Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Σικάγο - Μαϊάμι
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > NBA > Past Seasons
Pages: 1, 2, 3, 4, 5
benchwarmer
bulls1-sm.gif (1) vs heat1-sm.gif (2)

Πρώτο ματς την Κυριακή στις 3...
Magnus92
Λετε να δουμε καμια εκπληξη απο το Σικαγο ; Χλωμο κατα την γνωμη μου, αλλα ποιος ξερει ....
Leon_cp3
QUOTE(Magnus92 @ May 13 2011, 12:07 ) *
Λετε να δουμε καμια εκπληξη απο το Σικαγο ; Χλωμο κατα την γνωμη μου, αλλα ποιος ξερει ....


Δε νομίζω αν και πολύ θα το ήθελα. Νομίζω ότι η σειρά είναι κομμένη και ραμμένη στα μέτρα του Μαϊάμι ακόμα κι αν οι ψηλοί του Σικάγο δε συγκρίνονται με αυτούς τους Μαϊάμι (μόνο εκεί μπορεί να χτυπήσει το Σικάγο,στην ποιότητα αλλά κυριότερα στο πάθος των ψηλών Νοά-Μπούζερ-Γκίμπσον ακόμα και Ασίκ, απέναντι στα γερόντια των Χιτ και τους Μπος-Άντονι που είναι ό,τι να 'ναι φέτος σε αρκετές περιπτώσεις). Γουέιντ και Μπρον είναι σε καταπληκτική κατάσταση και το βλέπω να πηγαίνουν έως τέλους. Ο Ρόουζ θα κάνει τα γνωστά του αλλά αυτό το Σικάγο θέλει ψωμιά ακόμη για να αποκτήσει την κατάλληλη εμπειρία σε τούτο το επίπεδο.Η φετινή χρονιά ήταν το έναυσμα και θα ακολουθήσουν καλώς εχόντων των πραγμάτων ακόμα καλύτερες.Οι Ταύροι είναι πίσω.

Ας ρίξω και μια πρόβλεψη αν και σπάνια το κάνω.
Στους 6 αγώνες το πολύ, Χιτ.
baskethood
Εαν υπαρχει μια ομαδα που μπορει να αποκλεισει το Μαιαμι,πιστευω,οτι αυτη ειναι το Σικαγο.
Η αμυνα που παιζει αυτη η ομαδα,η προσαρμοστικοτητα που δειχνει αναλογα με τις καταστασεις,ο πανεξυπνος Θιμποντο που σε καθε παιχνιδι εισαγει νεα τρικς και τακτικες,και φυσικα ο MVP ειναι οι λογοι που με κανουν να πιστευω οτι εχουν αρκετες πιθανοτητες για προκριση.
Τα match ups ταιριαζουν αρκετα στο Σικαγο καθως διαθετει τα καταλληλα αμυντικα εργαλεια για να ριχει πανω στους big three,μονη αμφιβολια ειναι ο Μπουζερ ,ο οποιος ειναι απογοητευτικος στα φετινα playoffs(αν και εχθες εκανε το καλυτερο του παιχνιδι).
Και οι δυο ομαδες παιζουν εξαιρετικη αμυνα,τα παιχνιδια θα πανε σε χαμηλο σκορ.
Σικαγο σε 7 παιχνιδια. bulls1-sm.gif
jasonick
Μαιάμι σε 6.
Για να έχουν ελπίδες οι Bulls πρέπει να ξυπνήσει ο Boozer. Χθες έκανε καλό ματς, για να δούμε αν μπορεί να συνεχίσει έτσι. Ο Rose (λογικά) θα συνεχίσει τα όργια που κάνει φέτος, αλλά δε νομίζω να είναι αρκετό. Οι Heat όσο έχουν τους big3 σε καλή μέρα δεν χάνουν.
Και μετά ευελπιστώ για εκδίκηση για τους τελικούς του '06. wink.gif
Air Kef
QUOTE
Σικαγο σε 7 παιχνιδια.


Γουστάρω, γιατι έχει και μακελειό (7 ματς) και Σικαγάρα τελικό! icon_joy.gif
Μακαρι
sacarame
Το κλειδί κι εγώ πιστεύω είναι οι ψηλοί του Σικάγο και ιδιαίτερα ο Μπούζερ.Ο Ντενγκ θα είναι σταθερός,ο Ροουζ θα κάνει μεγάλα ματς, οι Νοα,Μπογκανς,Μπρουερ,Κορβερ θα δώσουν αυτά που μπορούν όπως και στις προηγούμενες σειρές..


Αυτός που έχει κάνει κακά playoffs με εξαίρεση το χτεσινό παιχνίδι είναι ο Μπούζερ..

Αν καταφέρει ο Τιμποντο να τον βάλει έντονα μέσα στο παιχνίδι(και προφανώς να κρατήσει καλή απόδοση ο εσκιμώος),ώστε να προκύψουν συνεργασίες του με τον Ρόουζ και να αποκτήσει το Σικάγο μια ακόμα επιθετική επιλογή και κοντά στο καλάθι αλλά και από μέση απόσταση,θα έχει σίγουρα τύχη απέναντι στο Μαϊαμι,το οποίο δεν διακρίνεται και για την γραμμή ψηλών του..Αν εξαιρέσουμε τον Μπος,κανείς άλλος δεν μπορεί να ακολουθήσει τον Μπούζερ μακριά από το καλάθι και να έχει γρήγορη αντίδραση στα pick n roll που θα παίξει με τον Ρόουζ...Ίσως ο Χάσλεμ λίγο αλλά έχει μόλις επανέλθει και δεν είναι στο 100%

Το Μαϊάμι είναι σε πολύ καλή κατάσταση,έχει την ψυχολογία μετά την πρόκριση επί των Σέλτικς,αλλά δεν θα περάσει τόσο εύκολα από τους Ταύρους..Κι αυτό γιατί οι Μπουλς έχουν και τα κορμιά για να ματσάρουν τους Χιτ,( Ντενγκ στον Λεμπρόν,Μπογκανς στον Φλας) αλλά και γενικότερα θα είναι καλύτεροι στην αμυντική τους συμπεριφορά....

