Help - Search - Members - Calendar
Full Version: ΝΙΚΗ ΑΜΑΡΟΥΣΙΟΥ
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Υπόλοιπα Ανδρικά Πρωταθλήματα > Ε.Σ.Κ.Α.
pamebasket
Η ΝΙΚΗ δημοσίευσε τις μεταγραφές της και την ομάδα για το 16-17. Εφυγαν παίχτες αξίας (Κοντογιάννης, Παβλίσεβιτς, Κυπριτζόγλου, Μούγιος κά) και πήρε μικρούς κυρίως και απειρους με εξαίρεση τον 39χρονο Σκούταρη και τον Αγγελή. Δύσκολα τα βλέπω τα πράγματα στο Μαρούσι, μεγάλα προβλήματα συον ορίζοντα. Εάν δεν ήταν στον όμιλο με τα νησιά θα θεωρούσα σίγουρη την πτώση.
68.gif
POLIS KALLITHEAS
QUOTE(pamebasket @ Aug 1 2016, 10:48 ) *
Η ΝΙΚΗ δημοσίευσε τις μεταγραφές της και την ομάδα για το 16-17. Εφυγαν παίχτες αξίας (Κοντογιάννης, Παβλίσεβιτς, Κυπριτζόγλου, Μούγιος κά) και πήρε μικρούς κυρίως και απειρους με εξαίρεση τον 39χρονο Σκούταρη και τον Αγγελή. Δύσκολα τα βλέπω τα πράγματα στο Μαρούσι, μεγάλα προβλήματα συον ορίζοντα. Εάν δεν ήταν στον όμιλο με τα νησιά θα θεωρούσα σίγουρη την πτώση.
68.gif

Mία από τα ίδια κ εμείς φίλε μου.Δυστηχώς δυσκολέψανε τα πράγματα πολύ στην εποχή μας.Πρέπει να αναγνωρίσεις κ στις δύο ομάδες ότι τόσα χρόνια έκαναν αξιοπρεπέστατη πορεία στις εθνικές κατηγορίες ανεβαίνοντας μία β´εθνική κ με πρωταγωνιστικό ρόλο στην Γ´ .Οπότε αν ήρθε κ η ώρα να πέσουμε κ αυτό με αξιοπρέπεια θα γίνει
pamebasket
QUOTE (POLIS KALLITHEAS @ Aug 7 2016, 11:21 ) *
Mία από τα ίδια κ εμείς φίλε μου.Δυστηχώς δυσκολέψανε τα πράγματα πολύ στην εποχή μας.Πρέπει να αναγνωρίσεις κ στις δύο ομάδες ότι τόσα χρόνια έκαναν αξιοπρεπέστατη πορεία στις εθνικές κατηγορίες ανεβαίνοντας μία β´εθνική κ με πρωταγωνιστικό ρόλο στην Γ´ .Οπότε αν ήρθε κ η ώρα να πέσουμε κ αυτό με αξιοπρέπεια θα γίνει


Δύσκολοι καιροί για <μικρές ομάδες>. Απαιτείται στιβαρή διοίκηση, σταθερή χρηματοδότηση και έξωθεν καλή μαρτυρία. Πράγματι και οι δύο ομάδες έκαναν μια καλή και αξιοπρεπή πορεία, με την ΝΙΚΗ να παίζει και Β Εθνική. Όταν όμως χαθούν έστω και ένα από τα παραπάνω τρία στοιχεία, η πορεία προς τα κάτω θεωρείται σίγουρη. Η αξιοπρέπεια είναι αναγκαία για να σταματήσει η πτώση. Τότε και μόνον τότε θα μπορέσουν οι ομάδες να ξανασηκώσουν κεφάλι.
gratipa1929
Πάντα συμπαθούσα τη Νίκη Αμαρουσίου, καθώς την θεωρώ μια από τις πιο αξιόπιστες ομάδες του χώρου.

Μου κίνησαν την περιέργεια αυτά που γράψατε και έριξα μια ματιά στο ρόστερ σας.

Αναρωτιέμαι αν θα μείνετε με αυτό το ρόστερ των 11 παικτών ή αν θα προστεθούν και άλλοι? Για παράδειγμα δεν βλέπω κανέναν παίκτη στη θέση του σέντερ. Νομίζω ότι αυτή είναι η μεγάλη τρύπα αυτή τη στιγμή.

Λογικά φέτος θα αποκτήσουν θέση στη βασική πεντάδα οι Γιάννης και Ανδρέας Τσέκενης, καλύπτοντας τα γκαρντ, ενώ ο Σκούταρης θα είναι το πρώτο βιολί στην επίθεση.

