Help - Search - Members - Calendar
Full Version: ΘΑ ΔΕΧΟΣΑΣΤΑΝ ΕΛΛΗΝΟΠΟΙΗΜΕΝΟΥΣ ΣΤΗΝ ΕΘΝΙΚΗ?
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Εθνικές ομάδες
Pages: 1, 2
a bullet for your head
Ειπα να θεσω κ' αυτο το ερωτημα ενωπιον σας..Περιμενω τις αποψεις σας..
jimol34
Στα 90ς, όπυ η Εθνική έκανε έξοχες εμφανίσεις αλλά ήταν εμφανώς κατώτερη από ομάδες όπως η Σερβία, Λιθουανία, Κροατία ακόμα και Αυστραλία, αναρωτιόμουν πόσο πιο δυντή θα ήταν αν είχε Στογιάκοβιτς, Τάρλατς, Κούσμα κλπ. Έχω την εντύπωση όμως ότι αν επιτρεπόταν κάτι τέτοιο, θα χανόταν το μέτρο και όπως και να το κάνουμε δεν είναι ότι πιο ωραίο να βλέπεις μια εθνική με 5 νατουραλιζέ παίκτες. Παρόλα αυτά για τον Μπατίστ θα έκανα μια εξαίρεση biggrin.gif (αν τελικά πάρει το ελληνικό διαβατήριο.)
benchwarmer
QUOTE(jimol34 @ Aug 24 2008, 18:31 ) *
Στα 90ς, όπυ η Εθνική έκανε έξοχες εμφανίσεις αλλά ήταν εμφανώς κατώτερη από ομάδες όπως η Σερβία, Λιθουανία, Κροατία ακόμα και Αυστραλία, αναρωτιόμουν πόσο πιο δυντή θα ήταν αν είχε Στογιάκοβιτς, Τάρλατς, Κούσμα κλπ. Έχω την εντύπωση όμως ότι αν επιτρεπόταν κάτι τέτοιο, θα χανόταν το μέτρο και όπως και να το κάνουμε δεν είναι ότι πιο ωραίο να βλέπεις μια εθνική με 5 νατουραλιζέ παίκτες. Παρόλα αυτά για τον Μπατίστ θα έκανα μια εξαίρεση biggrin.gif (αν τελικά πάρει το ελληνικό διαβατήριο.)


Καταρχάς, κάθε εθνική μπορεί να έχει στη σύνθεση της μόνο 1 "νατουραλιζέ" σε κάθε διοργάνωση... Για αυτό και η Βοσνία πχ είχε εμφανιστεί με τον Ντόμερκαντ αλλά χωρίς τον Καστλ, για αυτό και η ΦΥΡΟΜ δεν μπορεί να εμφανιστεί με Στακ και Γουίλκινσον μαζί κλπ..
Εγώ προσωπικά, τη συγκεκριμένη χρονική στιγμή δεν θα ήθελα κάποιον "ξένο" στην Εθνική. Ο Μπατίστ καλός και χρυσός είναι, αλλά έχει φτάσει και στα 31, ενώ παράλληλα δεν νομίζω ότι είναι τέτοιο το έλλειμμα μας σε ψηλούς που θα βοηθούσε τόσο καθοριστικά. Ο Κουφός και οι Καλάθηδες είναι προφανώς διαφορετικές περιπτώσεις...
jokey
Παιδιά, έχουμε πει να μη βγαίνουμε off-topic και να μη μπερδεύουμε τις συζητήσεις αλλά δε χρειάζεται να ανοίγουμε καινούργιο τόπικ για το κάθε τι. Επίσης κύριε bullet 69.gif , δε ξέρω για τα άλλα παιδιά, αλλά εμένα μου φαίνεται ακαλαίσθητο να είναι οι τίτλοι με κεφαλαία.

Τώρα, όσον αφορά το θέμα, άποψη και προτίμισή μου είναι η εθνική να είναι όσο το δυνατόν πιο ελληνική και αγνή γίνεται. Ξένους παίκτες θα δεχόμουνα μόνο εφόσον ζουν εδώ από μικροί και έχουν μάθει το μπασκετ και τη ζωή στην Ελλάδα. Ο Μπατίστ δηλαδή κόβεται και ας είναι καλύτερος από όλους τους ψηλούς μας αυτή τη στιγμή. Αντίθετα δεν έχω κανένα πρόβλημα να αγωνιστούν οι Γιάνκοβιτς, Μιλόσεβιτς, Σάκοτα (με αυτόν έχω γιατί είναι άσχετος βέβαια... rolleyes.gif ), κλπ.

Φυσικά δεν τίθεται θέμα για Κουφο και Καλάθηδες εφόσον δεν είναι ελληνοποιημένοι αλλά έχουν ελληνικές ρίζες.
a bullet for your head
QUOTE(jokey @ Aug 24 2008, 18:43 ) *
Παιδιά, έχουμε πει να μη βγαίνουμε off-topic και να μη μπερδεύουμε τις συζητήσεις αλλά δε χρειάζεται να ανοίγουμε καινούργιο τόπικ για το κάθε τι. Επίσης κύριε bullet 69.gif , δε ξέρω για τα άλλα παιδιά, αλλά εμένα μου φαίνεται ακαλαίσθητο να είναι οι τίτλοι με κεφαλαία.

