Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Παναθηναϊκός - Σιένα
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Α1 Basket League > Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11
silversurfer
Μαζοχισμός: Θέλω να δω την ομάδα χωρίς Διαμαντίδη στα παιχνίδια με Σιένα! Θέλω να δω Σάρας για 25'-30' να κάνει του κεφαλιού του κ να τρέχουμε σαν τρελοί πάνω κάτω! Αιφνιδιασμοί, ασσίστ, πανικός που μόνο το γλυκό ξανθό αγόρι από τη Λιθουανία μπορεί να μας προσφέρει! Οκ θα πρέπει κάποιοι παίχτες να μοχθήσουν στην άμυνα παραπάνω για να καλύψουν την αδυναμία του Σάρας αλλά όλα γίνονται!
Flash
QUOTE(silversurfer @ Mar 18 2009, 09:11 ) *
Μαζοχισμός: Θέλω να δω την ομάδα χωρίς Διαμαντίδη στα παιχνίδια με Σιένα! Θέλω να δω Σάρας για 25'-30' να κάνει του κεφαλιού του κ να τρέχουμε σαν τρελοί πάνω κάτω! Αιφνιδιασμοί, ασσίστ, πανικός που μόνο το γλυκό ξανθό αγόρι από τη Λιθουανία μπορεί να μας προσφέρει! Οκ θα πρέπει κάποιοι παίχτες να μοχθήσουν στην άμυνα παραπάνω για να καλύψουν την αδυναμία του Σάρας αλλά όλα γίνονται!


Με τέτοιο στυλ παιχνιδιού και αντίπαλο τη Σιένα θα δούμε χορταστικά παιχνίδια αλλά το ποιος θα προκριθεί στο F-4 θα κριθεί κυρίως από το ποιος θα έχει τα βομβαρδιστικά του σε καλή μέρα (και περισσότερες φορές). Οπότε καλύτερα να πετάξουμε ένα νόμισμα στον αέρα 5 φορές smiley.gif
silversurfer
Δε διαφωνώ ότι εμπεριέχει ρίσκο ένα τέτοιο στυλ αγώνων αλλά από την άλλη πόσες φορές έχουμε ακούσει φέτος τον Ζοτς να λέει "προσπαθούμε κ θέλουμε να παίξουμε πιο γρήγορα"?

Αυτό βέβαια δε σημαίνει απαραίτητα αιφνιδιασμοί, αλλά το περιλαμβάνει σε μεγάλο ποσοστό.
vastravoud
Πάντως θα είναι η πρώτη φορά που θυμάμαι να παίζουμε τόσο κρίσιμα παιχνίδια χωρίς το Μήτσο. Ενδιαφέρον, δε λέω, αλλά δε με έτρωγε κιόλας η περιέργεια να δω πως είναι tongue.gif biggrin.gif biggrin.gif
j-kidd13
QUOTE(silversurfer @ Mar 18 2009, 11:11 ) *
Μαζοχισμός: Θέλω να δω την ομάδα χωρίς Διαμαντίδη στα παιχνίδια με Σιένα! Θέλω να δω Σάρας για 25'-30' να κάνει του κεφαλιού του κ να τρέχουμε σαν τρελοί πάνω κάτω! Αιφνιδιασμοί, ασσίστ, πανικός που μόνο το γλυκό ξανθό αγόρι από τη Λιθουανία μπορεί να μας προσφέρει! Οκ θα πρέπει κάποιοι παίχτες να μοχθήσουν στην άμυνα παραπάνω για να καλύψουν την αδυναμία του Σάρας αλλά όλα γίνονται!

Στο μυαλο μου εισαι!!!Βεβαια θα ηθελα να δω την ομαδα χωρις ΔΔ μονο στο πρωτο ματς...Μην παθουμε τιποτα και τρεχουμε μετα!!Πιστευω πως για ενα παιχνιδι,ο Ζοτς και η ομαδα θα διαχειριστουν την απουσια του Μητσαρα χωρις ιδιαιτερη δυσκολια.
vastravoud
Τελικά 10 μέρες έξω ο Μήτσος.....
j-kidd13
Αρα χανει και τα 2 ματς με τη Σιενα...Για να δουμε πως θα λειτουργησει η ομαδα χωρις τον πολυτιμοτερο παιχτη της.Ειναι τετοια η κρισημοτητα των αγωνων που η αισιοδοξια μου οτι δεν θα φανει πολυ η απουσια Διαμαντιδη εγκειται στο γεγονος οτι οι υπολοιποι παιχτες και κυριως τα γκαρντ,θα καταλαβουν οτι εχουν μεγαλυτερες ευθυνες-αρμοδιοτητες και θα παρουσιασουν σοβαρο προσωπο.Ειναι ευκαιρεια για τον Σπανουλη να κανει μεγαλες εμφανισεις στα 2 πρωτα ματς(για τον Σαρας ειμαι σιγουρος οτι θα παει καλα.)Κλειδι θα ειναι η παρουσια του Νικολας.
silversurfer
"Το ιατρικό τιμ του Παναθηναϊκού θα κάνει αγώνα δρόμου" να αφήσει τους αγώνες για άλλους!! Κανέναν αγώνα να μην κάνει το ιατρικό τιμ κ ο Μήτσος να επανέλθει όποτε είναι 100% έτοιμος!!

