Help - Search - Members - Calendar
Full Version: "Στημένο" το ντραφτ του 1985;
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > NBA > History
NBAholic
Πολλοί θεωρούν ότι τα ντραφτ του 1985 στήθηκαν επίτηδες, έτσι ώστε να καταλήξει το Νο1 (που θα ήταν ο Γιούιν στη Νέα Υόρκη.
Ο Γιούιν βέβαια αποσύρθηκε χωρίς πρωτάθλημα, αλλά η απορία παραμένει.
Παρατηρήστε το βίντεο και προσπαθήστε να καταλάβετε τι έγινε:



Τυχαίο; Στημένο; Τι λέτε;
apkat
Δε καταλαβα ρε συ Χολικ τι εγινε..Μπορεις να εξηγησεις;;

Ο κανονισμος σημερα ειναι διαφορετικος ετσι;;
Air Kef
Αρχικα δν καταλαβα τπτ.Αφου διαβασα τα σχολια γραφω τι νομιζω με ασπρα γραμματα για να μην γινω spoiler.!
Αν θελετε να το διαβασετε απλα μαρκαρετε το κειμενο.

-------------------

Οπως λεει ενας,αν κανεις pause με το που βαζει ο Στερν το χερι του μεσα,θα δεις οτι ενας φακελος ειναι φανερα περισσοτερο τσαλακωμενος απο τους αλλους στις ακρες του και τελικα αυτον πιανει ο Στερν.Επισης ο τυπος που πεταει τους φακελους μεσα,τους βαζει ολους απαλα εκτος απο εναν.

Καλα ολα αυτά αλλα αν τύχαινε και οι ακρες του φακέλου αυτου δν φαινόντουσαν;;Δν ειναι και τοσο σιγουρο το οτι θα μπορουσε να τον διακρινει ο Στερν και τελικα να τον διαλεξει..
Όντως καπως ύποπτη η κινηση του αυτη,σαν να πηγαινει κατευθειαν για ενα συγκεκριμενο φάκελο ειναι ,αλλα απο την πλευρα τους θα μπορουσαν να το ειχαν κανει καλύτερα αν το ηθελαν..
Θα μπορουσαν πχ να τον παγωσουν τον φακελο και να το κανει κι αλλο ανακατεμα με το χερι μεχρι να τον πιασει! smile.gif



-------------------------------
NBAholic
Το τσαλάκωμα στο φάκελο (ο 4ος στη σειρά) δημιουργήθηκε από το "χτυπηματάκι" στα τοιχώματα της γυάλας.

Ο Στερν είδε τους πρώτους 2-3 στην επιφάνεια, οπότε, θα μπορούσε να επιλέξει μεταξύ των υπολοίπων πιο εύκολα. Το τσαλάκωμα, αν ο φάκελος ήταν γυρισμένος, απλώς θα φαινόταν σα μύτη προς τα κάτω στην άκρη του φακέλου, αντί προς τα πάνω.


(ΥΓ. Τώρα είδα το edit σου).

Ας περιμένουμε και το συνωμοσιολόγο morfi, για να μας πει κι αυτός τι πιστεύει.

QUOTE
Ο κανονισμος σημερα ειναι διαφορετικος ετσι;;


Σήμερα έχουν τις 1001 επιλογές της λοταρίας. Αλλά τα ντραφτ του '85 ήταν τα πρώτα με αυτή τη μορφή, οπότε θα ήταν πιο εύκολη η εξαπάτηση.
sarounas
δεν ξέρω, ούτε μπορώ να πω με σιγουριά ότι μπορεί να ήταν στημένο, απλά το θεωρώ ακόμη και σήμερα απίθανο να αφήνονται τα πάντα στην τύχη τους, νομίζω ότι πάντα παίρνουν τα μέτρα τους παρασκηνιακά έτσι ώστε αν δεν βγει κάτι να υπάρχει μία κάλυψη.΄

