Help - Search - Members - Calendar
Full Version: NBA Finals Game 2
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > NBA > Past Seasons > Older NBA Finals > NBA Finals 2012
sacarame


Ο πρώτος γύρος κατέληξε στην Οκλαχόμα..Δεύτερο ματς:

Πέμπτη προς Παρασκευή (ξημερώματα)

4.00

Τα σχόλιά σας για τον δεύτερο τελικό...


(κρέντιτς του duncan21....έτσι χωρίς λόγο icon_drunk.gif )
morrison
Πολύ ησυχία έπεσε... smile.gif

Λοιπόν,
στις πλέιοφ σειρές πάντα τα πρώτα δυο ματς τα παίρνω σαν κάτι συνολικό.
Ο στόχος των φιλοξενούμενων είναι κυρίως να πάρουν το ένα ματς από τα δύο.
Το 1-0 λοιπόν δεν λέει τίποτα αν απόψε δεν γίνει και το 2-0 για τους Thunder...Το ίδιο και για τους Heat.
Mε αυτή την έννοια περιμένω να γίνει πιο σκληρό ματς σε σχέση με το εισαγωγικό πρώτο,σήμερα είναι πιο σοβαρά τα πράγματα.

Το καλό από το πρώτο παιχνίδι είναι ότι είδαμε στο ίδιο ματς τον τρόπο που κάθε ομάδα μπορεί να επικρατήσει.
Αν οι Heat δείξουν πρόσωπο πρώτου ημιχρόνου για μεγαλύτερο διάστημα με καλή κυκλοφορία και καλά ποσοστά στην επίθεση συν καλό assist/to ratio και καλή άμυνα τότε έχουν τον πρώτο λόγο...
Αν οι Thunder καταφέρουν να ελέγξουν τον ενθουσιασμό τους,κερδίσουν σκορ από την άμυνα τρέχοντας στο ανοιχτό γήπεδο, πάρουν τα ριμπάουντς και βρουν τα μεγάλα σουτ από Ράσελ και Ντουράντ τότε αυτοί είναι το φαβορί...
sacarame
QUOTE(morrison @ Jun 15 2012, 01:46 ) *
Το καλό από το πρώτο παιχνίδι είναι ότι είδαμε στο ίδιο ματς τον τρόπο που κάθε ομάδα μπορεί να επικρατήσει.
Αν οι Heat δείξουν πρόσωπο πρώτου ημιχρόνου για μεγαλύτερο διάστημα με καλή κυκλοφορία και καλά ποσοστά στην επίθεση συν καλό assist/to ratio και καλή άμυνα τότε έχουν τον πρώτο λόγο...
Αν οι Thunder καταφέρουν να ελέγξουν τον ενθουσιασμό τους,κερδίσουν σκορ από την άμυνα τρέχοντας στο ανοιχτό γήπεδο, πάρουν τα ριμπάουντς και βρουν τα μεγάλα σουτ από Ράσελ και Ντουράντ τότε αυτοί είναι το φαβορί...


Ας βάλω κι εγώ 1-2 παραμέτρους...

Είναι γεγονός ότι οι Χιτ σούταραν εξαιρετικά ειδικά στο πρώτο ημίχρονο. ΟΙ Θάντερ προτίμησαν να κλείσουν και να μην επιτρέψουν τα drives οπότε ρίσκαραν με τα μακρινά σουτ. Νομίζω ότι θα πάνε περίπου στην ίδια τακτική.Θα βάλουν όμως οι Χιτ πάλι όλα τα αμαρκάριστα και ειδικά το ντουέτο Τσάλμερς-Μπατιε???

Επίσης το σχήμα με τα 3 forwards μπορεί να λειτουργεί καλά στην επίθεση, αλλά θεωρώ πως έχουν θέμα στην άμυνα οι Χιτ. Ο Μπρουκς λογικά θα προσπαθήσει να το εκμεταλλευτεί περισσότερο αυτό...

Τέλος δεν πιστεύω ότι θα έχουμε ξανά δεύτερο μέτριο παιχνίδι από Χάρντεν.Τον περιμένω αισθητά καλύτερο.
Θα έλεγα το ίδιο για τον Φλας, αλλά η γενικότερη εικόνα του στα οφφς δεν είναι τόσο καλή..
lakersdynasty
QUOTE
Λοιπόν,
στις πλέιοφ σειρές πάντα τα πρώτα δυο ματς τα παίρνω σαν κάτι συνολικό.


Καλή αποψη αφου ειναι 2 παιχνίδια που ειναι κοντά το ένα στο άλλο στην ίδια εδρα και με τους στόχους των 2 ομάδων να μένουν σταθεροί.

Περιμένω σημερα απο τους Θάντερ να καληψουν καπως καλητερα το τριποντο αλλα οχι σε βαθμο που θα αφησει ετεθημενη την αμυνα στην ρακετα. Ισως δουμε καποια επιπλεον πιεση πανω στην διεισδηση ωστε οι πασες να μην ειναι τοσο καλες.

Με τα ασχημα μακρινα σουτ μπορεις ως αμυνα να παρεις ριμπαουντ και να τρεξεις εχοντας απεναντι σου αμυνες οχι και τοσο οργανωμενες.

QUOTE
Αν οι Thunder καταφέρουν να ελέγξουν τον ενθουσιασμό τους


αυτο σε συνεχεια του προηγουμενου σημειου θα ειναι σημαντικο να γινει στο τρανζισιον. Εαν εχει καποιος καλο σουτ απο τα 4-5 μετρα θα ειναι σημαντικο το αν θα παρει σωστες αποφασεις καθε φορα. Να δει αν οντως εχει πλεονεκτημα πηγαινοντας στο καλαθι ή οχι. Απτην αλλη η πιεση που προσφερουν τα τελειωματα κοντα στο καλαθι ειναι πολυ μεγαλητερη.

Στο πρωτο παιχνιδι ακομη και ο συνηθης υποπτος Ουεστμπρουκ ειχε καλες αποφασεις ως επι το πλειστον.

