Help - Search - Members - Calendar
Full Version: ΠΑΙΚΤΕΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΞΕΧΩΡΙΣΕΙ ΣΤΟ ΕUROBASKET.
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Εθνικές ομάδες
man10
Ειπα να αρχισω αυτο το τοπικ γιατι απο τους αγωνες που εχω παρακολουθησει μεχρι στιγμης αλλα και γενικα απο τα αποτελεσματα των υπολοιπων αγωνων,πολλοι παικτες μου εκαναν ενα κλικ!Βεβαια πολλους απο αυτους δεν τους ηξερα καν πριν,καποιους αλλους τους ηξερα αλλα δεν τους ειχα δει να παιζουν,καποιους απλα ειχα καιρο να τους δω...
Λοιπον εχουμε και λεμε..
(Δεν θα αναφερθω σε ονοματα τυπου Νοβιτσκι,Γκασολ.Παρκετ και λοιπα) smile.gif


Απο την Ισπανια,εννοειται πως ο Φερναντεζ αφηνει πολυ καλες εντυπωσεις.Μαλλον θα φτασει καποια στιγμη να ειναι ο καλυτερος Ευρωπαικος περιφερειακος...
Πριν το Ευρωμπασκετ μου αρεσε πολυ και ο Σερτζιο Ροντριγκεζ,ενα up tempo play maker,με θαυμασια ικανοτητα στην πασα,χωρις να υστερει παντως και στον εκτελεστικο τομεα.Μεχρι τωρα δεν εχει καταφερει τπτ το ιδιαιτερο,αλλα δεν παιζει και πολυ,αφου τον περισσοτερο χρονο παιζουν (και δικαια) Καλντερον και Καμπεθας.Παιζει στους Μπλειζερς.


Απο την Λιθουανια,πανω κατω αυτα περιμενα.Ο Καουκενας δικαιολογει την φημη του καλου σκορερ(ας πει καποιος στον Χατζηγεωργιου οτι το παλικαρι εχει ταλεντο στο σκοραρισμα,και οτι δεν ειναι η τελευταια επιλογη στην επιθεση της Λιθουανιας).



Απο Ρωσια,με εχει εντυπωσιασει ο Κριαπα...Αλλα στους Μπουλς λιγο δυσκολο να βρει χρονο αφου στις θεσεις που μπορει να παιξει,οι Σικαγο εχουν ηδη Νοτσιονι,Ντενγκ,Σελοφοσα και Τομας.


Απο την Γαλλια ο Κιρκσει εχει αφησει καλες εντυπωσεις,ωραιος παικτης...Ειχα ακουσει το ονομα του μονο,δεν τον ειχα δει ποτε να παιζει,πραγματικα με εντυπωσιασε.

Στην Σλοβενια,ο ψηλος των Ραπτορς,ο Σλοκαρ δειχνει πολυ καλα στοιχεια.
Επισης ο νεαρος play maker,o Ντραγκιτς ειναι πολυ καλος.Εχει εκμεταλευτει τις απουσιες που εχει η Σλοβενια στις θεσεις των guard(Σανι,Ουντριχ,Τσαπιν) και δικαιολογει την εμπιστοσυνη του Πιπαν.


Απο την Κροατια κανενας δεν μου εκανε καποιο κλικ,μονο ισως αυτος ο πιτσιρικας ο Μπανιτς.Πραγματικα καλος παικτης,εχει ολο το μελλον μπροστα του.Εννοειται πως κατι παρομοιο ισχυει και για Τομας,Ουκιτς,Μαρκοτα αλλα αυτοι ηταν ηδη γνωστοι.


Απο Σερβια,ο Τεοντοσιτς σιγουρα εχει αφησει καλες εντυπωσεις...Αν ισχυουν αυτα που ακουγονται περι ΠΑΟ,τοτε οι φιλαθλοι της ομαδας πρεπει να ειναι πολυ ικανοποιημενοι αφου ειναι εξαιρετικη επενδυση.
Περιμενα να δω και τους Τεπιτς,Αλεξαντροφ και Λαμποβιτς σε περισσοτερα λεπτα συμμετοχης,αλλα τελικα εμεινε με την επιθυμια.
Το σιγουρο ειναι οτι οι Σερβοι εχουν ενα μελλον γεματο ελπιδες....


Στην Ιταλια,απλα για ακομη μια φορα ο Σορανια και ο Μπορτεντε απεδειξαν ποσο καλοι παικτες ειναι.Ειδικα αυτος ο Σορανια,ειναι σπανια περιπτωση παικτη.Και να μην ξεχνιομαστε,επαιξε για πρωτη φορα στην Εθνικη στα 27 του.


