Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Κάιλ Γουίλτζερ
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Α1 Basket League > Ολυμπιακός
KostasRho
Πρώτη φορά στο φόρουμ.
Αν μπορώ να πω ότι καταλαβαίνω λίγο το προπονητικό τιμ, θα έλεγα ότι, έπειτα από τριά χρόνια στην ομάδα, επιλέγουν να στραφούν σε έναν παίκτη με επιθετική ποιότητα, ευελπιστώντας ότι θα μπορέσουν να του διδάξουν όλα όσα χρειάζονται για να σταθεί στην άμυνα. Εξάλλου είναι ευκολότερο να καλλιεργήσεις σε κάποιον τα αμυντικά προσόντα από το να του μάθεις μπάσκετ. Ας ελπίσουμε ότι η προσέγγισή τους είναι σωστή και ότι ο εν λόγω μπασκετμπολίστας θα μπορέσει να δώσει κάτι στην ομάδα. Σίγουρο δεν είναι τίποτα.
lefpan
Για να πάρουμε μια ιδέα:

https://youtu.be/FFqqOiTmFyk
Redoctor
Αλλη μια επιτυχημενη χειμερινη μεταγραφη.
Με εξαιρεση λο ντορσει και εν μερει κολλινς ολοι οι υπολοιποι ειναι ο ενας χειροτερος απτον αλλον
Gkos
Ουτε εγω ενθουσιαστηκα αλλα μηπως βιαζεσαι ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ;
stefkorner
QUOTE (Redoctor @ Nov 18 2017, 05:47 ) *
Αλλη μια επιτυχημενη χειμερινη μεταγραφη.
Με εξαιρεση λο ντορσει και εν μερει κολλινς ολοι οι υπολοιποι ειναι ο ενας χειροτερος απτον αλλον


καλα λο &ντορσει ηταν κ παικταρες ! αλλα ο κολλινς εστω κ εν μερει πετυχημενη ;;; ohmy.gif εγω λιγα πραγματα θυμαμαι ,γ αυτο αλλωστε κ τν επομενη σεζον κατελληξε στν πολωνια..
D-Wade
Παίδες δεν πρέπει ούτε να ενθουσιαζόμαστε ούτε να απογοητευόμαστε. Περιορισμένα ήταν τα λεφτά που έδιναν οι αφοί, αναμενόμενο είναι να παίρνεις παίκτη περιορισμένων δυνατοτήτων.

Ας παίζει 15+ λεπτά στην Α1 να ξεκουράζεται ο Πρίντεζης
stefkorner
QUOTE (D-Wade @ Nov 18 2017, 05:09 ) *
Παίδες δεν πρέπει ούτε να ενθουσιαζόμαστε ούτε να απογοητευόμαστε. Περιορισμένα ήταν τα λεφτά που έδιναν οι αφοί, αναμενόμενο είναι να παίρνεις παίκτη περιορισμένων δυνατοτήτων.

Ας παίζει 15+ λεπτά στην Α1 να ξεκουράζεται ο Πρίντεζης


ναι αλλα θα ρθω τωρα εγω τωρα ο καλοπροαιρετος.. κ θα πω ,πως αν το θεμα ηταν να αποκτηθει παικτης για να γινεται μια συντηρηση δυναμεων στο 4-5 ,μια χαρα εβγαινε και με Αγραβανη-Μπογρη να μαζευουν περισσοτερο χρονο στην α1 και να πιανουν κ ρυθμο.. rolleyes.gif
D-Wade
QUOTE(stefkorner @ Nov 17 2017, 23:14 ) *
ναι αλλα θα ρθω τωρα εγω τωρα ο καλοπροαιρετος.. κ θα πω ,πως αν το θεμα ηταν να αποκτηθει παικτης για να γινεται μια συντηρηση δυναμεων στο 4-5 ,μια χαρα εβγαινε και με Αγραβανη-Μπογρη να μαζευουν περισσοτερο χρονο στην α1 και να πιανουν κ ρυθμο.. rolleyes.gif

Θα έρθει πάλι τραυματισμός. Ένα επιπλέον κορμί.

Γενικά δε διαφωνώ σε αυτά που λες. Και εγώ θα ήθελα να ήμασταν σαν την Εφες. Τραυματίζεται το 4ρι τους και παίρνουν Doellman. Από εκεί και πέρα δε θα κάνω κουμάντο στην τσέπη των Αγγελόπουλων.