@POLIS KALLITHEAS επειδή είμαι άρρωστος με το άθλημα μπορείς να μας γράψεις την βασική σας πεντάδα φέτος? Είδα πολλές μεταγραφές στην ομάδα σας αλλά αρκετούς από τους παίκτες δεν τους γνώριζα.
POLIS KALLITHEAS
[quote name='gratipa1929' date='Aug 11 2016, 12:33 ' post='789463']
Πάντα συμπαθούσα τη Νίκη Αμαρουσίου, καθώς την θεωρώ μια από τις πιο αξιόπιστες ομάδες του χώρου.

Μου κίνησαν την περιέργεια αυτά που γράψατε και έριξα μια ματιά στο ρόστερ σας.

Αναρωτιέμαι αν θα μείνετε με αυτό το ρόστερ των 11 παικτών ή αν θα προστεθούν και άλλοι? Για παράδειγμα δεν βλέπω κανέναν παίκτη στη θέση του σέντερ. Νομίζω ότι αυτή είναι η μεγάλη τρύπα αυτή τη στιγμή.

Λογικά φέτος θα αποκτήσουν θέση στη βασική πεντάδα οι Γιάννης και Ανδρέας Τσέκενης, καλύπτοντας τα γκαρντ, ενώ ο Σκούταρης θα είναι το πρώτο βιολί στην επίθεση.

@POLIS KALLITHEAS επειδή είμαι άρρωστος με το άθλημα μπορείς να μας γράψεις την βασική σας πεντάδα φέτος? Είδα πολλές μεταγραφές στην ομάδα σας αλλά αρκετούς από τους παίκτες δεν τους γνώριζα.
Επειδή ακόμα παίζω φίλε μου δεν μπορώ να βγάζω πεντάδες .Απλά οι μπαρουτοκαπνισμένοι της ομάδας είναι ο Λυγγερίδης στο 5, Μπογδανίδης στο 4, Παρίσος στο 2. Άσσοι της ομάδας είναι ο 19χρονος Κακαργιάς με ενεργό ρόλο από πέρισυ στον Πόλις ,ο Ευστρατίου δανεικός από Ευρυάλη ,18 χρονών , και ο Άλντο Μποκαράι. Ταλαντούχοι 2-3 είναι ο 18χρονος Τζελέκος ,ο 27χρονος Αρκουμάνης και άλλα παιδιά.Στο 4-5 έρχεται έρχεται ακόμα να βοηθήσει ο πολύ ταλαντούχος 24χρονος Λάμπος που έπαιζε κ παλιά στην ομάδα δύο χρόνια και οι Καρανδρέας ,Καβελάρης Αναστασόπουλος
gratipa1929
Ευχαριστώ πολύ φίλε μου. Εύχομαι τα καλύτερα για την ομάδα σας σε μια δύσκολη χρονιά. cool.gif
pamebasket
QUOTE (gratipa1929 @ Aug 11 2016, 13:33 ) *
Πάντα συμπαθούσα τη Νίκη Αμαρουσίου, καθώς την θεωρώ μια από τις πιο αξιόπιστες ομάδες του χώρου.

Μου κίνησαν την περιέργεια αυτά που γράψατε και έριξα μια ματιά στο ρόστερ σας.

Αναρωτιέμαι αν θα μείνετε με αυτό το ρόστερ των 11 παικτών ή αν θα προστεθούν και άλλοι? Για παράδειγμα δεν βλέπω κανέναν παίκτη στη θέση του σέντερ. Νομίζω ότι αυτή είναι η μεγάλη τρύπα αυτή τη στιγμή.

Λογικά φέτος θα αποκτήσουν θέση στη βασική πεντάδα οι Γιάννης και Ανδρέας Τσέκενης, καλύπτοντας τα γκαρντ, ενώ ο Σκούταρης θα είναι το πρώτο βιολί στην επίθεση.

@POLIS KALLITHEAS επειδή είμαι άρρωστος με το άθλημα μπορείς να μας γράψεις την βασική σας πεντάδα φέτος? Είδα πολλές μεταγραφές στην ομάδα σας αλλά αρκετούς από τους παίκτες δεν τους γνώριζα.