QUOTE
Αν οι Heat δείξουν πρόσωπο πρώτου ημιχρόνου για μεγαλύτερο διάστημα με καλή κυκλοφορία και καλά ποσοστά στην επίθεση συν καλό assist/to ratio και καλή άμυνα τότε έχουν τον πρώτο λόγο...


Το μεγαλητερο διαστημα στο οποιο μπορεις να εκμεταλλευτεις αυτη τη στρατιγικη ειναι ενα ημιχρονο. Αντε +1 δεκαλεπτο. Δεν μπορει να εισαι τοσο ευστοχος ακομη και σε καλα ανοιχτα σουτ για 48 λεπτα. Θα ηταν καλο να μην το παρακανει το Μαϊαμι. Προφανως και θα το κανει σε ολη τη σειρα αλλα θα ηταν καλο για αυτους οι Θαντερ να δουν μια αλλη εικονα επιθετικα για αρχη.

Θα ηθελα να δω τον Μπος να επιτηθεται στο καλαθι απεναντι σε Ιμπακα Περκινς οποτε μπορει και να ανοιγει χωρους για μπασιματα. Αυτο δεν εγινε πολυ στο πρωτο παιχνιδι. Πολυβολευτηκε στο τριποντο λογικα και λογω της σωματικης του καταστασης αλλα δεν μπορει να συνεχισει ετσι.
j-kidd13
Πιστευω οτι οι Θαντερ θα κανουν το 2-0...
Στο πρωτο παιχνιδι πηραν μεγαλη βοηθεια απο τους Μπατιερ και Τσαλμερς,μπηκαν πολλα μακρινα σουτ κατι που δεν περιμενω να επαναληφθει...Συμφωνω με το Στελιο οτι ο Μπρουκς θα προτιμησει να κλεισει τους διαδρομους σε Φλας-Τζειμς αφηνοντας τους πολλα σουτ απο τα 5-6 μετρα,εξ αλλου και στο πρωτο ματς δεν ειδαμε να ειναι ιδιαιτερα ευστοχοι...

Oπως δεν περιμενω και τον Χαρντεν να ειναι στα ιδια χαμηλα επιπεδα...
Θελω να δω αν ο Σεφολοσα θα επαναλαβει την καλη αμυντικη του εμφανιση...
lakersdynasty
Πολυ καλη αμυνα απο το Μαϊαμι και οπως παντα οταν παιζουν καλη αμυνα γινεται του αιφνιδιασμου.

Πολυ πιο κινητικος ο Μπος σημερα. Χαιρομαι που με ακουει tongue.gif

13-2 Μαϊαμι

Παρεπιπτοντως δεν καταφεραμε καν να δουμε το Μαϊαμι σε σετ επιθεση. Ο ενας αιφνιδιασμος μετα τον αλλο

2 φαουλ ο Ντουραν Ντουραν 2 φαουλ ο Μπος. Το Μαϊαμι συνεχιζει να σκραρει και κραταει την διαφορα ψηλα
karpathos7
δεν ειναι απολαυστικος ο λεμπρον οταν παιζει στο ποστ?
lakersdynasty
QUOTE(karpathos7 @ Jun 15 2012, 04:28 ) *
δεν ειναι απολαυστικος ο λεμπρον οταν παιζει στο ποστ?


QUOTE
Αγαπημένος Παίχτης: o eaytos mou


καλυτερος και απο εσενα? biggrin.gif

Σημερα ξυπνησε ο Χαρντεν αλλα οι Χιτ πολυ θα ηθελαν να ξυπνησει αυτος και να ειναι εκτος ρυθμου οι Ουσεμπρουκ Ντουραντ. 2 φαουλ ο καθενας μεχρι τωρα και μεχρι το ημιχρονο οι Χιτ εχουν την ευκαιρια να κρατησουν τουλαχιστον την διαφορα. Αν πεσει η διαφορα στο 2ο δεκαλεπτο θα ειναι πολυ θετικο για τους Θαντερ

karpathos7
QUOTE (lakersdynasty @ Jun 15 2012, 04:40 ) *
καλυτερος και απο εσενα? biggrin.gif

μην υπερβαλλουμε smiley.gif
Quincy
Οι άμυνες των Ιμπάκα-Σεφολόσα κρατάνε τη διαφορά μόνο στους 17!!!! χωρίς Ντουράντ ή/και ουέστμπρουκ θα ναι εύκολη υπόθεση το διπλό σήμερα. Για να δούμε αν θα χουμε κάτι σαν το προχτεσινό comeback tongue.gif
lakersdynasty
QUOTE(karpathos7 @ Jun 15 2012, 04:43 ) *
μην υπερβαλλουμε smiley.gif


ετσι ετσι tongue.gif

Κακες επιλογες επιθετικα για τους Θαντερ. Ειχαν την ευκαιρια να πανε την διαφορα λιγο κατω απο τους 10 και να παιζουν εκει στους 8-10 ποντους αλλα τα λαθη τους εδωσαν ευκαιρια στο Μαϊαμι να σκοραρει στο τρανζισιον. Φαινονται σε καλη κατασταση. Αν κρατησουν την διαφορα πανω απο τους 10 ποντους θα εχουν μια καλη βαση.


QUOTE(Quincy @ Jun 15 2012, 05:09 ) *
Οι άμυνες των Ιμπάκα-Σεφολόσα κρατάνε τη διαφορά μόνο στους 17!!!! χωρίς Ντουράντ ή/και ουέστμπρουκ θα ναι εύκολη υπόθεση το διπλό σήμερα. Για να δούμε αν θα χουμε κάτι σαν το προχτεσινό comeback tongue.gif


λογικα θα εχουμε. αλλα με την διαφορα στο +12 και με το 1ο παιχνιδι στο μυαλο ειναι σε πολυ καλη θεση.
a.car


Καθαρό 6 φάουλ του Ντουράντ ,πολύ κρίσιμο σφύριγμα έδρας.
karpathos7
βρε τον choker που βαζει και βολες tongue.gif
a.car


Γιατί δε πήγαν για τρίποντο στο τέλος του χρόνου?
Razorblade Fish
QUOTE(karpathos7 @ Jun 15 2012, 06:50 ) *
βρε τον choker που βαζει και βολες tongue.gif

