Help - Search - Members - Calendar
Full Version: ΒΟΗΘΕΙΑ PLS!!!
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Γυναικείο μπάσκετ
tkt9
paizw basket se mia gunaikeia omada ths eska, 8elw na allaksw omada alla to swmateio mou den m'afhnei na fugw.kserei kanenas allon tropo gia na fugw ektos apo to na meinw ektos agwnwn gia 3 xronia?
Live strong
QUOTE(tkt9 @ Dec 1 2005, 12:19 PM)
paizw basket se mia gunaikeia omada ths eska, 8elw na allaksw omada alla to swmateio mou den m'afhnei na fugw.kserei kanenas allon tropo gia na fugw ektos apo to na meinw ektos agwnwn gia 3 xronia?
*





Βασικά δεν είναι τρία χρόνια, είναι δύο.
Αυτό που μπορείς να κάνεις είναι να μιλήσεις με κάποια άτομα της ΕΣΚΑ και αυτοί θα σε παραπέμψουν ίσως στην ΕΟΚ. Απ όσο γνωρίζω υπάρχουν Νομικά Πρόσωπα που μπορούν να σε βοηθήσουν.
Αν είσαι βέβαια τόσο απελπισμένη και δεν μπορείς να κάνεις τίποτα απ όλα αυτά, μπορείς ν αλλάξεις Πόλη. Περισσότερα δεν μπορώ να σου πω, αν θέλεις στείλε μου ένα πμ για να τα πούμε καλύτερα

Φιλικά

Live strong icon_wave.gif
tkt9
QUOTE(Live strong @ Dec 1 2005, 12:40 PM)
Βασικά δεν είναι τρία χρόνια, είναι δύο.
Αυτό που μπορείς να κάνεις είναι να μιλήσεις με κάποια άτομα της ΕΣΚΑ και αυτοί θα σε παραπέμψουν ίσως στην ΕΟΚ. Απ όσο γνωρίζω υπάρχουν Νομικά Πρόσωπα που μπορούν να σε βοηθήσουν.
Αν είσαι βέβαια τόσο απελπισμένη και δεν μπορείς να κάνεις τίποτα απ όλα αυτά, μπορείς ν αλλάξεις Πόλη. Περισσότερα δεν μπορώ να σου πω, αν θέλεις στείλε μου ένα πμ για να τα πούμε καλύτερα

Φιλικά

Live strong icon_wave.gif
*


Καλησπέρα,
2 χρόνια ήταν μέχρι πέρσι, απο πέρσι τα χρόνια που πρέπει να μείνεις εκτός είναι 3.Δυστυχώς!!!
Τι εννοείς πμ?Ευχαριστώ για τη βοήθεια!
Live strong
QUOTE(tkt9 @ Dec 2 2005, 02:07 PM)
Καλησπέρα,
2 χρόνια ήταν μέχρι πέρσι, απο πέρσι τα χρόνια που πρέπει να μείνεις εκτός είναι 3.Δυστυχώς!!!
Τι εννοείς πμ?Ευχαριστώ για τη βοήθεια!
*



Εννοώ προσωπικο μήνυμα...
Ίσως ξέρω κάποιους που μπορεί να βοηθήσουν... cool.gif
tkt9
QUOTE(Live strong @ Dec 2 2005, 02:09 PM)
Εννοώ προσωπικο μήνυμα...
Ίσως ξέρω κάποιους που μπορεί να βοηθήσουν... cool.gif
*

Είμαι καινούρια κια δεν ξέρω να στέλνω προσωπικά μηνύματα!Αν μου εξηγήσεις πως θα σου στείλω!
Live strong
QUOTE(tkt9 @ Dec 2 2005, 02:14 PM)
Είμαι καινούρια κια δεν ξέρω να στέλνω προσωπικά μηνύματα!Αν μου εξηγήσεις πως θα σου στείλω!
*



