Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Luka Doncic vs Giannis Antetokounmpo
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Ευρωπαϊκό μπάσκετ
Λουπους
Έχουν ξεκινήσει και οι δύο δαιμονιωδώς φέτος.
Δύο από τους εν δυνάμει μεγαλύτερους μη-Αμερικανούς παίκτες όλων των εποχών.
Ποιος πιστεύετε ότι θα γίνει μεγαλύτερος μύθος;
yorgos
Εντάξει τρομακτικά αυτά που κάνει ο Ντόνσιτς, αλλά νομίζω θα γίνει ένας καλύτερος Πέτροβιτς.

Ο Γιάννης είναι άλλη κατηγορία, τα φυσικά του προσόντα τον εκτινάσσουν. Προχτές άκουγα τους σχολιαστές να θεωρούν πως αυτή τη στιγμή οι προσδοκίες είναι να γίνει ΛεΜπρον: ενας παίκτης απίστευτα dominant που σε όποια ομάδα κι αν πηγαίνει αυτομάτως να γίνει contender.
RipCity
Ναι ισχυει. Ο Doncic πιθανοτατα θα γινει τεραστιος παικτης, αλλα ο αλλος θα γινει νο1 στον κοσμο καποια στιγμη.
Zoys
pan24
Μου αρεσει που ανοιξε αυτο γιατι θα ποσταρα κατι σχετικο στο οφτοπικ της ευρωλιγκας

Γνωμη μου οτι ο ντοντσιτς θα γινει πολυ καλος παικτης,σταρ για τα ευρωπαικα δεδομενα αλλα εκει εχει ταβανι να ειναι ενας παικτης στο οριο του all star
Δηλαδη ενα στατους αντιστοιχο του dragic και παικτικα οπως το βλεπω εγω μια αρκετα βελτιωμενη εκδοση του crowder

Στο 2-3 που θα παιζει εκει ποτε δεν προκειται να εχει την απαραιτητη εκρηξη και ταχυτητα να μπορει να περασει στο 1vs1 τον αντιπαλο του (αυτο θεωρειται το μεγαλυτερο μειονεκτημα του στα scouting reports) ενω οσο και να δυναμωσει δυσκολα θα μπορει να παιξει κοντα στο καλαθι με τα θηρια που υπαρχουν

Θα ειναι ενας πολυ καλος all around παικτης,θα βοηθαει σε αμυνα-επιθεση,θα μαζευει ριμπαουντ,θα οργανωνει και θα ανοιγει τους χωρους με το καλο στατικο του τριποντο
Ομως ηγετης που να παρει την ομαδα και να την οδηγησει ψηλα δυσκολα θα γινει γιατι για εκει δεν εχει την προσωπικη φαση
Σε contender εχει ταβανι να ειναι το 3-4ο βιολι,το οποιο ειναι σουπερ και σπανιο για ευρωπαιο αλλα καμια σχεση με αυτα που κανει και θα κανει ο αντετοκουμπο

Ισως επιλεγει στην πρωτη 5αδα του ντραφτ ειδικα αν συνεχισει ετσι στην ευρωλιγκα και αν το ντραφτ του 2018 δεν εχει πολλα μεγαλα ταλεντα ομως θα κινδυνευσει να χαρακτηριστει αποτυχημενο-μετριο πικ αν καποιος τον διαλεξει τοσο ψηλα
Οποιος διαλεγει στην πρωτη 5αδα του ντραφτ προσπαθει να βρει franchise player οχι καποιον απλα πολυ καλο
RipCity
Βρε συ τι σχέση έχει ο Crowder με τον Doncic? Καμία επαφή δεν υπάρχει μεταξύ των δύο αυτών παικτών σε ότι αφορά το skillset.

Σίγουρα δεν έχει την έκρηξη που λες, αλλά έχει τρομερή τεχνική κατάρτιση και court vision, οπότε νομίζω θα τα βγάλει πέρα κι απέναντι στα...θηρία.

