Help - Search - Members - Calendar
Full Version: ΠΟΙΟΣ ΘΑ ΠΑΙΖΕΙ ΜΟΝΟ Euroleague ?
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Α1 Basket League > Ολυμπιακός
panosak
ποιος πιστευετε θα μεινει εκτος ελληνικου πρωταθληματος?
ο μπεβερλι οπως ακουγεται ως τωρα ή ενας απο τεοντοσιτς-βουισιτς-χαλπεριν η μηπως κανενας αλλος πανω στα
νευρα του ???
φυσικα και δεν μπορουμε να κρινουμε τους νεους αμερικανους ...
και αλλωστε ολα ειναι συναρτησει τραυματισμων-φορμαρισματος-αντιπαλων κλπ...
απλα με τα οσα εχουμε δει ως τωρα στο ευρωμπασκετ και διαβαζοντας τις οσες περιγραφες των νεων αμερικανων ποιος λετε να ειναι ο ατυχος?

redglove
Δεν μπορεί να αλλάζει από εβδομάδα σε εβδομάδα αυτός ο παίκτης;
panosak
QUOTE(redglove @ Sep 11 2009, 22:51 ) *
Δεν μπορεί να αλλάζει από εβδομάδα σε εβδομάδα αυτός ο παίκτης;

3 φορες ολο το χρονο...
Small Forward
Με τα εξής δεδομένα:

1. ότι ο Βούισιτς έχει ήδη 1 χρόνο στην ομάδα και αρα δεν χρειάζεται να πάρει χρόνο για να ενσωματωθεί όπως συνέβη πέρυσι.

2. ότι την προηγούμενη σεζόν έσκασε απο τα συνεχή παιχνίδια, ενω φέτος, στα 30+ έχει μια καλοκαιρινή προετοιμασία, ένα ανταγωνιστικό τουρνουα και εναν χρόνο παραπάνω στις πλάτες του.

3. ότι η ομάδα (ιδιαίτερα με καλό Σοφο) είναι πολύ πιο πλήρης σε ποιότητα στη ρακέτα απ'ότι στα γκαρντ.

4. ότι ο Μπέβερλυ θα χρειαστεί να πάρει παιχνίδια στα πόδια του για να μπορεσει να δείξει αν πραγματικά αξίζει θέση στο ρόστερ.

5. Ότι ο Παπαλουκάς θα είναι έγκλημα να παίζει και φέτος 30λεπτα.


Νομίζω ότι είναι προτιμότερο να μείνει, στην αρχή τουλάχιστον, ο Βούισιτς μόνο για την Ευρωλίγκα.

OnLy_PAS-AthEnS
Small Forward +1..
Πιστευω καπως ετσι!!
Εξαλλου στο πρωταθλημα ο οΣΦΠ θα νικαει ευκολα τις μικρες ομαδες οπως και ο ΠΑΟ..οποτε...
kotzito
1)O Tεοντοσιτς με τις εμφανισεις που κανει στο Ευρωμπασκετ και οτι μπορει να προσφερει αρκετα,δυσκολα θα μεινει εξω.Ακομα ο Παπαλουκας δεν γινεται να παιζει παλι 30λεπτα.
2)Ο Μπεβερλι ακουγεται οτι ειναι πολυ καλος στην προετοιμασια και ειναι καλος σκορερ.
3)Ο Χαλπεριν ειναι παικτης ο οποιος 1 στις 5 θα βαζει πανω απο 15-20 ποντους αλλα σε γενικες γραμμες στα μεγαλα παιχνιδια ειναι αφαντος.
4)Ο Βουισιτς κανει καλουτσικο Ευρωμπασκετ με την Κροατια,ειναι αξιοπιστη λυση και σταθερος στις εμφανισεις του.



Πιστευω οτι μονος σιγουρος για να παιζει ειναι ο Τεοντοσιτς.Κατα τα αλλα εχω τις επιφυλαξεις μου για το ποιος θα μεινει εξω γιατι:
1)Στον ασσο υπαρχουν ηδη Παπαλουκας-Τεοντοσιτς-Σλουκας και υπο προυποθεσεις ο Χαλπεριν.Συν οτι ο Μπεβερλι αρχικα ειχε αποκτηθει για να παιζει μονο στην Ευρωλιγκα.
2)Ο Χαλπεριν δεν πειθει παρα πολυ με τις εμφανισεις του και με τον ερχομο του Ουειφερ δυσκολα θα παιζει παραπανω απο 15 λεπτα.Αλλα περαν αυτων των δυο,δεν υπαρχει αλλο καθαρο δυαρι.
3)Στις θεσεις των ψηλων υπαρχει συνωστισμος.Στο 4 μπορουν να παιξουν Κλειζα,Βασιλοπουλος,Παπανικολαου,Μπουρουσ
�
�ς,Μαυροκεφαλιδης και στο 5 Μπουρουσης,Σοφοκλης,Γλυνιαδακης,Βουισιτς.Ο Κλειζα δεν μενει εξω,ο Σοφοκλης δειχνει αναγεννημενος και ο Γλυνιαδακης χρειαζεται.Οποτε πιθανον ο Βουισιτς να περισσευει.


