Help - Search - Members - Calendar
Full Version: ΠΑΟ-Μεταγραφές volume 2
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Α1 Basket League > Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144, 145, 146, 147, 148, 149, 150, 151, 152, 153, 154, 155, 156, 157, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 164, 165, 166, 167, 168, 169, 170, 171, 172, 173, 174, 175, 176, 177, 178, 179, 180, 181, 182, 183, 184, 185, 186, 187, 188, 189, 190, 191, 192, 193, 194, 195, 196, 197, 198, 199, 200, 201, 202, 203, 204, 205, 206, 207, 208, 209, 210, 211, 212, 213, 214, 215, 216, 217, 218, 219, 220, 221, 222, 223, 224, 225, 226, 227, 228, 229, 230, 231, 232, 233, 234, 235, 236, 237, 238, 239, 240, 241, 242, 243, 244, 245, 246, 247, 248, 249, 250, 251, 252, 253, 254, 255, 256, 257, 258, 259, 260, 261, 262, 263, 264, 265, 266, 267, 268, 269, 270, 271, 272, 273, 274, 275, 276, 277, 278, 279, 280, 281, 282, 283, 284, 285, 286, 287, 288, 289, 290, 291, 292, 293, 294, 295, 296, 297, 298, 299, 300
Vagrant
QUOTE(MiDi_MiLiZ @ Jul 1 2011, 23:28 ) *
Λιγα για την ομαδα μου απο το προπαιδικο ως το παιδικο και το εφηβικο, ε. 69.gif


Να το πω τοτε διαφορετικα, με 200.000 (συνολο) ξαναπαιζα στο Ψυχικο . . . για αλλα 10 χρονια!!!

Ελπιζω τωρα ολα καλα με την ομαδα "σου" . . . ε? icon_wave.gif
shtarkws
Απ'οτι κατάλαβα το μπατζετ για την νέα χρονια θα κυμαίνεται περιπου στα 10.000.000€ και υπάρχουν επιφυλάξεις στο αν θα είναι ικανό το μπατζετ αυτο να διατηρησει ανταγωνιστικό το ρόστερ και ακολουθως αν το ροστερ θα ειναι ικανο να καλυψει τους στόχους της ομάδας και να καλύπτει τις φιλοδοξίες του προπονητικου τιμ,έχω λοιπόν να προτεινω κάτι ως εκ τούτου.
Θα ήθελα να δω τον κόσμο του Παναθηναικου να συμμετέχει στην αύξηση του μετοχικου κεφαλαιου-μπατζετ.Ενα πόσο των 5.000.000€ είναι κατα την γνώμη μου απόλυτα εφικτό,σημαίνει 20.000 παναθηναικων να προσφέρουν 250 ευρώ για τον εξακις πρωταθλητή Ευρώπης,την ομάδα που μας έχει προσφέρει αμέτρητες στιγμές χαράς και υπερηφανιας ζητώντας σχεδόν τίποτα ως αντάλλαγμα ολα αυτά τα υπέροχα χρονια,θέλω να βλεπω τον Παναθηναικο να πρωταγωνιστεί κάθε χρόνο και είμαι διαθετημενος να διάθεσω αυτο το ποσο.Πιστευω ακράδαντα πως αν δωθει αυτήν η ευκαιρία θα βρεθούν (τουλάχιστον) κι άλλοι 24.999 που θελουν και μπορούν το ίδιο
Σιγουρα δεν είναι τα ίδια ποσά με τα περασμένα μεγαλεία αλλα πιστευω πως αυτο το μπατζετ σου δίνει το δικαίωμα τουλάχιστον να διεκδικεις με αξιώσεις την κορυφη της ευρωπης και να μην ριξεις κατακόρυφα το επίπεδο σου παρακολουθώντας την πορεια προς την μετριοτητα μιας ομάδας μοντέλο
xavier
διαμαντιδης,καλαθης,μαντζαρης
αμερικανος,τεπιτς
αμερικανος,καλαθης
μπατιστ,καιμακογλου,τσαρτσαρης
μαριτς,βουγιουκας

κανεις μια μειωση στον τσαρτσαρη και στον τεπιτς, τους υπολοιπους τους αφηνεις οπως ειναι, βρισκεις και 2 καλα αμερικανακια με 500αρικα, παιρνεις το πρωταθλημα για πλακα χωρις να πολυνοιαζεσαι για την ευρωπη, αφου μονοι σας θα παιζετε.

γυρω στα 12εκ κοστιζει αυτη η ομαδα, με την εφορια παει στα 20εκ...

αν θες να κοψεις παραπερα, θα πρεπει να κανεις μειωσεις στα μεγαλα συμβολαια...π.χ ξεκινα με διαμαντιδη..
il postino
δανεικα ολοι απο τον ρανκιν λοιπον!!! προνομιουχεεεεεε!!! smiley.gif

η καθε πλευρα θα κανει αυτο που πρεπει! η διοικηση πρεπει να ζητησει τη μειωση των συμβολαιων και οι παικτες, αναλογα με το συμφερον τους, θα κανουν αυτο που νομιζουν, θα δεχτουν δηλαδη και θα μεινουν ή δε θα δεχτουν και θα πανε για αλλα! εστω και αν αυτο συνεπαγεται τη δικαστικη διαμαχη ή την εξεδρα ή την κανονικη συμμετοχη και μουρμουρα ταυτοχρονα!! η καθε πλευρα εχει τα δικια της. το ποιος εχει μεγαλυτερο δικιο δε θα το εξετασουμε εδω μεσα.

για μενα θα ταν ευχης εργον οι παικτες με τα βαρια συμβολαια, πλην μαικ και δδ, να βρισκαν νεες ομαδες και να μας αφηναν στο χαλι μας να στησουμε μια νεα και φθηνη ομαδα.

απο κει και περα, και θα το λεω συνεχεια, ειναι η πιο καταλληλη στιγμη να μαζεψουμε ολη την πιτσιρικαρια της ελλαδας και των βαλκανιων (οχι βεβαια περιπτωσεις τυπου σαριτς που κοστιζουν..) με ταυτοχρονο ψαξιμο στην αγορα των ηπα για παικτες απο τα κολλεγια.

ουτως ή αλλως, με λιγοτερα χρηματα μπορεις να κανεις καλη ομαδα αλλα να παρεις την ευρωλιγκα ειναι λιγο δυσκολο. οποτε, ας μην φτιαξουμε τοσο καλη ομαδα αρχικα που να χτυπαει φ4 αλλα να φτιαξουμε την ομαδα εκεινη (δινοντας τα περισσοτερα χρηματα σε αποκτησεις παικτων) που σιγα σιγα θα πρωταγωνιστει και παλι και με κοστος συμβολαιων συγκριτικα χαμηλο.

saou
Τα ρεπορτάζ του χρόνου τέτοια εποχή θα αναφέρουν ότι η Μιλάνο ψάχνει τρόπο να ξεφορτωθεί το συμβόλαιο του Φώτση.

Οι άνθρωποι υπερπληρώσανε έναν παίκτη που το μόνο που κάνει είναι να παίρνει μερικά τρίποντα σε κάθε ματς και ο οποίος σε καμία περίπτωση δεν είναι σε θέση να τους κουβαλήσει ώστε να συναγωνιστούν ή και να ξεπεράσουν τη Σιένα.

Μπορεί να ταιριάζει σε ομάδες πρωταθλητισμού που έχουν άλλους να καθαρίζουν και απλά βάζει και αυτός το λιθαράκι του αλλά όταν σε χρυσοπληρώνουν μετριότητες όπως η Μιλάνο απαιτούν περισσότερα από 7-8 πόντους σε σταθερή βάση.
Σε καλή μεριά λοιπόν τα λεφτά αλλά πιο ήσυχο θα είχε το κεφαλάκι του αν πήγαινε στη Μπαρτσελόνα που όντως δε θα του ζητούσε κάτι παραπάνω από αυτά που μπορεί να δώσει.
vastravoud
Απο την άλλη ο Φώτσης έχει μικρό παιδί, και το Μιλάνο είναι 2 ώρες πτήσης πιο κοντά σε σχέση με τη Βαρκελώνη. Επίσης τα χρήματα είναι καλύτερα και κατά πάσα πιθανότητα θα είναι και πιο "χαλαρά" τα πράγματα εκεί.

Συμφωνώ επίσης ότι ο Φώτσης είναι σπουδαίος ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑΤΙΚΟΣ παίκτης και δεν ξέρω κατά πόσο θα σταθεί καλά στο Μιλάνο. Όπως και να 'χει πάντως, στον Παναθηναϊκό τίμησε μέχρι δεκάρα τα συμβόλαια του, αγάπησε και αγαπήθηκε και νομίζω ότι δε θα διαφωνήσει κανείς πως ταίριαξε απόλυτα στην ομάδα.

Ελπίζω να τον έχουμε αντίπαλο για να πάρει το μεγάλο standing ovation που του αξίζει.....

Αντίο.....

Στα της ομάδας, με δεδομένο ότι θα σκάσουν μπόλικοι "λαχεία" αμερικάνοι, αν μπορούσαμε με κάποιο τρόπο να ξεφορτωθούμε το 1,8 του Σάτο (Δηλαδή 3+ με την εφορία) και να ανανεώσουμε Τσαρτσαρή με λίγα χρήματα, μπορεί να έχουμε ανταγωνιστικότατη ομάδα κάνοντας απλώς ενα μικρό κούρεμα σε Μήτσο και Ντρου.
baskethood
Συμφωνω με τον saou μεχρι την τελευταια λεξη wink.gif
Δεν μπορω να καταλαβω τη λογικη των ανθρωπων της Αρμανι,απ τη στιγμη που εχουν χρηματα να διαθεσουν για πιο λογο
δεν επιλεγουν εναν παικτη που θα μπορουσε να ηγηθει σε δημιουργια και εκτελεση,και επιλεγουν εναν παικτη με μονοδιαστατο
επιθετικο παιχνιδι,που βεβαια σ αυτο που κανει ειναι εξαιρετικος ,αλλα κανει μονο αυτο.
lakersdynasty
Εγω παλι διαφωνω με την αποψη περι Φωτση. Να πει καποιος οτι σαν παικτης δεν ειχε την εξελιξη που θα μπορουσε να εχει ναι αλλα οτι ειναι μονοδιαστατος δεν ειναι.

Ειναι ενα πραγμα να σου ζηταει η ομαδα σου ενα πραγμα επιθετικα και αλλο το να ξερεις εσυ να κανεις ενα πραγμα. Σε μια χρονια που ο Παναθηναϊκος επασχε δημιουργικα και πολλες φορες απλα ακολουθουσε τις βασικες αρχες επιθετικα βρισκοντας πολλες μις ματς καταστασεις ο Φωτσης εκανε απεναντι σε αντιπαλους ψηλους οσα ντραιβ δεν εκανε σε ολη την καριερα του.

Απτην αλλη δεν μπορει να λες μονοδιαστατο εναν απο τους 2 καλητερους Ελληνες ριμπαουντερ αυτη τη στιγμη μαζι με τον Μπουρουση. Ο Φωτσης παντα βοηθουσε σε αυτο τον τομεα και η αισθηση του και στην αμυνα ψηλα ειναι πολιτιμη ειδικα εαν δουλευεις πολυ στην αμυνα με το 5αρι σου εκτος ρακετας σε αμυνες ζωνης αλλαγες στα σκριν κτλ.

Αυτο που χρειαζεσαι για να εκμεταλλευτεις τον Φωτση ειναι οτι χρειαζεται καθε ομαδα. Καλο πλει μεικερ και καλο προπονητη.

Εγω αναρωτιεμαι ποσος καιρος μενει ακομα για να εξισωσουμε τον Φωτση με τον Ερτσεγκ. Γιατι το παιρνω μερικα σουτακια εκει παραπεμπει. Το οτι δεν θα παρει μια ομαδα απτο χερακι δεν σημαινει οτι δεν μπορει να κανει και την διαφορα για μια ομαδα με τον ρολο που εχει.