Θα κλικάρεις επάνω στο όνομα που θες να στείλεις το μήνυμα. Θα σου ανοίξει ένα παράθυρο με διάφορα στοιχεία για το άτομο αυτό. Στο κάτω μέρος δεξιά θα δεις ένα φάκελο με την ένδειξη send a personal message. Κλίκαρε εκεί επάνω θα ανοίξει άλλο παράθυρο και μπορείς να γράψεις εκεί ότι θέλεις, μετά το στέλνεις κανονικά όπως όταν ποστάρεις…
dizzy_fingers
Ή μπορείς να πατήσεις το που είναι στα αριστερά του μηνύματος της Live_Strong και κάτω από τη μεγάλη μπάλα με το ερωτηματικό και να βγείς αμέσως στην οθόνη σύνταξης προσωπικού μηνύματος.

Ελπίζω πάντως να επικοινώνησες ήδη με τη Live_Strong και να βρήκες άκρη στο πρόβλημά σου.
Live strong
QUOTE(dizzy_fingers @ Dec 2 2005, 02:40 PM)
Ή μπορείς να πατήσεις το που είναι στα αριστερά του μηνύματος της Live_Strong και κάτω από τη μεγάλη μπάλα με το ερωτηματικό και να βγείς αμέσως στην οθόνη σύνταξης προσωπικού μηνύματος.

Ελπίζω πάντως να επικοινώνησες ήδη με τη Live_Strong και να βρήκες άκρη στο πρόβλημά σου.
*


Αχ! βρε dizzy τελικά μάλλον διαλέγω τους πιο δύσκολους δρόμους.. rolleyes.gif
tkt9
QUOTE(dizzy_fingers @ Dec 2 2005, 02:40 PM)
Ή μπορείς να πατήσεις το που είναι στα αριστερά του μηνύματος της Live_Strong και κάτω από τη μεγάλη μπάλα με το ερωτηματικό και να βγείς αμέσως στην οθόνη σύνταξης προσωπικού μηνύματος.

Ελπίζω πάντως να επικοινώνησες ήδη με τη Live_Strong και να βρήκες άκρη στο πρόβλημά σου.
*


thx dizzy! Nα επικοινωνήσω κατάφερα, λύση δεν ξέρω αν θα καταφέρω να βρώ! smile.gif
DxL
Εννοείται οτι θα βρείς...
tkt9
QUOTE(DxL @ Jan 8 2006, 05:16 AM)
Εννοείται οτι θα βρείς...
*



Χλωμό το βλέπω! smile.gif
Tafos toy indoy
stile moy kai emena pm...an yparxei lysi sigoyra tha mporo na stin vro...
trefoil 13
Εαν βρεθηκε τροποσ ενημερωστε.Ενδιαφερομαι κι εγω!
Tafos toy indoy
pistevo pos milao ek merous olon mas otan leo ...e?
trefoil 13
Και εχεις δικιο.Ειμαι καινουργια κι αυτο ηθελα να το γραψω στο topic που καποιος ρωταει πως μπορει να παει σε αλλη ομαδα.
dizzy_fingers
Καλώς ήρθες στην παρέα μας.
Η "ζημιά" διορθώθηκε.

Καλά ποστ smile.gif.
NRZ
Επανερχομαι στο θεμα λογω του οτι ειναι η τελευταια εβδομαδα για την μεταγραφικη περιοδο και εχω ακουσει παραλογες περιπτωσεις.

.....Απαγορευτικα για μικρες κατηγοριες ποσα καθως και περιπτωσεις εκμεταλλευσης του γεγονοτος οτι καποιοι παικτες/ριες δεν μπορουν να μεινουν εκτος γηπεδων.

Ξερει κανεις αν υπαρχει λυση? Δε μιλαω βεβαια για την περιπτωση αλλαγης τοπου εργασιας/κατοικιας ?

