Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Άρης - Μαρούσι
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Α1 Basket League > Άρης
Vas
Το παιχνίδι είναι ντέρμπι και σίγουρα θα γίνει ένα ωραίο παιχνίδι.

Ο Άρης θέλει να πάρει εκδίκηση για πέρσι, ενώ δεν θέλει να χάσει μέσα στην έδρα του από ένα αντίπαλο με ίδιους στόχους.
Το Μαρούσι πρέπει να αποδείξει ότι ξεπέρασε το Αιγάλεω, και αξίζει την 3η θέση. Αν κερδίσει αυτό το παιχνίδι η ψυχολογία αλλάζει 180 μοίρες και πάνε για μεγάλα πράγματα.
EXPLOITED ARIS
Δε νομιζω οτι τιθεται θεμα εκδικησης.Η ομαδα μου φαινεται οτι καθε αγωνας που περναει ρολαρει ακομα πιο πολυ και ολα ειναι θεμα τριτου δεκαλεπτου.Εκει δηλαδη που παρατηρειται μια χαλαρωση.
Να δουμε και ποσο κοσμο θα εχει μεσα το Παλε...Παντως προσωπικα πιστευω οτι θα εχει και αυτο γιατι θα εχουν παει πολλοι για να ακουσουν ονοματα υποψηφιων παικτων τωρα που εφυγε ο Ουασινγκτον.Τουλαχιστον εγω αυτο θα εκανα!!! rolleyes.gif
celtic_pride
Μάλλον φίλε Vas η εκδίκηση για το περσινό (στα πλειοφ) Αρης - Μαρούσι δεν θα είναι ο αγώνας το Σαββάτου, αλλά ο αγώνας εναντίον της ομάδας που θα καταστρέψει... ουπς.... κοουτσάρει (λέμε τώρα στο μέλλον) εννούσα ο "αγαπητός" Γκόρντι...... shot.gif shot.gif shot.gif

Σοβαρά τώρα, προβλέπεται ένα πολύ ωραιό παιχνίδι, ειδικά τώρα που η ομάδα μας αρχίζει να ρολάρει... Ας ελπίσουμε να μην υπάρξει πάλι το γνωστό "3ο δεκάλεπτο"... Λογικά θα έχει κόσμο, τουλάχιστον όσο είχε με Αιγάλεω καθώς οι τιμές είναι οι ίδιες. Από την άλλη, 4 μπάσκετ, 7 μπάλα (με Αελ) είναι ένα μικρό ερωτηματικό (πόσο μάλλον μετά τη νίκη επί του Ολυμπιακού).....

Το πιο σημαντικό. Ελπίζουμε να υπάρχει μια αξία και καλή διαιτησία και για τις 2 ομάδες.....

Και για τους Αρειανούς που μένουν μακριά (αλλά και τους φίλους του Αμαρουσίου) τηλεοπτική κάλυψη από τον ΑΝΤ1 (τουλάχιστον έτσι λέει το σαιτ του ΕΣΑΚΕ....)
weirdo1977
ανυπομονώ να χειροκροτήσω τον nikolai smile.gif
a bullet for your head
QUOTE(Vas @ Oct 29 2008, 17:05 ) *
Το παιχνίδι είναι ντέρμπι και σίγουρα θα γίνει ένα ωραίο παιχνίδι.


Το Μαρούσι πρέπει να αποδείξει ότι ξεπέρασε το Αιγάλεω, και αξίζει την 3η θέση. Αν κερδίσει αυτό το παιχνίδι η ψυχολογία αλλάζει 180 μοίρες και πάνε για μεγάλα πράγματα.

Η ψυχολογια,ασφαλως και ειναι ενας σημαντικος παραγοντας,απο κει κ περα ομως νομιζω οτι το καθε παιχνιδι πρεπει να εξεταζεται ξεχωριστα,και μεσα απο καθε παιχνιδι να επιδιωκεται η βελτιωση της ομαδας και η αποσαφηνηση των ρολων.Συμφωνω μαζι σου οτι θα γινει ενα πολυ ωραιο κ δυνατο παιχνιδι.Οσον αφορα τον Αρη,θα πω οτι φετος θα ειναι σε θεση να παρει καποια παιχνιδια,που αναλογα εχασε περσι,οχι τοσο λογω ισχυροποιησης του ροστερ,οσο λογω της αλλαγης της τεχνικης ηγεσιας.Δεν θεωρω τον Ματσον κορυφαιο προπονητη,ομως ''διαβαζει'' καλυτερα τα παιχνιδια απ τον Χερμπερτ,και ξερει να εμπνει κ να ενεργοποιει στο μεγιστο τους παικτες του.
celtic_pride
QUOTE(weirdo1977 @ Oct 30 2008, 00:22 ) *
ανυπομονώ να χειροκροτήσω τον nikolai smile.gif