μπορεί όμως να μην συμβαίνει τίποτα και απλά να φταίει η μεγάλη καχυποψία μας εδώ στην Ελλάδα tongue.gif
nikefalin
QUOTE(sarounas @ Apr 21 2007, 10:04 AM) *
δεν ξέρω, ούτε μπορώ να πω με σιγουριά ότι μπορεί να ήταν στημένο, απλά το θεωρώ ακόμη και σήμερα απίθανο να αφήνονται τα πάντα στην τύχη τους, νομίζω ότι πάντα παίρνουν τα μέτρα τους παρασκηνιακά έτσι ώστε αν δεν βγει κάτι να υπάρχει μία κάλυψη.΄

μπορεί όμως να μην συμβαίνει τίποτα και απλά να φταίει η μεγάλη καχυποψία μας εδώ στην Ελλάδα tongue.gif

Πόσο έδινε τότε το στοίχημα ? smiley.gif
NBAholic
Το στήσιμο, από την άλλη, δε θα δικαιολογούσε την επιλογή του Λεμπρόν από το Κλίβελαντ (θα μπορούσε να γίνει κάποια "έκπληξη" και να πάει το Νο1 σε ομάδα με αναμενόμενο χαμηλό draft seeding), ούτε του Ντάνκαν από τους Σπερς, τη στιγμή που υπήρχε διαθέσιμη η Βοστώνη.

Αλλά και πάλι, μήπως είναι δυνατόν όλα τα στησίματα (αν δεχτούμε ότι υπάρχουν) να είναι πετυχημένα;
morfi
QUOTE(NBAholic @ Apr 21 2007, 01:56 AM) *
Ας περιμένουμε και το συνωμοσιολόγο morfi, για να μας πει κι αυτός τι πιστεύει.

Eχω διαβασει αρκετα για αυτο το ντραφτ και για την ρουφιανια των νικς αλλα τιποτα απο αυτα δεν με ειχε πεισει οτι πραγματι "κατι παιζει". Ηταν ολα πολυ γενικα και πολλοι απο αυτους που τα εγραψαν δεν ηταν και πολυ υπερ του στερν (η τουλαχιστον ετσι εδειχναν).
Τιποτα λοιπον απο αυτα δεν με επεισε μεχρι να προσεξω κατι...
Κοιταξτε ποιες ηταν οι επομενες ομαδες που ειχαν σειρα στο ντραφτ. Πολεις με καλες αγορες αλλα οχι αρκετες. Τουλαχιστον οχι σαν αυτες τις νεας υορκης.
Knicks is back to the game λοιπον με αυτη την επιλογη του ντραφτ.
Και τωρα, προσεξτε τους αριθμους προσελευσης των θεατων στο Madison Square Garden... πριν και μετα απο αυτη την επιλογη.
Knicks is back to the game ? Χμ... οχι αμεσως, αλλα NY is back to the game και μαλιστα αμεσως.

QUOTE(NBAholic @ Apr 21 2007, 04:30 PM) *
Το στήσιμο, από την άλλη, δε θα δικαιολογούσε την επιλογή του Λεμπρόν από το Κλίβελαντ (θα μπορούσε να γίνει κάποια "έκπληξη" και να πάει το Νο1 σε ομάδα με αναμενόμενο χαμηλό draft seeding), ούτε του Ντάνκαν από τους Σπερς, τη στιγμή που υπήρχε διαθέσιμη η Βοστώνη.

Αλλά και πάλι, μήπως είναι δυνατόν όλα τα στησίματα (αν δεχτούμε ότι υπάρχουν) να είναι πετυχημένα;

χολικ μιλαμε για την αμερικη. Την χωρα που εκανε ολο τον κοσμο να πιστεψει οτι ο μπι τζει tongue.gif αρμστρονγκ πατησε στην σεληνη.
NBAholic
QUOTE
χολικ μιλαμε για την αμερικη. Την χωρα που εκανε ολο τον κοσμο να πιστεψει οτι ο μπι τζει αρμστρονγκ πατησε στην σεληνη.