Τα λεφτα θα τα δωσεις αν θες τον παικτη. Το τι θα σου δωσει αγωνιστικα θα φανει στο γηπεδο. Αλλο το ενα αλλο το αλλο και το εχουμε δει αρκετες φορες και ο φωτσης δεν ειναι ο μονος που πληρωνεται κατι παραπανω για να καταληξει καπου.

Εγω περισοτερο ανησιχω που η Αρμανι εχει προπονητη τον Σκαριολο παρα για το οτι δεν θα μπορεσει ο Φωτσης να ανταποκριθει στα θελω της ομαδας του.
priest
ποιος νοιαζεται για το τι θα κανει ο φωτσης στην αρμανι???ελεος...ας ασχοληθουμε με την δικη μας ομαδα και ας αφησουμε τον φωτση στην ησυχια του...


lakersdynasty
QUOTE(priest @ Jul 2 2011, 13:56 ) *
ποιος νοιαζεται για το τι θα κανει ο φωτσης στην αρμανι???ελεος...ας ασχοληθουμε με την δικη μας ομαδα και ας αφησουμε τον φωτση στην ησυχια του...


βλεπεις να υπαρχει κατι να ασχοληθουμε? να κατσω να συζητησω τι? Ποσο θελω να κοψουν απτο Σατο και απο τον Νικολας για να μην φυγουν αλλα να μην ειναι και δυαρεστημενοι?

Ε αυτη για μενα δεν ειναι συζητηση.

Προτιμω να μιλαω για το παιχνιδι του Φωτση και ας παιζει και στο Τιμπουχτου.

Αφου μεταγραφικα δεν υπαρχουν.
baskethood
QUOTE (lakersdynasty @ Jul 2 2011, 13:52 ) *
Εγω παλι διαφωνω με την αποψη περι Φωτση. Να πει καποιος οτι σαν παικτης δεν ειχε την εξελιξη που θα μπορουσε να εχει ναι αλλα οτι ειναι μονοδιαστατος δεν ειναι.

Ειναι ενα πραγμα να σου ζηταει η ομαδα σου ενα πραγμα επιθετικα και αλλο το να ξερεις εσυ να κανεις ενα πραγμα. Σε μια χρονια που ο Παναθηναϊκος επασχε δημιουργικα και πολλες φορες απλα ακολουθουσε τις βασικες αρχες επιθετικα βρισκοντας πολλες μις ματς καταστασεις ο Φωτσης εκανε απεναντι σε αντιπαλους ψηλους οσα ντραιβ δεν εκανε σε ολη την καριερα του.

Απτην αλλη δεν μπορει να λες μονοδιαστατο εναν απο τους 2 καλητερους Ελληνες ριμπαουντερ αυτη τη στιγμη μαζι με τον Μπουρουση. Ο Φωτσης παντα βοηθουσε σε αυτο τον τομεα και η αισθηση του και στην αμυνα ψηλα ειναι πολιτιμη ειδικα εαν δουλευεις πολυ στην αμυνα με το 5αρι σου εκτος ρακετας σε αμυνες ζωνης αλλαγες στα σκριν κτλ.

Αυτο που χρειαζεσαι για να εκμεταλλευτεις τον Φωτση ειναι οτι χρειαζεται καθε ομαδα. Καλο πλει μεικερ και καλο προπονητη.

Εγω αναρωτιεμαι ποσος καιρος μενει ακομα για να εξισωσουμε τον Φωτση με τον Ερτσεγκ. Γιατι το παιρνω μερικα σουτακια εκει παραπεμπει. Το οτι δεν θα παρει μια ομαδα απτο χερακι δεν σημαινει οτι δεν μπορει να κανει και την διαφορα για μια ομαδα με τον ρολο που εχει.

Τα λεφτα θα τα δωσεις αν θες τον παικτη. Το τι θα σου δωσει αγωνιστικα θα φανει στο γηπεδο. Αλλο το ενα αλλο το αλλο και το εχουμε δει αρκετες φορες και ο φωτσης δεν ειναι ο μονος που πληρωνεται κατι παραπανω για να καταληξει καπου.

Εγω περισοτερο ανησιχω που η Αρμανι εχει προπονητη τον Σκαριολο παρα για το οτι δεν θα μπορεσει ο Φωτσης να ανταποκριθει στα θελω της ομαδας του.

Κατα την ταπεινη μου γνωμη ο Φωτσης επιθετικα ειναι μονοδιαστατος.
Αυτο δε σημαινει οτι ειναι κακος παικτης,δεν ξερω αν το εξελαβες ετσι.
Δεν ειναι κακο να εισαι μονοδιαστατος απ τη στιγμη που αυτο που κανεις το κανεις εξαιρετικα,και αυτο συμβαινει στην
περιπτωση του Φωτση.
Ειναι ενα τεσσαρι που δεν εχει στο παιχνιδι του low post game,σπανια δημιουργει το δικο του σουτ,σπανια χρησιμοποιει
ντριμπλα και λιγες φορες χρησιμοποιειται σε σκριν στη μπαλα.
Ειναι εξαιρετικα χρησιμος σε ομαδες που εχουν καλους παικτες να εμπλεκονται σε σκριν στη μπαλα,play maker με καλη
διεισδυση ωστε να γινεται αποδεκτης split out πασας,αλλα και ψηλους που ειναι δυνατοι στο inside game ωστε να
χρησιμευει σε παιχνιδι 1-4(ενας μεσα και τεσσερις στις γωνιες).
Αν παει σε μια ομαδα μετριου επιπεδου δε μπορει να κανει τη διαφορα.
Αυτη ειναι η γνωμη μου.

ΥΓ.Δεν ειναι βεβαια οτι θα ειναι ενας μετριος παικτης σε μια μετρια ομαδα,αλλα οτι δεν ειναι απ τα τεσσαρια που κανουν τη
διαφορα σε μια ομαδα,θα ειναι αξιοπρεπης,ισως ανεβασει αρκετα τα ποσοστα του,αλλα τη διαφορα με τη καθιερωμενη εννοια
του ορου δε μπορει να την κανει.
ΥΓ2.Στο αμυντικο κομματι δεν αναφερομαι γιατι απ την αρχη μιλησα για μονοδιαστατο επιθετικο παιχνιδι.
il postino
συμφωνω με laker!!

ο "ειμαι στον κοσμο μου" φωτσης ειναι το καλυτερο τεσσαρι στην ευρωπη και πολυ καλα ξηγηθηκε το μιλανο, αφου εχει τα φραγκα, και του τα σκασε!!

ο φωτσης ειναι στην καλυτερη φορμα της ζωης του, στην καλυτερη ηλικια για τη θεση του, απιστευτος αμυντικος, παιρνει ριμπαουντ, εχει σουτ φαρμακι, ειναι κιλερ και εχει εμπειρια και τιτλους!!

το αν θα τραβηξει το μιλανο και αν θα δικαιολογησει τα λεφτα του ποσως μας νοιαζει!! αν ερθει οακα, που μακαρι να ερθει, του αξιζει ενα standing ovation (ελπιζω να μη το σκοτωσα), μια ανθοδεσμη και ενα αναμνηστικο!! τελος!!

απο κει και περα, εμεις πολυ καλα καναμε και δεν ασχοληθηκαμε με το φωτση!! δεν παιζουμε πλεον σε αυτα τα επιπεδα και ελπιζω η διοικηση να ξηγηθει οπως περυσι το καλοκαιρι , οπου με αλχημειες αντικατεστησε σπουδαιους παικτες (οπως ειναι και ο φωτσης δηλαδη)!! πατ καλαθης και βελιτσκοβιτς ειναι η απαντηση!! αν μπορουμε εχει καλως, αν οχι παιρνουμε τον εναν και παμε σε αλλου τυπου αλχημειες για να βρουμε ισορροπια!!

αν τα επομενα χρονια το μπατζετ κρατηθει στα 6-7 εκ και δεν παει στον πατο το 7ο ειναι κοντα!! το know how του παναθηναικου δεν το εχει καμια αλλη ομαδα παγκοσμιως (το νβα δεν το υπολογιζω στην εξισωση για πολλους λογους).
lakersdynasty
QUOTE(baskethood @ Jul 2 2011, 14:08 ) *
Κατα την ταπεινη μου γνωμη ο Φωτσης επιθετικα ειναι μονοδιαστατος.
Αυτο δε σημαινει οτι ειναι κακος παικτης,δεν ξερω αν το εξελαβες ετσι.
Δεν ειναι κακο να εισαι μονοδιαστατος απ τη στιγμη που αυτο που κανεις το κανεις εξαιρετικα,και αυτο συμβαινει στην
περιπτωση του Φωτση.
Ειναι ενα τεσσαρι που δεν εχει στο παιχνιδι του low post game,σπανια δημιουργει το δικο του σουτ,σπανια χρησιμοποιει
ντριμπλα και λιγες φορες χρησιμοποιειται σε σκριν στη μπαλα.
Ειναι εξαιρετικα χρησιμος σε ομαδες που εχουν καλους παικτες να εμπλεκονται σε σκριν στη μπαλα,play maker με καλη
διεισδυση ωστε να γινεται αποδεκτης split out πασας,αλλα και ψηλους που ειναι δυνατοι στο inside game ωστε να
χρησιμευει σε παιχνιδι 1-4(ενας μεσα και τεσσερις στις γωνιες).
Αν παει σε μια ομαδα μετριου επιπεδου δε μπορει να κανει τη διαφορα.
Αυτη ειναι η γνωμη μου.


μα εγω δεν αναφερω κατι διαφορετικο απο αυτο που περιγραφεις. Απλα δεν μπορω να θεωρησω εναν παικτη μονοδιαστατο επειδη επιθετικα κανει τα αλλα μισα πραγματα απο αυτα που μου αναφερεις.

bball.gif Ειναι ενα 4αρι που δεν εχει λοου ποστ παιχνιδι μπορει να παει τον αντιπαλο του ομως στην ντριμπλα.
bball.gif Ειναι 4αρι που δεν θα τον δεις να σκριναρει πολυ ειναι παικτης που μπορει να βγει πισω απτην αμυνα και να τελειωσει ευκολα τις δημιουργιες των γκαρντ
bball.gif Ειναι μεγα λαθος να περιμενει καποιος απο ενα 4αρι να ειναι βασικος δημιουργος απο την στιγμη που ολοι ξερουμε οτι οι βασικες θεσεις δημιουργιας στο μπασκετ ειναι οι θεσεις 1 και 5. Απο εκει ξεκινουν ολα. Οποτε η αποδωση του οπως και η αποδωση οποιουδηποτε αλλου 4αριου εξαρταται απο την ποιοτητα της ομαδας του δημιουργικα. Αυτο δεν ειναι ομως κριτηριο για να αναλυσει καποιος ποσο καλος ειναι ο Φωτσης στην θεση του. Με τα καλα και τα κακα του.

Δεν θεωρω τον Φωτση την μετεμψυχωση του Νοβιτσκι αλλα αν ειναι ο Φωτσης μονοδιαστατος, τι να πουν και οι ψηλοι του Ολυμπιακου οι οποιοι ζουσαν μονο απο την δημιουργια των γκαρντ της ομαδας τους και ο ΟΣΦΠ κατεληξε να εχει τους 3 βασικους του ψηλους (Μπουρουση, Νεστεροβιτς, Μαυροκεφαλιδη) στην πρωτη δεκαδα της διοργανωσης σε πετυχημενες προσπαθειες μετα απο ασιστ που δειχνει οτι σε σχεση με αλλους ψηλους δημιουργουσαν πολυ λιγοτερο τα δικα τους σουτ.



χωρις να κανει αυτο απ'την αλλη τον Φωτση δημιουργο αλλα χωρις να τον κανει και παικτη που εξαρταται μονιμα απο δημιουργια τριτου.

Κανεις την διαφορα αν κανεις αυτα που ζητουνται στην θεση σου καλα. Ε ο Φωτσης σε μακρινο σουτ ριμπαουντ και μπλοκ ειναι στους κορυφαιους της Ευρωπης και αμα βρει προυποθεσεις θα βαλει και την μπαλα κατω. Τι αλλο να του ζητησεις? Φραπε? biggrin.gif
lightday
Αντίο και από μένα στον μεγάλο Μπάτμαν. Έδωσε και την τελευταία σταγόνα ιδρώτα για την ομάδα .
Αν και κάποια στιγμή θα ξαναέρθει.So long τρελέ.