Αν φαινεται ακαλαισθητο οι τιτλοι με τα κεφαλαια,θα κοιταξω να το διορθωσω..Τωρα για το ''κυριε'' δεν χρειαζεται να με προσφωνεις ετσι,δεν νομιζω να απεχουμε τρομακτικα ηλικιακα αφενος κ' αφετερου δεν νομιζω να ειμαι η να ημουν ο καθηγητης σου στο σχολειο.. icon_wave.gif Παντως απλα θετω καινουργια θεματα προς συζητηση.
a bullet for your head
QUOTE(jimol34 @ Aug 24 2008, 18:31 ) *
αναρωτιόμουν πόσο πιο δυντή θα ήταν αν είχε Στογιάκοβιτς, Τάρλατς, Κούσμα

Για τον Πετζα πιστευω οτι καναμε μεγαλο ατοπημα.17 ετων ηρθε στην Ελλαδα κ' τον ΠΑΟΚ,ανδρωθηκε μπασκετικα στο δικο μας πρωταθλημα,με Ελληνικο διαβατηριο,αγαπουσε την Θεσσαλονικη κ την Ελλαδα,οπως κ ακομα τις αγαπαει,παντρευτηκε Ελληνιδα,κανει καθε καλοκαιρι διακοπες εδω κ δεν ξεχνα ποτε να μνημονευει στιγμες του εδω..Και ενω η μοναδικη φορα που ''διαφοροποιηθηκε'' η ομοσπονδια απο τις θεσεις της ηταν με τον Τσακαλιδη..(τον Κορφα τον θεωρω παρομοια περιπτωση με τους Κουφο,Καλαθης)
jokey
QUOTE(a bullet for your head @ Aug 24 2008, 19:01 ) *
Αν φαινεται ακαλαισθητο οι τιτλοι με τα κεφαλαια,θα κοιταξω να το διορθωσω..Τωρα για το ''κυριε'' δεν χρειαζεται να με προσφωνεις ετσι,δεν νομιζω να απεχουμε τρομακτικα ηλικιακα αφενος κ' αφετερου δεν νομιζω να ειμαι η να ημουν ο καθηγητης σου στο σχολειο.. icon_wave.gif Παντως απλα θετω καινουργια θεματα προς συζητηση.


Μα προφανώς έκανα πλάκα με το κύριε, δεν ήθελα να σε προσβάλλω, είναι λίγο δύσκολο να σε προσφωνεί κανείς με τέτοιο nick peace.gif smile.gif .
panos75
QUOTE
Για τον Πετζα πιστευω οτι καναμε μεγαλο ατοπημα.17 ετων ηρθε στην Ελλαδα κ' τον ΠΑΟΚ,ανδρωθηκε μπασκετικα στο δικο μας πρωταθλημα,με Ελληνικο διαβατηριο,αγαπουσε την Θεσσαλονικη κ την Ελλαδα,οπως κ ακομα τις αγαπαει,παντρευτηκε Ελληνιδα,κανει καθε καλοκαιρι διακοπες εδω κ δεν ξεχνα ποτε να μνημονευει στιγμες του εδω..Και ενω η μοναδικη φορα που ''διαφοροποιηθηκε'' η ομοσπονδια απο τις θεσεις της ηταν με τον Τσακαλιδη..(τον Κορφα τον θεωρω παρομοια περιπτωση με τους Κουφο,Καλαθης)


Επέτρεψε μου να αμφιβάλλω κατά πόσο ήταν ''λάθος'' η απόφαση της ΕΟΚ να μην αφήσει τον Στογιάκοβιτς ν'αγωνιστεί με την Εθνική.
Μάλλον δωράκι του ''πατερούλη'' προς το μεγάλο αφεντικό(λέγε με Στάνκοβιτς) ήταν.
petrovic
Όχι Ελληνοποιημένοι, με τίποτα. Θα ξενερώσει πολύς κόσμος. Καλύτερα 5οι με Τσαρτσαρή(ενώ μπορούμε να πάμε και καλύτερα) παρά 2οι με Μπατίστ. Εγώ προσωπικά όταν βλέπω τον Χόλντεν νο 1 στην εθνική Ρωσίας αισθάνομαι ταυτόχρονα αηδία και λύπηση (για το ρώσικο μπάσκετ). Και οι Κουφός-Καλάθηδες δεν είναι ελληνοποιημένοι, ελληνική καταγωγή έχουνε οι άνθρωποι,συμπατριώτες μας είναι
theov
Sorry παιδιά άλλα βρίσκω το topic ανούσιο!

Ανούσιο με την έννοια ότι είναι προφανές ότι θα ξενέρωνε πολύ κόσμος με ελληνοποιημένους αθλητές και ας ανεβαίναμε 1-2 θέσεις!

Μια χαρά τα καταφέρνουν τα παλληκάρια μας... Ασφαλώς οι περιπτώσεις Κόρφα, Καλάθη, Κουφού κλπ δεν έχουν να κάνουν με την περίπτωση του Μπατίστ! Ελληνάκια είναι τα παιδιά που γεννήθηκαν εξωτερικό όπως τόσοι και τόσοι Έλληνες...

