Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Σαν σήμερα....το 1999!!!
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Α1 Basket League > Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ
Anxel
Πριν από 6 χρόνια ο Παναθηναικός μετά από μια πολύ μεγάλη νίκη μέσα στο ΣΕΦ με 53-62 πανηγύρισε το δεύτερο συνεχόμενο πρωτάθλημα...Ήτανε ένα πρωτάθλημα που μας έκανε όλους υπερήφανους κάθως κερδίσαμε τον αιώνιο αντίπαλο μέσα στην έδρα του...Ποιός δεν θυμάται εκείνο το απίστευτο buzzer-beater του Ντίνο Ράτζα από το κέντρο του γηπέδου στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου...

Ποιός δεν θυμάται εκείνο το τρίποντο ενός παίκτη(Οικονόμου)που αποτελείωσε τον Ολυμπιακό...Ο ίδιος παίκτης τραγουδούσε το γνωστό:Ποτέ ξανά πρωτάθλημα στον Πειραιά(κάτι που έχει συμβεί!!!) αλλά λίγα χρόνια αργότερα αποφάσισε να πάει στη συγκεκριμένη ομάδα...

Όπως και να έχει εκπληκτικές στιγμές που μόνο μια ομάδα μπορεί να προσφέρει...Και αυτή είναι φυσικά ο ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ...



Ντέγιαν Μποντιρόγκα,Νίκος Οικονόμου,Ντίνο Ράτζα,Μίκαελ Κοχ,Νάντο Τζεντίλε 41.gif
Anxel
Aπό paobc.gr:

Είναι αναμφισβήτητα η κατάκτηση αυτού του πρωταθλήματος για την οποία οι φίλοι του Παναθηναϊκού νοιώθουν περισσότερο υπερήφανοι από κάθε άλλη εγχώριου τίτλου. Το πρωτάθλημα αυτό κατακτήθηκε στην έδρα "του αιωνίου αντιπάλου" Ολυμπιακού ύστερα από την επικράτηση στον 5ο αγώνα της σειράς των τελικών με 62-53. Στην κανονική περίοδο του πρωταθλήματος με απολογισμό 21 νίκες - 5 ήττες και σύνολο πόντων 1973-1751 ο Παναθηναικός ισοβάθμισε στην πρώτη θέση με τον Ολυμπιακό αλλά λόγω χειρότερης διαφοράς πόντων στους μεταξύ τους αγώνες κατετάγη δεύτερος.

Στα πλέϊ όφς ο Παναθηναϊκός αντιμετώπισε τους : Περιστέρι (78-68, 76-62), ΠΑΟΚ (74-64, 89-75) και Ολυμπιακό (τελικοί : 68-71, 72-56, 47-64, 66-56, 62-53).

Την ομάδα αποτελούσαν οι :Kώστας Παταβούκας,Φραγκίσκος Αλβέρτης,Νίκος Μπουντούρης,Νίκος Οικονόμου,Γιώργος Καλαϊτζής,Κώστας Μάγλος,Νάντο Τζεντίλε,Μίκαελ Κόχ,Σάσα Χούπμαν,Ντίνο Ράτζα,Αντώνης Φώτσης,Ντέγιαν Μποντιρόγκα,Πάτρικ Μπέρκ, Ανδρέας Γλυνιαδάκης.
Προπονητής : Λευτέρης Σούμποτιτς
harris
Αρνουμαι να τι σχολιασω γιατι ειναι προφανης ο λογος που το εγραψες...μην ανησυχεις ομως...ΘΑ ΑΝΤΑΠΟΔΩΣΩ ..
LEFTERIS733
Αυτο ηταν πρωταθλημα!!! 77.gif

