Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Ολυμπιακος - Maccabi
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Α1 Basket League > Ολυμπιακός
Pages: 1, 2
Quincy
Αυτό το παιχνίδι ίσως είναι ευκαρία για τον Ολυμπιακό να αφήσει γρήγορα πίσω του την βαριά ήττα της περασμένης Παρασκευής από την Baskonia. Η Maccabi δυσκολεύται αρκετά μακρυά από το Ισραήλ, και είναι μάλλον περιττό να πούμε ότι τέτοια παιχνίδια ο Ολυμπιακός επιβάλλεται να τα κερδίζει αν θέλει να στοχεύει την 4αδα. Το μεγαλύτερο ερωτηματικό για μένα είναι αν θα δούμε πάλι τον Ολυμπιακό που δεν μπορεί να ξεπεράσει τους 60 πόντους -κάτι που έχουμε δει ήδη αρκετές φορές φέτος-, γιατί σε τέτοια περίπτωση τα πράγματα είναι δύσκολα ακόμα και απέναντι σε πολύ χειρότερους ποιοτικά αντιπάλους από την Maccabi.

Στιγμιότυπα του πρώτου αγώνα στο Τελ Αβιβ


geo82
Πιστεύω ότι ο Ολυμπιακός θα καταφέρει να κερδίσει. Μια πολύ κακή βραδιά τυχαίνει σε όλες τις ομάδες.Υπάρχει πιθανότητα να πάω να το δω αυτό το ματσάκι. Ελπίζω να τα καταφέρω. Έχω αρκετό καιρό να πάω στο γήπεδο για αγώνα της Ευρωλίγκα.
john wick
Πολύ πονηρό ματς το σημερινό...
Νομίζω ότι του Ολυμπιακού του ταιριάζουν καλύτερα ομάδες που παίζουν πιο στρωτο μπάσκετ..
jazz thrilos
Νομίζω οτι όντως είναι πονηρό ματς, αλλά ποιό δεν είναι πλέον στην ευρωλίγκα; Η Μακάμπι είναι ο ορισμός της ομάδας που δεν ξέρεις τι να περιμένεις σε ένα βράδυ. Αν πχ της μπούνε τα τρίποντα, διότι διαθέτει καλούς σουτέρ (Τζάκσον, Ρολ κλπ), τότε μπορεί να κυνηγάς σε όλο το παιχνίδι. Αν όμως κλειδώσεις την περιφέρεια και ελέγξεις τις κινήσεις μέσα και έξω απο την ρακέτα του Τάιους, τότε μπορεί να κερδίσεις και με 20+ διαφορά.

Σε καλό φεγγάρι πάντως εμείς δεν βρισκόμαστε, η μεγάλη διαφορά πόντων στο ματς με την Μπασκόνια μας έκανε να επικεντρωθούμε περισσότερο στο ζήτημα της "συντριβής" και λιγότερο νομίζω στα πραγματικά θέματα που δείχνει να αντιμετωπίζει η ομάδα. Σε κάθε περίπτωση, το ματς με την Μπασκόνια τέλειωσε, πρέπει οπωσδήποτε να πάρουμε όλα τα παιχνίδια στην έδρα μας για να βρει και τον χρόνο και τον τρόπο να μοντάρει ο Σφαιρόπουλος την ομάδα εκ νέου με τις επιστροφές των τραυματιών (Σπανούλης και ελπίζω σύντομα Τιλί).
rahxephon13
Αν ο ολυμπιακος παρουσιαστή σοβαρός το ματς θα το πάρει εύκολα στην Α1 έριξε εκατό στην λαρισα και έδειξε καλά σημάδια άλλα ακόμα δεν είμαι σίγουρος τι πρόσωπο θα παρουσίαση σήμερα ενώ υπάρχει και το περίεργο στατιστικό με την μακαμπι οπού στις τελευταίες σας αναμετρήσεις κερδίζει ο φιλοξενούμενος αυτοί σας κανενε την χάρη φέτος εσείς θα αποδειχθείτε κάλοι οικοδεσπότες σήμερα smiley.gif
rankin
Το θέμα ειναι αφενός να κερδίσουμε, αφετέρου ομως και ο τρόπος έχει σημασία.
Ο Ολυμπιακός αυτη τη στιγμή πορεύεται με μονο εναν τρόπο, έχοντας ξεχάσει πλήρως το ξεκίνημα του στη διοργάνωση, τα σχήματα με τα 3 φοργουορντ, τον Στρελνιεξ, κλπ...
Οσο το πλάνο ειναι PnR με τον Μπιλι και ο θεός βοηθός, υπάρχει εξάρτηση υψηλού ρισκου, στην ημέρα του αρχηγού.
Οι περιφερειακοί ξένοι ειναι προφανές οτι θέλουν και χρόνο στο παρκέ για να βρουν ρυθμό, αλλά και τη μπάλα στα χέρια τους.
Αυτο το "περιμένω τη μπάλα στη γωνίτσα μου" καθιστά παίχτες σαν τον Τομπσον, τον Στρελνιεξ και τον Ρομπερτς σχετικά ακίνδυνους και τους βγάζει εκτός ρυθμου.
Αν δεν αλλάξει αυτό, καμία νικη με τη Μακάμπι δεν θα αποτελεί οδηγό για το μέλλον.
Ολα θα εξαρτώνται, απόλυτα, απο την μέρα στην οποία θα βρεθεί ο Σπανούλης.
RipCity
Κάποια σχόλια από τον λογαριασμό RedEmerald που ακολουθώ στο twitter. Γενικά συμφωνώ κι ελπίζω να μη συνεχίσουμε στο ίδιο μοτίβο αρχής γενομένης από σήμερα.

