Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Παναθηναϊκός - Ολυμπιακός - 3ος Τελικός
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Α1 Basket League > Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7
tasos
O panathinaikos apla edeikse stofa protathliti..xaraktira nikiti! Bravo kai stis dio omades gia to paixnidi pou ekanan bball.gif
geosider
QUOTE(07macijauskas @ Jun 14 2007, 06:46 AM) *
Έχω σιχαθεί όλα αυτά τα χρόνια με τους απατεώνες τους κοντούς και τους ρουφιάνους με τα γκρι. Που μία φορά 50-50 δν έχει παίξει η διαιτησία σε αγώνα του Παναθηναϊκού. Που όταν θέλει να πάρει παίκτη ο Παναθηναϊκός ανεβάζουν 1 ευρώ κάθε φάρμακο. Αυτό που πρέπει να κάνει ο Ολυμπιακός είναι να αντιδράσει. Σκληρές ανακοινώσεις και σε περίπτωση που επαναληφθούν αυτά τα όργια στο ΣΕΦ ξύλο μέχρι θανάτου στους ρουφιάνους με τα γκρι. Θα γίνει κόλαση το ΣΕΦ. Μόνο αυτό έχω να πω...

Και μην μου πει κανείς γιατί δεν ασχολούμαι με το παιχνίδι γιατί οι Γιαννακόπουλοι και η συμμορία τους αμαύρωσαν αυτό το ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟ παιχνίδι.

xaxaxa βγήκαν τσάρκα οι μάο-μάο laugh.gif
morfi
QUOTE(spysta @ Jun 14 2007, 01:51 AM) *
και ομως εχω δει!!!!!!

Aυτά αλλού. Δεν έχεις δεί.-

QUOTE(soz @ Jun 14 2007, 11:09 AM) *
και εγω είμαι αυτός που φταίει και τα ακούω προσωπικά.

Άλλη όρεξη δεν είχαμε να ασχολούμαστε με σένα.
Germany96
QUOTE(07macijauskas @ Jun 14 2007, 09:46 AM) *
...ξύλο μέχρι θανάτου...


Τα έχει πεί ο Άγγελος ο Αναστασιάδης χρόνια τώρα: Θ Α Ν Α Τ Ο Σ

QUOTE(07macijauskas @ Jun 14 2007, 09:46 AM) *
Μόνο αυτό έχω να πω...


Αυτό πες μου μόνο, τέλος...
trefoil 13
Πολύ κακός και στατικός ο Παναθηναικός...
Ο κορεσμός μετά και το Ευρωπαικό έχει κάνει την παρουσία του στην σειρά των τελικών και έχει δώσει το δικαίωμα σε κάποιους να ονειρεύονται πρωτάθλημα...
Την τελευταία φάση για την οποία συζητάτε για φάουλ δεν την είδα... Είδα ωστόσο πολλές φάσεις σε όλα τα προηγούμενα λεπτά όπου κι εκεί υπήρχε φάουλ αλλά από τους φιλοξενούμενους...
Όπως επίσης είδα τον Γκερσον και νόμιζα ότι κοούτσαρε την ομάδα μου εκεί που είχε φτάσει...
Δεν βλέπω αναφορά στον κόσμο που ήταν ΑΨΟΓΟΣ. Η ομάδα ζήτησε να μην ακουστούν ούτε υβριστικά συνθήματα και ότι ακούστηκε ήταν ελάχιστο, με μικρή ένταση και διάρκεια. Αυτή ήταν η μεγαλύτερη χθεσινή νίκη του Παναθηναικού και των οπαδών του που έδειξαν το επιπεδό τους.
Να περιμένουμε ανάλογη ατμόσφαιρα στο ΣΕΦ; Μπα...
soz
Mόρφη γιατί αρπάζεσαι;;;

Μπορείς απλά να πεις ‘οκ έκανα λάθος,πέταξα πατάτα πάνω στην ένταση για το οτι δεν πηγαίνετε εσείς οι παναθηναικοί γήπεδο παρά μόνο στο γυναικείο βόλλευ‘ και όλα οκ.Δεν θα πάθεις τίποτα,ούτε θα γκρεμιστεί η αξιοπρέπειά σου.

Είναι μαγκιά να παραδέχεσαι το λάθος σου,αλλά είναι βλακεία να πεισμώνεις σαν τα 8χρονα παιδάκια και να κάνεις του κεφαλιού σου.

Και δεν προσπαθώ να ‘στην πω‘,σου μιλάω τελείως φιλικά.
dizzy_fingers
Πείτε τα με Pm.
Anaz
Αυτα τα "φιλικα" σας ποστ ας σταματησουν καποια στιγμη γιατι ενοχλουν ολους εμας τους υπολοιπους..
(με προλαβου ο πανταχου παρων admin! biggrin.gif )
enypnio
horiste to thread sta 2 ena pou tha vriskontai ola pou anaferontai stin diaitisia kai stis prosopikes antegkliseis tou kathena kai ena me ta loipa ama ginete texnika

kai ena me ta ypoloipa

proteino se kathe agona na anoigei horisto thread gia tin diaitisia gia na vgazoun ta apothimena tous osoi exoun

san hari to zitao giati o kathenas exei dikaioma na leei oti thelei alla kai kathenas exei dikaioma na min kourazete to mati tou kai i aisthitiki tou na ta diavazei
man10
QUOTE(enypnio @ Jun 14 2007, 11:03 AM) *
horiste to thread sta 2 ena pou tha vriskontai ola pou anaferontai stin diaitisia kai stis prosopikes antegkliseis tou kathena kai ena me ta loipa ama ginete texnika

kai ena me ta ypoloipa

proteino se kathe agona na anoigei horisto thread gia tin diaitisia gia na vgazoun ta apothimena tous osoi exoun

san hari to zitao giati o kathenas exei dikaioma na leei oti thelei alla kai kathenas exei dikaioma na min kourazete to mati tou kai i aisthitiki tou na ta diavazei

Πολυ σωστο,συμφωνω απολυτα.Βασικα το καλυτερο θα ηταν να μην ασχολουμαστε καθολου με διαιτητες αλλα ακομη και να μην θελει καποιος παρασυρεται και ασχολειται.
trefoil 13
QUOTE(dizzy_fingers @ Jun 14 2007, 01:57 PM) *
Πείτε τα με Pm.

Δεν είναι λύση το "πείτε τα σε πμ"
Όταν πετάει κάτι πρέπει να λύνεται εδώ.
Και εγώ ενοχλήθηκα με αυτό το υποτιμητικό σχόλιο.
Είναι οφ τόπικ αλλά δεν μπορεί να μείνει έτσι.
Ας είχε η οποιαδήποτε ομάδα την δυνατότητα να έχει ρεκόρ εισιτηρίων ακόμα και στο γυναικείο βόλει. Που για την πλάκα γεμίζει ο Τάφος. Και ας ζούσαν όλοι οι οπαδοί αυτοί την μαγεία.
Ας είχαν όλοι τόσο κόσμο και στο ΟΑΚΑ. Μπορεί να μην είχαμε ούτε ένα σολντ άουτ μέχρι σήμερα αλλά στα διαρκείας που έχουν πουληθεί δεν έχει δώσει κανείς σημασία.
soz
QUOTE(trefoil 13 @ Jun 14 2007, 02:16 PM) *
Δεν είναι λύση το "πείτε τα σε πμ"
Όταν πετάει κάτι πρέπει να λύνεται εδώ.
Και εγώ ενοχλήθηκα με αυτό το υποτιμητικό σχόλιο.
Είναι οφ τόπικ αλλά δεν μπορεί να μείνει έτσι.
Ας είχε η οποιαδήποτε ομάδα την δυνατότητα να έχει ρεκόρ εισιτηρίων ακόμα και στο γυναικείο βόλει. Που για την πλάκα γεμίζει ο Τάφος. Και ας ζούσαν όλοι οι οπαδοί αυτοί την μαγεία.
Ας είχαν όλοι τόσο κόσμο και στο ΟΑΚΑ. Μπορεί να μην είχαμε ούτε ένα σολντ άουτ μέχρι σήμερα αλλά στα διαρκείας που έχουν πουληθεί δεν έχει δώσει κανείς σημασία.


Το θέμα έχει λυθεί,μην νευριάζεις biggrin.gif


Ούτε έχω αναφέρει τπτ στους τρείς αγώνες μέχρι τώρα για διαιτησία,και ούτε πρόκειται.Απλά το τονίζω ξανά για να μην αφήσω τπτ εντυπώσει
morfi
QUOTE(trefoil 13 @ Jun 14 2007, 02:16 PM) *
Δεν είναι λύση το "πείτε τα σε πμ"
Όταν πετάει κάτι πρέπει να λύνεται εδώ.
Και εγώ ενοχλήθηκα με αυτό το υποτιμητικό σχόλιο.
Είναι οφ τόπικ αλλά δεν μπορεί να μείνει έτσι.
Ας είχε η οποιαδήποτε ομάδα την δυνατότητα να έχει ρεκόρ εισιτηρίων ακόμα και στο γυναικείο βόλει. Που για την πλάκα γεμίζει ο Τάφος. Και ας ζούσαν όλοι οι οπαδοί αυτοί την μαγεία.
Ας είχαν όλοι τόσο κόσμο και στο ΟΑΚΑ. Μπορεί να μην είχαμε ούτε ένα σολντ άουτ μέχρι σήμερα αλλά στα διαρκείας που έχουν πουληθεί δεν έχει δώσει κανείς σημασία.

Υποτιμητικό trefoil είναι οι εφημερίδες να έχουν γραμμένα τα γυναικεία τμήματα και όταν δουν ότι το πρώτο άθλημα της ομάδας τους (το ποδόσφαιρο δλδ) πάει κατά διαόλου τότε ξαφνικά να ρίχνουν όλο το βάρος εκεί. Και μάλιστα οι οπαδοί ψαρώνουν. Αν ο παο σήκωνε το πρωτάθλημα στο ποδόσφαιρο ποιά εφημερίδα θα έγραφε για τα γυναικεία τμήματα ? Καμμία !
Το σχόλιο ήταν υποτιμητικό για σένα που είσαι κοπέλα. Έγω που είμαι άντρας δεν με ενδιαφέρει καθόλου ο γυναικείος αθλητισμός πόσο μάλλον όταν προβάλεται γιατί δεν έχουν κάτι άλλο αξιόλογο να δείξουν. Και αυτός είναι ο μοναδικός λόγος να το προβάλουν.
trefoil 13
QUOTE(morfi @ Jun 14 2007, 02:24 PM) *
Αν ο παο σήκωνε το πρωτάθλημα στο ποδόσφαιρο ποιά εφημερίδα θα έγραφε για τα γυναικεία τμήματα ? Καμμία !