Πως προστατευεται ο ερασιτεχνης αθλητης smile.gif θεσμοθετημενα απο shot.gif shot.gif shot.gif "μη κερδοσκοπικα" σωματεια????
leonkalf
Θίγεις ένα μεγάλο θέμα που καλώ και εγώ τα παιδιά να το συζητήσουμε.
Έχουμε περάσει πολλοί τέτοιες καταστάσεις και πραγματικά έχω νοιώσει ότι κάποιοι παράγοντες βλέπουν τους παίκτες σαν εμπόρευμα.
Αρκετοί έχουν βγάλει από μένα και τον καθένα μας κέρδος.
Μας κάνουν τη ζωή δύσκολη σε κάθε μεταγραφική περίοδο και πατάνε πάνω στην αγάπη μας για το basket.
Μας κάνουν ότι θέλουν,το παίζουν εξουσία.
Όταν όμως υπάρχουν απαιτήσεις απ' τη μεριά των αθλητών,εκεί το παίζουν αλλιώς το παιχνίδι για να δώσουν όσο γίνεται λιγότερα.Μιζέρια και κακομοιριά,για να μας ρίχνουν στο φιλότιμο.
Και αντί να ντρέπονται αυτοί να αντικρύσουν τους παίκτες,με τη συμπεριφορά τους σου δείχνουν ότι πρέπει να είναι ο παίκτης υποχρεωμένος σε εκείνους!!

Για το ερώτημα που θέτεις σχετικά με την "προστασία" δεν ξέρω, αν και δεν νομίζω να μπορεί να κάνει κάποιος κάτι.
tsops
QUOTE(NRZ @ Jun 19 2006, 01:12 AM)
Πως προστατευεται ο ερασιτεχνης αθλητης  smile.gif θεσμοθετημενα απο shot.gif  shot.gif  shot.gif  "μη κερδοσκοπικα"  σωματεια????
*


Ότι δεν είναι γραπτό, δεν προστατεύεται και θεσμικά. Δυστυχώς, οι "σοβαροί" αυτοί κύριοι προσπαθούν πάντα να σας βάλουν στη λογική του προφορικού λόγου και της υπόσχεσης, ιδιαίτερα για θέματα οικονομικής φύσεως. Να ξέρεις, ότι ακόμα και θεσμικά να το κυνηγήσεις, τα έξοδά σου θα είναι τέτοια που δεν θα μπορέσεις να τα καλύψεις, ακόμα και αν κερδίσεις. Εκεί πατούν και αυτοί και κάνουν ότι θέλουν.

Ο leon έχει δίκιο, αλλά θεωρώ ότι ο καλός παίκτης μπορεί να χρησιμοποιήσει αυτό το, έστω και λάθος πρακτέο, σύστημα υπέρ του, αρκεί να είναι και ο ίδιος έξυπνος, μεθοδικός και οργανωμένος smile.gif
NRZ
Το γνωριζω πως δεν βγαζεις ευκολα ακρη, ομως οταν τετοιου ειδους σωματεια που εχουν σκοπο ιδρυσης να "προαγουν" τον αθλητισμο, κερδοσκοπουν σε βαρος των παιδιων, δεν νομιζω οτι τα οικονομικα τους ειναι καθαρα.
Νομιζω πως ολοι ξερουμε πως μπορει καποιος χορηγος να "ξεπλυνει" χρηματα.
Αν λοιπον με νομιμες διαδικασιες κινητοποιηθει ο μηχανισμος ελεγχου, νομιζω πως μπορει καποιος να πετυχει κατι εναντια σε οποιους κερδοσκοπουν.
Τι αποψη εχετε για το θεμα????
tsops
QUOTE(NRZ @ Jun 19 2006, 12:05 PM)
Το γνωριζω πως δεν βγαζεις ευκολα ακρη, ομως οταν τετοιου ειδους σωματεια που εχουν σκοπο ιδρυσης να "προαγουν" τον αθλητισμο, κερδοσκοπουν σε βαρος των παιδιων, δεν νομιζω οτι τα οικονομικα τους  ειναι καθαρα.
Νομιζω πως ολοι ξερουμε πως μπορει καποιος χορηγος να  "ξεπλυνει" χρηματα.
Αν λοιπον με νομιμες διαδικασιες κινητοποιηθει ο μηχανισμος ελεγχου, νομιζω πως μπορει καποιος να πετυχει κατι εναντια σε οποιους κερδοσκοπουν.
Τι αποψη εχετε για το θεμα????
*