QUOTE
Η προηγούμενη παρασκευή ήταν Black Friday για τον μπασκετικό Ολυμπιακό. Όπως μας εξήγησε ο coach ήταν μια κακιά βραδιά και οφειλόταν στην έλλειψη συγκέντρωσης και στη νευρικότητα απόρροια των χαμένων σούτ !!!

Ελπίζω κάποιος κοντά στον coach να τον έπιασε και να του σφύριξε πως παίζει να μην έχει καταλάβει τι έγινε την Παρασκευή το βράδυ. Σύμφωνα με το θεώρημα Σφαιρό όλα σχετίζονται από την απόδοση της άμυνα μας ... εε λοιπόν δεν ισχυει αυτό.

Γιατί μπορεί να κρατάμε τον αντίπαλο κάτω από τον μ.ο. του στην επίθεση αλλά όταν στα 8 από τα 17 παιχνίδια έχουμε σκοράρει λιγότερους από 70 πόντους τότε ΝΟΜΟΤΕΛΕΙΑΚΑ θα χάσεις και θα υπάρξουν ημέρες που θα διασυρθείς!

Υπάρχει τεράστια απόσταση ανάμεσα στην κριτική και στην απαξίωση και θα είναι τεράστιο σφάλμα να μπούμε σε λογική ισσοπέδωσης της φετινής πορείας με ένα κακό παιχνίδι. Η παρατήρηση μου όμως είναι πως το δόγμα Σφαιρό περί κυρίαρχης άμυνας κλονίζεται και πλέον στοιχίζει!

«Όντως με την Μπασκόνια είχαμε πολλά ελεύθερα σουτ. Δεν τα βάλαμε κι αυτό έριξε την ψυχολογία μας και εκεί αδυνάτισε και η άμυνά μας και τρώγαμε εύκολα καλάθια. Μας πήρε μια κατηφόρα. Πρέπει να αντιδράσουμε και να είμαστε δυνατοί πνευματικά. Να πιστεύουμε στο σουτ μας. Πιστεύω στους παίκτες και στις δυνατότητές τους. Όταν είσαι μόνος σου πρέπει να σουτάρεις. Άρα είναι θέμα πνευματικό να είναι έτοιμος κάποιος κι έστω κι αν χάσει ένα δυο σουτ να βάλει το επόμενο!»

Problem solved!

Προφανώς το γεγονός πως έχουμε το 2ο χαμηλότερο % στο 3π σε ολόκληρη την Euroleague είναι ζήτημα πίστης ... και υποθέτω πως κανείς από τους αντίπαλους προπονητές δεν το έχει καταλάβει για να μας δίνει τα σουτ και να κλείνει το post.
lefpan
QUOTE (rankin @ Jan 16 2018, 12:10 ) *
Το θέμα ειναι αφενός να κερδίσουμε, αφετέρου ομως και ο τρόπος έχει σημασία.
Ο Ολυμπιακός αυτη τη στιγμή πορεύεται με μονο εναν τρόπο, έχοντας ξεχάσει πλήρως το ξεκίνημα του στη διοργάνωση, τα σχήματα με τα 3 φοργουορντ, τον Στρελνιεξ, κλπ...
Οσο το πλάνο ειναι PnR με τον Μπιλι και ο θεός βοηθός, υπάρχει εξάρτηση υψηλού ρισκου, στην ημέρα του αρχηγού.
Οι περιφερειακοί ξένοι ειναι προφανές οτι θέλουν και χρόνο στο παρκέ για να βρουν ρυθμό, αλλά και τη μπάλα στα χέρια τους.
Αυτο το "περιμένω τη μπάλα στη γωνίτσα μου" καθιστά παίχτες σαν τον Τομπσον, τον Στρελνιεξ και τον Ρομπερτς σχετικά ακίνδυνους και τους βγάζει εκτός ρυθμου.
Αν δεν αλλάξει αυτό, καμία νικη με τη Μακάμπι δεν θα αποτελεί οδηγό για το μέλλον.
Ολα θα εξαρτώνται, απόλυτα, απο την μέρα στην οποία θα βρεθεί ο Σπανούλης.

