Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Here we go... Charleroi 2006
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Α1 Basket League > Άρης
Pages: 1, 2
polpap
Apoti akouw exoun exantlithei ta eisitiria tou telikou.

An analogistei kaneis pos h Dynamo anakoinose episima oti den tha xrtriastei parapanw apo 500 mono thetiko mporei na eine ayto gia ton APH, 77.gif

Ta 1250 exoun kaparothei apo tous syndesmous, apoti akouw apo Ellada yparxei provlima me tis akrives ekdromes kai genikotera me tin diathesi, kati to opoio exetazei to TAK. Episima mexri stigmis exw akousei mono gia tis ekdromes tou super 3.

Pantos den ypirxe kanena provlima me kaparoma eisitiriwn tin arxi tis evdomadas apo ta grafeia tou spirou dome´: Adress, credit card Nr. Kai ta Tickets stalthikan apeytheias me courier!. Ton idio tropo epelexan kai para poloi akomi Ellines tou exoterikou kai oxi mono giati ws synithos se teties periptoseis epikratei ena Xaos stin Thessaloniki.

EXYPIRETISTE TON KOSMO POU THELEI NA ERTHEI STON GIPEDO
kai afiste tous komplexismous typou... Se pio syndesmo anikeis...
Protereotites.... Conections klp..

See you there!
thrylos7
ΣΗΜΕΙΩΣΗ: Το παρακάτω post το διαβάζετε με δική σας ευθύνη...

Καλώς ήρθες στο forum polpap...

Εφόσον μπορείς γράφε ελληνικά και όχι greeklish.. wink.gif

Ίσως θα μπορούσες να τα γράψεις αυτά στο topic του Άρη με το ULEB cup μιας και το περιεχόμενο είναι πάνω κάτω το ίδιο...
Ωστόσο καλό θα ήταν να ανοίξει και topic μόνο για τον τελικό..

QUOTE
EXYPIRETISTE TON KOSMO POU THELEI NA ERTHEI STON GIPEDO
kai afiste tous komplexismous typou... Se pio syndesmo anikeis...
Protereotites.... Conections klp..

Σωστός! Γνωρίζεις συγκεκριμένη περίπτωση;

QUOTE
See you there!

Θα είσαι εκεί; Τυχερέ! Πολλοί basketforumίτες μαζεύονται... biggrin.gif


Και τώρα η πιο άσχετη παράγραφος σε όλο το forum:
QUOTE
Xaos

Ένας Φλαμανδός(με τη χαρακτηριστική προφορά) φυσικός είχε μελετήσει τις καταστάσεις της ύλης και είδε ότι στην αέρια κατάσταση τα άτομα είναι τελείως ελεύθερα και κινούνται όπως να' ναι, όπου να' ναι. Ωστόσο δεν ήξερε πως να περιγράψει αυτή την κατάσταση κι έτσι ρώτησε έναν φίλο του, φιλόλογο, Φλαμανδό, που του είπε πως "Η ελληνική γλώσσα έχει μια υπέροχη λέξη γι' αυτό το φαινόμενο... Κάος..."

Έτσι αυτός σε μια διάλεξη του που παρουσίαζε την "ανακάλυψή" του αναφερόμενος στην κατάσταση αυτή, κι επειδή είχε περίεργη προφορά, είπε "Γκας..." Έτσι προκύπτει gas=αέριο στην αγγλική... Κι αν μου πείτε ότι gas=βενζίνη επίσης, τα παλιά αυτοκίνητα, τα λεγόμενα γκαζοσέντ χρησιμοποιούσαν αέριο ως καύσιμο... μετά χρησιμοποιήθηκε η βενζίνη... έτσι με τη λέξη gas εννοούμε το καύσιμο γενικότερα...

Μετά τιμής, Γεώργιος Μπαμπινιώτης...

...Εγώ σας προειδοποίησα...
thrylos7
QUOTE
Ίσως θα μπορούσες να τα γράψεις αυτά στο topic του Άρη με το ULEB cup μιας και το περιεχόμενο είναι πάνω κάτω το ίδιο...
Ωστόσο καλό θα ήταν να ανοίξει και topic μόνο για τον τελικό..

Άκυρο... τώρα είδα ότι ήταν poll, άρα κάτι καινούριο... icon_drunk.gif
polpap
[/QUOTE]
EXYPIRETISTE TON KOSMO POU THELEI NA ERTHEI STON GIPEDO
kai afiste tous komplexismous typou... Se pio syndesmo anikeis...
Protereotites.... Conections klp..

Σωστός! Γνωρίζεις συγκεκριμένη περίπτωση;


Yparxei poly megali zitish kai exoun symvei diafora peristatika. Meta tis protes anakinoseis gia kratiseis egine katanoito pos mallon ta taxiotika grafeia perimenan prota tin antidrash tou kosmou gia na doune pies ekdromes axizei ontos na organothoun.

Efoson h zitish itan poly megali anevikan kai oi times, den yparxei aeroporiki ekdromi katw twn 500€ timi poly megali an analogistei kaneis ton arithmo twn endiaferomenwn.

Episis eine adynaton na agoraseis eisitirio xoris na kliseis kapia ekdromi alla ayto mallon exei na kanei me taktiki afou egine gnosto pos eisitiria diathetonte xoris provlima me paragelies apeythias apo ta grafeia tou ghpedou.

H proti odikh ekdromi tou super 3 exei "klisei" kai ta prwta 500 atoma xeroun akrivws pos tha taxidepsoun! Para ta provlimata. Ola deixnoun pos para ta provlimata tha eine mia apo tis megalyteres ekstraties se ayrwpaika gipeda!

Isos megalyteri apo ton teliko tou 1993 sto Torino opou 4000 Areianoi eixan kataklisei to 90% tou ghpedou.
Warrior
Φιλε polpap καλως ηρθες sto φορουμ μας! icon_wave.gif

Θα εισαι Σαρλερουα??Απο οτι καταλαβαινω πρεπει να μενεις εξωτερικο ετσι?

QUOTE
Άκυρο... τώρα είδα ότι ήταν poll, άρα κάτι καινούριο...


Οντως χρειαζοταν ενα poll...γουρια γουρια...αλλα χρειαζοταν ενα καινουριο
τοπικ! biggrin.gif

QUOTE(polpap)
Efoson h zitish itan poly megali anevikan kai oi times, den yparxei aeroporiki ekdromi katw twn 500€ timi poly megali an analogistei kaneis ton arithmo twn endiaferomenwn.

Episis eine adynaton na agoraseis eisitirio xoris na kliseis kapia ekdromi alla ayto mallon exei na kanei me taktiki afou egine gnosto pos eisitiria diathetonte xoris provlima me paragelies apeythias apo ta grafeia tou ghpedou.

H proti odikh ekdromi tou super 3 exei "klisei" kai ta prwta 500 atoma xeroun akrivws pos tha taxidepsoun! Para ta provlimata. Ola deixnoun pos para ta provlimata tha eine mia apo tis megalyteres ekstraties se ayrwpaika gipeda!


Δυστυχως οπως τα ειχαμε ξαναπει,ειχαμε κρουσματα αισχοκερδειας απο τα
ταξιδιωτικα γραφεια.Οι τιμες τον εκδρομων ειναι παρα πολυ υψηλες...

Τελικα απο χθες διατιθονται απο την ΚΑΕ εισητηρια μεμονωμενα,με προτεραιοτητα
στους κατοχους διαρκεις...οι οποιοι ΑΚΟΥΣΟΝ ΑΚΟΥΣΟΝ...πρεπει να παρουν
και εισητηριο για τον αγωνα με την Ολυμπια!!Αν ειναι δυνατον να υποχρεωνεις
τον κατοχο διαρκειας,να αγορασει εισητηριο αγωνα..για να του δωσεις εισητηριο
για Σαρλερουα!! blink.gif blink.gif

Ντροπη στην ΚΑΕ για αυτην την κινηση... 68.gif 68.gif

Το θεμα ειναι οτι τωρα που δινουν τα εισητηρια μεμονωμενα,τα αεροπορικα
εισητηρια εχουν ανεβει τοσο..που φτανουν στα επιπεδα των εκδρομων που
οργανωνονται.

ΠΑντως εισητηρια απο τα γραφεια του γηπεδου,δεν δινονται πια..μιας και εχουν πουληθει ολα.

