παικτες να πιουν μονοι τους aloperdin και να παιξουν 5 εναντιον 12?οχι οτι εγω ξερω τι ακριβως εγινε και ποιος το διενηργησε,αλλα αφου δεν υπαρχουν στοιχεια για ενοχοποιηση κανενος,απο την στιγμη που επαναφερουμε ενα θεμα να το κοιταμε υπο το πρισμα της λογικης.και το να δηλητηριαστηκανε μονοι τους οι ομοδοξοι αδερφοι χωρις να εχουν να κερδισουν ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΤΙΠΟΤΑ δεν εχει ιχνος λογικης.
Anaz
Ο Ολυμπιακος ορθως εκανε ενσταση, και ειναι ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΒΕΒΑΙΟ οτι το ιδιο θα εκαναν και οι Ιταλοι αν ειχαν ας πουμε δεχτει το καλαθι. Το ολο θεμα αποδεικνυει για αλλη μια φορα ποσο λαθος ειναι στην Ευρωλιγκα που δεν χρησιμοποιουν το instant replay οπως στο ΝΒΑ. Θα ξαναβλεπαν τη φαση, θα γυρνουσαν το χρονο πισω, και θα εληγε το ζητημα. Tωρα να ξαναμαζευονται οι ομαδες για να παιξουν δεν ειναι καθολου ωραιο, αλλα ειναι δυστηχως αναγκαιο κακο.. Αν κι εφοσον το ριπλευ δειξει οτι ειχε ληξει ο χρονος, το παιχνιδι πρεπει να συνεχιστει απο τα 10" με επαναφορα του Ολυμπιακου -ή την παραταση, αναλογα τι θα αποφασισουν-. Παντως εφοσον υπαρχει αλλοιωση, δεν γινεται να προσπεραστει. Απλα κ ξεκαθαρα πραγματα.
Το σεναριο να εγινε απο σκοπιμοτητα, αν ισχυε δεν θα χαμε να κανουμε με πονηρια αλλα με παντελη ηληθιοτητα!! Κατι τετοιο μονο εις βαρος μας θα ηταν. Με 10 ολοκληρα δευτερα να μενουν και το σκορ ισοπαλο, δεν κανεις τετοια βλακεια. Κατ'αρχην γτ θα μπορουσε να οδηγουσε σε εκπροθεσμο καλαθι-που μετα θα δικαιωνε την Σιενα-, και κατα δευτερον γιατι οταν το σκορ ειναι ισοπαλο και εχεις ολη την επιθεση δικη σου, προτιμοτερο ειναι να σου μεινει η μπαλα στα χερια, παρα να δωσεις την ευκαιρια κ τον χρονο για αντεπιθεση στον αντιπαλο.
rankin
QUOTE(επαθα λαστιχο @ Jan 19 2013, 23:46 ) *
δεχτηκαν οι παικτες να πιουν μονοι τους aloperdin και να παιξουν 5 εναντιον 12?οχι οτι εγω ξερω τι ακριβως εγινε και ποιος το διενηργησε,αλλα αφου δεν υπαρχουν στοιχεια για ενοχοποιηση κανενος,απο την στιγμη που επαναφερουμε ενα θεμα να το κοιταμε υπο το πρισμα της λογικης.και το να δηλητηριαστηκανε μονοι τους οι ομοδοξοι αδερφοι χωρις να εχουν να κερδισουν ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΤΙΠΟΤΑ δεν εχει ιχνος λογικης.


Δεν έχεις άδικο, αλλά δεν το έφερα εγώ το θέμα στη κουβέντα.
Η μόνη μου παρατήρηση ειναι οτι και οι ιδιοι οι άνθρωποι της ΤΣΣΚΑ για κάποιο λόγο ποτέ δεν το κυνήγησαν το θέμα μέσω FIBA


QUOTE(Anaz @ Jan 20 2013, 02:50 ) *
Το σεναριο να εγινε απο σκοπιμοτητα, αν ισχυε δεν θα χαμε να κανουμε με πονηρια αλλα με παντελη ηληθιοτητα!! Κατι τετοιο μονο εις βαρος μας θα ηταν. Με 10 ολοκληρα δευτερα να μενουν και το σκορ ισοπαλο, δεν κανεις τετοια βλακεια. Κατ'αρχην γτ θα μπορουσε να οδηγουσε σε εκπροθεσμο καλαθι-που μετα θα δικαιωνε την Σιενα-, και κατα δευτερον γιατι οταν το σκορ ειναι ισοπαλο και εχεις ολη την επιθεση δικη σου, προτιμοτερο ειναι να σου μεινει η μπαλα στα χερια, παρα να δωσεις την ευκαιρια κ τον χρονο για αντεπιθεση στον αντιπαλο.


100% σωστός!
Τα 10 δεύτερα αρκούν και περισσεύουν για μια τελευταία επίθεση
Να ήταν 2 δευτερα, να έλεγα οτι υπήρξε πονηριά, αλλά στα 10 δεν έχει νόημα.. Ειναι λάθος, που ζημίωσε τον Ολυμπιακό, που τουλάχιστον μπορούσε να πάει το παιχνίδι στη παράταση...
Για μένα, πρέπει να δοθεί 5λεπτη παράταση στο παιχνίδι, χωρίς να γνωρίζω όμως τις προβλέπουν οι κανονισμοί της Euroleague για μια τέτοια περίπτωση
επαθα λαστιχο
QUOTE(rankin @ Jan 20 2013, 10:10 ) *
Δεν έχεις άδικο, αλλά δεν το έφερα εγώ το θέμα στη κουβέντα.
Η μόνη μου παρατήρηση ειναι οτι και οι ιδιοι οι άνθρωποι της ΤΣΣΚΑ για κάποιο λόγο ποτέ δεν το κυνήγησαν το θέμα μέσω FIBA

μα εγω δεν εβγαλα λαδι τους ρωσους,δηλαδη τους ιθυνοντες της τσσκα.απλα εγω απεκλεισα το να ηπιαν εν γνωσει τους τα πειραγμενα νερα οι παικτες.τελος παντων,ουσισαστικα συμφωνουμε οποτε το κλεινουμε το οφ τοπικ
badder
Βαθύτερα αίτια της ήττας αλλά και του ντεφορμαρίσματος γενικά έχουν να κάνουν με το ότι ο Μπαρτζώκας συνεχίζει να κοουτσάρει τον Ολυμπιακό όπως έκανε παλιά μικρότερες ομάδες.

Μια ομάδα τέτοιου επιπέδου πρέπει να είναι επικεντρωμένη στη νίκη και μόνο, και αυτό σημαίνει ότι θα χρησιμοποιήσεις τους παίχτες που είναι στη καλύτερη κατάσταση εκείνη την ημέρα. Δεν έχεις την πολυτέλεια να κάνεις πολιτική και ροτεισιον. Έτσι λοιπόν μένει μέσα ο Σπανούλης που είναι κλεισμένος και κάνει λάθη, παίζουν λίγο οι καλύτεροι παίκτες (πχ Πρίντεζης με Μπάρτσα, Μάντζαρης με Σιένα). Για αυτό ο Σλούκας παίζει λίγο ενώ έχει αποδείξει ότι είναι πιο σταθερός και ουσιαστικός από τον Λο. Ο Σερμαντίνι που έκανε πολύ καλή εμφάνιση έμεινε στο πάγκο, για να είναι όλοι ευχαριστημένοι. Έλεος, αυτά είναι πολύ σοβαρά λάθη που πρέπει να αντιμετωπιστούν άμεσα.

Τον Νοέμβριο η ομάδα ήταν τυχαρή και οι περισσότεροι παίκτες ήταν φορμαρισμένοι, οπότε όλες οι αλλαγές είχαν αποτέλεσμα. Τώρα που έχουμε πρόβλημα πρέπει να γίνει φιλτράρισμα. Και εδώ μετράει η εμπειρία του τεχνικού τιμ και εκεί έχουμε σοβαρή έλλειψη.
LFO
QUOTE(damian @ Jan 19 2013, 05:34 ) *
LFO ο κόσμος περιμένει το σοφό σου λόγο....


