Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Οδηγίες σχετικά με τις αλλαγές στον Κανονισμό
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στο γραφείο του προέδρου > Νέα-ανακοινώσεις
aegeansheed
Μετά από πολύ σκέψη, συζήτηση και ανταλλαγή απόψεων και λαμβάνοντας υπόψη τη γραμμή που επιθυμεί να συνεχίσει να χαράζει το Basketforum, αποφασίστηκε από τη Διαχειριστική Ομάδα να γίνουν αλλαγές στον Κανονισμό Λειτουργίας, με την προσθήκη παραγράφου σχετικά με τα διαιτητικά σχόλια.
----> Τροποποίηση Κανονισμών <----

Δε μπορούμε να βλέπουμε τα διαιτητικά ως κάτι παραπάνω από αυτό που πιστεύουμε ότι οφείλει να είναι: το κανονιστικό μέρος ενός αγώνα μπάσκετ, σκοπός του οποίου είναι πρωτίστως η διασκέδαση και η ψυχαγωγία. Ο λόγος για τον οποίο είμαστε μέλη αυτού του Forum.
Ο περιορισμός και η λογοκρισία δεν είναι κάτι που επιθυμούμε. Θεωρουμε ότι σε μία κοινότητα ισότιμων μελών οφείλουμε ο ένας τον σεβασμό στην προσωπικότητα του άλλου, κάτι που μπορεί μόνο να επιτευχθεί με την αμοιβαία προσπάθεια όλων και την αποδοχή βασικών κανόνων που αντιπροσωπεύουν στις αξίες που πιστεύουμε.
Πιστεύουμε ότι οφείλουμε να δείχνουμε σεβασμό σε όλους τους ανθρώπινους παράγοντες που συνέρχονται για να πραγματοποιηθεί ένα ματς εξίσου: παίκτες, προπονητές, διαιτητές, το κοινό, τους παράγοντες.
Θέλουμε να συζητάμε σε φίλαθλα πλαίσια, ώριμα και υπεύθυνα. Η διαιτησία σαφώς και αποτελεί μέρος ενός αγώνα, που κάποιες φορές είναι ασήμαντος ως και μη αντιληπτός ως παρουσία. Κάποιες άλλες η κρισιμότητα ενός αγώνα, με το αυστηρό κριτήριο του επιθυμητού αποτελέσματος, μετατρέπει τη διαιτησία σε μία έννοια που θεωρείται ότι πρέπει να αντιμετωπίζει ιδιαίτερη μεταχείριση. Εμείς επιθυμούμε ίση μεταχείριση του παράγοντα διαιτησία. Βλέπουμε τις αποφάσεις των διαιτητών ως κάτι που δε μπορεί να είναι αντικείμενο υποκειμενικής κρίσης, επειδή από τη φύση του ο άνθρωπος είναι υποκειμενικός και λειτουργεί με τις δικές του αξίες. Είναι ένας εξωγενής παράγοντας τον οποίον δε μπορούμε να επηρεάσουμε, αλλά οφείλουμε να τον αποδεχθούμε για να προχωράμε μπροστά.

Καταλήξαμε σε αυτές τις αποφάσεις, όταν διαπιστώσαμε ότι η κουβέντα για τη διαιτησία δε μπορεί να είναι αντικειμενική και αποτελεί, με την ανεξέλεγκτη φύση της, πηγή πολλών προβλημάτων στο forum, μεταξύ των οποίων η δημιουργία οπαδικών εντάσεων, προσωπικών διενέξεων, συζητήσεων που δεν καταλήγουν πουθενά και γενικότερα αρνητικού κλίματος, το οποίο δεν επιθυμούμε στο περιβαλλον αυτό. Ο σκοπός για τον οποίο γίνονται αυτές οι ενέργειες, είναι πρώτα απ' όλα για να προστατευτούν τα ίδια μας τα μέλη από το να μπαίνουν σε μια διαδικασία αντιπαράθεσης που απέχει πολύ από τις αρχές του διαλόγου στις οποίες πιστεύουμε, σε μια διαδικασία συναισθηματικής εξάντλησης και σε έναν φαύλο κύκλο εχθρότητας και μισαλλοδοξίας. Το χειρότερο απ' όλα είναι ότι, μπλέκοντας σε έναν τέτοιο λαβύρινθο, τα μέλη καταλήγουν σταδιακά να τιμωρούνται και να αποκλείονται, στερώντας έτσι από τον εαυτό τους να συμμετέχει σε μια ευρεία συζήτηση, αλλά και τους συνομιλητές από αυτήν επίσης.