Σε όλο αυτό το σκηνικό μου την έδωσε ο Σφαιρό. ''Δε θα πάρουμε παίκτη απλά για να πάρουμε'' Μη λες τίποτα ρε coach. Αφού ξέρεις το μπάτζετ που έχεις διαθέσιμο . . .
Redoctor
Κόλλινς για τα λεφτα που θα χαμε δωσει καλουτσικα πηγε. Θα παιρνε και πρωταθλημα αν δεν αυτοκτονουσαμε εναντιον του αλβερτη στον 4ο τελικο στο σε, οπου επαιζε συμπαθητικα απεναντι σε 3D.

Μπα, για Ουιλτζερ δε νομιζω οτι βιαζομαι. Δεν θα τον πολυβαζει ο Σφαιρο ετσι κι αλλιως, οποτε δεν προκειται να βρει ρυθμο και ουτε να προσαρμοστει σε επιπεδο ευρωλιγκας για να προσφερει εστω κανα τριποντο
Hip
Μια χαρα ειναι το παιδακι. Ψηλο παληκαρι και ξερει μπασκετακι. Πρωτη φορα σε αλλη χωρα, σχετικα μικρος, προσπαθει ακομα να μαθει τον τροπο παιχνιδιου σε μια ομαδα που παιζει μπασκετ γεωμετριας και οχι ενστικτου και το κυριοτερο, ειναι πισω απο Πριντεζη και οταν γυρισει και Τιγι. Θα μοιραστει τον χρονο με Αγραβανη που περα απο οποιο ταλεντο μπορει να εχει, αν εχει, το μυαλο του ειναι πανω απ το κεφαλι του. Δωστε του λιγο χρονο. Μην περιμενετε να ειναι παιχτης του εκατομμυριου οταν τον πληρωνεις καποιες χιλιαδες. Καλυτερα ο οποιος Γουιλτζερ απο τυπους ,παλιους παιχτες σαν Γουορικ και Μουν. Λοου Ρισκ επιλογη. Οταν εχεις τον Πριντεζη στην θεση αυτη, βοηθητικους παιρνεις, μην υπερβαλετε. Ασε που παιζει και ο Παπαπετρου στο 4 σε καποια σχηματα.
Weekendman
Το σουτ 3 πόντων και μια μελλοντική εξέλιξη του είναι μεγάλος πειρασμός. Αλλά αν κάνεις εκπτώσεις και θέλεις κυρίως επιθετικά χαρακτηριστικά από το τεσσάρι. Τότε ένας παίκτης που στα 2 τελευταία σοβαρά ματς σε ΟΑΚΑ και με Φενέρ έβαλε ένα τρίποντο και αυτό ήταν, δεν μου είναι αρκετός για να σπαταλήσω μια θέση ξένου για του χρόνου. Όταν άνετα βρίσκεις κάτι καλύτερο στην θέση του. Μόνο αν έχουμε σκινδήλιας effect. Η ως έβδομος ξένος. Αλλιώς απλώς θα πρέπει να πάρει ακόμα πιο βασικό ρόλο. Όσο μπορεί να γίνει αυτό για έναν παίκτη που χωρίς Τίλι και Αγραβάνη είναι παίκτης του δεκαλέπτου!
j-kidd13
Ακουγα τον Ζερβα το ΣΚ να λεει οτι αν δεν παρει παικτη ο Ολυμπιακος,με την επιστροφη Τιγι,θα αφησει μονο για Ευρωλιγκα τον Τομσον,και θα υπολογιζει στο 3 τον Ουιλτζερ...Και ερωτω,μπορει να παιξει 3 ο Ουιλτζερ??Νομιζω οτι θα ναι η χαρα του αντιπαλου 3αριου στην αμυνα.
yorgos
QUOTE(j-kidd13 @ Feb 8 2018, 14:50 ) *
Ακουγα τον Ζερβα το ΣΚ να λεει οτι αν δεν παρει παικτη ο Ολυμπιακος,με την επιστροφη Τιγι,θα αφησει μονο για Ευρωλιγκα τον Τομσον,και θα υπολογιζει στο 3 τον Ουιλτζερ...Και ερωτω,μπορει να παιξει 3 ο Ουιλτζερ??Νομιζω οτι θα ναι η χαρα του αντιπαλου 3αριου στην αμυνα.