Αφου πρωτα κανει φαουλ βεβαια.Η Οκλαχομα παλι πεταξε ενα ημιχρονο και αυτη τη φορα το πληρωσε.Ωραιο ματς.
T.W.Is.M.
Συνωμοτησε το συμπαν σημερα...
Ο Battier ηταν κατι μεταξυ Λαρι Μπερντ και Πιπεν, ο Λεμπρον εβαλε 12/12 βολες, ο Ντουραντ φορτωθηκε με φαουλ, οποτε χρειαζοταν το Μαιαμι επαιρνε το απαραιτητο σπρωξιμο και στο τελος μπηκε το κερασακι στην τουρτα...
Ειπαμε θειε Ντειβιντ να θελεις ενδιαφεροντες τελικους, αλλα εσυ το παρακανες σημερα.
Dwyane ''the flash'' Wade
δεν ξερω αν πρεπει να χαρω για το διπλο ή να στενοχωρηθω που πηγαμε να χαρισουμε κυριολεκτικα ενα δικο μας παιχνιδι!δεν ξερω αν πρεπει να χαρω για το καλαθι του λεμπρον στο 1.26 και τις 2 πολυ κρισιμες βολες στο τελος ή να στενοχωρηθω για το αστοχο του τριποντο!!οπως και να εχει κερδισαμε και η σειρα πηγαινει στη νοτια ακτη τωρα!
αδικαιολογητα λαθη στο τελος και ειδικα αυτο του φλας ειναι απαραδεκτο!!τεσπα,παμε τωρα για το επομενο!! heat1-sm.gif

Υ.Γ. με εξεπληξε ο ουεστμπρουκ στη φαση των θαντερ που πασαρει στο ντουραντ για το τριποντο!!καθαρη σκεψη και ουαστμπρουκ ηταν μια απο τις σπανιες φορες που συμβαδισαν!!!πως και δεν εκανε καμια απο τις γνωστες ταρζανιες του ειναι αποριας αξιον...
Quincy
Δεν φταίει καμία διαιτησία και κανένα σύμπαν. Αν φταίει κάτι είναι η εμφάνιση των Θάντερ στο πρώτο ημίχρονο και ειδικά στην πρώτη περίοδο. Επίσης οι big three των Χιτ ήταν πολύ καλοί σήμερα, και οι 3 βοήθησαν πάρα πολύ σε άμυνα κι επίθεση.

Υ.Γ. Δεν προσπάθησαν να πάρουν όλο το χρόνο οι Θάντερ και να σουτάρουν τρίποντο στη λήξη γιατί οι Χιτ είχαν φάουλ να δώσουν, ήταν καλή επιλογή η προσπάθεια του Ντουράντ άσχετα που αστόχησε
lamar
QUOTE(Quincy @ Jun 15 2012, 06:59 ) *
Δεν φταίει καμία διαιτησία και κανένα σύμπαν. Αν φταίει κάτι είναι η εμφάνιση των Θάντερ στο πρώτο ημίχρονο και ειδικά στην πρώτη περίοδο. Επίσης οι big three των Χιτ ήταν πολύ καλοί σήμερα, και οι 3 βοήθησαν πάρα πολύ σε άμυνα κι επίθεση.

Υ.Γ. Δεν προσπάθησαν να πάρουν όλο το χρόνο οι Θάντερ και να σουτάρουν τρίποντο στη λήξη γιατί οι Χιτ είχαν φάουλ να δώσουν, ήταν καλή επιλογή η προσπάθεια του Ντουράντ άσχετα που αστόχησε


Φανταζομαι ελεγες τα ιδια και με το νον κολ του Πηλοιδη... Αν ναι, τοτε μαζι σου, αν οχι...

Εγω αυτο που ξερω και με χαλαει ειναι οτι εγώ έκατσα ξύπνιος μέχρι τις επτά, για να δω τελικούς,ΝΒΑ να κ@υλωσω, και στο τέλος είδα τον αμερικανό πηλοιδη να μη δινει ένα φάουλ που κάνει επίτηδες ο Λεμπρόν στον Ντουραντ και στη συνέχεια να μη δίνεται άλλο ένα πεντακάθαρο φάουλ πάνω στον Ουεστμπρουκ πάλι από τον Λεμπρόν... Ρε σεις εμείς πρέπει να γίνουμε σαν εσάς, όχι εσείς σαν εμάς... Ακούς ρε Οικονομιδη του ΝΒΑ;;;
Dwyane ''the flash'' Wade
QUOTE(lamar @ Jun 15 2012, 07:13 ) *
Φανταζομαι ελεγες τα ιδια και με το νον κολ του Πηλοιδη... Αν ναι, τοτε μαζι σου, αν οχι...

Εγω αυτο που ξερω και με χαλαει ειναι οτι εγώ έκατσα ξύπνιος μέχρι τις επτά, για να δω τελικούς,ΝΒΑ να κ@υλωσω, και στο τέλος είδα τον αμερικανό πηλοιδη να μη δινει ένα φάουλ που κάνει επίτηδες ο Λεμπρόν στον Ντουραντ και στη συνέχεια να μη δίνεται άλλο ένα πεντακάθαρο φάουλ πάνω στον Ουεστμπρουκ πάλι από τον Λεμπρόν... Ρε σεις εμείς πρέπει να γίνουμε σαν εσάς, όχι εσείς σαν εμάς... Ακούς ρε Οικονομιδη του ΝΒΑ;;;


κι εγω θα σου πω πως ο ντουραντ 5 λεπτα πριν εχει κανει το 6ο φαουλ επιθετικο στο μπατιρ αλλα του εδωσαν υπερ του αμυντικο επειδη στο ντραιβ καποιος τον...κοιταξε!!!αμα ειναι να ξεκινησουμε τετοια κουβεντα και να το κανουμε Α1....αστο καλυτερα!!
lamar
QUOTE(Dwyane ''the flash'& @ Jun 15 2012, 07:29 ) *
κι εγω θα σου πω πως ο ντουραντ 5 λεπτα πριν εχει κανει το 6ο φαουλ επιθετικο στο μπατιρ αλλα του εδωσαν υπερ του αμυντικο επειδη στο ντραιβ καποιος τον...κοιταξε!!!αμα ειναι να ξεκινησουμε τετοια κουβεντα και να το κανουμε Α1....αστο καλυτερα!!


