Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Α1 Παναθηναϊκός - 2012-13
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Α1 Basket League > Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7
vastravoud
Πλησιάζει σιγά σιγά η αρχή της Α1 μετά κόπων και βασάνων, οπότε εδώ θα συζητάμε όλα τα σχετικά θέματα και θα σχολιάζουμε τους εντός έδρας αγώνες μας.
comrade
Ξέρουμε αν θα έχει τηλεοπτική κάλυψη?
Dreamerpanos
Τη Δευτέρα στην ΕΡΤ-3 το δείχνει...
comrade
QUOTE(Dreamerpanos @ Oct 14 2012, 13:05 ) *
Τη Δευτέρα στην ΕΡΤ-3 το δείχνει...


Τελικα πρεπει να ειναι στη ΝΕΤ, στις 7 παρα τέταρτο. Ετσι λεει στο προγραμμα. Αλλα με την ΕΡΤ ποτε δεν μπορεις να εισαι σιγουρος.
SkyFall
QUOTE (comrade @ Oct 15 2012, 11:28 ) *
Τελικα πρεπει να ειναι στη ΝΕΤ, στις 7 παρα τέταρτο. Ετσι λεει στο προγραμμα. Αλλα με την ΕΡΤ ποτε δεν μπορεις να εισαι σιγουρος.


η μετάδοση θα έιναι απο Νάτου?
comrade
QUOTE(SkyFall @ Oct 15 2012, 11:51 ) *
η μετάδοση θα έιναι απο Νάτου?


Α, αυτο δεν το γνωριζω.

SkyFall
QUOTE (comrade @ Oct 15 2012, 12:14 ) *
Α, αυτο δεν το γνωριζω.


Α, κακώς. αυτό το πουλέν δεν αντέχεται! θα πάρω ηρεμιστικούλι, δεν θα ρισκάρω δεύτερη συνεχόμενη μετάδοση σε μια εβδομάδα rolleyes.gif
comrade
Παντως, αν ειναι ο Νατου αυτος που σχολιαζε τον Ολυμπιακο, τοτε δεν αντεχεται. Σε καποια στιγμη του αγωνα, ενας απ τους δυο σχολιαστες λεει "Ο Παπαδοπουλος ειναι ο καλυτερος ψηλος στην Ευρωπη, σε σετ παιχνιδι"!
Μιλαμε, νοσταλγησα τον Χατζηγεωργιου.

Edit
Αντε να δουμε πως θα τα παει η ομαδα μας σημερα
themoss
Προσ το παρον ο ΠΑΟ δεν έχει μπει δυνατά και ο Άρης είναι κοντά αλλά δε νομίζω πως το ματς είναι για λιγότερο απο25 πόντους.
Dreamerpanos
Πολλά κακά σουτ στην 1η περίοδο...για να δούμε στη συνέχεια.
keraynopoylos
QUOTE(Dreamerpanos @ Oct 15 2012, 17:10 ) *
Πολλά κακά σουτ στην 1η περίοδο...για να δούμε στη συνέχεια.


Μηπως υπαρχει κανα link ρε παιδια..; Ειμαι εξωτερικο και πιανω σχεδον ολα τα καναλια αλλα οχι ΕΤ3. (ακου ετ3 ρε ^%&%$ μου)

Αν βρεθει κατι pm me...
Thx
Dreamerpanos
Ημίχρονο 23-27...η άμυνα είναι απλά εξαιρετική....τώρα για την επίθεση με 11/32 σουτ εντός πεδιάς και 2/6 βολές είναι κάτι παραπάνω από άθλια....
t0ny3
Στην αμυνα τα παμε πολυ καλα, ομως στην επιθεσει παρα πολυ κακα σουτ, με αποτελεσματα πολυ χαμηλα ποσοστα. Μας δυσκολευει και η αμυνα ζωνης του Αρη και μεχρι στιγμης δεν μπορουμε να αξιοποιησουμε τον Σοφοκλη, αφου κλεινει η ολη η αμυνα πανω του. Αυτος σωστα βγαζει την μπαλα εξω αλλα μετα η θα γινει καποιο κακο σουτ η θα κολλησει παλι η μπαλα.

