Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Είναι ένα θετικό βήμα….
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Οτιδήποτε για το μπάσκετ
Live strong
Σχετικά με την ανακοίνωση που εξέδωσε η ΕΣΚΑ για την παρουσία γιατρού στους αγωνιστικούς χώρους…


ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ ΓΙΑ ΠΑΡΟΥΣΙΑ ΓΙΑΤΡΟΥ ΣΤΟΥΣ
ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟΥΣ ΧΩΡΟΥΣ

Το Δ.Σ. της Ε.Σ.Κ.Α. θεωρεί ότι το κύριο στοιχείο σε κάθε αθλητική εκδήλωση είναι η μέριμνα για τη δημιουργία των συνθηκών που θα επιστρέψουν την ασφαλή συμμετοχή των αθλουμένων, έτσι ώστε να αποκλείεται η οποιαδήποτε δυσμενής επίπτωση στην υγεία τους.
Η πρόσφατη απώλεια νεαρού καλαθοσφαιριστή κατά διάρκεια ενός αγώνα θα πρέπει όλους να μας προβληματίσει και να μας ευαισθητοποιήσει για την άμεση λήψη όλων εκείνων των μέτρων που θα καταστήσουν πλέον ασφαλή την συμμετοχή των αθλητών σε μια εκδήλωση χαράς όπως είναι οι αθλητικοί αγώνες.
Για την επίτευξη του σκοπού αυτού επισημαίνουμε ότι οι ομάδες θα πρέπει να καταβάλουν κάθε δυνατή προσπάθεια τόσο για τον τακτικό και ουσιαστικότερο έλεγχο της υγείας των αθλητών τους αλλά και για την παρουσία ιατρών στα γήπεδα διεξαγωγής των αγώνων.
Η προληπτική αντιμετώπιση ενός κινδύνου αποτελεί ασφαλώς τον αποτελεσματικότερο τρόπο για την αποτροπή του
.



Βέβαια η απόφαση πάρθηκε αφού υπήρξε απώλεια αθλητή κατά τη διάρκεια παιχνιδιού… συνήθως στην Ελλάδα κάποιος πρέπει να γίνει «μάρτυρας» για να γίνει κάτι σωστό!
Εύχομαι ολόψυχα να υλοποιηθεί η εν λόγω απόφαση και να μη θρηνήσουμε άλλα τέτοια περιστατικά !!!!
Είναι υποχρέωση όλων των σωματίων η πρόληψη και η αντιμετώπιση τέτοιων κινδύνων…
tsops
QUOTE(Live strong @ Jan 11 2007, 08:44 AM) *
Για την επίτευξη του σκοπού αυτού επισημαίνουμε ότι οι ομάδες θα πρέπει να καταβάλουν κάθε δυνατή προσπάθεια τόσο για τον τακτικό και ουσιαστικότερο έλεγχο της υγείας των αθλητών τους αλλά και για την παρουσία ιατρών στα γήπεδα διεξαγωγής των αγώνων.

Βέβαια η απόφαση πάρθηκε αφού υπήρξε απώλεια αθλητή κατά τη διάρκεια παιχνιδιού… συνήθως στην Ελλάδα κάποιος πρέπει να γίνει «μάρτυρας» για να γίνει κάτι σωστό!
Εύχομαι ολόψυχα να υλοποιηθεί η εν λόγω απόφαση και να μη θρηνήσουμε άλλα τέτοια περιστατικά !!!!
Είναι υποχρέωση όλων των σωματίων η πρόληψη και η αντιμετώπιση τέτοιων κινδύνων…


Βέβαια λέει "κάθε δυνατή προσπάθεια", δεν το επιβάλλει, που σημαίνει ότι για μία ακόμη φορά λέει "εγώ το είπα, δικό σας θέμα τώρα". Δυστυχώς, φαίνεται και πάλι ότι δεν "επιβάλλει" αλλά "προτείνει" για να μην δημιουργήσει αναστάτωση και γκρίνια. Τα ίδια Παντελάκη μου, τα ίδια Παντελή μου... 68.gif
Live strong
QUOTE(tsops @ Jan 11 2007, 08:48 AM) *
Βέβαια λέει "κάθε δυνατή προσπάθεια", δεν το επιβάλλει, που σημαίνει ότι για μία ακόμη φορά λέει "εγώ το είπα, δικό σας θέμα τώρα". Δυστυχώς, φαίνεται και πάλι ότι δεν "επιβάλλει" αλλά "προτείνει" για να μην δημιουργήσει αναστάτωση και γκρίνια. Τα ίδια Παντελάκη μου, τα ίδια Παντελή μου... 68.gif


Εκεί θα φανεί ποια σωματεία έχουν κάποιες «ευαισθησίες» και νοιάζονται πραγματικά για τους αθλητές/τριες τους και δε μένουν μόνο στα λόγια και στις δηλώσεις που κάνουν στις εφημερίδες κατά καιρούς… κοινώς δεν είναι ρόμπες ή τόσο ρόμπες όσο πιστεύουμε….
tsops
QUOTE(Live strong @ Jan 11 2007, 08:57 AM) *
Εκεί θα φανεί ποια σωματεία έχουν κάποιες «ευαισθησίες» και νοιάζονται πραγματικά για τους αθλητές/τριες τους και δε μένουν μόνο στα λόγια και στις δηλώσεις που κάνουν στις εφημερίδες κατά καιρούς… κοινώς δεν είναι ρόμπες ή τόσο ρόμπες όσο πιστεύουμε….