Εδώ τα καταφέρνει τόσα χρόνια ο Rubio που δεν έχει και σουτ μάλιστα, δεν τον φοβάμαι τον μικρό, θα κάνει μεγάλα πράγματα και στην από κει μεριά.
pan24
Η συγκριση με crowder ειναι για τον ρολο του και το αμυντικο κυριως κομματι
Δηλαδη θεωρω οτι θα εχει τον ρολο 3-4ου σε contender,παικτη που δεν θα κουβαλησει την ομαδα σε τιτλο αλλα ειναι απαραιτητος σε καθε ομαδα
Στην αμυνα θεωρω οτι θα εχει εναν ρολο αντιστοιχο με του crowder γιατι εχει τις προδιαγραφες να το κανει αν και μεχρι τωρα στην ευρωπη δεν φημιζεται για την αμυνα του

Επιθετικα ειναι περιεργο.Δεν εχει την ελιτ αθλητικοτητα των πλαγιων που κυριαρχουν τωρα ουτε ομως την εκρηξη του ντραγκιτς πχ για να μπορεσει να σταθει στο 1 και να παιξει αμυνα απεναντι σε αντιστοιχους

Απο την αλλη εχει φοβερο ball handling,court vision και τεχνικη που με εμπειρια και δουλεια μονο καλυτερα θα γινονται

Πιστευω επιθετικα θα τον χρησιμοποιουν στο 2-3 οπου ανταποκρινεται και σαν spot shooter και σαν δευτερος ball handler για να τρεχει αυτος καποια plays

Στα πραιμ του νομιζω θα τον δουμε να εχει κατι κατι σαν 20/5/5
BasketZilla
Από τους 2 θα γίνει καλύτερος ο ....

Rowan Barrett Jr του Καναδά.

Με αρκετά μεγάλη διαφορά ο πιο gifted από όλους τους πιτσιρικάδες στον κόσμο.
Quincy
Θα ήταν καλύτερο πιστεύω να ανοίξει ένα topic μόνο για τον Doncic. Ο Γιάννης σε θέμα καριέρας θα είναι πίσω μόνο από τον Nowitzki σε λίγα χρόνια, κι αν καταφέρει να πάρει το MVP αυτή ή την επόμενη season, θα είναι θέμα χρόνου να τον ξεπεράσει.
BasketZilla
Για τον Γιάννη έχω το απίστευτα κακό προαίσθημα ότι δύσκολα θα παραμείνει σε τοπ επίπεδο μετά τα 27-28 του χρόνια.

Εννοείται ότι το γράφω χτυπώντας ξύλο, σταυρώνοντας τα δάκτυλα μου κτλ biggrin.gif

Και ξαναγράφω το ίδιο.
Μόνο RJ Barrett icon_blahblah.gif

zorba
QUOTE(BasketZilla @ Oct 25 2017, 14:56 ) *
Για τον Γιάννη έχω το απίστευτα κακό προαίσθημα ότι δύσκολα θα παραμείνει σε τοπ επίπεδο μετά τα 27-28 του χρόνια.

Εννοείται ότι το γράφω χτυπώντας ξύλο, σταυρώνοντας τα δάκτυλα μου κτλ biggrin.gif

Και ξαναγράφω το ίδιο.
Μόνο RJ Barrett icon_blahblah.gif

Ο Γιάννης είναι μια κατηγορία μόνος του(ποτενσιαλ best ever) και θα παίζει μέχρις ότου βαρεθεί ο ίδιος. Η σωματοδομή του είναι τέτοια που στα 40 του θα μπορεί άνετα να είναι σέντερ ΝΒΑ ή Ευρωλίγκας, επαναλαμβάνω «σέντερ».
Ο Μπάρετ είναι ήδη καλύτερος του Ντόνσιτς με ποτενσιαλ να γίνει ο νέος Τζόρνταν... Όσο για τον Σλοβένο, το ποτενσιαλ του είναι ενα μίγμα Μποντιρόγκα και Κούκοτς
pan24
Οφειλω να πω οτι τον barrett δεν τον εχω παρακολουθησει αλλα το να μιλαμε για 17χρονο που καλως εχοντων των πραγματων το 2018 θα παει κολλεγιο και το 2019 θα μπει στο ντραφτ ειναι παρακινδυνευμενο

