Help - Search - Members - Calendar
Full Version: O Ολυμπιακός στους 16 της Euroleague
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Α1 Basket League > Ολυμπιακός
Pages: 1, 2, 3, 4
Air Kef
Όπως και τον Σεπτέμβρη άνοιξα καινούριο topic για την Εθνική και τους επίσημους αγώνες της,ανοίγω και ένα καινούριο για τον ΟΣΦΠ με ελπίδα για ανάλογη κατάληξη.

Η κλήρωση είναι μάλλον καλή,δεδομένου ότι μπήκαμε στην κλήρωσ από το τελευταίο γκρουπ δυναμικότητας..

Ο Ολυμπιακός θα αντιμετωπίσει την Μάλαγα,την Μπάρτσελόνα και την Ζαλγκίρις Κάουνας.

Με 4 νίκες και λίγη τύχη στις διαφορές νομίζω πως τα καταφέρνουμε.
Την Μάλαγα την θεωρώ φαβορί,όχι όμως και την Μπαρτσσελόνα που δεν εδειξε καλό πρόσωπο στην α φάση.Περνάνε οι δύο πρώτοι.

Ο όμιλος διασταυρώνεται στην φάση των 8 με αυτόν που συμμετέχουν οι Κλιμαμίο Μπολόνια,Μακάμπι,Ούλκερ και Ρεάλ Μαδρίτης με τον χιαστί συνδιασμό.


56.gif Καλή επιτυχία στην ομάδα με ΓΕΜΑΤΟ ΣΕΦ! 56.gif
thrylos7
Tα εισητήρια για το ΣΕΦ ήδη έχουν εξαντληθεί... Πολύ δύσκολος όμιλος... λογικά θα κυμανθεί κάπου στο 4-2, 3-3, 3-3, 2,4 ή 4-2, 4-2, 3-3, 1-5...

Ίσως αποδειχθεί κλειδί στην υπόθεση πρόκριση τ' ότι έχουμε τα δύο πρώτα ματς εντός... Με Μάλαγα και Ζαλγκίρις. Αυτό φαίνεται να είναι καλό διότι τα ματς είναι τώρα κοντά και ο Ολυμπιακός είναι σε μεγάλη φόρμα.. οπότε τι καλύτερο να ξεκινήσει με 2/2. Αν μάλιστα πάει πρώτος τότε βγάζει εισητήριο για το final - 4. Όλα αυτά βέβαια είναι δύσκολο να γίνουν με τέτοιες ομάδες... Θα χρειαστούμε και τον Ζούκι...
Air Kef
Σωστός!
Και αν ξεκινήσουμε με 2/2 θα είμαστε με το 1 πόδι στους 8,έστω και δεύτεροι.

Άντε ρε Ζούκι να πάμε Final 4!!
Τουλάχιστον τρέξιμο κάνει μιας και έχει τον ώμο του;;Μην γυρίσει και δεν βγάζει 15λεπτο..
qspock
Παντως η περσυνη ΑΕΚ δηλαδη που κερδισε και τα τρια παιχνιδια εντος + ενα εκτος εμεινε εξω. Οποτε ισως να μην αρκουν οι εντος εδρας νικες. Απο την αλλη, ο ομιλος του Ολυμπιακου δεν εχει ευκολη ομαδα, αρα μπορει να εχει συνολικα χαμηλη βαθμολογια.

Παντως πλακα ειχε η Ευρωλιγκα που ελεγε οτι θα προσπαθησει να τηρησει 2 κριτηρια: Να μην παιξουν μεταξυ τους ομαδες που ηταν μαζι στην πρωτη φαση, και να μην πεσουν μαζι ομαδες της ιδιας χωρας. Κοιτωντας το που επεσε η Μπαρτσα (με Ολυμπιακο και Μαλαγα), τα κριτηρια αυτα πηγαν περιπατο... thumbsup.gif

1ος ΟΜΙΛΟΣ
--------------
Ουνικάχα Μάλαγα (Ισπανία)
Ζαλγκίρις Κάουνας (Λιθουανία)
Μπαρτσελόνα (Ισπανία)
Ολυμπιακός (ΕΛΛΑΔΑ)

