Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Άρης - Γκάλης for President
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Α1 Basket League > Άρης
ΚιτρινιΑΡΗΣ
Μήπως ήρθε η ώρα για την επιστροφή του... Γκάγκστερ;
colonel gomelsky
QUOTE(ΚιτρινιΑΡΗΣ @ Jun 16 2009, 20:46 ) *
Μήπως ήρθε η ώρα για την επιστροφή του... Γκάγκστερ;



Γιατί όχι; Αν και ο ίδιος είναι αποστασιοποιημένος από τα μπασκετικά δρώμενα μαι ενδεχόμενη επιστροφή μόνο καλό θα έκανε στον Άρη.
Οι οπαδοί του Άρη τι λένε είναι το θέμα.
Yusaku
QUOTE(colonel gomelsky @ Jun 16 2009, 21:02 ) *
Γιατί όχι; Αν και ο ίδιος είναι αποστασιοποιημένος από τα μπασκετικά δρώμενα μαι ενδεχόμενη επιστροφή μόνο καλό θα έκανε στον Άρη.
Οι οπαδοί του Άρη τι λένε είναι το θέμα.


To τι λένε οι οπαδοί δεν τίθεται θέμα! Όλοι είναι υπέρ. Είναι κάτι που θα βοηθήσει και οικονομικά και από πλευράς γοήτρου την ομάδα!

Το να γίνει όμως το βλέπω για την ώρα ανέφικτο.
Ωραία θα ήταν, αλλά είναι πιο πολύ ευχή παρά κάτι πραγματοποιήσιμο.
EXPLOITED ARIS
Δυστυχως ειναι ουτοπικο ενα τετοιο σεναριο.Ειδικα τωρα που θα παιξει το κεφαλι του καθαρα...
Παντα ο Νικ ηταν προσεκτικος στις κινησεις του.Εδω εμεις παρακαλαμε να του κανουν ενα φιλικο να τον ζεστανουν,να τον φερουν πιο κοντα στην ομαδα αλλα...Οι υπευθυνοι τιποτα.
SteelGandalf
Από που και ως που ρε παιδιά;

Ποιος, Αρειανός, δε θέλει;

Δεν το συζητώ πως θα ήταν ό,τι καλύτερο αυτή τη στιγμή, αλλά δε θα ήταν καλύτερα αν "πατούσαμε" στη γη;

Μακάρι αλλά το βλέπω απίθανο...
gallistis
μακαρι να γινοταν.αλλα ο μεγαλος γκαλης ποτε δεν επιδιωξε θεσεις και αξιωματα.δεν εγινε ομοσπονδιακος,βουλευτης,δημαρχος,γενικος γραμματεας και αλλα που εγιναν αλλοι χαρη σε αυτον.οταν εβγαινε η ειδηση οτι ο νικος θα ερχοταν στο γηπεδο σα θεατης το αλεξανδρειο γεμιζε μονο και μονο επειδη θα ηταν και αυτος εκει.αν γινοταν προεδρος θα ειχαμε παντα ενα γεματο αλεξανδρειο.αλλα οπως λεει και ο φιλος ενα αποχαιρετιστηριο παιχνιδι δε μπορουμε να του κανουμε...

ΚιτρινιΑΡΗΣ
Τον έχει ρωτήσει κανείς;... ή όλοι πιστεύουν απλώς ότι θα αρνηθεί... μια τέτοια κίνηση, θα ζεστάνει τον κόσμο και θα φέρει σίγουρα επενδυτές στον Άρη... ακόμη και έμισθος πρόεδρος να είναι... μεγάλο κέρδος για την ομάδα θα είναι σίγουρα...
weirdo1977
θα τον βρισουμε και αυτον.... δεν λεει, παιζει κορονα γράμματά κεφαλη του wink.gif
gallistis
QUOTE(weirdo1977 @ Jun 17 2009, 00:05 ) *
θα τον βρισουμε και αυτον.... δεν λεει, παιζει κορονα γράμματά κεφαλη του wink.gif



τον βρισαμε μια φορα.στο τελικο του 93 με τον παο στο σεφ.γκαλη βαζελα,βγαλε τη φανελα φωναζαμε.ντροπη μας
ΛΥΚΟΣ 10 Γ.Σ.Κ.
Δεν ειναι κοροιδο ο Γκαλης να μπει τωρα στον Αρη.
Θα περιμενει να περασει η παγκοσμια κριση και τοτε ισως το σκεφτει.

Μηπως ομως αντι για προεδρος του Αρη, θα επρεπε να παρει την θεση του Βασιλακοπουλου
και να γινει αυτος ο προεδρος ολου του ελληνικου μπασκετ??
Andrew19
Ο Γκάλης δεν έχει την οικονομική δυνατότητα που έχουν άλλοι παράγοντες και ταυτόχρονα ΔΕΝ είναι χαζός (αντίθετα είναι πολύ έξυπνος άνθρωπος) να βάλει το κεφάλι του στη λαιμητόμο. Μόνο αν τον πιάσει κάποιος πολύ μεγάλος οικονομικά παράγοντας που θέλει να ασχοληθεί με το μπάσκετ, που ΔΕΝ υπάρχει επίσης κάποιος τέτοιος, ΙΣΩΣ να το σκεφτεί.
hagi
Μακάρι να γινόταν αλλά τί συζητάμε τώρα ρε παιδιά...Απλά φαντασία και επιθυμίες εκφράζουμε εδώ τώρα.Το θέμα είναι να δούμε τί θα γίνει στην πραγματικότητα.