Απορώ πώς το ξέχασα.... Δοξα και τιμή σε αυτό το μεγάλο Αρειανάκι, τον Νικολαι Παντιους.... 77.gif
scales84
Εγω παντως δεν μπορω να τονβλεπω με αλλη ομαδα,ειδικα οταν ξερουμε ποσο ηθελε να ξαναρθει στην ομαδα μας
mono maroussi
αντε διπλο οπως περυσι μωρη Μαρουσαρα και παιρνουμε τα πανω μας..
EXPLOITED ARIS
Και εγω τον παω τον Παντιους αλλα με το φετινο ροστερ δεν κολλαγε στην ομαδα.Δυστυχως.
Οσο για το παιχνιδι πρεπει να δειξουμε οτι περυσι αυτο που εγινε ηταν εντελως τυχαιο...Το Παλε θα πρεπει να ειναι φρουριο,να μην περναει κανεις.
hagi
Πραγματικά είναι ένα σημαντικό παιχνίδι για μας.Πρέπει να το κερδίσουμε όπως και όλα τα παιχνίδια στην έδρα μας,όσο το δυνατόν,αν θέλουμε να μιλάμε για σοβαρή ομάδα.
Το Μαρούσι αν και φαίνεται ενισχυμένο βάση ρόστερ φέτος,δεν εχει δείξει ακόμη κάτι καλό.Ούτε βέβαια και ο Άρης έχει δείξει κάτι ιδιαίτερο,αλλά όπως είπανε και άλλοι φίλοι αρχίζει να ρολάρει σιγά σιγά.

Πιστεύω ότι αν παίξουμε όπως μπορούμε ,θα το πάρουμε το παιχνίδι εύκολα ή δύσκολα.Ελπίζω να γεμίσει και το Παλέ και να δούμε ένα ωραίο παιχνίδι.

Όσο για τον Πάντιους,τον έχω στην καρδιά μου πραγματικά.Μακάρι να ερχόταν φέτος στον Άρη..Δεν μπορώ και γω να τον βλέπω σε άλλη ομάδα και ειδικά αντίπαλό μας..Αλλά δεν μπορούμε να κάνουμε τίποτα παραπάνω απ’το ζεστό χειροκρότημα..
SteelGandalf
QUOTE(scales84 @ Oct 30 2008, 22:04 ) *
Εγω παντως δεν μπορω να τονβλεπω με αλλη ομαδα,ειδικα οταν ξερουμε ποσο ηθελε να ξαναρθει στην ομαδα μας


Δεν ξέρω κατά πόσο ήθελε να έρθει, αν υποθέσουμε ότι τον ήθελε και η ίδια η ομάδα (τονίζω το ομάδα και δεν εννοώ τον κόσμο). Αν θέλουν και οι δύο, πιστεύω πως είναι πολύ πιο εφικτό να έρθει ή να επιστρέψει κάποιος.

Εγώ πάντως διατηρώ τις επιφυλάξεις μου για το κατά πόσο ήθελε να έρθει πίσω. Εννοείται ότι μου αρέσει ως παίχτης. rolleyes.gif
EXPLOITED ARIS
Ε δεν θα ερχοταν και με τα ψεματα.Εννοω οτι αν θυμαμαι καλα του καναμε προταση αλλα για τα δικα του δεδομενα ηταν μικρη.Οσο και αν αγαπα καποιος ξενος την ομαδα ειναι ξενος.Κλασσικος Αρειανος ειναι μονο ο Σαββας.Και το απεδειξε φετος το καλοκαιρι.Και την πρωτη χρονια που ξαναβγηκαμε Ευρωλιγκα πριν απο τρια χρονια στους ημιτελικους με το Μαρουσι τον ειχα δει στο γηπεδο στο τριτο και πεμπτο παιχνιδι μεσα στο Μαρουσι.Τωρα που το σκεφτομαι εχει καποιου ειδους παραδοση ο Σαββας με το Μαρουσι!!!!Αντε να δουμε. rolleyes.gif
Vas
Αν το Μαρούσι παίξει ομαδικά και αποφασίσουν να αλλάξουν πάσες οι Πάντιους-Στιβενσον-Κις τότε δεν υπάρχει ομάδα, εκτός των αιωνίων, που μπορεί να κοντράρει στα ίσια την ομάδα.