Υπαρχουν μονο αυτα που ειπε ο Buk στο αλλο τοπικ...και τα εισητηρια που
επεστρεψαν οι Ρωσοι.Τα τελευταια προς το παρον δεν τα δινουν σε Ελληνες,
μιας και ειναι στο κατω μερος του πεταλου που θα ειναι οι Ρωσοι...και ετσι
για λογους ασφαλειας δεν δινονται σε Ελληνες!Καποιοι προσπαθησαν να
τους κοροιδεψουνε(χρησιμοποιωντας Γαλλικη,Βελγικη κλπ. προφορα laugh.gif ),
αλλα δεν ψαρωσανε οι Βελγοι! biggrin.gif

Αργα η γρηγορα...και αυτα σε χερια Ελληνων θα καταληξουν! 19.gif

Ολα δειχνουν οντως,πως παρα τα πολλα προβληματα,θα εχουμε μια απο τις
μεγαλυτερες εκστρατειες!!
hagi
Καλώς ήλθες polpap και από μένα..Είστε τυχεροί όσοι θα βρίσκεστε εκεί..

Πραγματικά όλα δείχνουν ότι θα είναι η μεγαλύτερη εξόρμιση των φιλάθλων σε σχέσει με το παρελθόν..
Φυσικά υπάρχει λόγος..Είναι μεγάλη διοργάνωση και σημαντικό το κύπελλο και φυσικά υπάρχει το εισητήριο της Ευρωλίγκα που ειδικά για μας είναι απαραίτητο..

Με τα εισητήρια τα έκανα χάλια.Πιστεύω ότι είναι πολύ ακριβά να ζητάνε πάνω κάτω 450€ για μια μέρα ή και για δύο..
Τέλος πάντως όσοι πήρατε με τον έναν ή τον άλλλο τρόπο καλά κάνατε (και εγώ ήθελα αλλά είναι πολλά..) και το σίγουρο είναι ότι θα ζήσετε μια καταπληκτική εμπειρία και ένα τεράστιο ρίγος αν το σηκώσουμε...
emperor
Έχει γίνει τρελό μπλέξιμο με τα εισητήρια.Τα ποιο πολλά εισητήρια τα έχουν αγοράσει ταξιδιωτικά γραφεία από Ελλάδα για αυτό μάλλον φαίνονται ότι έχουν τελιώσει
Πάντως τα πρακτορεία έχουν αρχίσει να ρίχνουν τις τιμες γιατί θα μείνουν με τα εισητήρια στο χέρι στο τέλος
chinaski
Gamoto, elpizo na bro kana live stream na do to paixnidi, den tha antekso na to akouo mono apo to radiofono.
polpap
SOLD OUT STO CHARLEROI!!!

Οι φίλαθλοι του Άρη θα υπερτερούν, εν συγκρίσει με αυτούς της Ντιναμό Μόσχας, στο κλειστό "Σπίρουντομ" του Σαρλερουά στις 11 Απριλίου. Ήδη την Τρίτη, μία εβδομάδα πριν από την αναμέτρηση, η ULEB ανακοίνωσε πως εξαντλήθηκαν και τα 6.300 εισιτήρια για τον τελικό του ULEB Cup, τέταρτο από τη σύσταση της συγκεκριμένης διοργάνωσης, αλλά και τέταρτο στην Ιστορία του Άρη.

Αυτή είναι η τρίτη φορά που η βελγική πόλη φιλοξενεί τον τελικό του ULEB Cup. Οπως και τις προηγούμενες χρονιές, οι διοργανωτές έμειναν ικανοποιημένοι από τους ρυθμούς διάθεσης των εισιτηρίων.

Ο εκτελεστικός διευθυντής της Ευρωλίγκα και του ULEB Cup, Τζόρντι Μπερτομέου, δεν έκρυψε πως "είναι πραγματικά ικανοποιητικό να βλέπεις τις κερκίδες του "Σπίρουντομ" γεμάτες από αφοσιωμένους φιλάθλους του μπάσκετ. Στα τέσσερα χρόνια "ζωής" του το ULEB Cup κατάφερε να γίνει μία διοργάνωση με γόητρο. Πρέπει να αναγνωρίσουμε ότι οι συμμετέχουσες ομάδας, και στην προκειμένη περίπτωση ο Άρης και η Ντιναμό Μόσχας, παίζουν αποφασιστικό ρόλο στη διάθεση όλων των εισιτηρίων για τον τελικό του ULEB Cup κάθε χρόνο"

Στο μεταξύ στον Αρη στρέφουν την προσοχή τους στο -εμβόλιμο- ματς της Τετάρτης με την Ολύμπια Λάρισας. Σε αυτό ο Αντρέα Ματσόν θέλει να αποφύγει το ενδεχόμενο... έκπληξης για αυτό συνηστά στους παίκτες τους προσοχή και συγέντρωση.

Apo to sport24
Alexmei
σιγά που δν θα έκανε sold out!!! ρε σεις πότε είναι ο Τελικός;;; ξέχασα hammer.gif
Warrior
Tην Τριτη που μας ερχεται...biggrin.gif

Πολυ αισιοδοξια βλεπω...(ψηφοφορια)...και δεν μου αρεσει!!
polpap
Synenteyxi Lazaros Papadopoulos:

"Πιο ελληνική ομάδα η Ντιναμό"



Στείλτε το σε ένα φίλο!

Ο Λάζαρος Παπαδόπουλος προτιμά τον Αρη στον τελικό του ULEB Cup. Όχι επειδή η Ντιναμό είναι πιο... ελληνική ομάδα όπως λέει, αλλά για τη Θεσσαλονίκη και την αποφυγή της Χέμοφαρμ! Αναλυτικά η συνέντευξη του "Λάζου" στην αθλητική εφημερίδα "Metrosport".

- Λάζαρε για μία ακόμη φορά αντιμέτωπος με τον Aρη, αλλά τώρα σε τελικό ευρωπαϊκής διοργάνωσης. Η άποψη σου;

"Σίγουρα είναι κάτι διαφορετικά με τα προηγούμενα παιχνίδια, που έχω παίξει με τον Aρη. Είναι ο τελικός του ULEB Cup και όλοι θα διεκδικήσουμε το καλύτερο. Θα βρεθούμε αντιμέτωποι σε έναν τελικό, όπου η νίκη θα σημαίνει πολλά, ένα τρόπαιο, μία συμμετοχή στην Ευρωλίγκα. Θα είναι μία δύσκολη αναμέτρηση, όπως ισχύει για έναν τελικό".

- Υπάρχει κάποιο στοιχείο που θα κρίνει τον τελικό νικητή;

"Δεν νομίζω ότι υπάρχει κάποιο τεχνικό στοιχείο που θα επηρεάσει την εξέλιξη του αγώνα. Πιστεύω ότι αυτό που θα μετρήσει θα είναι η ψυχική δύναμη των δύο ομάδων, εκεί θα γίνει μία άλλη μάχη για το ποιος θα επικρατήσει. Σε αυτό το αγωνιστικό επίπεδο, δεν νομίζω ότι υπάρχει κάτι ιδιαίτερο, κάποιο μυστικό. Αυτός που θα κερδίσει θα είναι καλύτερος και σωματικά και ψυχικά, σημαντικό ρόλο παίζει και το ταλέντο των παικτών".

- Μιλώντας για ψυχική δύναμη, η παρουσία των φιλάθλων του Aρη που θα είναι περισσότεροι από τους Ρώσους θα διαδραματίσει τον δικό της σημαντικό ρόλο για την διαμόρφωση του σκορ;

"Σίγουρα η παρουσία του κόσμου παίζει ρόλο, είναι ωραίο για κάθε παίκτη να αγωνίζεται σε ένα γεμάτο γήπεδο. Το ότι οι φίλαθλοι του Aρη θα είναι περισσότεροι, θα είναι ένα πλεονέκτημα για εμάς να πεισμώσουμε πιο πολύ. Έχω παίξει στο Αλεξάνδρειο, ξέρω την δυναμική των φιλάθλων του Aρη, ότι δημιουργούν μία εκπληκτική ατμόσφαιρα και σίγουρα χαίρεσαι να παίζεις σε ένα τέτοιο σκηνικό".

- Κάποιοι λένε ότι η Ντιναμό είναι το φαβορί, αλλά στον Aρη ότι είναι ένας τελικός, όποιος βρεθεί στην μέρα του θα κερδίσει...

"Σίγουρα η καλή μέρα παίζει ρόλο, όπως και η προσωπικότητα της ομάδος, των παικτών και γενικότερα η καλή ψυχολογία που θα έχει η ομάδα στην διάρκεια του αγώνα".

- Πολλά κοινά στοιχεία ανάμεσα στις δύο ομάδες, Έλληνες εναντίον ελληνικής ομάδας...