Οπότε τα όσα είπαμε παραπάνω δυστυχώς ή ευτυχώς θα τα δούμε! Ας ελπίσουμε να πεισμόσουνε με την απουσία τού κ να παίξουν καλύτερα κ για εκείνον.

Νίκολας - Σάρας - Σπανουλη ήρθε η ώρα των μεγάλων παιχνιδιών!!

Φαντασία 1: Τι θα γίνει στο κατάμεστο ΟΑΚΑ όταν μπεί μέσα ο Δημήτραρος με πολιτικά?? (ΑΠΟΘΕΩΣΗ ΛΕΜΕΕΕ)

Φαντασία 2: Λέτε να έκαναν ξόρκια οι Ιταλοί?? Έχασαν Λαβρίνοβιτς, χάσαμε Μήτσο icon_drunk.gif
saou
Χμμμ... Ζόρικη απουσία, για τον έξτρα λόγο ότι φυσιολογικά θα έπαιζε πάνω στον Μακ Ιντάιρ που είναι παίκτης-κλειδί για τους Ιταλούς και λογικά θα τον δυσκόλευε αρκετά (ειδικά στο ΟΑΚΑ όπου θα τον πήγαινε στα όρια του φάουλ) αφού είναι αρκετά ψηλότερος ώστε να του μπλοκάρει σουτ και διεισδύσεις...

Επιθετικά ίσως να καλυφθεί κάπως το κενό, αφού στο κάτω κάτω στο γήπεδό σου παίζεις. Ίσως η απουσία του από τα μετόπισθεν να επηρεάσει τις ισορροπίες.

Πρόκληση για τον Παναθηναικό να κρατήσει την έδρα του και από την άλλη μεγάλη ευκαιρία των Ιταλών να τσιμπήσουν ένα ματσάκι στην Αθήνα και να πάνε σπίτι τους να τελειώσουν τη σειρά.

Ίσως η σειρά να πήρε μόλις φωτιά...
vastravoud
Είναι τόσο μεγάλη η "μακροπρόθεσμη" σημασία του Διαμαντίδη για εμάς που αποκλείεται ο Ζοτς να τον χρησιμοποιήσει αν δεν είναι 100% εντάξει.

Και στην τελική, αλοίμονο αν δεν μπορούμε να κερδίσουμε τη Σιένα στην έδρα μας χωρίς το Διαμαντίδη!
Consultant
Kαι εγω πιστευω οτι μπορειτε να κερδισετε τη Σιενα στο ΟΑΚΑ και χωρις τον Διαμαντιδη..Αλλα οχι οτι δεν ειναι τεραστια η απουσια του..Ειναι η πιο σημαντικη απουσια που θα μπορουσατε να εχετε και δεν αναπληρωνετε απο κανεναν!Οι υπολοιποι αναπληρωνονται..Αυτος οχι!
j-kidd13
QUOTE(saou @ Mar 18 2009, 13:28 ) *
Χμμμ... Ζόρικη απουσία, για τον έξτρα λόγο ότι φυσιολογικά θα έπαιζε πάνω στον Μακ Ιντάιρ που είναι παίκτης-κλειδί για τους Ιταλούς και λογικά θα τον δυσκόλευε αρκετά (ειδικά στο ΟΑΚΑ όπου θα τον πήγαινε στα όρια του φάουλ) αφού είναι αρκετά ψηλότερος ώστε να του μπλοκάρει σουτ και διεισδύσεις...