Άγνωστο ακόμα τι θα γίνει στην συνέχεια. Το site της ομάδας δεν βγάζει ανακοινώσεις, όπως άλλες εποχές, αλλά και άλλον έφηβο πήραμε από τον Κόροιβο και δεν ξέρω που θα τελειώσει αυτό. Από ότι φαίνεται δεν υπάρχουν λεφτά (γιατί εάν υπήρχαν, τα γνωστά προβλήματα θα έμπαιναν στην άκρη) , οπότε η ομάδα θα παλέψει όσο μπορεί, με αυτούς που έχει, αλλά δεν βάζουμε και στοίχημα για παραμονή. Δεν πειράζει ΠΑΛΙ ΜΕ ΧΡΟΝΙΑ ΜΕ ΚΑΙΡΟΥΣ ....................
o kakos
QUOTE (pamebasket @ Aug 17 2016, 12:35 ) *
Άγνωστο ακόμα τι θα γίνει στην συνέχεια. Το site της ομάδας δεν βγάζει ανακοινώσεις, όπως άλλες εποχές, αλλά και άλλον έφηβο πήραμε από τον Κόροιβο και δεν ξέρω που θα τελειώσει αυτό. Από ότι φαίνεται δεν υπάρχουν λεφτά (γιατί εάν υπήρχαν, τα γνωστά προβλήματα θα έμπαιναν στην άκρη) , οπότε η ομάδα θα παλέψει όσο μπορεί, με αυτούς που έχει, αλλά δεν βάζουμε και στοίχημα για παραμονή. Δεν πειράζει ΠΑΛΙ ΜΕ ΧΡΟΝΙΑ ΜΕ ΚΑΙΡΟΥΣ ....................

το κακο είναι ότι δεν πληρωσε φετος και αυτό εμενα με χαλασε, αν δεν ειχαν διαθεσιμο μπατζετ ας μην πηγαιναν β εθνικη
pamebasket
QUOTE (o kakos @ Aug 17 2016, 15:42 ) *
το κακο είναι ότι δεν πληρωσε φετος και αυτό εμενα με χαλασε, αν δεν ειχαν διαθεσιμο μπατζετ ας μην πηγαιναν β εθνικη

Ολες οι ομάδες ελπίζουν ότι τα χρήματα θα φθάσουν στο τέλος. Όλες κάνουν μπατζετ παραπάνω από όσο μπορούν και ελπίζουν. Για να το λες, οτι δεν πλήρωσε, κάτι θα ξέρεις. Εφόσον είναι έτσι η ομάδα καλώς έπεσε, δεν έγινε και καμιά καταστροφή, και ίσως να πέσει και άλλο, αυτό θα είναι καταστροφή, γιατί από τοπικό σε Γ Εθνική πάλι είναι πολύ δύσκολα. Ας ελπίσουμε ότι οι διοικούντες έχουν γνώση των αυτονόητων και κάτι θα κάνουν τελικά.
WONDERER
φιλε μου...

Μερικες διευκρινησεις...

''Ολες οι ομάδες ελπίζουν ότι τα χρήματα θα φθάσουν στο τέλος. = Απατεονας ειναι αυτος που υποσχεται κατι το οποιο δεν μπορει να πραγματοποιησει

Όλες κάνουν μπατζετ παραπάνω από όσο μπορούν και ελπίζουν. = Μαλλον δεν εχεις ασχοληθει ποτε με διοικητικο κομματι για να ξερεις ....

Για να το λες, οτι δεν πλήρωσε, κάτι θα ξέρεις.= Ρωτωντας εμαθα πως δεν ειναι μονο της περασμενης Σεζον....

Εφόσον είναι έτσι η ομάδα καλώς έπεσε, δεν έγινε και καμιά καταστροφή,= Προφανως για τους διοικουντες που γλιτωσαν τα λεφτα τους αλλα για τους παιχτες που αγωνιστηκαν χωρις ανταποκριση δεν ειναι ακριβως ετσι πιστευω...

''και ίσως να πέσει και άλλο, αυτό θα είναι καταστροφή,''= Ισως ειναι καλυτερα να ανεβει και καποια ομαδα που θα ανταποκριθει πιο σωστη στις υποχρεωσεις της γιατι ολα αυτα αμαυρωνουν το χωρο.

γιατί από τοπικό σε Γ Εθνική πάλι είναι πολύ δύσκολα. = αν σου βγει ρετσινια σιγουρα....

Ας ελπίσουμε ότι οι διοικούντες έχουν γνώση των αυτονόητων και κάτι θα κάνουν τελικά= Η θα ψαξουν για τα επομενα θυματα..


Εντελως φιλικα

Με εκτιμηση...
pamebasket
QUOTE (WONDERER @ Aug 26 2016, 12:49 ) *
φιλε μου...

Μερικες διευκρινησεις...

