Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Παναθηναϊκός-Ολυμπιακός
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Α1 Basket League > Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6
j-kidd13
vs

Πρεμιερα του 2ου γυρου για τους 2 αιωνιους,με το μεταξυ τους παιχνιδι στο ΟΑΚΑ.Παιχνιδι γοητρου και ψυχολογιας περισσοτερο παρα βαθμολογικης σημασιας,καθως με την τιμωρια των 2 βαθμων που εφερε απο περσυ ο Ολυμπιακος,λιγο πολυ γνωριζαμε απο την αρχη ποιος θα τερματισει πρωτος στη βαθμολογια.

Οι 2 ομαδες ερχονται στο παιχνιδι,με τον Παναθηναικο να εχει εχει ξεκινησει καλα στο top-16 της euroleague κανοντας το 3 στα 3,δείχνοντας να βρισκεται σε καλη κατασταση,ενω ο Ολυμπιακος δειχνει να εχει καποια προβληματα, δεν εχει ξεκινησει καλα,εφαγε ενα ηχηρο χαστουκι απο την Αρμανι στην Ιταλια ενω ακολουθησε η εντος εδρας ηττα απο την Μπαρτσελονα,με αποτελεσμα να εχει χασει εδαφος στον ομιλο,ενω ηρθε και η απροσδοκητη ηττα απο τον ΚΑΟΔ στη Δραμα να ταρακουνησει τους ερυθρολευκους.Επιπλεον,ειχε την ατυχια με τους τραυματισμους των Λο και Πετγουει,χανοντας 2 βασικα γραναζια της λειτουργιας του,αντικαθιστωντας τους με τους Κολινς και Μουν,οι οποιοι ειναι αγνωστο σε τι κατασταση θα ειναι και κατα ποσο θα μπορεσουν να βοηθησουν ουσιαστικα.

Στο ματς του πρωτου γυρου,στο αδειο λογω τιμωριας ΣΕΦ,ο Ολυμπιακος επικρατησε με 55-45




Ευχη ολων να δουμε ενα καλο παιχνιδι ανταξιο των 2 αντιπαλων,χωρις παρατραγουδα.


Καντε τα σχολια σας και εκφραστε τις αποψεις σας,στα γνωστα κοσμια πλαισια που ο οριζει ο κανονισμος λειτουργιας του φορουμ,χωρις προκλησεις και ειρωνιες ή οτιδηποτε εριστικο απεναντι σε αλλο/α μελη.Ποστ που δεν συμμορφωνονται με αυτο θα τιμωρουνται χωρις προειδοποιηση.Oμοιως και οσα ποστ αφορουν τη διαιτησια θα διαγραφονται.Υπαρχει καταλληλο τοπικ γι αυτα.
sni79per
με πυλαια κ ν.σμυρνη μπροστα πρεπει να εισαι στα κοκκινα αν χασεις αυτο το ματς.
με νικη αμολας χαρταετο μεχρι τα πλεηωχ.
τελος παντων...θα συναντηθουμε πολλες φορες φετος,πιθανοτατα το λιγοτερο σε σημασια ματς.
50-50 για μενα βαση κινητρου κ μυαλου στην ευρωλιγκα κ απο τις 2 ομαδες.

rankin
Με βάση την εικόνα των ομάδων το τελευταίο διάστημα νομίζω πως ο Παναθηναικος ειναι το αδιαφιλονίκητο φαβορί.
Αν ήμουν ο ΔΓ θα πίεζα να ευνοήσει η διαιτησία τον Ολυμπιακό, μπας και πάρει την αδιάφορη βαθμολογικά εκτός έδρας νίκη και μετά να βγω και απο πάνω smiley.gif

Για να μιλήσουμε και σοβαρά, στη συγκεκριμένη φάση, το συγκεκριμένο παιχνίδι δεν ειναι κάτι που χρειαζόταν ο Ολυμπιακός.. Βαθμολογικά ειναι σχεδόν αδιάφορο και ψυχολογικά μια νίκη μπορεί να δώσει μεν αυτοπεποίθηση, αλλά με τι κόστος και τι τίμημα...

Φυσικά το μακράν πιθανότερο σενάριο ειναι ήττα του Ολυμπιακού και ελπίζουμε να μην την κάνει αλά Μιλάνο, γιατί εκεί βλέπω να πέφτουν γιαούρτια στο ΣΕΦ.

Σε καθαρά αγωνιστικό επίπεδο, δεν ξέρω τι μπορεί να κάνει ο Ολυμπιακός για να ανατρέψει την εικόνα και την κατάσταση ..
Μοναδικός άγνωστος παράγοντας ειναι ο Μουν, αλλά έχω την αίσθηση οτι και αυτός κανα 3λεπτο θα παίξει (αν παιξει και τοσο) και μετά θα κάτσει στην άκρη του πάγκου. Εκτός και αν ο άνθρωπος αποδειχτεί η μεταγραφή της χρονιάς και αλλάξει τα δεδομένα.. Και αυτό ενα ενδεχόμενο είναι.

Σημαντικό ατου επίσης του Ολυμπιακού ειναι ο χαρακτηρισμός του underdog, αλλά αυτό δεν έχει πετύχει ποτέ με τον Παναθηναικό. Γιατι να πετύχει τώρα;


Ο Παναθηναικός θα ακολουθήσει την πεπατημένη, ειναι σε φόρμα, έχει ψυχολογία, έχει τον κόσμο με το μέρος του...
Σαν ομάδα πειθαρχημένη στο παιχνίδι της, δεν τον βλέπω να παρεκτρέπεται και να ακολουθεί το ρυθμό του Ολυμπιακού. Δεν έχει και ο Ολυμπιακός τον τρόπο να το πετύχει αυτό, αν και υπάρχει το μεγάλο πυρηνικό υπερόπλο, Κόλλινς, που θα αλλάξει τα δεδομένα... icon_drunk.gif

Θα ήθελα να δω ενα παιχνίδι χωρίς μπουκάλια να σκάνε στο παρκέ... Αυτό μόνο... Γίνεται;
bbplayer
Αδιάφορο μου είναι το συγκεκριμένο ματς. Δε θα το δω παρ ότι θα το ήθελα γιατί είναι ώρα που λείπω από το σπίτι. Την γνώμη μου την έγραψα αλλού. Το διπλό στην Πόλη προέχει και πρέπει να πάρουν ανάσες οι παίχτες που έχουν πολύ χρόνο συμμετοχής.

Καλή μας επιτυχία
j-kidd13
Εγω οσο κι αν ακουγεται περιεργο θελω να χασουμε αυριο... smiley.gif
Προτιμω να χασουμε τωρα ωστε να κανει ο Ολυμπιακος τη μια νικη επι του μεγαλου του αντιπαλου,και μεσα στην εδρα του,παρα να κερδισουμε και αυριο,και ναι ειναι-τροπον τινα-ποιο ψυχωμενος ο Ολυμπιακος στα ματς του τοπ-16.
Quincy
QUOTE(rankin @ Jan 19 2014, 13:26 ) *
Για να μιλήσουμε και σοβαρά, στη συγκεκριμένη φάση, το συγκεκριμένο παιχνίδι δεν ειναι κάτι που χρειαζόταν ο Ολυμπιακός.. Βαθμολογικά ειναι σχεδόν αδιάφορο και ψυχολογικά μια νίκη μπορεί να δώσει μεν αυτοπεποίθηση, αλλά με τι κόστος και τι τίμημα...


Αν κερδίσουμε είναι ακριβώς ότι χρειαζόμαστε, για να ανακάμψουμε στην EL!
Το κόστος και το τίμημα δεν καταλαβαίνω ποιο είναι..
rankin
QUOTE(Quincy @ Jan 19 2014, 14:31 ) *
Αν κερδίσουμε είναι ακριβώς ότι χρειαζόμαστε, για να ανακάμψουμε στην EL!
Το κόστος και το τίμημα δεν καταλαβαίνω ποιο είναι..

Οτι για να κερδίσεις εκεί μέσα θα πρεπει να σου γίνει ο κώλος τάλιρο, και ψυχολογικά μπορεί να φουσκώσεις, μπορεί ομως και να ξεφουσκώσεις μετά απο μια ανάλογη μεγάλη νίκη...
Παράδειγμα, ο θρίαμβος με την Ουλκερ, που κατέληξε στο ναυάγιο του Μιλάνου.

Δεν έχω δει ακόμα οτι η ομάδα αυτη μπορει να διαχειριστεί μεγάλες νίκες ή μεγάλες ήττες...
Οι μεγάλες ομάδες, οτι και να γίνει, γυρνάνε σελίδα και προχωράνε. Ο Ολυμπιακός, δεν το έχει καταφέρει αυτό ακόμα

Εχω χάσει την εμπιστοσύνη μου στην ομάδα. Έκατσαν και οι τραυματισμοί και τα ντεφορμαρίσματα, και μου ειναι δύσκολο να βρω ενα θετικό απο το παιχνίδι της Δευτέρας.
Σε αυτή τη φάση η ομάδα χρειαζόταν ψυχραιμία και ανασύνταξη και οχι ενα αδιάφορο βαθμολογικά ντερμπι στο ΟΑΚΑ...
Quincy
QUOTE(rankin @ Jan 19 2014, 13:34 ) *
Οτι για να κερδίσεις εκεί μέσα θα πρεπει να σου γίνει ο κώλος τάλιρο, και ψυχολογικά μπορεί να φουσκώσεις, μπορεί ομως και να ξεφουσκώσεις μετά απο μια ανάλογη μεγάλη νίκη...
Παράδειγμα, ο θρίαμβος με την Ουλκερ, που κατέληξε στο ναυάγιο του Μιλάνου.

Δεν έχω δει ακόμα οτι η ομάδα αυτη μπορει να διαχειριστεί μεγάλες νίκες ή μεγάλες ήττες...
Οι μεγάλες ομάδες, οτι και να γίνει, γυρνάνε σελίδα και προχωράνε. Ο Ολυμπιακός, δεν το έχει καταφέρει αυτό ακόμα



Δεν την λες και μεγάλη νίκη πάντως. Όποιος και να κερδίσει θα πει "ένα παιχνίδι που δεν έκρινε τίποτα επί της ουσίας", όπως όποιος χάσει θα το πει αδιάφορο. Και για να ξεφουσκώσουμε πρέπει πρώτα να χουμε φουσκώσει tongue.gif , δεν είμαστε σ αυτήν την κατάσταση τώρα.