Πάντως πάντα το είχα απορία γιατί ο Γκάλης να μην βάλει κάποια χρήματα στον Άρη.Δεν λέω τρελά λεφτά αλλά να βοηθούσε στο μπάτζετ.Και μου φαίνεται περίεργο γιατί μπορεί να το κάνει.Και εντάξει μπορεί να μην του φέρθηκαν και κάποιοι καλά και να μην θέλει αλλά για τον κόσμο που τον λάτρεψε και την φανέλα της ομάδας που λάτρεψε και ο ίδιος νομίζω θα μπορούσε να το κάνει.
Βέβαια είναι δικαίωμά του και κανείς δεν μπορεί να τον κατηγορήσει γι’αυτό αλλά εκφράζω την απορία μου.Εγώ αν ήμουν ο Γκάλης πάντως θα το έκανα.Θα προσπαθούσα δηλαδή να βοηθήσω την ομάδα που την ανέδειξα και με ανέδειξε.
Δεν ξέρω ίσως υπάρχουν και πράγματα που δεν ξέρουμε βέβαια..
celtic_pride
Aυτή την άποψη εξέφρασε σήμερα και ο Δασκάλου στην εκπομπή του...Πάντως είναι αλήθεια ότι έχει αποστασιοποιηθεί πάρα πολύ τα τελευταία χρόνια. Εδώ έχω ξεχάσει πότε ήταν η τελευταία φορά που πήγε στο Παλε.
Τι να πω ρε παιδιά.. Μου φαίνεται too good to be true, αλλά θα είναι αντίστοιχα κάτι σαν το Ζαγοράκη στον Παοκ και θα δώσει στον κόσμο αυτό που λείπει τόσο πολύ τα τελευταία χρόνια. Όραμα..... Εξάλλου, ο Ζαγοράκης έβαλε το κεφάλι του στη λαιμητόμο, την πρώτη χρονιά δεν του βγήκε, όμως βλέπετε τώρα που είναι..

Mακάρι να έρθει και μέχρι τότε Fingers crossed!! rolleyes.gif

ΛΥΚΟΣ 10 Γ.Σ.Κ.
QUOTE(celtic_pride @ Jun 17 2009, 14:56 ) *
Aυτή την άποψη εξέφρασε σήμερα και ο Δασκάλου στην εκπομπή του...Πάντως είναι αλήθεια ότι έχει αποστασιοποιηθεί πάρα πολύ τα τελευταία χρόνια. Εδώ έχω ξεχάσει πότε ήταν η τελευταία φορά που πήγε στο Παλε.
Τι να πω ρε παιδιά.. Μου φαίνεται too good to be true, αλλά θα είναι αντίστοιχα κάτι σαν το Ζαγοράκη στον Παοκ και θα δώσει στον κόσμο αυτό που λείπει τόσο πολύ τα τελευταία χρόνια. Όραμα..... Εξάλλου, ο Ζαγοράκης έβαλε το κεφάλι του στη λαιμητόμο, την πρώτη χρονιά δεν του βγήκε, όμως βλέπετε τώρα που είναι..

Mακάρι να έρθει και μέχρι τότε Fingers crossed!! rolleyes.gif

Αλλο το ποδοσφαιρο και αλλο το μπασκετ.
Με 20,000 διαρκειας που πουλαει ο ΠΑΟΚ στο ποδοσφαιρο,
εχεις 10,000,000 περιπου (ισως και παραπανω) στην τσεπη, απο τον Ιουλιο.

Στο μπασκετ τι εχεις 2-3,000 διαρκεις???

Δεν ειναι κοροιδο ο Γκαλης και θα περιμενει.
SteelGandalf
QUOTE(gallistis @ Jun 16 2009, 20:21 ) *
τον βρισαμε μια φορα.στο τελικο του 93 με τον παο στο σεφ.γκαλη βαζελα,βγαλε τη φανελα φωναζαμε.ντροπη μας


Δε γνωρίζω πόσοι ήταν αυτοί, αλλά ο ΠΟΛΥΣ κόσμος του Άρη δεν το έκανε. Εγώ δεν το έκανα και δε θα το έκανα ποτέ αυτό για το Νίκο. Άλλωστε ΟΛΟΙ θυμόμαστε πως έφυγε και ποιος (...να μη τον χαρακτηρίσω) τον έδιωξε και με ποιο τρόπο. Θυμάμαι τώρα (αν και ήταν πριν 16 χρόνια) ότι δε μπορούσα να το πιστεύψω αυτό που συνέβαινε τότε και το γεγονός ότι προτιμήθηκε ο Γιαννάκης από το Νικόλα μας...

QUOTE(hagi @ Jun 17 2009, 08:00 ) *
Μακάρι να γινόταν αλλά τί συζητάμε τώρα ρε παιδιά...Απλά φαντασία και επιθυμίες εκφράζουμε εδώ τώρα.Το θέμα είναι να δούμε τί θα γίνει στην πραγματικότητα.

Πάντως πάντα το είχα απορία γιατί ο Γκάλης να μην βάλει κάποια χρήματα στον Άρη.Δεν λέω τρελά λεφτά αλλά να βοηθούσε στο μπάτζετ.Και μου φαίνεται περίεργο γιατί μπορεί να το κάνει.Και εντάξει μπορεί να μην του φέρθηκαν και κάποιοι καλά και να μην θέλει αλλά για τον κόσμο που τον λάτρεψε και την φανέλα της ομάδας που λάτρεψε και ο ίδιος νομίζω θα μπορούσε να το κάνει.
Βέβαια είναι δικαίωμά του και κανείς δεν μπορεί να τον κατηγορήσει γι’αυτό αλλά εκφράζω την απορία μου.Εγώ αν ήμουν ο Γκάλης πάντως θα το έκανα.Θα προσπαθούσα δηλαδή να βοηθήσω την ομάδα που την ανέδειξα και με ανέδειξε.
Δεν ξέρω ίσως υπάρχουν και πράγματα που δεν ξέρουμε βέβαια..


Συμφωνώ απόλυτα φίλε. Δε νομίζω πως υπάρχει φίλος του Άρη που δεν το έχει σκεφτεί αυτό. Δε συζητώ ότι χρήματα έχει και πάρα πολλά (τόσες επιχειρήσεις έχει, χρόνια τώρα), αλλά ίσως να μη μάθουμε, όπως λες, ποτέ κάποια πράγματα.