QUOTE(rankin @ Jul 2 2011, 00:20 ) *
Καθότι διαβάζω ότι σας απασχολεί ιδιαίτερα η ηθική υπόσταση των χρημάτων
Θα σας παρακαλούσα εναν-έναν, να μου γράψετε στο περίπου τι χρήματα βγάζετε εσείς σε ετήσια βάση ..

Εγώ βγάζω ανάμεσα σε 20.000-30.000

Πειτε μου και εσείς

και μετά πείτε μου αν έχουν σημασία 200.000 ή 300.000 ευρώ ΠΑΡΑΠΑΝΩ το χρόνο
Εγω προσωπικά, για 1.5 μυριο το χρόνο, θα μπορουσα να παίζω μπασκετ ακόμα και στο Μπαγκλαντες

Τα γράφω αυτά, γιατί έχω διαπιστώσει ότι τελικά σε αυτή τη χώρα υπάρχει πολύς κόσμος που ειναι υπεράνω χρημάτων..
εγω προσωπικά πάντως δεν ανήκω σε αυτή την ευγενή κατηγορία

Συμφωνώ απόλυτα....και σε σχέση με αυτά που έρχονται ..ακόμα και το ευρώ κάνει την διαφορά.
baskethood
QUOTE (lakersdynasty @ Jul 2 2011, 14:37 ) *
Κανεις την διαφορα αν κανεις αυτα που ζητουνται στην θεση σου καλα. σε Ε ο Φωτσης μακρινο σουτ ριμπαουντ και μπλοκ ειναι στους κορυφαιους της Ευρωπης και αμα βρει προυποθεσεις θα βαλει και την μπαλα κατω. Τι αλλο να του ζητησεις? Φραπε? biggrin.gif

Η θεση του τεσσερα δεν ζηταει μονο αυτα,ζηταει κι αλλα.
Εγω θα ελεγα την εξης προταση "Κανεις τη διαφορα αν κανεις καλα αυτα που ζητα η ομαδα σου στη θεση που παιζεις".
Εχω ξεκαθαρισει οτι μιλαω για επιθετικο παιχνιδι,οποτε στο αμυντικο ριμπαουντ(που βρισκεται μεσα στον τομεα ριμπαουντ
και ανηκει στην αμυνα)και στο μπλοκ δε διαφωνησα.

ΥΓ.Να στω πω διαφορετικα για να καταλαβεις την αποψη μου,για μενα ο Τσαρτσαρης ειναι πολυ ανωτερος παικτης απ τον
Φωτση ως τεσσαρι,κανει πολυ περισσοτερα πραγματα σε αμυνα και επιθεση,και εκτος αυτων εχει ΚΑΙ σουτ,εχει δηλαδη τα
βασικα και απαραιτητα αλλα εχει και αξιοπρεπες σουτ,ενω ο Φωτσης εχει εξαιρετικο σουτ αλλα του λειπουν καποια βασικα
της θεσης.
Anaz
Καλα ειναι βεβαιο οτι θα ταιριαζε καλυτερα στην Μπαρτσα, και θα κλαινε τα λεφτα τους οι Μιλανεζοι..
Συμφωνω απολυτα με baskethood και saou.
lakersdynasty
QUOTE(baskethood @ Jul 2 2011, 14:55 ) *
Η θεση του τεσσερα δεν ζηταει μονο αυτα,ζηταει κι αλλα.
Εγω θα ελεγα την εξης προταση "Κανεις τη διαφορα αν κανεις καλα αυτα που ζητα η ομαδα σου στη θεση που παιζεις".
Εχω ξεκαθαρισει οτι μιλαω για επιθετικο παιχνιδι,οποτε στο αμυντικο ριμπαουντ(που βρισκεται μεσα στον τομεα ριμπαουντ
και ανηκει στην αμυνα)και στο μπλοκ δε διαφωνησα.

ΥΓ.Να στω πω διαφορετικα για να καταλαβεις την αποψη μου,για μενα ο Τσαρτσαρης ειναι πολυ ανωτερος παικτης απ τον
Φωτση ως τεσσαρι,κανει πολυ περισσοτερα πραγματα σε αμυνα και επιθεση,και εκτος αυτων εχει ΚΑΙ σουτ,εχει δηλαδη τα
βασικα και απαραιτητα αλλα εχει και αξιοπρεπες σουτ,ενω ο Φωτσης εχει εξαιρετικο σουτ αλλα του λειπουν καποια βασικα
της θεσης.


Ο Τσαρτσαρης ειναι καλητερος παικτης απο τον Φωτση τεχνικα. Μπορει να ποσταρει και να δημιουργησει το δικο του σουτ ή να πασαρει απο αυτη τη θεση.

Το σουτ του ομως και η συνεργασιες του σε παιχνιδια 1-2 δεν πλησιαζουν τις ικανοτητες του Φωτση. Ο πρωτος "εχει το σουτ" ο δευτερος ειναι "κορυφαιος σουτερ στην θεση του". Ο ενας εχει κανει το αλει ουπ επαγγελμα ο αλλος ειναι πιο "γηινος". Ανεκαθεν, οχι περσι.

Επισης ο Τσαρτσρης συνεργαζοταν καλητερα με ποιον? Με αυτον που μπορουσε να παιξει και εκτος ρακετας και να εκμεταλλευτει το σουτ του απο μεση αποσταση, οσο αυτος επαιζε στην θεση 4 δηλαδη τον Μπατιστ και αν επαιζε στο 5 επαιζε με Φωτση Καιμακογλου. Επαιζε δηλαδη αρκετα στο ποστ αλλα συνεργαζοταν με παικτη που μπορουσε να παιξει και εξω.

Αρα δεν ζητα η θεση 4 και αλλα πραγματα, αλλα οπως ειπες και εσυ ζηταει η καθε ομαδα αλλα πραγματα απο τον καθε παικτη.

Στο μπασκετ του 2011 σε ολο τον κοσμο ο παικτης προτυπο στην θεση 4 πρεπει να εχει πολυ καλο σουτ και να ειναι καλος ριμπαουντερ και να παιζει τουλαχιστον συμπαθιτικη αμυνα τοσο ενας προς ενα οσο και σε βοηθειες για να επιβιωσει.

Αυτος ειναι ο Φωτσης και για αυτο ηταν και ο βασικος μας στο 4.

ο Τσαρτσαρης ειναι ενας απο τους παικτες που μπορεις να χρησιμοποιησεις σε πολλες καταστασεις, ειναι ομως παγιδευμενος αναμεσα σε 2 θεσεις. Θα δημιουργησει το σουτ του με την τεχνικη του, το σωμα του δεν τον βοηθαει παντα στο ποστ.

Θα σουταρει απο μακρια αλλα δεν ειναι ο πλεον αξιοπιστος σουτερ. Ειναι μια επιλογη ομως αξιολογη. Παικτης που θα τον φοβηθει ο αντιπαλος.

Με βαση τα σημερινα δεδομενα ο Φωτσης ειναι το προτυπο 4. Εχει τα βασικα της θεσης, αυτα που ζητανε οι περισοτεροι προπονητες απο την θεση 4 στο "πινακακι" τους. Επιθετικα και αμυντικα Αθλητικος, καλο σουτ καλο ριμπαουντ καλη αμυνα ψηλα, και προφανως με τις αδυναμιες του τις οποιες θα εμφανισεις οπως και σε καθε αλλη περιπτωση αν εισαι χαζος σαν προπονητης.

Για τον Τσαρτσαρη θα ελεγα οτι ειναι ο καταλληλος παικτης για να πλαισιωσει μια φροντ λαιν παιζοντας αναλογα στο 4 και στο 5, εχοντας πλεονεκτηματα και μειονεκτηματα και στις 2 θεσεις οπως καθε παικτης που ακροβατει μεταξυ 2 θεσεων. Ειναι αυτο που λενε οι αμερικανοι jack of all trades master of none. Εχει παρα πολλα καλα στοιχεια, ξερει να κανει τα παντα αλλα δεν εχει καποια σημεια που να τον καθιστουν κορυφαιο συγκεκριμενα σε μια θεση.

QUOTE(Anaz @ Jul 2 2011, 15:10 ) *
Καλα ειναι βεβαιο οτι θα ταιριαζε καλυτερα στην Μπαρτσα, και θα κλαινε τα λεφτα τους οι Μιλανεζοι..
Συμφωνω απολυτα με baskethood και saou.


Και να και ενα αλλο καλο παραδειγμα. Ο Τσαρτσαρης που μπορει να κανει περισοτερα πραγματα θεωρητικα θα κολλαγε σε μια ομαδα οπως η Μπαρτσα στην θεση 4 οπου το σουτ και η αθλητικοτητα παιζουν σημαντικοτατο ρολο? Ουτε καν στα νιατα του.

Αλλη φιλοσοφια.
baskethood
QUOTE (lakersdynasty @ Jul 2 2011, 15:28 ) *
Στο μπασκετ του 2011 σε ολο τον κοσμο ο παικτης προτυπο στην θεση 4 πρεπει να εχει πολυ καλο σουτ και να ειναι καλος ριμπαουντερ και να παιζει τουλαχιστον συμπαθιτικη αμυνα τοσο ενας προς ενα οσο και σε βοηθειες για να επιβιωσει.

Με βαση τα σημερινα δεδομενα ο Φωτσης ειναι το προτυπο 4. Εχει τα βασικα της θεσης, αυτα που ζητανε οι περισοτεροι προπονητες απο την θεση 4 στο "πινακακι" τους. Επιθετικα και αμυντικα Αθλητικος, καλο σουτ καλο ριμπαουντ καλη αμυνα ψηλα, και προφανως με τις αδυναμιες του τις οποιες θα εμφανισεις οπως και σε καθε αλλη περιπτωση αν εισαι χαζος σαν προπονητης.

Εδω ακριβως εγκειται και η διαφωνια μας.
Παικτης προτυπο για τη θεση τεσσερα ο Φωτσης ΔΕΝ ειναι σε καμμια περιπτωση.
Ο παικτης προτυπο σ αυτην την θεση πρεπει να εχει low post game και να συμμετεχει στα σκιν στη μπαλα.
Εγω αυτα τα θεωρω ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ.
Επισης απαιραιτητα ειναι η αμυνα στο ποστ,το ριμπαουντ και η αμυνα στα σκριν στη μπαλα.
vastravoud
Θεωρώ ότι διαφωνείτε....συμφωνώντας!

Αν μια ομάδα μπορέσει να αξιοποιήσει τον Φώτση "κρύβοντας" τα μειονεκτήματα του τότε μπορεί να πάρει εξαιρετικά πράγματα απο αυτόν. Τρανότερο παράδειγμα ο Παναθηναϊκός!

ΠΟλύ απλά, δε με ενδιαφέρει αν ο τάδε παίκτης έχει 5 αδυναμίες, από τη στιγμή που μπορώ να εκμεταλλεύομαι τα άλλα πλεονεκτήματα του. Και ο Φώτσης μπορεί να είναι τεχνικά 10 σκάλες κάτω από τον Τσαρτσαρή, όμως κακά τα ψέματα ήταν το αδιαφιλονίκητο, ΒΑΣΙΚΟ τεσσάρι μας, και overall ένας εξαιρετικά καλός παίκτης.

Θεωρώ επίσης ότι η αμυντική του συμπεριφορά ήταν σίγουρα πολύ υποτιμημένη.
lakersdynasty
QUOTE(baskethood @ Jul 2 2011, 15:31 ) *
Εδω ακριβως εγκειται και η διαφωνια μας.
Παικτης προτυπο για τη θεση τεσσερα ο Φωτσης ΔΕΝ ειναι σε καμμια περιπτωση.
Ο παικτης προτυπο σ αυτην την θεση πρεπει να εχει low post game και να συμμετεχει στα σκιν στη μπαλα.
Εγω αυτα τα θεωρω ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ.
Επισης απαιραιτητα ειναι η αμυνα στο ποστ,το ριμπαουντ και η αμυνα στα σκριν στη μπαλα.


