Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Εργασία λυκείου με θεμα το ΜΠΑΣΚΕΤ
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Οτιδήποτε για το μπάσκετ
xlimitzouras
Εχω αναλάβει στο λυκειο εργασία με θέμα το μπάσκετ (καλαθοσφαίρηση). Επειδη δεν τα πάω πολυ καλα με το ίντερνετ και τισ πληροφορίες , ζητάω τη βοήθεια σας. όποια πληροφορία ή σελίδα με πληροφορίες βρίσκετε καντε τησ ποστ.



ευχαριστώ
Air Kef
Καλως ήρθες..Που πάτε και τα βρίσκετε τέτοια nicknames; smile.gif

Πολύ γενικά μας τα λες..

Γενικά για το μπάσκετ θες;Κάτι πιο συγκεκριμένο;

Μπορείς να βρεις τα πάντα μέσω των μηχανων αναζήτησης στο ίντερνετ αλλά και σε αυτό το φόρουμ.Ιστορία,κανονισμούς,νικητες διοργανώσεων..
mikri prasini ollandeza
για το μπάσκετ ως κινήσεις, διαστάσεις γηπέδου,κλπ έχει και το site των Ολυμπιακών αγώνων www.athens2004.gr

Αλλά όπως είπε και ο από πάνω(ελπίζω να μην είσαι βαρύς γιατί δεν αντέχω και πολλά βάρη) πρέπει να πεις τι ακριβώς θες από αυτό το τεράστιο θέμα του μπάσκετ!
liolias
Θες κατι γενικα για καλαθοσφαιριση?Ιστορια κανονισμους κλπ ή κατι πιο συγκεκριμενο.Παντως το φορουμ εχει τα παντα.
dizzy_fingers
Δεδομένου ότι είναι εργασία για το λύκειο, υποθέτω πως δε θα χρεαστείς πολλά.

Οπότε ξεκίνα με τα βασικά:
http://en.wikipedia.org/wiki/Basketball
Αυτή η σελίδα έχει ότι χρειάζεσαι για αρχή, αλλά είναι στα αγγλικά.

Στα ελληνικά μπορείς να βρεις αυτό:
http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%9C%CF%80%...%BA%CE%B5%CF%84
αλλά οι πληροφορίες είναι λίγες και αφορούν μόνο τις ελληνικές επιτυχίες.

Αν αργότερα θέλεις να εμβαθύνεις στις επιτυχίες του ελληνικού μπάσκετ, ξαναρώτησέ μας και θα σου δώσουμε υλικό.
liolias
Αφου στην κατηγορια > Οτιδήποτε για το μπάσκετ και γενικα στο φορουμ εχει τα παντα γιατι να ψαχνει τσαμπα?
dizzy_fingers
Αφού στο λινκ του δίνουμε έτοιμη εργασία, γιατί να τον βάζουμε να ψάχνει στα τόπικ? tongue.gif
liolias
Γιατι επειδη και εγω ειχα περυσι στην πρωτη λυκειου εργασια και αποκλειεται να εχει να βρει μονο εγκυκλοπιδικες πληροφοριες γενικα για το μπασκετ αλλα για κατι πιο εξιδικευμευνο.
dizzy_fingers
Θα μας πει ο ίδιος ασφαλώς.
Δε χρειάζεται να τον υπερφορτώσουμε με πληροφορίες χωρίς λόγο. wink.gif
thrylos7
Είχα κάνει κι εγώ μία...

Ήταν κάτι καλύτερο από αυτό που ήθελε η καθηγήτρια... (τελικά μου την πήρε και δεν μου την επέστρεψε ποτέ...)

Ευτυχώς την είχα κρατήσει στον υπολογιστή μου...
xlimitzouras
λοιπον, ευχαριστω για την γρηγορη ανταποκριση.

θα ηθελα οτι υπαρχει για την ιστορία του μπάσκετ και για τους κανονισμους. αν μπορειτε να μου πείτε και ακριβωσ τα τοπικ θα ηταν πιο καλα αλλα καλύτερα να μην σασ βάζω σε κοπο.



QUOTE
thrylos7Είχα κάνει κι εγώ μία...

Ήταν κάτι καλύτερο από αυτό που ήθελε η καθηγήτρια... (τελικά μου την πήρε και δεν μου την επέστρεψε ποτέ...)

Ευτυχώς την είχα κρατήσει στον υπολογιστή μου...



γινεται καπωσ να μου την στειλεις???

μσν ή ε- μαιλ???
mikri prasini ollandeza
ωραία εργασία θα κάνεις τότε...!!!!!
xlimitzouras
πειτε καμια πληροφορία ρε παιδες. ΚΑΙΓΟΜΑΙ
mikri prasini ollandeza
Μπάσκετ:Ουσιαστικό,ουδέτερο
Προέρχεται από τις λέξεις Μπασ(η πάσα σε άλλη γλώσσα) + κετ(πτυχίο αγγλικών)!!!