Ούτε πιστεύω ότι θα μας γίνει ο κώλος τάλιρο. Δεν νομίζω να θέλει την έξτρα κούραση ο ΠΑΟ τώρα που πατάει καλά στην EL. Κι αν δεν έπαιζε μπροστά στον κόσμο του μπορεί και να κατέβαινε όπως την Πέμπτη με την Εφες. Πάντως σίγουρα όχι με το μαχαίρι στα δόντια όπως στον ημιτελικό που θα παίζανε μέχρι κι οι ... νεκροί.


"Εχω χάσει την εμπιστοσύνη μου στην ομάδα. Έκατσαν και οι τραυματισμοί και τα ντεφορμαρίσματα, και μου ειναι δύσκολο να βρω ενα θετικό απο το παιχνίδι της Δευτέρας. "


Μετανοείτε smiley.gif

που λέει και μια ψυχή tongue.gif
rankin
QUOTE(Quincy @ Jan 19 2014, 14:43 ) *
Δεν την λες και μεγάλη νίκη πάντως. Όποιος και να κερδίσει θα πει "ένα παιχνίδι που δεν έκρινε τίποτα επί της ουσίας", όπως όποιος χάσει θα το πει αδιάφορο. Και για να ξεφουσκώσουμε πρέπει πρώτα να χουμε φουσκώσει tongue.gif , δεν είμαστε σ αυτήν την κατάσταση τώρα.

Ούτε πιστεύω ότι θα μας γίνει ο κώλος τάλιρο. Δεν νομίζω να θέλει την έξτρα κούραση ο ΠΑΟ τώρα που πατάει καλά στην EL. Κι αν δεν έπαιζε μπροστά στον κόσμο του μπορεί και να κατέβαινε όπως την Πέμπτη με την Εφες. Πάντως σίγουρα όχι με το μαχαίρι στα δόντια όπως στον ημιτελικό που θα παίζανε μέχρι κι οι ... νεκροί.

το κακό ειναι οτι αν δε πάμε με το μαχαίρι στα δόντια η συντριβή παραμονεύει...
Ο Παναθηναικος μπορει να παει οσο χαλαρά θέλει.. Ας βάλει και το Μπογρη να παίξει (οχι, αυτός έχει φύγει)
Ο Ολυμπιακός ομως θα πρεπει να πάει κομάντο και μετά θα πρέπει να ξαναπάει κομάντο στη Βιτώρια
Quincy
QUOTE(rankin @ Jan 19 2014, 13:46 ) *
το κακό ειναι οτι αν δε πάμε με το μαχαίρι στα δόντια η συντριβή παραμονεύει...
Ο Παναθηναικος μπορει να παει οσο χαλαρά θέλει.. Ας βάλει και το Μπογρη να παίξει (οχι, αυτός έχει φύγει)
Ο Ολυμπιακός ομως θα πρεπει να πάει κομάντο και μετά θα πρέπει να ξαναπάει κομάντο στη Βιτώρια



Το κακό δεν είναι ότι πρέπει να το κάνει. Αλλά ότι υπάρχει αμφισβήτηση για το αν μπορεί! Εγώ με την Μπάρτσα πάντως μια είδα τη διάθεση που χρειαζόμαστε. Όχι στα περσυνά επίπεδα βέβαια, αλλά υπάρχει φως στο τούνελ, παρότι τα χετε βάψει μαύρα.

Τέλος πάντων ίσως να χεις δίκιο. Απλά εγώ βλέπω ότι μόνο κερδισμένος μπορεί να βγει ο Ολυμπιακός τη Δευτέρα και επιβάλεται να το εκμεταλευτούμε αυτό
rankin
QUOTE(Quincy @ Jan 19 2014, 14:51 ) *
Το κακό δεν είναι ότι πρέπει να το κάνει. Αλλά ότι υπάρχει αμφισβήτηση για το αν μπορεί! Εγώ με την Μπάρτσα πάντως μια είδα τη διάθεση που χρειαζόμαστε. Όχι στα περσυνά επίπεδα βέβαια, αλλά υπάρχει φως στο τούνελ, παρότι τα χετε βάψει μαύρα.

Τέλος πάντων ίσως να χεις δίκιο. Απλά εγώ βλέπω ότι μόνο κερδισμένος μπορεί να βγει ο Ολυμπιακός τη Δευτέρα και επιβάλεται να το εκμεταλευτούμε αυτό

Θα συμφωνήσω μαζί σου για τη διάθεση που είδαμε στο παιχνίδι με τη Μπαρτσελόνα... Αλλά αυτό είναι και το ανησυχητικό
Οτι το μεν πνεύμα πρόθυμον, η δε σαρξ ασθενής...
Το να θελεις και να μην μπορείς ειναι πρόβλημα...
Άσε που η προσπάθεια με την Μπαρτσελόνα βασίστηκε κυρίως σε ατομικές προσπάθειες και εμπνεύσεις (μιλάω για την επίθεση)

Αν πάντως ο Μπαρτζώκας θελει να έχει τύχη απέναντι στον Παναθηναικο θα πρέπει πρωτίστως να πετάξει εκτός 12αδας τον Μπεγκιτς. Ας πάρει χρόνο ο Καββαδάς. Κανένα πρόβλημα... Καλό θα του κάνει και ολας του παίχτη.
TakeshyKurosawa
Για να κερδίσουμε αυτό το παιχνίδι πρέπει να κερδίσουμε τη μάχη των ριμπάουντ που το βλέπω χλωμό με Πέρπε και Λοτζέσκι στις θέσεις 3-4 και να μαστε και αρκετά εύστοχοι.
Quincy
QUOTE(rankin @ Jan 19 2014, 13:57 ) *
Θα συμφωνήσω μαζί σου για τη διάθεση που είδαμε στο παιχνίδι με τη Μπαρτσελόνα... Αλλά αυτό είναι και το ανησυχητικό
Οτι το μεν πνεύμα πρόθυμον, η δε σαρξ ασθενής...
Το να θελεις και να μην μπορείς ειναι πρόβλημα...
Άσε που η προσπάθεια με την Μπαρτσελόνα βασίστηκε κυρίως σε ατομικές προσπάθειες και εμπνεύσεις (μιλάω για την επίθεση)

Αν πάντως ο Μπαρτζώκας θελει να έχει τύχη απέναντι στον Παναθηναικο θα πρέπει πρωτίστως να πετάξει εκτός 12αδας τον Μπεγκιτς. Ας πάρει χρόνο ο Καββαδάς. Κανένα πρόβλημα... Καλό θα του κάνει και ολας του παίχτη.



Αυτό διορθώνεται. Μόλις επαναφορτηστεί ο Ντάνστον, γυρίσει ο Petway, και δώσουν και καμιά 5λεπτη ανάσα/ενέργεια τα καινούργια φρούτα θα διορθωθούμε αισθητά εκεί.
Η άμυνα δεν θα ναι από μπετό και τιτάνιο όπως πέρυσι, αλλά ούτε σοφτ! Σε νορμάλ επίπεδα θα είναι.

Δεν νομίζω να είναι εκτός 12αδας ο Σλοβένος, αλλά είναι πιθανό να μην πατήσει παρκέ. Που σημαίνει έξτρα λεπτά/ξύλο/κουραση για τον Ντάνστον, που δεν του περισεύουν. Το μόνο τίμημα είναι αυτό για μένα.

Ο Καββαδάς αν παίξει έχω την εντύπωση ότι θα αποβληθεί με 5 σε χρόνο ρεκόρ smiley.gif
rankin
QUOTE(TakeshyKurosawa @ Jan 19 2014, 14:58 ) *
Για να κερδίσουμε αυτό το παιχνίδι πρέπει να κερδίσουμε τη μάχη των ριμπάουντ που το βλέπω χλωμό με Πέρπε και Λοτζέσκι στις θέσεις 3-4 και να μαστε και αρκετά εύστοχοι.

Σωστό το σχόλιο
για να προσθέσω και κάτι ακόμα, θέλει αρετή και τόλμη η ελευθερία...
Δεν μπορεί να φτάνεις στα τεσσερα μέτρα απο το καλάθι και να ψάχνεις τη πάσα στο τρίποντο..
Ουτε μπορεί να περιμένουμε να ειναι θαρραλέοι μόνο ο Σπανούλης, ο Σλουκας, αντε και ο Περπέρογλου..
Ο Λοτζέσκι κάνει σαν παιδάκι που κρύβεται κάτω απο τα φουστάνια της μάνας του.. Ο Μαντζαρης παίρνει μονο 2-3 σποτ τριποντα ανα αγώνα. Ο Πρίντεζης με τον Παναθηναικό, παθαίνει μπλακ αουτ και κάνει μονο τρίποντα...

Το "γύρω γύρω όλοι" μέχρι κάποιος να κάνει τρίποντο, δεν ειναι λύση. Αν δεν ψάξεις τη διείσδυση και δεν πείσεις οτι το εννοείς κι ολας (γιατι αν εισαι ο Μαντζαρης, ολοι ξερουν οτι δεν θα πας ως το καλάθι) την αντίπαλη άμυνα δεν την ανοίγεις.
Καμιά φορά το μπασκετ ειναι πιο απλό άθλημα απο οσο φαίνεται...
Παιρνεις φίλε Λοτζέσκι τη μπάλα στην άκρη, και δεν έχεις ελεύθερο σουτ, που ειναι το τέλειο για εσένα... Οκ. Shit happens. κάλεσε για ενα πλαϊνό πικ+ρολ τον ψηλό σου. Παρε το σκριν και προσπάθησε να κάνει κάτι που δεν περιμένει η άμυνα απο εσένα.. γιατι η άμυνα περιμένει οταν εισαι κλεισμένος να δώσεις αλλου τη μπάλα..
Επίσης, κίνηση! Η ομάδα δεν ειναι στατική.. Κάθε άλλο. Αλλά ειναι κινητική μόνο βάση σχεδίου..
Κανείς δεν θα πάει να κάνει κόψιμο εκτός πλάνου, λες και θα χαλάσει το τάμα..