Ο Λούις, άσχετε! tongue.gif
Eσύ πιστεύεις ότι δεν πάτησε; Παρότι έχουν δοθεί απαντήσεις στα συνωμοσιολογικά; (Λίγο Off topic, αλλά δε θα το παρακάνουμε, μη φοβάστε).
morfi
QUOTE(NBAholic @ Apr 23 2007, 12:17 AM) *
Ο Λούις, άσχετε! tongue.gif

Νιωθω ντροπιασμενος. icon_tomato.gif

QUOTE(NBAholic @ Apr 23 2007, 12:17 AM) *
Eσύ πιστεύεις ότι δεν πάτησε; Παρότι έχουν δοθεί απαντήσεις στα συνωμοσιολογικά; (Λίγο Off topic, αλλά δε θα το παρακάνουμε, μη φοβάστε).

Κοιτα, δεν ξερω αν πρεπει να πιστεψω η οχι. Εχω ξαναπει πως ειμαι ανοικτος σε ολα.
Για το ενα επιχειρημα μου, τον κυματισμο της σημαιας, τα εχουμε ξαναπει.
Καθησα ομως μια μερα και συζητησα με εναν φυσικο για την περιπτωση να ηταν σκηνοθετημενο. Και μου ειπε πως εκτος απο την σημαια υποπτες ειναι και οι πατημασιες που αφησαν οι αστροναυτες. Πατημασιες στο διαστημα δεν γινεται να αφησεις. Ειναι σαν να πατας στη γη πανω σε τσιμεντο. wink.gif

Υ.Γ. Στο τοπικ με τις συνωμοσιες ειχες αναφερει μια εκπομπη στο discovery που αναφεροταν σε αυτες τις "ανωμαλιες" οπως ειχες πει και εσυ. Χολικ, δεν παιρνω στα σοβαρα ενα καναλι που προβαλε το αθλιο ντοκιμαντερ του καμερον.
NBAholic
QUOTE
Πατημασιες στο διαστημα δεν γινεται να αφησεις. Ειναι σαν να πατας στη γη πανω σε τσιμεντο.


Aυτό λογικά εξαρτάται από το έδαφος, το οποίο διαφέρει ανά ουράνιο σώμα.

Αυτά τα είδες;

http://en.wikipedia.org/wiki/Apollo_Moon_L...oax_accusations
http://en.wikipedia.org/wiki/Examination_o...llo_moon_photos

Και μια τελευταία ερώτηση, για να μην επεκταθούμε σ'αυτό το τόπικ: Αν θεωρείς ότι οι πιθνατότητες να πήγαμε είναι 50-50, πόσο πιθανό θεωρείς να είμαστε σε θέση να πάμε με την τωρινή τεχνολογία;

(Μήπως πρέπει να περάσω όλο το τόπικ στο αντίστοιχο με τις συνωμοσίες, λολ; )
morfi
QUOTE(NBAholic @ Apr 25 2007, 04:18 AM) *
Aυτό λογικά εξαρτάται από το έδαφος, το οποίο διαφέρει ανά ουράνιο σώμα.

Φυσικος μου το ειπε και οπως καταλαβαινεις δεν υπηρχε και πολυ χωρος για να φερω αντιρρηση tongue.gif . Παντως θα τον ξαναρωτησω να μου πει πιο αναλυτικα και θα το ποσταρω.
Ω τωρα που το σκεφτηκα ο Warrior αν θυμαμαι καλα σπουδαζει φυσικος ! Θα μπορει να μας βοηθησει.

QUOTE(NBAholic @ Apr 25 2007, 04:18 AM) *

Eιναι τα ιδια με αυτα που ειχες ποσταρει στο αλλο τοπικ ?
Θα τα δω παντως και θα σου πω... wink.gif

QUOTE(NBAholic @ Apr 25 2007, 04:18 AM) *
Και μια τελευταία ερώτηση, για να μην επεκταθούμε σ'αυτό το τόπικ: Αν θεωρείς ότι οι πιθνατότητες να πήγαμε είναι 50-50, πόσο πιθανό θεωρείς να είμαστε σε θέση να πάμε με την τωρινή τεχνολογία;