Εύχομαι σύντομα ο Νικ να είναι και πάλι ενεργό μέλος της οικογένειας του Άρη μας, αν και δε μπορώ να αντιληφθώ το ΓΙΑΤΙ τόσα χρόνια δεν έχει γίνει το φιλικό ΠΡΟΣ ΤΙΜΗΝ ΤΟΥ για να "κλείσει" κι επίσημα την καριέρα του αυτός ο ΤΕΡΑΣΤΙΟΣ ΑΘΛΗΤΗΣ...
gallistis
QUOTE(SteelGandalf @ Jun 17 2009, 21:36 ) *
Δε γνωρίζω πόσοι ήταν αυτοί, αλλά ο ΠΟΛΥΣ κόσμος του Άρη δεν το έκανε. Εγώ δεν το έκανα και δε θα το έκανα ποτέ αυτό για το Νίκο. Άλλωστε ΟΛΟΙ θυμόμαστε πως έφυγε και ποιος (...να μη τον χαρακτηρίσω) τον έδιωξε και με ποιο τρόπο. Θυμάμαι τώρα (αν και ήταν πριν 16 χρόνια) ότι δε μπορούσα να το πιστεύψω αυτό που συνέβαινε τότε και το γεγονός ότι προτιμήθηκε ο Γιαννάκης από το Νικόλα μας...


το εβλεπα απο την τηλεοραση και θυμαμαι οτι ηταν αρκετοι που το φωναζαν(μαζι με το τσανιδη γερα,η νικη ειναι κοντα-ο παο πρεπει να ειχε εκτελεσει καμια 50αρια βολες σε εκεινο το παιχνιδι).και εγω απορω αν υπαρχει δευτερος ανθρωπος στη γη που να επελεγε το γιαννακη απο τον νικ.ισως ουτε ο ιδιος ο γιαννακης.παντως αν ερχοταν ο νικος θα αλλαζαν πολλα...
hagi
Εντάξει παιδιά τώρα καλό θα ήταν να μην είχε φύγει αλλά και πάλι για τον Γιαννάκηπου λέτε μην ξεχνάμε ότι μας έδωσε πάρα πολλά σαν αθλητής.Εγώ αυτό με τις προδοσίες και τέτοια δεν τα καταλαβαίνω και δεν συμφωνώ σε καμία περίπτωση.Να μην χαλάσουμε το τόπικ αλλά προσωπικά θεωρώ ότι έχει αδικηθεί ο Γιαννάκης από τους οπαδούς του Άρη όλα αυτά τα χρόνια βάση της συνησφοράς του στην ομάδα.Τώρα ανάμεσα σε Γκάλη και Γιαννάκη θα προτιμούσα τον Γκάλη αλλά μην κράζουμε και τον Γιαννάκη.

Και για να έρθω και πάλι στο θέμα,νομίζω ότι αυτό δεν θα γίνει ποτέ.(πρόεδρος ο Γκάλης)..Εδώ δεν μπορούν να του κάνουν ένα φιλικό θα του ζητήσουν να γίνει Πρόεδρος;;
sarounas
QUOTE(gallistis @ Jun 17 2009, 23:11 ) *
το εβλεπα απο την τηλεοραση και θυμαμαι οτι ηταν αρκετοι που το φωναζαν(μαζι με το τσανιδη γερα,η νικη ειναι κοντα-ο παο πρεπει να ειχε εκτελεσει καμια 50αρια βολες σε εκεινο το παιχνιδι).και εγω απορω αν υπαρχει δευτερος ανθρωπος στη γη που να επελεγε το γιαννακη απο τον νικ.ισως ουτε ο ιδιος ο γιαννακης.παντως αν ερχοταν ο νικος θα αλλαζαν πολλα...

δεν ήταν μόνο ο τελικός στο ΣΕΦ
και στο Αλεξάνδρειο στο ματς της κανονικής περιόδου λίγο πριν την λήξη του βρίζανε την μάνα

ο Γιαννάκης το είχε πει τότε "αν είναι να διαλέξετε κάποιον από τους δύο μας να μείνει αυτός πρέπει να είναι ο Νικ αφού είναι και ο πιο παλιός"
μάλιστα το συγκεκριμένο το είχε δηλώσει και στην εκπομπή αφιέρωμα ΣΠΟΡ ΙΣΤΟΡΙΕΣ στον Χατζηγεωργίου πρίν λίγα χρόνια

δεν βλέπω τον λόγο να μπλεχτεί ο Γκάλης στα διοικητικά. Για να συσπειρώσει τον κόσμο της ομάδας;

Νομίζω ότι ο Αρης με το μπάτζετ που διαθέτει τα πηγαίνει αρκετά καλά, για να αλλάξει επίπεδο και να χτυπάει final four πρέπει να φέρει παίχτες παγκόσμιας κλάσης.
ποιος θα δώσει αυτά τα χρήματα και γιατί να το κάνει?

αδικείτε κατάφορα η ομάδα όταν έχει σαν μέτρο σύγκρισης την ομάδα του Γκάλη και οι φίλαθλοι είναι κολλημένοι με εκείνο το παρελθόν έχοντας παράλογες προσδοκίες με αποτέλεσμα δύσκολα να ικανοποιούνται
δεν υπάρχουν προυποθέσεις για μία τόσο ισχυρή ομάδα

panic
QUOTE(gallistis @ Jun 17 2009, 23:11 ) *
το εβλεπα απο την τηλεοραση και θυμαμαι οτι ηταν αρκετοι που το φωναζαν(μαζι με το τσανιδη γερα,η νικη ειναι κοντα-ο παο πρεπει να ειχε εκτελεσει καμια 50αρια βολες σε εκεινο το παιχνιδι).και εγω απορω αν υπαρχει δευτερος ανθρωπος στη γη που να επελεγε το γιαννακη απο τον νικ.ισως ουτε ο ιδιος ο γιαννακης.παντως αν ερχοταν ο νικος θα αλλαζαν πολλα...


Μπορεί να το έκαναν οι Αγγελόπουλοι. Με τέτοια συμπάθεια που έχουν στον Γιαννάκη...
Πιστέυω ότι ο Γκάλης δε θα κάνει τέτοια κίνηση. Ο Γκάλης μιλούσε στο γήπεδο με τη μπάλα που έπαιζε. Όλα τα υπόλοιπα των γηπέδων, η βρωμιά, τα παραγοντιλίκια, οι κλίκες κτλ δεν τον αφορούν.
Και είναι καλύτερα να μείνει μακριά από όλα αυτά...



gallistis
QUOTE(panic @ Jun 17 2009, 23:44 ) *
Πιστέυω ότι ο Γκάλης δε θα κάνει τέτοια κίνηση. Ο Γκάλης μιλούσε στο γήπεδο με τη μπάλα που έπαιζε. Όλα τα υπόλοιπα των γηπέδων, η βρωμιά, τα παραγοντιλίκια, οι κλίκες κτλ δεν τον αφορούν.
Και είναι καλύτερα να μείνει μακριά από όλα αυτά...