Σε κάθε περίπτωση πιστεύω θα δούμε μια πολύ ωραία σειρά


GO BULLS!!! bulls1-sm.gif smiley.gif
SG3ptshooter
Βulls στα 7. cool.gif

Κλειδί για μένα δε θα ναι ο Μπούζερ, θα αυτοεξουδετερωθούν στη μετριότητα με το φίλο μου το Μπος. Κλειδί είναι προφανώς η αντιμετώπιση των δύο πρωταγωνιστών των Χιτ, το πως θα τα πάει το δίδυμο Μπόγκανς με Κόρβερ, κάποιος πρέπει να κάνει τη δουλειά του στο έπακρο, μην πω να υπερβάλλει εαυτόν, αλλά για μένα πιο σημαντικό απ' όλα είναι πόσο καλά θα τα πάνε οι Χιτ στο μαρκάρισμα του Ρόουζ και πόσο καλά θα ανταπεξέλθουν οι ψηλοί των Χιτ απέναντι στο Νοά, που με τι σειρά του γεννάται το ερώτημα πόσο dominant μπορεί να αποδειχθεί.. Χρειάζεται να κάνει πάρτυ στην αντίπαλη ρακέτα για να πω καλή κουβέντα, αλλά και για να μην χάσουν παιχνίδι εντός οι Μπουλς.
ComingUpRoses
Bulls στα 5.

Ο Boozer επανήλθε με Double-Double , ήταν να μην ξεκινήσει , τώρα μαζι με rose icon_drunk.gif

Αν και το Miami θα κρατήσει (μονο ο Λεμπρον θα παίζει) ... Θα κρατήσει λόγω της αμυνάς του.
bulls1-sm.gif





Durant13
Ηeat στα 5 παιχνίδια. Γιατί απλά θα το πάρουν φέτος.-
Dwyane ''the flash'' Wade
το μαιαμι θα περασει με 4-2.ο μπρον και ο φλας κανουν παιχνιδαρες και απλα δεν σταματιουνται.ο μπος στην αμυνα ειναι πολυ καλος ενω και απιθετικα θα βοηθησει οταν χρειαστει...
heat1-sm.gif
GreekNick
The Chicago (Pit)Bulls in the eastern Finals!!!!!!!


Τα βλέπω σκούρα τα πράγματα για τους Heat. Οι Bulls είναι πιθανότατα η πιο δύσκολη ομάδα για να αποκλείσεις. Πολύ σκληρή άμυνα σε σημείο που σε εκνευρίζει, κερδίζει με +15 +18 και σε βγάζουν το λάδι να τους βάλεις καλάθι. Βασικό μειονέκτημα των Heat πιστεύω πως θα είναι η έλλειψη ψηλών να κοντράρουν την front line των Bulls οι οποίοι Bulls έχουνε μια ικανότατη 4α ψηλών και η κακή αμυντική τους λειτουργιά ( αν υπάρχει κάτι τέτοιο στη Φλωριντα! ).

Όσο για το Chicago 2-3 εμφανίσεις να κάνει ο Βoozer σαν και αυτή στο 6ο ματς με τα γεράκια και Bye Bye Miami............

Πρόβλεψη 4-2 4-3 και..........BULLS FOR THE FINALS!!!!!

Υ.Γ Ανυπομονώ για τα match up :

Rose vs Wade
Deng vs James
Boozer vs Bosch

baskethood
QUOTE (GreekNick @ May 13 2011, 17:34 ) *
. Βασικό μειονέκτημα των Heat πιστεύω πως θα είναι η έλλειψη ψηλών να κοντράρουν την front line των Bulls οι οποίοι Bulls έχουνε μια ικανότατη 4α ψηλών και η κακή αμυντική τους λειτουργιά ( αν υπάρχει κάτι τέτοιο στη Φλωριντα! ).

Οχι και κακη αμυντικη λειτουργια,οι Χιτ και οι Μπουλς ειναι απ τις λιγες ομαδες που δεχονται κατω απο εκατο ποντους και κρατουν τον αντιπαλο κατω απ το 45% σε fg.Επισης ειναι απ τις πρωτες ομαδες στο αμυντικο ριμπαουντ.
Dwyane ''the flash'' Wade
QUOTE(GreekNick @ May 13 2011, 15:34 ) *
The Chicago (Pit)Bulls in the eastern Finals!!!!!!!


και η κακή αμυντική τους λειτουργιά ( αν υπάρχει κάτι τέτοιο στη Φλωριντα! ).


φιλε εισαι λαθος εδω!!!ο περισσοτερος κοσμος εχει διαπιστωσει πως μεγαλο μερος της δυναμης του μαιαμι ειναι η ενεργεια που βγαζει στην αμυνα...
GreekNick
QUOTE(ronin @ May 13 2011, 18:11 ) *
φιλε εισαι λαθος εδω!!!ο περισσοτερος κοσμος εχει διαπιστωσει πως μεγαλο μερος της δυναμης του μαιαμι ειναι η ενεργεια που βγαζει στην αμυνα...