Το μονο "θετικο" η μη αρνητικη παρουσια του Αμρστρονγκ. Νταξει δεν εκανε και τιποτα το σπουδαιο, αλλα τουλαχιστον προσπαθησε σε σχεση με τον αγωνα στη Μαδριτη. Απο οτι φαινεται ομως και ο Αρτζι δεν τον εμπιστευεται και πολυ αφου μετα την αρχη δεν τον ξαναεβαλε.

Υ.Γ Εξακολουθει να μου κανει εντυπωση ο Τσαρτσαρης!
j-kidd13
Ειμαι ενθουσιασμενος με τον Τσαρτσαρη...Μακαρι να συνεχισει σε αυτο το ρυθμο,και να αφησει τα περσινα που ηταν ωσει παρων...
Κατι λειπει απο την ομαδα επιθετικα παντως...Ενας παικτης καλυτερος του Ξανθοπουλου θα ηταν απαραιτητος στην ομαδα νομιζω.
lakersdynasty
QUOTE(j-kidd13 @ Oct 15 2012, 19:45 ) *
Ειμαι ενθουσιασμενος με τον Τσαρτσαρη...Μακαρι να συνεχισει σε αυτο το ρυθμο,και να αφησει τα περσινα που ηταν ωσει παρων...
Κατι λειπει απο την ομαδα επιθετικα παντως...Ενας παικτης καλυτερος του Ξανθοπουλου θα ηταν απαραιτητος στην ομαδα νομιζω.


Παίκτες που να απειλούν στο τρίποντο περισσότερο απο Ουκιτς Κίτσεν χρειάζονται. Ή οι ίδιοι να αναλάβουν πρωτοβουλίες.
Harvester
Η ομαδα ειναι τραγικη, η αναπτυξη μετρια και μεσα στην μετριοτητα αυτη χανεται και ο ΔΔ, μοναδικο σημειο αναφορας
ο Σοφοκλης και εαν με αντιπαλους τον καραθαναση και τον τσακαλερη δεν μπορεις να παρουσιασεις κατι αλλο
μεσα στον χειμωνα θαχουμε θεμα.
Ο τσαρτσαρης ξερει τοσο μπασκετ οσο οι περισοτεροι που ηρθαν αλλα τραυματισμοι και φρεκαδα εχει χαθει,
εαν συνεχισουμε με τετοια λειψανδρια στο καλαθι θαχει πρωταγωνιστικο ρολο συνεχεια
Dreamerpanos
Σκορδίλης πολύ καλή εμφάνιση στην 3η περίοδο σε άμυνα και επίθεση...
lakersdynasty
QUOTE(Harvester @ Oct 15 2012, 19:56 ) *
Η ομαδα ειναι τραγικη, η αναπτυξη μετρια και μεσα στην μετριοτητα αυτη χανεται και ο ΔΔ, μοναδικο σημειο αναφορας
ο Σοφοκλης και εαν με αντιπαλους τον καραθαναση και τον τσακαλερη δεν μπορεις να παρουσιασεις κατι αλλο
μεσα στον χειμωνα θαχουμε θεμα.
Ο τσαρτσαρης ξερει τοσο μπασκετ οσο οι περισοτεροι που ηρθαν αλλα τραυματισμοι και φρεκαδα εχει χαθει,
εαν συνεχισουμε με τετοια λειψανδρια στο καλαθι θαχει πρωταγωνιστικο ρολο συνεχεια


Παίκτη που να πάιζει συστηματικά με πλάτη δεν έχει άλλον ο Παναθηναϊκός οπότε δεν πρόκειται να τον παρουσιάσει κιόλας tongue.gif

Αυτό που θέλουμε είναι να μπουν οι άλλοι ψηλοί μας στο παιχνίδι και να πάιξουν τον δικό τους ρόλο. Τους Λάσμε και Σκορδίλη αλλά και τον Τσαρτσαρή όποτε παίζει στο 5 δεν πρόκειται να τους δούμε να τροφοδοτούνται αυστηρά με πλάτη κάτω απτο καλάθι αλλά και με συνεργασίες με τους κοντούς και τελειώματα κον΄τα στο καλάθι η με σουτ απο μέση (και μέσα) απόσταση.