Eυχαριστώ νεε μου για τα καλα σου λογια...όπως εγραψα και κάπου αλλου, είναι απο αυτά τα βράδια που τα μυρίζεσαι από την αρχη οτι θα πάνε χάλια...Τελειώνει το μάτς και ειναι αφόρητη η επιστροφή στο σπίτι. Σε τρώνε τα ρουχα σου, ψαχνεις να βρεις τι στο διαολο έγινε και πως έγινε. Κατηγορείς τον αλφα και τον βητα για την γαμα και δελτα επιλογή, θελεις να κανεις ενα τσιγαρο ακομη και αν δεν καπνιζεις και καταλήγεις στο κρεβάτι να κοιτας το ταβανι και να σκεφτεσαι "τι μα@@@ια παιχτηκε" απόψε...Ξυπνας το πρωι , πας τουαλέτα, σκεφτεσαι τα ιδια πράγματα, ισως λιγο πιο νευριασμένος και πιο ξενερωμένος και αρχιζεις απο μεσα σου παλι τα μπινελίκια....

Και ξαφνικά, βγαινεις έξω, σε φυσαει ο πρωινός καθαρος αέρας, περπατάς λιγο, καθαριζει το μυαλό σου και φορας αυτό το ηλιθιο χαμογελο γιατι εχεις αρχισει να θυμασαι τα περσινά και συνειδητοποιείς μου οτι τελικά δεν μπορείς να μεινεις θυμωμενος για ώρα με αυτη την ομάδα και αυτους τους παικτες....και αρχιζεις να μετρας αντιστροφα για το επομενο ματς για το οποιο δεν περνανε γρηγορα οι γα@@@@νες οι ώρες...

Αυτό μου έμεινε από το παιχνιδι.

Τώρα σχετικα με την ενσταση καλα εκανε και την έκανε. Αλλο που εγω πιστεύω οτι δεν θα γινει τίποτα...
roben

Καταρχήν νομίζω ότι ο Ολυμπιακός σωστά υπέβαλε ένσταση και διότι είναι πιθανό να έχει δίκιο αλλά και διότι πρόκειται για μιά ήττα που πονάει πολύ βαθμολογικά! Η αλήθεια είναι ότι τα video που κυκλοφορούν στο διαδίκτυο μας έχουν μπερδέψει... Είναι καταρχήν σημαντικό να γίνει κατανοητό ότι σημασία δεν έχει ο χρόνος που μεσολαβεί από την ώρα που σταματάει το χρονόμετρο μέχρι την ώρα που πετυχαίνει το καλάθι ο Μπράουν αλλά ο χρόνος που μεσολαβεί από την ώρα που σταματάει το χρονόμετρο μέχρι την ώρα που φεύγει η μπάλα από τα χέρια του Μπράουν... Το video που αρχικά κυκλοφόρησε έδειχνε ότι ο χρόνος αυτός ήταν 9.08 δευτερόλεπτα και επομένως το καλάθι ήταν εμπρόθεσμο... Χθες η ΕΤ1 έπαιξε video το οποίο μετρά τον χρόνο από την επαναφορά του Ολυμπιακού στα 19 περίπου δευτερόλεπτα και δείχνει ότι στο τέλος του πραγματικού χρόνου η μπάλα βρίσκεται ακόμα στα χέρια του Μπράουν... Σε κάποιο από τα δύο video ή και στα δύο ο χρόνος είναι πιθανότατα πειραγμένος... Η αλήθεια θα φανεί στην επίσημη χρονομέτρηση που θα γίνει στα γραφεία της Euroleague. Από εκεί και πέρα σενάρια επί σεναρίων μπορούν να δημιουργήσουν και οι 2 ομάδες... Ο Ολυμπιακός μπορεί να λέει ότι αν το χρονόμετρο δεν σταματούσε η Σιένα δεν θα είχε χρόνο να κάνει αιφνιδιασμό και η Σιένα μπορεί να λέει ότι αν ο Μπράουν έβλεπε τον πραγματικό χρόνο δεν θα πήγαινε μέχρι το lay up αλλά θα σταματούσε και θα σούταρε τρίποντο (και μπορεί και να το έβαζε)... Επίσης είναι τουλάχιστον αστείο να υπάρχουν επιχειρήματα του στιλ ''σκοπιμά σταμάτησαν τον χρόνο από την γραμματεία για να κερδίσει χρόνο ο Ολυμπιακός''... Ακόμα και να συνέβει, δεν μπορεί να αποδειχτεί... Αλλά ακόμα και να αποδεικνυόταν την ευθύνη θα την είχε το φυσικό πρόσωπο που έκανε την παρανομία και όχι η ομάδα... Εκτός αν αποδεικνυόταν ότι η ομάδα είχε ζητήσει από τον χρονομέτρη να κλέψει χρόνο... Δεν γίνονται αυτά τα πράγματα παιδιά... Το μόνο βέβαιο είναι ότι ευθύνονται οι διαιτητές του παιχνιδιού οι οποίοι δεν είδαν το instant replay ώστε να πάρουν άμεσα τις ανάλογες αποφάσεις... Η διοργανώτρια αρχή θα πρέπει να τους τιμωρήσει παραδειγματικά...
GreekNick
Δεν υπαρχει θεμα αν επραξε σωστα που εκανε ενσταση ο Ολυμπιακος πολυ καλα εκανε. Το ποσο θα βοηθήσει η επαναληψη του ματς ειναι μεγαλο θεμα για συζητηση , εγω προσοπικα νομιζω πως δεν θα βοηθησει τον Ολυμπιακο ΚΑΘΟΛΟΥ.

Στα αγωνιστικα. Κατα την γνωμη μου το ματς το εχασε ο coach Μπαρτζωκας. Να σημειωσω δε οτι μου αρεσει πολυ σαν προπονητης.

1ον Με Πριντεζη ψιλοτραυματια και Αντιτς με πυρετο ΚΑΙ το Σερμαντινι να ειναι πολυ καλος τα 10 λεπτα χοντρικα που επαιξε μεχρι το τελος της 3 περιοδου, απο που και ως που δεν θα μπορουσε να παιξει τα τελευταια 2 λεπτα αυτος αντι του Αντιτς??? Μηπως ο Αντιτς ειναι πιο γρηγορος στα ποδια αμυντικα απο το Σερμαντινι? Ο επαγγελαμτιας μπασκετμπολιστας Περο Αντιτς αφηνει τον Ress να του καρφωσει τη μπαλα στο καλαθι λες και εχει τελειωσει το ματς 50 κατι δευτερα πριν το τελος με το +7 υπερ μας. Ο επαγγελαμτιας μπασκετμπολιστας Περο Αντιτς κανει φαουλ σε προσπαθεια "σουτ" ( ο θεος να το κανει σουτ ετσι οπως πηγε να σουταρει ο Brown ) εκτος ισοροπιας με το +3 υπερ μας καμοια 15αρια δευτερα πριν το τελος , αυτα δεν γινονται ουτε στα μινι!!!!!

2ον Coach Μπαρτζωκα εχω την εντυπωση οτι το rotation γινετε με εβλαβια στο χρονο που εχεις σχεδιασει οτι θα παιξει ο καθενας. Τι και αν 1 λεπτο πριν ληξη ο χρονος συμμετοχης του Σλουκα και μετα απο μια καλη αμυνα του ενα σουτ απο μεση αποσταση ενω ελιγε ο χρονος και ενα τριποντα κρισιμο τον βγαζεις εξω γιατι??? Μην χαλασουν τα δυδιμα στα Play-maker???

3oν Coach αλλο Μαρουσι Πανιωνιος Ολυμπια και αλλο Ολυμπιακος. Ο Ολυμπιακος εχει 10-11 παιχτες ( ο Μαυροειδης δεν πιανετε ) υψηλου επιπεδου και θελω απο εσενα να παιζουν αυτοι που ειναι στη καλυτερη βραδια τους . Το ποιοι θα εινια αυτοι καθε βραδυ βρες το εσυ για αυτο εισαι εκει.

