Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Με εκανε να φοβαμαι !
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Tips n' Tricks
HITMAN.
Καλησπερα παιδια θα ηθελα καποιες συμβουλες για το προβλημα που εχω. Μεχρι πριν 2 μηνες ειμουν σε μια ομαδα οπου ο "Coach" ηταν πολυ νευρικος και φωναζε συνεχομενα , ας ειχες και δικιο. Μου δημιουργησε ενα προβλημα το οποιο με εκανε να φοβαμαι να βγω σε αντεπιθεση για μπασιμο και να κατεβασω την μπαλα . Αυτο εγινε γιατι σε εναν αγωνα με φωναζε χωρις σταματιμο για κατι λαθη που εκανα δημιουργοντας μου αυτα τα προβληματα. Τελος παντων , εφυγα και πηγα σε μια αλλη ομαδα με μακραν καλυτερο "Coach" αλλα εγω εχω το προβλημα απο τον προηγουμενο και δεν με αφηνει να βελτιωθω . Μπορειτε να με βοηθησετε ?
Akapoulkos
Μην φευγεις σε αιφνιδιασμο και μην κατεβαζεις την μπαλα. Αλλαξε θεση. Βασικα, αλλαξε αθλημα.
morfi
QUOTE(Akapoulkos @ Dec 10 2012, 05:31 ) *
Βασικα, αλλαξε αθλημα.

Σώπα ρε... rolleyes.gif
SteveNashidis
QUOTE(Akapoulkos @ Dec 10 2012, 05:31 ) *
Μην φευγεις σε αιφνιδιασμο και μην κατεβαζεις την μπαλα. Αλλαξε θεση. Βασικα, αλλαξε αθλημα.


Kαλύτερα να μην έμπαινες καν στον κόπο να σχολιάσεις !

Επί της ουσίας .Φίλε ο καλύτερος τρόπος για να αντιμετωπίσεις το φόβο σου είναι να κάνεις ακριβώς αυτό που δεν μπορείς συνέχεια ξανά και ξανά όποτε σου δίνεται η ευκαιρία είτε στην προπόνηση είτε στους αγώνες . Αν σκέφτεσαι ότι θα αποτύχεις δεν πρόκειται να ξεπεράσεις τον φόβο σου οπότε είναι προτιμότερο να πας να κάνεις μπάσιμο και ας χάσεις τη μπάλα αλλά την επόμενη φορά που θα το δοκιμάσεις θα ξέρεις τι πρέπει να κάνεις .

Επίσης κάτι που θα σου δώσει αυτοπεποίθηση είναι η συνεχής εξάσκηση στην ντρίπλα και στις ασκήσεις ball handling όπως λέγονται που θα σου δώσουν σιγουριά στο χειρισμό της μπάλας οπότε στον αιφνιδιασμό θα μπορείς να ελέγξεις καλύτερα και την μπάλα αλλά και το σώμα σου ώστε να έχεις ένα επιτυχές καλάθι .

Όσο για τον ηλίθιο προπονητή που σου έτυχε , φρόντισε να μην τον υπολογίζεις καθόλου ούτε και να τον σκέφτεσαι και να εύχεσαι να βρεθείτε αντίπαλοι ώστε να του αποδείξεις στην μούρη του τι μπορείς να κάνεις !! Στη θέση σου έχω βρεθεί και είμαι ακόμη και τώρα που παίζω και το ευχαριστιέμαι απόλυτα να τα "χώνω" εμμέσως σε νταήδες προπονητές που το παίζουν κάποιοι !

Μην πανικοβάλλεσαι !
επαθα λαστιχο
Και στην δικια μου περιπτωση ενας αλητης προπονητης με κατεστρεψε γιατι ενω ειχα ολα τα φοντα να παιξω στο ΝΒΑ αυτος τολμαγε και μου εκανε παρατηρησεις λες και ημουν κανας τυχαιος
spiderP
Εσύ είσαι ο αρχηγός, όχι ο προπονητής σου. Όταν έχεις την μπάλα είσαι θεός. Μπορείς να κάνεις τα πάντα.
Με τη σοφία που πρέπει να σε διακρίνει θα παίρνεις τη σωστή απόφαση και θα κάνεις το καλύτερο για την ομάδα.
Όταν έχεις τη μπάλα, ο προπονητής είναι χρήσιμος για να σε συμβουλέψει, αλλά όταν είναι φωνακλάς καλύτερα να τον αγνοείς. Είναι το σοφότερο που έχεις να κάνεις. Θεώρησέ τον ως έναν αντίπαλο θερμόαιμο οπαδό.
Βέβαια, για μένα που διακρινόμουν περισσότερο στα εκτός έδρας είναι εύκολο να τα λέω αυτά...
john_dinos
QUOTE (HITMAN. @ Dec 9 2012, 23:51 ) *
Καλησπερα παιδια θα ηθελα καποιες συμβουλες για το προβλημα που εχω. Μεχρι πριν 2 μηνες ειμουν σε μια ομαδα οπου ο "Coach" ηταν πολυ νευρικος και φωναζε συνεχομενα , ας ειχες και δικιο. Μου δημιουργησε ενα προβλημα το οποιο με εκανε να φοβαμαι να βγω σε αντεπιθεση για μπασιμο και να κατεβασω την μπαλα . Αυτο εγινε γιατι σε εναν αγωνα με φωναζε χωρις σταματιμο για κατι λαθη που εκανα δημιουργοντας μου αυτα τα προβληματα. Τελος παντων , εφυγα και πηγα σε μια αλλη ομαδα με μακραν καλυτερο "Coach" αλλα εγω εχω το προβλημα απο τον προηγουμενο και δεν με αφηνει να βελτιωθω . Μπορειτε να με βοηθησετε ?

Κοίτα, στην παιδική ομάδα που παίζω εγώ φωνάζω περισσότερο απ τον προπονητή αλλά ποτέ σε παιδιά μικρότερης ηλικίας γιατί είναι σίγουρο πως θα έχουν φόβο στη συνέχεια. Δεν είμαι έτσι λοιπόν ο απόλυτα κατάλληλος γιατί δεν το έχω βιώσει προσωπικά όμως σε μια άλλη ομάδα έχουν έναν προπονητή που φωνάζει στα παιδιά συνέχεια με αποτέλεσμα να φεύγουν πολλά, το χειρότερο όμως είναι πως οι γονείς ενθαρρύνουν τη συμπεριφορά αυτή του προπονητή. Μην στεναχωριέσαι λοιπόν, πολύ προπονητές φωνάζουν και "τρομοκρατούν" τους παίχτες συνήθως από δικό τους φόβο μην χάσουν τον έλεγχο και δημιουργηθεί ένα απείθαρχο σύνολο. Η καλύτερη λύση είναι αν παίξεις με την προηγούμενη σου ομάδα δώσε του να καταλάβει πόσο λάθος έκανε(ρίξτου μια σαραντάρα στο κεφάλι να μάθει laugh.gif cool.gif tongue.gif ) ελπίζω να βοήθησα. 41.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.