Σε πρωτη φαση ο ομιλος φαινεται δυσκολος για την ελληνικη ομαδα. Αυτο συμβαινει λογω του ονοματος της Μπαρτσελονας που φανταζει ως καλυτερη τριτη των ομιλων. Οχι οτι ειναι κιολας ετσι? Ο Μιχαλης Κακιουζης δηλωσε οτι πανε για πρωτια, αλλα οταν αυτοι χανουν μεσα απο το Μιλανο και ο Ολυμπιακος το ισοπεδωνει στην Ιταλια, κακως δεν τον υπολογιζουν και πολυ. Κακο του κεφαλιου τους.
Αν παντως δουμε καλυτερα αυτον τον ομιλο, θα ελεγα οτι οι αλλοι 2 του ομιλου ηρθαν λουκουμι: Η Μαλαγα ειναι μαλλον η χειροτερη απο τους πρωτους των ομιλων, και η Ζαλγκιρις η χειροτερη 2η. Ακομη, νομιζω οτι το στυλ της Μαλαγα ταιριαζει καλυτερα στο παιχνιδι του Ολυμπιακου παρα του Παναθηναικου. Στην πραξη θα δουμε τι θα γινει. Πιστευω ενα παιχνιδι στην Ισπανια θα το παρει ο Ολυμπιακος. Και αν παρει και τα 3 εντος, βαζει υποψηφιοτητα για πρωτια. Και μετα με Ζουκι στο καταμεστο Ειρηνης και Φιλιας δεν παιζει ηττα. Παντως βλεποντας ποιον θα αντιμετωπισει στην επομενη φαση με μειοντεκτημα ο δευτερος του ομιλου, και ποιον αν βγει πρωτος, θα ελεγα οτι η πρωτια ειναι must!

Φαβορι δε θα δωσω, θα δωσω ομως outsider την Ζαλγκιρις.

2ος ΟΜΙΛΟΣ
--------------
Μακάμπι Τελ Αβίβ (Ισραήλ)
Κλιμάμιο Μπολόνια (Ιταλία)
Ρεάλ Μαδρίτης (Ισπανία)
Ούλκερ (Τουρκία)

Σιγα τα ουα, ακομη και η 2η Κλιμαμιο εχει χασει απο την φετινη ΑΕΚ. Αυτο τα λεει ολα για τη δυναμικοτητα του ομιλου. Μια καλη ξεκουραση για τους εβραιους εν οψη της επομενης δυσκολοτατης φασης.

3ος ΟΜΙΛΟΣ
--------------
Ταού (Ισπανία)
ΤΣΣΚΑ Μόσχας (Ρωσία)
Λιέτουβος Ρίτας (Λιθουανία)
Μπάμπεργκ (Γερμανία)

Οι τρεις πρωτοι θα το παλεψουν. Φαβορι η Ταου. Να μην εχει απαιτησεις οποιος χασει απο τη Μπαμπεργκ. Στην Γερμανια εννοειται... tongue.gif

4ος ΟΜΙΛΟΣ
--------------
Παναθηναϊκός (ΕΛΛΑΔΑ)
Εφες Πίλσεν (Τουρκία)
Μπενετόν Τρεβίζο (Ιταλία)
Τσιμπόνα Ζάγκρεμπ (Κροατία)

Ο ΠΑΟ κραταει την πρωτια στα χερια του, ο τραυματισμος του Ποποβιτς της Εφες κανει το εργο του ακομη πιο ευκολο. Λογικα θα παρει την πρωτια, αρκει να παιζει εστω ενα απο τα σεντερ... Τι εγινε, ο Τομασεβιτς εγιανε οριστικα? Δυσκολευομαι να το πιστεψω.

ΥΓ: Η δηλωση του μηνα:

