Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Μεγαλύτερη Νίκη Εθνικής Ανδρών
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Εθνικές ομάδες
BasketZilla
Βλέποντας τις τελευταίες ημέρες για νιοστή φορά τους αγώνες του αξέχαστου Ευρωμπάσκετ 1987 , σκέφτηκα να ανοίξω αυτό το poll. Επέλεξα μια δωδεκάδα μεγάλων νικών της Εθνικής μας ομάδας (με ημερολογιακή σειρά) τις οποίες θεωρώ , κατά την προσωπική μου άποψη πάντα, ως τις σημαντικότερες ώστε να γίνει μια επιλογή για το ποία θεωρούμε ως την μεγαλύτερη μέρα στην ιστορία της Εθνικής.
Προσωπικά , θεωρώ ως μεγαλύτερη νίκη στην ιστορία της Εθνικής τον ημιτελικό του Ζάγκρεμπ με το απίστευτο 45άρι του Νικ.
Το Ευρωμπάσκετ του 1987 είναι η μεγαλύτερη έκπληξη στην ιστορία των ομαδικών αθλημάτων μεν και η νίκη της Σαιτάμα ένας πραγματικός άθλος, αλλά αυτό το μάτς είχε πιστεύω μεγαλύτερο βαθμό δυσκολίας και από τα 2 παραπάνω (το 2006 άλλωστε δεν κάναμε και τίποτα ακατόρθωτο , τον Λεμπρόν νικήσαμε ....)
pinkfloyd
Ελλάδα - Σοβιετική Ένωση 103 - 101, 14/06/1987, Ευρωμπάσκετ 1987
Το παιχνιδι με τις ΗΠΑ το 2006 βρωμάει.
Magnus92
Βασικα, νομιζω πως θελει λιγο διευκρυνιση ως προς τι θεωρειται "μεγαλυτερη" νικη...

Μεγαλη εκπληξη ο τελικος του '87, μεγαλος αθλος η νικη επι των ΗΠΑ, μεγαλες ανατροπες με Γαλλια και Σλοβενια ( καλα αυτο μπορει να θεωρηθει και νορμαλ, την Σλοβενια ειχες απεναντυ σου tongue.gif ), και ενας εξερετικος τελικος, οπου κυριαρχησες ΠΛΗΡΩΣ σε ολα εναντυ των Γερμανων...

Μεγαλα ματς ολα αυτα...
D-Wade
Μεγαλύτερη η νίκη επί των Σοβιετικών το 87. Άλλαξε την ιστορία . . .Οι Αμερικάνοι ήταν ο κορυφαίος σε αξία αντίπαλος που νικήσαμε
ssoulliss
Μεγάλη νίκη είναι και ο "τελικός" με τους Γάλλους το 1987. Όπως μεγάλη νίκη είναι και επί του Παναμά το 1986,σηματοδοτώντας το πρώτο ματς της ιστοριάς μας στο Μουντομπάσκετ(53 πόντους ο Γκάλης). Σίγουρα ο τελικός του 1987 είναι η στιγμή που μας άλλαξε όχι μόνο σαν μπάσκετ αλλά και σαν έθνος. Σίγουρα η νίκη επί των Αμερικάνων στη Σαιτάμα αποτελεί μεγάλη έκπληξη! Όπως και ο τελικός του 2005,μαζί με τον ημιτελικό με τη Γαλλία είναι μεγάλες νίκες!

Εγώ θα ψηφίσω προημιτελικό του 2007 διότι αυτό σηματοδότησε τη μεγαλύτερη ανατροπή στην ιστορία του παγκόσμιου μπάσκετ,σε σημαντικό αγώνα, με αντίπαλους τους Σλοβένους βέβαια 77.gif ,με τις μεγαλύτερες εναλλαγές συναισθημάτων(βρισίδια και μετά πανηγύρια)...και φυσικά μένει στο μυαλό μας η περιγραφή του ανεπανάληπτου διδύμου της κρατικής τηλεόρασης(Κυρ-Βαγγέλης-Χατζή) και οι ατάκες που τους συνόδευαν!!! smiley.gif
belalik
Θεωρώ πως οι μόνες επιλογές είναι το 1987 ή το 2006 ..

