Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Σχολες Μαγειρικης
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα αποδυτήρια > Γενικά κι αόριστα
kostasvc15
Στο στρατο πηρα ειδικοτητα μαγειρα (δε γλιτωσα τπτ),περασα απο σπαρτη,γυθειο εκανα καποια ελαχιστα μαθηματα και πηρα πτυχειο..αργοτερα μπηκα μαγειρια και μπορω να πω οτι εμαθα,οχι τρελα πραγματα αλλα ξερω αρκετα..
Λεω τη μαγειρικη να την συνεχισω ως επαγγελμα αλλα πιστευω θα μου χρειαστει μια σχολη..

Εχει σπουδασει κανεις μαγειρικη;
Ξερετε αν υπαρχουν δημοσιες σχολες μαγειρικης;Ή ποιες ειναι οι καλυτερες ιδιωτικες που να μην παιρνουν 6.000 το χρονο..;
Το πτυχειο του στρατου μετραει ή ειναι παπατζα και αυτο;



dizzy_fingers
Είναι ο αδερφός μου μάγειρας.

Δημόσια ΙΕΚ υπάρχουν απ'όσο ξέρω αλλά δε μπορώ να σου πω τί είναι καλύτερο, δημόσιο ή ιδιωτικό. Για την ιστορία ο αδερφός μου είχε ξεκινήσει ήδη να δουλεύει κι απλά σπούδασε στο palmie bistro.
Αυτό που μετράει, όμως, όπως σε κάθε δουλειά δεν είναι το τί σχολή θα τελειώσεις αλλά το πώς θα δουλέψεις αφού τελειώσεις.

Κι όπως θα έχεις καταλάβει ήδη θα έχεις πολλή δουλειά, ταξίδια και ορθοστασία.

Καλά κουράγια smile.gif.
PanosIlio
QUOTE(kostasvc15 @ Jan 14 2010, 03:03 ) *
Στο στρατο πηρα ειδικοτητα μαγειρα (δε γλιτωσα τπτ),περασα απο σπαρτη,γυθειο εκανα καποια ελαχιστα μαθηματα και πηρα πτυχειο..αργοτερα μπηκα μαγειρια και μπορω να πω οτι εμαθα,οχι τρελα πραγματα αλλα ξερω αρκετα..
Λεω τη μαγειρικη να την συνεχισω ως επαγγελμα αλλα πιστευω θα μου χρειαστει μια σχολη..

Εχει σπουδασει κανεις μαγειρικη;
Ξερετε αν υπαρχουν δημοσιες σχολες μαγειρικης;Ή ποιες ειναι οι καλυτερες ιδιωτικες που να μην παιρνουν 6.000 το χρονο..;
Το πτυχειο του στρατου μετραει ή ειναι παπατζα και αυτο;


Ξεκινάω και σου απαντάω στο τελευταίο που ρωτάς, όχι το χαρτί του στρατού δεν μετράει μία και πουθενά. Από το στρατό κράτα μόνο τις εμπειρίες και τις φιλίες smile.gif Μπορεί και για προϋπηρεσία να μην το μετράνε μερικοί, μόνο αν ήσουν σε καμιά λέσχη αξιωματικών να το αναφέρεις σε κάποιο βιογραφικό μιας και οι λέσχες λειτουργούν σαν μικρά εστιατόρια.

Βασικά σου μιλάω εκ πείρας καθώς έχω τελειώσει τη Le Monde (ιδιωτική σχολή) το 2000 και δούλεψα για λίγο καιρό σαν μάγειρας, βέβαια εμένα δεν μου άρεσε το επάγγελμα, για να είμαι ειλικρινής δεν μου άρεσαν οι συνθήκες τις οποίες βρήκα και έπαψα να δουλεύω σαν μάγειρας το 2003, αλλά μην σε επηρεάσω εγώ, το 70-80 % των συμμαθητών μου δουλεύει ακόμα και είναι ΟΚ με την επιλογή τους.

Από κει και πέρα καταρχάς να το κοιτάξεις για τις ΣΤΕ (Σχολές Τουριστικών Επαγγελμάτων) του ΕΟΤ http://www.otek.edu.gr/gr/2train.htm#cook. Από όσο θυμάμαι είναι αξιόπιστες, σεβαστές στο χώρο, δίνουν σίγουρα 100% αναγνωρισμένο χαρτί από το κράτος και μετράνε και κάτι παραπάνω σαν όνομα στην πιάτσα.

Από και και πέρα από ιδιωτικές καταρχάς θα σου έλεγα τη Le Monde που έβγαλα κι εγώ, http://www.lemonde.edu.gr/, εγώ τότε ήμουν αρκετά ικανοποιημένος. Άλλη σχολή η Chef d’ Oeuvre http://www.chefdoeuvre.gr/web/ που την έβγαλε ένας συμμαθητής μου από το δημοτικό και ήταν ευχαριστημένος. Άλλη σχολή είναι και η Alpine http://www.alpine.edu.gr/ η οποία στις μέρες μου θεωρούνταν κορυφή αλλά πανάκριβη.

Από κει και πέρα υπάρχουν και τα ΙΙΕΚ Δομή, Ξυνή κτλ τα οποία δεν ξέρω αν είναι καλά ή όχι, ο μόνος μου ενδοιασμός είναι πως αυτά τα ΙΙΕΚ δεν είναι εξειδικευμένα στα Τουριστικά Επαγγέλματα, από την άλλη μπορεί και να είναι και καλά αλλά δεν ξέρω καθόλου.

