Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Εφημερίδα Αθλητική Ηχώ
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Οτιδήποτε για το μπάσκετ
Tony_K
Το συγκεκριμένο θέμα δεν έχει 100% σχέση με το μπάσκετ, αλλά το έμαθα πριν από πολύ λίγο από έγκυρη πηγή από μέσα και σας το μεταφέρω. Μετά από 61 χρόνια η αθλητική εφημερίδα "Αθλητική Ηχώ" κλείνει. Εγώ προσωπικά Ολυμπιακός είμαι και ούτε πολυδιαβάζω αθλητικές εφημερίδες, αλλά όπως και να το κάνουμε, είναι ιστορική είδηση.
NBAholic
Ιστορική εφημερίδα, σίγουρα πέρασαν αρκετοί γνωστοί δημοσιογράφοι από εκεί, αλλά οπαδική. Κι αυτό τα χαλάει όλα σ'εμένα. Ποτέ δεν πρόκειται να στενοχωρηθώ για το κλείσιμο κάποιου οπαδικού εντύπου.
Air Kef
Στην αρχή της δεν ήταν οπαδική από ότι έχω καταλάβει.

Αν έπρεπε να κλείσουν κάποιες αυτές είναι ο Πρωταθλητής με την Ντέρμπυ και την Σκορ.

Ώρα για Σπορ,ΦΩΣ και Ηχώ δεν είναι φανατισμένες.

Γιατι κλείνει και πότε ξέρει κανείς;
tsops
QUOTE(Air Kef @ May 23 2006, 05:12 PM)
Γιατι κλείνει και πότε ξέρει κανείς;
*


Είχε πολλά προβλήματα, μειωμένα φύλλα, απλήρωτοι εργαζόμενοι, κλπ.

Το πότε δεν νομίζω ότι έχει ανακοινωθεί ακόμα sad.gif

Συμφωνώ με τον holic, αλλά ότι και να είναι, αποτελεί μία από τις ιστορικότερες αθλητικές εφημερίδες της σύγχρονης Ελλάδος και είναι λυπηρό το γεγονός ότι κλείνει.
kop-13
Πάρα πολλοί παναθηναϊκοί μεγαλώσαμε με την Ηχώ αλλα εγώ χάρηκα που έκλεισε γιατί το κατάντημα της ήταν θλιβερό!
dizzy_fingers
Το κατάντημα γενικώς του αθλητικού τύπου, είναι χάλια στη χώρα μας...
Αλλά από τη στιγμή που άνθρωποι μένουν χωρίς δουλειά, είναι σίγουρα ένα άσχημο γεγονός...
Papaloukas 4 ever
Η εφημερίδα, μέχρι τουλάχιστον και πριν 1-1,5 χρόνια άνηκε στον Όμιλο Γεωργαλά. Είναι ο γνωστός Όμιλος που έβγαζε και το Τρίποντο, που όμως μετά το θανατό του μπαμπά Γεωργαλά (Κλεομένης) πήρε την κάτω βόλτα, μιας και ο γιός του φάνηκε λίγο ανίκανος να διαχειριστεί τις δυνατότητες και την προϊστορία του ομίλου. Μέχρι και πριν από λίγο καιρό, ακουγόταν ότι ήθελε να την πουλήσει την εφημερίδα (που, αλήθεια είναι ότι, ως τίτλος και μόνο θα επιανε αρκετά) αλλά από ότι φαίνεται μάλλον δεν τα κατάφερε. Πάντως μην αποκλείεται και την περίπτωση να την έχει ήδη πουλήσει και απλώς η νέα ιδιοκτησία να την κλείνει προκειμένου να μην πληρώσει ό,τι χρέη έχει και να την ξανανοίξει καθαρή. Είδομεν.
Alexmei
καλή εφημερίδα αλλά προτιμώ Basketnews για πλήρη μπάσκετ
thrylos7
angry_red.gif ugly1.gif ugly_tocktock.gif Δε μπορώ άλλο... shot.gif

Είναι στενάχωρο το γεγονός...