Όλοι μας αγαπάμε το μπάσκετ, ο καθένας με τον τρόπο του. Ας σταματήσουμε να δίνουμε σημασία στα πράγματα για τα οποία αξίζουν να ασχολούμαστε λιγότερο κι ας στρέψουμε την προσοχή μας σ΄εκείνα που το αξίζουν περισσότερο: μια ωραία φάση, ένας συναρπαστικός αγώνας, ένας παίκτης που απολαμβάνουμε να τον βλέπουμε, μια ομάδα που παίζει όμορφο μπάσκετ... bball.gif

* Το παρόν topic θα παραμείνει ανοιχτό για 20 ημέρες με δυνατότητα για απ’ ευθείας ερωτήσεις κι απαντήσεις προς τη Διαχειριστική Ομάδα για την ομαλότερη δυνατή διαδικασία μετάβασης των μελών. Μετά το εικοσαήμερο ο τροποποιημένος Κανονισμός θα αρχίσει να εφαρμόζεται άμεσα και ανεξαίρετα, με την ευχή να προάγει ακόμα περισσότερο το επίπεδο της συζήτησης στο Forum.

** Τα topics στα οποία μπορούμε να συζητάμε για τη διαιτησία, στα πλαίσια που επιτρέπουν πλέον οι νέοι κανονισμοί, είναι τα παρακάτω:
Διαιτητικό topic Α1
Υπόλοιπες κατηγορίες Α2 και Β' Εθνική
Διαιτητικό ΕΣΚΑ
Διαιτησία ΕΣΚΑΝΑ
Γυναικείο Μπάσκετ
Ευρωπαϊκό Μπάσκετ
Το topic της Διαιτησίας - ΝΒΑ

SteveNashidis
QUOTE(aegeansheed @ May 8 2018, 01:06 ) *
* [b]Το παρόν topic θα παραμείνει ανοιχτό για 20 ημέρες με δυνατότητα για απ’ ευθείας ερωτήσεις κι απαντήσεις προς τη Διαχειριστική Ομάδα για την ομαλότερη δυνατή διαδικασία μετάβασης των μελών. [/b]Μετά το εικοσαήμερο ο τροποποιημένος Κανονισμός θα αρχίσει να εφαρμόζεται άμεσα και ανεξαίρετα, με την ευχή να προάγει ακόμα περισσότερο το επίπεδο της συζήτησης στο Forum.

g[/img]


Ας γράψω εδώ γιατί στη προηγούμενη επικοινωνία μου , βγήκε ο αυτόματος τηλεφωνητής που μιλούσε για τους κανονισμούς των υπογραφών. smiley.gif

Ως το δεύτερο πιο δύσκολο διαιτητεύσιμο άθλημα (μετά το πόλο) , το μπάσκετ δε γίνεται να ξεφύγει από τη διαιτησία και την επιρροή της.
Η πρωτοβουλία του φόρουμ είναι ωραία και μοναδική στον διαδικτυακό κόσμο , μιας και υπάρχουν σάιτ που λυσσάνε να βγάζουν διαιτητικά θέματα και όλοι επηρεαζόμαστε από αυτά.

Η ερώτηση μου θα είναι μέσω παραδειγμάτων. Ποιο είναι το ύφος που επιτρέπεται; Για μένα όλα τα παρακάτω είναι μπασκετικά σχόλια που συνδέουν δύο παράγοντες που διαμορφώνουν αποτέλεσμα(αγωνιστικό-διαιτητικό). Το 2ο προειδοποιήθηκε και τα άλλα όχι.
QUOTE
οσο για το χαρντεν ολοι οι μεγαλοι παικτες παιρνουν σφυριγματα δυστυχως, ο γουειντ ακομα παιρνει και τωρα. και θυμαστε ολοι τους τελικους του 2006, ετσι ειναι το νβα δυστυχως.