Εγω απλα διαπιστωνω απο αυτο το ποστ οσα διαπιστωνω καθε χρονο απο ολους εμας (δεν αφηνω εξω τον εαυτο μου)

οτι τα παντα κρινονται με βαση το ενα και μοναδικο παιχνιδι που μας εχει γινει συνηθεια. Το πικ ν ρολ σε αμυνα και επιθεση.

Γιατι εκει χρειαζεται με το ζορι το 4αρι σου να σκριναρει εκει χρειαζεται με το ζορι το 4αρι σου να παιξει αμυνα πανω στο αντιπαλο σκριν. Υπαρχουν και αλλα πραγματα στο μπασκετ εκτος απο αυτο.

Συν το οτι εαν επιλεξεις να εχεις εναν παικτη σαν τον Φωτση στην ομαδα σου πιο χρησιμο ειναι να χρησιμοποιησεις τα αθλητικα του προσοντα παιζοντας αμυνα μακρια απτην μπαλα με σκοπο ειτε την βοηθεια ψηλα στο ποστ ειτε για να δυσκολεψει τυχων επικυνδυνες αντιπαλες πασες.

Και δεν ειναι αναγκαιο να εχεις ενα 4αρι σκρινερ με το ζορι οταν στα περισοτερα πικ ν ρολ η συνεργασια σου γινεται μεταξυ 1 και 5 εκτος εαν επιλεγει κατασταση διπλου σκριν στην κορυφη στην οποια συμμετεχει και το 5 και το 4.

Γενικα βλεπω αποψεις οι οποιες ειναι κατευθηνομενες οχι με βαση το τι μπορει να συμβει σε ενα Ευρωπαϊκο γηπεδο μπασκτετ αλλα στο τι μπορει να συμβει στο γηπεδο του Παναθηναϊκου με προπονητη τον Ομπραντοβιτς.

Προφανως ολοι μας αυτα τα προτυπα εχουμε εδω και παααρα πολυ καιρο αλλα προτυπο σε μια θεση ειναι αυτος που μπορει να προσφερει παιζοντας παντου ή σχεδον παντου.

Εγω με βαση οσα ειπα στα προηγουμενα ποστ για το παιχνιδι του Φωτση βλεπω σε επιπεδο Ευρωλιγκας εναν Φωτση απαραιτητο σχεδον για καθε ομαδα και ας μην παιζουν ολοι το παιχνιδι του Παναθηναϊκου.

επισης αυτα που θεωρεις ως απαραιτητα ειναι απλα ολο το πακετο! Δεν εχεις αφησει κατι εξω! Ειναι σα να λες οτι πρεπει να κανει τα παντα. Ε προφανως καθε προπονητης και φιλαθλος θα ηθελε παικτες που μπορουν να κανουν τα παντα πολυ καλα. Αλλα δεν υπαρχουν τετοιοι.
vastravoud
Επισης, όπω πολύ ωραία λέει ο ld δεν είναι απαραίτητο ΟΛΟΙ να τα κάνουν ΟΛΑ. Αν έχεις έναν παίκτη που επιθετικά κάνει 2-3 πράγματα τέλεια, είναι αθλητικός και αμυντικά δεν υστερεί πουθενά, έχεις ένα εξαιρετικο εργαλείο στη διάθεση σου.
Anaz
O Φωτσης ειναι προτυπο 4αρι για το μπασκετ του Ζοτς. Συχνα συγχεονται οι δυο οροι "μπασκετ του Ζοτς" με "συγχρονο Ευρωπαικο μπασκετ" λογω του οτι ειναι ο πιο πετυχημενος προπονητης που εχει σημαδεψει την τελευταια δεκαετια, δεν ειναι ομως ταυτοσιμοι.
Το οτι ο Ζοτς ζητα απ'τα 4αρια του ΜΟΝΟ καλο catch&shoot, ριμπαουντ, και γρηγορα ποδια, και σε αυτα ο Φωτσης ειναι ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟΣ, δεν σημαινει οτι το ιδιο θα ζηταει και η Αρμανι, ΕΙΔΙΚΑ οταν το υπολοιπο ροστερ της δεν ειναι παρομοιο με του Παο,και πληρωσε ενα καραβι λεφτα υποτιθεται για να της κανει την διαφορα..
Δεν εχουν ολες οι ομαδες τις ιδιες αναγκες, και δεν ειναι και με τον ιδιο τροπο δομημενες.
baskethood
QUOTE (lakersdynasty @ Jul 2 2011, 15:47 ) *
Γενικα βλεπω αποψεις οι οποιες ειναι κατευθηνομενες οχι με βαση το τι μπορει να συμβει σε ενα Ευρωπαϊκο γηπεδο μπασκτετ αλλα στο τι μπορει να συμβει στο γηπεδο του Παναθηναϊκου με προπονητη τον Ομπραντοβιτς.

Αν εκρινα με βαση το τι βλεπω απ το παιχνιδι του Ομπραντοβιτς και μονο τοτε δε θα ειχα αυτην την αποψη για τον Φωτση,
και μαλλον θα συμφωνουσα μαζι σου wink.gif
Ας μην βαζουμε ταμπελες σε οσους διαφωνουν μαζι μας,ο καθενας κρινει με βαση τις εικονες και τις γνωσεις που εχει για το
αθλημα.
Εχουμε μια ωραια κουβεντα και ειναι κριμα να την παμε αλλου....
lakersdynasty
QUOTE(vastravoud @ Jul 2 2011, 15:45 ) *
Θεωρώ ότι διαφωνείτε....συμφωνώντας!

Αν μια ομάδα μπορέσει να αξιοποιήσει τον Φώτση "κρύβοντας" τα μειονεκτήματα του τότε μπορεί να πάρει εξαιρετικά πράγματα απο αυτόν. Τρανότερο παράδειγμα ο Παναθηναϊκός!


Αυτο ειναι το στοιχημα καθε προπονητη με το ροστερ του συνολικα!

QUOTE
Δεν εχουν ολες οι ομαδες τις ιδιες αναγκες, και δεν ειναι και με τον ιδιο τροπο δομημενες.


Δεν ξερουμε και τι σκοπευει να κανει αγωνιστικα ο Σκαριολο στην Αρμανι. Θα δουμε οταν αρχισει η σεζον.

QUOTE
Ας μην βαζουμε ταμπελες σε οσους διαφωνουν μαζι μας,ο καθενας κρινει με βαση τις εικονες και τις γνωσεις που εχει για το
αθλημα.
Εχουμε μια ωραια κουβεντα και ειναι κριμα να την παμε αλλου....


Το ποστ σου με πηγε κατευθειαν σε αυτα που βλεπω εδω και 5 χρονια στο γηπεδο απο τα 4αρια του Παναθηναϊκου. Γιαυτο και εκανα την συγκεκριμενη παρατηρηση. Εθιξα το φαινομενο και οχι την αποψη σου συγκεκριμενα.
Anaz
QUOTE(lakersdynasty @ Jul 2 2011, 15:54 ) *
Δεν ξερουμε και τι σκοπευει να κανει αγωνιστικα ο Σκαριολο στην Αρμανι. Θα δουμε οταν αρχισει η σεζον.
Με τα υπαρχοντα δεδομενα, ειναι απιστευτα χαζο για μενα να δινεις το μεγαλυτερο συμβολαιο της ομαδας στον.. Φωτση!! Θα μπορουσαν να αξιοποιηθουν τα συγκεκριμενα χρηματα ΠΟΛΥ καλυτερα, με εναν παιχτη που στο υπαρχον ροστερ της Αρμανι, θα μπορουσε να προσφερει πολυ περισσοτερα. Τωρα..αμα σκοπευουν να πανε το μπατζετ στα 20εκ και να φερουν αλλους παιχταραδες γυρω απο τον Φωτση, πασο.
baskethood
QUOTE (lakersdynasty @ Jul 2 2011, 15:47 ) *
επισης αυτα που θεωρεις ως απαραιτητα ειναι απλα ολο το πακετο! Δεν εχεις αφησει κατι εξω! Ειναι σα να λες οτι πρεπει να κανει τα παντα. Ε προφανως καθε προπονητης και φιλαθλος θα ηθελε παικτες που μπορουν να κανουν τα παντα πολυ καλα. Αλλα δεν υπαρχουν τετοιοι.

Να το κανουμε λοιπον λιγο πιο συγκεκριμενο,για το αν ειναι ο Φωτσης παικτης προτυπο.
Ειναι ενας παικτης χωρις low post game,μπορει στον παναθηναικο να μη χρειαζεται να ποσταρει γιατι το κανουν
ολοι οι υπολοιποι,αλλα στις περισσοτερες ομαδες του κοσμου τα τεσσαρια ποσταρουν,θα ταιριαζε ο Φωτσης στις αλλες ομαδες?
Αν ηταν παικτης προτυπο ΘΑ πρεπει να ταιριαζει.
Συμπερασμα δικο μου,ειναι παικτης προτυπο για το μπασκετ του Ζελικο(οπως πολυ σωστα επισημανε ο Anaz) αλλα αυτο
δεν τον κανει παικτη προτυπο γενικα.
Γιατι εχει φανερες αδυναμιες επιθετικα με βαση αυτα που επιτασσει η θεση,επειδη απ οτι βλεπω διαφωνουμε και σε αυτο(στο
τι πρεπει να κανει ενα τεσσαρι δηλαδη) τοτε δεν προκειται να βρουμε καποιο σημειο συμπλευσης. wink.gif
lakersdynasty
QUOTE(Anaz @ Jul 2 2011, 16:04 ) *
Με τα υπαρχοντα δεδομενα, ειναι απιστευτα χαζο για μενα να δινεις το μεγαλυτερο συμβολαιο της ομαδας στον.. Φωτση!! Θα μπορουσαν να αξιοποιηθουν τα συγκεκριμενα χρηματα ΠΟΛΥ καλυτερα, με εναν παιχτη που στο υπαρχον ροστερ της Αρμανι, θα μπορουσε να προσφερει πολυ περισσοτερα. Τωρα..αμα σκοπευουν να πανε το μπατζετ στα 20εκ και να φερουν αλλους παιχταραδες γυρω απο τον Φωτση, πασο.


και παλι θα πρεπει να περιμενουμε να δουμε τι σκοπευει να κανει και αγωνιστικα η Αρμανι για να δουμε ποσο σημαντικος θα ειναι ο παικτης στο παιχνιδι της.

Για τα λεφτα το ειχα αναφερει και πιο πανω, απο μονα τους δεν μου λενε τιποτα. Γιατι δεν εχουν να κανουν μονο με τον ιδιο τον παικτη ή μονο με την ιδια την ομαδα αλλα και με τις προτασεις που ειχε ο Φωτσης. Η Αρμανι εδωσε 1,5 εκ για να παρει τον Φωτση απο την Μπαρτσα και απο τις τουρκικες ομαδες που εχουν σκοπο να ξοδεψουν πολλα. Δεν επαιζε μονη της μεταγραφικα.
Kanzler
QUOTE(shtarkws @ Jul 2 2011, 03:30 ) *
Απ'οτι κατάλαβα το μπατζετ για την νέα χρονια θα κυμαίνεται περιπου στα 10.000.000€ και υπάρχουν επιφυλάξεις στο αν θα είναι ικανό το μπατζετ αυτο να διατηρησει ανταγωνιστικό το ρόστερ και ακολουθως αν το ροστερ θα ειναι ικανο να καλυψει τους στόχους της ομάδας και να καλύπτει τις φιλοδοξίες του προπονητικου τιμ,έχω λοιπόν να προτεινω κάτι ως εκ τούτου.
Θα ήθελα να δω τον κόσμο του Παναθηναικου να συμμετέχει στην αύξηση του μετοχικου κεφαλαιου-μπατζετ.Ενα πόσο των 5.000.000€ είναι κατα την γνώμη μου απόλυτα εφικτό,σημαίνει 20.000 παναθηναικων να προσφέρουν 250 ευρώ για τον εξακις πρωταθλητή Ευρώπης,την ομάδα που μας έχει προσφέρει αμέτρητες στιγμές χαράς και υπερηφανιας ζητώντας σχεδόν τίποτα ως αντάλλαγμα ολα αυτά τα υπέροχα χρονια,θέλω να βλεπω τον Παναθηναικο να πρωταγωνιστεί κάθε χρόνο και είμαι διαθετημενος να διάθεσω αυτο το ποσο.Πιστευω ακράδαντα πως αν δωθει αυτήν η ευκαιρία θα βρεθούν (τουλάχιστον) κι άλλοι 24.999 που θελουν και μπορούν το ίδιο
Σιγουρα δεν είναι τα ίδια ποσά με τα περασμένα μεγαλεία αλλα πιστευω πως αυτο το μπατζετ σου δίνει το δικαίωμα τουλάχιστον να διεκδικεις με αξιώσεις την κορυφη της ευρωπης και να μην ριξεις κατακόρυφα το επίπεδο σου παρακολουθώντας την πορεια προς την μετριοτητα μιας ομάδας μοντέλο