Απο το Ισραηλ,η dunk machine που ακουσει στο ονομα Γκριν,εχει αφησει πολυ καλες εντυπωσεις...
Ευελικτος ψηλος,κατεχει και το σουτακι απο 5 μετρα,ειναι μαχητης,ειναι καλος αμυντικος...Το τελειο πακετο.
Επισης ο Ταπιρο δειχνει οτι ειναι ψυχαρα και μεγαλο μυαλο...Πολυ καλος παικτης,υπερκαλυπτει τα φτωχα αθλητικα του προσοντα με το παθος του και την εξυπναδα του.
Επισης αυτος ο Πνινι...Με το baby face.Mε αφησε πραγματικα αναυδο...Δεν τον περιμενα να παιζει τοσο καλα...Δεν τον ηξερα καν...Βεβαια ειναι λιγο τσεκουρι,αλλα δεν πειραζει.

Aκουω αποψεις και εντυπωσεις...
NBAer
QUOTE(man10 @ Sep 9 2007, 13:05 ) *
...............
...............
Aκουω αποψεις και εντυπωσεις...


Ε τα ειπες ολα, τι να πουμε τωρα.....? biggrin.gif

Γενικα δεν ειναι οπως παλια, οπου μεσα απο τα ευρωμπασκετ βλεπαμε καποια νεαρα παιδακια να ξεχωριζουν φανερα σαν μεγαλα ταλεντα σαν τη μυγα μες το γαλα, και μετα απο χρονια να γινονται οι μεγαλοι αστερες....
Παντως ταλεντα υπαρχουν αν και δεν κανουν τη διαφορα.
B for Basketball
ε τουλαχιστον τωρα θα λεμε για παιχτες στους προσεχεις αγωνες και οχι γενικα!!!
captain charisma
με διαφορα ο νοβιτσκι και το αποδυκνυει καθε φορα που μπαινει στο παρκε
ο γκρι του ισραηλ μου εκανε καλη εντυπωση
B for Basketball
QUOTE(big dirk @ Sep 9 2007, 12:47 ) *
με διαφορα ο νοβιτσκι και το αποδυκνυει καθε φορα που μπαινει στο παρκε
ο γκρι του ισραηλ μου εκανε καλη εντυπωση

τι αλλο θα ελεγες tongue.gif αλλα ειπαμε γι αυτους δεν κανουμε αναφορα γιατι ειναι δεδομενη η αξια τους οπως παρκερ ,γκασολ κτλ!


υ.γ γκριν και οχι γκρι biggrin.gif peace.gif
man10
Μου αρεσε πολυ αυτος ο Μπαρατς.
Απιστευα καλος σουτερ για τετοιο υψος(218)
Απο την Ισπανια ο Καλντερον με τρελανε για ακομη μια φορα...Καθε φορα που παω να τον υποτιμησω,κανει μετα τετοιες εμφανισεις και... 41.gif 41.gif
Ο Ελιαου ηταν πολυ καλος...




Α,επισης μου αρεσε το παπουτσι του Κασουν smiley.gif ,και η βουτια του Πλανινιτς smiley.gif
NBAer
QUOTE(man10 @ Sep 10 2007, 12:46 ) *
Μου αρεσε πολυ αυτος ο Μπαρατς.
Απιστευα καλος σουτερ για τετοιο υψος(218)


Οχι δεν καταλαβες. Με εμας εγινε καλος σουτερ.... Ολοι με εμας ξεκωλωνονται! shot.gif shot.gif