Συμπερασμα:θεωρω οτι καποιος εκ των Μπεβερλι-Βουισιτς θα μεινει εξω.Αλλα κατα ποσο ειναι σωστο να μενει εκτος ενας παικτης που παιρνει εναμιση εκατομμυριο τον χρονο και περσι επαιζε αρκετα;


Ας δουμε κιολας,γιατι υπαρχει παντα και το ενδεχομενο των τραυματισμων(χτυπα ξυλο...).
rankin
Εγώ γιατί βλέπω ως τον πλέον επίφοβο να μείνει εκτός Α1, τον Χαλπεριν;;
Νομίζω ότι αν συνεχίσει να έχει αυτό το χλωμό πρόσωπο με το οποίο τελείωσε την σεζόν και το οποίο είχε και στο ευρωμπάσκετ, τα πράγματα είναι σκούρα. Αν ο Μπέβερλι αποδειχτεί καλός σκόρερ, δύσκολα ο καλός και τίμιος Χαλπ θα τα βγάλει πέρα..
Ο Βούισιτς απο την άλλη, δεν νομίζω να κοπεί. Είναι εξαιρετικά σημαντικός για την ομάδα και την επιθετική της ανάπτυξη

Αν λοιπόν ψάχναμε να βάλουμε σε σειρά το φαβορί για να μείνει εκτός Α1 θα έλεγα
α. Μπέβερλι (γιατί ξεκινά απο μειονεκτική θέση)
β. Χαλπερίν (όπως ανάλυσα απο πάνω)
γ. Τεοντοσιτς (αν απογοητεύσει και πάλι και τσακώνεται με τον Παπαλουκά)
#9#
QUOTE(Small Forward @ Sep 15 2009, 13:31 ) *
Νομίζω ότι είναι προτιμότερο να μείνει, στην αρχή τουλάχιστον, ο Βούισιτς μόνο για την Ευρωλίγκα.



Για πήγαινε να του το πεις.. smiley.gif smiley.gif
nikopoli
εγω και ας μην ειμαι ολυμπιακος πιστευω οτι εχει καλες προοιποθεσεις φετος με αναγεννημενους παιχτες (σχορτιανιτης και παπαλουκας που ολον αυτον το καιρο προπονιοταν σκληρα) αλλα και καλες μεταγραφες (κλειζα,γλυνιαδακη που δουλευει πολυ καλα και βελτιωνεται,οσο για τον ουειφερ κατα ποσο καλα θα παιξει δεν ξερω).


καλυτερη πενταδα του ολουμπιακου για μενα φετος:1)παπαλουκας2)χαλπεριν3)κλειζα4)μπουρο
σης5)γλυνιαδακης
apkat
Ο Χαλεπριν εγω δεν θεωρω οτι εχει ουτε μια πιθανοτητα να μεινει εκτος..

Βασικα νομιζω οτι δεν θα τεθει και μεγαλο ζητημα..Ο Μπεβερλι θα ειναι εξω σε πρωτη φαση τουλαχιστον και αν διαπιστωθει προβλημα στον ασσο στην πορεια της χρονιας θα ξαναεξεταστει το ζητημα με βαση εκεινη την εποχη την κατασταση των παικτων.
benchwarmer
Γενικη παρατηρηση: Θα ημουν πολυ πιο αισιοδοξος εαν επιτρεποταν να αλλαζουμε καθε βδομαδα και αναλογα με τον αντιπαλο αμα θελαμε.. Τωρα οτι και να κανουμε θα εχει πολλα πλην (και συν βεβαια). Δεν θα ηθελα να ειμαι στη θεση του Γιαννακη, που βεβαια ευθυνεται κι αυτος για το αλλοπροσαλλο (κατα τη γνωμη μου) ροστερ που φαινεται να παρουσιαζουμε φετος.

Συγκεκριμενα τωρα, και δεν πιστευα οτι θα το ελεγα ποτε, αλλα θα ηταν καλυτερα να μεινει ο Βουισιτς εξω, σε πρωτη φαση τουλαχιστον. Ο Μπεβερλι θα πρεπει να παρει παιχνιδια και να μην γινει ΜακΝαμαρα, ενω πρεπει παση θυσια να εκμεταλλευτουμε την καλη κατασταση του Σοφοκλη (για οσο διαρκεσει rolleyes.gif )..
tzagasdog
ο πρωταθλητης εγραφε σημερα στο πρωτοσελιδο οτι ο Μπεβερλι παει για Α1... και καταληγουμε μαλλον οτι αυτος που θα μεινει εξω δεν μπορει να ειναι αλλος απο τον Νικολα ή τον Χαλπεριν....
Γιατι Wafer ειναι παιχταρα, ο Τσιλι ειναι "παλιος" και υπερχρησιμος, στον Τεοντοσιτς πρεπει να γινει το χατηρι να παιξει γιατι αλλιως θα θελει να φυγει (και ο παιχτης αυτος ειναι το μελλον του Ευρωπαικου μπασκετ και τον εχεις εσυ δεν πρεπει με τπτ να τον αφησεις).