Mε την καμία δεν μπορεί να παίξει στο 3.
akratacity
QUOTE (j-kidd13 @ Feb 8 2018, 13:50 ) *
Ακουγα τον Ζερβα το ΣΚ να λεει οτι αν δεν παρει παικτη ο Ολυμπιακος,με την επιστροφη Τιγι,θα αφησει μονο για Ευρωλιγκα τον Τομσον,και θα υπολογιζει στο 3 τον Ουιλτζερ...Και ερωτω,μπορει να παιξει 3 ο Ουιλτζερ??Νομιζω οτι θα ναι η χαρα του αντιπαλου 3αριου στην αμυνα.

Ενω στο 4 ειναι αμυντικος ογκολιθος... smiley.gif
j-kidd13
QUOTE(akratacity @ Feb 8 2018, 15:06 ) *
Ενω στο 4 ειναι αμυντικος ογκολιθος... smiley.gif


Φαντασου στο 3 που θα πρεπει να ακολουθησει και πιο γρηγορα/ευελικτα ποδια!
back2back
Το ίδιο είπε και ο Μελάγιες, το να παίζει 3 στην Α1 δεν νομίζω πάντως ότι είναι πρόβλημα, όπως και να έχει επιστρέφουν Τιλί και Παπαπέτρου οπότε θα παίζει μόνο 4. Ο Γουίλτζερ ήταν μια λύση ανάγκης, αποκτήθηκε λόγω του τραυματισμού του Τιλί, το καλοκαίρι λογικά θα αποχωρήσει. Ακόμα και αν δεν μείνει ο Τιλί, υπάρχουν αρκετά 4ρια στην αγορά με καλό σουτ, και όχι μόνο, που μπορούν να αποκτηθούν. Δεν θα μου κάνει ωστόσο έκπληξη αν ο Κάιλ παραμείνει ως 7ος ξένος λόγω του τραυματισμού του Αγραβάνη
akratacity
QUOTE (j-kidd13 @ Feb 8 2018, 15:08 ) *
Φαντασου στο 3 που θα πρεπει να ακολουθησει και πιο γρηγορα/ευελικτα ποδια!

Καταλαβα τι θελεις να πεις...
Ilias7
Κάθε παιχνίδι γίνεται και καλύτερος πλέον ενώ δεν μπορούμε να παραβλέψουμε το γεγονός ότι έχει μπει στο κλίμα της ομάδας και φαίνεται από τις αντιδράσεις του τόσο όσο όταν αγωνίζεται αλλά και όταν είναι στον πάγκο.

Σίγουρα έχει να μάθει πολλά ακόμα κυρίως στο τακτικό κομμάτι τόσο σε άμυνα τόσο και σε επίθεση. Πολλές φορές προσπαθεί να παίξει άμυνα αλλά υστερεί σε τακτικά κομμάτια. Δεν γνωρίζει καλά πως να βάλει το κορμί του έναντι του αντιπάλο ή έχει κακές αντιδράσεις στα σκριν και σε περιστροφές.Μην ξεχνάμε όμως πως είναι ένας παίκτης που παίζει για πρώτη φορά στην Ευρωλίγκα και είναι άπειρος.

Όμως έχει κάποια στοιχεία στο παιχνίδι του όπως το εξαιρετικό το σουτ αλλά και η σωματοδομή του η οποία μπορεί να δουλευτεί και πιστεύω πως στον Ολυμπιακό πρέπει να σκεφτούν σοβαρά τι θα κάνει μαζί του στο μέλλον.Παρά το γεγονός ότι είναι άπειρος και παίζει πρώτη φορά στην Ευρωλίγκα και μάλιστα σε μία ομάδα με υψηλούς στόχους δείχνει να έχει θράσος και πολύ μεγάλη εμπιστοσύνη στο σουτ του.

Αν στο τέλος της σεζόν δεν τον υπολογίζουν στο σχεδιασμό για την επόμενη χρονιά μία πολύ καλή ιδέα κατά τη γνώμη μου θα ήταν να ανανεώσει και να δοθεί δανεικός σε μία ομάδα με δυνατούς στόχους και να βελτιώσει ότι ακριβώς χρείζεται για να επιστρπεψει.Ειδικά το φονικό του σουτ δύσκολα το συναντάς μπορώ να πω.