σωστο κατα μια εννοια.καλυτερα να τον θυμομαστε μονο σαν αθλητη..βλεπεις και τη μπαλα.μεχρι στιγμης εχουν πουλησει 5000 διαρκειας στον αρη παιρνοντας κατι αγνωστους.στο μπασκετ ποσοι θα παρουν?ουτε οι μισοι απο αυτους...
hagi
QUOTE(sarounas @ Jun 17 2009, 23:37 ) *
Νομίζω ότι ο Αρης με το μπάτζετ που διαθέτει τα πηγαίνει αρκετά καλά, για να αλλάξει επίπεδο και να χτυπάει final four πρέπει να φέρει παίχτες παγκόσμιας κλάσης.
ποιος θα δώσει αυτά τα χρήματα και γιατί να το κάνει?

αδικείτε κατάφορα η ομάδα όταν έχει σαν μέτρο σύγκρισης την ομάδα του Γκάλη και οι φίλαθλοι είναι κολλημένοι με εκείνο το παρελθόν έχοντας παράλογες προσδοκίες με αποτέλεσμα δύσκολα να ικανοποιούνται
δεν υπάρχουν προυποθέσεις για μία τόσο ισχυρή ομάδα

Πρακτικά αυτή είναι η ωμή αλήθεια αλλά το ότι οι φίλαθλοι ζούμε στο παρελθόν δεν είναι ακριβώς αληθές,και εξηγούμε.

Όταν είσαι μια ομάδα από τις τρεις μεγαλύτερες της Ελλάδας (βάση τίτλων) τότε έχει την απαίτηση αυτή η ομάδα να είναι πάντα ψηλά.Το θεωρώ εντελώς φυσιολογικό.Και για να μην είμαι άδικος,ακόμα και οι φίλαθλοι του Παοκ ή της ΑΕΚ και αυτοί πρέπει να έχουν υψηλές απαιτήσεις.
Εξάλλου ο Άρης έβαλε το μπάσκετ στα σπίτια μας και κανείς μπασκετικός δεν πρέπει να το ξεχνάει αυτό.Το να έχεις λοιπόν μια τέτοια απαίτηση δεν είναι υπερβολή νομίζω.Και σκέψου ότι έχουν πια περάσει τόσα χρόνια που η ομάδα δεν πρωταγωνιστεί,οπότε κάποια στιγμή το περιμένουμε όλοι να γίνει αυτό.
Έτσι λοιπόν πολύ μιλούν για την "μεγαλομανία" που έχουμε σαν φίλαθλοι του Άρη αλλά θα τους πω πολλοί απλά ότι ας έρθουν στην θέση μας,και μετά ας μιλήσουν.Αν υποστήριζαν τον Άρη θα το καταλάβαιναν τώρα δεν μπορούν.Δεν είναι "μεγαλομανία",αλλά δίψα για να φτάσει και πάλι η ομάδα ψηλά όπως και τότε.Αυτό θέλουμε όλοι οι Αρειανοί,μια ομάδα που να ξεκινά η χρονιά και να λέμε πάμε για όλους τους τίτλους και ότι βγει.Αυτό θέλουμε.Το ερώτημα είναι μπορούμε;;Πιστεύω πως ναι,αλλά πότε!!
celtic_pride
QUOTE(ΛΥΚΟΣ 10 Γ.Σ.Κ. @ Jun 17 2009, 15:45 ) *
Αλλο το ποδοσφαιρο και αλλο το μπασκετ.


Πρόσεξε. Δεν ήθελα να συγκρίνω τα 2 αθλήματα. Ήθελα απλά να τονίσω ότι όταν η "σημαία" της ομάδας μπαίνει μπροστά τότε ο κόσμος συσπειρώνεται και ενισχύει. Σε ένα προηγούμενο ποστ κάποιος φίλος είπε "Να συσπειρώσει τον κόσμο του Αρη?".. Μα φυσικά... Δεν υπάρχει καλύτερος ,στον να συσπειρώσει αυτή τη στιγμή το κόσμο του Αρη στο μπάσκετ, από τον Γκάλη. Καλώς ή κακώς οι περισσότεροι από τους Αρειανούς είμαστε "πανηγυρτζήδες" και προκειμένου να "ζεσταθεί" ο κόσμος για το μπάσκετ και κάνει τις ουρές που βλέπουμε για τα διαρκείας της μπάλας πρέπει να "σπάσει το ταβάνι".. Το ταβάνι θα σπάσει κάνοντας μια πολύ μεγάλη μεταγραφή (σαν να λέμε κάτι μεγαλύτερο από το να γυρίσει ο Μάσευ, σαν να παίρνεις (λέμε τώρα) τον Διαμαντίδη) και εφόσον αυτό είναι ΑΔΥΝΑΤΟ με τα υπάρχοντα οικονομικά, τότε πρέπει να χτυπήσεις στο συναίσθημα.. βλέπε Γκάλης... Πιστέυω πως αν τον "πρήξουν" (με την καλή έννοια) όλοι οι φορείς του Αρη, θα ασχοληθεί... Κάτι παρόμοιο με αυτό που λέμε είναι να γίνει κάποτε ο Πέτζα πρόεδρος στον Παοκ. Αν και Αρειανός, θέλω πάρα πολυ να γίνει κάτι τέτοιο γιατί αν υποθέσουμε ότι ο Αρης έχει πρόεδρο (έστω και διαχειριστή) τον Γκάλη και ο Παοκ τον Πέτζα, τότε θα ζήσουμε ξανά μεγάλες στιγμές εδώ πάνω....
ΚιτρινιΑΡΗΣ
QUOTE(sarounas @ Jun 17 2009, 22:37 ) *
δεν βλέπω τον λόγο να μπλεχτεί ο Γκάλης στα διοικητικά. Για να συσπειρώσει τον κόσμο της ομάδας;


