Help - Search - Members - Calendar
Full Version: αυξηση μυικης μαζας στις γαμπες
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Tips n' Tricks
jonhy
για την αυξηση της μυικης μαζας τι ασκησεις προτεινετε εκτος απο calf raises?
jonhy
παλι κανενας;τοσες προβολλες εχει το ποστω
ComingUpRoses
Γιατι οχι claf raises? Παρε και ενα βαρακι στο χερι και ξεκινα .. Δεν νομιζω να υπαρχει κατι πιο αποτελεσματικο!
Flash
Γενικά οι γάμπες και οι πήχεις είναι τα πιο προβληματικά σημεία ως προς την αύξηση της μυικής μάζας. Ρίξε μια ματιά εδώ
http://www.men24.gr/html/ent/540/ent.106540.asp
kseplenhs
όπως είπε ο φλας είναι η πιο δύσκολη ομάδα μαζί με τους πήχεις γιατί η ανάπτυξή τους προυποθέτει πολύ γενετική προδιάθεση.
Αυτό μπορείς να το δείς σε ανθρώπους που δεν γυμνάζονται αλλά έχουν κάτι γάμπες σαν ποδοσφαιριστές.Ιδιαίτερα αυτό φαίνεται σε γυναίκες.Ολοι αυτοί δεν τους γυμνάζουν αλλά αναπτύσσονται με κλασσικές κινήσεις καθημερινότητας.Απο το περπάτημα (γάμπες) μέχρι το σήκωμα μιας σακούλας (πήχεις).

Απο σκόρπια πράγματα που έχω διαβασει,η γενετική του κάθε ανθρώπου φαίνεται στο μυικό του σύστημα απο την σύσταση των μυών.Οι ίνες των μυών χωρίζονται σε ερυθρές και λευκές.Οι ερυθρές ίνες διεγείρονται περισσότερο με αερόβια άσκηση (τρέξιμο) ενώ οι λευκές με αναερόβια (βάρη).
Σε ορισμένους μύς του σώματος οι ερυθρές ινες είναι περισσότερες απο τις λευκές.Στους περισσότερους ανθρώπους είναι στους κοιλιακούς,στις γάμπες και τους πήχεις.

Επειδή όμως δεν μπορεί ο οποιοσδήποτε να κάνει βιοψία στους μύες του για να δεί την σύσταση,καλό θα είναι να πειραματιστεί με διάφορα προγράμματα και να δεί ποιό επιφέρει περισσότερα αποτελέσματα.
Για αρχή δες πως αντιδρούν οι γάμπες σου με τρέξιμο και σκάλες και ύστερα δες πως αντιδρούν με βάρη.Στα βάρη καλό θα είναι να χρησιμοποιήσεις αρκετό βάρος (να βγαίνουν 10-12 αυστηρές επαναλλήψεις αλλά με δυσκολία) καθώς και drop sets (δλδ 10 επαναλήψεις με 50 κιλά για παράδειγμα,χωρίς διάλλειμα άλλες 10 με 45 και καπάκι άλλες 10 με 40.Τα κιλά είναι ενδεικτικά.Εσύ μπορείς να τα καθορίσεις).

Ασκησεις με ένα γκουγκλινκ μπορείς να βρείς.Σε εμένα για παράδειγμα λειτουργούν καλά τα σπριντ και οι σκάλες στις μύτες των ποδιών.Σε άλλους έχω δει να λειτουργεί να χώνουν πολλά κιλά στην πρέσσα ποδιών και να πιέζουν με τις γάμπες για λίγες επαναλλήψεις.Επίσης και κάνοντας αεροβική στο ελλειπτικό μηχάνημα έχω δει να δουλευει καλά τις γάμπες
επαθα λαστιχο
QUOTE(kseplenhs @ Jan 21 2011, 01:09 ) *
όπως είπε ο φλας είναι η πιο δύσκολη ομάδα μαζί με τους πήχεις γιατί η ανάπτυξή τους προυποθέτει πολύ γενετική προδιάθεση.
Αυτό μπορείς να το δείς σε ανθρώπους που δεν γυμνάζονται αλλά έχουν κάτι γάμπες σαν ποδοσφαιριστές.Ιδιαίτερα αυτό φαίνεται σε γυναίκες.Ολοι αυτοί δεν τους γυμνάζουν αλλά αναπτύσσονται με κλασσικές κινήσεις καθημερινότητας.Απο το περπάτημα (γάμπες) μέχρι το σήκωμα μιας σακούλας (πήχεις).