Έχω παλαιότερα πρωτοσέλιδα εφημερίδων που διαψέυδουν αυτό που λες... wink.gif
morfi
QUOTE(trefoil 13 @ Jun 14 2007, 02:27 PM) *
Έχω παλαιότερα πρωτοσέλιδα εφημερίδων που διαψέυδουν αυτό που λες... wink.gif

Ναί, και εγώ θυμάμαι περιπτώσεις που δικαιώνουν ότι λέω. Δεν θα μίλαγα έτσι.
The Admiral
Ηταν καθαρο το φαουλ στον Πεν στο τελος,αλλα πεντακαθαρο και το επιθετικο του Πεν που δε δοθηκε.

Γενικα η διατησια ηταν ψιλομαπα,αλλα μου εκαναν ασχημη εντυπωση καποιες επαφες-φαντασματα,που δινονταν φαουλ,κανα δυο σε βαρος του ΟΣΦΠ κυριως...Βεβαια δε με εξεπληξαν ιδιαιτερα,γιατι παρομοια εχουμε δει και στους μικρους τελικους,καθως γενικα ειναι πολυ ασχημη η διατησια σε αυτες τις σειρες 68.gif .

Απο κει και περα και με βαση τη γενικη εικονα των αντιπαλων μεχρι τωρα στους αγωνες,μου φαινεται δικαιο το 2-1.Γιατι ο ΟΣΦΠ εδικαιουτο χθες τη νικη με βαση την εμφανιση των ομαδων,αλλα το ιδιο πιστευω και για τον ΠΑΟ στον αγωνα του ΣΕΦ,οπου κοιμηθηκε και εχασε την ευκαιρια να τελειωσει τη σειρα.

Για το μετα,δινω ενα μικρο προβαδισμα στον ΟΣΦΠ,λογω ενθουσιασμου και φορμας,αλλα δυσκολα θα ειναι παλι τοσο αστοχος στα σουτ ο ΠΑΟ και τοσο ευστοχος ο Ολυμπιακος...
Dominique
QUOTE
Έχω σιχαθεί όλα αυτά τα χρόνια με τους απατεώνες τους κοντούς και τους ρουφιάνους με τα γκρι. Που μία φορά 50-50 δν έχει παίξει η διαιτησία σε αγώνα του Παναθηναϊκού. Που όταν θέλει να πάρει παίκτη ο Παναθηναϊκός ανεβάζουν 1 ευρώ κάθε φάρμακο


Καλα εσυ 07macijauskas απορω με τι ασχολεισαι τωρα που εχει αναστειλει τις εκπομπες της η θυρα 7.

Ενα συντομο σχολιο για τη διαιτησια αφου οπως και να το κανουμε εχει καταντησει κεντρικο θεμα:Λαμβανοντας υπ οψη τις συνθηκες του αγωνα ηταν προκλητικη απεναντι στον Παναθηναικο μεχρι και 23''-24'' πριν το τελος οποτε και δε δινεται το επιθετικο φαουλ του Πεν.Στην τελευταια φαση δε μιλαει η πιεση του κοσμου προς τους διαιτητες αλλα το ονομα του Μητσαρα.Με τη δυναμη που εχει ο ΟΣΦΠ στα ΜΜΕ πολυ φοβαμαι οτι αυτο το πρωταθλημα θα μεινει στην ιστορια για αυτο το φαουλ.Αληθεια ΑΖ αν το ματς στο ΣΕΦ ηταν διαιτητητικα 90-10 υπερ του ΟΣΦΠ(που δεν ηταν)τοτε τι ποσοστα θα εδινες για το χθεσινο;;Ευτυχως που κερδισαμε και ετσι μπορω να εκφρασω την αποψη μου επι του θεματος.

Στα σπουδαια τωρα:ο Ολυμπιακος ηταν παρα πολυ καλος και διαβασμενος(για αλλη μια φορα)και εντυπωση μου κανει η εκνευριστικη ηρεμια με την οποια αντιμετωπιζει τη σειρα.Ακομα κι αν κερδιζε θα το αξιζε απολυτα.Εκτιμω παντως πως η διαφορα των δυο ομαδων ειναι αρκετα μεγαλυτερη και συμφωνω απολυτα με ΑΖ και Αναζ που λενε οτι οι ειδικες συνθηκες ενος ντερμπυ αιωνιων ειναι αυτες που κανουν τη σειρα τοσο ενδιαφερουσα.Χαιρομαι δε που ο Παο στο ναδιρ του εχει κανει δυο νικες εναντι του ΟΣΦΠ που αναμφισβητητα ειναι στο ζενιθ της αποδοσης του.
Νιωθω ευλογημενος που παρακολουθησα απο κοντα ενα απ τα συναρπαστικοτερα ματς της ιστοριας.Η υπερενταση και το αγχος που εζησα ηταν πρωτογνωρα συναισθηματα και ουτε ο Lemmy δεν μπορουσε να με συνεφερει!!
Στο αγωνιστικο κομματι νομιζω οτι ατομικα οι παιχτες του ΠΑΟ περνανε ενα πρωτοφανες ντεφορμαρισμα.Δεν πιστευω πως ο Ολυμπιακος το θελει περισσοτερο,απλα ο ΠΑΟ ειναι πνευματικα(κυριως) και σωματικα αδειος και η αψυχολογητη ενεργεια του Μητσου στο τελος αποδεικνυουν του λογου το αληθες.Δεν ειναι τυχαια η αστοχια στα αμαρκαριστα τριποντα(την οποια ειχα προβλεψει γιατι ξερω την ομαδα μου).Η Ταου και ο Παο ειναι τρανταχτα παραδειγματα πως το F4 εξοντωνει τις ομαδες,δεν προκειται για μυθο.Κι αν ο Βουγιαντς εχει τη δικαιολογια οτι δεν εχει κανει προετοιμασια και καποια στιγμη θα εσκαγε,η οτι ο Μπετσιροβιτς ειναι αποδεδειγμενα ασταθης τι να πει κανεις για τους Διαμαντιδη και Σισκαουσκας;;Ειδικα ο Λιθουανος δε βλεπεται.Πιο φρεσκοι φαινονται οι Μπατιστ και Τομασεβιτς οι οποιοι εχασαν πολλα παιχνιδια μεσα στη σεζον.Οι αυτοματισμοι βγαινουν(οχι βεβαια με τη συχνοτητα του προσφατου παρελθοντος)και δεν ολοκληρωνονται.
Ο Ολυμπιακος εδειξε ενα διαφορετικο προσωπο χθες,εχει πιο πληρη εικονα,πιο "γεματη" ακομα και σε σχεση με το ματς της κανονικης περιοδου στο ΟΑΚΑ που ηταν το καλυτερο του μεχρι το χθεσινο κατα τη γνωμη μου.Πρωτη φορα εμφανιστηκε τοσο ισορροπημενος σε αμυνα και επιθεση.Ο Γκερσον δε φοβηθηκε να πρεσαρει και στην περιφερεια και νομιζω πηγαν περιπατο οι θεωριες του στιλ "θα γεμισει τη ρακετα και θα περιμενει τα αστοχα σουτ του ΠΑΟ".Επιθετικα το pick n' roll δουλεψε υποδειγματικα στις περισσοτερες των περιπτωσεων(κυριως μεχρι το 30') παρολο που υπηρχε δυσκολια στην ολοκληρωση του.Μπορουσαμε να πουμε εστω κι αυτο για τον ΟΣΦΠ ενα μηνα πριν;Εντυπωσιακος ο Ματσε που εχοντας αρκετες ωρες εκγυμνασης πλεον βγαινει πιο γρηγορα απ τα σκριν και εκμεταλλευεται την εκτελεστικη του δεινοτητα.
ΤΡΟΜΕΡΟ ματς τι να λεμε...Ευχομαι και τα 2 επομενα(γιατι κατα κει παμε)να προσφερουν εστω και τις μισες συγκινησεις σε σχεση με το χθεσινο.
Μαικ,Μητσο σας ευχαριστουμε για τις ανεπαναληπτες στιγμες...
77.gif 77.gif 77.gif
NBAer
QUOTE(trefoil 13 @ Jun 14 2007, 02:27 PM) *
Έχω παλαιότερα πρωτοσέλιδα εφημερίδων που διαψέυδουν αυτό που λες... wink.gif