4ον Τα καλαθια που εχασαν ο Law & o Hines εχουμε δει στο μασκετ οτι ολα μπαινουν και ολα χανονται. Απο +7 και με 50 δευτερολεπτα για το τελος το να χασεις ματς ή απο -19 ( μην το ξεχναμε το γυρισαμε και το πηραμε απο την ΤΣΣΚΑ) θελει και λιγο βοηθεια απο το παγκο για να γινει το εγκλημα
reignman
QUOTE
Ο επαγγελαμτιας μπασκετμπολιστας Περο Αντιτς αφηνει τον Ress να του καρφωσει τη μπαλα στο καλαθι λες και εχει τελειωσει το ματς 50 κατι δευτερα πριν το τελος με το +7 υπερ μας.

Χώρος ευθύνης του Χάινς είναι το κάρφωμα του Ρές. Ξαναδές την φάση.

QUOTE
Ο επαγγελαμτιας μπασκετμπολιστας Περο Αντιτς κανει φαουλ σε προσπαθεια "σουτ" ( ο θεος να το κανει σουτ ετσι οπως πηγε να σουταρει ο Brown ) εκτος ισοροπιας με το +3 υπερ μας καμοια 15αρια δευτερα πριν το τελος.


Εδώ είναι περίεργη η φάση, η όλη κίνηση του Μπράουν δείχνει πως θέλει να πάρει την γραμμή και ο Άντιτς προσπαθεί να του κάνει φάουλ χαμηλά για να μην τον περάσει , για αυτό και απλώνει το χέρι του προς την κατεύθυνση που φαίνεται πως έπερνε ο Μπράουν. Εκείνη τη στιγμή ο ίδιος εκβίασε αμέσως το φάουλ και το πήρε.


Για τον Σερμαντίνι και τον χρόνο συμμετοχής του θέλω να πιστεύω οτι ήταν απλά και μόνο επειδή δεν μπορούσε να ακολουθήσει τον ρυθμό και όχι επειδή έκανε τις αλλαγές με το ρολογάκι του...
giotis1985
Αν ο ολυμπιακος κερδιζε και εκανε ενσταση η σιενα οτι ειχε παραπανω χρονο να εκδηλωσει επιθεση ο ολυμπιακος τοτε ποια επιχειρηματα θα βρισκαν οι δικηγοροι του ολυμπιακου για να μην επαναληφθει ο αγωνας?
natouralistis
QUOTE (giotis1985 @ Jan 22 2013, 17:36 ) *
Αν ο ολυμπιακος κερδιζε και εκανε ενσταση η σιενα οτι ειχε παραπανω χρονο να εκδηλωσει επιθεση ο ολυμπιακος τοτε ποια επιχειρηματα θα βρισκαν οι δικηγοροι του ολυμπιακου για να μην επαναληφθει ο αγωνας?


Αν συμβει το ιδιο πραγμα με το χρονομετρο στο ΟΑΚΑ, μεθαυριο με τη ΡΕΑΛ, να απαιτησετε να μη γινει ενσταση απο τη διοικηση σας και οι δικηγοροι να καθησουν σπιτι τους.
giotis1985
το λογικο σεναριο ηταν να κερδιζατε και τοτε η σιενα θα εκανε ενσταση οποτε δεν θα θελατε να επαναληφθει το ματς..βρεθηκατε και σεις μια φορα να σας αδικησουν και τρελαθηκατε.
natouralistis
QUOTE (giotis1985 @ Jan 22 2013, 17:54 ) *
το λογικο σεναριο ηταν να κερδιζατε και τοτε η σιενα θα εκανε ενσταση οποτε δεν θα θελατε να επαναληφθει το ματς..βρεθηκατε και σεις μια φορα να σας αδικησουν και τρελαθηκατε.


Το εχουν κανει πολλακις, ο Τομυ, ο Πηλοϊδης, και αλλοι πολλοι φιλοι της ομαδας που υποστηριζεις.
LFO
QUOTE(giotis1985 @ Jan 22 2013, 18:36 ) *
Αν ο ολυμπιακος κερδιζε και εκανε ενσταση η σιενα οτι ειχε παραπανω χρονο να εκδηλωσει επιθεση ο ολυμπιακος τοτε ποια επιχειρηματα θα βρισκαν οι δικηγοροι του ολυμπιακου για να μην επαναληφθει ο αγωνας?


Ολο και καποιο ηλιθιο επιχειρημα θα βρισκαμε. Και λοιπον?

QUOTE(giotis1985 @ Jan 22 2013, 18:54 ) *
...βρεθηκατε και σεις μια φορα να σας αδικησουν και τρελαθηκατε.


Ε, καλα τωρα.....μια ενσταση καναμε, δεν πετάγαμε 100ευρα στους διαιτητες κιολας...
Razorblade Fish
Γιατί τσιμπάτε ρε σεις;
sleepei2
QUOTE (roben @ Jan 22 2013, 01:19 ) *
Καταρχήν νομίζω ότι ο Ολυμπιακός σωστά υπέβαλε ένσταση και διότι είναι πιθανό να έχει δίκιο αλλά και διότι πρόκειται για μιά ήττα που πονάει πολύ βαθμολογικά! Η αλήθεια είναι ότι τα video που κυκλοφορούν στο διαδίκτυο μας έχουν μπερδέψει... Είναι καταρχήν σημαντικό να γίνει κατανοητό ότι σημασία δεν έχει ο χρόνος που μεσολαβεί από την ώρα που σταματάει το χρονόμετρο μέχρι την ώρα που πετυχαίνει το καλάθι ο Μπράουν αλλά ο χρόνος που μεσολαβεί από την ώρα που σταματάει το χρονόμετρο μέχρι την ώρα που φεύγει η μπάλα από τα χέρια του Μπράουν... Το video που αρχικά κυκλοφόρησε έδειχνε ότι ο χρόνος αυτός ήταν 9.08 δευτερόλεπτα και επομένως το καλάθι ήταν εμπρόθεσμο... Χθες η ΕΤ1 έπαιξε video το οποίο μετρά τον χρόνο από την επαναφορά του Ολυμπιακού στα 19 περίπου δευτερόλεπτα και δείχνει ότι στο τέλος του πραγματικού χρόνου η μπάλα βρίσκεται ακόμα στα χέρια του Μπράουν... Σε κάποιο από τα δύο video ή και στα δύο ο χρόνος είναι πιθανότατα πειραγμένος... Η αλήθεια θα φανεί στην επίσημη χρονομέτρηση που θα γίνει στα γραφεία της Euroleague. Από εκεί και πέρα σενάρια επί σεναρίων μπορούν να δημιουργήσουν και οι 2 ομάδες... Ο Ολυμπιακός μπορεί να λέει ότι αν το χρονόμετρο δεν σταματούσε η Σιένα δεν θα είχε χρόνο να κάνει αιφνιδιασμό και η Σιένα μπορεί να λέει ότι αν ο Μπράουν έβλεπε τον πραγματικό χρόνο δεν θα πήγαινε μέχρι το lay up αλλά θα σταματούσε και θα σούταρε τρίποντο (και μπορεί και να το έβαζε)... Επίσης είναι τουλάχιστον αστείο να υπάρχουν επιχειρήματα του στιλ ''σκοπιμά σταμάτησαν τον χρόνο από την γραμματεία για να κερδίσει χρόνο ο Ολυμπιακός''... Ακόμα και να συνέβει, δεν μπορεί να αποδειχτεί... Αλλά ακόμα και να αποδεικνυόταν την ευθύνη θα την είχε το φυσικό πρόσωπο που έκανε την παρανομία και όχι η ομάδα... Εκτός αν αποδεικνυόταν ότι η ομάδα είχε ζητήσει από τον χρονομέτρη να κλέψει χρόνο... Δεν γίνονται αυτά τα πράγματα παιδιά... Το μόνο βέβαιο είναι ότι ευθύνονται οι διαιτητές του παιχνιδιού οι οποίοι δεν είδαν το instant replay ώστε να πάρουν άμεσα τις ανάλογες αποφάσεις... Η διοργανώτρια αρχή θα πρέπει να τους τιμωρήσει παραδειγματικά...