QUOTE
Δε νομίζω να έχει ψυχολογικό η Utah μετά το σημερινό. Με τον Gobert παρόντα είναι καλύτερη ομάδα. Τον σημάδεψαν σήμερα οι Refs. Όχι πως δικαιολογείσαι να χάνει διαφορά 25 πόντων σε 8 λεπτά αν σου λείψει ένας παίκτης.


QUOTE
Σε ανάλογες περιπτώσεις πάντως οι διαιτητές έχουν δώσει φάουλ. Δε θυμάμαι ούτε έναν αγώνα ΝΒΑ που να μην έχει δοθεί φάουλ αυτό το πράγμα. Κι εμένα δε μ' αρέσει σαν κίνηση αλλά με παραξένεψε που δεν το σφύριξαν. Ο Μίτσελ φοβερός. Μακάρι να μείνει υγιής, το παιδί φαίνεται ότι έχει πολυυυύ μέλλον.



Καταλαβαίνω ότι η κουβέντα είναι μεγάλη και ο σκοπός είναι να μιλάμε για το μπάσκετ αλλά δύσκολα χωρίζονται σε ορισμένα παιχνίδια, ειδικότερα τα κρίσιμα.
aegeansheed
Να πούμε ότι υπάρχει σύστημα απάντησης έως σε 48ώρες μετά από ένα (σοβαρό) ποστ που ζητάει διευκρινίσεις. Οπότε μην απορείτε αν δεν απαντάται και πολύ... άμεσα, o ΜπάσκετΦόρουμΣυνεργάτηςΣου είναι δίπλα σου και ασχολείται με τη δική σου περίπτωσή.

Το νόημα βρίσκεται στην τελευταία παράγραφο που λες. Ο σκοπός είναι να γίνουμε εμείς οι ίδιοι κριτές αυτών που πάμε να γράψουμε, πριν πατήσουμε το "δημοσίευση", μπαίνοντας στη θέση του άλλου.
Zoys
QUOTE(SteveNashidis @ May 8 2018, 20:53 ) *
Η ερώτηση μου θα είναι μέσω παραδειγμάτων. Ποιο είναι το ύφος που επιτρέπεται; Για μένα όλα τα παρακάτω είναι μπασκετικά σχόλια που συνδέουν δύο παράγοντες που διαμορφώνουν αποτέλεσμα(αγωνιστικό-διαιτητικό). Το 2ο προειδοποιήθηκε και τα άλλα όχι.

Πράγματι, τα παραδείγματα μπορούν να βοηθήσουν στην κατανόηση του νέου κανονισμού. Μου αρέσει ο τρόπος που σκέφτεσαι. tongue.gif Πάμε να τα δούμε λοιπόν συγκεκριμένα:

QUOTE
οσο για το χαρντεν ολοι οι μεγαλοι παικτες παιρνουν σφυριγματα δυστυχως, ο γουειντ ακομα παιρνει και τωρα. και θυμαστε ολοι τους τελικους του 2006, ετσι ειναι το νβα δυστυχως.


Εδώ περιγράφεται μια γενική διαιτητική πρακτική που παρατηρείται στα μεγάλα πρωταθλήματα και είναι κάτι σαν αποδεκτός άγραφος κανόνας. Δεν υποδηλώνεται κάποια συγκεκριμένη αδικία. Είναι ΟΚ.

QUOTE
Δε νομίζω να έχει ψυχολογικό η Utah μετά το σημερινό. Με τον Gobert παρόντα είναι καλύτερη ομάδα. Τον σημάδεψαν σήμερα οι Refs. Όχι πως δικαιολογείσαι να χάνει διαφορά 25 πόντων σε 8 λεπτά αν σου λείψει ένας παίκτης.


Αυτή είναι μια διαφορετική περίπτωση όπου δηλώνεται υποκειμενικά και αβάσιμα ότι υπήρξε πρόθεση των διαιτητών να "στοχεύσουν" έναν παίκτη με τα σφυρίγματα τους. Αυτό αντιτίθεται σαφώς στον κανονισμό. Η παρατήρηση σχετικά με το συγκεκριμένο παράδειγμα θα μπορούσε να εκφραστεί με ένα σχόλιο του τύπου "είναι παράξενο πώς φορτώθηκε με τόσα φάουλ" το οποίο δεν ξεπερνά τα όρια του κανονισμού.