Καλα αυτο μπορει να το κανει και ο Σπανουλης.18 ποντους ψηλοτερος ειναι απο τον ΜακΙνταιρ.Απλα δεν τον εχουμε συνηθισει να ποσταρει τους αντιπαλους του.Αυτο που κυριως με ανησυχει εμενα ειναι το μειον της απουσιας Διαμαντιδη οσον αφορα το αμυντικο κομματι.1-1 πλεον με τις απουσιες...Και στο κατω κατω εμεις εχουμε τα γκαρντ να καλυψουμε την απουσια Διαμαντιδη,η Σιενα απ την αλλη δεν μπορει να κανει το ιδιο για τον Λαβρινοβιτς.
Paris87
Θα μου επιτρεψετε να συμπληρωσω οτι απο οτι θυμαμαι οταν σε μερικα ματς ηταν εξω κ πηγαιναμε χαλια οταν εμπαινε, ενιωθα πως ειχε αλλαξει ολοκληρο το παιχνιδι...(εγω εστω) Βρισκαμε ρυθμο να το πω, παιζαμε καλυτερη αμυνα, ζοριζονταν αυτοι περισσοτερο, δν ξερω...
Αυτο θα μας λειψει, κ οπως προανεφεραν δεν εχουμε αλλον τετοιον παιχτη οπως και να το κανουμε. Ειναι μακραν εαν οχι ο καλυτερος απο τους καλυτερους. Για εμενα ειναι ο μισος Παναθηναικος οσο κ αν ακουγεται υπερβολικο, κ οχι για τα 3ποντα στο τελος του κυπελου βεβαια, αλλα κ οταν δεν βαζει πολλους ποντους ειναι ο αφανης ηρωας
giannis_
Τεραστια η απωλεια του μητσου σιγουρα,ειναι ο παιχτης βαρομετρο της ομαδας και ολοι εχουμε δει την αποδοση του παο οταν ειναι ο μητσος στον παρκε και οταν βγαινει!Αλλα εχουμε πολλους καλους παιχτες που αν παιξουν καλα θα αναπληρωσουν το κενο του!Και καιρος ειναι να δουμε τι μπορουμε να κανουμε χωρις το διαμαντιδη,αλλιως τι οπλοστασιο παιχτων υποτιθεται πως εχουμε?Κυριως βασιζομαι στις καλες παρουσιες σαρας και ντρου!
Λογικα θα ειναι μεγαλη η συμμετοχη του χατζιβρεττα για την αμυνα και πιστευω θα μας δικαιωσει!Οπως και να εχει μεσα στο οακα με το κοσμο στο πλευρο της ομαδας η σιενα θα περασει δυσκολα με ή χωρις μητσο!
silversurfer
Εντάξει κανείς δεν αμφισβητεί τη σημασία του παίκτη Διαμαντίδη - πλέον κ αρχηγού - στην ομάδα του ΠΑΟ!
Είναι το Α κ το Ω σε άμυνα κ επίθεση..
Το θέμα όμως είναι να δούμε τι θα κάνουμε τώρα χωρίς την παρουσία του κ πιστεύω ότι είναι καλό που έχουμε 1 ματσάκι με Άρη πριν τα παιχνίδια με τη Σιένα. Νομίζω θα πάρουμε μια ιδέα από το πως θα παίξουμε με τη Σιένα, από αυτό το παιχνίδι.
Κ φυσικά έχω πίστη ότι στα δύσκολα η ομάδα θα γίνει ΟΜΑΔΑ

quiz: ποιός θα πάρει τη θέση του Μήτσου στη 12άδα??
piratiko
Τι γκαντεμια ρε γαμωτο! Οποιοσδηποτε αλλος να χτυπαγε θα το καλυπτε ο ζοτς αλλα ο μητσος μαγκες δεν αναπληρωνεται με κανεναν παιχτη η συστημα...Δινει ισσοροπια στην αμυντικη λειτουργια της ομαδας ο μητσος.

Λετε επιτελους να αποδειχθει εργαλειο ο Κετσμαν? Ελπιζω να μη βαλει το Σαρας πανω στο Μακ Ινταιρ γιατι θα κανει 3 φαουλ στα γρηγορα ο λιθουανος...Περιμενω τον Νικολας να κανει μεγαλο παιχνιδι.
a bullet for your head
Σιγουρα ειναι ενα πληγμα για την ομαδα,ομως πιστευω οτι ο ΠΑΟ θα ανταπεξελθει σε αυτο το 10μερο της απουσιας του.
Θεωρητικα το βαθος κ οι λυσεις υπαρχουν.Ο Ζοτς,θα ανακατεψει την τραπουλα στην προσπαθεια εξευρεσης λυσεων.
Σαν ''πυλωτικο'' θα ειναι το ματς με τον Αρη..μην ξεχναμε κ το ματς στην Θεσ|νικη..
Boom Dizzle
Δυσκολα τα πραγματα παιδια!Ο Μητσος ειναι βαρομετρο και παιρνει στις πλατες του την ομαδα!Το θεμα ειναι πιος θα παιξει αμυνα το ΜακΙνταιρ γιατι αν περιμενουμε απο Σαρας κ' Ντρου σωθηκαμε!!!
j-kidd13
Εχουν ανακοινωθει οι ωρες διεξαγωγης των 2 πρωτων αγωνων με τη Σιενα?Γνωριζει κανεις?
Igor
QUOTE(j-kidd13 @ Mar 18 2009, 16:16 ) *
Εχουν ανακοινωθει οι ωρες διεξαγωγης των 2 πρωτων αγωνων με τη Σιενα?Γνωριζει κανεις?


Εχω την αισθηση, 8:45

silversurfer
QUOTE
Κοινή ώρα έναρξης θα έχουν οι δύο πρώτοι αγώνες Παναθηναϊκού και Ολυμπιακού στα προημιτελικά της Ευρωλίγκας απέναντι σε Σιένα και Ρεάλ Μαδρίτης αντίστοιχα. Οι δύο «αιώνιοι» υποδέχονται τους αντιπάλους τους την Τρίτη (24/3) και την Πέμπτη (26/3) στις 20:45, ενώ τα τρίτα παιχνίδια (31/3) θα αρχίσουν στις 21:45 σε Ιταλία και Ισπανία. Αν χρειαστεί τέταρτος και πέμπτος αγώνας για την πρόκριση στο φάιναλ φορ, θα γίνει την Πέμπτη 2/4 και την Τετάρτη 8/4, σε ώρα που θα ανακοινωθεί.