Μην μπερδεύεις τις έννοιες. Ο "χορηγός" δεν είναι κακό να υπάρχει, αντιθέτως μπορεί να βοηθήσει αφάνταστα έναν σύλλογο, ιδιαίτερα σε τοπικές ή ερασιτεχνικές κατηγορίες. Ο τρόπος ή για την ακρίβεια΄, ή έλλειψη σύναψης σωστών συμβάσεων και οι προφορικές (ήτοι ως μη γενόμενες) συμφωνίες, χαλούν το σκηνικό.
NRZ
QUOTE(tsops @ Jun 19 2006, 05:20 PM)
Μην μπερδεύεις τις έννοιες. Ο "χορηγός" δεν είναι κακό να υπάρχει, αντιθέτως μπορεί να βοηθήσει αφάνταστα έναν σύλλογο, ιδιαίτερα σε τοπικές ή ερασιτεχνικές κατηγορίες. Ο τρόπος ή για την ακρίβεια΄, ή έλλειψη σύναψης σωστών συμβάσεων και οι προφορικές (ήτοι ως μη γενόμενες) συμφωνίες, χαλούν το σκηνικό.
*


Δεν ειπα οτι ειναι κακο να υπαρχει χορηγια, αλλωστε υπαρχει απο την αρχαια Ελλαδα, οταν δεν γινονται ολα νομοτυπα, μπορεις να χτυπησεις εκει....
Δε χρησιμοποιειται παντα μονο για διαφημηση.

Αυτο που εννοω ειναι οι συνηθεις διαφορες μεταξυ των χρηματων που παιρνουν οι ομαδες και των ποσων που αναφερονται στα οποια παραστατικα.
tsops
QUOTE(NRZ @ Jun 19 2006, 02:27 PM)
Δεν ειπα οτι ειναι κακο να υπαρχει χορηγια, αλλωστε υπαρχει απο την αρχαια Ελλαδα,  οταν δεν γινονται ολα νομοτυπα, μπορεις να χτυπησεις εκει....
Δε χρησιμοποιειται παντα μονο για διαφημηση.

Αυτο που εννοω ειναι οι συνηθεις διαφορες μεταξυ των χρηματων που παιρνουν οι ομαδες και των ποσων που αναφερονται στα οποια παραστατικα.
*


ΟΚ. Όπως είπε και ο Leon, θίγεις ένα τεράστιο θέμα - πλήγμα του ελληνικού ερασιτεχνικού αθλητισμού, όχι μόνον του μπάσκετ. Δεν νομίζω ότι μέσω του forum θα βρούμε λύση. Έχουν σπάσει πολλά κεφάλια τα τελευταία χρόνια για να βρεθεί η χρυσή τομή, αλλά τα συμφέροντα είναι μεγάλα.

Ευτυχώς όμως, μέσα στην επόμενη πενταετία με την ένταξή μας στον αθλητικό νόμο της Ευρωπαϊκής Ένωσης πια, όλα αυτά....πάπαλαααααα μία και καλή! biggrin.gif
leonkalf
QUOTE(tsops @ Jun 19 2006, 02:38 PM)
Ευτυχώς όμως, μέσα στην επόμενη πενταετία με την ένταξή μας στον αθλητικό νόμο της Ευρωπαϊκής Ένωσης πια, όλα αυτά....πάπαλαααααα μία και καλή! biggrin.gif

Δηλαδή? Τι θα γίνει?

Στην επόμενη πενταετία...
...όταν πιθανώς θα τελειώνει η μπασκετική μου σταδιοδρομία σαν παίκτης sad.gif
froso
QUOTE(leonkalf @ Jun 19 2006, 03:28 PM)
Δηλαδή? Τι θα γίνει?