Καμία άμυνα στο κόσμο δεν μπορεί να αντιμετωπίσει μια έξυπνη επίθεση.. 5 παίχτες που σκέφτονται μπορούν να κάνουν τα πάντα.. 5 παίχτες που περιμένουν να πετύχει το πικ του Σπανουλη και ακροβολίζονται στο τρίποντο σαν σνάιπερς, μπορούν να την πατήσουν...
manj13
QUOTE(rankin @ Jan 19 2014, 14:26 ) *
Με βάση την εικόνα των ομάδων το τελευταίο διάστημα νομίζω πως ο Παναθηναικος ειναι το αδιαφιλονίκητο φαβορί.
Αν ήμουν ο ΔΓ θα πίεζα να ευνοήσει η διαιτησία τον Ολυμπιακό, μπας και πάρει την αδιάφορη βαθμολογικά εκτός έδρας νίκη και μετά να βγω και απο πάνω smiley.gif

Για να μιλήσουμε και σοβαρά, στη συγκεκριμένη φάση, το συγκεκριμένο παιχνίδι δεν ειναι κάτι που χρειαζόταν ο Ολυμπιακός.. Βαθμολογικά ειναι σχεδόν αδιάφορο και ψυχολογικά μια νίκη μπορεί να δώσει μεν αυτοπεποίθηση, αλλά με τι κόστος και τι τίμημα...

Φυσικά το μακράν πιθανότερο σενάριο ειναι ήττα του Ολυμπιακού και ελπίζουμε να μην την κάνει αλά Μιλάνο, γιατί εκεί βλέπω να πέφτουν γιαούρτια στο ΣΕΦ.

Σε καθαρά αγωνιστικό επίπεδο, δεν ξέρω τι μπορεί να κάνει ο Ολυμπιακός για να ανατρέψει την εικόνα και την κατάσταση ..
Μοναδικός άγνωστος παράγοντας ειναι ο Μουν, αλλά έχω την αίσθηση οτι και αυτός κανα 3λεπτο θα παίξει (αν παιξει και τοσο) και μετά θα κάτσει στην άκρη του πάγκου. Εκτός και αν ο άνθρωπος αποδειχτεί η μεταγραφή της χρονιάς και αλλάξει τα δεδομένα.. Και αυτό ενα ενδεχόμενο είναι.

Σημαντικό ατου επίσης του Ολυμπιακού ειναι ο χαρακτηρισμός του underdog, αλλά αυτό δεν έχει πετύχει ποτέ με τον Παναθηναικό. Γιατι να πετύχει τώρα;


Ο Παναθηναικός θα ακολουθήσει την πεπατημένη, ειναι σε φόρμα, έχει ψυχολογία, έχει τον κόσμο με το μέρος του...
Σαν ομάδα πειθαρχημένη στο παιχνίδι της, δεν τον βλέπω να παρεκτρέπεται και να ακολουθεί το ρυθμό του Ολυμπιακού. Δεν έχει και ο Ολυμπιακός τον τρόπο να το πετύχει αυτό, αν και υπάρχει το μεγάλο πυρηνικό υπερόπλο, Κόλλινς, που θα αλλάξει τα δεδομένα... icon_drunk.gif

Θα ήθελα να δω ενα παιχνίδι χωρίς μπουκάλια να σκάνε στο παρκέ... Αυτό μόνο... Γίνεται;





"Αν ήμουν ο ΔΓ θα πίεζα να ευνοήσει η διαιτησία τον Ολυμπιακό, μπας και πάρει την αδιάφορη βαθμολογικά εκτός έδρας νίκη και μετά να βγω και απο πάνω"

Εισαι.... ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ!! 19.gif 19.gif

''Θα ήθελα να δω ενα παιχνίδι χωρίς μπουκάλια να σκάνε στο παρκέ... Αυτό μόνο... Γίνεται;''

Λυπαμαι αλλα η απαντηση ειναι ΟΧΙ...Γιατι ΚΑΙ στην νικη οι τυποι ριχνουν μπουκαλια για τα προβληματα τους εκτος γηπεδου απλα στη ΗΤΤΑ ριχνουν περισσοτερα...

Κατα τ αλλα ΔΕΝ νομιζω οτι υπαρχει για ενα σωρο λογους αδιαφορο ματς Ολυμπιακου-Παναθηναικου...Και παρα την μη βαθμολογικη σημασια μπορει ν ανατεινει ή να καταρρακωσει κι αλλο ψυχολογιες....Οι αγνωστοι χ του Ολυμπιακου μπορει να μπερδεψουν τους αντιπαλους τους....Περιεργο ματς στη δεδομενη χρονικη στιγμη για το πως θα το διαχειριστουν οι 2 προπονητες και κυριως ο Μπαρτζωκας....


rankin
QUOTE(manj13 @ Jan 19 2014, 15:34 ) *
Εισαι.... ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ!! 19.gif 19.gif


Ειμαι Evil... Dick (που ελεγε και ενα τραγουδάκι της εποχής μου)



QUOTE(manj13 @ Jan 19 2014, 15:34 ) *
Οι αγνωστοι χ του Ολυμπιακου μπορει να μπερδεψουν τους αντιπαλους τους...


Πες μου τώρα οτι σε φοβίζει ο Κολλινς να μου βγει η φασολάδα απο τη μύτη!! tongue.gif
manj13
QUOTE(rankin @ Jan 19 2014, 15:43 ) *
Ειμαι Evil... Dick (που ελεγε και ενα τραγουδάκι της εποχής μου)





Πες μου τώρα οτι σε φοβίζει ο Κολλινς να μου βγει η φασολάδα απο τη μύτη!! tongue.gif


Οχι σαν ικανοτητα...Σαν ''προσθετο'' που μπορει να ''σκαρτεψει'' το original προτζεκτ που ο Αρτζι εχει βρει το κουμπι του...
rankin
QUOTE(manj13 @ Jan 19 2014, 15:47 ) *
Οχι σαν ικανοτητα...Σαν ''προσθετο'' που μπορει να ''σκαρτεψει'' το original προτζεκτ που ο Αρτζι εχει βρει το κουμπι του...

Αφου δεν θα παίξει ουτε λεπτό.. Δεν αποτελεί χ factor..
x factor ίσως να ειναι ο Μουν, αν φυσικά πάρει και αυτός χρόνο, και αν δειξει προσαρμοστικότητα απο το πρώτο νανοσεκοντ που θα πατήσει στο παρκέ.
Marciulionis
QUOTE(rankin @ Jan 19 2014, 14:46 ) *
το κακό ειναι οτι αν δε πάμε με το μαχαίρι στα δόντια η συντριβή παραμονεύει...
Ο Παναθηναικος μπορει να παει οσο χαλαρά θέλει.. Ας βάλει και το Μπογρη να παίξει (οχι, αυτός έχει φύγει)
Ο Ολυμπιακός ομως θα πρεπει να πάει κομάντο και μετά θα πρέπει να ξαναπάει κομάντο στη Βιτώρια


Εδώ έχουμε the shark Πινγκ-Σανγκ και black-Mamba-Head από το Πόντο. Που τον θυμήθηκες το Μπόγρη?
rankin
QUOTE(Marciulionis @ Jan 19 2014, 15:58 ) *
Εδώ έχουμε the shark Πινγκ-Σανγκ και black-Mamba-Head από το Πόντο. Που τον θυμήθηκες το Μπόγρη?

Λες να παιξει κανένα τρικ με Πινγκ Σανγκ, με το φονικό σουτ μεσης απόστασης, και να ψάχνεται ο Μπαρτζώκας;
manj13
QUOTE(rankin @ Jan 19 2014, 15:51 ) *
Αφου δεν θα παίξει ουτε λεπτό.. Δεν αποτελεί χ factor..
x factor ίσως να ειναι ο Μουν, αν φυσικά πάρει και αυτός χρόνο, και αν δειξει προσαρμοστικότητα απο το πρώτο νανοσεκοντ που θα πατήσει στο παρκέ.


''Αφου δεν θα παίξει ουτε λεπτό..''

Ιδωμεν...Παντως παρα τα λαθη και τα ''κακα'' σουτ που εκανε στον αγωνα με τον Πανιωνιο στο ΧΕΙΡΙΣΜΟ της μπαλας μ αρεσε...

''x factor ίσως να ειναι ο Μουν''

Μπορει και να γινει...Αλλα προπονητικα πιστευω ειναι πιο ευκολο να βγαλεις σχεδιο εξολοθρευσης για οποιαδηποτε αλλη θεση παρα για ενα μη ''γνωστης'' συμπεριφορας γκαρντ...Σου θυμιζω ποσο καταλυτικος ηταν ο χ παραγων Καρι περσι...Μεχρι να προσανατολιστει ο Ολυμπακος σχολασε ο γαμος....
TakeshyKurosawa
QUOTE (rankin @ Jan 19 2014, 15:22 ) *
Σωστό το σχόλιο
για να προσθέσω και κάτι ακόμα, θέλει αρετή και τόλμη η ελευθερία...
Δεν μπορεί να φτάνεις στα τεσσερα μέτρα απο το καλάθι και να ψάχνεις τη πάσα στο τρίποντο..
Ουτε μπορεί να περιμένουμε να ειναι θαρραλέοι μόνο ο Σπανούλης, ο Σλουκας, αντε και ο Περπέρογλου..
Ο Λοτζέσκι κάνει σαν παιδάκι που κρύβεται κάτω απο τα φουστάνια της μάνας του.. Ο Μαντζαρης παίρνει μονο 2-3 σποτ τριποντα ανα αγώνα. Ο Πρίντεζης με τον Παναθηναικό, παθαίνει μπλακ αουτ και κάνει μονο τρίποντα...

Το "γύρω γύρω όλοι" μέχρι κάποιος να κάνει τρίποντο, δεν ειναι λύση. Αν δεν ψάξεις τη διείσδυση και δεν πείσεις οτι το εννοείς κι ολας (γιατι αν εισαι ο Μαντζαρης, ολοι ξερουν οτι δεν θα πας ως το καλάθι) την αντίπαλη άμυνα δεν την ανοίγεις.
Καμιά φορά το μπασκετ ειναι πιο απλό άθλημα απο οσο φαίνεται...
Παιρνεις φίλε Λοτζέσκι τη μπάλα στην άκρη, και δεν έχεις ελεύθερο σουτ, που ειναι το τέλειο για εσένα... Οκ. Shit happens. κάλεσε για ενα πλαϊνό πικ+ρολ τον ψηλό σου. Παρε το σκριν και προσπάθησε να κάνει κάτι που δεν περιμένει η άμυνα απο εσένα.. γιατι η άμυνα περιμένει οταν εισαι κλεισμένος να δώσεις αλλου τη μπάλα..
Επίσης, κίνηση! Η ομάδα δεν ειναι στατική.. Κάθε άλλο. Αλλά ειναι κινητική μόνο βάση σχεδίου..
Κανείς δεν θα πάει να κάνει κόψιμο εκτός πλάνου, λες και θα χαλάσει το τάμα..

