Help - Search - Members - Calendar
Full Version: NBA Finals 2017 - Game 4
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > NBA > Past Seasons > Older NBA Finals
jasonick
3-0 λοιπόν και το GS σήμερα έχει την ευκαιρία όχι απλώς να πάρει το πρωτάθλημα αλλά να κάνει και το 16-0 στα playoffs, επίτευγμα το οποίο δεν το έχει καταφέρει καμία άλλη ομάδα μέχρι σήμερα.
Στο 3ο παιχνίδι της σειράς το Cleveland έκανε το καλύτερo του παιχνίδι αλλά τελικά έχασε αφού στο τέλος δεν έγινε καλή διαχείρηση του προβαδίσματος που είχε. Επιθετικά δε νομίζω ότι μπορούσε κανείς να περιμένει περισσότερα πράγματα αφού οι Irving, LeBron σκόραραν κατά βούληση, ο JR έκανε κσλό παιχνίδι και ο Korver έδειξε σημάδια ζωής έστω και αν έχασε κάποια θεωρητικά εύκολα σουτ. Από την άλλη ο Love ήταν άστοχος αλλά αμυντικά έκανε όχι απλώς αξιοπρεπή αλλά πολύ καλή εμφάνιση έχοντας 6 κλεψίμετα μεταξύ άλλων.
Από την πλευρά του GS, ο Durant μπορεί να μην ήταν όσο εντυπωσιακός όπως στα 2 πρώτα παιχνίδια της σειράς, στο τέλος όμως του παιχνιδιού ανέβασε κατακόρυφα την απόδοση του και βοήθησε στη νίκη της ομάδας του. Ο Klay συνεχίζει και εντυπωσιάζει αμυντικά αλλά και επιθετικά κράτησε ζωντανούς του Warriors στο 1ο ημίχρονο του 3ου παιχνιδιού, ο Steph κάνει σχεδόν αθόρυβα θα έλεγα εξαιρετικές εμφανίσεις και θα έλεγα ότι η επιλογή για τον μέχρι τώρα MVP θα έπρεπε να ήταν πιο δύσκολη από ότι παρουσιάζεται τώρα και τέλος ο Draymond κάνει το ένα χαζό φάουλ μετά το άλλο. Όταν παίζει πάντως η άμυνα ανεβαίνει 2 επίπεδα πάνω αλλά προς το παρόν σε όλα τα παιχνίδια έχει πρόβλημα με τα φάουλ.
yorgos
QUOTE
ο Steph κάνει σχεδόν αθόρυβα θα έλεγα εξαιρετικές εμφανίσεις και θα έλεγα ότι η επιλογή για τον μέχρι τώρα MVP θα έπρεπε να ήταν πιο δύσκολη από ότι παρουσιάζεται τώρα και τέλος ο Draymond κάνει το ένα χαζό φάουλ μετά το άλλο. Όταν παίζει πάντως η άμυνα ανεβαίνει 2 επίπεδα πάνω αλλά προς το παρόν σε όλα τα παιχνίδια έχει πρόβλημα με τα φάουλ.

Συμφώνώ, ο Καρι είναι τρομερός αλλά δε "φαίνεται" όσο ο Ντουράντ. Άσε που πάει να βγάλει τη σειρά με τριπλ νταμπλ!

Τον Γκριν τον ευχαριστούμε, το να βγει πρώτος σε φάουλ στη σειρά για κάποιο λόγο έδινε... 4.20 (!!!) και ήταν κλοπή από καλόγρια.

Λυσσασμένο θα μπει το Cleveland για να μη γίνει Sweepeland σήμερα, για να δούμε... Άντε να δούμε αν θα δούμε ματς ή αν θα βγει ο Γκουσγκούνης πάλι.
aegeansheed
Τα καλύτερα από το τελευταίο μισάωρο στο twitter:

* Δεν πρόλαβα το opening twit του Austin Carr βαθειά μες στο Q sad.gif
* Ο Μπρούσκι έδειξε "key stats for Cavs" με σημεία "trap Curry/KD" και "run back" μεταξύ άλλων! laugh.gif Καλημέρα κόσμε...
* Ο Kerr απάντησε σαρκαστικά όταν ρωτήθηκε για το hype των ημερών που ο καθένας υποστηρίζει ότι μπορεί να κέρδιζε τους φετινούς Warriors "The guys in the 50s would've destroyed everybody" και άλλα σε αντίστοιχο ύφος. Κάποιος υποστηρίζει ότι είδε μέχρι και τον Tim Kawakami να χαμογελάει διακριτικά...

* Οι πιο πολλοί beat & national writers ανεβάζουν απολογιστικά άρθρα των Τελικών
* Κυκλοφόρησε μια μίνι συνέντευξη του Silver από τον Stein, δεν έχω ακούσει ακόμα (http://www.espn.com/espnradio/play?id=19592555). edit: αναφέρει κάποια draft guidelines για την επόμενη χρονιά, όπως τα ρεπό για home games και κάποιον κανένα να μη δίνονται ρεπό σε παραπάνω από έναν παίκτη (είπε "multiple"), διευκρινίζοντας όμως ότι δεν υπάρχει κάτι οριστικό.
* Κάτι που δεν γνώριζα: ένα σημείο αντίθεσης σχετικά με το dribbling: ο Klay όταν έριξε 60 έκανε 11 ντρίμπλες σε όλο το παιχνίδι. Ο Kyrie Irving έκανε 13 μόνο στην τελευταία κατοχή του προηγούμενου παιχνιδιού!
* KD και Curry πλησιάζουν σχεδόν να τελειώσουν τη Σειρά με TD. Ο Curry συγκεκριμένα χρειάζεται 11 ριμπάουντ και 13 ασίστ απόψε για να το καταφέρει
yorgos
Ψιλοκα****μένους τους βλέπω τους ΚΑβς. Πάμε μωρή Λεμπρόνα.
aegeansheed
QUOTE(yorgos @ Jun 10 2017, 04:13 ) *
Ψιλοκα****μένους τους βλέπω τους ΚΑβς. Πάμε μωρή Λεμπρόνα.

