Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Φάνης Χριστοδούλου
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Α1 Basket League > Γενικές συζητήσεις
Teo 13
Αρχισα αυτό το post επειδή λόγο ηλικίας(19) δεν είχα την ευκαιρία να τον δω να αγωνίζεται και θα ήθελα να μάθω κάποια πράγματα για τον τρόπο παιχνιδιού του και γενικά σε τι ηταν καλός και πόσο καλός(έχω ακούσει για φοβερές αμυντικές ικανότητες, πολύ καλός συμπαίκτης κλπ).
Επίσης θα ήθελα να μου τον συγκρείνετε με Διαμαντίδη, Σιγάλα και γενικά με παίκτες του ίδιου στυλ για να μπορέσω να καταλάβω καλύτερα την παικτική του αξία.

Ευχαριστώ!!

peace.gif
il postino
QUOTE(Teo 13 @ May 21 2011, 14:54 ) *
Αρχισα αυτό το post επειδή λόγο ηλικίας(19) δεν είχα την ευκαιρία να τον δω να αγωνίζεται και θα ήθελα να μάθω κάποια πράγματα για τον τρόπο παιχνιδιού του και γενικά σε τι ηταν καλός και πόσο καλός(έχω ακούσει για φοβερές αμυντικές ικανότητες, πολύ καλός συμπαίκτης κλπ).
Επίσης θα ήθελα να μου τον συγκρείνετε με Διαμαντίδη, Σιγάλα και γενικά με παίκτες του ίδιου στυλ για να μπορέσω να καταλάβω καλύτερα την παικτική του αξία.

Ευχαριστώ!!

peace.gif

εισαι ατυχος!!!

οχι και με το σιγαλα...
natouralistis
QUOTE (Teo 13 @ May 21 2011, 14:54 ) *
Αρχισα αυτό το post επειδή λόγο ηλικίας(19) δεν είχα την ευκαιρία να τον δω να αγωνίζεται και θα ήθελα να μάθω κάποια πράγματα για τον τρόπο παιχνιδιού του και γενικά σε τι ηταν καλός και πόσο καλός(έχω ακούσει για φοβερές αμυντικές ικανότητες, πολύ καλός συμπαίκτης κλπ).
Επίσης θα ήθελα να μου τον συγκρείνετε με Διαμαντίδη, Σιγάλα και γενικά με παίκτες του ίδιου στυλ για να μπορέσω να καταλάβω καλύτερα την παικτική του αξία.

Ευχαριστώ!!

peace.gif


Καμια σχεση με παιχτες στυλ Σιγαλα και λαθος γενικοτερα οι πληροφοριες που σου δωσαν.

Δεν ηταν ο παιχτης με τις φοβερες αμυντικες ικανοτητες κ.τ.λ. που γι'αυτο μπηκε στο μπασκετικο πανθεον.

Ηταν ενα σουπερ τριαρι για την εποχη του ,με καταπληκτικο σουτ, που λογω σωματοδομης μπορουσε να παιξει και 4 σε αμυνα και επιθεση καθως του το επετρεπε ο ογκος του και η δυναμη του. Πολυ καλος και στο να μοιρασει ακομα κα ντριμπλαρει εξ ου και το all around που του εχει απονεμηθει...
jovan
Μην ξεχάσουμε το σούτ σήμα κατεθέν του Φάνη!!
Απο τη γώνια τον 6"25 βλ.ημιτελικός Ελλάδα-ΕΣΣΔ 1989!
morrison
QUOTE(natouralistis @ May 21 2011, 15:21 ) *
Καμια σχεση με παιχτες στυλ Σιγαλα και λαθος γενικοτερα οι πληροφοριες που σου δωσαν.

Δεν ηταν ο παιχτης με τις φοβερες αμυντικες ικανοτητες κ.τ.λ. που γι'αυτο μπηκε στο μπασκετικο πανθεον.

Ηταν ενα σουπερ τριαρι για την εποχη του ,με καταπληκτικο σουτ, που λογω σωματοδομης μπορουσε να παιξει και 4 σε αμυνα και επιθεση καθως του το επετρεπε ο ογκος του και η δυναμη του. Πολυ καλος και στο να μοιρασει ακομα κα ντριμπλαρει εξ ου και το all around που του εχει απονεμηθει...

