Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Σλοβενία
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Εθνικές ομάδες > Eurobasket 2017
SteveNashidis


Mία ομάδα με μικρή δυναμική αλλά μεγάλο συντελεστή έκπληξης στο φετινό Eurobasket, είναι η Σλοβενία που φέτος κατεβάζει ένα νεανικό σύνολο που όμως δε μπορείς να το υποτιμήσεις. Αφού τελείωσε ομαλά η κόντρα με τη FIBA και τον ενδεχόμενο αποκλεισμό της χώρας από το Eurobasket, λόγω της γνωστής κόντρας με την Euroleague, ο προπονητής Igor Kokoskov είναι έτοιμος όπως δηλώνει να οδηγήσει τη Σλοβενία όσο πιο μακριά γίνεται στη διοργάνωση χωρίς το άγχος κάποιου μεταλλίου.
Την Σλοβενία θα την παρακολουθήσουμε πιο διεξοδικά καθώς βρίσκεται στον όμιλο μας και θα αντιμετωπίσει το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα της χώρας μας.
Αναμένεται τελείως διαφορετική από ότι την έχουμε συνηθίσει καθώς ο Ράντολφ θα καλύψει πολλές ανεπάρκειες που είχε στους ψηλούς της τα προηγούμενα χρόνια, ενώ το δίδυμο Dragic-Doncic θα είναι από τα πιο ενδιαφέροντα στη διοργάνωση.


ΚΟΡΥΦΑΙΕΣ ΣΤΙΓΜΕΣ

Συμμετοχές σε World Cup : 3 . Καλύτερη θέση 7η , 2014.
Συμμετοχές σε Eurobasket : 13. Kαλύτερη θέση 4η, 2009.
Συμμετοχές σε Ολυμπιακούς αγώνες : 0.
Θέση στο Fiba Ranking : 12η.


ΤΟ ΡΟΣΤΕΡ

#0 Anthony Randolph

Ύψος: 2.11
Έτος γέννησης: 15-7-1989
Θέση: PF
Ομάδα: Real Madrid
Στατιστικά: ACB
Mpg: 19.3
Ppg: 8.1
Rpg: 4.0
Apg: 0.9

#1 Matic Rebec

Ύψος: 1.80
Έτος γέννησης: 24-1-1995
Θέση: SG
Ομάδα: Krka
Στατιστικά: ABA League
Mpg: 28.1
Ppg: 11.2
Rpg: 2.7
Apg: 5.2

#3 Goran Dragic

Ύψος: 1.91
Έτος γέννησης: 6-5-1986
Θέση: PG
Ομάδα: Miami Heat
Στατιστικά: NBA
Mpg: 33.7
Ppg: 20.3
Rpg: 3.8
Apg: 5.2


#6 Aleksej Nikolic

Ύψος: 1.91
Έτος γέννησης: 21 -2-1995
Θέση: PG
Ομάδα: Mπάμπεργκ
Στατιστικά: German League
Mpg: 18.8
Ppg: 8.2
Rpg: 1.5
Apg: 3.0

#7 Klemen Prepelic

Ύψος: 1,91
Έτος γέννησης: 20-10-1992
Θέση: SG
Ομάδα: Limoges CSP
Στατιστικά: French League
Mpg: 30.2
Ppg: 15.8
Rpg: 2.7
Apg: 3.7

#8 Edo Muric

Ύψος: 2,02
Έτος γέννησης: 27-11-1991
Θέση: SF
Ομάδα: Banvit
Στατιστικά: Turkish League
Mpg: 22.7
Ppg: 7.2
Rpg: 3.8
Apg: 1.2

#11 Jaka Blazic

Ύψος: 1.96
Έτος γέννησης: 30-6-1990
Θέση: SG
Ομάδα: Baskonia
Στατιστικά: ACB
Mpg: 14.9
Ppg: 5.8
Rpg: 2.3
Apg: 0.4

#14 Gasper Vidmar

Ύψος: 2.11
Έτος γέννησης: 24-9-1987
Θέση: C
Ομάδα: Banvit
Στατιστικά: Turkish League
Mpg: 22.0
Ppg: 9.8
Rpg: 4.9
Apg: 1.2

#17 Sasa Zagorac

Ύψος: 2,06
Έτος γέννησης: 1-1-1984
Θέση: PF
Ομάδα: Parma Basket
Στατιστικά: VTB League
Mpg: 24.4
Ppg: 10.5
Rpg: 5.9
Apg: 1.5

#22 Ziga Dimec

Ύψος: 2.11
Έτος γέννησης: 20-2-1993
Θέση: C
Ομάδα: Krka
Στατιστικά: ABA League
Mpg: 20.4
Ppg: 8.4
Rpg: 5.0
Apg: 0.9