Πίνι Γκέρσον (Μακάμπι Τελ Αβίβ): "Έχουμε ένα πολύ ισορροπημένο γκρουπ..."
24.gif Τι λεει ρε ο ταβερνιαρης! icon_drunk.gif Οι αλλοι δηλαδη τι εχουν αν εσεις εχετε ισορροπημενο? Παλι πιωμενος ειναι ο ..."Πίνει"! Ασπρο ΠΑΤΟ ρε!!! icon_drunk.gif icon_drunk.gif
Bonzo
Προσωπικά πιστεύω ότι για τον ολυμπιακό καλύτερος πρώτος θα ήταν ο ΠΑΟ..
ΑΠό κει και πέρα το γκρουπ σας για μένα έχει τρεις ομάδες που θα παλέψουν μέχρι τέλους για την δεύτερη θέση και τη Μάλαγα που όποιος την κερδίσει βάζει σοβαρή υποψηφιότητα για2ος..
Πιστεύω ότι ο όμιλος θα πάει 5-1,3-3,2-4,2-4..
Μην υποτιμάτε τη Μάλαγα που στα ασήμαντα ματς μπορεί να κάνει γκέλα αλλά στα σημαντικά είναι μανούλα...(έχει καρδίσει εκτός τη Ρεάλ,Μπαρτσελόνα και Βαλένθια,από την οποια βέβαια έχει χάσει εντός, και την Ταού εντός..))Δεν είναι τυχαίο ότι δυο φορές κέρδισε τον ΠΑΟ στον πόντο...
hagi
Και γω πιστεύω ότι δεν είναι και πολύ εύκολος ο όμιλος για τον Ολυμπιακό.Θέλει νίκες και εκτός που δεν είναι εύκολο να γίνουν, και μην ξεχνάμε ότι τώρα είναι η δεύτερη φάση και οι ομάδες θα είναι πιο σκληρές.
Πάντως νομίζω ότι αν συνεχίσει να έχει ανοδική πορεία θα τα καταφέρει..
thrylos7
Η Μάλαγα λέει, ζήτησε να παίξει το πρώτο παιχνίδι στην έδρα της...

ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ!!!

Θα είναι και κουρασμένη από το κύππελο Ισπανίας(αν τα πάει καλά δηλαδή...). Οπότε 2ος λόγος για νίκη την πρώτη αγωνιστική...
thrylos7
QUOTE
Πίνι Γκέρσον (Μακάμπι Τελ Αβίβ): "Έχουμε ένα πολύ ισορροπημένο γκρουπ..."
Τι λεει ρε ο ταβερνιαρης!  Οι αλλοι δηλαδη τι εχουν αν εσεις εχετε ισορροπημενο? Παλι πιωμενος ειναι ο ..."Πίνει"! Ασπρο ΠΑΤΟ ρε!!!


Μα γιατί; Όντως είναι ισορροπημένο... αν βγάλουμε τη Μακάμπι... Ξέρεις ποιος θα βγει 2ος; Εγώ θα τις έβαζα 4ες όλες... biggrin.gif
qspock
Πραγματι! 24.gif
qspock
QUOTE(thrylos7 @ Feb 15 2006, 12:14 AM)
Η Μάλαγα λέει, ζήτησε να παίξει το πρώτο παιχνίδι στην έδρα της...

ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ!!!

Θα είναι και κουρασμένη από το κύππελο Ισπανίας(αν τα πάει καλά δηλαδή...). Οπότε 2ος λόγος για νίκη την πρώτη αγωνιστική...
*


Αληθεια, παιζει να προλαβει ο Ζουκι το ματς του δευτερου γυρου στην Ισπανια? 69.gif
thrylos7
Ναι παίζει!! Αλλά λογικά δε θα είναι και στην καλύτερη δυνατή κατάσταση ώστε να βοηθήσει ουσιαστικά...
hellenic
h barca eferai kapios paiktes tora kai tha fanei pio dinatei!asxetos o OSFP exei to roster kai tis eikanotites na perasei!perimeno na do 2 ellinikes sto final 4 biggrin.gif !kai h malaga den einai toso dinati an kai pire 2 fores ton PAO!na diksei kalo prosopo o OSFP tha perasei!
thrylos7
Πήρε Χαντλόγκτεν η Μπαρτσελόνα...
Τελευταία αυτή η ομάδα δε μου προκαλεί καθόλου ανησυχία...
Αν συνεχίσει σε τέτοιο ρυθμό θα ναι πολύ καλό...
Αφού βάζω πρώτα τη Ζαλγκίρις και μετά τη Μπαρτσελόνα...
Βέβαια τη Ζαλγκίρις πάλι σαν αουτσάιντερ τη βλέπουν όλοι... Αλλά ευτυχώς ο Καζλάουσκας τώρα είναι στο δικό μας πάγκο.
Όχι ότι δε μπορούν να μας διαψεύσουν... Η Μπάρτσα εμένα και η Ζαλγκίρις όλους τους υπόλοιπους...

