Help - Search - Members - Calendar
Full Version: medicine ball
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Tips n' Tricks
saboter6
γεια σας παιδια...ηθελα να πω οτι ειμαι καινουριοσ και ειναι το πρωτο θεμα που γραφω....ηθελα να κανω μια ερωτηση..οταν καναμε στην προπονηση πασες με medicine ball 5 κιλων ενιωθα πολυ ελαφρια την μπαλα αργοτερα...ετσι επειδει εχω αλλαξει το στυλ μου και ηθελα να βελτιωσω την εμβελεια μου,μιασ και ψιλοδυσκολευομαι λιγο πιο εξω απο το τριποντο μου προτειναι ενας φιλος μου να παρω μια medicine 2 kg και να κανω σουτ ξαπλωμενος....αυτο μου το συστινε και ο προπονητης μου...ετσι αγορασα και εκανα καθε μερα καμια 50αρια σουτ.(ξαπλωμενος για να ειναι πιο δυσκολα)και τωρα στις προπονησεις ναι μεν αυξηθηκε η εμβελεια μου αλλα εχω φτασει σε σημειο να μου φενεται παρα πολυ ελαφρια η κανονικη μπαλα με αποτελεσμα απο καλος που ημουν sto midrange σουτ να βαζω περιπου 5-10.....τι προτινετε?να συνεχισω να κανω?
aegeansheed
γιατί δε δοκιμάζεις αυτό?

maik23
καλως ηρθες στο φορουμ.
φιλαρακι εξαρταται τι θελεις να κανεις πανω στο σουτ σου.
θελεις να γινεις πιο ευστοχος?
θελεις να φτιαξεις το στυλ σου?
θελεις περισσοτερη δυναμη για να την φτανεις?
αν θελεις κατι απο ολα τοτε πρεπει να δουλεψεις την αυξηση της δυναμης σου σε ενα γυμναστηριο με βαρακια και ασκησεις και το σουτ σου στο γηπεδο
για το πρωτο θα σου πουν οι ειδικοι στο γυμναστηριο
αν θες να κανεις σουτ ενας τροπος υπαρχει.σουταρεις 300 σουτ απο την πιο μακρινη αποσταση που εισαι ευστοχος εντος της εμβελειας σου οπως μας ειπες και μετα θα κανεις ενα βημα πισω και θα προσπαθησεις να κανεις αλλα 300 σουτ με τα ιδια ποσοστα ευστοχιας με το προηγουμενο σημειο σου.
καθε φορα που θα φτανεις τον στοχο σου θα πηγαινεις ενα βημα πισω και θα κανεις το ιδιο.
θελει πολλη δουλεια και να μην βιαζεσαι για καλα αποτελεσματα.
εαν εχεις θεμα με το στυλ σου τοτε παρε μια μπαλλα ,παρε θεση σουτ μπροστα απο ενα χαμηλο σκαλι κανε ενα βημα ,ανεβα πανω στο σκαλι ,δωσε ωθηση ,σηκω ψηλα και κανε ολη την κινηση χωρις να φυγει η μπαλλα απο τα χερια σου.με προσοχη ομως μην τσακιστεις. αντε καλη δουλεια. smiley.gif
saboter6
QUOTE (maik23 @ Jan 25 2012, 14:24 ) *
καλως ηρθες στο φορουμ.
φιλαρακι εξαρταται τι θελεις να κανεις πανω στο σουτ σου.
θελεις να γινεις πιο ευστοχος?
θελεις να φτιαξεις το στυλ σου?
θελεις περισσοτερη δυναμη για να την φτανεις?
αν θελεις κατι απο ολα τοτε πρεπει να δουλεψεις την αυξηση της δυναμης σου σε ενα γυμναστηριο με βαρακια και ασκησεις και το σουτ σου στο γηπεδο
για το πρωτο θα σου πουν οι ειδικοι στο γυμναστηριο
αν θες να κανεις σουτ ενας τροπος υπαρχει.σουταρεις 300 σουτ απο την πιο μακρινη αποσταση που εισαι ευστοχος εντος της εμβελειας σου οπως μας ειπες και μετα θα κανεις ενα βημα πισω και θα προσπαθησεις να κανεις αλλα 300 σουτ με τα ιδια ποσοστα ευστοχιας με το προηγουμενο σημειο σου.
καθε φορα που θα φτανεις τον στοχο σου θα πηγαινεις ενα βημα πισω και θα κανεις το ιδιο.
θελει πολλη δουλεια και να μην βιαζεσαι για καλα αποτελεσματα.
εαν εχεις θεμα με το στυλ σου τοτε παρε μια μπαλλα ,παρε θεση σουτ μπροστα απο ενα χαμηλο σκαλι κανε ενα βημα ,ανεβα πανω στο σκαλι ,δωσε ωθηση ,σηκω ψηλα και κανε ολη την κινηση χωρις να φυγει η μπαλλα απο τα χερια σου.με προσοχη ομως μην τσακιστεις. αντε καλη δουλεια. smiley.gif