Κανονικα ολα δειχνουν Χαλπε... (παιρνει τα πιο λιγα λεφτα + πληθωρα παιχτων στη θεση )
Αφηστε που στους ψηλους χρειαζεται ο γεροΒουισιτς δλδ με βασικα σεντερ Σοφο, Μπουρουση εε ο Νικολας ειναι καλυτερος για να τους συμπληρωνει απο τον Γλυνιαδακη, αφηστε που παιζει να χρειαστει να κατεβει και στο 4 ο Μπουρουσης
απο την αλλη ο Χαλπε εχει το σουτακι.
zarko78
QUOTE(Small Forward @ Sep 15 2009, 13:31 ) *
Με τα εξής δεδομένα:

1. ότι ο Βούισιτς έχει ήδη 1 χρόνο στην ομάδα και αρα δεν χρειάζεται να πάρει χρόνο για να ενσωματωθεί όπως συνέβη πέρυσι.

2. ότι την προηγούμενη σεζόν έσκασε απο τα συνεχή παιχνίδια, ενω φέτος, στα 30+ έχει μια καλοκαιρινή προετοιμασία, ένα ανταγωνιστικό τουρνουα και εναν χρόνο παραπάνω στις πλάτες του.

3. ότι η ομάδα (ιδιαίτερα με καλό Σοφο) είναι πολύ πιο πλήρης σε ποιότητα στη ρακέτα απ'ότι στα γκαρντ.

4. ότι ο Μπέβερλυ θα χρειαστεί να πάρει παιχνίδια στα πόδια του για να μπορεσει να δείξει αν πραγματικά αξίζει θέση στο ρόστερ.

5. Ότι ο Παπαλουκάς θα είναι έγκλημα να παίζει και φέτος 30λεπτα.


Νομίζω ότι είναι προτιμότερο να μείνει, στην αρχή τουλάχιστον, ο Βούισιτς μόνο για την Ευρωλίγκα.


Συμφωνώ, αλλά δεν ξέρω κατά πόσο θα το ανεχτεί ο εγωισμός του Βούισιτς κάτι τέτοιο. Όσον αφορά την πληρότητα των θέσεων πιστεύω ότι στη θέση 3 γίνεται συνοστισμός(Τσίλντρες, Βασιλόπουλος, Παπανικολάου, Κλέιζα κ Βον Γουέιφερ κατά συνθήκη). Συνεπώς ένεκα του γεγονότος ότι ο Τσίλντρες και ο Κλέιζα πολύ δύσκολα θα χάσουν τη θέση τους, βλέπω τον Γουέιφερ να πληρώνει τη μαρμάγκα.

QUOTE(rankin @ Sep 15 2009, 13:57 ) *
γ. Τεοντοσιτς (αν απογοητεύσει και πάλι και τσακώνεται με τον Παπαλουκά)


Είχε πέρυσι προβλήματα μ τον Παπαλουκά? Με το Γιαννάκη θυμάμαι ότι τσακωνόταν κι όχι με τον Τεο.
Ο Παπαλουκάς όπου σταθεί και βρεθεί στάζι μέλι για τον Τεόντοσιτς!
colonel gomelsky
QUOTE(zarko78 @ Sep 27 2009, 17:19 ) *
Συμφωνώ, αλλά δεν ξέρω κατά πόσο θα το ανεχτεί ο εγωισμός του Βούισιτς κάτι τέτοιο.
Είχε πέρυσι προβλήματα μ τον Παπαλουκά? Με το Γιαννάκη θυμάμαι ότι τσακωνόταν κι όχι με τον Τεο.
Ο Παπαλουκάς όπου σταθεί και βρεθεί στάζι μέλι για τον Τεόντοσιτς!


Έχεις μεγάλο δίκιο για τον (καλώς εννοούμενο) αθλητικό εγωισμό του Βούισιτς. Δεν νομίζω να δεχτεί κάτι τέτοιο αδιαμαρτύρητα. Αυτό το συμπεραίνω από πρόσφατες δηλώσεις του, του στυλ "είμαι στην καλύτερη φάση της καριέρας μου". Για να το λέει ή πιστεύει ότι στράβωσαν μαζί του που πήγε ευρωμπάσκετ ή νιώθει ότι γι αυτόν χτυπάει η καμπάνα να παίζει μόνο ευρωλίγκα. Πάντως το επιθετικό παιχνίδι του ΟΣΦΠ είχε στηριχτεί αρκετά στον Βούισιτς και στην ικανότητά του στην πάσα.

Είχε ακουστεί (εντονότατα είναι η αλήθεια) η φήμη ότι ο Τεόντοσιτς σχετίζονταν με την πρώην (πλέον) του Παπαλουκά. Γι αυτό το λόγο φέρεται να είχαν πιαστεί στα χέρια. Επίσης ακούστηκε ότι ο Γιαννάκης, ενώ και οι δύο ενεπλάκησαν, τιμώρησε μόνο τον Τεόντοσιτς, κάτι που κρίθηκε unfair. Σε κάθε περίπτωση αυτά είναι φήμες (μπορεί και κακοήθεις) και πέρα από ένα πανό στο ΟΑΚΑ που αναφέρεται στο γεγονός δεν υπάρχει κάτι άλλο εκτός από κουτσομπολιά.