Συμφωνώντας σε όσα λες, θα πω με άλλα λόγια ότι το θέμα για τον Ολυμπιακό (και για το παιχνίδι με την Μακάμπι, αλλά και γενικότερα) είναι να προχωρήσει σε "αποσπανουλοποίηση", αλλά με τον Σπανούλη μέσα (χωρίς να χρειάζεται να είναι τραυματίας).
Όπως σωστά λες, στην αρχή της διοργάνωσης με τραυματία τον Σπανούλη η ομάδα είχε στρώσει ένα στυλ παιχνιδιού άκρως επιτυχημένου, με ρόλους σε όλους τους παίκτες, και ο Σφαιρό όντως κατάφερε να πάρει από όλους το περισσότερο που μπορούν να δώσουν.
Όλα αυτά άλλαξαν με την επιστροφή του Σπανούλη, για τους λόγους που και εσύ και άλλοι έχουν επισημάνει εδώ στο φόρουμ.
Ιδού, λοιπόν, κόουτς Σφαιρό, πεδίον δόξης λαμπρόν, να καταφέρεις να παίξεις ικανοποιητικό μπάσκετ με όλους τους παίκτες και με τον Σπανούλη μέσα, χωρίς να "αχρηστεύονται" παίκτες άξιοι που έδειξαν ότι μπορούν να αποδώσουν.
Περιμένω κι εγώ να δω τι θα κάνουμε σήμερα από αυτή την άποψη.
Σε κάθε περίπτωση, όμως, το παιχνίδι είναι σίγουρα must win, και πρέπει οπωσδήποτε να κερδηθεί για να πάρουμε το πλεονέκτημα έδρας.
basket72
Εύστοχη η ανάλυση του Redemerald που παρατέθηκε και όντως είναι κομμάτι άστοχη η δήλωση του κόουτς για το πως χάσαμε το ματς. Ωστόσο ας μην ξεχνάμε ότι έγινε λίγο μετά από ένα από τα μεγαλύτερα στραπάτσα στην ιστορία της ομάδας.
Άνθρωπος είναι κι αυτός θα τον επηρεάσει το θυμικό του. Το θέμα είναι να κάθησε τις επόμενες μέρες και να είδε τι μπορεί να γίνει καθώς πια είναι προπονητής στην ομάδα 3 γεμάτα χρόνια και έχει ψηθεί και στις επιτυχίες και στις αποτυχίες.
*Αν μη τι άλλο θέλω να ελπίζω smiley.gif

Πιστεύω ότι ακόμα και ο ίδιος ο Σπανούλης δεν θα θέλει να συνεχιστεί αυτό κι ας κρατήσουμε μια (τελευταία rolleyes.gif ) ελπίδα μήπως η όλη υπέρμετρη εστίαση γύρω από το γνωστό μονόπαντο παιχνίδι μας μπροστά συνέπεσε και με τους τραυματισμούς των 2 κοντών αλλά και των υπολοίπων.
Πιστευω δε, ότι το σχήμα με τα 3 φόργουοντς θα το ξαναδούμε αφού και πέρσι ήταν κάτι που επιστράτευσε ο κόουτς.
Το εύχομαι τουλάχιστον γιατί έστω και κομμάτι ανορθόδοξο, είναι ίσως ο μοναδικός τρόπος να καλύψουμε τις εγγενείς ελλείψεις μας στην περιφερειακή άμυνα αλλά και το έλλειμα επιθετικών λύσεων δεδομένης της -σχεδόν- πενιχρής συνεισφοράς του Ρόμπερτς.
Κρίμα και για τον Τόμπσον που έχει μπάσκετ μέσα του και μας λείπει κάτι τέτοιο στην περιφέρεια.

basket72
Τώρα μόλις είδα ότι οι δηλώσεις του κόοουτς δεν ήταν μετά το ματς στη Βιτόρια αλλά μετά το νικηφόρο ματς στην Α1.
Οπότε δεν είναι θέμα θυμικού αλλά στρεβλής αντίληψης για τα προβλήματα της ομάδας που έφεραν την συντριβή στην Βιτόρια. Αα, έκανα και λάθος και στα χρόνια που είναι στον πάγκο μας ο Σφαιρό, μιας και είναι 4 κι όχι 3 που έγραψα.

