Help - Search - Members - Calendar
Full Version: ΜΕΤΑΓΡΑΦΕΣ ΑΘΛΗΤΡΙΩΝ 2018-19
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Γυναικείο μπάσκετ
Pages: 1, 2, 3, 4, 5
jhantzop
Α1

ΑΘΗΝΑΙΚΟΣ (8 - ΚΑΛΟΓΕΡΟΠΟΥΛΟΣ)
ΤΖΑΝΕΤΑΤΟΥ, ΣΤΟΥΠΑ, MACKAY
ΓΙΑΜΠΑΝΗ (ΔΑΦΝΗ ΑΓΙΟΥ ΔΗΜΗΤΡΙΟΥ), ΤΣΙΑΔΗ (ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ), ΛΟΥΚΑΤΟΥ (ΕΣΠΕΡΙΔΕΣ), ΠΟΛΙΤΟΠΟΥΛΟΥ (ΑΓΙΑ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ), KOSTOWICZ (MILWAUKEE)
ΚΟΝΙΑΛΗ (ΚΑΛΥΒΙΑ), ΣΛΟΥΚΑ (ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ), LITTLE, SWAN

ΔΑΦΝΗ ΑΓΙΟΥ ΔΗΜΗΤΡΙΟΥ (5 - ΜΠΟΥΜΠΟΥΣ)
ΑΛΕΞΑΝΔΡΗ
ΓΟΥΝΑΡΗ (ΦΑΡΟΣ ΚΕΡΑΤΣΙΝΙΟΥ), ΤΣΙΚΑ (ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ), ΣΟΥΛΤΑΝΗ (ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΒΟΛΟΥ), JAMES (MURRAY STATE)
ΜΟΥΛΗ (ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ), ΒΛΑΝΗ (ΚΡΟΝΟΣ ΑΓΙΟΥ ΔΗΜΗΤΡΙΟΥ), ΜΑΝΩΛΗ (απόσυρση), ΚΑΛΑΜΠΑΚΟΥ (ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ), ΠΑΤΕΡΑΚΗ (ΕΣΠΕΡΙΔΕΣ), DIETRICK, ROCHEL (ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΜΟΣΧΑΤΟΥ), ΓΙΑΜΠΑΝΗ (ΑΘΗΝΑΙΚΟΣ), ΓΙΑΝΝΕΛΗ (ΣΠΟΡΤΙΓΚ)
ΤΕΤΕΝΕ

ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΜΟΣΧΑΤΟΥ (11 - ΤΣΑΡΑΠΑΤΣΑΝΗΣ)
ΜΙΧΟΥ, ΞΕΠΑΠΑΔΕΑ, ΚΑΚΛΕΑ, ΚΑΡΑΝΑΣΙΟΥ
ΙΩΑΝΝΙΔΟΥ (ΣΠΟΡΤΙΓΚ), ΑΞΙΟΠΟΥΛΟΥ (ΚΑΛΥΒΙΑ), ΚΑΜΜΕΝΟΥ (ΚΑΛΥΒΙΑ), ΚΑΛΗΜΕΡΗ (ΚΑΛΥΒΙΑ), ΓΕΡΟΣΤΕΡΓΙΟΥ Χ (ΗΠΑ), ROCHEL (ΔΑΦΝΗ ΑΓΙΟΥ ΔΗΜΗΤΡΙΟΥ), BEAL (ΣΟΥΗΔΙΑ)
ΧΕΛΙΩΤΗ, ΖΑΧΑΡΑΚΗ Μ (ΕΣΤΙΑ ΦΙΛΙΑΣ), ΤΖΟΥΓΚΡΑΚΗ (ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ)
ΣΠΑΘΑΡΗ

ΕΣΠΕΡΙΔΕΣ (11 - ΡΟΥΜΠΕΛΑΚΗΣ)
ΔΑΝΟΥΣΗ, ΕΥΜΟΡΦΟΠΟΥΛΟΥ, ΣΤΕΦΑΤΟΥ, ΤΖΑΜΠΑΖΙ, LUNA-CASTRO
ΚΕΧΑΓΙΑ (ΦΑΡΟΣ ΚΕΡΑΤΣΙΝΙΟΥ), ΣΤΕΡΓΙΟΠΟΥΛΟΥ (ST. MARY UNIVERSITY), ΠΑΤΕΡΑΚΗ (ΔΑΦΝΗ ΑΓΙΟΥ ΔΗΜΗΤΡΙΟΥ), JACO (SOUTHERN CALIFORNIA), WILLIAMS (ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΒΟΛΟΥ), ΜΗΤΣΗ (ΚΡΟΝΟΣ ΑΓΙΟΥ ΔΗΜΗΤΡΙΟΥ)
ΛΙΤΣΙ (ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ), ΚΟΡΔΑΛΗ (υποσχετική σε ΤΕΡΨΙΘΕΑ), ΖΟΤΟΒΑ (απόσυρση?), MOORER, ΓΙΓΟΥΡΤΑΚΗ (ΑΜΥΝΤΑΣ)
ΚΑΨΟΚΟΛΗ

ΗΡΑΚΛΗΣ (8 - ΚΟΚΚΙΝΙΔΗΣ)
ΤΣΟΥΜΠΕΡΛΗ, ΛΟΓΔΑΝΙΔΟΥ, ΕΛΕΥΘΕΡΙΑΔΟΥ, ΓΙΑΝΝΟΥΔΗ, ΚΛΙΜΑΤΣΑΚΗ, ΠΑΠΠΑ
ΚΑΤΩΠΟΔΗ (ΠΑΝΑΘΛΗΤΙΚΟΣ), ΠΕΤΡΙΔΟΥ (ΠΥΛΑΙΑ)
ΜΥΓΔΑΛΙΑ (ΠΑΝΑΘΛΗΤΙΚΟΣ), ΠΑΠΑΒΑΣΙΛΕΙΟΥ (απόσυρση), ΓΙΑΝΝΟΠΟΥΛΟΥ (ΠΑΝΑΘΛΗΤΙΚΟΣ), ΤΖΙΟΤΖΙΟΥ (ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΝΕΟΥ ΡΥΣΙΟΥ), ΘΩΜΑ (ΠΑΝΑΘΛΗΤΙΚΟΣ)

ΚΑΛΥΒΙΑ (10 - ΑΝΑΓΝΩΣΤΟΥ)
ΜΑΣΤΡΟΓΙΑΝΝΙΔΟΥ, ΡΕΝΤΖΕΠΕΡΗ, ΣΤΑΜΑΤΗ Γ, ΠΟΛΙΤΗ
ΣΕΜΑΝΙΑΚΟΥ (ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ), DAVIS (FORDHAM), ΧΑΛΙΒΕΡΑ (ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ), ΜΑΓΑΛΙΟΥ (ΠΑΟΚ), ALIX (FLORIDA STATE), JAROSZ (ΙΣΡΑΗΛ), ΚΟΝΙΑΛΗ (ΑΘΗΝΑΙΚΟΣ??)
ΑΥΤΖΗ (ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ), ΑΞΙΟΠΟΥΛΟΥ (ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΜΟΣΧΑΤΟΥ), ΚΑΜΜΕΝΟΥ (ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΜΟΣΧΑΤΟΥ), ΚΑΛΗΜΕΡΗ (ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΜΟΣΧΑΤΟΥ), ΚΟΝΤΟΓΙΑΝΝΗ (ΑΓΙΑ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ)
ΤΣΟΥΚΑΛΑ, ΠΑΖΑΡΙΔΗ

ΝΙΚΗ ΛΕΥΚΑΔΑΣ (10 - ΔΟΥΒΙΤΣΑΣ)
ΤΣΙΝΕΚΕ Ε, ΚΟΝΤΟΓΕΩΡΓΟΥ
ΤΣΙΝΕΚΕ Κ (ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ), WALKER (ΦΑΡΟΣ ΚΕΡΑΤΣΙΝΙΟΥ), ΜΠΑΛΤΑ (ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ), ΠΑΠΑΜΙΧΑΗΛ (ΦΑΡΟΣ ΚΕΡΑΤΣΙΝΙΟΥ), ΣΥΡΡΑ (ΠΑΝΑΘΛΗΤΙΚΟΣ), KNIGHT, ΜΑΡΙΝΗ Φ (ΕΣΠΕΡΟΣ ΑΟΠΑ), STJEPANOVIC (ΕΡΥΘΡΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ)
ΤΣΑΜΠΟΥΡΗ (ΠΥΛΑΙΑ), DUNHAM, AUSTRIA, WHITTED, ΤΣΕΡΟΥ (ΑΓΙΑ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ)
ΤΕΛΙΔΟΥ

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (12 - ΠΑΝΤΕΛΑΚΗΣ)
ΣΠΥΡΙΔΟΠΟΥΛΟΥ, ΚΟΣΜΑ, MAZIC, ΣΤΑΜΑΤΗ Ε, ΝΙΚΟΛΟΠΟΥΛΟΥ, ΣΩΤΗΡΙΟΥ
ΛΙΤΣΙ (ΕΣΠΕΡΙΔΕΣ), RASHEED (TORUN), ΑΥΤΖΗ (ΚΑΛΥΒΙΑ), ΠΑΥΛΟΠΟΥΛΟΥ (WASHINGTON STATE), JOHNSON (ΦΑΡΟΣ ΚΕΡΑΤΣΙΝΙΟΥ), ΤΗΟΜΑΣ (LULEA)
ΚΑΛΤΣΙΔΟΥ (ΠΟΛΚΟΒΙΤΣΕ), ΧΑΤΖΗΝΙΚΟΛΑΟΥ (απόσυρση), ΜΠΑΛΤΑ (ΝΙΚΗ ΛΕΥΚΑΔΑΣ), ΧΑΛΙΒΕΡΑ (ΚΑΛΥΒΙΑ), MACAULEY, ANDERSON, ΜΑΛΤΣΗ

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (10 - ΤΣΙΚΛΗΡΑΣ)
ΣΠΑΘΑΡΟΥ, ΓΡΗΓΟΡΙΟΥ, ΘΕΟΔΩΡΟΜΑΝΩΛΑΚΗ, ΣΤΕΦΑΝΙΔΟΥ
ΜΑΓΚΛΑΡΑ (ΦΑΡΟΣ ΚΕΡΑΤΣΙΝΙΟΥ), ΔΙΕΛΑ (ΦΑΡΟΣ ΚΕΡΑΤΣΙΝΙΟΥ), ΚΑΛΟΓΗΡΟΥ (ΦΑΡΟΣ ΚΕΡΑΤΣΙΝΙΟΥ), ΓΚΡΙΤΖΑ (ΦΑΡΟΣ ΚΕΡΑΤΣΙΝΙΟΥ), TOMPKINS (ΗΠΑ), KORINEK (ΗΠΑ)
ΣΕΜΑΝΙΑΚΟΥ (ΚΑΛΥΒΙΑ), ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΥ (ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ), ΤΣΙΚΑ (ΔΑΦΝΗ ΑΓΙΟΥ ΔΗΜΗΤΡΙΟΥ), HEALY, JOHNSON, ΤΣΙΑΔΗ (ΑΘΗΝΑΙΚΟΣ)
ΜΠΟΝΗ

ΠΑΟΚ (11 - ΜΑΣΛΑΡΙΝΟΣ)
ΤΑΡΠΑΓΚΟΥ, ΛΥΜΟΥΡΑ, ΚΩΤΟΥΛΑ Φ, ΚΑΡΑΚΟΥΛΑ, ΚΡΙΜΙΛΗ, ΚΑΤΣΑΜΟΥΡΗ Χ, ΛΕΞΑ, ΠΟΛΥΜΕΝΗ
ΚΑΡΛΑΦΤΗ (ΠΡΩΤΕΑΣ ΒΟΥΛΑΣ), WILLIAMS (ANGERS), JACKSON (BELLINZONA), GOVAN (ΠΡΩΤΕΑΣ ΒΟΥΛΑΣ)
ΤΡΑΝΤΑ (ΑΠΟΛΛΩΝ ΚΑΛΑΜΑΡΙΑΣ), ΚΟΥΛΟΥΜΠΗ (ΑΠΟΛΛΩΝ ΚΑΛΑΜΑΡΙΑΣ), ΑΘΑΝΑΣΙΑΔΟΥ (ΠΑΝΑΘΛΗΤΙΚΟΣ), ΜΑΓΑΛΙΟΥ (ΚΑΛΥΒΙΑ), ALBANEZ, LEWIS, MALLARD

ΠΡΩΤΕΑΣ ΒΟΥΛΑΣ (12 - ΚΟΝΙΔΑΡΗΣ)
ΚΟΛΛΑΤΟΥ, DELVA, ΧΑΤΖΗΓΙΑΚΟΥΜΗ, JONES, ΑΝΑΣΤΑΣΟΠΟΥΛΟΥ Χ, ΧΑΤΖΗΒΑΣΙΛΕΙΟΥ, ΜΠΟΥΝΤΟΥΡΗ
ΧΑΤΖΗΛΕΟΝΤΗ (ΦΑΡΟΣ ΚΕΡΑΤΣΙΝΙΟΥ), PERKINS (ΦΙΝΛΑΝΔΙΑ), ΝΤΑΝΟΥ (ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ), ΘΕΟΔΩΡΟΥ (ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ), ΝΑΤΣΚΟΥ (ΕΣΠΕΡΟΣ ΑΟΠΑ)
ΚΑΡΛΑΦΤΗ (ΠΑΟΚ), ΚΙΤΣΙΟΥ (ΚΡΟΝΟΣ ΑΓΙΟΥ ΔΗΜΗΤΡΙΟΥ), ΚΑΜΠΟΥΡΑΚΗ (GISA LIONS), ΤΣΙΧΛΑΚΗ (ΚΡΟΝΟΣ ΑΓΙΟΥ ΔΗΜΗΤΡΙΟΥ), ΑΝΑΣΤΑΣΟΠΟΥΛΟΥ Μ (ΚΡΟΝΟΣ ΑΓΙΟΥ ΔΗΜΗΤΡΙΟΥ), ΚΟΡΡΕ (ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ), ΜΥΛΩΝΑΚΗ (ΤΕΡΨΙΘΕΑ), ΜΑΓΓΙΝΑ (ΣΠΟΡΤΙΓΚ), GOVAN (ΠΑΟΚ)

ΣΠΟΡΤΙΓΚ (12 - ΣΟΦΤΣΗΣ)
ΦΟΥΡΑΚΗ ΣΤ, ΣΑΛΙΑΙ, ΔΑΝΔΟΥΛΑΚΗ Α, ΚΡΙΜΙΤΖΑ, ΦΟΥΡΑΚΗ Β, ΝΙΞΙΝΑ
ΜΑΡΙΝΗ Κ (ΑΡΗΣ ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗΣ), ΜΑΓΓΙΝΑ (ΠΡΩΤΕΑΣ ΒΟΥΛΑΣ), GOUDREAU (ΗΠΑ), COOK (ALABAMA), ΓΙΑΝΝΕΛΗ (ΔΑΦΝΗ ΑΓΙΟΥ ΔΗΜΗΤΡΙΟΥ), BUSS (INDIANA)
ΙΩΑΝΝΙΔΟΥ (ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΜΟΣΧΑΤΟΥ), ΔΑΝΔΟΥΛΑΚΗ Μ (ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ), ΠΑΥΛΟΠΟΥΛΟΥ, ΚΑΡΑΛΗ (ΑΜΥΝΤΑΣ), ΣΙΔΕΡΗ Γ (ΗΠΑ), ΤΣΑΦΑΡΑ (ΗΠΑ)


Α2 ΝΟΤΟΥ

ΑΓΙΑ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ (5 - ΑΝΑΓΝΩΣΤΟΠΟΥΛΟΣ)
ΒΑΜΒΑΚΑ (ΖΩΓΡΑΦΟΥ), ΤΣΕΡΟΥ (ΝΙΚΗ ΛΕΥΚΑΔΑΣ), ΚΟΝΤΟΓΙΑΝΝΗ (ΚΑΛΥΒΙΑ), ΑΚΡΙΒΟΥ (ΧΑΝΙΑ), ΓΚΑΓΚΑΝΑΤΣΟΥ (ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ)
ΠΟΛΙΤΟΠΟΥΛΟΥ (ΑΘΗΝΑΙΚΟΣ)
ΠΕΤΥΧΑΚΗ ΧΡ, ΠΕΤΥΧΑΚΗ Σ, ΠΕΣΚΑΤΖΙΟΥ, ΓΡΙΣΠΟΥ, ΑΜΙΤΣΙ, ΚΛΕΙΤΣΑ, ΚΟΥΚΗ, ΔΑΝΔΟΥΛΑΚΗ Α, ΣΑΠΑΛΙΔΟΥ, ΓΚΑΝΙΑ, ΚΑΝΙΑΔΑΚΗ, ΜΠΕΖΑΙΤΗ, ΗΡΑΚΛΙΔΗ