η ενεργεία των ???????????? 2-3 παίχτες??? Συνολικά πιστεύω πως το Chicago έχει σαφώς καλύτερη άμυνα από τους Heat οι οποίοι από όσο έχω δει φέτος πιο πολύ στηρίζονται στην ενεργεία από 2 -3 παίχτες τους στην άμυνα..

Αλλά και πάλι μπορεί να κάνω λάθος .... Όπως και να έχει οι ταύροι θα σηκώσουν φέτος smiley.gif
Dwyane ''the flash'' Wade
QUOTE(GreekNick @ May 13 2011, 16:00 ) *
η ενεργεία των ???????????? 2-3 παίχτες??? Συνολικά πιστεύω πως το Chicago έχει σαφώς καλύτερη άμυνα από τους Heat οι οποίοι από όσο έχω δει φέτος πιο πολύ στηρίζονται στην ενεργεία από 2 -3 παίχτες τους στην άμυνα..

Αλλά και πάλι μπορεί να κάνω λάθος .... Όπως και να έχει οι ταύροι θα σηκώσουν φέτος smiley.gif


εγω σου ειπα πως κανεις λαθος στο οτι λες οτι στην φλωριντα δεν ξερουν τι σημαινει αμυντικη λειτουργια!!!!δεν σου ειπα πως εχει το μαιαμι καλυτερη αμυνα απο το σικαγο.
baskethood
QUOTE (GreekNick @ May 13 2011, 19:00 ) *
η ενεργεία των ???????????? 2-3 παίχτες??? Συνολικά πιστεύω πως το Chicago έχει σαφώς καλύτερη άμυνα από τους Heat οι οποίοι από όσο έχω δει φέτος πιο πολύ στηρίζονται στην ενεργεία από 2 -3 παίχτες τους στην άμυνα..

Αλλά και πάλι μπορεί να κάνω λάθος .... Όπως και να έχει οι ταύροι θα σηκώσουν φέτος smiley.gif

Για την αμυνα που παιζει το Μαιαμι τα ειπαμε και στο τοπικ Μαιαμι-Βοστωνη,σαφως και ειναι αμυνα που βασιζεται στην ενεργεια καποιων παικτων(Λεμπρον,Ουειντ,Αντονυ) καθως και οι τρεις ειναι εξαιρετικοι help defenders,διαβαζουν εξαιρετικα τις φασεις και
λειτουργουν αψογα στις επιστροφες,στις περιστροφες και στα πικ εν ρολ των αντιπαλων.
Οι Χιτ,οπως ειπα και πριν,δεχονται 94.6 ποντους ανα αγωνα,κρατουν τον αντιπαλα στο 43.4% FG και δεχονται 103.5 ποντους ανα εκατο κατοχες(ειναι σιγουρα μεσα στην πρωτη πενταδα).
T.W.Is.M.
Ας περασουν οι Μπουλς κι ας ειναι σε οσα να ναι παιχνιδια. Πλεον δεν προσπαθω να κανω αναλυσεις, αλλα γραφω σαν καφρος οπαδος. tongue.gif
Ανοιχτο ζευγαρι, θα ελεγα οτι φαβορι ειναι το Μαιαμι, αλλα φαβορι με μειονεκτημα εδρας και χωρις καποιο προηγουμενο στα πλει οφ δεν υπαρχει. Το μονο που εχουν ξεκαθαρα υπερ τους ειναι η επιθυμια του θειου. Το ποσο μπορει και αν μπορει να επηρεασει δεν το ξερω.
Ελπιζω μονο να τραβηξει αρκετα η σειρα, ωστε να μπορεσω να παρακολυθησω τα τελευταια ματς γιατι απο αυριο θα λειπω στο εξωτερικο για μια βδομαδα και δε θα μπορω να δω ουτε αποτελεσματα...
captain charisma
υποστηριζω και ελπιζω σε προκριση των μπουλς εναντιον των χιτ..απο τοτε που πηγε ο τζειμς μου εγιναν πολυ αντιπαθεις.
οι μπουλς παιζουν πολυ καλη ομαδικη αμυνα διοτι εχουν προπονητη που ειναι μαστερ της αμυνας. οι αλλοι πλεον στηριζονται στις ορεξεις των 3....οι μπουλς υπερτερουν στους ψηλους με νοα μπουζερ γιπσον και ασικ.επισης ενδιαφερον θα χουν τα ματς απ ντενγκ-τζειμς κ γουειντ-ροουζ....κ οι 2 παγκοι εχουν καλους σουτερ...
Quincy
QUOTE(T.W.Is.M. @ May 13 2011, 18:02 ) *
Ας περασουν οι Μπουλς κι ας ειναι σε οσα να ναι παιχνιδια. Πλεον δεν προσπαθω να κανω αναλυσεις, αλλα γραφω σαν καφρος οπαδος. tongue.gif
Ανοιχτο ζευγαρι, θα ελεγα οτι φαβορι ειναι το Μαιαμι, αλλα φαβορι με μειονεκτημα εδρας και χωρις καποιο προηγουμενο στα πλει οφ δεν υπαρχει. Το μονο που εχουν ξεκαθαρα υπερ τους ειναι η επιθυμια του θειου. Το ποσο μπορει και αν μπορει να επηρεασει δεν το ξερω.
Ελπιζω μονο να τραβηξει αρκετα η σειρα, ωστε να μπορεσω να παρακολυθησω τα τελευταια ματς γιατι απο αυριο θα λειπω στο εξωτερικο για μια βδομαδα και δε θα μπορω να δω ουτε αποτελεσματα...