Αν καποιος παρακολουθει ολα τα παιχνιδια του τον εχει δει μονο σε 1-2 διοργανωσεις μικρων εθνικων και στο high school

Μπορει να εχει τις καλυτερες προοπτικες αλλα εχει μεγαλη αποσταση μεχρι να ειναι αρχικα ενας παικτης nba(πρωτη του σεζον θα ειναι η 2019-2020) και ακομα μεγαλυτερη αποσταση για να δειξει αν μπορει να δικαιωσει τις προσδοκιες
Βημα-βημα αρχικα πρεπει να το δειξει στο κολλεγιο

Μετα βλεπουμε,υπαρχουν πολλα αγωνιστικα και εξωαγωνιστικα που μπορει να κανουν καποιον να μην φτασει τις προσδοκιες

Τον γιαννη και τον ντοντσιτς τους βλεπουμε μπροστα στα ματια μας,για την ωρα δεν μπορει να γινει καμια συγκριση με barett
aegeansheed
Γιατί άνοιξε στο subforum του ΝΒA αυτό;
Zephyr
Άνευ αντικειμένου η σύγκριση από την στιγμή που μιλάμε για παίχτες διαφορετικών θέσεων. Το σίγουρο είναι ότι και οι δυο δεν έχουν ακουμπήσει ταβάνι (ειδικά ο Ντόνσιτς που τώρα πρακτικά ξεπετιέται) οπότε είναι τρομακτικό να σκεφτούμε που μπορεί να φτάσουν.
Air Kef
QUOTE(Zephyr @ Oct 25 2017, 19:19 ) *
Άνευ αντικειμένου η σύγκριση από την στιγμή που μιλάμε για παίχτες διαφορετικών θέσεων. Το σίγουρο είναι ότι και οι δυο δεν έχουν ακουμπήσει ταβάνι (ειδικά ο Ντόνσιτς που τώρα πρακτικά ξεπετιέται) οπότε είναι τρομακτικό να σκεφτούμε που μπορεί να φτάσουν.



Disagree για τον Ντόνσιτς. Το ότι ένας 18χρονος κάνει κάτι καλά, δεν σημαίνει αυτόματα ότι στα 25 του θα το κάνει ΠΟΛΥ καλύτερα. Με αυτή την λογική ο Ρούμπιο θα έπρεπε να είχε αφήσει πίσω του ΟΛΟΥΣ του Ευρωπαίους pg by now. Τι θα κάνει ο Ντόνσιτς στα 25 του δλδ; Πάσες μέσα από το σώμα του αμυντικού; Τρίποντα πίσω από την σέντρα; Θα δυναμώσει, θα τρέχει πιο γρήγορα, θα εχει καλύτερο σουτ, θα κάνει και 100% σωστές επιλογές σου λέω εγώ. Δεν θα τα κάνει αδιανόητα καλύτερα από ότι τα κάνει σήμερα.
Λουπους
QUOTE (aegeansheed @ Oct 25 2017, 19:16 ) *
Γιατί άνοιξε στο subforum του ΝΒA αυτό;


Γιατί από του χρόνου θα είναι και οι δύο στο NBA.
RipCity
QUOTE (Air Kef @ Oct 25 2017, 18:55 ) *
Disagree για τον Ντόνσιτς. Το ότι ένας 18χρονος κάνει κάτι καλά, δεν σημαίνει αυτόματα ότι στα 25 του θα το κάνει ΠΟΛΥ καλύτερα. Με αυτή την λογική ο Ρούμπιο θα έπρεπε να είχε αφήσει πίσω του ΟΛΟΥΣ του Ευρωπαίους pg by now. Τι θα κάνει ο Ντόνσιτς στα 25 του δλδ; Πάσες μέσα από το σώμα του αμυντικού; Τρίποντα πίσω από την σέντρα; Θα δυναμώσει, θα τρέχει πιο γρήγορα, θα εχει καλύτερο σουτ, θα κάνει και 100% σωστές επιλογές σου λέω εγώ. Δεν θα τα κάνει αδιανόητα καλύτερα από ότι τα κάνει σήμερα.