Το ιδιο εχω σκεφτει κι εγω. Ειναι μια καλη ιδεα και το βλεπω ως αυτονοητο οι οπαδοι να βαλουν χρηματα για να βοηθησουν την ομαδα τους για να μην διαλυθει. Ομαδα δυνατη με παιχταραδες δεν θελουν για να φερει του χρονου το ευρωπαικο? Ε αφου ειναι ετσι πληρωστε! Δεν μπορουν να βρεθουν σε ολη την Ελλαδα εστο 25.000 η 20.000 οπαδοι να δωσουν ο καθ ενας τουλαχιστον ενα μικρο ποσο 200 / 300 Ευρω? Το ιδιο ισχυει και για τους οπαδους του Ολυμπιακου. Ολα τα περιμενουν οι οπαδοι απο Γιαννακοπουλους και Αγγελοπουλους. Χαρακτηριστικο ειναι οτι αυτο που εγραψες εσυ δεν το σχολιασε κανενας.
lakersdynasty
QUOTE(baskethood @ Jul 2 2011, 16:09 ) *
Να το κανουμε λοιπον λιγο πιο συγκεκριμενο,για το αν ειναι ο Φωτσης παικτης προτυπο.
Ειναι ενας παικτης χωρις low post game,μπορει στον παναθηναικο να μη χρειαζεται να ποσταρει γιατι το κανουν
ολοι οι υπολοιποι,αλλα στις περισσοτερες ομαδες του κοσμου τα τεσσαρια ποσταρουν,θα ταιριαζε ο Φωτσης στις αλλες ομαδες?
Αν ηταν παικτης προτυπο ΘΑ πρεπει να ταιριαζει.
Συμπερασμα δικο μου,ειναι παικτης προτυπο για το μπασκετ του Ζελικο(οπως πολυ σωστα επισημανε ο Anaz) αλλα αυτο
δεν τον κανει παικτη προτυπο γενικα.
Γιατι εχει φανερες αδυναμιες επιθετικα με βαση αυτα που επιτασσει η θεση,επειδη απ οτι βλεπω διαφωνουμε και σε αυτο(στο
τι πρεπει να κανει ενα τεσσαρι δηλαδη) τοτε δεν προκειται να βρουμε καποιο σημειο συμπλευσης. wink.gif


Στο μπασκετ "των αλλων ομαδων" δεν ειναι must το να ποσταρεις αλλα το να εχεις καλο σουτ στο 4. Και αν θες να το διαπιστωσεις απλα δες τις πρωταθλητριες των τελευταιων ετων στην Ευρωλιγκα. Περα απο αυτο ο καθενας ειχε τα δικα του χαρακτιριστικα ειτε μπορουσε να παιξει περισοτερο ψηλα ειτε να κινηθει και να δημιουργησει στο ποστ.

2011 Φωτσης
2010 Μορις
2009 Φωτσης
2008 Σμοντις
2007 Ντικουδης Τσαρτσαρης ισως η μονη εξαιρεση παικτων που ειχαν σε μεγαλητερο βαθμο παιχνιδι με πλατη παρα καθαρα ρολο σουτερ και με τον Ντικουδη το 2008 να μην εχει σουτ και με τον Τσαρτσα νεκτος να σπαει τα καλαθια και να μην μπορει η ομαδα να δημιουργησει χωρους στο ποστ αφου ο αντιπαλος επεζε τον Ντικουδη στα 2 μετρα.
2006 Σμοντις

ο Σμοντις ηταν καλητερος του Φωτση στο ποστ στα νιατα του χειροτερος απο αυτον ψηλα.
ο Μορις εχει παρομοια χαρακτιριστικα με τον Φωτση παιζοντας περισοτερο μακρια απτο καλαθι και οντας χειροτερος σε αμυνα ψηλα και απλα μπαινει σε συγκριση σε επιπεδο ριμπαουντ.

Δεν ειναι μια ομαδα ειναι 3 ομαδες με διαφορετικες φιλοσοφιες οι οποιες ηταν πετυχημενες τα τελευταια ετη στην Ευρωπη.

Αν εχεις παιχνιδι στο ποστ σαν 4 ειναι ενα μεγαλο +. Δεν ειναι ομως αυτο που θα κανει ανατγωνιστικη την ομαδα σου με βαση τα συγχρονα δεδομενα του Ευρωπαϊκου μπασκετ (οχι του Ζοτς.)

επισης για το μπολτ οτι ειχα να πω το ειπα. Αντιμετοπιζεις τον ενα παικτη που ειναι το αντικειμενο της συζητησης μας με τροπο που να φαινεται σαν να ειναι ο μονος παικτης στο 4 που να παιζει σε κορυφαιο επιπεδο και εχει αδυναμιες στο παιχνιδι του.

Ε οχι δεν ειναι αναγκαιο να ποσταρει το 4αρι σου για να παιξει αποτελεσματικο μπασκετ μια ομαδα. Ειναι αναγκαιο να εχει σουτ και να παιρνει ριμπαουντ. Περα απο αυτο μπορει να εχει οτι αλλα χαρακτιριστικα μπορει να εχει.

Αυτο δειχνει η προσφατη ιστορια των επιτυχημενων ομαδων στην Ευρωπη.

ΥΓ και επαναλαμβανω. δεν αφηνεις κατι εκτος λιστας που δεν πρεπει να κανει ενα 4αρι! τιποτα απολυτως!
Hakeem Olajuwon
Aυτο που κανει ο φωτσης ειναι οτι τραβαει τον αντιπαλο ψηλο μακρια απο την ρακετα οποτε οταν μια ομαδα παιζει πικ εν ρολ
ο ψηλος εχει ενα διλημμα η θα βοηθησει στον ψηλο που ρολαρει και θα αφησει ενα που σουταρει 40 3π ελευθερο ή θα μεινει στον φωτση αναγκαζοντας την ομαδα του να μαρκαρει το πικ εν ρολ με 2 παικτες που ειναι πολυ πιο δυσκολο απο τι με 3..
Οταν πχ μεσα ειναι ο τσαρτσαρης ο αντιπαλος του θα ρισκαρει να αφησει το σουτ γεμιζοντας την ρακετα κανοντας το πικ εν ρολ του παο πολυ λιγοτερο αποτελεσματικο.Χωρις ενα πακτη σε στυλ φωτση το παιχνιδι του παο,που βασιζεται στο πικ εν ρολ καταρρεει.Για αυτο αλλωστε ο φωτσης ηταν ο πρωτος παικτης του ΠΑΟ στο +- φετος και για αυτο ο ομπραντοβιτς του εδινε τον δευτερο χρονο συμμετοχης πισω απο τον ΔΔ.
Οποιος πιστευει οτι θα καλυψει ευκολα την απωλεα του ο παο εναι το λιγοτερο αφελης
Επισης διαφωνω οτι στην αρμανι δεν θα εχει το ιδιο impact εφοσον αυτη παιζει το πικ εν ρολ συστηματικα(που ειναι και το πιο
πιθανo) θα εχeι το ιδιο και μεγαλυτερο impact..
baskethood
QUOTE (lakersdynasty @ Jul 2 2011, 16:30 ) *
ΥΓ και επαναλαμβανω. δεν αφηνεις κατι εκτος λιστας που δεν πρεπει να κανει ενα 4αρι! τιποτα απολυτως!

Απολυτα λαθος.
Αυτα που ειπα ηταν για τεσσαρι-προτυπο,και οχι για το καθε τεσσαρι.
Αντιθετως διαφωνω απολυτα με την αποψη που εκφραζεις(οτι το τεσσαρι-προτυπο πρεπει να εχει πρωτιστως πολυ καλο σουτ).
Δεν προσπαθω να σε πεισω γι αυτο,ειπα την αποψη μου και τελος.
Δεν ειμαστε σε σεμιναριο για να κανουμε κοντρες επιδειξης μπασκετικων γνωσεων smile.gif .
Θεωρω τον Φωτση τεσσαρι με καταβολες τριαριου.
Gas8
QUOTE (lakersdynasty @ Jul 2 2011, 16:30 ) *
Στο μπασκετ "των αλλων ομαδων" δεν ειναι must το να ποσταρεις αλλα το να εχεις καλο σουτ στο 4. Και αν θες να το διαπιστωσεις απλα δες τις πρωταθλητριες των τελευταιων ετων στην Ευρωλιγκα. ...
...
Ε οχι δεν ειναι αναγκαιο να ποσταρει το 4αρι σου για να παιξει αποτελεσματικο μπασκετ μια ομαδα. Ειναι αναγκαιο να εχει σουτ και να παιρνει ριμπαουντ. Περα απο αυτο μπορει να εχει οτι αλλα χαρακτιριστικα μπορει να εχει.


Πολύ ενδιαφέρουσα η συζήτηση που έχει ανοίξει για την θέση 4 με αφορμή τον Φώτση. Απλά να τονίσω τον καταλυτικό ρόλο που παίζει ο Ζοτς στη συμπεριφορά κάθε παίχτη του αμυντικά και επιθετικά.

Π.χ. Αν γινόταν κουβέντα για τον Χατζηβρέτα τι θα λέγαμε; Ότι δεν είναι καλός επιθετικά; Μα όταν ήρθε στον ΠΑΟ ήταν ο πρώτος σκόρερ της Α1, μετά που έφυγε έβαλε με τον Άρη κάτι 30άρες. Απλά ο Ζοτς τον διάλεξε να είναι "αμυντικός δολοφόνος" του όποιου ατού είχε περιφερειακά η αντίπαλη ομάδα και δεν του έδωσε σχεδόν κανέναν επιθετικό ρόλο. ο Χατζηβρέτας υπηρέτησε πιστά αυτήν την έμπνευση του Ζέλικο και έτσι έγινε ένα πολύτιμο εργαλείο στην μηχανή του ΠΑΟ. Θα τον αδικούσαμε όμως αν λέγαμε ότι τα μπασκετικά του χαρακτηριστικά ήταν μόνο αυτά που ήθελε ο προπονητής του.

Αντίστοιχα ο Σάρας ασφυκτιούσε στο πλάνο του Ομπράντοβιτς. Είχε μάθει αλλιώς. Ήθελε την ασυδοσία-τρέλα του ηγέτη. Κάτι που ο Ζοτς δεν του έδωσε ποτέ. Για αυτό και το πέρασμά του από τον ΠΑΟ ήταν καλό αλλά όχι κάτι εκπληκτικό. (νομίζω)

Κάτι ανάλογο πιστεύω ισχύει και με τον Φώτση. Ο Ομπράντοβιτς του είχε συγκεκριμένο ρόλο στην ομάδα. Ας δούμε τι θα κάνει στην νέα του ομάδα. Πάντως τις άλλες φορές που έφυγε από ΠΑΟ δεν έκανε και κάτι εξαιρετικό.
shtarkws
QUOTE(Apollonios @ Jul 2 2011, 16:23 ) *
Το ιδιο εχω σκεφτει κι εγω. Ειναι μια καλη ιδεα και το βλεπω ως αυτονοητο οι οπαδοι να βαλουν χρηματα για να βοηθησουν την ομαδα τους για να μην διαλυθει. Ομαδα δυνατη με παιχταραδες δεν θελουν για να φερει του χρονου το ευρωπαικο? Ε αφου ειναι ετσι πληρωστε! Δεν μπορουν να βρεθουν σε ολη την Ελλαδα εστο 25.000 η 20.000 οπαδοι να δωσουν ο καθ ενας τουλαχιστον ενα μικρο ποσο 200 / 300 Ευρω? Το ιδιο ισχυει και για τους οπαδους του Ολυμπιακου. Ολα τα περιμενουν οι οπαδοι απο Γιαννακοπουλους και Αγγελοπουλους. Χαρακτηριστικο ειναι οτι αυτο που εγραψες εσυ δεν το σχολιασε κανενας.