Το πρώτο βάζει ουσιαστικά το μπάσκετ στη ζωή του μέσου Έλληνα, και αλλάζει άρδην το άθλημα σε πολλά επίπεδα στη χώρα. Όσοι θυμούνται την εποχή ξέρουν τι λέω, άρχισαν τα πιτσιρίκια να αγοράζουν μπάλες, να μπάινουν μπασκέτες σε σχολεία, μιλάμε για πολύ μεγάλη αλλαγή στο επίπεδο του αθλήματος. Επίσης, αποτελεί τη σημαντικότερη επιτυχία και καταξίωση σε επίπεδο εθνικής ομάδας για πολύ σημαντικούς παίκτες (Γιαννάκης, Φάνης κλπ) καθώς και για έναν από τους καλύτερους Έλληνες αθλητές γενικότερα, σίγουρα τον καλύτερο Έλληνα μπασκετμπολίστα μέχρι στιγμής, το Νίκο Γκάλη.

Εαν λοιπόν η ερώτηση ήταν ποια είναι η νίκη με την μεγαλύτερη σημασία για το άθλημα ή την εθνική Ελλάδος, ασυζητητί θα επέλεγα τον τελικό του Ευρωμπάσκετ 1987.


Επειδή όμως η ερώτηση αφορά την μεγαλύτερη νίκη της Εθνικής Ανδρών, δηλαδή (όπως το καταλαβαίνω εγώ) έχει μεγάλη σημασία το επίτευγμα της νίκης και μόνο, πιστεύω πως αυτή είναι η νίκη επί της πολύ ταλαντούχας και δυνατής Αμερικάνικης ομάδας το 2006. Το γιατί νομίζω δεν χρειάζεται εξήγηση ...


ΥΓ - Κάποιος παραπάνω λέει πως η νίκη με τους Αμερικάνους 'βρωμάει' .. (???)

Δηλαδή τι, ήταν στημμένο ??

Μην ακόυμε ότι ναναι .. Οι λόγοι της νίκης είναι προφανείς, και όχι ιδιαίτερα δύσκολοι.

Είχαμε πολύ καλή ομάδα, πάρα πολύ καλή για την ακρίβεια, με πολλούς εξαιρετικά ταλαντούχους παίκτες στο prime τους. Επίσης, έτυχε να βρεθούν πολλοί από αυτούς στη μέρα τους. Το κοουτσάρισμα του Γιαννάκη ήταν αποτελεσματικότατο, ενώ από την άλλη μεριά (και το έχω ξαναπεί, αφού έχω δει το παιχνίδι αρκετές φορές) το κοουτσάρισμα των Αμερικανών μέσα στο παιχνίδι είναι μέτριο στην καλύτερη .. Για να μην πω άθλιο. Επίσης, είναι φανερό πως μας βοήθησε και η τύχη (κάποια σουτ, βολές των Αμερικάνων κλπ) και οι Αμερικάνοι δεν μπόρεσαν να αντιδράσουν στο comeback, ή μάλλον προσπάθησαν να αντιδράσουν με λάθος τρόπο..

Τέσπα, μην τα πολυλογώ με ανάλυση του παιχνιδιού, το ξέρουμε όλοι απ'έξω πιστεύω. Η νίκη ήταν πεντακάθαρη, μπασκετική 100% σε ένα απολαυστικό παιχνίδι που ξεχείλιζε από ταλέντο.