Εχουμε παει στο φεγγαρι, no doubt about that. cool.gif
Αμφιβολιες εχω μονο για την πρωτη προσεδαφιση. Ως γνωστον οι αμερικανοι θελουν να ειναι πρωτοι σε ολα. Στον αθλητισμο, στην βιομηχανια, στις επιστημες. Για αυτο και αυτο το παιδομαζομα (αν μπορω να το πω ετσι) επιστημονων απο ολο τον κοσμο (και καλα κανουνε αφου δεν τους εκτιμανε στις χωρες τους οπως π.χ. στην ελλαδα).
Οι ρωσοι τους "εκλεψαν" την πρωτια οταν πηγαν στο διαστημα. Θα ηταν σκληρο για τους αμερικανους να ξαναβγουν παλι δευτεροι ΕΙΔΙΚΑ πισω απο την ρωσια.


QUOTE(NBAholic @ Apr 25 2007, 04:18 AM) *
(Μήπως πρέπει να περάσω όλο το τόπικ στο αντίστοιχο με τις συνωμοσίες, λολ; )

Κοιτα, προτεινω να μεταφερεις ολα τα ποστ στο αλλο τοπικ πλην το δικο σου :
"Ο Λούις, άσχετε! tongue.gif
Eσύ πιστεύεις ότι δεν πάτησε; Παρότι έχουν δοθεί απαντήσεις στα συνωμοσιολογικά; (Λίγο Off topic, αλλά δε θα το παρακάνουμε, μη φοβάστε)."

Απλα κανε edit στο ποστ σου και γραψε οτι "η συζητηση συνεχιζεται "url" " cool.gif
kolossos
Nομίζω ότι δεν μπορούμε να μιλάμε για στήσιμο επειδή και καλά ο τέταρτοσ φάκελος πετάχτηκε πάνω στην γυάλα για να αφήσει και καλά τσάκισμα και αυτό γιατί όταν ανακατεύονται οι φάκελοι προσκρούουν με πολύ μεγαλύτερη δύναμη πάνω της.
NBAholic
To ζήτημα πάντως δεν είναι το πώς πέταξε το φάκελο γυάλα, αλλά μάλλον το ελαφρύ χτύπημα (ασκώντας πίεση) πάνω της αμέσως πριν τον αφήσει. Τέτοια χτυπήματα δε νομίζω ότι υφίστανται οι φάκελοι στο γύρισμά της, αλλιώς θα τσαλακώνονταν όλοι.
Κάτι που επίσης δε μου άρεσε (χωρίς να σημαίνει ότι είναι μέρος του υποτιθέμενου τρικ) είναι ότι η κάμερα μεγέθυνε διαρκώς μέχρι να φτάσουμε στον επίμαχο φάκελο, το χτύπημα του οποίου στη γυάλα δε φάνηκε όσο καθαρά θα έπρεπε.

Το πιο ισχυρό αντεπιχείρημα μού φαίνεται ότι είναι μέχρι στιγμής το πόσο γρήγορα βρήκε ο Στερν το φάκελο.
morfi
Μιας και μιλάμε για συνωμοσίες στο ΝΒΑ... cool.gif

holic το θεωρείς τυχαίο που την ίδια χρονιά που εφαρμόστηκε το χρονόμετρο των 24άρων δευτερολέπτων οι Nationals σήκωσαν το πρωτάθλημα ? Μην ξεχνάς ότι ακόμη και ο ίδιος ο Paul Seymour παραδέχτηκε ότι έκανε φάουλ στον Andy Phillip στην τελευταία φάση στο έβδομο και τελευταίο παιχνίδι.
NBAholic
Ήταν μια αμφισβητούμενη φάση. Φυσικά δεν την έχω δει, αλλά είχαν πει ότι ήταν φάουλ. Τα 24 δευτερόλεπτα πού κολλάνε όμως;
morfi
QUOTE(NBAholic @ May 12 2007, 02:53 AM) *
Ήταν μια αμφισβητούμενη φάση. Φυσικά δεν την έχω δει, αλλά είχαν πει ότι ήταν φάουλ.