Οποτε η ενσταση εγινε γιατι η ηττα ποναει βαθμολογικα ενω ο χρονος που συμφωνα με τα υπονοουμενα με τη χρησιμοποιηση ... σε τελος καθε φρασης σταματησε απο τη γραμματεια επιτηδες εφοσον δεν μπορει να αποδειχτει τοτε η διοργανωτρια αρχη θα πρεπεινατιμωρησει τους διατητες
ΠΑΡΑΛΟΓΟ
rakos
αμφιβαλλω αν καταλαβες κι εσυ ο ιδιος τι εγραψες
vonzuchter
Τελικα τι θα γινει με την ενσταση. τριτη ειχαν πει και εχουμε τεταρτη
vastravoud
Τι λόγος υπάρχει για υποθετικές κουβέντες; Δεν παίζονται στραγάλια στην υπόθεση, αλλά πάρα πολλά χρήματα, δόξα, κλπ.

Εγώ σαν φίλαθλος δε θα τρελαινόμουν ιδιαίτερα στην ιδέα της ένστασης, αν ήμουν όμως πρόεδρος θα έκανα ακριβώς το ίδιο που έκανε ο Ολυμπιακός.

Οι άνθρωποι δεν γίνονται κολοσσιαίοι επιχειρηματίες μοιράζοντας ροδοπέταλα.....
natouralistis
Πολυ σπεκουλα ρε παιδι μου, πολυ σπεκουλα!

Σωνει και καλα να βγαλουμε ανηθικους τους ανθρωπους του Ολυμπιακου και ας μην ειναι ετσι.

Σαν φιλαθλοι δεν θα επρεπε να ειμαστε υπερ της ενστασης, αλλα οι προεδροι που δεν κανουν περιουσιες με ροδοπεταλα, μπορουν να χρησιμοποιησουν δολια μεσα προκειμενου να πετυχουν το στοχο τους..Μαλιστα.

Απο τη μια αναρωτιεμαι προς τι ολη αυτη η πρεμουρα των φιλαθλων του ΠΑΟ σε ενα θεμα που δεν τους αφορα, η απαντηση ειναι ευκολη οκ, εμπαθεια. Απο την αλλη στην ουσια του θεματος, θελω να μου καποιος υπερμαχος της μη ενστασης, αν σε πραγματικο χρονο υφισταται το καλαθι του Μπραουν. Απο τη στιγμη που παιρνει τη μπαλα ο Σπανουλης ξερει οτι εχει συγκεκριμενο χρονο να επιτεθει, οπως και ολη η ομαδα, γι' αυτο και βιαζονται να μη τους μεινει η μπαλα στα χερια. Οταν την παιρνει ο Μπραουν ολοι νομιζουν οτι θα τη πεταξει απο τη μια μπασκετα στην αλλη καθως τελειωνει ο χρονος, χαρακτηριστικη ειναι η αμυνα του Σπανουλη πανω του που απλα προσπαθει να μην ερθει σε επαφη μαζι του και του σφυριξουν φαουλ. Εαν ο χρονος που απεμενε ηταν 6'' θα μπορουσε καλλιστα να τον σταματησει και να παιξει απο το κεντρο τη τελευταια επιθεση ο Ολυμπιακος. Κολλησε το χρονομετρο, ειναι ως μη γενομενη ολη η φαση, γιατι ολη η εξελιξη της θα ηταν διαφορετικα αντιμετωπισιμη.

Αν το ανηθικο εγκειται στο επιχειρημα οτι το χρονομετρο το σταματησε επιτηδες καποιος απο τη γραμματεια προκειμενου να ευνοηθει ο Οσφπ, απαντω οτι θα πρεπει να ηταν χαζος καποιος που θα νομιζε οτι ετσι μας ευνοει. Οταν οι παιχτες ξερουν οτι εχουν συγκεκριμενο χρονο για επιθεση, -αρκετα μεγαλη 19''- την εκδηλωνουν ετσι ωστε ο αντιπαλος να μην εχει χρονο να εκδηλωσει και αυτος, οπως και εκαναν. Μονο στην αντιθετη περιπτωση θα μπορουσε να ισχυε κατι τετοιο, δηλαδη να ειχε η Σιενα τη τελευταια επιθεση και να κολλουσε το χρονομετρο προκειμενου να μεινει χρονος και για τον Οσφπ. Εκει μαλιστα, θα ηταν κατακριτεα και αναιτια καθε μορφη ενστασης, στο προχθεσινο ματς ομως ειναι ηλιου φανερωτερο οτι δεν ευνοουμασταν απο τυχον σταματημα του χρονου στην τελευταια επιθεση γιατι αυτο εδινε τη δυνατοτητα στη Σιενα να κανει και αυτη επιθεση. Αρα το καλαθι του Μπραουν δεν επρεπε να μετρησει, οι διαιτητες επρεπε να προσεξουν τη δυσαρμονια που παρουσιαστηκε και να πραξουν τα δεοντα, ωστε να μη μπαινουμε σε ανουσιες συζητησεις τωρα για να αποδειξουμε οτι δεν ειμαστε ελεφαντες. Στη τελικη αν αυτοι που μας κατηγορουν εχουν σαν προταγμα την ηθικη, ποσο ηθικο τους φαινεται η αποδοχη της καταστρατηγησης των κανονισμων ωστε να ευνοηθει μια ομαδα εναντι αλλης?
thrylos7
Εγώ θα 'κανα ένσταση ακόμα κι αν δεν είχε κολλήσει το χρονόμετρο και χάναμε. guns.gif Κατά του μπάσκετ. Μα από τη Σιένα;
LFO
QUOTE(thrylos7 @ Jan 23 2013, 12:08 ) *
Εγώ θα 'κανα ένσταση ακόμα κι αν δεν είχε κολλήσει το χρονόμετρο και χάναμε. guns.gif Κατά του μπάσκετ. Μα από τη Σιένα;


Τα λες αυτά εκ τους ασφαλους γιατι δεν παιζει πια ο Ζησης εκει....Αν επαιζε , δεν θα εκανες ενσταση laugh.gif
thrylos7
laugh.gif Respect!

Και ο Σιμόνε, βεβαίως βεβαίως... 69.gif
natouralistis

str
εγω που επιασα στο ιντερνετ το διπλο της σιενα μαζι με το διπλο της καχα, αμα ξαναγινει το ματς, θα μου δωσουν την αποδοση της σιενα ως 1..και παει τσαμπα η χαρα μου ολη???και θα μεινω με το 2,4 της καχα...??

ξερει κανεις?? η οσοι κερδισαν κερδισαν??

(αμ το ειχα πιασει στον οπαπ...ειχε πληρωθει το επομενο λεπτο και μην τον ειδατε τον παναη..αλλα στο ιντερνετ....ειναι μεσα τα λεφτα....)

σορρυ για το ασχετο..αλλα ολα σχετικα ειναι....


ΥΣ..απορω που οι διαιτητες κοιτουν στο ριπλευ την καθε παπαρια...και εδω δεν εκατσαν να δουνε αυτο και να αποφασισουν επαναληψη της τελευταιας επιθεσης, η εστω των τελευτ. 10 δευτερ... εχουν μπλεξει τα μπουτια τους με τη χρηση η μη του βιντεο....
natouralistis
QUOTE (str @ Jan 23 2013, 11:43 ) *
εγω που επιασα στο ιντερνετ το διπλο της σιενα μαζι με το διπλο της καχα, αμα ξαναγινει το ματς, θα μου δωσουν την αποδοση της σιενα ως 1..και παει τσαμπα η χαρα μου ολη???και θα μεινω με το 2,4 της καχα...??

ξερει κανεις?? η οσοι κερδισαν κερδισαν??

(αμ το ειχα πιασει στον οπαπ...ειχε πληρωθει το επομενο λεπτο και μην τον ειδατε τον παναη..αλλα στο ιντερνετ....ειναι μεσα τα λεφτα....)