Ελπίζω λοιπόν να έχει μάθει κάτι από τις αποτυχίες και ας μην το παραδέχεται στις δηλώσεις του για τους δικούς του λόγους- μπορεί να έχει να κάνει με το πως βλέπει την ψυχολογία των παικτών π.χ και να μην θέλει να του ρίξει κι άλλο. Λέω εγώ τώρα, ως ψιλό-άσχετος με την ομάδα. rolleyes.gif
RipCity
QUOTE (basket72 @ Jan 16 2018, 13:18 ) *
Τώρα μόλις είδα ότι οι δηλώσεις του κόοουτς δεν ήταν μετά το ματς στη Βιτόρια αλλά μετά το νικηφόρο ματς στην Α1.
Οπότε δεν είναι θέμα θυμικού αλλά στρεβλής αντίληψης για τα προβλήματα της ομάδας που έφεραν την συντριβή στην Βιτόρια. Αα, έκανα και λάθος και στα χρόνια που είναι στον πάγκο μας ο Σφαιρό, μιας και είναι 4 κι όχι 3 που έγραψα.

Ελπίζω λοιπόν να έχει μάθει κάτι από τις αποτυχίες και ας μην το παραδέχεται στις δηλώσεις του για τους δικούς του λόγους- μπορεί να έχει να κάνει με το πως βλέπει την ψυχολογία των παικτών π.χ και να μην θέλει να του ρίξει κι άλλο. Λέω εγώ τώρα, ως ψιλό-άσχετος με την ομάδα. rolleyes.gif


Στα απέξω καλά τα λέει για την ψυχολογία, γιατί αυτό μας έλειπε να αρχίσουν και να δειλιάζουν να σουτάρουν. Στα από μέσα όμως αν δεν αλλάξει τρόπο παιχνιδιού τα τρίποντα θα συνεχίσουν να πέφτουν βροχή, αφού αυτά ευνοούνται από το παιχνίδι του Σπανούλη, και τα ταμπλό θα ραγίσουν.
pan24
Ο σφαιροπουλος εχει υπερβολικη προσκολληση με την αμυνα.Δεν χρειαζονταν αυτες οι δηλωσεις,μπορουσε να το καταλαβει καποιος που ειδε το παιχνιδι με τον παοκ
Με περιπου 3 λεπτα για να τελειωσει το παιχνιδι με τον ολυμπιακο στο -14 εφαγε ολο το ταιμ αουτ για να τους πει για την αμυνα οταν εκει ολοφανερα αυτο που ηθελες ηταν σχεδιασμενες γρηγορες επιθεσεις μηπως καταφερεις να γυρισεις

Δεν ειναι ο πρωτος προπονητης που κολλαει σε καποια πραγματα,οι περισσοτεροι εχουν σημαντικα η λιγοτερο σημαντικα κολληματα
Καποιος μπορει να πει οτι λεπτομερειες και εμμονες ξεχωριζουν την ελιτ οπως μπλατ,ζοτς,μεσινα απο πολυ καλους προπονητες οπως σφαιροπουλος και πασκουαλ rolleyes.gif

Με την μακαμπι ο καλος ολυμπιακος το εχει με αστερισκο.Αν η περιφερειακη αμυνα που μετα την επιστροφη σπανουλη πασχει αφησει κοουλ,τζακσον να κανουν οργια θα χρειαστει μεγαλο παιχνιδι απο μακλιν,πριντεζη,μιλουτινοφ
qspock
QUOTE(pan24 @ Jan 16 2018, 14:41 ) *
Με την μακαμπι ο καλος ολυμπιακος το εχει με αστερισκο.Αν η περιφερειακη αμυνα που μετα την επιστροφη σπανουλη πασχει αφησει κοουλ,τζακσον να κανουν οργια θα χρειαστει μεγαλο παιχνιδι απο μακλιν,πριντεζη,μιλουτινοφ


Υπαρχει τροπος να κερδισει ανετα το παιχνιδι ο Ολυμπιακος: Να παιξει οπως επαιξε στο Τελ-Αβιβ. Εδω μεσα το ματς θα ειναι παιχνιδακι.
Βεβαια, για να γινει αυτο πρεπει να παιξει και με αυτους που επαιξαν στο Τελ-Αβιβ.


το_καλύτερο_3d
Ε ασταδιαλα πια
stefkorner
QUOTE (το_καλύτερο_3d @ Jan 17 2018, 03:27 ) *
Ε ασταδιαλα πια


ποιον σιχτιριζεις; τον Παρακχουσκι που τον γλενταει ο Μακλιν ; smiley.gif
rankin
Πάει και ο Μακλίν???

εμείς έχουμε κάνει το τριποντο να μοιάζει ακραία δύσκολο... Σαν να σουτάρουμε απο το κεντρο ενα πράγμα.
jonaldidhs
Η Μακαμπι μου φαινεται αστεια ομαδα..Αλλα εσεις τα εχετε σπασει..Απτην αλλη ο Μακλιν λεει στον Σφαιρο για ενοχλησεις στην μεση και αυτος τον αφηνει μεσα..Στην επομενη φαση καρφωνει και ζηταει αλλαγη..Λεω εγω τωρα,μηπως υπαρχει πιθανοτητα να χτυπησε πιο πολυ?