Δεν έχω πάρει καμιά φορά στη ζωή μου πρωταθλητή, καμιά Φως των σπορ, αλλά έχω πάρει την Αθλητική Ηχώ(Φωνή-έτσι δε λέγεται τη Δευτέρα; )

Ήταν μετά από ένα All Star Game (κάπου στο 2001-2002.. ή μήπως 2003; ) και ήταν η μόνη που είχε έγχρωμες φωτογραφίες...
NBAholic
Ε, τουλάχιστον δε θα ξαναπάρεις...
Tony_K
Η εφημερίδα ήδη έκλεισε, την Τρίτη δεν έβγαλε φύλλο. Έτσι για την ιστορία πάντως τα τελευταία εξώφυλλα είχαν αρκετή (έστω οπαδική) σχέση με το μπάσκετ. Δε νομίζω ότι πρέπει να αντιμετωπίζετε μια εφημερίδα σαν ένα - οπαδικό ή μη - φύλλο. Είναι ένας οργανισμός με εργαζόμενους οι οποίοι, λόγω κακής διαχείρισης κάποιων, αυτομάτως χάνουν έναν οικονομικό τους πόρο. Και είναι μάλλον σοβαρή είδηση ότι μια εφημερίδα κλείνει μετά από 61 χρόνια λειτουργίας ανεξάρτητα από τον οπαδικό της χαρακτήρα. Δε νομίζω ότι μπορεί να συγκριθεί με τη BasketNews, είναι τελείως διαφορετικά τα μεγέθη. Προς το παρόν δε συζητιέται να την πάρει άλλος. Άλλωστε έχει κοινή διοίκηση με τη Sportime αρά..ούτε ψύλλος στον κόρφο ορισμένων. Σίγουρα η Ελλάδα έχει πήξει από αθλητικές εφημερίδες, αλλά ύπάρχει και πιο ωραίος τρόπος για να κλείσει ένα έντυπο.Υπάρχει κάποιος από εμάς που να μη ψιλοστενοχωρήθηκε με την απόσυρση του Τριπόντου χωρίς ούτε αποχαιρετιστήριο τεύχος;;
NBAholic
QUOTE
Έτσι για την ιστορία πάντως τα τελευταία εξώφυλλα είχαν αρκετή (έστω οπαδική) σχέση με το μπάσκετ.


Nαι, ξέρω. Κατά τον ίδιο τρόπο που και οι δήμαρχοι και πρωθυπουργοί, λίγο πριν τις εκλογές και την πιθανή τους πτώση σκέφτονται επιτέλους να δραστηριοποιηθούν στα έργα τους, μπας και ανατρέψουν την κατάσταση στο τέλος και τους πάρουν οι ψηφοφόροι με καλό μάτι.

Αυτό δεν είναι αναγκαστικά μπηχτή, μιας και οι περισσότεροι Έλληνες γενικότερα είναι ποδοσφαιρικοί, αλλά ειλικρινά, αυτό ήταν το πρώτο πράγμα το οποίο σκέφτηκα διαβάζοντας αυτά.

QUOTE
Υπάρχει κάποιος από εμάς που να μη ψιλοστενοχωρήθηκε με την απόσυρση του Τριπόντου χωρίς ούτε αποχαιρετιστήριο τεύχος;;


Στενοχωρέθηκα, γιατί ήταν ένα περιοδικό που με εξέφραζε (ως προς τα ενδιαφέροντά μου) και είχε μια κάποια ποιότητα. Η ιστορικότητα παίζει το δικό της ρόλο, αλλά εμένα, προσωπικά τουλάχιστον, δε με απασχολεί σαν κριτήριο.
Alexmei
QUOTE(thrylos7 @ May 24 2006, 10:15 PM)
angry_red.gif  ugly1.gif  ugly_tocktock.gif  Δε μπορώ άλλο...  shot.gif

Είναι στενάχωρο το γεγονός...

Δεν έχω πάρει καμιά φορά στη ζωή μου πρωταθλητή, καμιά Φως των σπορ, αλλά έχω πάρει την Αθλητική Ηχώ(Φωνή-έτσι δε λέγεται τη Δευτέρα; )

Ήταν μετά από ένα All Star Game (κάπου στο 2001-2002.. ή μήπως 2003; ) και ήταν η μόνη που είχε έγχρωμες φωτογραφίες...
*



καλά ρε μην τρελένεσαι icon_drunk.gif
thrylos7
QUOTE
Υπάρχει κάποιος από εμάς που να μη ψιλοστενοχωρήθηκε με την απόσυρση του Τριπόντου χωρίς ούτε αποχαιρετιστήριο τεύχος;;

Χωρίς ψιλό-... Τον είχα πρήξει ένα μήνα τον άνθρωπο.. "Μήπως ήρθε το..." "Οχι..." κατευθείαν...