"Είδα το ρόστερ του Aρη και νομίζω ότι η Ντιναμό είναι πιο ελληνική ομάδα. Είμαι εγώ, ο Αντώνης Φώτσης, ο Βαγγέλης Αγγέλου αλλά και ο κόουτς. Ο Ντούσαν Ίβκοβιτς έχει δουλέψει πολλά χρόνια στην Ελλάδα και έχει δική μας νοοτροπία. Επίσης και ο Φέντορ Λικχολίτοφ έχει παίξει στον Aρη".

- Όταν μάθατε ότι προκρίθηκε ο Aρης μίλησες με τους υπόλοιπους, τον Αντώνη Φώτση;

"Ναι χάρηκα πολύ γιατί έχω αγωνιστεί στο παρελθόν στην Θεσσαλονίκη και είναι μία μεγάλη επιτυχία για την πόλη και τον σύλλογο του Aρη. Είναι καλό να είναι στον τελικό μία ομάδα από την χώρα μας. Αλλά ένιωσα και ανακούφιση".

- Για ποιον λόγο;

"Η Χέμοφαρμ είναι μία πολύ καλή ομάδα, ικανή για το καλύτερο. Aλλωστε και πέρυσι μας είχε αποκλείσει, οπότε ίσως να είναι καλύτερα".

- Η δική σου ευχή για τον τελικό;

"Η δική μου ευχή είναι να γίνει ένα πραγματικά μεγάλο παιχνίδι, ένας δίκαιος αγώνας και να πάρει ο καλύτερος αυτό που του αξίζει, τον τίτλο".
Warrior
QUOTE
- Όταν μάθατε ότι προκρίθηκε ο Aρης μίλησες με τους υπόλοιπους, τον Αντώνη Φώτση;

"Ναι χάρηκα πολύ γιατί έχω αγωνιστεί στο παρελθόν στην Θεσσαλονίκη και είναι μία μεγάλη επιτυχία για την πόλη και τον σύλλογο του Aρη. Είναι καλό να είναι στον τελικό μία ομάδα από την χώρα μας. Αλλά ένιωσα και ανακούφιση".

- Για ποιον λόγο;

"Η Χέμοφαρμ είναι μία πολύ καλή ομάδα, ικανή για το καλύτερο. Aλλωστε και πέρυσι μας είχε αποκλείσει, οπότε ίσως να είναι καλύτερα".


huh.gif

Oταν,Λαζαρε,θα μπεις στο Spiroudome την Τριτη...να δουμε ποσο ανακουφισμενος
θα εισαι!! 19.gif
rolleyes.gif

Οταν θα σε εκμηδενισει ο Κουλ( blink.gif ) να δω τι θα λες... 69.gif
polpap
Muaxaaxa Swstos!

Eniose anakoufisi diladi pou perase o ARIS kai oxi h Hemo giati tous eixe apoklisei fetos... rolleyes.gif


Na doume pote tha niosei anakoufisi tou xronou giati o Aris mallon den tha pezei pia sto ULEB icon_wave.gif
weirdo1977
διέθετα 350-400 euro για να πάω βέλγιο, όπως καταλαβαίνετε λίγο δύσκολο... θα τα βάλω όμως ΌΛΑ πάνω στον Ari, 2,70 που δίνει το betoto επί 400, 1080 euro παρακαλώ.
thrylos7
Ψήφισα Δυναμό... Τη δεδομένη στιγμή έχει ένα προβάδισμα όπως και να το κάνουμε...
Εξάλλου φαίνεται καλύτερα απ' το 0 votes...

Μακάρι να διαψευσθώ βέβαια...

Το καλό είναι ότι υπάρχει διακοπή. Ο Άρης φέτος αποδίδει καλύτερα μετά από κάποιες μέρες χωρίς αγωνιστικές υποχρεώσεις.
polpap
Meta thn Htta apo tin Olympia kati mou leei pos den tha eise o monos pou skeftete etsi...
thrylos7
Πριν την Ολύμπια ήμουν πιο σίγουρος γι' αυτό που ψήφισα... blink.gif
Όχι σίγουρος, αλλά αν τώρα είμαι 60-40 πριν ήμουν 65-35... Τα νούμερα είναι τυχαία...
polpap
Σαρλε-ρουά ματ!


Σιγάλας: "Γράψτε ό,τι θέλετε"

Αν ο Αρης κρατάει δυνάμεις για το Σαρλερουά, τότε θα... ρίξει στη Ντιναμό Μόσχας 100 πόντους! Διότι στα πλαίσια της Α1 απογοήτευσε (και πάλι), γνωρίζοντας την ήττα με 70-87 από την Ολύμπια Λάρισας, που αγωνίστηκε χωρίς τον Λάρι Στιούαρτ.

Μετά την πρόκριση στον τελικό του ULEB Cup οι "κίτρινοι" γνώρισαν και δεύτερη συνεχόμενη ήττα. Με τους "πορτοκαλί' -στο τελευταίο παιχνίδι της ομάδας του Ματσόν πριν το ματς με τη Ντιναμό Μόσχας- να παίρνουν τη σκυτάλη από τον Κολοσσό. Όπλο τους; Η... τραγική άμυνα των γηπεδούχων στο πρώτο ημίχρονο, το καλό τους ξεκίνημα, η άμυνα ζώνης κι η τριπλέτα Μέισον, Νικολαίδης και Ραντόγεβιτς.

Εντυπωσιακό ξεκίνημα

Με τον καλύτερο δυνατό τρόπο ξεκίνησε το παιχνίδι η Ολύμπια Λάρισας, που κατέλαβε το προβάδισμα από το... τζάμπολ κιόλας. Με τον Πρόδρομο Νικολαίδη να πετυχαίνει τρία τρίποντα και τους Ραντόγεβιτς-Μέισον να "σιγοντάρουν" οι Θεσσαλοί αιφνιδίασαν τους γηπεδούχους, κλείνοντας την πρώτη περιόδο στο +13 (30-17).

Μάλιστα δεν... έμειναν εκεί, αλλά άνοιξαν ακόμη περισσότερο τη ψαλίδα. Οι Μέισον, Ραντόγεβιτς και Νικολαίδης σκόραραν από 14 πόντους, πετυχαίνοντας δηλαδή τους 42 από τους 46 πόντους του των "πορτοκαλί" κατά τη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου (τους άλλους 4 πέτυχε ο Γιόνζεν).

Από την άλλη οι Θεσσαλονικείς προσπάθησαν να αντιδράσουν με τον Δημήτρη Χαριτόπουλο, αλλά το μόνο που κατάφεραν ήταν να μειώσουν σε 46-31 στην ανάπαυλα, παρά το γεγονός ότι η άμυνα τους έκανε τον Αντρέα Ματσόν να βγει από τα ρούχα του. Είναι ενδεικτικό ότι οι παίκτες του Βαγγέλη Αλεξανδρή αστόχησαν συνολικά σε 14 σουτ (δίποντα και 5 τριποντα), ενώ πήραν το επιθετικό ριμπάουντ στα 7 από αυτά!

Αλλαγή ρυθμού, όχι εικόνας

Ο χρόνος κυλούσε... υπέρ των φιλοξενούμενων στο τρίτο δεκάλεπτο και το άγχος βάραινε τους παίκτες του Αρη, που συναγωνίστηκαν ο ένας τον άλλο στην αστοχία. Αυτό το γεγονός το εκμεταλλεύτηκε επάξια η Ολύμπια, έστω κι αν σε 10 αγωνιστικά λεπτά πέτυχε μόνο 10 πόντους, δύο λιγότερους από τους "κίτρινους", που βελτιώθηκαν στα ριμπάουντ, αλλά όχι και στα σουτ.

Το αποτέλεσμα; Να γίνει το 56-43 του 30', την ώρα που ο Κόρεϊ Μπρούερ είχε μείνει χωρίς καλάθι σε όλο αυτό το διάστημα (σκόραρε μόνο με βολές).

Το φινάλε

Στα τελευταία λεπτά ο άστοχος Αρης (παρά τις προσπάθειες των Στακ και Μπρούερ) δεν κατάφερε να "γυρίσει" το παιχνίδι, την ώρα που Γιώργος Αποστολίδης έδωσε τις απαιτούμενες λύσεις βοηθώντας την τριάδα των γνωστών... υπόπτων (Νικολαίδης, Μέισον και Ραντόγεβιτς).

Τα χρονικά περιθώρια στένεψαν για τον Αρη, που ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις του πριν το ματς με την Ντιναμό με τον χειρότερο τρόπο. Με μια εντός έδρας ήττα με 87-70.