QUOTE
Σε ανάλογες περιπτώσεις πάντως οι διαιτητές έχουν δώσει φάουλ. Δε θυμάμαι ούτε έναν αγώνα ΝΒΑ που να μην έχει δοθεί φάουλ αυτό το πράγμα. Κι εμένα δε μ' αρέσει σαν κίνηση αλλά με παραξένεψε που δεν το σφύριξαν. Ο Μίτσελ φοβερός. Μακάρι να μείνει υγιής, το παιδί φαίνεται ότι έχει πολυυυύ μέλλον.


Εδώ περιγράφεται μια γενική παρατήρηση σχετικά με τις διαιτητικές αποφάσεις με αφορμή κάποιο συγκεκριμένο σφύριγμα. Δεν υπονοεί κάποια μεροληψία από πλευράς των διαιτητών, αλλά μόνο απορία σχετικά με ένα σφύριγμα που "δίνεται σε ανάλογες περιπτώσεις". Όπως και το πρώτο, είναι στα επιτρεπτά πλαίσια.

Ελπίζω να σε κάλυψα.

Προς όλα τα μέλη: Μην διστάσετε να κάνετε οποιαδήποτε ερώτηση σχετικά με τον νέο κανονισμό.
SteveNashidis
QUOTE(Zoys @ May 10 2018, 00:06 ) *
Πράγματι, τα παραδείγματα μπορούν να βοηθήσουν στην κατανόηση του νέου κανονισμού. Μου αρέσει ο τρόπος που σκέφτεσαι. tongue.gif Πάμε να τα δούμε λοιπόν συγκεκριμένα:


Σε ευχαριστώ για την απάντηση. Να είσαι καλά.
Areianara_S3
δεν βγάζει νόημα αυτό που λέτε... να σχολιάζεις ενα αποτέλεσμα αλλά όχι την διαιτησία ;;

Δηλαδή πιστεύω εγω πχ ότι χάσαμε από τον παοκ με εναν πόντο γιατί δεν είδε βήματα στην τελευταία φαση.. απαγορεύεται να το γράψω;
pan24
QUOTE(Areianara_S3 @ May 11 2018, 04:03 ) *
δεν βγάζει νόημα αυτό που λέτε... να σχολιάζεις ενα αποτέλεσμα αλλά όχι την διαιτησία ;;

Δηλαδή πιστεύω εγω πχ ότι χάσαμε από τον παοκ με εναν πόντο γιατί δεν είδε βήματα στην τελευταία φαση.. απαγορεύεται να το γράψω;

Εξαρταται τι θα γραψεις και πως θα το γραψεις.

Απαγορευεται να γραψεις ενα ποστ που το μονο που θα λεει ειναι οτι ο διαιτητης καθορισε το παιχνιδι επειδη δεν ειδε τα βηματα η ακομα χειροτερα ενα ποστ που θα αναλυει γιατι επρεπε να δωσει βηματα στην τελευταια φαση
T.W.Is.M.
Και σε αυτο το σημειο ερχεται ο προβοκατορας να τα κανει ολα μπαχαλο! Αν δηλαδη δουμε ενα παιχνιδι που η διαιτησια ειναι επιπεδου Γιουγκοσλαβια-Λιθουανια του Ευρωμπασκετ 1995, τι επιτρεπεται να γραψουμε και τι οχι;
Μπορουμε να χρησιμοποιησουμε αυτο το ματς, καθως και το Σερβια&Μαυροβουνιο-Αργεντινη ως μετρα συγκρισης; smiley.gif
ashton
Νομίζω πάμε σε περίεργες ατραπούς.
Ας μπεί φίλτρο στο forum να σβήνει τις λέξεις διαιτητης, διαιτησια, κορακια, σφυριγμα κλπ
aegeansheed
QUOTE(Areianara_S3 @ May 11 2018, 04:03 ) *
δεν βγάζει νόημα αυτό που λέτε... να σχολιάζεις ενα αποτέλεσμα αλλά όχι την διαιτησία ;;

