Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Οι καλύτερες ταινίες που έχετε δει στην τρέχουσα 10ετία
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα αποδυτήρια > Τέχνες και θεάματα
Pages: 1, 2
treathitch
----------------
eftychia
Καταρχήν δε μου αρέσει καθόλου ο περιορισμός που έχεις βάλει κι έτσι θα πω τις δεκα αγαπημένες ταινίες των τελευταίων 10 χρόνων κι όχι του 2000+++

1. High Fidelity ( O Cusack στα καλύτερά του, αλλά αποκορύφωμα είναι ο Τζακ Μπλακ)
2. Αυτόχειρες παρθένοι ( Λατρεύω Κίρστεν και Κόπολα σε συνδιασμό και αδημονώ για Μαρία Αντουανέτα)
3. Spirited away (Το καλύτερο animation ever, απλά μαγικό)
4. Στο μυαλό του Τζον Μαλκοβιτς (εξακολουθώ να αποθεώνω Κιούζακ, ευχάριστη έκπληξη η Καμερον Ντιαζ, λατρεμένος ο Μάλκοβιτς)
5. Pulp Fiction (όλοι τους καταπληκτικοί)
6. Royal Tenenbaums (ομοίως με την ανωτερη κριτικη)
7. Old boy (η υπέρτατη ταινία για την εκδίκηση...)
8. Fight club (πολύ κουλ ταινια )
9. Mulholland drive ( ονειρικές καταστάσεις)
10. Love actually (κάτι καθαρα γυναικείο... τη λατρεύω γιατί ενώ ήταν ρομαντική ταινία δεν ήταν γλυκανάλατη)
treathitch
QUOTE(eftychia @ Oct 14 2006, 11:23 PM) *
Καταρχήν δε μου αρέσει καθόλου ο περιορισμός που έχεις βάλει κι έτσι θα πω τις δεκα αγαπημένες ταινίες των τελευταίων 10 χρόνων κι όχι του 2000+++

Δεν καταλαβαίνω μερικά ποστ...
Τι σημαίνει "δε μου αρέσει ο περιορισμός"?
Δεν υπάρχει κάποιος περιορισμός. Είναι το θέμα του thread. Αν δε σου αρέσει ένα thread είτε δε γράφεις σε αυτό και ανοίγεις δικό σου με το θέμα της επιλογής σου, είτε γράφεις μεν κάτι εν μέρει παρόμοιο, εν μέρει ΟΤ (όπως εσύ έκανες στη συγκεκριμένη περίπτωση..), αλλά χωρίς να προκαλείς και να κάνεις δηλώσεις. Ελεύθερο forum είναι το basketforum - απ' όσο θυμάμαι.
eftychia
QUOTE(eftychia @ Oct 15 2006, 01:23 AM) *
Καταρχήν δε μου αρέσει καθόλου ο περιορισμός που έχεις βάλει κι έτσι .... μπλα μπλα μπλα

Καλέ συγνωμη αλλα πόσο προκλητική ειναι αυτη μου η δήλωση??? shot.gif

Αρχικά όταν ξεκινησα να απανταω στο τοπικ σου νόμιζα οτι είχες σαν θεμα τις τοπ μας ταινιες των τελευταιων δεκα ετων (φταιει παντα η γρηγορη αναγνωση που κανω... biggrin.gif ) για αυτό και ξεκίνησα ν απανταω σ αυτό. Οταν συνειδητοποιησα ακριβως τι ζητας, βαριομουν να γραψω νεα λίστα αλλα δεν ήθελα να παει κι ο κοπος μου χαμενος, έτσι το διανθισα με ενα σχολιο που ειχε περιπεχτικο τόνο και όχι προσβλητικο. Μάλλον πρεπει να χρησιμοποιω λιγο παραπανω τα smileys γιατι "καποιοι" tongue.gif πειραζονται πολυ ευκολα εδω!!!!!
treathitch
Κατανοώ...
Αλλά μόνο εμείς οι 2 έχουμε δει ταινίες τα τελευταία χρόνια; Άλλα ποστ δε βλέπω και εκπλήσσομαι...

Για την ιστορία, οι περισσότερες ταινίες της λίστας σου μου άρεσαν πλην του Virgin Suicides.
Το Pulp Fiction, ωστόσο (οφείλω να το επισημάνω αυτό..) είναι πέρα από δεκαετία. Be more precise Efty... wink.gif
Air Kef
Εγώ εκπλείσσομαι που απάντησε ο Κάιζερ ακόμα δεν μπηκε σπιτι του..

Ουπς..Σορι.Έπρεπε να το γράψω στα οφ τοπικ.

Fight Club.(Και δεν με νοιζει που ειναι του 99.Για μια χρονια θα τα χαλασουμε; )
Τα Ματριξ.
Το Ρέκβιεμ.
Ημέρα Εκπαιδευσης.(Ντενζελ θεε.)
V for Venteta.
Οι Πειρατές 1,2 πιθανολογώ πως θα βάλω και το τρίτο οταν το δω.
Το Love Actually.
Το Γκολ.
eftychia
QUOTE(treathitch @ Oct 17 2006, 03:47 AM) *
Το Pulp Fiction, ωστόσο (οφείλω να το επισημάνω αυτό..) είναι πέρα από δεκαετία. Be more precise Efty... wink.gif

Σωστα νομιζα ότι ηταν το 96 και δεν καθισα να το επιβεβαιωσω( ειπαμε βαριεμαι ευκολα...), τελικα ειχες δικιο ηταν του 94 άρα αλλαζω και βαζω στη θεση του almost famous, που ειναι και μεσα στο χρονικο σου περιθωριο.