''Ολες οι ομάδες ελπίζουν ότι τα χρήματα θα φθάσουν στο τέλος. = Απατεονας ειναι αυτος που υποσχεται κατι το οποιο δεν μπορει να πραγματοποιησει

Όλες κάνουν μπατζετ παραπάνω από όσο μπορούν και ελπίζουν. = Μαλλον δεν εχεις ασχοληθει ποτε με διοικητικο κομματι για να ξερεις ....

Για να το λες, οτι δεν πλήρωσε, κάτι θα ξέρεις.= Ρωτωντας εμαθα πως δεν ειναι μονο της περασμενης Σεζον....

Εφόσον είναι έτσι η ομάδα καλώς έπεσε, δεν έγινε και καμιά καταστροφή,= Προφανως για τους διοικουντες που γλιτωσαν τα λεφτα τους αλλα για τους παιχτες που αγωνιστηκαν χωρις ανταποκριση δεν ειναι ακριβως ετσι πιστευω...

''και ίσως να πέσει και άλλο, αυτό θα είναι καταστροφή,''= Ισως ειναι καλυτερα να ανεβει και καποια ομαδα που θα ανταποκριθει πιο σωστη στις υποχρεωσεις της γιατι ολα αυτα αμαυρωνουν το χωρο.

γιατί από τοπικό σε Γ Εθνική πάλι είναι πολύ δύσκολα. = αν σου βγει ρετσινια σιγουρα....

Ας ελπίσουμε ότι οι διοικούντες έχουν γνώση των αυτονόητων και κάτι θα κάνουν τελικά= Η θα ψαξουν για τα επομενα θυματα..


Εντελως φιλικα

Με εκτιμηση...


Φίλε μου,

Αυτός που υπόσχεται κάτι και δεν το πραγματοποιεί δεν λέγεται απατεώνας αλλά πολιτικός. Και οι διοικήσεις των ομάδων κάνουν πάνω από όλα πολιτική. Δηλαδή βάζουν προτεραιότητες και μοιράζουν το λίγο χρήμα που διαθέτουν όπως νομίζουν.
Το λάθος είναι ότι η μοιρασιά γίνεται πάντα σε βάρος των παικτών και ίσως και των προπονητών.
Θα συμφωνήσω όμως γενικά μαζί σου, όσο αφορά τους παίκτες αφού όλες οι διοικήσεις στηρίζονται στην επιθυμία και λαχτάρα των παικτών να παίξουν, οι οποίοι σε τελική φάση ξέρουν ότι θα χάσουν κάποια χρήματα στο τέλος.
Ομάδες σαν την ΝΙΚΗ δεν θα έπρεπε να υπάρχουν σε αυτές τις κατηγορίες, αφού ούτε κόσμο έχουν, ούτε την δύναμη να ανταγωνισθούν μεγάλους συλλόγους. Ισως είναι καλύτερα να πέσει στο πρωτάθλημα ΕΣΚΑ, όπου οι διοικούντες θα μπορούν ανα ανταπεξέλθουν οικονομικά. Εάν πάλι δεν μπορούν να εισφέρουν τίποτα καλά θα κάνουν να παραδώσουν τα κλειδιά του συλλόγου σε άλλους που μπορούν




WONDERER
QUOTE (pamebasket @ Aug 31 2016, 15:03 ) *
Φίλε μου,

Αυτός που υπόσχεται κάτι και δεν το πραγματοποιεί δεν λέγεται απατεώνας αλλά πολιτικός( Γιατι δεν ειναι απατεωνες οι πολιτικοι?????). Και οι διοικήσεις των ομάδων κάνουν πάνω από όλα πολιτική(Αρα οσοι κανουν πολιτικη ειναι απατεωνες..). Δηλαδή βάζουν προτεραιότητες και μοιράζουν το λίγο χρήμα που διαθέτουν όπως νομίζουν(για την ακριβεια νομιζουν πως διαθετουν).
Το λάθος είναι ότι η μοιρασιά γίνεται πάντα σε βάρος των παικτών και ίσως και των προπονητών.(συμφωνω)
Θα συμφωνήσω όμως γενικά μαζί σου, όσο αφορά τους παίκτες αφού όλες οι διοικήσεις στηρίζονται στην επιθυμία και λαχτάρα των παικτών να παίξουν, οι οποίοι σε τελική φάση ξέρουν(δεν ξερουν γιατι αν ξερουν δεν πανε... κανενας παιχτης δεν εχει βιτσια) ότι θα χάσουν κάποια χρήματα στο τέλος.
Ομάδες σαν την ΝΙΚΗ δεν θα έπρεπε να υπάρχουν σε αυτές τις κατηγορίες, αφού ούτε κόσμο έχουν, ούτε την δύναμη να ανταγωνισθούν μεγάλους συλλόγους(καλα πλεον μεγαλοι συλλογοι αν εννοεις οικονομικα ειναι μονο σε Α1). Ισως είναι καλύτερα να πέσει στο πρωτάθλημα ΕΣΚΑ, όπου οι διοικούντες θα μπορούν ανα ανταπεξέλθουν οικονομικά.(αν θελουν να ανταπεξερχονται οικονομικα...) Εάν πάλι δεν μπορούν να εισφέρουν τίποτα καλά θα κάνουν να παραδώσουν τα κλειδιά του συλλόγου σε άλλους που μπορούν (εδω παιζουν και αλλα λογικα...)