Για τις αμυντικες ικανοτητες θα ελεγα οτι δεν τις εβαζε στο παιχνιδι σε μονιμη βαση.Οταν ηθελε ομως ηταν ενας απο τους καλυτερους αμυντικους που κυκλοφορουσαν στην Ευρωπη,τον εχω δει να μαρκαρει αποτελεσματικα απο Πρελεβιτς μεχρι Ταρπλει και Βρανκοβιτς και αυτο απο μονο του λεει ποσο αμυντικο potential ειχε.
Για το επιθετικο κομματι σαφως και ειναι ακομα και σημερα το μεγαλυτερο ταλεντο Ελληνα παιχτη που εχει βγει απλα δεν επεδιωκε να σκοραρει,ουτε προσεχε τους αριθμους του ενω καλιστα θα μπορουσε να ειχε μ.ο πολυ μεγαλυτερους απο αυτους που ειχε.
panos75
Αν πρόσεχε στοιχειωδώς την εξωγηπεδική του ζωή και ήταν λιγότερο παρορμητικός (σε βαθμό επιπολαιότητας) στον τομέα του σουτ, τότε θα έκανε καριέρα στο ΝΒΑ εφάμιλλη του Κούκοτς.
sarounas
Θυμάμαι σε ένα αφιέρωμα τον Τζούροβιτς (προπονητής του στον Πανιώνιο) να λέει ότι προσπαθούσε να τον πείσει να μην πάει στο πατρικό του να ψήσει αρνί για το Πάσχα διότι είχαν να παίξουν τελικό κυπέλλου με τον ΠΑΟΚ.
Το κύπελλο αν και ήταν από τις μεγαλύτερες εκπλήξεις που έχουν συμβεί το πήρε ο Πανιώνιος από τον τότε κυπελλούχο Ευρώπης αλλά δεν θυμάμαι αν τελικά ο Φάνης έψησε αρνί με την οικογένειά του. Θα μου πείτε –και συμφωνώ με αυτό- ότι δεν έχει σημασία τι έκανε αλλά μόνο και μόνο το ότι έθεσε τέτοιο ζήτημα είναι αρκετό για να καταλάβει κανείς πώς λειτουργούσε….

τέτοιος τύπος ήταν ο Φάνης,
ακριβώς το αντίθετο του επαγγελματία αθλητή που πάνω απ’ όλα βάζει την καριέρα του.

Αν δεν κάνω λάθος είχε γίνει μία κρούση από τον Άρη, όταν οι κίτρινοι έπαιζαν στα final fours, να τον αποκτήσει με αντάλλαγμα τον Σούμποτιτς και αρκετά χρήματα αλλά αυτό δεν προχώρησε. Προσωπικά πιστεύω καλύτερα που συνέβει αυτό γιατί δεν ξέρω αν μετά από μια τέτοια μεταγραφή παραιτούνταν εντελώς. Ήταν παίχτης που έπαιζε κυρίως για το φιλότιμο, η παραμονή εξαιτίας του παρασκηνίου στον Πανιώνιο τον κρατούσε σε εγρήγορση και αυτό παράτεινε κάπως την καριέρα του.

Αγωνιστικά τα καλύτερα παιχνίδια του μάλλον τα έκανε στο μουντομπάσκετ της Αργεντινής το καλοκαίρι του 1990.
Οι δυνατότητές ήταν πολύ μεγάλες αφού είχε σπουδαία αντιληπτική ικανότητα και σίγουρα σε μεγάλο βαθμό αυτό που λέμε «περιφερειακή όραση» αλλά δεν τις αξιοποίησε εξαιτίας της νοοτροπίας του που δεν τον βοήθησε να αντιμετωπίσει και τα προβλήματα με το σωματικό του βάρος..