Να κανω μια ασχετη ερωτηση(ασχετο-σχετικη δηλαδη): τη τελευταια δεκαετια δεν εχει υπαρξει καμια καλή κωμωδία??? προσπαθω να θυμηθω και δε μου ρχεται, αλλα οχι ρομαντικη κωμωδια(πχ. Love actually), κωμωδια τυπου Λουί ντε Φινε...
Air Kef
Προσωπικά μπορώ να θυμηθώ το Θεος για μια βδομάδα που είναι και πολλά άλλα πράγματα εκτός από χιούμορ,σίγουρα τα Πεθερικά της συμφοράς,περισσότερο το 2ο.
Με την δεύτερη ίσως θυμηθω και κανα άλλο.
eftychia
μμμμ....
εμενα αυτες δε μου αρεσαν καθολου(ειδικα το θεος για μια βδομαδα... το αλλο πες ειχε κι ενα μικρο guest απο owen wilson)
τες παντων γνωμη σου και την αποδεχομαι!!! rolleyes.gif
rchos
καταρχην να πω οτι απο τις αμετρητες ταινιες που εχω δει με ημερομηνια κυκλοφοριας απο το 2000 και μετα εκατσα και ξεχωρισα στην αρχη τις 40 καλυτερες.με πολυ κοπο και δυσκολια εβγαλα 10!αυριο μπορει απο αυτες τις 40 να μην εβαζα και τις 10 αυτες για καλυτερες!βεβαια να διευκρινησω οτι εχω βαλει ταινιες 2000-20005.ταινιες του 2006 δεν εχω βαλει στη λιστα!απλα επειδη τις εχω δει προσφατα δεν ηθελα να τις βαλω γιατι μπορει να ειμαι επηρεασμενος επειδη ειναι προσφατες!

Cidade de Deus(2002), Fernando Meirelles, (Brazil). απλα θεικη σαν τον τιτλο της!

Carandiru(2003), Hector Babenco, (Brazil,Argentina). αληθινη ιστορια εξεγερσης που δειχνει τις συνθηκες κρατησης σε βραζιλιανικες φυλακες.

Mystic river(2003), Clint Eastwood, (USA). μονο και μονο για την ερμηνεια των τριων πρωταγωνιστων!

Snatch(2000), Guy Ritchie, (UK,USA). φοβερη σκηνοθεσια και φωτογραφια!

Mar adentro(2004), Alejandro Amenábar, (Spain,France,Italy).
φοβερος Javier Bardem και πολυ ωραιο θεμα και τροπος παρουσιασης!

Lost in translation(2003), Sofia Coppola, (USA,Japan). επαθα πλακα οταν την ειδα χωρις να το περιμενω!φοβερος Bill Murray.

Eternal Sunshine of the Spotless Mind(2004), Michel Gondry, (USA). εδω εκτιμησα τον Jim Carrey.

Dare mo shiranai(20004), Hirokazu Koreeda, (Japan). πολυ τρυφερη ταινια.

Batoru rowaiaru(2000), Kinji Fukasaku, (Japan). χωρις λογια!

The Constant Gardener(2005), Fernando Meirelles, (Germany,UK). οταν την ειδα πρωτη φορα εφυγα ψυχοπλακομενος απο τον κινηματογραφο!δυνατη ταινια!

οι ταινιες εχουν μπει σε τυχαια σειρα!βεβαια υπαρχουν και καποιες αλλες οπως τα hero, memento, amores perros, elling, bloody sunday, goodbye lenin, gegen die wand, tsotsi, the woodsman που χωρανε πολυ ανετα σε αυτη τη λιστα!
tsops
QUOTE(eftychia @ Oct 17 2006, 02:42 PM) *
...κωμωδια τυπου Λουί ντε Φινε...


Λουϊ Ντε Φινέ(ς). Έτσι, για να πειραχτούμε και λίγο tongue.gif
diama13
Εμενα μου αρεσαν πολυ οι πειρατες της καραιβικης το νουμερο 2,οι διδυμοι πυργοι,το οποιο ειδα χθες και ηταν τρομερο....το θεος για μια εβδομαδα και το scary movie 4.το παρθενος ετων 40...πολυ ωραιες ταινιες... biggrin.gif
eftychia
QUOTE(tsops @ Oct 17 2006, 06:41 PM) *
Λουϊ Ντε Φινέ(ς). Έτσι, για να πειραχτούμε και λίγο tongue.gif



παλι την πατησα... blink.gif
tsops
QUOTE(diama13 @ Oct 17 2006, 03:46 PM) *
Εμενα μου αρεσαν πολυ οι πειρατες της καραιβικης το νουμερο 2,οι διδυμοι πυργοι,το οποιο ειδα χθες και ηταν τρομερο....το θεος για μια εβδομαδα και το scary movie 4.το παρθενος ετων 40...πολυ ωραιες ταινιες... biggrin.gif


Στους Δίδυμους Πύργους τι σου άρεσε ακριβώς? το γεγονός ότι ο Νίκολας Κέϊτζ φαινόταν στο ημίφως για 60 λεπτά έργου ή η κλασσική αμερικάνικη νοοτροπία τύπου Ρόκυ - Ράμπο (yo, yo, we are the best, we are invinsible, we will kill you all, etc.)...πειραχτήρι ε? tongue.gif