Αυτό χρειάζεται να μπορούμε να αλλάζουμε κάπως το παιχνίδι χωρίς τον Σχορτανίτη μεσα. Αυτό δεν έχουμε προς το παρον στους ψηλούς.

t0ny3
Gaios finally did it. wos_sport5.gif
Ginobili
Ο Κίτσεν συγκαμένος είναι?? Πως πάει έτσι? Ούτε να περπατήσει δεν μπορεί καλά καλά...Μακράν ο χειρότερος μας παίκτης.Ακόμα και ο Χιλ όσο έχει παίξει,θετικός ήταν.
lakersdynasty
QUOTE(t0ny3 @ Oct 15 2012, 20:21 ) *
Gaios finally did it. wos_sport5.gif


laugh.gif

Έβαλε και ο Ξανθόπουλος τρίποντο ohmy.gif
Dreamerpanos
QUOTE (lakersdynasty @ Oct 15 2012, 20:29 ) *
laugh.gif

Έβαλε και ο Ξανθόπουλος τρίποντο ohmy.gif


Γιανόπουλος 3 συνεχόμενα σε λέω...νταξει είναι σουτέρ αλλά όπως και να χει είναι 3 συνεχόμενα....εγώ πιστεύω πως ο Ματσιούλις είναι ο χειρότερος σήμερα....3 φάουλ πάρα πολύ νωρίς...έμεινε πολύ ώρα πάγκο και μόλις ξαναμπήκε πάλι φάουλ....και όσο έπαιξε στην 1η περίοδο είχε αρκετά σουτ όλα άστοχα....
Dred11
Αυτό που ο Άρτζι γουρλώνει το μάτι πολύ τρομακτικό.
Lazeras
Πιστευα ότι κάποιοι φίλοι εδώ μέσα ήταν υπερβολικοί με τον Χίλτον,αλλά τελικά δεν...Ο Γάιος μου φαίνεται αρκετά καλός.
Κατά τα άλλα θα συνεχίσω να πιστεύω ότι ο Ούκιτς είναι 2άρι.Ξεκάθαρα μάλιστα.Γιαννόπουλος,Μασιούλις πάρα πολύ καλοί και χρήσιμοι και Μπράμος απλά μου έχει κλέψει την μπασκετική μου καρδιά.Τσάρτσα παιχτάρα ολκής.Πολλά κιλά μπάσκετ. Δεν ξεχνιέται το άτιμο.
Harvester
Αυτος ο κουζινας ουτε στον Αρη δεν θα επαιζε,απλα ΤΡΑΓΙΚΟΣ, βεβαια η φαση της βραδιας ηταν συνεργασια
Kitcen και Αrmstong τραγικη
t0ny3
Ο Γιαννοπουλος αποδεικνυει οτι το σουτακι το εχει. ο Χιλτον εξακολουθει να μην μου αρεσει, το παλικαρι δεν εχει προσαρμοστει. Ψαχνεται συνεχεια και σε αμυνα και σε επιθεση και το χειροτερο ειναι οτι στην αμυνα τον περναει και κουνιστη καρεκλα και προσπαθει να κοψει μονο στον αερα, με αποτελεσμα να κανει φαουλ.

Στην επιθεησε εχουμε και θα εχουμε προβλημα. Χρειαζομαστε βοηθεια απο την περιφερεια οχι μονο σε οργανωτικο επιπεδο, αλλα σε εκτελεστικο. Αναγκαιο ειναι να να γινουν απειλητικοι οι Κιτσεν και Ουκιτς. Χωρις αυτους τους δυο θα ειναι δυσκολα τα πραγματα. Ειδικα ο Κιτσεν σημερα εδειχνε οτι φοβαται να σουταρει και να παρει προσπαθειες πανω του.