Κανονικα πρεπει να σου παρουν τα λεφτα πισω και να σου επιβληθει και προστιμο 1.000$ γιατι πηγες και εβαλες τα λφτα σου στο 2πλο της Σιενα στο καμινι του ΣΕΦ icon_headbang.gif

Στη πραγματικοτητα πηγαινε αναψε καμια λαμπαδα γιατι χρειαστηκε να γινουν magic.gif προκειμενου να βγει 2...
kseplenhs
QUOTE(str @ Jan 23 2013, 11:43 ) *
ΥΣ..απορω που οι διαιτητες κοιτουν στο ριπλευ την καθε παπαρια...και εδω δεν εκατσαν να δουνε αυτο και να αποφασισουν επαναληψη της τελευταιας επιθεσης, η εστω των τελευτ. 10 δευτερ... εχουν μπλεξει τα μπουτια τους με τη χρηση η μη του βιντεο....


Είναι λάθος να χρησιμοποιούν το IR για "κάθε παπαριά".Το IR είναι μόνο για ζητήματα χρόνου και ως εκ τούτου έπρεπε να χρησιμοποιηθεί στην παραπάνω φάση του αγώνα με τη σιένα.

(αυτό λέγαμε και πέρσι στον αγώνα με τον άρη στο αλεξάνδρειο όταν ο χριστοδούλου χρησιμοποίησε το IR παράτυπα για να βγάλει απο τη μύγα ξύγκι στην τελευταία φάση ενώ δεν υπήρχε ζήτημα χρόνου.Και στο τέλος απο μερικούς βγήκε ευνοημένος ο ολυμπιακός γιατί ακόμα και στο IR ο χριστοδούλου δεν είδε 3 φάουλ,4 βήματα,ενα διχτάκι που κουνιόταν και ένα ουφο με τη στάμπα του ολυμπιακού να μας ψεκάζει απο πάνω .Το οτι δεν έπρεπε να το χρησιμοποιήσει δεν είχε σημασία laugh.gif )
rakos
http://www.redsagainsthemachine.gr/article...-pote-enstaseis

επειδη καποιοι την εχουν δει αθωες περιστερες
LFO
QUOTE(rakos @ Jan 23 2013, 13:15 ) *
http://www.redsagainsthemachine.gr/article...-pote-enstaseis

επειδη καποιοι την εχουν δει αθωες περιστερες


Κριμα sad.gif

Γκρεμιστηκε ενας μύθος....
natouralistis
QUOTE (rakos @ Jan 23 2013, 12:15 ) *
http://www.redsagainsthemachine.gr/article...-pote-enstaseis

επειδη καποιοι την εχουν δει αθωες περιστερες


Η εικονα απευθυνεται στον φιλο του Παναθηναϊκου που ρωτησε τι δικαιολογιες θα εβρισκαν οι δικηγοροι του Ολυμπιακου,αν κερδιζε και εκανε ενσταση η Σιενα. Θα προσλαμβαναμε τον ιδιο δικηγορο που ειπε αυτο το θεϊκο επιχειρημα, οτι τα αντικειμενα τα πεταξαν στον αγωνιστικο χωρο ανθρωποι που βρισκονταν στη πλευρα του Παναθηναϊκου και οχι φιλαθλοι του Παναθηναϊκου. Στις κερκιδες δηλαδη ειναι χωρισμενοι, απο τη μια οι μεν εχουν την ιδιοτητα του φιλαθλου και απο την αλλη οι δε απλα καθονται στον ιδιο χωρο μαζι τους χωρις να ειναι φιλαθλοι. Περνουσαν να πανε στη λαϊκη και λενε δε παμε να κατσουμε μαζι με τους Παναθηναϊκους στο γηπεδο..Η ιδιοτητα του φιλαθλου σε ενα χωρο ,οπως το γηπεδο, οριζεται με καποιο συγκεκριμενο τροπο, δηλαδη δεν αρκει η φυσικη σου παρουσια?

kseplenhs
Αυτά ρε σεις δεν τα έχουν ζήσει οι περισσότεροι.Ακόμα και εγώ λίγα θυμόμουν.Βέβαια δεν λέω,γ@μάουα περίοδος τα 90's απο τέτοια ζητήματα...
Τώρα θεωρείται επιδειξη καφρίλας μια μπλούζα ενός προέδρου που αφήνει σπόντες για διαιτητικά σφάλματα ενώ τότε είχαμε μπούκα και κυνήγι σε αντίπαλους διαιτητές,παίχτες,προπονητές κ.ο.κ.Δεν λέω ηρέμησε η κατάσταση...
επαθα λαστιχο
QUOTE(rakos @ Jan 23 2013, 12:15 ) *
http://www.redsagainsthemachine.gr/article...-pote-enstaseis

επειδη καποιοι την εχουν δει αθωες περιστερες

αντικειμενικα σαιτ διαβαζεις smiley.gif
rakos
QUOTE (επαθα λαστιχο @ Jan 23 2013, 12:57 ) *
αντικειμενικα σαιτ διαβαζεις smiley.gif


αυτο και το 902.gr ειναι τα αγαπημενα μου
Magnus92
Αντε, ακομα ?

Δεν με παιρνει ο υπνος ....


laugh.gif
Neondreamer
Γιατί μου φαίνεται πως η χρονομέτρηση της Αθλητικής Κυριακής (στο βίντεο που ανέβασε ο Natouralistis) ξεκινάει ήδη κάπου μισό δευτερόλεπτο μπροστά σε σχέση με το χρονόμετρο του γηπέδου, μετά τις βολές του Μπράουν;
badder
Ο χρόνος μετράει από τη στιγμή που ο παίκτης που βρίσκεται μέσα στο γήπεδο πάρει στα χέρια του τη μπάλα μετά την επαναφορά από την τελική γραμμή. Δεν έχει σχέση η στιγμή που γίνεται η πάσα, μόνο η στιγμή που την ακουμπάει ο παίκτης εντός παρκέ. Συγκεκριμένα εδώ πρόκειται για την στιγμή που την παίρνει ο Περπέρογλου.

Πολύ σωστά δείχνει την κατάσταση το βίντεο της ΑΚ. Σήμερα περιμένουμε την απόφαση και μακάρι να ισχύσει το δίκιο.
plo koon
QUOTE (badder @ Jan 24 2013, 12:11 ) *
Ο χρόνος μετράει από τη στιγμή που ο παίκτης που βρίσκεται μέσα στο γήπεδο πάρει στα χέρια του τη μπάλα μετά την επαναφορά από την τελική γραμμή. Δεν έχει σχέση η στιγμή που γίνεται η πάσα, μόνο η στιγμή που την ακουμπάει ο παίκτης εντός παρκέ. Συγκεκριμένα εδώ πρόκειται για την στιγμή που την παίρνει ο Περπέρογλου.

Πολύ σωστά δείχνει την κατάσταση το βίντεο της ΑΚ. Σήμερα περιμένουμε την απόφαση και μακάρι να ισχύσει το δίκιο.

Αν παγώσεις το βίντεο σε τυχαίες στιγμές πριν τα 10' θα δεις ότι η διαφορά των δύο χρονομέτρων αυξάνεται. αρχίζει από 0,2 και φτάνει στα 0,7 (@10sec).

Οπότε ο παγωμένος χρόνος δεν είναι 3.8sec. Είναι λιγότερος και αν κάνουμε τη βάσιμη υπόθεση ότι είναι γραμμική η μεταβολή τότε ο πραγματικός παγωμένος χρόνος είναι 3,8-0,2(πάγια διαφορά στην αρχή)-0,5(διαφορά στα πρώρα 9,3sec)-0,7(εκτιμώμενη διαφορά στα υπόλοιπα 10 sec+τα sec του παγωμένου χρόνου)=2,4s. Οπότε αυτό που θα προλάβαινε είναι θεωρώ ένα jumperaki μέσα από το 3ποντο με τον σπανούλη κοντά του. Αισθητά μικρότερες πιθανότητες επιτυχίας.