Αυτό είναι κάτι που φοβάμαι κι εγώ!! Οι Χιτ "πουλάνε" περισσότερο από τους Μπούλς. Αλλά δεν πιστεύω να γίνει κάνα τρελό μαγείρεμα και να τους πάνε με το ζόρι στον τελικό. Αν το Σικάγο παίξει καλύτερα και αξίζει να πάει τελικό θα πάει.


Μπουλς με 4-2 από μένα blove.gif
morfi
QUOTE(Leon_cp3 @ May 13 2011, 12:21 ) *
Ο Ρόουζ θα κάνει τα γνωστά του αλλά αυτό το Σικάγο θέλει ψωμιά ακόμη για να αποκτήσει την κατάλληλη εμπειρία σε τούτο το επίπεδο.

Αυτό ακούγεται από την αρχή των πλέι οφ. Έχουν τρείς περουσίες σε πλέι οφ και έχουν παίξει τουλάχιστον δύο σειρές τέτοιου επιπέδου. Τι παραπάνω χρειάζονται; Άλλωστε η απειρία, ιστορικά, σχεδόν ποτέ δεν έπαιξε ρόλο στο ΝΒΑ.

Leon_cp3
QUOTE(morfi @ May 14 2011, 15:20 ) *
Αυτό ακούγεται από την αρχή των πλέι οφ. Έχουν τρείς περουσίες σε πλέι οφ και έχουν παίξει τουλάχιστον δύο σειρές τέτοιου επιπέδου. Τι παραπάνω χρειάζονται; Άλλωστε η απειρία, ιστορικά, σχεδόν ποτέ δεν έπαιξε ρόλο στο ΝΒΑ.


Έχουν να παίξουν τελικό Ανατολής π.χ. από το 1998,είναι δυνατόν να μιλάμε για εμπειρία σε υψηλό επίπεδο; Ο Νοά,ο Ρόουζ,ο Κόρβερ έχουν την εμπειρία των Γουέιντ και Μπρον,ή του Μπίμπι;Τη μεγαλύτερη εμπειρία από την active ομάδα του Σικάγο την έχει ο Μπούζερ (νταξ δε μιλάμε για Κερτ Τόμας που θα παίξει 5λεπτα και αν). Τα προηγούμενα 3 χρόνια έχουν φύγει 2 φορές από τον πρώτο γύρο και μία δε πέρασαν καν.
Σε αυτό το επίπεδο χρειάζεται σίγουρα,ακόμα και πως θα βάλεις σωστά το σώμα σου να πάρεις ένα φάουλ στο τέλος π.χ..
Ακόμη ακόμη ο Ρόουζ που ήταν ο καλύτερος παίχτης φέτος στο πρωτάθλημα είδαμε αρκετές φορές ειδικά στη σειρά με την Ατλάντα να υπερβάλει.Κάτι 12/32 σουτ ήταν στοιχείο πλημμύρας. Ευτυχώς βέβαια στον πάγκο είναι ο Θίμποντο που τα τελευταία χρόνια ως assistant από αυτά που λένε οι άνθρωποι που δούλεψαν μαζί του και από αυτά που αποδεικνύει φέτος, μπορεί να κάνει παπάδες στο υψηλότερο επίπεδο.
Επίσης ίδιου επιπέδου ομάδα με αυτή των Χιτ φέτος δε θα πω τους περσινούς Καβς και αυτό αποδεικνύεται και από τα αποτελέσματα.
Σε μένα αυτά φαντάζουν σημαντικά,αν δεν έχουν καμία σχέση με την πραγματικότητα θα φανεί και ελπίζω άλλωστε να διαψευστώ και να τους δω στους τελικούς.
Τέλος για την ιστορία,πολύ μακριά δε θα πάω,αλλά σε δύο περιπτώσεις αρκετά πρόσφατες,Kλίβελαντ 2007,Ορλάντο του 2009. Ε η εμπειρία μη μου πεις ότι δεν έπαιξε ρόλο στους τελικούς...
Ginobili
Στα play offs πάντως του 2009,που είχαν χειρότερη ομάδα,όχι τόσο καλό ρόστερ,και σαφώς πιο "ωμή" ομάδα ακόμα...θυμάμαι έγιναν επικά παιχνίδια με τους Σέλτικς(4-3).Και οι Σέλτικς μάλιστα σε εξαιρετικό επίπεδο,όχι όπως φέτος ή πέρσι...
Την θεωρώ καλύτερη Ομάδα το Σικάγο,έχει πολύ καλό προπονητή,και επιπλέον στην front line πιστεύω υπερτερούν των Χιτ με το δίδυμο Νοά-Μπούζερ.
Leon_cp3
QUOTE(Ginobili @ May 14 2011, 16:16 ) *
Στα play offs πάντως του 2009,που είχαν χειρότερη ομάδα,όχι τόσο καλό ρόστερ,και σαφώς πιο "ωμή" ομάδα ακόμα...θυμάμαι έγιναν επικά παιχνίδια με τους Σέλτικς(4-3).Και οι Σέλτικς μάλιστα σε εξαιρετικό επίπεδο,όχι όπως φέτος ή πέρσι...
Την θεωρώ καλύτερη Ομάδα το Σικάγο,έχει πολύ καλό προπονητή,και επιπλέον στην front line πιστεύω υπερτερούν των Χιτ με το δίδυμο Νοά-Μπούζερ.