(Αν δεις τα στατιστικα του δεν ειχε πετυχει διποντο ως τωρα. Με εμας 4/4 angry_red.gif )
captain charisma
επειδη ειμαστε οι προταθλητες ευρωπης ολοι ψαχνουν κινητρο για να μας κερδισουν και ετσι ξεσπανε πανω στην εθνικη μας.αυτον δεν ειναι καλο για μας και πρεπει να βελτιωσουμε πιο πολυ την αμυνα μας γιατι σε μερικα σημεια χτες παιζαμε αεραμυνα η αμυνα με τα ματια
McRae
Φλοραν Πιετρους..τρομερος αμυντικος,εχει βελτιωθει επιθετικα,μακραν ο πολυτιμοτερος Γαλλος μετα τον Παρκερ..Απορω πως οι ομαδες της ευρωλιγκας δεν ενδιαφερθηκαν και κατεληξε στην Εστουνιαντες blink.gif
B for Basketball
ντιρκ νοβιτσκι...απλα λιγος σημερα...δεν βοηθησε αλλα ουτε βοηθηθηκε...
τονι παρκερ...τον κλειδωσε η αμυνα της λιθουανιας
παπαλουκας...βοηθαει αλλα ακομη ψαχνει τον καλο εαυτο του
παπαδοπουλος...επιτελους εδειξε την αξια του
ολκληρη τουρκια...αστα να πανε
γιαφτοκας...βαζει και καλαθια????
γουντς ...πολυ καλος στο φιλικο... tongue.gif
mgg
QUOTE(B for Basketball @ Sep 11 2007, 01:45 ) *
ντιρκ νοβιτσκι...απλα λιγος σημερα...δεν βοηθησε αλλα ουτε βοηθηθηκε...
τονι παρκερ...τον κλειδωσε η αμυνα της λιθουανιας
παπαλουκας...βοηθαει αλλα ακομη ψαχνει τον καλο εαυτο του
παπαδοπουλος...επιτελους εδειξε την αξια του
ολκληρη τουρκια...αστα να πανε
γιαφτοκας...βαζει και καλαθια????
γουντς ...πολυ καλος στο φιλικο... tongue.gif


Χωρις να ειμαι προκατηλημενος μαζι σου νομιζω πως ξεφυγες απο το τοπικ καθως απλα σχολιαζεις, δε λες ποιοι ξεχωρισαν για σενα.

Εμενα μου εκαναν εντυπωση ο Χολντεν, ο Λακοβιτς καιο Γιασικεβιτσιους
enypnio
siskauskas μια ομάδα μόνος του

rudy ferndadez τρομερή ενέργεια τον βοήθησε και ο τραυματησμός του Ναβάρο

χόλντεν πιο σοβαρός από ποτέ

πασούτιν η γριά κότα έχει ζουμί

σμόντις ... αποδυκνύει συνέχεια γιατί είναι ο πρώτος όρος στο συμβόλαιο του μεσίνα

απογοήτευση

νοβίτσκι πολύ κουρασμένος σε σχέση με πέρσι

πάρκερ για άλλη μια χρονιά μοιραίος, που 'σαι Ριγκοντό Ήρωα
B for Basketball
QUOTE(mgg @ Sep 13 2007, 19:22 ) *
Χωρις να ειμαι προκατηλημενος μαζι σου νομιζω πως ξεφυγες απο το τοπικ καθως απλα σχολιαζεις, δε λες ποιοι ξεχωρισαν για σενα.

Εμενα μου εκαναν εντυπωση ο Χολντεν, ο Λακοβιτς καιο Γιασικεβιτσιους

γιατι...πρεπει να γραψω μονος οσους ξεχωρισαν θετικα??? αυτοι που εγραψα ξεχωρισαν αρνητικα χωρις να μειωνω τους παιχτες και την αξια τους...(εκτος απο του γιαφτοκας ισως tongue.gif )
man10
Nα πω οτι μου αρεσε επισης ο Μπαντιανε ο Γαλλος...
Και απο Γερμανια ο Χερμπερ...
Ginobili
Ντράγκιτς ο Σλοβένος.Τους άλλους λίγο πολύ τους ξέρουμε.
Gravedigger
QUOTE(McRae @ Sep 10 2007, 14:58 ) *
Φλοραν Πιετρους..τρομερος αμυντικος,εχει βελτιωθει επιθετικα,μακραν ο πολυτιμοτερος Γαλλος μετα τον Παρκερ..Απορω πως οι ομαδες της ευρωλιγκας δεν ενδιαφερθηκαν και κατεληξε στην Εστουνιαντες blink.gif

Εδώ θα συμφωνήσω...Τον Pietrus τον θυμάμαι ως απλά 1 καλό αμυντικό αλλά σ'αυτό το Eurobasket με εντυπωσίασε.Δεν είναι απλά καλός αμυντικός αλλά καταπληκτικός ενώ έχει φτάξει μέχρι και τρίποντο!
thrylos7
Μην ξεγελιέστε παιδιά... γνωστό το κόλπο...

Ο Μικαέλ είναι, που παίζει καλύτερα στην άμυνα... biggrin.gif

Ο Ντράγκιτς όντως φαίνεται πολύ καλός παίκτης και όχι μόνο από τη διοργάνωση, αλλά και από τα φιλικά...
D_WILL_8
Ο Kirksay είναι πολύ καλός στο Ευρωμπάσκετ.. Πλυ καλό σουτ και εντυπωσιακά αθλητικά προσόντα..
Ο Νταβόρ Κους παίζει πολύ καλύτερα απ'ότι έπαιζε στην Α.Ε.Κ.
Ginobili
QUOTE(D_WILL_8 @ Sep 14 2007, 11:20 ) *
Ο Kirksay είναι πολύ καλός στο Ευρωμπάσκετ.. Πλυ καλό σουτ και εντυπωσιακά αθλητικά προσόντα..
Ο Νταβόρ Κους παίζει πολύ καλύτερα απ'ότι έπαιζε στην Α.Ε.Κ.