Και επίσης ακούω παντού(όταν λέμε παντού, παντού την ατάκα απ' το προηγούμενο μήνυμα:
QUOTE
h malaga den einai toso dinati an kai pire 2 fores ton PAO

Αυτό να το ακούσω για τον ΠΑΟΚ ναι(αν και παίζει αποτελεσματικά)!
Αλλά όχι για τη Μάλαγα... Ποια ομάδα έχει τέτοια πληρότητα; Ο Παναθηναϊκός; Δεν έχει (δυνατό) σέντερ.. Η Μακάμπι; Δεν έχει πάγκο.. Η ΤΑU; Ουπς! Ναι! Η ΤΑU... blush.gif Άλλη;
Η Μάλαγα είναι μια πολύ δυνατή ομάδα, ωστόσο είναι μια πολύ καλή ευκαιρία να πάρουμε τη νίκη την Τετάρτη!!!
qspock
Φιλε thrylos, η Μαλαγα εχει και καλο ροστερ και παιζει καλο μπασκετ. Αλλα ειναι ακομα πρωταρα, και για να καθιερωθει στην Ευρωλιγκα δεν αρκει η ομολογουμενως πολυ καλη παρουσια της στην πρωτη φαση.
Αυτο παντως που δεν εχει η συγκεκριμενη ομαδα αλλα εχουν οι δικες μας, ειναι καλο προπονητη! Οταν ο Σαντιαγκο επαιζε μονο τον μισο αγωνα χωρις ουσιαστικο λογο, και η Μαλαγα δεν καθαριζε νωριτερα τα ματς με τον ΠΑΟ (μεσα-εξω) ο Σκαριολο εδινε ρεστα... Τον ξελασπωσαν ομως οι παιχτες του στο τελος. Α, και η αδυναμια-ελλειψη σεντερ του ΠΑΟ, μην ξεχνιομαστε... tongue.gif
Ο τυπος ειναι σκετη αυτοκτονια! 30.gif Ετσι ηταν και παλια δηλαδη, σιγα μη μαθαινε με τα χρονια...
thrylos7
Τότε θα αρκέσει η πολύ καλή της παρουσία στη δεύτερη φάση... biggrin.gif
Εξαρτάται και σε τι φόρμα θα ναι η κάθε ομάδα..

Αυτό για τον προπονητή το έχω ακούσει... ότι δηλαδή έχει να πετύχει πολύ καιρό κάτι μεγάλο... Εγώ βέβαια δε μπορώ να πω κάτι γι' αυτόν(γενικότερα δεν κρίνω προπονητές, αρνητικά τουλάχιστον).
qspock
QUOTE(thrylos7 @ Feb 21 2006, 05:47 AM)
(γενικότερα δεν κρίνω προπονητές, αρνητικά τουλάχιστον).
*


Δε ξερεις τι χανεις. tongue.gif Αγαπημενοι μου για θαψιμο οι: Κιουμουρτζογου, Νουρεγιεφ, Σακοτα, Λεσιτς (καλα αυτος δεν ηταν ακριβως του επαγγελματος, κρασοπατερας ηταν ο ανθρωπος... icon_drunk.gif biggrin.gif ).
thrylos7
21.gif

Σίγουρα έχει τη χάρη του, και το κάνω αλλά για συγκεκριμένες στιγμές και πάλι με κάθε επιφύλαξη.. Πιστεύω πως κάθε προπονητής έχει συγκεκριμένα πράγματα στο μυαλό του καθώς και μεθόδους με τις οποίες να τα πραγματοποιήσει, σε συνάρτηση με τις συνθήκες-εξέλιξη του κάθε αγώνα.... τα οποία σε μας είναι σε μεγάλο βαθμό άγνωστα...
Για μένα τελευταία την πληρώνει ο Μάλκοβιτς πάντως..
Warrior
Παιδια και η Ταου πρωταρα ηταν...αλλα περυσι εφτασε τελικο. wink.gif