Πάντως ο κόσμος φαίνεται έχει αρχίσει να τον συμπαθεί για τα καλά τον Καναδό.
Conan1982
Μπέρδεμα ο Γουίλτζερ, αν ήταν 2-3 χρόνια μικρότερα θα λέγαμε για πολλά υποσχόμενο παίκτη, είναι όμως γεννημένος το 1992 οπότε δύσκολο μου φαίνεται να αλλάξει σωματικά και να δυναμώσει αφού δεν το έκανε ως τώρα.
Από την άλλη πρώτη φορά σε ομάδα σε τόσο υψηλό επίπεδο και ανταποκρίνεται θετικά, το σουτ του είναι αναμφισβήτητα πολύ καλό, παίρνει καλές θέσεις, προσπαθεί, ενώ τακτικά δεν μπορεί παρά να βελτιώνεται.
Το ζήτημα είναι αρκούν όλα αυτά για να του δώσουν συμβόλαιο και για του χρόνου;
Αυτό μάλλον θα κληθεί να μας πείσει ο ίδιος με τις εμφανίσεις του ως το τέλος, πάντως εκτιμώ ότι είναι λύση ανάγκης όσο καλό σουτ και να έχει.
Weekendman
Το πρώτο πραγματικά μεγάλο ματς με αντίπαλο υψηλού επιπέδου. Και όχι με Αρμάνι, Ερυθρό η Μπάμπεργκ. Αλλά και έτσι ο προσωπικός απολογισμός του Γουίλτζερ στον Ολυμπιακό, είναι από τώρα επιτυχημένος όταν από το σημείο που θεωρούσαμε βέβαιο ότι με την επιστροφή του Τίλι θα έμενε εκτός εξάδας ξένων στην Α1, τώρα το συζητάμε σοβαρά να τον έχουμε μέσα. Και αν ο Αγραβάνης ήταν διαθέσιμος για φέτος. Η απόφαση για εμένα τουλάχιστον θα ήταν εύκολη. Τιλί έξω. Αγραβάνης στον ρόλο του σκληρού αμυντικά τεσσαρο-πενταριού. Αλλά χωρίς τον Άγρα τα δεδομένα είναι διαφορετικά. Γιατί αν βγάλεις εκτός το 2αροτριάρι θα αφήσεις την ομάδα με μια λιγότερη αμυντική λύση στην περιφέρεια που ως γνωστόν δεν μοιάζει τόσο σκληρή αμυντικά στις θέσεις 1-2 όσο σε άλλες χρονιές. Και αν αφήσεις τον Τιλί έξω για χάρη του Γουίλτζερ. Θα πας με 2 μόνο σοβαρά σέντερ τους Μιλουτίνοβ και Μακλίν. Και αν για παράδειγμα δούμε ένα όχι ασυνήθιστο σενάριο στο ΟΑΚΑ να φορτωθούν οι σέντερ με φάουλ. Οι επιλογές σου θα είναι μετά να μαρκάρει ο Μπόγρης πικ εν ποπ Παναθηναικούς ψηλούς, όταν δεν θα παίζει ο Βουγιούκας. Η περίεργα πειράματα τύπου Πρίντεζη η κάποιου άλλου φόργουορντ στο 5.
akratacity
Τα δεδομένα μέχρι στιγμής για την 6αδα των ξένων είναι τα εξης:

- ο Τιλι θα δηλωθεί σιγουρα σε πρώτη φάση στο πρωτάθλημα για να πάρει λεπτά σε πιο χαμηλού επιπέδου παιχνίδια. Υποψήφιοι για να μείνουν εκτός οι Τόμπσον, Γουιλτζερ
- ο Γουιλτζερ είναι εξαιρετικός έως τώρα και μια ομάδα σαν τη δική μας δεν μπορεί να αγνοήσει απλά έναν τόσο καλό σουτέρ
- όμως κόντρα στον ΠΑΟ δεν πολυταιριαζει απέναντι σε κανέναν αντίπαλο ενώ ο Τιλι θα είναι πολύ χρήσιμος είτε ως 4 είτε ως 5
- ο Τόμπσον στο συνολικό ταμείο είναι μείον σε σχέση με τον Κάιλ αλλά δεν ξέρω αν μας συμφέρει να χάσουμε έναν καλό περιφερειακό αμυντικό ειδικά τώρα που πήραν τον Τζέιμς