Από sportfm
vastravoud
Ρε παιδια γιατί να μην παίξει ο ένας Τρίτη - Πέμπτη και ο άλλος Τετάρτη - Παρασκευή;

Δε θα ήταν καλύτερα για τον μέσο μπασκετόφιλο;
PARISINOS
Πολλοι λετε οτι ο ΠΑΟ εχει λυσεις και οτι εχουμε σαρας και σπανουλη κλπ.

Δυστηχως δεν εντοπιζετε το προβλημα. Ο μητσος δεν ειναι ΤΟΣΟ πολυτιμος επειδη ειναι ο καλυτερος πλευ της ευρωπης.
Τετοιον εχουμε και αλλον, τον σαρας.

Ο μητσος ειναι ΤΟΣΟ πολυτιμος επειδη ειναι ο μονος γκαρντ που μπορει να μαρκαρει επιτυχος στο τρια και σχεδον και στο τεσσερα, ωστε να παιζει ο ζοτς το αγαπημενο του σχημα με τα τρια γκαρντ.

Αυτος που θα κληθει να κανει μεγαλα παιχνιδια λοιπον κυριως δεν ειναι ο σαρας, αλλα ο περπερογλου. Και εδω θα φανει αν η επιλογη μας το καλοκαιρι να στηριχθουμε στον περπε μας βγει.

Παμε περπε, εδω ειναι η ευκαιρια σου.

Λογικα ο περπερογλου θα παιξει τουτλαχιστον 25 λεπτα σε καθε παιχνιδι, μιας και συστημα με τρια γκαρντ με σπαν, νικολας και σαρας ειναι αυτοκτονια. Οποτε θα δουμε λογικα σχηματα με κανονικα τριαρια και πολυ περπε και λιγο κετσμαν.

Ας ελπισουμε τα τριαρια μας να ανταποκριθουνε.
vastravoud
Ακριβώς Παρισινέ.

Επίσης, όταν παίζει ο Μήτσος άμυνα στο πικ 'ν ρολ πάντοτε αμυνόμαστε με switch, καθώς δεν ξέρω άλλον άσσο στην Ευρώπη να μπορεί να παίξει τόσο καλά τον αντιπαλο ψηλό.
PARISINOS
QUOTE(vastravoud @ Mar 18 2009, 15:53 ) *
Ακριβώς Παρισινέ.

Επίσης, όταν παίζει ο Μήτσος άμυνα στο πικ 'ν ρολ πάντοτε αμυνόμαστε με switch, καθώς δεν ξέρω άλλον άσσο στην Ευρώπη να μπορεί να παίξει τόσο καλά τον αντιπαλο ψηλό.


ετσι ακριβως. Δυστηχως για μας, ΟΛΗ μας η αμυντικη λειτουργια ειναι βασισμενη στον μητσο, και στην απιστευτη δυνατοτητα του να μαρκαρει σχεδον ολες τις θεσεις.

Βεβαια ας μην γκρινιαζουμε, γιατι οσο βασιζομαστε εμεις πανω στον μητσος, βασιζεται και η σιενα πανω στον λαβρινοβιτς. Χωρις αυτον δεν εχουν σκορ απο τους ψηλους, ασε που ο πεκο θα μπορει να μεινει 40 λετπα στο παρκε και να κανει παρτυ, μιας και δεν θα χρειαζεται να κυνηγαει εξω αντιπαλο ψηλο.

Το καλο ειναι οτι ο μητσος χανει μονο δυο παιχνιδια στην εδρα μας. Πιστευω οτι ευκολα η δυσκολα ενα παιχνιδι θα το παρουμε σιγουρα, οποτε μετα παμε χτη χειροτερη για ενα μπρεικ στη σιενα, που αν το χρειαζομαστε , θα το κανουμε σιγουρα. Η σιενα χωρις τον λαβρινοβιτς ειναι αλλη ομαδα και θα το δειτε.
spysta
εγω παλι λεω να μην ανησυχειτε .. ο Διαμαντιδης θα παιξει και με ενα ποδι.Αν οχι στο πρωτο καποια λεπτα θα τα παρει στο δευτερο ... αφου ειναι σκυλος ο ανθρωπος. rolleyes.gif