bball.gif 1ον Για τον κόσμο του Άρη
Αν και πράγματι υπήρξαν- όταν έφυγε - μερικοί κάφροι που τον ξεφώνησαν (οι περισσότεροι το μετάνιωσαν αργότερα) ο Νικ ξέρει ότι οι φίλαθλοι του Άρη (και όχι μόνο) τον λατρεύουν, άρα θα του συγχωρήσουν και τυχών λάθη που θα γίνουν (και τα οποία κάνει και κάθε διοίκηση... δες Αγγελόπουλοι πέρσι...)
bball.gif 2ον Να σταματήσει η γκρίνια
Εδώ και χρόνια ο λαός του Άρη έχει γίνει γκρινιάρης κοντά σε βαθμό μιζέριας. Όλα του φταίνε... Πουλάει τον Παπανικολάου λέει γιατί πουλήθηκε το όνειρο (δεν λέω ότι έπρεπε να πουληθεί για να μην παρεξηγηθώ), αν δεν τον πουλούσε θα έλεγε γιατί δεν μπαίνει χρήμα στην ομάδα (πολλοί από αυτούς που φωνάζουν δεν πάνε καν στο γήπεδο), δεν πάει καλά η ομάδα εδώ και τώρα ενίσχυση... παίρνει καλούς παίκτες για να κάνει καλή χρονιά... δεν παίζουν οι μικροί... παίζουν οι μικροί και χάνουμε... γιατί τους κράτησε τόση ώρα αφού δεν είναι έμπειροι... μπορώ να γράψω ακόμη άπειρα παραδείγματα της μιζέριας...
Με έναν Γκάλη πρόεδρο δίνεται πάλι το όραμα στον Αρειανό... όχι ότι θα σταματήσει να γκρινιάζει... άλλα θα γκρινιάζει λιγότερο και όταν θα έχει δίκαιο...
bball.gif 3ον Για μάρκετινγκ
Τι καλύτερο PR θα μπορούσε να έχει μια ομάδα από έναν τέτοιο πρόεδρο. Το αντικείμενο (Άρης) πουλάει από μόνο του... αφού όλη η Ελλάδα (κι όχι μόνο) θα ασχολείται με τον Άρη... που είσαι ρε Μαρινέλα... rolleyes.gif
bball.gif 4ον Για τον ίδιο
Πόσο μπορεί ένας άνθρωπος να μην ασχολείται με τα κοινά; Νομίζω πως ήρθε η ώρα και για τον ίδιο να ξαναβγεί στο προσκήνιο... και ας έχει και οικονομικά οφέλη. Για μένα ένας έμισθος Γκάλης είναι πολύ πιο σημαντικός για την ομάδα από πολλούς άμισθους (!!!) προέδρους που πέρασαν από την ομάδα.
bball.gif 5ον Για την υπάρχουσα διοίκηση
Σίγουρα με έναν Γκάλη πρόεδρο ανοίγουν πολύ πιο εύκολα πολλές πόρτες. Άρα περισσότεροι οικονομικοί πόροι η ομάδα πάει καλύτερα και έχουν μεγαλύτερη προβολή και οι ίδιοι.
Δεν θέλω να κάνω κριτική στην διοίκηση... ίσα ίσα πιστεύω ότι μπόρεσε να κάνει φοβερή διαχείρηση τα τελευταία χρόνια και να βγάλει την ομάδα από τα πέτρινα χρόνια. Λύσεις τύπου Σαμολαδά θα έριχναν την ομάδα για την επόμενη δεκαετία στο καναβάτσο... όμως η τωρινή διοίκηση δίχως κάποια σημαντική αλλαγή έχει πιάσει ταβάνι... για να ανέβει πάτωμα χρειάζεται βοήθεια... κι αν δεν βρεθεί ΕΝΑΣ κολοσσός (οικονομικά) μια λύση είναι να ανοίξουν κάπως οι πόρτες από τους επιχειρηματικώς πιο εύπορους... και πως θα μπορούσαν να ανοίξουν καλύτερα οι πόρτες;;;
bball.gif 6ον Για το ελληνικό μπάσκετ
Το ελληνικό μπάσκετ έχει ανάγκη από προσωπικότητες σαν τον Γκάλη. Τα τελευταία χρόνια βλέπουμε σταδιακά την υποβάθμιση του ελληνικού πρωταλήματος (αν και οι δύο μεγάλοι ρίχνουν περισσότερο χρήμα) το προϊόν Α1 δεν πουλάει στην αγορά. Αν και πολλοί φοβούνται την επανενεργοποίηση του Γκάγκστερ... βλέπε Βας, Πολίτης κλπ...

QUOTE(sarounas @ Jun 17 2009, 22:37 ) *
Νομίζω ότι ο Αρης με το μπάτζετ που διαθέτει τα πηγαίνει αρκετά καλά, για να αλλάξει επίπεδο και να χτυπάει final four πρέπει να φέρει παίχτες παγκόσμιας κλάσης.
ποιος θα δώσει αυτά τα χρήματα και γιατί να το κάνει?

Γι' αυτό ακριβώς χρειάζεται μια βόμβα σαν τον Γκάλη... θα δώσει πίσω την παλιά αίγλη του σωματείου και θα ανοίξει πόρτες για να βρεθούν χρήματα (μιας και λύσει τύπου Αφοι Γιαν και Αγγελ είναι για την Θεσσαλονίκη όνειρα καλοκαιρινής νυχτός)...
Ένα παράδειγμα. Πριν από περίπου δυο δεκαετίες η Μπάγιερ Μονάχου (ποδόσφαιρο) ήταν έτοιμη να διαλυθεί. Θέσης από 8 μέχρι 14 κίνδυνος υποβιβασμού το ενδιαφέρον του κόσμου συνεχώς λιγότερο. Όσπου ανέλαβε την ομάδα ο Μπέκενμπάουερ σαν πρόεδρος. Ο άνθρωπος είναι έμισθος δεν έχει βάλει ευρώ από την τσέπη του άλλα έχει συσπειρώσει έναν όμιλο επιχειρηματιών γύρο από την ομάδα κι αυτός πουλάει όνομα!!!... βέβαια θα μου πει κάποιος ότι άλλο ποδόσφαιρο (με τα δισεκατομύρια της ΟΥΕΦΑ) και άλλο μπάσκετ... παραλληλισμοί όμως υπάρχουν μιας και το να κάνεις καλή ομάδα στο μπάσκετ δεν χρειάζεσαι 150-200 μύρια... με 10-15 εκατ. κάνεις μια πολύ ανταγωνιστική ομάδα σε όλη την Ευρώπη. Και μην μου πει κανείς που να βρεθούν αυτά τα χρήματα... ομάδες όπως η Όλντενμπουργκ η Μπάμπεργκ και η Αρτντράγκονς έχουν 4-7 εκατ. μπάτζετ... ξέρει κανείς στην Ευρώπη αυτές τις ομάδες;;;