Πες οτι θες, τι με νοιαζει? Μηπως ειμαι Οκλαχομα??? Ποια κουβεντα να ξεκινησουμε??? Κανει δυο φαουλ πεντακαθαρα ο Λεμπρον στην ιδια φαση, ενα στον Ντουραντ και ενα στον Ουεστμπρουκ, την κρισιμοτερη του αγωνα??? Τα κανει!!!

Τωρα εσυ που υποστηριζεις Χιτ κατσε και πες για μια φαση 5 λεπτα πριν ληξει το ματς κτλ... Δικαιωμα σου ειναι.

Εγω που ειμαι ουδετερος καθως αφου δεν εχουν παει οι Lakers δεν με νοιαζει ποιος θα το παρει, δεν γουσταρω να κρινονται ετσι τα αποτελεσματα...
Dwyane ''the flash'' Wade
QUOTE(lamar @ Jun 15 2012, 07:39 ) *
Πες οτι θες, τι με νοιαζει? Μηπως ειμαι Οκλαχομα??? Ποια κουβεντα να ξεκινησουμε??? Κανει δυο φαουλ πεντακαθαρα ο Λεμπρον στην ιδια φαση, ενα στον Ντουραντ και ενα στον Ουεστμπρουκ, την κρισιμοτερη του αγωνα??? Τα κανει!!!

Τωρα εσυ που υποστηριζεις Χιτ κατσε και πες για μια φαση 5 λεπτα πριν ληξει το ματς κτλ... Δικαιωμα σου ειναι.

Εγω που ειμαι ουδετερος καθως αφου δεν εχουν παει οι Lakers δεν με νοιαζει ποιος θα το παρει, δεν γουσταρω να κρινονται ετσι τα αποτελεσματα...


το αν σε νοιαζει ή οχι δεν με αφορα!!

η φαση που σου ανεφερα ειναι αυτη στην οποια ο ντουραντ(ο παικτης δλδ που γυρισε το ματς για την οκλαχομα)κανει το 6ο του φαουλ!!!!απλα πραγματα...

απο κει και περα το να μιλαμε για διαιτησια στο ΝΒΑ το θεωρω αστειο τουλαχιστον icon_drunk.gif

αυτα.-
white_mamba
Ο βασιλιας καθαρισε το ματσακι και συνολικα πολυ καλη αποδοση απο Μπιγκ 3. Ο μπατιερ πολυ καλος και παλι. Το ματσ το κανανε ντερμπυ οι ιδιοι οι ΧΙΤ που δεν επρεπε. Σε καθε κερδισμενο ματσ των ΗΕΑΤ φταιει η διαιτησια .. πολυ περιεργο δεν ειναι ; Outrebounbed οι ψηλοι των θαντερ οποτε που ειναι το πλεονεκτημα στους ψηλους ; Οι θαντερ παιζουν περισσοτερο σουπερσταρ μπασκετ και μεινανε στο παιχνιδι λογω των απαραδεκτων mental mistakes των Χιτ και τους πολυ καλους ντουραντ κ γουεστμπρουκ. Οι χιτ δικαιως κερδισανε .WP
JR_Swish
QUOTE(Dwyane ''the flash'& @ Jun 15 2012, 07:29 ) *
κι εγω θα σου πω πως ο ντουραντ 5 λεπτα πριν εχει κανει το 6ο φαουλ επιθετικο στο μπατιρ αλλα του εδωσαν υπερ του αμυντικο επειδη στο ντραιβ καποιος τον...κοιταξε!!!αμα ειναι να ξεκινησουμε τετοια κουβεντα και να το κανουμε Α1....αστο καλυτερα!!



Μαζί σου στο ότι δε χρειάζεται να ξεκινήσει μια κουβέντα για διαιτησία σε ένα παιχνίδι NBA ειδικά όταν τα λάθη είναι μοιρασμένα και όχι μονόπλευρα υπέρ μίας ομάδα.
Στη συγκεκριμένη φάση που λες για το φάουλ που δίνεται στον Μπατιέρ η γνώμη μου είναι ότι είναι πολύ δύσκολο να έχεις ξεκάθαρη άποψη αλλά μάλλον οι διαιτητές έχουν δίκιο,καθώς φαίνεται μετά από 2 3 replay που έδειξαν πως τη στιγμή που ξεκινάει την πτήση του ο Ντουράντ ο Μπατιέρ δεν έχει στηθεί ακόμα.(έγιναν 3 4 παρόμοιες φάσεις φέτος σε παιχνίδια του Ντένβερ και τον έχω φρέσκο τον κανονισμό smile.gif ).Όσο για την τελευταία φάση νομίζω δεν χωράει αμφιβολία υπάρχει φάουλ του Λεμπρόν στον Ντουράντ πεντακάθαρο.
Τέσπα αρκετά με την διαιτησία τουλάχιστον για εμένα.

Η Οκλαχομαίοι νομίζω κατάλαβαν ότι δεν μπορούν σε κάθε ματς να "αφήνουν" τη διαφορά να πηγαίνει στο 15+ και μετά να το γυρίζουν θριαμβευτικά,απλά δε γίνεται σε τέτοιο επίπεδο να το κάνεις πάντα και απέναντι σε μια τέτοια ομάδα.
Πάντως ένα παιχνίδι τουλάχιστον θα το πάρουν έχω την εντύπωση στο Miami άρα οι τελικοί ακόμα έχουν πολύ μέλλον.