και συνεχίζω... angry_red.gif ugly1.gif ugly_tocktock.gif shot.gif
NBAholic
(Άσχετο: Έχεις ποιητική φλέβα βλέπω, ε thrylε; )
thrylos7
Για τα smilies λες; biggrin.gif

Ναι, τις περιττές μέρες αλλάζω το όνομά μου σε Rudyard Kipling... biggrin.gif

Όχι, δεν έχω, το συγκεκριμένο όμως μου αρέσει πολύ.
morfi
QUOTE(dizzy_fingers @ May 24 2006, 12:15 AM)
Το κατάντημα γενικώς του αθλητικού τύπου, είναι χάλια στη χώρα μας...
*

Και για ολα ευθυνονται οι ηλιθιες εφημεριδες του ΠΑΟ που τον βγαζουν νικητη μεσα στο καραισκακι 24.gif πριν ερθει να παιξει.



Εγω χαιρομαι που κλεινει η αθλητικη ηχω... Πολυ γλωσσα ειχε βγαλει τελευταια...
morfi
QUOTE(Tony_K @ May 24 2006, 11:45 PM)
Υπάρχει κάποιος από εμάς που να μη ψιλοστενοχωρήθηκε με την απόσυρση του Τριπόντου χωρίς ούτε αποχαιρετιστήριο τεύχος;;
*

ΕΓΩ!!!!! Δεν με ενδιεφερε καθολου απο τοτε που ανακαλυψα οτι το Slam και αλλα αμερικανικα περιοδικα ερχονται και στην ελλαδα.
Αν και δεν μπορω να πω... δεν εχασα ουτε ενα τευχος απο το τριποντο για 2-3 χρονια biggrin.gif αλλα με απογοητευσε οσον αφορα τις σελιδες που αφιερωνε για το ΝΒΑ!Καμμια φορα μπορει να μην ειχε και καμμια...
NBAholic
QUOTE
Αν και δεν μπορω να πω... δεν εχασα ουτε ενα τευχος απο το τριποντο για 2-3 χρονια  αλλα με απογοητευσε οσον αφορα τις σελιδες που αφιερωνε για το ΝΒΑ!Καμμια φορα μπορει να μην ειχε και καμμια...


Αυτή η μείωση των σελίδων (κι ακόμη περισσότερο των αφιερωμάτων) είχε απογοητεύσει κι εμένα. Ελλείψει internet, μάλιστα, επί αρκετό καιρό, είχα ελάχιστα μέσα να ασχολούμαι σε βάθος. Ενώ τώρα...ότι ΝΒΑ αφιέρωμα μας κοτσάρουν, έχω προλάβει να το βρω στο διαδίκτυο εκ των προτέρων.

ΥΓ1: Να υποθέσω ότι μόνο τις ΝΒΑ σελίδες διάβαζες;

ΥΓ2: Αλήθεια, πόσο εκτιμάς το NCAA;
Warrior
Κριμα γιατι ηταν μια ιστορικη εφημεριδα...

Εγω δεν θεωρω κακο να υπαρχουν οπαδικες εφημεριδες.Φτανει να μην ειναι
επιπεδου Derby και Πρωταθλητη.Και δεν παμε βηματακι οταν κλεινουν οι
μετριοπαθεις,σχετικα τελευταια,οπαδικες εφημεριδες και ενισχυονται καποιες σαν τις
προαναφερθησες..