QUOTE(eftychia @ Oct 17 2006, 03:47 PM) *
παλι την πατησα... blink.gif


Είδες? δεν ανήκουν όλοι στην κατηγορία "luckious pitsirikious"...κάποιοι όντως τις έχουν δει τις ταινίες του και μάλιστα ήταν fan! biggrin.gif Πλάκα κάνω, μην εμφανιστεί teathitch από πουθενά και αρχίσει και βαράει... laugh.gif
diama13
[quote name='tsops' date='Oct 17 2006, 03:52 PM' post='39376']
Στους Δίδυμους Πύργους τι σου άρεσε ακριβώς? το γεγονός ότι ο Νίκολας Κέϊτζ φαινόταν στο ημίφως για 60 λεπτά έργου ή η κλασσική αμερικάνικη νοοτροπία τύπου Ρόκυ - Ράμπο (yo, yo, we are the best, we are invinsible, we will kill you all, etc.)...πειραχτήρι ε? tongue.gif
Την ειδες και εσυ τσοπς??εμενα μου αρεσε πολυ,επειδη ενιωθα σαν να βρισκομουν και εγω εκει εκεινη την φρικτη μερα στις 11/09/01.......ηταν τρομερο το συναισθημα...δεν καταλαβαινω γιατι τα αναλυεις ετσι τα πραγματα..αν σου αρεσει κατι σου αρεσει...ο νικολας κειτζ ηταν ετσι γιατι μαλλον ετσι ηταν και ο πυροσβεστης που αφηγηθηκε την ιστορια..... tongue.gif
Keyser_Soze
Old School, Wedding Crashers και Dodgeball. Aπό τις καλύτερες κωμωδίες που είδα τα τελευταία χρόνια.
eftychia
QUOTE(Keyser_Soze @ Oct 17 2006, 07:00 PM) *
Old School, Wedding Crashers και Dodgeball. Aπό τις καλύτερες κωμωδίες που είδα τα τελευταία χρόνια.



DODGEBALL???? REALLY???? ( Το old school δεν το εχω δει και το Wedding Crashers ήταν συμπαθητικο αλλα όχι τοοοοοοοοοοοοοοοοοσο καλό... αλλα ενταξει πρωταγωνιστει ο owen wilson και για αυτο δεν μπορω να πω μεγαλη κακια)
dizzy_fingers
Εμένα μου άρεσε το dodgeball...hail mighty Vince.

Αλλά συμφωνώ σε αυτό που λες ότι πια οι κωμωδίες δεν είναι τόσο συχνές όσο παλιά, ή τουλάχιστον τόσο πετυχημένες.
Keyser_Soze
Εντάξει οι καλύτερες κωμωδίες όλων των εποχών είναι τα Lock, Stock An Two Smoking Barrels και Snatch. Αλλά και στ' άλλα έριξα τρελό γέλιο. Αυτή η "παρέα", Frat Pack όπως αυτο-ονομάζονται, δηλ Owen Wilson, Luke Wilson, Vince Vaugn, Will Ferrell, Jack Black, Steve Carell, Ben Stiller και δε θυμάμαι ποιος άλλος είναι, σχεδόν ότι ταινία κάνουν είναι γαμάτη. Βάλε και το School Of Rock στις 3 προηγούμενες που ανέφερα.
Keyser_Soze
1. Sin City (Η καλύτερη μεταφορά κομικ/βιβλίου/βιογραφίας που έχει γίνει ποτέ! Ο Robert Rodriguez απλα ΜΕΓΑΛΟΥΡΓΗΣΕ. Συν του ότι είμαι και τεράστιος φαν του κόμικ, δεν ήθελε και πολύ για να με τρελάνει)
2. V For Vendetta (Άλλη μία διασκευή ενός ΥΠΕΡΟΧΟΥ κόμικ από τους αδερφούς Wachowski. Μόνο που σε αυτή την περίπτωση η ταινία είναι πολύ ΚΑΛΥΤΕΡΗ του κόμικ. ΘΕΙΚΗ!)
3. Collateral (Η καλύτερη σκιαγράφηση χαρακτήρων που έχω δει ποτε σε ταινία. Αυτό είναι άλλωστε το τεράστιο ταλέντο του Michael Mann. Ο Tom Cruise είναι ΤΕΛΕΙΟΣ στο ρόλο του κακού.)
4. Snatch (Ο Guy Ritchie συνθέτει ένα αριστουργηματικό θέατρο παραλόγου με απίστευτες δόσεις εκπληκτικού, φλεγματικού, αγγλικού χιούμορ.)
5. Big Fish (Ένα τέλειο παραμύθι από τον παραμυθά Tim Burton που σε "αγγίζει" είτε το θες είτε όχι.)
6. Kill Bill Vol. 2 (Η εκδίκηση της Νύφης του Quentin Tarantino είναι η κορυφαία ιστορία εκδίκησης. Το Vol. 1 αν και είναι ένα μοναδικό κινούμενο κόμικ δεν φτάνει σε καμία περίπτωση τη μαγεία αυτής της ταινίας.)
7. Crash (Μία δυνατή κλωτσιά στ' α***δια της ρατσιστικής Αμερικής. Ένα αριστούργημα από τον σεναριογράφο-ταλεντάρα του Million Dollar Baby, Paul Haggis.)
8. Cidade De Deus (Η καλύτερη Λατινοαμερικάνικη ταινία όλων των εποχων(;;; ) από τον Fernando Meirelles.)
9. Batman Begins (Ο Christopher Nolan επανέφερε τον Batman εκεί που του αξίζει δημιουργώντας ένα εκπληκτικό υπόβαθρο. Μια ταινία άξιος συνεχιστής των φανταστικών ταινίων του Tim Burton στις αρχές του '90.)
10. Running Scared (Ο Wayne Cramer πήρε το Pulp Fiction και το έβαλε σε fast forward. Η καλύτερη ταινία του 2006 για μένα. Σινεμά με α***δια όπως δήλωσε και ο Tarantino.)