Τα δεκάλεπτα του αγώνα: 17-30, 31-46, 43-56,

Kai twra ti ginete?
Alexmei
Από 'τι έμαθα ο Μπρούερ και κάτι άλλοι του Άρη δν αγωνίστηκαν; Μάλλον για να τους ξεκουράσει ε;;; blink.gif
weirdo1977
39.gif πως λέγετε η ομάδα που πριν τον επαναληπτικό τελικό στην Προύσα 77.gif έχασε από τον Πειραϊκό στο Παλε peace.gif ? γουρι γουρι laugh.gif
polpap
Apo to stoma mou to pires!!!

Me Subodic proponiti tote paizotan kai pali h exodos stin euroleague!!! Kakes glosses lene pos o Subo eixe symfonisei hdh me panathinaiko kai maytin tin htta evgale tin mellontiki omada tou stin Euroleague kai oxi ton APH...

Paizame ektos omos kai oxi entos...
Warrior
Mε Πειραικο εκτος ειχαμε χασει τελευταια ή προτελευταια αγωνιστικη τοτε.
Δεν ηταν σιγουρα πριν τον τελικο στην Προυσα..

Πριν απο την Προυσα ειχαμε χασει παλι μεσα στο παλε...Τι,απο τον Πειραικο
ηταν και παλι?Δυο ηττες την ιδια σεζον απο τον Πειραικο ειχαμε κανει??

Δυο καναμε και απο την Ολυμπια!!! w00t.gif

Και ξανα-γουρι γουρι... laugh.gif laugh.gif


QUOTE(betsmart.gr)
ΝΙΚΟΣ ΓΚΑΛΗΣ: «Ο Άρης ήταν η ζωή μου και αυτό θα κρατήσει για πάντα.»

Δεν ξέρει αν θα δώσει το παρών στον τελικό ο θρύλος

Ο Νίκος Γκάλης μετά από τρία χρόνια παρουσιάστηκε και πάλι στο Αλεξάνδρειο φέτος για να παρακολουθήσει παιχνίδια του Άρη. Ο βασιλιάς του μπάσκετ, ο θρύλος της Ελλάδας έδωσε το παρών στο βασίλειο του εκεί που ανδρώθηκε και γνώρισε πολλές επιτυχίες χαρίζοντας μεγάλες χαρές και επιτυχίες όχι μόνο στους φίλους της ομάδας του Άρη αλλά σε όλους τους Έλληνες για να παρακολουθήσει το παιχνίδι του ημιτελικού του ULEB CUP του αυτοκράτορα κόντρα στην Χέμοφαρμ. Ο Γκάλης στο συγκεκριμένο παιχνίδι αποθεώθηκε από τους φίλους της ομάδας που είχαν κατακλύσει το γήπεδο για να δουν την ομάδα του να περνάει στον τελικό της διοργάνωσης όπου θα αντιμετωπίσει την Ντιναμό Μόσχας, των Ντούσαν Ίβκοβιτς, Λάζαρου Παπαδόπουλου και Αντώνη Φώτση. Ο Νίκος Γκάλης σε συνέντευξη που παραχώρησε στην επίσημη σελίδα της διοργανώτριας αρχής είπε:

Μπορείς να περιγράψεις το συναίσθημα της επιστροφής σου στο γήπεδο για να παρακολουθήσεις ένα τέτοιο μεγάλο παιχνίδι;

Όχι δεν μπορώ, πραγματικά δεν μπορώ. Για να είμαι ειλικρινής είναι πολύ πιο εύκολο να είμαι μέσα στο γήπεδο παρά να κάθομαι στην κερκίδα και να παρακολουθώ το παιχνίδι. Αλλά είναι στην μοίρα μου, ένας είδος πεπρωμένου να παρακολουθώ παιχνίδια συναρπαστικά και καθοριστικά του Άρη.

Ο Άρης τα κατάφερε και προκρίθηκε στον τελικό. Μη έχοντας ποτέ την ευκαιρία να παίξεις ο ίδιος ένα τελικό με την ομάδα του Άρη, ζηλεύεις λίγο;

Είμαι πολύ χαρούμενος επειδή ο Άρης τα κατάφερε και ελπίζω ότι θα φτάσει μέχρι το τέλος. Δεν είμαι σίγουρος αν θα τα καταφέρω να δώσω το παρών στο Σαρλερουά στο παιχνίδι του τελικού, μιας και η γυναίκα μου είναι σε ενδιαφέρουσα και ετοιμάζεται να γεννήσει, αλλά θα προσπαθήσω να είμαι εκεί. Είναι ένα σπουδαίο συναίσθημα για όλη την οικογένεια του Άρη και το ελληνικό μπάσκετ το να παίζει η ομάδα στον τελικό. Αισθάνομαι περήφανος για αυτή την ομάδα, για τον σύλλογο και για τους φίλους της.

Ποια γνώμη έχεις για τον τελικό;

Είναι ένας τελικός και δεν μπορείς να κάνεις προβλέψεις. Η Ντιναμό Μόσχας είναι μία πολύ δυνατή ομάδα αλλά όταν παίζεις ένα τελικό όλα είναι πιθανά να συμβούν. Δεν υπάρχει καμία αμφιβολία ότι ο Άρης μπορεί να κατακτήσει το τρόπαιο της διοργάνωσης και να παίξει στην ευρωλίγκα την ερχόμενη χρονιά. Νομίζω ότι η ομάδα αξίζει μία τέτοια διάκριση και να μπορέσει να επιστρέψει στην κορυφαία διοργάνωση.

Με τον Γκάλη στο Αλεξάνδρειο ξύπνησαν πολλές αναμνήσεις. Έχεις καμία συγκεκριμένη στο μυαλό σου;

Είναι πολύ δύσκολο να φέρω στο μυαλό μου μία συγκεκριμένη ανάμνηση. Μην ξεχνάς ότι το γήπεδο είναι το δεύτερο μου σπίτι. Έχω ζήσει όλου τους είδους των εμπειριών εκεί και θα κρατήσω ζωντανές όλες τις αναμνήσεις για όσο καιρό είμαι ζωντανός. Με αγαπούν και τους αγαπώ και εγώ. Είμαι γεμάτος από αναμνήσεις, συναισθήματα κάθε φορά που πατάω το πόδι μου στο γήπεδο. Ο Άρης ήταν η ζωή μου και αυτό θα κρατήσει για πάντα.
Warrior
Kαι ξανα απο betsmart.gr...


QUOTE
Ο ΆΡΗΣ στο τουρνουά Βιλαγκαρθία Μπάσκετ Καπ με αντιμέτωπη την Ντιναμό Μόσχας…


Πήρε την θέση της Κροατικής Σπλιτ η οποία δήλωσε κώλυμα για την συμμετοχή της…

Ο Άρης θα δώσει το παρών στο την ερχόμενη εβδομάδα πέρα από τον τελικό του ULEB CUP και στο Βιλαγκαρθία Μπάσκετ Καπ, αφού πήρε την θέση της Κροατικής Σπλιτ η οποία υπέβαλε την παραίτηση της από το τουρνουά. Η Κροατική ομάδα η οποία χάνει 4 παίκτες οι οποίοι κλήθηκαν να αγωνιστούν με το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα Νέων της χώρας στα παιχνίδια της Γερμανίας ειδοποίησε ότι δεν θα μπορέσει να λάβει μέρος στο τουρνουά επειδή η δυναμικότητα της ομάδας θα είναι χαμηλή για να μπορέσει να αντιμετωπίσει ομάδες όπως το Αρμάνι Μιλάνο, η Ζαλγκίρις και η Ντιναμό Μόσχας. Έτσι οι ιθύνοντες της διοργάνωσης τις δύο τελευταίες μέρες ήρθαν σε επαφή με τους ανθρώπους του Άρη που τελικά είπαν το ναι και η ομάδα της Θεσσαλονίκης θα πάρει την θέση της Σπλιτ. Τελευταία ελληνική ομάδα η οποία πήρε μέρος στο συγκεκριμένο θεσμό ήταν η ΑΕΚ που στον τελικό ηττήθηκε από την Τσιμπόνα.