Συμπερασματικά θεωρώ ότι αν ο Τιλι επιστρέψει σε καλή κατάσταση αυτός που θα πληρώσει το μάρμαρο θα είναι ο Γουιλτζερ. Βέβαια πιστεύω ότι ο Γουιλτζερ δεν πρέπει να χαθεί τόσο απλά για τον Ολυμπιακό. Το σενάριο του Ilias για νέο συμβόλαιο και δανεισμό μου αρέσει αρκετά. Βέβαια για μένα ίσως παίξει και το σενάριο με έναν ξένο λιγότερο στην περιφέρεια (δηλαδή ένα καλό γκαρντ κατά προτίμηση ψηλό αντί για Τομπσον-Ρομπερτς) και ταυτόχρονη ενεργοποίηση του Τολιοπουλου.
pan24
Ο Γουιλτζερ αν δεν υπηρχε ο Αγραβανης θα ηταν ιδανικος για να συμπληρωνει την 5αδα των φοργουορντ(2 παπ,Πριντεζης,Τιλι) και να παιζει μονο οποτε χρειαζεται το καλο του σουτ
Οπως ειναι η κατασταση δεν χωραει με μια μονο εξαιρεση.Ο Τιλι εχει κλειστο διετες η 1+1;
Αν ειναι 1+1 απο την στιγμη που ο Γουιλτζερ ανταποκρινεται ισως την επομενη σεζον προτιμηθει να μεινει αυτος και να μοιραζεται με τον Αγραβανη την θεση πισω απο τον Πριντεζη.Αγραβανης οταν χρεαζεται καποιος δυνατος να σπρωξει και να παιξει ξυλο, Γουιλτζερ οταν χρειαζεται ενας ντελικατος σουτερ
Σιγουρα ο Γουιλτζερ θα ανανεωνε με πολυ λιγοτερα απ'οσα προβλεπει το συμβολαιο του Τιλι

Για φετος βλεπεις σε τι κατασταση θα επιστρεψει ο Τιλι και αποφασιζεις λιγο πριν τα πλει οφ
Ilias7
Για φέτος θεωρώ κομβικό ρόλο στην απόφαση θα παίξει ο Παπαπέτρου.

-Ή μένει έξω ο Τόμπσον και στο 3 παίζουν αποκλειστικά Παπανικολάου-Παπαπέτρου με 5αδα ψηλών (Πρίντεζη,Γουίλτζερ,Τιλί,Μακλιν,Μιλουτίνοφ)

-Ή μένει έξω ο Γουίλτζερ και στο 3 μένουν Παπανικολάου-Τόμπσον και 5αδα ψηλών (Πρίντεζη,Παπαπέτρου,Τιλί,Μακλιν,Μιλουτίνο)

Άρα έχει να κάνει και με το πως θέλουμε να χρησιμοποιηθεί ο Παπαπέτρου.

Και στις 2 περιπτώσεις δε νομίζω πως θα είναι στη 12 ο Μπόγρης σε τελικούς με το ΠΑΟ.

Όσο για το καλοκαίρι η κατάσταση στους ψηλούς θα έιναι πολύ ρευστή μιας και θα είναι πολλά τα ερωτηματικά:
-Αγραβάνης από τραυματισμο
-Μιλουτίνοφ για ΝΒΑ
-Τιλί επιστροφή από τραυματισμό και νομίζω πως έχει 1+1 με option ανανέωσης από την ομάδα.

Αυτό που θέλω να πω εγώ είναι πως ο Γουίλτζερ αυτή τη στιγμή είναι έχει αδυναμίες αλλά έχει και ένα σουτ που δε μπορεί να το παραβλέψει κανείς στοιχείο πολύ σημαντικό για τη θέση που παίζει αλλά και για το σύγχρονο μπάσκετ γενικότερα.Έχει αρχίσει και αποδίδει όλο και καλύτερα σε μια ομάδα που παίζει διαρκώς υπό πίεση και πολλές φορές και αμφισβητήσει και δείχνει να ανταποκρίνεται σε καλό βαθμό.
yorgos
Το αν αξίζει να μείνει ή όχι εξαρτάται και από το κόστος που συνεπάγεται. Πόσα παίρνει αυτό το συμπαθές αγόρι, ξέρουμε;

(εμένα από την αρχή μου άρεσε, τρομερή προσθήκη όταν θες να δημιουργήσεις χώρους για Πρι και ΜακΛιν κι α έχει άλλες αδυναμίες, είναι τρομερός σουτέρ)
akratacity
QUOTE (yorgos @ Feb 10 2018, 14:56 ) *
Το αν αξίζει να μείνει ή όχι εξαρτάται και από το κόστος που συνεπάγεται. Πόσα παίρνει αυτό το συμπαθές αγόρι, ξέρουμε;

(εμένα από την αρχή μου άρεσε, τρομερή προσθήκη όταν θες να δημιουργήσεις χώρους για Πρι και ΜακΛιν κι α έχει άλλες αδυναμίες, είναι τρομερός σουτέρ)

Δεν εχω διαβασει καπου για ακριβες ποσο αλλα γυρω στα 100-150 φανταζομαι θα παιρνει...
yorgos
QUOTE(akratacity @ Feb 10 2018, 15:01 ) *
Δεν εχω διαβασει καπου για ακριβες ποσο αλλα γυρω στα 100-150 φανταζομαι θα παιρνει...