Φίλε μου αυτο το μοντέλο ήδη εφαρμόζεται στον ποδοσφαιρικό ΠΑΟΚ του οποίου οι οπαδοί συνησφερουν 10.000.000 ευρώ το χρόνο τα τελευταία 3 χρονια
Gas8
QUOTE (shtarkws @ Jul 2 2011, 17:00 ) *
Φίλε μου αυτο το μοντέλο ήδη εφαρμόζεται στον ποδοσφαιρικό ΠΑΟΚ του οποίου οι οπαδοί συνησφερουν 10.000.000 ευρώ το χρόνο τα τελευταία 3 χρονια


Οι ΠΑΟΚτζήδες έχουν μεγάλη τρέλα με τον ποδοσφαιρική ομάδα. Μάλλον είναι η εξαίρεση που επιβεβαιώνει τον κανόνα.

Με την κρίση που υπάρχει πάντως και με αυτά που μας έρχονται μετά "τα μπάνια του λαού" δεν νομίζω να υπάρξουν αρκετοί που να βάλουν χρήματα για το μπάσκετ. Ούτε τα 200 ευρώ που λέτε.
lakersdynasty
QUOTE(Gas8 @ Jul 2 2011, 16:54 ) *
Αντίστοιχα ο Σάρας ασφυκτιούσε στο πλάνο του Ομπράντοβιτς. Είχε μάθει αλλιώς. Ήθελε την ασυδοσία-τρέλα του ηγέτη. Κάτι που ο Ζοτς δεν του έδωσε ποτέ. Για αυτό και το πέρασμά του από τον ΠΑΟ ήταν καλό αλλά όχι κάτι εκπληκτικό. (νομίζω)

Κάτι ανάλογο πιστεύω ισχύει και με τον Φώτση. Ο Ομπράντοβιτς του είχε συγκεκριμένο ρόλο στην ομάδα. Ας δούμε τι θα κάνει στην νέα του ομάδα. Πάντως τις άλλες φορές που έφυγε από ΠΑΟ δεν έκανε και κάτι εξαιρετικό.


Ο Σαρας ηταν παραξενη περιπτωση. Ο λογος που δεν μπορεσε να εκδηλωσει τοσο πολυ την τρελα του ηταν οτι οταν ειχε την μπαλα στα χερια του ηταν υποχρεωμενος να κανει καποια συγκεκριμενα πραγματα. Και αυτο διοτι δεν την ειχε μονημα στα χερια του και με τον Σπανουλη παρον και βασικο εκτελεστη στο πικ ν ρολ ειχε ρολο σουτερ σε μεγαλο βαθμο.

Αυτο οντως πρωτη φορα το ειχε κανει στην καριερα του ηταν ενας ρολος που προφανως δεν του ταιριαζε απολυτα οπως και του Διαμαντιδη ως 3αρι αλλα τουλαχιστον κατα διαστηματα λειτουργησε ιδανικα το σχημα και εφερε και ενα Τρεπλ.

Για αυτο που λες για τον Φωτση εγω απλα θα πω οτι ο Φωτσης το παιχνιδι του μια χαρα το επαιξε οπου πηγε. Αλλες χρονιες πιο καλα ή πιο ασχημα? Ισως. Αυτος που δεν τα πηγε καλα οταν εφευγε απο τον Παναθηναϊκο ηταν οι ομαδες του οχι ο ιδιος ο Φωτσης απαραιτητα.

Και ουτε η Δυναμο ουτε η Ρεαλ ηταν τοτε ομαδες που μπορουσε να τις χαρακτιρισει καποιος πρωτης γραμμης Ευρωπαϊκα.

QUOTE
Αυτα που ειπα ηταν για τεσσαρι-προτυπο,και οχι για το καθε τεσσαρι.


και εγω για αυτο μιλαγα και με δεδομενο οτι δεν υπαρχει παικτης χωρις μειονεκτηματα και ειδικα στον Ευρωπαϊκο χωρο χωρις τρανταχτα μειονεκτηματα.

QUOTE
Θεωρω τον Φωτση τεσσαρι με καταβολες τριαριου.


Θεωρω αυτο το 4αρι αυτο που συνοδευει τις πιο επιτυχημενες ομαδες της εποχης μας και μαλιστα σε ρολο βασικου παικτη.Και αυτο δεν ειναι τυχαιο.

Γιατι αυτο ειναι που σου δινει το μακρινο σουτ και ειναι αρκετα αθλητικο για να παιξει αμυνα και να παρει ριμπαουντ.
priest
http://www.sportdog.gr/article/40233/sunen...oi-aggelopouloi


αρθρο του κοτζια...πιστευω πως πλησιαζει την πραγματικοτητα...
shtarkws
QUOTE(Gas8 @ Jul 2 2011, 17:04 ) *
Οι ΠΑΟΚτζήδες έχουν μεγάλη τρέλα με τον ποδοσφαιρική ομάδα. Μάλλον είναι η εξαίρεση που επιβεβαιώνει τον κανόνα.

Με την κρίση που υπάρχει πάντως και με αυτά που μας έρχονται μετά "τα μπάνια του λαού" δεν νομίζω να υπάρξουν αρκετοί που να βάλουν χρήματα για το μπάσκετ. Ούτε τα 200 ευρώ που λέτε.


Δηλαδή οι φίλαθλοι του ΠΑΟΚ που κέρδισαν 2 τίτλους τα τελευταία 25 χρονια έχουν περισσότερη τρέλα για την ομάδα τους απο εμάς που χαρακτηρίζουμε τον μπασκετικο παναθηναικο την πιο πετυχημένη ελληνικη ομάδα όλων των εποχών?
Σιγουρα οι καιροί είναι δύσκολοι για όλους αλλα επιμένω πως αυτο που προτεινω είναι εφικτό
Germany96
QUOTE(lakersdynasty @ Jul 2 2011, 14:37 ) *
...Δεν θεωρω τον Φωτση την μετεμψυχωση του Νοβιτσκι αλλα αν ειναι ο Φωτσης μονοδιαστατος, τι να πουν και οι ψηλοι του Ολυμπιακου οι οποιοι ζουσαν μονο απο την δημιουργια των γκαρντ της ομαδας τους και ο ΟΣΦΠ κατεληξε να εχει τους 3 βασικους του ψηλους (Μπουρουση, Νεστεροβιτς, Μαυροκεφαλιδη) στην πρωτη δεκαδα της διοργανωσης σε πετυχημενες προσπαθειες μετα απο ασιστ που δειχνει οτι σε σχεση με αλλους ψηλους δημιουργουσαν πολυ λιγοτερο τα δικα τους σουτ.



χωρις να κανει αυτο απ'την αλλη τον Φωτση δημιουργο αλλα χωρις να τον κανει και παικτη που εξαρταται μονιμα απο δημιουργια τριτου.

Κανεις την διαφορα αν κανεις αυτα που ζητουνται στην θεση σου καλα. Ε ο Φωτσης σε μακρινο σουτ ριμπαουντ και μπλοκ ειναι στους κορυφαιους της Ευρωπης και αμα βρει προυποθεσεις θα βαλει και την μπαλα κατω. Τι αλλο να του ζητησεις? Φραπε? biggrin.gif

Χωρίς να διαφωνώ καθόλου με την ουσία του post σου, να αναφέρω πως τα συγκεκριμένα στατιστικά που παρέθεσες δεν είναι ακριβώς αυτά που αφορούν το θέμα της συζήτησης αφού εξαρτώνται κυρίως από το πόσες προσπάθειες παίρνει ο κάθε παίκτης ανά αγώνα (στον συγκεκριμένο πίνακα, όχι ανά αγώνα αλλά ανά 28 αγωνιστικά λεπτά).

Το ακριβές stat είναι το ποσοστό των εύστοχων προσπαθειών του κάθε παίκτη που οφείλεται σε assist συμπαίκτη του. Εκεί ο Φώτσης έχει ποσοστό 61,3% των καλαθιών του έπειτα από assist, ο Μαυροκεφαλίδης 75,8%, ο Nesterovic 62,3% κι ο Μπουρούσης 57,4%.

Αυτά τα stats λένε αρκετά πράγματα για τον κάθε παίκτη αλλά πάντα σε συνάρτηση με την ομάδα που βρίσκεται και τους συμπαίκτες του. Οι απευθείας συγκρίσεις μεταξύ PF και C είναι ελαφρώς αδόκιμες σε αυτού του τύπου τα στατιστικά (των center θα είναι στην πλειοψηφία των περιπτώσεων από λίγο έως πάρα πολύ υψηλότερα) αλλά συμπεράσματα μπορούν να βγουν κι έτσι. Ο Nesterovic χωρίς των Σπανούλη θα είχε τελείως διαφορετικό αντίστοιχο ποσοστό παραμένοντας χρήσιμος στην ομάδα (αν και φυσικά παραμένει αλήθεια ότι μεταξύ Σπανούλη-Nesterovic υπήρχε αμοιβαία σχέση εξάρτησης κι ο ένας boostαρε τα νούμερα του άλλου). Έτσι κι ο Φώτσης χωρίς τα kick-out του Διαμαντίδη δεν θα είχε ποσοστό 81,48% τρίποντων προερχόμενων από assist παρόλα αυτά επίσης πιστεύω ότι ο Αντώνης θα παρέμενε χρήσιμη μονάδα και στον ΠΑΟ και οπουδήποτε αλλού. Στο πέρασμά του από την Dynamo άλλωστε έκανε εξαιρετικές σεζόν και την καλύτερη εκ των δύο (και μάλλον και της καριέρας του) με βασικό playmaker τον Popovic που δημιουργικό PG μια φορά δεν τον λες.
mephisto22
Τσαρτσαρης,Σμοντις,Λορμπεκ,Λαβρινοβιτς ή Φωτσης,Κλειζα,Μορρις,Ιλιασοβα.Ποια απ τις δυο "κατηγοριες"αποτελει προτυπο τεσσαριου?Κατα τη γνωμη μου καμμια απ τις δυο ή και οι δυο μαζι.Οταν μια ομαδα εχει βαρυ σεντερ(πχ Πεκοβιτς)ειναι πιο χρησιμο να εχει τεσσαρι που παιζει περισσοτερο περιφερειακα,και που μπορει να φτανει κοντα στο καλαθι ειτε με ντραιβ,ειτε με κινηση χωρις μπαλα.Οταν παιζει με ελαφρυ πενταρι(πχ Μπατιστ),χρειαζεται στο τεσσερα ενα παικτη που παιζει με πλατη και που μπορει να σκριναρει.


Εντιτ.Να προσθεσω οτι υπαρχει και η αξιοσημειωτη περιπτωση παιχτων οπως ο Τσαρτσα και ο Σμοντις,που μολονοτι τους βαζω στην πρωτη "κατηγορια",εχουν και στοιχεια που χαρακτηριζουν τους παικτες που ανηκουν στην δευτερη.
Nik Tepits
QUOTE(shtarkws @ Jul 2 2011, 08:17 ) *
Δηλαδή οι φίλαθλοι του ΠΑΟΚ που κέρδισαν 2 τίτλους τα τελευταία 25 χρονια έχουν περισσότερη τρέλα για την ομάδα τους απο εμάς που χαρακτηρίζουμε τον μπασκετικο παναθηναικο την πιο πετυχημένη ελληνικη ομάδα όλων των εποχών?
Σιγουρα οι καιροί είναι δύσκολοι για όλους αλλα επιμένω πως αυτο που προτεινω είναι εφικτό


Εγω και αλλοι 5-6 φιλοι ειμαστε μεσα. Για μια φορα ομως ας μην μεινουμε στα λογια.