Αυτό το "σήμερα" το ξέρεις ή το υποθέτεις? Γιατί έτσι όπως τους κόβω δε θα βγάλουν απόφαση σύντομα.
Paris87
http://www.sport24.gr/Basket/Euroleague/ap...ou.2098965.html

Η πειθαρχική επιτροπή της Ευρωλίγκας απέρριψε την ένσταση που κατέθεσε ο Ολυμπιακός για το χρονόμετρο που κόλλησε στα τελευταία 10'' της αναμέτρησης με τη Σιένα και το αποτέλεσμα (υπέρ των Ιταλών) κατοχυρώθηκε.
keraynopoylos
Εγω δε συμφωνω καθολου με την αποφαση για 3 βολες στον BB απο το φαουλ του Αντιτς. Ειναι νομιζω ξεκαθαρο οτι παει για προσποιηση και μπασιμο και αλλαζει γνωμη μολις πεφτει πανω του ο Αντιτς. ΔΕΝ ειναι το ιδιο με φασεις (οπως πχ χαρακτηριστικα συχνα του Γιασικεβιτσους) που προσποιειται οντας ακινητος και οπως ειναι ο αντιπαλος στον αερα σηκωνεται για κατακορυφο jumpshoot. Ο BB εκανε πεταγμα της απελπισιας.

Σχετικα με την αποφαση τυς euroleague, οι αιτιασεις της αστειες, το αποτελεσμα αναμενομενο, αδικο για τον ολυμπιακο εν προκειμενω αλλα και σωστο γενικα κατα τη γνωμη μου.

Σκεφτειτε οτι αν γινοταν επαναληψη, τοτε οι εντος εδρας ομαδες θα ειχαν παντα το οπλο της επαναληψης του αγωνα αν εβλεπαν στα τελυταια secs οτι μαλλον δεν τους βγαινει ενω το score ειναι κοντινο, απλα και μονο πειραζοντας το χρονομετρο.

Γενικα πιστυω οτι το equipment αλλα και οι χειριστες θα επρεπε να ειναι ευθυνη της euroleague, οπως ειναι και οι διαιτητες, για να μην γραφονται αστειοτητες τυπου " it was provoked by the defective equipment of Olympiacos Piraeus' own arena" στα δελτια τυπου της οργανωσης.

Παναθηναικος ειμαι αλλα και γω θα τα επαιρνα διαβαζοντας τετοιες αιτιασεις σε αποφαση της euroleague, ασχετως ποσο ασχημα επαιξε η ομαδα μου.
kseplenhs
Πάντως αν κατάλαβα καλά,για να μεταφέρεται η ευθύνη στον γηπεδούχο για το χρονόμετρο σύμφωνα με το σκεπτικό,τότε αρκεί να βάλουμε ένα σωστό τρολ να χειριζεται το χρονόμετρο απο εδώ και μπρός και να τα κάνουμε τα παιχνίδια τατιάνα tongue.gif

Πάλι καλά που έληξε το ζήτημα πάντως γιατί πολύ τράβηξε και έχουμε και αγώνα σήμερα.Α και ο μπαρτζω ας μην συνεχίσει να κλαψομ@υνίζει με το θέμα αυτό.Πάει πέρασε...
The Admiral
Το σκεπτικο της αποφασης κατα τη γνωμη μου ειναι απο τα πιο μπασκετικα και αθλητικα που εχω διαβασει ποτε. Αντανακλα πληρως αυτα που ολοι λιγο πολυ ειχαμε στο μυαλο μας μετα το τελος του ματς, ανεξαρτητως οπαδικων προτιμησεων. Περα απο το γεγονος οτι η επαναληψη του αγωνα θα αλλοιωνε το αποτελεσμα του και θα δυσφημουσε το αθλημα γενικοτερα, κλεινει και το παραθυρακι των "λαθων" του χρονομετρη.
spysta
η αποφαση ουσιαστικα μας λεει οτι
ο Ολυμπιακος ευνοηθηκε επειδη ειχε περισσοτερο χρονο για να κανει την επιθεση του και μαλιστα ειχε και την ευκαιρια να παρει και το τελευταιο σουτ με την επανφορα απο το κεντρο.

το γεγονος οτι η Σιενα εβαλε εκπροθεσμο καλαθι ΔΕΝ ΑΝΑΦΕΡΕΤΑΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΕΤΡΑΕΙ ΠΟΥΘΕΝΑ

laugh.gif laugh.gif laugh.gif

ΤΡΑΓΙΚΗ ΑΠΟΦΑΣΗ. Τ Ρ Α Γ Ι Κ Η






διαβαζοντας προχειρα της αιτιολογησεις και απαντοντας καπως μπακαλιστικα





1)υπαρχει δεδικασμενο. το οποιο απλα αναφερθηκε σ ενα μικρο κομματακι με δικαιολογια ''δεν ηταν το ιδιο'' . γενικο σχολιακι αυτο


2) -Μετά από εξέταση όλων των δεδομένων, ο αθλητικός δικαστής εκτιμά πως μέχρι τη λήξη του αγώνα και οι δύο ομάδες δεν είχαν αντιληφθεί τη δυσλειτουργία του χρονομέτρου και έπαιξαν αναλόγως
------------------------------------------------------------------------------------------
Οι Ιταλοι μια χαρα το καταλαβαν ..φαινεται ξεκαθαρα στην εικονα οτι ΜΕΤΑ το χαμενο λει απ του Χαινς εκαναν τις παπιες.απλα το αναφερω γιατι αποτελει γεγονος


3) -Και οι δύο ομάδες εκμεταλλεύτηκαν το πλεονέκτημα που τους έδωσε η δυσλειτουργία του χρονομέτρου. Από τη μια πλευρά ο Ολυμπιακός είχε περισσότερο χρόνο στη διάθεσή του για να επιτεθεί, κάτι που θα μπορούσε να είχε αποβεί υπέρ του αν ο Κάιλ Χάινς δεν είχε αστοχήσει από κοντά. Ο Ολυμπιακός επίσης πήρε τάιμ άουτ και είχε στη διάθεσή του χρόνο για να επιχειρήσει νικητήριο καλάθι. Από την άλλη πλευρά, ο Μπόμπι Μπράουν είχε περισσότερο χρόνο να πάει για λέι απ. Με άλλα λόγια, η δυσλειτουργία του χρονομέτρου δεν ευνόησε μόνο μία ομάδα.
----------------------------------------------------------------------------------------------------
ΜΑ ΚΑΛΑ ΤΙ ΓΕΛΟΙΑ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΙΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΗ ?????αν δεν ειχε κολλησει το ρολοι .. η Σιενα δεν θα ειχε ΚΑΝ προλαβει να εκδηλωσει επιθεση



4) -Ο αθλητικός δικαστής εκτιμά πως δεν υπάρχουν αθλητικοί λόγοι για να επαναληφθεί το παιχνίδι. Θα οδηγούσε κάτι τέτοιο σε ένα προηγούμενο, ότι ο Ολυμπιακός έχασε δύο ευκαιρίες να σκοράρει στα τελευταία δέκα δευτερόλεπτα του αγώνα, και θα του δινόταν μία ακόμη ευκαιρία να αλλάξει το αποτέλεσμα του αγώνα.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
να του δινοταν και τριτη και τεταρτη και πεμπτη ευκαιρια εφοσον ΑΔΙΚΑ δοθηκε το δικαωμα στην Σιενα να βαλει το τελευταιο και κρισιμο καλαθι του αγωνα. Αληθεια το σκεφτηκαν πολυ για να το γραψουν αυτο ως αιτιολογηση ??



5) -Ένα τέτοιο αποτέλεσμα θα ήταν ακόμη λιγότερο δίκαιο, γιατί α) θα ερχόταν μέσω μιας ένστασης κι όχι μέσα στο γήπεδο και β) θα είχε προκληθεί από τη δυσλειτουργία του χρονομέτρου που ανήκει στο γήπεδο του Ολυμπιακού.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
ΑΝ δηλαδη παιζαμε στην Ιταλια και το παιχνιδι ειχε ακριβως την ιδια εξελιξη .. θα ειχε βαρυτητα στην ενσταση του ΟΣΦΠ οτι επαιζε εκτος εδρας επειδη το χρονομετρο ανηκει στους Ιταλους ????ετσι δομειται μια οργανωση σοβαρη???θεωρει οτι υπαρχει δολος στην εκαστοτε εδρα ????? κοροιδευομαστε τωρα ????