Εγω παντως θα διαφωνησω για Rubio. Ο Rubio ηταν πολυ καλος για 18χρονος,αλλα ο αλλος ειναι πολυ καλος γενικα. Σε καμια περιπτωση δεν είναι σε παρομοιο επιπεδο σε αντίστοιχη ηλικία πχ. Ο Doncic ειναι μίλια μπροστά. O Rubio στα 18 ειχε 3 ποντους και 3 ασιστ και λεγαμε ουαου.
sarounas
καμιά σχέση.... ο Αντετοκούμπο είναι και σωματικά θαύμα της φύσης που τον κάνει να μην έχει ταβάνι, φανταστείτε να φτιάξει και τρίποντο κοντά στο 40%, η προοπτική είναι για κορυφαίο όλων των εποχών δεν το λέω εγώ αλλά ο Ντουράντ....
http://www.espn.com/nba/story/_/page/QTP_1...t-ever-play-nba Και προφανώς δεν έχει σημασία τί κάνεις στα 18 σου και ειδικά στην euroleague.... πχ ο Γιάννης έβαζε 4π. στον Φιλαθλητικό στην Α2 και στα 22 του 44 στο ΝΒΑ.

Γνώμη μου είναι ότι αυτό που πρέπει να κάνει ο Ντόνσιτς είναι να φύγει άμεσα για το ΝΒΑ για να μπει στην φιλοσοφία και τον ρυθμό της από εκεί μεριάς τώρα και όχι αργότερα γιατί θα είναι πολύ δύσκολο να αλλάξει τον τρόπο που αγωνίζεται αλλά και εκεί δεν είναι εγγύηση ότι θα αξιοποιηθεί σωστά από τους Αμερικανούς. Αυτός ο μικρός πιστεύω αναπτύχθηκε πολύ γρήγορα αλλά δεν ξέρω τί περιθώρια βελτίωσης μπορεί να έχει μέσα σε αυτή την σωματική διάπλαση μάλλον για να ξεφύγει πρέπει να κάνει περισσότερο εγκεφαλικό τον τρόπο παιχνιδιού του.
Βέβαια δεν λέω ότι δεν έχει σωματικά προσόντα απλά η σωματοδομή του δεν μπορεί να συγκριθεί με αυτή του Γιάννη που φαινόταν από μικρός ότι είχε τρομερά περιθώρια βελτίωσης. Θυμάμαι όταν τον είχα δει στην Α2 σε έναν αγώνα έλεγα ότι αυτό το παιδί έχει την σωματοδομή του Ντουράντ αλλά φυσικά δεν ξεχνάμε ότι υπήρχαν παίκτες που και χωρίς ιδιαίτερα σωματικά προσόντα παίζοντας "έξυπνα" έγιναν θρύλοι (Λάρι Μπερντ, Νας, Στόκτον ή και παλιότερα ο Τζέρι Ουέστ με τον Πιτ Μάραβιτς )

Θυμηθείτε και τον Κουφό τί έκανε στα 17 του και μας είχαν πρήξει λες και βρήκαμε τον νέο Τσάμπερλεν..

RipCity
Παντως μιας κι ο λογος για το σωμα κι ο Doncic για guard ειναι τανκ.

Βλεπω να του βαζουν κι αλλο ογκο οι Αμερικανοί και να ποσταρει χωρις ελεος τον οποιοδηποτε guard.
sarounas
QUOTE(RipCity @ Oct 26 2017, 11:50 ) *
Βλεπω να του βαζουν κι αλλο ογκο οι Αμερικανοί και να ποσταρει χωρις ελεος τον οποιοδηποτε guard.