Φιλε shtarkws, ανοιξε στο facebook αυτο το σχεδιο και θα δειξει...Ηρθε η ωρα να βοηθησουμε, να δειξουμε ποσο αγαπαμε αυτην την ομαδα. Να καταλαβουν και οι κοντοι οτι δεν ειναι μονοι τους.
lakersdynasty
QUOTE(Germany96 @ Jul 2 2011, 17:26 ) *
Χωρίς να διαφωνώ καθόλου με την ουσία του post σου, να αναφέρω πως τα συγκεκριμένα στατιστικά που παρέθεσες δεν είναι ακριβώς αυτά που αφορούν το θέμα της συζήτησης αφού εξαρτώνται κυρίως από το πόσες προσπάθειες παίρνει ο κάθε παίκτης ανά αγώνα (στον συγκεκριμένο πίνακα, όχι ανά αγώνα αλλά ανά 28 αγωνιστικά λεπτά).

Το ακριβές stat είναι το ποσοστό των εύστοχων προσπαθειών του κάθε παίκτη που οφείλεται σε assist συμπαίκτη του. Εκεί ο Φώτσης έχει ποσοστό 61,3% των καλαθιών του έπειτα από assist, ο Μαυροκεφαλίδης 75,8%, ο Nesterovic 62,3% κι ο Μπουρούσης 57,4%.

Αυτά τα stats λένε αρκετά πράγματα για τον κάθε παίκτη αλλά πάντα σε συνάρτηση με την ομάδα που βρίσκεται και τους συμπαίκτες του. Οι απευθείας συγκρίσεις μεταξύ PF και C είναι ελαφρώς αδόκιμες σε αυτού του τύπου τα στατιστικά (των center θα είναι στην πλειοψηφία των περιπτώσεων από λίγο έως πάρα πολύ υψηλότερα) αλλά συμπεράσματα μπορούν να βγουν κι έτσι. Ο Nesterovic χωρίς των Σπανούλη θα είχε τελείως διαφορετικό αντίστοιχο ποσοστό παραμένοντας χρήσιμος στην ομάδα (αν και φυσικά παραμένει αλήθεια ότι μεταξύ Σπανούλη-Nesterovic υπήρχε αμοιβαία σχέση εξάρτησης κι ο ένας boostαρε τα νούμερα του άλλου). Έτσι κι ο Φώτσης χωρίς τα kick-out του Διαμαντίδη δεν θα είχε ποσοστό 81,48% τρίποντων προερχόμενων από assist παρόλα αυτά επίσης πιστεύω ότι ο Αντώνης θα παρέμενε χρήσιμη μονάδα και στον ΠΑΟ και οπουδήποτε αλλού. Στο πέρασμά του από την Dynamo άλλωστε έκανε εξαιρετικές σεζόν και την καλύτερη εκ των δύο (και μάλλον και της καριέρας του) με βασικό playmaker τον Popovic που δημιουργικό PG μια φορά δεν τον λες.


Αν ηθελα να κανω συγκριση των παικτων με την αναφορα μου και να κανω συγκριση σωστη θα εμβαθυνα περισοτερο και στα στατιστικα.

Εγω διαφωνουσα καθετα με το γεγονος οτι ο φωτσης ειναι ενας μονοδιαστατος παικτης γιατι σε σχεση με αλλους αν τους δωσεις την μπαλα στα χερια θα την πουλησει γιατι το μονο που μπορει να κανει ειναι να την παρει και να ριξει σουτ.

Προφανως και ειναι αδοκιμη η συγκριση προφανως και ισχυουν τα στατιστικα που αναφερεις τα οποια προχωρανε την συζητηση των assisted field goals ακομη ενα βημα, το ζητημα για μενα ειναι ομως οτι σε σχεση με αλλα κορυφαια 4αρια της Ευρωπης εχει μια χαρα ντραιβ αν αυτο ειναι η καλητερη επιλογη σε μια δεδομενη φαση

Στην θεση 4 δεν μπορεις να λες εναν παικτη ελλειπη επειδη δεν μπορει να δημιουργησει τα μισα του σουτ οπως οι γκαρντ. Αυτο ειναι το bottom line.

QUOTE
Τσαρτσαρης,Σμοντις,Λορμπεκ,Λαβρινοβιτς ή Φωτσης,Κλειζα,Μορρις,Ιλιασοβα.Ποια απ τις δυο "κατηγοριες"αποτελει προτυπο τεσσαριου?Κατα τη γνωμη μου καμμια απ τις δυο ή και οι δυο μαζι.Οταν μια ομαδα εχει βαρυ σεντερ(πχ Πεκοβιτς)ειναι πιο χρησιμο να εχει τεσσαρι που παιζει περισσοτερο περιφερειακα,και που μπορει να φτανει κοντα στο καλαθι ειτε με ντραιβ,ειτε με κινηση χωρις μπαλα.Οταν παιζει με ελαφρυ πενταρι(πχ Μπατιστ),χρειαζεται στο τεσσερα ενα παικτη που παιζει με πλατη και που μπορει να σκριναρει.


Εντιτ.Να προσθεσω οτι υπαρχει και η αξιοσημειωτη περιπτωση παιχτων οπως ο Τσαρτσα και ο Σμοντις,που μολονοτι τους βαζω στην πρωτη "κατηγορια",εχουν και στοιχεια που χαρακτηριζουν τους παικτες που ανηκουν στην δευτερη.


@mephisto22

Μερικοι απο αυτους τους παικτες παιζουν καλα με πλατη. Μερικοι απο αυτους τους παικτες ισως εχουν καλητερο απτο συνηθισμενο νταιβ ενος 4αριου οπως πχ ο Ιλιασοβα που για μενα ξεχωρισζει οπως και ο Σκολα (γενικοτερα οχι για το ντραιβ) διοτι το ΝΒΑ πραγματικα τους ανεβασε επιπεδο. Μερικοι απο αυτους θα παιξουν καλητερη αμυνα ενας προς ενα, αλλοι θα βοηθησουν περισοτερο σε βοηθειες.

Αυτο που κανουν ολοι καλα και αυτο που τους εκανε χρησιμους σε Ευρωπαϊκο επιπεδο ειναι οτι σαν 4αρια ειχαν τα 2 βασικα στοιχεια για να παιξουν την θεση. Ειχαν καλο μακρινο σουτ και ειχαν πολυ καλη αποδωση στα ριμπαουντ. Μπορει να ειχαν και αλλα επι μερους χαρακτιριστικα αλλα αυτα τα 2 ειναι αυτα τα οποια στην θεση 4 σε καθιστουν χρησιμο. Αν παικτες οπως οι Σμοντις ή Τσαρτσαρης που εχουν καλητερη αποδωση με πλατη κοντα στο καλαθη απτον Φωτση ειχαν μετριο προς κακο σουτ πχ κατω απο 25% καθε χρονο θα ηταν 2 undersized 5αρια ειτε λογω δυναμης ειτε λογω υψους που δεν συνοδευεται με την αναλογη αθλητικοτητα.

Με λιγα λογια το προτυπο του 4αριου για τα Ευρωπαϊκα δεδομενα προσφερει πρωτα απο ολα σε σουτ και ριμπαουντ. Αν δεν εχεις αυτο το συνδυασμο ΔΕΝ μπορεις να δωσεις τα μεγιστα στην θεση ειτε εισαι παικτης που παιζει με πλατη ειτε εισαι παικτης που εχεις καλο για την θεση ντραιβ ειτε εχεις ολα τα καλα του κοσμου.

Ε προφανως για μενα αυτο δεν αμφισβητειται. Εγω ακομα προσπαθω να σκεφτω ποσα σπιτια εχτισε ο Ντικουδης το 2008 οταν προσπαθισε να αντικαταστησει τον τραυματια Τσαρτσαρη. Ενας παιτκης που ειχε καλο παιχνιδι στο ποστ ειχε σωματικα τα χαρακτιριστικα του Σμοντις, ειχε ομως αστατο σουτ το οποιο μας στοιχισε αγωνιστικα σε πολυ μεγαλο βαθμο.




nielsen
Για την περίπτωση του Φώτση η γνώμη μου είναι ότι είναι ένας εξαιρετικός συμπληρωματικός παίχτης σε ομάδες που κάνουν πρωταθλητισμό. Δεν μπορεί να γίνει ηγέτης σε μια μικρομεσαία ομάδα γιατί δεν έχει δημιουργία, πράγμα που ίσως δεν χρειάζεται για την θέση του. Πιο σωστά δεν μπορεί να φτιάξει το δικό του σουτ.
Κάνει πράγματα πάρα πάρα πολύ καλά και σε ορισμένα που υστερεί χτυπητά.
Πιστεύω ότι στην Μπάρτσα θα κολλούσε καλύτερα αγωνιστικά, θα έβρισκε χώρους να δράσει, αλλά θα είχε μειωμένο χρόνο 20-25 λεπτα. Πρέπει να περιμένουμε όμως να δούμε το ρόστερ του Μιλάνου γιατί λέγεται ότι θα σπρώξουν αρκετά λεφτά στην αγορά.
lakersdynasty
Εν τω μεταξυ το Μιλανο πηρε τον Μαλικ Χερτσον.

Αν πανε "καλα" οι συνομιλιες για τις μειωσεις συμβολαιων στο τελος μπορει να καταληξει και ο Σατο πισω στην Σιενα.

roben

Ο Φώτσης χάθηκε πλέον οριστικά και αυτό δεν μπορεί να αλλάξει...Η επιλογή του να προτιμήσει την Αρμάνι Μιλάνο αντί για την Μπαρτσελόνα για 200 χιλιάρικα (1,5 αντί για 1,3 εκ ευρώ) τον χρόνο με άφησε πραγματικά άφωνο!! Ούτως ή άλλως τα χρήματα αυτά ο τωρινός Παναθηναικός δεν μπορούσε να τα ανταγωνιστεί και ο batman άφησε στην άκρη τους συναισθηματισμούς...Ας έχει...Μεγάλη απώλεια αλλά δεν θα βάλουμε και τα κλάμματα...Η ζωή στον πράσινο πλανήτη συνεχίζεται...

Τα συμβόλαια που καίνε τούτη την ώρα είναι κατά την άποψή μου δύο... Εκείνο του Σάτο και εκείνο του Νίκολας... Οι υπόλοιποι εύκολα ή δύσκολα πιστεύω πως θα συνεχίσουν,έστω και με μειωμένες αποδοχές,κρατώντας μιά μικρή επιφύλαξη για τον Περπέρογλου... Το ιδανικό θα ήταν να παραμείνουν όλοι στην ομάδα και η μεταγραφική ενίσχυση να αφορά μονάχα τον αντι-Φώτση...Άντε και έναν ακόμα γκαρντ ή τον αντι-Τέπιτς που λίγους θα ενοχλήσει πιθανή μη συναίνεσή του σε ελάττωση της αμοιβής του... Ο σχεδιασμός της νέας ομάδας θα εξαρτηθεί βασικά από την απόφαση του Ντρού και του Ρομέιν... Οψόμεθα...