Το μόνο που θέλει το Μαρούσι είναι να δέσουν οι περιφερειακοί, ο Καλάθης να μπει στο Ευρωπαικό κλίμα και ο Μαυροκεφαλίδης να κάνει την χρονιά που έκανε στο Παοκ. Μετά όλα τα άλλα θα έρθουν.
EXPLOITED ARIS
QUOTE(Vas @ Oct 31 2008, 19:11 ) *
Αν το Μαρούσι παίξει ομαδικά και αποφασίσουν να αλλάξουν πάσες οι Πάντιους-Στιβενσον-Κις τότε δεν υπάρχει ομάδα, εκτός των αιωνίων, που μπορεί να κοντράρει στα ίσια την ομάδα.

Το μόνο που θέλει το Μαρούσι είναι να δέσουν οι περιφερειακοί, ο Καλάθης να μπει στο Ευρωπαικό κλίμα και ο Μαυροκεφαλίδης να κάνει την χρονιά που έκανε στο Παοκ. Μετά όλα τα άλλα θα έρθουν.

Σε βρισκω λιγο υπερβολικο!!!
Παντως σε καταλαβαινω επειδη ολοι οι οπαδοι της καθε ομαδας θελουν το καλο της και θεωρουν καποια πραγματα απλα ετσι ωστε η τελευταια να ειναι για το ΝΒΑ.
Δηλ και σε εμας αν ο Τσαλδαρης ειναι ο γνωστος μπομπερ,ο Κλαρκ το ιδιο μαζι με τους 18 ποντους μ.ο που ειχε ο Μαρσαλ στην Τουρκια, ο Νελσον ειναι το δημιουργικο τεσσαρι που μπορει να ειναι και ο Μπλακοντα ποσταρει μεσα ε τοτε...
Ολα αυτα χωρις καμια δοση ειρωνειας peace.gif Ειλικρινα.
Vas
QUOTE(EXPLOITED ARIS @ Oct 31 2008, 18:22 ) *
Σε βρισκω λιγο υπερβολικο!!!
Παντως σε καταλαβαινω επειδη ολοι οι οπαδοι της καθε ομαδας θελουν το καλο της και θεωρουν καποια πραγματα απλα ετσι ωστε η τελευταια να ειναι για το ΝΒΑ.
Δηλ και σε εμας αν ο Τσαλδαρης ειναι ο γνωστος μπομπερ,ο Κλαρκ το ιδιο μαζι με τους 18 ποντους μ.ο που ειχε ο Μαρσαλ στην Τουρκια, ο Νελσον ειναι το δημιουργικο τεσσαρι που μπορει να ειναι και ο Μπλακοντα ποσταρει μεσα ε τοτε...
Ολα αυτα χωρις καμια δοση ειρωνειας peace.gif Ειλικρινα.


sorry gia tous xaraktires...

Den exeis adiko. Eimai aisiodoxos alla exontas tosous pektes pou tin perasmenh xronia eixan panv apo 10 podous M.O. o kathenas , exeis tin elpida oti ama "sinxronistoun" tha apodosoun para poli kala...

Den grafo parapanv twra gia na min kourasw me ta greeklish
EXPLOITED ARIS
QUOTE(Vas @ Oct 31 2008, 21:21 ) *
sorry gia tous xaraktires...

Den exeis adiko. Eimai aisiodoxos alla exontas tosous pektes pou tin perasmenh xronia eixan panv apo 10 podous M.O. o kathenas , exeis tin elpida oti ama "sinxronistoun" tha apodosoun para poli kala...