Δεν χωρανε παραπανω αναλυσεις για το ματς, αοφυ ο Αρης επαιζε χωρις ξενους και στο τριτο δεκαλεπτο οταν σοβαρευτικαμε και με καποιες προσπαθεις του Διαμαντιδη ανεβηκε η διαφορα και απο εκεινο το σημειο ο Αρης δεν μπορεσε να ακολουθησει.
SkyFall
βαρετό μάτς, έκατσα και το είδα με το ζόρι λόγω των καινούριων παιχτών.
οι ξένοι εκτός τόπου και χρόνου, ο κίτσεν έπιανε συνέχεια το γόνατό του, σαν να πονούσε. μόνο εγω το είδα?
άρμστρονγκ κλασικά στον κόσμο του, περιμένω το τουίτ να δω τι θα γράψει σήμερα...
Harvester
Πολυ πολλοι μετριοι παικτες, ο ΜΕΓΙΣΤΟΣ εκανε υπερομαδα με καλους παικτες, αν ο Αργυρης κανει ομαδα αυτους
τους παικτες θα τον εκτιμησω δυο φορες
t0ny3
QUOTE(Harvester @ Oct 15 2012, 15:46 ) *
Πολυ πολλοι μετριοι παικτες, ο ΜΕΓΙΣΤΟΣ εκανε υπερομαδα με καλους παικτες, αν ο Αργυρης κανει ομαδα αυτους
τους παικτες θα τον εκτιμησω δυο φορες


Υπερβολες και παλι...
A.CAB
Το παιχίδι δεν ήταν για πολλά σχόλια όπως αναμενόταν, όπως και η εμφάνιση της ομάδας (πολύ καλή άμυνα, δύναμικά όλοι στα ριμπάουντ, βραχυκύκλωμα σε πολλές περιπτώσεις στην επίθεση).
Οπότε μερικές σκόρπιες σκέψεις.

Ο Χίλτον με κουράζει με αυτό το νυσταγμένο στυλάκι. Δείχνει αλλού το παλικάρι. Πάλι άλλον πήραμε για δεύτερο σέντερ και άλλο για τρίτο και ξαναντιστρέφονται οι ρόλοι.
Ο Σκορδίλης δείχνει πολύ πιο κανονικός παίχτης απ' τον Άρμστρονγκ. Προσπαθεί, παλεύει, δείχνει να κατέχει τα βασικά της θέσης κι ας του λείπει το ταλέντο. Είναι ευχάριστη έκπληξη.
Ο Γιαννόπουλος είναι μεγάλο βρωμόχερο. Μ' αρέσει επίσης που παρόλο που του λείπει όγκος, μπαίνει σε όλες τις διεκδικήσεις. Πιστεύω ότι θα βγει πολύ καλό παιχτάκι.
Ο Κίτσεν παίζει τίμια στην άμυνα αλλά σήμερα επιθετικά δεν τράβαγε με την καμία. Ότι να 'ναι. Συναγωνίστηκε τον ψηλό συμπατριώτη του για τον πιο αδύναμο κρίκο.
Ρισπέκτ στον Τσαρτσαρή για όσο βαστάει.
Ο Ούκιτς δεν μπορεί να οργανώσει σετ επίθεση για κανένα λόγο. Και σουτ Καλαθικο.
Ξανθόπουλος και κλατς και τρίποντο και τη φάση της βραδιάς με την ασίστ πίσω απ' την πλάτη και κάρφωμα του Σκορδίλη.
Harvester
Μπορει ναναι και υπερβολες αλλα μιλαμε για τον εξαστερο και οχι για αλλη ομαδα
t0ny3
QUOTE(Harvester @ Oct 15 2012, 15:55 ) *
Μπορει ναναι και υπερβολες αλλα μιλαμε για τον εξαστερο και οχι για αλλη ομαδα


Αυτη ειναι η πραγματικοτητα και πρεπει να το καταλαβουν μερικοι. Εξαστερος ξε-εξαστερος, δεν υπαρχει Ζοτς, αλλα Αρτζι με αυτο το μπατζετ και αυτους τους παικτες.

Btw ο Κιτσεν μηπως ειχε κανενα τραβηγμα η κατι στο ποδι, γιατι το επιανε συνεχεια. Το βλεμα του Χιλτον ειναι all the money! Περιμενω πως και πως τον Lasme!!
kostas b
Δεν ξέρω ποιος το πρόσεξε αλλά το όνομα στη φανέλα του Μασιούλις έγραφε Μασιούλης!!!! Ποιος θεούλης από το τιμ του τύπωσε το όνομα με αυτό το τρόπο?!?! hahahahaha Αν μη τι άλλο ήταν το στιγμιότυπο της βραδιάς!! Πως και δεν έγραψε Μασιουλίδης να το ολοκληρώσει? tongue.gif biggrin.gif tongue.gif
Dreamerpanos
QUOTE (kostas b @ Oct 15 2012, 21:08 ) *
Δεν ξέρω ποιος το πρόσεξε αλλά το όνομα στη φανέλα του Μασιούλις έγραφε Μασιούλης!!!! Ποιος θεούλης από το τιμ του τύπωσε το όνομα με αυτό το τρόπο?!?! hahahahaha Αν μη τι άλλο ήταν το στιγμιότυπο της βραδιάς!! Πως και δεν έγραψε Μασιουλίδης να το ολοκληρώσει? tongue.gif biggrin.gif tongue.gif