#31 Vlatko Cancar

Ύψος: 2.01
Έτος γέννησης: 10-4-1997
Θέση: SF
Ομάδα: Mega Bemax
Στατιστικά: ABA League
Mpg: 18.6
Ppg: 8.2
Rpg: 2.9
Apg: 1.6

#77 Luka Doncic

Ύψος: 2.01
Έτος γέννησης: 28-2-1999
Θέση: PG
Ομάδα: Real Madrid
Στατιστικά: ACB
Mpg: 19.5
Ppg: 7.6
Rpg: 4.5
Apg: 3.1

Προπονητής: Igor Kokoskov

Έτος γέννησης: 17-12-1971
Εθνικότητα: Serbian


Depth Chart

PG: Goran Dragić-Aleksej Nikolić-Matic Rebec
SG: Luka Dončić-Jaka Blažič-Klemen Prepelič
SF: Edo Murić-Vlatko Čančar
PF: Anthony Randolph-Saša Zagorac
C: Gašper Vidmar-Žiga Dimec


Face Control

Πλεονεκτήματα:
1. Nεανικότητα. Mόνο 3 παίκτες ξεπερνάνε ελάχιστα τα 30.
2. Δίψα για μετάλλιο. Το γεγονός ότι δεν έχουν πάρει κάποιο τόσα χρόνια ενώ δεν έχουν άσχημες παρουσίες τους καθιστά ικανούς να το πετύχουν φέτος.
3. Πληρότητα.Με τη προσθήκη του Ράντολφ έχουν και μια ολοκληρωμένη 5άδα με ικανούς παίκτες σε όλες τις θέσεις.

Μειονεκτήματα:
1. Απουσία του Zoran Dragic και έλλειψη αξιόπιστης λύσης στη θέση 3.
2. Η νεανικότητα της ομάδας λειτουργεί αρνητικά και ως έλλειψη εμπειρίας και παραστάσεων.
3. Η τελευταία χρονιά του Goran Dragic ίσως συνεπάγεται και με κάποια ανάμεικτα συναισθήματα για τον ίδιο και την ομάδα του, που θα πρέπει να τα διαχειριστούν.

Τα Αστέρια






Ο Στόχος
Μια καλή πορεία στη διοργάνωση ώστε να φτάσει να διεκδικεί κάποιο από τα τρία μετάλλια.

Το Ερώτημα
Με έναν Dragic , θα έρθει η Άνοιξη;;; Γιατί με δύο δεν..... smiley.gif
nikefalin
QUOTE(Voyager @ Aug 27 2017, 14:00 ) *
#14 Gasper Vidmar

Ύψος: 2.11
Έτος γέννησης: 24-9-1997
Θέση: C
Ομάδα: Banvit
Στατιστικά: Turkish League
Mpg: 22.0
Ppg: 9.8
Rpg: 4.9
Apg: 1.2


Του 87 είναι ο Γκάσπερ
Giwrgos1
Και μονο που και μια χωρα σαν τη Σλοβενια κατεβαινει με αμερικανο ειναι αρκετο για να μου γινει αντιπαθης. Οσον αφορα την ιστορια τους στα ευρωμπασκετ τους θεωρω τους μεγαλυτερους losers μετα τους Κροατες
yorgos
Για μένα η πιο fun to watch ομάδα στο Ευρωμπάσκετ, τουλάχιστον πριν ξεκινήσει αυτό.
Zoys
Η αμήχανη στιγμή που η Σλοβενία έχει πιο πολλούς παίκτες της Real από την Ισπανία. tongue.gif

Doncicαρος περιμένω να οργιάσει σε πολλούς τομείς του παιχνιδιού. Όπως ανακοίνωσε ο Dragic είναι η τελευταία του χρονιά στην ομάδα οπότε ουσιαστικά παραδίδει τον τίτλο του ηγέτη στον μικρό. Να του ευχηθώ μόνο να έχει την ευκαιρία να συμπέσει μελλοντικά με κάποια ισχυρότερη φουρνιά παικτών σε σχέση με την τωρινή ώστε να μην βρεθεί στα καλά του χρόνια να τραβάει ένα κάρο που θα φτάνει κουτσαίνοντας μέχρι τους 8.