Τον κρατάς και τον κάνεις και εικόνισμα... ΜΕ μισθό Πέτγουεϊ, πλάκα κάνουμε; Ο Ντένμον πήρε 3,5 φορές περισσότερα, ήηηηημαρτον που λέει και μια ψυχή.
akratacity
QUOTE (yorgos @ Feb 10 2018, 15:09 ) *
Τον κρατάς και τον κάνεις και εικόνισμα... ΜΕ μισθό Πέτγουεϊ, πλάκα κάνουμε; Ο Ντένμον πήρε 3,5 φορές περισσότερα, ήηηηημαρτον που λέει και μια ψυχή.

Ενταξει του χρονου θα εχει και μια λογικη αυξηση αν τον κρατησουμε. Το θεμα δεν ειναι τοσο χρηματικο (αν και θα βρει προτασεις το καλοκαιρι θεωρω) αλλα κυριως αγωνιστικο. Με Πριντεζη, Αγραβανη σιγουρους και τον Τιλι να εχει +1 χρονο συμβολαιο, θα υπαρξει συνωστισμος στο 4.
benchwarmer
Με επιφύλαξη, κάπου 20-25 το μήνα!
yorgos
QUOTE(akratacity @ Feb 10 2018, 15:13 ) *
Ενταξει του χρονου θα εχει και μια λογικη αυξηση αν τον κρατησουμε. Το θεμα δεν ειναι τοσο χρηματικο (αν και θα βρει προτασεις το καλοκαιρι θεωρω) αλλα κυριως αγωνιστικο. Με Πριντεζη, Αγραβανη σιγουρους και τον Τιλι να εχει +1 χρονο συμβολαιο, θα υπαρξει συνωστισμος στο 4.

Ότι όλοι αυτοί θα είναι υγιείς ας πούμε; Στον μπασκετικό Ολυμπιακό; Κρατήστε το παιδάκι εκεί με 150 να το έχετε... Ολυμπιακός είσαι αφού...

ΥΓ: ομορφαίνει και με την παρουσία της το γήπεδο, τη χώρα, το γαλαξία η κοπελάρα του.
akratacity
QUOTE (yorgos @ Feb 10 2018, 17:22 ) *
Ότι όλοι αυτοί θα είναι υγιείς ας πούμε; Στον μπασκετικό Ολυμπιακό; Κρατήστε το παιδάκι εκεί με 150 να το έχετε... Ολυμπιακός είσαι αφού...

ΥΓ: ομορφαίνει και με την παρουσία της το γήπεδο, τη χώρα, το γαλαξία η κοπελάρα του.

ενταξει καμια ομαδα στα παγκοσμια χρονικα δεν εχει ξεκινησει σεζον με 4 4αρια
δεν κανεις σχεδιασμο με βαση ποσοι θα τραυματιστουν γτ τοτε οι ομαδες θα ειχαν 25 παιχτες αντι για 15

υγ το υστερογραφο πρεπει οπωσδηποτε να το λαβει υποψη ο Σφαιρο smiley.gif
yorgos
QUOTE
ενταξει καμια ομαδα στα παγκοσμια χρονικα δεν εχει ξεκινησει σεζον με 4 4αρια


Ε δε νομίζω ότι θα ξεκινήσει με 4. Σπάνια να μην έχετε σοβαρό τραυματιμό πολύ πριν ξεκινήσει η σαιζόν. smiley.gif
QUOTE
δεν κανεις σχεδιασμο με βαση ποσοι θα τραυματιστουν γτ τοτε οι ομαδες θα ειχαν 25 παιχτες αντι για 15