Όταν λοιπόν είμαστε η μοναδική ομάδα που έχει κερδίσει αυτή την 'dream team', με παίκτες μέσα όπως ο Lebron, Wade, Howard, Anthony κλπ - ουσιαστικά ομάδα που αποτελείται από πρωτοκλασσάτους όχι απλά NBAers αλλά all-stars - ε, σαν επίτευγμα και single 'μεγαλύτερη νίκη' της εθνικής ανδρών μπάσκετ, σε καθαρά αθλητικό επίπεδο, νομίζω πως δεν μπορεί να υπάρξει άλλη, μέχρι στιγμής τουλάχιστον ...
BasketZilla
Επειδή ακόμη και για εμένα χρειάζεται μια διευκρίνιση το ερώτημα του poll, το σκεπτικό και η ουσία της ερώτησης είναι το ποια θεωρούμε ως τη νίκη με τον μεγαλύτερο βαθμό δυσκολίας.
Για το ποια είναι η σπουδαιότερη δεν νομίζω ότι χρειάζεται καν να συζητηθεί. Η νίκη στον τελικό του 1987 είναι ο μοναδικός αθλητικός αγώνας που είχε επιδράσεις τόσο στην ελληνική κοινωνία όσο ακόμα και στην οικονομία της χώρας μας. Για τον Ελληνικό επαγγελματικό αθλητισμό είναι το Big Bang, η στιγμή της δημιουργίας του εκ του μηδενός.
Quincy
QUOTE(BasketZilla @ Dec 10 2013, 15:17 ) *
Η νίκη στον τελικό του 1987 είναι ο μοναδικός αθλητικός αγώνας που είχε επιδράσεις τόσο στην ελληνική κοινωνία όσο ακόμα και στην οικονομία της χώρας μας.


Και στην βιομηχανία της μουσική αν ρωτήσεις τα Ημισκούμπρια laugh.gif

Δίνω την ψήφο μου στον ημιτελικό του Μουντομπάσκετ του '06 ως την δυσκολότερη νίκη μας.
Κάναμε το τέλειο παιχνίδι, ξεπέρασαν τον ευατό τους αρκετοί παίκτες μας για να κερδίσουμε πολύ δύσκολα μια μέτρια/κακή ομάδα και εμφάνιση των ΗΠΑ. Λέει πολλά για τη δυναμικότητα των 2 χωρών/ομάδων
sarounas
σε προγνωστικά, πριν ξεκινήσει ένας αγώνας νομίζω ότι τις λιγότερες πιθανότητες για νίκη θα είχαν ο ημιτελικός με την Σοβιετική Ένωση το 89, ο ημιτελικός με τις ΗΠΑ το 2006 και ο ημιτελικός με τους Ισπανούς το 2007.

από αυτές θα διάλεγα την νίκη με τους Ισπανούς το 2007 γιατί ήταν σαν να κερδίσαμε στον τελικό την ενωμένη Γιουγκοσλαβία στο Ζάγκρεμπ το 89 blink.gif

μετά θα έβαζα τον αγώνα με τις ΗΠΑ γιατί έγιναν εξωπραγματικά πράγματα, δεν μιλώ τόσο για το διάβασμα του αγώνα και την τρομερή αυτοπεποίθηση που είχε η ομάδα που είναι και θέμα ψυχολογίας όσο για την ξεκωλομάρα που είχαμε και ότί και απ όπου σουτάραμε έμπαιναν blink.gif

βέβαια και με τους τότε χρυσούς Ολυμπιονίκες Σοβιετικούς του Σαμπόνις και του Μαρτσουλιόνις αναμφισβήτητα τα μαγικά του Γκάλη θα μνημονεύονται για πάντα 77.gif

γενικά πάντως οι Εθνικές (1987-89 και 2005-07) θα μείνουν αξέχαστες στην μνήμες των μπασκετόφιλων
Zoys
QUOTE(sarounas @ Dec 12 2013, 00:11 ) *
σε προγνωστικά, πριν ξεκινήσει ένας αγώνας νομίζω ότι τις λιγότερες πιθανότητες για νίκη θα είχαν ο ημιτελικός με την Σοβιετική Ένωση το 89, ο ημιτελικός με τις ΗΠΑ το 2006 και ο ημιτελικός με τους Ισπανούς το 2007.