Καλά πάντα θα συμβαίνουν αυτά όπως του 2009,γι'αυτό και λατρεύουμε το ΝΒΑ. Αλλά και τότε ήταν τεράστια έκπληξη αυτό που έγινε,και το "θράσος" που είχαν επιδείξει οι ταύροι,κατέθεταν στο παρκέ ό,τι είχαν και το αστείρευτο πάθος τους έχει αποτυπωθεί στο πρόσωπο του Νόα στο τέλος του 6ου τελικού.Όπως έχω ξαναπεί τη θεωρώ μία από τις μεγαλύτερες στιγμές έβερ στα πλέι οφ.

Σίγουρα πρέπει να χτυπήσουν στη φροντ λάιν,ειδικά αν ο Μπούζερ ξυπνήσει και κάνει εμφανίσεις παρόμοιες με την τελευταία του στην Ατλάντα.
baskethood
Τοτε ειχαν και τον Γκορντον που εκανε τα καλυτερα παιχνιδια της καριερας του.
Παντως η εμπειρια παιζει σημαντικο ρολο,παντα,σε ολα τα ομαδικα η ατομικα αθληματα.
Το πως θα διαχειριστείς μια καταστασει αλλαζει αναλογα με το αν την εχεις ξανασυνατησει,σου γινεται βιωμα-συνηθεια και αναλογως πραττεις.


QUOTE (Leon_cp3 @ May 14 2011, 16:25 ) *
Σίγουρα πρέπει να χτυπήσουν στη φροντ λάιν,ειδικά αν ο Μπούζερ ξυπνήσει και κάνει εμφανίσεις παρόμοιες με την τελευταία του στην Ατλάντα.

Το πικ εντ ποπ αναμεσα σε Ροουζ και Μπουζερ ειναι απ τα πιο τοπ plays των Μπουλς,πολλα θα εξαρτηθουν απ την κατασταση του Μπουζερ αλλα και απ την αντιμετωπιση του Ροουζ σε καθε σκριν στη μπαλα.
Air and King
Eχω την αισθηση οτι οι περισσοτερες προβλεψεις εχουν να κανουν πιο πολυ με επιθυμιες παρα με αντικειμενικες προβλεψεις....
Το Μαιαμι ειναι ξεκαθαρα το φαβορι για μενα και ας εχει μειονεκτημα εδρας...
Ο Ροουζ επαιξε με 2 ομαδες οχι Τοπ και τα ποσοστα του ηταν μετρια.41% δεν ειναι ποσοστο ανταξιο ενος MVP και κυριως με ομαδες που δεν ειναι και οι καλυτερες...
Το Μαιαμι απο την αλλη ναι μεν στηριζεται σε τρεις παιχτες η και σε δυο αφου ο Μπος ειναι ασταθης αλλα εχει τον καλυτερο παιχτη του κοσμου τον ΛεΜπρον και στην χειροτερη τον τριτο-τεταρτο καλυτερο του κοσμου τον Γουειντ και αυτο το κανει φαβορι....Μπασκετ καλο δεν επαιξε και ουτε θα παιξει φετος....Υπο την εννοια περισσοτερη συνεργασια και οχι ολη την ωρα one man show απο ΛεΜπρον και Γουειντ...Αλλα φαινεται οτι μπορουν να κανουν την διαφορα...

Δεν ξερω αν θα καταφερω και ποσα ματς θα δω καθως φευγω αλλα το Μαιαμι κατα την αποψη μου θα περασει το πολυ σε 6 παιχνιδια..
Οτιδηποτε αλλο για μενα θα αποτελεσει εκπληξη...Αν καταφερει το Σικαγο και κανει την υπερβαση μαγκια του αλλα προσωπικα το βλεπω πολυ δυσκολο.......

Ο Ροουζ δεν ειναι ουτε ΛεΜπρον ουτε Γουειντ...Τωρα το πως μπορει και αν μπορει να κανει την υπερβαση θα το δουμε....
επιθυμιες.....

baskethood
QUOTE (Air and King @ May 14 2011, 19:42 ) *
Eχω την αισθηση οτι οι περισσοτερες προβλεψεις εχουν να κανουν πιο πολυ με επιθυμιες παρα με αντικειμενικες προβλεψεις....

Δεν ξερω σε ποιους αναφερεσαι αλλα εγω δεν παρατηρησα κατι τετοιο,και μενα με ενοχλει να συγχεουμε αυτο που ευχομαστε με αυτο που πιστευουμε.

QUOTE (Air and King @ May 14 2011, 19:42 ) *
Ο Ροουζ επαιξε με 2 ομαδες οχι Τοπ και τα ποσοστα του ηταν μετρια.41% δεν ειναι ποσοστο ανταξιο ενος MVP και κυριως με ομαδες που δεν ειναι και οι καλυτερες...

Δεν ηταν καλος ο Ροουζ μεχρι τωρα στα playoffs,παιρνει περισσοτερες προσπαθειες σε διποντα και τριποντα σε σχεση με την κανονικη περιοδο και ειναι φανερα πιο αστοχος.
Η γενικοτερη ομως παρουσια του εμπνεει εμπιστοσυνη,το παιχνιδι του ειναι πιο ωριμο,τρεχει καλα το γηπεδο,λειτουργει καλυτερα στο 5vs5 και αξιοποιει σωστα τους συμπαικτες του.