In the middle............................................ biggrin.gif

Εγω ετοιμαζομουν να παραδωσουμε τα σκηπτρα μετα το πρωταθλημα που ειχαμε παρει μετα απο 14 χρονια...Πολυ λιγοι παναθηναικοι το περιμεναν...Οι ολυμπιακοι ουτε που το ειχαν φανταστει...Εκτος απο μια συμμαθητρια μου ολυμπιακο που ελεγε οτι θα χασουν...(μεντιουμ ηταν; blink.gif )

Και το βραδυ στηνομαι στο ραδιο (α ρε καταραμενο σουπερσπορτ...) και περιμενω το μοιραιο...Αν και πηγαιναμε καλα εχω σταματησει σε καποια φαση να ακουω (μαλλον με ειχε παρει ο υπνος... shot.gif ) και μπαινει στο δωματιο ο αδερφος μου που ειχε παρει χαμπαρι μαζι με τον πατερα μου οτι το σταρ εδειχνε τα τελευταια 1-2 λεπτα...Και κερδιζαμε...Χαμος εγινε...Οταν τελειωσε ο αγωνας σηκωσα ολη τη γειτονια στο ποδι με τα δυναμιτακια που εριξα,τσακωθηκα και με 1-2 μα.........Και τα υπολοιπα ειναι ιστορια...

Μαγικη βραδια...

Την αλλη μερα στο σχολειο ειχα μια λαμψη λες και ειχα φωτοστεφανο πανω απο το κεφαλι μου.Τοση πολυ ηταν η χαρα μου!!!

Ανεπαναληπτη συγκινηση απο αυτο τον αγωνα... 41.gif 77.gif
qspock
Εγω εκεινο που θυμαμαι απο τον τελευταιο συγκλονιστικο τελικο ειναι οτι ενω προηγουνταν ο ολυμπιακος τιποτα δεν εδειχνε οτι μπορουσε να χασει, ο Ντινο Ρατζα και με κατι συνεχομενα καλαθια υπο πιεση εκει που κανενας απο τον ΠΑΟ δε σκοραρε (ουτε ο Μποντι) περασε μπροστα τον Παναθηναικο. Στην μνημη των περισσοτερων εμεινε λανθασμενα (ας οψωνται οι δημοσιογραφοι) εκεινο το τριποντο του Οικονομου που ομως μπηκε αφου το ματς ειχε κριθει μετα τις φοβερες προσπαθειες του Ντινο.

Με λιγα λογια, το πρωταθλημα αλλαξε χερια εξαιτιας ενος παιχτη, αλλα ουδεις εδωσε την πρεπουσα σημασια. Εκτος ισως απο τον ητημενο που εκελεισε αργοτερα τον Ρατζα... laugh.gif
dizzy_fingers
Σωστά!

Αλλά δεδομένου ότι σε αυτή τη χώρα προτιμούμε να εξυμνούμε τα παιδιά μας, αλλά και γιατί (πιο σημαντικό) ο Οικονόμου είχε χάσει εκείνο το καταραμένο τρίποντο στο υπερθεαματικό ανεπανάληπτο τελικό 45-44...οπότε έδωσαν περισσότερη σημασία στην "εξιλέωση και εκδίκηση" του έλληνα φόργουορντ.
qspock
QUOTE (dizzy_fingers @ Jun 25 2005, 06:02 PM)
Σωστά!

Αλλά δεδομένου ότι σε αυτή τη χώρα προτιμούμε να εξυμνούμε τα παιδιά μας

Συμφωνοι, οταν ομως το αξιζουν. Δε λεω οτι δε το αξιζε ο Νικ (κι ας τον εβριζαν οι συμπαικτες του Ρατζα και φετος Watson που δεν επαιζε αμυνα) απλα ειμαι αντιθετος με την νοοτροπια να εξυμνουμε λιγοτερο σημαντικα πραγματα απο αυτα που πρεπει. Γι αυτο παμε και πισω σε πολλα σαν χωρα...
kolossos
To triponto tou oikonomou ine afto pou emeine stin mnimi twn perisoterwn giati itan ekeino pou ousiastika skotwse ton gavro. Mexri ekini ti stigmi o olybiakos itan akoma mesa sto paixnidi
BASKETIKOS7
ΤΟ match το εκρινε το τυχερο καλαθι του gentile αλλα anyway