Φυσικά είναι πολλές ακόμα ταινίες όπως τα: Kill Bill Vol. 1, η τριλογία του Lord Of The Rings που είναι ΕΠΙΚΗ, τα ΠΡΩΤΟΓΝΩΡΑ Matrix, τα X-Μen 1,2, το ΤΕΛΕΙΟ Memento, τα Million Dollar Baby και Mystic River του ΤΡΟΜΕΡΟΥ Clint Eastwood, τα Pirates Of The Caribbean με έναν εξωγήινο Johnny Depp να "ζωγραφίζει", το τρελό Lucky Number Slevin, το υπέροχο Munich του Steven Spielberg, το επίκαιρο υπερθέαμα του Michael Bay, The Island, το διαστροφικό Requiem For A Dream, το εκπληκτικό Amores Perros, το ψυχοπλακωτικό The 25th Hour με τον ΜΟΝΑΔΙΚΟ Edward Norton, τη βίαιη ιστορία εκδίκησης, Oldboy και πολλά άλλα που αυτή τη στιγμή δεν μου έρχονται....
dizzy_fingers
Στο wedding crashers είχα πέσει κάτω από τα γέλια μόνο και μόνο που είδα τον Will Ferrel να κατεβαίνει τα σκαλιά στο σπίτι της μαμάς του, ως ο απόλυτος master "γαμομπελάς" 24.gif...

Δε μπορώ, όποτε βλέπω αυτόν τον άνθρωπο ότι και να κάνει, έστω να περπατάει απλά, πεθαίνω στα γέλια...
eftychia
Εμενα μια κωμωδια που μου αρεσε και απο πολλους εχει χαρακτηριστει χαζοταινια είναι το ZOOLANDER καποιες ατακες τις λεμε ακομα με τους φιλους μου! Επισης μου αρεσε που καναν παρελαση ολοι οι διαδημοι απο αυτη την ταινια!!!

Οσον αφορα το Sin City έχω μια ερωτηση: ποια ιστορια σας αρεσε περισσότερο??? Εμενα μου αρεσε πιο πολυ αυτη με τον Μικι Ρουρκ αλλα μου αρεσε εξισου κι αυτη με τον Κλαιβ Οουεν (νομιζω οτι ο Κλαιβ ειναι πολυ πιο σκοτεινος και cool απο τον Μικι...).
Keyser_Soze
Το Zoolander είναι άλλη μία ταινία που πρωταγωνιστούν μέλη της Frat Pack, Ben Stiller και Owen Wilson. Γαμώ τις κωμωδίες...!
treathitch
QUOTE(eftychia @ Oct 17 2006, 03:42 PM) *
Να κανω μια ασχετη ερωτηση(ασχετο-σχετικη δηλαδη): τη τελευταια δεκαετια δεν εχει υπαρξει καμια καλή κωμωδία??? προσπαθω να θυμηθω και δε μου ρχεται, αλλα οχι ρομαντικη κωμωδια(πχ. Love actually), κωμωδια τυπου Λουί ντε Φινε...

Για μισο λεπτάκι εδώ, μη σφαχτούμε... tongue.gif
Πως, τόσο εσύ, όσο και οι υπόλοιποι εδώ μέσα μιλάτε για κωμωδίες και δεν αναφέρετε το Road Trip?
Στο είδος του, μάλλον ότι καλύτερο μας έχει προσφέρει αυτή η ...φτωχή και "αναμασούσα" Αμερικάνικη παραγωγή από το 2000 και μετά.. Πραγματικά, πολύ καλή (χοντροκομμένη) κωμωδία.
Όσο για ...φυσιολογικές κωμωδίες, τι νομίζεις ότι ήταν το Wonder Boys, το The Royal Tenenbaums (το έχεις και στη λίστα σου..), το Eternal Sunshine of the Spotless Mind (κι αυτό το έχεις), ακόμα και το Adaptation, κωμωδίες είναι όλα αυτα.

QUOTE(Keyser_Soze @ Oct 18 2006, 10:41 PM) *
Το Zoolander είναι άλλη μία ταινία που πρωταγωνιστούν μέλη της Frat Pack, Ben Stiller και Owen Wilson. Γαμώ τις κωμωδίες...!

Η απόλυτη απογοήτευση...
treathitch
Keyser, αν και έχουμε αρκετά διαφορετικό γούστο, δε θα διαφωνήσω με μερικές από τις επιλογές σου, το στυλ των οποίων με είχε και μενα κερδίσει..
Αν μου επιτρέπεις θα σχολιάσω το top-10 σου, όπως έκανα και με την Εftychia..

QUOTE(Keyser_Soze @ Oct 18 2006, 05:38 PM) *
1. Sin City (Η καλύτερη μεταφορά κομικ/βιβλίου/βιογραφίας που έχει γίνει ποτέ! Ο Robert Rodriguez απλα ΜΕΓΑΛΟΥΡΓΗΣΕ. Συν του ότι είμαι και τεράστιος φαν του κόμικ, δεν ήθελε και πολύ για να με τρελάνει)

Σε βρίσκω υπερβολικό στον αρχικό σου χαρακτηρισμό, αλλά σίγουρα η ταινία είναι πολύ καλή. Ακόμα και σε μια σεζόν γερή όπως η περσινή, θα μπορούσα να τη θεωρήσω ως μια από τις 10-15 καλύτερες ταινίες που παίχτηκαν στην Ελλάδα.

QUOTE(Keyser_Soze @ Oct 18 2006, 05:38 PM) *
2. V For Vendetta (Άλλη μία διασκευή ενός ΥΠΕΡΟΧΟΥ κόμικ από τους αδερφούς Wachowski. Μόνο που σε αυτή την περίπτωση η ταινία είναι πολύ ΚΑΛΥΤΕΡΗ του κόμικ. ΘΕΙΚΗ!)

Αν και έχω διαβάσει πάρα πολλά κόμικ στην εφηβεία και μετεφηβεία μου, ομολογώ πως το συγκεκριμένο δεν το ήξερα, κυριώς επειδή δε με ενδιαφέρει το Αμερικάνικο κόμικ, αλλά το Ευρωπαϊκό της δεκαετίας του '70, '80, '90 και, δευτερευόντως, το Ιαπωνικό..
Καλή ταινία, στυλιζαρισμένη, με πολύ καλές ερμηνείες, αλλά τίποτα σπουδαίο κατά τα λοιπά..