Κοντος ψαλμος...αυριο θα δουμε...
Ειναι πολυ κρισιμο το ματς για τον Ολυμπιακο.
qspock
Η ταου ειχε τον Ιβανοβιτς προπονητη, η Μαλαγα ουτε Ιβανοβιτς εχει ουτε τους παιχτες που ειχε περσυ η Ταου. Νομιζω οτι θα την κανει την κοιλιτσα σε καποια φαση. Και να δουμε μετα αν θα επανελθει.
Bonzo
Εγώ πάντως θα πάω αύριο να τον δω τον αγώνα αλλά φοτος και τέτοια μη περιμένετε.. tongue.gif tongue.gif tongue.gif
(Θα π΄παω με ένα φίλο μου συνδεσμίτη και φοβάμαι μη με βάλει στους φανατικούς και τρελαθώ.. biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif .)
thrylos7
38.gif 38.gif 38.gif 38.gif 38.gif

Θέλω κι εγώ!!! Ανταλλάζουμε με το Άρης - ΠΑΟΚ;

Δεν πειράζει.... υπάρχει πιθανότητα να έρθω με τη Ζαλγκίρις.... 1 στις 50000!!!!!

Γιατί να μην περιμένουμε φότος; Για να μη σε δούμε να πανηγυρίζεις τα καρφώματα του Σχορτσιανίτη....; tongue.gif
leonkalf
Θα είμαι και γω στο γήπεδο.
Ίσως βγάλω και φώτο.Θέλει να δει κανείς φώτο?
Σημαντικό το ματς,μακάρι να πάνε όλα καλά.
thrylos7
QUOTE
Ίσως βγάλω και φώτο.Θέλει να δει κανείς φώτο?


......Yeap!!!
Βασικά.. μόνο αν κερδίσουμε...!!!
Όχι, θέλουμε όπως και να χει!!!
hellenic
O OSFP mporei simera me kalh apodosei na kerdisei!den einai yperomada h Malaga!as kerdise ton PAO 2 fores..!na doume kai ti mporei na dosei o Kolievic
thrylos7
AN EINAI ΔΥΝΑΤΟΝ!!! Το ματς στο Supersport δε μπορώ να το δω....
Άρα ραδιόφωνο ή internet...
H Έρα Σπορ θα καλύψει το Τσέλσι - Μπαρτσελόνα που ξεκινάει μια ώρα μετά... Ωστόσο ούτε στο 1ο 10λεπτο υπάρχει περιγραφή, παρά μόνο 2 συνδέσεις δευτερολέπτων...
Το netcasting της Euroleague δε, δε λειτουργεί... μόνο το σκορ λέει....

και λέω εγώ...

ΓΙΑΤΙ;;;

(Είμαι αισιόδοξος πάντως...)
thrylos7
..... και τώρα δε μπαίνει καμιά απ τις 2 συνδέσεις που έχω... πάλι καλά έχει περισσέψει χρόνος από μια κάρτα αν και αμφιβάλλω αν είναι πάνω από 15 λεπτά...
thrylos7
Άξιζε ο κόπος....


87 - 84
Warrior
Πρεπει να γινε πολυ καλο παιχνιδι...

Μπραβο στον Ολυμπιακο! 41.gif
sihainas
Αφού διάβασα στο sportime η μάλαγα στα 8 τελευταία δευτερόλεπτα πρόλαβε να ρίξει 3 τρίποντα... ευτυχώς τα χάσανε όλα... καλή αρχή... ακόμα καλύτερη να είναι συνέχεια.
qspock
ΜΠΡΑΒΟ στον Ολυμπιακο!!! Τι ΜΑΤΣΑΡΑ ηταν αυτη?? wacko.gif ohmy.gif w00t.gif w00t.gif w00t.gif 38.gif

Λοιπον το παιχνιδι ηταν ενας βασικοτατος λογος που δε μετανιωνω τη συνδρομη μου στο Supersport...

Απιστευτη αγωνια, φοβερη δυναμη και παθος για τη νικη κυριως απο τα παιδια του Ολυμπιακου. Τους αξιζει ενα μεγαλο μπραβο, που κερδισαν μια παρα πολυ καλη ομαδα.

ΜΠΡΑΒΟ και σε σενα ρε Σερτζιο, που παλι το εκανες το θαυμα σου και αφησες τον Σαντιαγκο (που αλωνιζε στο πρωτο μερος) σχεδον σε ολο το δευτερο ημιχρονο στον παγκο!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! 24.gif
thrylos7
Aπό λίγο που άκουσα στο ραδιόφωνο και μετά που διάβασα στο Internet ο Σαντιάγκο είχε πρόβλημα με το Σχορτσιανίτη ενώ ο Νίσεβιτς τα πήγε καλύτερα... Βέβαια εσύ είδες το ματς άρα κάτι θα ξέρεις παραπάνω...

