Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Panathinaikos Superfoods - Real Madrid
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Α1 Basket League > Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16
pan24
VS

Τρίτη 17/4 21:15
Πέμπτη 19/4 21:15
Τετάρτη 25/4 19:45
Παρασκευή 27/4 22:00*
Τρίτη 1/5*

Σχόλια για την σειρά εδώ
tanasen01
Προγνωστικά μπορούν να γίνουν μόνο όταν τελειώσει το πρώτο ματς. Δεν γνωρίζουμε σε τι κατάσταση θα είναι και αν θα παίξουν Αγιόν και Γιούλ. Χωρίς αυτούς δίνω 51-49 υπέρ μας, με 3-2 δηλαδή παίρνοντας μόνο τα εντός έδρας ματς.
pan24
QUOTE (tanasen01 @ Apr 10 2018, 12:51 ) *
Προγνωστικά μπορούν να γίνουν μόνο όταν τελειώσει το πρώτο ματς. Δεν γνωρίζουμε σε τι κατάσταση θα είναι και αν θα παίξουν Αγιόν και Γιούλ. Χωρίς αυτούς δίνω 51-49 υπέρ μας, με 3-2 δηλαδή παίρνοντας μόνο τα εντός έδρας ματς.

Ο Αγιόν έπαιξε 5' την προτελευταία αγωνιστική,έπαιξε 27' την τελευταία με πολύ καλή απόδοση και έπαιξε προχτές στο παιχνίδι πρωταθλήματος.Θα παίξει κανονικά
rahxephon13
QUOTE (tanasen01 @ Apr 10 2018, 12:51 ) *
Προγνωστικά μπορούν να γίνουν μόνο όταν τελειώσει το πρώτο ματς. Δεν γνωρίζουμε σε τι κατάσταση θα είναι και αν θα παίξουν Αγιόν και Γιούλ. Χωρίς αυτούς δίνω 51-49 υπέρ μας, με 3-2 δηλαδή παίρνοντας μόνο τα εντός έδρας ματς.

Και εγώ την ίδια άποψη έχω μετά των πρώτο αγώνα νομίζω θα μπορούμε να πούμε περισσότερα και θα δείξει πολλά αυτό το ματς.

Όσο για γιουλ πιστεύω ότι θα παίξει μόνο αν δεν τις πάει καλά η σειρά διαφορετικά δεν των βλέπω να παίζει πολύ στα 2 πρώτα ματς, αντίθετα νομίζω ότι θα των βάλει στα ματς τις μαδριτης και ανάλογα πως θα πάει η σειρά θα αυξομειωθεί ο χρόνος του.
MaJesty23
QUOTE(rahxephon13 @ Apr 10 2018, 13:29 ) *
Και εγώ την ίδια άποψη έχω μετά των πρώτο αγώνα νομίζω θα μπορούμε να πούμε περισσότερα και θα δείξει πολλά αυτό το ματς.

Όσο για γιουλ πιστεύω ότι θα παίξει μόνο αν δεν τις πάει καλά η σειρά διαφορετικά δεν των βλέπω να παίζει πολύ στα 2 πρώτα ματς, αντίθετα νομίζω ότι θα των βάλει στα ματς τις μαδριτης και ανάλογα πως θα πάει η σειρά θα αυξομειωθεί ο χρόνος του.


o Lull θα μπερδέψει την κατάσταση...εγω παρακαλάω να παίξει.Ο μικρός έκανε step up ,οταν ο Αρχηγος πήγε στα πιτς.
Μακάρι να παίξει απο την αρχή για εμάς.Και το εννοώ!

Ειναι δύσκολο να μοιράσεις χρόνο ,να εντάξεις παίχτη, εν μέσω playoff.
rahxephon13
QUOTE (MaJesty23 @ Apr 10 2018, 13:32 ) *
o Lull θα μπερδέψει την κατάσταση...εγω παρακαλάω να παίξει.Ο μικρός έκανε step up ,οταν ο Αρχηγος πήγε στα πιτς.
Μακάρι να παίξει απο την αρχή για εμάς.Και το εννοώ!

Ειναι δύσκολο να μοιράσεις χρόνο ,να εντάξεις παίχτη, εν μέσω playoff.

Γι'αυτο λέω ότι ο χρόνος του θα εξαρτηθεί από την πορεία τις σειράς, αν όλα πάνε και γι'αυτος και κάνουν ένα μπρέικ εδώ τότε νομίζω δεν θα παίξει πολύ αν όμως δουν ότι έχουν θέμα νομίζω ότι ο λασο δεν θα διστάσει να των βάλει.
green_sky
Νικη Παναθηναικου στο πρωτο ματς για τον απλο λογο οτι το 5 στα 5 δεν σπαει.
pan24
Πιστεύω ότι ο Λάσο θα δώσει χρόνο στον Γιούλ στο επόμενο παιχνίδι πρωταθλήματος γιατί καλές οι προπονήσεις και τα οικογενειακά διπλά στα οποία εδώ και καιρό συμμετέχει σε πλήρη ένταση αλλά ακόμα δεν τον έχει δει σε συνθήκες αγώνα αν πχ φοβάται να πάει σε επαφές κτλ.
Αν του δείξει οκ ψυχολογικά και σωματικά πιστεύω θα τον δοκιμάσει στην σειρά ίσως και από το πρώτο παιχνίδι.
Όχι πολύ,6-7' στο πρώτο και σε κανένα παιχνίδι πάνω από 12-15' εκτός αν βρει αμέσως ρυθμό και κολλάει με την υπόλοιπη ομάδα

Έχει κλάση και @@
Δεν πιστεύω ότι κατά την διάρκεια του παιχνιδιού θα έχει επίδραση ή μεγάλο χρόνο αλλά μπορεί να σου πάρει ένα παιχνίδι σε όποια κατάσταση και να είναι
Αν είναι καλά σωματικά είσαι προπονητής και η ομάδα σου έχει την τελευταία επίθεση με το παιχνίδι στην ισοπαλία τον βάζεις μέσα,είναι ένας παίκτης που δεν θα τρέμει να πάρει το τελευταίο σουτ αν χρειαστεί να το πάρει αυτός

Επίσης αν βρεθεί πίσω και θέλει να ανατρέψει διαφορά δεν χάνει τίποτα να τον βάλει μέσα να δει μήπως γίνει κάτι.

Το θέμα είναι ότι κανένας πλην αυτών στην Ρεάλ δεν ξέρει σε τι κατάσταση βρίσκεται.
Μπορεί να μην είναι έτοιμος,μπορεί όμως να κάνει παπάδες στις προπονήσεις και να τον κρατάνε έξω για προφύλαξη
Μπορεί να μην παίξει δευτερόλεπτο στην σειρά ή μπορεί να εξελιχθεί σε άγνωστο Χ που θα αλλάξει τις ισορροπίες αν μπορεί έστω για 10' σε κάθε παιχνίδι να παίζει σαν τον γνωστό Γιούλ

Παναθηναϊκός 3-2 γιατί ήρθε η ώρα να ξαναπάμε σε ένα Φάιναλ 4
tanasen01
QUOTE (pan24 @ Apr 10 2018, 12:54 ) *
Ο Αγιόν έπαιξε 5' την προτελευταία αγωνιστική,έπαιξε 27' την τελευταία με πολύ καλή απόδοση και έπαιξε προχτές στο παιχνίδι πρωταθλήματος.Θα παίξει κανονικά

Tότε δύσκολα τα πράγματα στους ψηλούς. Νομίζω ο Payne θα πρέπει να πάρει αρκετά λεπτά συμμετοχής και αναλόγως από την αμυντική του συμπεριφορά μπορεί να είναι καθοριστικός. Χωρίς αυτόν έχεις μόνο τον Ίαν που αμυντικά μπορεί να σπρώξει κάνα βαρύ κορμί αλλά μέχρι εκεί. Διαφορετικά με Γκιστ, Σίνγκλετον, Γκάμπριελ οι Ταβάρες, Ρέγιες, Αγιόν θα κάνουν πάρτυ στο ζωγραφιστό.
ziroud
Πολλά εξαρτώνται από τον Γιουλ. Διότι η Ρεάλ έχει πολλούς καλούς παίκτες, αλλά όταν η μπάλα θα καίει όλοι θα ψάχνουν τον Γιουλ να καθαρίσει. Από την κατάστασή του θα κριθούν πολλά..

Αν πάρουμε τους 2 πρώτους αγώνες, μετά δύσκολα να αποκλειστούμε.. huh.gif
dexterous
-Και να παίξει ο Γιουλ,η λογική λέει ότι δε θα είναι στην καλύτερη κατάσταση,δηλ. δε θα είναι ο γνωστός Γιουλ. Θυμηθείτε τον Γκιστ όταν επέστρεψε απ'τον τραυματισμό.Μέχρι και ο 3Δ ήθελε κάποιο χρόνο να επανέλθει.

-Ρίβερς,Λότζο πρέπει να βρουν τους εαυτούς τους χθες,ιδιαίτερα λόγω της ανωτερότητας της Ρεαλ στους ψηλούς.

-Πέιν πιστεύω θα είναι ο x-factor,όπως και ο θανάσης. Πρέπει ο Πασκουάλ να του δώσει τον χρόνο που πρέπει,για να πάρει ριμπαουντ και να δώσει την ενέργεια που πάντα δίνει.

Το φακτ για μένα είναι:Η Ρεαλ δε μπορεί να πάρει ματς στο ΟΑΚΑ και το ξέρει.Μέχρι και η ΤΣΣΚΑ χρειάστηκε ένα "τυχερό" σουτ του Σέρχι για να τα καταφέρει.Και με αυτή τη λογική πρέπει να πάει η ομάδα,κανείς δεν κερδίζει στο ΟΑΚΑ. Είμαστε φαβορί εκεί μέσα με όποια ομάδα κι αν παίζουμε.Για τα εκτός τώρα,έχουμε σίγουρα περισσότερες πιθανότητες απο ότι έχει η Ρεαλ στην Αθήνα.