Πιστεύω ότι εκτός θα μείνει ή ο Βούισιτς ή ο Μπέβερλυ. Άλλωστε για τρίτο γκαρντ υπάρχει και ο Σλούκας. Χωρίς να θέλω να απαξιώσω τον Μπέβερλυ (που δεν τον έχω δει ποτέ να παίζει) πιστεύω ότι οι προπονήσει του ΟΣΦΠ είναι αν μη τι άλλο πιο ανταγωνιστικές από την Β Ουκρανίας.
colonel gomelsky
QUOTE(tzagasdog @ Sep 27 2009, 16:58 ) *
ο πρωταθλητης εγραφε σημερα στο πρωτοσελιδο οτι ο Μπεβερλι παει για Α1... και καταληγουμε μαλλον οτι αυτος που θα μεινει εξω δεν μπορει να ειναι αλλος απο τον Νικολα ή τον Χαλπεριν....
Γιατι Wafer ειναι παιχταρα, ο Τσιλι ειναι "παλιος" και υπερχρησιμος, στον Τεοντοσιτς πρεπει να γινει το χατηρι να παιξει γιατι αλλιως θα θελει να φυγει (και ο παιχτης αυτος ειναι το μελλον του Ευρωπαικου μπασκετ και τον εχεις εσυ δεν πρεπει με τπτ να τον αφησεις).

Κανονικα ολα δειχνουν Χαλπε... (παιρνει τα πιο λιγα λεφτα + πληθωρα παιχτων στη θεση )
Αφηστε που στους ψηλους χρειαζεται ο γεροΒουισιτς δλδ με βασικα σεντερ Σοφο, Μπουρουση εε ο Νικολας ειναι καλυτερος για να τους συμπληρωνει απο τον Γλυνιαδακη, αφηστε που παιζει να χρειαστει να κατεβει και στο 4 ο Μπουρουσης
απο την αλλη ο Χαλπε εχει το σουτακι.


Νομίζω ότι παίρνει 1μύριο το χρόνο παραπάνω δηλαδή και από Τεόντοσιτς και από Μπέβερλυ. Ο Τεόντοσιτς συμφωνώ ότι δεν θα μείνει απ έξω γιατί αν συμβεί κάτι τέτοιο μετά ...Θανάσης speaking. Ποιά είναι η πληθώρα παικτών στο 2; Γουέιφερ και Χαλπερίν είναι τα καθαρά δυάρια.
spysta
Ο Χαλπεριν παιρνει 650.000 Ευρω
tzagasdog
QUOTE(colonel gomelsky @ Sep 27 2009, 17:53 ) *
Νομίζω ότι παίρνει 1μύριο το χρόνο παραπάνω δηλαδή και από Τεόντοσιτς και από Μπέβερλυ. Ο Τεόντοσιτς συμφωνώ ότι δεν θα μείνει απ έξω γιατί αν συμβεί κάτι τέτοιο μετά ...Θανάσης speaking. Ποιά είναι η πληθώρα παικτών στο 2; Γουέιφερ και Χαλπερίν είναι τα καθαρά δυάρια.


Ειναι ο Μπεβερλι στο 2 (και στο 1).
Απο την αλλη επειδη ο Χαλπε ειναι πολυ καλος παιχτης προσωπικα προτιμω να μεινει εξω ο Βουισιτς..
δεν μπορω να καταλαβω ρε γαμοτο ποσο καλος πια ειναι αυτος ο Μπεβερλι, γιατι ο Βουισιτς ειναι Βουισιτς και ο Χαλπεριν ειναι παιχτης επιπεδου και γενικα πολυ ολοκληρωμενος.΄
Τι να πω γενικα οτι και αν επιλεξει ο Γιαννακης ειναι ρισκο. Απο τον αφορμαριστο Βουισιτς (που οχι τπτ αλλο φορμαριζεται για μοο 2 μηνες) ενα παραπανω γκαρντ ειναι καλυτερα.
Ας φτιαξουνε τον Βουισιτς να ειναι καλα στο Φ4 και στους τελικους (να τον βαλουν ξανα στην Α1 τοτε).
Πιο μεγαλο προβλημα θα ειναι οι ισοροπιες και οτι ο Βουισιτς δυσκολα θα δεχθει κατι τετοιο παρα οι πραγματικα αγωνιστικοι λογοι.
lakersdynasty
QUOTE(spysta @ Sep 27 2009, 18:28 ) *
Ο Χαλπεριν παιρνει 650.000 Ευρω


υπαρχουν καπου τα μπατζετ επισημα?
colonel gomelsky
QUOTE(lakersdynasty @ Sep 27 2009, 18:48 ) *
υπαρχουν καπου τα μπατζετ επισημα?


http://www.in-the-game.org/?page_id=799

Δεν είναι επίσημα, καθώς κάτι τέτοιο δεν γίνεται στην Ευρώπη. Πάντως αυτό το σάιτ μιλά για ένα μύριο. Αν δούμε και τους άλλους μισθούς, μάλλον αληθεύει.
lakersdynasty
QUOTE(colonel gomelsky @ Sep 27 2009, 19:24 ) *
http://www.in-the-game.org/?page_id=799

Δεν είναι επίσημα, καθώς κάτι τέτοιο δεν γίνεται στην Ευρώπη. Πάντως αυτό το σάιτ μιλά για ένα μύριο. Αν δούμε και τους άλλους μισθούς, μάλλον αληθεύει.