καλά αυτό το κάναν και στον Κούκοτς και γέλασε και το παρδαλό κατσίκι icon_drunk.gif ακόμη και του Πέτροβιτς πιστεύω του χαλάσανε αυτό το αέρινο που είχε αντίθετα με τον Αντετοκούμπο δεν συνέβει σε καμιά περίπτωση αυτό

από μόνος του ο όγκος δεν λέει τίποτα, σίγουρα θα δυναμώσει πολύ αλλά πρέπει να προσμετρηθούν και πολλοί άλλοι παράγοντες, όπως έκρηξη, ελαστικότητα, ταχύτητα, ρόλος στο παιχνίδι κλπ

Zephyr
QUOTE(Air Kef @ Oct 25 2017, 19:55 ) *
Disagree για τον Ντόνσιτς. Το ότι ένας 18χρονος κάνει κάτι καλά, δεν σημαίνει αυτόματα ότι στα 25 του θα το κάνει ΠΟΛΥ καλύτερα. Με αυτή την λογική ο Ρούμπιο θα έπρεπε να είχε αφήσει πίσω του ΟΛΟΥΣ του Ευρωπαίους pg by now. Τι θα κάνει ο Ντόνσιτς στα 25 του δλδ; Πάσες μέσα από το σώμα του αμυντικού; Τρίποντα πίσω από την σέντρα; Θα δυναμώσει, θα τρέχει πιο γρήγορα, θα εχει καλύτερο σουτ, θα κάνει και 100% σωστές επιλογές σου λέω εγώ. Δεν θα τα κάνει αδιανόητα καλύτερα από ότι τα κάνει σήμερα.


Καλά το που θα φτάσει ο καθένας είναι άγνωστο απλούστατα γιατί ένας τραυματισμός π.χ. και μόνο μπορεί να του καταστρέψει την καριέρα.
Ωστόσο πάνω σε αυτό που λες, σαφώς και σωματικά μπορεί να ανέβει επίπεδο κάτι που θα τον βοηθήσει σε όλα τα υπόλοιπα. Δες για παράδειγμα πως ήταν ο Αντετοκούμπο σαν roukie και πως είναι τώρα. Από κει και πέρα τι θα βελτιώσει στατιστικά είναι άγνωστο, εξαρτάται και πόσο θα δουλέψει, πάντως και σουτ έχει και ικανότητα για σκοράρισμα και ικανότητα να πασάρει (εδώ θα τον βοηθήσει και η ωριμότητα που θα αποκτά με τα χρόνια). Sky is the limit!

To ίδιο και ο Αντετοκούμπο, ο οποίος π.χ. αν αποκτήσει σταθερό τρίποντο (το ταχύτερο release είναι μάλλον ακατόρθωτο αλλά δεν κολλάμε εκεί) θα αποκτήσει άλλη διάσταση το παιχνίδι του.
RipCity
QUOTE (sarounas @ Oct 26 2017, 11:02 ) *
καλά αυτό το κάναν και στον Κούκοτς και γέλασε και το παρδαλό κατσίκι icon_drunk.gif ακόμη και του Πέτροβιτς πιστεύω του χαλάσανε αυτό το αέρινο που είχε αντίθετα με τον Αντετοκούμπο δεν συνέβει σε καμιά περίπτωση αυτό

από μόνος του ο όγκος δεν λέει τίποτα, σίγουρα θα δυναμώσει πολύ αλλά πρέπει να προσμετρηθούν και πολλοί άλλοι παράγοντες, όπως έκρηξη, ελαστικότητα, ταχύτητα, ρόλος στο παιχνίδι κλπ


Μιλας για 20 χρόνια πριν σε σχέση με τώρα. Φαντάζομαι ξέρουν τι να κάνουν ώστε να μη χάσει ούτε στο ελάχιστον τα υπόλοιπα στοιχεία. Βασικά είμαι σίγουρος πως και όγκος θα μπει και τ' άλλα θα βελτιωθούν.
GK_23
Τα physical tools καθορίζουν σε πολύ σημαντικό βαθμό το ταβάνι ενός παίκτη.
Ο Doncic, παρά το εντυπωσιακό skills set που διαθέτει, δεν έχει μεγάλο upside. Δεν θα είναι πολύ διαφορετικός παίκτης από αυτό που βλέπουμε σήμερα σε 4-5 χρόνια.

Ο Basketzilla ανέφερε τον Barrett, εγώ θα προσθέσω τους Bagley και Porter. Ίδια τάξη στο draft με τον Doncic, καλύτερα prospects κατά τη γνώμη μου.
Zephyr
QUOTE(GK_23 @ Oct 26 2017, 15:04 ) *
Ο Basketzilla ανέφερε τον Barrett, εγώ θα προσθέσω τους Bagley και Porter. Ίδια τάξη στο draft με τον Doncic, καλύτερα prospects κατά τη γνώμη μου.