6)Ο αθλητικός δικαστής επισημαίνει επίσης τις σημαντικές διαφορές σε σχέση με το προηγούμενο της αναμέτρησης ανάμεσα στην Γκέτινγκεν και την Μπεσίκτας για το Eurocup την περίοδο 201011:
-Σε εκείνο το παιχνίδι δεν υπήρχε διακοπή του αγώνα μέχρι τη λήξη της αναμέτρησης και η δυσλειτουργία του χρονομέτρου ευνόησε τη γηπεδούχο ομάδα, που είχε περισσότερο χρόνο στη διάθεσή της για να πετύχει το νικητήριο καλάθι».
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
δηλ τοτε ΑΝ ειχε σκοραρει ο παικτης της Μπεσικτας .. δεν θα ειχε ευνοηθει η ομαδα της Τουρκιας ακομα επειδη ειχε προλαβει να σουταρει ο παικτης της Γκετινγκεν ??? και δηλαδη ΑΝ ο Μπομπι Μπραουν εβαζε το καλαθι με την ληξη του χρονου και δεν υπηρχε αλλος χρονος για εμας (επομενως καμια ευκαιρια διεκδικησης της νικης) θα ειχε μεγαλυτερη τυχη η ενσταση μας ???αυτο κανει την διαφορα αληθεια ????



μας ψεκαζουν.μας δουλευουν.



ΥΓ. ΚΑΙ ΑΝΑΡΩΤΙΕΜΑΙ .. ΑΝ Ο ΛΟ ΕΙΧΕ ΣΚΟΡΑΡΕΙ ΣΤΟ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΣΟΥΤ ... Η ΣΙΕΝΑ ΘΑ ΕΙΧΕ ΔΙΚΙΟ ΣΤΗΝ ΕΝΣΤΑΣΗ ΤΗΣ Ή ΟΧΙ ????????ΑΥΤΟ ΤΟ ΜΕΤΡΗΣΑΝ ΚΑΘΟΛΟΥ Ή ΟΧΙ ???
YΓ2. Βασικα τωρα που την διαβαζω για 5η φορα την αιτιολογια της απορριψης της εναστασης .. το ιδιο μπακαλιστικη με τα δικα μου λεγομενα μου μοιαζει.μονο που εγω καυλαντιζω σε φορουμ .. δεν παιρνω αποφασεις αθλητικης δικαιοσυνης
natouralistis


Ορθανοιχτη πορτα,οχι μονο παραθυρακι, αφηνει αυτη η αποφαση για να κανει οτι θελει απο εδω και περα ο καθε χρονομετρης και να μη δικαιουται κανεις να κανει ενσταση. Το καλαθι του Μπραουν ειναι εκπροθεσμο και δν θα επρεπε να μετρησει. Ο Μιζραχι εχει τα κονε ,οι Αγγελοπουλοι οχι και η αποφαση ειναι σκανδαλο.

Το θετικο της υποθεσης ειναι οτι μας συσπειρωνει και αν περασουμε θα ειμαστε περηφανοι γιατι θα γινεται απεναντι σε μια καταφανη φουστια.

plo koon
Η απόφαση είναι απλά γελοία. Αλλά το πιο αστείο είναι η αιτιολόγηση.

"Ο ΟΣΦΠ λέει είχε δύο ευκαιρίες και δε σκόραρε. Καμία ομάδα δεν ευνοήθηκε περισσότερο.." Λες και ακούω παιδάκια γυμνασίου.

Τέσπα. Μεγαλύτερο κίνητρο για την ομάδα να περάσει. Case closed.
T.W.Is.M.
Ηταν η πρωτη φορα που αγωνας μπασκετ κριθηκε σε sudden death.
Να κλειδωσω το τοπικ σε ενδειξη διαμαρτυριας(και δικης μου προστασιας για να μη γραψω για την φτωχη απομιμηση δικαστη κατι που ειναι αντιθετο με τον κανονισμο του φορουμ)?
olympiakos
Eτοιμάζει έφεση ο Ολυμπιακός

Μπορεί σε πρώτη φάση η ένσταση του Ολυμπιακού για το ματς με την Σιένα να «έπεσε στο κενό» ωστόσο οι «ερυθρόλευκοι» είναι αποφασισμένοι να εξαντλήσουν τις πιθανότητες που έχουν για να δικαιωθούν και έτσι θα κάνουν έφεση κατά της πρωτόδικης απόφασης.

Ο γενικός διευθυντής της ΚΑΕ, Χρήστος Σταυρόπουλος μαζί με τον εκ των ιδιοκτητών της ΚΑΕ, Παναγιώτη Αγγελόπουλο συζήτησαν το θέμα στο Ισραήλ όπου βρίσκονται για το σημερινό ματς με την Μακάμπι και αποφάσισαν ότι θα γίνει έφεση.

Αυτή θα «πατάει» στο σκεπτικό του αθλητικού δικαστή που αναφέρει ότι ευνοήθηκαν και οι δύο ομάδες από το «κόλλημα» του χρονομέτρου καθώς στο περσινό ματς της Γκέτινγκεν με την Μπεσίκτας, ο ίδιος άνθρωπος πήρε άλλη απόφαση.

vastravoud
Εφ' όσον ο ρόλος του χρονομέτρη είναι τόσο critical γιατί δεν φροντίζει η διοργάνωση να στέλνει δικούς της;
Germany96
Το σκεπτικό της απόρριψης της ένστασης μου αφήνει ανάμικτες εντυπώσεις. Από την μία πλευρά όντως ο ΟΣΦΠ αδικήθηκε αφού η επίθεση που κατέληξε στην άστοχη προσπάθεια του Hines έγινε όντως σε σωστό timing (εφόσον το χρονόμετρο λειτουργούσε κανονικά) αφήνοντας ελάχιστο χρόνο για επίθεση στην Sienna αλλά αρκετό για διεκδίκηση επιθετικού rebound από πλευράς Ολυμπιακού. Μέσα στην τρικυμία που βάραγε ο Ολυμπιακός στα τελευταία δευτερόλεπτα ακόμα κι η μόνη σωστή απόφαση που πήραν οι παίκτες του μετατράπηκε σε λάθος χωρίς δική τους ευθύνη.

Από την άλλη για μένα καλώς έκανε την ένσταση μεν η ομάδα αλλά επίσης καλώς δεν αποφασίστηκε επανάληψη του αγώνα. Δεν το λέω με τιμωρητική διάθεση για τον Ολυμπιακό (γιατί όντως τόσες σαχλαμάρες μαζεμένες αξίζουν τιμωρία αλλά θα πρέπει να είναι και δίκαιη αυτή) αλλά γιατί κι εγώ πιστεύω ότι εφόσον δεν υπήρχε ούτε υποψία δόλου στο σφάλμα δεν πρέπει να επαναλαμβάνεται ο αγώνας αλλά όπως είπαν και κάποια άλλα παιδιά θα πρέπει να λύνεται με instant replay που κακώς δεν χρησιμοποιήθηκε (κι επίσης κακώς δεν ζητήθηκε επιτακτικά από τους ανθρώπους του Ολυμπιακού) αλλά αφού κι αυτό το ζήτημα πέρασε έτσι, τα πράγματα θα πρέπει να τελειώνουν εκεί.

Αυτά που λέω κατά πάσα πιθανότητα δεν στέκουν νομικά, η παρόμοια περίπτωση του αγώνα της Besiktas δίνει επιχειρήματα στην πλευρά του Ολυμπιακού. Για μένα όμως εφόσον αγώνες δεν επαναλαμβάνονται ακόμα και για κρίσιμα διαιτητικά εξόφθαλμα λάθη, δεν θα πρέπει να επαναλαμβάνονται και για λάθη χρονομέτρησης. Το καταλαβαίνω ότι τα μεν διαιτητικά λάθη έχουν ως ένα βαθμό υποκειμενικό χαρακτήρα ενώ αυτά της χρονομέτρησης όχι αλλά κατά τη γνώμη μου αυτά θα πρέπει να λύνονται άμεσα και όχι εκ των υστέρων (εκτός και αν μπορεί να στοιχειοθετηθεί δόλος).