Αν καταφέρουμε να πάμε Βελιγράδι πάντως,θα είναι το πιο αντρίκιο Φ4 στην ιστορία της ομάδας,με τον πόλεμο που έχουμε δεχθεί.Ο ΔΓ θα παθαίνει ονείρωξη μόνο στης ιδέα ότι θα του παραδώσει την κούπα ο Μπερτομέου. Καλώς ή κακώς η φάση είναι πόλεμος και μέσα και έξω απ΄το γήπεδο.
BigTicket22
Εάν υποθέσουμε ότι ο Νικ θα είναι στα γνωστά στάνταρ του, που παρόλο που πολλοί φοβούνται το πρέσινγκ του Καμπάτσο πάνω του ας μην κρυβόμαστε όταν παίζεις σε στάνταρ MVP όλη την χρονιά και έχεις κλείσει τόσα στόματα τότε τον Καμπάτσο πρέπει να τον κάνεις μια χαψιά και πιστεύω ότι ο Νικ θα είναι έτοιμος πνευματικά για οτιδήποτε του ρίξει ο Λάσο, τότε οι δύο παράγοντες που πιστεύω θα βοηθήσουν ώστε να κρυφτεί η ανωτερότητα της Ρεαλ στους ψήλους (που εκεί λογικά θα μας χτυπήσει) είναι ο Πειν και ο Θανάσης. Ο Θανάσης είναι ο καλύτερος (δυστυχώς ή ευτυχώς) παίκτης μας σε βοήθεια ψηλά και σε πολλά παιχνίδια βοήθησε το 5αρι μας όταν δεν μπορούσε να αντεπεξέλθει στο αμυντικό πόστ. Το θέμα είναι να μην κάνει τα γνωστά χαζά φάουλ ώστε να μπορεί να βοηθήσει. Ο Πειν από την άλλη είναι ξεκάθαρα ο καλύτερος μας ριμπαουντέρ και όταν οι άλλοι έχουν Αγιον-Ταβαρες τότε τον χρειάζεσαι.
basketikos13
Τα κατα για μας ειναι οτι:
Η ρεαλ ειναι καλυτερη ομαδα απο μας, εχει πιο καλους παικτες, περισσοτερους εμπειρους και εχει μαγαλυτερο βαθος στον παγκο και ειδικα στην γραμμη των ψηλων.

Τα υπερ για μας ειναι οτι:
Εχουμε το πλεονεκτημα εδρας και μεγαλυτερη θεληση για να παμε σε να φαιναλ φορ μετα απο 5 χρονια. Επισης εχουμε και την προιστορια και επισης οτι ο λασο δεν ειναι ζελικο και οτι η ρεαλ δεν μπορει να προσαρμοστει σε φουλ αμυντικο παιχνιδι που για σειρα πλευ οφ ειναι σημαντικο.

Αυτα που δεν γνωριζουμε ειναι σε τι κατασταση θα ειναι ο γιουλ απο πλευρας ρεαλ και οι ριβερς πειν απο πλευρας παναθηναικου.

Δινω μικρο προβαδισμα στη ρεαλ.

Για τα υπολοιπα παιχνιδια νομιζω οτι τσσκα, φενερ και ολυμπιακος ειναι ηδη στοφαιναλ φορ.
Ισως σε κανενα απο τα τρια ζευγαρια να μην χρειαστει και 5ο παιχνιδι...
whaler
Κλειδί το πως θα παρουσιαστεί η άμυνά μας. Θέλει συγκέντρωση από το πρώτο μέχρι το τελευταίο δευτερόλεπτο, το πρώτο παιχνίδι κρίνει πραγματικά πολλά για την έκβαση της σειράς. Είναι το σημαντικότερο απ'όλα να κερδίσουμε το πρώτο ματς. Θυμάστε και πέρσυ πόσο από κάτω μας είχε πάρει μετά την πρώτη ήττα.

Αν παίξει με αλλαγές σε όλα τα σκριν ο Τσάβι, θα έχουμε χοντρό πρόβλημα. Η περιφέρεια πρέπει να πιέζει σωστά, να μην αφήνει ελεύθερα σουτ ούτε στο ελάχιστο. Ο Doncic κουτσά στραβά θα τους βάλει τους πόντους του, το θέμα είναι να μη γίνουν άλλοι ήρωες.

3-2 σε φλεγόμενο ΟΑΚΑ με buzzer beater James
Crash95
Νομιζω ο Παο στη Μαδριτη δεν μπορει να κερδισει αν απο τη Ρεαλ δεν λειψει ο Ντονσιτς ξερω γω . Ακομα και να λειπει παλι δυσκολο θαναι. Και η Ρεαλ ομως ειναι πολυ πολυ δυσκολο να παρει ματς στο Οακα. Αλλα ειναι πιο πιθανο. Αποκλειω να παρει ομως 5ο ματς στο Οακα.

Οποτε ολα θα κριθουν στα δυο πρωτα ματς στην Αθηνα. Ειτε θα γινει ενα μπρεικ και θα παει 1-3 για ρεαλ. Ή θα κρατησει ο παο με μαχη την εδρα. Και θα το παρει 3-2 σε 5ο ματς
j-kidd13
Προσωπικά ανήκω στους αρκετά απαισιόδοξους.Δεν πιστεύω πως ο Παναθηναικός θα περάσει.Όχι γιατι δεν έχει ταλέντο και παίκτες για να περάσει τη Ρεάλ,το ταλέντο περισσεύει στην ομάδα,ωστόσο για άλλη μια χρονιά,βγάζει μια εικόνα που εμένα δεν με πείθει οτι μπορεί να αποδώσει τα αναμενόμενα για να αποκλείσει τέτοιες ομάδες σε σειρά των 3 νικών.Είναι ασταθής ο Παναθηναϊκός και ζορίζεται πολύ κόντρα στους δυνατούς,ακόμα και μέσα στο ΟΑΚΑ,συν οτι δεν έχει τη συνοχή και τον χαρακτήρα ως ομάδα,για να διαχειρίζεται τετοια ματς που δίνουν προκρίσεις.Πιο πιθανό έχω το 3-1 υπερ της Ρεαλ.Μακάρι να βγω λάθος και να περάσουμε στο φ4 μετά απο χρόνια. smiley.gif

Πάντως τα κλειδιά για τη σειρά είναι η κατάσταση του Γιουλ,ο τρόπος αντιμετώπισης του Ταβάρες που μπορεί να κάνει τρελή ζημιά,η κατάσταση που θα είναι οι Ριβερς-Λοτζέσκι,γιατί με καλούς τους 2,η άμυνα των Ισπανών θα το σκεφτεί διπλά να κλείσει τη ρακέτα,να έχουμε τον Παππα έστω αξιοπρεπή,και όχι αυτό που βλέπουμε τελευταία,ο τρόπος που θα διαχειριστουμε το επιθετικό transition της Ρεαλ,που είναι ισως η πιο αποτελεσματική ομάδα της Ευρώπης σε αυτό,και αν τρέξει καλά οι παίκτες της βγάζουν φτερά στα πόδια και άντε πιασε τους,συν τις βοήθειες που θα δώσει ο Πειν που ειναι καταλυτικός για μένα στο να έχει σοβαρές ελπίδες ο Παναθηναϊκός.

Ζόρικη σειρά,σαν ρόστερ η Ρεάλ ίσως ειναι το νο1 στην διοργάνωση.Τουλάχιστον θέλω να πιστεύω πως το περσινό πάθημα θα γίνει μάθημα,και δεν θα πάμε απο το πρώτο ματς λες και κάνουμε φιέστα για την πρόκριση.
rahxephon13
QUOTE(j-kidd13 @ Apr 10 2018, 21:59 ) *
Προσωπικά ανήκω στους αρκετά απαισιόδοξους.Δεν πιστεύω πως ο Παναθηναικός θα περάσει.Όχι γιατι δεν έχει ταλέντο και παίκτες για να περάσει τη Ρεάλ,το ταλέντο περισσεύει στην ομάδα,ωστόσο για άλλη μια χρονιά,βγάζει μια εικόνα που εμένα δεν με πείθει οτι μπορεί να αποδώσει τα αναμενόμενα για να αποκλείσει τέτοιες ομάδες σε σειρά των 3 νικών.Είναι ασταθής ο Παναθηναϊκός και ζορίζεται πολύ κόντρα στους δυνατούς,ακόμα και μέσα στο ΟΑΚΑ,συν οτι δεν έχει τη συνοχή και τον χαρακτήρα ως ομάδα,για να διαχειρίζεται τετοια ματς που δίνουν προκρίσεις.Πιο πιθανό έχω το 3-1 υπερ της Ρεαλ.Μακάρι να βγω λάθος και να περάσουμε στο φ4 μετά απο χρόνια. smiley.gif

Πάντως τα κλειδιά για τη σειρά είναι η κατάσταση του Γιουλ,ο τρόπος αντιμετώπισης του Ταβάρες που μπορεί να κάνει τρελή ζημιά,η κατάσταση που θα είναι οι Ριβερς-Λοτζέσκι,γιατί με καλούς τους 2,η άμυνα των Ισπανών θα το σκεφτεί διπλά να κλείσει τη ρακέτα,να έχουμε τον Παππα έστω αξιοπρεπή,και όχι αυτό που βλέπουμε τελευταία,ο τρόπος που θα διαχειριστουμε το επιθετικό transition της Ρεαλ,που είναι ισως η πιο αποτελεσματική ομάδα της Ευρώπης σε αυτό,και αν τρέξει καλά οι παίκτες της βγάζουν φτερά στα πόδια και άντε πιασε τους,συν τις βοήθειες που θα δώσει ο Πειν που ειναι καταλυτικός για μένα στο να έχει σοβαρές ελπίδες ο Παναθηναϊκός.

Ζόρικη σειρά,σαν ρόστερ η Ρεάλ ίσως ειναι το νο1 στην διοργάνωση.Τουλάχιστον θέλω να πιστεύω πως το περσινό πάθημα θα γίνει μάθημα,και δεν θα πάμε απο το πρώτο ματς λες και κάνουμε φιέστα για την πρόκριση.


Το ίδιο σκορ ψήφισα και εγώ, με την εικόνα που βγάζει η ομαδα και το κακό προηγούμενο σε σειρά πλει οφ οι πιθανότητες δεν είναι με το μέρος μας, παρόλα αυτά επειδη και η ρεαλ δεν έχει δείξει σταθερότητα κατά την διάρκεια τις χρονιάς (εδώ παραλίγο να χάσει από των αστερα πριν 2 βδομάδες) έχω την ελπίδα ότι θα παρουσιαστούμε όπως πρέπει και με μεγάλη θέληση θα παλέψουμε στα ίσια για την πρόκριση.

Όπως πολλοί αναφέρουν το πρώτο ματς είναι πολύ σημαντικό για την σειρά και για να δούμε και εμείς την κατάσταση των ομάδων και να βγάλουμε πιο ασφαλή (στο μετρό του δυνατού) συμπεράσματα.