laugh.gif Αποκαλύφθηκε το ένα σκέλος: ότι έχεις παίξει Cavs-Lebron σήμερα. Θέλω να ακούσω πιο συγκεκριμένα στοιχήματα όμως, fouls, πόση την έχει την απόδοση το ejection του Green (μπας και πάρουν 1 νίκη έστω οι Cavs) κλπ.
Μεγαλύτερη διαφορά των Τελικών ακούω αυτό το +9. "Ακούω" γιατί είναι το πρώτο που βλέπω φέτος!

*πάντως βλέπω τα Κάβια και τρέχουν πίσω σαν ελάφια απόψε
Badass
Τι αρχή για Καβς!!!

Δεν ξέρω πως θα πάει αλλά παίξτε στοίχημα- αν υπάρχει τέτοια επιλογή- Λεμπρόν 30+ ποντους, 15+ ριμπαουντ, 15+ ασιστ.
yorgos
QUOTE(aegeansheed @ Jun 10 2017, 03:18 ) *
laugh.gif Αποκαλύφθηκε το ένα σκέλος: ότι έχεις παίξει Cavs-Lebron σήμερα. Θέλω να ακούσω πιο συγκεκριμένα στοιχήματα όμως, fouls, πόση την έχει την απόδοση το ejection του Green (μπας και πάρουν 1 νίκη έστω οι Cavs) κλπ.
Μεγαλύτερη διαφορά των Τελικών ακούω αυτό το +9. "Ακούω" γιατί είναι το πρώτο που βλέπω φέτος!

*πάντως βλέπω τα Κάβια και τρέχουν πίσω σαν ελάφια απόψε

Αφού έχεις υπομονή ορίστε:
- τα πολλά τα έπαιξα στο Λοβ +16.5, μου φαίνεται απίθανο να βάλει λιγότερα
- κάτι ψιλά σε ΛεΜπρον +8.5 ασσίστ
- ψιλά στο Κάρι -7.5 ασσίστ
- όχι πολλά αλλά όχι και ψιλά στο Ντουράντ -31.5 και ΛεΜπρον +30.5
- ψιλά στο ίρβινγκ -26.5
- και παίρνω μπόλικα αν η πιο παραγωγική περίοδος είναι η τρίτη, που το βλέπω χλωμό, αλλά ήταν 5 ευρά να ούμε, ΟΚ

Παίρνω μπόλικα στο σύνολο της σειράς αν
- η σειρά τελειώσει 4-1 ή 4-2
- αν το πάρουν οι Νταμπς χωρίς να ισοφαριστούν ποτέ σε ματς (σιγουράκι και παίρνω ΠΟΛΛΑ)
- αν mvp βγει ο Καρι
- αν πρώτος σε φάουλ βγει ο Γκριν (ήδη έχει 4 παραπάνω από το δεύτερο)
- κάτι ψιλά αν ο ΛΕμπρόν βγει πρώτος στις ασίστ, περισσότερα αν βγει πρώτος σε ριμπάουντ ή μπλοκ
- Γκριν πρώτος σε κλεψίματα

Τα μπολνταρισμένα είναι τα πολλά, τα άλλα είναι για να βγάλω τη Χουάνα για κανά σούσι.

Δεν είχε στοίχημα "να κάνει περισσότερα κουρέματα από κλεψίματα ο Σάμπερτ"ρε γαμωτο.

Αν έχει μυαλό το Κλίβελαντ, πρέπει να ρίξει το ρυθμό για να προφυλάξει τη διαφορά και κυρίως να κρατήσει δυνάμεις, μην είναι πάλι πτώμα ο Λεμπρόνας στο τέλος. Άμα συνεχίσουν να τρέχουν σαν τον Μπολτ δε θα τους φταίει κανείς.
Badass
Ας μου πει κάποιος καλός στα stats αν υπάρχει ομάδα που έχει βάλει 49(!) πόντους στην πρώτη περίοδο σε τελικούς. Ρίχτε χρήμα στον Λεμπρόν. Ήδη 8-4-6!
yorgos
Αγαπημένη μου κυβέρνηση,

δε φτάνει που μας απαγορεύεις το ίντερνετ στο σπίτι
δε φτάνει που απαγορεύεις το skype
δε φτάνει που απαγορεύονται τα δεδομένα στο κινητό
δε φτάνει που μας στέλνεις στις πλατείες να χρησιμοποιούμε wifi πανάκριβο κάτω από βροχή με ομπρέλες

κάνεις συντήρηση στο σύστημα ΤΗΝ ΩΡΑ ΤΟΥ ΤΕΛΙΚΟΥ ΠΟΥ ΕΧΟΥΜΕ ΠΑΙΞΕΙ ΤΗΝ ΑΡΤΑ ΚΑΙ ΤΑ ΓΙΑΝΝΕΝΑ;;;; ΠΑΣ ΚΑΛΑ;;;;
jonaldidhs
QUOTE (Badass @ Jun 10 2017, 04:53 ) *
Ας μου πει κάποιος καλός στα stats αν υπάρχει ομάδα που έχει βάλει 49(!) πόντους στην πρώτη περίοδο σε τελικούς. Ρίχτε χρήμα στον Λεμπρόν. Ήδη 8-4-6!