Den grafo parapanv twra gia na min kourasw me ta greeklish

Σε καταλαβαινω αλλα αυτη ειναι λαθος λογικη που να σου πω την αληθεια την εχω και εγω και προσπαθω να την αποβαλλω.Και τελικα αυτη ειναι μαλλον η διαφορα μας με τις αλλες μεγαλες Ευρωπαικες ομαδες.Η ελλειψη χημειας σε καποιους σημαντικους αγωνες.Πιστευες οτι ο Παναθηναικος θα ετρωγε τοσους ποντους χτες;Κι ομως.Θελω να καταληξω λεγοντας οτι ο καθε αγωνας ειναι ξεχωριστος και οι ασταθμητοι παραγοντες ειναι αυτοι που κανουν αυτο το αθλημα τοσο εντυπωσιακο blove.gif
Mamuwalde
α) ο άρης έχει μακράν την πιο ωραία εμφάνιση της Α1 . αυτές οι ρίγες είναι κορυφαίες

β)ωραίο αυτό το Marshall , τα βάζει με όλους τους τρόπους thumbsup.gif
Weekendman
Συνοπτικά ο Άρης 08-09 θα έχει σαν τίτλο το πάθος και άμυνα...
Εκπληκτική αμυντική επίδοση αυτή του 2ου δεκαλέπτου.
Mamuwalde
ίσως ήταν λίγο υπερβολικά εύστοχος μέχρι στιγμής αλλά είναι πολύ σφιχτός ως "ομάδα Ματσόν" . λογική η χαλάρωση προς το τέλος του ημιχρόνου .

μου έκανε κακή εντύπωση η μη αντίδραση του αμαρουσίου .είναι έμπειρη ομάδα για να τρώει 17-0 σερί .

μετράει πολύ και η έδρα βέβαια
Vas
ΛΑΘΗ ΛΑΘΗ ΛΑΘΗ!!

Τόσα λάθη δεν έχω ξαναδεί!! Πρέπει να τα φτάσαμε τα 30 (αν δεν τα ξεπερασαμε)

Ο Πάντιους στο 2ο δεκάλεπτο μάλλον μπέρδεψε τις φανέλες.

Εκεί που πλησιάζαμε ο Κις βάραγε τρίποντα με 20 δεύτερα επίθεση... Ας ξεχάσουμε πόσα βήματα και διπλές ντρίμπλες έκανε...

Ο Στίβενσον πάλι φοβάται να σκάσει την μπάλα...

ειλικρινα δυσκολεύομαι να αποφασίσω ποιος πρέπει να φύγει...

Πάλι μόνο οι ψηλοί κάνανε δουλεία. ΔΕν μπορώ να καταλάβω γιατί επιμένουν να βαράνε τόσα τρίποντα.

Σούλη πάρε κεφάλια!
EXPLOITED ARIS
Τρομερο παθος αλλα αυτο το τριτο δεκαλεπτο...Ημαρτον!!!
Ο Μαρσαλ αρχιζει και ρολαρει και μ'αρεσει αυτο.Παντως δεν επρεπε να φτασουμε το παιχνιδι σε αυτο το σημειο.Χρειαζομαστε αλλον εναν ψηλο κατα τη γνωμη μου γιατι με κακο(οπως σημερα) τον Σεκουλιτς και αργο(οπως παντα) τον Αγαδακο δεν εχουμε αλλο κορμι να παιξει αμυνα.Ο Σκορδιλης εχει καλο κορμι και παλευει το παιδι αλλα του λειπει εμπειρια.Επισης ρε Αντρεα βγαλε κανα συστημα για να αντιδρουν στην πιεση με τις παγιδες βρε παιδι μου.Ουτε πρωτη πασα;Ελεος.
Μπραβο στον κοσμο που γεμισε παλι το γηπεδο 41.gif 41.gif
a bullet for your head
QUOTE(Vas @ Nov 1 2008, 19:04 ) *
ΛΑΘΗ ΛΑΘΗ ΛΑΘΗ!!

Τόσα λάθη δεν έχω ξαναδεί!! Πρέπει να τα φτάσαμε τα 30 (αν δεν τα ξεπερασαμε)

Ο Πάντιους στο 2ο δεκάλεπτο μάλλον μπέρδεψε τις φανέλες.

Εκεί που πλησιάζαμε ο Κις βάραγε τρίποντα με 20 δεύτερα επίθεση... Ας ξεχάσουμε πόσα βήματα και διπλές ντρίμπλες έκανε...

Ο Στίβενσον πάλι φοβάται να σκάσει την μπάλα...

ειλικρινα δυσκολεύομαι να αποφασίσω ποιος πρέπει να φύγει...

Πάλι μόνο οι ψηλοί κάνανε δουλεία. ΔΕν μπορώ να καταλάβω γιατί επιμένουν να βαράνε τόσα τρίποντα.

Σούλη πάρε κεφάλια!