Έχω την αίσθηση οι τώρα θα δούμε ένα καλύτερο πιο συγκεντρωμένο σινγκλετον, νομίζω ότι όλη την χρονιά ήταν σε φάση κανονικής περιόδου αλα nba και τώρα τελευταία άρχισε να ανεβαίνει και στα παιχνίδια με την ρεαλ πιστεύω ότι θα θελήσει να δείξει πράγματα όχι μόνο για των ίδιο την ομαδα άλλα και για το επόμενο συμβόλαιο του οπού κι αν είναι αυτό.
Kalispera
Βρε ο Παναθηναικός όντως δεν πολυπείθει,η Ρεαλ που στο ματς με τον αδιάφορο Ερυθρό(do or die για εκείνη)χρειάστηκε buzzer-beater από τον θαυματουργό ντόνσιτς,πως ακριβώς μπορεί να θεωρείται φαβορί ενώ έχει μειονέκτημα έδρας?Βγάλτε απ'έξω την ροστεράρα της γιατί αυτό που μετράει είναι η παρουσία και η αποδοτικότητα ενός συνόλου στο γήπεδο και όχι στα χαρτιά,και θα δείτε οτι η Ρεαλ φέτος δεν είναι στο επίπεδο των Φενέρ- Τσσκα.Και απο την στιγμή που δεν βρίσκεται σ'αυτό το επίπεδο,ο συγκροτημένος παναθηναικός μπορεί να την περάσει.
j-kidd13
Ο Παναθηναικός μπορεί να την περάσει αν πιάσει σταθερά υψηλή απόδοση επιθετικά στη σειρά,αλλά και περιορίσει την παραγωγή της Ρεάλ.Αν είναι να παίξουμε όπως στη Μαδρίτη κλάφτα Χαράλαμπε.Δεν είναι Φενέρ ή ΤΣΣΚΑ η Ρεάλ σε επίπεδο ομάδας,αλλά έχει τέτοιο υλικό που και σε μέτριο βράδυ να είναι συνολικά,έχει ένα σωρό παίκτες να κάνουν τη διαφορά και να τραβήξουν το κουπί.Μιλάμε για το πιο γεμάτο ρόστερ,με παίκτες υψηλού επιπέδου.
Thodoros
Καλά διαβάζω το δεν μας πείθει και γελάω tongue.gif
'' Τόσα χρόνια που βλέπετε μπάσκετ η ομάδα που έπαιρνε την κούπα σας έπειθε ? Μάλλον όχι ! Υπήρχαν και φορές που η ομάδα που την κατέκτησε δεν ήταν ούτε για f4 , απλά επειδή αυτά όλα τα παιχνίδια είναι ειδικών συνθηκών , δεν παίζει πρωτεύον ρόλο το αν κάποια ομάδα πήγε τραίνο στην κανονική διάρκεια .
Αλλιώς θα τα είχε πάρει όλα η ΤΤΣΚΑ

Αυτά τα ματς χαρακτηρίζουν μια ομάδα αν είναι Παναθηναϊκός , Ολυμπιακός ή Ίκαρος Καλλιθέας!

Δεν λέω ότι είναι εύκολη η σειρά αλλά όπως έχω πει έχουμε την τύχη να έχουμε ακόμα την πιο ανέτοιμη ομάδα , οπότε ας ελπίσουμε να είμαστε εμείς σοβαροί και σίγουρα η Ρεαλ δεν θα είναι άλλη ομάδα από αυτό που είδαμε στην σειρά !

Ελπίζω να μην χάσουμε την έδρα γιατί μετά δεν βλέπω να σπάμε στην Ισπανία.





ΥΓ. Όλο αυτό δεν το λέω επειδή βλέπω τον ΠΑΟ να χτυπάει ευρωπαικό! το λέω γιατί δεν είναι απίθανο να καταφέρει να πάει φέτος f4 . ( από εκεί και μετά βλέπουμε τι παραπάνω μπορεί )

Το να μπει στις 4 καλύτερες ομάδες μετά από τόσα χρόνια δεν είναι μικρό κέρδος
Ο Πασκουάλ ( πιστεύω ) θα κριθεί! σε αυτήν την σειρά.
j-kidd13
Γέλα οσο θες,αυτο που γράφω πρωτίστως είναι προσωπική άποψη χωρίς να ζηταώ την αποδοχή σου,δευτερευόντως είναι μια άποψη η οποία πηγάζει απο την εικόνα της ομάδας (και) φέτος.Τρανό παράδειγμα η περσινή σεζόν,που δεν έχει μεγάλες διαφορές με την φετινή.Και πέρσυ ο Παναθηναϊκός ζορίστηκε σε όλα τα μεγάλα ματς,εκτός έχανε με κάτω τα χέρια απο τους δυνατούς,και στα πλευ οφ ηρθε ο Ζοτς και πηρε ίσως την πιο εύκολη πρόκριση που θα περίμενε.

Τώρα,κανείς δεν είπε οτι ο Παναθηναικός έχει ήδη αποκλειστεί.Απλά αν δεν βελτιωθεί και έχει το πρόσωπο που έδειξε καθόλη τη διάρκεια της σεζον,τότε θα κινδυνεύσει σοβαρά και ας έχει την έδρα.
Quincy
QUOTE(Thodoros @ Apr 11 2018, 11:26 ) *
Ελπίζω να μην χάσουμε την έδρα γιατί μετά δεν βλέπω να σπάμε στην Ισπανία.


Γι αυτό και μόνο δίνω ένα μικρό προβάδισμα στην Real. 55-45. Η σειρά θα κριθεί στο ΟΑΚΑ και πιθανότατα στα 2 πρώτα παιχνίδια
Kalispera
Ρε παλικάρια μην συγκρίνετε την περσινή φενερ με την φετινή ρεαλ.Δηλαδή έχει ο Ομπράντοβιτς,που έχοντας καθίσει στον πάγκο του Παναθηναικού για πόσα χρόνια και γνωρίζοντας καλύτερα απο τον καθένα πως να περάσει απο το Οακα,την παραμικρή σχέση με τον Λάσο?Ενώ φαινομενικά τα περσινά playoffs είναι σχεδόν ταυτόσημα με τα φετινά,στην πραγματικότητα δεν έχουν καμία σχέση.Αυτό δεν σημαίνει φυσικά οτι η Ρεαλ δεν έχει πιθανότητες να μας αποκλείσει,εντούτοις αν αυτό συμβεί δεν θα σχετίζεται με τους λόγους που αποκλειστήκαμε πέρυσι.Οι περιστάσεις είναι πολύ διαφορετικές φέτος.
basketikos13
QUOTE(j-kidd13 @ Apr 11 2018, 13:40 ) *
Γέλα οσο θες,αυτο που γράφω πρωτίστως είναι προσωπική άποψη χωρίς να ζηταώ την αποδοχή σου,δευτερευόντως είναι μια άποψη η οποία πηγάζει απο την εικόνα της ομάδας (και) φέτος.Τρανό παράδειγμα η περσινή σεζόν,που δεν έχει μεγάλες διαφορές με την φετινή.Και πέρσυ ο Παναθηναϊκός ζορίστηκε σε όλα τα μεγάλα ματς,εκτός έχανε με κάτω τα χέρια απο τους δυνατούς,και στα πλευ οφ ηρθε ο Ζοτς και πηρε ίσως την πιο εύκολη πρόκριση που θα περίμενε.

Τώρα,κανείς δεν είπε οτι ο Παναθηναικός έχει ήδη αποκλειστεί.Απλά αν δεν βελτιωθεί και έχει το πρόσωπο που έδειξε καθόλη τη διάρκεια της σεζον,τότε θα κινδυνεύσει σοβαρά και ας έχει την έδρα.


Για την ακριβεια η προκριση τελειωσε περσι μετα το πρωτο ημιχρονο που κερδιζαμε την φενερ 18 ποντους.
Ο πασκουαλ νομιζε εκει οτι τελειωσε το παιχνιδι και τον πηρε ο υπνος.
Η μεγαλη γατα ομως που λεγεται ομπραντοβιτς παλεψε το παιχνιδι και τελικα το γυρισε σε ενα δεκαλεπτο.

Αν ειχαμε κερδισει το πρωτο παιχνιδι της σειρας περσι θα ειχαμε παρει και την προκριση...
Το ιδιο και με την μαπσκονια προπερσι, αν ειχαμε σπασει την εδρα της στο δευτερο παιχνιδι στο οακα δεν θα χαναμε...

Γι αυτο το λογο και το σημαντικο παιχνιδι της σειρας ειναι το πρωτο.
j-kidd13
QUOTE(Kalispera @ Apr 11 2018, 15:42 ) *
Ρε παλικάρια μην συγκρίνετε την περσινή φενερ με την φετινή ρεαλ.Δηλαδή έχει ο Ομπράντοβιτς,που έχοντας καθίσει στον πάγκο του Παναθηναικού για πόσα χρόνια και γνωρίζοντας καλύτερα απο τον καθένα πως να περάσει απο το Οακα,την παραμικρή σχέση με τον Λάσο?Ενώ φαινομενικά τα περσινά playoffs είναι σχεδόν ταυτόσημα με τα φετινά,στην πραγματικότητα δεν έχουν καμία σχέση.Αυτό δεν σημαίνει φυσικά οτι η Ρεαλ δεν έχει πιθανότητες να μας αποκλείσει,εντούτοις αν αυτό συμβεί δεν θα σχετίζεται με τους λόγους που αποκλειστήκαμε πέρυσι.Οι περιστάσεις είναι πολύ διαφορετικές φέτος.


Γιατι ποιος συγκρινε τη Φενερ με τη Ρεαλ?Εγω λεω οτι οπως περσυ ο Παναθηναικος ειχε προβληματικη εικονα για ομαδα που θελει να παει στο f4,εκλεισε τη σεζον με πλεονεκτημα και ηρθε ενας απο τους 3 τοπ και τον περασε αερα,ετσι στα ιδια ειναι και φετος,εχουμε μια προβληματικη εικονα οσον αφορα ομαδα που θελει να παει f4,πηραμε απο το παραθυρο το πλεονεκτημα και εχουμε να αντιμετωπισουμε μια ομαδα με καλυτερο ροστερ,που αν ειναι στη μερα της σε τσακιζει.Δεν ειναι στο επιπεδο της περσινης Φενερ,αλλα εχει 12 παικτες που μπορει να στη φερουν απο το πουθενα.
Ο Παναθηναικος δεν βγαζει εμπιστοσυνη,τουλαχιστον δεν βγαζει σε μενα.

QUOTE(basketikos13 @ Apr 11 2018, 15:45 ) *
Για την ακριβεια η προκριση τελειωσε περσι μετα το πρωτο ημιχρονο που κερδιζαμε την φενερ 18 ποντους.
Ο πασκουαλ νομιζε εκει οτι τελειωσε το παιχνιδι και τον πηρε ο υπνος.
Η μεγαλη γατα ομως που λεγεται ομπραντοβιτς παλεψε το παιχνιδι και τελικα το γυρισε σε ενα δεκαλεπτο.

Αν ειχαμε κερδισει το πρωτο παιχνιδι της σειρας περσι θα ειχαμε παρει και την προκριση...
Το ιδιο και με την μαπσκονια προπερσι, αν ειχαμε σπασει την εδρα της στο δευτερο παιχνιδι στο οακα δεν θα χαναμε...