ΥΓ o Wade παρά το λάθος του στο τελευταίο λεπτό που παραλίγο να στοιχίσει το παιχνίδι έδειξε να ξυπνάει από το πρώτο κακό του ματς,τον χρειάζονται οι Χιτ χωρίς αυτόν δεν μπορούν να αναδειχθούν πρωταθλητές.
geo82
Οι Χιτ παρουσιάστηκαν πιο δυνατοί στο δεύτερο ματς και κατά τη γνώμη μου άξιζαν τη νίκη. Ήταν μπροστά στο σκορ σε όλο το παιχνίδι. Πολύ καλός για μένα ήταν και ο Μπος, ο οποίος πήρε πολλά ριμπάουντ. Τώρα στο Μαϊάμι τα πράγματα θα είναι δύσκολα. Η Οκλαχόμα πιστεύω ότι θα πάρει ένα παιχνίδι. Αν η τριάδα των Χιτ παίζει σταθερά καλα και οι ρολίστες σταθούν στο ύψος των περιστάσεων θεωρώ ότι θα φτάσουν στο τέρμα της διαδρομής.
Quincy
QUOTE(redasterix7 @ Jun 15 2012, 11:20 ) *
Η Οκλαχομαίοι νομίζω κατάλαβαν ότι δεν μπορούν σε κάθε ματς να "αφήνουν" τη διαφορά να πηγαίνει στο 15+ και μετά να το γυρίζουν θριαμβευτικά,απλά δε γίνεται σε τέτοιο επίπεδο να το κάνεις πάντα και απέναντι σε μια τέτοια ομάδα.
Πάντως ένα παιχνίδι τουλάχιστον θα το πάρουν έχω την εντύπωση στο Miami άρα οι τελικοί ακόμα έχουν πολύ μέλλον.



Πολύ σωστό αυτό που λες. Επίσης το Μαιάμι θα πρέπει να μάθει να διαχειρίζεται τις διαφορές που παίρνει. +13 στο 1ο, το έχασε, +17 χτες έπρεπε να πάει στα τελευταία 10'' το παιχνίδι για να κριθεί. Δε ξέρω πως τα καταφέρνουν αλλά κάθε φορά κάνουν ότι περνάει από το χέρι τους για να το χάσουν το ματς. Βέβαια δεν είναι εύκολο να το κάνεις στην Οκλαχόμα αυτό, κι οι Σπερς το έπαθαν άλλωστε, αλλά με καλύτερες επιλογές επιθετικά χτες θα το είχαν καθαρίσει άνετα πιστεύω.

Υ.Γ. Φίλε Λαμάρ δεν έχει νόημα να μιλάμε για παράγκες και στημένα στο ΝΒΑ. Κανείς δεν ασχολείται μ αυτά παρά μόνο εμείς που πρέπει πάντα να ρίχνουμε το φταίξιμο για την ήττα κάπου αλλού. Και για την ιστορία, πιο πολύ κατηγορώ τον Άκερ σε κεινο το ματς παρά τον Πηλοήδη icon_drunk.gif
HLR CENATION
Πολυ μεγαλο παιχνιδι ο δευτερος τελικος.

Εκει που λες οτι καθαρισαν οι Χιτ το φεραν τουμπα οι Θαντερ ακαι αμα δεν εχανε το αχαστο στο τελος ο Ντουραντ θα ειχαμε παραταση.

Συγκλονιστικος ο Λεμπρον,πολυ καλος ο Γουειντ,εντυπωσιακος ο Μπος με 7 επιθετικα ριμπαουν.

Απο τους Θαντερ τραγικος ο Γουστμπρουκ,καταπληκτικος στην τεταρτη περιοδο ο Ντουραντ,εκλπηκτικος στην αμυνα ο Κολινσον οπως φυσικα και ο Ιμπακα που μας χαρισε ορισμενα εκπληκτικες ταπες.

Τωρα περιμενω η ευελπσιτω η σειρα να τελειωσει στο μαιαμι.Παμε ρε Λεμπρον. heat1-sm.gif !!!!!

ΥΓ ΤWISM δεν ηξερα οτι συμπαθεις τον Λασλευ...Εχει δωσει μια ματσαρα στο ΤΝΑ με τον Σαμοα Τζο ΜΜΑ vs wrestling.Φανταστικο ματς. offtopic.gif
T.W.Is.M.
QUOTE(Quincy @ Jun 15 2012, 14:40 ) *
Πολύ σωστό αυτό που λες. Επίσης το Μαιάμι θα πρέπει να μάθει να διαχειρίζεται τις διαφορές που παίρνει. +13 στο 1ο, το έχασε, +17 χτες έπρεπε να πάει στα τελευταία 10'' το παιχνίδι για να κριθεί. Δε ξέρω πως τα καταφέρνουν αλλά κάθε φορά κάνουν ότι περνάει από το χέρι τους για να το χάσουν το ματς. Βέβαια δεν είναι εύκολο να το κάνεις στην Οκλαχόμα αυτό, κι οι Σπερς το έπαθαν άλλωστε, αλλά με καλύτερες επιλογές επιθετικά χτες θα το είχαν καθαρίσει άνετα πιστεύω.

Υ.Γ. Φίλε Λαμάρ δεν έχει νόημα να μιλάμε για παράγκες και στημένα στο ΝΒΑ. Κανείς δεν ασχολείται μ αυτά παρά μόνο εμείς που πρέπει πάντα να ρίχνουμε το φταίξιμο για την ήττα κάπου αλλού. Και για την ιστορία, πιο πολύ κατηγορώ τον Άκερ σε κεινο το ματς παρά τον Πηλοήδη icon_drunk.gif