Που μαλλον ειναι η εξαιρεση. Που επιβεβαιωνει τον κανονα.... wink.gif

Ο κανονας ειναι και εχει απολυτο δικιο ο Morfi: Οι εφημεριδες ασχολουνται σχεδον αποκλειστικα με το ανδρικο ποδοσφαιρο ή μπασκετ!
Αν τωρα μιλαμε για οπαδικη εφημεριδα και αν καποιο απο αυτα τα τμηματα δεν παει καλα, τοτε θα προσπαθησουν να αναδειξουν επιτυχιες των γυναικειων τμηματων για να καλυψουν τις αποτυχιες των αντιστοιχων ανδρικων τμηματων.
Αν μιλαμε για γενικες εφημεριδες τοτε αν δεν υπαρχει κανενα μεγαλο θεμα επι των ανδρικων τμηματων, θα κανουν κανενα αφιερωμα στο γυναικειο μπασκετ ή ποδοσφαιρο ετσι για να λενε οτι ασχολουνται σφαιρικα με τον αθλητισμο....
Anaz
QUOTE
Χαιρομαι δε που ο Παο στο ναδιρ του εχει κανει δυο νικες εναντι του ΟΣΦΠ που αναμφισβητητα ειναι στο ζενιθ της αποδοσης του.
Κοιτα..μεγαλο μεριδιο στις εμφανισεις του Παο εχει και η αγωνιστικη ανακαμψη του Ολυμπιακου,που προφανως πηγαζει και απ'την τρομερη ενεργεια κ το παθος του αουτσαιντερ που βγαζουν στο παρκε. Ομως..δεν ευθυνεται ΜΟΝΟ ο ψυχολογικος τομεας για το "κλείσιμο της ψαλιδας",ουτε υπεραπλουστευσεις του τυπου "ο πιο ντεφορμε Παο απεναντι στον υπερφορμαρισμενο Ολυμπιακο" ισχυουν. Εξαλλου και ο ψυχολογικος τομεας ειναι μερος του παιχνιδιου,και δεν τιθεται αμφιβολια οτι και ο Παο το θελει παρα πολυ αυτο το πρωταθλημα,αλλα το ποσο καλα θα διαχειριζεται τις πιεστικες ψυχολογικα καταστασεις που δημιουργουνται ειναι ουσιαστικο κομματι της "ποιοτητας" μιας ομαδας.
Απο'κει κ περα..διαφωνω σε καποια σχολια που γινονται περι εξαιρετικου φορμαρισματος ή ευστοχιας του Ολυμπιακου σε αυτη τη σειρα.Μια ματια στα στατιστικα θα σας πεισει. Το επιχειρημα δε οτι τα σουτ γίνονται απο ατομικες-τραβηγμενες προσπαθειες δεν ισχυει ιδιαιτερα,γιατι ετσι παιζει ο Ολυμπιακος ολο το χρόνο και τελευταια μαλιστα θα ελεγα οτι αυτες οι προσπαθειες ειναι και περισσοτερο συστηματοποιημενες και λιγοτερο δυσκολες.Παρόλ'αυτα δεν παρατηρειται ΚΑΜΜΙΑ αυξηση στα ποσοστα του Ολυμπιακου με βαση την χρονια,αντιθετως παρουσιαζεται μια μικρη λογικη μειωση,προιον της σφιχτης αμυνας του Παο.
Η αγωνιστικη βελτιωση που παρουσιαζει ο Ολυμπιακος ειναι ουσιαστικη και δεν περιοριζεται μόνο στην ενεργεια κ την ψυχολογια των παιχτων.Τους λογους τους ανεφερα κ πιο πανω επιγραμματικα. ΠΟΛΥ καλυτερο -και διαβασμενο- αμυντικο ροτεισον της ομαδας (νομιζω και ο πιο δυσπιστος θα πειστηκε μετα κ το χτεσινο,αν παρακολουθούσε ουσιαστικα κ οχι επιφανειακα τον αγωνα..), επανεμφανιση Ματσε που ιδιαιτερα επιθετικα ανεβαζει τον Ολυμπιακο μισο σκαλι με την κλάση του, και ορθολογικοτερο και διαβασμενο κοουτσαρισμα απ'τον Πινι. Αυτα τα τρια ηταν αρκετα για να ανεβασουν πολυ το ουτως η αλλως ποιοτικο -παρα την ελλειψη στον ασσο- ροστερ του Ολυμπιακου. (αν μαλιστα ειχαν εμφανιστει νωριτερα, ο Οσφπ δεν θα αποχωρουσε ΤΟΣΟ αδοξα απο την Ευρωλίγκα,χωρις φυσικα να τον τοποθετω στα φαβορι)
Συμπερασματικα θελω να πω οτι οσο δεν ισχυουν τα σχολια ενθουσιασμου των φιλων Ολυμπιακων οτι η διαφορα των δυο ομαδων ειναι ελαχιστη εως μηδαμινη, αλλο τοσο δεν ισχυουν και τα αλαζονικα των φιλων του Παο..
Dominique
Σα να μη διαβασες ολοκληρο το post μου απαντας Αναζ.Ελπιζω να αναφερεσαι σε καποιον αλλο αν και δε θυμαμαι(πιθανον βεβαια να μου διαφευγει),οταν μιλας για υπεραπλουστευσεις κλπ.Φυσικα και δε συζηταμε για σκακι αλλα για μπασκετ αν και τωρα πουτο σκεφτομαι θα χε επιτυχια ενα τετοιο τοπικ... tongue.gif
vastravoud
Ο Διαμαντίδης είναι αναμενόμενο να είναι ξεθεωμένος. Ο άνθρωπος παίζει ασταμάτητα 3 χρόνια χωρίς τραυματισμούς(χτύπα ξύλο), έχοντας τον μεγαλύτερο χρόνο συμμετοχής από ολους τους συμπαίκτες του, καθώς και τις περισσότερες ευθύνες.
vastravoud
Ένα ακόμα σχόλιο:

Όταν πρωτοέγραψα εδώ, είχα πει ότι ήμουν εντυπωσιασμένος με το καλό κλίμα και την ψύχραιμη συζήτηση, ακόμα και μετά από φορτισμένα ντέρμπι.

Με στεναχωρεί πάρα πολύ που βλέπω ανταλλαγή τόσο "σκληροπυρηνικών" μηνυμάτων, ειδικά μετά από ένα τόσο συγκλονιστικό ματς. Και φυσικά με στεναχωρεί ακόμα περισσότερο να βλέπω πρωτοσέλιδα όπως του Πρωταθλητή, που αν μη τι άλλο ρίχνουν νερό στο μύλο των φανατικών(όχι ότι οι "δικές μας" εφημερίδες πάνε πίσω βέβαια!).

Ο οπαδικός τύπος είναι μια τεράστια πληγή για την Ελλάδα. Τις κωλοφυλλάδες αυτές τις σιχαίνομαι στον υπερθετικό βαθμό...

Και είναι κρίμα, πραγματικά κρίμα να περισσέψει ο φανατισμός όταν παίκτες και προπονητές διδάσκουν ήθος(σε γενικές γραμμές πάντα). Δείτε πως αγκαλιάζονται πάντα μεταξύ τους, και πόσο σέβονται ο ένας τον άλλον....
Anaz
Οχι dominique δεν αναφερομουν σε σενα ιδιαιτερα. Ηταν μια γενικοτερη τοποθετηση. Υπεραπλουστευση παντως ειναι η προταση σου που εκανα quote.
QUOTE
Φυσικα και δε συζηταμε για σκακι αλλα για μπασκετ αν και τωρα πουτο σκεφτομαι θα χε επιτυχια ενα τετοιο τοπικ...
Αυτο δεν το'πιασα. Το μπασκετ παντως δεν ειναι φιλικα μονακια. Φυσικα και παιζει ΤΕΡΑΣΤΙΟ ρολο η τακτικη και η ψυχολογια των ομαδων σε μια σειρα αγωνων. Αν καποιος δεν τα βλεπει αυτα,τοτε πολυ απλα δεν ξερει και να βλεπει (ουσιαστικα) μπασκετ..
enypnio
se osous egrapsan gia tin diatisia

parakalo as apantisoun sto poio kato erotima

tha elege pote kaneis apo aytous tin alitheia ... me kindino na hathoun anthropines zoes kai pithanon kai i dikia tou?

aytos einai o logos pou o diaititis den sfirixe giati ta gipeda stin ellada mporoun poly eykola na metatrapoun se nekrotafeia

otan o diaititis den fovatai gia tin zoi to 17 hiliadon pou einai mesa sto gipedo tha exoume dikaioma na ton katigoroume oti ekane lathos

ESAS PROSTATEPSE POY EISASTAN MESA GIATI DEN FTAITE SE TIPOTA NA SAS SKOTOSOUN KAI NA SAS AFISOUN GKAVOUS KOYFOUS I OTI ALLO
Big Sofo
QUOTE(enypnio @ Jun 14 2007, 06:07 PM) *
se osous egrapsan gia tin diatisia

parakalo as apantisoun sto poio kato erotima

tha elege pote kaneis apo aytous tin alitheia ... me kindino na hathoun anthropines zoes kai pithanon kai i dikia tou?

aytos einai o logos pou o diaititis den sfirixe giati ta gipeda stin ellada mporoun poly eykola na metatrapoun se nekrotafeia

otan o diaititis den fovatai gia tin zoi to 17 hiliadon pou einai mesa sto gipedo tha exoume dikaioma na ton katigoroume oti ekane lathos

ESAS PROSTATEPSE POY EISASTAN MESA GIATI DEN FTAITE SE TIPOTA NA SAS SKOTOSOUN KAI NA SAS AFISOUN GKAVOUS KOYFOUS I OTI ALLO

Αυτο ειναι Αλλοθι ρε, ολα τα αλλα ειναι μαμακιες! Μα τι μας λες τωρα? Δε ντο σφυριξε φοβισμενος μηπως μας δειρουν τους παικτες? Ωραι δικαιολογια και αυτη. Αλλα δεν πειραζει σκληροπυρηνικα βαζελακια θα τα πουμε την Κυριακη.
P.Faliro13
και να μας κερδίσετε την κυριακή θα χάσετε την τετάρτη 19.gif 19.gif , οπότε ποιο το νόημα?απλώς θα λέτε πως χάσατε 3-2 αντί για 3-1 και πως άμα ήταν καλύτερη η διαιτησία θα είχατε πάρει το πρωτάθλημα

p.s. το φαουλ ο διαιτητής δεν το σφύριξε γιατί δεν το είδε και οχι γιατι φοβόταν μήπως πεθάνει
Big Sofo
Το λες αυτο αλλα φιλε μου πισω απο την οθονη σου βαζεις; τον σταυρο σου και τρως τα νυχια σου. Προσεξε γιατι στο τελοσ θα καταπιεις την γλωσσα σου φιλε μου.
spysta
QUOTE(P.Faliro13 @ Jun 14 2007, 06:52 PM) *
και να μας κερδίσετε την κυριακή θα χάσετε την τετάρτη 19.gif 19.gif , οπότε ποιο το νόημα?απλώς θα λέτε πως χάσατε 3-2 αντί για 3-1 και πως άμα ήταν καλύτερη η διαιτησία θα είχατε πάρει το πρωτάθλημα

πως το εχεις τοσο σιγουρο....??μας κερδισατε για πλακα και δεν εχουμε τυχη..??Δεν νομιζω φιλε μου...πλεον δεν ειναι ετσι τα πραγματα...
P.Faliro13
κοίταξε οι πιθανότητες να μας κερδίσετε υπάρχουν αλλά είναι λίγες. πρώτον ο παναθηναικός δεν πρόκειται να παίξει τόσο χάλια και δεύτερον δεν πρόκειται να ξαναπαίξει τόσο καλά ο ολυμπιακός. τρίτον ο κόσμος θα παίξει παρα πολύ μεγάλο ρόλο στο να κερδίσει ο παναθηναικός