παντως το θεμα ειναι οτι και χωρις τον Διαμαντιδη .. χανεται απλως ενα αβανταζ .. δεν δημιουργειται καποιο ντεζαβανταζ γιατι η Σιενα εχει κοντους play
vastravoud
Και για να λέμε του στραβού το δίκιο, ο Λαβρίνοβιτς για τη Σιένα είναι σημαντικότερος απ' όσο ο Μήτσος για εμάς.
T.W.Is.M.
Εγω για καποιο λογο εχω την αισθηση οτι μπορει να παρει ενα ματς η Σιενα εδω και μετα να παει ο ΠΑΟ και να κερδισει στην Ιταλια. Τωρα τα 2 πρωτα παιχνιδια γινονται πιο σημαντικα απ οτι πριν. Δειτε ομως και την αλλη πλευρα: Αν ο Παναθηναικος παει στην Ιταλια με 2-0 και με δεδομενη την επιστροφη του Διαμαντιδη, δινει κανεις τυχη στη Σιενα? Μονο η διαφορα στην ψυχολογια(θα εχει παρει 2 ματς χωρις τον πιο σημαντικο του παιχτη και αυτος θα επιστρεφει κιολας για το υπολοιπο της σειρας) θα φτανει για να τον κανει φαβορι για μια νικη μεσα στη Σιενα. Επιπλεον, ακομα και στην περιπτωση που οι Ιταλοι σπασουν την εδρα εδω, η επιστροφη του Διαμαντιδη στα υπολοιπα παιχνιδια θα δημιουργει περισσοτερες ελπιδες απ οτι αν η ηττα γινοταν με αυτον στο παρκε.
Παντως κι εγω πιστευω οτι στο δευτερο ματς μπορει να μπει να παιξει ο Διαμαντιδης. Επισης το πρωτο ματς γινεται πια κομβικο γιατι ενδεχομενο διπλο θα αυξησει παρα πολυ την πιεση και το αγχος(ειδικα στην περιπτωση που ο ΔΔ δεν μπορει να παιξει καθολου στο 2ο ματς).
silversurfer
Συμφωνώ απόλυτα κ γω με τον parisino για τη διαπίστωση ότι ο Διαμαντίδης μπορεί να μαρκάρει κ τις 3 θέσεις άνετα κ έως κ 4 επίσης αποτελεσματικά! Νομίζω όμως ότι κ όσο έλειπε ο Σπανούλης (άλλο ειδικό βάρος δεν αντιλέγω) παίζαμε με παρόμοιο τρόπο - δλδ κανονικό "3" - οπότε λογικό είναι να κοιτάξουμε προς τον Στράτο τώρα! Το κακό της υπόθεσης είναι ότι απέναντί του θα έχει έναν από τους top5 αμυντικούς της Ευρωλίγκα, τον Σάτο, οπότε το κομμάτι του γίνεται ακόμη δυσκολότερο!

Επιμένω ότι θα παιχτούν παιχνίδια με τρελό ρυθμό κ ελπίζω να μη βγω ψεύτης..


Magnus92
Ειναι, παντως, η ευκαιρια του Παναθηναικου να κλεισει τα στοματα των -"χωρις τον Διαμαντιδη δεν θα κανατε τιποτα"- ολυμπιακών..
Και επισης συμφωνω απολυτα με τον φιλο vastravoud οτι ο Λαβρινοβιτς ειναι πιο σημαντικη απουσια για τους Ιταλους ... Εκει πρεπει να χτυπησει ο ΠΑΟ , με Μπατιστ και Πεκοβιτς...
piratiko
QUOTE(silversurfer @ Mar 18 2009, 17:19 ) *
Συμφωνώ απόλυτα κ γω με τον parisino για τη διαπίστωση ότι ο Διαμαντίδης μπορεί να μαρκάρει κ τις 3 θέσεις άνετα κ έως κ 4 επίσης αποτελεσματικά! Νομίζω όμως ότι κ όσο έλειπε ο Σπανούλης (άλλο ειδικό βάρος δεν αντιλέγω) παίζαμε με παρόμοιο τρόπο - δλδ κανονικό "3" - οπότε λογικό είναι να κοιτάξουμε προς τον Στράτο τώρα! Το κακό της υπόθεσης είναι ότι απέναντί του θα έχει έναν από τους top5 αμυντικούς της Ευρωλίγκα, τον Σάτο, οπότε το κομμάτι του γίνεται ακόμη δυσκολότερο!

Επιμένω ότι θα παιχτούν παιχνίδια με τρελό ρυθμό κ ελπίζω να μη βγω ψεύτης..



Αμα γινει γρηγορο ματς ο Σαρας θα κανει οργια...απ την καλη και την αναποδη! γαμω τις πασες και γαμω τα λαθη οταν κουραστει smile.gif

Βασικα πιστευω ο Παναθηναικος θα προσπαθησει να παιξει με τους ψηλους παρα πολυ εν ελλειψει Λαβρινοβιτς, και η Σιενα να βοβμαρδισει με τριποντα...Φετος παντως εχουμε προβλημα με ομαδες που εχουνε καλη περιφερεια οπως Παρτιζαν,Μπαρτσα, Μαλαγα. Ελπιζω να μη ξεσκιστουνε οι Ιταλοι στα τριποντα, αλλιως τους εχουμε. Ο Μαικ και Πεκο θα κανουν παρτυ λογικα.
j-kidd13
QUOTE(piratiko @ Mar 18 2009, 19:28 ) *
Αμα γινει γρηγορο ματς ο Σαρας θα κανει οργια...απ την καλη και την αναποδη! γαμω τις πασες και γαμω τα λαθη οταν κουραστει smile.gif

Βασικα πιστευω ο Παναθηναικος θα προσπαθησει να παιξει με τους ψηλους παρα πολυ εν ελλειψει Λαβρινοβιτς, και η Σιενα να βοβμαρδισει με τριποντα...Φετος παντως εχουμε προβλημα με ομαδες που εχουνε καλη περιφερεια οπως Παρτιζαν,Μπαρτσα, Μαλαγα. Ελπιζω να μη ξεσκιστουνε οι Ιταλοι στα τριποντα, αλλιως τους εχουμε. Ο Μαικ και Πεκο θα κανουν παρτυ λογικα.