Ειναι ρεκορ αποτι ακουσα ηδη απτους 48,πριν βαλει την βολη ο Λεμπρον δηλαδη..
aegeansheed
Οι 49 πόντοι για τους Cavs στην 1η είναι ρεκόρ Playoffs για την 1η περίοδο και ρεκόρ Finals για περίοδο γενικότερα.

Το καλό είναι ότι έφαγαν μόνο 33, από τους Pacers στο Q έτρωγαν και περισσότερους. Δυνατό +16 αλλά παίζεις με τους Warriors. Γενικά αφήνουν πολλές επαφές, αλλά από την άλλη τα έχουν βάλει σχεδόν όλα.
Τί να πω, αν πάρουν και αυτό το παιχνίδι οι Warriors με τόσο κακό ξεκίνημα, δε θα μείνει να πούμε τίποτα άλλο πια...
Badass
QUOTE (yorgos @ Jun 10 2017, 04:51 ) *
Αφού έχεις υπομονή ορίστε:
- τα πολλά τα έπαιξα στο Λοβ +16.5, μου φαίνεται απίθανο να βάλει λιγότερα
- κάτι ψιλά σε ΛεΜπρον +8.5 ασσίστ
- ψιλά στο Κάρι -7.5 ασσίστ
- όχι πολλά αλλά όχι και ψιλά στο Ντουράντ -31.5 και ΛεΜπρον +30.5
- ψιλά στο ίρβινγκ -26.5
- και παίρνω μπόλικα αν η πιο παραγωγική περίοδος είναι η τρίτη, που το βλέπω χλωμό, αλλά ήταν 5 ευρά να ούμε, ΟΚ

Παίρνω μπόλικα στο σύνολο της σειράς αν
- η σειρά τελειώσει 4-1 ή 4-2
- αν το πάρουν οι Νταμπς χωρίς να ισοφαριστούν ποτέ σε ματς (σιγουράκι και παίρνω ΠΟΛΛΑ)
- αν mvp βγει ο Καρι
- αν πρώτος σε φάουλ βγει ο Γκριν (ήδη έχει 4 παραπάνω από το δεύτερο)
- κάτι ψιλά αν ο ΛΕμπρόν βγει πρώτος στις ασίστ, περισσότερα αν βγει πρώτος σε ριμπάουντ ή μπλοκ
- Γκριν πρώτος σε κλεψίματα

Τα μπολνταρισμένα είναι τα πολλά, τα άλλα είναι για να βγάλω τη Χουάνα για κανά σούσι.

Δεν είχε στοίχημα "να κάνει περισσότερα κουρέματα από κλεψίματα ο Σάμπερτ"ρε γαμωτο.

Αν έχει μυαλό το Κλίβελαντ, πρέπει να ρίξει το ρυθμό για να προφυλάξει τη διαφορά και κυρίως να κρατήσει δυνάμεις, μην είναι πάλι πτώμα ο Λεμπρόνας στο τέλος. Άμα συνεχίσουν να τρέχουν σαν τον Μπολτ δε θα τους φταίει κανείς.


Καλά μόνο με Λοβ και Λεμπρόν βγάζεις χρήμα σήμερα

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις guys!
aegeansheed
QUOTE(yorgos @ Jun 10 2017, 04:54 ) *
Αγαπημένη μου κυβέρνηση,

δε φτάνει που μας απαγορεύεις το ίντερνετ στο σπίτι
δε φτάνει που απαγορεύεις το skype
δε φτάνει που απαγορεύονται τα δεδομένα στο κινητό
δε φτάνει που μας στέλνεις στις πλατείες να χρησιμοποιούμε wifi πανάκριβο κάτω από βροχή με ομπρέλες

κάνεις συντήρηση στο σύστημα ΤΗΝ ΩΡΑ ΤΟΥ ΤΕΛΙΚΟΥ ΠΟΥ ΕΧΟΥΜΕ ΠΑΙΞΕΙ ΤΗΝ ΑΡΤΑ ΚΑΙ ΤΑ ΓΙΑΝΝΕΝΑ;;;; ΠΑΣ ΚΑΛΑ;;;;

Πρέπει να έχω μπει, λογικά laugh.gif , με dial-up από το ξενοδοχείο στην Αβάνα το 2003 και ΣΕΡΝΟΤΑΝ!!! Έκανες τον σταυρό σου για να δεις τη σελίδα στο δεκάλεπτο για να μην πληρώσεις και την επόμενη μισή ώρα...
Δηλαδή πληρώνεις WIFI Πλατείας (σαν σπάνιο είδος ζώου ακούγεται) ακριβότερα από ίντερνετ ξενοδοχείου σήμερα εκεί?
jonaldidhs
Καλα αν βαζει και τετοια ο Σμιθ,καληνυχτα στους Γοριορς..

25 ποντους ο Ερβινγκ και εχει 3.30΄να τελειωσει η δευτερη περιοδος..
yorgos
QUOTE(aegeansheed @ Jun 10 2017, 04:07 ) *
Πρέπει να έχω μπει, λογικά laugh.gif , με dial-up από το ξενοδοχείο στην Αβάνα το 2003 και ΣΕΡΝΟΤΑΝ!!! Έκανες τον σταυρό σου για να δεις τη σελίδα στο δεκάλεπτο για να μην πληρώσεις και την επόμενη μισή ώρα...
Δηλαδή πληρώνεις WIFI Πλατείας (σαν σπάνιο είδος ζώου ακούγεται) ακριβότερα από ίντερνετ ξενοδοχείου σήμερα εκεί?