Γι αυτο το λογο και το σημαντικο παιχνιδι της σειρας ειναι το πρωτο.


Δεν θεωρω οτι χαθηκε στο πρωτο ματς,η περσινη Φενερ,και να εχανε το πρωτο,για πλακα επαιρνε το δευτερο ματς.
Και δεν μιλαμε οτι απλα το παλεψε,στο δευτερο ημιχρονο παιζανε χριστιανοι με λιονταρια,τετοιο μπλακ αουτ δεν εχει ξαναυπαρξει.Και με το που σταματησαν να μπαινουν τα κουλα σουτ που βαζανε κατι Τζειμς και Ριβερς στο πρωτο,σχολασε ο γαμος.Γιατι απλα ο Παναθηναικος δεν ηταν στο επιπεδο να διαχειριστει τετοια ματς.
Thodoros
QUOTE (j-kidd13 @ Apr 11 2018, 13:40 ) *
Γέλα οσο θες,αυτο που γράφω πρωτίστως είναι προσωπική άποψη χωρίς να ζηταώ την αποδοχή σου,δευτερευόντως είναι μια άποψη η οποία πηγάζει απο την εικόνα της ομάδας (και) φέτος.Τρανό παράδειγμα η περσινή σεζόν,που δεν έχει μεγάλες διαφορές με την φετινή.Και πέρσυ ο Παναθηναϊκός ζορίστηκε σε όλα τα μεγάλα ματς,εκτός έχανε με κάτω τα χέρια απο τους δυνατούς,και στα πλευ οφ ηρθε ο Ζοτς και πηρε ίσως την πιο εύκολη πρόκριση που θα περίμενε.

Τώρα,κανείς δεν είπε οτι ο Παναθηναικός έχει ήδη αποκλειστεί.Απλά αν δεν βελτιωθεί και έχει το πρόσωπο που έδειξε καθόλη τη διάρκεια της σεζον,τότε θα κινδυνεύσει σοβαρά και ας έχει την έδρα.


Καλά δεν το είπα για να παρεξηγηθείς , απλά αφού λέτε (γράφετε) κάποια πράγματα καλό είναι να τα βλέπουμε σφαιρικά και ουσιαστικά και όχι μονόπλευρα και να βγαίνουν συμπεράσματα κατά το δοκούν!

Πραγματικά και συμφωνώ μαζί σου , εμείς δεν κάναμε μεγάλα ματς. Η Ρεαλ έκανε όμως μεγάλα ματς ? ( χμμ ένα διπλό στην Φενέρ και στην μαδρίτη ήττα μετά - 2 φορες από ΟΣΦΠ και μια νίκη με ΤΤΣΚΑ εντός ) συμβατικά πράγματα δλδ ... όσο προβληματικοί εικόνα έχουμε εμείς, ίδια έχει και η Ρεαλ διαφορετικά θα ήταν 2η! και όχι 5η.

Εμείς κρατάμε την πρόκριση στα χέρια μας και όχι η ρεαλ.
Τι θέλω να πω : Αν παρουσιάσουμε ομάδα στο ΟΑΚΑ! Aυτή η ρεαλ δεν μπορεί να πάρει παιχνίδι ακόμα και στα τελευταία δυσκολεύτηκε να περάσει από τον αδιάφορο Αστέρα , αν δεν παρουσιάσουμε ομάδα τότε θα ήμασταν έξω και από τον Σάρα.
Με τον μισό πάγκο από εμάς και την μισή σε μπάτζετ ομάδα.

Όσο για τον Πάγκο της Ρεαλ στον αγώνα 5 παίκτες παίζουν.

Τα άλλα για Ζοτς δεν έχουν καμία αξία , πραγματικά πέρυσι ήθελα να είχε παίσει στον Ολυμπιακό με μειονέκτημα ( τότε θα ήθελα να δω τι θα γινόταν ) ...εμάς μας ξέρεις καλά και ευτηχώς να λέμε που δεν έγινε καμία διασταύρωση και φέτος γιατί τότε ο Πασκουάλ θα ερχόταν τάμα μέχρι το ΟΑΚΑ rolleyes.gif





Kalispera
QUOTE (j-kidd13 @ Apr 11 2018, 15:53 ) *
Γιατι ποιος συγκρινε τη Φενερ με τη Ρεαλ?Εγω λεω οτι οπως περσυ ο Παναθηναικος ειχε προβληματικη εικονα για ομαδα που θελει να παει στο f4,εκλεισε τη σεζον με πλεονεκτημα και ηρθε ενας απο τους 3 τοπ και τον περασε αερα,ετσι στα ιδια ειναι και φετος,εχουμε μια προβληματικη εικονα οσον αφορα ομαδα που θελει να παει f4,πηραμε απο το παραθυρο το πλεονεκτημα και εχουμε να αντιμετωπισουμε μια ομαδα με καλυτερο ροστερ,που αν ειναι στη μερα της σε τσακιζει.Δεν ειναι στο επιπεδο της περσινης Φενερ,αλλα εχει 12 παικτες που μπορει να στη φερουν απο το πουθενα.
Ο Παναθηναικος δεν βγαζει εμπιστοσυνη,τουλαχιστον δεν βγαζει σε μενα.

Mα απο την στιγμή που λες οτι η περσινή χρονιά έχει πολλες ομοιότητες με την φετινή και φέρνεις το παράδειγμα της Φενερ ως κάτι που θα μπορούσε να επαναληφθεί φέτος,προφανώς ευθυγραμμίζεις κατά κάποιο τρόπο Φενέρ με Ρεαλ.Και σου απάντησα οτι η φετινή Ρεαλ δεν έχει καμία σχέση με την περσινή Φενερ.Ο παναθηναικός μπορεί να έχει ομοιότητες με τον περσινό εαυτό του,η αντίπαλός του όμως είναι εντελώς διαφορετική.Την τύχη μιας σειράς αγώνων την ορίζουν και οι 2 ομάδες οχι μόνο η μια.Και τραγικός να εμφανιστεί ο Παναθηναικός ένα ματς τουλάχιστον θα το πάρει.Τόσα χρόνια παρακολουθώ την Ρεαλ του Λάσο,και ποτέ μα ποτέ δεν μου ενέπνευσε την σιγουριά που εμπνέουν οι ομάδες του Ζοτς σε τέτοιου είδους παιχνίδια.
pan24
QUOTE (Thodoros @ Apr 11 2018, 16:00 ) *
Καλά δεν το είπα για να παρεξηγηθείς , απλά αφού λέτε (γράφετε) κάποια πράγματα καλό είναι να τα βλέπουμε σφαιρικά και ουσιαστικά και όχι μονόπλευρα και να βγαίνουν συμπεράσματα κατά το δοκούν!

Πραγματικά και συμφωνώ μαζί σου , εμείς δεν κάναμε μεγάλα ματς. Η Ρεαλ έκανε όμως μεγάλα ματς ? ( χμμ ένα διπλό στην Φενέρ και στην μαδρίτη ήττα μετά - 2 φορες από ΟΣΦΠ και μια νίκη με ΤΤΣΚΑ εντός ) συμβατικά πράγματα δλδ ... όσο προβληματικοί εικόνα έχουμε εμείς, ίδια έχει και η Ρεαλ διαφορετικά θα ήταν 2η! και όχι 5η.

Εμείς κρατάμε την πρόκριση στα χέρια μας και όχι η ρεαλ.
Τι θέλω να πω : Αν παρουσιάσουμε ομάδα στο ΟΑΚΑ! Aυτή η ρεαλ δεν μπορεί να πάρει παιχνίδι ακόμα και στα τελευταία δυσκολεύτηκε να περάσει από τον αδιάφορο Αστέρα , αν δεν παρουσιάσουμε ομάδα τότε θα ήμασταν έξω και από τον Σάρα.
Με τον μισό πάγκο από εμάς και την μισή σε μπάτζετ ομάδα.

Όσο για τον Πάγκο της Ρεαλ στον αγώνα 5 παίκτες παίζουν.

Τα άλλα για Ζοτς δεν έχουν καμία αξία , πραγματικά πέρυσι ήθελα να είχε παίσει στον Ολυμπιακό με μειονέκτημα ( τότε θα ήθελα να δω τι θα γινόταν ) ...εμάς μας ξέρεις καλά και ευτηχώς να λέμε που δεν έγινε καμία διασταύρωση και φέτος γιατί τότε ο Πασκουάλ θα ερχόταν τάμα μέχρι το ΟΑΚΑ rolleyes.gif

Η ομοιότητα της προβληματικής εικόνας της φετινής Ρεάλ με την εξίσου προβληματική εικόνα της περσινής Φενέρ και ταυτόχρονα διαφορά με την δική μας προβληματική εικόνα είναι ότι εμείς παίζουμε έτσι πλήρεις ενώ αυτοί με πολλά βασικά στελέχη να λείπουν τραυματίες.
Δεν λέω ότι θα έχουμε απαραίτητα επανάληψη του περσινού.

Δεν πιστεύω ότι η Ρεάλ μπορεί στο ΟΑΚΑ να γυρίσει διαφορά 18 πόντους αλλά δεν πιστεύω κιόλας ότι θα μπορέσουμε να πάρουμε τέτοια διαφορά

Ξαναλέω οτι πιστεύω ότι θα μας κάνουν μπρέικ.Αν είναι στο δεύτερο παιχνίδι έχουμε ευκαιρία να το γυρίσουμε
Αν είναι στο πρώτο δυστυχώς βλέπω οτι μέχρι να συνέλθουμε ψυχολογικά θα χάσουμε το δεύτερο και καληνύχτα
Thodoros
QUOTE (pan24 @ Apr 11 2018, 16:09 ) *
Η ομοιότητα της προβληματικής εικόνας της φετινής Ρεάλ με την εξίσου προβληματική εικόνα της περσινής Φενέρ και ταυτόχρονα διαφορά με την δική μας προβληματική εικόνα είναι ότι εμείς παίζουμε έτσι πλήρεις ενώ αυτοί με πολλά βασικά στελέχη να λείπουν τραυματίες.
Δεν λέω ότι θα έχουμε απαραίτητα επανάληψη του περσινού.

Δεν πιστεύω ότι η Ρεάλ μπορεί στο ΟΑΚΑ να γυρίσει διαφορά 18 πόντους αλλά δεν πιστεύω κιόλας ότι θα μπορέσουμε να πάρουμε τέτοια διαφορά

Ξαναλέω οτι πιστεύω ότι θα μας κάνουν μπρέικ.Αν είναι στο δεύτερο παιχνίδι έχουμε ευκαιρία να το γυρίσουμε
Αν είναι στο πρώτο δυστυχώς βλέπω οτι μέχρι να συνέλθουμε ψυχολογικά θα χάσουμε το δεύτερο και καληνύχτα


Πάνω από το δικό σου ποστ υπάρχει μια ολοκληρωμένη απάντηση με την οποία συμφωνώ 100% και είναι μια ξεκάθαρη απάντηση για την σειρά .