QUOTE (Air and King @ May 14 2011, 19:42 ) *
Το Μαιαμι απο την αλλη ναι μεν στηριζεται σε τρεις παιχτες η και σε δυο αφου ο Μπος ειναι ασταθης αλλα εχει τον καλυτερο παιχτη του κοσμου τον ΛεΜπρον και στην χειροτερη τον τριτο-τεταρτο καλυτερο του κοσμου τον Γουειντ και αυτο το κανει φαβορι....Μπασκετ καλο δεν επαιξε και ουτε θα παιξει φετος....Υπο την εννοια περισσοτερη συνεργασια και οχι ολη την ωρα one man show απο ΛεΜπρον και Γουειντ...Αλλα φαινεται οτι μπορουν να κανουν την διαφορα...

Το πλεονεκτημα εδρας που εχει το Σικαγο δεν σημαινει τιποτα,συμφωνω.Με την Ατλαντα εχασε στο πρωτο παιχνιδι και με την Ιντιανα εφτασε πολυ κοντα στην ηττα παλι στον πρωτο αγωνα.
Το Μαιαμι εχει ΛεΜπρον και Γουειντ αρα και ισως να εχει ενα μικρο πλεονεκτημα,αλλα μονο στα χαρτια,μεσα στο γηπεδο το Σικαγο εχει εξαιρετικη αμυντικη λειτουργια,παικτες-εργατες,και προπονητη εμπειρο,σοβαρο και εξαιρετικο στο διαβασμα του αντιπαλου.Γι αυτο και εγω δινω μεγαλη τυχη στο Σικαγο να περασει στους τελικους.
Dwyane ''the flash'' Wade
http://nba.sport24.gr/article/861104/o-jam...me-ta-pit-bulls

τετοιες σιγουριες να βλεπω...
μετα να δω που θα πανε ολοι αυτοι αν τυχον και μια στο εκατομμυριο -οπως πιστευουν- περασει το μαιαμι...
Ginobili
QUOTE(Air and King @ May 14 2011, 17:42 ) *
Eχω την αισθηση οτι οι περισσοτερες προβλεψεις εχουν να κανουν πιο πολυ με επιθυμιες παρα με αντικειμενικες προβλεψεις....

Καλά εγώ τους Μπουλς τους αντιπαθώ...από εποχής Τζόρνταν είμουν με τους αντιπάλους(εκτός των Λέικερς) smiley.gif
kostas7
BULLS!!!!!!!!!!!! παιδια που μπορω να το δω???δεν βρισκω κανενα λινκ να το δω....και θα το δειξει κανενα ελληνικο σαιτ???
Ginobili
QUOTE(kostas7 @ May 15 2011, 08:33 ) *
BULLS!!!!!!!!!!!! παιδια που μπορω να το δω???δεν βρισκω κανενα λινκ να το δω....και θα το δειξει κανενα ελληνικο σαιτ???

Ε...κάπως θα σε βολέψουμε την ώρα του αγώνα..
george69
QUOTE (Ginobili @ May 14 2011, 20:56 ) *
Καλά εγώ τους Μπουλς τους αντιπαθώ...από εποχής Τζόρνταν είμουν με τους αντιπάλους(εκτός των Λέικερς) smiley.gif



Γιατι τοση αντιπαθεια για τον μεγαλυτερο
παικτη που επαιφε μπασκετ ποτε ???

QUOTE (captain charisma @ May 13 2011, 21:37 ) *
υποστηριζω και ελπιζω σε προκριση των μπουλς εναντιον των χιτ..απο τοτε που πηγε ο τζειμς μου εγιναν πολυ αντιπαθεις.
οι μπουλς παιζουν πολυ καλη ομαδικη αμυνα διοτι εχουν προπονητη που ειναι μαστερ της αμυνας. οι αλλοι πλεον στηριζονται στις ορεξεις των 3....οι μπουλς υπερτερουν στους ψηλους με νοα μπουζερ γιπσον και ασικ.επισης ενδιαφερον θα χουν τα ματς απ ντενγκ-τζειμς κ γουειντ-ροουζ....κ οι 2 παγκοι εχουν καλους σουτερ...



η σειρα πιστευω οτι θα κριθει μεσα στην ρακετα ,
εαν οι BOOZER & NOAH κυριαρχησουν στα
ριμπαουντ και μεταφερουν το παιχνιδι ABOVE
THE RIM τοτε οι HEAT δεν καμια τυχη !!!!!
kostas7
QUOTE(Ginobili @ May 15 2011, 10:46 ) *
Ε...κάπως θα σε βολέψουμε την ώρα του αγώνα..


ευχαριστω παρα πολυ εχω φαει τον κοσμο(νταξει δεν εχω και πολυ καλη σχεση με το πσ)και δεν εχω βρει τιποτα + εχω νοβα και βλεπω οτι τσαμπα την εχω αφου δεν εχει τους αγωνες sad.gif
morfi
QUOTE(Leon_cp3 @ May 14 2011, 15:49 ) *
Έχουν να παίξουν τελικό Ανατολής π.χ. από το 1998,είναι δυνατόν να μιλάμε για εμπειρία σε υψηλό επίπεδο; Ο Νοά,ο Ρόουζ,ο Κόρβερ έχουν την εμπειρία των Γουέιντ και Μπρον,ή του Μπίμπι;

Όχι, δεν έχουν την εμπειρία τους, αλλά θυμήσου τον αντίστοιχο βαθμό εμπειρίας-απόδοσης που είχαν οι παραπάνω στις πρώτες τους εμφανίσεις στα πλέι οφ.