Για τις περιπτώσεις Πέτζα, Σάκοτα, Γιάνκοβιτς κλπ οι άνθρωποι ή γεννήθηκαν εδώ ή έμαθαν Basket στην χώρα μας οπότε δεν θα ειχα αντίρρηση να τους έβλεπα στην εθνική!

Άλλωστε ο Πέτζα αγαπά την Ελλάδα όσο ο καθένας μας...

Αντίρρηση έχω για τις περιπτώσεις τύπου Τσακαλίδη... Ψυχρός και άδειος...
Hellas On fire
΄Παικτες που εχουν εδω τουλαχιστον 10 χρονια η απο την αρχη της καριερας τους στο μπασκετ, ασ μπουν(Στυλ Φουτσκα υποθετω). Κορυφαιος ο Στογιακοβιτς, εκεινα τα χρονια θα βοηθουσε παρα πολυ αλλα πιθανως δημιουργουσε μοδα και δεν αφηνε να προωθηθουν τα νεα παιδια της Ελλαδας.
Παντως οταν ηρθε ειχε ηδη τις βασεις, την δουλεια την ειχαν κανει οι Σερβοι εδω απλως δεν του εκοψαν τα ποδια και αρα καλως επαιξε ως Σερβος.

Θα ηθελα εναν Ελληνοποιημενο σουτερ, αν δεν βρουμε Ελληνα, αλλα θελει προσοχη να μην γινει μοδα.
Μπατιστ καθετα αντιθετος. εξαιρετος παικτης, αλλα εχουμε στη θεση του επιλογες. εκει που μας ποναει πολυ να βαλουμε ΕΑΝ βαλουμε. Αλλιως να Ελληνοποιησουμε και τον Μασει και τον Τζααμπερ και τον γκριρ και οποιον μας κατεβαινει στο μυαλο οτι μπορει να βοηθησει, καταστρεφοντας ουσιαστικα το μελοον της Εθνικης.
a bullet for your head
QUOTE(jokey @ Aug 24 2008, 19:24 ) *
Μα προφανώς έκανα πλάκα με το κύριε, δεν ήθελα να σε προσβάλλω, είναι λίγο δύσκολο να σε προσφωνεί κανείς με τέτοιο nick peace.gif smile.gif .

Ok,no problem wink.gif
red pyramid88
Ναι, θα δεχόμουν (όχι ότι θα με ρωτούσαν κιόλας laugh.gif ). Απο τη στιγμή που κάποιος μπορεί να παίξει και θέλει να συμμετέχει σε μία ομάδα, αυτό είναι αρκετό για εμένα.
a bullet for your head
Τοτε με τον πολεμο στην Γιουγκοσλαβια ηρθαν πολλοι τοτε ταλαντουχοι πιτσιρικαδες:Ταρλατς,Τομιτς,Γιαριτς,Γκουρο
βιτς,Νεστεροβιτς,Στογιακοβιτς,Βουκσεβιτς κ' πολλοι αλλοι.Οι περισσοτεροι ανδρωθηκαν μπασκετικα στο δικο μας πρωταθλημα,εβγαλαν Ελληνικο διαβατηριο,παιξαν πολλα χρονια στην Ελλαδα με καποιους εξ αυτων να εχουν τελειωσει κ' την καριερα τους σ'αυτο.Απο τους παραπανω,μονο ο Τομιτς δεν αγωνιστηκε σε αντιπροσωπευτικο συγκροτημα,ενω ολοι οι αλλοι αγωνιστηκαν με την Σερβια,πλην του Νεστεροβιτς-Μακρη? που επαιξε στην Σλοβενια.Οι Πετζα,Γιαριτς κ' Νεστεροβιτς κανουν ακομα καλη καριερα στο Ν.Β.Α.Αυτο που θελω να πω,ειναι οτι θα επρεπε να ''διατηρησουμε καποια δικαιωματα πανω τους''.Σιγουρα δεν προχωρησε τιποτα,με τους ''υπευθυνους'' της ομοσπονδιας να διατεινονται,οτι ''Μονο Ελληνες θα αγωνιζονται στην Εθνικη''.Το 98' ομως ''βρηκαν ανοικτο παραθυρο'' κ' αναψαν το πρασινο φως για τον Τσακαλιδη..Οποτε δεν υπηρξε συνεπεια στα λεγομενα τους..Εγω ρωτω το εξης:Αν προτειναν στον Πετζα να αγωνιστει με την δικη μας εθνικη θα αρνιοταν?Ο μπασκετικος φιλαθλος κοσμος θα εξεφραζε αντιρρησεις?Θα ανεβαζε η' οχι επιπεδο η παρουσια του Πετζα στην εθνικη?Ποιοι μονο μπορει να εφερναν αντιρρησεις,οι Αλβερτης,Σιγαλας,Παπανικολαου,που θα τον εβλεπαν ανταγωνιστικα μην τυχον κ' τους φαει την θεση?Απο κει κ' περα οι Γιανκοβιτς,Σακοτα,Μιλοσεβιτς ειναι απο μικρα παιδια στην ΕΛΛΑΔΑ κ ορθως λογιζονται ως Ελληνοπουλα πλεον.Για την περιπτωση του Μπατιστ θα ελεγα,οτι αν υπηρχε ενδοια ψηλων στο Ελληνικο μπασκετ,γιατι οχι να μην επαιζε για μας?Οδευει στην 6η σεζον στην Ελλαδα,ειναι πολυ καλος παικτης,πολυ καλο παιδι κ' εχει κερδισει τον σεβασμο ολων.Αυτα πιστευω οτι ειναι παρα πολυ καλα συνοδευτικα.Απο κει κ περα,κρινω,οτι απο ψηλους το συγχρονο Ελληνικο μπασκετ εχει δοξα τω θεο!Για να καταληξω,οτι κατω απο ορισμενες πολυ συγκεκριμμενες προυποθεσεις,κ' για παικτες ''Εχοντες την Ελληνικη μπασκετικη παιδεια'' κ' το ταλεντο κ' τις ικανοτητες,να τους παραχωρειται το ''βημα'' της Εθνικης.Οχι συχνα κ κατα κορον,αλλα για περιπτωσεις τυπου Πετζα που δεν θα πρεπει να ξαναπουμε οχι...
Vas
Ο Νεστέροβιτς πέρασε από Ελλάδα?? Δεν το θυμάμαι καθόλου!