ναι εχεις δικαιο. Απλα και το μπαϊ αουτ του απο την Μακαμπι ηταν 1 εκατομυριο οποτε ισως να εγινε και καποιο μπερδεμα.


Δεν ξερω.

Venomous
Το δύσκολο θα είναι οι ισορροπίες όπως προαναφέρθηκε. Δηλαδή πως θα πεις στον Βούισιτς ξαφνικά ότι θα είσαι εκτός πρωταθλήματος? Δύσκολο να μην αντιδράσει. Αντίστοιχα και στον Χαλπερίν! Ο οποίος είναι και σε καλή ηλικία και σίγουρα θα απαιτήσει παραπάνω ή αλλιώς μεταγραφή. Και θεωρώ και εγώ δύσκολο να θάψουν τον Τεόντοσιτς.

Επίσης θα είναι και μια κίνηση που θα εμπεριέχει τεράστιο ρίσκο, αφού ακόμα κι αν δείχνει ο Μπέβερλυ τόσα θετικά στοιχεία, μην ξεχνάμε ότι είναι μικρός και δεν έχει παίξει ποτέ του σε υψηλό επίπεδο για να τον εμπιστευτούν τόσο σύντομα χωρίς δείγματα γραφής...
kotzito
QUOTE(spysta @ Sep 27 2009, 18:28 ) *
Ο Χαλπεριν παιρνει 650.000 Ευρω

Και εγω για ενα τετοιο ποσο ξερω.Κοντα στις 600 με 700 χιλιαδες.


Η γνωμη πανω σε αυτο το θεμα ειναι να μην βιαστει ο Ολυμπιακος.Καλος ο Μπεβερλι,αλλα μονο απο τις προπονησεις και τα φιλικα με τα Τρικαλα δεν μπορεις να βγαλεις ασφαλη συμπερασματα.Καλυτερα να ξεκινησουμε με τον Μπεβερλι εκτος,και αν δειξει καλα στοιχεια στην Ευρωλιγκα τοτε τον αντικαθιστας με τον Χαλπεριν ή τον Βουισιτς.Ετσι κι αλλιως για το ελληνικο πρωταθλημα υπαρχουν ηδη 3 πλειμεικερ.Συν το γεγονος οτι με το να αφησουμε καποιον εκ τον Χαλπεριν και Βουισιτς εκτος,που περσι επαιζαν 20 και 25 λεπτα,ισως να εχουμε γκρινια.Αντιθετως ο Μπεβερλι ξερει οτι σε αυτη την ομαδα δεν ηρθε για να παιζει 20-30 λεπτα και να ειναι το αστερι της ομαδας,αλλα οποτε χρειαστει να βοηθαει.
colonel gomelsky
QUOTE(kojito @ Sep 27 2009, 22:00 ) *
Η γνωμη πανω σε αυτο το θεμα ειναι να μην βιαστει ο Ολυμπιακος.Καλος ο Μπεβερλι,αλλα μονο απο τις προπονησεις και τα φιλικα με τα Τρικαλα δεν μπορεις να βγαλεις ασφαλη συμπερασματα.


Συμφωνώ φίλε κογίτο. Μπορεί να βγει και παικταράς, αλλά πρέπει να το αποδείξει στο Γιαντ Ελιάου και στη Βιτόρια (για παράδειγμα) ότι αξίζει να πάρει τη θέση του Βούισιτς. Για τον ίδιο λόγο δεν πλέκω ακόμη το εγκώμιο του Σερμαντίνι, καθώς δεν τον είδαμε σε ανταγωνιστικά ματς.
lakersdynasty
QUOTE(colonel gomelsky @ Sep 27 2009, 22:08 ) *
Συμφωνώ φίλε κογίτο. Μπορεί να βγει και παικταράς, αλλά πρέπει να το αποδείξει στο Γιαντ Ελιάου και στη Βιτόρια (για παράδειγμα) ότι αξίζει να πάρει τη θέση του Βούισιτς. Για τον ίδιο λόγο δεν πλέκω ακόμη το εγκώμιο του Σερμαντίνι, καθώς δεν τον είδαμε σε ανταγωνιστικά ματς.


Σωστα. μονο που ο Σερμα δεν παιρνει την θεση κανενος βασικου για να μπει στην 12αδα.


Παιρνει την θεση του Βεργινη η του Μπογρη. ουσιατικα δηλαδη του Βεργινη.
colonel gomelsky
QUOTE(lakersdynasty @ Sep 27 2009, 22:17 ) *
Σωστα. μονο που ο Σερμα δεν παιρνει την θεση κανενος βασικου για να μπει στην 12αδα.