QUOTE(Keyser_Soze @ Oct 18 2006, 05:38 PM) *
3. Collateral (Η καλύτερη σκιαγράφηση χαρακτήρων που έχω δει ποτε σε ταινία. Αυτό είναι άλλωστε το τεράστιο ταλέντο του Michael Mann. Ο Tom Cruise είναι ΤΕΛΕΙΟΣ στο ρόλο του κακού.)

Είχα επιλέξει να μην το δω..

QUOTE(Keyser_Soze @ Oct 18 2006, 05:38 PM) *
4. Snatch (Ο Guy Ritchie συνθέτει ένα αριστουργηματικό θέατρο παραλόγου με απίστευτες δόσεις εκπληκτικού, φλεγματικού, αγγλικού χιούμορ.)

Ομοίως με το 3. Το στυλ του Γκάι Ρίτσι δε μου ταιριάζει ιδιαίτερα.

QUOTE(Keyser_Soze @ Oct 18 2006, 05:38 PM) *
5. Big Fish (Ένα τέλειο παραμύθι από τον παραμυθά Tim Burton που σε "αγγίζει" είτε το θες είτε όχι.)

Ομοίως με το 3 κ το 4. Ο Τιμ Μπάρτον δε με ενδιέφερε ποτέ τόσο πολύ..

QUOTE(Keyser_Soze @ Oct 18 2006, 05:38 PM) *
6. Kill Bill Vol. 2 (Η εκδίκηση της Νύφης του Quentin Tarantino είναι η κορυφαία ιστορία εκδίκησης. Το Vol. 1 αν και είναι ένα μοναδικό κινούμενο κόμικ δεν φτάνει σε καμία περίπτωση τη μαγεία αυτής της ταινίας.)

Δεν το έχω δει, όπως και το 1.

QUOTE(Keyser_Soze @ Oct 18 2006, 05:38 PM) *
7. Crash (Μία δυνατή κλωτσιά στ' α***δια της ρατσιστικής Αμερικής. Ένα αριστούργημα από τον σεναριογράφο-ταλεντάρα του Million Dollar Baby, Paul Haggis.)

Νομίζω πως υπερεκτιμάς την ταινία. Είναι πολύ καλή, πολύ ωμή σε στιγμές και πολύ ειλικρινής. Αλλά σε καμία περίπτωση δεν είναι αριστούργημα. Πάντως, θα έλεγα ότι ήταν μέσα στις καλύτερες ταινίες πέρσι.

QUOTE(Keyser_Soze @ Oct 18 2006, 05:38 PM) *
8. Cidade De Deus (Η καλύτερη Λατινοαμερικάνικη ταινία όλων των εποχων(;;; ) από τον Fernando Meirelles.)

Εκεί, ευτυχώς που έβαλες τα ερωτηματικά! Καλή προς πολύ καλή. Τop-30 με top-50 της τελευταίας πενταετίας για μένα, αν και σκηνοθετικά μου θύμιζε πολύ το αγαπημένο μου L.A. Confidential..

QUOTE(Keyser_Soze @ Oct 18 2006, 05:38 PM) *
9. Batman Begins (Ο Christopher Nolan επανέφερε τον Batman εκεί που του αξίζει δημιουργώντας ένα εκπληκτικό υπόβαθρο. Μια ταινία άξιος συνεχιστής των φανταστικών ταινίων του Tim Burton στις αρχές του '90.)

Δεν το έχω δει (ξανά λόγω έλλειψης ενδιαφέροντος για τα Αμερικάνικα κόμιξ και για τους υπερήρωες)

QUOTE(Keyser_Soze @ Oct 18 2006, 05:38 PM) *
10. Running Scared (Ο Wayne Cramer πήρε το Pulp Fiction και το έβαλε σε fast forward. Η καλύτερη ταινία του 2006 για μένα. Σινεμά με α***δια όπως δήλωσε και ο Tarantino.)

Ούτε που το ξέρω

Με άλλα λόγια, αν και τα γούστα μας διαφέρουν, μπορώ να αναγνωρίσω κάποια ωραία χαρακτηριστικά, που αφορούν κυρίως τη φαντεζί σκηνοθεσία, το σενάριο επιστημονικής φαντασίας, τη χρήση των χρωμάτων και την μόνιμη ύπαρξη του στυλ στoν υπερθετικό βαθμό μέσα στο έργο, στοιχεία που εμένα με επηρέαζαν προ οκταετίας-δεκαετίας, όταν θεωρούσα σπουδαία ταινία το Velvet Goldmine και το Scream...
Kαι κάτι άλλο. Η συντριπτική πλειοψηφία των ταινιών είναι παραγωγής από το 2004 onwards. Μου έκανε εντύπωση..
Keyser_Soze
Ότι τα γούστα μας είναι το άσπρο με το μαύρο έχεις απόλυτο δίκιο. Εκτός από το Requiem For A Dream, για καμία άλλη ταινία που παραθέτεις στο τοπ-10 σου, δεν έχω την παραμικρή ιδέα για το τι είναι. Και να σου πω την αλήθεια δε με νοιάζει κιόλας αφού αυτό το είδος των ταινιών δεν με ενθουσιάζει ούτε στο ελάχιστο.

QUOTE
Η συντριπτική πλειοψηφία των ταινιών είναι παραγωγής από το 2004 onwards.
Όντως. Δεν το είχα αντιληφθεί αυτό.

Στην ουσία πάντως δε σχολιάζεις τίποτα αφού τις περισσότερες είτε δεν τις έχεις δει είτε δεν είναι του στυλ σου. Ευχαριστώ πάντως που μπήκες στον κόπο.


QUOTE
1. Sin City (Η καλύτερη μεταφορά κομικ/βιβλίου/βιογραφίας που έχει γίνει ποτέ!