Καμία άμυνα στο κόσμο δεν μπορεί να αντιμετωπίσει μια έξυπνη επίθεση.. 5 παίχτες που σκέφτονται μπορούν να κάνουν τα πάντα.. 5 παίχτες που περιμένουν να πετύχει το πικ του Σπανουλη και ακροβολίζονται στο τρίποντο σαν σνάιπερς, μπορούν να την πατήσουν...


Σωστότατος. Αν ο άλλος είναι κοτόπουλο δεν γίνεται τίποτα. Με γύρω γύρω όλοι σαν να είναι βόμβα η μπάλα και σκοτωμένο τρίποντο δεν κερδίζεις ποτέ. Το αστείο είναι ότι ακόμα και ο Σπανούλης δεν παίρνει σουτ από τα 4-5 μέτρα, αλλά προσπαθεί είτε να αφήσει τη μπάλα στο καλάθι που είναι ναρκοπέδιο είτε να βγάλει την πάσα στον ελεύθερο από το τρίποντο. Επίσης κάτι άλλο που πλέον δεν βλέπω να γίνεται στην ομάδα είναι η διείσδυση γκαρντ που καταλήγει σε ασίστ στον ψηλό και σχεδόν έτοιμο καλάθι.
louie
οποιος το θελει θα το παρει αυτο το ματς. ειναι γενικα αδιαφορο, οσο φυσικα μπορει να ειναι ενα ντερμπι για θεματα εγωισμου και γοητρου. ειναι τοσο αδιαφορο που απορω με τα πανηγυρια των ανακοινωσεων κτλ που σε αυτο τον αγωνα δεν αξιζουν τον κοπο. θελω φυσικα να κερδισουμε γιατι το προηγουμενο ντερμπι ηταν αυτο που ανετρεψε την κατασταση για τις 2 ομαδες οποτε ενδεχομενη ηττα ισως να εχει παρομοια αποτελεσματα.

ο παναθηναικος εχει πλεονεκτημα λογω της καταστασης που βρισκεται και της εδρας αλλα ο ολυμπιακος λογικα θα το θελει περισσοτερο λογικα. αν αυτο μεταφραστει σε υπεροχη στα ριμπαουντ και καταφερει ετσι να επιβαλλει τον ρυθμο του μπορει να κερδισει. αν ο ρυθμος παει στα μετρα μας παλι τοτε το εχουμε πιο ανετα απο τις προηγουμενες φορες. γιατι πριν κλειναμε τον σπανουλη αλλα υπηρχε θεωρητικα(οχι ετσι οπως ηταν φετος) ο λο να δημιουργησει ρηγματα. τωρα αν ξανακλεισουμε τον σπανουλη η μονη λυση του ολυμπιακου θα ειναι να αναλωθει για αλλη μια φορα σε 3ποντα στα οποια εχει πεσει το ποσοστο του.

το θεμα για εμας ειναι οτι κι αν συμβει να μας αφησει ανεπηρεαστους. ουτε ηττα να αλλαξει κατι, ουτε σε νικη να δωθει πολυ βαρος.
manj13
QUOTE(rankin @ Jan 19 2014, 16:01 ) *
Λες να παιξει κανένα τρικ με Πινγκ Σανγκ, με το φονικό σουτ μεσης απόστασης, και να ψάχνεται ο Μπαρτζώκας;


Ειναι το ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ που μενει για ΝΑ ΔΙΚΑΙΩΘΩ..... smiley.gif icon_drunk.gif
Αν συμβει θα σου κανω το τραπεζι!!!....
Quincy
QUOTE(TakeshyKurosawa @ Jan 19 2014, 15:15 ) *
Σωστότατος. Αν ο άλλος είναι κοτόπουλο δεν γίνεται τίποτα. Με γύρω γύρω όλοι σαν να είναι βόμβα η μπάλα και σκοτωμένο τρίποντο δεν κερδίζεις ποτέ. Το αστείο είναι ότι ακόμα και ο Σπανούλης δεν παίρνει σουτ από τα 4-5 μέτρα, αλλά προσπαθεί είτε να αφήσει τη μπάλα στο καλάθι που είναι ναρκοπέδιο είτε να βγάλει την πάσα στον ελεύθερο από το τρίποντο. Επίσης κάτι άλλο που πλέον δεν βλέπω να γίνεται στην ομάδα είναι η διείσδυση γκαρντ που καταλήγει σε ασίστ στον ψηλό και σχεδόν έτοιμο καλάθι.



Πολύ εύκολη αυτή η συνεργασία στο δίδυμο Ουκιτς-Λασμε και σε βοήθεια Γκιστ!! Απορώ πως δεν το σκέφτονται εκεί στον Ολυμπιακό, τζάμπα πληρώνονται; smiley.gif

Ο μόνος τρόπος που βλέπω εγώ για να κερδίσουμε και τώρα και στο μέλλον τον ΠΑΟ, δεν είναι η επίθεση, αλλά η άμυνα. Στο κάτω κάτω είναι πιο εύκολο να κρατήσεις τους πράσινους στους 50-55 πόντους, παρά να τους βάλεις 70-75.

Μην ψάχνετε επιθετικά συστήματα και εύκολα καλάθια στην άμυνα τους ΠΑΟ. Ψάξτε το καταραμένο το αμυντικό ριμπάουντ που έδωσε ένα σκασμό πόντους και ψυχολογία στον προηγούμενο αγώνα. Όσο εύκολο είναι να περιοριστεί ο Σπανούλης, άλλο τόσο εύκολο είναι να περιοριστεί κι ο Διαμαντίδης για να μην σουτράρει από την κορφή και να μην συνεργάζεται με Λάσμε-Γκιστ.

Αν γίνουν αυτά το ματς είναι 50-50 παρόλο που παίζουμε το παιχνίδι που θέλει ο Πέδουλας. Αλλά αφού δεν γίνεται να το αποφύγουμε, ας παίξουμε ανάλογα. ΑΜΥΝΑ και μπροστά ότι βγει
manj13
QUOTE(Quincy @ Jan 19 2014, 17:01 ) *
Πολύ εύκολη αυτή η συνεργασία στο δίδυμο Ουκιτς-Λασμε και σε βοήθεια Γκιστ!! Απορώ πως δεν το σκέφτονται εκεί στον Ολυμπιακό, τζάμπα πληρώνονται; smiley.gif

Ο μόνος τρόπος που βλέπω εγώ για να κερδίσουμε και τώρα και στο μέλλον τον ΠΑΟ, δεν είναι η επίθεση, αλλά η άμυνα. Στο κάτω κάτω είναι πιο εύκολο να κρατήσεις τους πράσινους στους 50-55 πόντους, παρά να τους βάλεις 70-75.

Μην ψάχνετε επιθετικά συστήματα και εύκολα καλάθια στην άμυνα τους ΠΑΟ. Ψάξτε το καταραμένο το αμυντικό ριμπάουντ που έδωσε ένα σκασμό πόντους και ψυχολογία στον προηγούμενο αγώνα. Όσο εύκολο είναι να περιοριστεί ο Σπανούλης, άλλο τόσο εύκολο είναι να περιοριστεί κι ο Διαμαντίδης για να μην σουτράρει από την κορφή και να μην συνεργάζεται με Λάσμε-Γκιστ.

Αν γίνουν αυτά το ματς είναι 50-50 παρόλο που παίζουμε το παιχνίδι που θέλει ο Πέδουλας. Αλλά αφού δεν γίνεται να το αποφύγουμε, ας παίξουμε ανάλογα. ΑΜΥΝΑ και μπροστά ότι βγει


Το προβλημα ειναι οτι ο Ολυμπιακος ΔΕΝ ειναι φτιαγμενος και ΜΑΘΗΜΕΝΟΣ να καταστρεφει το παιχνιδι του αλλου αλλα να κανει το ΔΙΚΟ του...Ετσι εχασε ΚΑΙ απο την Μπαρτσελονα ετσι κερδισε ΚΑΙ τη Φενερ που πηγε να τον παιξει στο δικο του...Δεν μαθαινεται ευκολα η ''αμυντικη εξολοθρευση'''....
Quincy
QUOTE(manj13 @ Jan 19 2014, 16:07 ) *
Το προβλημα ειναι οτι ο Ολυμπιακος ΔΕΝ ειναι φτιαγμενος και ΜΑΘΗΜΕΝΟΣ να καταστρεφει το παιχνιδι του αλλου αλλα να κανει το ΔΙΚΟ του...Ετσι εχασε ΚΑΙ απο την Μπαρτσελονα ετσι κερδισε ΚΑΙ τη Φενερ που πηγε να τον παιξει στο δικο του...Δεν μαθαινεται ευκολα η ''αμυντικη εξολοθρευση'''....



Δεν είναι και κάνα κατόρθωμα η "αμυντική εξολόθρευση" του Παναθηναικού γιατί πολύ απλά δεν έχει και πολλά να εξολοθρεύσεις. Το έγραψα παραπάνω, κλείνεις το Διαμαντίδη, κερδίζεις τα αμυντικά ριμπάουντ. Οι άλλοι πόσα να σου βάλουν; Δύσκολα πάνω από 60. Ούτε χρειάζεται να είσαι φτιαγμένος και μαθημένος για να καταστρέψεις το παιχνίδι του Παναθηναικού. Το κάνει μόνος του tongue.gif μ αυτό το τρώω 60 βάζω 61.
manj13
QUOTE(Quincy @ Jan 19 2014, 17:27 ) *
Δεν είναι και κάνα κατόρθωμα η "αμυντική εξολόθρευση" του Παναθηναικού γιατί πολύ απλά δεν έχει και πολλά να εξολοθρεύσεις. Το έγραψα παραπάνω, κλείνεις το Διαμαντίδη, κερδίζεις τα αμυντικά ριμπάουντ. Οι άλλοι πόσα να σου βάλουν; Δύσκολα πάνω από 60. Ούτε χρειάζεται να είσαι φτιαγμένος και μαθημένος για να καταστρέψεις το παιχνίδι του Παναθηναικού. Το κάνει μόνος του tongue.gif μ αυτό το τρώω 60 βάζω 61.


''κλείνεις το Διαμαντίδη...''

Mε εναν παικτη icon_drunk.gif ή με ΔΥΟ?Κι η πασα???...Μηπως ετσι το ξεπατωσει στις ασσιστ?Κατι χανεις ,κατι κερδιζεις...
rankin
QUOTE(Quincy @ Jan 19 2014, 17:01 ) *
Ο μόνος τρόπος που βλέπω εγώ για να κερδίσουμε και τώρα και στο μέλλον τον ΠΑΟ, δεν είναι η επίθεση, αλλά η άμυνα. Στο κάτω κάτω είναι πιο εύκολο να κρατήσεις τους πράσινους στους 50-55 πόντους, παρά να τους βάλεις 70-75.