Δεν χρειαζεται να ξεσκιστουνε για μας βομβαρδισουν με 3ποντα οπως λες!!!Φετος οποιος θελει βαζει 3ποντο στον Παναθηναικο,ειτε ελευθερο,ειτε υπο πιεση.Να εισαι σιγουρος οτι θα τα φαμε τα 3ποντακια μας!!! 69.gif
silversurfer
QUOTE
Από σήμερα τα κλειδιά της ομάδας τα χρεώνεται ο Λιθουανός.


Ελπίζω κ ο Ζοτς να σκέφτεται το ίδιο.. smiley.gif
(από άρθρο του κ. Παπαδογιάννη στη Sportday)

Τα 1-2 που βλέπω είναι Σάρας - Νίκολας κ Σπανούλης - Χατζηβρέτας .. Αν κ δεν είναι λογικά μιάς κ το πρώτο είναι αδύναμο αμυντικά σε σχέση με το δεύτερο τη σκέψη μου τη βασίζω στο γεγονός ότι ο Σπανούλης θέλει πολύ ώρα τη μπάλα στα χέρια κ θα ήταν μη λειτουργικό ένα σχήμα με τον Σάρας μαζί και επιπλέον δεν υπάρχει άλλος άσσος οπότε μάλλον θα μοιραστούν χρόνο..
a bullet for your head
QUOTE(silversurfer @ Mar 19 2009, 17:04 ) *
Ελπίζω κ ο Ζοτς να σκέφτεται το ίδιο.. smiley.gif
(από άρθρο του κ. Παπαδογιάννη στη Sportday)

Τα 1-2 που βλέπω είναι Σάρας - Νίκολας κ Σπανούλης - Χατζηβρέτας .. Αν κ δεν είναι λογικά μιάς κ το πρώτο είναι αδύναμο αμυντικά σε σχέση με το δεύτερο τη σκέψη μου τη βασίζω στο γεγονός ότι ο Σπανούλης θέλει πολύ ώρα τη μπάλα στα χέρια κ θα ήταν μη λειτουργικό ένα σχήμα με τον Σάρας μαζί και επιπλέον δεν υπάρχει άλλος άσσος οπότε μάλλον θα μοιραστούν χρόνο..

Θα χρειαστει πολλη δουλεια στην ομαδικη αμυνα,ωστε να καλυφτει το κενο του Διαμαντιδη κ να περιοριστει η περιφερειακη δραστηριοτητα της Σιενα.
Απο κει κ περα θεωρω,πως προκειμενου να ελεγθει ο ρυθμος,θα χρησιμοποιηθουν παραλληλα οι Σαρας κ Σπανουλης κ λιγοτερο ο Νικολας.
Εκτιμω πως οι Χατζηβρεττας κ ισως ο Κετσμαν,να χρησιμοποιηθουν περισσοτερο,αντι του Νικολας,προοριζομενοι σε καθαρα αμυντικα ρολους.
Ο ρυθμος,κ ο ελεγχος των ρημπαουντ κ της περιφερειακης δραστηριοτητας της Σιενα,ειναι οι SOS προτεραιοτητες.
Ο ΠΑΟ πρεπει να μεταφερει το παιχνιδι κατα κυριο λογο(εως κ 75% θα ελεγα..),κατω απ τα καλαθια,σε εναν κοντρολ ρυθμο.
Να φθειρει την φροντ-λαιν της Σιενα κ να μην επιτρεψει στους Μακινταιρ,Καουκενας,Ντομεργκαρντ,Σατο,να βρουν ρυθμο.
vastravoud
Συμφωνώ απολύτως. Νομίζω θα παίξουμε πάρα πολύ με Πέκοβιτς και Μπατιστ ώστε να κουραστεί και να φθαρεί ο Εζέ.
thrylos7
Θα πρέπει ν' ανοίξει ξεχωριστό τόπικ για τη σειρά και κάποια ποστ να μεταφερθούν εκεί.

Σημαντικότατη η απουσία του Λαβρίνοβιτς, αλλά για τη Σιένα θα μπορούσαν να είναι και χειρότερα τα πράγματα... Να λείπει ο McIntyre... Στον ΠΑΟ λείπει ο πιο πολύτιμος παίκτης και οι πιθανότητές του έχουν πέσει αισθητά, σχεδόν εξισσοροπιστεί μ' αυτές της Σιένα.