Νομίζω ότι ο Κους...γενικά όπου και αν έχει παίξει μετά την ΑΕΚ...έχει παίξει καλυτερα συγκριτικά... tongue.gif
Αφού φέτος,μέχρι και για τον Ολυμπιακό ακούστηκε...
mpalla
Χωρίς να είμαι προκατειλημμένη υπερ του, θεωρώ παίκτη κλειδί για τη Λιθουανία τον Ramunas Siskauskas. Και ατομικά ως ταλέντο και σε ομαδικό παιχνίδι ξεχωρίζει με διαφορά.
Μετά από μια καλή και σταθερή χρονιά στον ΠΑΟ, ο Siska συνεχίζει ακάθεκτος και στο eurobasket και πιστεύω πως η Λιθουανία του χρωστά πολλά.
Όσο για την εμφάνισή του ενάντια στη Σλοβενία και μετά την απώλεια του Jasikevicius...απλά 77.gif
B for Basketball
Οι παιχτες που ξεχωρισαν στο ευρωμπασκετ θετικα δεν χρειαζεται να τους αναφερω διοτι τους ανεδειξε η ιδια η fiba

Ας γραψω λοιπον για τους αρνητικους πρωταγωνιστες...δηλαδη την αρνητικη πενταδα

Tony Parker- παρολο που εκανε φοβερο τουρνουα στα δυσκολα δεν εδειξε ικανος να δωσει το κατι παραπανω!

jorge garbajosa ηταν τελικα λαθος να παιξει στην εθνικη στη διοργανωση αυτη....φανερα ανετοιμος με πολλα αστοχα τριποντα!

Boris diaw(σωστα το ειπα?) πληρης απαγοητευση...εκει που ο παρκερ χρειαζοταν βοηθεια ηταν απλα ανυπαρκτος

Lazaros papadopoulos δεν εδωσε αυτα που μπορουσε και δεν δικαιολογησε τον χαρακτηρισμο "απο τους καλυτερους σεντερ στην ευρωπη" και αν αληθευουν οι φημες για κοντρα με τον κοουτς τοτε δειχνει και ελλειψη ηθικης!

Basile δεν βοηθησε σε κανενα σημειο την ακρως απογοητευτικη ιταλια, και αυτος ειναι υπερεκτιμημενος...παρολο το καλο του σουτ...αν σε εναν αγωνα δεν μπορει να βαλει τριποντο παει,ειναι αχρηστος!

Αndrea Bargniani δεν δικαιολογησε τον χαρακτηρισμο του ηγετη, με 45 απο τα 76 σουτ μαλλον προβληματισε ακομη και τους ιδιους συμπαιχτες του στο τοροντο!

και για μενα ο χειροτερος ειναι ο

Mehmet Okour τελειωνοντας μια χρονια στο ΝΒΑ ως all star με μεσο ορο 17,5 ποντους και και στο ευρωμπασκετ να εχει μετα βιας 10 ειναι απλα απογοητευτικο και αφησε μονο του τον τουρκογλου να παλευει και να μην βλεπει γενικα η τουρκια ασπρη μερα!!


επισης μερικα πλην (-)

στον marco bellinelli που ειχε δηλωσει πως η ιταλια ειναι η λαυτερη των τελευταιων ετων!
στην ισπανια για την αλλαζονεια της
στην κροατια για τους παιχτες που αρνηθηκαν να λαβουν μερος...δεν ηταν ενας-δυο αλλα πολλοι παραπανω..το ιδιο ισχυει τια την σερβια...οταν η χωρα σου σε καλει πρεπει να εισαι εκει, εξαλλου δεν εχουν τις δικαιολογιες τυπου παπαλουκα οτι χρειαζονται ξεκουραση!

ειδικης αναφορας χρηζει η Σερβια...η χειροτερη θεση που κατεκτησε στην ιστορια της μετα το 1947 με 3 ηττες σε τρεις αφωνες...ντροπη! με παιχτες σαν τον Νταρκο που καλυτερα επαιζε μπροστα στις καμερες παρα στο γηπεδο δεν παει πουθενα!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.