Θυμάμαι ότι του είχαν δώσει ελληνικό όνομα αλλά έπαιζε στην Ιταλία…
Marciulionis
QUOTE(red pyramid88 @ Aug 25 2008, 02:28 ) *
Ναι, θα δεχόμουν (όχι ότι θα με ρωτούσαν κιόλας laugh.gif ). Απο τη στιγμή που κάποιος μπορεί να παίξει και θέλει να συμμετέχει σε μία ομάδα, αυτό είναι αρκετό για εμένα.
a bullet for your head
QUOTE(panos75 @ Aug 24 2008, 19:26 ) *
Επέτρεψε μου να αμφιβάλλω κατά πόσο ήταν ''λάθος'' η απόφαση της ΕΟΚ να μην αφήσει τον Στογιάκοβιτς ν'αγωνιστεί με την Εθνική.
Μάλλον δωράκι του ''πατερούλη'' προς το μεγάλο αφεντικό(λέγε με Στάνκοβιτς) ήταν.

Λες?Με τι ανταλλαγμα αραγε..?
a bullet for your head
QUOTE(Vas @ Aug 25 2008, 09:39 ) *
Ο Νεστέροβιτς πέρασε από Ελλάδα?? Δεν το θυμάμαι καθόλου!

Θυμάμαι ότι του είχαν δώσει ελληνικό όνομα αλλά έπαιζε στην Ιταλία…

Περασε απο τον ΠΑΟΚ μου φαινεται για μια σεζον,χωρις να προλαβει να δειξει πολλα
panos75
QUOTE
Λες?Με τι ανταλλαγμα αραγε..?


Μα την αγάπη του φυσικά! Τι άλλο; tongue.gif
NO-NAME
Tι να πούν και οι Γάλλοι με τα νησιά τους και τις αποικίες τους?
Όλοι μαύροι είναι! smiley.gif
banou7
QUOTE(a bullet for your head @ Aug 25 2008, 16:38 ) *
Περασε απο τον ΠΑΟΚ μου φαινεται για μια σεζον,χωρις να προλαβει να δειξει πολλα


Ο Νεστέροβιτς ανήκε στον ΠΑΟΚ, αλλά δεν έπαιξε ούτε σε έναν αγώνα. Τσέπωσε το ελληνικό διαβατήριο κ επέστρεψε στη Λουμπλιάνα και στη συνέχεια μετακόμισε στη Μπολόνια.
nikolas12
Εγω θα δεχομουν ελληνοποιημενο παικτη μονο αν:
-Επαιζε πολλα χρονια στην Ελλαδα
-Επαιζε σε πολυ καλη ομαδα
-Ολα τα χρονια αποτελουσε σταθερη αξια
-Δεν ειχε ποτε προβληματα με συμπαικτες του,προπονητη,δοιηκηση.
-Και τελος να αγαπα την Ελλαδα και να τη νοιαζετε σαν πατριδα του
a bullet for your head
QUOTE(hip-hop @ Aug 26 2008, 00:10 ) *
Εγω θα δεχομουν ελληνοποιημενο παικτη μονο αν:
-Επαιζε πολλα χρονια στην Ελλαδα
-Επαιζε σε πολυ καλη ομαδα
-Ολα τα χρονια αποτελουσε σταθερη αξια
-Δεν ειχε ποτε προβληματα με συμπαικτες του,προπονητη,δοιηκηση.
-Και τελος να αγαπα την Ελλαδα και να τη νοιαζετε σαν πατριδα του

Συμφωνω απολυτως
a bullet for your head
QUOTE(banou7 @ Aug 25 2008, 21:58 ) *
Ο Νεστέροβιτς ανήκε στον ΠΑΟΚ, αλλά δεν έπαιξε ούτε σε έναν αγώνα. Τσέπωσε το ελληνικό διαβατήριο κ επέστρεψε στη Λουμπλιάνα και στη συνέχεια μετακόμισε στη Μπολόνια.