23 καταγεγραμμενα λαθη,συν 15 χαμενα αμυντικα ρημπαουντ..Ο Αρης εβγαλε 20π περιπου αξιοποιωντας τα λαθη του Αμαρουσιου..συν το τραγικο ποσοστο στα 3ποντα..συν τις πολλες κακες επιλογες στις εκδηλωσεις των επιθεσεων..Γρηγορα-γρηγορα θα πω τα εξης:Το Μαρουσι εχει 3 ''πανομοιοτυπους'' παικτες(Στηβενσον,Παντιους,Χαφ),που οσο ο Μαρκοπουλος επιμενει να παιζει με 2 κλασικα γκαρντ,παραμενουν μη λειτουργικοι και φαινεται καποιος να περισσευει.Κατα την γνωμη μου,κακως δεν χρησιμοποιειται αρκετα ο Κουμπουρας,μιας κ θεωρω οτι ειναι ο πιο κλασικος ασσος και ισως ο ικανοτερος στο να αναλαβει τον οργανωτικο τομεα,στον οποιο το Μαρουσι εμφανως πασχει..Κις κ Χαραλαμπιδης,ενω ειναι καλοι παικτες,δεν δινουν ρυθμο στην επιθεση της ομαδας τους,ενω επιδιωκουν πολυ το σκοραρισμα,με ανορθοδοξους τροπους κ με κακιστες επιλογες.Γνωμη ειναι οτι πρεπει να εναλλασονται στο 2,διπλα απ τον Κουμπουρα,οταν θα υπαρχει το σχημα με τους 2 κοντους,το οποιο δεν πρεπει να υπαρχει τοση ωρα στο παρκε..πρεπει να ανακατευτει λιγο η προπονητικη τραπουλα,για να αξιοποιηθουν και οι Παντιους,Χαφ.Σχημα με 2 ψηλους κ τον Μαυροκεφαλιδη στο 4,δεν αποδιδει.Ο Μαυροκεφαλιδης εδειξε μεγαλη αποτελεσματικοτητα στο 5.Ο Γλυνιαδακης οσο φιλοτιμος κ αν ειναι,θεωρω οτι πρεπει να παραμεινει στο καθεστως ενος καλου ρολιστα.Το ξεκινημα του ως βασικος κ η προσπαθεια για τροφοδοτηση του δεν απεδωσε,ενω δεν ειναι καλος στο pick n' roll,βασικη επιθετικη συνεργασια του Αμαρουσιου.Ο Μαυροειδης ειναι σκια του περσινου του εαυτου,ενω ακομα ο Καλαθης δεν εχει ενσωματωθει κ δεν εχει βρει ρολο.Η αποπειρα για full court press ηταν αργοπορημενη και κατ'εμε,οχι τοσο δουλευμενη κ αποτελεσματικη,πραγμα που δειχνει οτι κομματια σε ειδικες αμυντικες καταστασεις δεν εχουν δουλευτει.Χαρακτηριστικοτερο π,χ. ηταν το καλαθι του Νελσον απο επαναφορα,2,5'' πριν το τελος δεκαλεπτου.Σε αντιθεση ολα αυτα,με την μονομερεια που φαινεται στο set play,που φαινεται οτι εχει πεσει πολυ βαρος της προπονησης,χωρις ωστοσο την αναλογη αποτελεσματικοτητα.Μεγαλο προβλημα υπαρχει στο αμυντικο ρημ,που φανηκε κ σημερα κ εναντιον του Αιγαλεω.Λειπει ενας αποτελεσματικος ρημπαουντερ,που να δινει αξια στην αμυντικη προσπαθεια και να κατοχυρωνονται οι κατοχες.Τα προβληματα στην χημεια κ στους ρολους δεν φαινονται να ξεπερνιουνται και κρινω οτι κατι πρεπει να γινει δραστικα,ειτε με εσωτερικες αλλαγες κ ανακαταταξεις,ειτε ακομα κ με αντικαταστασεις,διοτι το Μαρουσι απο cinderella,τεινει να εξελιχθει στο ''χρυσο βατομουρο'' του πρωταθληματος..
a bullet for your head
QUOTE(EXPLOITED ARIS @ Nov 1 2008, 19:08 ) *
Τρομερο παθος αλλα αυτο το τριτο δεκαλεπτο...Ημαρτον!!!
Ο Μαρσαλ αρχιζει και ρολαρει και μ'αρεσει αυτο.Παντως δεν επρεπε να φτασουμε το παιχνιδι σε αυτο το σημειο.Χρειαζομαστε αλλον εναν ψηλο κατα τη γνωμη μου γιατι με κακο(οπως σημερα) τον Σεκουλιτς και αργο(οπως παντα) τον Αγαδακο δεν εχουμε αλλο κορμι να παιξει αμυνα.Ο Σκορδιλης εχει καλο κορμι και παλευει το παιδι αλλα του λειπει εμπειρια.Επισης ρε Αντρεα βγαλε κανα συστημα για να αντιδρουν στην πιεση με τις παγιδες βρε παιδι μου.Ουτε πρωτη πασα;Ελεος.
Μπραβο στον κοσμο που γεμισε παλι το γηπεδο 41.gif 41.gif