Ασχολιαστο το γεγονος για τα μαυρα μλπουζακια απο μεσα και την αποθεωση για τον γυμναστη της ομαδας σας..

Μολις βγηκε ο Σπαν πηρατε διαφορα παντως..
rankin
Η Μακάμπι ειναι μια κουτη ομάδα με πολύ ταλέντο.
Οχι φέτος. Σχεδόν διαχρονικά.
Τον Ολυμπιακό οι εξυπνες ομάδες τον εγκλωβίζουν γιατί βρίσκουν τον τρόπο - οχι δυσκολα- να το κάνουν.
Η Μάκαμπι δεν ξέρω αν μπορεί να το κάνει
jonaldidhs
QUOTE (rankin @ Jan 16 2018, 21:38 ) *
Η Μακάμπι ειναι μια κουτη ομάδα με πολύ ταλέντο.
Οχι φέτος. Σχεδόν διαχρονικά.
Τον Ολυμπιακό οι εξυπνες ομάδες τον εγκλωβίζουν γιατί βρίσκουν τον τρόπο - οχι δυσκολα- να το κάνουν.
Η Μάκαμπι δεν ξέρω αν μπορεί να το κάνει

Νομιζω πρεπει να προσπαθησετε για να χασετε σημερα..
Επομενως δε πιστευω οτι μπορει να σας εγκλωβισουν..
το_καλύτερο_3d
QUOTE (stefkorner @ Jan 16 2018, 21:29 ) *
ποιον σιχτιριζεις; τον Παρακχουσκι που τον γλενταει ο Μακλιν ; smiley.gif

#olympiacosbcStopInjury #olympiacosbcStopInjury #olympiacosbcStopInjury
rankin
QUOTE(jonaldidhs @ Jan 16 2018, 21:39 ) *
Νομιζω πρεπει να προσπαθησετε για να χασετε σημερα..

Το έχουμε και αυτο το προσόν πάντως
Ειμαστε ικανοι για ολα
stefkorner
QUOTE (rankin @ Jan 17 2018, 04:38 ) *
Η Μακάμπι ειναι μια κουτη ομάδα με πολύ ταλέντο.
Οχι φέτος. Σχεδόν διαχρονικά.
Τον Ολυμπιακό οι εξυπνες ομάδες τον εγκλωβίζουν γιατί βρίσκουν τον τρόπο - οχι δυσκολα- να το κάνουν.
Η Μάκαμπι δεν ξέρω αν μπορεί να το κάνει


καλα φετος μπορεις να πεις οτι το χει ισορροπησει αρκετα,γ αυτο και στεκεται ακομα μεσα στην 8δα!
εχει καποιες αρχες με τον Σπαχια
μαλιστα εγω δεν βρισκω να εχει και τοσο πολυ ταλεντο φετος απο το 3 εως το 5
jonaldidhs
QUOTE (rankin @ Jan 16 2018, 21:40 ) *
Το έχουμε και αυτο το προσόν πάντως
Ειμαστε ικανοι για ολα

Ισχυει αυτο..Αλλα σημερα το θεωρω απιθανο..
pan24
Ο μονος τροπος να χασει ο ολυμπιακος σημερα ειναι να αρχισει να γραφει η μακαμπι τριποντα,να μην ξαναπαιξει ο μακλιν και ο ολυμπιακος να κολλησει στην επιθεση
Τα πρωτα δυο μπορει να γινουν το τριτο οχι γιατι η μακαμπι δεν την παλευει στην αμυνα
shtarkws
Νομίζω ότι υπάρχει μια υποτίμηση για τον Ολυμπιακό και δεν το αξίζει
rankin
QUOTE(shtarkws @ Jan 16 2018, 21:56 ) *
Νομίζω ότι υπάρχει μια υποτίμηση για τον Ολυμπιακό και δεν το αξίζει

Καλά, κάτσε να μην έχουμε διαφορά ασφαλείας στην 4η περίοδο και θα σου πω εγώ.
SteveNashidis
Τι γινεται με Τόμσον είναι το θέμα;;;
stefkorner
QUOTE(Voyager @ Jan 17 2018, 05:00 ) *
Τι γινεται με Τόμσον είναι το θέμα;;;


για καποιον λογο το μεσο απ το οποιο βλεπω το ματς, ,φροντιζει να δειχνει συνεχως τις αντιδρασεις του στον παγκο!συνεχως πλανα πανω του !γιατι αραγες (;;;) rolleyes.gif

(εκτος αν τον μπερδευει ο σκηνοθετης με τον Μακλιν..)
SteveNashidis
Ακριβώς. Και δείχνει αρκετά ξενερωμένος.
D-Wade
εντωμεταξύ σε ένα ημίχρονο πιάσαμε σχεδόν τον μέσο όρο ασιστ (15)
Quincy
Όχι link για τους αγώνες εδώ γκαις. Αν θέλετε σε pm.
D-Wade
QUOTE(Voyager @ Jan 16 2018, 22:07 ) *
Ακριβώς. Και δείχνει αρκετά ξενερωμένος.