Υπάρχουν και παραδείγματα με προβληματικές ομάδες (ως προς την εικόνα τους ) που τελικά πήραν την ευρωλίγκα !

Η ιστορία '' ΔΕΝ '' επαναλαμβάνεται τόσο απλά και για αυτό λέω ότι θα ξέρουμε και το μέλος του Πασκουάλ ...Αν ο Παο φέτος φάει σκούπα με 0-3 ξανά! υπάρχει κάποιος εδώ μέσα που τον θέλει και την επόμενη χρονιά στον πάγκο της ομάδας?

Όσο για το πλήρεις , δεν συμφωνώ όταν όλη την χρονιά παίζαμε με ένα ενάμιση σέντερ! τα νούμερα στα ριμπάουντ τα έχεις δει και με την μια που ήρθε ο Πειν ανέβηκαν! ( κάτι σημαίνει αυτό )

Εμείς θα αποφασίσουμε την τύχη μας ... η Ρεαλ αυτή που έχουμε δει ως τώρα δεν μπορεί σε σειρά 5 παιχνιδιών να βγάζει μάτια .. εκτός αν τους αφήσουμε να κάνουν παιχνίδι! ( Τότε ναι θα χάσουμε ) όχι επειδή είναι αυτοί ομάδα ,αλλά επειδή δεν είμαστε εμείς!
j-kidd13
QUOTE(Kalispera @ Apr 11 2018, 16:01 ) *
Mα απο την στιγμή που λες οτι η περσινή χρονιά έχει πολλες ομοιότητες με την φετινή και φέρνεις το παράδειγμα της Φενερ ως κάτι που θα μπορούσε να επαναληφθεί φέτος,προφανώς ευθυγραμμίζεις κατά κάποιο τρόπο Φενέρ με Ρεαλ.Και σου απάντησα οτι η φετινή Ρεαλ δεν έχει καμία σχέση με την περσινή Φενερ.Ο παναθηναικός μπορεί να έχει ομοιότητες με τον περσινό εαυτό του,η αντίπαλός του όμως είναι εντελώς διαφορετική.Την τύχη μιας σειράς αγώνων την ορίζουν και οι 2 ομάδες οχι μόνο η μια.Και τραγικός να εμφανιστεί ο Παναθηναικός ένα ματς τουλάχιστον θα το πάρει.Τόσα χρόνια παρακολουθώ την Ρεαλ του Λάσο,και ποτέ μα ποτέ δεν μου ενέπνευσε την σιγουριά που εμπνέουν οι ομάδες του Ζοτς σε τέτοιου είδους παιχνίδια.



Δεν ευθυγραμμιζω ομάδες, ευθυγραμμιζω,ας το πούμε, καταστάσεις.Οτι ο Παναθηναϊκός είναι ομάδα με ασταθή απόδοση, χωρίς μέταλλο σε ματς που κρίνονται προκρίσεις σε φ4,και με "ευκολία" στο να παρουσιάζει κενα διαστήματα σε αυτά τα ματς,που τα πληρώνει.
Η Ρεάλ δεν ειναι Φενέρ,έχει όμως καλύτερο/μεγαλύτερο ταβάνι απ' τον φετινό Παναθηναικο κατ'εμε.

QUOTE(Thodoros @ Apr 11 2018, 16:00 ) *
Καλά δεν το είπα για να παρεξηγηθείς , απλά αφού λέτε (γράφετε) κάποια πράγματα καλό είναι να τα βλέπουμε σφαιρικά και ουσιαστικά και όχι μονόπλευρα και να βγαίνουν συμπεράσματα κατά το δοκούν!

Πραγματικά και συμφωνώ μαζί σου , εμείς δεν κάναμε μεγάλα ματς. Η Ρεαλ έκανε όμως μεγάλα ματς ? ( χμμ ένα διπλό στην Φενέρ και στην μαδρίτη ήττα μετά - 2 φορες από ΟΣΦΠ και μια νίκη με ΤΤΣΚΑ εντός ) συμβατικά πράγματα δλδ ... όσο προβληματικοί εικόνα έχουμε εμείς, ίδια έχει και η Ρεαλ διαφορετικά θα ήταν 2η! και όχι 5η.

Εμείς κρατάμε την πρόκριση στα χέρια μας και όχι η ρεαλ.
Τι θέλω να πω : Αν παρουσιάσουμε ομάδα στο ΟΑΚΑ! Aυτή η ρεαλ δεν μπορεί να πάρει παιχνίδι ακόμα και στα τελευταία δυσκολεύτηκε να περάσει από τον αδιάφορο Αστέρα , αν δεν παρουσιάσουμε ομάδα τότε θα ήμασταν έξω και από τον Σάρα.
Με τον μισό πάγκο από εμάς και την μισή σε μπάτζετ ομάδα.

Όσο για τον Πάγκο της Ρεαλ στον αγώνα 5 παίκτες παίζουν.

Τα άλλα για Ζοτς δεν έχουν καμία αξία , πραγματικά πέρυσι ήθελα να είχε παίσει στον Ολυμπιακό με μειονέκτημα ( τότε θα ήθελα να δω τι θα γινόταν ) ...εμάς μας ξέρεις καλά και ευτηχώς να λέμε που δεν έγινε καμία διασταύρωση και φέτος γιατί τότε ο Πασκουάλ θα ερχόταν τάμα μέχρι το ΟΑΚΑ rolleyes.gif

Δεν παρεξηγηθηκα...
Δε διαφωνω πολύ σε όσα λες.Απλα πιστεύω ότι η Ρεάλ έχει ταλέντο και παίκτες να κάνει διπλό οπουδήποτε,όχι μόνο στο ΟΑΚΑ,συν ότι μπορεί να παίζουν 5 στο παρκέ,αλλά αν αυτους τους 5 που είναι τοπ,καταφέρεις και τους μπλοκάρεις,θα σου φέρει άλλους 5- 6 από τον πάγκο που μπορούν να κάνουν την ίδια δουλειά πάνω κάτω.
Kalispera
QUOTE (j-kidd13 @ Apr 11 2018, 17:25 ) *
Δεν ευθυγραμμιζω ομάδες, ευθυγραμμιζω,ας το πούμε, καταστάσεις.Οτι ο Παναθηναϊκός είναι ομάδα με ασταθή απόδοση, χωρίς μέταλλο σε ματς που κρίνονται προκρίσεις σε φ4,και με "ευκολία" στο να παρουσιάζει κενα διαστήματα σε αυτά τα ματς,που τα πληρώνει.
Η Ρεάλ δεν ειναι Φενέρ,έχει όμως καλύτερο/μεγαλύτερο ταβάνι απ' τον φετινό Παναθηναικο κατ'εμε.

E βρε άνθρωπε αυτό λεω,αν ευθυγραμμίζεις καταστάσεις ευθυγραμμίζεις και τους παράγοντες που συναποτελούν αυτές τις καταστάσεις.Και με δεδομένη την διαφορά της φετινής Ρεαλ με την περσινή Φενερ,η συνθήκη που διαμορφώνεται φέτος είναι αρκετά διαφορετική.Όπως και να χει δεν νομίζω οτι διαφωνούμε κάπου ουσιωδώς,και γω επιφυλακτικός ειμαι,ας ελπίσουμε φέτος να είμαστε στο φ4.
thanath
To παν σε όλη την σειρά είναι το πως θα συμπεριφερθεί ο ΠΑΟ στο ΟΑΚΑ. Αν είναι σοβαρός και όπως πρέπει στην έδρα του, τότε υπάρχουν πολλές πιθανότητες να μην δούμε περσινές εικόνες. Δεν μιλάω για πρόκριση γιατί είναι πολύ ανοιχτό το ζευγάρι στα μάτια μου. Αν παρουσιάσει το ίδιο τσίρκο στο ΟΑΚΑ τότε θα έχει μεγάλο πρόβλημα και θα κινδυνεύει με αποκλεισμό με σκούπα... Η Ρεάλ έχει ναι μεν αστείρευτο ταλέντο, αλλά δεν έχει δύναμη στην άκρη του πάγκου της, όπου ο Λάσο όσο βελτιωμένος και να είναι, δεν παύει να είναι λίγο ανεπαρκής για αυτό το επίπεδο...
Thodoros
QUOTE (j-kidd13 @ Apr 11 2018, 17:25 ) *
Δεν ευθυγραμμιζω ομάδες, ευθυγραμμιζω,ας το πούμε, καταστάσεις.Οτι ο Παναθηναϊκός είναι ομάδα με ασταθή απόδοση, χωρίς μέταλλο σε ματς που κρίνονται προκρίσεις σε φ4,και με "ευκολία" στο να παρουσιάζει κενα διαστήματα σε αυτά τα ματς,που τα πληρώνει.
Η Ρεάλ δεν ειναι Φενέρ,έχει όμως καλύτερο/μεγαλύτερο ταβάνι απ' τον φετινό Παναθηναικο κατ'εμε.


Δεν παρεξηγηθηκα...
Δε διαφωνω πολύ σε όσα λες.Απλα πιστεύω ότι η Ρεάλ έχει ταλέντο και παίκτες να κάνει διπλό οπουδήποτε,όχι μόνο στο ΟΑΚΑ,συν ότι μπορεί να παίζουν 5 στο παρκέ,αλλά αν αυτους τους 5 που είναι τοπ,καταφέρεις και τους μπλοκάρεις,θα σου φέρει άλλους 5- 6 από τον πάγκο που μπορούν να κάνουν την ίδια δουλειά πάνω κάτω.


Να δώσω ένα παράδειγμα σε αυτό που λέω .
Αν οι κάτω ομάδες ( Μπασκόνια , Ζαλγκίρις , Χιμκι* ) είχαν ελεύθερη επιλογή από τον Κατάλογο ( Φενέρ - ΤΣΣΚΑ - Ρεαλ ) όλες θα διάλεγαν την Ρεάλ ( και φυσικά με προϋπόθεση να έχουν πλεονέκτημα έδρας) .
- η ΤΤΣΚΑ με πλεονέκτημα απλά δεν βγαίνει έξω!
- η Φενέρ μπορεί κάποιο ματς να μην είναι καλή αλλά μπορεί να σου κάνει διπλό για πλάκα και το είπες και μόνος σου πριν.
- η Ρεαλ έξω είναι λίγο στα χαμένα και εντός εξαρτάται από την μέρα!

* κρατάω μια μικρή επιφύλαξη μόνο για την ομάδα του Μπαρτζώκα.