Δηλαδή πιστεύω εγω πχ ότι χάσαμε από τον παοκ με εναν πόντο γιατί δεν είδε βήματα στην τελευταία φαση.. απαγορεύεται να το γράψω;

QUOTE(ashton @ May 17 2018, 00:56 ) *
Νομίζω πάμε σε περίεργες ατραπούς.
Ας μπεί φίλτρο στο forum να σβήνει τις λέξεις διαιτητης, διαιτησια, κορακια, σφυριγμα κλπ

Δεν θα πίστευα ποτέ αν μου το έλεγε κάποιος πριν ότι οι νέοι κανονισμοί θα έκαναν έναν οπαδό του Άρη και τον Ashton να συμφωνήσουν σε κάτι, ενδεχομένως και να συμφιλιωθούν; Θα δείξει... peace.gif
Νομίζω ότι υπάρχει πιο εύκολος τρόπος να ελέγξουμε τί θα γράφουμε και με ποιόν τρόπο χωρίς να έχουμε απαγορευμένες λέξεις, αρκεί να κατανοήσουμε τους νέους κανονισμούς.

QUOTE(T.W.Is.M. @ May 11 2018, 22:24 ) *
Και σε αυτο το σημειο ερχεται ο προβοκατορας να τα κανει ολα μπαχαλο! Αν δηλαδη δουμε ενα παιχνιδι που η διαιτησια ειναι επιπεδου Γιουγκοσλαβια-Λιθουανια του Ευρωμπασκετ 1995, τι επιτρεπεται να γραψουμε και τι οχι;
Μπορουμε να χρησιμοποιησουμε αυτο το ματς, καθως και το Σερβια&Μαυροβουνιο-Αργεντινη ως μετρα συγκρισης; smiley.gif

Τρολ. Peace και σε σένα τέκνον.
Coach Periklis
ταπεινή άποψη είναι ότι το μόνο που θα πετύχουμε είναι να παίζουμε με τις λέξεις . Και γίνεται ξεκάθαρο με την μινι συζήτηση StevaNashidis & Zoys

δλδ είναι αποδεκτό το "είναι παράξενο πώς φορτώθηκε με τόσα φάουλ" και όχι το "τον σημάδεψαν οι ρεφς"

Οκ παιδιά, έχετε το μαχαίρι και το καρπούζι . Σεβαστό

εγώ διαφωνώ κάθετα και το θεωρώ οριακά κρύψιμο κάτω απ το χαλάκι( και άλλα απλά μπορώ να ζήσω και χωρίς να σχολιάζω )

άρα το σφάξιμο Χιμκι από ΤΣΣΚΑ θα έπρεπε να σχολιαστεί ως "σε όλα τα παιχνίδια που εγώ έχω δει , αθλητής που δεν πατάει την γραμμή δε γίνεται να θεωρηθεί παράβαση" . Σωστά ;;

Αν δεν σας φαίνεται λίγο υποκριτικό και αστείο αυτό , οκ , θα το σεβαστώ όπως τους υπόλοιπους κανονισμούς

Edit : Τέλος , ο τρόπος που συντάχθηκε ο κανονισμός είναι χειρότερος και από Νόμο επί Σύριζα . Τι σημαίνει " με τρόπο που ερμηνεύεται ότι υποδηλώνουν εύνοια ή αδικία " ;;; Ποιός ορίζει την ερμηνεία ;; έχουμε όλοι ίδια στανταρ ;;

