Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Διατροφή
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Tips n' Tricks
Detsikas
Καλησπέρα παιδιά,

θέλω αν έχετε την διαθεσή να μου δώσετε ένα full προγραμμά διατροφής, ωστέ να χάσω κιλά (πρεπεί να τα χάσω και λιγο γρήγορα) και να πάρω τις κατάληλες βιταμίνες που χρειάζομαι (για basket φυσικά).

Είμαι 16 χρωνών 1,76-1,78 και αυτή την στιγμή είμαι 85-87 κιλά. (ναι είναι πολλά το ξέρω biggrin.gif)

Επίσης να σας πώ οτι έχω 4 φορές την εβδομάδα προπόνηση (2 ώρες)
και πάω και γυμναστήριο 3-4 φορές την εβδομάδα (1-3 ώρες, ανάλογα)

Ευχαριστώ πολύ παιδιά, και.. καταπληκτικό forum! Μπράβο.
ComingUpRoses
χωρις να ιεμαι κανενας ειδικος , με τοσο αθλητισμο που κανεις δεν πιστευω να θελει και ΤΗΝ διατροφη! κοψε "βρωμικα" , πιτσες και τα λοιπα , τρωγε πολλους υδατανθρακες ... και να εχεις παντα στο μυαλο σου οτι ενας εφηβος (αγορι) πρεπει να τρωει πανω κατω 2.500 θερμιδες! Βασικα , περιμενε απαντησεις και απο αλλους!
panagiotisTheDream
Θα προσπαθήσω να σου δώσω μια ιδέα αλλά ελπίζω να υπάρχουν πιο ειδικοί από μένα εδώ και να σε διαφωτίσουν, smile.gif

Αυτό που πρέπει να αποφεύγεις είναι οι υδατάνθρακες (ψωμί, ζυμαρικά, πατάτες, δημητριακά, ζάχαρη, όσπρια κλπ) και να αυξήσεις τις πρωτεϊνες κυρίως (πουλερικά, κρέας, ψάρια, γαλακτοκομικά, αυγά, θαλασσινά κλπ) και τις ίνες.
Έτσι θα μπορέσεις να αυξήσεις τη μυική σου μάζα και κατά κύριο λόγο να μειώσεις το λίπος. Ο οργανισμός σου παίρνει ενέργεια από τους υδατάνθρακες, έτσι όταν αυτοί βρίσκονται σε μικρή ποσότητα, αναγκάζεται να "κάψει" λίπος για να πάρει την ενέργεια που χρειάζεται. Στο εξήγησα πολύ απλά, αλλά καταλαβαίνεις την κεντρική ιδέα νομίζω...
Το θέμα είναι με τις προπονήσεις και το γυμναστήριο, σου είναι απαραίτητοι και οι υδατάνθρακες σε κάποια γεύματά σου (κυρίως πριν κ μετά τις προπονήσεις).

Δεν είμαι ειδικός, αλλά φαντάζομαι πως στην ηλικία σου δε θα ήταν πρόβλημα να ακολουθήσεις ένα πρόγραμμα που να βασίζεται σε αυτά...

Το καλύτερο θα ήταν να ρωτήσεις τον προπονητή σου στον γυμναστήριο. Ή κάποιον διατροφολόγο να σου εξηγήσει και αναλυτικά...
Detsikas
Ευχαριστώ πολύ παιδιά, αλήθεια βοηθήσατε (αχ αυτό το γ@@@@@@ το ψωμί angry_red.gif)
Περιμένω και καμια άλλη απάντηση αν και μου δώσατε ένα μεγάλο κομμάτι απο αυτά που ζητούσα.
επαθα λαστιχο
φιλε μου εγω ως εξειδικευμενος ιντερνετικος ψυχολογος-αστρολογος-φυσικος-φυσιοθεραπευτης-χειροπρακτικος θα σου πω να τρως οσο πιο πολυ γινεται,κυριως τρανς λιπαρα
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.