Δεν ειναι μονο αδυναμια του Μαιαμι να διατηρησει τις διαφορες. Η Οκλαχομα σε ολα τα πλει οφ εχει γυρισει παιχνιδια απο σημαντικες διαφορες εναντιον της. Δεν πιστευω οτι ειναι τυχαιο, αλλα οφειλεται στο γεγονος οτι εχει την ικανοτητα να κανει σερι κοντρα στη ροη του αγωνα. Στηριζεται περισσοτερο στις ατομικες ικανοτητες ορισμενων παιχτων(σε αντιθεση πχ με το Σαν Αντονιο) παρα σε συνεργασιες και μπορει οταν καταφερνει να τρεξει να καλυψει ή να αυξησει διαφορες γρηγορα. Παιχτης-κλειδι σε αυτο ειναι ο αντιπαθης σε μενα Westbrook, που με τις ανορθοδοξες επιθεσεις του μπορει να αλλαξει τη ροη των αγωνων. Ειναι μεγαλη επιτυχια της ομαδας της Οκλαχομα, αλλα και του κοουτς Brooks που μπορει να παιρνει ουσιαστικη βοηθεια απο αυτον τον παιχτη με τα τοσα προσοντα και τις αλλες τοσες αδυναμιες.
Απο την πλευρα του Μαιαμι μπορω να πω οτι εντυπωσιαστηκα απο την αποδοση του χτες, σε σημειο που να μη θεωρω οτι αυτα που εκαναν γινονται σε καθε ματς(ουτε καν σε συχνοτητα 4/7). Δε βρισκω καποιον που να επαιξε και να υστερησε. Γι αυτο και η διαφορα εφτασε στο +17. Ομως αυτη ειναι η μια πλευρα του νομισματος. Γιατι καλο το +17, καλη η αφυπνιση του Wade, οπως περιμενα να γινοταν μετα το πρωτο ματς, καλη η σταθεροτητα του Lebron, η παρουσια του Bosh μεσα στη ρακετα και τα ριμπαουντ του, τα μακρινα σουτ του Battier(5,7 ppg με 32% στα τριποντα ελεγε η καρτα του ESPN για τους 3 πρωτους γυρους, να γιατι το συμπαν ηθελε χτες Μαιαμι), αλλα οταν δεν μπορεις να καθαρισεις αυτο το ματς, εστω και εκτος εδρας, κι οχι επειδη επαθες κανενα μπλακ αουτ κι εμεινες χωρις ποντο για 5', αλλα γιατι οσο πλησιαζε το τελος ο αντιπαλος ανεβαζε την αποδοση του, ποτε περιμενεις να το κανεις? Για δευτερη φορα Durant και Westbrook στο δευτερο ημιχρονο σκοραραν σχεδον οσο ολο το Μαιαμι!
Πηγαινοντας στο Μαιαμι η σειρα αλλαζει. Σιγουρα η Χιτ ισχυροποιειται. Λογικα θα τρεξει περισσοτερο και θα βρει περισσοτερους ευκολους ποντους. Δε νομιζω ομως οτι η Οκλαχομα χανει με κατω τα χερια, οσο πισω κι αν μεινει, τουλαχιστον οχι πανω απο 1 φορα. Λογικα οι ομαδες θα κανουν απο μια νικη και το σημαντικο ειναι ποιος θα κανει τη 2η νικη. Αν ειναι το Μαιαμι που θα παει μπροστα με 3-2, ετοιμαζομαστε για μεγαλο φιναλε οπως το 2010. Αν ειναι η Οκλαχομα, αργα ή γρηγορα η σεμνη τελετη θα λαβει τελος.

QUOTE(HLR CENATION @ Jun 15 2012, 15:53 ) *
ΥΓ ΤWISM δεν ηξερα οτι συμπαθεις τον Λασλευ...Εχει δωσει μια ματσαρα στο ΤΝΑ με τον Σαμοα Τζο ΜΜΑ vs wrestling.Φανταστικο ματς. offtopic.gif


Ο Lashley αν επαιζε σημερα θα ηταν ο 2ος favorite wrestler πισω απο...ξερεις ποιον, δε χρειαζεται να το ξαναλεμε. Και ουσιαστικα 1ος απο τους full-time.
koutsou10
δικαιη νικη του μαιαμι στον 2 τελικο,αφου ολοι οι βασικοι παιχτες τους επιασαν αποδοση πολυ καλη κ σε αμυνα κ σε επιθεση...το πως καταφεραν να το κανουν ντερμπι ειναι περιεργο...

αυτος που νομιζω δεν περιμενε κανεις να κανει τοση ζημια στους θαντερ ηταν ο μπατιερ,ηταν εκπληκτικος στα σουτ κ αφου ειχε ψυχολογια τα εσταζε κ μαλιστα σε σημεια που ψιλομειωναν οι αντιπαλοι...
ο λεμπρον ηταν για αλλο ενα παιχνιδι πολυ καλος κ δειχνει επιτελους ωριμοτητα κ ποσο καλος μπορει να γινει αν δεν δισταζει κ φοβαται,ειτε το χασει ειτε οχι το σουτ.επισης ο γουεηντ ηταν αρκετα καλυτερος απο τα προηγουμενα τελευταια ματς που τον επηρρεαζε λογικα ο τραυματισμος του.μονο ο μπος δεν εκανε κατα την γνωμη μου κατι τρομερο αλλα προερχεται απο τραυματισμο σχετικα σοβαρο κ ειναι απολυτα δικαιολογημενος κ εδειχνε να τα δινει ολα οσο αυτο ηταν εφικτο...

για τους θαντερ τωρα,ο χαρντεν προσπαθουσε μονος του σχεδον στο 1ο ημιχρονο κ ηταν αυτος που κρατουσε οσο μπορουσε την οκλαχομα κ ηταν γενικα αρκετα καλος στο συνολο,αν κ τον ξεχασε αρκετα στον παγκο ο μπρουκς...
ο ουεστμπρουκ ηταν πολυ κακος στο 1 ημιχρονο,λαθος επιλογες σε σουτ αλλα κ σε πασες που θα επρεπε να εκανε η πιο νωρις απο οτι τις εκανε η δεν τις εκανε καθολου,στο 2 μεταμορφωθηκε σχετικα,αν κ εκανε καποια παιδαριωδη λαθη απο τον ενθουσιασμο του...
ο ντουραντ ηταν κ αυτος κακος στο 1 ημιχρονο κ χρεωθηκε με φαουλ,που τα περισσοτερα τα εκανε χωρις λογο,στο 2 ημιχρονο ομως πηγε να παρει το ματς απο το πουθενα αφου ειχε 8-8 σουτ αν θυμαμαι καλα κ μαλιστα 2 η 3 τριποντα υπο δυσκολες προυποθεσεις...

μεγαλη ευθυνη κατα την γνωμη μου φερει ο μπρουκς για αυτην την ηττα σε 2 πραγματα...
1)αφησε πολυ ωρα στο παρκε τον περκινς που ηταν τουλαχιστον κακος κ δεν εβαλε για πολυ ωρα τον κολισον που πιστευω θα βοηθουσε περισσοτερο ειδικα στην επιθεση αλλα κ στην αμυνα αφου ο περκινς δεν ηταν στην μερα του...
κ 2)αφησε παρα πολυ ωρα στον παγκο τον χαρντεν κ επαιζε με τον σεφολοσα την πιο πολυ ωρα,ο οποιος στην επιθεση ηταν τραγικος κ στην αμυνα δεν βοηθησε οσο στο προηγουμενο ματς,ουτε καν οσο μας εχει συνηθισει...