Πλέον τα ξενοδοχεία δε σε αφήνουν να μπεις να συνδεθείς αν δεν είσαι πελάτης, κάποια (όπως το MElia Cohiba που πρέπει να έμενες εσύ...) το έχουν δωρεάν για τους πελάτες τους. Στις πλατείες ευτυχώς έπεσε από τα 5 στα 3 και πλέον στο 1,5 την ώρα, αλλά δεν παύει να είναι εξωφρενικό, διότι δεν υπάρχει ίσκιος, προστασία από τη βροχή, από τα πουλιά που χέζουν το λαπτοπ σου, άσε που συχνά έχει 400-500 άτομα η κάθε πλατεία και δε χωράς να κάτσεις στο πάτωμα (για τα παγκάκια ούτε ελπίδα, τα νοικιάζουν στη μαύρη αγορά κάτι τσόγλανοι). ΜΕρικοί τυχεροί έχουμε κονέ και μας δίνουν φίλοι καμιά σύνδεση σε ξενοδοχεία πού και πού, όπου βλέπεις και ESPN, οι άλλοι παν' πλατεία. Σε σχέση με Ευρώπη σέρνεται, σε σχέση με πριν από 3 χρόνια πάμε τόσο καλά που τελευταία βλέπω και youtube καμιά φορά μ σου πω ότι εδω και κάτι μήνες καμιά φορά και live stream και κυλάει κανά δάκρυ...

Θέλω να δω το τελικό σκορ, τι βλέπουμε σήμερα...
Badass
Τι κάνει ο Ιρβινγκ!
aegeansheed
QUOTE(yorgos @ Jun 10 2017, 05:17 ) *
Πλέον τα ξενοδοχεία δε σε αφήνουν να μπεις να συνδεθείς αν δεν είσαι πελάτης, κάποια (όπως το MElia Cohiba που πρέπει να έμενες εσύ...) το έχουν δωρεάν για τους πελάτες τους. Στις πλατείες ευτυχώς έπεσε από τα 5 στα 3 και πλέον στο 1,5 την ώρα, αλλά δεν παύει να είναι εξωφρενικό, διότι δεν υπάρχει ίσκιος, προστασία από τη βροχή, από τα πουλιά που χέζουν το λαπτοπ σου, άσε που συχνά έχει 400-500 άτομα η κάθε πλατεία και δε χωράς να κάτσεις στο πάτωμα (για τα παγκάκια ούτε ελπίδα, τα νοικιάζουν στη μαύρη αγορά κάτι τσόγλανοι). ΜΕρικοί τυχεροί έχουμε κονέ και μας δίνουν φίλοι καμιά σύνδεση σε ξενοδοχεία πού και πού, όπου βλέπεις και ESPN, οι άλλοι παν' πλατεία. Σε σχέση με Ευρώπη σέρνεται, σε σχέση με πριν από 3 χρόνια πάμε τόσο καλά που τελευταία βλέπω και youtube καμιά φορά μ σου πω ότι εδω και κάτι μήνες καμιά φορά και live stream και κυλάει κανά δάκρυ...

Θέλω να δω το τελικό σκορ, τι βλέπουμε σήμερα...

Στο Βεδάδο μέναμε, έτσι το έλεγαν κιόλας. Τραγικό ξενοδοχείο, άλλους τους είχαν κλέψει οι καμαριέρες. Αλλά ίντερνετ είχα μπει σε ένα άλλο στο Βαραδέρο, που δε θυμάμαι όνομα.

Κάντο όπως εμείς που ταξιδεύουμε για Χίο/Μυτιλήνη, με ένα σλήπινγκ μπαγκ δηλαδή κάτω, στρωματσόνι.

* 37-35 για Cavs η δεύτερη. Δε γυρνάει, είναι και poised που λένε οι άλλοι.
yorgos
QUOTE
Στο Βεδάδο μέναμε, έτσι το έλεγαν κιόλας. Τραγικό ξενοδοχείο, άλλους τους είχαν κλέψει οι καμαριέρες.

Έλα ρε! Αυτό είναι δύο τετράγωνα από το σπίτι μου! Τρελή πατσαβούρα, έχουν συνέδριο οι κατσαρίδες κάθε βράδυ εκεί...
QUOTE
Κάντο όπως εμείς που ταξιδεύουμε για Χίο/Μυτιλήνη, με ένα σλήπινγκ μπαγκ δηλαδή κάτω, στρωματσόνι.

Σε συλλαμβάνουν, απαγορεύεται... Όταν δε βρέχει παίρνω ένα σκαμνάκι από το σπίτι... Δηλαδή σε βλέπει ο γείτονας να κετεβαίνεις τις σκάλες με σκαμνάκι, λάπτοπ και ομπρέλα και σου λέει "Α, Χόρχε έχει ΝΒΑ σήμερα;".

Έχει συναστριστεί το σύμπαν σήμερα για να γίνουνα υτά που γίνονται, αλλά σκέφτομαι τι θα γινόταν αν δεν κοιμόνοτυσαν στο προηγύμενο ματς οι Καβς στο τέλος ή αν είχε λίγο μυαλό ο Ίρβινγκ στο τέλος.
aegeansheed
QUOTE(yorgos @ Jun 10 2017, 05:32 ) *
Έλα ρε! Αυτό είναι δύο τετράγωνα από το σπίτι μου! Τρελή πατσαβούρα, έχουν συνέδριο οι κατσαρίδες κάθε βράδυ εκεί...

To Melia ή οποιοδήποτε άλλο συναντούσαμε, το βλέπαμε από το λεωφορείο και το λιγουρευόμασταν, λέγαμε "Αααα, σε ωραίο χοτέλ θα μείνουμε!", μέχρι που μας κατέβασαν μπροστά από το Βεδάδο.
Θεϊκά σκηνικά με καμικάζι ντεμέκ αχθοφόρους και καλά "να σας βοηθήσω, να σας πάρω τη βαλίτσα", μόνο που δεν ενημερώνουν σωστά "σπίτι μου"... Αλλά εντάξει, ήμασταν έμπειροι γιατί το ξέραμε ήδη από το αεροδρόμιο, καμιά ώρα πριν.