δεν λέω έχω αγωνία αλλά όχι και τόσο πολύ.είναι πάρα πολύ δύσκολο να κάνει ο ολυμπιακός 2/2
spysta
QUOTE(P.Faliro13 @ Jun 14 2007, 07:02 PM) *
κοίταξε οι πιθανότητες να μας κερδίσετε υπάρχουν αλλά είναι λίγες. πρώτον ο παναθηναικός δεν πρόκειται να παίξει τόσο χάλια και δεύτερον δεν πρόκειται να ξαναπαίξει τόσο καλά ο ολυμπιακός. τρίτον ο κόσμος θα παίξει παρα πολύ μεγάλο ρόλο στο να κερδίσει ο παναθηναικός

δεν λέω έχω αγωνία αλλά όχι και τόσο πολύ.είναι πάρα πολύ δύσκολο να κάνει ο ολυμπιακός 2/2

αν παει 5ο παιχνιδι κανονικα πρεπει να εχουμε και εμεις οπαδους...θα ειναι καθαρα 50-50 με 10000 δικους σας και 5000 δικους μας!!και γενικα φετος παιζουμε καλυτερα στο ΟΑΚΑ..
P.Faliro13
θα έχετε και εσείς οπαδούς αλλά εμείς περισσότερους. τελοσπάντων θα δούμε τα θα γίνει και μετά θα τα πούμε. προς το παρόν πρέπει να μας κερδίσετε την κυριακή.
dizzy_fingers
QUOTE(trefoil13)
Δεν είναι λύση το "πείτε τα σε πμ"
Όταν πετάει κάτι πρέπει να λύνεται εδώ.
Και εγώ ενοχλήθηκα με αυτό το υποτιμητικό σχόλιο.
Είναι οφ τόπικ αλλά δεν μπορεί να μείνει έτσι.

Την επόμενη φορά που θα διαφωνήσεις με ενέργειες των συντονιστών δε θα την ξανακεφράσεις δημόσια.

Επίσης, αν κάτι σε ξαναπειράξει στη συζήτηση θα στείλεις πμ, δε θα τη βγάλεις off topic για να λογομαχείς με ένα άλλο άτομο.
Μπορεί να προσβάλλεσαι εσύ από κάποιο σχόλιο και να θέλεις να απαντήσεις αλλά το ίδιο μπορεί να προσβάλλεται κι ένας ολυμπιακός από κάποια άλλα σχόλια που γίνονται στη συζήτηση.
Αν και οι δύο πλευρές πράξουν όπως έκανες εσύ τότε πάλι θα το κάνουμε μπάχαλο το τόπικ. wink.gif

Οπότε, άλλη φορά, με πμ. Δεν διακυβεύεται κανενός η υστεροφημία ή η ψυχική ισορροπία από ένα σχόλιο για την ομάδα του άλλου.
Αν πιστεύεις το αντίθετο, μπορείς να πας σε άλλα φόρουμ να γράψεις.

Αυτά τα γράφω δημόσια κι όχι με πμ προς εσένα γιατί πρώτον, το τόπικ έχει ήδη διαλυθεί και δεύτερον, να μη λέτε στο τόπικ του επόμενου αγώνα ότι δεν προειδοποίησα όταν θα φεύγουν άτομα για...τη χώρα των Μπαραμπάκων tongue.gif.

Big_Sofο έχεις μία κίτρινη κάρτα για εμπρηστικό ποστ:
QUOTE
Αυτο ειναι Αλλοθι ρε, ολα τα αλλα ειναι μαμακιες! Μα τι μας λες τωρα? Δε ντο σφυριξε φοβισμενος μηπως μας δειρουν τους παικτες? Ωραι δικαιολογια και αυτη. Αλλα δεν πειραζει σκληροπυρηνικα βαζελακια θα τα πουμε την Κυριακη.



Enypnio, η ιδέα σου για διαχωρισμό των τόπικ είναι πραγματικά καλή, αλλά δεδομένου ότι το "κακό" (με τις οπαδικές αντιπαραθέσεις) τόπικ θα ξεφύγει πολύ...κι επειδή δε μου αρέσει να υπάρχουν τέτοιες συζητήσεις στο φόρουμ μου, δε θα την υλοποιήσω (αν και, ειλικρινά ήταν καλή ιδέα wink.gif ).

Αντ'αυτού, προτιμώ να πετσοκόψω μηνύματα και μέλη ώστε να δω τη συζήτηση που μου αρέσει.

Επομένως, να υπολογίζετε πως στο επόμενο τόπικ του τελικού δε θα γίνουν εκπτώσεις:
Τα ποστ που φεύγουν εκτός κλίματος θα σβήνονται.
Τα μέλη που θα κάνουν τέτοια ποστ, θα γίνονται banned χωρίς πρότερη προειδοποίηση.
Η οποιαδήποτε δημόσια νύξη για τις ενέργειες των συντονιστών θα θεωρηθεί παραβίαση του κανονισμού 6.

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΤΟΝ ΚΑΝΟΝΙΣΜΟ!
ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΟΣΤ ΚΑΝΕΝΑ ΕΛΑΦΡΥΝΤΙΚΟ ΔΕ ΘΑ ΙΣΧΥΕΙ ΓΙΑ ΟΠΟΙΟΝ ΠΑΡΑΒΙΑΣΕΙ ΣΤΟ ΕΛΑΧΙΣΤΟ ΤΟΥΣ ΚΑΝΟΝΙΣΜΟΥΣ!



Καλές συζητήσεις να έχουμε smile.gif.
sarounas
QUOTE(AZ1980 @ Jun 14 2007, 02:10 AM) *
Το παιχνίδι φυσικά ήταν εκπληκτικό, ασύλληπτο. Είναι βέβαια ακόμη πρόσφατο, φρέσκο στη μνήμη και δεν μπορεί να αξιολογηθεί με βεβαιότητα η θέση του στην ιεράρχηση των κορυφαίων στιγμών που κατά καιρούς χαρακτήρισαν τελικούς Α1, αλλά είμαι σίγουρος πως όταν περάσει ο καιρός θα πάρει στις μνήμες όλων θέση εντονότατης ανάμνησης, μαζί με άλλα θρυλικά παιχνίδια... Έσκαψα λίγο το μυαλό μου για να θυμηθώ τελικούς Α1 με τόσο συγκλονιστική εξέλιξη, και το πρώτο παιχνίδι που μου ήρθε στο μυαλό ήταν ο 5ος τελικός του 1991...

O Άρης τη σεζόν 1990-1991 βρισκόταν σε μια μεταβατική περίοδο. Έχοντας ήδη κατακτήσει 6 σερί πρωταθλήματα Ελλάδας, ο Αυτοκράτορας για πρώτη φορά μετά από 7 ή 8 νομίζω χρόνια ξεκίνησε τη χρονιά χωρίς τον Γιάννη Ιωαννίδη στο τιμόνι. Αντί για τον Ιωαννίδη το ...κουπί είχε αναλάβει να τραβήξει ως head coach ο μυθικός Λάζαρος Λέσιτς, μια φιγούρα που πραγματικά έμοιαζε βγαλμένη από σελίδες ξεκαρδιστικού κόμικ... Έχοντας επιλέξει ως πρώτο ξένο τον πρώην Bull Μπραντ Σέλλερς, έναν αλτικότατο, εντυπωσιακό, αλλά μαλθακό σέντερ που πιο πολύ θύμιζε σε όγκο, κίνηση και δύναμη "ελάκι" της τότε εποχής (δηλ αναιμικό, περιφερειακό "τριάρι") και ως δεύτερο ξένο τον (πρωταθλητή Ευρώπης την προηγούμενη χρονιά, στο Παρίσι με την Γιουγκοπλάστικα) Γκόραν Σόμπιν (δικαίωμα συμμετοχής ο "δεύτερος ξένος" είχε μόνο στο Πρωταθλητριών, έτσι έλεγαν τότε την Ευρωλίγκα), και χτυπημένος από τις εσωτερικές έριδες Γκάλη-Γιαννάκη ο Άρης γρήγορα έχασε το ρυθμό του. Πήρε καθαρά λόγω φανέλας και πείρας τα 2 ματς κανονικής περιόδου από τον ΠΑΟΚ, που εκείνη τη χρονιά ήταν αξιολογότερος από ποτέ (ως τότε) με την προσθήκη του Κεν Μπάρλοου, πάουερ φόργουορντ της Μακάμπι επί σειρά ετών. Στην Ευρωλίγκα αποκλείστηκε, χάνοντας για πρώτη φορά το φ4 μετά από 3 συνεχείς συμμετοχές. Ο Λέσιτς απολύθηκε, ο ΠΑΟΚ φορμαριζόταν, και ο Άρης, τρίζοντας, έσερνε το απογοητευμένο σαρκίο του στους τελικούς, όπου όφειλε να υπερασπιστεί τον εγχώριο τίτλο του., και να κατακτήσει τον έβδομο συνεχόμενο. Τα μίντια τον έδιναν βέβαια απόλυτο φαβορί, ποτέ μην περιμένετε να ακούσετε διορατικές αναγνώσεις των τάσεων στα μίντια, δε συνέβαινε τότε, δε συμβαίνει ούτε και τώρα. Εκτός από την αίγλη του αήττητου δυνάστη ο Άρης είχε με το μέρος του και το σύστημα διεξαγωγής. Ξεκινούσε τους τελικούς με τις 2-0 νίκες της κανονικής περιόδου καβάτζα, με τη σειρά των τελικών να λήγει στις 4. Ο ΠΑΟΚ κέρδισε όμως με συνοπτικές διαδικασίες τα δύο πρώτα πλέι οφ παιχνίδια, και έστειλε το σκορ στο 2-2...

Η Αυτοκρατορία μάλιστα φάνηκε να γκρεμίζεται οριστικά όταν δεκαπέντε δεύτερα πριν το τέλος του 5ου παιχνιδιού ο Κόρφας έστελνε τη διαφορά στους 4 πόντους υπέρ του "δικεφάλου".

Αμ δε...