ευχαριστω φιλε!!!!βασικα θελω να φτανω την μπαλα απο μακρια με το κανονικο μου στυλ.δηλαδη με λιγα λογια την εμβελεια μου..και μου ειχαν συστηνει την medicine αλλα απο τοτε εχει μειωθει πολυ το σουτ μου απο mid range και απο κοντα διοτι νιωθω την κανονικη μπαλα πολυ ελαφρια...αλλα δεν κανω και 200 σουτ την ημερα....τι προτεινετε?να συνεχισω να κανω medicine(καμια 50αρια σουτ την ημερα) και να κανω και καμια 200αρια με την κανονικη ή να κανω μονο 200 σουτ με την κανονικη?
maik23
παρακαλω φιλαρακι!
μονο σουτ με την κανονικη οπως σου ειπα φιλε.δεν ειμαι τυχαιος.
η medicine στο μπασκετ χρησιμοποιειται για εκγυμναση του κορμου,του πυρηνα του σωματος.αυτα που σου υπεδειξαν ειναι σωστα αλλα ειναι ξεπερασμενα.μπορει να βγαλεις κανα αγκωνα η' ωμο.
αν θες για να εχεις το ιδιο αποτελεσμα μπορεις να κανεις γυμναστηριο με αλτηρακια για να δυναμωσεις τα χερια,ωμους και το δελτα σου και καποιες μερες να κανεις ασκησεις με medicine μονο και μετα να πηγαινεις να κανεις μιση ωρα χαλαρα σουτ απο μεση αποσταση.
αυτη ειναι μια παλαια τεχνικη αλλα ακομα αποτελεσματικη.
αν θες ασκησεις δες εδω http://www.menshealth.com/fitness/ultimate...ne-ball-workout
saboter6
QUOTE (maik23 @ Jan 25 2012, 18:44 ) *
παρακαλω φιλαρακι!
μονο σουτ με την κανονικη οπως σου ειπα φιλε.δεν ειμαι τυχαιος.
η medicine στο μπασκετ χρησιμοποιειται για εκγυμναση του κορμου,του πυρηνα του σωματος.αυτα που σου υπεδειξαν ειναι σωστα αλλα ειναι ξεπερασμενα.μπορει να βγαλεις κανα αγκωνα η' ωμο.
αν θες για να εχεις το ιδιο αποτελεσμα μπορεις να κανεις γυμναστηριο με αλτηρακια για να δυναμωσεις τα χερια,ωμους και το δελτα σου και καποιες μερες να κανεις ασκησεις με medicine μονο και μετα να πηγαινεις να κανεις μιση ωρα χαλαρα σουτ απο μεση αποσταση.
αυτη ειναι μια παλαια τεχνικη αλλα ακομα αποτελεσματικη.
αν θες ασκησεις δες εδω http://www.menshealth.com/fitness/ultimate...ne-ball-workout

dn lew oti kanw sout or8ios...3aplwmenos wste na einai kai pio diskola kai na mn pa8w kai kana travmatismo....les me 50 sout tin imera(3aplwmenos)na pa8w travmatismo??
oso gia ta altirakia p eipes kanw varakia mera para mera(5kg 20 epanalipseis,monozigo kai push ups)voi8ane ka8olou auta?
maik23
QUOTE (saboter6 @ Jan 25 2012, 19:58 ) *
dn lew oti kanw sout or8ios...3aplwmenos wste na einai kai pio diskola kai na mn pa8w kai kana travmatismo....les me 50 sout tin imera(3aplwmenos)na pa8w travmatismo??
oso gia ta altirakia p eipes kanw varakia mera para mera(5kg 20 epanalipseis,monozigo kai push ups)voi8ane ka8olou auta?