QUOTE
Σε βρίσκω υπερβολικό στον αρχικό σου χαρακτηρισμό

Έχεις δίκιο. Είναι η δεύτερη καλύτερη μεταφορά που έχει γίνει ποτέ. Η πρώτη είναι το Fight Club του David Fincher που βασίζεται στο ομώνυμο βιβλίο του Chuck Palahniuk.
Air Kef
Έχεις διαβάσει το βιβλίο;Έχω ακούσει τα καλύτερα λόγια αλλά δεν το έχω βρει κάπου,δεν το έχω ψάξει κι όλας..
Keyser_Soze
Όχι ούτε θέλω αφού έχω δει την ταινία και αφού ο ίδιος ο συγγραφέας του βιβλίου δήλωσε όταν είδε την ταινία ότι είναι πολύ καλύτερη από το βιβλίο του και με πολύ καλύτερο φινάλε.
Keyser_Soze
QUOTE
Εκτός από το Requiem For A Dream, για καμία άλλη ταινία που παραθέτεις στο τοπ-10 σου, δεν έχω την παραμικρή ιδέα για το τι είναι.
Ψέμματα. Βλακείες λέω. Ξέρω ακόμα τα Elephant και Dogville που μου άρεσαν αρκετά (ειδικά το δεύτερο) και το Manderlay που δε μου άρεσε καθόλου. Το La Pianiste το έχω ακουστά αλλά δεν το έχω δει (ούτε θέλω). Τα άλλα δεν τα ξέρω.

QUOTE
Eternal Sunshine of the Spotless Mind, Adaptation, κωμωδίες είναι όλα αυτα.
Κωμωδίες είναι αυτά;;; Μάλλον έχεις μπερδευτεί λιγάκι. Και άντε να συμφωνήσουμε ότι το Adaptation έχει κάτι απειροελάχιστα κωμικά στοιχεία, το Eternal Sunshine Of The Spotless Mind όμως δεν έχει κανένα. Ένα ρομαντικό δράμα φαντασίας είναι χωρίς απολύτως τίποτα το κωμικό.
treathitch
QUOTE(Keyser_Soze @ Oct 20 2006, 12:18 AM) *
Έχεις δίκιο. Είναι η δεύτερη καλύτερη μεταφορά που έχει γίνει ποτέ. Η πρώτη είναι το Fight Club του David Fincher που βασίζεται στο ομώνυμο βιβλίο του Chuck Palahniuk.

Απόψεις...
Βέβαια η άποψή σου για τις μεταφορές ταινιών από βιβλία (όχι τόσο από κόμικ ή βασισμένα σε βιογραφίες) είναι εντελώς confused. Ας πούμε, το Godfather, το Morte a Venezia, το A Clockwork Orange, το Raging Bull, το Τhe Trial, το The Shining, το L.A. Confidential, το Psycho, το Goodfellas, το Trainspotting, το Lolita, το The Elephant Man, το The Hours, το Il Decameron το Satyricon, το Barry Lyndon, το Dangerous Liaisons, για να μη θυμηθώ έναν ακόμα στόλο ταινιών εποχής που γυρίστηκαν την τελευταία εικοσαετία και που όλα σχεδόν βασίζονται σε βιβλία, είναι κατώτερα του Sin Sity ως μεταφορές λογοτεχνίας στο σινεμά?
Δημοκρατία έχουμε, πάντως.. Ο καθένας δικαιούται να έχει μια άποψη.
klearxos
Shawshank Redemption (Ριτα Χειγουρθ Η τελευταια Εξοδος ο ελληνικος τιτλος)
In the name of the father.

Μην με παρεξηγειτε οι ταινιες ειναι παλιες....

Πιστευα παντως οτι ημουν ο μοναδικος που του αρεσε το Snatch!
Οταν πηγα και το ειδα ολος ο κινηματογραφος κοιμοταν και εγω ημουν ο μα..ας που τους ξυπνουσε απο τα γελια tongue.gif
dizzy_fingers
Πήγες σε ξενέρωτο σινεμά, δεν εξηγείται αλλιώς. biggrin.gif

Ξέρω, me being one of them, που τους άρεσε αυτή η ταινία.
diama13
Παιδια,πηγε κανενας χθες να δει την ταινια ΄πεντε λεπτα ακομα΄?εγω λεω να παω αυριο...αν την ειδε καποιος ας μου πει αν ηταν καλη αν και αυτο πιστευω... biggrin.gif biggrin.gif
sihainas
από trailer που έχω δει καλή φαίνεται...κι εγώ λέω να πάω να την δω κάποια στιγμή..
rchos
εγω θα παω να την δω η αυριο η την κυριακη!
sihainas
Να δώσω κι εγώ μια μικρή λίστα με τις καλύτερες ταινίες που έχω δει...

1. Road to Perdition
2. Requiem for a Dream
3. Donnie Darko
4. Lucky Number Slevin
5. Ray
6. Big Fish
7. 21 Grams
8. The Pianist
9. Corpse Bride
10. The Emperor's New Groove tongue.gif
mikri prasini ollandeza
Εμένα μ΄αρέσει και το Fast and Furious πολυυυυυυ...diama13, πήγα και την είδα...Καλή είναι!!Θες να σου πω περίληψη??Είναι γυρισμένη στην Αθήνα και έχει πλάκα να βλέπεις τους δρόμους μας...!!!
NBAer
Παροτι μπερδευτικα λιγο με το τι πρεπει καποιος να κανει ποστ εδω για να μην ειναι OFF-topic, λογω του τιτλου και του "Ταινίες παραγωγής 2000 onwards...", τελικα θα επιλεξω να αγνοησω τον τιτλο και να κανω ποστ πανω στο "Ταινίες παραγωγής 2000 onwards..."