Τώρα τελευταία νομίζω κάνει φιλότιμες προσπάθειες να τον χάσει ο Σφαιρό. Αν και σήμερα για τα 3:32 φταίνε τα 2 γρήγορα φάουλ
rankin
QUOTE(D-Wade @ Jan 16 2018, 22:09 ) *
Τώρα τελευταία νομίζω κάνει φιλότιμες προσπάθειες να τον χάσει ο Σφαιρό. Αν και σήμερα για τα 3:32 φταίνε τα 2 γρήγορα φάουλ

Ναι
τον προφυλάσσει για αργότερα...
Quincy
Χωρίς να έσω δει πάνω από 5-6 παιχνίδια της Maccabi, αμφιβάλλω πως έχει ξαναπαρουσιαστεί τόσο κακή. Credits και στον Ολυμπιακό γι αυτό βέβαια.
kotzito
Θα ήθελα να δω στα φόρουμ της Μακάμπι πόσοι θα ζητάνε το κεφάλι του Σπάχια μετά το σημερινό tongue.gif

Έβγαλε αντίδραση η ομάδα σήμερα πάντως με τους περισσότερους παίκτες να είναι θετικοί. MVP της καρδιάς μας ο Γιώργος ο Μπόγρης.
rankin
Κυνηγήσαμε την κατοστάρα αλλα δε μας εκατσε.
Κατα τάλλα, ηταν ο αγωνας της Παρασκευής στο ανάποδο....
airg
Οσοι πανε στο γήπεδο δεν διαβαζουν το φορουμ

http://m.sport24.gr/Basket/Euroleague/eb-n...rh.5032952.html
lefpan
QUOTE (shtarkws @ Jan 16 2018, 21:56 ) *
Νομίζω ότι υπάρχει μια υποτίμηση για τον Ολυμπιακό και δεν το αξίζει

Γειά στο στόμα σου! Κι ας μην είσαι Ολυμπιακός.
Αυτό λέω κι εγώ συνέχεια, και μου λένε (κάποιοι) ότι έχω βγάλει το ολυμπιακόμετρο.
D-Wade
Εύκολη , ξεκούραστη νίκη σήμερα. Ελπίζω να μην έχει κάτι σοβαρό ο Μακλιν και να παίξει την Πέμπτη. Θα είναι πολύ σημαντικός αγώνας για το πλεονέκτημα. Και εδώ που τα λέμε , αν γίνεται , καλό είναι να αποφύγουμε και την 4η θέση
mixalisgate7
Μπράβο στην ομάδα για την αντίδραση που έβγαλε μετά από μια βαριά ήττα. Σπανούλης, Μακλίν και Μιλουτίνοφ οι διακριθέντες, οι δυο Παπ και Πρίντεζης έκαναν την χαμαλοδουλειά. Σε ακόμη ένα ματς σε ρηχά νερά κινήθηκαν οι Ρόμπερτς και Στρέλνιεκς, πρέπει να ανέβουν. Απίστευτο που έχουμε δεύτερο τραυματισμό από το κάρφωμα, λόγικα δεν παίξει με την Χίμκι ο Μακλίν.
john wick
Βλεπω τον Roberts του Ολυμπιακου ,γυρναω καναλι κ βλεπω τον Hackett..
Ξαναγυρναω βλεπω Roberts ,ξαναγυρναω βλεπω Hackett..



65.gif hammer.gif kill.gif
benchwarmer
QUOTE(airg @ Jan 16 2018, 22:54 ) *
Οσοι πανε στο γήπεδο δεν διαβαζουν το φορουμ

http://m.sport24.gr/Basket/Euroleague/eb-n...rh.5032952.html


Νομίζω πως περισσότερο ήταν αντιμετώπιση ως "ατραξιόν" παρά εκτίμηση της προσφοράς του από πριν καν μπει στο παρκέ. Εκτός αν προηγήθηκε κάποια δήλωση ή κάτι που δεν έχω υπόψην μου...
Σε κάθε περίπτωση, έχει κάποιες βδομάδες που πράγματι βοηθάει σημαντικά και μακάρι να συνεχίσει έτσι (μακάρι να μην χρειαστεί δηλαδή να παίζει και πολύ, αν και πάλι σήμερα είχαμε τα ίδια με τον ΜακΛιν...). Αλλά μην κάνουμε το άσπρο-μαύρο, κάποια στιγμή στα μέσα Δεκέμβρη ήταν ο παίχτης με το χειρότερο ράνκινγκ (και ένα από τα 3-4 χειρότερα +/-) σε όλη την Ευρωλίγκα.