Εννοείται πως θα πρέπει να πας από τις σχολές να σου κάνουν μια ξενάγηση στα εργαστήρια και στους χώρους, πολύ βασικό αυτό. Να δεις μπας και μπορείς να μιλήσεις με κανένα σεφ από τις σχολές, να δεις και τι άνθρωποι είναι αυτοί που θα σε διδάξουν.

Το πιο σημαντικό από όλα αυτά είναι οι γνωριμίες που θα κάνεις και το πως θα τις αξιοποιήσεις.

Βασικό είναι και το που θα κάνεις την πρώτη σου πρακτική (αν επιλέξεις να κάνεις, καθώς είναι εργασία κανονικά αλλά με μισθό εκπαιδευομένου, τίποτα δηλαδή, εγώ το '99 έπαιρνα 80.000 δρχ το μήνα, για 4 μήνες, 6 μέρες τη βδομάδα, 8ωρο minimum). Γιατί συνήθως στην πρώτη πρακτική σε στέλνουν σε καλά ξενοδοχεία, μεγάλες μονάδες κτλ κτλ. Βέβαια μπορείς και να βρεις δουλειά μόνος σου, κανονική.

Ελπίζω να σε βοήθησα λιγάκι.
kostasvc15
Να σαι καλα..ευχαριστω πολυ για τη βοηθεια και το χρονο σου..
και εσενα Ντιζ...
Chef
QUOTE(kostasvc15 @ Jan 14 2010, 03:03 ) *
Στο στρατο πηρα ειδικοτητα μαγειρα (δε γλιτωσα τπτ),περασα απο σπαρτη,γυθειο εκανα καποια ελαχιστα μαθηματα και πηρα πτυχειο..αργοτερα μπηκα μαγειρια και μπορω να πω οτι εμαθα,οχι τρελα πραγματα αλλα ξερω αρκετα..
Λεω τη μαγειρικη να την συνεχισω ως επαγγελμα αλλα πιστευω θα μου χρειαστει μια σχολη..

Εχει σπουδασει κανεις μαγειρικη;
Ξερετε αν υπαρχουν δημοσιες σχολες μαγειρικης;Ή ποιες ειναι οι καλυτερες ιδιωτικες που να μην παιρνουν 6.000 το χρονο..;
Το πτυχειο του στρατου μετραει ή ειναι παπατζα και αυτο;


καλημερα απο λαμια. διαβασα το μηνυμα σου. υπαρχει μια σχολη επαγγελματικης μαγειρικης εδω στην πολη μου πολυ καλη, και με πολυ καλο ονομα στο χωρο. ονομαζεται le gourmet. και τα διδακτρα της ειναι περιπου 3500. και ο στρατος σιγουρα μετραει. το τηλ ειναι 22310 67312. νομιζω αξιζει να επικοινωνησεις.
panagosco
και στην καβάλα είναι η la maison de gourmet
antiion
Αν μπορει κανεις να μας πληροφορησει για καλες σχολες στην θεσσαλονικη θα βοηθουσε,,και αν γνωριζει κανεις να μου πει καποιος καποια γνωμη για δημοσια ιεκ μαγειρικης,,αν αξιζει να πας και βοηθανε..
salonicios70
QUOTE (kostasvc15 @ Jan 14 2010, 04:03 ) *
Στο στρατο πηρα ειδικοτητα μαγειρα (δε γλιτωσα τπτ),περασα απο σπαρτη,γυθειο εκανα καποια ελαχιστα μαθηματα και πηρα πτυχειο..αργοτερα μπηκα μαγειρια και μπορω να πω οτι εμαθα,οχι τρελα πραγματα αλλα ξερω αρκετα..
Λεω τη μαγειρικη να την συνεχισω ως επαγγελμα αλλα πιστευω θα μου χρειαστει μια σχολη..

Εχει σπουδασει κανεις μαγειρικη;
Ξερετε αν υπαρχουν δημοσιες σχολες μαγειρικης;Ή ποιες ειναι οι καλυτερες ιδιωτικες που να μην παιρνουν 6.000 το χρονο..;
Το πτυχειο του στρατου μετραει ή ειναι παπατζα και αυτο;


Καλησπερα φιλε, εγω τελειωσα στη LaChef πρων ΛΕΒΗ που βρισκεται Θεσσαλονικη. τελειωσα πρωτα ζαχαροπλαστικη και εκανα και τριτο ετος μαγειρικης. Εμεινα απολυτα ευχαριστημενος ειχαμε πολλα εργαστηρια , φιλικο περιβαλλον, δεν μας τσιγκουνευτηκαν ποτε τα υλικα και πηγαμε και τις εκπαιδευτηκες μας. Εγω πηγα στο Παρισι στη διεθνη εκθεση με τη Σεφ μας Αναστασιαδου και πηρα και εργαλεια με εκπτωση 50% και ενα φουρνο οπου και εξοπλισα την κουζινα του ξενοδοχειου μας.Εγω εμαθα για την το ξενοδοχειο μας αλλα και μαθητες παιρνω μονο της σχολης
Σου βαζω τη σελιδα αν και ειναι και στο fb , www.lachef.gr . Ελπιζω να σε βοηθησα.


This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.