Δεν συμφωνώ..
Το ζητούμενο σε εναν αγώνα μπασκετ ειναι η επιβολη του ρυθμού.. Κάτι στο οποίο ο Ολυμπιακός αποτυγχάνει το τελευταίο καιρό...
Αν πας να κερδίσεις τον Παναθηναικο στο ρυθμό του, το πιθανότερο ειναι να χάσεις...
Ο Ολυμπιακός πρέπει να τρέξει, να ανοίξει το ρυθμό και να φέρει το παιχνίδι στα μέτρα του.
Αυτό το Low tempo, το 5 εναντίον 5, και το αργόσυρτο παιχνίδι ειναι σαν να προκαλείς τον Πεδουλάκη να σε κερδίσει.
Quincy
QUOTE(manj13 @ Jan 19 2014, 16:43 ) *
''κλείνεις το Διαμαντίδη...''

Mε εναν παικτη icon_drunk.gif ή με ΔΥΟ?Κι η πασα???...Μηπως ετσι το ξεπατωσει στις ασσιστ?Κατι χανεις ,κατι κερδιζεις...


Στον προηγούμενο αγώνα τα πήγαμε καλά πάντως, χωρίς να ξεπατώνεται ούτε σε ασσίστ ούτε σε πόντους. Και η αντιμετώπιση στις συνερασίες με το Λάσμε ήταν πολύ καλή.

QUOTE(rankin @ Jan 19 2014, 16:46 ) *
Δεν συμφωνώ..
Το ζητούμενο σε εναν αγώνα μπασκετ ειναι η επιβολη του ρυθμού.. Κάτι στο οποίο ο Ολυμπιακός αποτυγχάνει το τελευταίο καιρό...
Αν πας να κερδίσεις τον Παναθηναικο στο ρυθμό του, το πιθανότερο ειναι να χάσεις...
Ο Ολυμπιακός πρέπει να τρέξει, να ανοίξει το ρυθμό και να φέρει το παιχνίδι στα μέτρα του.
Αυτό το Low tempo, το 5 εναντίον 5, και το αργόσυρτο παιχνίδι ειναι σαν να προκαλείς τον Πεδουλάκη να σε κερδίσει.



ΔΕΝ γίνεται να επιβάλεις κανένα ρυθμό όταν ο άλλος θέλει να τον καταστρέψει. Ο Πεδουλάκης δεν θέλει αργό ρυθμό, καθόλου ρυθμό δεν θέλει! Κι από τη στιγμή που φεύγει σφαίρα στις επιστροφές, αν δεν πάρεις 10+ ριμπάουντ δεν μπορείς ούτε να πας σε υψηλό tempo ούτε να ανοίξεις το παιχνίδι ούτε τίποτα. (αλλά ακόμα κι έτσι έχω τις αμφιβολίες μου)

Αν μου το λεγες για την Μπάρτσα πχ θα συμφωνούσα. Γιατί εκείνη ναι μεν αρέσκεται στο σετ παιχνίδι και το control μπασκετ, αλλά δεν παίζει για να χαλάσει το ρυθμό. Το παιχνίδι της κάνει, και αν κάνεις σωστά κάποια πράγματα μπορείς να την παρασύρεις στο παιχνίδι σου και υψηλότερους ρυθμούς.

Να επιβάλεις ρυθμό όταν ο άλλος θέλει να τον χαλάσει (όχι μόνο το δικό σου, του παιχνιδιού γενικότερα), ξέρει πως να το κάνει κι έχει και τους κατάλληλους παίκτες γι αυτό, δεν γίνεται. Sad but true!
rankin
QUOTE(Quincy @ Jan 19 2014, 18:08 ) *
ΔΕΝ γίνεται να επιβάλεις κανένα ρυθμό όταν ο άλλος θέλει να τον καταστρέψει. Ο Πεδουλάκης δεν θέλει αργό ρυθμό, καθόλου ρυθμό δεν θέλει! Κι από τη στιγμή που φεύγει σφαίρα στις επιστροφές, αν δεν πάρεις 10+ ριμπάουντ δεν μπορείς ούτε να πας σε υψηλό tempo ούτε να ανοίξεις το παιχνίδι ούτε τίποτα.

Αν μου το λεγες για την Μπάρτσα πχ θα συμφωνούσα. Γιατί εκείνη ναι μεν αρέσκεται στο σετ παιχνίδι και το control μπασκετ, αλλά δεν παίζει για να χαλάσει το ρυθμό. Το παιχνίδι της κάνει, και αν κάνεις σωστά κάποια πράγματα μπορείς να την παρασύρεις στο παιχνίδι σου και υψηλότερους ρυθμούς.

Να επιβάλεις ρυθμό όταν ο άλλος θέλει να χαλάσει το ρυθμό (όχι μόνο το δικό σου, του παιχνιδιού γενικότερα), ξέρει πως να το κάνει κι έχει και τους κατάλληλους παίκτες γι αυτό, δεν γίνεται. Sad but true!

προφανώς και σκοπός του Πεδουλάκη ειναι να μην σε αφήσει να παίξεις το παιχνίδι σου, αλλά αυτό δεν ειναι έγκλημα ουτε έχουμε καλλιστεία μπασκετ και μας χαλάει τη μοστρα ο Πεδουλάκης.

Ειναι κλασικό μπασκετικο αινιγμα να μην σε αφήνουν να παίξεις το παιχνίδι σου.. Ο σκοπος σου ειναι να το λύσεις το αινιγμα
Quincy
QUOTE(rankin @ Jan 19 2014, 17:12 ) *
προφανώς και σκοπός του Πεδουλάκη ειναι να μην σε αφήσει να παίξεις το παιχνίδι σου, αλλά αυτό δεν ειναι έγκλημα ουτε έχουμε καλλιστεία μπασκετ και μας χαλάει τη μοστρα ο Πεδουλάκης.

Ειναι κλασικό μπασκετικο αινιγμα να μην σε αφήνουν να παίξεις το παιχνίδι σου.. Ο σκοπος σου ειναι να το λύσεις το αινιγμα



Δεν είπα ότι κάνει έγκλημα. Μπορεί να μην μου αρέσει το μπάσκετ που παίζει, αλλά ΚΑΛΑ κάνει αφού μπορεί και αποδίδει με συνέπεια. Δεν τον κατακρίνω γι αυτό φυσικά!!

Απλά σου λέω ότι αυτό το μπάσκετ δεν αντιμετωπίζεται όπως λες. Βρες μου ΜΙΑ ομάδα που να άνοιξε το ρυθμό και να έτρεξε τον παναθηναικό; Η περσυνή Ρεαλ στο ΟΑΚΑ; Η ΤΣΣΚΑ; Η Μπαρτσα σε σειρά 5 αγώνων; Όλοι ανίκανοι είναι;

Δηλαδή πες ότι δεν χάνουμε τα ριμπάουντ και κατεβάζουμε τα αμυντικά. Να κάνουμε τι πέρα απο κει; Κεφάλι κάτω coast to coast και επιθέσεις 10 δευτερολέπτων; Πόσο ευκολο είναι και τι ποσοστό επιτυχίας θα είχε;

Εγώ νομίζω ότι με τα εργαλεία που έχει ο Μπαρτζώκας, δεν μπορεί να το κάνει αυτό που λες. Κι αφού δεν μπορούμε να παίξουμε το δικό μας παιχνίδι, αντί να "πεθαίνουμε" προσπαθώντας, ας πάμε καλύτερα με την ίδια λογική να καταστρέψουμε το παιχνίδι του Πεδουλα, στο παιχνίδι που θα πονέσουν τα μάτια μας όσο ποτέ άλλωτε icon_headbang.gif
ice-wolf
Αν κάποιος μου έδινε το δίλημμα "Μέσα στο 2014, ο ΟΣΦΠ πρέπει να κερδίσει οπωσδήποτε ένα παιχνίδι στο ΟΑΚΑ, ποιο θα διάλεγες", η απάντηση μου θα ήταν το αυριανό παιχνίδι.

ΑΛΛΑ

Με μία Ευρωλίγκα, που στο ΤΟΠ-16 είναι μαραθώνιος με νίκη ο ΠΑΟ κερδίζει τα εξής:

1. Καπαρώνει την πρώτη θέση και το πλεονέκτημα έδρας (ειδικά αν υπερκαλύψει και την διαφορά των 10 πόντων), καθώς μετά θα θέλει ο ΟΣΦΠ 4 ήττες για να πάρει την πρωτιά. Και άντε Νέα Σμύρνη, Πυλαία και... Δράμα icon_drunk.gif είναι δύσκολες εδρες. Ο 4ος ποιος θα είναι;

2. Σε συνέχεια του παραπάνω, ο ΠΑΟ με την πρώτη θέση καπαρωμένη, μπορεί να κάνει "αναίμακτο" rotation στο πρωτάθλημα, δοκιμάζοντας σχήματα (πχ. Παππά, Γιάνκοβιτς στο 1) και ξεκουράζοντας παράλληλα ΔΔ και Ούκιτς, ενώ μπορεί να πάρει λεπτά συμμετοχής ο κακός μέχρι σήμερα Μαυροκεφαλίδης. Η σεζόν είναι μεγάλη με πολλά και απαιτητικα παιχνίδια, και κανείς δεν περισσεύει.

3. Ο ΟΣΦΠ μόνο κερδισμένος θα είναι. Με νίκη για ευνόητους λόγους. Αλλά και με ήττα. Γιατί; Γιατί θα δοθεί η δυνατότητα στους νεοφερμένους παίκτες να πάρουν το "βάπτισμα του πυρός". Γιατί ο Μπαρτζώκας θα μπορεί να δοκιμάσει κάποια πράγματα ενόψει των δύο αναμετρήσεων για την Ευρωλίγκα αλλά και τα πλεί οφ. Ολα τα παραπάνω, χωρίς να υπάρχει η πίεση για το αποτέλεσμα. Δεν υπάρχει καλύτερη συγκυρία για τους Ολυμπιακούς. Αν δεν κερδίσουν αύριο, δεν ξέρω αν μπορούν να κερδίσουν φέτος στο ΟΑΚΑ.

4. Ο Παναθηναϊκός θα κατέβει να χτυπήσει το παιχνίδι και για όσα είπα στο 1 και 2 αλλά και γιατί τυχόν νίκη του θα εξαργυρωθεί ακόμα περισσότερο στο παιχνίδια της Ευρωλίγκας.