Πάντως όπως και να’ χει έκανε σπουδαία καριέρα και θα τον κατέτασσα τόσο αμυντικά όσο και επιθετικά μέσα στην κορυφαία δεκάδα όλων των εποχών στην Ελλάδα.

il postino
QUOTE(Teo 13 @ May 21 2011, 14:54 ) *
Αρχισα αυτό το post επειδή λόγο ηλικίας(19) δεν είχα την ευκαιρία να τον δω να αγωνίζεται και θα ήθελα να μάθω κάποια πράγματα για τον τρόπο παιχνιδιού του και γενικά σε τι ηταν καλός και πόσο καλός(έχω ακούσει για φοβερές αμυντικές ικανότητες, πολύ καλός συμπαίκτης κλπ).
Επίσης θα ήθελα να μου τον συγκρείνετε με Διαμαντίδη, Σιγάλα και γενικά με παίκτες του ίδιου στυλ για να μπορέσω να καταλάβω καλύτερα την παικτική του αξία.

Ευχαριστώ!!

peace.gif

παρε ενα σκηνικο αντιπροσωπευτικο.

σε ντερμπυ παο-αεκ στο οακα παιρνει το ριμπαουντ ο φανης, ο οποιος ηταν δεν ηταν 160-170 κιλα τοτε, κατεβαζει τη μπαλα ως ποιντ στον αιφνιδιασμο και (επειδη δεν αντεχε να διασχισει ουτε το μισο γηπεδο) οταν περασε το τριποντο (στην αμυνα του) πεταει μια φαλτσαριστη σκαστη μπαλια στο ρατζα ο οποιος ειχε ηδη φυγει στον αιφνιδιασμο (παραλληλα με την πλαγια γραμμη) και η μπαλα περασε φαλτσαριστα διπλα απο τους 2 αμυντικους που κυνηγαγαν το ρατζα, ο οποιος την παιρνει και την καρφωνει!!!

στο τελος του αγωνα οι δημοσιογραφοι ρωταγαν το ρατζα για την ωραια φαση που βγηκε! ο ρατζα απανταει "κανονικα εμεις επρεπε να πασαρουμε στο φανη και οχι αυτος σε μας"!!!

ειναι η δευτερη τριτη φορα που περιγραφω τη φαση αυτη στο φορουμ...

το τι θα μπορουσε να κανει αυτος ο παικτης αν δουλευοταν σωστα δε θα το μαθουμε ποτε! το σιγουρο ειναι οτι το μπασκετ που ηξερε ηταν ατελειωτο..

σκεψου μονο οτι τον αποκαλει ολη η ελλαδα με το μικρο του ονομα!!
Teo 13
Ευχαριστώ για τις πληροφορίες παιδιά...
gallistis
και ενας ποταμος απο τον φανη σε μια συνεντευξη του

http://www.sport24.gr/Basket/article288231.ece

παντως εκπληκτικη ειναι η ιστορια με την αμερικη.εχει γινει ντραφτ (νο 90) απο τους χωκς και αρχιζουν οι συζητησεις.μολις μαθαινει ποσοι αγωνες δινονται λεει''σιγα μη καθισω να παιζω 82 αγωνες το χρονο''.και εφυγε

μεγαλο ταλεντο.τον εφαγε ο ρυθμος της πλατειας και τα διπιττα
Teo 13
QUOTE(gallistis @ May 25 2011, 00:52 ) *
και ενας ποταμος απο τον φανη σε μια συνεντευξη του

http://www.sport24.gr/Basket/article288231.ece

παντως εκπληκτικη ειναι η ιστορια με την αμερικη.εχει γινει ντραφτ (νο 90) απο τους χωκς και αρχιζουν οι συζητησεις.μολις μαθαινει ποσοι αγωνες δινονται λεει''σιγα μη καθισω να παιζω 82 αγωνες το χρονο''.και εφυγε

μεγαλο ταλεντο.τον εφαγε ο ρυθμος της πλατειας και τα διπιττα

Είχε πλακώσει ο Φάνης τον Ιωαννίδη(στο ΠΑΟ-ΑΕΚ)?!?!?!
KingCrimson
QUOTE(Teo 13 @ May 25 2011, 13:39 ) *
Είχε πλακώσει ο Φάνης τον Ιωαννίδη(στο ΠΑΟ-ΑΕΚ)?!?!?!