QUOTE(sarounas @ Jun 17 2009, 22:37 ) *
αδικείτε κατάφορα η ομάδα όταν έχει σαν μέτρο σύγκρισης την ομάδα του Γκάλη και οι φίλαθλοι είναι κολλημένοι με εκείνο το παρελθόν έχοντας παράλογες προσδοκίες με αποτέλεσμα δύσκολα να ικανοποιούνται
δεν υπάρχουν προυποθέσεις για μία τόσο ισχυρή ομάδα

Εγώ δεν θέλω να κάνω καμία σύγκριση με εκείνη την ομάδα... και για να πούμε την αλήθεια μια τέτοια σύγκριση δεν μπορεί να γίνει... τελείως διαφορετικές καταστάσεις...
Αν όμως όλοι κάθονται και λένε δεν υπάρχουν προϋποθέσεις και δεν γίνονται αυτά τα πράγματα... δεν θα βρεθούν ποτέ λύσεις... Σε δύσκολες καταστάσεις επιβάλλονται ακραίες λύσεις... και μια και δεν πρόκειται να βρεθεί ένας Γιαννακόπουλος για την Θεσσαλονίκη ας βρεθούν τουλάχιστον άλλες λύσεις εξήσου συζητήσιμες. Για το καλό του Άρη... αλλά και του ελληνικού μπάσκετ γενικότερα... blove.gif
Point Guard
Kαλά κάνει ο Νίκος Γκάλης και δεν ασχολείται με την καε,έναν μύθο έχει η μπασκετική Ελλάδα ,δεν χρειάζεται να τον γκρεμίσουμε και αυτόν.Και γιατί να ασχοληθεί άλλωστε;Όταν υπάρξει σοβαρή διοίκηση το ξανασυζητάμε.Εδω ένα φιλικό δεν μπορούν να οργανώσουν προς τιμήν του εδω και τόσα χρόνια.
Alexandris Eleftherios
QUOTE(Point Guard @ Sep 18 2009, 15:43 ) *
Εδω ένα φιλικό δεν μπορούν να οργανώσουν προς τιμήν του εδω και τόσα χρόνια.


Όχι δεν μπορούν αλλα δεν Θέλουν.
Όταν υπήρξε η σκέψη το ΟΑΚΑ να ονομαστεί σε Ν.Γκάλης αρένα φέρεται πως είπε ο Βασιλακόπουλος πως δεν δίνονται ονοματα ανθρώπων οι οποιοι είναι στην ζωή. (Αν και καποιο κλειστό επαρχίας ονομάσττηκε ΄΄Βασιλακοπουλος΄΄ smiley.gif
Μάλλον πέθανε και δεν του το είπαν ??? rolleyes.gif

Καλά τα είπαν και τα παιδιά προηγουμένος. Ο Γκάλης δεν ξέρω αν ήταν καλό παιδί η όχι, όμως τους έχει όλους θεσμένους και αυτο μου αρέσει. Τουλάχιστον έχει χαρακτήρα ο άνθρωπος...
fatboy
Καλημέρα σας μετά από πολύ καιρό...

Επειδή το θέμα με ενδιαφέρει υπερβολικά, ένα έχω μόνο να πω...

Μακριά ο Νικ από όλα τα μπασκετικά δρόμενα πλην βραβεύσεων και τιμητικών διακρίσεων. Η αξία του είναι τόσο μεγάλη που σε οποιοδήποτε πόστο διοικητικής μορφής θα καταφέρναμε να τον μικρύνουμε. Είναι ο ΜΟΝΟΣ σε ολόκληρη την ιστορία του Ελληνικού αθλητισμού που η ύπαρξη του φαντάζει περισσότερο με παραμύθι παρά με πραγματικότητα.

Ας μείνει για πάντα εκεί ψηλά που βρίσκεται και ας μην κατέβει ποτέ εδώ με τους θνητούς.

Δεν θέλω να τον δω πουθενά παρά μόνο σε βίντεο των αγώνων του και στην ήσυχη ζωή του με την οικογένεια του.
morrison
Eτυχε να δω το παρακατω βιντεο...Και εμεινα με ανοιχτο το στομα...
Συγχωρηστε με αλλα ομολογω οτι δεν ηξερα τιποτα για την υπαρξη του συγκεκριμενου ιστορικου αγωνα.

Το βιντεο περιλαμβανει χαιλαιτς απο τον Νικο Γκαλη και τον Λαρυ Μπερντ στον μοναδικο αγωνα που υπηρξαν συμπαικτες.
Ειναι το Pizza Hut All American Game του 1979,κατι σαν NCAA All Star Game.
O Μπερντ ειχε 17 και ανακηρυχθηκε MVP στην νικη της Ανατολης επι της Δυσης με 107-92.
Στο πλευρο του ο Γκαλης ειχε 5 ποντους,7 ασιστ και 4 κλεψιματα.2/3 σουτ,1/2 βολες.
Ο Νικ σε ρολο ποιντ σουταρε ελαχιστα παρ'ολο που την ιδια χρονια ειχε με το Seaton Hall 27.5 ποντους μ.ο.