από αυτές θα διάλεγα την νίκη με τους Ισπανούς το 2007 γιατί ήταν σαν να κερδίσαμε στον τελικό την ενωμένη Γιουγκοσλαβία στο Ζάγκρεμπ το 89 blink.gif

Θα ήταν, εννοείς μάλλον, αν νικούσαμε.
Hakeem
QUOTE(sarounas @ Dec 12 2013, 00:11 ) *
σε προγνωστικά, πριν ξεκινήσει ένας αγώνας νομίζω ότι τις λιγότερες πιθανότητες για νίκη θα είχαν ο ημιτελικός με την Σοβιετική Ένωση το 89, ο ημιτελικός με τις ΗΠΑ το 2006 και ο ημιτελικός με τους Ισπανούς το 2007.

από αυτές θα διάλεγα την νίκη με τους Ισπανούς το 2007 γιατί ήταν σαν να κερδίσαμε στον τελικό την ενωμένη Γιουγκοσλαβία στο Ζάγκρεμπ το 89 blink.gif


εμμ, το 2007 χασαμε στον ημιτελικό. rolleyes.gif
sarounas
QUOTE(Hakeem @ Dec 12 2013, 11:18 ) *
εμμ, το 2007 χασαμε στον ημιτελικό. rolleyes.gif

όλοι ξέρουν (εκτός των Ισπανών βέβαια) ότι κερδίσαμε τότε wink.gif
Zoys
QUOTE(sarounas @ Dec 12 2013, 12:46 ) *
όλοι ξέρουν (εκτός των Ισπανών βέβαια) ότι κερδίσαμε τότε wink.gif

Όχι, δεν είμαστε στο topic της μεγαλύτερης σφαγής της Εθνικής. smiley.gif
sarounas
QUOTE(Zoys @ Dec 12 2013, 12:54 ) *
Όχι, δεν είμαστε στο topic της μεγαλύτερης σφαγής της Εθνικής. smiley.gif

smiley.gif

λέω ν ανοίξουμε και κανένα τέτοιο αφού δεν έχει μείνει και τίποτα άλλο ασχολίαστο..
jhantzop
Ελλάδα - Σοβιετική Ένωση 103 - 101, 14/06/1987, Ευρωμπάσκετ 1987

Άλλαξε την ιστορία του μπάσκετ στην Ελλάδα...


spiderP
Το 2006.
Σίγουρα δεν ήταν επαρκώς οργανωμένοι οι κατά τα άλλα σούπερ ταλαντούχοι αντίπαλοί μας και γι' αυτό η άμυνά τους έμπαζε, αλλά δεν μπορώ να το ξεχάσω. Το τρίποντο του Διαμαντίδη στον Λεμπρόν, την τάπα του στον Ντάνκαν, τις φάσεις με τον Σόφο, τα τρίποντα Τσαρτσαρή και Κακιούζη, ακόμη και τον Ντικούδη με τις αφύσικα γρήγορες εκτελέσεις του από μέσα. Τον Παπαλουκά να τρέχει και να τους ρίχνει δούλεμα...

Δεύτερη επιλογή είναι ο τελικός του 87, γιατί μας είχαν κατασκοπεύσει, είχαμε ήδη συγκρουστεί μαζί τους στους ομίλους, ενώ νικήσαμε δύο φορές και τους Γιούγκους, σε έναν όμιλο δύσκολο (οι θέσεις 1-4 καταλήφθηκαν από ομάδες του ομίλου μας!). Ήταν το επιστέγασμα ενός εξαίρετου τουρνουά.

Το 89 ήταν κυρίως η καλύτερη εμφάνιση του Γκάλη. Ανατριχιάζω που θυμάμαι πως 2 φορές μόρφασε όλο το ματς, όταν σε δύο φάουλ που του έγιναν απέτυχε να βάλει και το καλάθι. Είχε 3/5 με φάουλ ο αθεόφοβος. Ωστόσο δε νομίζω πως ήταν σε κάτι κατώτερη η νίκη αυτή από τα ματς του 2005 (Γαλλία) και 2007 (Σλοβενία).