ΜΑΤΣΑΡΑ αλλά στο ραδιόφωνο ακούγαμε το τραγικό πρώτο ημίχρονο του Tσέλσι - Μπαρτσελόνα... Ευτυχώς τουλάχιστον έκανε και κάποιες συνδέσεις...
dizzy_fingers
qspock ποιός ήταν κορυφαίος του αγώνα κατά τη γνώμη σου? 65.gif tongue.gif
hellenic
paidia blepo 2 ellinikes stin praga! icon_drunk.gif
qspock
QUOTE(dizzy_fingers @ Feb 23 2006, 07:57 PM)
qspock ποιός ήταν κορυφαίος του αγώνα κατά τη γνώμη σου? 65.gif tongue.gif
*

Ο κορυφαιος του αγωνα? Μα ειπα: Ο Σκαριολο! tongue.gif tongue.gif tongue.gif

Σοβαρα τωρα, κορυφαιοι απο πλευρας Ολυμπιακου (γιατι ο Μπραουν ηταν μαλλον ο καλυτερος ολων στο τερεν), ηταν οι εξης 3: Ο Σοφο (παλι), ο Κουινσι και ο Π''μακαρειος. Θα εβαζα και τον Εντνι αλλα εκανε σημαντικα λαθη στο τελος (λογω κουρασης ελπιζω).

Ενταξει ο Κουινσι ξεχωρισε γιατι εβαλε το τελευταιο τριποντο. Αν το εχανε κι εχανε ο Ολυμπιακος θα τον τρωγανε ζωντανο. Επαιξε παντως πολυ καλα χτες, δε λεω.

Να σε ρωτησω τωρα κι εγω κατι? 19.gif Ποτε πιστευεις οτι ο Κουινσι θα ξαναπιασει τετοια αποδοση? tongue.gif tongue.gif
qspock
QUOTE(thrylos7 @ Feb 23 2006, 04:34 PM)
Aπό λίγο που άκουσα στο ραδιόφωνο και μετά που διάβασα στο Internet ο Σαντιάγκο είχε πρόβλημα με το Σχορτσιανίτη ενώ ο Νίσεβιτς τα πήγε καλύτερα... Βέβαια εσύ είδες το ματς άρα κάτι θα ξέρεις παραπάνω...

ΜΑΤΣΑΡΑ αλλά στο ραδιόφωνο ακούγαμε το τραγικό πρώτο ημίχρονο του Tσέλσι - Μπαρτσελόνα... Ευτυχώς τουλάχιστον έκανε και κάποιες συνδέσεις...
*


Ο Σοφο ζοριστικε πολυ στην αρχη. Εχανε σουτ συνεχεια. Οσο ο Νισεβιτς εναλασονταν με τον Σαντιαγκο, εκαναν ζημια. Μετα πηρε μπρος ο Σοφο, και σε καποιες φασεις ηταν πραγματικος κυριαρχος κατω απο το καλαθι. Αλλα και ο Πορτορικανος ειχε καποια καλα καρφωματα και γενικα μπορουσε να τον φθειρει και να τον κοντραρει.

Αλλα ο κοουτς της Μαλαγα στην τριτη περιοδο αποφασισε οτι ο Σαντιαγκο δε θα ξαναμπει στον αγωνα κι εριξε μεσα τον απιθανο Πιετρις! Ο οποιος δε μπορει να σκοραρει ουτε απο κατω biggrin.gif Το γιατι εγινε αυτο, το ξερει μονο ο Σκαριολο... Εγω ειδα οτι τα καλαθια του Ολυμπιακου πριν το τελευταιο τριποντο του Λιουις, ηρθαν μεσα στη ρακετα με καλαθι του Σοφο, καλαθι του Λιουις, και τα δυο χωρις σοβαρη πιεση, το πρωτο μαλιστα μετα απο επιθετικο ριμπαουντ. Αυτα αραγε θα γινονταν τοσο ευκολα με τον Σαντιαγκο απο κατω? Οχι βεβαια, στο πρωτο μερος ο Πορτορικανος ηταν φοβητρο στην αμυνα...
Warrior
Η Μπαρτσελονα νικησε στο Καουνας την Ζαλγκιρις με 86-85 και εκανε
σημαντικο βημα για την επομενη φαση.Ειναι νωρις φυσικα ακομα,αλλα
τα διπλα σε εναν τετοιο ομιλο μετρανε στο τελος...