Περί ξενοδοχείων Αβάνας... είχα πληρώσει είσοδο για να πάω πισίνα στο National, μετά το hotel fail, για να βλέπω τους ματσομένους λεφτάδες αμερικάνους να τους πασαλείβουν την πλάτη ανήλικα.
yorgos
QUOTE(aegeansheed @ Jun 10 2017, 04:45 ) *
To Melia ή οποιοδήποτε άλλο συναντούσαμε, το βλέπαμε από το λεωφορείο και το λιγουρευόμασταν, λέγαμε "Αααα, σε ωραίο χοτέλ θα μείνουμε!", μέχρι που μας κατέβασαν μπροστά από το Βεδάδο.
Θεϊκά σκηνικά με καμικάζι ντεμέκ αχθοφόρους και καλά "να σας βοηθήσω, να σας πάρω τη βαλίτσα", μόνο που δεν ενημερώνουν σωστά "σπίτι μου"... Αλλά εντάξει, ήμασταν έμπειροι γιατί το ξέραμε ήδη από το αεροδρόμιο, καμιά ώρα πριν.

Περί ξενοδοχείων Αβάνας... είχα πληρώσει είσοδο για να πάω πισίνα στο National, μετά το hotel fail, για να βλέπω τους ματσομένους λεφτάδες αμερικάνους να τους πασαλείβουν την πλάτη ανήλικα.

Αμερικάνοι εκείνη την εποχή γιοκ, Ευρωπαίοι ήντουσαν.

Τώρα πασαλείβονται Κουναοί μεταξύ τους άλλαξαν οι εποχές, έχουμε πλέον upper class.

Το ματσάκι παίζεται κανονικά στο μεταξύ και οι Καβς ακόμη παίζουν σε ρυθμό τρε΄χατε ποδαράκια μου να μη σας χ... ο κ... μου. Δε βάζουν μυαλό.

Θα μας τρελάνουν, δεν είχε 2 τεχνκές ο Γκριν;

Ουουουουου η παράγκα των γεφυραίων...
Manimal
Η πρώτη είχε χρεωθεί στον Kerr.
yorgos
Επιτέλους παίζουν πιο αργά. Βέβαια με τον ίΡβινγκ να αρχίζει/συνεχίζει τα τσάμικα δεν έχει και πολλή σημασία αυτό.

Επιτέλους και λίγο νεύρο. Αν γίνεται να πάθει και μια διάρροια ο Γκριν...
aegeansheed
Της τριποντέλας γίνεται
Badass
Άσχετο ίσως πλην σχετικό. Το αυξημένο pace και η εποχή των πολλών τριπόντων boostάρει στατιστικά για πλάκα. Μου το λεγαν, δεν περίμενα τόσο πολύ και ειδικά σε επίπεδο τελικών
yorgos
Πάρα πολλά λάθος σφυρίγματα σήμερα...
aegeansheed
Πάνω που πήγα να σχολιάσω ότι ο Κόρβερ δεν έχει κάνει τίποτα καλό, τσουπ, κόβει ένα τρίποντο του Klay.

Έχει θέμα με τα χέρια του στην υποδοχή της μπάλας σήμερα! Γλιστράει?
Badass
Με εκνευρίζει αφάνταστα η διαφορά στο ώριμο και ηγετικό παιχνίδι του Λεμπρόν και το street ball του Ιρβινγκ που για κάποιο λόγο στα δύο τελευταία παιχνίδια πιάνει
yorgos
Αυτό του να βγει πρώτος σε φάουλ στη σειρά ο Γκριν που πλήρωνε 4.20 είναι ντροπή.
Badass
QUOTE (yorgos @ Jun 10 2017, 06:44 ) *
Αυτό του να βγει πρώτος σε φάουλ στη σειρά ο Γκριν που πλήρωνε 4.20 είναι ντροπή.


Σου έχει καρφωθεί στο μυαλό, ε; Δίκιο έχεις. Έπεσα έξω για λίγο στην πρόβλεψη για Λεμπρόν σήμερα. Δεν παίζω στοίχημα ευτυχώς. Όσο καλός κι αν ήταν ο Λοβ πάντως, οι Καβς συνολικά ήταν καλύτεροι χωρίς αυτόν. Τους έπιαναν όλα σήμερα βέβαια και οι απέναντι ήταν κακοί. Οι πολεμιστές πάθανε τα κλασικά black-out όταν τα παιχνίδια δεν πάνε καλά. Χαίρομαι. Αυτό σημαίνει πως αν δεν τους πάνε καλά τα πράγματα και στο επόμενο θα έχουμε σειρά. Και θα τους ζώνουν τα περσινά φίδια. Φτωχοί σε mentality, το πιστεύω ακόμα.

Θα την πω την αμαρτία μου. Αυτό που βλέπουμε ρε σεις δεν είναι μπάσκετ. Σε όλη τη σειρά. Κάποια βασικά γίνονται αλλά...
Badass
Να προσθέσω. Πάει το απόλυτο των πολεμιστών. Σήμερα έπιασαν όλα στους Καβς(τρελά ποσοστά σε δίποντα και κυρίως τρίποντα) και πήραν μεγάλη διαφορά απ την αρχή. Στους πολεμιστές σχεδόν όλα χάλια. Δεν ξέρω αν θα ξαναγίνει αλλά ελπίζω σε break και μετά...χαμούλης!