Ο Παναθηναϊκός θα πρέπει να κυνηγήσει τα δύο πρώτα ματς, με πλήρη αξιοποίηση Μπατίστ-Πέκοβιτς για να μη μπλεχτεί σε περιπέτειες. Το ενθαρρυντικό είναι ότι ο πρώτος βρίσκεται σε πολύ καλή κατάσταση και κάνει μια σεζόν που δεν την πολυ-φανταζόμαστε πέρυσι.
Αν είναι να εξαρτάται η τύχη του από ματς στη Σιένα, τότε σκούρα τα πράγματα. Η ομάδα εκεί μέσα χάνει μόνο με αίτηση, αλλά όπως έχω ξαναπεί, μόνους ικανούς να περάσουν από εκεί μέσα θεωρώ την ΤΣΣΚΑ και τον Ομπράντοβιτς. Οι Ρώσοι φέτος απέτυχαν παταγωδώς, ο ΠΑΟ έφτασε πιο κοντά από οποιονδήποτε άλλο. Οπότε αν προστεθεί ξανά ο Διαμαντίδης και διατηρηθεί έξω ο Λαβρίνοβιτς, έχει (σχετικά πάντα) καλώς. Δε θα είναι και το καλύτερο ενδεχόμενο πάντως, ούτως ή άλλως.

Trivia: οι δύο ήττες της Μπαρτσελόνα φέτος είναι στις έδρες των αντιπάλων των ελληνικών ομάδων. Τα σκορ των τελευταίων δεκαλέπτων ήταν 26-19 με τη Ρεάλ και 26-10 με τη Σιένα.

Με τον Παναθηναϊκό το σερί στο τέλος ήταν 14-4. Δεν ξέρω αν η Σιένα είναι μόνο τρίποντα (που δεν είναι), αλλά σίγουρα δεν τα παρατά εύκολα...

Ο Νο. 1 στόχος θα πρέπει να είναι ασφαλώς ο McIntyre... Εφόσον περιοριστεί αυτός, η απουσία του Μήτσου ίσως δε φανεί καν... Δεν είναι τυχαίο πως οι ήττες της Σιένα φέτος ταυτίζονται απόλυτα με τις κακές παρουσίες του Αμερικανού, πλην της νύχτας στη Μόσχα... Ο καλύτερος pg της Ευρωλίγκα πέρυσι πάντως, φέτος είναι πολύ καλύτερος, σε δαιμονιώδη φόρμα, ωστόσο, διατηρεί ένα "σύμπτωμα" των σκληρών εκτός έδρας αναμετρήσεων.

Όποια ομάδα θα περάσει, θα διαθέτει στις τάξεις της τον καλύτερο πλέι μέικερ για τη χρονιά που διανύουμε. Δεύτερος, λογικά θα είναι ο Παπαλουκάς (εφόσον παίξει στο F4).



piratiko
Ακουω προβλεψεις για τα ματς με Σιενα...

Αυτος ο Μακ Ινταιρ ειναι παιχταρα παντως..Εκει που σκεφτομουνα οτι παλι καλα που υπαρχει ο Διαμαντιδης, διαβασα οτι δεν παιζει 10 μερες ohmy.gif . Ας ελπισουμε ο χατζηβρεττας να καθαρισει παλι.
Ενω πριν ημουν πολυ αισιοδοξος, μεχρι που ημουνα στο τσακ να παρω εισητηρια για βερολινο, τωρα πιστεω οτι ειναι 60/40 οι πιθανοτητες προκρισης. Ασε που δεν μου πολυαρεσει το καινουργιο συστημα 2-2-1...γιατι το αλλαξανε? Επειδη σπαγανε δυσκολα οι εδρες πριν?
a bullet for your head
Ο στενος συνεργατης του Πιανιτζιανι,Λουκα Μπανκι,εκθειασε τον Ζοτς αναφερωντας χαρακτηριστικα:
''Μονο κ μονο,οτι καλουμαστε να σπασουμε το κεφαλι μας κ να βρουμε απαντησεις στα τεχνικα τρικ,που θα μας ετοιμασει μια προπονητικη αυθεντια οπως ο Ζελιμιρ Ομπραντοβιτς,μας δινει ενεργεια κ το κυριοτερο εμπνευση!''.
silversurfer
H Πράσινη ναι μεν είναι φυλλάδα κ όχι κάτι παραπάνω αλλά όλοι ξέρουμε ότι έχει πάντα σωστές πληροφορίες για το μπάσκετ!
Οπότε στο πρωτοσέλιδο αναφέρει ότι έφεραν ειδικό μηχάνημα από το εξωτερικό για ταχύτερη ανάρωση του Διαμαντίδη..
Τώρα πόσο καλό είναι να αναρώση ταχύτερα δεν ξέρω..Το Derby επίσης αναφέρει ότι θα παίξει μάλλον στο 2ο παιχνίδι κ το Goal ότι ο τρελός χθες πήγε στην προπόνηση (δεν έκανε βέβαια αλλά πήγε)
Μα είναι δυνατόν?? Αυτός ο άνθρωπος είναι άρρωστος με το μπάσκετ, θα μας τρελάνει όλους!!