ΑΜΥΝΤΑΣ (11 - ΔΡΑΚΑΚΗ)
ΑΘΑΝΑΣΟΥΛΙΑ, ΝΤΑΝΟΥ Α, ΜΑΡΓΩΝΗ, ΤΣΑΓΚΑΡΑΚΗ, ΤΡΙΜΕΡΗ, ΚΑΛΛΙΩΡΑ, ΤΖΕΜΗ, ΚΑΡΑΝΤΖΑΛΟΥ
ΚΟΡΜΠΟΥ (ΑΡΗΣ ΧΟΛΑΡΓΟΥ), ΓΙΓΟΥΡΤΑΚΗ (ΕΣΠΕΡΙΔΕΣ), ΚΑΡΑΛΗ (ΣΠΟΡΤΙΓΚ)
ΚΕΜΑΒΟΡ, ΜΑΖΑΡΑΚΗ, ΣΙΔΕΡΗ Ι
ΣΙΔΗΡΟΠΟΥΛΟΥ, ΒΑΣΙΛΕΙΑΔΗ

ΑΡΚΑΔΙ ΡΕΘΥΜΝΟΥ (0 - ΠΛΕΥΡΑΚΗΣ)
ΧΑΜΟΓΕΩΡΓΑΚΗ, ΟΥΡΑΝΟΥ, ΑΝΥΦΑΝΤΑΚΗ, ΠΑΝΑΓΙΩΤΑΚΗ, ΤΑΤΑΡΑΚΗ, ΦΟΒΑΚΗ, ΣΤΑΥΓΙΑΝΟΥΔΑΚΗ, ΚΑΛΟΚΥΤΡΗ, ΚΟΥΛΟΥΡΗ, ΚΑΟΥΚΗ, ΚΑΖΑ, ΚΑΝΔΕΡΑΚΗ

ΖΩΓΡΑΦΟΥ (5 - ΒΕΡΡΟΙΟΠΟΥΛΟΣ)
ΚΕΣΣΕ, ΖΟΥΡΝΗ
ΚΑΡΑΒΕΛΗ Κ (υποσχετική από ΜΕΛΙΣΣΙΑ), ΣΑΤΡΑΤΖΕΜΗ (ΜΕΛΙΣΣΙΑ), ΒΑΜΒΑΚΑ (ΑΓΙΑ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ)
ΙΣΚΙΟΓΛΟΥ (ΦΑΡΟΣ ΚΕΡΑΤΣΙΝΙΟΥ)
ΚΕΛΛΑΡΗ, ΖΟΥΜΠΕΡΑΚΗ, ΧΑΙΚΑΛΗ, ΒΥΖΕΝΤΙΝΗ, ΒΟΞΙ, ΜΑΝΟΥ, ΒΑΣΣΙΟΥ, ΜΑΛΛΙΟΥ

ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ (5 - ΓΕΡΕΟΥΔΑΚΗΣ)
ΤΖΟΥΓΚΡΑΚΗ (ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΜΟΣΧΑΤΟΥ), ΔΑΝΔΟΥΛΑΚΗ Μ (ΣΠΟΡΤΙΓΚ), ΑΛΕΞΑΝΔΡΙΔΟΥ (ΦΑΡΟΣ ΚΕΡΑΤΣΙΝΟΥ), ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΥ (ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ), ΚΟΡΡΕ (ΠΡΩΤΕΑΣ ΒΟΥΛΑΣ)
ΝΤΑΝΟΥ (ΠΡΩΤΕΑΣ ΒΟΥΛΑΣ), ΘΕΟΔΩΡΟΥ (ΠΡΩΤΕΑΣ ΒΟΥΛΑΣ), ΠΕΤΡΑΚΗ, ΒΙΝΤΣΙΛΑΙΟΥ ΣΤ (ΜΕΛΙΣΣΙΑ), ΠΡΑΠΑ (ΗΠΑ), ΕΥΑΓΓΕΛΑΤΟΥ Α (ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ)
ΣΤΕΦΑΝΟΥ, ΚΑΛΟΠΙΤΑ, ΟΙΚΟΝΟΜΙΔΟΥ, ΚΑΤΣΙΜΑΡΔΟΥ, ΕΥΑΓΓΕΛΑΤΟΥ Ν, ΦΡΙΜΑ, ΤΖΕΡΕΜΕ, ΣΕΛΟΥΛΗ, ΚΑΒΒΑΔΑ, ΜΗΝΑ

ΚΡΟΝΟΣ ΑΓΙΟΥ ΔΗΜΗΤΡΙΟΥ (5 - ΝΑΝΑΚΟΣ)
ΒΙΝΤΣΙΛΑΙΟΥ Α (ΑΡΗΣ ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗΣ), ΚΙΤΣΙΟΥ (ΠΡΩΤΕΑΣ ΒΟΥΛΑΣ), ΒΛΑΝΗ (ΔΑΦΝΗ ΑΓΙΟΥ ΔΗΜΗΤΡΙΟΥ), ΑΝΑΣΤΑΣΟΠΟΥΛΟΥ Μ (ΠΡΩΤΕΑΣ ΒΟΥΛΑΣ), ΤΣΙΧΛΑΚΗ (ΠΡΩΤΕΑΣ ΒΟΥΛΑΣ)
ΜΗΤΣΗ (ΕΣΠΕΡΙΔΕΣ), ΣΙΓΑΛΑ (ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ)
ΔΑΣΚΑΛΟΠΟΥΛΟΥ, ΞΑΝΘΟΥ, ΓΑΣΠΑΡΑΤΟΥ, ΓΚΕΡΚΙ, ΠΑΝΤΑΖΗ, ΟΥΖΟΥΝΗ, ΛΑΜΠΡΑΚΗ, ΖΟΥΡΤΣΑΝΟΥ, ΡΟΥΤΣΗ, ΤΣΙΜΠΙΔΗ, ΣΤΕΦΑΝΟΥ Κ

ΜΕΛΙΣΣΙΑ (10 - ΜΑΛΑΜΑ)
ΚΟΙΛΙΑΡΙΔΗ, ΔΟΥΡΟΥ, ΖΑΚΥΝΘΙΝΟΥ, ΧΙΩΤΗ, ΚΑΝΕΛΛΟΥ, ΓΙΑΝΝΑΚΟΠΟΥΛΟΥ, ΣΤΑΜΟΥΛΗ, ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΙΔΟΥ
ΒΙΝΤΣΙΛΑΙΟΥ ΣΤ (ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ), ΝΑΥΡΟΖΙΔΟΥ (ΑΡΗΣ ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗΣ)
ΑΘΑΝΑΣΙΟΥ, ΚΟΥΡΟΥΒΑΝΗ, ΚΑΡΑΒΕΛΗ Μ (υποσχετική σε ΑΠΟΛΛΩΝ ΚΑΛΑΜΑΡΙΑΣ), ΒΑΓΔΑΤΛΗ (ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΧΑΛΑΝΔΡΙΟΥ), ΝΙΚΟΛΕΤΟΥ (υποσχετική σε ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΧΑΛΑΝΔΡΙΟΥ), ΚΑΡΑΒΕΛΗ Κ (υποσχετική σε ΖΩΓΡΑΦΟΥ), ΣΑΤΡΑΤΖΕΜΗ (ΖΩΓΡΑΦΟΥ), ΚΑΡΑΧΑΛΙΟΥ (ΑΓΙΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ ΠΑΛΛΗΝΗΣ), ΝΤΑΚΟΣΤΑ (υποσχετική σε ΑΓΙΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ ΠΑΛΛΗΝΗΣ)

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ (7 - ΚΑΝΤΖΙΛΙΕΡΗΣ)
ΚΑΣΔΑΓΛΗ, ΕΖΕΤΖΑ
ΣΛΟΥΚΑ (ΑΘΗΝΑΙΚΟΣ), ΜΟΥΛΗ (ΔΑΦΝΗ ΑΓΙΟΥ ΔΗΜΗΤΡΙΟΥ), ΚΑΛΑΜΠΑΚΟΥ (ΔΑΦΝΗ ΑΓΙΟΥ ΔΗΜΗΤΡΙΟΥ), ΕΥΑΓΓΕΛΑΤΟΥ Α (ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ), ΣΙΓΑΛΑ (ΚΡΟΝΟΣ ΑΓΙΟΥ ΔΗΜΗΤΡΙΟΥ), ΒΑΣΙΛΑΚΗ
ΤΣΙΝΕΚΕ Κ (ΝΙΚΗ ΛΕΥΚΑΔΑΣ), ΓΚΑΓΚΑΝΑΤΣΟΥ (ΑΓΙΑ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ)
ΜΟΥΡΙΚΗ, ΤΣΕΤΑ, ΚΟΙΛΙΑ Π, ΚΟΙΛΙΑ Ν, ΜΠΡΟΥΛΙΑ, ΓΑΤΟΥ, ΤΑΡΛΑ, ΝΟΥΛΑ, ΤΡΙΑΝΤΑΦΥΛΛΟΥ, ΚΑΚΟΥΡΗ, ΑΚΡΙΒΟΥ Μ, ΖΑΡΡΗ, ΚΑΚΑΡΑ

ΠΕΛΑΣΓΟΣ ΜΕΓΑΛΟΠΟΛΗΣ (0)
ΣΕΦΕΡΟΥ, ΧΡΑΝΙΩΤΗ, ΧΑΒΑΡΗ, ΘΑΝΟΥ, ΤΖΑΝΕΤΟΠΟΥΛΟΥ, ΤΖΙΟΥΒΕΛΗ, ΠΑΠΑΓΓΕΛΗ, ΤΣΙΝΤΩΝΗ, ΑΓΓΕΛΟΠΟΥΛΟΥ, ΔΟΥΚΟΥΡΗ, ΜΙΧΟΛΙA, ΚΑΝΤEΛΗ

ΤΕΡΨΙΘΕΑ (9)
ΚΟΡΔΑΛΗ (υποσχετική από ΕΣΠΕΡΙΔΕΣ), ΚΑΝΑΒΑΡΟΥ, ΚΑΠΙΝΙΑΡΗ, ΛΑΜΠΡΑΚΗ Δ, ΛΑΜΠΡΑΚΗ Μ, ΦΛΩΚΑ
ΜΥΛΩΝΑΚΗ (ΠΡΩΤΕΑΣ ΒΟΥΛΑΣ), ΟΙΚΟΝΟΜΑΚΗ Ζ (ΠΡΟΦΗΤΗΣ ΗΛΙΑΣ), ΟΙΚΟΝΟΜΑΚΗ ΚΛ (ΠΡΟΦΗΤΗΣ ΗΛΙΑΣ)
ΜΑΓΙΝΤΟΜΠΕ, ΜΠΕΝΕΤΟΥ, ΚΟΝΤΟΘΑΝΑΣΗ (ΗΠΑ), ΧΛΕΟΥΑ (υποσχετική σε ΒΑΡΗ), ΚΩΤΣΗ

ΦΑΡΟΣ ΚΕΡΑΤΣΙΝΙΟΥ (2 - ΠΡΑΣΣΑ)
ΤΑΝΤΟΥΡΟΦΣΚΑ (ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΒΟΛΟΥ), ΙΣΚΙΟΓΛΟΥ (ΖΩΓΡΑΦΟΥ)
ΚΕΧΑΓΙΑ (ΕΣΠΕΡΙΔΕΣ), ΣΤΑΜΠΟΥΡΛΟΥ (απόσυρση), ΟΥΟΚΕΡ (ΝΙΚΗ ΛΕΥΚΑΔΑΣ), ΜΑΓΚΛΑΡΑ (ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ), ΔΙΕΛΑ (ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ), ΚΑΛΟΓΗΡΟΥ (ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ), ΓΚΡΙΤΖΑ (ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ), ΠΑΠΑΜΙΧΑΗΛ (ΝΙΚΗ ΛΕΥΚΑΔΑΣ), ΤΖΟΝΣΟΝ (ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ), ΧΑΤΖΗΛΕΟΝΤΗ (ΠΡΩΤΕΑΣ ΒΟΥΛΑΣ), ΑΛΕΞΑΝΔΡΙΔΟΥ (ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ), ΓΟΥΝΑΡΗ (ΔΑΦΝΗ ΑΓΙΟΥ ΔΗΜΗΤΡΙΟΥ)

ΧΑΝΙΑ (8 - ΜΑΝΟΥΣΑΚΗΣ)
ΨΥΧΟΓΙΟΥ, ΚΟΥΦΟΓΙΑΝΝΗ, ΠΑΠΑΜΑΡΚΑΚΗ, ΣΚΟΥΜΠΑΚΗ, ΠΡΑΣΙΑΝΑΚΗ, ΔΕΡΜΙΤΖΑΚΗ, ΔΑΣΚΟΥΛΙΔΟΥ, ΣΚΟΡΔΥΛΑΚΗ
ΑΚΡΙΒΟΥ (ΑΓΙΑ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ), ΚΑΖΑΝΤΖΗ Β (ΑΣΤΕΡΑΣ ΙΠΠΟΔΡΟΜΙΟΥ)
ΚΑΣΩΜΕΝΟΥ


Α2 ΒΟΡΡΑ

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΝΕΟΥ ΡΥΣΙΟΥ (12 - ΜΥΡΒΑΛΗ)
ΚΑΛΟΜΙΤΣΙΝΗ, ΕΜΜΑΝΟΥΗΛΙΔΟΥ, ΠΑΠΑΔΑΚΗ, ΤΖΙΚΟΥ, ΚΟΥΛΑΚΙΩΤΗ, ΠΑΣΙΟΥΔΗ, ΤΣΑΓΚΑΡΙΔΟΥ
ΝΑΣΤΟΥ (ΠΑΝΑΘΛΗΤΙΚΟΣ), ΚΩΣΤΑΝΑΚΗ (ΑΡΗΣ), ΤΖΙΟΤΖΙΟΥ (ΗΡΑΚΛΗΣ), ΚΑΝΕΛΟΓΛΟΥ (ΣΤΑΥΡΟΥΠΟΛΗ), ΤΣΑΛΗ (ΠΑΟΚ)
ΚΑΜΠΙΤΣΗ (ΜΕΝΤ), ΚΟΥΛΑΡΤΣΑ (ΜΕΝΤ), ΨΑΡΡΑ (απόσυρση), ΒΑΣΛΑΜΑΤΖΗ (ΠΑΝΟΡΑΜΑ)

ΑΠΟΛΛΩΝ ΚΑΛΑΜΑΡΙΑΣ (14 - ΑΤΑΚΤΙΔΗΣ)
ΚΑΛΑΝΤΙΔΟΥ, ΚΑΙΜΑΚΤΣΗ, ΠΑΛΑΝΗ, ΤΣΙΤΣΟΥ, ΙΓΓΛΕΖΟΥ, ΟΙΚΟΝΟΜΟΥ, ΣΙΦΝΑΙΟΥ, ΔΙΑΜΑΝΤΙΔΟΥ, ΜΑΙΔΑΤΣΗ
ΤΡΑΝΤΑ (ΠΑΟΚ), ΓΙΑΝΝΟΥΣΙΟΥ (ΑΡΗΣ), ΚΟΥΛΟΥΜΠΗ (ΠΑΟΚ), ΚΑΡΑΒΕΛΗ Μ (ΑΡΗΣ, υποσχετική από ΜΕΛΙΣΣΙΑ), ΓΚΛΕΖΑΚΗ (ΠΑΝΑΘΛΗΤΙΚΟΣ)
ΑΚΣΕΧΕΡΟΓΛΟΥ, ΠΑΠΑΡΕΝΤΗ, ΑΝΤΩΝΙΑΔΟΥ Σ, ΑΡΣΕΝΟΓΛΟΥ, ΘΩΜΑΡΕΙΣ

ΑΡΗΣ (0 - ΣΥΡΟΠΟΥΛΟΣ)
ΓΙΑΝΝΟΥΣΙΟΥ (ΑΠΟΛΛΩΝ ΚΑΛΑΜΑΡΙΑΣ), ΚΑΡΑΒΕΛΗ Μ (ΑΠΟΛΛΩΝ ΚΑΛΑΜΑΡΙΑΣ), ΒΑΝΤΣΙΟΥΡΗ (ΠΑΝΑΘΛΗΤΙΚΟΣ), ΜΠΟΥΝΤΟΥΚΑ (ΗΠΑ), ΚΩΣΤΑΝΑΚΗ (ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΝΕΟΥ ΡΥΣΙΟΥ)

ΑΣΤΕΡΑΣ ΙΠΠΟΔΡΟΜΙΟΥ (6)
ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΥ
ΜΠΑΛΛΑ (ΠΥΛΑΙΑ), ΒΑΣΙΛΕΙΑΔΟΥ, ΚΑΖΑΝΤΖΗ Β (ΧΑΝΙΑ), ΚΑΖΑΝΤΖΗ ΣΤ, ΚΑΖΑΝΤΖΗ ΣΠ

ΓΙΑΝΝΙΝΑ (0)

ΟΛΥΜΠΙΑ ΛΑΡΙΣΑΣ (8)
ΣΟΛΩΜΟΥ, ΣΚΑΡΛΗ, ΜΙΧΑΗΛΙΔΟΥ, ΛΙΑΣΚΟΥ, ΜΠΕΝΕΚΗ, ΠΑΤΟΥΝΗ, ΣΟΥΛΙΩΤΗ
ΓΑΙΤΑΝΗ (ΤΙΤΑΝΕΣ ΔΡΑΜΑΣ)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΒΟΛΟΥ (0)
ΣΟΥΛΤΑΝΗ (ΔΑΦΝΗ ΑΓΙΟΥ ΔΗΜΗΤΡΙΟΥ), ΤΑΝΤΟΥΡΟΦΣΚΑ (ΦΑΡΟΣ ΚΕΡΑΤΣΙΝΙΟΥ)
ΖΕΡΒΑ, ΚΥΡΙΑΤΖΙΔΟΥ, ΓΑΛΙΑΤΣΑΤΟΥ, ΔΕΛΗΓΙΑΝΝΗ, ΖΗΤΗ, ΠΑΓΚΑΛΙΔΟΥ