Ποσο θα αντεξει η Basketnews...οεο??
morfi
QUOTE(NBAholic @ May 26 2006, 03:15 AM)
Αυτή η μείωση των σελίδων (κι ακόμη περισσότερο των αφιερωμάτων) είχε απογοητεύσει κι εμένα.
*

Ειχα πεσει σε καταθλιψη... Ασε που εβαζαν συνεχεια τις ιδιες φωτογραφιες... Παλι καλα που βρηκα το slam και ολα τα αλλα περιοδικα και επανηλθα σε φυσιολογικου ρυθμους ζωης... Ζωης... ΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ sad.gif sad.gif sad.gif sad.gif sad.gif sad.gif


QUOTE(NBAholic @ May 26 2006, 03:15 AM)
Ελλείψει internet, μάλιστα, επί αρκετό καιρό, είχα ελάχιστα μέσα να ασχολούμαι σε βάθος. Ενώ τώρα...ότι ΝΒΑ αφιέρωμα μας κοτσάρουν, έχω προλάβει να το βρω στο διαδίκτυο εκ των προτέρων.
*

Και εγω το ιδιο!Πλακα δεν εχει? tongue.gif


QUOTE(NBAholic @ May 26 2006, 03:15 AM)
ΥΓ1: Να υποθέσω ότι μόνο τις ΝΒΑ σελίδες διάβαζες;
*

Στην αρχη που ειμουνα μικρος και ανοητος σχεδον ολο... Μετα που εβαλα μυαλο διαβαζα μονο τις σελιδες του ΝΒΑ και αν ειχα χρονο... δεν διαβαζα τιποτα αλλο...

QUOTE(NBAholic @ May 26 2006, 03:15 AM)
ΥΓ2: Αλήθεια, πόσο εκτιμάς το NCAA;
*

Παρα πολυ... Παρα μα παρα πολυ... Πολυ λενε οτι αυτο ειναι το καλυτερο πρωταθλημα στον κοσμο... Δεν τους φερνω αντιρρηση... biggrin.gif
morfi
QUOTE(Warrior @ May 26 2006, 11:37 AM)
Κριμα γιατι ηταν μια ιστορικη εφημεριδα...
*

Ναι, δεν θα κοιμηθω το βραδυ απο την στεναχωρια μου... 24.gif


QUOTE(Warrior @ May 26 2006, 11:37 AM)
Εγω δεν θεωρω κακο να υπαρχουν οπαδικες εφημεριδες.Φτανει να μην ειναι
επιπεδου Derby και Πρωταθλητη.Και δεν παμε βηματακι οταν κλεινουν οι
μετριοπαθεις,σχετικα τελευταια,οπαδικες εφημεριδες και ενισχυονται καποιες σαν τις
προαναφερθησες..
*

Το θεωρω κακο να υπαρχουν οπαδικες εφημεριδες του παο.Γραφουν βλακειες. "ο παναθηναικος το 2006 θα παει στο ΝΒΑ" Εκεινο το βραδυ δεν κοιμηθηκα απο τα γελια... icon_drunk.gif 24.gif
"η παναθηναικαρα θα κερδισει μεσα στο καραισκακι!"
"μπραβο στα κοριτσια του παο" ειναι τοσο αθλιοι που θυμηθηκανε οτι εχουν και γυναικεια τμηματα... banana.gif


QUOTE(Warrior @ May 26 2006, 11:37 AM)
Ποσο θα αντεξει η Basketnews...οεο??
*

Λιγο υποθετω... tongue.gif
Tony_K
QUOTE
Ποσο θα αντεξει η Basketnews...οεο??

Η Basketnews άρχισε τις...εκπτώσεις στην ποιότητα χαρτιού και ρεπορτάζ από νωρίς.Εγώ εξακολουθώ να την αγοράζω αλλά δε νομίζω ότι θα πάει μακριά.Βασικά, έχασε πολύ από την έκδοση του AllstarBasket,που και ποιοτικά υπερέχει και περισσότερη μπασκετική ύλη περιλαμβάνει, και αντί να συνεργαστούν ποι μπασκετικοί και να βγάλουν ένα δυνατό φύλλο, ανταγωνίζονται μεταξύ τους... μύλος...