Φυσικα αυτο δεν αρεσε καθολου στον Ολυμπιακο. wink.gif
Bonzo
Εγώ είχα πάει στο γήπεδο...
Το ματς ήταν συγκλονιστικό...
Τελικά ο καλύτερος παίκτης ήταν ο κόσμος που ΄φωναζε όλη την ώρα(καμμία σχέση με το ΟΑΚΑ που είναι εκκλησία..).Βέβαια αυτό είναι λογικό όταν οι οργανωμένοι είναι πάνω απο τους 7/10 τη στιγμή που στο ΟΑΚΑ είναι 1/5...
Παντως το γήπεδο δεν ήταν γεμάτο(και δεν μπορώ να καταλάβω γιατί...)
Από πλευράς Ολυμπιακού ο καλύτερος παίχτης για μένα ήταν ο Εντνι..
Ο λίουης Δεν έκανε τίποτα το ιδιαίτερο εκτός από το τρίποντο στο τέλος που αφενός μεν αν το χανε θα έφευγε με τσάρτερ και αφετέρου δεν περίμενε τουλάχιστον να το κάνει στο τέλος της επίθεσης...
Κατά τα άλλα ο Σοφο πιστεύω ότι σε μερικές φάσεις βοηθήθηκε και από τη διαιτησία που πήρε κάποια ψιλόανύπαρκτα φάουλ...
Συμφωνώ με το gspock για Σαντιάγκο...Και αφού δεν τον βάζει ας βάλει τουλάχιστον τον Νίσεβιτς.Αυτος ο πιετρούς είναι ανεκδιήγητος..Ούτε σκόραρε ούτε έπερνε ριμπάουντ ούτε έπεζε άμυνα...Τι έκανε τελικά...Έπερνε πάσες έτοιμα καλάθια και έκανε προσποιήσεις....
Όσο για τα τρία τρίποντα στην ουσία ήταν 1...
Γιατί το δεύτερο ήταν τούβλο και έγινε υ΄πο άθλιες προυποθέσεις και το τρίτο
από τον Γκαρμπαχόθα δεν ήταν τρίποντο(αν και η διαιτητές έδειξαν ότι ήταν για 3)..
hellenic
O Lewis einai poli kalos paiktis kai as mh to dixnei afti ti stigmi!Diladi skeftotan sobara na diaksoun ton Quincy gia na kratisoun ton Frije?
Bonzo
Πάντως πιστεύω ότι αυτή η νίκη είναι ένα παρα πολύ σημαντικό βήμα προς την πρόκριση..
qspock
Συμφωνω απολυτα με οσα ειπε ο Bonzo. Τα 3ποντα της Μαλαγα στην τελευταια φαση ηταν πραγματι υπο πολυ κακες προυποθεσεις, τριποντα απελπισιας και πανω σε ασφικτικη αμυνα. Η Μαλαγα μπορει να ηταν εκνευριστικα κωλοφαρδη σε ολο το ματς σε ευστοχια, αλλα αυτα τα τελευταια δε γινοταν να μπουν με τιποτα.
thrylos7
Aλήθεια, γιατί δεν έγινε φάουλ και αφήσαμε τους άλλους να βαράνε τρίποντα;

Όντως κακό που κέρδισε η Μπαρτσελόνα... Αλλά αν κερδίσει και μέσα στη Μάλαγα διορθώνει την κατάσταση...

