Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Ουκρανία
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Εθνικές ομάδες > Older Tournaments > Mundobasket 2014
sacarame


Η μεγάλη έκπληξη του περσινού Ευρωμπάσκετ ήταν η ομάδα της Ουκρανίας. Σε έναν όμιλο που τους έδινε το παράθυρο, οι Ουκρανοί βγήκαν δεύτεροι μεταφέροντας νίκη στην επόμενη φάση και εκεί πραγματοποίησαν την έκπληξη κερδίζοντας την πρώτη του ομίλου Σερβία. Έτσι εξασφάλισαν τη συμμετοχή στην 8άδα, και παρά το γεγονός ότι ηττήθηκαν από τους Κροάτες, με τη νίκη τους επί των Ιταλών πήραν αυτόματα το εισιτήριο για το φετινό Mundobasket.Φέτος, όλοι θα είναι περισσότερο υποψιασμένοι, οπότε θα πρέπει να ανέβασουν ακόμα περισσότερο την απόδοσή τους αν θέλουν να πραγματοποιήσουν ανάλογη πορεία.

ΚΟΡΥΦΑΙΕΣ ΣΤΙΓΜΕΣ

Πρωτάρα και η Ουκρανία στη διοργάνωση καθώς δεν είχε ευτυχήσει να πετύχει πρόκριση στο παρελθόν.

ΤΟ ΡΟΣΤΕΡ

Maksym Pustozvonov #4

Height 2,00
Date of Birth 16.04.1987
Position Small Forward
Club (2013-14) Azovmash
Stats (Ukraine)
Mpg 29.2
Ppg 9.6
Rpg 2.8
Apg 1.2
Spg 1.1
Bpg 0.1


Εugene “Pooh” Jeter #5

Height 1,80
Date of Birth 02.12.1983
Position Point Guard
Club (2013-14) Shandong FB China
Stats (China)
Mpg 37.9
Ppg 26.0
Rpg 4.8
Apg 4.4
Spg 2,2
Bpg 0,0

Olexandr Mishula #6

Height 1,91
Date of Birth 18.04.1992
Position Shooting Guard
Club (2013-14) Dnipro
Stats (Ukraine)
Mpg 26.8
Ppg 9.1
Rpg 2.3
Apg 5.0
Spg 1.6
Bpg 0.1

Sviatoslav Mykhailiuk #7

Height 1,97
Date of Birth 20.05.1997
Position Shooting Guard
Club (2013-14) SK Cherkasy Monkeys
Stats (Ukraine)
Mpg 19.6
Ppg 5.8
Rpg 2.0
Apg 1.6
Spg 1.0
Bpg 0.0

Sergiy Gladyr #8

Height 1,99
Date of Birth 17.10.1988
Position Shooting Guard / Small Forward
Club (2013-14) JSF Nanterre
Stats (France)
Mpg 25.2
Ppg 9.8
Rpg 3.4
Apg 2.4
Spg 1.2
Bpg 0.4


Oleksandr Lypovyy #9

Height 2,00
Date of Birth 09.10.1991
Position Point Guard/Small Forward
Club (2013-14) BC Donetsk
Stats (Ukraine)
Mpg 18.9
Ppg 9.3
Rpg 2.3
Apg 2.0
Spg 1.4
Bpg 0.2

Κyryl Natyazhko #10

Height 2,07
Date of Birth 30.11.1990
Position Power Forward / Center
Club (2013-14) Azovmash
Stats (Ukraine)
Mpg 20.9
Ppg 11.0
Rpg 6.1
Apg 0.8
Spg 0.4
Bpg 0.3

Dmytro Zabirchenko #11

Height 1,89
Date of Birth 15.06.1984
Position Point Guard
Club (2013-14) Azovmash
Stats (Ukraine)
Mpg 28.1
Ppg 5.4
Rpg 2.4
Apg 2.8
Spg 1.2
Bpg 0,1

Μaxym Korniyenko #12

Height 2,05
Date of Birth 24.10.1991
Position Power Forward
Club (2012-13) BC Donetsk
Stats (Ukraine)
Mpg 24.0
Ppg 11.3
Rpg 6.7
Apg 1.2
Spg 1.0
Bpg 1.2