Βλεποντας πλανα απ'το παιχνιδι θυμηθηκα μια δηλωση του Ιωαννιδη απο τα χρονια του Αρη.Οτι ο Γκαλης μπορει να παιζει μεχρι τα 40 του και να ειναι ο καλυτερος ποιντ της Ευρωπης,εννοωντας οτι ακομα και αν χασει τα αθλητικα του προσοντα και σκοραρει λιγοτερο θα μπορει ανετα να μετατραπει σε δημιουργο εξ'αιτιας του εξαιρετικου court vision που εχει.




υγ:Δεν ημουν σιγουρος που να το ποσταρω...
Βρηκα αρκετα τοπικ για τον Νικ.Αν καποιος αρμοδιος βρει καποιο καταλληλοτερο ας το μεταφερει.
ΚιτρινιΑΡΗΣ
QUOTE(ΚιτρινιΑΡΗΣ @ Sep 18 2009, 11:01 ) *
bball.gif 1ον Για τον κόσμο του Άρη
Αν και πράγματι υπήρξαν- όταν έφυγε - μερικοί κάφροι που τον ξεφώνησαν (οι περισσότεροι το μετάνιωσαν αργότερα) ο Νικ ξέρει ότι οι φίλαθλοι του Άρη (και όχι μόνο) τον λατρεύουν, άρα θα του συγχωρήσουν και τυχών λάθη που θα γίνουν (και τα οποία κάνει και κάθε διοίκηση... δες Αγγελόπουλοι πέρσι...)
bball.gif 2ον Να σταματήσει η γκρίνια
Εδώ και χρόνια ο λαός του Άρη έχει γίνει γκρινιάρης κοντά σε βαθμό μιζέριας. Όλα του φταίνε... Πουλάει τον Παπανικολάου λέει γιατί πουλήθηκε το όνειρο (δεν λέω ότι έπρεπε να πουληθεί για να μην παρεξηγηθώ), αν δεν τον πουλούσε θα έλεγε γιατί δεν μπαίνει χρήμα στην ομάδα (πολλοί από αυτούς που φωνάζουν δεν πάνε καν στο γήπεδο), δεν πάει καλά η ομάδα εδώ και τώρα ενίσχυση... παίρνει καλούς παίκτες για να κάνει καλή χρονιά... δεν παίζουν οι μικροί... παίζουν οι μικροί και χάνουμε... γιατί τους κράτησε τόση ώρα αφού δεν είναι έμπειροι... μπορώ να γράψω ακόμη άπειρα παραδείγματα της μιζέριας...
Με έναν Γκάλη πρόεδρο δίνεται πάλι το όραμα στον Αρειανό... όχι ότι θα σταματήσει να γκρινιάζει... άλλα θα γκρινιάζει λιγότερο και όταν θα έχει δίκαιο...
bball.gif 3ον Για μάρκετινγκ
Τι καλύτερο PR θα μπορούσε να έχει μια ομάδα από έναν τέτοιο πρόεδρο. Το αντικείμενο (Άρης) πουλάει από μόνο του... αφού όλη η Ελλάδα (κι όχι μόνο) θα ασχολείται με τον Άρη... που είσαι ρε Μαρινέλα... rolleyes.gif
bball.gif 4ον Για τον ίδιο
Πόσο μπορεί ένας άνθρωπος να μην ασχολείται με τα κοινά; Νομίζω πως ήρθε η ώρα και για τον ίδιο να ξαναβγεί στο προσκήνιο... και ας έχει και οικονομικά οφέλη. Για μένα ένας έμισθος Γκάλης είναι πολύ πιο σημαντικός για την ομάδα από πολλούς άμισθους (!!!) προέδρους που πέρασαν από την ομάδα.
bball.gif 5ον Για την υπάρχουσα διοίκηση
Σίγουρα με έναν Γκάλη πρόεδρο ανοίγουν πολύ πιο εύκολα πολλές πόρτες. Άρα περισσότεροι οικονομικοί πόροι η ομάδα πάει καλύτερα και έχουν μεγαλύτερη προβολή και οι ίδιοι.
Δεν θέλω να κάνω κριτική στην διοίκηση... ίσα ίσα πιστεύω ότι μπόρεσε να κάνει φοβερή διαχείρηση τα τελευταία χρόνια και να βγάλει την ομάδα από τα πέτρινα χρόνια. Λύσεις τύπου Σαμολαδά θα έριχναν την ομάδα για την επόμενη δεκαετία στο καναβάτσο... όμως η τωρινή διοίκηση δίχως κάποια σημαντική αλλαγή έχει πιάσει ταβάνι... για να ανέβει πάτωμα χρειάζεται βοήθεια... κι αν δεν βρεθεί ΕΝΑΣ κολοσσός (οικονομικά) μια λύση είναι να ανοίξουν κάπως οι πόρτες από τους επιχειρηματικώς πιο εύπορους... και πως θα μπορούσαν να ανοίξουν καλύτερα οι πόρτες;;;
bball.gif 6ον Για το ελληνικό μπάσκετ
Το ελληνικό μπάσκετ έχει ανάγκη από προσωπικότητες σαν τον Γκάλη. Τα τελευταία χρόνια βλέπουμε σταδιακά την υποβάθμιση του ελληνικού πρωταλήματος (αν και οι δύο μεγάλοι ρίχνουν περισσότερο χρήμα) το προϊόν Α1 δεν πουλάει στην αγορά. Αν και πολλοί φοβούνται την επανενεργοποίηση του Γκάγκστερ... βλέπε Βας, Πολίτης κλπ...