Οπότε με βάση αυτό που είδαμε από την ομάδα μας όλη την χρονιά πρέπει (και χρειάζεται) να έχουμε μια καλή ψυχολογία επειδή και κάποιες καλές πιθανότητες έχουμε λόγο πλεονεκτήματος και όπως έβαλα πάνω η Ρεαλ είναι μια σχετικά ικανοποιητική αντίπαλος από τις επιλογές μας.
Ευτυχώς ή δυστυχώς την φετινή ομάδα αποκάλυψη την έχει ο ΟΣΦΠ. ( και όμως δεν είναι πάντα καλό γιατί κανείς δεν μπορεί να ξέρει που θα φτάσει ο Σάρας ... πολλοί έλεγαν ότι στον 2ο γύρο δεν θα ακολουθούσε , η αλήθεια είναι διαφορετική όμως! )

Όσο για εμάς φυσικά και δεν έχουμε παίξει καλό μπάσκετ , γιατί ακόμα και το πλεονέκτημα ήρθε από σπόντα ... αλλά πρέπει να βρεθεί η χρυσή τομή έτσι ώστε αυτό το δώρο να μην πάει χαμένο , γιατί αν δεν μπορείς σπίτι σου να κάνεις κάτι ....δεν έχει νόημα μετά να μιλάμε για f4.


muldergre
Δεν χωράει αμφιβολία ότι η Ρεάλ έχει πάρα πολλές πιθανότητες, για ομάδα με μειονέκτημα, να κερδίσει την σειρά και να βρεθεί στο φάιναλ φορ. Έχει ένα πλήρες ρόστερ, παίκτες - προσωπικότητες και σταθερότερη παρουσία στα τελικά τα τελευταία χρόνια. Επίσης, είναι και αυτό το πλήρως άδικο σύστημα για best of 5 (2-2-1), που καθιστά ευάλωτο το πλεονέκτημα έδρας με τα δυο "must win" παιχνίδια στην αρχή. Αν ήταν best of 7 (2-2-1-1-1) μιλούσαμε διαφορετικά.

Σε ό,τι αφορά όμως στις συγκρίσεις με πέρυσι, τόσο για τα χαρακτηριστικά της σειράς όσο και του ίδιου του Παναθηναϊκού, θα διαφωνήσω. Η περσινή ομάδα του Παναθηναϊκού είχε διάφορα θέματα κι ένα από αυτά ήταν της έλλειψης βάθους. Φέτος έχεις έναν επιπλέον πόιντ γκαρντ για να ξεκουράζει τον Καλάθη (Λεκαβίτσιους - 5ο γκαρντ αντί του Μποχωρίδη), δεύτερο γκαρντ τον Ντένμον που είναι πιο χρήσιμος από τον Φελντέιν, έναν επιπλέον αθλητικό ψηλό για να ξεκουράζει τον Γκιστ (Πέην), ένα ακόμη αθλητικό κορμί (Θανάσης) και ένα επιπλέον τριάρι με τα χαρακτηριστικά του Ρίβερς (Λοτζέσκι). Έχασες μεν τον Μπουρούση, αλλά έχεις αλλάξει τρόπο παιχνιδιού και παίρνεις κάποια πράγματα από τον Βουγιούκα. Έπίσης, η ομάδα που έκανε το ίδιο ρεκόρ με πέρυσι δεν είχε, για αρκετό καιρό, τον Τζέιμς και τον Πέην, που ήρθαν αργότερα. Άρα ήταν μείον για καιρό ο Τζέημς σε σχέση με πέρυσι.

Συμφωνώ με την άποψη ότι το πρώτο ματς είναι το σημαντικό.
j-kidd13
QUOTE(Thodoros @ Apr 11 2018, 17:47 ) *
Να δώσω ένα παράδειγμα σε αυτό που λέω .
Αν οι κάτω ομάδες ( Μπασκόνια , Ζαλγκίρις , Χιμκι* ) είχαν ελεύθερη επιλογή από τον Κατάλογο ( Φενέρ - ΤΣΣΚΑ - Ρεαλ ) όλες θα διάλεγαν την Ρεάλ ( και φυσικά με προϋπόθεση να έχουν πλεονέκτημα έδρας) .
- η ΤΤΣΚΑ με πλεονέκτημα απλά δεν βγαίνει έξω!
- η Φενέρ μπορεί κάποιο ματς να μην είναι καλή αλλά μπορεί να σου κάνει διπλό για πλάκα και το είπες και μόνος σου πριν.
- η Ρεαλ έξω είναι λίγο στα χαμένα και εντός εξαρτάται από την μέρα!

* κρατάω μια μικρή επιφύλαξη μόνο για την ομάδα του Μπαρτζώκα.

Οπότε με βάση αυτό που είδαμε από την ομάδα μας όλη την χρονιά πρέπει (και χρειάζεται) να έχουμε μια καλή ψυχολογία επειδή και κάποιες καλές πιθανότητες έχουμε λόγο πλεονεκτήματος και όπως έβαλα πάνω η Ρεαλ είναι μια σχετικά ικανοποιητική αντίπαλος από τις επιλογές μας.
Ευτυχώς ή δυστυχώς την φετινή ομάδα αποκάλυψη την έχει ο ΟΣΦΠ. ( και όμως δεν είναι πάντα καλό γιατί κανείς δεν μπορεί να ξέρει που θα φτάσει ο Σάρας ... πολλοί έλεγαν ότι στον 2ο γύρο δεν θα ακολουθούσε , η αλήθεια είναι διαφορετική όμως! )

Όσο για εμάς φυσικά και δεν έχουμε παίξει καλό μπάσκετ , γιατί ακόμα και το πλεονέκτημα ήρθε από σπόντα ... αλλά πρέπει να βρεθεί η χρυσή τομή έτσι ώστε αυτό το δώρο να μην πάει χαμένο , γιατί αν δεν μπορείς σπίτι σου να κάνεις κάτι ....δεν έχει νόημα μετά να μιλάμε για f4.


Δεν πολυδιαφωνούμε σε αυτά.Προφανώς σε σχέση με ΤΣΣΚΑ και Φενέρμπαχτσε,η πλειοψηφία θα προτιμούσε τη Ρεάλ(κάποιοι προτιμούν την Φενέρ απο τη Ρεάλ βέβαια),για ΤΣΣΚΑ λογικό και για Φενερ κυρίως λόγω της παρουσίας Ομπράντοβιτς.
Ένας καλός Παναθηναϊκός,δεν θα πω οτι είναι φαβορί,αλλά θεωρώ πως περνάει την Ρεάλ.Η ένσταση μου είναι το κατά πόσο θα είναι καλός ο Παναθηναϊκός στη σειρά,και κυρίως αν θα έχει σταθερή απόδοση,κατι που δεν έχει δείξει φέτος στα μεγάλα/δύσκολα παιχνίδια.Με Ρεάλ-ΤΣΣΚΑ εκτός χάσαμε έυκολα με κοντά 20αρες,και με τη Φενερ,οκ,σταθήκαμε αξιοπρεπώς και χάσαμε στις λεπτομέριες και με το φάουλ που δεν δώθηκε στον Παππά σε σημείο που θα μπορούσε να αλλάξει το ματς με τις βολές.Εντός,κερδίσαμε στο παρα ένα με σκοτωμένα σουτ Φενερ και Ρεάλ,και η ΤΣΣΚΑ μας κέρδισε χωρίς να ζοριστεί.Η συνολική παρουσία της ομάδας σε αυτα τα μάτς,μου δημιουργεί μια ανασφάλεια για το κατα πόσο μπορεί να είναι έτοιμη για να αποκλίσει μια απο τις 3 σε σειρά που κρίνεται στις 3 νίκες.Βέβαια απο τότε έχουν αλλάξει πράγματα,υπάρχουν Τζειμς και Πειν που μπαινουν όλο και περισσότερο στην ομάδα,και φυσικά ο χρόνος κυλάει υπέρ όσον αφορά την δουλειά της ομάδας.Μπορεί να δούμε έναν διαφορετικό προς το καλύτερο Παναθηναϊκό,(όπως άλλαξε πχ και η Φενερ περσυ,που δεν ήταν σε ιδιαίτερα καλή φόρμα στο τέλος της regular,ωστόσο απο κεί και μετά πήγε τρένο).
Ωστόσο η μέχρι τώρα εικόνα μας δεν μου αφήνει και μεγάλα περιθώρια αισιοδοξίας,και η Ρεάλ έχει 10 παίκτες,που ο καθένας μπορεί να κρίνει ένα παιχνίδι,και με τον Γιουλ να επιστρέφει δυναμώνει σε μεγάλο βαθμό.
green_sky
Εγω νομιζω ότι στη σειρα δεν θα δουμε καποια ας πουμε "αναπαντεχα" πραγματα.
Ο Παναθηναικος εξαρταται σε μεγαλο βαθμο από τον Καλαθη.
Επομενως το πρωτο πραγμα που θα κανει ο Λασο είναι να πιεσει τον Νικ οσο δεν παει, βαζοντας πανω του και τον Καμπατσο, αλλα και τον Τειλορ .
Το τρικ με τον Τειλορ πανω σε ψηλο πλειμεικερ,το εχει κανει κατ΄επαναληψη στα εγχωρια ντερμπι με την Μπαρτσελονα βαζοντας τον πανω στον Κοπονεν.
Αν ο Νικ ανταποκριθει τοτε ειμαστε σε καλο δρομο.Αν ο Νικ δεν ανταποκριθει τοτε αρχιζουν τα δυσκολα.
Είναι επισης δεδομενο ότι ο Παναθηναικος παιζει καλα όταν εχει ριμπαουντ και ανοιχτο γηπεδο.
Η frontline της Ρεαλ τουλαχιστον στα χαρτια υπερτερει.Αρα νομιζω ότι ο Πασκουαλ πρεπει να δωσει στην θεση 3 αθλητικοτητα.
Τοσο με τον Θαναση που μαλλον θα ξεκινησει,οσο και με τον Γκαμπριελ.Εχω την γνωμη ότι πρεπει να το τολμησει ο Ισπανος να βαλει τον Γκαμπριελ στο 3 και ας παιζουμε μετα με 4 στην επιθεση.

Οσο αναφορα την εξελιξη του ματς θεωρω ότι υπαρχουν δυο ενδεχομενα:

Α)Ο Παναθηναικος να παρει στην αρχη καλο κεφαλι στο ματς,όπως ειχε παρει περυσι με την Φενερ.
Στην περιπτωση αυτη δεν πρεπει να την φρεναρει την ομαδα.Δεν πρεπει εκει προς το τελος τις πρωτης περιοδου με αρχες της δευτερης να κανει τις συνηθεις αλλαγες και να κοψει τον ρυθμο.
Το πως θα διαχειριστει το ροστερ εννοειται ότι αυτος το ξερει καλυτερα,αλλα εγω δεν θα ηθελα να δω μια πενταδα του στυλ Λεκα,Παππα,Ριβερς , Γκαμπριελ Βουγιουκα .