Ναι, ούτε εγώ την έχω δεί biggrin.gif . Αλλά έχω διαβάσει οτί ήταν φάουλ και όπως είπα και πριν το είχε παραδεχτεί και ο ίδιος ο Paul Seymour.

QUOTE(NBAholic @ May 12 2007, 02:53 AM) *
Τα 24 δευτερόλεπτα πού κολλάνε όμως;

Αυτός που είχε την ιδέα ήταν ο ιδιοκτήτης των Nationals. Ο άνθρωπος έσωσε το παιχνίδι. Και η ομάδα του πήρε το πρωτάθλημα. wink.gif
NBAholic
QUOTE
Αυτός που είχε την ιδέα ήταν ο ιδιοκτήτης των Nationals. Ο άνθρωπος έσωσε το παιχνίδι. Και η ομάδα του πήρε το πρωτάθλημα


Θεωρώ με αυτή τη λογική ότι αν οι Νάσιοναλς είχαν ένα προβάδισμα, αυτό θα το απέκτησαν στο ξεκίνημα της σεζόν, σε περίπτωση που η ομάδα πληροφορείτο πιο νωρίς από τις άλλες ότι θα ίσχυε αυτός ο κανονισμός. Το να φτάσουν σε μια φάση για να φανεί η συνωμοσία φαίνεται υπερβολικό. Η ισχυρή πορεία της ομάδας μπορεί να αποτελεί καλύτερο σημάδι (αλλά και πάλι, όχι ιδιαίτερα ισχυρό, μιας και οι Νατς είχαν ήδη καλή ομάδα).

Είδες τι χάνουμε που δεν υπάρχει υλικό από τις εποχές εκείνες...
NBAer
Τωρα μολις ειδα τουτο το τοπικ οποτε.... rolleyes.gif

QUOTE(NBAholic @ Apr 25 2007, 04:18 AM) *
Aυτό λογικά εξαρτάται από το έδαφος, το οποίο διαφέρει ανά ουράνιο σώμα.

Και μια τελευταία ερώτηση, για να μην επεκταθούμε σ'αυτό το τόπικ: Αν θεωρείς ότι οι πιθνατότητες να πήγαμε είναι 50-50, πόσο πιθανό θεωρείς να είμαστε σε θέση να πάμε με την τωρινή τεχνολογία;


sad.gif sad.gif sad.gif sad.gif sad.gif sad.gif I'm disappointed.
Ανθρωπος λογικα σκεπτομενος δεν πρεπει να σκεφτεται τετοια πραγματα....

1)Αληθεια πιστευεις οτι υπαρχει εστω και μικρη πιθανοτητα να ηταν σκηνοθετημενη η 1η αφιξη "μας" στη σεληνη?
2)Πιστευεις οτι υπαρχει εστω και μικρη πιθανοτητα να μην μπορουμε να παμε στη σεληνη σημερα?

Οσο για τα αποτυπωματα ειναι πασιγνωστο οτι το μεγαλυτερο μερος της σεληνης καλυπτεται απο ενα αρκετα βαθυ στρωμα σκονης απο βραχια, σκονη η οποια προεκυψε απο τις συγκρουσεις της σεληνης με μετεωριτες....
NBAholic
QUOTE
I'm disappointed.
Ανθρωπος λογικα σκεπτομενος δεν πρεπει να σκεφτεται τετοια πραγματα....

1)Αληθεια πιστευεις οτι υπαρχει εστω και μικρη πιθανοτητα να ηταν σκηνοθετημενη η 1η αφιξη "μας" στη σεληνη?
2)Πιστευεις οτι υπαρχει εστω και μικρη πιθανοτητα να μην μπορουμε να παμε στη σεληνη σημερα?