Πάω να ξεραθώ, έχω χρόνια να κάνω σερί ξενύχτια...
geo82
Δύσκολα θα πάνε ξανά όλα στραβά στους Warriors. Περιμένω φινάλε στο επόμενο παιχνίδι. Όχι ότι θα με χαλάσει και το 3-2...
AJSlaughter6
QUOTE(geo82 @ Jun 10 2017, 08:02 ) *
Δύσκολα θα πάνε ξανά όλα στραβά στους Warriors. Περιμένω φινάλε στο επόμενο παιχνίδι. Όχι ότι θα με χαλάσει και το 3-2...

Εγώ από την αρχη είχα πει οτι θα το πάρουν οι Γουόριορς με 4-3 και επιμένω στην πρόβλεψη μου
aegeansheed
Φάσεις σαν κι αυτή δε δίνονταν.
Πολλά κακά σφυρίγματα.


Συνεντεύξεις


προπονητής των warriors


Προπονητής των cavs

gerorge
Απο την αρχη φανηκε οτι οι Warriors μαλλον δεν το χουν τη συγκεκριμενη μερα.Συνδυασμος μετριας αμυνας και τρομερης μερας των Καβς.Δεν ξερω αν τα λεφτα ηταν πιο σημαντικα για τους Warriors απο το 16-0 ή αν οντως δεν ηταν η μερα τους.Μακαρι να χουμε ντερμπι στο επομενο,αλλα αν αυτη η σειρα παει στα 7 παιχνιδια νομιζω θα κανω αρκετο καιρο να ξαναδω ΝΒΑ.Δεν λεω οτι βοηθαν ειδικα τους Καβς,και οι Warriors να εχαναν τα ιδια θα εκαναν για να εχουμε οσο το δυνατον περισσοτερα παιχνιδια,αλλα το πρωτο ημιχρονο ηταν εκνευριστικο στο μεγιστο επιπεδο,και ευτυχως οι Καβς ηταν εξαιρετικοι και μονοι τους αλλιως θα διαβαζαμε παντου για τη διαιτησια.Στα του ματς τι να πω,ελεγα οτι οι Καβς ειχαν ηδη φτασει το ταβανι τους αλλα μαλλον εκανα λαθος,επιθετικα τουλαχιστον,γιατι αμυντικα δεν ειδαμε κατι ιδιαιτερο ασχετα που οι Warriors δεν ηταν οσο καλοι τις αλλες φορες.Παντως ενα 3-2 στο Oakland θα τους αγχωσει παρα πολυ τους Πολεμιστες,μη πω οτι ακομα και το 3-1 τους αγχωσε
Putnam
τα φωτα του οποιος ξερει

η φαση με λεμπρον που κανει 2 βηματα ριχνει στο ταμπλο πιανει στον αερα και καρφωνει ειναι βηματα? με τα ευρωπαικα δεδομενα θα ηταν?

και γενικα ευρωπη αμα πεταξεις μπαλα στο ταμπλο δεν μπορεις να ξαναπιασεις? νομιζω οτι μπορεις ακομα και αν το κανεις με προθεση
aegeansheed
QUOTE(Putnam @ Jun 10 2017, 15:18 ) *
τα φωτα του οποιος ξερει

η φαση με λεμπρον που κανει 2 βηματα ριχνει στο ταμπλο πιανει στον αερα και καρφωνει ειναι βηματα? με τα ευρωπαικα δεδομενα θα ηταν?

και γενικα ευρωπη αμα πεταξεις μπαλα στο ταμπλο δεν μπορεις να ξαναπιασεις? νομιζω οτι μπορεις ακομα και αν το κανεις με προθεση


Στην Ευρώπη είναι λίγο απίθανο να δεις κάτι τέτοιο, επειδή πρέπει να είσαι Lebron/McGrady/Kemp/Vince Carter και είναι λίγο δύσκολο να έρθουν αυτοί. Δηλαδή για να σκεφτεί να το κάνει κάποιος ήδη στον αέρα και να το αποφασίσει σε μια στιγμή επειδή γνωρίζει ότι μπορεί να το εκτελέσει πετυχημένα, νομίζω θα πρέπει να έχει σπάνια μπασκετικά skills όπως έχει ο Lebron.

Αλλά πες μου τώρα... υπάρχει περίπτωση να έχεις προπονητή τον Πέδουλα ή τον Μπαρτζώκα και να σκεφτείς να το κάνεις? Ή μάλλον, πες ότι το κάνεις, μετά υπάρχει περίπτωση να ξαναπατήσεις παρκέ???? Δε νομίζω. Εδώ έβριζε θεούς και δαίμονες επειδή ο Μήτσος δεν έβαλε το αριστερό λέηάπ.
Εκτός βέβαια αν σου πληρώνει το συμβόλαιο η Αρμάνι. Εκεί όλα επιτρέπονται, δεν υπάρχει θέμα.

Κατά τα άλλα δεν είναι βήματα ή κάτι άλλο, καθόλα νόμιμο. +1/2 fg +1 off reb φαντάζομαι.
yorgos
QUOTE
Στην Ευρώπη είναι λίγο απίθανο να δεις κάτι τέτοιο, επειδή πρέπει να είσαι Lebron/McGrady/Kemp/Vince Carter και είναι λίγο δύσκολο να έρθουν αυτοί.

Υπερβολές, ούτε τόσο δύσκολη φάση είναι και φυσικά το έχουμε δει. Στη μία ήταν ο Τέρνερ πάνω στον Πετσάρσκι σε ματς στη Νέα Σμύρνη. Στην άλλη ένας ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ αλτικός παίκτης που είχε φέρει ο Δελημπαλταδάκης στον Ηλυσιακό πριν λίγα χρόνια που στο 10 ματς είχε φύγει για ΝΒΑ, κυριολεκτικά πήδαγε πάνω από τους αντιπάλους του, τον θυμάται κανείς;
QUOTE
Αλλά πες μου τώρα... υπάρχει περίπτωση να έχεις προπονητή τον Πέδουλα ή τον Μπαρτζώκα και να σκεφτείς να το κάνεις?