ΠΑΝΑΘΛΗΤΙΚΟΣ (8)
ΚΙΛΑΖΙΔΟΥ, ΧΑΙΡΙΣΤΑΝΙΔΟΥ
ΑΝΤΩΝΙΑΔΟΥ Σ (ΑΠΟΛΛΩΝ ΚΑΛΑΜΑΡΙΑΣ), ΑΘΑΝΑΣΙΑΔΟΥ (ΠΑΟΚ), ΒΑΝΤΣΙΟΥΡΗ (ΑΡΗΣ), ΜΥΓΔΑΛΙΑ (ΗΡΑΚΛΗΣ), ΓΙΑΝΝΟΠΟΥΛΟΥ (ΗΡΑΚΛΗΣ), ΘΩΜΑ (ΗΡΑΚΛΗΣ)
ΣΥΡΡΑ (ΝΙΚΗ ΛΕΥΚΑΔΑΣ), ΓΚΛΕΖΑΚΗ (ΑΠΟΛΛΩΝ ΚΑΛΑΜΑΡΙΑΣ), ΚΑΤΩΠΟΔΗ (ΗΡΑΚΛΗΣ), ΚΥΡΑΤΖΗ (ΓΕΡΜΑΝΙΑ), ΝΑΣΤΟΥ (ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΝΕΟΥ ΡΥΣΙΟΥ)

ΠΑΝΣΕΡΡΑΙΚΟΣ (0)

ΠΙΕΡΙΚΟΣ ΑΡΧΕΛΑΟΣ (4)
ΓΚΡΙΤΖΑΛΗ, ΛΑΠΠΑ, ΖΟΥΓΚΟΥΡΙΔΟΥ
ΧΡΥΣΟΣΤΟΜΙΔΟΥ (ΝΑΥΑΡΧΟΣ ΒΟΤΣΗΣ)
ΦΛΩΡΟΥ (ΠΥΛΑΙΑ)

ΠΥΛΑΙΑ (9 - ΛΙΤΣΟΥ)
ΚΑΡΑΜΠΑΤΖΑΚΗ, ΠΛΟΥΜΠΗ, ΤΖΗΜΟΥ, ΣΤΑΜΠΗ, ΠΑΠΑΡΔΕΛΑ, ΚΑΤΣΑΜΟΥΡΗ Μ
ΦΛΩΡΟΥ (ΠΙΕΡΙΚΟΣ ΑΡΧΕΛΑΟΣ), ΚΩΤΟΥΛΑ Ε (ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΒΟΛΟΥ), ΤΣΑΜΠΟΥΡΗ (ΝΙΚΗ ΛΕΥΚΑΔΑΣ), ΑΡΣΕΝΟΓΛΟΥ, ΤΣΟΛΑΚΟΒΙΤΣ
ΠΕΤΡΙΔΟΥ (ΗΡΑΚΛΗΣ), ΜΠΑΛΛΑ (ΑΣΤΕΡΑΣ ΙΠΠΟΔΡΟΜΙΟΥ)

ΤΙΤΑΝΕΣ ΔΡΑΜΑΣ (1 - ΚΑΓΙΑΟΓΛΟΥ)
ΚΑΡΑΤΖΑ
ΓΑΙΤΑΝΗ (ΟΛΥΜΠΙΑ ΛΑΡΙΣΑΣ)
benchwarmer
QUOTE(ggrilik @ May 19 2018, 12:44 ) *
Μιλάμε για στροφή, αλλά προς τα που?
Quo vadit ο Ολυμπιακός λοιπόν?


Μέχρι στιγμής αυτά που έχουμε είναι:

- Νέος προπονητής ο Παντελάκης (βοηθός επί χρόνια της Καπογιάννη, από εποχές Ελληνικού). Δεν έχω εικόνα των ικανοτήτων του, αλλά από τη στιγμή που ο Μίσσας δεν φάνηκε να δίνει το κάτι παραπάνω μετά την απόλυση της Καπογιάννη, δεν υπήρχε κάποιος λόγος να παραμείνει. Φαντάζομαι θα (ξανα)ψάχτηκαν για Δικαιουλάκο όπως τον χειμώνα, αλλά δεν υπήρχε κανένα τέτοιο σοβαρό ενδεχόμενο.
- Αποχωρήσεις (αναμενόμενες) Μπαλτά και Χαλιβέρα, της 12ης και 13ης δηλαδή παίχτριας, που είναι στα 31 και 33 τους. Μακάρι φυσικά να συνεχίσουμε να τις βλέπουμε στα γήπεδα της Α1, θα είναι σημαντική ενίσχυση για άλλη ομάδα.
- Φήμες για απόκτηση Χριστίνας Λίτση από Εσπερίδες (φαντάζομαι για αντίστοιχη θέση 12ης-13ης παίχτριας), πολύ πιο λογικό ως μία επόμενη μέρα να έχεις μία 21χρονη για τέτοιο ρόλο. Φυσικά θέλει πάρα πάρα πολύ δουλειά για να σταθεί σε κορυφαίο επίπεδο, αλλά δυστυχώς δεν είναι και πάρα πολλές οι Ελληνίδες σε αυτήν την ηλικία που να μπορούν έστω να προσπαθήσουν κάτι τέτοιο.
- Και το μεγάλο θέμα είναι βέβαια το στάτους των Μάλτση-Καλτσίδου. Σύμφωνα με το sdna αποχωρούν λόγω μείωσης του μπάτζετ, για την ώρα δεν επιβεβαιώνεται αυτό από κάπου αλλού. Οπότε απλά περιμένουμε... Μακόλεϊ και Άντερσον αποχωρούν σχεδόν σίγουρα, μένει να δούμε αν αυτό θα είναι λόγω του ότι (κατά sdna όπως είπαμε) μειώνεται το μπάτζετ, ή γιατί θα αναζητηθεί κάτι καλύτερο για να γίνει η διαφορά στην Ευρώπη.
- Πολύ πιθανή η επιστροφή της Λικέντρα Τζόνσον, και εδώ όμως έχει πολύ μεγάλη σημασία το πώς θα γίνει αυτή. Αν είναι ως ξένη, τότε όντως το μπάτζετ πάει για μείωση και η επόμενη μέρα μάλλον θα είναι χειρότερη από την προηγούμενη. Αν είναι ως Ελληνίδα (ο ίδιος ο προπονητής της Εθνικής, Κεραμιδάς, είχε πει σε μία live μετάδοση πως υπάρχουν συζητήσεις/διαδικασίες) τότε θα είναι μία ξεκάθαρη αναβάθμιση, αφού ουσιαστικά θα αντικαταστήσει την... καμία.
ggrilik
Να προσθέσω ένα ακόμη νέο. Ο Θάνος Νίκλας (ο βοηθός του Τσίκληρα στον Πανιώνιο) θα είναι ο νέος βοηθός στην ομάδα του Ολυμπιακού. Συμπαθής μου φαίνεται και ξέρει κι απο υποδομές.

Προσωπικά νομίζω πως οι άνθρωποι που χώνουν τα λεφτά αποφάσισαν να βάλουν τις μπασκετικές φιλοδοξίες στο ψυγείο.

Έχουν βρεί ήδη μια πετυχημένη συνταγή στο τμήμα βόλει, ένας καλός εγνωσμένης αξίας προπονητής για σταθερό διάστημα (τουλάχιστον διετία) μια βάση τεσσάρων-πέντε πολύ καλών Ελληνίδων συν τρείς ξένες. Η συνταγή τους απέφερε μια παρουσία σε τελικό πέρσι και την κατάκτηση φέτος του CEV Challenge Cup - του τρίτου τη τάξει ευρωθεσμού. Του χρόνου λογικό είναι να προσπαθήσουν για ένα σκαλοπάτι παραπάνω, στο CEV Cup.

Στο μπάσκετ φαίνεται να τους λείπει η βάση των τεσσάρων-πέντε πολύ καλών Ελληνίδων. Είχαν τις τρεις τέσσερις (Δημητράκου, Μάλτση, Καλτσίδου, Χατζηνικολάου) η Δημητράκου ήδη αποχώρησε απ την αγωνιστική δράση, έρχεται η ώρα και για τις άλλες δύο τρεις, οπότε δεν υπάρχει το ένα υλικό της συνταγής. Και δεν υπάρχει το υλικό να πάρουν ούτε στις άλλες ομάδες. Το Ελληνικό γυναικείο μπάσκετ είναι σε μεγάλη πτωτική καμπή (με ευθύνη της ΕΟΚ και των ανθρώπων του, γιατί δεν είναι πως δεν βγαίνουν ταλέντα, βγαίνουν αλλά δεν εξελίσσονται). Συνεπώς μια επιτυχία στο FIBA EuroCup μοιάζει πολύ δύσκολη και πολύ χρηματοβόρα επιχείρηση και δεδομένης κ' της χαμηλής δημοφιλίας του γυναικείου λογικό είναι ν'αναρωτιόνται οι άνθρωποι με τα λεφτά αν αξίζει τον κόπο.

Προσωπικά νομίζω πως η επιλογή προπονητή δείχνει πως αποφάσισαν πως προς το παρόν δεν... Μένει να δούμε αν θα πάνε για συντήρηση πρωτιάς στο χωριό ή θα πάνε για την πόλη με πλάνο πενταετίας +, με μεταγραφές νεαρών εξελίξιμων παικτριών κλπ που σημαίνει πιθανή παραίτηση απο ντάμπλ κλπ. Για μένα αυτό είναι το καλύτερο. Μερικές φορές για να πας ψηλά πρέπει να κατέβεις χαμηλότερα.

-- famous last words
«Είναι δεδομένο ότι ο Ολυμπιακός χτίζει μία αυτοκρατορία στο γυναικείο μπάσκετ κι αυτό οφείλεται στη στήριξη από τον ερασιτέχνη, από τον κύριο ....». Κώστας Μίσσας
benchwarmer
QUOTE(ggrilik @ May 19 2018, 19:58 ) *
Προσωπικά νομίζω πως η επιλογή προπονητή δείχνει πως αποφάσισαν πως προς το παρόν δεν... Μένει να δούμε αν θα πάνε για συντήρηση πρωτιάς στο χωριό ή θα πάνε για πλάνο πενταετίας + με μεταγραφές νεαρών παικτριών κλπ που σημαίνει πιθανή παραίτηση απο ντάμπλ κλπ. Για μένα αυτό είναι το καλύτερο. Μερικές φορές για να πας ψηλά πρέπει να κατέβεις χαμηλότερα.


Συμφωνώ απόλυτα στο τελευταίο. Αλλά νομίζω πως το επίπεδο του πρωταθλήματος είναι τέτοιο που το νταμπλ θα ξαναείναι αυτοσκοπός smile.gif Εκτός αν Μάλτση-Καλτσίδου φύγουν για να πάνε σε άλλη ελληνική ομάδα, που δεν το νομίζω.

Όσο για το πρώτο, για αυτό ακριβώς "ωρυόμουν" για τα τραγικά λάθη που έγιναν στον σχεδιασμό (κυρίως των ξένων παιχτριών) και τα 2 αυτά χρόνια. Γιατί οι ηλικίες των Μάλτση-Καλτσίδου-Χατζηνικολάου ήταν τέτοιες που η διάκριση στην Ευρώπη θα έπρεπε να κυνηγηθεί άμεσα (ενώ εννοείται πως στο 95% των περιπτώσεων προτιμώ το δικό σου πλάνο του αργά και σταθερά). Τώρα το πιθανότερο είναι να χαμηλώσει το ταβάνι, αλλά τέλος πάντων ας μην προτρέχουμε.
passhootdrive
QUOTE (benchwarmer @ May 19 2018, 20:03 ) *
Συμφωνώ απόλυτα στο τελευταίο. Αλλά νομίζω πως το επίπεδο του πρωταθλήματος είναι τέτοιο που το νταμπλ θα ξαναείναι αυτοσκοπός smile.gif Εκτός αν Μάλτση-Καλτσίδου φύγουν για να πάνε σε άλλη ελληνική ομάδα, που δεν το νομίζω.

Όσο για το πρώτο, για αυτό ακριβώς "ωρυόμουν" για τα τραγικά λάθη που έγιναν στον σχεδιασμό (κυρίως των ξένων παιχτριών) και τα 2 αυτά χρόνια. Γιατί οι ηλικίες των Μάλτση-Καλτσίδου-Χατζηνικολάου ήταν τέτοιες που η διάκριση στην Ευρώπη θα έπρεπε να κυνηγηθεί άμεσα (ενώ εννοείται πως στο 95% των περιπτώσεων προτιμώ το δικό σου πλάνο του αργά και σταθερά). Τώρα το πιθανότερο είναι να χαμηλώσει το ταβάνι, αλλά τέλος πάντων ας μην προτρέχουμε.


χωρίς να ξέρω κάτι, μπορεί 1 με 2 απὀ τις παραπάνω παίχτριες να παίξουν για πρώην προπονήτρια;
ggrilik
QUOTE (passhootdrive @ May 19 2018, 22:24 ) *
χωρίς να ξέρω κάτι, μπορεί 1 με 2 απὀ τις παραπάνω παίχτριες να παίξουν για πρώην προπονήτρια;

για μέλλουσα προπονήτρια εννοείς? Ευχή?

Δεν ξέρω, εγώ αυτό που ξέρω είναι πως θέλω Κλατσίδου for president
Προπονητές κουτσά στραβά έχουμε (και νομίζω μάλιστα πως στις υποδομές τα τελευταία χρόνια κάνουν σχετικά ικανοποιητική δουλειά) διοικητικούς της προκοπής δεν έχουμε.

Υ.Γ. Ελπίζω να μην την δει ως ανταγωνιστή και την βάλει στο μάτι ο άνθρωπος που νομίζει πως θα βασιλεύει ως το τέλος του κόσμου..
benchwarmer
QUOTE(passhootdrive @ May 19 2018, 22:24 ) *
χωρίς να ξέρω κάτι, μπορεί 1 με 2 απὀ τις παραπάνω παίχτριες να παίξουν για πρώην προπονήτρια;


Στην Καπογιάννη αναφέρεσαι? Να δούμε πού θα καταλήξει πρώτα...

Αλλά αν μιλάμε για εντός Ελλάδας, δεν νομίζω ότι καμία άλλη ελληνική ομάδα μπορεί να πληρώσει έστω το 30% αυτών που έπαιρναν φέτος.
Άρης
QUOTE (benchwarmer @ May 19 2018, 20:03 ) *
Συμφωνώ απόλυτα στο τελευταίο. Αλλά νομίζω πως το επίπεδο του πρωταθλήματος είναι τέτοιο που το νταμπλ θα ξαναείναι αυτοσκοπός smile.gif Εκτός αν Μάλτση-Καλτσίδου φύγουν για να πάνε σε άλλη ελληνική ομάδα, που δεν το νομίζω.

Όσο για το πρώτο, για αυτό ακριβώς "ωρυόμουν" για τα τραγικά λάθη που έγιναν στον σχεδιασμό (κυρίως των ξένων παιχτριών) και τα 2 αυτά χρόνια. Γιατί οι ηλικίες των Μάλτση-Καλτσίδου-Χατζηνικολάου ήταν τέτοιες που η διάκριση στην Ευρώπη θα έπρεπε να κυνηγηθεί άμεσα (ενώ εννοείται πως στο 95% των περιπτώσεων προτιμώ το δικό σου πλάνο του αργά και σταθερά). Τώρα το πιθανότερο είναι να χαμηλώσει το ταβάνι, αλλά τέλος πάντων ας μην προτρέχουμε.


Αδιασταύρωτη πληροφορία. Πρώτη εγχώρια μεταγραφή του Ολυμπιακού η ΛΙΤΣΙ.
parketeza
QUOTE (benchwarmer @ May 19 2018, 22:39 ) *
Αλλά αν μιλάμε για εντός Ελλάδας, δεν νομίζω ότι καμία άλλη ελληνική ομάδα μπορεί να πληρώσει έστω το 30% αυτών που έπαιρναν φέτος.

Αυτό που λες δηλαδή είναι ότι σε περίπτωση που Μάλτση-Καλτσίδου δεν μείνουν τελικά στον Ολυμπιακό (αν όντως επιβεβαιωθεί κάτι τέτοιο), οι επιλογές που έχουν είναι ή πίσω στο εξωτερικό ή… σταματάνε το μπάσκετ! Τι πιθανότητες δίνουμε και στα δύο;

QUOTE (ggrilik @ May 19 2018, 22:35 ) *
Δεν ξέρω, εγώ αυτό που ξέρω είναι πως θέλω Κλατσίδου for president

Ενδιαφέρον. Αλλά δες και αυτό: http://www.fiba.basketball/europe/programm...tab=element_1_0
Και δες και ποιοι/ες συμμετέχουν wink.gif

υγ.
Διάβασα την ανακοίνωση της απελθούσας Διοικούσας Επιτροπής του Πανιωνίου. Και υπάρχει κάτι που μου έκανε εντύπωση. Γράφουν:

Η ομάδα, αφού δικαίως έχει καταταγεί στην Ελίτ του Γυναικείου Μπάσκετ, είναι πλέον έτοιμη για το μεγαλύτερο άλμα, την επόμενη πρόκληση, δεδομένου ότι έχει αποκτήσει και το δικαίωμα της συμμετοχής της στις Ευρωπαϊκές Διοργανώσεις.