ξαπλωμενος ειναι που μπορει να τραυματιστεις...
η μηχανικη του σουτ βασιζεται οτι δινουμε ωθηση απο τα ποδια σε ορθια σταση,λυγιζοντας τα .αν εσυ κανεις ξαπλωμενος τοτε δεν βαζεις ωθηση απο τα ποδια και χρησιμοποιεις περισσοτερο τον κορμο σου και κυριως τους ωμους και τα χερια σου,τα οποια δεν στηριζονται κιολας στην θεση που εχεις και πεφτοντας ολο το βαρος και η πιεση σαυτα τα μερη ,ναι μεν αισθανεσαι οτι γυμναζονται περισσοτερο αλλα επιβαρυνονται ασχημα ...
εγω σου δινω την συγχρονη επιλογη αλλα εσυ επιλεγεις.

το προβλημα με τους νεους παικτες σημερα ειναι οτι βιαζονται πολυ.θελουν να γινουν ετοιμοι παικτες σημερα!και ετσι επιβαρυνονται με πολλες και δυνατες ασκησεις και τραυματιζονται.
ποσοι ας πουμε ξερουν οτι πρεπει συνολικα στην εβδομαδα να κανουν το πολυ 4 προπονησεις και 1 αγωνα? κανεις!

σκοπος φιλε μου δεν ειναι να δουλευεις πολυ αλλα οσο δουλευεις να το κανεις σωστα.
εσυ θες να κανεις 50 σουτ με βαρια μπαλλα και δεν θες να κανεις 300 σουτ με κανονικη γιατι νομιζεις οτι οσο πιο βαρια η ασκηση τοσο καλυτερα.δικια σου επιλογη.αλλα παραπονεθηκες οτι ειχες λαθος αποτελεσμα.και σωστα διαπιστωσες .και τωρα θες να προτιμησεις τη ιδια ασκηση γιατι αυτη που σου εδωσα σου φαινεται πολυ απλη.

κανε αυτες τις ασκησεις που σου εδειξα ,κανε και τα βαρακια σου οπως ειπες οτι πολυ σωστα κανεις και θα δεις αποτελεσματα μηνα με μηνα. smiley.gif

saboter6
QUOTE (maik23 @ Jan 26 2012, 15:59 ) *
ξαπλωμενος ειναι που μπορει να τραυματιστεις...
η μηχανικη του σουτ βασιζεται οτι δινουμε ωθηση απο τα ποδια σε ορθια σταση,λυγιζοντας τα .αν εσυ κανεις ξαπλωμενος τοτε δεν βαζεις ωθηση απο τα ποδια και χρησιμοποιεις περισσοτερο τον κορμο σου και κυριως τους ωμους και τα χερια σου,τα οποια δεν στηριζονται κιολας στην θεση που εχεις και πεφτοντας ολο το βαρος και η πιεση σαυτα τα μερη ,ναι μεν αισθανεσαι οτι γυμναζονται περισσοτερο αλλα επιβαρυνονται ασχημα ...
εγω σου δινω την συγχρονη επιλογη αλλα εσυ επιλεγεις.

το προβλημα με τους νεους παικτες σημερα ειναι οτι βιαζονται πολυ.θελουν να γινουν ετοιμοι παικτες σημερα!και ετσι επιβαρυνονται με πολλες και δυνατες ασκησεις και τραυματιζονται.
ποσοι ας πουμε ξερουν οτι πρεπει συνολικα στην εβδομαδα να κανουν το πολυ 4 προπονησεις και 1 αγωνα? κανεις!

σκοπος φιλε μου δεν ειναι να δουλευεις πολυ αλλα οσο δουλευεις να το κανεις σωστα.
εσυ θες να κανεις 50 σουτ με βαρια μπαλλα και δεν θες να κανεις 300 σουτ με κανονικη γιατι νομιζεις οτι οσο πιο βαρια η ασκηση τοσο καλυτερα.δικια σου επιλογη.αλλα παραπονεθηκες οτι ειχες λαθος αποτελεσμα.και σωστα διαπιστωσες .και τωρα θες να προτιμησεις τη ιδια ασκηση γιατι αυτη που σου εδωσα σου φαινεται πολυ απλη.

κανε αυτες τις ασκησεις που σου εδειξα ,κανε και τα βαρακια σου οπως ειπες οτι πολυ σωστα κανεις και θα δεις αποτελεσματα μηνα με μηνα. smiley.gif

euxaristw para para poli !!!!!!me kalipses apolita!!
maik23
QUOTE
euxaristw para para poli !!!!!!me kalipses apolita!!


τιποτα,..παρακαλω !!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.