Τεσπα η άποψη μου ξαναλέω ότι δεν έχει να κάνει με νομικούς κανόνες αθλητικής δικαιοσύνης αλλά όπως μου είχε φανεί άδικη η επανάληψη του αγώνα της ΑΕΚ με την Taugres (όντως ήταν εκπρόθεσμο το καλάθι του Ντικούδη αλλά όταν επαναλήφθηκε ο αγώνας είχε επίσης αλλάξει και το momentum της σειράς) αλλά έχοντας δει κι ένα σωρό μπάχαλα χρονομετρικά-διαιτητικά σε τελικούς της διοργάνωσης (κι ας ήταν διαφορετικοί οι φορείς που τους διοργάνωναν) με τον Ολυμπιακό να συνεχίζει να σουτάρει (και να αστοχεί) εκπρόθεσμα με κολλημένο το χρονόμετρο στα τελευταία δευτερόλεπτα στο Τελ Αβίβ, το πρώτο Πρωταθλητριών ελληνικής ομάδας να έρχεται μετά από καταιγισμό σφαλμάτων εκατέρωθεν, πάλι στα τελευταία δευτερόλεπτα και την υπόθεση να κλείνει με ένα what’s done is done, έτσι πιστεύω ότι καλά κάνουν και το κυνηγούν νομικά οι του ΟΣΦΠ αλλά ούτε κάποιο τρομερό αίσθημα αδικίας μου έχει δημιουργηθεί ούτε πιστεύω ότι κάτι θα αλλάξει στην έφεσή του.

Αν ο Ολυμπιακός αποκλειστεί από τους προημιτελικούς κανέναν αστερίσκο δεν θα βάλω σε αυτόν τον αποκλεισμό και εξ ολοκλήρου δική του ευθύνη θα την χρεώσω. Ματς μπροστά του έχει, αρχής γενομένης από σήμερα, να διορθώσει την κατάσταση, ας δείξει πείσμα και καρδιά, κι αν θέλει να θυμάται κάτι από το παιχνίδι με την Sienna ας είναι τα δικά του παιδαριώδη λάθη.
natouralistis
Η απόφαση του αθλητικού δικαστή τη; Ευρωλίγκα, αν μάλιστα λειτουργήσει ως δεδικασμένο, θα αποτελέσει το χειρότερο προηγούμενο για τις μελλοντικές υποθέσεις που θα εξεταστούν. Με μία απόφαση μνημείο που καταστρατηγεί κάθε έννοια κανονισμού παιδιάς, ο δικαστής δέχθηκε ότι ένα παιχνίδι μπορεί να διαρκέσει περισσότερα από 40 λεπτά. Είναι μία πολύ επικίνδυνη απόφαση, που οι γάτες δικηγόροι των συλλόγων μπορούν να πάρουν και στο μέλλον να ...ξεφτιλίσουν το δικαστή που θα κληθεί να εκδικάσει ανάλογες υποθέσεις. Δεν ξέρω αν το ρολόι σταμάτησε επίτηδες, δε γνωρίζω αν υπήρξε τεχνικό λάθος, αυτό που ξέρω άριστα είναι ότι η επιλογή των ενστάσεων υπάρχει για να ενεργοποιείται όταν υπάρχει παράβαση κανονισμού παιδιάς. Η υπόθεση του ΣΕΦ ήταν ό,τι πιο χαρακτηριστικό υπάρχει σε τέτοια παράβαση και η απόφαση του αθλητικού δικαστή, ουσιαστικά αφαιρεί το δικαίωμα από τις ομάδες να διεκδικήσουν (στο μέλλον) το δίκιο τους. Εκτός αν η κάθε γεγονός κρίνεται κατά περίπτωση, γεγονός που είναι επίσης αρνητικό διότι προφανώς και δεν τηρούνται ίσα μέτρα και ίσα σταθμά.

ΘΑΝΑΣΗΣ ΑΣΠΡΟΥΛΙΑΣ

Θεωρώ ότι ο Ασπρούλιας το προσέγγισε το θέμα από τη πιο σωστή οπτική, είναι επικίνδυνη απόφαση.
T.W.Is.M.
Τωρα που εχει περασει απο την ωρα της αποφασης μιαμιση μερα και ενα ματς που κερδισαμε στον ποντο, μπορω να παπαρολογησω σχετικα με το σκεπτικο του(ο θεος να τον κανει) δικαστη?

Λεει οτι και οι δυο ομαδες ευνοηθηκαν απο τη διακοπη του χρονου: Ο Ολυμπιακος γιατι ειχε παραπανω χρονο να εκδηλωσει την επιθεση με το Χαινς και γιατι ειχε 1,7'' να απαντησει στο καλαθι του Μπραουν και η Σιενα γιατι ειχε το χρονο να πετυχει το νικητηριο καλαθι.
Ο Ολυμπιακος εκδηλωσε εμπροθεσμα την επιθεση του. Ειχε ομως περισσοτερο χρονο για να την οργανωσει. Μετα τη ληξη των 40' καθε ομαδα πηρε αλλη μια ευκαιρια. Η Σιενα μετετρεψε ενα σουτ εν κινησει απο τα 8 μετρα σε ευκολο λει απ και ο Ολυμπιακος πηρε ενα σκοτωμενο σουτ στα 1,7''. Προφανης η ισοτητα των 2 περιπτωσεων.

Λεει οτι θα μπορουσε να ευστοχησει ο Χαινς ή να αστοχησει ο Μπραουν ή να ευστοχησει ο Λο και να αλλαξει το αποτελεσμα.
Αν το χρονομετρο κολλουσε για λιγο ακομα ομως, θα μπορουσε να πιασει βροχη, να τρυπησει η οροφη και να μπει νερο στο παρκε, με αποτελεσμα να τραυματιστει κανενας παιχτης. Επισης αν εμενε 3 μερες ακομα κολλημενο, θα ξεκινουσε η απεργια του μετρο και ο κοσμος δε θα μπορουσε να παει σπιτι του μετα το ματς, οποτε θα υπηρχε κινδυνος να εκτονωθουν σε κανεναν παιχτη ή διαιτητη ή χρονομετρη με απροβλεπτες συνεπειες για τη σωματικη τους ακεραιοτητα! Καμια αλλη βλακεια να πω σαν αυτες που ειπε ο δικαστης? Αληθεια, αν ευστοχουσε ο Χαινς ποιος θα ηταν ο ευνοημενος? Μηπως η Σιενα που θα ειχε περισσοτερο χρονο για την τελευταια της επιθεση?

Θα ηταν αδικο λεει να κρινοταν το παιχνιδι μεσω μιας ενστασης που εγινε μετα το ματς και εκτος της προβλεπομενης διαδικασιας.
Προφανως και ειναι πιο δικαιο να κρινεται το παιχνιδι στα 40'03''...

Υπαρχει λεει διαφορα με το παιχνιδι Γκετινγκεν-Μπεσικτας και γι αυτο δεν μπορει να θεωρηθει δεδικασμενο, καθως στο αλλο ματς ο χρονος δε σταματησε και η γηπεδουχος ομαδα ευνοηθηκε απ την επιμηκυνση του χρονου του αγωνα.
Δηλαδη αν ο Μπραουν αστοχουσε(οπως μας ειπαν παραπανω οτι μπορουσε να γινει) και στο 1,7'' που απεμενε καποιος παιχτης του Ολυμπιακου πετουσε την μπαλα απ το κεντρο κι αυτη εμπαινε, θα ειχαμε ιδια περιπτωση και επαναληψη του ματς!

Το πραγματικα επικινδυνο ομως ειναι οτι νομιμοποιειται ενα παιχνιδι που διηρκεσε 40'03''. Κι αφου γινεται πλεον και αυτο στην Ευρωλιγκα, γιατι να μην κανει ενσταση κι η Μακαμπι επειδη το δικο της τελευταιο (εκπροθεσμο) καλαθι μπηκε πριν τα 40'03''?

Το γεγονος οτι μπορει καποιος σαν εμενα να σχολιαζει το σκεπτικο μιας τετοιας αποφασης με αυτο το γραφικο υφος δειχνει αρκετα πραγματα. Η μονη μου απορια πλεον ειναι η εξης: Για να παρεις μια τετοια αποφαση πρεπει να εισαι ή ασχετος με το αθλημα ή εντελως ηλιθιος. Με τι απο τα δυο εχουμε να κανουμε?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.