Consultant
Ειναι πολυ εγωιστης ο Διαμαντιδης..Θελει να κερδιζει και να βελτιωνεται συνεχως!

Κατι τετοιο ειναι και ο Παπαλουκας για αυτο αλλωστε ειχαν αναλογη πορεια,υπο την εννοια οτι μεσω της δουλειας εφτασαν εκει που εφτασαν.

Και οι δυο για μενα ειναι για μικρογραφια του Jordan,απλα ο Michael ειχε το πενταπλασιο ταλεντο απο αυτους.Μονο στον αθλητικο εγωισμο συγκρινονται
a bullet for your head
QUOTE(Consultant @ Mar 20 2009, 11:59 ) *
Ειναι πολυ εγωιστης ο Διαμαντιδης..Θελει να κερδιζει και να βελτιωνεται συνεχως!

Κατι τετοιο ειναι και ο Παπαλουκας για αυτο αλλωστε ειχαν αναλογη πορεια,υπο την εννοια οτι μεσω της δουλειας εφτασαν εκει που εφτασαν.

Και οι δυο για μενα ειναι για μικρογραφια του Jordan,απλα ο Michael ειχε το πενταπλασιο ταλεντο απο αυτους.Μονο στον αθλητικο εγωισμο συγκρινονται

Συμφωνω...και θα επρεπε ολοι οι καλαθοσφαιριστες,ιδιως οι νεοτεροι,να παραδειγματιζονται..
vastravoud
QUOTE(a bullet for your head @ Mar 20 2009, 13:17 ) *
Συμφωνω...και θα επρεπε ολοι οι καλαθοσφαιριστες,ιδιως οι νεοτεροι,να παραδειγματιζονται..


Ο Έντισον έλεγε ότι είναι "1% inspiration - 99% perspiration".
kolokotronis
Τελευταία εντός έδρας ήττα του παναθηνα'ι'κού από ιταλική ομάδα, στις 8 Απριλίου 2004 από τη Σιέννα με 77-86, για το ΤΟΡ 16.
(Αν δεν μου έφυγε κάνα ματς στην έρευνα).
Σε μας έπαιζαν Τσαρτσαρής, Χατζηβρέττας, Σάκοτα, Μπατίστ.
Στη Σιέννα δεν υπάρχει παίκτης που να έπαιζε και τότε.
Πρέπει να έχουμε πάνω από 10 σερί νίκες στην έδρα μας, με ιταλικές ομάδες, από τότε.
yiagos
Παιδια εχει μαθει κανεις ποιο καναλι θα το δειξει???
kotzito
QUOTE(yiagos @ Mar 22 2009, 00:28 ) *
Παιδια εχει μαθει κανεις ποιο καναλι θα το δειξει???

Tην Τριτη στο Νοβασπορ στις 20:45 και την Πεμπτη στο ΣΚΑΙ στις 21:45.
PanosIlio
Με Λαβρίνοβιτς τελικά η Σιένα, τελικά οι Ιταλοί δουλεύανε τον κόσμο κανονικά tongue.gif

http://superbasket.gr/?c=369&a=111933

Για να δούμε και αν θα επιβεβαιωθεί το δημοσίευμα...
silversurfer
Κατά 99% θα είναι κ ο Διαμαντίδης στη 12άδα!!
Πάντως δε θα παίξει κανείς από τους 2 τουλάχιστον στο 1ο παιχνίδι!
j-kidd13
QUOTE(silversurfer @ Mar 23 2009, 15:46 ) *
Κατά 99% θα είναι κ ο Διαμαντίδης στη 12άδα!!
Πάντως δε θα παίξει κανείς από τους 2 τουλάχιστον στο 1ο παιχνίδι!

Καλα για τον Διαμαντιδη θα συμφωνισω κι εγω οτι δεν θα αγωνιστει.Αλλα για τον Λαβρινοβιτς δεν παιρνω και ορκο.Δεν εχει λυσεις περα απο τον Εζε για κατω απο το καλαθι,οποτε πιστευω οτι ο Πιανιτζιανι ισως και να τον βαλει για καποιο διαστημα.Βεβαια εχει χασει και ποσες προπονησεις...
giannis_
Μμμμμ καθολου αναμενομενο να παιξουν και οι 2,δεν νομιζετε? smiley.gif
Καλα αυτος ο λαβρινοβιτς δεν υποτιθεται οτι ειχε σπασει το χερι του ή κατι τετοιο?με logo του το κολλησαν? rolleyes.gif
και μας ελεγε ο πιανιτζανι με τα ωραια...μαλλια οτι ο τραυματισμος του μητσου ειναι μουφα...
Paris87
Εχει δει κανενας σε κανενα αλλο site εαν εχουν γραψει κατι παρομοιο για τον Λαβρινοβιτς, γιατι μεχρι τωρα δεν το βλεπω αλλου
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.