Με ένα αστραπιαίο coast to coast ο Γιαννάκης μείωσε στους δυο... Με 9 δεύτερα να απομένουν ο έμπειρος Μπάρλοου ανέλαβε την επαναφορά της μπάλας... Και λάθεψε οικτρά, αφού ο Αγγελίδης μπήκε στην πορεία της μπάλας και την έστειλε στα χέρια του Γκάλη. Οι έριδες και οι ανταγωνισμοί ανάμεσα στα δυο ιερά τέρατα πάντα ανήκαν στην ημερήσια διάταξη, αλλά εκείνες τις κρίσιμες στιγμές, τις στιγμές που ο Άρης, το δημιούργημά τους, κινδύνευε να γκρεμιστεί, όλα αυτά έσβησαν, και το ένστικτο της ομάδας, το ένστικτο του πρωταθλητή θριάμβευσε... Ο Νικ έκανε "μισή" διείσδυση στο ύψος του τριπόντου, σπλιτάροντας την μπάλα στον Γιαννάκη, που βρισκόταν ελάχιστα αριστερά και πίσω του, ενάμισι μέτρο περίπου από την γραμμή του τριπόντου. Ο Δράκος φυσικά δεν δίστασε... Τρίποντο με τη λήξη, αγκαλιές και χοροί, Γκα-Γιαν ένα κουβάρι, η Αυτοκρατορία δεν θα έπεφτε ποτε, ο Άρης βγήκε ανίκητος από μια ακόμη δύσκολη μάχη...

Φυσικά και η Δυναστεία του Άρη δεν ήταν παντοτινή, όπως μας φαινόταν εκείνη τη μέρα, μετά από αυτή την ανέλπιστη επιστροφή, ή, λίγες μέρες αργότερα, όταν, κερδίζοντας τον αποκαρδιωμένο ΠΑΟΚ στο 6ο παιχνίδι, κατακτούσε το 7ο συνεχόμενο τρόπαιό του. Η βραδιά εκείνη δεν αποτελούσε νέο ξεκίνημα, αλλά τον επιθανάτιο ρόγχο της πιο μεγάλης ίσως ομάδας που πέρασε ποτέ από την Α1... Την επόμενη χρονιά ο ΠΑΟΚ στεφόταν πρωταθλητής, νικώντας στον τελικό τον ...αναγεννημένο Ολυμπιακό του Ιωαννίδη, με την επόμενη μεγάλη δύναμη του ελληνικού μπάσκετ να παίρνει το "βάπτισμα του πυρός"... Μια ολόκληρη εποχή έκλεινε, μια νέα ξεκινούσε... Το παιχνίδι εκείνο όμως έχει μείνει στις καρδιές και τις αναμνήσεις όλων σαν ένα από τα ομορφότερα και συγκλονιστικότερα που διεξήχθησαν ποτέ σε τελικούς Α1.

Γράφτηκε στην ιστορία με τον ίδιο πιθανότατα ένδοξο τρόπο που επιφυλάσσεται από το μέλλον στη σημερινή απίστευτη μονομαχία...

Βρίσκετε να έχουν κοινά οι δυο αυτές γκραν γκινιόλ αναμετρήσεις???

Και οι δυο πάντως έληξαν με 86-85... wink.gif
http://www.youtube.com/watch?v=bGn-IOBNw2c


ΑΖ1980 πως το θυμήθηκες αυτό με το σκορ (86-85) και το συνδύασες με την «μητέρα των μαχών» το ΑΡΗΣ-ΠΑΟΚ το 91; δεν μου είχε περάσει καν απ’ το μυαλό....κοίτα να δείς σύμπτωση smile.gif

τουλάχιστον για μένα εκείνο το παιχνίδι αποτελεί τον θρύλο του ελληνικού πρωταθλήματος!
Είχαμε φτιάξει πριν καιρό ένα τόπικ στο οποίο μιλούσαμε για τα μεγαλύτερα παιχνίδια στην σύγχρονη ιστορία της μπασκετικής Ελλάδας όπου κατά την ταπεινή μου γνώμη ανήκει και το χθεσινό 41.gif 41.gif 41.gif
ρίξε μια ματιά εδώ http://www.basketforum.gr/forum/index.php?showtopic=2241


Σχετικά με την σειρά πιστεύω ότι ο ΠΑΟ πρέπει να αλλάξει αγωνιστικό πρόσωπο αν θέλει να φτάσει σίγουρα στην κατάκτηση του τίτλου

είναι φανερό ότι μετά το final four η απόδοση της ομάδας έχει πέσει αρκετά και από εκεί που η επίθεσή της θύμιζε τριγωνομετρία τώρα σε πολλές περιπτώσεις φαίνεται να μην υπάρχουν ξεκαθαρισμένοι ρόλοι, ενώ ούτε η άμυνα έχει την ίδια αποτελεσματικότητα, αλλά γι’ αυτήν είναι λογικό μιας και είναι κυρίως θέμα διάθεσης,
επιπλέον η κακή κατάσταση που βρίσκονται σημαντικοί παίκτες του ΠΑΟ όπως ο Σισκάουσκας (ο οποίος όμως μάλλον αντιμετωπίζει σοβαρό πρόβλημα με την μέση του οπότε δικαιολογείται), ο Μπεσίροβιτς, ο Ντικούδης ή ο Χατζηβρέττας και αν αναλογιστούμε ότι ο Ομπράντοβιτς δεν μπορεί να στηριχτεί σημαντικά πάνω σε Αλβέρτη, Γιαβτόκας, Σάκοτα, Παπανικολάου και Ξανθόπουλο φαίνεται να χάνει ένα τεράστιο πλεονέκτημα που αποκτούσε όλη την χρονιά με το βάθος στο ροτέισον.

το έργο του ΠΑΟ γίνεται ακόμη πιο δύσκολο γιατί από την άλλη πλευρά ο Ολυμπιακός από το πουθενά έχει βρει στο πρόσωπο του Μασιγιάουσκας έναν πραγματικό ηγέτη που μπορεί να πάρει την ομάδα του στους ώμους. Αυτά που έχει κάνει μέχρι τώρα είναι συγκλονιστικά, 77.gif
ποτέ δεν περίμενα ότι ένας παίκτης που έχει στην ουσία να παίξει δύο χρόνια μπάσκετ (μιας και στην Νέα Ορλεάνη έπαιζε όσο ο Σπανούλης φέτος στους Ρόκετς) μπορεί να εμπνέει τους συμπαίκτες του.
Δεν μπορώ να μην τα πω,
αυτός ο παίκτης ανεξαρτήτως αποτελεσματικότητας τα αξίζει τα λεφτά του και με το παραπάνω,
δεν μιλάω μόνο το ταλέντο του φυσικά,
αυτό που τον κάνει να ξεχωρίζει είναι η ενέργεια που αφήνει να βγει από μέσα του όταν αγωνίζεται, πράγμα σπάνιο για έναν παίκτη του επιπέδου του
και αυτό είναι κάτι που δεν αλλάζει γιατί είναι ο τρόπος παιχνιδιού του, δηλαδή είναι κάτι που το έχεις ή δεν το έχεις wink.gif
αφού και στην εθνική Λιθουανίας αλλά και στις Λιέτουβος, Ταού έτσι έπαιζε ohmy.gif

από την άλλη βέβαια ο Ολυμπιακός εκτός του Σχορτσιανίτη έχει και έναν άλλο μεγάλο βραχνά, τον Άκερ, ο οποίος λόγο του σημαντικού του ρόλου αν δεν αποτελεί την μαύρη τρύπα της ομάδας σίγουρα είναι μία κινητή βόμβα, αυτά που έκανε στο τελευταίο δεκάλεπτο στο ΣΕΦ και το τρίποντο στο ΟΑΚΑ που μείωσε σε 77-76 σαφώς και δεν τον εξιλεώνουν, στην άμυνα είναι τουλάχιστον τραγικός ενώ έχει καταστρέψει πάρα πολλές επιθέσεις 5v5 λόγω αργοστροφίας ή έλλειψης συγκέντρωσης

πάντως δυστυχώς αυτό που μου έχει μείνει μέχρι στιγμής στο μυαλό από τα ματς όπως έγραψα και στο προηγούμενό μου ποστ είναι η φάση με τον ΠΕΝ 68.gif

λάθος διαιτητικές αποφάσεις έχουν υπάρξει πάρα πολλές στο παρελθόν και σίγουρα θα υπάρξουν και στο μέλλον και πάντα μπορείς να δεχτείς το ανθρώπινο λάθος

αλλά η συγκεκριμένη φάση σαφώς και δεν είναι λάθος αντίληψη αλλά απλά ένα κώλυμα!
κακά τα ψέματα όμως, πιθανότατα κρίνει και το φετινό πρωτάθλημα....

ακόμα και οπαδικά να το δω, σαν Παναθηναικός θα προτιμούσα να δώσει το φάουλ και να πάμε στο ΣΕΦ και αν μπορέσουμε να βγάλουμε ένα πολύ μεγάλο διπλό και να επιστρέψουμε στο ΟΑΚΑ για τον τίτλο, αν δεν το καταφέρναμε δεν θα χαλούσε και ο κόσμος, δεν έχουμε υπογράψει δα και κανένα συμβόλαιο ότι είμαστε υποχρεωμένοι να παίρνουμε κάθε χρόνο το πρωτάθλημα,
ούτε βεβαίως θα κριθεί η φετινή ομάδα από την κατάκτηση ή όχι του πρωταθλήματος, η χρονιά είναι ήδη επιτυχημένη όπως και το 2002 και ως τέτοια θα μείνει στην ιστορία

ενώ τώρα σε περίπτωση που το κατακτήσουμε και ενώ η ομάδα δεν θα φταίει σε τίποτα ένας ανίκανος διαιτητής δεν μου επιτρέπει –τουλάχιστον εμένα- να χαρώ τον τίτλο όσο θα ήθελα
kostasss28
για να βαλουμε μια τελεια στο θεμα της διαιτησιας αφου κ ο σκουντης παραδεχτηκε οτι ηταν καθαρο φαουλ στον πεν κ επρεπε να δωθει ολα τα αλλα ειναι περιτα. τον διαμαντιδη τον βλεπεις να σταματαει αφου ηταν σιγουρος οτι θα δωθει φαουλ κ βλεπωντας οτι δεν σφυριζεται ξανα τρεχει προς τον πεν.τελος μαυτο

δεν ειδα κανεναν ομως να δινει τα ευσημα στον προπονητη κ στους παιχτες του ολυμπιακου για τη συμπεριφορα τους που στην ουσια ειναι οι μονοι που θα επρεπε να μιλησουν για την διαιτησια γιατι τους εκλεψαν τη νικη σε ενα ματς που κατεβαλαν μεγαλη προσπαθεια κ την αξιζαν.κουβεντα δεν ειπαν.δεν ξερω σε αντιθεση περιπτωση αν ειχαμε την ιδια συμπεριφορα απο τον ζοτς κ τους παιχτες του παναθηναικου βλεποντας τον ζοτς να ριχνει σποντες για την διαιτησια κ να θυμαται μια ταπα του μητσου στον ματσε στο δευτερο ματς που δοθηκε φαουλ.
kostasss28
ξερει κανενας που μπορω να βρω βιντεακια απο το ματς της τεταρτης?
Air Kef
Αν διαβαζες και κατι αλλο απο το τοπικ,θα ειχες δει διάφορα για βιντεο του αγώνα.