πολυ σωστος ξεπ.θυμαμαι και εγω ατομα που δεν γυμναζονταν και ειχαν γαμπες σαν του σαραβακου.βεβαια το θεμα ειναι τι ποσοστο μυικης μαζας ειχαν,γιατι εχω παληκαρι ι στο γυμναστηριο που οι γαμπες του ειναι σαν γυναικας,και σπρωχνει τρελα κιλα στην πρεσα.βεβαια να σου πω και το αλλο.εγω μεχρι το καλοκαιρι ημουν 115 κιλα.παμε με τον κολλητο μου(70-75 κιλα)γυμναστηριο
και διαπιστωνω το εξης.ενω σε ολα τα οργανα με τα χερια σηκωνε τα ιδια η και περισσοτερα κιλα απο εμενα,στα ποδια
του εριχνα απο τριπλασια εως και εξαπλασια(δεν υπερβαλλω καθολου).ο γυμναστης μου ειπε πως εχω δυνατα ποδια ακριβως λογω βαρους,γιατι περπαταω χρονια σηκωνοντας πολυ μεγαλυτερο φορτιο απο αλλους.
kseplenhs
QUOTE(επαθα λαστιχο @ Jan 21 2011, 06:14 ) *
πολυ σωστος ξεπ.θυμαμαι και εγω ατομα που δεν γυμναζονταν και ειχαν γαμπες σαν του σαραβακου.βεβαια το θεμα ειναι τι ποσοστο μυικης μαζας ειχαν,γιατι εχω παληκαρι ι στο γυμναστηριο που οι γαμπες του ειναι σαν γυναικας,και σπρωχνει τρελα κιλα στην πρεσα.βεβαια να σου πω και το αλλο.εγω μεχρι το καλοκαιρι ημουν 115 κιλα.παμε με τον κολλητο μου(70-75 κιλα)γυμναστηριο
και διαπιστωνω το εξης.ενω σε ολα τα οργανα με τα χερια σηκωνε τα ιδια η και περισσοτερα κιλα απο εμενα,στα ποδια
του εριχνα απο τριπλασια εως και εξαπλασια(δεν υπερβαλλω καθολου).ο γυμναστης μου ειπε πως εχω δυνατα ποδια ακριβως λογω βαρους,γιατι περπαταω χρονια σηκωνοντας πολυ μεγαλυτερο φορτιο απο αλλους.


δεν έχει να κάνει η εμφυτη δυναμη στα πόδια με τα παραπάνω κιλά νομίζω.Δλδ και 80 κιλά να ήσουν πάλι θα ήσουν δυνατός στα πόδια.Αντίστοιχα υπάρχουν αρκετοί που είναι 100+ κιλά που αντιμετωπίζουν αρκετά προβλήματα στις αρθρώσεις(γόνατα-αστραγάλους) λόγω του βάρους αλλά και της επι μέρους αδυναμίας των ποδιών στην συγκεκριμένη περίπτωση.

πάντως τα πόδια είναι ξεχωριστά απο τις γάμπες.Συγκεκριμένα οι τετρακέφαλοι με βαθειά καθίσματα χτίζονται ευκολα αλλά η προπονησή τους είναι δύσκολη.Στις γάμπες ισχύει το αντίστροφο (δεν έχουν επίπονη για το σώμα προπόνηση αλλά αναπτύσσονται δύσκολα).
jonhy
ευχαριστω πολυ θα κανω calf rasies με βαρακια
ComingUpRoses
QUOTE(jonhy @ Jan 21 2011, 14:27 ) *
ευχαριστω πολυ θα κανω calf rasies με βαρακια



Οταν λεμε βαρακια μην παρεις κανα 20ακιλο και φυγεις κουτσος .. ξεκινα με ενα 5κιλο και σιγα σιγα ανεβασετα ... Βασικα την πρωτη φορα που θα κανεις τσεκαρε να δεις με ποσα κιλα θα τα καταφερεις ... Και με τα μισα ή 2/3 θα κανεις ζεσταμα
maik23
φιλε αυτο που σε ενδιαφερει ειναι να κανεις γαμπες η' να εχεις δυνατα λειτουργικα ποδια?
γιατι αλλη προπονηση ειναι για να εχεις μια δυνατη γαμπα και εμφανισιμη και αλλο μια γαμπα που θα σου χρησιμευει για το μπασκετ και οπως δειχνει.
μπορει δλδ να κανεις μια γαμπα λεπτη και σκληρη αλλα με μεγαλη αντοχη και δυνατη να σε ανυψωσει η' μια στρογγυλη και μεγαλη σε μαζα αλλα βαρια ποδια.
οι μυες ειναι σαν λαστιχο,σαν ζελε εμεις με τις κινησεις μας στην καθημερινοτητα μας αλλα και με την αναλογη γυμναστικη τους δινουμε την μορφη τους και την εφαρμογη τους.
και σιγουρα οπως σωστα ειπαν τα γονιδια παιζουν ενα μεγαλο ρολο αλλα μετα υπαρχει και η διαμορφωση(εκγυμναση).
εγω παντως θα σου προτεινα αφου ασχολεισαι με το μπασκετ να γυμναζεις στα ποδια σου ολες τις μυικες ομαδες μαζι με ειδικες ασκησεις οπως αυτη που ανεφερες.καθισματα,επολε,ζετε,αρσεις κ.λ.π.
επαθα λαστιχο
με τι ασκησεις θα αποκτησω τα ποδια του μιστερ εθνικα μπουτια?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.