Συγγνώμη κιόλας, αλλά αυτό το... δικαίωμα από πού προκύπτει ακριβώς; Και πώς το ξέρουν; Περίεργο, γιατί οι Γάλλοι, ας πούμε, ακόμη αναρωτιούνται με πόσες ομάδες θα εκπροσωπηθούν στα ευρωπαϊκά κύπελλα…
ggrilik
QUOTE (parketeza @ May 20 2018, 23:06 ) *
Ενδιαφέρον. Αλλά δες και αυτό: http://www.fiba.basketball/europe/programm...tab=element_1_0
Και δες και ποιοι/ες συμμετέχουν wink.gif

Η ΕΟΚ κι η ΕΛΛΑΣ γενικώς τους πρώην αθλητές τους φροντίζει ήδη με άλλο τρόπο, τους κάνει ΠΡΟΠΑτζήδες. Οι άπειροι δεν είναι για να μπλέκονται στα πόδια της τρομερής μας διοίκησης
24.gif
passhootdrive
QUOTE (ggrilik @ May 21 2018, 00:01 ) *
Η ΕΟΚ κι η ΕΛΛΑΣ γενικώς τους πρώην αθλητές τους φροντίζει ήδη με άλλο τρόπο, τους κάνει ΠΡΟΠΑτζήδες. Οι άπειροι δεν είναι για να μπλέκονται στα πόδια της τρομερής μας διοίκησης
24.gif


ξεχνάς τις άδειες για βενζινάδικο και τις Ενοπλες Δυνάμεις.
ggrilik
Νέα για τον Ολυμπιακό.

- Πράγματι πήρε την Χριστίνα Λίτσι όπως επιβεβαιώνουν οι Εσπερίδες .

- Όλα ψιθυρίζουν πως επιστρέφει η Λυκέντρα Τζόνσον. Υποθέτω ως ξένη?

- Πιθανή απόκτηση της Πηνελόπης Παυλοπούλου. Μπορεί να μην έκανε πράγματα και θάματα στο αρκετά "physical" NCAA αλλά ξέρει μπάσκετ, το αγαπάει και την θέλουμε πίσω.




Τελικά ο Ολυμπιακός μου φαίνεται πως όντως έχει μπει σε νέα ρότα. Και του εύχομαι καλή επιτυχία αν είναι έτσι γιατί είν' σκληρή και ταπεινή η κάτω ρούγα αλλά μόνο απο 'κει μπορείς ν' ανέβεις στο καστρί δίχως να γκρεμοτσακιστείς σαν την Yakin Dogu Universitesi rolleyes.gif Αν επενδύσει μακροπρόθεσμα και συντηρητικά θα χτίσει κάτι όμορφο και στιβαρό. Προσδεθείτε και καλό ταξίδι λοιπόν!

jhantzop
Χώρισαν ΟΑ Χανίων και Κασίκτσογλου

«Μετά από μια άκρως επιτυχημένη χρονιά ο Ομιλος Αντισφαίρισης Χανίων ανακοινώνει τη λύση της συνεργασίας με τον προπονητή μπάσκετ, Μιχάλη Κασικτσόγλου. Ο κόουτς μετά την ολοκλήρωση της χρονιάς και την συμμετοχή της ομάδας Κορασίδων στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα (26/6 – 1/7) θα επιστρέψει κατά πάσα πιθανότητα στην γενέτειρα του, τη Θεσσαλονίκη για οικογενειακούς λόγους. Η διοίκηση αισθάνεται την ανάγκη να τον ευχαριστήσει θερμά, για τον άψογο επαγγελματισμό που επέδειξε στη μέχρι τώρα συνεργασία μας, για τη δουλειά που έκανε στην γυναικεία ομάδα και στις υποδομές, την επίτευξη του στόχου της παραμονής στην Α2 Γυναικών και τους τίτλους στα Παγκρήτια πρωταθλήματα Μπάσκετ Κορασίδων και Παίδων Β’. Τέλος, του ευχόμαστε ολόψυχα κάθε επιτυχία στη συνέχεια της προπονητικής του καριέρας. Από σήμερα η διοίκηση, προχωρά στην αναζήτηση έμπειρου και καταξιωμένου προπονητή για τη Γυναικεία ομάδα για την επόμενη αγωνιστική περίοδο στο πρωτάθλημα της Α2 κατηγορίας.»

Πηγή: www.sportshero.gr
parketeza
QUOTE (ggrilik @ May 26 2018, 19:46 ) *
Νέα για τον Ολυμπιακό.
[...]
- Πιθανή απόκτηση της Πηνελόπης Παυλοπούλου. Μπορεί να μην έκανε πράγματα και θάματα στο αρκετά "physical" NCAA αλλά ξέρει μπάσκετ, το αγαπάει και την θέλουμε πίσω.

Ωχού!!! 40.gif
Τώρα εσύ γιατί χαίρεσαι; Νομίζεις ότι, αν γυρίσει, θα την βλέπεις να παίζει; Στο λαγούμι θα είναι, κρυμμένη όπως όλες! Τελοσπάντων…

Ήταν προφανές πάντως ότι προς τα εκεί θα στρεφόταν ο Ολυμπιακός. Φέτος η Παυλοπούλου (ίσως και καμιά ακόμη), του χρόνου η Χριστινάκη (μάλλον) και η Φασούλα (σίγουρα). Περισσότερο έτος αναμονής θα είναι αυτό που έρχεται, και να δούμε στο τέλος αν όλο αυτό θα τους βγει σε καλό. Κι αν αποδειχθεί καλή απόφαση για την Παυλοπούλου (οι καριέρες ως γνωστόν χτίζονται από τις σωστές αποφάσεις biggrin.gif )

Για την Παυλοπούλου, τα έχω πει. Για μένα είναι το επόμενο point-guard της Εθνικής γυναικών, έχει κάνει πολύ δουλειά στην Αμερική στο κομμάτι της φυσικής κατάστασης, γυρνάει περισσότερο αθλητική απ’ ό,τι έφυγε, έχει αίσθηση του παιχνιδιού κι ένα σουτάκι… μούρλια, έχει βέβαια και πολύ δουλειά να κάνει ως προς τη νοοτροπία, να πάρει λίγο από το… χριστινάκειο ή τσινέκειο θράσος (κι αυτό χρειάζεται smile.gif ). Από εκεί και πέρα περιμένω με ενδιαφέρον να δω αν κληθεί στην προετοιμασία της Γυναικών για το Παγκόσμιο, χωρίς να σημαίνει απαραίτητα ότι είναι έτοιμη για την τελική 12άδα.

υγ1
Ελπίζω οι Τσινέκε, και οι δυο, να αντισταθούν στις σειρήνες. Το αυτό εύχομαι και για τη Σπανού, για την οποία το ραντάρ μου έπιασε ότι έφυγε από την Πολκοβίτσε και βρίσκεται σε αναζήτηση ομάδας…

υγ2
Εμ κι αυτός ο Πρωτέας, μία παίκτριά του δεν μπορεί να κρατήσει! blink.gif
ggrilik
QUOTE (parketeza @ May 26 2018, 22:25 ) *
Ωχού!!! 40.gif
Τώρα εσύ γιατί χαίρεσαι; Νομίζεις ότι, αν γυρίσει, θα την βλέπεις να παίζει; Στο λαγούμι θα είναι, κρυμμένη όπως όλες! Τελοσπάντων…
....
....
υγ1
Ελπίζω οι Τσινέκε, και οι δυο, να αντισταθούν στις σειρήνες. Το αυτό εύχομαι και για τη Σπανού, για την οποία το ραντάρ μου έπιασε ότι έφυγε από την Πολκοβίτσε και βρίσκεται σε αναζήτηση ομάδας…

υγ2
Εμ κι αυτός ο Πρωτέας, μία παίκτριά του δεν μπορεί να κρατήσει! blink.gif


Εντάξει, δεν γνωρίζω την φιλοσοφία του νέου προπονητή, αλλά γιατί να μην παίξει? Δεν τις κρύβουν τις παίκτριες στα λαγούμια, στα λαγούμια κρύβουν τους άντρες γιατί ως τα 28 τους είναι παιδιά smile.gif οι γυναίκες χάνονται γι άλλους λόγους, πχ γιατί πρέπει να βγάλουν τα προς το ζειν και με το μπάσκετ δύσκολα τα βγάζεις, οπότε..

Θα παίξει. Αν θα την δώ τώρα είναι άλλη ιστορία. Ελπίζω η ΕΟΚ να μην διαπράξει την ίδια αστοχία να πουλήσει τα δικαιώματα στην ΕΡΤ η ΕΡΤ να μην μεταδίδει αγώνες γιατί δεν βγαίνουν οικονομικά. αλλά να μην αφήνει κι άλλους να μεταδώσουν επειδή έχει τα αποκλειστικά δικαιώματα.. Γιατί κάτι τόσο αστείο είναι που παίχτηκε και δεν είδαμε τίποτα...

Για τις Τσινέκε τι εννοείς? Ποιές σειρήνες, έχουμε σειρήνες?? Εκτός αν εννοείς τον Ολυμπιακό ο οποίος μετά την Νικολοπούλου και την Παυλοππούλου θα πάρει και τις Τσινέκε κι όποιο άλλο γκάρντ κυκλοφορεί για να φτιάξει το έκτρωμα που έφτιαξε ο ΠΑΟΚ στις κορασίδες της ΕΚΑΣΘ w00t.gif Δεν είναι δυνατόν.
parketeza
@ggrilik

Δεν εννοούσα αυτό, αλλά μιας που το αναφέρεις: δεν έχει ακουστεί τίποτα ακόμη για τη Χατζηνικολάου, ενώ δεν ξέρουμε και πώς θα κινηθεί ο Ολυμπιακός ως προς την επιλογή των ξένων. Θα πάρει και ξένη guard, όπως είχε φέτος την Anderson; Όσο για τη Νικολοπούλου, αν δεν κάνω λάθος, φέτος έπαιξε λίγο blink.gif

Για την ΕΡΤ (αυτό εννοούσα): νομίζω ότι η συμφωνία δεν ήταν μόνο για την προηγούμενη χρονιά (το σημειώνω με επιφύλαξη όμως) και περιλάμβανε κατά κύριο λόγο διαδικτυακές μεταδόσεις από το ERTplay. Πάντως δεν θα μείνουμε με το παράπονο: δυο-τρία παιχνίδια του Ολυμπιακού θα τα δούμε. Όσο για τις άλλες ομάδες, ας κόψουν τον λαιμό τους.

Προφανώς ειρωνεύομαι, αλλά αν δεν φωνάξουν και δεν διεκδικήσουν, τότε είναι άξιοι της μοίρα τους. Κι επειδή αυτή η ΕΟΚ είναι κουφή λόγω… προκεχωρημένου γήρατος rolleyes.gif , θα πρέπει να το κάνουν δυνατά, συντονισμένα και με κρότο, μπας και… Και θα πρέπει να παρουσιάσουν και εναλλακτική πρόταση!

Α, και με την ευκαιρία: ήρθε η Brenda Frese, αξιώθηκε κάποιος να της πάρει συνέντευξη και τη ρώτησε πώς μπορεί να γίνει πιο ελκυστικό το γυναικείο μπάσκετ. Ιδού η απάντηση:
QUOTE
Η μεγαλύτερη προβολή του στη τηλεόραση και το διαδίκτυο. Όσο το βλέπει ο κόσμος τόσο πιο πολύ θα το αγκαλιάζει και όσοι αποτελούν μέρος του θα θέλουν να δίνουν όλο και περισσότερα πράγματα εξελίσσοντας τόσο το άθλημα όσο και τους εαυτούς τους μέσα από αυτό.

Δεν περιμέναμε τη Frese να μας μιλήσει για τη δύναμη της εικόνας, αλλά εδώ είμαστε της λογικής ότι πρέπει πρώτα να γίνει κάτι δημοφιλές για να το πουλήσουμε και να κονομήσουμε. Όταν όμως δεν έχεις καν προϊόν τι να πουλήσεις και ποιος τρελός θα το αγοράσει;

Για τις Τσινέκε, γιατί σου κάνει εντύπωση; Δύσκολο είναι από το ένα άκρο να πάει στο άλλο ο Ολυμπιακός; Τα σαφάρια τα έχουμε ξαναδεί και συμβαίνουν παντού. Και τις συνέπειές τους επίσης. Από την άλλη δεν ξέρω, ποια άλλη ομάδα στην Ελλάδα μπορεί να προσφέρει καλύτερες συνθήκες προπόνησης και κυρίως ευρωπαϊκά παιχνίδια; Βέβαια υπάρχει πάντα και το εξωτερικό ως επιλογή, που από ένα σημείο και μετά είναι μονόδρομος, κατά τη γνώμη μου…

υγ.
Η Καρλάφτη, λέει, έφυγε από τον Πρωτέα και αναζητεί ομάδα πέριξ της Θεσσαλονίκης. Τι λες; Θα ορμήξει πρώτος ο ΠΑΟΚ ή θα προλάβει ο ροπαλοφόρος Ηρακλής; tongue.gif
ggrilik
QUOTE (parketeza @ May 27 2018, 14:59 ) *
Δεν εννοούσα αυτό, αλλά μιας που το αναφέρεις: δεν έχει ακουστεί τίποτα ακόμη για τη Χατζηνικολάου, ενώ δεν ξέρουμε και πώς θα κινηθεί ο Ολυμπιακός ως προς την επιλογή των ξένων. Θα πάρει και ξένη guard, όπως είχε φέτος την Anderson; Όσο για τη Νικολοπούλου, αν δεν κάνω λάθος, φέτος έπαιξε λίγο
...
υγ.
Η Καρλάφτη, λέει, έφυγε από τον Πρωτέα και αναζητεί ομάδα πέριξ της Θεσσαλονίκης. Τι λες; Θα ορμήξει πρώτος ο ΠΑΟΚ ή θα προλάβει ο ροπαλοφόρος Ηρακλής; tongue.gif


Για την Παυλοπούλου και τον Ολυμπιακό, αν ισχύει η υπόθεσή μου πως ο Ολυμπιακός έχει αλλάξει ρότα, τότε ΟΚ. Φυσικά και ΔΕΝ θα την ήθελα στον περσινό κ' προπέρσινο Ολυμπιακό. Στον φετινό όμως? Η Χαζηνικολάου είναι του 1981, οπότε γιατί όχι, μπορούν να παίξουν και τα τρία PG, Χατζηνικολάου, Νικολοπούλου, Παυλοπούλου. Ίσως πάρει μια ξένη σούτινγκ γκαρντ, ένα τεσσάρι κι ένα πεντάρι. Και φυσικά δεν είναι ανάγκη να τις ξεκάνει τις ξένες με 40-άλεπτα. Ελπίζω δλδ.. Αλλά ας περιμένουμε και θα δούμε.

Για την ΕΡΤ ελπίζω να κάνεις λάθος sad.gif Ή τέλος πάντων ας βρεθεί μια φόρμουλα να δούμε απο αλλού παιχνίδια που δεν ενδιαφέρουν την ΕΡΤ. Το ίδιο πρόβλημα έχει και το βόλεϊ παρεμπιπτόντως... Αγόρασε τα δικαιώματα η ΕΡΤ και δεν είδαμε τίποτα!! angry_red.gif


Πάντως καλύτερα να δείχνεις κι ας μην έχεις καλό προϊόν.

Για τις Τσινέκε δεν ξέρω.. Εννοείται πως δεν μ'αρέσει η ιδέα του σαφαριού. Έχουν διάφορες επιλογές, κι η μία είναι να παίξουν μπάσκετ σπουδάζοντας ταυτόχρονα. Αυτό θα κάνει κι η Καρλάφτη στην Θεσσαλονίκη, αλλά σε ποιά ομάδα θα πάει δεν ξέρω. Θα δούμε. Προσωπικά δίνω περισσότερες πιθανότητες για Ηρακλή.
Άρης
QUOTE (ggrilik @ May 27 2018, 18:28 ) *
Για την ΕΡΤ ελπίζω να κάνεις λάθος sad.gif Ή τέλος πάντων ας βρεθεί μια φόρμουλα να δούμε απο αλλού παιχνίδια που δεν ενδιαφέρουν την ΕΡΤ. Το ίδιο πρόβλημα έχει και το βόλεϊ παρεμπιπτόντως... Αγόρασε τα δικαιώματα η ΕΡΤ και δεν είδαμε τίποτα!! angry_red.gif


Πάντως καλύτερα να δείχνεις κι ας μην έχεις καλό προϊόν.