1.The Lord of the Rings-> The Return of the King.
Απιστευτη ταινια! Τι αλλο να πεις?

2. The Troy.
Επικη ταινια με ωραιες μαχες, τοπια κλπ, κλπ!
Προφανως σε αυτο το σημειο καταλαβανε ακομα και οι εξωγηινοι που παρακολουθουν, οτι αδιαφορω πληρως για το τι λαθη ή ιστορικες ανακριβειες ή οτιδηποτε αλλο "ρηχο" εχει μια ταινια, και ενδιαφερομαι πληρως για να με ψυχαγωγησει απλα!
Αν και μονιμος κυνηγος λαθων, οταν βλεπω μια ταινια τα ξεχναω ολα και απλα αφηνομαι στο να ταξιδεψω σε αυτη και να δω και καποια πραγματα που δεν γινονται καθημερινα....

3.The Lord of the Rings-> The Fellowship of the Ring.

4.Batman Begins.
Ως "φαν" της πρωτης ταινιας του Μπατμαν, πρεπει να πω οτι μου αρεσε αρκετα το Begins. Αν και θα του εβαζα μαλλον 6.8/10 και θα ηθελα και αλλα πραγματα, αλλα anyway....

5.Million Dollar Baby.

6.Gladiator.

7.The Lord of the Rings-> The Two Towers.




Tωρα μια ερωτηση:
Οι παντελως αγνωστες για εμενα, ταινιες που ανεφερες (1.Russkiy Kovcheg (Η Ρώσικη Κιβωτός), 2. Elephant, 3. U - Der Film 'Dogville' erzählt in neun Kapiteln und einem Prolog. (Dogville), etc.....) παιζονται σε Ελληνικους κινηματογραφους ή στην τηλεοραση? Ή μπορει καποιος να τις δει μονο μεσω DVD?

Ακομα τι ειδους ταινιες ειναι? Ποιο ειναι το θεμα πχ της:
Russkiy Kovcheg (Η Ρώσικη Κιβωτός) και ποιο της:
2. Elephant και ποιο της:
Dogville' erzählt in neun Kapiteln und einem Prolog ?


Ακομα γιατι εσυ(treathitch) τις βλεπεις? Τι σου αρεσει σε μια ταινια και τι θα ηθελες σε αυτη ωστε να την χαρακτηρισεις πολυ καλη και πανω?


Προφανως δεν θα ειναι κωμωδιες ή ταινιες δρασης οποτε δεν θα με ενδιαφερουν, αλλα προτιμω να μαθω περι τινος προκειται ωστε να ερθω ακομη πιο κοντα στο να ανακαλυψω τι γινεται και αρκετοι απο τους λογικους ανθρωπους, βλεπουν "τετοιου ειδους ταινιες"?
Keyser_Soze
QUOTE
Elephant
Το Elephant είναι βασισμένο στην τραγωδία του πανεπιστημίου του Columbine στην Αμερική. Νομίζω απέσπασε και τον Χρυσό Φοίνικα στο φεστιβάλ των Καννών πριν 2 χρόνια. Πολύ ωραία ταινιούλα.

QUOTE
Dogville
Γαμώ τις ταινίες!!! Με τους Νικόλ Κιντμαν, Πολ Μπετάνι και Τζέιμς Κάαν του Λαρς Φον Τρίερ. Εκπληκτική ιστορία εκδίκησης!! Το φινάλε είναι ΘΕΙΚΟ!!

QUOTE
The Troy
Η μεγαλύτερη ΜΟΥΦΑ στην ιστορία του κινηματογράφου!! ΕΛΕΟΣ!!!!!!!!!!!!!!!
dizzy_fingers
QUOTE
Η μεγαλύτερη ΜΟΥΦΑ στην ιστορία του κινηματογράφου!! ΕΛΕΟΣ!!!!!!!!!!!!!!!

Αδικείς τον Όλιβερ Στόουν και τον Αλέξανδρο με αυτή τη δήλωση tongue.gif.
NBAer
QUOTE(Keyser_Soze @ Oct 25 2006, 03:17 AM) *
Γαμώ τις ταινίες!!! Με τους Νικόλ Κιντμαν, Πολ Μπετάνι και Τζέιμς Κάαν του Λαρς Φον Τρίερ. Εκπληκτική ιστορία εκδίκησης!! Το φινάλε είναι ΘΕΙΚΟ!!


Ενδιαφερον ακουγεται..... Κριμα που μαλλον τα Ελληνικα καναλια δεν θα την δειξουν ποτε! 68.gif Ή μηπως....

QUOTE
Η μεγαλύτερη ΜΟΥΦΑ στην ιστορία του κινηματογράφου!! ΕΛΕΟΣ!!!!!!!!!!!!!!!


Moufa, as we say....?
sihainas
εντάξει δεν την λες μούφα...δεν την βάζεις στο top 10 σου (γούστα είναι αυτά βέβαια) αλλά εγώ την έχω δει άνετα 2 φορές... μία όταν πρωτοβγήκε και μία όταν την έπαιζε στο filmnet.... και μπορεί να την ξαναέβλεπα... είναι διασκεδαστική...

επίσης μιας και μου το θύμισες... το Million Dollar Baby... έπρεπε να μπει στο top ten μου...
Keyser_Soze
QUOTE
Moufa, as we say....?
Moufa as we say the biggest crap in cinematic history!!
NBAer
QUOTE(Keyser_Soze @ Oct 25 2006, 04:45 AM) *
Moufa as we say the biggest crap in cinematic history!!



Αααααααααα μαλλον δεν εχεις δει το Troll 2!