Για όλους τους παραπάνω λόγους πιστεύω ότι αύριο θα δούμε ΝΤΕΡΜΠΑΡΑ με τα όλα της. Και συμφωνώ με αυτό που είπε ένας φίλος παραπάνω (ο Κουίνσι νομίζω), το παιχνίδι αύριο θα έχει πολύ άμυνα. Εκτός και αν οι δύο ομάδες αλλάξουν αμοιβαία ρόλους σε άμυνα και επίθεση - κάτι στο οποίο δεν είναι συνηθισμένες.
D-Wade
Τι τις θέλετε τις μπασκετικές αναλύσεις . . .Για μένα θα πρέπει παίχτες,προπονητής και αποστολή να είναι τέρμα προκλητικοί και ερειστικοί,να διαμαρτύρονται συνέχεια μήπως γίνει το ματσάκι ρδέλο και διακοπεί εντελώς . . . -2 ο ΠΑΟ. Το πλεονέκτημα εμείς . . . icon_drunk.gif
redleg7
Ο Ολυμπιακος σκεφτεται ηδη το ταξιδι στην Βασκονια.Ολα τα αλλα ειναι περιττα.Θα κανουμε το παιχνιδι μας και αν μας βγει καλως αλλιως παμε συντηρητικα το ματσακι και ολα για ολα για το ματς της Παρασκευης.Νομιζω αυτο πιστευει και το σταφ της ομαδας και ελπιζω να μην δουμε τιποτα 30λεπτα με Σπανουλη Περπερογλου Πριντεζη στο παρκε σε ενα τοσο αδιαφορο ντερμπι.Προτιμω Μουν 30 λεπτα μεσα να ψηθει για τα καλα στα Ευρωπαικα δεδομενα παρα αλλο ενα ματς στις πλατες του Πριντεζη που θα αναλαβει το εργο της εξουδετερωσης του βετερανου αλλα σε φορμα Νοσιονι.
louie
QUOTE (rankin @ Jan 19 2014, 18:12 ) *
προφανώς και σκοπός του Πεδουλάκη ειναι να μην σε αφήσει να παίξεις το παιχνίδι σου, αλλά αυτό δεν ειναι έγκλημα ουτε έχουμε καλλιστεία μπασκετ και μας χαλάει τη μοστρα ο Πεδουλάκης.

Ειναι κλασικό μπασκετικο αινιγμα να μην σε αφήνουν να παίξεις το παιχνίδι σου.. Ο σκοπος σου ειναι να το λύσεις το αινιγμα


ακριβως... μην κοροιδευομαστε, δεν νομιζω να υπαρχει ενα οπαδος του ολυμπιακου(και καμιας αλλης ομαδας) που να προτιμα να χανει 100-99 απο οτι να κερδιζει 50-49. ποσο μαλλον σε ντερμπι! αν μπορει ο ολυμπιακος να παει στον ρυθμο μας και να κερδισει θα το κανει πολυ ευχαριστως. αυτο εγινε στην 1η αγωνιστικη με το 55-45 και δεν νομιζω να χαλασε κανεναν στον ολυμπιακο αυτη η νικη. και ειναι η μοναδικη νικη του ολυμπιακου απο τοτε που ας πουμε ο παναθηναικος πηρε τον αερα των ντερμπι με τον αργο ρυθμο και το χαμηλο σκορ. ο ολυμπιακος πασχει σε σχεση με τον παναθηναικο στο ριμπαουντ. σε καμια θεση δεν εχει πιο ικανους ριμπαουντερ απο τον παναθηναικο. αφου εφυγαν και χαινς, παπανικολαου, αντιτς πεταξε το πουλακι. χωρις ριμπαουντ δεν μπορεις να επιβαλλεις τον ρυθμο σου. οποτε πρεπει να γινεις αποτελεσματικος στον αργο ρυθμο και να καταστρεψεις κι εσυ με την πλευρα σου το παιχνιδι του αλλου. και μην νομιζετε οτι ειναι ευκολο για τον ολυμπιακο να το κανει και απλα δεν το σκεφτηκε κανεις μεχρι τωρα... ο ολυμπιακος φετος ειναι ακομα πιο σοφτ γι αυτη την αποστολη.

τωρα για το σταματημα του διαμαντιδη δεν νομιζω οτι αν ο αγωνας παει σε χαμηλο σκορ ο ολυμπιακος θα μπορεσει να κλεισει ουσιαστικα τον διαμαντιδη. θυμηθειτε τι εγινε στον περσινο 1ο τελικο που ηταν ο μονος αγωνας που τον εκλεισε ο μπαρτζωκας. ο ολυμπιακος εβγαζε σωστα τον 2ο παιχτη και του εκλεινε τον δρομο ειτε για πικ ν ρολ ειτε για τελικη πασα σε 3ποντο αλλα το αντιμετωπισαμε σωστα γιατι ο διαμαντιδης εβρισκε τον λασμε που λειτουργουσε σαν "σκαλοπατι" στην δημιουργια οπως ειχε πει ο πεδουλακης. αποτελεσμα ο διαμαντιδης να μην απειλησει με εκτελεση και δημιουργια, να επικεντωθει στην αμυνα(οπου ηταν εξαιρετικος) και να καταληξει να εχει ο λασμε 4 ασσιστ(ρεκορ του στην ευρωλιγκα ειναι οι 3...) και να παρουμε την πιο ευκολη νικη των τελικων... το θεμα ειναι οτι ο διαμαντιδης δεν προκειται να θολωσει και να προσπαθει παροτι δεν του βγαινει να σκοραρει και να δημιουργησει οπως κανει ο σπανουλης απο την αλλη αρκετες φορες. ο τροπος για να θολωσει ο διαμαντιδης ειναι να κουραστει.

οπως εχουν καταλαβει οι περισσοτεροι απο οτι φαινεται στα σχολια το κλειδι ειναι ο ρυθμος. εκει θα κριθουν τα παντα...
rankin
QUOTE(Quincy @ Jan 19 2014, 18:23 ) *
Δεν είπα ότι κάνει έγκλημα. Μπορεί να μην μου αρέσει το μπάσκετ που παίζει, αλλά ΚΑΛΑ κάνει αφού μπορεί και αποδίδει με συνέπεια. Δεν τον κατακρίνω γι αυτό φυσικά!!

Απλά σου λέω ότι αυτό το μπάσκετ δεν αντιμετωπίζεται όπως λες. Βρες μου ΜΙΑ ομάδα που να άνοιξε το ρυθμό και να έτρεξε τον παναθηναικό; Η περσυνή Ρεαλ στο ΟΑΚΑ; Η ΤΣΣΚΑ; Η Μπαρτσα σε σειρά 5 αγώνων; Όλοι ανίκανοι είναι;

Δηλαδή πες ότι δεν χάνουμε τα ριμπάουντ και κατεβάζουμε τα αμυντικά. Να κάνουμε τι πέρα απο κει; Κεφάλι κάτω coast to coast και επιθέσεις 10 δευτερολέπτων; Πόσο ευκολο είναι και τι ποσοστό επιτυχίας θα είχε;

Εγώ νομίζω ότι με τα εργαλεία που έχει ο Μπαρτζώκας, δεν μπορεί να το κάνει αυτό που λες. Κι αφού δεν μπορούμε να παίξουμε το δικό μας παιχνίδι, αντί να "πεθαίνουμε" προσπαθώντας, ας πάμε καλύτερα με την ίδια λογική να καταστρέψουμε το παιχνίδι του Πεδουλα, στο παιχνίδι που θα πονέσουν τα μάτια μας όσο ποτέ άλλωτε icon_headbang.gif

Φυσικά και δεν πιστεύω οτι το run and gun θα μπορούσε να είναι η λύση..
Το να μην αφήνεις ομως να σου τρώνε 15 δευτερα για να κάνεις πικ ν ρολ στο κέντρο, θα ειναι σημαντικό...
Χεστο το σκρινακι, την αλλαγή μπαλας χέρι με χέρι και το παιχνιδι με τη κυκλοφορια της μπαλας που πας να κανεις.
Μην πας για πικ. παιξε στα ποδια και προσπάθησε να περάσεις τον αντίπαλο στο 1 εναντιον 1. Ανακάτεψε τη ρημαδοάμυνα και πήγαινε σε πιο βασικα plays. Παιξε κανα φλεξ ξερω γω... τι να πω...
manj13
QUOTE(redleg7 @ Jan 19 2014, 18:34 ) *
Ο Ολυμπιακος σκεφτεται ηδη το ταξιδι στην Βασκονια.Ολα τα αλλα ειναι περιττα.Θα κανουμε το παιχνιδι μας και αν μας βγει καλως αλλιως παμε συντηρητικα το ματσακι και ολα για ολα για το ματς της Παρασκευης.Νομιζω αυτο πιστευει και το σταφ της ομαδας και ελπιζω να μην δουμε τιποτα 30λεπτα με Σπανουλη Περπερογλου Πριντεζη στο παρκε σε ενα τοσο αδιαφορο ντερμπι.Προτιμω Μουν 30 λεπτα μεσα να ψηθει για τα καλα στα Ευρωπαικα δεδομενα παρα αλλο ενα ματς στις πλατες του Πριντεζη που θα αναλαβει το εργο της εξουδετερωσης του βετερανου αλλα σε φορμα Νοσιονι.


"ελπιζω να μην δουμε τιποτα 30λεπτα με Σπανουλη Περπερογλου Πριντεζη στο παρκε σε ενα τοσο αδιαφορο ντερμπι"

Σορρυ που το λεω redleg7 αλλα νομιζω οτι ο πληγωμενος εγωισμος κυριως του Μπαρτζωκα αλλα και του Σπαν, ειναι ΠΟΛΥ ΠΙΘΑΝΟ να οδηγησει σε κατι τετοιο και το ματς να γινει do or die, μες τη πρεμουρα του ματς....
redleg7
QUOTE (manj13 @ Jan 19 2014, 18:58 ) *
"ελπιζω να μην δουμε τιποτα 30λεπτα με Σπανουλη Περπερογλου Πριντεζη στο παρκε σε ενα τοσο αδιαφορο ντερμπι"

Σορρυ που το λεω redleg7 αλλα νομιζω οτι ο πληγωμενος εγωισμος κυριως του Μπαρτζωκα αλλα και του Σπαν, ειναι ΠΟΛΥ ΠΙΘΑΝΟ να οδηγησει σε κατι τετοιο και το ματς να γινει πιο do or die, μες τη πρεμουρα του ματς....