Εχω την άποψη ότι η κρατική τηλεόραση που πληρώνουμε αναγκαστικά όλοι μας, έχει την ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ να δείχνει όλα τα αθλήματα χωρίς το κριτήριο της ακροαματικότητας και της αγοραίας ωφελιμότητας και η πραγματοποίηση αυτής της ΥΠΟΧΡΕΩΣΗΣ είναι υπόθεση ισχυρής παρέμβασης της Ομοσπονδίας. Ποιάς Ομοσπονδίας? Αυτής που υπάρχει, η οποία γιά να το πράξει ίσως χρειάζεται και ισχυρή πίεση από τα σωματεία. Ποιά σωματεία? Αυτά που υπάρχουν και που πρέπει παρακάμπτοντας το κοντόφθαλμο και πρόσκαιρο συμφέρον τους, να ενδιαφερθούν για το γενικότερο συμφέρον του αθλήματος.
ggrilik
QUOTE (Άρης @ May 28 2018, 09:20 ) *
Εχω την άποψη ότι η κρατική τηλεόραση που πληρώνουμε αναγκαστικά όλοι μας, έχει την ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ να δείχνει όλα τα αθλήματα χωρίς το κριτήριο της ακροαματικότητας και της αγοραίας ωφελιμότητας

Την υποχρέωση μπορεί να την έχει, την δυνατότητα δεν έχει.

Καλό είναι να είμαστε ρεαλιστές και ν'αντιληφθούμε το πεπερασμένο των πόρων και των δυνατοτήτων μας. Και συνεπώς την ανάγκη για μετρημένες πράξεις που έχουν μικρό λόγο κόστους οφέλους.

Αυτό που μπορεί νομίζω να κάνει η ΕΡΤ είναι να δίνει δωρεάν και νωρίς την συγκατάθεσή της για μεταδόσεις των αγώνων που δεν την ενδιαφέρουν σε τρίτους.

jhantzop
«Χώρισαν» Πρωτέας Βούλας και Σαββάτης

Δελτίο Τύπου Πρωτέα Βούλας: «Ανακοινώνουμε την λύση της συνεργασίας μας, με κοινή συναίνεση, με τον coach του γυναικείου τμήματος Παναγιώτη Σαββάτη.

Θεωρούμε ότι την περσινή χρονιά οι στόχοι που είχαμε θέσει επιτεύχθηκαν με την ανάδειξη νέων παιδιών σε πρωταγωνιστικούς ρόλους και την ταυτόχρονη παραμονή στην Α1 Εθνική κατηγορία για 6η συνεχή χρονιά. Η συνεργασία μας με τον coach Σαββάτη ήταν εξαιρετική και εκτιμούμε την εργατικότητά του και το ήθος του. Ευχόμαστε καλή επιτυχία στα επόμενα βήματα της προπονητικής του καριέρας. Ανακοίνωση για τη διάδοχη κατάσταση θα γίνει εντός των ημερών.

“Ευχαριστούμε τον coach Σαββάτη για την εργατικότητα, το ήθος και την καλή συνεργασία που είχαμε την περασμένη χρονιά. Του εύχομαι εκ μέρους του Συλλόγου και προσωπικά καλή επιτυχία στα επόμενα στάδια της καριέρας του” δήλωσε ο Πρόεδρος του Πρωτέα κ. Χρήστος Βασιλειάδης.

Ο Παναγιώτης Σαββάτης με τη σειρά του δήλωσε: "Ευχαριστώ τον Πρόεδρο, τη διοίκηση, το προσωπικό και τις αθλήτριες του ΑΕΟ Πρωτέα Βούλας για την πολύ καλή συνεργασία που είχαμε. Οι στόχοι της ομάδας επιτεύχθηκαν σε μία συνολικά δύσκολη χρονιά. Εύχομαι στην ομάδα ότι καλύτερο για το μέλλον".»

Πηγή: sportshero.gr


Έμειναν στα Καλύβια, Μαίρη και Ντόρα

Από τις ανανεώσεις των συμβολαίων την Μαίρης Ρεντζεπέρη και της Ντόρας Μαστρογιαννίδου ξεκίνησαν τα Καλύβια Θορικού το χτίσιμο της ομάδας που θα αγωνιστεί την νέα σεζόν στην Α1 μπάσκετ γυναικών.

Οι δυο αθλήτριες θα βρεθούν για τέταρτη χρονιά στην ομάδα και μέχρι τώρα έχουν γευτεί την χαρά της κατάκτησης τίτλων και τις τρεις προηγούμενες.

Συστάσεις δεν χρειάζονται καθώς είναι αθλήτριες εγνωσμένης αξίας με πολύχρονη παρουσία στον χώρο.

Πηγή: sportshero.gr


Έμεινε ελεύθερη η Ξένια Χελιώτη

Η Ξένια Χελιώτη δεν θα βρίσκεται και του χρόνου στο ρόστερ της Ελευθερίας Μοσχάτου.

Η αθλήτρια που συνέβαλε μεταξύ άλλων τα μέγιστα στην εξαιρετική πορεία της ομάδας που κατέλαβε την τρίτη θέση στην Α2 Νότου, είναι από χθες (23/05) ελεύθερη να συνεχίσει την παρουσία της σε άλλο σύλλογο.

Πηγή: sportshero.gr


Ανανέωσε με τον Κρόνο ο Νανάκος

Το Δ.Σ του Γ.Σ. Κρόνος αποφάσισε την ανανέωση της συνεργασίας του με τον τεχνικό της γυναικείας ομάδας Σταύρο Νανάκο ο οποίος ταυτόχρονα αναλαμβάνει και την ομάδα των νεανίδων.

Ο έμπειρος και καταξιωμένος τεχνικός ανέλαβε την ομάδα, σε μια δύσκολη περίοδο στο μέσον της φετινής χρονιάς, και κατόρθωσε -πραγματοποιώντας μια εξαιρετική πορεία- να την διατηρήσει στην Α2 εθνική κατηγορία.

Η επιτυχής πορεία της ομάδας από την ημέρα που ανέλαβε τα ηνία της και η επίτευξη των στόχων, που είχαν τεθεί από την αρχή της συνεργασίας, εδραίωσαν την εμπιστοσύνη της Διοίκησης στο πρόσωπο του.

Συνεργάτης του και στις δύο ομάδες παραμένει η Νένα Νικολαίδου με την οποία είχαν μια πολύ καλή συνεργασία την φετινή αγωνιστική περίοδο.

Τους ευχόμαστε καλή συνέχεια και καλή επιτυχία στο δύσκολο έργο τους για την δημιουργία μιας Ομάδας που θα πρωταγωνιστήσει στην Α2 Εθνική κατηγορία.

Πηγή: sportshero.gr


Δεν συνεχίζει η Σταμπούρλου

Τη φανέλα της αποφάσισε να κρεμάσει η Πωλίνα Σταμπούρλου, με τις συμπαίκτριές της να την αποχαιρετούν με δώρο μία αναμνηστική φανέλα του Φάρου Κερατσινίου.

Στα 34 της, η έμπειρη γκαρντ πήρε τη μεγάλη απόφαση να αφήσει τα παρκέ, με την ομάδα της να αναφέρει σχετικά μέσω Facebook: «Και κάπως έτσι οι…Φαροπούλες “αποχαιρετούν” την Πωλίνα Σταμπούρλου από την ενεργό δράση! Να είσαι πάντα καλά, Πωλίνα! #Faroseisai».

Η Πωλίνα Σταμπούρλου, που μεταγράφηκε το καλοκαίρι στο Κερατσίνι από τον Πανιώνιο, δεν κατέστη δυνατό να προσφέρει αυτά που θα ήθελε, καθώς υπέστη ρήξη χιαστού το Σεπτέμβριο με αποτέλεσμα να μείνει για σημαντικό χρονικό διάστημα εκτός παρκέ.

Πηγή: basketa.gr


Συνεχίζει με Διαβολεμένου

Η Βιβή Διαβολεμένου θα παραμείνει στην τεχνική ηγεσία του Παναθλητικού και τη νέα αγωνιστική περίοδο, που θα τον βρει στο Βόρειο Όμιλο της Α2 Γυναικών.

Η 48άχρονη προπονήτρια, η οποία πήρε τη… σκυτάλη από την Ελένη Καφαντάρη στα τέλη Μαρτίου, ανανέωσε τη συνεργασία της με το συγκρότημα των Συκεών και για την καινούρια χρονιά. «Ύστερα από μια πολύ καλή συνεργασία με την ομάδα του Παναθλητικού τη χρόνια που πέρασε, ανανεώσαμε τη συνεργασία μας και για την επόμενη χρονιά. Ο Παναθλητικός είναι ένα πολύ οργανωμένο και εξαιρετικά υγιές σωματείο με όραμα και φιλοδοξίες για το μπάσκετ Γυναικών. Οπότε ως σύλλογος είναι “καταδικασμένος” να πρωταγωνιστεί κι αυτό θα κάνει και του χρόνου. Επίσης, θα πρέπει να τονίσω ότι η ανάπτυξή του σε τμήματα ακαδημιών είναι εντυπωσιακή και αυτή η διαδρομή μας μεγαλώνει την ευθύνη να προωθήσουμε τα νέα παιδιά του συλλόγου στη γυναικεία ομάδα κι αυτό θα γίνει και τη νέα χρονιά», ανέφερε σχετικά μέσω της επίσημης ιστοσελίδας της ομάδας.

Η ανακοίνωση: «O Παναθλητικός Συκεών ανακοινώνει την επέκταση της συνεργασίας με την Βιβή Διαβολεμένου η οποία τη σεζόν 2018-2019 θα είναι η head coach της γυναικείας ομάδας στην Α2 γυναικών. Μετά την εξαιρετική παρουσία της στο τμήμα νεανίδων αλλά και στα τμήματα υποδομής, η coach Βιβή αναλαμβάνει μια ομάδα που είναι «υποχρεωμένη» να είναι σε υψηλό επίπεδο και να έχει πάντα ως στόχο την επιστροφή της στην Α1. Βέβαια την επόμενη χρονιά με εισήγηση της coach θα προωθηθούν στην γυναικεία ομάδα αρκετά νεαρά ταλέντα του συλλόγου ούτως ώστε να πάρουν την ευκαιρία, από τα 16 και 17 τους να αγωνιστούν σε ένα ιδιαίτερα ανταγωνιστικό πρωτάθλημα.

Βέβαια τις αμέσως επόμενες ημέρες θα ξεκινήσει η προσπάθεια για παραμονή αρκετών Ελληνίδων από το υφιστάμενο ρόστερ ενώ ο σύλλογος έχει προσδιορίσει και τους μεταγραφικούς του στόχους μεταξύ κορυφαίων αθλητριών της Θεσσαλονίκης. Άμεση συνεργάτιδα της coach Βιβής θα είναι η Ελεάνα Γιαννάτση η οποία την τελευταία 2ετία έδωσε εξαιρετικά δείγματα γραφής με όλα τα τμήματα του συλλόγου τα οποία ασχολήθηκε. Η coach Ελεάνα θα είναι παράλληλα και head coach των τμημάτων νεανίδων και mini κοριτσιών του συλλόγου».

Πηγή: basketa.gr


Προτεραιότητα η παραμονή Ντέλβα και Γκόβαν για τον Πρωτέα Βούλας

Η παραμονή των Νταϊάνα Ντέλβα και Αλέξις Γκόβαν αποτελεί προτεραιότητα για τον Πρωτέα Βούλας. Οι συζητήσεις των δύο πλευρών βρίσκονται σε εξέλιξη με τους διοικούντες να θέλουν να χτίσουν την ομάδα για τη νέα σεζόν πάνω στις δυο παίκτριες. Η παραμονή τους θεωρείται κομβικής σημασίας και γι’ αυτό το λόγο αποτελούν προτεραιότητα

Η φιλοσοφία του Πρωτέα, πάντως, δεν πρόκειται να αλλάξει, καθώς οι ξένες αθλήτριες θα πλαισιωθούν από νεαρές, επί το πλείστον παίκτριες, ακολουθώντας τη συνταγή της περασμένης σεζόν. Σε αυτό το πλαίσιο δεν αποκλείεται να αποκτηθούν και κάποιες ταλαντούχες αθλήτριες.

Πηγή: basketa.gr


Κοντά στη Νίκη Λευκάδας η Κατερίνα Τσινέκε

Συμπαίκτρια με την αδερφή της, όπως όλα δείχνουν, θα είναι και πάλι η Κατερίνα Τσινέκε. Η 19χρονη γκαρντ βρίσκεται σε προχωρημένες συζητήσεις με τη Νίκη Λευκάδας και οι δυο πλευρές είναι κοντά σε συμφωνία.

Η Κατερίνα Τσινέκε ήταν από τις κορυφαίες παίκτριες του Παναθηναϊκού τη σεζόν που τελείωσε, αλλά μετά τον υποβιβασμό του τριφυλλιού στην Α2 κατηγορία, η νεαρή γκαρντ αναζητά νέο σταθμό στην καριέρα της. Εχει δεχτεί πρόταση από τη Νίκη Λευκάδας και το γεγονός ότι εκεί αγωνίζεται και η αδερφή της Ελενα, την φέρνει ένα βήμα πριν πει το οριστικό «ναι».

Πηγή: basketa.gr


Ανέλαβε τον Απόλλωνα Καλαμαριάς ο Ατακτίδης

Σε αλλαγή προπονητή προχώρησε ο Απόλλωνας Καλαμαριάς, εν όψει της νέας αγωνιστικής περιόδου που θα τον βρει και πάλι στο Βόρειο Όμιλο της A2 Γυναικών.

Οι Θεσσαλονικιές ολοκλήρωσαν τη φετινή παρουσία τους στο δεύτερο τη τάξει πρωτάθλημα της χώρας καταλαμβάνοντας την έβδομη θέση. Παρελθόν από την τεχνική ηγεσία τους αποτελεί ο Χρήστος Γκογκάκης, με τη θέση του να παίρνει ο Γιώργος Ατακτίδης, ενώ στο πόστο του βοηθού παρέμεινε η Κατερίνα Καρακασίδου. Στο προπονητικό επιτελείο θα ενταχθεί και ο Σίμος Μαρβάκης, όπως ανακοινώθηκε από την ομάδα.

Η ανακοίνωση: «Νέος προπονητής του γυναικείου τμήματος μπάσκετ του Συλλόγου μας θα είναι ο κ. Γιώργος Ατακτίδης ενώ θα παραμείνει δίπλα του η επί σειρά ετών προπονήτρια του σωματείου κα Καρακασίδου Κατερίνα. Το προπονητικό team θα στελεχώνεται και από την παρουσία του κ. Σίμου Μαρβάκη ο οποίος αποτελεί χρόνια συνεργάτης του coach Ατακτίδη. Η Διοίκηση του Συλλόγου τους καλωσορίζει και τους εύχεται μια δημιουργική χρονιά γεμάτη επιτυχίες».

Πηγή: basketa.gr


Αποχώρησε από την τεχνική ηγεσία των γυναικών του Ηρακλή ο Λαμπρόπουλος

Δεν θα συνεχίσει στον Ηρακλή ο προπονητής της γυναικείας ομάδας του συλλόγου Παναγιώτης Λαμπρόπουλος, όπως αναφέρει σε σχετική επιστολή. Παρά την επιτυχημένη πορεία που οδήγησε τον Γηραιό μετά από δέκα χρόνια ξανά στην Α1 Γυναικών ο τεχνικός πήρε την απόφαση να αποχωρήσει.

«Έχοντας ολοκληρώσει απολύτως επιτυχημένα έναν ολόκληρο κύκλο, έχοντας πετύχει όχι μόνο την εκπλήρωση του ονείρου της γυναικείας ομάδας του Ηρακλή για άνοδο στην Α1 κατηγορία, αλλά και το προσωπικό μου στοίχημα, επιθυμώ να κάνω έναν απολογισμό.

Θέλω να ευχαριστήσω πρώτα και πάνω από όλους τις παίχτριές μου για τη συνεργασία, την αφοσίωση, την επιμονή και την προσήλωσή τους στον στόχο μας. Υπερέβησαν εαυτούς.

Στη συνέχεια να ευχαριστήσω θερμά την κ.Τραμουντάνη που με επέλεξε και με εμπιστεύτηκε, τον έφορο Πέτρο Πάππα για την άψογη συνεργασία του και τον αμερόληπτο χαρακτήρα του, την Βιολέτα και τον Απόστολο Γεροστεργίου, τον Παναγιώτη Χειμωνίδη και τον Αλέξανδρο Μαυρίδη για την αμέριστη βοήθεια τους! Και φυσικά, τους γονείς των κοριτσιών τόσο της γυναικείας ομάδας όσο και αυτής των νεάνιδων για την εμπιστοσύνη, τη στήριξη και τη συνεργασία τους.

Όλοι μαζί καταφέραμε με πολλή προσπάθεια, θυσίες και θέληση να πάρουμε το πρωτάθλημα και να ανεβάσουμε μετά από δέκα χρόνια την ιστορική ομάδα του Ηρακλή εκεί που πρέπει να είναι. Στην Α1 και πρωταθλήτρια. Και εδώ οι δρόμοι μας χωρίζουν για τώρα. Όμως κάθε φορά που κλείνει ένας κύκλος ένας άλλος ανοίγει. Εύχομαι στην αγαπημένη μου ομάδα, η συνέχεια να είναι το ίδιο επιτυχημένη #DreamBig», αναφέρει χαρακτηριστικά.