Έτσι ο Άρης τρεις μέρες μετά από τον τελικό του ULEB CUP στο Σαλρερουά με την Ντιναμό Μόσχας θα αναμετρηθεί και πάλι με την Ρωσική ομάδα στις 14 Απριλίου ( 4 απογευματινή τοπική ώρα) για το τουρνουά της Ισπανίας. Ένα παιχνίδι που σίγουρα θα είναι πολύ ενδιαφέρον και ουσιαστικά μία άτυπη αν μπορεί να θεωρηθεί έτσι ρεβάνς για τον τελικό ειδικά για την ομάδα που θα έχει ηττηθεί.


blink.gif blink.gif

Πληροφοριες...πως οι Ρωσοι ζητησαν την συμμετοχη του Αρη στο τουρνουα
για να εχουν την ευκαιρια να παρουν ρεβανς για την επερχομενη ηττα στο
τελικο του Σαρλερουα το βραδυ της 11ης Απριλιου...ελεγχονται ως ανακριβεις!! rolleyes.gif

69.gif
thrylos7
QUOTE
Δεν ξέρει αν θα δώσει το παρών στον τελικό ο θρύλος

Το δηλώνω δημόσια.... Δε θα δώσω το παρόν(μάθετε να γράφετε ρεε!) στον τελικό... icon_drunk.gif

Αυτό με το Τουρνουά είναι ενδιαφέρον... Σε περίπτωση ήττας στο τελικό οι αρειανοί θα ζητήσουν να ξεκουραστεί η ομάδα(κι άλλο; ) και να χάσει στο πρωτάθλημα για να τα δώσει όλα στο 2ο αγώνα και να πάρει εκδίκηση... 69.gif Αν δεν γίνονταν οι δύο ήττες με Κολοσσό και Ολύμπια ικανούς τους είχα... tongue.gif

Ας κερδίσει το Κύπελλο και μετά δεν πάει να χάσει και με 50... Ας κατεβάσει την εφηβική για καζούρα...
hellenic
kai emena mono to kypello me niazei ston allon agona as ginei oti thelei!an feroyn to kyppello tha einai olla kala!
Warrior
QUOTE(thrylos7 @ Apr 6 2006, 08:09 PM)
Ας κερδίσει το Κύπελλο και μετά δεν πάει να χάσει και με 50... Ας κατεβάσει την εφηβική για καζούρα...
*


A...ξεχασα να το διευκρινισω!! blush.gif

Για την εφηβικη ομαδα αναφερεται το αρθρο...biggrin.gif
hagi
Ωραίος ο Warrior........
polpap
[QUOTE] betsmart

«Συνεχιστές της ιστορίας του Άρη στον τελικό»



Ο Θανάσης Τζεβελέκης παραχώρησε σήμερα συνέντευξη τύπου εν όψει τελικού λέγοντας μεταξύ άλλων:

«Είχαμε μία ζεστή κουβέντα με τους παίκτες. Ο λόγος της κουβέντας ήταν τα δύο άσχημα αποτελέσματα και η ατμόσφαιρα που δημιουργείται γύρω από την ομάδα. Εν όψει της πολύ σπουδαίας στιγμής του Άρη στον τελικό κόψαμε κάθε κουβέντα για το αν κάνει ή δεν κάνει η ομάδα. Έχουμε απόλυτη εμπιστοσύνη στους παίκτες, οι οποίοι έχουν ευθύνη να λειτουργήσουν ως συνεχιστές της ιστορίας του Άρη στον τελικό της επόμενης Τρίτης. Δεν σας κρύβω ότι κανείς δεν πίστευε ότι αυτή η ομάδα μπορεί να φτάσει στον τελικό. Το κλίμα είναι καταπληκτικό, όλοι είναι μια γροθιά κι εμείς διαφυλλάσουμε αυτό το κλίμα ως κόρη οφθαλμού ενόψει συνέχειας. Το κατάλαβε κι ο κόσμος που χειροκρότησε την ομάδα μετά την ήττα, αντιλαμβανόμενος την αξία του τελικού. Όλοι αισθάνονται την ευθύνη κι όλοι πρέπει να σταθούν εκεί που τους αναλογεί. Όπως κι οι παίκτες που πρέπει να παίξουν για ένα βαρύ σήμα, ως συνεχιστές της ιστορίας για τους 5.000 φιλάθλους που θα βρεθούν εκεί και τους άλλους που θα το δουν από την τηλεόραση. Η πορεία μας από το καλοκαίρι την έφερε εκεί. Όταν φύγει το βάρος του τελικού θα μπορέσει απερίσπαστη και με απόλυτη ηρεμία να ρίξει την προσοχή της στο πρωτάθλημα.


Πήραν την σωστή απόφαση οι παίκτες αναλαμβάνοντας τις ευθύνες τους. Η διοίκηση δεν έχει καμία αμφισβήτηση στις δυνατότητες της ομάδας κι όλοι ξέρουν τι πρέπει να κάνουν. Ήταν μια αυθόρμητη απόφαση μας ξάφνιασε κι εμάς. Θέλαν να το κάνουν κι ήταν μια μορφή συγγνώμης από τους παίκτες. Η σημερινή κουβέντα ήταν μια ένεση της διοίκησης ενόψει τελικού. Αυτή η διοίκηση κάνει τα πάντα για την ομάδα, το σύλλογο και τη φανέλα. Είμαστε δίπλα τους ενόψει ενός τόσο σημαντικού αγώνα. Η κρίση θα γινει όταν τελειώσει η χρονιά. Είναι μια τεράστια επιτυχία ότι είμαστε στον τελικό. Θα είμαι ακόμη πιο ευχαριστημένος αν το κατακτήσουμε. Ήδη υπάρχουν σοβαρές σκέψεις για αυτή την προοπτική, αν βρισκόμαστε εκέι θα διπλασιαστεί το μπάτζετ».
Warrior
Χεχε...

Φευρω!!! w00t.gif


Δεν γυρναω αμα δεν φερουμε το Κυπελλο!!! ohmy.gif

biggrin.gif

Παμε Αρειαναρα.... guns.gif
weirdo1977
icon_wave.gif Warrior φέρε μας το κύπελλο, ΚYΠΕΛΛΟ ΚYΠΕΛΛΟ ΣΤΟΝ ΠYΡΓΟ ΤΟ ΛΕΥΚO. ohmy.gif ξέφυγα biggrin.gif
emperor
Kαλό ταξίδι Warrior icon_wave.gif
Θα περιμένουμε όταν με το καλό γυρίσεις όλες τις λεπτομέρειες από τον τελικό

VAMOS AΡΕΙΑΝΑΡΑ
Warrior
Xairetw apo Belgio!!! icon_wave.gif

Xexe....ekei poy menw exw 24wro internet!! w00t.gif

Opote 8a sas metaferw ta nea!!
chinaski
Ελα ρε Βελγιο εισαι κιολα?

χεχεχεχεχε αντε καλα να περασεις και με τη νικη, ελπιζω να εισαι γουρλης.
thrylos7
Να μου χαιρετίσεις το θείο Νίκο... (ΤΣΜΠΟΙΝΓΚ!!)

Πως είναι το μέρος;

icon_wave.gif icon_wave.gif
Warrior
Akoma prospathw na egklimatistw...

Se ena proastio twn Bryxellwn eimai..Skatokairos...vrexei...vasika twra stamatise! smile.gif

Exoyn arxisei oi afixeis ellinwn hdh....vrika kapoious sthn pthsh shmera!!
Pali kala giati diaforetika tha ekana wres na vgw apo to aerodromio!! biggrin.gif
dizzy_fingers
greeklish.jpeg !!!!!!!!!!!!!!!!!!
























tongue.gif

Άντε γουρλή, ξεκίνα από τώρα τα ρεπορτάζ σου να μας μεταφέρεις το κλίμα!
Ψηφιακή βρήκες τελικά?
weirdo1977
έχει αρχίσει η αντιστροφη μέτρηση ε ? Warrior τι γίνετε εκεί πάνω ? εδώ πολύ μιζέρια έχει πέσει με το ποδόσφαιρο..
chinaski
Ησυχια εχει πεσει στο φορουμ βλεπω για τον τελικο.

χεχεχεχε ολοι σε αναμενα καρβουνα.
polpap
Ίβκοβιτς: "Μοναδικοί οι φίλαθλοι του Άρη"

Ντούσαν Ίβκοβιτς. Δύο λέξεις που ισοδυναμούν με το ονοματεπώνυμο ενός εκ των πιο πετυχημένων και κορυφαίων ευρωπαίων τεχνικών μπάσκετ. Ο «Ντούντα» μόνιμος κάτοικος Μόσχας τα τελευταία χρόνια στην αρχή στην ΤΣΣΚΑ και από το καλοκαίρι της Ντιναμό κατάφερε να την οδηγήσει στον τελικό του ULEB Cup το βράδυ της Τρίτης στο Σπίρουντομ του Σαρλερουά εκεί όπου θα αντιμετωπίσει τον Άρη στην διεκδίκηση του τροπαίου και μιας θέσης στην Ευρωλίγκα της επόμενης χρονιάς.

Το ποιος θα είναι ο νικητής είναι κάτι που θα φανεί στο πέρασμα των ημερών. Ή διαφορετικά το βράδυ της 11ης Απριλίου.