Παιρνει την θεση του Βεργινη η του Μπογρη. ουσιατικα δηλαδη του Βεργινη.


Ναι έχεις δίκιο ότι ο Σέρμα δεν παίρνει τη θέση κάποιου. Τεσπα, είμαστε οφ τόπικ, καλύτερα στη σύγκριση ρόστερ.
zarko78
QUOTE(colonel gomelsky @ Sep 27 2009, 15:46 ) *
Είχε ακουστεί (εντονότατα είναι η αλήθεια) η φήμη ότι ο Τεόντοσιτς σχετίζονταν με την πρώην (πλέον) του Παπαλουκά. Γι αυτό το λόγο φέρεται να είχαν πιαστεί στα χέρια. Επίσης ακούστηκε ότι ο Γιαννάκης, ενώ και οι δύο ενεπλάκησαν, τιμώρησε μόνο τον Τεόντοσιτς, κάτι που κρίθηκε unfair. Σε κάθε περίπτωση αυτά είναι φήμες (μπορεί και κακοήθεις) και πέρα από ένα πανό στο ΟΑΚΑ που αναφέρεται στο γεγονός δεν υπάρχει κάτι άλλο εκτός από κουτσομπολιά.

Δεν ξέρω αλλά μου φαίνεται πολύ τραβιγμένο! Δηλαδή, για να μιλάμε και με μπασκετικούς όρους, ο ένας Τεό έδωσε την ασίστ και ο άλλος Τεό σκόραρε! Απο Τεο σε Τεο λοιπόν.
rankin
Από ότι φαίνεται ανοίγει σιγά σιγά η κουβέντα του Μπεβερλι, αν και είναι εντελώς παράδοξο αυτό, δεδομένου ότι μιλάμε για έναν τύπο που ακόμα δεν έχει δει κανείς μας να αγωνίζεται..

Οι δημοσιογράφοι από την άλλη, που επίσης, μάλλον δεν έχουν δει τον παίχτη να αγωνίζεται, έχουν αρχίσει να φέρνουν το θέμα του στην επιφάνεια!!!
Καταπληκτικό δεν είναι; Κανείς δεν τον έχει δει, και όλοι βιάζονται να του βρουν θέση στην ομάδα!!!
....ή προετοιμάζουν το έδαφος και ουσιαστικά θέτουν όλους τους ξένους προ των ευθυνών τους!

Αυτό που πιστεύω πως πραγματικά συμβαίνει είναι ότι ο Μπεβερλι έχει αφήσει καλές εντυπώσεις, και επί της ουσίας δείχνει τυπάκι έτοιμο να αρπάξει την ευκαιρία από τα μαλλιά!
το προπονητικό τιμ λοιπόν με τη σειρά του έχει αφήσει να διαρρεύσει ότι όλο και κάποιος μπορεί να αντικατασταθεί αν δεν αποδίδει τα αναμενόμενα

Η όλη υπόθεση αυτή τη στιγμή είναι μάλλον ένα τρικ για άσκηση πίεσης αλλά και για να είναι όλοι (και ο κόσμος) προετοιμασμένοι για κάθε ενδεχόμενο.. Ακόμα και για παίχτες που έχουν τη συμπάθεια του κόσμου!!!

Πάντως, επιμένω, ευκολότερα θα έβλεπα αντικατάσταση του Χαλπερίν, παρά του Βούισιτς!
Δεν θα είναι και πολύ σοφό να μείνει η ομάδα με μοναδικούς ψηλούς τους Μπουρούση - Σόφο και επικουρικά τους Γλυνιαδάκη-Μαυροκεφαλίδη (συν τον Κλέιζα που είναι light ψηλός) , όταν η περιφέρεια της, σφύζει απο ζωή..

Επίσης, ας μην ξεχνάμε τα καλοκαιρινά δημοσιεύματα απο το Ισραήλ, που έλεγαν ότι ο Χαλπερίν θα επιστρέψει στη Μακάμπι (δεν είναι κάτι που θέλω να συμβεί, αλλά οφείλουμε να το αναφέρουμε ως ενδεχόμενο)..

Νομίζω λοιπόν ότι στην λίστα παραμένουν οι
-Τεόντοσιτς
-Χαλπερίν
-Βουισιτς
..ο καθένας για διαφορετικούς λόγους και με διαφορετικά συν και πλην
rankin
Επίσης, κάτι άλλο που σκεφτόμουν είναι πως αν ήμασταν βέβαιοι ότι ο Σόφο δεν θα χάσει την καλή του κατάσταση, τότε έχουμε 2 καλά σεντερ, οπότε το τρίτο περισσεύει.. Αντίθετα, στην θέση 4 υπάρχει μόνο ο Κλέιζα (συν τον Μαυροκεφαλίδη).
Δε θα μπορούσε λοιπόν την θέση του Βούισιτς να πάρει ο Έρτσεγκ??? ohmy.gif

**Σε αυτή τη φάση αστειεύομαι... αλλά στην πορεία κανείς δεν ξέρει τι θα γίνει
kotzito
http://basketblog.gr/pages/ViewContent.asp...amp;w=0&m=1