Εκλιπαρώ να μην κάνετε το φορουμ να μοιάζει συζήτηση δικηγόρων με προσεκτική χρήση λέξεων που σημαίνουν τα ίδια αλλά ακούγονται καλύτερα
aegeansheed
Το παρόν υπάρχει για να δίνονται διευκρινίσεις, όχι για να κάνουμε παράπονα ή να δηλώνουμε την αντίθεσή μας στους κανονισμούς. Οι διαμαρτυρίες δε μπορούν να λύσουν ένα υπαρκτό πρόβλημα του Forum που έχει παρουσιαστεί στο εισαγωγικό post. Δεν προσφέρουν κάποια λύση πάνω σε αυτό που απασχολεί τη διαχειριστική ομάδα για πολύ καιρό.
Χρειάζεται θάρρος και συνολική προσπάθεια από όλους για να πετύχουμε αυτό που θεωρήθηκε ότι είναι το καλύτερο. Ελπίζουμε ότι θα έχουμε μαζί όλα τα μέλη. Θάρρος γιατί πρέπει να βάλουμε τον εαυτό μας στη διαδικασία να κάνουμε ενδεχομένως κάτι που είτε δε μας αρέσει, είτε δεν έχουμε συνηθίσει να κάνουμε ως τώρα. Προσπάθεια γιατί αν δεν δούμε τα θετικά οφέλη μέσα από αυτή τη συντονισμένη ενέργεια, πίσω από την οποία -πιστέψτε μας- έχουν αναλωθεί ώρες ωρών συζήτησης κατά καιρούς, είναι σαν να μην πιστεύουμε τη συμμετοχή μας στο Forum με τους κανόνες που έχουν σχεδιαστεί για το καλύτερο δυνατό.
Δεν ξέρω πώς αλλιώς να το πω, αλλά πρέπει να προσπαθήσουμε.
ashton
Δηλαδή αν σήμερα ανακαλύψουν οι διαιτητές τρια φάουλ στο πεντάλεπτο στον Davies ή τον Datome πχ, δεν μπορούμε να μιλήσουμε γι'αυτό ούτε να κάνουμε αναφορά κανενός είδους.. Κάπου (παρα)μπάζει νομίζω
shtarkws
Σήμερα οι διαιτητές μπορεί να μπουν στο γήπεδο σε εντεταλμένη υπηρεσία και να σφάξουν την μία ομάδα.

Εμείς όμως επιλέγουμε να μην ασχοληθούμε με αυτό, γιατί όσο κοσμια και να ξεκινήσει μια τέτοια συζήτηση εντέλει θα υποβαθμίσει τον διάλογο και θα πυροδοτήσει διαμάχες. Υπάρχουν και άλλα μέσα όπου μπορεί ο καθείς είτε ατομικά είτε ομαδικά να συζητήσει ή να αναλύσει τις απόψεις του για την διαιτησία. Εδώ επιλέγουμε να επικεντρωθούμε στα αγωνιστικά.

Όπως έχει πει και ο admin, δεν ζητούμε να συμφωνήσετε, ζητούμε να το σεβαστείτε. Το παρών τόπικ δεν είναι χώρος συζήτησης για την ορθότητα της απόφασης, αλλά εργαλείο κατανόησης του κανονισμού
pan24
QUOTE (ashton @ May 18 2018, 16:23 ) *
Δηλαδή αν σήμερα ανακαλύψουν οι διαιτητές τρια φάουλ στο πεντάλεπτο στον Davies ή τον Datome πχ, δεν μπορούμε να μιλήσουμε γι'αυτό ούτε να κάνουμε αναφορά κανενός είδους.. Κάπου (παρα)μπάζει νομίζω

Νομίζω σου απάντησε ο shtarkws.
Το μπάσκετ είναι πολυ ωραίο παιχνίδι για να αναλωνόμαστε σε συζητήσεις και αντιπαραθέσεις που τελικά δεν οδηγούν πουθενά.

Ωστόσο σε περίπτωση που κάποιος κρίνει ότι πρέπει να συζητήσει κάτι διαιτητικό μπορεί να το κάνει στα κατάλληλα topics οπως φαίνονται στο πρώτο post του παρόντος topic πάντα σύμφωνα με τους κανονισμούς χωρίς να το κάνει με τρόπο που οδηγεί σε αντιπαράθεση.

Πολλά πράγματα είναι υποκειμενικά στον διαιτητικό τομέα.
Για παράδειγμα σε μια επαφή μεταξυ δύο παικτών ούτε εμείς ούτε ο διαιτητής έχουμε δυναμόμετρο για να κρίνουμε αν θα έπρεπε να δοθεί φάουλ.
Όσο και να αναλωθούμε στην συζήτηση της συγκεκριμένης φάσης δεν θα βγεί κάποιο συμπέρασμα. Αντίθετα είναι πολυ πιθανό να προκληθεί ένταση μεταξύ των συμμετεχόντων στην συζήτηση.