Πιθανον,δεν το θυμαμαι κ πολυ καλα το στορυ.Η αληθεια ειναι οτι δεν καθησε για πολυ.Ισως απλα ''χρησιμοποιηθηκε η φαμπρικα ελληνοποιησεων'' που ειχε στηθει στην χωρα μας.
IlyaZ
Εμένα πάλι το μόνο που με νοιάζει είναι να νιώθει ότι αυτή είναι η πατρίδα που του ταιριάζει και ότι μέρος αυτής της ομάδας θέλει να είναι. Από κει και πέρα το αν κάνει για την εθνική θα κριθεί από τους αρμόδιους.
a bullet for your head
QUOTE(panos75 @ Aug 25 2008, 18:45 ) *
Μα την αγάπη του φυσικά! Τι άλλο; tongue.gif

Η αγαπη ειναι ενα εξαιρετικα ευχαριστο κ' θεσπεσιο συναισθημα,ειδικα οταν συνδυαζεται με ''ντηλ''..Αυτο μπορω να πω εγω,ενας συναισθηματικος τυπος κ' ''σκλαβος'' της αγαπης. smiley.gif
magickaminia
QUOTE(IlyaZ @ Aug 26 2008, 01:23 ) *
Εμένα πάλι το μόνο που με νοιάζει είναι να νιώθει ότι αυτή είναι η πατρίδα που του ταιριάζει και ότι μέρος αυτής της ομάδας θέλει να είναι. Από κει και πέρα το αν κάνει για την εθνική θα κριθεί από τους αρμόδιους.

Οποιο παληκαρι μπορει να βοηθησει για το καλο της Ελλαδας και του Ελληνικου μπασκετ ειναι ευπροσδεκτος εφοσον θελει να τιμησει τη φανελλα με το Εθνοσημο. Αρκει αυτο να το κανει ευκαιριακα και καιροσκοπικα αλλα απο ενδειξη σεβασμου και αγαπης προς την ψωροκωσταινα ασπρος ή μαυρος δεν παιζει ρολο , βλεπεις ο Σοφο παρολο που ειναι βερος Καβαλιωτης ειναι κατραμι.
Ginobili
Αν πριν ξεκινήσει ο αγώνας,την ώρα του Εθνικού Ύμνου,νιώθει ότι αυτό που ακούει τον αντιπροσωπεύει....καλώς να παίξει στην Εθνική.
Αν όχι,να μην φορέσει ΠΟΤΕ το Εθνόσημο!

*Αυτό που λέω,αφορά και τους κανονικούς Έλληνες,που είναι γεννημένοι στην Ελλάδα ή έχουν Ελληνικές ρίζες.Γιατί καλώς ή κακώς υπάρχει και μια μικρή μειοψηφία "Ελλήνων" που για ιδεολογικούς λόγους απεχθάνονται την εθνικότητα τους,τον Εθνικό Ύμνο και γενικά το Ελληνικό στοιχείο.
Gravedigger
QUOTE(Ginobili @ Sep 23 2008, 18:37 ) *
Αν πριν ξεκινήσει ο αγώνας,την ώρα του Εθνικού Ύμνου,νιώθει ότι αυτό που ακούει τον αντιπροσωπεύει....καλώς να παίξει στην Εθνική.
Αν όχι,να μην φορέσει ΠΟΤΕ το Εθνόσημο!

Πως γίνεται να τον αντιπροσωπεύει αυτό που νιώθει αν δεν είναι Έλληνας?Εδώ εγώ τον ακούω και δεν νιώθω τίποτα,πως θα νιώσει ο ξένος?
vraxos
QUOTE(Ginobili @ Sep 23 2008, 18:37 ) *
Αν πριν ξεκινήσει ο αγώνας,την ώρα του Εθνικού Ύμνου,νιώθει ότι αυτό που ακούει τον αντιπροσωπεύει....καλώς να παίξει στην Εθνική.
Αν όχι,να μην φορέσει ΠΟΤΕ το Εθνόσημο!

*Αυτό που λέω,αφορά και τους κανονικούς Έλληνες,που είναι γεννημένοι στην Ελλάδα ή έχουν Ελληνικές ρίζες.Γιατί καλώς ή κακώς υπάρχει και μια μικρή μειοψηφία "Ελλήνων" που για ιδεολογικούς λόγους απεχθάνονται την εθνικότητα τους,τον Εθνικό Ύμνο και γενικά το Ελληνικό στοιχείο.


Μηπως να χτυπησουν και κανενα τατουαζ με την ελληνικη σημαια??
Φιλε Ginobili χωρις παρεξηγηση αν και σεβομαι την αποψη σου νομιζω οτι υπερβαλεις λιγο...
red pyramid88
Βασικά, το ίδιο το τόπικ είναι λίγο ''επικίνδυνο'' για flame και για να καταλήξει σε πολιτική συζήτηση. Για αυτό ας προσέχουμε λίγο όλοι πως λέμε ότι λέμε...