Συμφωνώ. Για τις κανονικές ομάδες. Αν και Ολυμπιακό φέτος έπαθαν πολλές, αλλά διαχρονικά τα του Ολυμπιακού είναι κορυφή στην Ευρωλίγκα. Ο Παναθηναϊκός από την άλλη είναι στον άλλο αντίποδα.
Quincy
Αν ο Wiltjer μπορούσε να σταθεροποιήσει το μ.ο. κοντά στους 8 πόντους πχ θα ήταν παραπάνω από σούπερ. Είναι κακός αμυντικός και στα παιχνίδια που δεν σκοράρει αρκετά είναι αρνητικός στο +/-. Αυτά σχετικά με το αν θα τον ήθελα στην ομάδα την επόμενη σεζόν. Για φέτος, για το ποσό που αμοίβεται και το ιστορικό των μεταγραφών στα μέσα της σεζόν της ομάδας η προσφορά του είναι μεγάλη.
yorgos
QUOTE(Quincy @ Feb 10 2018, 19:09 ) *
Αν ο Wiltjer μπορούσε να σταθεροποιήσει το μ.ο. κοντά στους 8 πόντους πχ θα ήταν παραπάνω από σούπερ. Είναι κακός αμυντικός και στα παιχνίδια που δεν σκοράρει αρκετά είναι αρνητικός στο +/-. Αυτά σχετικά με το αν θα τον ήθελα στην ομάδα την επόμενη σεζόν. Για φέτος, για το ποσό που αμοίβεται και το ιστορικό των μεταγραφών στα μέσα της σεζόν της ομάδας η προσφορά του είναι μεγάλη.

Κακός αμυντικός είναι σίγουρα, αλλά -με δεδομένο ότι στοιχίζει τα μισά από το Μπόγρη- θα πρέπει να συνυπολογιστεί ότι αυτό που δίνει (τρίποντο, spacing) ο Ολυμπιακός το έχει περισσότερο ανάγκη από αυτό που χάνει (σκληράδα, άμυνα), αφού χωλαίνει τραγικά ως ομάδα στο περιφερειακό σουτ. Απ'την ώρα που προσαρμόστηκε είναι περίπου στους Μ.Ο παραγωγικότητας που ζητάς, με φανταστικά ποσοστά. Εγώ θα τον κρατούσα, λογικά μόνο θα βελτιώνεται. Ε, στον Ολυμπιακό μπορεί να μάθει και αμυντική συμπεριφορά, μόνο ο Σίμμονς δεν έμαθε κι αυτός μάλλον επειδή ήταν ανεπίδεκτος.
Sence Of Defence
QUOTE (Ilias7 @ Feb 10 2018, 10:14 ) *
Κάθε παιχνίδι γίνεται και καλύτερος πλέον ενώ δεν μπορούμε να παραβλέψουμε το γεγονός ότι έχει μπει στο κλίμα της ομάδας και φαίνεται από τις αντιδράσεις του τόσο όσο όταν αγωνίζεται αλλά και όταν είναι στον πάγκο.

Σίγουρα έχει να μάθει πολλά ακόμα κυρίως στο τακτικό κομμάτι τόσο σε άμυνα τόσο και σε επίθεση. Πολλές φορές προσπαθεί να παίξει άμυνα αλλά υστερεί σε τακτικά κομμάτια. Δεν γνωρίζει καλά πως να βάλει το κορμί του έναντι του αντιπάλο ή έχει κακές αντιδράσεις στα σκριν και σε περιστροφές.Μην ξεχνάμε όμως πως είναι ένας παίκτης που παίζει για πρώτη φορά στην Ευρωλίγκα και είναι άπειρος.

Όμως έχει κάποια στοιχεία στο παιχνίδι του όπως το εξαιρετικό το σουτ αλλά και η σωματοδομή του η οποία μπορεί να δουλευτεί και πιστεύω πως στον Ολυμπιακό πρέπει να σκεφτούν σοβαρά τι θα κάνει μαζί του στο μέλλον.Παρά το γεγονός ότι είναι άπειρος και παίζει πρώτη φορά στην Ευρωλίγκα και μάλιστα σε μία ομάδα με υψηλούς στόχους δείχνει να έχει θράσος και πολύ μεγάλη εμπιστοσύνη στο σουτ του.

Αν στο τέλος της σεζόν δεν τον υπολογίζουν στο σχεδιασμό για την επόμενη χρονιά μία πολύ καλή ιδέα κατά τη γνώμη μου θα ήταν να ανανεώσει και να δοθεί δανεικός σε μία ομάδα με δυνατούς στόχους και να βελτιώσει ότι ακριβώς χρείζεται για να επιστρπεψει.Ειδικά το φονικό του σουτ δύσκολα το συναντάς μπορώ να πω.

Πάντως ο κόσμος φαίνεται έχει αρχίσει να τον συμπαθεί για τα καλά τον Καναδό.