Η τελεία μπήκε 2 ποστ παραπάνω,αλλα μου φαίνεται οτι δν το καταλαβαίνουν καποιοι,με κανεναν τρόπο.
thrylos7
Θεωρώ πως η διαφορά των δύο ομάδων δεν είναι τόσο μεγάλη. Η ψυχολογία πράγματι παίζει σημαντικό ρόλο. Τ' ότι όμως ωφελεί τον Ολυμπιακό δε σημαίνει απαραίτητα ότι αυτή είναι η αιτία που η ομάδα παρουσιάζει αυτό το πρόσωπο. Θα έλεγα καλύτερα ότι αυτή είναι η αφορμή. Αν δεν είχε τη δυνατότητα, όσο καλή ψυχολογία και να είχε ο Ολυμπιακός (λόγω του ότι ήταν και είναι αουτσάιντερ) δε θα κατάφερνε να εμφανίσει αυτό το πρόσωπο. Απλά, πλέον, πλησιάζει στα επίπεδα που ονειρευόμασταν στην αρχή της χρονιάς. Αυτή είναι η πραγματική αξία του Ολυμπιακού (αν και είμαι της άποψης ότι δεν έχει παίξει, ούτε θα το καταφέρει φέτος - χε, 1 ή 2 παιχνίδια έμειναν εξάλλου - στο 100%).

Από εκεί και πέρα, πράγματι, αυτός δεν είναι ο πραγματικός Παναθηναϊκός. Το βάρος του φαβορί έχει επηρεάσει.. Αλλά μόνο αυτό; Δηλαδή η ψυχολογία φταίει που ο Σισκάουσκας δεν έχει σταματήσει σχεδόν καμιά φορά το πρώτο βήμα του Ματσιγιάουσκας κι έτσι χάνει όλες τις προσωπικές του μονομαχίες; Ή που ο Μπατίστ δέχθηκε φετινό ρεκόρ τριπόντων από τον Μπουρούση (δεν το λέω διόλου υποτιμητικά για τον Μπουρούση, εξάλλου "το' χει" το παλικάρι), ενώ δεν κατάφερε να παίξει άμυνα ούτε στον κοντύτερο Μάτσε, στα 6,25μ. τη στιγμή που επιθετικά "αλώνιζε"; Σημαντικό κομμάτι το ψυχολογικό, του αλλοιώνει πράγματι την εικόνα, σ' αντίθεση με τον Ολυμπιακό, που απλώς του επιτρέπει να δείξει το πραγματικό του πρόσωπο, αλλά από εκεί και πέρα υπάρχουν κι άλλοι παράγοντες. Η βελτίωση του Ολυμπιακού είναι ο σημαντικότερος από αυτούς. Τόσο επιθετικά, όσο αμυντικά έχει δημιουργήσει μεγάλα προβλήματα στους πράσινους, λόγω της αγωνιστικής του βελτίωσης.

Επίσης, είναι ελαφρώς οξύμωρο το γεγονός πως ο Παναθηναϊκός είναι πιο χαλαρός σε ματς που δεν είναι "ζωής ή θανάτου" κι έτσι γνωρίζει τις ήττες (Ολυμπιακός, Παρτιζάν κοκ, τη Μάλαγα δε τη βάζω μέσα) κι από την άλλη, όταν τα ματς έχουν αυτό το χαρακτηρισμό, δε μπορεί να σταθεί στο ύψος των περιστάσεων, λόγω του χαρακτηρισμού ως φαβορί (κάτι που δεν έγινε στον ημιτελικό του F4). Δε διαφωνώ απαραίτητα μ' αυτό, ή καλύτερα, συμφωνώ εν μέρει (πιστεύω δηλαδή ότι ισχύουν ως ένα βαθμό), απλά θέλω να δείξω πως, άνθρωποι είναι κι αυτοί, θνητή ομάδα είναι και όχι η Dream Team για να εξαρτώνται όλα από αυτούς.
enypnio
καλά φυσικά και δεν είναι η Ντρίμ Τίμ και ούτε νομίζω οτι κανένας ... έχει τέτοιες αυταπάτες.
Αδυναμίες κάθε ομάδα έχει όποια ομάδα και να βρείς θα έχει αδυναμίες.
τα προβλήματα του πάο είναι λίγο πολύ γνωστά
το πρόβλημα στον άσσο όταν κάνει φάουλ ο διαμαντίδης η όταν πρέπει να πάρει ανάσες
η αμυντική ανυπαρξία του βούγιανιτς
η αστάθεια του Σάνυ (που είναι και τραυματίας για να τα λέμε όλα)
ο Σισκάουσκας κάνει κάποιες τραβηγμένες ενέργειες γενικώς ταλαιπωρεί την μπάλα λίγο παραπάνω (αλλά ο άνθρωπος είναι πολύ ντεφορμέ αυτή την στιγμή και είναι κρίμα να κρίνετε δεν το αξίζει)
το ότι ο Ομπράντοβιτς δεν μπορεί τους ψηλούς και άχαρους κ.τ.λ

απλά αυτά τα προβλήματα κατάφερναν γενικώς να καλύπτονται στην διάρκεια της χρονιά με διάφορους τρόπους με ομαδική δουλειά με πάθος με καλή ψυχολογία με χίλια δυο

επίσης είναι φανερή η δυσκολία του παναθηναϊκού σε παιχνίδια που παίζονται στο ξύλο όσες φορές τον έπαιξαν έτσι όποιες ομάδες τα βρήκε σκούρα (πανιώνιος στο εντός της κανονικής περιόδου, μαρούσι στην κανονική περίοδο ολυμπιακός στο οακά την κανονική περίοδο) που ήταν φορμαρισμένος ο παναθηναικός

το ίδιο και ο ολυμπιακός έχει προβλήματα τα ίδια που είχε από την αρχή της χρονιάς απλά τώρα καταφέρνει να τα καλύπτει και να αναδυκνύει τα καλά του στοιχεία

ο άκερ είναι το ίδιο άπειρος και επιπόλαιος ειδικά εκτός έδρας
ο ντόμερκατ ασταθής όχι μόνο από παιχνίδι σε παιχνίδι αλλά και από περίοδο σε περίοδο
ο βασιλόπουλος ο μπουρούσης και ο ζίτσιτσ είναι ποιό άπειροι από τους αντίστοιχους του παναθηναικού παρόλο που υπερτερούν σε φυσικά προσόντα
ο ολυμπιακός έχει πλει μαικερ όσο και ο παναθηναικός όταν ο διαμαντίδης είναι στον πάγκο
ο Σόφο αντέχει στην καλύτερη 10 λεπτά κ.τ.λ

ουτώς η άλλως και ο ολυμπιακός όσους κούρασε από την αρχή της χρονιάς με εξέρση τον Πεν που όλοι έχουν κάτσει στα πλέι οφσ (παράδειγμα ο ζίτσιτς)

επίσης ο ολυμπιακός ξεκούρασε παίχτες από τις εμπάθιες του πίνι αναγκαστικά όλοι οι παίχτες του ολυμπιακού πλήν του πεν του ζίτσιτσ και του άκερ στην κανονική περίοδο περάσανε μια κρίση παρκαρίσματος από τον Πίνι

πχ ο Μπουρούσης άργισε πολύ να δει το φως του ήλιου η ο βασιλόπουλος υπήρχαν παιχνίδια που έβλεπε πολύ ώρα πάγκο ο στακ λόγο ταυματισμού έχει ανάσες
ο μάτσε επίσης

ο Σόφο εχεί αναληθεί δεώντος σε άλλα τόπικ

ο χαρίσης και ο παπαμακάριος μεχρί να πατήσουν παρκέ ιδρώσαμε κ.τ.λ κ.τ.λ άρα αναγκαστικά λόγω κακής όλη την χρονιά χρήσης του πάγκου από τον γκέρσον πολύ παίχτες παρκαρίστικαν για μεγάλα διαστήματα οπότε είναι φυσικό να είναι πιο ξεκούραστη

για τον πενν ας μιλήσει η εργοφυσιολογία αν και αυτουνού του έδωσε μια βδομμάδα ρεπό να ξεπεράσει ψυχολογικά το βρισίδι που έτρωγε στο σεφ επισης και αυτό κλάταρε μέσα στην σεζόν και σωματικά και ψυχολογικά

από την άλλη ο παναθηναικός που θεωρητικά έχει πιο μεγάλο ροτέισον από τον ολυμπιακό στιρίχτηκε σε περισσότερους παίχτες από τον Ολυμπιακό αλλά τους κούρασε πιο πολύ συνολικά

για παράδειγμα τους ψηλούς παίχτες που δεν κούρασε όλη την χρονιά δεν τους βλέπω και τόσο ντεφορμέ και κουρασμένους όπως τους περιφεριακούς

άρα είναι άκυρο να γίνονται συγκρίσεις για ατομική αξία παιχτών χωρίς να έχουμε στα χέρια μας συγκεκριμένα εργομετρικά δεδομένα

όσο για το άγχος και οι δυο ομάδες έχουν άγχος ο πάο λογικά για τους λόγους που έχουν αναφέρει ΑΖ και ΑΝΑΖ αλλά και ο ολύμπιακος έχει άγχος και ο ολυμπιακός φοβάται να κερδίσει όσο τρελό κι αν σας φαίνετε
thrylos7
Εγώ πάντως δεν έκανα τέτοια σύγκριση στο παραπάνω ποστ, αν κι έχω αναφερθεί σ' αυτό το θέμα κάποιες φορές μέσα στη χρονιά.