pamebasket
Τελικά όμως νομίζω ότι ο χρόνος όλα τα ξεκαθαρίζει. Η ομάδα σε δύο φιλικά (αν και νωρίς) έδειξε ότι μια δύσκολη χρονιά έρχεται.
Οι παίκτες είναι τρεις κατηγορίες. Δυό-τρείς καλοί και έμπειροι παίκτες, κάποιοι που δεν θα έπρεπε να παίζουν ούτε Β ΕΣΚΑ, και κάποιοι πιτσιρικάδες. Ας όψεται το μπάτζετ και η κακές φήμες. Η ομάδα ούτε ομοιογένεια έχει (λογικό ακόμη) αλλά ούτε ομάδα είναι, αφού θεωρώ ότι είναι αδύνατον να συνεννοηθούν παίκτες τόσο διαφορετικοί.
Αν δεν κάνει κάτι το ΔΣ, θα έχουμε κακά ξεμπερδέματα
gratipa1929
Μου κάνει τεράστια εντύπωση ότι χρωστά η Νίκη Αμαρουσίου σε παίκτες. Όλα τα χρόνια είχα μείνει με την εντύπωση ότι είναι από τις πιο συνεπής ομάδες στις εθνικές κατηγορίες. Τι ακριβώς άλλαξε πέρυσι?
pamebasket
QUOTE (gratipa1929 @ Sep 16 2016, 14:58 ) *
Μου κάνει τεράστια εντύπωση ότι χρωστά η Νίκη Αμαρουσίου σε παίκτες. Όλα τα χρόνια είχα μείνει με την εντύπωση ότι είναι από τις πιο συνεπής ομάδες στις εθνικές κατηγορίες. Τι ακριβώς άλλαξε πέρυσι?


Πολλά άλλαξαν από πέρυσι αφού μόνον τρεις παίκτες έμειναν. Οι παίκτες (μάλλον δυσαρεστημένοι, αλλιώς δεν εξηγείται) έφυγαν και έριξαν μαύρη πέτρα πίσω τους. Οι νεοαποκτηθέντες όμως μαζί με τους τρεις παλιούς, έδειξαν στον Απόλλωνα (για το κύπελλο) ότι η ΝΙΚΗ ακόμη υπάρχει. Τελικά ο Πρόεδρος και το Συμβούλιο φαίνεται ότι βρήκαν άκρη. Οι καλές μέρες έρχονται.
pamebasket
QUOTE (pamebasket @ Oct 4 2016, 17:49 ) *
Πολλά άλλαξαν από πέρυσι αφού μόνον τρεις παίκτες έμειναν. Οι παίκτες (μάλλον δυσαρεστημένοι, αλλιώς δεν εξηγείται) έφυγαν και έριξαν μαύρη πέτρα πίσω τους. Οι νεοαποκτηθέντες όμως μαζί με τους τρεις παλιούς, έδειξαν στον Απόλλωνα (για το κύπελλο) ότι η ΝΙΚΗ ακόμη υπάρχει. Τελικά ο Πρόεδρος και το Συμβούλιο φαίνεται ότι βρήκαν άκρη. Οι καλές μέρες έρχονται.




Δεν νομίζω οτι μπορεί κανείς να πει πράγματα με βεβαιότητα στο μπάσκετ. Οι ανατροπές είναι συνηθισμένες. Ετσι στην αρχή νομίζαμε ότι θα πέσουμε, μετά ήρθαν νίκες και ελπιδοφόρα μηνύματα, τώρα ξανά στεναχώριες. Είναι πολύ νωρίς ακόμη για κλάματα ή για γέλια. Πάντως από κουβέντες ανθρώπων της διοίκησης, φαίνεται ότι είναι έτοιμοι να κάνουν τις αλλαγές στα πρόσωπα που χρειάζεται η ομάδα για να πάει μπροστά. Εμπιστευόμαστε την Διοίκηση, έχει άλλωστε αποδείξει ότι στα δύσκολα τα καταφέρνει.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.