Όσο για τον Ίβκοβιτς μιλώντας στην επίσημη ιστοσελίδα της διοργάνωσης, το www.ulebcup.com, αναφέρθηκε στον τελικό της 11ης Απριλίου, την μονομαχία του με τον Άρη, την πρώτη ομάδα που δούλεψε εκτός Σερβίας αλλά και τον στόχο της Ντιναμό που είναι η συμμετοχή στην Ευρωλίγκα.

-Κόουτς Ίβκοβιτς συγχαρητήρια για την πρόκριση στον τελικό του ULEB Cup. Γνωρίζεται το ευρωπαϊκό μπάσκετ από κάθε πλευρά του. Πρώτη χρονιά στο ULEB Cup, πως κρίνεται το επίπεδο της διοργάνωσης;

"Χωρίς καμία αμφιβολία το ULEB Cup είναι μία σπουδαία διοργάνωση. Οργανωτικά, αγωνιστικά ακόμη και το επίπεδο της διαιτησίας είναι σχεδόν ισάξιο με αυτό της Ευρωλίγκα. Η προσωπική μου εμπειρία είναι θετική από την διοργάνωση και μπορώ να πω ότι ο όμιλος της κανονικής περιόδου με ομάδες όπως η Ρόμα, ο Ερυθρός Αστέρας, η Χάποελ Ιερουσαλήμ και η Λε Μαν ήταν αρκετά δύσκολος, θα μπορούσε άνετα να ήταν όμιλος Ευρωλίγκα. Το γεγονός ότι οι τέσσερις πρώτες ομάδες του ομίλου έφτασαν στα προημιτελικά, επιβεβαιώνει τον μεγάλο βαθμό δυσκολίας αλλά και το υψηλό επίπεδο".

-Οι αγώνες της Ντιναμό με τον Ερυθρό Αστέρα στα προημιτελικά και την Χάποελ στα ημιτελικά ήταν από τους καλύτερους στην ιστορία της διοργάνωσης. Πόσο δύσκολος ήταν ο δρόμος μέχρι τον τελικό είναι για μία ομάδα που είναι φαβορί όπως η Ντιναμό, σε μία διοργάνωση όπου λίγα λεπτά κακής απόδοσης μπορούν να σημαίνουν ακόμη και αποκλεισμό;

"Ο δρόμος για τον τελικό ήταν κάτι παραπάνω από δύσκολος. Τα παιχνίδια που αναφέρατε συμφωνώ ότι ήταν σε ανώτερο επίπεδο. Βλέποντας την ομάδα όχι μόνο να επιβιώνει αλλά να κερδίζει στην Ιερουσαλήμ και το Βελιγράδι με ικανοποίησε απόλυτα, μιας και νικήσαμε σε δύο από τα δυσκολότερα γήπεδα της Ευρώπης, μαζί με του Άρη. Δεν ήταν εύκολες οι νίκες. Η Ντιναμό έφερε πέντε ξένους παίκτες το καλοκαίρι και σίγουρα χρειαζόμασταν χρόνο μέχρι να παίξουμε σαν ομάδα. Παρά τα προβλήματα τραυματισμών που αντιμετωπίσαμε δεν αλλάξαμε ούτε έναν παίκτη. Δεν ήταν θέμα χρημάτων. Απλά πιστεύω στους παίκτες μου, έχουν δείξει βελτίωση κατά την διάρκεια της χρονιάς, δουλεύουν σκληρά, είναι ώριμοι και έχουν μεγάλη καρδιά. Γι' αυτό φτάσαμε στον τελικό του ULEB Cup".

-Ο αντίπαλος σας στον τελικό, ο Άρης ήταν η πρώτη ομάδα που κοουτσάρατε εκτός Σερβίας. Μάλιστα έχετε δουλέψει και στον ΠΑΟΚ, τον τοπικό αντίπαλο. Ποιες οι αναμνήσεις από την Θεσσαλονίκη;

"Αξέχαστες. Έχω κρατήσει σπουδαίες αναμνήσεις από κάθε σύλλογο που έχω δουλέψει αλλά η σχέση μου με την Θεσσαλονίκη είναι εξαιρετική. Είχα πολύ καλή σχέση με όλους τους παίκτες μου το διάστημα 1980-1982, πέρα από την απλή μέσα στο γήπεδο. Είμαι ο νονός μερικών απ' αυτών, κάτι σπουδαίο και τιμητικό για έναν Σέρβο. Ο Άρης έχει κάτι που τολμάω να πω ότι καμία άλλη ομάδα δεν έχει στην Ευρώπη. Τους εκπληκτικούς φιλάθλου του. Οι παίκτες που έχουν φορέσει θα πρέπει να νιώθουν προνομιούχοι γιατί ένιωσαν την συμπαράσταση των φιλάθλων, βίωσαν κάτι μοναδικό και εκπληκτικό".
-Ξέρετε το ελληνικό μπάσκετ όσο κανείς άλλος. Νιώθετε χαρούμενος που θα αντιμετωπίσετε μία ελληνική ομάδα στον τελικό;

"Δεν ξέρω αν θα με πιστέψει κανείς αλλά έχω δει μόνο την τελευταία περίοδο του αγώνα του Άρη με την Χέμοφαρμ, τουλάχιστον μέχρι τώρα. Ο Άρης είναι μία σπουδαία ομάδα και πραγματικά είναι άδικο που δεν κατάφεραν να κατακτήσουν ένα Πρωταθλητριών όταν αγωνίζονταν εκεί ο Νίκος Γκάλης και ο Παναγιώτης Γιαννάκης αλλά αυτά τα χρόνια αποτελούν μεγάλο μέρος της ιστορίας τους. Είμαι χαρούμενος που θα αντιμετωπίσω τον Άρη στον τελικό και υποστήριξα την Εθνική Ελλάδος στο Ευρωμπάσκετ όταν η Σερβία είχε αποκλειστεί από την διοργάνωση".

-Όχι μόνο εσείς αλλά και οι παίκτες σας, Λάζαρος Παπαδόπουλος και Αντώνης Φώτσης γνωρίζουν καλά το ελληνικό μπάσκετ αλλά και την αξία του Άρη. Αυτό θα τους βοηθήσει, όπως και την Ντιναμό να αντεπεξέλθουν στις ανάγκες του αγώνα, όταν θα μπουν στο γήπεδο το οποίο θα είναι γεμάτο κυρίως από φιλάθλους του Άρη;

"Τα στοιχεία έχουν συγγένεια μεταξύ τους. Οι δύο παίκτες είναι Πρωταθλητές Ευρώπης με την Εθνική Ελλάδος, αλλά είναι εκτός χώρας για πολλά χρόνια, οπότε η γνώση τους για τον Άρη είναι κυρίως θεωρητική και ότι πρακτική. Δεν έχουν παίξει εναντίον του Άρη παρά μόνο στον τελικό. Δεν ξέρουν πολλά για τον Ουίλκινσον, τον Κουλ ή τον Στακ. Ο Άρης είναι ένας θρύλος του ελληνικού μπάσκετ, αλλά τώρα έχει πέντε Αμερικανούς παίκτες, Ιταλό προπονητή και αμερικάνικο τρόπο παιχνιδιού. Δεν ξέρω αν μπορούμε να πούμε ότι πρόκειται για μία ομάδα που αντιπροσωπεύει το ελληνικό μπάσκετ. Οι δύο Έλληνες παίκτες που έχουμε θα έχουν μεγαλύτερη πίεση σε αυτές τις συνθήκες".

-Στον Άρη αγωνίζεται ο Γιώργος Σιγάλας, ένας παίκτης με τον οποίο πετύχατε το "τρεμπλ" με τον Ολυμπιακό το 1997, έναν αθλητή που έχει ξεχωρίσει από την γενιά του. Τι περιμένετε από έναν επαγγελματία όπως ο Σιγάλας σαν αντίπαλο σας την Τρίτη;

"Ο Γιώργος Σιγάλας είναι ένας αρχηγός, ένας ηγέτης και από τους πιο έμπειρους παίκτες. Έχει παίξει σε Ιταλία και Ισπανία, ο Άρης δεν έχει άλλο παίκτη με την εμπειρία του και πιστεύω ότι αυτό θα είναι ένα πλεονέκτημα για την ομάδα μας, κάτι το οποίο ο Σιγάλας θα προσπαθήσει να μειώσει".

-Οι δύο ομάδες έχουν σπουδαία παράδοση...