Λίγο αργότερα την είδηση επιβεβαίωσε και ο επίσημος Ηρακλής με ανακοίνωση που εξέδωσε: «Το τμήμα μπάσκετ γυναικών του Γ.Σ Ηρακλής ανακοινώνει την ολοκλήρωση της συνεργασίας με τον προπονητή Παναγιώτη Λαμπρόπουλο. Τον ευχαριστούμε και να έχει καλή συνέχεια στην προπονητική του καριέρα».

Πηγή: basketa.gr


Συνεχίζει με Βαχαροπούλου ο Άρης

Η Μαρία Βαχαροπούλου θα βρίσκεται και τη νέα αγωνιστική περίοδο στον πάγκο του Άρη, τόσο στις Γυναίκες όσο και στο τμήμα Νεανίδων.

Η έμπειρη τεχνικός, η οποία ανέλαβε τις Θεσσαλονικιές στα τέλη Ιανουαρίου παίρνοντας τη… σκυτάλη από το Βαγγέλη Κουλακιώτη, ανανέωσε το συμβόλαιό της και για την καινούρια σεζόν κι έτσι θα καθοδηγήσει την ομάδα και στο επερχόμενο πρωτάθλημα του Βόρειου Ομίλου της Α2 Γυναικών.

Η ανακοίνωση: «Ο Α.Σ. ΑΡΗΣ είναι στην ευχάριστη θέση να ανακοινώσει την συνέχιση της συνεργασίας με την προπονήτρια, Μαρία Βαχαροπούλου, στο τμήμα των γυναικών και στο τμήμα των νεανίδων! Ευχόμαστε στην Μαρία καλή συνέχεια και πολλές επιτυχίες με τον ΑΡΗ!».

Πηγή: basketa.gr


Συνεχίζει στον ΓΣ Ηλιούπολης ο Γερεουδάκης

Ο Γιάννης Γερεουδάκης παραμένει για 7η συνεχόμενη σεζόν στον πάγκο του ΓΣ Ηλιούπολης όπως έγινε γνωστό με σχετική ανακοίνωση. Στο πλευρό του θα βρίσκεται ο Σάκης Φέξης, ενώ τη γενική εποπτεία του τμήματος θα έχει ο Μίλτος Στανέλος.

Η σχετική αναφέρει τα εξής:

«Η επιτροπή του γυναικείου τμήματος μπάσκετ μετά την τελευταία επιτυχημένη σεζόν ανακοινώνει για 7η συνεχόμενη χρονιά την ανανέωση της συνεργασίας με το Γιάννη Γερεουδάκη. Άμεσος συνεργάτης του θα είναι για μια ακόμη χρονιά ο Σάκης Φέξης που θα είναι και head coach των νεανίδων. Τη γενική εποπτεία του τμήματος θα έχει ο Μίλτος Στανέλλος. Επίσης συνεχίζονται οι προπονήσεις του γυναικείου με παράλληλες δοκιμές σε κορασίδες, νεανίδες και γυναίκες».

Πηγή: basketa.gr


Τριπλή ανανέωση στην Πυλαία

Το «χτίσιμο» εν όψει της νέας αγωνιστικής περιόδου, που θα τη βρει και πάλι στο Βόρειο Όμιλο της Α2 Γυναικών, ξεκίνησε για την Α.Ε. Πυλαίας.

Η αρχηγός Αναστασία Τζήμου καθώς και οι Στέλλα Σταμπή και Βάσω Παπαρδέλα συμφώνησαν ήδη και θα συνεχίσουν και την καινούρια σεζόν στην ομάδα, όπως γνωστοποίησε με σχετικές ανακοινώσεις της η ΑΕΠ.

Η ανακοίνωση για την Τζήμου: «Η οικογένεια της ΑΕ Πυλαίας ανακοινώνει την συμφωνία για ανανέωση της συνεργασίας με την αρχηγό της ομάδας Τζήμου Αναστασία για την σεζόν 2018-19 και της εύχεται πολλές επιτυχίες…».
Η ανακοίνωση για τη Σταμπή: «Στην οικογένειά μας θα παραμείνει και την σεζόν 2018-19 η Σταμπή Στέλλα μετά την συμφωνία της με τον Γ. Αρχηγό του τμήματος. Της ευχόμαστε πολλές επιτυχίες…».
Η ανακοίνωση για την Παπαρδέλα: «Και η Παπαρδέλα Βάσω παραμένει στην οικογένειά μας την νέα σεζόν (2018-19). Της ευχόμαστε τα καλύτερα!».

Πηγή: basketa.gr


Μένει Πυλαία και η Καραμπατζάκη

Κάτοικος Πυλαίας θα παραμείνει και τη νέα αγωνιστική περίοδο η Μάγδα Καραμπατζάκη, καθώς ανανέωσε τη συνεργασία της με την Α.Ε.

Η έμπειρη γκαρντ/φόργουορντ, που μεταγράφηκε πέρυσι το καλοκαίρι στη Θεσσαλονίκη από τον Ανταγόρα Κω, και οι διοικούντες την ομάδα έδωσαν τα χέρια για την επέκταση του συμβολαίου τους και για την επερχόμενη αγωνιστική περίοδο.

Θυμίζουμε πως η Α.Ε. Πυλαίας τερμάτισε φέτος στη δεύτερη θέση του Βόρειου Ομίλου της Α2 Γυναικών, αλλά στους αγώνες κατάταξης που έλαβαν χώρα στο Βόλο ηττήθηκε από τα Καλύβια. «Ευτυχής κατάληξη», ήταν το σχόλιο του αντιπροέδρου Γιάννη Καχριμάνη μέσω του προσωπικού λογαριασμού του σε γνωστή ιστοσελίδα κοινωνικής δικτύωσης για την παραμονή της Μάγδας Καραμπατζάκη.

Η ανακοίνωση: «Η οικογένεια της Α.Ε. Πυλαίας με χαρά ανακοινώνει την ανανέωση της συνεργασίας και για τη νέα σεζόν με τη Μάγδα Καραμπατζάκη. Πολλές επιτυχίες, Μάγδα!».

Πηγή: basketa.gr


Ανανέωσε και η Πλουμπή

Ο σχεδιασμός της Α.Ε. Πυλαίας, εν όψει της νέας αγωνιστικής περιόδου, συνεχίζεται σε γοργούς ρυθμούς.

Ακόμα μία παίκτρια από το φετινό ρόστερ, η Αθηνά Πλουμπή, επέκτεινε και για την καινούρια σεζόν το συμβόλαιό της με τις Θεσσαλονικιές κι έτσι θα συνεχίσει να προσφέρει τις υπηρεσίες της στην ομάδα και στο επερχόμενο πρωτάθλημα του Βόρειου Ομίλου της Α2 Γυναικών.

Η ανακοίνωση: «Μία ακόμη παραμονή στην οικογένειά μας για την νέα σεζόν, σε σύνθετο ρόλο, της Πλουμπή Αθηνάς. Υγεία και επιτυχίες της ευχόμαστε!».

Πηγή: basketa.gr
jhantzop
Στον Κρόνο Αγίου Δημητρίου η Αγγελική Βιντσιλαίου

Στην Α2 Νότου θα αγωνιστεί και τη νέα σεζόν η Αγγελική Βιντσιλαίου (20χρ., 1.70μ.), αυτή τη φορά με τη φανέλα του Κρόνου Αγίου Δημητρίου.

Η Βιντσιλαίου ξεκίνησε την καριέρα της από το Γαλάτσι και στη συνέχεια αγωνίστηκε στην ΑΕΝΚ, στα Καλύβια και στον Αρη Πετρούπολης. Είναι διεθνής με όλες τις μικρές εθνικές ομάδες και αποτελεί μια σημαντική προσθήκη για τον Κρόνο που θέλει να έχει μια καλή πορεία τη νέα χρονιά στο πρωτάθλημα της Α2 Γυναικών.

Πηγή: wbasket.gr


Παρελθόν από τα Μελίσσια η Αθανασίου

Η Ειρήνη Αθανασίου αποτελεί παρελθόν από την ομάδα των Μελισσίων, η οποία την αποχαιρέτησε μέσα από σχετική ανακοίνωση.

Αναλυτικά:

«Ο ΚΑΟ Μελισσίων αισθάνεται την ανάγκη να ευχαριστήσει από καρδιάς την Ειρήνη Αθανασίου για την άψογη συνεργασία τη σεζόν που τελείωσε και στην οποία βοήθησε την ομάδα μας να εκπληρώσει τους στόχους της. Είναι πάντα ιδιαίτερη χαρά για εμάς να έχουμε στις τάξεις μας αθλήτριες που τιμούν το μπάσκετ μέσα και έξω από τα γήπεδα. Ευχόμαστε στην Ειρήνη καλή επιτυχία στον επόμενο σταθμό της καριέρας της και θέλουμε να ξέρει ότι έχει πάντα μια θέση στην καρδιά της οικογένειας του ΚΑΟ Μελισσίων.

Ειρήνη Αθανασίου: «Για εμένα ήταν μια χρονιά κερδισμένη σε ανθρώπους και έντονα συναισθήματα, με ό,τι αυτό συνεπάγεται. Είχα την τιμή να συνεργαστώ με εκπληκτικά σε χαρακτήρα παιδιά, που με βοήθησαν να ενσωματωθώ και να πορευτούμε για το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα. Εύχομαι η νέα χρονιά να τους φέρει μια πολύ καλή βαθμολογική θέση, και γιατί όχι, την άνοδο. Ένα τεράστιο ευχαριστώ στον ΚΑΟ Μελισσίων για τη συνέπεια τους. Δούλεψαν και δουλεύουν με ένα σκοπό και στόχο, μεθοδευμένα, και όχι απλά για το χειροκρότημα. Ευχαριστώ από καρδιάς!».

Πηγή: wbasket.gr
ethn
απο το site του Πρωτέα :

-----------------------------------------

Ανακοινώνουμε την λύση της συνεργασίας μας, με κοινή συναίνεση, με τον coach του γυναικείου τμήματος Παναγιώτη Σαββάτη.

Θεωρούμε ότι την περσινή χρονιά οι στόχοι που είχαμε θέσει επιτεύχθηκαν με την ανάδειξη νέων παιδιών σε πρωταγωνιστικούς ρόλους και την ταυτόχρονη παραμονή στην Α1 Εθνική κατηγορία για 6η συνεχή χρονιά. Η συνεργασία μας με τον coach Σαββάτη ήταν εξαιρετική και εκτιμούμε την εργατικότητά του και το ήθος του. Ευχόμαστε καλή επιτυχία στα επόμενα βήματα της προπονητικής του καριέρας. Ανακοίνωση για τη διάδοχη κατάσταση θα γίνει εντός των ημερών.

“Ευχαριστούμε τον coach Σαββάτη για την εργατικότητα, το ήθος και την καλή συνεργασία που είχαμε την περασμένη χρονιά. Του εύχομαι εκ μέρους του Συλλόγου και προσωπικά καλή επιτυχία στα επόμενα στάδια της καριέρας του” δήλωσε ο Πρόεδρος του Πρωτέα κ. Χρήστος Βασιλειάδης.

Ο Παναγιώτης Σαββάτης με τη σειρά του δήλωσε:
"Ευχαριστώ τον Πρόεδρο, τη διοίκηση, το προσωπικό και τις αθλήτριες του ΑΕΟ Πρωτέα Βούλας για την πολύ καλή συνεργασία που είχαμε. Οι στόχοι της ομάδας επιτεύχθηκαν σε μία συνολικά δύσκολη χρονιά. Εύχομαι στην ομάδα ότι καλύτερο για το μέλλον".
------------------------------------------------
Νομίζω έρχεται μια περίεργη χρονιά για τον Πρωτέα, συνυπολογίζοντας και το γεγονός ότι ίσως κάποιες απο τις νεότερες παίκτριές του/ βλεπε Καρλάφτη (που είδε έχει γραφτεί), θα αποχωρήσουν για άλλες ομάδες λόγω σπουδών
jhantzop
QUOTE(ethn @ May 29 2018, 13:05 ) *
Νομίζω έρχεται μια περίεργη χρονιά για τον Πρωτέα, συνυπολογίζοντας και το γεγονός ότι ίσως κάποιες απο τις νεότερες παίκτριές του/ βλεπε Καρλάφτη (που είδε έχει γραφτεί), θα αποχωρήσουν για άλλες ομάδες λόγω σπουδών

Νομίζω πως είναι νοικοκυρεμένo σωματείο (οργανωτικά και οικονομικά) και δεν θα έχει θέματα.
ethn
QUOTE(jhantzop @ May 29 2018, 13:32 ) *
Νομίζω πως είναι νοικοκυρεμένo σωματείο (οργανωτικά και οικονομικά) και δεν θα έχει θέματα.



Ισχύει, αλλά σου θυμίζω ότι περσυ μέχρι σχεδόν τελευταία στιγμή υπήρχε έντονη η σκέψη μέχρι και να μην κατέβουν Α1..Βέβαια, εγώ χαίρομαι ιδιαιτέρως ΚΑΙ που κατέβηκαν, ΚΑΙ που στηρίχτηκαν κατα πολύ σε πολύ νέα κορίτσια ( χωρίς τις Αμερικανίδες όμως δεν πιστεύω οτι θα είχαν τύχη...) ΚΑΙ που σώθηκαν! Απλά δείχνει στην ομάδα τα τελευταία 2/3 χρόνια ότι πλέον δεν ρέει το χρήμα, χωρίς βέβαια αυτό να είναι και κακό, μια και γίνεται προφανως προσπάθεια να παίξουν και τα παιδια του Πρωτέα νέα σε ηλικία και ταλαντούχα. Μια χαρούλα!!!

Απλά το προηγούμενο σχόλιό μου ίσως πηγάζει απο το γεγονός οτι το αντρικό του Πρωτέα τα πήγε αρκετά καλά στην Β Εθνική και ΙΣΩΣ πέσει πλέον βάρος (και?) εκει...
ggrilik
QUOTE (jhantzop @ May 29 2018, 11:18 ) *
Κοντά στη Νίκη Λευκάδας η Κατερίνα Τσινέκε

Συμπαίκτρια με την αδερφή της, όπως όλα δείχνουν, θα είναι και πάλι η Κατερίνα Τσινέκε. Η 19χρονη γκαρντ βρίσκεται σε προχωρημένες συζητήσεις με τη Νίκη Λευκάδας και οι δυο πλευρές είναι κοντά σε συμφωνία.

Η Κατερίνα Τσινέκε ήταν από τις κορυφαίες παίκτριες του Παναθηναϊκού τη σεζόν που τελείωσε, αλλά μετά τον υποβιβασμό του τριφυλλιού στην Α2 κατηγορία, η νεαρή γκαρντ αναζητά νέο σταθμό στην καριέρα της. Εχει δεχτεί πρόταση από τη Νίκη Λευκάδας και το γεγονός ότι εκεί αγωνίζεται και η αδερφή της Ελενα, την φέρνει ένα βήμα πριν πει το οριστικό «ναι».

Πηγή: basketa.gr


Ά πα πα.. Είδαμε και παθαμε να τις χωρίσουμε και παν να ξαναενωθουν? Δεν εγκρίνω.. Φάγαν την πρώτη χρονιά = φάγαν τον γάιδαρο μαζί με την ουρά του... Πάλι πίσω στην comfort zone? Καθόλου δεν εγκρίνω.. sad-smiley-009.gif sad-smiley-009.gif
parketeza
QUOTE (ggrilik @ May 29 2018, 21:41 ) *
Ά πα πα.. Είδαμε και παθαμε να τις χωρίσουμε και παν να ξαναενωθουν?

καλό!!!

smiley.gif
BASKET TUNE
Καλές οι επίσημες ανακοινώσεις, αλλά το παρασκήνιο τι λέει για το διαζύγιο Πρωτέα-Σαββάτη; Γνωρίζουμε κάτι;
jhantzop
QUOTE(BASKET TUNE @ May 30 2018, 09:47 ) *
Καλές οι επίσημες ανακοινώσεις, αλλά το παρασκήνιο τι λέει για το διαζύγιο Πρωτέα-Σαββάτη; Γνωρίζουμε κάτι;

Εσύ τι ξέρεις;
ggrilik
QUOTE (BASKET TUNE @ May 30 2018, 09:47 ) *
Καλές οι επίσημες ανακοινώσεις, αλλά το παρασκήνιο τι λέει για το διαζύγιο Πρωτέα-Σαββάτη; Γνωρίζουμε κάτι;

Ή δεν τα βρήκαν στο οικονομικό ή ο Σαββάτης θέλει να βρει ομάδα στο αντρικό υποθέτω.
Πάντως για νεοφερμένος στο γυναικείο τα πήγε εξαιρετικά νομίζω. Και γενικώς η παρουσία του ήταν πολύ καλή. Κύριος.
BASKET TUNE
QUOTE (jhantzop @ May 30 2018, 09:55 ) *
Εσύ τι ξέρεις;


Δεν γνωρίζω τίποτα για αυτό ρωτώ, με καλύπτει η απάντηση του ggrilik ως πιθανή αιτία, απλά αναρωτιέμαι ότι ίσως ο Σαββάτης ήθελε το κάτι παραπάνω που μάλλον η διοίκηση του Πρωτέα δε θα μπορούσε να ακολουθήσει. Αν μη τι άλλο η πορεία του ήταν πετυχημένη.
ggrilik
QUOTE (BASKET TUNE @ May 30 2018, 10:33 ) *
Δεν γνωρίζω τίποτα για αυτό ρωτώ, με καλύπτει η απάντηση του ggrilik ως πιθανή αιτία, απλά αναρωτιέμαι ότι ίσως ο Σαββάτης ήθελε το κάτι παραπάνω που μάλλον η διοίκηση του Πρωτέα δε θα μπορούσε να ακολουθήσει.
Πιθανό κι αυτό. Αν ισχύει ίσως δούμε τον Πρωτέα πάλι με δύο ξένες χωρίς Ελληνική μεταγραφή και με μείον την Καρλάφτη. Μήπως οι κάτοικοι κι οι επιχειρηματίες της Βούλας να πρέπει να στηρίξουν λίγο παραπάνω την ομάδα? Θα δούμε.
Άρης
QUOTE (ggrilik @ May 28 2018, 13:35 ) *
Την υποχρέωση μπορεί να την έχει, την δυνατότητα δεν έχει.