QUOTE(Leon_cp3 @ May 14 2011, 15:49 ) *
Τη μεγαλύτερη εμπειρία από την active ομάδα του Σικάγο την έχει ο Μπούζερ (νταξ δε μιλάμε για Κερτ Τόμας που θα παίξει 5λεπτα και αν). Τα προηγούμενα 3 χρόνια έχουν φύγει 2 φορές από τον πρώτο γύρο και μία δε πέρασαν καν.

Ναι, αλλά οι σειρές που έπαιξαν ήταν επιπέδου τελικών ανατολής. Δηλαδή αν αποκλειστούν φέτος και του χρόνου πάνε στους τελικούς του ΝΒΑ θα μιλάμε πάλι για εμπειρία σε τέτοιο επίπεδο;

QUOTE(Leon_cp3 @ May 14 2011, 15:49 ) *
Τέλος για την ιστορία,πολύ μακριά δε θα πάω,αλλά σε δύο περιπτώσεις αρκετά πρόσφατες,Kλίβελαντ 2007,Ορλάντο του 2009. Ε η εμπειρία μη μου πεις ότι δεν έπαιξε ρόλο στους τελικούς...

Πιστεύεις ότι αν, θεωρητικά, ξανάπαιζαν πάλι θα έκαναν έστω καλύτερες εμφανίσεις; (καλά το Κλίβελαντ μπορεί, γιατί χειρότερες δεν γίνεται)
Hakeem Olajuwon
Η καλυτερη αμυνα του ΝΒΑ με πλεονεκτημα εδρας απεναντι σε μια απο τις καλυτερες επιθεσεις.
Το κλειδι για τους μπουλς ειναι να παιξουν αμυνα χωρις να κανουν φαουλ μια που το μαιαμι παιρνει μεγαλο ποσοστο των ποντων του απο τις βολες.Μεγαλο ρολο θα παιξει και η διαιτησια αν θα αφησει το σκληρο παιχνιδι αυτο θα ευνοησει τους ταυρους,αν αντιθετα σε καθε πιρουετα του ο γουειντ παιρνει φαουλ τοτε οι χητ εχουν το προβαδισμα.
Ισως το πλεονεκτημα εδρας βοηθησει περισσοτερο εδω το σικαγο.Μπουλς σε 7
aegeansheed
Ξεθάψτε τις φανέλες με τον Ταύρο

Δε διάβασα κάτι στους νέους κανονισμούς περί διαφήμισης blogs! tongue.gif

Αξίζει view και το νέο vid! Be more sweeeeeeeet...
sacarame
QUOTE(aegeansheed @ May 15 2011, 13:50 ) *
Ξεθάψτε τις φανέλες με τον Ταύρο

Δε διάβασα κάτι στους νέους κανονισμούς περί διαφήμισης blogs! tongue.gif

Αξίζει view και το νέο vid! Be more sweeeeeeeet...



Εγώ λέω να μας ανεβάσεις και μια φώτο από το μαγαζί που ήσουν προχτές.... tongue.gif
aegeansheed
Κάποιοι από' δω μέσα θα νιώσουν λίγο αμήχανα. Για τους εαυτούς τους εννοώ. Δε νομίζεις??? biggrin.gif
Leon_cp3
QUOTE(morfi @ May 15 2011, 12:15 ) *
Όχι, δεν έχουν την εμπειρία τους, αλλά θυμήσου τον αντίστοιχο βαθμό εμπειρίας-απόδοσης που είχαν οι παραπάνω στις πρώτες τους εμφανίσεις στα πλέι οφ.


Ναι, αλλά οι σειρές που έπαιξαν ήταν επιπέδου τελικών ανατολής. Δηλαδή αν αποκλειστούν φέτος και του χρόνου πάνε στους τελικούς του ΝΒΑ θα μιλάμε πάλι για εμπειρία σε τέτοιο επίπεδο;


Πιστεύεις ότι αν, θεωρητικά, ξανάπαιζαν πάλι θα έκαναν έστω καλύτερες εμφανίσεις; (καλά το Κλίβελαντ μπορεί, γιατί χειρότερες δεν γίνεται)