Σ' αυτό για την κούραση πάντως, το rotation του Ομπράντοβιτς ήταν τέτοιο ώστε να περιοριστούν όσο το δυνατόν περισσότερο τέτοια προβλήματα... Η Α1 βοηθάει πολύ σ' αυτό.

Από εκεί και πέρα, αυτά τα ..παρκαρίσματα, πέρα από ξεκούραση, συντείνουν στη δυσκολία απόκτησης καλού ρυθμού και φόρμας... Είναι σαν να λέμε ότι ένας απροπόνητος παίκτης είναι πιο επικίνδυνος από έναν προπονημένο.
enypnio
Ναί αλλά το συνολικό παραγόμενο έργο των παίχτών του παναθηναικού που παίζουν είναι μεγαλύτερο πλήν του ΑΚΕΡ του ΠΕΝ και του ΖΙΤΙΤΣ

επίσης ρόλο παίζει και ο μέσος όρος ηλικία

εξαίρεση είπαμε ο ΠΕΝ που είναι το θαύμα της εργοφυσιολογίας και το ότι πολοί παίχτες του παναθηναικού φάγανε και μουντομπάσκετ

δεν μπορείς να συγκρίνεις την φυσική κατάσταση του βασιλόπουλου που είναι 23 χρονόν παιδί με του ΣΙΣΚΑΟΎΣΚΑΣ
thrylos7
QUOTE
Ναί αλλά το συνολικό παραγόμενο έργο των παίχτών του παναθηναικού που παίζουν είναι μεγαλύτερο πλήν του ΑΚΕΡ του ΠΕΝ και του ΖΙΤΙΤΣ


Μα αυτό δεν είναι απαραιτήτως καλό για τον Ολυμπιακό και κακό για τον Παναθηναϊκό όπως είπα...

Εντάξει, η ηλικία είναι κάτι στάνταρ, δε μπορείς να το αλλάξεις. Επιλογές στην αρχή της χρονιάς είναι.
Κι εσύ, γιατί διαλέγεις τον Βασιλόπουλο και όχι τον Σοφοκλή; wink.gif

Πλεονέκτημα γενικά πάντως, δεν έχει ο νεαρός παίκτης, αλλά αυτός που βρίσκεται στα 28-30 του χρόνια.
enypnio
re paidi mou den eipa oti tou olimpiakou koimontousan se ratza oli tin xronia episis stis proponiseis "theoritika" kataponountai to idio oles oi omades kanenas den einai aproponitos kai o paixtis pou einai ston pagko einai ana pasa stigmi se etoimotita na prosferei an tou zitithei ara se kamia periptosi den einai aproponitos (oloi ti hronia akoma kai o barlos einai kanonikota proponimenos opos einai kai xanthopoulos kai o sakota kai panikolaou)

otan leo tous parkare den enoow oti tous esteile spiti tous i gia volta sto pasalimani

episis apo tin arhi ton play offs kai meta o olympiakos exei mpeis se poly kalous rithmous proponisis pragma pou voithaei olous tous paixtes na vroune ton rythmo tous
thrylos7
QUOTE
Από εκεί και πέρα, αυτά τα ..παρκαρίσματα, πέρα από ξεκούραση, συντείνουν στη δυσκολία απόκτησης καλού ρυθμού και φόρμας... Είναι σαν να λέμε ότι ένας απροπόνητος παίκτης είναι πιο επικίνδυνος από έναν προπονημένο.


Παρεξήγησες βρε (και με το δίκιο σου όπως το γράφω, μέχρι κι εγώ μπερδεύομαι τώρα!)! Αυτό ήταν παρομοίωση... "απροπόνητοι" ήταν οι παίκτες του Ολυμπιακού, επειδή δεν έπαιζαν στους αγώνες, δεν είχαν ενεργό συμμετοχή, σ' αντίθεση με τους "προπονημένους" του ΠΑΟ, που είτε με λιγότερο, είτε με περισσότερο χρόνο είχαν αποκτήσει ρυθμό και φόρμα, πέρα δηλαδή από τις προπονήσεις. Καλές οι προπονήσεις, αλλά μάλλον μετρούν περισσότερο οι αγώνες.

Το παράδοξο είναι ότι ο Ολυμπιακός στους τελικούς χρησιμοποιεί στον ίδιο βαθμό τον πάγκο του με Παναθηναϊκό, αν όχι σε μεγαλύτερο.

Καλά, όσον αφορά τις προπονήσεις του Ολυμπιακού, δε μπορούμε να είμαστε σίγουροι για τίποτα! biggrin.gif
enypnio
allos enas logos pou oi paixtes einai pio xekourastoi kai giati to theoritika einai entos eisagogikon smiley.gif

telos panton an apo tin eikona pou vlepeis sta match vlepeis ton olympiako pio kourasmeno?

ok den tha prospathiso na se peiso ego vlepo enan olympiako na paizei me to gkazi patimeno kai enan panathinaiko na psiloagkomahaei

gia tin aitia ypethese oti thes

ama thes mporeis na ypotheseis oti to kanei kai epitides gia na aposintonisei ton kosmo kai na min katalavei poso xeiroteri omada einai apo ton olympiako
AZ1980
Θεωρώ πως ο Παναθηναικός στο πρώτο παιχνίδι ήταν σαφώς καλύτερος από τον Ολυμπιακό και στο δεύτερο επίσης ήταν πιο καλός για 3 δεκάλεπτα.

Στο 4ο δεκάλεπτο του 2ου αγώνα είχαμε την αδυναμία του να ανταποκριθεί στην απρόσμενη για τον ίδιο(κακώς, έπρεπε να το περιμένει) επιμονή του Ολυμπιακού στο physical game και στην αποπροσανατολιστική και επίσης απρόσμενη (και τα δυο αυτό κακώς δεν είχαν προβλεφθεί, ήταν ηλίου φαεινότερον πως θα συνέβαιναν) διαιτητική ατιμωρησία.

Αυτό το δεκάλεπτο και η επίκράτηση του Ολυμπιακού που ήρθε μέσα από αυτό άλλαξε τελείως την ψυχολογία των τελικών, "έσπασε τοντσαμπουκά" του ΠΑΟ και οδήγησε τις δυο ομάδες σε ένα 3ο τελικό εξαιρετικά ειδικών ψυχολογικών συνθηκών. Ένα τελικό τον οποίο ο ΠΑΟ, φορτωμένος με ασύλληπτο άγχος, ήταν σχεδόν απίθανο να τον κερδίσει στην περίπτωση που το παιχνίδι θα πήγαινε πόντο πόντο, είχα πριν τον αγώνα τονίσει πόσο δύσκολο θα ήταν αυτό. Σχεδόν απίθανο. Και πράγματι οι πράσινοι πήραν μια νίκη που μπορεί κάλλιστα να αποδοθεί εξ' ολοκλήρου στο ...άστρο του, δηλαδή στη λάμψη όχι μόνο κάποιων παικτών του ατομικά, αλλά της ευνοική του τύχη. Και είναι από τις λίγες περιπτώσεις στο αγαπημένο μου άθλημα που δεν μπορώ παρά να δεχτώ την καθοριστική συμμετοχή του παράγοντα τύχη.

Η ψυχολογική πίεση είναι που καθόρισε την φοβισμένη, απελπισμένη, και άρα λιγότερο αποτελεσματική εκδοχή του ΠΑΟ που είδαμε την Τετάρτη.

Η κούραση σίγουρα υπάρχει, και με βεβαιότητα μπορεί να πει κανείς ότι δυσκολεύει τα πράγματα για τον ΠΑΟ κι άλλο, αλλά οι δυσκολίες πρωτογενώς ΔΕΝ οφείλονται σε αυτή, και ο ρόλος της έχει νομίζω στις αναλύσεις σας υπερτιμηθεί.

Σίγουρα, ο Ολυμπιακός προπονείται 2 μήνες τώρα με την προοπτική να είναι σε μέγιστη φόρμα αυτή την περίοδο, κατά τη διάρκεια της οποίας αναγκαστικά, και λόγω του ...υποχρεωτικού peak της απόδοσης του ΠΑΟ στο φ4, οι πράσινοι υστερούν κάπως σε ψυχική και φυσική ετοιμότητα. Αλλά τίποτα από όλα αυτά δε θα είχε επηρεάσει την εξέλιξη των τελικών αν δεν ερχόταν εκείνη η νίκη έδρας του Ολυμπιακού, σε εκείνο το σημείο ανατράπηκαν οι ψυχολογικές ισορροπίες των τελικών και δημιουργήθηκαν οι συνθήκες για να χάσει ο ΠΑΟ την πίστη και την αυτοσυγκέντρωσή του, με όλους αυτούς τους μηχανισμούς να επιταχύνονται από την κόπωση, που υπήρχε μεν, αλλά τότε βγήκε πραγματικά στην επιφάνεια.

Πείτε μου, αν ο ΠΑΟ δεν είχε καταρρεύσει έκπληκτος και απροετοίμαστος στο πέρασμα της "λάβας" του 4ου δεκαλέπτου στο ΣΕΦ, και είχε πάρει το παιχνίδι, διατηρώντας την πνευματική του ισορροπία και οδηγώντας τον Ολυμπιακό σε τρίτο τελικό υπό το άγχος του εφιάλτη που λέγεται δεύτερο sweep σε δυο χρόνια, πιστεύετε πως ο τρίτος τελικός θα είχε την ίδια εικόνα με αυτήν που τελικά απέκτησε? Δε νομίζω να το πιστεύετε, και βλέπετε μέσα από αυτή την απλή και λογική υπόθεση ποιός είναι ο παράγοντας που πρωταγωνίστησε στο θρίλερ της Τετάρτης...
enypnio
ego gia tin psihologia simfono apolita an kai nomizo oti kai o olympiakos exei aghos kai einai kai enas apo tous logous pou ehase kai to match pera apo tin tyxi tou panathinaikou pou einai exofthalmi

einai merika match as poume pou einai san na min thelei mia omada na antexei to varos tis nikis kai katavalete apo aghos
xaraktiristiko paradeigma o imitelikos tis elladas me tin gallia pou oi paixtes tis horas pou me filoxenei ekanan oti pernouse apo to xeri tous gia na apofygoun ton thriamvo nai den yparhei kanenas anthropos pano stin gi pou tha pei oti valto agori mou den ofeilete stin tihi alla gia na exeis to dikaioma stin tihi prepei o antipalos na sto dosei

oloi vevaia otan ena match krinete apo tyxi tha stathoun stin tixi kai oxi ston fobo gia tin niki gi auto sto OAKA eidika kata tin diarkeia tis paratasis eida 2 omades pou pragmatika sinagonizotan i mia tin alli sto pia fovate perisotero na kerdisei

alla ki olympiakos otan briskete ligo prin apo to thayma aghonete kai den to pragmatopoiei einai apolyta katavevlimenos apo to aghos pou exei kathe anthropos na fanei antaxios ton peristaseon.
isos o olympiakos ekeines tis stigmes na einai akoma pio aghomenos apo ton panathinaiko pou paizei me to enstikto tis aytosyntirisis se olokliro to match kai den exei tipota na hasei para ena hameno match
PARISINOS
Εγω διαφωνω οτι ο ΠΑΟ σταθηκε τυχερος στο 3ο ματς.
Βεβαιως και η τυχη επαιξε ρολο , μιας και στον αθλητισμο χωρις τυχη δεν κανεις τιποτα, αλλα δεν θεωρω οτι η τυχη ηταν ο καταλητικος παραγοντας που εκρινε το ντερμπυ.