Για σήμερα, μάλλον θα πρέπει να συνηθίσουμε σε τέτοιες μεταπτώσεις με το νέο φορμάτ, αρχίζει και θυμίζει σημαντικά την κανονική περίοδο του ΝΒΑ η όλη υπόθεση. Μακάρι να είμαστε πλήρεις (πλην Αγραβάνη δηλαδή) στη Μόσχα, πραγματικά έβλεπα τον Τολιόπουλο εκτός 12άδας (που κανονικά δεν θα ήταν καν ο 13ος αλλά ο 14ος παίχτης) και δεν το πίστευα.
Στόχος πάντως πρέπει να είναι όχι η 4άδα αλλά η 3άδα (αν θεωρήσουμε ότι οι 5 πρώτοι θα είναι οι γνωστοί).. Επίσης ερώτηση γιατί δεν το έχω προσέξει καθόλου, το σχήμα με τον Χόλις στο 2 έχει δοκιμαστεί καθόλου με τον Σπανούλη μοναδικό γκαρντ? Σίγουρα δοκιμάστηκε στην αρχή με όλους τους υπόλοιπους (Μάντζαρη, Ρόμπερτς, Στρέλνιεκς), με τον Σπαν όμως?

RipCity
QUOTE (airg @ Jan 16 2018, 21:54 ) *
Οσοι πανε στο γήπεδο δεν διαβαζουν το φορουμ

http://m.sport24.gr/Basket/Euroleague/eb-n...rh.5032952.html


Φάση Τάσος Πάντος και στο πιο καλτ του ακόμα όμως κι όχι για αγωνιστικό λόγο. Εδώ δεν ακούει το όνομά του ο Παπαπέτρου πχ (αυτό του λειπε tongue.gif )

Ήταν τόσο αστεία η Μακάμπι σήμερα, που ούτε καν ότι την κάναμε εμείς να παίξει τόσο άσχημα δεν μπορεί να ειπωθεί. Μιλάμε για τσίρκο μεντράνο. Κρίμα τα λεφτά που πετάνε κάθε χρόνο και αυτοί περισσότεροι κρίμα από την Εφές κτλ γιατί έχουν και ιστορία και λαό.

-Προσωπικά δεν είδα κάτι πολύ διαφορετικό, αφού όποιος guard έπαιξε δίπλα στον Σπανούλη παλι διακοσμητικός ήταν. Και εντάξει ο Μάντζαρης δεν είναι για παραπάνω, αλλά ο Roberts που υποτίθεται ήρθε για παραπάνω είχε παρόμοιο ρόλο δίπλα στον αρχηγό. Και το rotation πανομοιότυπο ήταν στο πρώτο μέρος και λογικά ο Hollis θα παραμείνει σε ρόλο κάτω των 10 λεπτών για το υπόλοιπο της σεζόν (αν βγάλει τη σεζόν).
-Επίσης πάλι από τρίποντα τίποτα, θα χε ξεχάσει κανείς ανοιχτή καμιά πόρτα για το τσιγάρο και επηρέασε και τα σουτ μας. Τα βάλαμε στο τέλος μόνο, που είχαμε το garbage time.
-Επίσης και πάλι δε βγάλαμε αιφνιδιασμούς καθόλου, ακόμη και σε αυτή την άθλια αμυντικά Μακάμπι σε ματς που βάλαμε 100 πόντους μόλις 3 τέτοια καλάθια συνολικά με το ένα να έρχεται στο τέλος που πέταγαν αετό οι άλλοι. Θα περίμενε κανείς αρκετά παραπάνω κόντρα σε ομάδα με τέτοια εικόνα. Ο Σπανούλης και ο Μάντζαρης κάθε φορά που παίρνουμε ριμπάουντ πάνε πολύ βαθειά στη ρακέτα μας για να πάρουν μπάλα. Το λέει ο κόουτς ότι το θέλει να τρέξουμε, αλλά αν πραγματικά το θέλει να δώσει άλλες εντολές γιατί δουλειά έτσι δε γίνεται. Πως ένας αργός παίκτης θα βγάλει αιφνιδιασμό παίρνοντας την μπάλα στις βολές μας. Αν τουλάχιστον τρέξει χωρίς την μπάλα προς τη σέντρα όταν πάρει άλλος παίκτης το ριμπάουντ και την πάρει εκεί, τότε ναι θα μπορεί και να βγει κάτι.