Θα δειξει.Να δουμε και τι ρυθμο θα εχει το ματς.Αν το ματσακι πηγαινει καλα απο την αρχη φυσικα και θα το χτυπησει αλλα αν δει οτι δεν του βγαινει πιστευω οτι ειναι αρκετα εξυπνος να παει παρακατω και να προφυλαξει την ομαδα για το δυσκολο ματς της Παρασκευης.Εκει θελουμε φρεσκαδα.Η Λαμποραλ εχει μια μερα παραπανω ξεκουρασης μιας και επαιξε αποψε.Το παρηγορο ειναι οτι εξαντλησε και τον Ερτελ και τον Πλαις και τον Νοσιονι και δεν ξερω πως θα παρουσιαστουν.
Εγω προσωπικα το αυριανο ματς δεν θα το αντιμετωπιζα με τοση θερμη.Οχι αδιαφορια αλλα οχι και να λιωσουν στο παρκε.Αν ειναι να κερδισω και να ειμαι χωμα την Παρασκευη ευχαριστω δεν θα παρω.
Αντιθετα ματς παγιδα για Παο.Αν το ματς δεν παει καλα θα τραβηξει 30 λεπτο και Διαμαντιδης και Λασμογκιστ και μετα απο 2μερες πεταει να αντιμετωπισει την ξεκουραστη Φενερ.
louie
QUOTE (redleg7 @ Jan 19 2014, 19:07 ) *
Θα δειξει.Να δουμε και τι ρυθμο θα εχει το ματς.Αν το ματσακι πηγαινει καλα απο την αρχη φυσικα και θα το χτυπησει αλλα αν δει οτι δεν του βγαινει πιστευω οτι ειναι αρκετα εξυπνος να παει παρακατω και να προφυλαξει την ομαδα για το δυσκολο ματς της Παρασκευης.Εκει θελουμε φρεσκαδα.Η Λαμποραλ εχει μια μερα παραπανω ξεκουρασης μιας και επαιξε αποψε.Το παρηγορο ειναι οτι εξαντλησε και τον Ερτελ και τον Πλαις και τον Νοσιονι και δεν ξερω πως θα παρουσιαστουν.
Εγω προσωπικα το αυριανο ματς δεν θα το αντιμετωπιζα με τοση θερμη.Οχι αδιαφορια αλλα οχι και να λιωσουν στο παρκε.Αν ειναι να κερδισω και να ειμαι χωμα την Παρασκευη ευχαριστω δεν θα παρω.
Αντιθετα ματς παγιδα για Παο.Αν το ματς δεν παει καλα θα τραβηξει 30 λεπτο και Διαμαντιδης και Λασμογκιστ και μετα απο 2μερες πεταει να αντιμετωπισει την ξεκουραστη Φενερ.


30 λεπτο; 30 λεπτα για τον διαμαντιδη ειναι ξεκουραση... στην ευρωλιγκα εχει μ.ο 31... παντως ο ολυμπιακος εχει νεανικη ομαδα και δεν εξαντλουνται απο ενα 30λεπτο στην α1. ποσο μαλλον αφου το παιχνιδι στην ευρωλιγκα ειναι παρασκευη. το να μην εχουμε καναν τραυματισμο απο υπερπροσπαθειες και το να βαζουνε χερια-ποδια στην φωτια ειναι πιο σημαντικο.
Quincy
QUOTE(ice-wolf @ Jan 19 2014, 17:29 ) *
3. Ο ΟΣΦΠ μόνο κερδισμένος θα είναι. Με νίκη για ευνόητους λόγους. Αλλά και με ήττα. Γιατί; Γιατί θα δοθεί η δυνατότητα στους νεοφερμένους παίκτες να πάρουν το "βάπτισμα του πυρός". Γιατί ο Μπαρτζώκας θα μπορεί να δοκιμάσει κάποια πράγματα ενόψει των δύο αναμετρήσεων για την Ευρωλίγκα αλλά και τα πλεί οφ. Ολα τα παραπάνω, χωρίς να υπάρχει η πίεση για το αποτέλεσμα. Δεν υπάρχει καλύτερη συγκυρία για τους Ολυμπιακούς. Αν δεν κερδίσουν αύριο, δεν ξέρω αν μπορούν να κερδίσουν φέτος στο ΟΑΚΑ.


Συμφωνώ σε όλο το ποστ σου 100% και λίγο παραπάνω στο bold tongue.gif . Ιδανική πρόβα και για τις δύο ομάδες για το Ευρωπαικό ντέρμπυ σε μερικές βδομάδες που ίσως να είναι και σημαντικότερο από τον ημιτελικό κυπέλλου.

QUOTE(redleg7 @ Jan 19 2014, 17:34 ) *
ελπιζω να μην δουμε τιποτα 30λεπτα με Σπανουλη Περπερογλου Πριντεζη στο παρκε σε ενα τοσο αδιαφορο ντερμπι.


Μην ελπίζεις και πολύ smiley.gif
Ειδικά για τον Πρίντεζη, αν του βγει το ματς όπως με την Μπάρτσα πρέπει να πάρει χρόνο. Ότι πρέπει θα είναι για να συνεχίσει ν ανεβαίνει

QUOTE(louie @ Jan 19 2014, 17:52 ) *
και μην νομιζετε οτι ειναι ευκολο για τον ολυμπιακο να το κανει και απλα δεν το σκεφτηκε κανεις μεχρι τωρα... ο ολυμπιακος φετος ειναι ακομα πιο σοφτ γι αυτη την αποστολη.


Σίγουρα είναι πιο σοφτ από τον αντίπαλό του. Αλλά η επίθεση του Παναθηναικού είναι χειρότερη σε σχέση με του Ολυμπιακού και δεν είναι τόσο δύσκολο να την περιορίσεις. Σίγουρα πρέπει να ανταποκριθούν οι ψηλοί μας στο physical game αλλά δεν είναι και χαμένοι από χέρι σε καμία περίπτωση. Με τον Σίμονς ειδικά η ρακέτα μας ήταν αρκετά δυνατή. Υπάρχει μια σχετική ισοροποία σε άμυνα-επίθεση και επίθεση-άμυνα των δυο ομάδων.

Και ναι, το πιστεύω ότι δεν το χουν σκεφτεί, και προσπαθούν ακόμη (μάταια) να παίξουν το δικό τους μπάσκετ smiley.gif
Αν το είχαν σκεφτεί ήταν μεγάλη μ^#*&κια που δεν το δοκίμασαν, και διάλεξαν να χάσουν με τον ίδιο τρόπο όπως στα προηγούμενα 5.
redleg7
QUOTE (louie @ Jan 19 2014, 19:11 ) *
30 λεπτο; 30 λεπτα για τον διαμαντιδη ειναι ξεκουραση... στην ευρωλιγκα εχει μ.ο 31... παντως ο ολυμπιακος εχει νεανικη ομαδα και δεν εξαντλουνται απο ενα 30λεπτο στην α1. ποσο μαλλον αφου το παιχνιδι στην ευρωλιγκα ειναι παρασκευη. το να μην εχουμε καναν τραυματισμο απο υπερπροσπαθειες και το να βαζουνε χερια-ποδια στην φωτια ειναι πιο σημαντικο.

Σαφως επαγγελματιες παιχτες ειναι και ειναι αστειο που συζηταμε για 2 30λεπτα σε μια εβδομαδα απλα ειναι ενα ματς που πρεπει να το παρει η ομαδα.Αυτο που ανησυχει ειναι οτι αν η ομαδα αυριο εχει στο νου οτι θα παιξει ματς τελικο για να εξαντλησει τις πιθανοτητες της για το πλεονεκτημα εδρας προβλεπω οτι σε περιπτωση ηττας μην τους παρει απο κατω και δεν δειξουν το σθενος που πρεπει στα επομενα 3 ματς στην Ευρωπη(ενα εκτος και 2 εντος) μιας και μιλαμε για ματς που πρεπει οπωσδηποτε να τα κερδισει.Ας παρουν το παιχνιδι πιο χαλαρα και οτι ηθελε προκυψει.Να ειναι προετοιμασμενοι και να μην επαναληφθει αυτο που εγινε μετα τον ημιτελικο του Κυπελλου.

Πιστευω αυριο κλεινει η αγωνιστικη κοιλια που ανοιξε με το ματς του Κυπελλου και παμε για αλλα απο την Παρασκευη.Ο μονος τροπος να χαρω αυριανη νικη ειναι να παρουμε το ματς σχετικα πιο ξεκουραστα πραγμα που ειναι δυσκολο αυτη την στιγμη.
Quincy
QUOTE(manj13 @ Jan 19 2014, 17:58 ) *
"ελπιζω να μην δουμε τιποτα 30λεπτα με Σπανουλη Περπερογλου Πριντεζη στο παρκε σε ενα τοσο αδιαφορο ντερμπι"

Σορρυ που το λεω redleg7 αλλα νομιζω οτι ο πληγωμενος εγωισμος κυριως του Μπαρτζωκα αλλα και του Σπαν, ειναι ΠΟΛΥ ΠΙΘΑΝΟ να οδηγησει σε κατι τετοιο και το ματς να γινει do or die, μες τη πρεμουρα του ματς....


Δεν είναι θέμα "πληγωμένου εγωισμού" να παίζουν οι βασικοί σου 30λεπτα Γενάρη μήνα στα δυνατά παιχνίδια, ειδικά όταν πετούσαν αετό μέχρι πριν 20κατι μέρες. Κοινή λογική είναι. Στο κάτω κάτω δεν θα παίξουν και τραυματισμένοι 69.gif
goofy87
Από το αυριανό ντέρμπι περιμένω περισσότερα πράγματα απο τον Ούκιτς. Η αγωνιστική άνοδος του Κροάτη είναι απαραίτητη για τη συνέχεια στην Ευρολίγκα. Λογικά ο Μπατίστ θα πάρει μεγαλύτερο χρόνο συμμετοχής σε σχέση με τα προηγούμενα παιχνίδια. Διαψεύστε με αν δεν έχει δηλωθεί στην Α1.. wink.gif
spysta
κανενα απολυτως ενδιαφερον .. ειτε χασουμε με 20 ειτε κερδισουμε με 20 δεν μου κανει διαφορα.

το σημαντικο ματς ειναι την Παρασκευη με Καχα και ελπιζω το ''ντερμπυ'' με ΠΑΟ να περασει αναιμακτα και ησυχα.