Αν μπορεσεις και τo βρεις δες το οπωσδηποτε!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Ειναι ενα απο τα ΜΟΝΑΔΙΚΟΤΕΡΑ εργα στην ιστορια του παγκοσμιου κινηματογραφου που εχει 2 απιστευτα στοιχεια:

1)Χωριζει τους ανθρωπους σε 2 κατηγοριες:
Σε αυτους που κανουν εμετο βλεποντας το και σε αυτους που πεθαινουν απο τα γελια. Οι μεν υποστηριζουν οτι ειναι η χειροτερη μακραν ταινια ολων των εποχων, οι δε οτι ειναι η καλυτερη.

2)Ειναι με μοναδικη ευχερεια και χωρις αντιπαλο η χειροτερη ταινια που εγινε ποτε, αλλα αυτη η ιδια απιστευτη βλακεια αυτου του εργου ταυτοχρονα την κανει και την πιο αστεια ισως που εγινε ποτε!

Εγω παντως ανηκω στην κατηγορια αυτων που πεθαινουν στα γελια απο την απιστευτη και ΑΠΕΡΙΓΡΑΠΤΗ
ηλιθιοτητα αυτης της ταινιας....


Οσο για την Τροια εγω πιστευω οτι ειναι μια απο τις καλυτερες ταινιες. YMMV as it seems.....
Anaz
Exχ μεγαλο προβλημα με τις ταινιες!!Εχω δει ΠΑΡΑ ΠΑΡΑ πολλες αλλα οταν ερχεται καποιος κ με ρωτα τις αγαπημενες μου ή καποια να του προτεινω δεν θυμαμαι ΤΙΠΟΤΑ!!! sad.gif
Ετσι σκορπια θα βαλω τις πρωτες που μου'ρχονται στο μυαλο αλλα οχι μονο απ'το 2000 κ μετα..
Θα κανω πιο μετα όμως κ ενα ψαξιμο στο net να βρω να φτιαξω μια λιστα απ'το 2000 να υπαρχει γιατι με τσαντιζει να μη θυμαμαι ποτε!

Mαθηματα Αμερικανικης Ιστοριας(American history X) 77.gif
LA Confidential
Tελευταια Εξοδος:Ριτα Χειγουορθ
Η τριλογια Matrix
V for Vendetta 77.gif
Η Αδελφότητα των Λυκων
Godfather 77.gif (τα 2 πρωτα)
Lord of the rings (τα 2 τελευταια)
Star Wars (εκτος απ'το 4ο.)
Braveheart
Leon
Manchurian candidate
Φορεστ Γκαμπ
Ronin
Seven

Φυσικα η λιστα δεν λεει τιποτα στην ουσια,απλα ειναι οι πρωτες που μου ερχονται στο μυαλο οταν καποιος με ρωτα τις καλυτερες ταινιες που εχω δει!ωντας απιστευτος ξεχασιαρης σε αυτο το θεμα,λογικο να αδικω ΠΑΡΑ ΠΑΡΑ πολλες..Επισης εχω κ το κακο να μη θυμαμαι τιτλους,οποτε γινεται ακομη πιο δυσκολο..Ειδικα για ταινιες λιγοτερο διασημες!

Μιας κ αναφερατε για κωμωδιες,ειμαι φαν των παλιοτερων.. απ'τις καλυτερες ολων των εποχων για μενα: Δειπνο Ηλιθιων, Το Παρτυ, Εντιμοτατοι φιλοι μου!

Τελευταιως παντως εχω φαει ενα κολλημα με ιαπωνικα anime!!!
Βleach 77.gif
Anaz
σιγα σιγα μου'ρχονται καποιες στο μυαλο..
K συνειδητοποιω οτι δεν ειδα πουθενα το Butterfly Effect ούτε το Brotherhood of the wolf! shot.gif
Αυτες μαζι με V for Vendetta, Batman Begins, Επιμονος κηπουρος, Lord of the Rings 2 κ' 3, Star Wars 6, Matrix 2, Underworld συνθετουν ενα ΠΟΛΥ προχειρο τοπ10.
morfi
Ο Chuck Norris εβαλε το fun στην λεξη funeral... 69.gif
diama13
Καλησπερα...τελικα πηγα και την ειδα την ταινια "πεντε λεπτα ακομα",και εχει πολυ γελιο...αν και στο τελος υπαρχει λιγο μια υπερβολη στο ολο θεμα...ΜΠΟ,συμφωνω για τους δρομους,φοβερα πλανα.... icon_drunk.gif icon_wave.gif
apkat
Μου κάνει εβτύπωση που δεν έχουν αναφερθεί καθόλου οι ταινίες του Φον Τρίερ.Μόνο το Dogville δηλαδή το οποίο είναι όντως εκπληκτικό αναφέρθηκε..

Προσθέστε όμως το μαντερλεϊ (συνέχεια του Ντογκβιλ),το δαμάζοντας τα κύμματα,τους ηλίθιους,το χορεύοντας στο σκοτάδι με την εκπληκτική ερμηνεία της Bjork κλπ και θα δείτε ότι ο άνθρώπος είναι εκπληκτίκος
treathitch
QUOTE(apkat @ Nov 1 2006, 07:21 PM) *
Μου κάνει εβτύπωση που δεν έχουν αναφερθεί καθόλου οι ταινίες του Φον Τρίερ.Μόνο το Dogville δηλαδή το οποίο είναι όντως εκπληκτικό αναφέρθηκε..

Προσθέστε όμως το μαντερλεϊ (συνέχεια του Ντογκβιλ),το δαμάζοντας τα κύμματα,τους ηλίθιους,το χορεύοντας στο σκοτάδι με την εκπληκτική ερμηνεία της Bjork κλπ και θα δείτε ότι ο άνθρώπος είναι εκπληκτίκος


QUOTE(treathitch @ Oct 14 2006, 03:23 AM) *

8. Μαnderlay (Μαντερλέι), Lars Von Trier, 2005, Δανία/ΗΠΑ


Prosexoume gia na exoume wink.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.