υ.γ. me is playing mod, i know tongue.gif
Ginobili
QUOTE(vraxos @ Sep 23 2008, 18:21 ) *
Μηπως να χτυπησουν και κανενα τατουαζ με την ελληνικη σημαια??
Φιλε Ginobili χωρις παρεξηγηση αν και σεβομαι την αποψη σου νομιζω οτι υπερβαλεις λιγο...

Ναι ρε....να γίνει και μέλος της Χρυσής Αυγής... icon_drunk.gif Αυτό κατάλαβες από αυτά που είπα....??? 68.gif
dizzy_fingers
Δε βοηθάς στο γίνεις κατανοητός, ωστόσο 65.gif.
vraxos
QUOTE(Ginobili @ Sep 24 2008, 19:19 ) *
Ναι ρε....να γίνει και μέλος της Χρυσής Αυγής... icon_drunk.gif Αυτό κατάλαβες από αυτά που είπα....??? 68.gif

Εγω απλα διαφωνησα με το να γινεται τεστ εθνικοφροσυνης(να νιωθουν οτι τους αντιπροσωπευει ο εθνικος υμνος) σε οσους προκειται να γινουν μελη της εθνικης ομαδας ενω ειναι Ελληνες πολιτες!
Οσον αφορα το τατουαζ αναφερομουν σε συγκεκριμενο πρωην διεθνη παικτη...
Τωρα αυτο με την χρυση αυγη δεν το καταλαβα...μαλλον με ειρωνευοσουν 68.gif
Small Forward
Παιδιά εγω νομίζω ότι η εθνική Ελλάδος εκπροσωπεί το Ελληνικό μπάσκετ.
Ως εκ τούτου θα δεχόμουν Ελληνοποιημένους παίκτες στην εθνική (και γενικότερα σε κάθε αντιπροσωπευτικό συγκρότημα) εαν είχαν μάθει μπάσκετ στην Ελλάδα (ή στην κατά περίπτωση χώρα.
Οτιδήποτε άλλο νομίζω ότι αλλοιώνει την πραγματική απεικόνηση της δυναμικότητας της κάθε εθνικής σχολής μπάσκετ.
B for Basketball
QUOTE(Small Forward @ Sep 26 2008, 14:15 ) *
Παιδιά εγω νομίζω ότι η εθνική Ελλάδος εκπροσωπεί το Ελληνικό μπάσκετ.
Ως εκ τούτου θα δεχόμουν Ελληνοποιημένους παίκτες στην εθνική (και γενικότερα σε κάθε αντιπροσωπευτικό συγκρότημα) εαν είχαν μάθει μπάσκετ στην Ελλάδα (ή στην κατά περίπτωση χώρα.
Οτιδήποτε άλλο νομίζω ότι αλλοιώνει την πραγματική απεικόνηση της δυναμικότητας της κάθε εθνικής σχολής μπάσκετ.

Aρα ουτε ο κουφος αξιζει να παιζει στην εθνικη.....Σωστα?
Ginobili
QUOTE(dizzy_fingers @ Sep 25 2008, 20:21 ) *
Δε βοηθάς στο γίνεις κατανοητός, ωστόσο 65.gif.

Πόσο πιο κατανοητός? Για να το κάνω πιο λιανά...όποιος νιώθει Έλληνας,αξίζει και πρέπει να έχει το δικαίωμα να φοράει το Εθνόσημο.Απλά πράγματα.
Αν νιώθεις Έλληνας,ταυτίζεσαι και με τον Εθνικό Ύμνο.Τόσο απλά.Δεν μίλησα ούτε για τατουάζ αλλά Παπανικολάου,ούτε για Εθνικιστικές περικεφαλαίες. Δεν με ενδιαφέρει ούτε το χρώμα του,ούτε η φάτσα του,ούτε που γεννήθηκε,ούτε από που κατάγονται οι γονείς του,ούτε τα πολιτικά του πιστεύω.


Οι Στογιάκοβιτς,Τάρλατς,Γκούροβιτς,Γιάριτς αν ένιωθαν Έλληνες και μετά Σέρβοι...καλώς να έπαιζαν στην Εθνική...Τα παιδιά όμως ένιωθαν Σέρβοι,και είναι και πολύ λογικό.Οπότε καλώς δεν έπαιξαν στην Εθνική.(Κατά την γνώμη μου)
kobe1924
τι σχεση εχει ο κουφος με τους ταρλατς, βουκσεβιτς και τους αλλους που εγιναν ελληνες για να βρουν πιο ευκολα δουλεια τοτε? ο κουφος εχει ριζες και οχι μακρινες...νομιζω η ο παππους η προπαπους του πηγαν στην Αμερικη...
Εθνικη ομαδα πρεπει να παιζει ο κουφος και να μην επαιζε ο Τσακαλιδης που καμια σχεση με Ελλαδα πριν ερθει...επισης κατα τη γνωμη μου εαν καποιος εχει γεννηθει σε αλλη χωρα και ερθει εδω στην ηλικια των 2-3 χρονων και ζησει και μαθει το μπασκετ και παει σχολειο εδω μπορει να παιξει εθνικη ομαδα(γιανκοβιτς)...αλλο στα 3 και αλλο στα 18...αλλο κουφος αλλο ταρλατς
Ginobili
QUOTE(kobe1924 @ Sep 27 2008, 11:13 ) *
τι σχεση εχει ο κουφος με τους ταρλατς, βουκσεβιτς και τους αλλους που εγιναν ελληνες για να βρουν πιο ευκολα δουλεια τοτε? ο κουφος εχει ριζες και οχι μακρινες...νομιζω η ο παππους η προπαπους του πηγαν στην Αμερικη...
Εθνικη ομαδα πρεπει να παιζει ο κουφος και να μην επαιζε ο Τσακαλιδης που καμια σχεση με Ελλαδα πριν ερθει...επισης κατα τη γνωμη μου εαν καποιος εχει γεννηθει σε αλλη χωρα και ερθει εδω στην ηλικια των 2-3 χρονων και ζησει και μαθει το μπασκετ και παει σχολειο εδω μπορει να παιξει εθνικη ομαδα(γιανκοβιτς)...αλλο στα 3 και αλλο στα 18...αλλο κουφος αλλο ταρλατς