Ιhor Zaytsev #13

Height 2,10
Date of Birth 11.05.1989
Position Center
Club (2013-14) Azovmash
Stats (Ukraine)
Mpg 20.3
Ppg 10.0
Rpg 5.2
Apg 0.7
Spg 0.5
Bpg 0.8

Αrtem Pustovyi #14

Height 2,18
Date of Birth 25.06.1992
Position Center
Club (2013-14) Khimik Opz
Stats (Ukraine)
Mpg 13.4
Ppg 6.4
Rpg 3.8
Apg 0.4
Spg 0.2
Bpg 1

Viacheslav Kravtsov #15

Height 2,11
Date of Birth 25.08.1987
Position Center
Club (2013-14) Phoenix Suns
Stats (NBA)
Mpg 3.2
Ppg 1.1
Rpg 0.9
Apg 0.1
Spg 0.1
Bpg 0.3


Coach: Mike Fratello

Date of Birth 24.02.1947
Nationality : American

Πιθανή 5-αδα & Depth Chart

PG Jeter - Zabirchenko
SG Gladyr - Mishula - Mykhailiuk
SF Pustozvonov –Lypovyy
PF Korniyenko – Natyazhko
C Kravtsov - Zaytsev - Pustovyi

Face Control
Πλεονεκτήματα:
Η ομοιογένεια είναι το βασικό στοιχείο αυτής της ομάδας. Οι 11 από τους 12 διεθνείς ήταν πέρσι στην αποστολή για το Ευρωμπάσκετ, οπότε είναι ομάδα που έχει καλή χημεία. Κατά τα άλλα, οι Ουκρανοί είναι ομάδα που αρέσκεται στο σετ παιχνίδι και σε ματς λίγων επιθέσεων. Καθοδηγούμενοι από την τρέλα του Jeter και από τα βράδια του Gladyr, θα παρουσιάσουν για ακόμα μία χρονιά μαχητικό σύνολο.
Υπάρχουν ψηλά κορμιά που τους δίνουν τη δυνατότητα στην άμυνα να ελέγξουν τα rebound, ενώ ο Fratello είναι ένας εξαιρετικός προπονητής στην άκρη του πάγκου.

Μειονεκτήματα:
Είναι μια ομάδα με συγκεκριμένο ταβάνι, ιδίως επιθετικά. Αν βρεθούν αντίπαλοι που θα μπορέσουν να επιβάλλουν γρήγορο ρυθμό και να πάνε σε παιχνίδι με υψηλό σκορ και πολλές επιθέσεις, οι Ουκρανοί δεν έχουν το ταλέντο συνολικά να ανταπεξέλθουν.

Τα Αστέρια
Eugene Pooh Jeter


Sergi Gladyr


Ο Στόχος
Για μία ακόμα κλήρωση οι Ουκρανοί στάθηκαν σχετικά τυχεροί. Εξαιρώντας τις Η.Π.Α., όλες οι υπόλοιπες ομάδες του ομίλου είναι ίδιου ή παρόμοιου επιπέδου. Οπότε αυτό τους δίνει την ευκαιρία να πιστέψουν στο όνειρο της πρόκρισης από τον όμιλο για δεύτερη συνεχή διοργάνωση.


Το Ερώτημα

Κρατάω το ερώτημα του SG3ptshooter από το περσινό ιμπί…Pustovyi ή Pustozvonov;
ssoulliss
Λέγεται ότι οι Ουκρανοί έχουν στις τάξεις τους το μεγαλύτερο ταλέντο του Ευρωπαικού μπάσκετ. Τον Μιχάλιουκ. Δεν τον έχω δει να αγωνίζεται αλλά μου έχει κάνει εντύπωση πως ένας 17χρόνος μπήκε στην ομάδα.

Εμπιστέυομαστε...Φρατέλλο!!! smiley.gif
SteveNashidis
Θα μας λείψει πολύ ο Αλέξανδρος ο Λεν από αυτήν την ομάδα. cool.gif
GK_23
Δεν θεωρώ τυχαία την πρόκριση της Ουκρανίας στο Παγκόσμιο, ο Φρατέλο αφενός έχει μάθει στους παίκτες του να χρησιμοποιούν πολύ καλά τα φυσικά τους προσόντα, ειδικά στην άμυνα, και αφετέρου έχει κάνει μια πολύ πετυχημένη επιλογή νατουραλιζέ. Ο Τζέτερ δίνει ακριβώς στην Ουκρανία αυτά που της λείπουν, σκορ και δημιουργία.