Από αυτό το παιχνίδι εγώ κρατάω τα λίγα επιτέλους λάθη, την πολύ σημαντική νίκη, τον ανεβασμένο Nikola κι ελπίζω να μην έχει τίποτα σοβαρό ο Μακλίν, αλλά επειδή Ολυμπιακός είσαι λογικά αποκλείεται να ναι καλά για Ρωσία. Συνεχίζουμε κι ελπίζω απλά να βρουν το χέρι τους κάποιοι παίκτες, γιατί τρόπο παιχνιδιού δε βλέπω να αλλάζουμε.
airg
QUOTE(benchwarmer @ Jan 17 2018, 00:14 ) *
Νομίζω πως περισσότερο ήταν αντιμετώπιση ως "ατραξιόν" παρά εκτίμηση της προσφοράς του από πριν καν μπει στο παρκέ. Εκτός αν προηγήθηκε κάποια δήλωση ή κάτι που δεν έχω υπόψην μου...

Ατραξιον ο Μπόγρης;

Ε οχι, νομιζω αυτη η τοποθέτηση ειναι απαραδεκτη.
benchwarmer
QUOTE(airg @ Jan 16 2018, 23:21 ) *
Ατραξιον ο Μπόγρης;

Ε οχι, νομιζω αυτη η τοποθέτηση ειναι απαραδεκτη.


Δεν καταλαβαίνω τι θεωρείς απαράδεκτο. Ατραξιόν ναι, τύπου Τάσος Πάντος που αναφέρθηκε πιο πάνω, ή Brian Scalabrine. Και δεν το λέω για κακό, καλό είναι και τον βοηθάει και ψυχολογικά. Εκτός αν πιστεύεις ότι υπήρχε καθαρά αγωνιστικός λόγος να αποθεωθεί μόλις σηκώθηκε να περάσει στο παρκέ, και να γίνει σύνθημα μετά από ένα ριμπάουντ.
kotzito
Νομίζω γενικά μετά την επιστροφή Σπαν επιθετικά έχει γίνει λίγο μονότονο το παιχνίδι μας. Οκ, προφανώς δεν φταίει ο Σπανούλης σε αυτό μάλλον (άλλωστε σε κάθε ματς έχει τόσες ασίστ όσες έχουν τα υπόλοιπα γκαρντ μαζί), αλλά δεν βλέπω ιδιαίτερη φαντασία να δοκιμάσουμε κάτι άλλο. Θυμάμαι στην αρχή της σεζόν κάτι συστήματα που ο Μιλουτίνοφ ανέβαινε στα 4 μέτρα και λειτουργούσε σαν λίμπερο για να σπάει την μπάλα. Ε, αυτά πλέον έχουν εξαφανιστεί τελείως.
akratacity
Ο Μπογρης εκμεταλλευτηκε παντως την μεγαλη αστοχια στο τελος του ματς και μαζεψε 7 ριμπαουντ σε περιπου 7 λεπτα...
airg
Οποιος ακουσε τις δηλωσεις του Μπογρη στη νοβα μετα τον αγωνα, μονο σεβασμο μπορει να εχει για την αγωνιστική πορεια του.
Ειρωνιες και εμπαθειες τις προσπερναω
akratacity
QUOTE (kotzito @ Jan 16 2018, 23:26 ) *
Νομίζω γενικά μετά την επιστροφή Σπαν επιθετικά έχει γίνει λίγο μονότονο το παιχνίδι μας. Οκ, προφανώς δεν φταίει ο Σπανούλης σε αυτό μάλλον (άλλωστε σε κάθε ματς έχει τόσες ασίστ όσες έχουν τα υπόλοιπα γκαρντ μαζί), αλλά δεν βλέπω ιδιαίτερη φαντασία να δοκιμάσουμε κάτι άλλο. Θυμάμαι στην αρχή της σεζόν κάτι συστήματα που ο Μιλουτίνοφ ανέβαινε στα 4 μέτρα και λειτουργούσε σαν λίμπερο για να σπάει την μπάλα. Ε, αυτά πλέον έχουν εξαφανιστεί τελείως.

Αυτες οι φασεις που λες με τον Μιλουτινοφ εγιναν καποιες φορες σημερα αλλα τα σουτ απο την αδυνατη πλευρα ηταν αστοχα αν και παντελως ελευθερα. Δεν αποτελουν και καποιο ιδιαιτερο συστημα απλα ο ψηλος μετα το πικ κανει short roll, παιρνει τη μπαλα στο high post και στη "σπαει" στη αδυνατη πλευρα...
qspock
QUOTE(akratacity @ Jan 16 2018, 23:32 ) *
Αυτες οι φασεις που λες με τον Μιλουτινοφ εγιναν καποιες φορες σημερα αλλα τα σουτ απο την αδυνατη πλευρα ηταν αστοχα αν και παντελως ελευθερα. Δεν αποτελουν και καποιο ιδιαιτερο συστημα απλα ο ψηλος μετα το πικ κανει short roll, παιρνει τη μπαλα στο high post και στη "σπαει" στη αδυνατη πλευρα...


Ειναι ενα απλο συστημα που ομως ταιριαζει γαντι στην ομαδα και πραγματι το δουλευε στις αρχες πολυ. Καλο ηταν που το ξαναειδαμε σημερα...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.