ελπιζω μαλιστα να ειναι τοσο χαλαρο ωστε να παρουν λεπτα παικτες που δεν εχουν παιξει πολυ ή καθολου (Κατσιβελλης Μπεγκιτς Κολλινς Μουν) ωστε να παρουν ανασες κι αυτοι που τραβανε μεγαλο κουμπι (Σπανουλης Πριντεζης Περπερογλου) ..
κι ας τελειωσει το ματς με 30 ποντους διαφορα υπερ των πρασινων .. who cares ??
ice-wolf
QUOTE(spysta @ Jan 19 2014, 22:18 ) *
κανενα απολυτως ενδιαφερον .. ειτε χασουμε με 20 ειτε κερδισουμε με 20 δεν μου κανει διαφορα.

το σημαντικο ματς ειναι την Παρασκευη με Καχα και ελπιζω το ''ντερμπυ'' με ΠΑΟ να περασει αναιμακτα και ησυχα.

ελπιζω μαλιστα να ειναι τοσο χαλαρο ωστε να παρουν λεπτα παικτες που δεν εχουν παιξει πολυ ή καθολου (Κατσιβελλης Μπεγκιτς Κολλινς Μουν) ωστε να παρουν ανασες κι αυτοι που τραβανε μεγαλο κουμπι (Σπανουλης Πριντεζης Περπερογλου) ..
κι ας τελειωσει το ματς με 30 ποντους διαφορα υπερ των πρασινων .. who cares ??


Ο επίσημος Ολυμπικός... cares, που χάλασε τον κόσμο με την διαιτησία του ημιτελικού την Παρασκευή και σήμερα ζήτησε επιπρόσθετα μέτρα.
Ο ΟΣΦΠ θα το χτυπήσει το παιχνίδι, και καλό θα κάνουν στον Παναθηναϊκό να παίξουν και να το κερδίσουν. Δίνουν και σήμα στην Φενέρ ότι την Πέμπτη έρχονται για διπλό.
Air Kef
Εγώ αύριο θα μαζευτώ παρέα με πρασινους και κόκκινους φίλους να δούμε μαζί το ματς, παίζοντας το γνωστό drinking game (ανάλογα με την εξέλιξη του ματς) που επιβάλλει το ανέκδοτο της Α1 - δυστυχώς στον ημιτελικό Κυπέλλου ήμουν εκτός Αθήνας, είδα το ματς κανονικά και ακόμα τρώγομαι.

Ενδεικτικά:

- Κάρφωμα Γκιστ - 1 σφηνάκι
- Τάπα Λάσμε - 1 σφηνάκι
- Τρίποντο Λοτζέσκι - 1 σφηνάκι
- Πεταχτάρι Πρίντεζη - 1 σφηνάκι
- Ο Σλούκας πετάει χαρταετό - 1 σφηνάκι
- Ο Μπέγκιτς μπαίνει στο παιχνίδι - 1 σφηνάκι
- Ο Μπέκγιτς κάνει τάπα - 2 σφηνάκια
- Ο Μπέγκιτς καρφώνει - 2 σφηνάκια
- Ο Μπέγκιτς καρφώνει στα μούτρα του Λάσμε - 3 σφηνάκιαχαχαχα
- Ο ΔΔ μιλάει στον διαιτητή - 1 σφηνάκι
- Ο Μπαρτζώκας κουνάει δάχτυλο σε διαιτητή-γραμματεία - 1 σφηνάκι
- Για κάθε βολή που χάνει ο αντίπαλος, πίνουμε ένα σφηνάκι. (πχ. αστοχεί ο Σπανούλης σε ελ. βολή, οι του ΠΑΟ πίνουν 1 σφηνάκι)
- Τεχνική ποινή - 2 σφηνάκια
- Ο σκηνοθέτης δείχνει Δημήτρη Γιαννακόπουλο σε πρώτο πλάνο - 1 σφηνάκι
- Ο γνωστός φαλακρός φροντιστής του ΠΑΟ φαίνεται πίσω απο τον Πεδουλάκη - 1 σφηνάκι
- Ο Κεφ διαμαρτύρεται για την διαιτησία - ο Κεφ πίνει ενα σφηνάκι
- Διακοπή ματς, 3 σφηνάκια


Αυτά στο περίπου, θα οριστικοποιηθεί αύριο η τελική λίστα, καλή διασκέδαση σε όλους!
ALdaperan
QUOTE (Air Kef @ Jan 20 2014, 03:48 ) *
Εγώ αύριο θα μαζευτώ παρέα με πρασινους και κόκκινους φίλους να δούμε μαζί το ματς, παίζοντας το γνωστό drinking game (ανάλογα με την εξέλιξη του ματς) που επιβάλλει το ανέκδοτο της Α1 - δυστυχώς στον ημιτελικό Κυπέλλου ήμουν εκτός Αθήνας, είδα το ματς κανονικά και ακόμα τρώγομαι.

Ενδεικτικά:

- Κάρφωμα Γκιστ - 1 σφηνάκι
- Τάπα Λάσμε - 1 σφηνάκι
- Τρίποντο Λοτζέσκι - 1 σφηνάκι
- Πεταχτάρι Πρίντεζη - 1 σφηνάκι
- Ο Σλούκας πετάει χαρταετό - 1 σφηνάκι
- Ο Μπέγκιτς μπαίνει στο παιχνίδι - 1 σφηνάκι
- Ο Μπέκγιτς κάνει τάπα - 2 σφηνάκια
- Ο Μπέγκιτς καρφώνει - 2 σφηνάκια
- Ο Μπέγκιτς καρφώνει στα μούτρα του Λάσμε - 3 σφηνάκιαχαχαχα
- Ο ΔΔ μιλάει στον διαιτητή - 1 σφηνάκι
- Ο Μπαρτζώκας κουνάει δάχτυλο σε διαιτητή-γραμματεία - 1 σφηνάκι
- Για κάθε βολή που χάνει ο αντίπαλος, πίνουμε ένα σφηνάκι. (πχ. αστοχεί ο Σπανούλης σε ελ. βολή, οι του ΠΑΟ πίνουν 1 σφηνάκι)
- Τεχνική ποινή - 2 σφηνάκια
- Ο σκηνοθέτης δείχνει Δημήτρη Γιαννακόπουλο σε πρώτο πλάνο - 1 σφηνάκι
- Ο γνωστός φαλακρός φροντιστής του ΠΑΟ φαίνεται πίσω απο τον Πεδουλάκη - 1 σφηνάκι
- Ο Κεφ διαμαρτύρεται για την διαιτησία - ο Κεφ πίνει ενα σφηνάκι
- Διακοπή ματς, 3 σφηνάκια


Αυτά στο περίπου, θα οριστικοποιηθεί αύριο η τελική λίστα, καλή διασκέδαση σε όλους!


Σε βλέπω να γίνεσαι στουπί ! icon_drunk.gif
D-Wade
QUOTE(Air Kef @ Jan 20 2014, 03:48 ) *
Εγώ αύριο θα μαζευτώ παρέα με πρασινους και κόκκινους φίλους να δούμε μαζί το ματς, παίζοντας το γνωστό drinking game (ανάλογα με την εξέλιξη του ματς) που επιβάλλει το ανέκδοτο της Α1 - δυστυχώς στον ημιτελικό Κυπέλλου ήμουν εκτός Αθήνας, είδα το ματς κανονικά και ακόμα τρώγομαι.

Ενδεικτικά:

- Κάρφωμα Γκιστ - 1 σφηνάκι
- Τάπα Λάσμε - 1 σφηνάκι
- Τρίποντο Λοτζέσκι - 1 σφηνάκι
- Πεταχτάρι Πρίντεζη - 1 σφηνάκι
- Ο Σλούκας πετάει χαρταετό - 1 σφηνάκι
- Ο Μπέγκιτς μπαίνει στο παιχνίδι - 1 σφηνάκι
- Ο Μπέκγιτς κάνει τάπα - 2 σφηνάκια
- Ο Μπέγκιτς καρφώνει - 2 σφηνάκια
- Ο Μπέγκιτς καρφώνει στα μούτρα του Λάσμε - 3 σφηνάκιαχαχαχα
- Ο ΔΔ μιλάει στον διαιτητή - 1 σφηνάκι
- Ο Μπαρτζώκας κουνάει δάχτυλο σε διαιτητή-γραμματεία - 1 σφηνάκι
- Για κάθε βολή που χάνει ο αντίπαλος, πίνουμε ένα σφηνάκι. (πχ. αστοχεί ο Σπανούλης σε ελ. βολή, οι του ΠΑΟ πίνουν 1 σφηνάκι)
- Τεχνική ποινή - 2 σφηνάκια
- Ο σκηνοθέτης δείχνει Δημήτρη Γιαννακόπουλο σε πρώτο πλάνο - 1 σφηνάκι
- Ο γνωστός φαλακρός φροντιστής του ΠΑΟ φαίνεται πίσω απο τον Πεδουλάκη - 1 σφηνάκι
- Ο Κεφ διαμαρτύρεται για την διαιτησία - ο Κεφ πίνει ενα σφηνάκι
- Διακοπή ματς, 3 σφηνάκια


Αυτά στο περίπου, θα οριστικοποιηθεί αύριο η τελική λίστα, καλή διασκέδαση σε όλους!

3 μπουκάλια θα πιεί ο καθένας smiley.gif
PanosIlio
QUOTE(Air Kef @ Jan 20 2014, 03:48 ) *
Εγώ αύριο θα μαζευτώ παρέα με πρασινους και κόκκινους φίλους να δούμε μαζί το ματς, παίζοντας το γνωστό drinking game (ανάλογα με την εξέλιξη του ματς) που επιβάλλει το ανέκδοτο της Α1 - δυστυχώς στον ημιτελικό Κυπέλλου ήμουν εκτός Αθήνας, είδα το ματς κανονικά και ακόμα τρώγομαι.


Θα σας πρότεινα επίσης: είσοδο Μουν, κάρφωμα Μουν και τρίποντο Μουν. icon_drunk.gif

Το αποψινό θα το δω μάλλον αδιάφορα, δηλαδή δεν ξέρω τι θέλω. Καλό θα ήταν να κερδίσουμε, αλλά δεν το βλέπω, ξεκάθαρο φαβορί ο ΠΑΟ, 60-40.

Αν ο Ολυμπιακός θυμηθεί πως παίρνουν ριμπάουντ και αν τρέξει, ίσως το παιχνίδι πάει υπέρ μας.

Όλα θα κριθούν από την ψυχολογία. Πρέπει να επαναφέρουμε αυτό το "ένστικτο του δολοφόνου" που μας έδωσε 2 Ευρωλίγκες. Πρέπει να μας νιώσουν και λίγο στην άμυνα.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.