Είπε κανείς ότι δεν πρέπει να παίζει ο Κουφός στην Εθνική,και ότι θα έπρεπε να παίζει ο Τάρλατς???
Που τα διάβασες αυτά????

*Ο Τσακαλίδης όντως,όχι μόνο δεν είχε καμιά σχέση με Ελλάδα,αλλά είχε και το θράσος να ζητήσει χρήματα για να παίξει με την Εθνική στους Ολυμπιακούς της Αθήνας. 68.gif
kobe1924
O B for Basketball το ειπε απαντωντας αστοχα...οχι εσυ Gino..
Ginobili
QUOTE(kobe1924 @ Sep 27 2008, 12:48 ) *
O B for Basketball το ειπε απαντωντας αστοχα...οχι εσυ Gino..

Ούτε ο B for Basketball το είπε.Ίσα ίσα,με την ερώτηση που έθεσε στον small forward του εξηγεί ότι με την λογική που εκφράζει (ότι δηλ παίκτης που παίζει σε μια εθνική,πρέπει να είναι προϊόν αποκλειστικά της χώρας αυτής),ο Κουφός δεν θα πρέπει να παίζει στην Εθνική.

Δεν το ενστερνίστηκε αυτό ο B for Basketball
B for Basketball
QUOTE(kobe1924 @ Sep 27 2008, 11:13 ) *
τι σχεση εχει ο κουφος με τους ταρλατς, βουκσεβιτς και τους αλλους που εγιναν ελληνες για να βρουν πιο ευκολα δουλεια τοτε? ο κουφος εχει ριζες και οχι μακρινες...νομιζω η ο παππους η προπαπους του πηγαν στην Αμερικη...
Εθνικη ομαδα πρεπει να παιζει ο κουφος και να μην επαιζε ο Τσακαλιδης που καμια σχεση με Ελλαδα πριν ερθει...επισης κατα τη γνωμη μου εαν καποιος εχει γεννηθει σε αλλη χωρα και ερθει εδω στην ηλικια των 2-3 χρονων και ζησει και μαθει το μπασκετ και παει σχολειο εδω μπορει να παιξει εθνικη ομαδα(γιανκοβιτς)...αλλο στα 3 και αλλο στα 18...αλλο κουφος αλλο ταρλατς

Aναφερομουν φυσικα σε παραπανω σχολιο....
QUOTE
Παιδιά εγω νομίζω ότι η εθνική Ελλάδος εκπροσωπεί το Ελληνικό μπάσκετ.
Ως εκ τούτου θα δεχόμουν Ελληνοποιημένους παίκτες στην εθνική (και γενικότερα σε κάθε αντιπροσωπευτικό συγκρότημα) εαν είχαν μάθει μπάσκετ στην Ελλάδα (ή στην κατά περίπτωση χώρα.
Οτιδήποτε άλλο νομίζω ότι αλλοιώνει την πραγματική απεικόνηση της δυναμικότητας της κάθε εθνικής σχολής μπάσκετ.

Και συμφωνα με αυτα τα δεδομενα ο Κουφος δεν εκπροσωπει το Ελληνικο μπασκετ ουτε εχει μαθει μπασκετ στην ελλαδα.Αρα συμφωνα με τα λεγομενα του δεν εχει θεση ο Κουφος.

Απλα με το συγεκριμενο μου ποστ ηθελα να δειξω οτι ειναι λαθος αυτο που εγραψε η τουλαχιστον δεν συμπλρωσε το ''εξαιρουνται οι ελληνικης καταγωγης παιχτες''

Αυτο δεν σημαινει οτι ειμαι κατα της συμμετοχης του Κωστα.Απλα ειναι μεγα λαθος να τον χρησιμοποιουμε σαν την χρυση ελπιδα του ελληνικου μπασκετ η το μελλον του ελληνικου μπασκετ!
PanosIlio
QUOTE(Ginobili @ Sep 27 2008, 13:38 ) *
Πόσο πιο κατανοητός? Για να το κάνω πιο λιανά...όποιος νιώθει Έλληνας,αξίζει και πρέπει να έχει το δικαίωμα να φοράει το Εθνόσημο.Απλά πράγματα.
Αν νιώθεις Έλληνας,ταυτίζεσαι και με τον Εθνικό Ύμνο.Τόσο απλά.