Ψηλους με καλα κορμια για παιξουν αμυνα ο Αρης εχει.Ακομα κ ο Σκορδιλης εχει πολυ καλα σωματικα προσοντα,για ανταπεξελθει σε ολιγολεπτους αμυντικους ρολους.Αυτο που εμφανως λειπει,ειναι το σκοραρισμα απ το low post,στο οποιο ικανοτητα εδειξε να εχει μονο ο Μαρσαλ.Λειπει η αξιοπιστη επιθετικη απειλη μεσ το καλαθι,για αλλαζει ο επιθετικος προσανατολισμος-στοχευση,και για να μπορει να παγωνει καλυτερα τον ρυθμο,οταν εχει παρει σημαντικη διαφορα οπως σημερα.Θα συμφωνησω μαζι σου,στο οτι ο Ματσον δεν εδειξε καλα αντανακλαστικα στην αντιμετωπιση του press.Παντως ευσημα πρεπει να δοθουν στην ενεργεια κ στις αμυντικες επιδοσεις των παικτων.
SteelGandalf
Στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, η ομάδα μας ήταν καταπληκτική και έπνιξε κυριολεκτικά την αντίπαλο της.

Μπράβο κυρίως για το πάθος με το οποίο αγωνίζονταν τα παλικάρια μας, ειδικά τη στιγμή που κάναμε το 20-0 σερί (στη δεύτερη περίοδο).

Όταν η διαφορά φτάνει σε τέτοια επίπεδα, είναι κανόνας στο μπάσκετ το να "γυρίζει" το ματς και μετά ο αντίπαλος, έχοντας και την ψυχολογία με το μέρος του, να έχει αρκετές βλέψεις (αν και η κούραση από την υπερπροσπάθεια για επιστροφή είναι καταλυτικός παράγοντας). Σήμερα όμως δεν επιτρέψαμε να γίνει η ολική επαναφορά με αποτέλεσμα να κατακτήσουμε μια σημαντικότατη νίκη, τόσο από βαθμολογικής όσο και από ψυχολογικής άποψης.

Πάμε Αρειανάρα!!! 69.gif
EXPLOITED ARIS
QUOTE(a bullet for your head @ Nov 1 2008, 22:09 ) *
Ψηλους με καλα κορμια για παιξουν αμυνα ο Αρης εχει.

Διαφωνω.Αν σημερα το Μαρουσι ειχε βαρια πενταρια και οχι τον Μαυροκεφαλιδη που επαιζε περισσοτερο με προσωπο στο καλαθι πιστευω οτι θα ειχαμε προβλημα.
Το μεγαλο μπραβο στους παικτες(και στον Ματσον βεβαια) ειναι οι αλληλοκαλυψεις που αρχισαμε και βλεπουμε παλι φετος,κατι το οποιο ειναι κατι που θα μας βοηθησει σε περιπτωσεις σαν την παραπανω που ανεφερα.
EXPLOITED ARIS
Eπισης να συμπληρωσω και κατι αλλο.Ο γκαβελ δε μου γεμιζει το ματι οτι μπορει να κατεβασει τη μπαλα.Ενεργει περισσοτερο σαν δυαρι.Επιθετικα δε, ειναι ψιλοαδιαφορος.Θα περιμενω βεβαια μηπως ειναι επηρεασμενος απο τον τραυματισμο του...
scales84
QUOTE(EXPLOITED ARIS @ Nov 1 2008, 19:08 ) *
Eπισης να συμπληρωσω και κατι αλλο.Ο γκαβελ δε μου γεμιζει το ματι οτι μπορει να κατεβασει τη μπαλα.Ενεργει περισσοτερο σαν δυαρι.Επιθετικα δε, ειναι ψιλοαδιαφορος.Θα περιμενω βεβαια μηπως ειναι επηρεασμενος απο τον τραυματισμο του...