Πολυ πιθανον να εχει καποια βαση το παραπανω δημοσιευμα,αλλα προσωπικα μου φαινεται λιγο απιθανο να μεινει εξω ο Βουισιτς που περσι ηταν απο τα βασικα στελεχη της ομαδας.Ισως παντως στην ΚΑΕ αν το κανουν αυτο,μαλλον θελουν να εκμεταλλευτουν την καλη κατασταση του Σοφοκλη για οσο διαρκεσει αυτη.
Razorblade Fish
Ακουγεται αρκετα(εδω μεσα) η περιπτωση να μεινει εξω ο Χαλπεριν.Για μενα θα ειναι τεραστιο λαθος κατι τετοιο,δεν γινεται να πας με ενα 2αρι,οσο καλα και να παει ο Ουειφερ.Για μενα το διλημμα ειναι Μπεβερλυ-Βουισιτς.Με σοβαρο Σχορτσανιτη ο Βουισιτς μαλλον περισσευει,ειδικα απο τη στιγμη που στα ματς με τον μεγαλο και μοναδικο σου αντιπαλο εδειξε πως δεν μπορει να βοηθησει...Αντιθετως ο Γλυνιαδακης μπορει να αποδειχτει χρησιμοτατος.Το ιδιο και ο Μπεβερλι,αφου στην βαθυτατη και ποιοτικοτατη περιφερεια του Παναθηναικου θα εχουμε τουλαχιστον να αντιπαραταξουμε και εμεις ποσοτητα αλλα και περισσοτερη ποιοτητα.Οποτε για μενα,Νικολας only for Euroleague.Μονο κακο σε αυτη την περιπτωση,οτι εξαφανιζεται,για 2η συνεχη χρονια,ο Σλουκας.
zarko78
QUOTE(Razorblade Fish @ Oct 5 2009, 01:40 ) *
Ακουγεται αρκετα(εδω μεσα) η περιπτωση να μεινει εξω ο Χαλπεριν.Για μενα θα ειναι τεραστιο λαθος κατι τετοιο,δεν γινεται να πας με ενα 2αρι,οσο καλα και να παει ο Ουειφερ.Για μενα το διλημμα ειναι Μπεβερλυ-Βουισιτς.Με σοβαρο Σχορτσανιτη ο Βουισιτς μαλλον περισσευει,ειδικα απο τη στιγμη που στα ματς με τον μεγαλο και μοναδικο σου αντιπαλο εδειξε πως δεν μπορει να βοηθησει...Αντιθετως ο Γλυνιαδακης μπορει να αποδειχτει χρησιμοτατος.Το ιδιο και ο Μπεβερλι,αφου στην βαθυτατη και ποιοτικοτατη περιφερεια του Παναθηναικου θα εχουμε τουλαχιστον να αντιπαραταξουμε και εμεις ποσοτητα αλλα και περισσοτερη ποιοτητα.Οποτε για μενα,Νικολας only for Euroleague.Μονο κακο σε αυτη την περιπτωση,οτι εξαφανιζεται,για 2η συνεχη χρονια,ο Σλουκας.


Kι εγώ συμφωνώ ότι ο Χαλπερίν είναι σημαντικό εργαλείο και θα βοηθήσει αρκετά του χρόνου. Παρά τα σκαμπανεβάσματα του πιστεύω ότι θα είναι αισθητά βελτιωμένος φέτος.
Οσον αφορά τον Βούισιτς ,καλώς ή κακώς ο Γιαννάκης στηρίζει πολλά στο επιθετικό κομμάτι της ομάδας πάνω του. Αν προσθέσουμε και το γεγονός, ότι δύσκολα ένας παίκτης της κλάσσης του Βούσιτς δύσκολα συμβιβάζεται ,με το να μείνει εκτός πρωταθλήματος ,τότε διαφαίνεται ότι δε θα χάσει τη θέση του. Πάντως ,εάν έλειγε φέτος το συμβόλαιο του ,δε νομίζω ,ότι ο Ολυμπιακός θα πολυκαιγόταν να του το ανανεώσει.
Αναφορικά με τον Μπέβερλυ ακούγονται πολλά θετικά , μεταξυ άλλων τα αθλητικα του προσόντα, η ταχύτητα του και η αμυντική του προσήλωση. Παρόλα αυτά θεωρώ οτι θα ξεκινήσει μόνο Ευρωλίγκα και ανάλογα με την πορεία και τις ανάγκες της ομάδας θα γίνουν και οι σχετικές ανακατατάξεις. Εξάλλου κατά τη διάρκεια μίας χρονιάς υπάρχουν τραυματισμοί (συνηθισμένα τα βουνά στα χιόνια), ντεφορμαρίσματα και ενίοτε αλλάγές προπονητών(δεν θέλω να προκαλέσω έριδες rolleyes.gif ) που μπορούν να προκαλέσουν μεταβολές στο ρόστερ.
Πάντως, το να έχει ένας προπονητής ,να επιλέξει ανάμεσα σε τόσους καλούς παίκτες ,είναι ευχάριστος πονοκέφαλος και δε θα πρέπει να προβληματίζει κανένα.Η επιλογή θα πρέπει να γίνει με κριτήριο την καλύτερη λειτουργία και συνοχή της ομάδας και όχι ανάλογα με τα συμβόλαια των παικτών. (ο Ομπράντοβιτς είναι θιασώτης αυτής της φιλοσοφίας και την εφαρμόζει ευλαβικά, έχοντας τα καλύτερα αποτελέσματα για την ομάδα του).
berry
χαλπεριν δαγκωτο !(αν και μ΄αρεσει σαν παικτης)