"Η παράδοση σημαίνει πολλά στον αθλητισμό. Το όνομα της Ντιναμό και κυρίως του Άρη έχουν το δικό τους ειδικό βάρος στο παγκόσμιο μπάσκετ και εγγυούνται έναν σπουδαίο τελικό, ένα παιχνίδι όπου θα παλέψουν σκληρά αλλά τίμια και καθαρά. Κάποιες φορές ένας τελικός δεν είναι αντάξιος των προσδοκιών επειδή ορισμένοι παίκτες έχουν μεγάλη πίεση ειδικά αν είναι νέοι, χωρίς εμπειρία από τέτοιους αγώνες. Αλλά η μεγάλη παράδοση των δύο ομάδων είναι η αιτία της πίεσης".

-Ο Άρης και η Ντιναμό έχουν αθλητικού γκαρντ και κινητικούς ψηλούς. Οι φίλαθλοι να περιμένουν δυνατές μονομαχίες;

"Πιστεύω ότι θα γίνει ένα πολύ καλό παιχνίδι. Και οι δύο ομάδες έχουν βελτιωθεί μετά την κανονική περίοδο και τα έξι παιχνίδια νοκ άουτ βοήθησαν να γίνουν καλύτερες αλλά και να αποκτήσουν υψηλή αυτοπεποίθηση. Αν δείξουμε ωριμότητα και βελτίωση τότε θα μπορέσουμε να πετύχουμε τον στόχο μας που είναι η κατάκτηση του τίτλου και η συμμετοχή στην Ευρωλίγκα της επόμενης περιόδου. Ο Άρης έχει σπουδαίες μονάδες και θα πρέπει να τις περιορίσουμε. Πιστεύω ότι θα γίνει ένα κλειστό παιχνίδι".

-Έχοντας κερδίσει σχεδόν όλα τα τρόπαια σε συλλογικό και εθνικό επίπεδο, ποια η φιλοσοφία σας όταν παίζετε τελικούς;

"Δεν έχω κάποια συνταγή επιτυχίας αλλά αν υπάρχει είναι η εξής απλή: πρέπει να παίξεις όσον καλύτερα μπορείς. Αυτό σημαίνει ότι δεν θα ζητήσω από τους παίκτες μου να κάνουν κάτι καινούργιο για να αποφύγω την σύγχυση. Θα προσπαθήσω να τους κρατήσω ήρεμους, αναλαμβάνοντας την πλήρη ευθύνη. Αλλά πάντα υπάρχει και ένας μεγάλος αριθμός από λεπτομέρειες".

-Τι θα σημαίνει για εσάς η κατάκτηση του τίτλου, που θα είναι ο πρώτος ευρωπαϊκός της Ντιναμό και θα οδηγήσει τον σύλλογο στην Ευρωλίγκα της επόμενης περιόδου;

"Θα σημαίνει πολλά. Η Ντιναμό δεν έχει κερδίσει ποτέ έναν ευρωπαϊκό τίτλο και κατακτώντας το ULEB Cup θα είναι κάτι πολύ μεγάλο από μόνο του. Στην περίπτωση μας θα δείξει ότι η εμπιστοσύνη που δόθηκε στην ομάδα και ο προγραμματισμός μας έχει γερές βάσεις. Η Ντιναμό πλέον έχει σημαντική οντότητα και εκτός συνόρων της Ρωσίας χάρη στον κ. Βλαντιμίρ Μιχαλέφσκι που είναι ο χορηγός μας. Με την βοήθεια του φτάσαμε πολύ γρήγορα σε υψηλό επίπεδο αλλά θέλουμε να πάμε παραπάνω. Προσωπικά για μένα μου θυμίζει πολύ τον τελικό του 200 για το Σαπόρτα. Η τότε ομάδα μου, η ΑΕΚ δεν είχε κερδίσει κάποιο ευρωπαϊκό τρόπαιο από το 1968. Αντιμετωπίσαμε την Κίντερ Μολόνια που είχε σπουδαίους παίκτες όπως ο Πρέντραγκ Ντανίλοβιττς και ο Μανού Τζινόμπιλι και κερδίσαμε. Ήταν μία μεγάλη στιγμή".

Apo to sport24
polpap
Ματσόν: "Ο Άρης είναι ιδανικό"


"Εμπιστοσύνη κι ευθύνη"

Ο Αντρέα Ματσόν τις τελευταίες μέρες έχει χάσει τον ύπνο του αναμένοντας πως και πως το τζάμπολ του τελικού της Τρίτης για το ULEB Cup με την Ντιναμό Μόσχας στο Σπίρουντομ του Σαρλερουά. ο Ιταλός τεχνικός δεν είναι πρωτάρης από έναν ευρωπαϊκό τελικό, -το 1998 είχε κατακτήσει το Κύπελλο Κόρατς με την Βερόνα, και σαφώς θέλει να επαναλάβει την επιτυχία εκείνη τώρα με τον Άρη.

Η κατάκτηση του ULEB Cup άλλωστε μόνο μικρή επιτυχία δεν θα αποτελεί για τον ίδιο αλλά πολύ περισσότερο για την ομάδα της Θεσσαλονίκης αφού θα ισοδυναμεί με ένα συμβόλαιο για την Ευρωλίγκα της επόμενης χρονιάς. Όσο για τον Αντρέα Ματσόν στη συνέντευξη που παραχώρησε μιλώντας στην επίσημη ιστοσελίδα του ULEB Cup μίλησε για τους φιλάθλους του Άρη, τον τελικό της Τρίτης με την Ντιναμό αλλά και τις δικές του σκέψεις.

- Κόουτς Ματσόν συγχαρητήρια για την πρόκριση στον τελικό του ULEB Cup. Είναι η επιστροφή του Άρη στην κορυφή του ευρωπαϊκού μπάσκετ αλλά και η δική σας...

"Ναι έτσι είναι και νιώθω πολύ όμορφα που θα παίξω έναν τελικό, όπως και όλοι στην Θεσσαλονίκη".

- Δεν ξεκινήσατε την χρονιά με τον Άρη αλλά καταφέρατε να φτάσετε στον τελικό. Το αλλαγές κάνατε για να πετύχετε;

"Έκανα ορισμένες ουσιαστικές αλλαγές, πρώτα προσπάθησα να δημιουργήσω πνευματική δύναμη, να αυξήσω την επιθετικότητα της ομάδος, να σταθεροποιήσω την άμυνα και να βελτιώσω την γενικότερη συμπεριφορά μέσα στο γήπεδο. Οι παίκτες δεν είχαν ξεκάθαρη ιδέα για τους ρόλους τους και τις ευθύνες τους στην ομάδα, έτσι μίλησα με τον καθένα ξεχωριστά και έτσι κατανόησαν τι πρέπει να κάνουν. Η χημεία της ομάδος είναι το σημαντικότερο για να φτάσεις ψηλά".

- Έχει περάσει μία δεκαετία περίπου από το 1997 όταν φτάσατε με την Βερόνα στον τελικό του Σαπόρτα και το 1998 στην κατάκτηση του Κόρατς. Τι μάθατε από εκείνες τις εμπειρίες και θα σας βοηθήσουν στον τελικό με την Ντιναμό;

"Πρέπει να παίξεις με καθαρό μυαλό. Η ηρεμία και η ισορροπία σου δίνουν αυτοπεποίθηση να δώσεις το καλύτερο σου στο παιχνίδι. Να είσαι χαλαρός σαν να παίζεις χωρίς άγχος, με ήρεμη ψυχή είναι το κλειδί. Είναι εύκολο να το λες, δύσκολο να το κάνεις. Πιστεύω ότι πρέπει να θυμηθείς τις εμπειρίες των παλιών επιτυχιών και να τις χρησιμοποιήσεις σε κρίσιμα σημεία του αγώνα".

- Τότε είχατε στην Βερόνα τον Μάικ Ιουζολίνο, ένας πανέξυπνος πλέι μέικερ. Τώρα έχετε τον Κόρει Μπρούερ, έναν παρόμοιο παίκτη. Υπάρχει η ίδια επικοινωνία με ένα τέτοιο παίκτη, παρότι
πολλά έχουν αλλάξει στο παιχνίδι;

"Είναι δύσκολο να συγκρίνεις αυτούς τους δύο παίκτες. Και οι δύο ήταν ηγέτες, πνευματικά δυνατοί και θαρραλέοι ώστε να πάρουν πάνω τους τις κρίσιμες επιθέσεις. Ο Μάικ δεν είχε πρόβλημα απέναντι σε επιθετική άμυνα. Δημιουργούσε επιπρόσθετα προβλήματα στον αμυντικό του, ενώ ο Κόρεϊ μπορεί να εκπλήξει τον καθένα ανά πάσα στιγμή".