Στην επόμενη πενταετία...
...όταν πιθανώς θα τελειώνει η μπασκετική μου σταδιοδρομία σαν παίκτης  sad.gif
*

Ούτε σε 5 χρόνια γιατί όλα εδώ υιοθετούνται με μικρή καθυστέρηση!Οποτε ίσως τα παιδιά σου επωγεληθούν από τις Ευρωπαικέςρυθμίσεις στις οποίες αναφέρεται ο coach! laugh.gif
tsops
QUOTE(froso @ Jun 19 2006, 04:17 PM)
Ούτε σε 5 χρόνια γιατί όλα εδώ υιοθετούνται με μικρή καθυστέρηση!Οποτε ίσως τα παιδιά σου επωγεληθούν από τις Ευρωπαικέςρυθμίσεις στις οποίες αναφέρεται ο coach! laugh.gif
*


Ευτυχώς, σε αυτό δεν θα υπάρξει περίοδος προσαρμογής. Είναι αυτό που λέμε "γυρνάει το κλειδί" σε 5 χρόνια...4 για την ακρίβεια biggrin.gif
froso
QUOTE(tsops @ Jun 19 2006, 04:44 PM)
Ευτυχώς, σε αυτό δεν θα υπάρξει περίοδος προσαρμογής. Είναι αυτό που λέμε "γυρνάει το κλειδί" σε 5 χρόνια...4 για την ακρίβεια biggrin.gif
*

Μακάρι τότε...Αλλά επειδή σε κάθε δράση υπάρχει πάντα μια αντίδραση, κάτι θα σκεφτούν εκείνοι που τώρα επωφελούνται...Για να μη σου πω οτι έχουν ήδη έτοιμα τα σχέδιά τους!!!Ας γίνει όμως η αρχή έστω και στο διάστημα της τετραετίας
trefoil 13
Σε 4 χρόνια ε...? 39.gif
Δηλαδή μετράμε αντίστροφα...!
Και τι ακριβώς αλλαγές θα γίνουν?
womanplayer
QUOTE(trefoil 13 @ Jun 19 2006, 08:11 PM)
Σε 4 χρόνια ε...? 39.gif
Δηλαδή μετράμε αντίστροφα...!
Και τι ακριβώς αλλαγές θα γίνουν?
*



για πειτε τισ αλλαγες που θα γινουν bball.gif peace.gif
tsops
QUOTE(womanplayer @ Jun 19 2006, 05:35 PM)
για πειτε τισ αλλαγες που θα γινουν  bball.gif  peace.gif
*


1. Θεσμικό πλαίσιο. Δρομολογείται ο 20άλογος που υπάρχει επί της παρούσης και στην Ισπανία και στο Βέλγιο, ήτοι δημιουργία θεσμικού οργάνου, επιτροπών επίλυσης διαφορών, Συνηγόρου του Αθλητού, ισχυρές νομικές ρήτρες για τη σύσταση, δομή και λειτουργία συλλόγων, αποστολή μηνιαίων αναφορών με πεπραγμένα κάθε συλλόγου και πολλές άλλες παρόμοιες δικλείδες ασφαλείας.

2. Προϋποθέσεις. Ειδικά για το γυναικείο και τις κατηγορίες του : ποσοτικά κριτήρια αξιολόγησης αυτάρκειας συλλόγων (γήπεδο, ισολογισμός, βιβλίο εσόδων - εξόδων, τεχνική και υλική υποδομή, κλπ.)

3. Διάρθρωση Πρωταθλημάτων. Αλλαγή κατηγοριών, εδραίωση Point System ομάδων (χρόνια το φωνάζω), κλειστές λίγκες, κλιμακωτά μπαράζ, διάρθρωση αγώνων κυπέλλου.

Αυτά για πρώτη γεύση. Βλέπω κρυφά χαμόγελα ή μου φαίνεται? biggrin.gif
Tafos toy indoy
mporeis na eksigiseis ligo to point system se parakalo?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.