Εγω χωρις να χω δει τ οματς δεν μπορω παρα να μην ειμαι ενθουσιασμενος...παιζαμε με μια ομαδα που θεωρουσα ως φαβορι για την τριτη θεση..και τη διαλυσαμε...μπορει να ειωσε το μαρουσι αλλα δεν ειναμε ποτε πισω...φτασαμε διαφορες σε 25 ποντους...Ουτε τη χρονια που βγηκαμε δευτεροι δεν θυμαμαι να κερδιζαμε δυνατες ομαδες τοσο ανετα...Η αμυνα ειναι προφανεστατα ακομα καλυτερα δουλεμενη ισως γιατι υπαρχουν και καλυτερα εργαλεια στον αμυντικο τομεα απο τοτε...

Απο κει και περα ειναι προφανες οτι αν εχουμε καλη αμυνα και ανοικτο γηπεδο μπορουμε να φτανουμε και στος 80 ποντους..και σημερα δεν σκοραρε ο σεκουλιτς τπτ...Παιρνει μπρος ο μαρσαλ...ΓΙα να δουμε!!Μονο αισιοδοξοι παντως πιστευω οτι μπουρουμε να μαστε..Αλλωστε με τετοιο παλε μονο οι 2 μεγαλοι κι αν εχουν τυχη να περασουν...
thrylos7
Καταπληκτική η αμυντική προσήλωση και αποτελεσματικότητα των παικτών του Άρη. Φοβερός ο Ματσόν, εγγύηση σ' αυτό το θέμα.
Χαρακτηριστικό το 20-0 στα πρώτα 7 λεπτά του 2ου δεκαλέπτου. Βέβαια, σ' εκείνο το διάστημα ο Άρης ήταν πολύ καλός/αποτελεσματικός και επιθετικά.
Πολύ μεγάλη προσπάθεια από τους περισσότερους παίκτες, αλλά αυτοί που έδειξαν το μεγαλύτερο ζήλο και έκαναν πάρα πολλή βρώμικη δουλειά ήταν οι Μπάρλος και (κυρίως) Αγαδάκος. Ο Λάζαρος φαίνεται αναγεννημένος και βοηθάει σημαντικά όποτε μπαίνει στο παρκέ.

Έχει προσαρμοστεί σε αρκετό βαθμό πλέον ο Μάρσαλ κι έχει βρει τα πατήματά του. Από αυτοπεποίθηση, άλλο τίποτα ο τρελός. biggrin.gif Ξεκίνησε εντυπωσιακά, πήρε αρκετές προσπάθειες, πλην του τρίτου δεκαλέπτου, όπου ακόμη και μόνος του δε δεχόταν τη μπάλα.. Πολύ θετικό το γεγονός ότι "ξύπνησε", προσωπικά δεν τον υπολόγιζα σε ιδιαίτερα πρωταγωνιστικό ρόλο.

Πολύ σκληρό παιχνίδι, κλασικό ματς Α1 κι έτσι παίκτες που υστερούν σε δύναμη και όγκο (Νέλσον, Καλάθης) είχαν δύσκολη βραδιά. Ο πρώτος βέβαια κατάφερε να πετύχει στη συνέχεια σημαντικά και θεαματικά καλάθια, όταν βρήκε χώρο.

Παιχνίδι λοιπόν δύσκολο για διαιτησία. Ακόμα κι έτσι όμως, νομίζω πως ήταν μια από τις χειρότερες που έχω δει.

Το Μαρούσι πράγματι έχει πρόβλημα στην περιφέρεια. Αυτή η υπερφόρτωση δε λειτουργεί ευεργετικά για την ομάδα, αντιθέτως, οι παίκτες ψάχνουν ακόμα τους ρόλους τους και δεν αξιοποιούνται σωστά. Ατομικά βέβαια, κάθε παίκτης μπορεί να κάνει τη ζημιά ανά πάσα στιγμή και να φανεί χρήσιμος, πχ σε κρίσιμα λεπτά.

Πραγματικά αξιοπερίεργη η ανετοιμότητα του Άρη στην πίεση. Δεν υπήρχε ελεύθερος παίκτης και μερικές φορές, τα πρώτα μέτρα τα διέσχιζε ο Σέκουλιτς!