η διαιτησια ηταν λιγο περιεργη κ αφου ξερουμε ολοι την αληθεια,οτι αυτες οι 2 ομαδες αντικειμενικα κ οι 2 βοηθηθηκαν κατα περιοδους,μου εκανε εντυπωση οτι ο λεμπρον ειχε αντιμετωπιση σταρ παιχτη οπως πρεπει δηλαδη κ ο ντουραντ οχι κ αντιθετα ο χαρντεν να παιρνει περισσοτερα σφυριγματα κ απο τους 2 αυτους αλλα κ απο γουεηντ...
η φαση με τον ντουραντ που λετε διαφοροι φιλοι για επιθετικο φαουλ ηταν πολυ οριακη κ πιστευω πως οτι κ να εδιναν οι διαιτητες ηταν δικαιολογημενο αλλα νομιζω στην 4η περιοδο ο λεμπρον εκανε μια ιδια φαση κ πολυ πιο ξεκαθαρη για επιθετικο φαουλ αλλα δεν σφυριχτηκε ποτε κ εβαλαν κ 3ποντο αν θυμαμαι καλα με την πασα του λεμπρον(απλα το αναφερω επειδη τετοιες φασεις γινονται πολλες κ ειναι ομολογουμενως δυσκολες οι αποφασεις των διαιτητων)...
η τελευταια φαση ηταν σιγουρα φαουλ κ μου αρεσει απιστευτα το γεγονος οτι ο ντουραντουλα στις δηλωσεις του δεν εκραξε τον διαιτητη αλλα ειπε οτι ηταν αλλη μια φαση του αγωνα κ οτι εκεινος απλα εχασε το σουτ(μονο κ μονο απο αυτο δειχνει ποσο σωστος ανθρωπος ειναι,ηθικος κ πολυ καλος χαρακτηρας smiley.gif ,πραγματικα μπραβο του αφου με καθε ευκαιρια μας δειχνει οτι δεν εχει καβαλησει το καλαμι)...


οι χιτ νομιζω πρεπει να προβληματιστουν στο οτι με τετοια αποδοση,ηρθε ετσι το ματς που νικησαν με την ψυχη στο στομα κ αντιθετα οι θαντερ πρεπει να προβληματιστουν στα ασχημα ξεκινηματα που εχουν κανει κι στα 2 ματς με αποτελεσμα να μεγαλωνει η διαφορα απο την αρχη(αν παιξουν ετσι στο μαιαμι δεν νομιζω να εχουν καμια ελπιδα)...
νομιζω οτι σιγουρα θα δουμε πολυ ωραια ματς στην συνεχεια κ η οκλαχομα θα σπασει την εδρα κ αυτη με την σειρα της...
για να δουμε...
george3321
να ρωτησω..στο πρωτο ματς πηγε πολυ καλα ο κολισον...μπορειτε εσεις που ειδατε το παιχνιδι να μου πειτε πως ειναι δυνατον να επαιξε 15 λεπτα χωρις να παρει σουτ στο δευτερο τελικο?.....ακομα και ο τιτανομεγιστος μπεν ουαλας στα χειροτερα του θα τελειωνε ενα ματσ με 4-5 προσπαθειες!!!επισης μικρη βοηθεια στο σκοραρισμα απο την υπολοιπη ομαδα περα απο του big3.ισως γι αυτο και να πηρε το ματς το μαιαμι...εβαλε και τεταρτο ατομο στην εξισωση!!!
Emanuel David Ginobili
Ακολουθει ποστ γεματο χολη και χαιρεκακια, οι "μη συνομωσιολογοι" μπορουν ανετα να αγνοησουν... 69.gif

Οταν κυνηγαει τον Ντουραντ ο Κουαι Λεοναρντ, φυσικα και μπορουν οι Ιμπακα και Περκινς να κανουν οχι κινητα αλλα αυτοκινητα σκριν! Γιατι εχεις Γουεστμπρουκ, Χαρντεν και κυριως τον υπερπαικταρα Ντουραντ που αποτελουν τρομερο μαρκετινγκ προσπεκτ! Περιμενατε την ιδια αντιμετωπιση οταν σας κηνυγουν Φλας και Κινγκ καλοι μου Οκλαχομιανοι??? Πεσατε απο τα συννεφα??? Που ειναι οι γροθιες στο στηθος, τα αεροπλανακια και δεν ξερω κι εγω τι? Απεναντι δεν ειναι ο Λεοναρντ... ειναι ο "chosen 1"! Δεν ειναι φαουλ αν σας αγριοκοιταζει στα ντραιβς σας, δεν ειναι φαουλ αν σας ακουμπα, δεν ειναι φαουλ ουτε καν αν σας σφαλιαριζει... καθιστε πανω στο παγωτο τωρα...
Οτι θα μου δημιουργουσε τοση αντιπαθεια η Οκλαχομα δεν το περιμενα με τιποτα! 1000 φορες να δω τον Λεμπρον με δαχτυλιδι!!!! Αντε γεια (Τσουκαλας style...)


ΟΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΦΦΦ... τα 'πα και ξαλαφρωσα... smiley.gif
geo82
QUOTE (T.W.Is.M. @ Jun 15 2012, 16:12 ) *
Λογικα οι ομαδες θα κανουν απο μια νικη και το σημαντικο ειναι ποιος θα κανει τη 2η νικη. μεγαλΑν ειναι το Μαιαμι που θα παει μπροστα με 3-2, ετοιμαζομαστε για ο φιναλε οπως το 2010. Αν ειναι η Οκλαχομα, αργα ή γρηγορα η σεμνη τελετη θα λαβει τελος.