παντος 73 -38 και 49 - 69 δεν προκοιτε να γινουν ποτε απο τον παο αφου δεν τακνε και φετος 19.gif

wav.gif
LEFTERIS733
Το καλαθι του τζεντιλε δεν ηταν τυχερο.Αλλο πραγμα η τυχη και αλλο η ικανοτητα και η μαγκια στις κρισιμες ωρες. wink.gif

Οσο για τις διαφορες ποτε μη λες ποτε...

Καλη η 35αρα αλλα το πρωταθλημα μεσα στο... που ειπε και ο ντινος σας ετσουξε πολυ...Παρα πολυ... 19.gif
harris
Λιγοτερο απο οσο ετσουξε εσας (σαν πρωταθλητες ευρωπης wink.gif ) το 73-38

Λιγοτερο απο το 49-69 biggrin.gif

Λιγοτερο απο την μη πραγματοποιηση φιεστας το 2002, οταν ερχομενοι απο την Μπολονια ο Ρισασε σαν νικησε μονος του laugh.gif

Και φυσικα λιγοτερο απο το φαιναλ φορ του Τελ Αβιβ wink.gif
dizzy_fingers
Τσουγμένοι είστε όλοι σας βραδυάτικα... icon_drunk.gif
LEFTERIS733
QUOTE (harris @ Jun 25 2005, 10:44 PM)
Και φυσικα λιγοτερο απο το φαιναλ φορ του Τελ Αβιβ wink.gif

Καλα αυτο ετσουξε περισσοτερο απ'ολα...Οχι εμας... 19.gif

Γεια σου ρε κορνηλιε... 19.gif tongue.gif
Anxel
Basketike7 το 86-55 πόσο διαφορά είναι;Όχι τίποτα άλλο αλλά σε λίγο μπορεί να ξεχάσουμε να κάνουμε αφαίρεση...

Για όλα τα ........ που μπαίνουν και γράφουν μ****** μια ερωτησούλα μόνο φτάνει νομίζω...Πόσα χρόνια έχετε να πάρετε πρωτάθλημα ρε;Μην λέμε και οτι θέλουμε...

edit by: dizzy_fingers
dizzy_fingers
Παίζω με την ιδέα να κάνω καλοκαιριάτικα αυτό που είχα υποσχεθεί στον εαυτό μου να ΜΗΝ κάνω τώρα στις διακοπές που υποτίθεται πως τα πράγματα έχουν ηρεμίσει 65.gif...

Άγγελε, θα με βοηθήσεις να αποφασίσω στο δίλημμά μου....?
harris
Ζητώ την τιμωρια του Αγγελου γιατι ειναι ο μοναδικος εδω μεσα που βριζει και δεν τον ενδιαφερει η γνωμη του αλλου....

Ολοι οι υπολοιποι εχουμε κρατησει ενα επιπεδο και τουλαχιστον σεβομαστε και δεν βριζουμε....

Το να λεει ο Αγγελος για "ολα τα @%$^%" ειναι ανεπιτρεπτο και πρεπει κατι να γινει, καθως φαινεται πλεον πως δεν τον ενδιαφερει ο διαλογος, αλλα η προκληση και μονο....

ΖΗΤΑΩ ΛΟΙΠΟΝ ΤΗΝ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑΤΙΚΗ ΤΙΜΩΡΙΑ ΤΟΥ ΩΣΤΕ ΝΑ ΜΗΝ ΞΕΦΥΓΕΙ Η ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ... angry_red.gif
Anxel
Και ξέρεις άμα τιμωρηθώ πολύ που θα με πειράξει...Δεν θα μπορώ να κοιμηθώ το βράδυ...