Καλό είναι να είμαστε ρεαλιστές και ν'αντιληφθούμε το πεπερασμένο των πόρων και των δυνατοτήτων μας. Και συνεπώς την ανάγκη για μετρημένες πράξεις που έχουν μικρό λόγο κόστους οφέλους.

Αυτό που μπορεί νομίζω να κάνει η ΕΡΤ είναι να δίνει δωρεάν και νωρίς την συγκατάθεσή της για μεταδόσεις των αγώνων που δεν την ενδιαφέρουν σε τρίτους.


Έχει όμως δυνατότητες με το αναγκαστικό χαράτσι όλων μας να σιτίζει εκατοντάδες αργόμισθους.
parketeza
QUOTE (Άρης @ May 30 2018, 14:06 ) *
Έχει όμως δυνατότητες με το αναγκαστικό χαράτσι όλων μας να σιτίζει εκατοντάδες αργόμισθους.

Και σένα υπερβολικό σε βρίσκω rolleyes.gif Καμία υποχρέωση δεν έχει η ΕΡΤ να δείχνει όλα τα αθλήματα, ήδη δείχνει πολλά. Δεν είναι αθλητικό κανάλι και οφείλει να δείχνει και άλλα πράγματα, σημαντικότερα ίσως και από τον αθλητισμό. Θα μπορούσε ίσως να μην δείχνει τόσο πολύ μπάσκετ ανδρών… smile.gif

Αλλά το πρόβλημα δεν είναι η ΕΡΤ. Το πρόβλημα είναι γιατί κάποιοι επιμένουν σε πρακτικές που έχουν ξεπεραστεί από τα ίδια τα πράγματα. Γιατί δηλαδή το γυναικείο πρέπει να πηγαίνει πακέτο με τις διοργανώσεις των ανδρών (η ΕΡΤ, ας μην κρυβόμαστε, ούτε θέλησε ούτε ζήτησε τις γυναίκες, εδώ δεν θέλει καν την εθνική γυναικών); Και γιατί θεωρούμε ακόμη ως μοναδικό μέσο προβολής τη συμβατική τηλεόραση;

Το έχω ξαναπεί: η μόνη λύση είναι το free streaming και τα social media. Λύση φθηνή, ρεαλιστική, εφαρμόσιμη και ευρέως δοκιμασμένη. Το κάνουν όλες οι ομοσπονδίες χρόνια τώρα και, επειδή κάποιες το ’χουν κάνει και πολύ καλά, έχουν καταφέρει να προσελκύσουν και χορηγούς. Και ξέρεις κάτι, δεν το λέω εγώ (τι σημασία έχει αν το λέω εγώ στο κάτω-κάτω; ), το λένε όλες οι μελέτες και το επιβεβαιώνουν τα ίδια τα αποτελέσματα.
jhantzop
Παρελθόν από τον Φάρο η Κεχαγιά

Χωρίς την Ζωή Κεχαγιά θα συνεχίσει την πορεία του τη νέα σεζόν ο Φάρος Κερατσινίου, όπως ανακοίνωσε η ίδια μέσω του προσωπικού της προφίλ στο facebook.



Πηγή: wbasket.gr


Θέλουν το «μπαμ» με Χαλιβέρα τα Καλύβια

Πολύ δυναμικά στο μεταγραφικό παζάρι έχει μπει η νεοφώτιστη ομάδα των Καλυβίων. Στόχος της ομάδας βεβαίως είναι η παραμονή στην κατηγορία, αλλά οι κινήσεις που φαίνεται ότι θα γίνουν, μοιάζουν εντυπωσιακές.

Ενας από τους μεγάλους στόχους της ομάδας του Αναγνώστου είναι η Τάνια Χαλιβέρα (33χρ., 1,78μ.) και οι επαφές ανάμεσα στις δύο πλευρές έχουν ξεκινήσει, με την αισιοδοξία ότι θα υπάρξει αίσιο τέλος. Η Χαλιβέρα τα τελευταία τρία χρόνια πανηγύρισε ισάριθμα νταμπλ με τον Ολυμπιακό, ενώ η εμπειρία της στην Α1 είναι σαφώς τεράστια.

Πηγή: wbasket.gr
benchwarmer
QUOTE(parketeza @ May 20 2018, 23:06 ) *
Αυτό που λες δηλαδή είναι ότι σε περίπτωση που Μάλτση-Καλτσίδου δεν μείνουν τελικά στον Ολυμπιακό (αν όντως επιβεβαιωθεί κάτι τέτοιο), οι επιλογές που έχουν είναι ή πίσω στο εξωτερικό ή… σταματάνε το μπάσκετ! Τι πιθανότητες δίνουμε και στα δύο;


Καλτσίδου πριν λίγο ανακοινώθηκε από Polkowice.

Άρα λοιπόν επιβεβαιώνεται η μείωση του μπάτζετ στον Ολυμπιακό, που σίγουρα θα ξεκινήσει και πάλι ως φαβορί για το πρωτάθλημα αλλά μάλλον ως εκεί και τίποτα περισσότερο. Το άκυρο ήταν ότι τις προάλλες γράφτηκε (ξανά) και για συμμετοχή στην Ευρωλίγκα(!), που βέβαια με αυτά τα οικονομικά δεδομένα (όπως φαίνονται τουλάχιστον) μου φαίνεται πως δεν συγκεντρώνει καμία πιθανότητα. Πόσο δε από τη στιγμή που πχ γράφτηκε ότι εξετάζεται ως ξένη και η Μούρερ (που εντυπωσίασε φέτος μεν, στην ελληνική Α1 δε...)
parketeza
Θα είχε ενδιαφέρον να μαθαίναμε αν η Καλτσίδου θέλησε να φύγει η ίδια ή δεν την ήθελε ο Ολυμπιακός, λόγω μπάτζετ ή ηλικίας κλπ.

Κατά τα λοιπά....

ΓΙΟΥΠΙΙΙΙΙ!
smiley.gif
benchwarmer
Και δεύτερο νέο καπάκι, απόσυρση της Όλγας Χατζηνικολάου από τα παρκέ (που αφορά άμεσα και την Εθνική Ομάδα, άσχετα αν στη λαμπρή περσινή πορεία δεν συμμετείχε λόγω της γνωστής ιστορίας) :


"Μετά από 27 χρόνια καριέρας αποφάσισα για προσωπικούς λόγους να αποχωρήσω από το γυναικείο μπασκετ για να ανοίξω νέους ορίζοντες στην προσωπική κ επαγγελματική μου ζωη!

Φεύγω γεμάτη από ένα άθλημα που αγάπησα και υπηρέτησα όλα αυτά τα χρόνια! Εζησα στιγμές που θα με ακολουθούν σε όλη μου την ζωη και βίωσα πράγματα που διαμόρφωσαν τον χαρακτήρα μου, την προσωπικότητα μου και το ήθος μου!Αισθάνομαι ευλογημένη που είχα ένα ταξίδι γεμάτο τίτλους, που συνεργάστηκα με καταξιωμένους προπονητές και μεγάλες αθλήτριες! Θέλω να ευχαριστήσω μέσα από την καρδιά μου τον κύριο Λεριώτη που στάθηκε δίπλα μου σε κάθε εύκολη και δύσκολη στιγμή αλλά και τον Ολυμπιακό που μου έδωσε την χαρά να τερματίσω την καριέρα μου με την ομάδα που αγάπησα από μικρό παιδί! Ήταν όνειρο ζωής κ έγινε πραγματικότητα!

Θέλω να ευχαριστήσω και την οικογένεια μου που ήταν δίπλα μου από τα πρώτα μου βήματα ,χωρίς αυτήν δεν θα είχα καταφέρει τιποτα! Εύχομαι το γυναικείο μπασκετ κάποια στιγμή να έχει την προσοχή που του αξίζε. Να βγουν νέα κορίτσια μπροστά και με υπομονη κι επιμονή να βοηθήσουν το άθλημα μας να γίνει ανταγωνιστικό για να φτάσει στο επίπεδο που του αξίζει! Καλή επιτυχία στην εθνική ομάδα στην διοργάνωση που έχει το καλοκαίρι και στον Ολυμπιακό να συνεχίσει να κατακτά τίτλους για να αφήσει εποχή στον γυναικείο χώρο!

Η καρδιά μου και το μυαλό μου θα είναι πάντα στον χώρο που έζησα τις ωραιότερες στιγμές της ζωής μου".



* Τα υπόλοιπα ποστ για την απόσυρση της Όλγας τα μετέφερα στο "Εθνική Γυναικών" όπου μάλλον ανήκουν περισσότερο.
jhantzop
Έμεινε η Ντέλβα, με Κονιδάρη στο τιμόνι ο Πρωτέας

Με την Νταϊάνα Ντέλβα στην σύνθεσή του θα αγωνιστεί και την νέα σεζόν ο Πρωτέας στην Α1 μπάσκετ γυναικών, όπως αναφέρουν οι πληροφορίες από την ομάδα της Βούλας.

Σύμφωνα με τις ίδιες πληροφορίες πρώτος προπονητής στην γυναικεία ομάδα θα είναι ο Βησσαρίων Κονιδάρης και προϊστάμενος σε όλο το πρόγραμμα του γυναικείου (από παγκορασίδες μέχρι γυναίκες) θα είναι ο Γιώργος Τσεμπέρης.

Επίσης ανανέωσε την συνεργασία της η Ευγενία Κολλάτου, ενώ παραχωρήθηκε για ένα χρόνο με υποσχετική στον Κρόνο Αγίου Δημητρίου η Χριστίνα Κίτσιου. Παρελθόν λόγω σπουδών θα αποτελέσει εκτός απροόπτου η Ρένια Καρλάφτη, καθώς έχει περάσει στα ΤΕΦΑΑ Τρικάλων και περιμένει να δει αν με τις φετινές βαθμολογίες μπορέσει να βρεθεί στα ΤΕΦΑΑ Θεσσαλονίκης.

Πηγή: sportshero.gr


Δεν συνεχίζει στην Δάφνη η Ρούλα Μούλη

Η Ρούλα Μούλη δεν θα συνεχίσει και του χρόνου στην Δάφνη. Η έμπειρη και πολύ αξιόλογη αθήτρια αναζητεί εδώ και λίγες ημέρες τον επόμενο σταθμό στην καριέρα της.

Για την ομάδα της Δάφνης Αγίου Δημητρίου που κατέκτησε φέτος την τέταρτη θέση στο πρωτάθλημα και θα συνεχίσει για μια ακόμη χρονιά με τον Αντώνη Μπουμπού στον πάγκο της, αναμένεται να παρουσιάσει αρκετές αλλαγές στο ρόστερ της.

Πηγή: sportshero.gr


Στον Κρόνο Αγίου Δημητρίου η Κίτσιου

Μετά από πέντε χρόνια παρουσίας με τη φανέλα του Πρωτέα Βούλας η Χριστίνου Κίτσιου (22χρ., 1,82μ.) θα αλλάξει στρατόπεδο και θα αγωνιστεί στην Α2 Κατηγορία Νότου με τα χρώματα του Κρόνου Αγίου Δημητρίου.

Η μεταγραφή θα είναι με την μορφή δανεισμού, με την ομάδα του Αγίου Δημητρίου να ενισχύεται σημαντικά ενόψει της νέας σεζόν. Μετά την ανανέωση του Σταύρου Νανάκου και την απόκτηση της Αγγελικής Βιτσιλαίου, ο Κρόνος φαίνεται ότι θα δημιουργήσει ένα σύνολο το οποίο θα πρωταγωνιστίσει την επόμενη σεζόν.

Πηγή: wbasket.gr


Παρελθόν (και) ο Λειβάδης από τον Φάρο

Ο Γιώργος Λειβάδης με ανάρτησή του στα social media, ανακοίνωσε το τέλος της παρουσίας του στον πάγκο του Φάρου Κερατσινίου.

Ο έμπειρος τεχνικός στην ανάρτησή του στο Facebook τόνισε πως πρόκειται για μια δύσκολη απόφαση, ενώ ευχαρίστησε τον Βαγγέλη Τσάπα για την στήριξη που έδειξε στο πρόσωπό του.

Αναλυτικά η ανακοίνωση:

«Μετά από αρκετά χρόνια και έχοντας ζήσει μοναδικές στιγμές με το Φάρο Κερατσινίου ήρθε η ώρα να αποχωρήσω από την ομάδα. Είναι μία δύσκολη απόφαση καθώς όλα αυτά τα χρόνια παραμονής μου στο Κερατσίνι πέρασα πολλά. Είχαμε ανόδους και πετύχαμε το “όνειρο” της συμμετοχής μας στην Α1 κατηγορία. Από εκεί αγωνιστήκαμε στον τελικό του πρωταθλήματος κατακτώντας τη δεύτερη θέση καθώς και τη συμμετοχή μας σ’ έναν τελικό Κυπέλλου Ελλάδας. Απίστευτα πράγματα για μία νεοφώτιστη ομάδα. Θα ήθελα να ευχαριστήσω θερμά τη διοίκηση του Φάρου Κερατσινίου αλλά κυρίως το Βαγγέλη Τσάπα που όλα αυτά τα χρόνια με στήριξε σε οτιδήποτε και αν χρειάστηκα. Να είστε καλά όλοι και εύχομαι καλή συνέχεια στην ομάδα».

Πηγή: wbasket.gr
benchwarmer
"Το Δ.Σ. του Α.Σ. ΝΙΚΗ Λευκάδας ανακοινώνει την επέκταση της συνεργασίας του με την αθλήτρια Έλενα Τσινέκε και την έναρξη της συνεργασίας του με την αθλήτρια Κατερίνα Τσινέκε για τη σεζόν 2018-19."
jhantzop
Στην Λευκάδα και επίσημα η Κατερίνα Τσινέκε

Η Κατερίνα Τσινέκε θα αγωνιστεί για λογαριασμό της Νίκης Λευκάδας την επόμενη σεζόν, εκεί όπου θα βρει την αδερφή της Ελενα.

Αναλυτικά η ανακοίνωση:

«Το Δ.Σ. του Α.Σ. ΝΙΚΗ Λευκάδας ανακοινώνει την επέκταση της συνεργασίας του με την αθλήτρια Έλενα Τσινέκε και την έναρξη της συνεργασίας του με την αθλήτρια Κατερίνα Τσινέκε για τη σεζόν 2018-19.

«Το γεγονός ότι θα είμαστε πάλι συμπαίκτριες μας χαροποιεί ιδιαίτερα καθώς γνωρίζουμε καλά η μια την άλλη μέσα στο γήπεδο και συνεργαζόμαστε εύκολα. Δίνουμε δύναμη η μια στην στην άλλη και όταν βρισκόμαστε στο ίδιο παρκέ νιώθουμε ακόμα πιο δυνατές» δήλωσαν οι 19χρονες δίδυμες γκαρντ στο Γραφείο Τύπου του Σωματείου μας.

Επιπλέον η Έλενα μιλώντας στο nikilefkadaswbc.gr δήλωσε τα εξής:

«Χαρούμενη που θα αγωνιστώ ξανά στην Νίκη Λευκάδας. Οι άνθρωποι μέσα και γύρω από την ομάδα στηρίζουν και βοηθάνε για το καλύτερο της ομάδας η οποία θα συμμετέχει και στο Εurocup τη φετινή σεζόν. Είναι ένας λόγος παραπάνω να δουλέψω και να βοηθήσω στο μέγιστο δυνατό βαθμό. Εύχομαι με υπομονή, υγεία και σκληρή δουλειά να φτάσουμε όσο πιο ψηλά μπορούμε και να πετύχουμε τους στόχους μας»

Η Κατερίνα έκανε την ακόλουθη δήλωση:

«Η Λευκάδα φέτος θα είναι μια από τις πρωταγωνίστριες ομάδες της Α1 και αυτό το αποδεικνύει και η συμμετοχή της στο Eurocup. Αυτό είναι κάτι που μου κίνησε ακόμα παραπάνω το ενδιαφέρον να αγωνιστώ εκεί, καθώς θα είναι μια εμπειρία πρωτόγνωρη για εμένα αλλά και μια ευκαιρία να δοκιμάσω ακόμη μια φορά τις δυνάμεις μου και να κάνω το καλύτερο δυνατό για την ομάδα. Εύχομαι να πετύχουμε όλους μας τους στόχους για την φετινή σεζόν και να πάμε όσο καλύτερα γίνεται».