Β)Αν ομως Παναθηναικος δεν παρει κεφαλι στην αρχη τοτε νομιζω ότι ο Ισπανος δεν πρεπει να παει σε γρηγορο ρυθμο και ας βολεψε σε πολλα ματς το γρηγορο τεμπο.
Νομιζω ότι πρεπει να το παει το ματς με συνταγη Σεφ.Αργες επιθεσεις στο τελος του χρονου ετσι ώστε ουσιαστικα να μειωσει το χρονο του παιχνιδιου (λιγοτερες επιθεσεις εσυ αλλα λιγοτερες και ο αντιπαλος) και κανουμε προσευχη να μπουν τα σουτ.

Από κει και περα καμμια ομαδα δεν εχασε από έναν παιχτη.Ο Ντονσιτς ναι μεν ταλενταρα αλλα δεν πρεπει να ριξει τον Καλαθη πανω του ο οποιος ειναι υπερπολυτιμος.Ουτε τον Θαναση τον οποιο θεωρω κομβικο για την σειρα αυτή και ο οποιος είναι και επιρρεπης στο φαουλ.
Νομιζω ότι τον Ντονσιτς πρεπει να τον πιεσουν στην τριπλα.Εχει παιχτες για να το κανει αυτό.Και ο Τζειμς μπορει να τον πιεσει και ο Παππας μπορει να το κανει.
Και βεβαια ευχομαι ο υπερπαιχτης Γιουλ να μην εχει βρει ακομα τα πατηματα του.Ας τα βρει σε κανα μηνα.
MaJesty23
Κατάφερε ο ανεκδιήγητος,να μην ασχολείται κανεις με το ματς...

Τραγικος!Ελπιζω η ομάδα να έχει κλείσει τα αυτιά της!
ghetto13
QUOTE (MaJesty23 @ Apr 15 2018, 15:44 ) *
Κατάφερε ο ανεκδιήγητος,να μην ασχολείται κανεις με το ματς...

Τραγικος!Ελπιζω η ομάδα να έχει κλείσει τα αυτιά της!


1ον εξαιτιας αυτου του "ανεκδιηγητου" υπαρχεις ακομα στο μπασκετ και γενικα εχεις εστω και ενα τμημα που ειναι ψηλα και κατακταει τιτλους

2ον επιλογη του καθενους ειναι με τι θα ασχολειται..εγω ας πουμε βρισκω τραγικο οτι ενω εχουμε την αλλη βδομαδα playoffs καθονται καποιοι και ασχολουνται με τι θα γινει το καλοκαιρι ενω εχουμε απριλη..
whaler
Δυσκολο να παρει χρονο στη σειρα ο Llull ειπε ο Λασο, αυτο εγω μονο ως καλο μπορω να το δω. Θεωρω πως δε θα ταξιδεψει καν στην Αθηνα για τα πρωτα δυο ματς.
Ginobili
QUOTE(MaJesty23 @ Apr 15 2018, 12:44 ) *
Κατάφερε ο ανεκδιήγητος,να μην ασχολείται κανεις με το ματς...

Τραγικος!Ελπιζω η ομάδα να έχει κλείσει τα αυτιά της!

Άντε να φύγει ο ανεκδιηγητος να δούμε άσπρη μερα επιτέλους στο μπάσκετ του Παναθηναικού...να μας πάρει ένας σοβαρός επιχειρηματίας να μας οδηγήσει στην Ευρωπαική καταξίωση...

Στα σοβαρά τώρα...τα παιχνίδια με την Ρεάλ θα απαιτήσουν λιγότερη "τακτική" απ'ότι με παιχνίδια με ΤΣΣΚΑ-ΦΕΝΕΡ-Ολυμπιακό-Ζάλγκιρης..
Δεν υπάρχει αργό τέμπο ή γρήγορο...όλα θα παιχτούν.
Για μένα είναι πιο απλά τα πράγματα...ο Παναθηναικός αν δεν είναι πάλι έυστοχος,θα έχει μεγάλα προβλήματα.Μπορεί να μπουν οι παίκτες με μεγάλο πάθος,και να έχουν διάθεση για σκληρή άμυνα(να δούμε αν θα την επιτρέψουν οι διαιτητές)..η οποία είναι και επιτακτική ανάγκη για να κερδίσει κάποιος την Ρεάλ...αλλά αυτό μπορεί να φέρει νευρικότητα στο σουτ....ελπίζω να μην επηρεαστούν σε αυτό ψυχολογικά(αν και η αμερικανικη νοοτροπία...δεν επηρεάζεται ευκολα από αυτά).

thanath
Δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει να του δικαιολογούμε τα πάντα μόνο και μόνο επειδή βάζει τα χρήματά του. Κανείς δεν έχει δικαίωμα να του πει πόσα από αυτά να βάλει. Όμως με αυτά δεν μπορεί και δεν θα έπρεπε να αγοράζει συνειδήσεις φιλάθλων. Και όσοι είμαστε κατά των κινήσεων του δεν σημαίνει απαραιτήτως ότι θέλουμε να φύγει. Να σταματήσει να κάνει εξωγηπεδικά ρεζίλι τον εαυτό του και την ομάδα θέλουμε.

Μία μέρα πριν το ματς και ελάχιστοι ασχολούνται με τα αγωνιστικά. Από φιλάθλους μέχρι σάιτ. Τώρα έχουν αρχίσει και τα βάζουν με τη ΕΛ για τους διαιτητές. Ελπίζω η ομάδα είναι έτοιμη ψυχολογικά. Αν είναι έτοιμη σε αυτό τον τομέα θα είναι σε θέση να χτυπήσει το ματς!
j-kidd13
Tι σας κανει να νομιζετε οτι οι παικτες θα επιρρεαστουν απο τα εξωαγωνιστικα και το αν θα μεινουμε μετα το καλοκαιρι στην διοργανωση?Επαγγελματιες παικτες ειναι,εχουν ευκαιρια για να πανε f4,παιζουν κοντρα σε εναν δυνατο και δυσκολο αντιπαλο,σιγα μην κατσουν να επιρρεαστουν απο τετοια πραγματα.Και να φυγει η ομαδα απο την ευρωλιγκα,οι παικτες θα παιξουν για την καριερα τους και την προβολη που θα δωσει το f4,και το επομενο συμβολαιο τους.
shtarkws
QUOTE(j-kidd13 @ Apr 16 2018, 09:19 ) *
Tι σας κανει να νομιζετε οτι οι παικτες θα επιρρεαστουν απο τα εξωαγωνιστικα και το αν θα μεινουμε μετα το καλοκαιρι στην διοργανωση?Επαγγελματιες παικτες ειναι,εχουν ευκαιρια για να πανε f4,παιζουν κοντρα σε εναν δυνατο και δυσκολο αντιπαλο,σιγα μην κατσουν να επιρρεαστουν απο τετοια πραγματα.Και να φυγει η ομαδα απο την ευρωλιγκα,οι παικτες θα παιξουν για την καριερα τους και την προβολη που θα δωσει το f4,και το επομενο συμβολαιο τους.


Μόνο οι Ελληνες μπορεί να επηρεαστούν, αλλά αυτοι ουτε πολλοι ειναι ουτε εχουν καθοριστικο ρολο
thanath
QUOTE (j-kidd13 @ Apr 16 2018, 09:19 ) *
Tι σας κανει να νομιζετε οτι οι παικτες θα επιρρεαστουν απο τα εξωαγωνιστικα και το αν θα μεινουμε μετα το καλοκαιρι στην διοργανωση?Επαγγελματιες παικτες ειναι,εχουν ευκαιρια για να πανε f4,παιζουν κοντρα σε εναν δυνατο και δυσκολο αντιπαλο,σιγα μην κατσουν να επιρρεαστουν απο τετοια πραγματα.Και να φυγει η ομαδα απο την ευρωλιγκα,οι παικτες θα παιξουν για την καριερα τους και την προβολη που θα δωσει το f4,και το επομενο συμβολαιο τους.


Όταν λέω ψυχολογικά δεν το λέω μόνο για τα όσα συμβαίνουν με την EL. Όλα αυτά μπορεί να είναι μία καλή ευκαιρία να συσπειρωθεί η ομάδα! Ψυχολογικά εννοώ να είναι έτοιμοι για έναν τόσο σημαντικό αγώνα όπως δεν ήταν πέρυσι για παράδειγμα που πήραν την διαφορά στο ημίχρονο και δεν επέστρεψαν πάλι σε αγώνα..
j-kidd13
QUOTE(shtarkws @ Apr 16 2018, 09:52 ) *
Μόνο οι Ελληνες μπορεί να επηρεαστούν, αλλά αυτοι ουτε πολλοι ειναι ουτε εχουν καθοριστικο ρολο


Eιλικρινα,νομιζεις οτι ο Παππας ο Βουγιουκας ή ο Αντετοκουμπο,θα επηρεαστουν??
Ο Παππας δεν πιστευω πως με τον εγωισμο και την τρελα που εχει,θα μπει να παιξει σε παιχνιδι πλευ οφ με τη Ρεαλ και θα σκεφτεται τι δηλωσε ο ΔΓ και αν η ομαδα μεινει η φυγει απο την ευρωλιγκα,ο Βουγιουκας δεν νομιζω οτι υπαρχει κατι στον πλανητη γη που μπορει να τον επηρεασει,θετικά ή αρνητικά,και ο Θανασης πρεπει να εχει κινητρο ακομα και σε φιλικο με την μπασκετικη ομαδα του γηροκομειου Αθηνων.
Αποψη μου ειναι οτι οι παικτες δεν θα επηρεαστουν στο ελάχιστο,απλά ειναι αλλη μια πρωτης ταξεως ευκαιρια για κραξιμο στον ΔΓ,να του φορτωσουμε και το οτι θα επηρεασει την ομαδα,θα την αποπροσανατολισει κλπ.

QUOTE(thanath @ Apr 16 2018, 10:08 ) *
Όταν λέω ψυχολογικά δεν το λέω μόνο για τα όσα συμβαίνουν με την EL. Όλα αυτά μπορεί να είναι μία καλή ευκαιρία να συσπειρωθεί η ομάδα! Ψυχολογικά εννοώ να είναι έτοιμοι για έναν τόσο σημαντικό αγώνα όπως δεν ήταν πέρυσι για παράδειγμα που πήραν την διαφορά στο ημίχρονο και δεν επέστρεψαν πάλι σε αγώνα..