Δηλαδή φέτος αναμένεται άρρωστο tanking από όσους δεν έχουν ελπίδα για playoff... rolleyes.gif
sarounas
επιγραμματικά η ουσία,
πίστευω ότι ο Ντόνσιτς πρέπει να φύγει άρον άρον για την άλλη πλευρά, επιπλέον παραμονή θεωρώ ότι του κάνει κακό γιατί έχει φτιαχτεί αρκετά, δεν έχει νόημα η περαιτέρω παραμονή του εδω.


pan24
QUOTE (RipCity @ Oct 26 2017, 12:23 ) *
Μιλας για 20 χρόνια πριν σε σχέση με τώρα. Φαντάζομαι ξέρουν τι να κάνουν ώστε να μη χάσει ούτε στο ελάχιστον τα υπόλοιπα στοιχεία. Βασικά είμαι σίγουρος πως και όγκος θα μπει και τ' άλλα θα βελτιωθούν.

Γενικα συμφωνω ωστοσο ειναι και αναλογα το σωματοτυπο του καθενος.Το σωμα του αντετοκουμπο η τον λεμπρον πχ μπορεις να το φτιαξεις να ειναι(και ειναι) ενας τοιχος που περπαταει χωρις να χασουν καθολου απο τα αθλητικα προσοντα τους
Αλλοι δεν ειναι ετσι

Φυσικα τα σταφ ξερουν τι να κανουν σε καθε περιπτωση και μεχρι που μπορουν να φτασουν με τον καθε ενα

Με τον ντοντσιτς ειναι περιεργο να πεις που θα φτασει γιατι δεν ειναι μια περιπτωση αντετοκουμπο,που κατι τετοιο ειναι οι περισσοτεροι 18χρονοι
Δηλαδη πολυ καλα σωματικα προσοντα,βλεπεις τις δυνατοτητες αλλα ειναι τραγικα αγουροι οταν πανε

Ο ντοντσιτς ομως εχει καταφερει ισως και επειδη δουλευει απο τα 14 με σταφ-παικτες επαγγελματικης ομαδας(βεβαια αλλος ενας που το εκανε αυτο ειναι ο χαραλαμποπουλος...) να ειναι ενας ολοκληρωμενος παικτης ηδη
Αν ενας δεν ηξερε ανετα τον εκανε για 28αρη οπως παιζει

Δηλαδη οπως λεει ο air kef θα δυναμωσει,θα αποκτησει εμπειρια,θα ανεβει 2-3 επιπεδα σωματικα,θα βελτιωθει και στους υπολιπους τομεις ωστοσο περα απο το σωμα(που ηδη ειναι πολυ καλα) και την εμπειρια δεν μπορω να δω καπου αλλου να εχει τεραστια περιθωρια βελτιωσης




QUOTE (sarounas @ Oct 26 2017, 20:02 ) *
επιγραμματικά η ουσία,
πίστευω ότι ο Ντόνσιτς πρέπει να φύγει άρον άρον για την άλλη πλευρά, επιπλέον παραμονή θεωρώ ότι του κάνει κακό γιατί έχει φτιαχτεί αρκετά, δεν έχει νόημα η περαιτέρω παραμονή του εδω.

99,9% θα φυγει το καλοκαιρι
aegeansheed
QUOTE(Λουπους @ Oct 26 2017, 02:36 ) *
Γιατί από του χρόνου θα είναι και οι δύο στο NBA.