Βρε σου δώσανε τόσα links!Ο thrylos έχει να σου δώσει έτοιμη...!Συνεννοηθείτε!!
thrylos7
Μμμ ναι! Δεν εννοούσα αυτό...

Να σε βοηθήσω όσο θέλεις αλλά να στη δώσω έτοιμη, δεν υπάρχει περίπτωση...

Θα ψάξω για κάποια links που είχα χρησιμοποιήσει..
dizzy_fingers
Αν περιμένεις να σου δώσουμε έτοιμη την εργασία τότε ατύχησες.
Δικιά σου εργασία είναι, πρέπει να δουλέψεις κι εσύ λίγο.
Εμείς σου δώσαμε την αρχή (τα λινκ και τα τόπικ), τα υπόλοιπα πρέπει να τα κάνεις μόνος σου.

Για τους κανονισμούς βρήκα αυτό:
http://www.fiba.com/pages/en/aboutfiba/downloads/rules.asp

ΔΟΥΛΕΙΑ ΤΩΡΑ!
trefoil 13
QUOTE(dizzy_fingers @ Sep 25 2006, 12:07 AM) *
Αν περιμένεις να σου δώσουμε έτοιμη την εργασία τότε ατύχησες.
Δικιά σου εργασία είναι, πρέπει να δουλέψεις κι εσύ λίγο.
Εμείς σου δώσαμε την αρχή (τα λινκ και τα τόπικ), τα υπόλοιπα πρέπει να τα κάνεις μόνος σου.

Για τους κανονισμούς βρήκα αυτό:
http://www.fiba.com/pages/en/aboutfiba/downloads/rules.asp

ΔΟΥΛΕΙΑ ΤΩΡΑ!

Είσαι κακός. Βοήθησε το παιδί. Λύκειο πάει, νομίζεις ότι έχει τον απίστευτο χρόνο να μπαίνει σε διάφορα σάιτ; Έχεις ξεχάσει πως ήταν όταν πήγαινες εσύ;;; unsure.gif
xlimitzouras
βρήκα μερικές αξιόλογες πληροφορίες στο

http://www.skka.gr/a_to_z.htm bball.gif


ρε τθρύλε στειλε την εργασία να μην παιδευόμαστε...!! biggrin.gif
dizzy_fingers
QUOTE(trefoil 13 @ Sep 24 2006, 10:02 PM) *
Είσαι κακός. Βοήθησε το παιδί. Λύκειο πάει, νομίζεις ότι έχει τον απίστευτο χρόνο να μπαίνει σε διάφορα σάιτ; Έχεις ξεχάσει πως ήταν όταν πήγαινες εσύ;;; unsure.gif

Δεν είμαι κακός.
Του υπενθυμίζω το αυτονόητο, το οποίο όμως στη χώρα μας είναι συνώνυμο του "βαριέμαι" και "τα θέλω όλα έτοιμα".

Νομίζεις ότι τώρα ζορίζεσαι? Κάτσε να μεγαλώσεις...
liolias
Dizzy εγω το παιδι το καταλαβαινω παντως.Περυσι σκοτωθηκα να κανω εργασιες και κατεσκευες 3 και 4 φορες γιατι δεν αρεζε στον καθηγητη και οχι μονο εγω ολοι οι συμμαθητες μου στην ταξη.Και δεν καταλαβαινω τι τις θελουν αυτες τις εργασιες??Τι με νοιαζουν τα φυτα τα ορυκτα και αλλες τετοιες ηλιθιοτητες.Ελεος πια!!Δε φτανει που εχουμε 7 ωρες τη μερα σχολειο φροντιστηρια και καθημερινες προπονησεις εχουμε και τις εργασιες τους!!Ας τις κανουν αυτοι! 19.gif 19.gif w00t.gif Αχ Ξεσπασα tongue.gif
dizzy_fingers
Λίγα για τα ορυκτά (αν δεν το ήξερες ήδη ο admin σας είναι γεωλόγος tongue.gif).

QUOTE
Και δεν καταλαβαινω τι τις θελουν αυτες τις εργασιες??

Στη δουλειά σου όλο "εργασίες" θα θέλουν και εκεί ούτε θα έχεις να την αντιγράψεις έτοιμη από κάπου, κι ακόμη χειρότερα, ούτε θα έχεις τη δυνατότητα να κάνεις λάθος ώστε να την ξανακάνεις και 3 και 4 φορές όπως σου ζητάει τώρα ο καθηγητής...
liolias
QUOTE(dizzy_fingers @ Sep 25 2006, 03:34 AM) *
Λίγα για τα ορυκτά (αν δεν το ήξερες ήδη ο admin σας είναι γεωλόγος tongue.gif).

Πως τα αντεχεις??Γιγαντας! 77.gif
thrylos7
Ωραία πράγματα θα βρεις και στη σελίδα http://www.basket.gr
xlimitzouras
ευχαριστω για ολα παιδια. πιστευω πωσ βρηκα μερικες καλεσ πληροφοριες για την ηληθια την καθηγήτρια.

Υ.Γ αντε πολυ ασχολη8ηκαμε με την εργασία μου
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.