Σαφώς και έχεις απόλυτο δίκιο. Το θέμα όμως είναι ότι εμμέσως πλην σαφώς η ΕΣΚΑ λέει "εντάξει, πρέπει να το κάνετε, αλλά και αν δεν το κάνετε, δεν έγινε και τίποτα". My guess: 5-6 σωματεία θα το κάνουν και αυτά για λίγο καιρό. Εύχομαι πραγματικά να βγω εντελώς λάθος!
Live strong
QUOTE(tsops @ Jan 11 2007, 09:01 AM) *
Σαφώς και έχεις απόλυτο δίκιο. Το θέμα όμως είναι ότι εμμέσως πλην σαφώς η ΕΣΚΑ λέει "εντάξει, πρέπει να το κάνετε, αλλά και αν δεν το κάνετε, δεν έγινε και τίποτα". My guess: 5-6 σωματεία θα το κάνουν και αυτά για λίγο καιρό. Εύχομαι πραγματικά να βγω εντελώς λάθος!


Κατάλαβα πολύ καλά τι είπε η ΕΣΚΑ..
Δεν θα πει δεν έγινε τίποτα, θα πει «νίπτω τας χείρας μου»… κι αν γίνει κάτι… θα πει… εμείς σας τα λέγαμε….
Μακάρι εδώ να βγεις λάθος!!!!
tsops
QUOTE(Live strong @ Jan 11 2007, 09:14 AM) *
Κατάλαβα πολύ καλά τι είπε η ΕΣΚΑ..
Δεν θα πει δεν έγινε τίποτα, θα πει «νίπτω τας χείρας μου»… κι αν γίνει κάτι… θα πει… εμείς σας τα λέγαμε….
Μακάρι εδώ να βγεις λάθος!!!!


Σε αυτό σίγουρα δεν θα βγω λάθος Live...και το ξέρεις...δυατυχώς sad.gif
Live strong
QUOTE(tsops @ Jan 11 2007, 09:20 AM) *
Σε αυτό σίγουρα δεν θα βγω λάθος Live...και το ξέρεις...δυατυχώς sad.gif


Εσύ μπορείς να δώσεις το καλό παράδειγμα;;;; smile.gif
Ξεκίνα από τα πιο απλά… rolleyes.gif
leonkalf
QUOTE(Live strong @ Jan 11 2007, 08:57 AM) *
Εκεί θα φανεί ποια σωματεία έχουν κάποιες «ευαισθησίες» και νοιάζονται πραγματικά για τους αθλητές/τριες τους και δε μένουν μόνο στα λόγια και στις δηλώσεις που κάνουν στις εφημερίδες κατά καιρούς… κοινώς δεν είναι ρόμπες ή τόσο ρόμπες όσο πιστεύουμε….

Αν είχαν ευαισθησίες και νοιάζονταν πραγματικά, δε θα χρειαζόταν καμία ανακοίνωση ή προτροπή.

Θα το είχαν κάνει ήδη πράξη!!
tsops
QUOTE(Live strong @ Jan 11 2007, 09:24 AM) *
Εσύ μπορείς να δώσεις το καλό παράδειγμα;;;; smile.gif
Ξεκίνα από τα πιο απλά… rolleyes.gif


Το γνωρίζουμε ήδη και το έχουμε πει στη Διοίκηση ότι θέλουμε να εφαρμοστεί. Για το γιατρό ή φυσιοθεραπευτή έχω λάβει θετική απάντηση, για ετήσιο τακτικό τσεκαπ, όχι και δεν βλέπω να γίνεται. Μην με ρωτάς για πράγματα που γνωρίζεις πως θα εξελιχθούν wink.gif

QUOTE(leonkalf @ Jan 11 2007, 09:28 AM) *
Αν είχαν ευαισθησίες και νοιάζονταν πραγματικά, δε θα χρειαζόταν καμία ανακοίνωση ή προτροπή.

Θα το είχαν κάνει ήδη πράξη!!


Σωστό 41.gif
Air Kef
Εδώ στην Λάρισα πάντως εχω δει και εχω δει αγωνες παιδικων-εφηβικων-αντρικων κατηγοριων,αλλα γιατρο δν ειχε ουτε ενας..Και σκέφτομαι αν πρέπει να γραφεται στο φύλλο αγώνος η μη παρουσια του.

Σε αντιθεση με τις Κυκλάδες που παντα η γηπεδούχος ομάδα με 20-30 ευρώ ανα αγώνα ειχε εναν γιατρο στο γήπεδο.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.