- Τι είναι ποιο δύσκολο; Να φτάσεις στον τελικό με μία ομάδα όπως ο Άρης, με πλούσια παράδοση, αφοσιωμένους φιλάθλους και υψηλές προσδοκίες ή να έχεις έναν γενικό ρόλο όπως στην Βερόνα το 1997;

"Είναι δύο παρόμοιες καταστάσεις, τότε κανείς δεν πίστευε ότι θα φτάναμε στον τελικό, όπως και φέτος. Δεν ήταν ο στόχος στην αρχή της χρονιάς. Η μεγάλη διαφορά είναι οι φίλαθλοι. Εδώ ο Άρης είναι ιδανικό. Έχω δει πράγματα για πρώτη φορά στην ζωή μου. Είναι απόλυτα αφοσιωμένοι στην ομάδα".

- Όσον αφορά την Ντιναμό και τον τελικό. Τι σας έκανε την μεγαλύτερη εντύπωση, τράβηξε την προσοχή σας στην ρωσική ομάδα;

"Η Ντιναμό είναι μία σπουδαία ομάδα. Παίζουν στο ULEB CUP με μοναδικό στόχο την συμμετοχή στην Ευρωλίγκα της επόμενης χρονιάς. Είναι ομάδα Ευρωλίγκας, είναι πολύ δυνατοί και δεν μπορείς να προσέξεις μόνο έναν παίκτη ή ένα συγκεκριμένο σημείο του παιχνιδιού τους. Έχουν διαφορετικούς πρωταγωνιστές σε κάθε αγώνα. Ένα απλό παράδειγμα. Ο Φέντορ Λικχολίτοφ ήταν βασικός στον Άρη το 2004 και τώρα παίζει λίγα λεπτά στην Ντιναμό".

- Στην πεντάδα η Ντιναμό έχει δύο σπουδαίους Έλληνες παίκτες, τους Παπαδόπουλο και Φώτση. Με ποιο τρόπο θα του αντιμετωπίσετε και τι θα κάνετε για να βοηθήσετε τον Ράιαν Στακ να κερδίσει την μάχη της ρακέτας;

"Πρώτα πρέπει να δουλέψουμε σκληρά πριν η μπάλα πάει στους αντίπαλους ψηλούς. Θα αλλάζουμε την άμυνα από "μαν του μαν" σε ζώνη και πάλι σε "μαν του μαν". Θα μας πιέσουν σε όλο το γήπεδο, κάτι που κάνουν καλά. Θα πρέπει να κάνουν παγίδες στον Παπαδόπουλο και να ήμαστε έτοιμοι όταν πάρει την μπάλα ο Φώτσης".

- Υπάρχει επίσης και ο Μάιρ Τσάτμαν, που ήταν κορυφαίος στις ασίστ στην Ευρωλίγκα, ενώ και σπουδαίος σκόρερ. Πως θα τον αντιμετωπίσετε;

"Είναι ένας παίκτης που ξέρει να δημιουργεί ευκαιρίες για να σκοράρει. Πρέπει να ήμαστε απόλυτα συγκεντρωμένοι στην άμυνα πάνω του. Θα πληρώσουμε για όλα τα φάουλ μας πάνω του".

- Ο Άρης διαθέτει απίστευτους φιλάθλους, περιμένουν να κάνουν το Σπίρουντομ κίτρινο. Θέλετε να στείλετε ένα μήνυμα σε αυτούς;

"Θέλω να πω ένα πράγμα μόνο. Δεν έχουμε χάσει εντός έδρας και θέλω να παίξω συνέχεια στο γήπεδο μας. Μας δίνουν απίστευτη ενέργεια για την νίκη, η αφοσίωση τους ενισχύει την αυτοπεποίθηση μας".

- Ο Άρης έχει την ευκαιρία να κερδίσει έναν ευρωπαϊκό τίτλο και να επιστρέψει στην Ευρωλίγκα μετά το 1994. Υπάρχει το συναίσθημα ότι κάτι σπουδαίο θα γίνει;

"Είναι ένα τεράστιο κίνητρο για τον σύλλογο. Σημαίνει την επιστροφή του Άρη στο επίπεδο που ανήκει. Η συμμετοχή στην Ευρωλίγκα είναι σημαντικό για τους φιλάθλους. Το αξίζουν. Ήμαστε η ομάδα με την μεγαλύτερη προσέλευση κόσμου. Δεν πρέπει να παίξουμε στην κορυφαία διοργάνωση επειδή είναι δικαίωμα μας, αλλά επειδή έχουμε τον μεγαλύτερο μέσο όρο προσέλευσης. Αυτός ο στόχος είναι το μεγάλο κίνητρο για όλους μας στην ομάδα".

apo to sport24
Venceremos
Άντε την 22η κούπα Αρειανάρα ! λεφτά για Βέλγιο μπορεί τελικά να μη βρήκα αλλά για να ανέβω Θεσσαλονίκη να πάω αεροδρόμιο αν πάνε καλά τα πράγματα θα βρώ.
Το μόνο σίγουρο είναι πως την κερκίδα την είχαμε κερδίσει πριν πάμε τελικό.

Ο Άρης έχει κάτι που τολμάω να πω ότι καμία άλλη ομάδα δεν έχει στην Ευρώπη. Τους εκπληκτικούς φιλάθλου του. Οι παίκτες που έχουν φορέσει θα πρέπει να νιώθουν προνομιούχοι γιατί ένιωσαν την συμπαράσταση των φιλάθλων, βίωσαν κάτι μοναδικό και εκπληκτικό
Το σημείωσε ο polpap αλλά ήθελα να το μεταφέρω και εγώ biggrin.gif

Στο sportime.gr έχει ενα αρκετά καλό αφιερωματάκι περίπου 10 στήλες αξίζει να το δείτε.

Άντε μάγκες όσοι είστε Βέλγιο ή θα πάτε γερά ό,τι και να γίνει όλοι θα μιλάνε για τον λαό του ΑΡΗ την άλλη μέρα μακάρι να μιλάνε και για την κούπα του ΆΡΗ
polpap
Paidia brussels eine hdh katakitrino pantos!

poly entoni kitrinomayri parousia se kathe gonia tis polis. An paizame protathlima opadwn tha eixame parei polla kypella!
Venceremos
QUOTE(polpap @ Apr 11 2006, 02:53 AM)
Paidia brussels eine hdh katakitrino pantos!

poly entoni kitrinomayri parousia se kathe gonia tis polis. An paizame protathlima opadwn tha eixame parei polla kypella!
*


Αν παίζαμε πρωτάθλημα οπαδών το μονο σίγουρο είναι πως δε θα παίζαμε Ευρώπη αδερφέ
hagi
Η μεγάλη μέρα έφτασε...Η αγωνία έχει φτάσει στα κόκκινα και όλοι περιμένουμε το σημερινό βράδυ..

Μακάρι να πανηγυρίσουμε όλοι μαζί..

Warrior καλή διαμονή και με τη νίκη..

Όσοι είστε εκεί απολαύστε το και δώστε τα όλα..
Πρέπει η ατμόσφαιρα να θυμίζει Αλεξάνδρειο...

ΠΑΜΕ ΡΕ ΑΡΕΙΑΝΑΡΑ.....

Σήμερα μπορούμε να γράψουμε ιστορία..Μπορεί να είναι η αρχή για μεγάλα πράγματα για μας..΄

ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΑΡΗ ΜΑΣ!!!!
Venceremos
ΑΝΤΕ ΑΡΕΙΑΝΑΡΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ
Alexmei
ΠΑΙΞΕ ΣΑΝ ΑΡΗΣ(!), ΤΟ 4ο ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ(!) biggrin.gif

καλό;
Venceremos
QUOTE(Alexmei @ Apr 11 2006, 07:07 PM)
ΠΑΙΞΕ ΣΑΝ ΑΡΗΣ(!), ΤΟ 4ο ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ(!) biggrin.gif

καλό;
*


Κλεμμένο ? biggrin.gif Νομίζω το είδα σε κάποιο site tongue.gif

Πάντως (όχι ο Τάσος) καλα που πήραμε το champions cup αλλίως αριθμό δε θα έπαιζε να βάλουμε biggrin.gif
Venceremos
Στο sportime.gr το έχει smile.gif
suspect
ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΣΤΗΝ ΑΡΕΙΑΝΑΡΑ, στην ομαδα που μας εμαθε μπασκετ, που χωρις αυτην το αθλημα θα ειχε τη δημοφιλια του χαντμπολ και εφερε τον μεγαλυτερο ελληνα παικτη.

υγ. Ασχετα αν με χαλαει που δεν εχει εναν σοβαρο Ελληνα παικτη...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.