Και θα σε ξαναβγάλω ψεύτη, το έχει κάνει ο μακαρίτης ο Φορντ (με τον οποίο έτυχε να γνωριζόμαστε)... με προπονητή τον Πέδουλα μάλιστα σε ματ; μέσα στο Σπόρτινγκ, νομίζω μέσα στη μούρη του Αβδάλα.
QUOTE
Ή μάλλον, πες ότι το κάνεις, μετά υπάρχει περίπτωση να ξαναπατήσεις παρκέ???? Δε νομίζω.

Και συνέχιζε τη χρονιά μια χαρά... κι ο Αλ έλεγε ότι ο Πέδουλας είναι ο καλύτερος προπονητής που είχε ποτέ...
QUOTE
Κατά τα άλλα δεν είναι βήματα ή κάτι άλλο, καθόλα νόμιμο. +1/2 fg +1 off reb φαντάζομαι.

Το καλάθι του Τέρνερ είχε ακυρωθεί, αλλά μιλάμε για εποχές που για όσους θυμούνται απαγορευόντουσαν και τα alley-oops στην Ευρώπη (!!). Την τελευταί φορά που το είδα στην Ευρωλίγκα επιτράπηκε και το θυμαμαι γιατί κάναμε ακριβώς τη συζήτηση για το κάρφωμα του Τέρνερ. Δε θυμάμαι ποιος παίκτης το έκανε, αλλά νομίζω ήταν της Μπάγερν, μικρομεσαία ομάδα από αναπτυσσόμενη μπασκετική χώρα, στίβω το μυαλό μου.
gerorge
QUOTE (yorgos @ Jun 10 2017, 20:42 ) *
Υπερβολές, ούτε τόσο δύσκολη φάση είναι και φυσικά το έχουμε δει. Στη μία ήταν ο Τέρνερ πάνω στον Πετσάρσκι σε ματς στη Νέα Σμύρνη. Στην άλλη ένας ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ αλτικός παίκτης που είχε φέρει ο Δελημπαλταδάκης στον Ηλυσιακό πριν λίγα χρόνια που στο 10 ματς είχε φύγει για ΝΒΑ, κυριολεκτικά πήδαγε πάνω από τους αντιπάλους του, τον θυμάται κανείς;


Ο μονος τρελα αλτικος που θυμαμαι απο Ηλυσιακο ειναι ο DJ Stephens ο οποιος ομως δεν εχει παιξει ΝΒΑ
yorgos
Μπράβο αυτός ήταν! Θυμάσαι πού πήγε; Έφυγε μεσούσης της σαιζόν, αν δεν πήγε ΝΒΑ κάπου αλλού πήρε προαγωγή.

Στο μεταξύ θυμάμαι ότι στο τοπ-10 της εκπομπής της ΕΡΤ τη συγκεκριμένη φάση την είχαν στο #4 ή κάτι τέτοιο, με πρώτη μια ασίστ (!!) του Διαμαντίδη ή κάτι τέτοιο, αστεία πράγματα, Χάτζη σε αγαπώ.
gerorge
QUOTE (yorgos @ Jun 10 2017, 20:49 ) *
Μπράβο αυτός ήταν! Θυμάσαι πού πήγε; Έφυγε μεσούσης της σαιζόν, αν δεν πήγε ΝΒΑ κάπου αλλού πήρε προαγωγή.

Στο μεταξύ θυμάμαι ότι στο τοπ-10 της εκπομπής της ΕΡΤ τη συγκεκριμένη φάση την είχαν στο #4 ή κάτι τέτοιο, με πρώτη μια ασίστ (!!) του Διαμαντίδη ή κάτι τέτοιο, αστεία πράγματα, Χάτζη σε αγαπώ.



Τελικα τωρα ειδα οτι ειχε παρει ενα 10ημερο συμβολαιο με τους Μπακς και τελειωσε τη χρονια στην Εφες
yorgos
QUOTE
Την τελευταί φορά που το είδα στην Ευρωλίγκα επιτράπηκε και το θυμαμαι γιατί κάναμε ακριβώς τη συζήτηση για το κάρφωμα του Τέρνερ. Δε θυμάμαι ποιος παίκτης το έκανε, αλλά νομίζω ήταν της Μπάγερν, μικρομεσαία ομάδα από αναπτυσσόμενη μπασκετική χώρα, στίβω το μυαλό μου.


Νομίζω ότι θυμήθηκα, ήταν ο Γουντς όταν έπαιζε στην Πολωνία... το θυμαται κανείς;



Είμαστε λίγο οφ τόπικ... αλλά εδώ με τον Βινς Κάρτερ σε συνέντευξη όπου γράφει ότι έχει και 3 ίντσες περισσότερο επιτόπιο άλμα από το Βινς...

https://www.youtube.com/watch?v=bjcbHDPilFI
RipCity
QUOTE (Putnam @ Jun 10 2017, 14:18 ) *
τα φωτα του οποιος ξερει

η φαση με λεμπρον που κανει 2 βηματα ριχνει στο ταμπλο πιανει στον αερα και καρφωνει ειναι βηματα? με τα ευρωπαικα δεδομενα θα ηταν?