Αυτο ακριβως εννοω αγαπητε.Την προετοιμασια της ομαδας για το ματς,αγωνιστικη και ψυχολογικη.
Σιγα μην κατσουν τωρα ο Νικ,ο Ριβερς,ο Τζειμς,ο Πειν,ο Γκιστ,ο Σινγκλετον(καλα γι αυτον δεν παιρνω ορκο,και τιποτα να μην γινοταν στις σχεσεις ΔΓ-Ευρωλιγκας laugh.gif ),κλπ,οταν εχουν μπροστα τους μια σειρα με τη Ρεαλ που οδηγει στο F4,να σκεφτονται και να επηρεαζονται απο το τι δηλωνει ο ΔΓ και τι θα γινει με την Ευρωλιγκα.
shtarkws
QUOTE(j-kidd13 @ Apr 16 2018, 10:14 ) *
Eιλικρινα,νομιζεις οτι ο Παππας ο Βουγιουκας ή ο Αντετοκουμπο,θα επηρεαστουν??
Ο Παππας δεν πιστευω πως με τον εγωισμο και την τρελα που εχει,θα μπει να παιξει σε παιχνιδι πλευ οφ με τη Ρεαλ και θα σκεφτεται τι δηλωσε ο ΔΓ και αν η ομαδα μεινει η φυγει απο την ευρωλιγκα,ο Βουγιουκας δεν νομιζω οτι υπαρχει κατι στον πλανητη γη που μπορει να τον επηρεασει,θετικά ή αρνητικά,και ο Θανασης πρεπει να εχει κινητρο ακομα και σε φιλικο με την μπασκετικη ομαδα του γηροκομειου Αθηνων.
Αποψη μου ειναι οτι οι παικτες δεν θα επηρεαστουν στο ελάχιστο,απλά ειναι αλλη μια πρωτης ταξεως ευκαιρια για κραξιμο στον ΔΓ,να του φορτωσουμε και το οτι θα επηρεασει την ομαδα,θα την αποπροσανατολισει κλπ.


Παππας , Θανασης, Βουγιουκας αν δεν ηταν γηγενείς δυσκολα θα εβρισκαν καπου αλλου θεση σε ροστερ euroleague, οποτε σε ενα βαθμο το βρισκω λογικο να τους προβληματιζει το ενδεχομενο να μην συμμετεχουν του χρονου στην διοργανωση και τι θα σημαινει αυτο οικονομικα και αγωνιστικα για τους ιδιους. Τωρα αν αυτο θα επηρεασει την αποδοση τους και πως δεν μπορουμε να το ξερουμε. Εξαρταται απο τον χαρακτηρα και την ψυχοσυνθεση του καθενος. Για τους Αμερικανους συμφωνω, εχουν μαθει οτι οπου γη και πατρις
john wick
Αραγε μονο εγω πιστευω οτι είναι υπερ μας η συγκεκριμένη 3αδα διαιτητων για το αυριανο παιχνιδι;
Ολη η Ευρωπη θα κοιταει αυριο το ματς.
Μια χαρα θα μας σφυριξουν..
pan24
Δεν πιστευω οτι θα επηρεαστουν απο το ενδεχομενο αποχωρησης το καλοκαιρι.Αν τελικα αποχωρησουμε το καλοκαιρι θα εχουν ολο τον χρονο να δουν τις επιλογες τους

Αυτο που φοβαμαι ειναι μην μπουν στο παιχνιδι εχοντας στο μυαλο τους οτι θα τους αδικησουν
Το εχουμε δει να συμβαινει και σε ποδοσφαιρο και μπασκετ
Εχοντας δημιουργηθει κλιμα απο διοικησεις,δημοσιογραφους,φιλαθλους οι παικτες να μπαινουν μεσα,να διαμαρτυρονται απο το πρωτο δευτερολεπτο,να χανουν την συγκεντρωση τους στο πρωτο αμφισβητουμενο σφυριγμα και γενικα να ασχολουνται περισσοτερο με τον διαιτητη παρα με το παιχνιδι
Αυτο ειναι δουλεια του Πασκουαλ να μην συμβει

Παντως ειναι αρνητικο επιτευγμα μια ημερα πριν το πρωτο παιχνιδι της σειρας που αναμενεται να ειναι η πιο ενδιαφερουσα/αμφιρροπη των φετινων play offs να ασχολουνται περισσοτεροι(οχι μονο στο φορουμ) με τον ΔΓ και τους διαιτητες παρα με το ιδιο το παιχνιδι
j-kidd13
QUOTE(shtarkws @ Apr 16 2018, 10:34 ) *
Παππας , Θανασης, Βουγιουκας αν δεν ηταν γηγενείς δυσκολα θα εβρισκαν καπου αλλου θεση σε ροστερ euroleague, οποτε σε ενα βαθμο το βρισκω λογικο να τους προβληματιζει το ενδεχομενο να μην συμμετεχουν του χρονου στην διοργανωση και τι θα σημαινει αυτο οικονομικα και αγωνιστικα για τους ιδιους. Τωρα αν αυτο θα επηρεασει την αποδοση τους και πως δεν μπορουμε να το ξερουμε. Εξαρταται απο τον χαρακτηρα και την ψυχοσυνθεση του καθενος. Για τους Αμερικανους συμφωνω, εχουν μαθει οτι οπου γη και πατρις


Ετσι οπως το λες,μου κανει περισσοτερο σαν κινητρο να παιξουν καλα και να εχουν καλη αποδοση σε μια δυσκολη σειρα πλευοφ,ωστε να αφησουν καλη εντυπωση στην μπασκετικη πιατσα με προοπτικη να διεκδικησουν ενα συμβολαιο το καλοκαιρι σε αλλη ομαδα εφοσον ο Παναθηναικος θα αποχωρησει απο τη διοργανωση,παρα να απογοητευτουν και να μην ειναι συγκεντρωμενοι κλπ.
Επαναλαμβανω,αυτο δεν ισχυει για τον Βουγιουκα... smiley.gif
Ginobili
QUOTE(pan24 @ Apr 16 2018, 08:21 ) *
Δεν πιστευω οτι θα επηρεαστουν απο το ενδεχομενο αποχωρησης το καλοκαιρι.Αν τελικα αποχωρησουμε το καλοκαιρι θα εχουν ολο τον χρονο να δουν τις επιλογες τους

Αυτο που φοβαμαι ειναι μην μπουν στο παιχνιδι εχοντας στο μυαλο τους οτι θα τους αδικησουν
Το εχουμε δει να συμβαινει και σε ποδοσφαιρο και μπασκετ
Εχοντας δημιουργηθει κλιμα απο διοικησεις,δημοσιογραφους,φιλαθλους οι παικτες να μπαινουν μεσα,να διαμαρτυρονται απο το πρωτο δευτερολεπτο,να χανουν την συγκεντρωση τους στο πρωτο αμφισβητουμενο σφυριγμα και γενικα να ασχολουνται περισσοτερο με τον διαιτητη παρα με το παιχνιδι
Αυτο ειναι δουλεια του Πασκουαλ να μην συμβει

Δεν μου εμπνέει σε πολλά πράγματα εμπιστοσύνη ο Πασκουάλ,ενίοτε μου σπάει και τα νεύρα...Για ένα πράγμα μόνο είμαι σίγουρος,και τον εκτιμώ περισσότερο από κάθε άλλο προπονητή σε οποιοδήποτε άθλημα..."το να κλαίγεται για την διαιτησία"
Αντικειμενικά ...και αμερόληπτα..αυτό είναι που το καταφέρνει πάντα στις ομάδες του.

QUOTE(j-kidd13 @ Apr 16 2018, 08:50 ) *
Ετσι οπως το λες,μου κανει περισσοτερο σαν κινητρο να παιξουν καλα και να εχουν καλη αποδοση σε μια δυσκολη σειρα πλευοφ,ωστε να αφησουν καλη εντυπωση στην μπασκετικη πιατσα με προοπτικη να διεκδικησουν ενα συμβολαιο το καλοκαιρι σε αλλη ομαδα εφοσον ο Παναθηναικος θα αποχωρησει απο τη διοργανωση,παρα να απογοητευτουν και να μην ειναι συγκεντρωμενοι κλπ.
Επαναλαμβανω,αυτο δεν ισχυει για τον Βουγιουκα... smiley.gif

αυτά είναι καταστροφολογίες της Ελληνικής πραγματικότητας-νοοτροπίας...τα είδαμε και πέρσι με τα πούλμαν..πόσο ξενερωμένα έπαιξαν.
Ξεχνάμε αυτό που λες...ότι πρόκειται για επαγγελματίες παίκτες,και όχι για δημόσιους υπαλλήλους..συνεπώς η απόδοση τους,και οι επιτυχίες τους,καθορίζουν τον μισθό τους την επόμενη χρονιά.
Εδώ παίζουν μπάλα οι ποδοσφαιριστές του Παναθηναικού...σχεδόν ανεπηρέαστοι..τι συζητάμε τώρα.. icon_drunk.gif


Υ.Γ Εδώ ο Λεκαβίτσιους πήρε μεταγγραφή στον Παναθηναικό...δεν θα βρουν οι Έλληνες του Παναθηναικού ?

QUOTE(thanath @ Apr 16 2018, 05:04 ) *
Δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει να του δικαιολογούμε τα πάντα μόνο και μόνο επειδή βάζει τα χρήματά του. Κανείς δεν έχει δικαίωμα να του πει πόσα από αυτά να βάλει. Όμως με αυτά δεν μπορεί και δεν θα έπρεπε να αγοράζει συνειδήσεις φιλάθλων. Και όσοι είμαστε κατά των κινήσεων του δεν σημαίνει απαραιτήτως ότι θέλουμε να φύγει. Να σταματήσει να κάνει εξωγηπεδικά ρεζίλι τον εαυτό του και την ομάδα θέλουμε.


880.000 έσοδα από την Ευρωλίγκα φέτος...και 6 μηνες αποκλεισμό επειδή απαντούσε σε βρισιδια και απειλές στα social...
Αναλογίσου λίγο ....
(Η παρουσία του στο ΣΕΦ πέρσι στους τελικούς σε έκανε ρεζίλι?)

Είναι βαριά η έκφραση "αγοράζει συνειδήσεις"...για φιλλαθλους-οπαδούς που έχουν αποδείξει ότι όταν χρειάζεται έρχονται σε κόντρα με τους προέδρους..σε όλα τα αθλήματα.
Έχει κάνει λάθη...και τα έχουμε πει...(η διαλυση της ομάδας το 2014,τα βρισιδια στον Σπανούλη...)

Κατά τα άλλα...ο κυρ κομισάριος...που κάνει ό,τι του γουστάρει..άλλαξε την ωρα του 3ου αγώνα...2 ωρες νωρίτερα επειδη έτσι βολευε την Ρεάλ...
Μπράβο..συγχαρητήρια...,θα το χασω το ματς...
ΦιΜΠΑ...και γρήγορα..γιατί ομελέτα δεν θα φάμε ποτέ αν δεν σπάσουν αυγά..
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.