Πρωτον γιατι ο ΠΑΟ ηταν που 50 δευτερα πριν απο το τελος προηγουνταν με 4 και ειχε και την μπαλα. Το παιχνιδι πηγε παραταση επειδη ο ΠΑΟ εκανα λαθη στο τελος. Αν καποιος ηταν τυχερος ηταν ο ΟΣΦΠ που ευτυχησε να χασει ο μπετσι μια βολη, οταν ειναι παιχτης του 85 τις εκατο στις βολες.

Ο ΠΑΟ γυρισε το παιχνιδι στο διαστημα 34-37 , με καλη αμυνα και σωστες επιλογες, πραγμα που δεν οφελεται στην τυχη. Ισως να οφειλεται στο στρεσ των παιχτων του ΟΣΦΠ, ισως στον ενστικτο της αυτοσηντηρησης, ισως επειδη εχει μεγαλους παιχτες, παντως στην ΤΥΧΗ δεν οφειλεται.

Τωρα για την παραταση, βεβαιως και ειχε σχετικα τυχη αφου για να κερδισεις μια παραταση που ειναι σαν διαδικασια πεναλτυ, χρειαζεσαι τυχη, ιδιως μαλιστα οταν σε καποια στιγμη ο ΟΣΦΠ εδειχνε να παιρνει τα ηνια, αλλα δεν εχω καταλαβει γιατι το σουτ του μπατιστ θεωρειται τυχερο.
Ο μπατιστ ενα ενας παιχτης που παλια επαιζε τριαρι, και που σε μερικα παιχνιδια βαραγε μεχρι και 5-6 τριποντα με καλα ποσοστα. Δεν ειναι να πεις οτι το εβαλε ο τομασεβιτς η ο γιαφτοκας. Δηλαδη γιατι δεν λεμε οτι τα 4/5 του μπουρουση ηταν επισης τυχερα? Σχετικα ελευθερος ηταν μαικ, ε σουταρε και μπηκε. Ναι ηταν κρισιμο σουτ, και ο παο ηταν και σχετικα τυχερος γιατι ηταν ματς μπολ, αν δεν εμπαινε, τελειωνε το παιχνιδι, αλλα ενταξει τοσα κρισιμα ειχε γλυτωσει ο ΟΣΦΠ, ε δε γινοταν καποιο θα εμπαινε.
Για τη μονη φαση που οφειλω να ομολογησω οτι επαιξε ρολο η τυχη, ειναι η τελευταια με το επιθετικο ριμπαουντ, μιας και ο μητσος ηταν μονος μεσα στη ρακετα αναμεσα σε τεσσερις του ΟΣΦΠ, και ετυχε η μπαλα να παρει την μονη τροχια που τον ευνοουσε, δηλαδη να παει σχεδον αιρμπολλ και να καταλυξει σε ενα χαμηλο ριμπαουντ που σαφεστατα ευνοουσε τον διαμαντιδη.

Εκει ηταν μεν τυχερος ο ΠΑΟ , αλλα μην ξεχναμε οτι για να παρει ο μητσος το τυχερο ριμπαουντ, επρεπε ο τσαρτσαρης, που χθες ειχε 3/4 τριποντα μεχρι τοτε, να αστοχησει στο τριποντο , οντας τελειως ελευθερος.
Το οτι δεν μπηκε το σουτ, ειναι εκ των πραγματων ΤΥΧΗ του ΟΣΦΠ.

Για την τελευταια φαση λοιπον , γνωμη μου ειναι οτι ο ΠΑΟ ηταν τυχερος μεσα στην ατυχια του.
azannetop
Τύχη ή όχι του Παναθηναϊκού τα παιχνίδια είναι 2-1. Αν ο Παναθηναϊκός βελτιωθεί αισθητά στα ποσοστά του στα τρίποντα (ξεφύγει από το απογοητευτικό 28% του τρίτου τελικού), τρέξει μερικούς αιφνιδιασμούς, αλλάξει την μπάλα πιο γρήγορα στην επίθεση (σε σύγκριση με τον τρίτο πάντα τελικό) και θυμηθεί λίγο τις διεισδύσεις του περσινού Σπανούλη (όχι αποκλειστικά μπάσιμο Διαμαντίδη και split σε άλλο παίκτη αλλά ολοκλήρωση της φάσης με lay up) έχει πολλές πιθανότητες να νικήσει τον Ολυμπιακό μέσα στο ΣΕΦ ακόμα και αν ο Ολυμπιακός φτάσει την καλή απόδοση του τρίτου τελικού.
man10
Καθομουν και σκεφτομουν ποσα παιχνιδια εχουν παιξει οι παικτες του Παναθηναικου. Λοιπον εχουμε κα λεμε 5 ματς κυπελλου νομιζω και 26 στην κανονικη δειαρκεια της Α1 και 14+6+2+2=24 ματς στη Ευρωλιγκα και καμια 7-8 ολα τα φιλικα και 8 παιχνιδια μεχρι τωρα στα play offs και αν προσθαισει κανεις και τους αγωνες που επαιξαν οι διεθνεις τον Σεπτεμβριο στην Ιαπωνια,βγαινει ανα αθροισμα................................................................
.................................................................................
.................................................................................
..............................................................

Ποσο λετε? 26+5+24+8+8=71 παιχνιδια για τους μη διεθνεις


Για τους διεθνεις απο τον περασμενο Αυγουστο μεχρι τωρα ειναι



71+ 15(με την εθνικη σε μουντομπασκετ και φιλικα)= 86 παιχνιδια με μονη ουσιαστικη διακοπη αυτη μετα απο το Μουντομπασκετ. sad.gif laugh.gif
AZ1980
QUOTE(enypnio @ Jun 15 2007, 06:40 AM) *
ego gia tin psihologia simfono apolita an kai nomizo oti kai o olympiakos exei aghos kai einai kai enas apo tous logous pou ehase kai to match pera apo tin tyxi tou panathinaikou pou einai exofthalmi

einai merika match as poume pou einai san na min thelei mia omada na antexei to varos tis nikis kai katavalete apo aghos
xaraktiristiko paradeigma o imitelikos tis elladas me tin gallia pou oi paixtes tis horas pou me filoxenei ekanan oti pernouse apo to xeri tous gia na apofygoun ton thriamvo nai den yparhei kanenas anthropos pano stin gi pou tha pei oti valto agori mou den ofeilete stin tihi alla gia na exeis to dikaioma stin tihi prepei o antipalos na sto dosei

oloi vevaia otan ena match krinete apo tyxi tha stathoun stin tixi kai oxi ston fobo gia tin niki gi auto sto OAKA eidika kata tin diarkeia tis paratasis eida 2 omades pou pragmatika sinagonizotan i mia tin alli sto pia fovate perisotero na kerdisei

alla ki olympiakos otan briskete ligo prin apo to thayma aghonete kai den to pragmatopoiei einai apolyta katavevlimenos apo to aghos pou exei kathe anthropos na fanei antaxios ton peristaseon.
isos o olympiakos ekeines tis stigmes na einai akoma pio aghomenos apo ton panathinaiko pou paizei me to enstikto tis aytosyntirisis se olokliro to match kai den exei tipota na hasei para ena hameno match




Είσαι απόλυτα μέσα. ΑΚΡΙΒΩΣ έτσι, αυτός ο φόβος πριν το θρίαμβο αποτελεί παραδοσιακά το νο1 ψυχικό εμπόδιο για κάθε αουτσάιντερ, και ενεργοποιείται ΜΟΝΟ στα τελευταία λεπτά του αγώνα, όταν η επιτυχία μοιάζει να πλησιάζει με ταχύτητα. Τότε είναι που το αουτσάιντερ, που ως εκείνη τη στιγμή δεν είχε να χάσει πολλά, τουλάχιστον όχι τόσα όσα το φαβορί, αρχίζει να συνειδητοποιεί πως πλέον έχει πολλά να απωλέσει αν κάτι δεν πάει καλά, γιατί η νίκη πλέον έχει πια ψυχικά μεταβληθεί από ευσεβής πόθος σε κεκτημένο του, τη νιώθει δική του...

Θεωρώ πως τα 2 ποστς μας αλληλοσυμπληρώνονται, και μαζί συνθέτουν το προφίλ του μεγάλου αγώνα στο πνευματικό επίπεδο, στο επίπεδο δηλ που επέβαλε την κυριαρχία του ως ρυθμιστικό κάθε λεπτομέρειας σε αυτό το παιχνίδι, μαζί με την τύχη και τα ατομικά ταλέντα κάποιων παικτών. Ομαδικές λειτουργίες, συστήματα, κούραση, όλα αυτά έπαιξαν δευτερεύοντα ρόλο, έγινε μια άγρια μάχη επιβίωσης, πέρα από τη συνειδητή λογική, ένας πραγματικός πόλεμος ενστίκτου αυτοσυντήρησης.

Γι' αυτό και το ματς αυτό ήταν πολύ πολύ ξεχωριστό. Όχι για την ποιότητά του, αλλά για την σπάνια άγρια ομορφιά του, με τις ψυχοσυνθέσεις των παικτών να σπρώχνονται στα όριά τους σε κάθε φάση... blove.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.