Διαφωνώ, ο παίκτης δείχνει άνοδο και όχι στασιμότητα, οπότε τον κρατάς και ίσως σου βγει ρε τρελό λαχείο όπως ο Μιλού. Το λες και μόνος σου, έχει φονικό σουτ, έχει σωματοδομή που πρέπει να δουλευτεί, έχει πολλά θετικά, θράσος κλπ
Από την στιγμή που ο ολυμπιακός λειτουργεί με περιορισμένο μπάτζετ θα πρότεινα να τον κρατήσουμε και του χρόνου.
DADA
θα δουλεψει τις αδυναμιες του αμυνα ,σωμα και θα αφησει εποχη στον Ολυμπιακο
εννοειτε μενει
Ilias7
QUOTE(Sence Of Defence @ Feb 11 2018, 00:25 ) *
Διαφωνώ, ο παίκτης δείχνει άνοδο και όχι στασιμότητα, οπότε τον κρατάς και ίσως σου βγει ρε τρελό λαχείο όπως ο Μιλού. Το λες και μόνος σου, έχει φονικό σουτ, έχει σωματοδομή που πρέπει να δουλευτεί, έχει πολλά θετικά, θράσος κλπ
Από την στιγμή που ο ολυμπιακός λειτουργεί με περιορισμένο μπάτζετ θα πρότεινα να τον κρατήσουμε και του χρόνου.



Στο ότι έχει ανοδική πορεία συμφωνούμε και οι δύο σε αυτό.

Η πρόταση που έκανα ήταν ξεκάθαρα μόνο και μόνο για να μη χαθεί αυτός ο παίκτης αν δεν υπολογίζεται την επόμενη χρονιά σε περίπτωση που δε βγαίνει με τους ξένους ή θεωρουν πως πρέπει να βελτιώσει σημεία στο τακτικό του κομάτι.

Εγώ εφόσον συνεχίσει έτσι θα τον ήθελα στην ομάδα και τη νέα σεζόν.
basket72
QUOTE (Ilias7 @ Feb 11 2018, 11:39 ) *
Στο ότι έχει ανοδική πορεία συμφωνούμε και οι δύο σε αυτό.

Η πρόταση που έκανα ήταν ξεκάθαρα μόνο και μόνο για να μη χαθεί αυτός ο παίκτης αν δεν υπολογίζεται την επόμενη χρονιά σε περίπτωση που δε βγαίνει με τους ξένους ή θεωρουν πως πρέπει να βελτιώσει σημεία στο τακτικό του κομάτι.

Εγώ εφόσον συνεχίσει έτσι θα τον ήθελα στην ομάδα και τη νέα σεζόν.


Καλός θα ήταν αλλά έχουμε θεματάκια με τις θέσεις ξένων για του χρόνου αλλά και την πολυκοσμία στο 4. Αν μπορούσε να του γίνει συμβόλαιο για 2 +1 χρόνια και τον πρώτο χρόνο να δινόταν δανεικός, καλά θα ήταν. Αλλά σαν πολύ large μου ακούγεται για τα δεδομένα μας.
Προς το παρόν ας δούμε τι κάνουμε φέτος. Μια λύση είναι να τον κρατήσουμε για την Α1 αντί του Τόμπσον και να έχουμε τον Τιλί και ως 5.
Πάντως, τέτοια πετυχημένη χειμωνιάτικη μεταγραφή (αναλογικά με τα χρήματα που διαθέσαμε)έχουμε να κάνουμε από το δίδυμο Λο- Ντόρσει.
yorgos
QUOTE(basket72 @ Feb 11 2018, 13:00 ) *
Καλός θα ήταν αλλά έχουμε θεματάκια με τις θέσεις ξένων για του χρόνου αλλά και την πολυκοσμία στο 4. Αν μπορούσε να του γίνει συμβόλαιο για 2 +1 χρόνια και τον πρώτο χρόνο να δινόταν δανεικός, καλά θα ήταν. Αλλά σαν πολύ large μου ακούγεται για τα δεδομένα μας.
Προς το παρόν ας δούμε τι κάνουμε φέτος. Μια λύση είναι να τον κρατήσουμε για την Α1 αντί του Τόμπσον και να έχουμε τον Τιλί και ως 5.
Πάντως, τέτοια πετυχημένη χειμωνιάτικη μεταγραφή (αναλογικά με τα χρήματα που διαθέσαμε)έχουμε να κάνουμε από το δίδυμο Λο- Ντόρσει.

Kι ο ΜΑρντικώλης είχε βγει μια χαρά, άσχετα αν στο ξεκίνημα γελούσαμε. Μόνος του μας έπαιζε στους τελικούς.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.