Δε μας χαλάει...μια θέση ξένου ελεύθερη παραπάνω tongue.gif
Anaz
Ο Κιτσεν θελει λιγο χρονο, ειναι κι απο τραυματισμο. Παντως δεν με πολυπειθει ως δημιουργος για το υψηλο επιπεδο. Πιο πολυ για καλος ρολιστας μου κανει. Ισως χρειαστει να αναβαθμιστει ο ρολος του Ξανθοπουλου..
j-kidd13
Βλεπω Τον Αρμστρονγκ σε κανα μηνακι και μετα,που θα τελειωσει και η preseason στο nba και θα κοπουν διαφοροι,να μας χαιρετα....
Δεν θα μου κανει εντυπωση αν τον ακολουθησει και ο Κιτσεν καποια στιγμη...
priest
εγω αυτο που βλεπω ειναι πως μπορει να τα βαζουμε με τους κιτσεν και αρμστρονγκ αλλα αυτοι τουλαχιστον δεν πληρωνονται πανω απο 300χιλ. και ετσι και αλλιως γνωριζαμε πως ηταν ρισκο η επιλογη τους.

παρολαυτα οσον αφορα τον κιτσεν καλυτερα να περιμενουμε γτ πιστευω πως μπορει να δωσει αρκετα στον παο σαν ρολλιστας και οσον αφορα τον αρμστρονγκ δυστυχως το παλικαρι ειναι χειροτερος και απο τον σμιθ...βασικα πολυ χειροτερος!

το θεμα ειναι μετα τι παιρνεις?4αρι και ουσιαστικα εμπιστευεσαι στον ασσο τον ξανθοπουλο ή μηπως πρεπει να παρεις καποιον καλο ασσο και στο 4 να συνεχισεις οπως εισαι?

επισης σκετη απογοητευση ειναι εως τωρα ο ουκιτς ο οποιος παιρνει και 800χιλ ενω η ομαδα με την τριαδα κιτσεν,ουκιτς και αρμστρονγκ στην 5αδα απλα δεν βλεπεται.

τελος παιζουμε και στο τελος της εβδομαδας με το οσφπ,σε ενα ντερμπυ που ουσιαστικα με ηττα αποχαιρεταμε το πρωταθλημα.
paodynasty
QUOTE(Dred11 @ Oct 15 2012, 20:33 ) *
Αυτό που ο Άρτζι γουρλώνει το μάτι πολύ τρομακτικό.


41.gif 41.gif

Πραγματικα!

Πιο πολύ κι απο το μελιτζανί του Ζοτς!!
thanos13
Εινααι δυνατον να βαζεις το ντερμπι 18:45;Εργασιμη μερα αν ειναι δυνατον.Επειγοντως αλλαγη ωρας αν δεν θελετε αδειο Οακα.
T.W.Is.M.
QUOTE(thanos13 @ Oct 16 2012, 13:12 ) *
Εινααι δυνατον να βαζεις το ντερμπι 18:45;Εργασιμη μερα αν ειναι δυνατον.Επειγοντως αλλαγη ωρας αν δεν θελετε αδειο Οακα.


Θελουμε θελουμε...(πλακα κανω)
Αυτο ειναι το κακο παρεπομενο της μεταφορας της Ευρωλιγκα στις Παρασκευες. Αναγκαστικα και τα δυο ντερμπι θα γινουν Δευτερα. Η ωρα ειναι αλλο θεμα. Κι εγω το θεωρω καλυτερο να πηγαινε γυρω στις 9. Απ την αλλη η Δευτερα ειναι μεν εργασιμη, αλλα τα μαγαζια δεν ειναι ανοιχτα το απογευμα. Κατι ειναι κι αυτο...
lakersdynasty
Μερικά σχόλια για το Άρης - Παναθηναϊκός (15.10.2012)