Στη μνήμη μου έχει μείνει και μία ήττα, από τη Γερμανία το 2001. Ο Φώτσης μάρκαρε καλά τον Νοβίτσκι στο 1ο ημίχρονο, ενό στο 2ο ο Ντιρκ απλά συνέχισε επίμονα και έλαμψε. Ο Παπαλουκάς κατακρεουργήθηκε από τον τύπο για κάτι χαμένες βολές, παρά τα τρίποντα και το πάθος του, κάτι που με εξόργισε γιατί διαισθανόμουν την αξία του όντας λάτρης των στατιστικών και έχοντας υπόψη τα αφύσικα νούμερα που είχε με Πανιώνιο (μόνο ο Διαμαντίδης είχε να επιδείξει ανάλογα νούμερα).
North_gato
Χωρις ενδοιασμο θεωρωοτι η μεγαλυτερη νικη της εθνικης ηταν ο τελικος του Ευρωμπάσκετ 1987 με αντιπαλο τη Ρωσσια. Η νικη αυτη, περα απο το οτι χαρισε την πρωτη μεγαλη διακριση στην Ελλαδα, την καθιερωσε στον μπασκετικο χαρτη, και εκανε νικες επι αντιπαλων, που πριν εθεωρειτο κατορθωμα και αθλος να φαινονται φυσιολογικες. Χωρις αυτη τη νικη (αυτο βεβαια αντε να το αποδειξεις) δεν θα ειχαμε φτασει να κερδισουμε την ομαδα των ΗΠΑ..
colonel gomelsky
Ο τελικός του 87 κι αυτό γιατί σηματοδότησε και την είσοδό μας στο κλαμπ των μεγάλων. Όταν νικήσαμε αντίστοιχο μεγαθήριο (ΗΠΑ) το 2006, βρισκόμασταν ήδη στην ελιτ του παγκόσμιου μπάσκετ. Επίσης συνιστά κατά τη γνώμη μεγαλύτερη υπέρβαση από την άποψη της διαφοράς δυναμικότητας των δύο ομάδων.

Σόρυ προς τους φίλους που ψήφισαν τον ημιτελικό του 89, αλλά έλεος ρε παιδιά, λίγο τσίπα.... Από τις πιο χυδαίες διατησίες που έχουν γίνει σε μεγάλη διοργάνωση. Όχι γιατί ήθελαν να ευνοήσουν εμάς βέβαια, τους Γιούγκους ήθελαν να ευνοήσουν. Με την ΕΣΣΔ στον τελικό τίποτα δεν ήταν σίγουρο, εμείς γίναμε όπως ήταν αναμενόμενο το εύκολο θύμα.
T.W.Is.M.
QUOTE(colonel gomelsky @ Jul 15 2014, 20:37 ) *
Σόρυ προς τους φίλους που ψήφισαν τον ημιτελικό του 89, αλλά έλεος ρε παιδιά, λίγο τσίπα.... Από τις πιο χυδαίες διατησίες που έχουν γίνει σε μεγάλη διοργάνωση. Όχι γιατί ήθελαν να ευνοήσουν εμάς βέβαια, τους Γιούγκους ήθελαν να ευνοήσουν. Με την ΕΣΣΔ στον τελικό τίποτα δεν ήταν σίγουρο, εμείς γίναμε όπως ήταν αναμενόμενο το εύκολο θύμα.



Πως γινεται και ολες οι χυδαιες διαιτησιες εχουν τον ιδιο κοινο παρονομαστη...
Δε θυμαμαι τα σφυριγματα σε εκεινο το ματς, αν και το εχω κατεβασμενο, δεν εχω κατσει να το δω ποτε(μονο το 1989 live το ειχα δει).
Παντως αν και πρεπει να ψηφισα τη νικη επι των ΗΠΑ, νομιζω οτι και η νικη με τη Γαλλια το 2005 ειναι απο τις μεγαλυτερες. Ηταν αυτη που μας ξαναεβαλε στο κορυφαιο επιπεδο. Δεν τη συγκρινω με τον τελικο του 1987, ουσιαστικα της δινω ενα προβαδισμα για την 3η θεση.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.