Ο οποίος παρεμπιπτόντως όχι μόνο δε σκόραρε εντός παιδιάς, αλλά επιχείρησε μονάχα ένα σουτ... κι έτσι ξεπέρασε τον Γλυνιαδάκη που δεν είχε και μεγάλο καημό να παίξει μπάσκετ. Από τους ιδρυτές αυτού του σκληρού παιχνιδιού μέσα στη ρακέτα, χάθηκε κι αυτός εκεί μέσα...

Φορμαρισμένος ο Ηλιάδης, αλλά αυτός που προσωπικά μ' εντυπωσιάζει είναι ο Τσαλδάρης. Δεν έκανε και το καλύτερό του παιχνίδι, αλλά κάθε του προσπάθεια ήταν δείγμα μεγάλου παίκτη. Τρομερή αυτοπεποίθηση, δε δίσταζε να κάνει το κάτι παραπάνω για να βάλει τελικά τη μπάλα στο καλάθι, υπό δύσκολες συνθήκες.

Πήρε χρόνο συμμετοχής και ο Σκορδίλης... στο καλό διάστημα του Άρη (αν θυμάμαι καλά) μάλιστα. Τα πήγε περίφημα...

Χειροκροτήθηκε ο Πάντιους, αλλά μάλλον μόνο αυτό θα έχει να θυμάται από τον αγώνα... Στο λίγο που έπαιξε ήταν κακός.

Καλύτεροι για τους ηττημένους οι Κις, Μαυροκεφαλίδης και Καϊμακόγλου. Ο τελευταίος, εκτός αυτών που αποτυπώνονται στη στατιστική, ή γνωρίζουμε εξ' αρχής, έβγαλε και κάποιες πολύ όμορφες πάσες.

Πολύ ενθαρρυντική εμφάνιση για τον Άρη, που βεβαίως θέλει βελτίωση σε διάφορα κομμάτια του παιχνιδιού του. Αυτά όμως τα γνωρίζει. Φαντάζομαι πως δεν ισχύει (ακόμα) το ίδιο και για το Μαρούσι το οποίο προβληματίζει με την εν γένει παρουσία του.

Αρκετός ο κόσμος, μεγάλο ποσοστό του οποίου ήρθε την τελευταία στιγμή (προφανώς λόγω δουλειάς). Πάρα πολύ ωραία ατμόσφαιρα, την ευχαριστήθηκα (και δε συνηθίζω να λέω κάτι τέτοιο για ματς Α1), παρά κάποια έντονα γαυγίσματα θυμάτων της παντόφλας... biggrin.gif

Τσιρλίντερς δεν έχει φέτος;
EXPLOITED ARIS
QUOTE(thrylos7 @ Nov 2 2008, 08:29 ) *
Το Μαρούσι πράγματι έχει πρόβλημα στην περιφέρεια. Αυτή η υπερφόρτωση δε λειτουργεί ευεργετικά για την ομάδα,

Θυμιζει την χρονια του Ολυμπιακου που ειχε στις θεσεις 1-3 οκτω παικτες απο το συνολικο ροστερ με Μιλισαβλιεβιτς,Λιαδελη,Διαμαντοπουλο,Γκορ
νς,Ρομπινσον και προσπαθουσε να παιξει με πενταρι τον Γιουρακ.
hagi
Να δώσω τα συγχαρητήριά μου για την πολύ σπουδαία νίκη από όλες τις πλευρές.Πραγματικά στο δεύτερο δεκάλεπτο χάθηκε η μπάλα για το Μαρούσι που δείχνει καλή ομάδα αλλά θέλει πολύ δουλειά.

Ο Άρης δείχνει να πατάει καλύτερα και όπως έλεγα από την αρχή θα έχουμε καλή ομάδα φέτος.Βέβαια ακόμη είναι νωρίς να κρίνουμε αλλά δείχνουμε θετικά σημάδια.Θα πρέπει να δούμε τί κάνουμε και εκτός έδρας και αν η ομάδα μπορεί να αποδώσει το ίδιο καλά με τους ίδιους αντιπάλους στην έδρα τους.Φυσικά θα πρέπει να βελτιώσουμε τα κενά διαστήματα που είναι πολύ σημαντικό.

Ας ελπίσουμε η ομάδα να ανεβαίνει με τον καιρό και να μας χαρίζει μόνο χαρές.

Για το παιχνίδι έχετε σχολιάσει οι υπόλοιποι.Μπράβο στον κόσμο που πήγε..
celtic_pride
To σερί 22-0 που έκανε η ομάδα κατά το 20 δεκάλεπτο....

This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.