Δεν θέλουμε να κάνουμε τους δικτάτορες ούτε την βρίσκουμε δίνοντας φάουλ.
Θέλουμε η διαιτησία να αντιμετωπίζεται σαν αυτό που είναι:Ενας εξωγενής παράγοντας τον οποίο δεν μπορούμε να επηρεάσουμε και είναι κρίμα να αναλωνόμαστε σε αυτόν.
Τα topics των αγώνων είναι για να συζητάμε για τα παιχνίδια και τους αληθινούς πρωταγωνιστές.

Αυτό είναι το πνεύμα του κανονισμού.

Σας παρακαλούμε να το σεβαστείτε.
ashton
dur lex, sed lex
ελπίζω να το τηρείτε ΠΑΝΤΟΥ και οχι επιλεκτικά.

(φανταζομαι πως θα πρέπει να ξηλωθούν ότι αναφορές υπάρχουν εκτος διαιτητοτοπικ πχ για το Φ4 του Βερολινου το 1989 στη διακοπή του αγώνα, γιατί κι αυτό θέμα διαιτησίας ήταν)
aegeansheed
QUOTE(ashton @ May 18 2018, 16:55 ) *
dur lex, sed lex
ελπίζω να το τηρείτε ΠΑΝΤΟΥ και οχι επιλεκτικά.

Ναι

QUOTE(ashton @ May 18 2018, 16:55 ) *
(φανταζομαι πως θα πρέπει να ξηλωθούν ότι αναφορές υπάρχουν εκτος διαιτητοτοπικ πχ για το Φ4 του Βερολινου το 1989 στη διακοπή του αγώνα, γιατί κι αυτό θέμα διαιτησίας ήταν)

Οχι
ashton
Αυτοαναίρεση και απόδειξη του α λα καρτ ..
T.W.Is.M.
QUOTE(aegeansheed @ May 18 2018, 01:09 ) *
Τρολ. Peace και σε σένα τέκνον.


Οχι και τρολ!
Gimmick poster λεγεται. Στο αγαπημενο μου WWE υπαρχουν faces(καλοι) και heels(κακοι), αλλα υπαρχουν και tweeners(αυτοι που κινουνται αναμεσα στον καλο και τον κακο-α λα καρτ καλοι/κακοι). Αυτο το τελευταιο ειμαι εγω! smiley.gif
SteveNashidis
QUOTE(shtarkws @ May 18 2018, 16:31 ) *
Όπως έχει πει και ο admin, δεν ζητούμε να συμφωνήσετε, ζητούμε να το σεβαστείτε. Το παρών τόπικ δεν είναι χώρος συζήτησης για την ορθότητα της απόφασης, αλλά εργαλείο κατανόησης του κανονισμού


Εντάξει μην τα ισοπεδώνουμε όλα. Μέσα από τη συζήτηση για την απόφαση αυτή θα κατανοηθεί καλύτερα και ο κανονισμός. Δε βρίσκω κάτι κακό σε αυτά που λένε τα παιδιά.


Χθες στο ΝΒΑ για να καταλάβουμε ότι εκεί οι άνθρωποι έχουν ξεφύγει στον κολλημένο ευρωπαικό τρόπο σκέψης σχετικά με την διαιτησία, κάλεσαν στη μετάδοση του αγώνα τον Στιβ Τζάβι ( παλιό διαιτητή) και είχαν για ένα δεκάλεπτο, κατά τη διάρκεια του αγώνα, ανάλυση για του τι είναι αντιαθλητικό φάουλ, πως ερμηνεύεται ο κανονισμός από παίκτες, διαιτητες, προπονητές και παράγοντες, τελείως ακομπλεξάριστα , με επιχείρηματα . Νόμιζω προς τα εκεί θέλει να κατευθυνθεί η ομάδα του φόρουμ και συμφωνώ 100% σε αυτό. Διαφωνώ ως προς την προσπάθεια διαχωρισμού αυτών των δύο παραγόντων , γιατί είναι αντικειμενικά αδύνατο.
ashton
οπότε αυτό αν το έγραφε κανείς στο αντιστοιχο τοπικ των τελικών των περιφερειων στο ΝΒΑ θα έτρωγε φάουλ γιατι δεν το έβαλε στο τοπικ της διαιτησίας. Λογικό .. (not κατά την ταπεινή μου άποψη)
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.