http://lakerspao.blogspot.com/2012/10/bask...1-15102012.html
t0ny3
Αδιάφορος αγώνας γενικά και λογικά θα έρθει εύκολα η νίκη. Δεν έχουμε πιάσει και μεγάλη απόδοση, δεν βοηθάει όμως και ο αντίπαλος. Ο Armstrong όσο έπαιξε δεν ήταν αρνητικός παράγοντας και καλο είναι να του ανεβεί λίγο η ψυχολογία. Ο Kitchen συνεχίζει τις μέτριες εμφανίσεις, ενώ αυτό που δεν μου αρέσει είναι η αντιμετώπιση του Σοφό στο double και triple team. Ακόμα κι αν καταλήξει σε επιτυχημένη επιλογή είναι ριψοκίνδυνο να κρατάει την μπάλα πολύ ώρα και το είδαμε και με τον Ολυμπιακό.
kotipelto1821
anti na kaneis kritikh kalutera phgaine sto ghpedo na sthrixeis ...ase to basket gia emas tous ligous pou pame esu des mpalitsa p h omada kentaei
t0ny3
QUOTE(kotipelto1821 @ Oct 30 2012, 14:45 ) *
anti na kaneis kritikh kalutera phgaine sto ghpedo na sthrixeis ...ase to basket gia emas tous ligous pou pame esu des mpalitsa p h omada kentaei


Ποιος μίλησε για ποδόσφαιρο και που ξέρεις αν είμαι από Αθήνα. Από ότι φαίνεται γράφτηκες για να τρολλαρεις. Και αν δεν κανείς κριτική και σχολιασμό ποιος ο λόγος του σάιτ;
bul_69
Όντος ο Armstrong δεν ήταν αρνητικός αλλά πιστεύω πως δυστυχώς αυτό είναι το επίπεδό του, φαίνεται και απ τον τρόπο που κινήτε στο γήπεδο. Πιστεύω πως με έναν σουτέρ και εναν αντικαταστάτη του Armstrong γινόμαστε πολύ πιο δυνατοί.
t0ny3
QUOTE(bul_69 @ Oct 31 2012, 00:06 ) *
Όντος ο Armstrong δεν ήταν αρνητικός αλλά πιστεύω πως δυστυχώς αυτό είναι το επίπεδό του, φαίνεται και απ τον τρόπο που κινήτε στο γήπεδο. Πιστεύω πως με έναν σουτέρ και εναν αντικαταστάτη του Armstrong γινόμαστε πολύ πιο δυνατοί.


Δειτε απλα τις κινησεις του στην αμυνα. Απλα δεν μπορει το παιδι. Το μεγαλο ερωτηματικο παραμενει με τους 2 Αμερικανους. Αν πιασουν υψηλες αποδοσεις τα πραγματα θα ειναι εντελως διαφορετικα. Περιμενω να δω και το ματς της Ευρωλιγκας αυτη την εβδομαδα με μερικες ελπιδες για κατι παραπανω.
Giannisbasket123
Σκέψεις για Ντρου Νίκολας στον Παναθηναϊκό. Για να δούμε

http://www.basketworld.gr/2012/10/blog-pos...3.html?spref=fb
ALdaperan
Πολύ θα ήθελα τον Drew πίσω , Αλλά τον παλιό καλό drew !
Διότι από ότι βλέπω δεν είναι και στα καλύτερα του πλέον . Δεν είναι τυχαίο ότι 2 ομάδες τον άφησαν πρίν τα μέσα της σεζόν !!
themoss
QUOTE(Giannisbasket123 @ Oct 31 2012, 05:04 ) *
Σκέψεις για Ντρου Νίκολας στον Παναθηναϊκό. Για να δούμε

http://www.basketworld.gr/2012/10/blog-pos...3.html?spref=fb

Μακάρι! Ίσως έτσι και αυτός ξαναβεί τον εαυτό του!
bul_69
Ο παλιός καλός Drew είναι σαφώς πολύ χρήσιμος, δυστυχώς όμως δεν νομίζω ότι υπάρχει πλεον αυτός ο παίχτης, και σε τέτοια ηλικία είναι σχεδόν αδύνατον να υπάρξει ξαφνικά ανοδική πορεία.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.