Ούτε εγώ έχω δει τον Μιχάλιουκ που λέει ο σούλης αλλά γίνεται μεγάλος ντόρος για την πάρτη του...
Zoys
QUOTE(ssoulliss @ Aug 28 2014, 21:07 ) *
Λέγεται ότι οι Ουκρανοί έχουν στις τάξεις τους το μεγαλύτερο ταλέντο του Ευρωπαικού μπάσκετ. Τον Μιχάλιουκ. Δεν τον έχω δει να αγωνίζεται αλλά μου έχει κάνει εντύπωση πως ένας 17χρόνος μπήκε στην ομάδα.

QUOTE(GK_23 @ Aug 29 2014, 05:34 ) *
Ούτε εγώ έχω δει τον Μιχάλιουκ που λέει ο σούλης αλλά γίνεται μεγάλος ντόρος για την πάρτη του...

Είδα μερικά highlights του Mykhailiuk από το περυσινό Eurobasket U16 και πράγματι έχει κάνει εντυπωσιακά πράγματα. Έχει ευχέρεια στον χειρισμό της μπάλας, τρομερή ικανότητα στο σουτ ενώ φαίνεται και γρήγορος κυρίως πνευματικά (άλλαζε έγκαιρα κατεύθυνση, πραγματοποίησε έξυπνα κλεψίματα), με διαφορά που έβγαζε μάτι σε σχέση με τους συνομήλικους του βέβαια.
ssoulliss
QUOTE (Zoys @ Aug 29 2014, 11:11 ) *
Είδα μερικά highlights του Mykhailiuk από το περυσινό Eurobasket U16 και πράγματι έχει κάνει εντυπωσιακά πράγματα. Έχει ευχέρεια στον χειρισμό της μπάλας, τρομερή ικανότητα στο σουτ ενώ φαίνεται και γρήγορος κυρίως πνευματικά (άλλαζε έγκαιρα κατεύθυνση, πραγματοποίησε έξυπνα κλεψίματα), με διαφορά που έβγαζε μάτι σε σχέση με τους συνομήλικους του βέβαια.


Κάποιος που τον είδε μου είπε ότι είναι ό,τι πιο κοντινό έχει βγει τελευταία στο στυλ του Μανού....

Μην αρχίσετε να βαράτε ugly1.gif μεταφέρω το ρεπορτάζ.... smiley.gif

Και να τι δήλωνε ο Φρατέλλο στην προετοιμασία αλλά και το σχόλιο του προπονητή του στο Κάνσας να ακολουθεί.

“(Fratello) said: ‘I really doubt he can make the team, because he’ll be going against men, but let him hang out over here and he’ll get some good training,’” Self said. “And I guess they trained him well enough that he made the team.”


ssoulliss
Τους είχα για δεύτερους στον όμιλο. Η απογόητευση ήταν το ματς με την Φινλανδία. Έβαλαν 76 πόντους και κατάφεραν να χάσουν.

Ομάδα μπετόν στην άμυνα χωρίς γκανρτ όμως - χτύπησε ο Γκλαντύρ κιόλας . Θα περιμένουμε να δούμε στο επερχόμενο Ευρωμπάσκετ την εικόνα τους, αν θα μείνει ο Φρατέλλο αλλά και την εξέλιξη του Μιχάλιουκ.
Zoys
Νομίζω ότι δεν ήταν παρά ένα μέτριο ρόστερ αφού μετά τον Jeter και δευτερευόντως τον Gladyr δεν μπορώ να πω ότι είχαν να επιδείξουν κάτι τρομερό. Παρ' όλα αυτά συνιστά και για μένα μια μικρή έκπληξη ο αποκλεισμός τους σε έναν όμιλο που και λόγω της έλλειψης μεγαθηρίων μετά τις ΗΠΑ, αλλά και λόγω της αλεπούς Fratello στον πάγκο τους, τους θεωρούσα ικανούς να πάρουν τουλάχιστον την πρόκριση.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.