Aπ οτι θυμαμαι του κανε επιθεση, του Ιωννιδη του ειχε σκιστει το παντελονι, κορυφαιες στιγμες
122001
Αναλαμβάνει ο Φάνης τα μικρά τμήματα μπάσκετ του ΑΟ Πάρου!

http://sportcyclades.gr/index.php?option=c...5&Itemid=58
yorgos
QUOTE(KingCrimson @ May 25 2011, 13:46 ) *
Aπ οτι θυμαμαι του κανε επιθεση, του Ιωννιδη του ειχε σκιστει το παντελονι, κορυφαιες στιγμες


Τι μου θύμισες τώρα, μιλάμε για το πιο ροντέο ματς που έχω πάει ποτέ.

Ήταν η πρώτη χρονιά που απαγορεύτηκαν οι μετακινήσεις οπαδών και το ματς αν θυμάμαι καλά ήταν ο τρίτος και τελευταίος ημιτελικός ΠΑΟ-ΑΕΚ, με το νικητό να πηγαίνει στους τελικούς. Οι ΑΕΚτζήδες αποφάσισαν να πάνε στο ματς, ντυμένοι ως Παναθηναϊκοί καθήμενοι διάσπαρτα και στο ημίχρονο πέταξαν τα πράσινα κασκόλ, μαζεύτηκαν όλοι (αρκετές εκατοντάδες) στο πάνω διάζωμα κι άρχισαν τα "ΑΕΚ ολέ". Εντός δευτερολέπτων βρέθηκαν μερικές εκατοντάδες Παναθηναϊκοί στο ίδιο διάζωμα, ΜΑΤ δεν υπήρχαν (άλλωστε υποτίθεται ότι στον αγώνα θα υπήρχαν μόνο οπαδοί των γηπεδούχων) κι έπεσε ΠΟΛΥ ξύλο επί τουλάχιστον ένα τέταρτο, ειλικρινά απορώ πως δεν πέθανε κανείς: αλυσίδες, σιδερένιοι τενεκέδες, μέχρι και μια χέστρα από τις τουαλέτες, δεκάδες άνθρωποι να παίζουν ξύλο επί πολλή ώρα.

Τελικά τους έβγαλε έξω η αστυνομία, αν και μερικοί παρέμειναν "καμουφλαρισμένοι", ενώ υπήρχε και μια καχυποψία στους οπαδούς των γηπεδούχων ότι ο διπλανός τους ήταν κρυφο ΑΕΚτζής και γινόντουσαν μανούρες σε όλο το ματς, σε κάθε κερκίδα και ξύλο.

Υπό αυτές τις συνθήκες ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο, ο Ιωαννίδης βλέποντας ότι η κατάσταση είναι έκρυθμη πάει να κάνει το ματς ροντέο, σε κάποια φάση έδειξε τα τέτοια του στην κερκίδα, κοιτούσε τους οπαδούς και έβριζε, ενώ σε μια διαμαρτυρία για τα σφυρίγματα πάει αν κλωτσήσει κάτι στον πάγκο, παραπατάει και πέφτει μέσα στις φόρμες της ομάδας. Πεσμένος στο έδαφος ανάμεσα στα ρούχα, άρχισε να τα πετάει αριστερά και δεξιά βρίζοντας, μιλάμε για μεγάλες στιγμές. Σε κάποια φάση επιτίθεται ο Παναθηναϊκός, ο Φάνης είναι κοντά στη γωνία του τριπόντου ενώ επιτίθεται ο Παναθηναϊκός, δίνουν υπέρ του ΠΑΟ φάουλ οι διαιτητές, ο Ιωαννίδης πετάγεται σαν ελατήριο, γυρίζει ο Φάνης του λέει κάτι, ανταπαντάει ο Ιωαννίδης (δε θα μάθουμε ποτέ τι)και το επόμενο που είδαμε ήταν το Φάνη να ρίχνει ένα μπουκέτο στον Ιωαννίδη, δέκα ανθρώπους να γίνονται κουβάρι για να τους χωρίσουν, ο Βιδάλης προστάτευε τον ξανθό με μια καρέκλα σαν ταυρομάχος, οι κερκίδες μπάχαλο με τους Παναθηναϊκούς να "ανακαλύπτουν" κι άλλους υποτιθέμενους ΑΕΚτζήδες ανάμεσά τους και το ξυλο να πέφτει σύννεφο εντός κι εκτός παρκέ, νόμιζα ότι έπαιζα σε ταινία τους Μπρους Λη, όπου κοιτούσες έπεφταν ψιλές και χοντρές.