Εσύ δηλαδή που γράφεις άσχετα πράγματα σε ένα topic για τον τίτλο του 1999 δεν προκαλείς ε;
dizzy_fingers
Χάρη, με πμ άλλη φορά wink.gif.

Άγγελε, έφαγα μακαρόνια με κιμά για βραδυνό και μου έχουν κάτσει βαριά τα άτιμα...είπα ένα άσχετο πράγμα, προκαλώ?


QUOTE
Και ξέρεις άμα τιμωρηθώ πολύ που θα με πειράξει...Δεν θα μπορώ να κοιμηθώ το βράδυ...



Ε βέβαια, σιγά μην σε πειράξει που θα τιμωρηθείς σε ένα αντιπαναθηναίκό φόρουμ στο οποίο υποτίθεται πως θα έγραφες για τελευταία φορά πριν από 4 μέρες...από τότε, για θύμισέ μου, πόσα ποστ έχεις κάνει? 10-15?
Warrior
Eπειδη τα χω τσουξει και γω...εχει παραγινει το πραγμα,αντε γαμω την τρελα μου!
Αυτο το πραμα δεν μπορει να συνεχιζεται επ'απειρον.
Μπορει να γινει κατανοητο απο ολους???

QUOTE
Για όλα τα ........ που μπαίνουν και γράφουν μ****** μια ερωτησούλα μόνο φτάνει νομίζω...Πόσα χρόνια έχετε να πάρετε πρωτάθλημα ρε;Μην λέμε και οτι θέλουμε...


Εχεις γινει απιστευτα εμπαθης Αγγελε..
Και αυτο μιας και το παραπανω το εγραψες επιτηδες...και δεν γινεται να μην το
εγραψες επιτηδες για να προκαλεσεις την τυχη σου,μετα απο οσα εχουν προηγηθει.
Την χαρη ομως δεν σου την εκανε ο dizzy οπως διαπιστωσες...

Εχουμε δειξει ανοχη(οσο δεν παιρνει),εχουμε προσπαθησει με καθε τροπο να σε
πεισουμε για αυτονοητα πραγματα,εχουμε αποδειξει οτι δεν κραταμε τιποτα απο οσα
εχουν γινει στο παρελθον και(ακομα και τωρα) περιμενουμε να παψεις να κυνηγας
φαντασματα...
Δεν θα υπαρξει καμια προκαταληψη απεναντι σου,να σαι σιγουρος γι'αυτο...,αν αλλαξεις
λιγο την συμπεριφορα σου και κινηθεις στα πλαισια που κινουνται ολα τα υπολοιπα
μελη του φορουμ.Και αν υπαρξει απο οποιονδηποτε,θα προστατευτεις...

Σκεψου καποια πραγματα καλα,σκεψου αν θελεις να εισαι μελος της παρεας μας...
Σκεψου μηπως υπαρχει η πιθανοτητα να εισαι καπου λαθος και εσυ ομως!Προσπαθησε
ΚΑΙ ΕΣΥ να αφηνεις και καμια "κουβεντα να πεσει κατω",οπως κανουμε ολοι μας...

Αν δεν μπορεις και ΔΕΝ ΘΕΛΕΙΣ,τα εχουμε ξαναπει...

Μπορουμε να καταλαβουμε την φαση στην οποια βρισκεσαι και λογω της ηλικιας σου,
ισως εχουμε περασει πολλοι εδω μεσα απο αυτη...ομως την "μαγκια" σε λαθος χωρο
και σε λαθος ατομα την "πουλας" αν δεν το εχεις καταλαβει ακομα.

Προσπαθησε να διαβασεις ολα τα οσα εγραψα παραπανω χωρις προκαταληψη και
σου ξαναλεω,σκεψου μηπως εισαι καπου λαθος και εσυ..
Εγω προσωπικα δεν θα μπορεσω να ξαναμπω σε αυτην την διαδικασια στο μελλον..
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.