Σε ποιο σημείο σου δόθηκε η εντύπωση ότι πιστεύω κάτι από αυτά; Το 50-50 το είπα για χάρη διαλόγου, όχι γιατί θεωρώ ότι όντως αυτές είναι οι πιθανότητες. Πιστεύω ότι πήγαμε στη σελήνη και ότι η όλη συνομοσιολογία για το αν πήγαμε είναι υπερτιμημένη, καθώς ακόμη και αν υπάρχει μια ακραία περίπτωση η πρώτη προσελήνωση να είναι στημένη, οι Αμερικανοί συνεχίζουν να διατηρούν την πρωτιά, με τις επόμενες προσεληνώσεις (για τις οποίες βέβαια δεν υπήρξε ούτε φωνή ούτε ακρόαση rolleyes.gif ). Στην πραγματικότητα, δεν νομίζω ότι υπήρξαν μη αμερικανικές επανδρωμένες αποστολές.

Προσφάτως μάλιστα είδα ένα φερόμενο ως απόρρητο βίντεο το οποίο ούτε λίγο ούτε πολύ δείχνει ότι ο Άρμστρονγκ και ο Όλντριν ανακάλυψαν ένα ολόκληρο εγκαταλελειμμένο κτίσμα! Εδώ βέβαια οφείλουμε να είμαστε κάπως επιφυλακτικοί, χωρίς όμως να απορήσω ιδιαίτερα αν όντως υπάρχει κάτι που μας είχαν κρύψει.

QUOTE
Οσο για τα αποτυπωματα ειναι πασιγνωστο οτι το μεγαλυτερο μερος της σεληνης καλυπτεται απο ενα αρκετα βαθυ στρωμα σκονης απο βραχια, σκονη η οποια προεκυψε απο τις συγκρουσεις της σεληνης με μετεωριτες....


Και η οποία επιτρέπει την αποτύπωση ιχνών αντικειμένων. Και πάλι, δεν αμφέβαλα περί κάτι τέτοιου.
NBAer
QUOTE(NBAholic @ Jul 25 2007, 01:50 AM) *
Σε ποιο σημείο σου δόθηκε η εντύπωση ότι πιστεύω κάτι από αυτά; Το 50-50 το είπα για χάρη διαλόγου, όχι γιατί θεωρώ ότι όντως αυτές είναι οι πιθανότητες.


OK then.... smile.gif

QUOTE
Πιστεύω ότι πήγαμε στη σελήνη και ότι η όλη συνομοσιολογία για το αν πήγαμε είναι υπερτιμημένη, καθώς ακόμη και αν υπάρχει μια ακραία περίπτωση η πρώτη προσελήνωση να είναι στημένη,


Ενα απλο πραγμα να σκεφτεις:
Για την πρωτη προσεληνωση συνεργαστηκαν 15000 ή 30000 ατομα(δεν θυμαμαι πιο ειναι το νουμερο shot.gif ).
Οποτε:
-ή ολοι αυτοι συνεργαστηκαν μεταξυ τους για να μας κοροιδεψουν.
-ή καμια 50αρια "μεγαλοι" συνεργαστηκαν και κοροιδεψαν τους αλλους 15000-20 που συμμετειχαν στο ολο εγχειρημα.

Η 1η περιπτωση ειναι φανερο οτι αμεσως καταρριπτεται!
Η 2η επισης αμεσως καταρριπτεται, αφου ειναι δυνατον να ξεγελασεις ~15000 ανθρωπους με τοσο υψηλο IQ(αφου για να συμμετεχεις εκει οπως και να το κανουμε πρεπει να εισαι επιστημονας απο τους κορυφαιους)?
Επισης ποιοι 40-50 το σχεδιασαν? Δεν ηταν πολυ ριψοκινδυνο? Καθως ποιος τους διαβεβαιωνε οτι 10-20-30 χρονια μετα δεν θα μιλουσε καποιος απο αυτους τους 40-50 ή καποιος απο τους 15000 δεν θα ανακαλυπτε κατι περιεργο....?
Ειναι σαφεστατο οτι καποιος θα εβρισκε κατι. Αι τοτε οι συνεπειες θα ηταν τραγικες για την ακεραιοτητα της NASA.....
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.