Πηγή: wbasket.gr
jhantzop
Μεγάλη προσθήκη για την Ελευθερία Μοσχάτου

Η Ελευθερία Μοσχάτου προχώρησε στην απόκτηση μιας πολύ σημαντικής αθλήτριας ενόψει της νέας σεζόν στην Α2 Νότου. Συμφώνησε με την Νικολίνα Ιωαννίδου που πέρσι αγωνίστηκε στον Σπόρτιγκ και τον βοήθησε να φτάσει στην άνοδο στην Α1.

Πηγή: sportshero.gr
jhantzop
Συμφώνησε με Σταμολάμπρου, θέλει και Σπανού

Σε γοργούς ρυθμούς συνεχίζεται ο μεταγραφικός σχεδιασμός του Ολυμπιακού εν όψει της νέας αγωνιστικής σεζόν και των αυξημένων υποχρεώσεών του.

Οι «ερυθρόλευκες», εκτός από την παρουσία τους εντός συνόρων στην Α1 Γυναικών και το Κύπελλο Ελλάδας, θα αγωνιστούν για πρώτη φορά στην ιστορία τους και στην Ευρωλίγκα. Οι απαιτήσεις θα είναι μεγάλες, εξ ου και προσπαθούν να στελεχώσουν όσο το δυνατόν καλύτερα το ρόστερ τους. Έτσι, μετά τη Ρίτα Ρασίντ κατέληξαν σε συμφωνία και με την Άννα-Νίκη Σταμολάμπρου, η οποία βρισκόταν και στο μεταγραφικό στόχαστρο του ΠΑΟΚ. Η 23χρονη γκαρντ αγωνίστηκε πέρυσι στο ελβετικό πρωτάθλημα με τη Χέλιος.

Οι κινήσεις του Ολυμπιακού, μάλιστα, δεν σταματούν εδώ. Ο προπονητής του Γιώργος Παντελάκης έχει ήδη εισηγηθεί στους διοικούντες και την απόκτηση της Άρτεμις Σπανού, η οποία έκλεισε τη φετινή σεζόν στην πολωνική Πολκοβίτσε, όπου είχε την ευκαιρία να συνεργαστεί -πριν από την αποχώρησή του- με τον Τζώρτζη Δικαιουλάκο. Η 25άχρονη φόργουορντ αποφοίτησε το 2014 από το Ρόμπερτ Μόρις, έχει αγωνιστεί επίσης σε Ισπανία και Τουρκία και, όπως και η Σταμολάμπρου, είναι διεθνής με την Εθνική Γυναικών.

Πηγή: basketa.gr



Κιλαζίδου, η πρώτη

Τη φανέλα του Παναθλητικού θα συνεχίσει να φοράει, και τη νέα αγωνιστική περίοδο στο Βόρειο Όμιλο της Α2 Γυναικών, η Χρύσα Κιλαζίδου.

Η 20άχρονη πλέι μέικερ αποτελεί την πρώτη παίκτρια που αποφάσισε να επεκτείνει το συμβόλαιό της με το συγκρότημα των Συκεών, ώστε να το ενισχύσει και την καινούρια χρονιά στη δεύτερη τη τάξει κατηγορία του γυναικείου μπάσκετ. «Ευχαριστώ τη διοίκηση του συλλόγου και το τεχνικό τιμ για την εμπιστοσύνη! Οι υψηλοί στόχοι της ομάδας, το εξαιρετικό κλίμα που υπάρχει στο σύλλογο και η άψογη συνεργασία που είχαμε κατά την περσινή περίοδο αποτέλεσαν για εμένα τους κύριους λόγους για να παραμείνω. Είμαι σίγουρη ότι με την κατάλληλη ενίσχυση θα έχουμε και πάλι υψηλές προσδοκίες», ανέφερε μέσω της επίσημης ιστοσελίδας του Παναθλητικού η Χρύσα Κιλαζίδου.

Η ανακοίνωση: «Ο Παναθλητικός Συκεών ανακοινώνει την ανανέωσης της συνεργασίας με την Χρύσα Κιλαζίδου. H 20χρονη play maker κατά την 1η της χρονιά στον Παναθλητικό είχε μια άκρως θετική παρουσία (σε18 λεπτά είχε: 5π., 2 ασ., 1 κλ.) κάτι που έκανε τον σύλλογο θα επιδιώξει την παραμονή της. Για τον σύλλογο αποτελεί την πρώτη κίνηση για τη νέα σεζόν στο πρωτάθλημα της Α2 ενώ τις επόμενες ημέρες πρόκειται να συνεχιστεί η ενίσχυση της ομάδας, καθώς έχουν ήδη προσδιοριστεί οι μεταγραφικοί στόχοι του συλλόγου, που αποτελούν αθλήτριες με εμπειρία και πρωταγωνιστικό ρόλο σε ομάδες Α1 και Α2 Γυναικών».

Πηγή: basketa.gr
ggrilik
QUOTE (jhantzop @ Jun 5 2018, 11:18 ) *
Συμφώνησε με Σταμολάμπρου,


Συνεπώς η παρκετέζα έχει την καλή την μύτη ενώ εγώ αποδείχτηκα ο αλαφροαισιόδοξος.


jhantzop
Στο πρώτο post γίνεται ανανέωση των μετακινήσεων/ανανεώσεων:

http://www.basketforum.gr/forum/index.php?...st&p=890243
ethn
QUOTE(jhantzop @ Jun 2 2018, 17:06 ) *
Έμεινε η Ντέλβα, με Κονιδάρη στο τιμόνι ο Πρωτέας

Με την Νταϊάνα Ντέλβα στην σύνθεσή του θα αγωνιστεί και την νέα σεζόν ο Πρωτέας στην Α1 μπάσκετ γυναικών, όπως αναφέρουν οι πληροφορίες από την ομάδα της Βούλας.

Σύμφωνα με τις ίδιες πληροφορίες πρώτος προπονητής στην γυναικεία ομάδα θα είναι ο Βησσαρίων Κονιδάρης και προϊστάμενος σε όλο το πρόγραμμα του γυναικείου (από παγκορασίδες μέχρι γυναίκες) θα είναι ο Γιώργος Τσεμπέρης.

Επίσης ανανέωσε την συνεργασία της η Ευγενία Κολλάτου, ενώ παραχωρήθηκε για ένα χρόνο με υποσχετική στον Κρόνο Αγίου Δημητρίου η Χριστίνα Κίτσιου. Παρελθόν λόγω σπουδών θα αποτελέσει εκτός απροόπτου η Ρένια Καρλάφτη, καθώς έχει περάσει στα ΤΕΦΑΑ Τρικάλων και περιμένει να δει αν με τις φετινές βαθμολογίες μπορέσει να βρεθεί στα ΤΕΦΑΑ Θεσσαλονίκης.

Πηγή: sportshero.gr


Ο Κονιδάρης απ' ότι ξέρω είχε τις Νεάνιδες φέτος, άρα υπάρχει μια αναβάθμισή του ως πρώτος στο Γυναικείο. Με βοηθούς, ποιους...? Χμ.... Νέος είναι άρα και ενθουσιώδης. Θα φτάσει αυτό..?Είδωμεν

Τωρα για την Κίτσιου....Δανεισμός διαβάζω...Περίεργο όμως μου ακούγεται. Δηλαδή έχει τόσες κοπέλλες η ομάδα που την 'παίρνει' να δώσει και με δανεισμό μία έμπειρή της αθλήτρια...? mellow.gif happy.gif ohmy.gif

jhantzop
QUOTE(ethn @ Jun 6 2018, 11:53 ) *
Τωρα για την Κίτσιου....Δανεισμός διαβάζω...Περίεργο όμως μου ακούγεται. Δηλαδή έχει τόσες κοπέλλες η ομάδα που την 'παίρνει' να δώσει και με δανεισμό μία έμπειρή της αθλήτρια...? mellow.gif happy.gif ohmy.gif

Ήταν η 9η σε χρόνο συμμετοχής με 14 λεπτά ανά αγώνα.
ethn
QUOTE(jhantzop @ Jun 6 2018, 13:04 ) *
Ήταν η 9η σε χρόνο συμμετοχής με 14 λεπτά ανά αγώνα.



Α,οκ. Δεν το γνώριζα.Προφανώς δεν την πολυχρειάζονται οπότε.. (?) Απλά μου έκανε εντύπωση γιατι εξ όσων ψιλοακούγονται δεν νομίζω να υπάρξει καμιά ΄κοσμοσυρροή' στον Πρωτέα φέτος
parketeza
QUOTE (ggrilik @ Jun 6 2018, 00:35 ) *
Συνεπώς η παρκετέζα έχει την καλή την μύτη ενώ εγώ αποδείχτηκα ο αλαφροαισιόδοξος.

Θέλω να ’χω δίκιο, νομίζεις; huh.gif

Επισήμως βέβαια (πλην της Καλτσίδου) τίποτα από αυτά δεν έχει ανακοινωθεί από τον ίδιο τον Ολυμπιακό. Αλλά τελοσπάντων…

Η Rita Rasheed έρχεται ως η αντι-Καλτσίδου. Αν και στην πραγματικότητα το στυλ παιχνιδιού της φέρνει περισσότερο στης Δημητράκου. Καλούτσικη παίκτρια, για το 3 (και το 2), χωρίς όμως ιδιαίτερη παρουσία στο υψηλό επίπεδο. Αν δεν κάνω τόσο λάθος (που μπορεί και να κάνω δλδ), δεν έχει αγωνιστεί ποτέ στην Ευρωλίγκα, μόνο μέχρι Eurocup.

Rasheed + Mazic = 2 ξένες. Η άλλη; rolleyes.gif
jhantzop
Στα Καλύβια η Ενίσα Σεμιανάκου

Σε μια πολύ καλή κίνηση ενόψει της νέας σεζόν προχώρησε η ομάδα των Καλυβίων. Απέκτησε την Ενίσα Σεμανιάκου η οποία είχε μια καλή σεζόν στον Πανιώνιο στην επανεμφάνιση της στην Α1, βοηθώντας τον να κατακτήσει την τρίτη θέση στο πρωτάθλημα.

Πηγή: www.sportshero.gr


Έμειναν στις Εσπερίδες Ρουμπελάκης και Δανούση

Στον πάγκο των Εσπερίδων θα βρεθεί για πέμπτη διαδοχική αγωνιστική περίοδο ο Γιώργος Ρουμπελάκης, ο οποίος ανανέωσε τη συνεργασία του με τον σύλλογο της Καλλιθέας.

«Η απόφαση να συνεχίσω είχε να κάνει με την πεποίθηση ότι η ομάδα θα κάνει ακόμη ένα βήμα ψηλότερα. Είμαι εξίσου φιλόδοξος με την νέα διοίκηση και επομένως έχουμε κοινή φιλοσοφία . Μετά από μια πολύ επιτυχημένη σεζόν και παρά τις αρκετές αντιξοότητες , Ελληνίδες και ξένες αθλήτριες υπερέβαλαν εαυτούς και θέλω να τις ευχαριστήσω θερμά . Νομίζω μπήκαν τα εχέγγυα να παραμείνω και να συνεχίσω την σκληρή δουλειά . Πήρα όλες τις διαβεβαιώσεις από τους διοικούντες ότι η επόμενη σελίδα στον σύλλογο θα είναι ακόμη πιο λαμπρή και ένα από τα πιο ιστορικά σωματεία στο μπάσκετ γυναικών θα συνεχίσει να τιμά τον χώρο. Έχω αγαπήσει τον σύλλογο τόσα χρόνια και θέλω να προσφέρω ακόμη περισσότερα με συμπαραστάτες διοικούντες και αθλήτριες», δήλωσε ο Έλληνας προπονητής.

Παράλληλα, οι Εσπερίδες προχώρησαν και στην ανανέωση του συμβολαίου της Τόνιας Δανούση, η οποία θα φορέσει τη φανέλα της ομάδας και την επόμενη σεζόν.

«Η διοίκηση έδειξε αμέσως ότι με ήθελε στο ρόστερ , ήταν και δική μου επιθυμία, όλα τελείωσαν γρήγορα και δώσαμε τα χέρια για μια ακόμη χρονιά . Πέρασα καλά φέτος και οι Εσπερίδες μπορούν να πάνε ακόμη ψηλότερα. Υγεία σε όλους και όλες και θέλω να παίξουμε καλό μπάσκετ και να παραμείνουμε οικογένεια», ανέφερε σχετικά η έμπειρη γκαρντ.

Πηγή: www.sportshero.gr


Πεντάδα ανανεώσεων στην Καλαμαριά

Το βλέμμα τους στη νέα αγωνιστική περίοδο, που θα τους βρει και πάλι στο Βόρειο Όμιλο της Α2 Γυναικών, έχουν ήδη στρέψει στον Απόλλωνα Καλαμαριάς.

Ο νέος προπονητής Γιώργος Ατακτίδης ξεκίνησε το σχεδιασμό της καινούριας χρονιάς από τις ήδη υπάρχουσες παίκτριες και, μάλιστα, ήδη πέντε από το ρόστερ της σεζόν 2017-2018 επέκτειναν τη συνεργασία τους με τις «ροσονέρι». Ο λόγος για τις Κατερίνα Καλαντίδου, Ζωή Καϊμακτσή, Κατερίνα Παλάνη, Γεωργία Τσίτσου και Βιβή Ιγγλέζου, οι οποίες ανανέωσαν το συμβόλαιό τους και ανακοινώθηκαν από τους διοικούντες τον ΜΓΣ.

Η ανακοίνωση: «Ο Μ.Γ.Σ. Απόλλων Καλαμαριάς ανανεώνει την συνεργασία για την νέα χρονιά με τις αθλήτριες Καλαντίδου Κατερίνα, Καϊμακτσή Ζωή, Παλάνη Κατερίνα, Τσίτσου Γεωργία, Ιγγλέζου Βιβή και τις εύχεται υγεία και πολλές επιτυχίες».

Πηγή: www.basketa.gr


Τριπλή αποχώρηση από τον Απόλλωνα Καλαμαριάς

Το ξεσκαρτάρισμα στο ρόστερ, εν όψει της νέας αγωνιστικής περιόδου και της συμμετοχής του στο Βόρειο Όμιλο της Α2 Γυναικών, συνεχίζεται στον Απόλλωνα Καλαμαριάς.

Μετά τις ανανεώσεις ήρθαν και οι πρώτες αποχωρήσεις, καθώς όπως ανακοινώθηκε από τους διοικούντες τους «ροσονέρι» παρελθόν αποτελούν οι Βίκυ Ακσεχέρογλου, Σοφία Παπαρέντη και Σοφία Αντωνιάδου.

Η ανακοίνωση: «Η Διοίκηση του Μ.Γ.Σ.Κ.ΑΠΟΛΛΩΝ θα ήθελε να ευχαριστήσει τις αθλήτριες Ακσεχέρογλου Βίκυ, Παπαρέντη Σοφία και Αντωνιάδου Σοφία για την προσφορά τους στην ομάδα μπάσκετ του Συλλόγου και να τους ευχηθεί καλή συνέχεια στην καριέρα τους με υγεία και πολλές επιτυχίες».

Πηγή: www.basketa.gr


Σπουδαία ενίσχυση για Α.Ε. Πυλαίας

Σε σημαντική μεταγραφική κίνηση προχώρησε η Α.Ε. Πυλαίας, εν όψει της νέας αγωνιστικής περιόδου που θα τη βρει και πάλι στο Βόρειο Όμιλο της Α2 Γυναικών.

Οι διοικούντες την ομάδα κατέληξαν σε συμφωνία με την πρώτη σκόρερ του απερχόμενου πρωταθλήματος, Τζένη Φλώρου, η οποία αγωνιζόταν στον Πιερικό Αρχέλαο. Η υπογραφή του συμβολαίου έγινε παρουσία του αντιπροέδρου Γιάννη Καχριμάνη και του γενικού αρχηγού του γυναικείου τμήματος της Α.Ε. Πυλαίας Πέτρου Μποζίνη.

Η ανακοίνωση: «Καλωσορίζουμε στην οικογένειά μας την Φλώρου Τζένη, πρώτη σκόρερ του περσινού πρωταθλήματος της Α2 (βόρειος όμιλος). Της ευχόμαστε πολλές επιτυχίες!».

Πηγή: www.basketa.gr
ggrilik
QUOTE (jhantzop @ Jun 8 2018, 10:59 ) *
Τριπλή αποχώρηση από τον Απόλλωνα Καλαμαριάς

Το ξεσκαρτάρισμα στο ρόστερ,


Ξεσκαρτάρισμα? ξεσκαρτάρισμα χρειάζεται ο χώρος της αθλητικής δημοσιογραφίας νομίζω.. Έχε χάρη που έχω άλλες δουλειές tongue.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.