Ο πρώτος παίκτης που προσωπικά θα έκλεινα είναι ο Μιχάλης Πελεκάνος! Και ποιοτικός και Έλληνας και οικονομικός! Στον Ολυμπιακό δεν κατάφερε να δείξει το ταλέντο και τις δυνατότητές του αλλά από την ομάδα του Πειραιά τόσοι και τόσοι αποχωρησαν ως ''λίγοι'' ή αποτυχημένοι... Και ο Βουγιούκας ένας από αυτούς δεν ήταν?? Ο Παππάς είναι μια ενδιαφέρουσα περίπτωση αλλά δεν γνωρίζω τις προθέσεις της Μπιλμπάο...Έχω την αίσθηση ότι ο παίκτης ανήκει ακόμα στην ισπανική ομάδα... Ενδιαφέρουσα περίπτωση αποτελεί και ο Μάντζαρης στον οποίο είχα αναφερθεί με κολακευτικά σχόλια από την εποχή που όλος ο κόσμος μιλούσε για τον Σλούκα,τον Παππά και τον Παπανικολάου...Η αγορά της Λιθουανίας και της πρώην ενωμένης Γιουγκοσλαβίας παραμένουν πάντα ποιοτικές...Ο Ζοτς σίγουρα θα ρίξει μια ματιά προς τα εκεί τώρα που χρήματα για βαριά συμβόλαια δεν υπάρχουν...Αλλά και το λοκ άουτ μπορεί να φέρει προς τα μέρη μας κάποια καλά παικτάκια...Δεν αναφέρομαι σε αστέρια πρώτης γραμμής που θα προτιμήσουν την Ισπανία,τη Ρωσία ή την Τουρκία αλλά και που ανά πάσα στιγμή μπορεί να την κάνουν για το NBA αλλά για παίκτες με μικρότερα συμβόλαια που μπορούν να αποδειχτούν λαβράκια για το υψηλό επίπεδο του ευρωπαικού μπάσκετ...Όρεξη να έχει κανείς να μελετά κασέτες...Αλήθεια,εκείνος ο Λούθερ Χεντ που πέρυσι είχε προκαλέσει κάποια στιγμή το ενδιαφέρον του Ολυμπιακού,που βρίσκεται και πόσο στοιχίζει?? Θα ήταν ο τέλειος αντι-Νίκολας...
vastravoud
Ας το πάρουμε λίγο πρακτικα:

Έχουμε τους εξής παίκτες με συμβόλαιο, αναφέροντας καθαρά ποσά(στους Αμερικανους και τον Σάτο έβαλα "ενα κλικ" κάτω λόγω ευνοϊκότερης ισοτιμιας):

ΔΔ 1,9
Καλάθης 1,4
Ντρου 1,2
Τέπιτς 0,8
Σάτο 1,7
Καϊμακόγλου 0,5
Βουγιούκας 0,5
Μπατιστ 1,2
Μάριτς 0,8
Σερμαντινι ????

Αθροιζόμενα αυτά τα συμβόλαια, και προσθέτοντας και την εφορία μας κάνουν περίπου 17 εκατομμύρια.

Από αυτή τη βάση λοιπόν συζητάμε για οτιδήποτε.....

edit: Διορθώνω μετά τις παρατηρήσεις του Ld - όμως τον Σάτο επίτηδες τον έριξα επειδη το συμβόλαιο έγινε σε περίοδο χειρότερης ισοτιμίας.
lakersdynasty
Ντρου και Μπατιστ ειναι στο 1,2 καθαρα και ο Σατο στο 1,8

Εγω δεν βεπω να δεχονται ισχυρες μειωσης της ταξης του 30%. Αντε στα 20% το πολυ αλλιως για μενα θα ειναι κοροιδια.

Ναι ειπαμε οικονομικες δυσκολιες μειωση μπατζετ αλλα αμα προλαβες και εδωσες τα συμβολαια μετα βραστα.

Πιο ευκολο θα ηταν να γινει αυτη η διαδικασια του χρονου.
baskethood
Η διαδικασια πώς οριζεται,προτεινει η διοικηση μια μειωση στον παικτη και αν αυτος αρνηθει του αφηνουν το δικαωμα να αποχωρησει χωρις κανενα οικονομικο οφελος για την ομαδα(πλην του συμβολαιου)?
Σε περιπτωση προτασης απο αλλη ομαδα αναφερομαι καθοτι ο παικτης εχει συμβολαιο.
vastravoud
Θα έλεγα λοιπόν ότι το καλύτερο σενάριο θα ήταν (αν είναι εφικτο):

--> Επέκταση συμβολαίου σε Καλάθη, με μείωση αποδοχών, απλώνοντας έτσι τις πληρωμές στα επόμενα χρόνια
--> Αποχώρηση Σάτο
--> Αναπροσαρμογή σε Τέπιτς, Ντρου, Μήτσο

Αν γίνουν τα παραπάνω αυτομάτως το μπάτζετ πέφτει στα 12-13 εκατομμυρια, και υπάρχουν άλλα 2-3 εκατομμύρια "καβάντζα" αν πεις ότι θες να πορευτείς με ένα λελογισμένο προϋπολογισμό των 15 μυρίων. Αυτά τα 2-3 μυρια φτάνουν για να πάρεις Μάντζαρη, Πατ Καλάθη, ένα "λαχείο" Αμερικάνο καθώς και ένα τεσσάρι(Βελίτσκοβιτς;;; )+ανανέωση Τσαρτσαρή.

edit: @baskethood

Υποθέτω ότι η ομάδα προτείνει μειωμένες αποδοχές και ο παίκτης έχει 3 επιλογές:
1) Τις δέχεται
2) Αποχωρεί
3) Δεν τις δέχεται, παραμένει στον Παναθηναϊκό και η ομάδα ΥΠΟΧΡΕΥΟΥΤΑΙ να του καταβάλλει το αρχικό ποσό.
mephisto22
QUOTE (lakersdynasty @ Jul 3 2011, 02:21 ) *
@mephisto22

Μερικοι απο αυτους τους παικτες παιζουν καλα με πλατη. Μερικοι απο αυτους τους παικτες ισως εχουν καλητερο απτο συνηθισμενο νταιβ ενος 4αριου οπως πχ ο Ιλιασοβα που για μενα ξεχωρισζει οπως και ο Σκολα (γενικοτερα οχι για το ντραιβ) διοτι το ΝΒΑ πραγματικα τους ανεβασε επιπεδο. Μερικοι απο αυτους θα παιξουν καλητερη αμυνα ενας προς ενα, αλλοι θα βοηθησουν περισοτερο σε βοηθειες.

Αυτο που κανουν ολοι καλα και αυτο που τους εκανε χρησιμους σε Ευρωπαϊκο επιπεδο ειναι οτι σαν 4αρια ειχαν τα 2 βασικα στοιχεια για να παιξουν την θεση. Ειχαν καλο μακρινο σουτ και ειχαν πολυ καλη αποδωση στα ριμπαουντ. Μπορει να ειχαν και αλλα επι μερους χαρακτιριστικα αλλα αυτα τα 2 ειναι αυτα τα οποια στην θεση 4 σε καθιστουν χρησιμο. Αν παικτες οπως οι Σμοντις ή Τσαρτσαρης που εχουν καλητερη αποδωση με πλατη κοντα στο καλαθη απτον Φωτση ειχαν μετριο προς κακο σουτ πχ κατω απο 25% καθε χρονο θα ηταν 2 undersized 5αρια ειτε λογω δυναμης ειτε λογω υψους που δεν συνοδευεται με την αναλογη αθλητικοτητα.

Με λιγα λογια το προτυπο του 4αριου για τα Ευρωπαϊκα δεδομενα προσφερει πρωτα απο ολα σε σουτ και ριμπαουντ. Αν δεν εχεις αυτο το συνδυασμο ΔΕΝ μπορεις να δωσεις τα μεγιστα στην θεση ειτε εισαι παικτης που παιζει με πλατη ειτε εισαι παικτης που εχεις καλο για την θεση ντραιβ ειτε εχεις ολα τα καλα του κοσμου.

Ε προφανως για μενα αυτο δεν αμφισβητειται. Εγω ακομα προσπαθω να σκεφτω ποσα σπιτια εχτισε ο Ντικουδης το 2008 οταν προσπαθισε να αντικαταστησει τον τραυματια Τσαρτσαρη. Ενας παιτκης που ειχε καλο παιχνιδι στο ποστ ειχε σωματικα τα χαρακτιριστικα του Σμοντις, ειχε ομως αστατο σουτ το οποιο μας στοιχισε αγωνιστικα σε πολυ μεγαλο βαθμο.



Για να μιλαμε συγκεκριμενα,επειδη το θεμα εχει πολλες παραμετρους και μπορουμε να θεωρητικολογουμε επ απειρον,θα αναφερω μονο ορισμενα παραδειγματα.

Οταν ο Τσαρτσαρης αγωνιζεται διπλα στον Μπατιστ,Ο Ομπραντοβιτς τον χρησιμοποιει κατα κυριο λογο για το λοου ποστ παιχνιδι του,δευτερευοντος για το σουτ.Τα διδυμα των ψηλων μεχρι περσι ηταν κατα κανονα Μπατιστ-Τσαρτσαρης και Πεκοβιτς-Φωτσης(χωρις βεβαια αυτο να σημαινει οτι ο Ομπαραντοβιτς δεν χρησιμοπουσε κι αλλους συνδυασμους).Κι αυτο γινοταν γιατι ο Τσαρτσαρης βοηθουσε τον Μπατιστ στο λοου ποστ,ενω ο Πεκοβιτς χρειαζοταν διπλα του ενα παικτη που να παιζει πιο περιφερειακα-αφου μπορουσε να γεμιζει μονος του την ρακετα.

Ο Ντικουδης στην πρωτη του σαιζον ηταν πολυ σημαντικος για τον Παναθηναικο.Στον τελικο με την ΤΣΣΚΑ ο Τσαρτσαρης ηταν τραυματιας και επαιξε ελαχιστα.Ο Ντικουδης επαιζε και για τους δυο και τα πηγε εξαιρετικα.Στη δευτερη του σαιζον ο Παναθηναικος ειχε προβληματα χημειας και πολλοι ειχαν αποδοση κατω του αναμενομενου.

Ο Λορμπεκ ουτε αθλητικος ειναι,ουτε παιρνει πολλες προσπαθειες για περιφερειακο σουτ.Στηριζεται σχεδον αποκλειστικα στην πληθωρα τον κινησεων του στο παιχνιδι με πλατη.Δεν παυει να ειναι ενα εξαιρετικο τεσσαρι,ισως το καλυτερο στην ευρωπη.

Επομενως δεν συμφωνω οτι το περιφερειακο σουτ ανηκει στα χαρακτηρηστικα που συνθετουν το προτυπο του τεσσαριου.Και για να αναφερω ενα αλλο παραδειγμα,η εθνικη Ισπανιας επαιζει συχνα με τους δυο Γκαζολ η με εναν εκ των δυο και τον Ρεγιες.Κανεις τους δεν φημιζεται για το μακρινο σουτ,αλλα αυτο ποτε δεν δημιουργησε προβληματα στην εθνικη Ισπανιας.

Υ.Γ.για να το διευκρινισω,ο προηγουμενος διαχωρισμος που εκανα ειναι περισσοτερο σχηματικος.Απλα ηθελα να επισημανω οτι υπαρχουν τεσσαρια που παιζουν περισσοτερο περιφερειακα και τεσσαρια που το κυριο χαρακτηριστικο τους ειναι το λοου ποστ παιχνιδι.

Υ.Γ.2συμφωνω για αυτο που λες για την αμυνα και το ριμπαουντ,απλως σχολιαζω μονο το επιθετικο κομματι.Και για αναφερω κατι που λενε οι προπονητες,ενας παικτης ειναι καταλληλος ναι παιζει σε μια θεση μονο αν μπορει να ανταποκρινεται αμυντικα σ αυτην.Επιθετικα,προφανως,ο καθε παικτης μπορει να συνεισφερει με διαφορετικο τροπο,ειτε με προσωπο ,ειτε με πλατη.
Anaz
QUOTE(lakersdynasty @ Jul 2 2011, 16:12 ) *
και παλι θα πρεπει να περιμενουμε να δουμε τι σκοπευει να κανει και αγωνιστικα η Αρμανι για να δουμε ποσο σημαντικος θα ειναι ο παικτης στο παιχνιδι της.

Για τα λεφτα το ειχα αναφερει και πιο πανω, απο μονα τους δεν μου λενε τιποτα. Γιατι δεν εχουν να κανουν μονο με τον ιδιο τον παικτη ή μονο με την ιδια την ομαδα αλλα και με τις προτασεις που ειχε ο Φωτσης. Η Αρμανι εδωσε 1,5 εκ για να παρει τον Φωτση απο την Μπαρτσα και απο τις τουρκικες ομαδες που εχουν σκοπο να ξοδεψουν πολλα. Δεν επαιζε μονη της μεταγραφικα.
Μα δεν εξεταζω το αν αξιζει αυτα τα λεφτα ο Φωτσης, αλλα το αν αξιζει να δωσει η Αρμανι ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ αυτα τα λεφτα, που αποτελουν και το μεγαλυτερο συμβολαιο της ομαδας, γι'αυτον.
Eγω θα τα εδινα σε καναν Λανγκφορντ πχ..
anyway..
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.