Η γραμμή των ψηλών δικαιολογεί την προσθήκη ενός παίκτη που θα αλλάξει τις ισορροπίες όπως ο Randolph με τον οποίο οι Σλοβένοι μπορούν να ελπίζουν ότι η τετράδα δεν θα ακούγεται σαν ανέκδοτο φέτος. Αν είναι και λίγο τυχεροί και συναντήσουν μια Ελλάδα όπως αυτή των φιλικών τότε μπορεί να παίξουν και για τη δεύτερη θέση στον όμιλο, αλλά μάλλον η τρίτη είναι η πιο πιθανή κατάληξη που θα οδηγήσει σε κάποιο δύσκολο χιαστί με το καλημέρα. Ταβάνι η οκτάδα, υπέρβαση κάτι περισσότερο.
SteveNashidis
Ωραίος ο φίλος για τη διόρθωση. Λάθος βιαστικο η χρονολογία.
Συμφωνώ με Γιώργο για το fun to watch. Αυτό περιμένω και εγώ.
Ευχαριστώ τον zoys που μου έδωσε τη Σλοβενία. Σίγουρα θα έφτιαχνε ένα πιο ολοκληρωμένο αφιέρωμα αλλά με την τελευταία χρόνια του Dragic ήθελα να το ολοκληρώσω. Μαλλον μου φαίνεται ότι θα παραδώσω τη σκυτάλη αυτής της χώρας, για να έχει ο zoys τον αγαπημένο του παίκτη.
Θέλω και πιστεύω να βρίσκονται πάνω από την οκτάδα.
Zoys
QUOTE(Voyager @ Aug 30 2017, 16:50 ) *
Ευχαριστώ τον zoys που μου έδωσε τη Σλοβενία. Σίγουρα θα έφτιαχνε ένα πιο ολοκληρωμένο αφιέρωμα αλλά με την τελευταία χρόνια του Dragic ήθελα να το ολοκληρώσω. Μαλλον μου φαίνεται ότι θα παραδώσω τη σκυτάλη αυτής της χώρας, για να έχει ο zoys τον αγαπημένο του παίκτη.
Θέλω και πιστεύω να βρίσκονται πάνω από την οκτάδα.

Έτσι, ως άλλος Goran Dragic στον νεόκοπο moderator. smiley.gif
SteveNashidis
Παμε για μεταλλιο;;;;;;;;;;;;; smiley.gif
Nuntius
Η Σλοβενία παρουσιάζεται αρκετά σοβαρή φέτος. Μόνο με την Φινλανδία ήταν ντέρμπι το παιχνίδι και κρίθηκε στη μια κατοχή. Σε όλους τους άλλους αγώνες είχε μια σταθερή διαφορά και έλεγχε το παιχνίδι.

Μπράβο τους. Δεν νομίζω πως μπορούν να κοντράρουν την Ισπανία (κανένας δεν νομίζω πως τους κοντράρει και φέτος) αλλά με όλους τους άλλους θα είναι μέσα στο παιχνίδι.
TakeshyKurosawa
Πολύ καλή ομάδα φέτος η Σλοβενία και πραγματικά γουστάρω να βλέπω όλα τα παιχνίδια τους.. Πάνε για χάλκινο πάντως, αφού δεν νομίζω ότι μπορούν να κερδίσουν την Ισπανία.. Μόνος του θα το πάρει ο Γκασόλ χωρίς αντίπαλο..
koostas
Η μετα την Ισπανία κορυφαία ομάδα του τουρνουα
Ντραγκιτς- ντονσιτς φοβερό δίδυμο
thanath
QUOTE (koostas @ Sep 13 2017, 14:35 ) *
Η μετα την Ισπανία κορυφαία ομάδα του τουρνουα
Ντραγκιτς- ντονσιτς φοβερό δίδυμο


Έχει μεγάλη έλλειψη στους ψηλούς, όπου μπορούν εύκολα να τους χτυπήσουν οι Ισπανοί και να κερδίσουν. Χθες με το που έβγαινε ο Βιντμαρ πλησίαζαν στο σκορ οι Λετονοί.
koostas
ενταξει, δεν μιλαμε για ισπανια
αμα ειχε και ψηλο νβα μαλλον θα επαιρνε χρυσο
ωστοσο, στο φετινο ευρομπασκετ ειναι η νουμερο 2 ομαδα
pan24
QUOTE (koostas @ Sep 13 2017, 16:37 ) *
ενταξει, δεν μιλαμε για ισπανια
αμα ειχε και ψηλο νβα μαλλον θα επαιρνε χρυσο
ωστοσο, στο φετινο ευρομπασκετ ειναι η νουμερο 2 ομαδα

Δεν ξερω αν μπορουμε να τους καταταξουμε πανω απο τους σερβους
Η τριαδα ντοντσιτς-ντραγκιτς-ραντολφ ποιοτικα ειναι στα ιδια με το διδυμο μπογκντανοβιτς-μαριανοβιτς αλλα οι σερβοι εχουν καλυτερους ρολιστες
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.