Ο Παναθηναϊκός κέρδισε, αλλά το πραγματικά αξιοπερίεργο είναι ότι το ματς τελείωσε. Ήταν εποχές πολύ άγριες, με τις μετακινήσεις των οπαδών να καθιστούν τη μετακίνηση προς και από το γήπεδο χωρίς να σου κάψουν το μηχανάκι κατόρθωμα. Για να πας στο ΣΕΦ δεν μπορούσες να πάρεις τραίνο, αυτό ήταν για τους φιλοξενούμενους μόνο, με τα γνωστά ντου σε κάθε σταθμό, στο ΟΑΚΑ επίσης το τραίνο ανήκε στους "φιλοξενούμενους", ενώ γινόντουσαν και μετακινήσεις εκτός Αθηνών, με επικά επεισόδια σε Αλεξάνδρεια, Πάτρες (φάιναλ φορ κυπέλλου όπου έπεφτε το ξύλο της αρκούδας), πλιάτσικα από "μπασκετόφιλους" σε πρατήρια τσιγάρων στην Εθνική, πετροπόλεμο, όλη η σαπίλα του ποδοσφαίρου είχε μεταφερθεί στο μπάσκετ. Υπό μια έννοια, η απαγόρευση μετακίνησης οπαδών παρότι μεσαιωνικό μέτρο βελτίωσε τις συνθήκες στο μπάσκετ, που είχε ποδοσφαιροποιηθεί.

Για να επιστρέψουμε στα του ματς, ο Ιωαννίδης είχε δηλώσει στο δεύτερο ημιτελικό (όπου η ΑΕΚ είχε κερδίσει) το εξής:
QUOTE
"Εγώ θα πεθάνω όρθιος και ας γράφετε εσείς ότι θέλετε. Θα παλέψω με όλες μου τις δυνάμεις κόντρα σε θεούς και δαίμονες" και επανέλαβε: "Εγώ θα πεθάνω όρθιος και θα λέω ότι νιώθω, εσείς αν γράφατε με την καρδιά σας θα γράφατε αυτά που βλέπατε".


Ε, μετά τον τρίτο τελικό όταν ρωτήθηκε ο Φάνης μπροστά στις κάμερες για το επεισόδιο, είπε «και τώρα μπορεί να πάει να πεθάνει όπως θέλει»! Ενώ μόλις έσβησαν οι κάμερες, στο πάρκινγκ του ΟΑΚΑ, συνέχισε "άντε πια με τον π..., μας έχει γ... τόσα χρόνια με τα στημένα και θέλει και τα ρέστα". Οι δημοσιογράφοι γελούσαν.
yorgos
Για να πάρει κανείς μια ιδέα του... υπερμπάσκετ που παίχτηκε σε εκείνο το ματς, αλλά και μια ιδέα του Φάνη στα τελευταία του (προσπαθώ να είμαι ον τόπικ...) ιδού το βίντεο του 2ου ημιχρόνου. Στο 21¨30 ο χορός του Ιωαννίδη με τις πετσέτες στον πάγκο, το επεισόδιο με το Φάνη έχει κοπεί στο μοντάζ



Να σημειωθεί ότι μιλάμε για την ΑΕΚ που είχε πάει τελικό Ευρωλίγκας εκείνη τη χρονιά.

Κι ένα ωραίο αφιέρωμα στο Φάνη από τον Χατζή όπου εκτός των άλλων μαθαίνει κανείς ότι γράφτηκε στη Δαφνη για να "χάσει κάποια περιττά κιλά" (sic) κι ότι ξεκίνησε από παραδοσιακούς χορούς...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.