* Του χρόνου να το μεταφέρουμε (reminder)
Rated: (en)joy
Βρε τι χανω ολες αυτες τις μερες που δεν μπηκα στο forum... rolleyes.gif
Λοιπον, δεν θα πω το κλασικο που λενε καποιοι βλ. δεν υπαρχει συγκριση μεταξυ των δυο, δεν επρεπε καν να ανοιξει τετοιο poll, ιεροσυλια και μονο που δημιουργηθηκε κατι τετοιο etc. γιατι ως επι το πλειστον τα βρισκω υπερβολικα ολα αυτα, αλλα πώς μπορει ο Doncic να γινει καλυτερος; Πως μπορεις να ξεπερασεις εναν mvp contender;Ειδικα εαν μιλαμε για contender με διαρκεια ετων. Και αν ο Γιαννης μεσα στα επομενα χρονια -αν οχι απο φετος- παρει και 1-2 mvp; Πως μπορει ο Doncic να γινει καλυτερος απο αυτο;
natouralistis
Giannis Antetokounmpo vs Kristaps Porzingis είναι το μόνο poll που θα είχε νόημα να δγμιουργηθεί
Quincy
QUOTE(natouralistis @ Nov 4 2017, 16:00 ) *
Giannis Antetokounmpo vs Kristaps Porzingis είναι το μόνο poll που θα είχε νόημα να δγμιουργηθεί


Αυτό θα είναι πολύ καλό ναι. Αν είμαστε και λίγο τυχεροί μπορεί να δούμε ένα πολύ ενδιαφέρον rivalry απ αυτούς τους δύο
yorgos
To σκορ στο poll είναι 20-0. Σα να κάναμε poll "Σαντορίνη ή Αγρίνιο για ρμαντική απόδραση";
Λουπους
Θεωρώ πως το 20-0 αδικεί σαφώς τον Ντόντσιτς (αν ρωτούσαμε Σλοβένους το αποτέλεσμα θα ήταν πολύ διαφορετικό).

Παρ' όλ' αυτά και εγώ ψήφισα Γιάννη, όχι για το επίπεδο που είναι τώρα, αλλά για εκείνο που θα είναι σε 2-3 χρόνια. Η συγκλονιστική του εξέλλιξη χρόνο με το χρόνο, δεν έχει να κάνει τόσο με τις σωματικές του δυνατότητες, όσο με την "ευκολία" του στο να προπονείται σκληρά. 2-3 χρόνια πριν να πάει στο NBA έπρεπε να πουλάει CD στους δρόμους, να κοιμάται σε παγωμένο σπίτι και να κάνει ταξίδι για να πάει στην προπόνηση. Στην Αμερική λοιπόν, με τα πάντα εξασφαλισμένα, όσο και να του πουν να προπονηθεί, είναι πολύ απλό για 'κεινον να το κάνει. Επίσης, όλες αυτές οι δυσκολίες, έθρεψαν σε πολύ μεγάλο βαθμό το πάθος του να παίξει μπάσκετ στο μαξ που μπορεί και να χύσει τόνους ιδρώτα γι' αυτό. Είναι δηλαδή ένας παίκτης με φοβερές σωματικές δυνατότητες (όπως και δεκάδες άλλοι), ο οποίος όμως θα φτάσει στο 100% του.

Από την άλλη, ο Ντόντσιτς τα όσα κάνει για 18χρονος είναι αδιανόητα. Έπαιξε Ευρωμπάσκετ δίπλα σε έναν από τους πολύ καλούς pg του NBA και ήταν σχεδόν ισάξιός του, από... τα 18! Σε ένα πρωτάθλημα όπως το NBA που λείπει σε μεγάλο βαθμό το μυαλό, ο Ντόντσιτς που και σωματικά δεν θα υστερεί ιδιαίτερα (όπως π.χ. ο Τεόντοσιτς), θα μπορεί να κάνει πάρα πολλά πράγματα. Γνώμη μου είναι πως έχει σοβαρές πιθανότητες να καταλήξει ένας από τους κορυφαίους pg ever.

Σε 15 χρόνια πάντως δεν θα μου κάνει εντύπωση αν αυτοί οι δύο θεωρούνται οι δύο καλύτεροι Ευρωπαίοι παίκτες όλων των εποχών. Συγκεκριμένα για τον Γιάννη όμως, πιστεύω πως ο μόνος που (ίσως) δεν θα ξεπεράσει είναι ο Τζόρνταν, κι ας ακούγεται βαρύ. Γι΄αυτό και θα παίρνει την ψήφο μου σε κάθε ανάλογο poll.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.