Η Αθλητική Ηχώ βρήκε πόρο όπως φαίνεται και αναμένεται να ξανακυκλοφορήσει φύλλο(άγνωστο για πόσο καιρό) αύριο ή μεθαύριο...
Alexmei
QUOTE(morfi @ May 26 2006, 12:13 AM)
Και για ολα ευθυνονται οι ηλιθιες εφημεριδες του ΠΑΟ που τον βγαζουν νικητη μεσα στο καραισκακι 24.gif  πριν ερθει να παιξει.
Εγω χαιρομαι που κλεινει η αθλητικη ηχω... Πολυ γλωσσα ειχε βγαλει τελευταια...
*



κλείνει; δν θα ξαναβγει; τελείωσε; φαλίρισε; ξόφλησε; shuted down;
dizzy_fingers
Διαβάζεις καθόλου τα προηγούμενα ποστ, πριν γράψεις το δικό σου? huh.gif
morfi
QUOTE(dizzy_fingers @ May 28 2006, 04:45 AM)
Διαβάζεις καθόλου τα προηγούμενα ποστ, πριν γράψεις το δικό σου? huh.gif
*

Mαλλον οχι...
24.gif 24.gif 24.gif 24.gif 24.gif banana.gif banana.gif banana.gif banana.gif banana.gif
Alexmei
QUOTE(dizzy_fingers @ May 28 2006, 03:45 AM)
Διαβάζεις καθόλου τα προηγούμενα ποστ, πριν γράψεις το δικό σου? huh.gif
*



μ'αρέσει να το παίρνω από πρώτο χέρι...... δυστυχώς είναι του "μορφή" (πως αποκαλίσε έτσι ρε; ) 24.gif 24.gif 24.gif 24.gif
Warrior
huh.gif hammer.gif
morfi
Που να κλεισει η Αθλητικη Ηχω... Αν δεν το κανουν αυτοι θα το κανω εγω... Πολυ γλωσσα εχει βγαλει τον τελευταιο καιρο και θα φαει τα μουτρα της παλι...
Tony_K
Απ'ότι φαίνεται η Αθλητική Ηχώ δύσκολο να συνεχίσει για πολύ ακόμα.Οι εργαζόμενοι που γνωρίζουν δεν της δίνουν πολλή ζωή.Σε κίνδυνο πλέον και η Sportime αφού ο ιδιοκτήτης έχει υποθηκεύσει και τα δύο ονόματα.Οψόμεθα...
QUOTE(morfi @ Jun 2 2006, 03:57 AM)
Που να κλεισει η Αθλητικη Ηχω... Αν δεν το κανουν αυτοι θα το κανω εγω... Πολυ γλωσσα εχει βγαλει τον τελευταιο καιρο και θα φαει τα μουτρα της παλι...

Φίλε morfi μην προσωποποιείς την εφημερίδα. Δεν είναι ένας παναθηναικός τύπος που δε συμπαθείς, είναι ένας οργανισμός με εργαζομένους και νέους που έχουν εκεί έναν οικονομικό πόρο τον οποίο κινδυνεύουν να χάσουν αν κλείσει η εφημερίδα.Δηλαδή πρέπει να είμαστε σκληροί με αυτούς ή με τους τύπους που κοιτάνε πάντα την προσωπική κονόμα τους;; Και σε ενημερώνω ότι περίπου το 50% που δουλεύουν στη συγκεκριμένη εφημερίδα υποστηρίζουν τον Παναθηναικό, οι υπόλοιποι υποστηρίζουν άλλες ομάδες.Συνεπώς, μη χαρακτηρίζεις έναν ανθρώπινο οργανισμό από το εξώφυλλο. Παράγραφος-καταπέλτης για το θέμα δημοσιεύεται στο προχθεσινό Allstar Basket στο σχόλιο του Δημήτρη Καρύδα.
dizzy_fingers
QUOTE
Και σε ενημερώνω ότι περίπου το 50% που δουλεύουν στη συγκεκριμένη εφημερίδα υποστηρίζουν τον Παναθηναικό, οι υπόλοιποι υποστηρίζουν άλλες ομάδες.

Μάλιστα είχα ακούσει ότι ο υπεύθυνος σύνταξης είναι είναι Ολυμπιακός. Δεν είναι περίεργο...

Από τη στιγμή που έχει να κάνει με λεφτά και κατά συνέπεια το φαΐ στο πιάτο σου και τη ζωή σου, και παναθηναϊκός γίνεσαι και αεκτζής...

Αυτό θα το καταλάβει, ελπίζω, ο morfi(και ο κάθε morfi) όταν μεγαλώσει και αρχίζει να δουλεύει για τα προς το ζειν....
Tony_K
Καλή παρατήρηση... 41.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.