και γενικα ευρωπη αμα πεταξεις μπαλα στο ταμπλο δεν μπορεις να ξαναπιασεις? νομιζω οτι μπορεις ακομα και αν το κανεις με προθεση


Ο Παπαλουκας θυμαμαι το ειχε κανει με Γαλλία κι ειχε παρει βηματα.
irving
εχω την εντυπωση πως αμα το κανεις στον αερα (δηλαδη να πεταξεις τη μπαλα στο ταμπλο και να σουταρεις/καρφωσεις πριν πατησεις εδαφος) δεν ειναι βηματα. αλλα για την ευρωπη δεν ειμαι σιγουρος
SteveNashidis
Από ερώτηση που έκανα σε διαιτητή και άνθρωπο που δουλεύει στη γραμματεία μου είπαν ότι στην Ευρώπη σφυρίζεται βήματα. Δεν εχεις το δικαίωμα να χρησιμοποιήσεις το ταμπλό με αυτό το τρόπο. Βέβαια δεν ξέρω αν διαφέρει ο κανονισμός και σουτάρεις λίγο άθλια και βρεις μόνο ταμπλό αν επιτρέπεται να διεκδικήσεις το rebound. Περιμένω να ακούσω και άλλους τι έχουν να πουν.


@Seed το έχω δει σε τοπικό πρωτάθλημα, από έναν πολύ αλτικό έφηβο. Δε θυμάμαι αν είχαν σφυρίξει βήματα ( πιθανώς να τα σφύριξαν) αλλά δεν είναι και το πιο δύσκολο που μπορεί να αντιγράψει κάποιος από το ΝΒΑ. Χωρίς άμυνα είχε γίνει. Να το διευκρινήσω.
thalys
Από το FIBA rule casebook της Καναδικής Ομοσπονδίας Καλαθοσφαίρισης, ανανεωμένο για το 2017:

QUOTE
24-3 On a fast break, A1 ends his dribble at the free throw line, throws the ball against the backboard, continues
his movement toward the basket, jumps, catches it again before it is touched by another player and dunks
the ball. Is this a legal play?

No. Intentionally throwing the ball against the backboard and touching it before it is touched by another
player constitutes a dribble. Since A1 had already dribbled, this is a double dribble violation.


http://www.basketball.ca/files/Coaching/Of...ook_2016_17.pdf

Και από τους κανονισμούς της FIBA:

QUOTE
24.1.1. A dribble is the movement of a live ball caused by a player in control of that ball who
throws, taps, rolls the ball on the floor or deliberately throws it against the backboard and touches it again before it touches another player..


https://www.fiba.com/downloads/Rules/2014/O...ules_2014_Y.pdf
aegeansheed
QUOTE(thalys @ Jun 11 2017, 12:46 ) *
Από το FIBA rule casebook της Καναδικής Ομοσπονδίας Καλαθοσφαίρισης, ανανεωμένο για το 2017:



http://www.basketball.ca/files/Coaching/Of...ook_2016_17.pdf

Και από τους κανονισμούς της FIBA:



https://www.fiba.com/downloads/Rules/2014/O...ules_2014_Y.pdf


Έκανες ό,τι θα έκανα αν ασχολούμουν.Thanks!
Οπότε μπορει να το κάνει κάποιος μετά από πάσα, ανάκτηση διεκδικούμενης μπάλας ή επιθετικό ριμπάουντ μόνο, χωρίς να έχει ντριμπλάρει άλλη φορά ασφαλώς.

Άρα όσες φορές το βλέπουμε να συμβαίνει γίνεται με την ανοχή των διαιτητών και υπέρ του θεάματος.
Rated: (en)joy
Ειναι απο τα plays που απ'οτι ακουσα απο σχετικη ερωτηση που εχει γινει σε πρωην διαιτητη του nba (δεν εχω προχειρο το ονομα τωρα) επιτρεπονται, προσωπικα οταν βλεπω τετοιο play το μυαλο μου πηγαινει αυτοματως στον Kobe, το εχει κανει αρκετες φορες στην καριερα του -οπως και ο Jordan φυσικα.




υγ.Στα του παιχνιδιου τωρα για να ερθω και λιγο off-topic laugh.gif τα ευστοχα σουτ των Καβαλιερς και η διαιτησια set the tone απ'το πρωτο δεκαλεπτο...συνολικα βεβαια ηταν ασχημη και προς τις δυο μεριες...
yorgos
QUOTE(geo82 @ Jun 10 2017, 07:02 ) *
Δύσκολα θα πάνε ξανά όλα στραβά στους Warriors. Περιμένω φινάλε στο επόμενο παιχνίδι. Όχι ότι θα με χαλάσει και το 3-2...

Αυτό ακριβώς. Προβλέπω να κρατιέται με υπερπροσπάθεια το Κλίβελαντ στο ματς στο πρώτο ημίχρονο και στο δεύτερο να τρώει μια 15άρα.
zorba
QUOTE(yorgos @ Jun 11 2017, 17:58 ) *
Αυτό ακριβώς. Προβλέπω να κρατιέται με υπερπροσπάθεια το Κλίβελαντ στο ματς στο πρώτο ημίχρονο και στο δεύτερο να τρώει μια 15άρα.

Συμφωνώ. Όσο κι αν θέλω να κερδίσουν οι Καβς, νομίζω οτι στο τέταρτο παιχνιδι ξεπέρασαν κατα πολύ το ταβάνι τους με τρελά ποσοστά στα σουτ απο όλους, μηδενός εξαιρουμένου. Εκτός αυτού, δεν είδα απο τους Γουόριορς την τρομερή αμυνα των πρώτων παιχνιδιών και δεν νομίζω να οφείλεται αποκλειστικά στην απόδοση των Καβς...
Εύχομαι βέβαια να κάνω λάθος και η σειρά να εχει ακόμη πολλές εκπλήξεις, αλλά προβλέπω σχετικά άνετη νίκη των Γουόριορς...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.