βουισιτς νομιζω χρειαζεται απο την στιγμη που δεν ξερεις πως θα σου βγει ο σοφος

αντιθετως με μπεβερλι,τεοντοσιτς,ουειφερ,παπαλουκ,
σλουκα και τσιλι οποτε χρειαζεται στο 2 , εισαι πληρης στα γκαρντ
paras7
Λύθηκε η μεγαλύτερη εξίσωση του καλοκαιριού. Αν είναι σωστό το δημοσίευμα του gavr.osgr μιλάμε για την πρώτη σωστή απόφαση Γιαννάκη για τους εξής λόγους:

1. Στην Ελλάδα ο Βούισιτς δεν είναι απαραίτητος. Με το υλικό που έχουμε μπορούμε να πάρουμε όλα τα παιχνίδια (πλην ΠΑΟ) με σβηστές μηχανές.

2. Στην Ελλάδα το πρόβλημα είναι ο ΠΑΟ. Ο Πέκοβιτς με αντίπαλο τον Βούισιτς κάνει πάρτι και γίνεται Σαμπόνις χωρίς να είναι. Κορμιά όπως ο Σόφο και ο Γλύνια μπορούν να παίξουν τον Πέκο. Ο Μαυροκεφαλίδης είναι καλός αμυντικός και μπορεί να βοηθήσει.

3. Για να κερδίσουμε την περιφέρεια του ΠΑΟ θέλουμε ποιότητα και ποσότητα. Γρήγορα γκαρντ στην άμυνα (Μπέβερλι, Χαλπερίν) και καλούς οργανωτές (Τεοντόσιτς, Παπαλουκάς)

4. Ο Μπέβερλι είναι αυτό που έλειπε από τον ολυμπιακό. Μαρκάρει παντού, σκοράρει, δεν κάνει τραβηγμένες προσπάθειες, πηδάει παίρνει ριμπάουντ, δύσκολα χάνει την μπάλα, δεν τρώει προσποιήσεις στην άμυνα, τρέχει γρήγορα, παίζει και στο 2. Είναι ο παίχτης που μπορεί να παίξει άνετα τον Σπανούλη. Ο Σπανούλης όταν δέχεται πίεση κανει λάθη (Βλέπε Ελλάδα-Τουρκία 7 λάθη). Στα ματς με Παο ο Σπανούλης πάντα βγαίνει 1ος σκόρερ. Στα ντραιβ που κάνει τωρα θα έχει αντίπαλο.

5. Ο Βούισιτς θα προσφέρει καλυτερα στην Ευρωλίγκα. Θα παίζει βασικός και θα είναι και ξεκούραστος. Δεν με ενδιαφέρει πόσα λεφτα παίρνει και αν θα χαλάσει τα αποδυτήρια. Για να πάρεις τίτλους χρειάζονται δύσκολες αποφάσεις.

6. Χαλπερίν ή Βούισιτς. Χαλπερίν γιατί ο Γουέιφερ δεν θα είναι σταθερός τώρα στην αρχή και χρειάζεται ένα μπακ απ.

7. Πολλοι θα πουν ότι ο Βούισιτς προσφέρει πολλά. Παίζει με μυαλό, δίνει ασσίστ, σκοράρει, παίζει πλάτη κλπ. Για σέντερ τον πήραμε, όχι για πλέι μέικερ. Αμυντικά είναι μαύρη τρύπα. Βαρέθηκα να τον βλέπω να πιάνει τα γόνατα του σε κάθε διακοπή. Δεν παίρνει το αμυντικό ριμπάουντ (βασικό για σέντερ). Μην τρέλαθουμε ξέρει πολύ μπάσκετ (πέρσι έκανε μερικά απίστευτα ματς όταν ήταν φορμαρισμένος), αλλά κάποιος πρέπει να μείνει εκτός.


Του χρόνου που θα φύγει ο Βούισιτς πρέπει να έρθει ένας "κανονικός" ψηλός σαν τον Τιμοφέι Μοζγκόφ. Τότε δεν θα υπάρχει αντίπαλος.
modernam
στο φιλικό με τα τρίκαλα ο βουισιτς ξεκίνησε βασικός (για να στηριχτεί ψυχολογικά)
ο γιαννάκης θα του δώσει πολύ χρόνο συμμετοχής στην ευρώπη και έτσι ο χρόνος συμμετοχής θα ισοκατανεμηθεί στους ψηλούς.
... η επιλογή του πατ για ελλάδα ήταν σωστή
panosak
ο halperin ειναι ο γκαντέμης...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.