Τώρα νίκη με Ζαλγκίρις... Μην την υποτιμήσουμε φοβάμαι... Αλλιώς θα τα καταφέρουμε!
leonkalf
Μα,για να μην τους κάνουμε φάουλ πετάγανε την μπάλα με το που την πιάνανε στα χέρια τους.Καλά καλά δεν πατάγανε σωστά στα πόδια τους.
Και στο τελευταίο στο Γκαρμπαχόσα που μπορούσε να γίνει φάουλ μετά το rebound, ήταν μέσα από το τρίποντο,τέλειωνε ο χρόνος,δεν χρειαζόταν.
thrylos7
Κάποιες άσχημες εξελίξεις...
Ο Κόλιεβιτς μάλλον δεν παίζει(εντάξει αυτό δεν είναι και τόσο άσχημο αφού δεν τον είχαμε και ποτέ).
Επίσης ο Σχορτσιανίτης αντιμετωπίζει κάποιο πρόβλημα κι έμεινε εκτός προπόνησης... Ωστόσο πιστεύεται ότι θ' αγωνιστεί. Μακάρι γιατί είναι απολύτως απαραίτητος απέναντι σε μια τόσο ισχυρή frontline!
leonkalf
Άντε παιδιά,όσοι μπορείτε σήμερα το βράδυ στο ΣΕΦ.
hellenic
Megalo mprabo ston OSFP gia afti ti niki!telika anapoda pane h ellinikes omades fetos...!O Sofo ti kanei bre paidia?epiteloys dixnei to terastio talento poy diatheti...!H prokrisi einai sta xeria toy Olympiakoy!
Warrior
Με τον καλυτερο δυνατον τροπο ολοκληρωσε τα δυο εντος εδρας παιχνιδια
ο Ολυμπιακος...

Τωρα το κριτηριο για την συνεχεια θα ειναι τα εκτος εδρας παιχνιδια.Εκει
θα παιχτει η προκριση και η θεση που θα παρει.

Η Πραγα μπορει να περιμενει,δεν χρειαζεται υπερβολικος ενθουσιασμος ακομα
πιστευω εγω.

Ο Σχορτσιανιτης εχει αναγεννηθει πληρως..
Dromeas7
Ο ολυμπιακος εκανε το καθήκον του!!!Δεν μρέπει καθόλου να πάρουν αέρα τα μυαλά των παιχτών.....

Μόλις γύρισα παιδιά από το γήπεδο
Τα συμπεράσματα μου είναι οτι ο ΟΣΦΠ αν ήταν λίγο πιο εύστοχος στις βολές θα μπορούσε να πάρει διαφορά ασφαλείας απο τους Λιθουανούς,Αν και οι 9 πόντοι είναι καλοί

Δεύτερο συμπερασμά : Επειδή πήγα και στο ματσ με Lietuvos θεωρώ την Lietuvos καλύτερη ομάδα από την Zalgiris ,πιστεύω ότι είχε περισσότερες λύσεις και καλύτερο περιφερειακό σουτ..

Τρίτο: Ο kenny Anderson πολύ γερασμένος και εκτός ευρωπαικής νοοτροπίας

Τέλος ο Σοφοκλής είναι τεράστιο κεφάλαιο για το Ελληνικό μπάσκετ...Εγω αν ήμουν στην θέση του Beard θα έκοβα το μπάσκετ!!!

Πάντως ψυχραιμία και υπομονή θέλει και Πράγα σου έρχομαιιιιιιιιιι peace.gif
sihainas
Μπράβο στον Ολυμπιακό... τώρα έχει δύσκολο ματς με Μπάρτσα...

Πολύ καλό το ότι έχασε η Μάλαγα... καθώς ουσιαστικά την τελειώνει από την υπόθεση πρόκριση αυτό το αποτέλεσμα... (σίγουρα είναι νωρίς...αλλά αν χάσεις εντώς έδρας τότε...δύσκολα τα πράγματα)
Warrior
Σχεδον καταμεστο το ΣΕΦ σημερα,ε??

Η Μπαρτσελονα κερδισε και μεσα στην Μαλαγα παιδια.Οποτε με 2 διπλα ειναι
πολυ κοντα στην 1η θεση.Ο Ολυμπιακος πρεπει να αφησει εξω την Μαλαγα
τωρα και δεν θα ειναι καθολου ευκολα τα πραγματα.Αν κρατησει το αηττητο
εντος ο Ολυμπιακος,με μια εκτος εδρας νικη ειναι στην επομενη φαση,αφου
Ζαλγκιρις και Μαλαγα εχουν μια εντος εδρας ηττα.

Ειναι πολυ νωρις ακομα,αλλα εκει παει το πραγμα..
Warrior
sihainas ολα τα σαιτ συμφωνουν μαζι σου και μιλανε για δωρο της Μπαρτσα
στον Ολυμπιακο..

Εγω δεν ξερω ρε παιδια... unsure.gif

Kαλο αποτελεσμα για την 2η θεση...αλλα για την 1η??
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.