Γι' αυτό ακριβώς χρειάζεται μια βόμβα σαν τον Γκάλη... θα δώσει πίσω την παλιά αίγλη του σωματείου και θα ανοίξει πόρτες για να βρεθούν χρήματα (μιας και λύσει τύπου Αφοι Γιαν και Αγγελ είναι για την Θεσσαλονίκη όνειρα καλοκαιρινής νυχτός)...
Ένα παράδειγμα. Πριν από περίπου δυο δεκαετίες η Μπάγιερ Μονάχου (ποδόσφαιρο) ήταν έτοιμη να διαλυθεί. Θέσης από 8 μέχρι 14 κίνδυνος υποβιβασμού το ενδιαφέρον του κόσμου συνεχώς λιγότερο. Όσπου ανέλαβε την ομάδα ο Μπέκενμπάουερ σαν πρόεδρος. Ο άνθρωπος είναι έμισθος δεν έχει βάλει ευρώ από την τσέπη του άλλα έχει συσπειρώσει έναν όμιλο επιχειρηματιών γύρο από την ομάδα κι αυτός πουλάει όνομα!!!... βέβαια θα μου πει κάποιος ότι άλλο ποδόσφαιρο (με τα δισεκατομύρια της ΟΥΕΦΑ) και άλλο μπάσκετ... παραλληλισμοί όμως υπάρχουν μιας και το να κάνεις καλή ομάδα στο μπάσκετ δεν χρειάζεσαι 150-200 μύρια... με 10-15 εκατ. κάνεις μια πολύ ανταγωνιστική ομάδα σε όλη την Ευρώπη. Και μην μου πει κανείς που να βρεθούν αυτά τα χρήματα... ομάδες όπως η Όλντενμπουργκ η Μπάμπεργκ και η Αρτντράγκονς έχουν 4-7 εκατ. μπάτζετ... ξέρει κανείς στην Ευρώπη αυτές τις ομάδες;;;


Εγώ δεν θέλω να κάνω καμία σύγκριση με εκείνη την ομάδα... και για να πούμε την αλήθεια μια τέτοια σύγκριση δεν μπορεί να γίνει... τελείως διαφορετικές καταστάσεις...
Αν όμως όλοι κάθονται και λένε δεν υπάρχουν προϋποθέσεις και δεν γίνονται αυτά τα πράγματα... δεν θα βρεθούν ποτέ λύσεις... Σε δύσκολες καταστάσεις επιβάλλονται ακραίες λύσεις... και μια και δεν πρόκειται να βρεθεί ένας Γιαννακόπουλος για την Θεσσαλονίκη ας βρεθούν τουλάχιστον άλλες λύσεις εξήσου συζητήσιμες. Για το καλό του Άρη... αλλά και του ελληνικού μπάσκετ γενικότερα... blove.gif


Πάλι επίκαιρο!!! smiley.gif
hagi
Μακάρι να γίνει αυτό με τον Γκάλη αλλά δεν ξέρω πόσο εφικτό είναι..

Τώρα όσο για το βιντεάκι...πραγματικα δεν το είχα δει ποτέ και συγκινήθηκα πάρα πολύ..Μέσα από αυτό το βίντεο είδα, έστω και σε στιγμιότυπα, ότι ο Νίκος μπορούσε να παίξει άνετα στο ΝΒΑ αν κρίνουμε από τον τρόπο παιχνιδιού του και φυσικά αν δούμε τί έγινε ο Λάρυ Μπέρντ... Επίσης διακρίνω έφεση στην άμυνα κάτι που δεν είδαμε ιδιαίτερα από το Νίκο στην Ελλάδα.. Και επίσης μου φάνηκε ότι έπαιζε playmaker όπως έλεγε και ο Ιωαννίδης ότι χάσαμε που δεν τον είδαμε...

Τι να πω , απλά ο δικός μας Θρύλος.. 77.gif 77.gif 77.gif 77.gif 77.gif 77.gif 77.gif
Timemaster
Για να είμαι ειλικρινής δε θέλω να μπει ο Γκάλης αυτή την περίοδο στην ομάδα ως πρόεδρος!
Ίσως να ήθελα να μπει όταν η ομάδα έχει λεφτά και τα πάει καλά μιας και δε θέλω με τίποτα να απομυθοποιηθεί την μοναδική προσωπικότητα της Ελλάδος που έχει μείνει τόσα χρόνια ανέγγιχτη και μακριά από ίντριγκες κ.λ.π.

Βέβαια διάβασα σήμερα αυτό το άρθρο:
http://allstarkourouna.blogspot.com/2010/0...og-post_21.html

και θα ήθελα να το πάω λίγο ποιο μακριά!
Ας πούμε πως ο Γκάλης γίνεται πρόεδρος του Άρη, ο Ιωαννίδης τεχνικός σύμβουλος...
ο Μπλατ πάει στον Ολυμπιακό που διώχνει τον Γιαννάκη μετά από μια αποτυχία του να δώσε το πρωτάθλημα στο Πειραιά....
και αντί να έρθει ο Σφαιρόπουλος ή κάποιος άλλος ξαναέρχεται μετανιωμένος μετά από 17 χρόνια περίπου ο ''μισητός'' Γιαννάκης σαν προπονητής !!!\ icon_drunk.gif
ΚιτρινιΑΡΗΣ
QUOTE
Σκέφτεσαι κάποια στιγμή να βοηθήσεις τον Άρη αν βρεθεί ένας ρόλος που να σου ταιριάζει;

Ναι, δεν το κρύβω. Περνάει συχνά από το μυαλό μου. Επειδή όμως είμαι ένας άνθρωπος που δεν συμβιβάζεται εύκολα, δεν μου αρέσει να προσποιούμαι και να παρακαλάω τον καθένα, προσπαθώ να εντοπίσω από ποιο πόστο μπορώ να βοηθήσω τον Άρη. Εφόσον προκύψει όμως μια διοίκηση που θα είναι εύρωστη, έχω στο μυαλό μου κάτι, αλλά θα πρέπει να υπάρξουν και οι κατάλληλες προϋποθέσεις. Να γίνω όμως ξαφνικά πρόεδρος ή παράγοντας νομίζω πως δεν μου ταιριάζει.


Από την συνέντευξη του Γκάλη στο Πρεσσάρης...

Τι πρέπει να πει δηλαδή ακόμα για να τον καλέσουνε... να βοηθήσει;;;
SteelGandalf
Για πρόεδρος, μόνος του το αναφέρει, πως δεν του ταιριάζει.

Το θέμα είναι τι έχει στο μυαλό του. Νομίζω πως πρέπει να πάρει πρωτοβουλίες διότι η ομάδα βρίσκεται σε πολύ κακή οικονομική κατάσταση.

Δεν εννοώ φυσικά να πληρώσει από την τσέπη του τις ατασθαλίες της τωρινής διοίκησης και αυτών του παρελθόντος, αλλά κάποια λύση θα μπορεί να προτείνει.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.