Μακάρι να έχουμε το φινάλε του 2010. Ο έβδομος τελικός είναι πάντα καλοδεχούμενος. Αρκεί αυτή τη φορά, αν τελικά γίνει, να έχει νικητή τον φιλοξενούμενο και όχι τον γηπεδούχο όπως το 2010.
white_mamba
Αν και δεν γουσταρω καθολου σπερς θα παραδεχτω οτι στο 6ο παιχνιδι εγινε ξεκαθαρα σφαγη. Και σε αυτο το παιχνιδι ο χαρντεν εκανε τρελο flopping , η "ταπα" του ιμπακα στον τζειμς ειναι ξεκαθαρα φαουλ, στο τριποντο του μπατιρ τον χτυπαει στην κοιλια κ γενικως σε καθε ντραιβ ο τζειμς was hacked αλλα κανενα σφυριγμα. Και φυσικα για το 6ο φαουλ του ντουραντ και το φαουλ του τζειμς στον ντουραντ και ισως στον ταρζαν στο τελευταιο του σουτ. Μεσα στο παιχνιδι ειναι ολα. Ηταν μια κακη βραδυα για τους ρεφς αλλα σε καμμια περιπτωση δεν παραποιησαν το αποτελεσμα. Αυτα ειναι ανουσιες και αβασιμες θεωρειες των χειτερς. Το μαιαμι σαφως ανωτερο και ο ντουραντ στο τελευταιο σουτ choked smiley.gif
John Valthuer
Λόγω υποχρεώσεων για τις οποίες έπρεπε να είμαι ξεκούραστος σήμερα, έδωσα προτεραιότητα στον ύπνο και δεν παρακολούθησα ζωντανά τον αγώνα. Τον κατέβασα απ' το torrent και τον είδα. Μεγάλη νίκη μέσα στην Οκλαχόμα αλλά πήγαμε να αυτοκτονήσουμε στο τέλος. Απαράδεκτη έλλειψη συγκέντρωσης στα τελευταία λεπτά, που παραλίγο να μας στοιχίσει το ματς. Χαίρομαι που ανέβασαν την απόδοσή τους οι Wade και Bosh. O James πολύ καλός και καθοριστικός. Όσο για εκείνο το παλικάρι τον Battier, ό,τι και να πει κανείς λίγο θα 'ναι: κάνει εκπληκτικούς τελικούς και μακάρι να συνεχίσει έτσι (αν και το βλέπω κομματάκι δύσκολο). Anyway... Το σημαντικότερο κατά τη γνώμη μου μετά τη χθεσινή νίκη είναι ότι οι Thunder έχουν απωλέσει το ψυχολογικό αβαντάζ που τους έδινε η έδρα τους. Πλέον όλα μπορούν να συμβούν. Θεωρώ από πολύ δύσκολο έως ακατόρθωτο το να κερδίσουμε και τα 3 εντός έδρας παιχνίδια, αν δείξουμε όμως σοβαρή εικόνα ίσως καταφέρουμε να πάρουμε 2.

Υ.Γ. Τι παικτούρα που είναι αυτός ο Durant!!! RESPECT!!! Πήγε να κάνει το comeback μόνος του! That was close!
T.W.Is.M.
QUOTE(george3321 @ Jun 15 2012, 18:05 ) *
να ρωτησω..στο πρωτο ματς πηγε πολυ καλα ο κολισον...μπορειτε εσεις που ειδατε το παιχνιδι να μου πειτε πως ειναι δυνατον να επαιξε 15 λεπτα χωρις να παρει σουτ στο δευτερο τελικο?.....ακομα και ο τιτανομεγιστος μπεν ουαλας στα χειροτερα του θα τελειωνε ενα ματσ με 4-5 προσπαθειες!!!επισης μικρη βοηθεια στο σκοραρισμα απο την υπολοιπη ομαδα περα απο του big3.ισως γι αυτο και να πηρε το ματς το μαιαμι...εβαλε και τεταρτο ατομο στην εξισωση!!!


Απλα δε βρεθηκε σε θεση που να παρει την μπαλα κοντα στο καλαθι για να τελειωσει τη φαση. Ατομικες ενεργειες δεν κανει, σουτ εξω απ τη ρακετα δεν παιρνει(οπως πχ ο Ibaka), με πλατη δεν παιζει. Ειναι ενας πολυ χρησιμος ρολιστας, που βοηθαει στα ριμπαουντ και στην αμυνα και αν περισσεψει καμια επιθεση γι αυτον, θα την τελειωσει.

Στο μεταξυ αν δει κανεις τα τελευταια παιχνιδια της Οκλαχομα, θα διαπιστωσει οτι στο δευτερο ημιχρονο η αμυνα της κλεινει περισσοτερο και ελεγχει καλυτερα τα ριμπαουντ. Οι δε αντιπαλοι, ειτε ειναι το Μαιαμι ειτε το Σαν Αντονιο, εκδηλωνουν πιο πολλες επιθεσεις με σουτακια απ οτι στο πρωτο ημιχρονο και με χειροτερα ποσοστα. Αντιθετα στο πρωτο ημιχρονο σουταρουν καλα απ την περιφερεια. Η αρχικη πενταδα της Οκλαχομα ειναι λιγο δυσλειτουργικη επιθετικα, αφου Sefolosha και Perkins ξεκινανε για την αμυνα τους, ενω ο Ibaka μπορει να κανει 2-3 πραγματα και στην επιθεση, αλλα οχι σαν 3η επιλογη(και ειδικα οταν ο αντιπαλος εχει σαν 3η επιλογη τον Chris Bosh). Στον παγκο της υπαρχει ο Harden που φερνει αυτη την κατασταση στα ισα, ενω και οι Fisher και Collison μπορουν να σκοραρουν περισσοτερο απο τον Perkins. Ο δε Sefolosha συνηθως δινει ποντους στο 2ο ημιχρονο, οταν η ομαδα εχει ανεβασει ρυθμο, εχει βγαλει αιφνιδιασμους ή σκοραρει στο transition, ενω στην αρχη μοιαζει να μπαινει κρυος.
To τεταρτο ατομο στην επιθεση του Μαιαμι ειχε μπει και στο πρωτο ματς, απλα εκει δε βοηθησε οσο επρεπε ο 2ος σκορερ του. Αντιστοιχα για την Οκλαχομα ο Harden δε φανηκε καθολου.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.