Όχι εννοείται πως από τη φετινή πορεία τους και ιδιαίτερα από ήττες ή κακές εμφανίσεις που έκαναν ήδη και λογικά κάποια θα κάνουν και με τους Χιτ,κερδίζουν άλλον έναν σημαντικό χρόνο εμπειρίας και ακόμη περισσότερη σημασία θα έχει αν το καλοκαίρι κινηθούν με την ίδια ακριβώς ομάδα εκτός 2-3 νέων προσθηκών. Έτσι η ομάδα "δένει" και κινούνται σε συγκεκριμένο πλάνο. Αλλά επιμένω πως οι δύο σειρές με Σέλτικς και Καβς που λογικά εννοείς για επιπέδου τελικών,δεν ήταν ακριβώς έτσι. Στη μεν με τους Κέλτες που έκαναν τις επικές εμφανίσεις ήταν με αρκετά διαφορετική ομάδα και άλλους ρόλους των σημερινών σταρ τους, ενώ στη δε με τους Καβς αποκλείστηκαν και με 4-1 οπότε σίγουρα οι ίδιοι δεν έκαναν ό,τι προβλέπει το άκουσμα ενός τελικού.
Για τις εμφανίσεις όπως είπες κι εσύ,πόσο χειρότερες θα μπορούσαν να κάνουν;
27cat
BULLS και τα μυαλά στα κάγκελα.Μακάρι να ζήσουμε στιγμές 1998.Αχ ρε AIR πηγές και έφυγες αλλά τόσα θα είχαμε πάρει.Τα παιχνίδια θα κριθούν στην άμυνα και στο παθός shot.gif .
kostas7
τελικα παιδια υπαρχει κανενα σιτε???
reignman
Κωστα βρηκες τελικα τιποτα?
Das Kapital
Παμε για το καλυτερο ματς των πλειοφφς μεχρι το επομενο,μπορει το Σικαγο να τερματισε πρωτο στην κανονικη περιοδο αλλα για μενα φαβορι ειναι το μαιαμι,προβλεπω σπασιμο εδρας σημερα!
vc15
Πρέπει να προσέξουν λίγο οι Bulls να μη χάνουν εύκολα τη μπάλα στην επίθεση ή να κάνουν ηλίθια λάθη, γιατί φεύγουν πολύ γρήγορα στον αιφνιδιασμό. Έχουν κάνει πολλές μακρινές πάσες στην επίθεση που έχουν κοπεί από τους ταχύτατους αμυντικούς των Heat, αλλά δεν το έχουν πληρώσει ακριβά μέχρι στιγμής. Ενώ ξεκίνησε καλά ο Rose, έκανε κάτι χαζά λάθη σε κανα δύο φάσεις, αλλά γενικότερα φαίνεται να είναι καλά σήμερα.

Highlight το κάρφωμα του Ταζ!!!
Razorblade Fish
Τον εκανε ποστερ τον Wade,ωραιο καρφωμα...
baskethood
Η χαρα της αμυνας,πολυ το χαιρομαι.
Η αντιμετωπιση στα σκριν στη μπαλα απ τη μερια των Χιτ ειναι με παγιδα πανω στον Ροουζ,στην αρχη το καλο αμυντκο rotation
τους εβγαλε καποια κλεψιματα,μετα ομως ο Ροουζ εσπαγε σωστα τις παγιδες και οι συμπαικτες του γυριζαν σωστα τη μπαλα.
Οι Χιτ εβαλαν καποια καλαθια στο ανοιχτο γηπεδο,ελεγχουν τα ριμπαουντ παιζουν εξαιρετικη αμυνα επιλεγοντας σε καποια σημεια να αφηνουν το σουτ στο πικ εν ποπ που γινεται με τον Μπουζερ(η τον Γκιμπσον).
Το Σικαγο πηρε σημαντικες λυσεις και στις δυο πλευρες του παρκε απ τον Ταζ και εχει σε καλη σχετικα μερα τον Μπουζερ.

ΥΓ.
Anaz
πωπω το ξεχασα τελειως!!!!! 40.gif Στειλτε μου plz στα μπαμ ενα λινκ, μη ψαχνω..
vc15
Κλειστό ματς μέχρι στιγμής. Πολύ σφιχτές άμυνες, αν και έχει χαλαρώσει λίγο η άμυνα του Miami, με ένα απλό σκριν βγαίνει σχεδόν ελεύθερος να σουτάρει ο Rose. Από την άλλη, τι έχουν πάθει στην άμυνα τους οι Bulls και κουτουλάνε συνέχεια πάνω στους Heat; Εντάξει, ο Λεμπρόν και κυρίως ο Wade είναι εξαιρετικοί στις προσποιήσεις και προσπαθούν να δείξουν και αμυντική προσήλωση οι Bulls, αλλά όχι να κοπανάνε πάνω τους συνέχεια.
Άσχετο, κοιμήθηκαν λίγο οι διαιτητές σε μια φάση που έπαιζαν με 6 παίχτες στο παρκέ οι Heat.
Anaz
H βοηθεια που παιρνουν οι Μπουλς απ'τον παγκο τους ειναι που εκανε την διαφορα. (μαζι με τα επιθετικα ριμπαουντ!) Γκιμπσον και Μπρουερ ειναι εξαιρετικοι και στις δυο πλευρες του γηπεδου και δινουν τρομερη ενεργεια.
Πολυ καλο ματς βεβαια κι απο τον Ντενγκ.
baskethood
Οταν παιζεις τοσο υψηλου επιπεδου αμυνα,οργανωμενη,με σχεδιο,οταν ελεγχεις τον ρυθμο και τα ριμπαουντ και παιρνεις βοηθειες απ τη second unit εχεις αυξημενες πιθανοτητες για την προκριση στους τελικους.
Παρολαυτα η σειρα εχει ακομα δρομο,και το Μαιαμι εχει τις προσωπικοτητες να επανελθει και να κανει το break στο επομενο παιχνιδι.
Η αμυνα που παιζει το Μαιαμι χρειαζεται και τους καταλληλους παικτες για να την υπηρετησουν,δηλαδη καλους αμυντικους και στο 1vs1 αλλα και καλους help defenders.
Οι Μπουλς ηταν προετοιμασμενοι και πολυ διαβασμενοι στη παγιδα που κανουν οι Χιτ σε καθε σκριν στη μπαλα που γινεται στο Ροουζ,το ball movement ειναι εξαιρετικο και ο πλουραλισμος στην επιθεση προερχεται ακριβως απο εκει.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.