Δεν είναι και τόσο απλό, και εγώ Έλληνας είμαι αλλά με τον Εθνικό ύμνο, ε δεν έχω ταυτιστεί κιόλας, δεν παθαίνω και κάτι αν τον ακούσω. Το ένα δεν είναι σε συνάρτηση του άλλου, είναι ξεχωριστά πράγματα.
Ginobili
QUOTE(PanosIlio-G7 @ Sep 29 2008, 10:00 ) *
Δεν είναι και τόσο απλό, και εγώ Έλληνας είμαι αλλά με τον Εθνικό ύμνο, ε δεν έχω ταυτιστεί κιόλας, δεν παθαίνω και κάτι αν τον ακούσω. Το ένα δεν είναι σε συνάρτηση του άλλου, είναι ξεχωριστά πράγματα.

Καλά το να ταυτίζεσαι,δεν σημαίνει ότι βάζεις και τα κλάματα όταν τον ακούς.Αλλά αν δεν έχεις νιώσει τίποτα το παραμικρό ποτέ σου...ε,τότε τι Έλληνας νιώθεις??? Εκτός κι όταν λες Έλληνας,εννοείς το "τυπικό" της λέξεως με την έννοια του Έλληνα πολίτη.
Ginobili
QUOTE(Gravedigger @ Sep 23 2008, 18:10 ) *
Πως γίνεται να τον αντιπροσωπεύει αυτό που νιώθει αν δεν είναι Έλληνας?Εδώ εγώ τον ακούω και δεν νιώθω τίποτα,πως θα νιώσει ο ξένος?



Πληροφοριακά πάντως,υπάρχουν πάμπολλοι ξένοι,φιλέλληνες που έχουν δώσει την ζωή τους για την Ελλάδα.Π.χ Ο Πασκαλ Γκαμπίνι,ο Φραγκίσκος Ρομπέρ...Το να νιώθεις και να είσαι Έλληνας είναι ευρύτερη έννοια.Δεν χρειάζεται σώνει και καλά να έχεις "Ελληνικό DNA-αίμα",ή να έχεις γεννηθεί στην Ελλάδα....
PanosIlio
QUOTE(Ginobili @ Sep 29 2008, 13:26 ) *
Καλά το να ταυτίζεσαι,δεν σημαίνει ότι βάζεις και τα κλάματα όταν τον ακούς.Αλλά αν δεν έχεις νιώσει τίποτα το παραμικρό ποτέ σου...ε,τότε τι Έλληνας νιώθεις??? Εκτός κι όταν λες Έλληνας,εννοείς το "τυπικό" της λέξεως με την έννοια του Έλληνα πολίτη.


Ε καλά το πόσο Έλληνας νιώθω εγώ δεν μπορείς να το κρίνεις εσύ και σίγουρα όχι από το τι νιώθω όταν ακούω τον εθνικό ύμνο...
Ginobili
QUOTE(PanosIlio-G7 @ Sep 29 2008, 11:01 ) *
Ε καλά το πόσο Έλληνας νιώθω εγώ δεν μπορείς να το κρίνεις εσύ και σίγουρα όχι από το τι νιώθω όταν ακούω τον εθνικό ύμνο...

Καλά εντάξει,κατάλαβα......
Ερώτηση κάναμε...δεν σε κρίναμε.Τέλοσπάντων....
red pyramid88
Εμ, πάντως για να λέμε του στραβού το δίκιο, δεν υπάρχουν μετρητές για να δούμε πώς και τι νιώθει κανείς όταν ακούει τον εθνικό ύμνο tongue.gif οπότε παραείναι υποκειμενικό το κριτήριο, απο τη στιγμή που τόσο το ''νιώθω έλληνας'' είναι κάτι πολύ γενικό και είναι και ότι πως μπορείς πραγματικά να ξέρεις τι νιώθει και πως το νιώθει κάποιος?

Πιστεύω πως αφού νομικά μπορούν αυτοί οι άνθρωποι να παίξουν με την εθνική, το ηθικό στοιχείο μάλλον έχει πολύ δεύτερη θέση στην όλη υπόθεση.
a bullet for your head
QUOTE(Ginobili @ Sep 29 2008, 14:11 ) *
Καλά εντάξει,κατάλαβα......
Ερώτηση κάναμε...δεν σε κρίναμε.Τέλοσπάντων....

Καλως η' κακως εχει επελθει μια απαξια στους νεους ανθρωπους,οσον αφορα παραδοσιακες εννοιες-συμβολα κ θεσμους.Παγκοσμιοποιηση θα πουνε καποιοι η' σημεια των καιρων καποιοι αλλοι..Οπως κα να χει,δεν ειναι πλεον τοσο ευσυγκινητη στιγμη για ολους,το ακουσμα του υμνου..Δεν θελω να ξεφυγω απ το θεμα.Μια μικρη παρενθεση κανω..
Green Warrior
Το σωστό πιστεύω πως είναι να αγωνίζονται οι εθνικές ομάδες με γηγενείς παίκτες. Από εκεί και έπειτα αν είναι να αγωνίζονται και μη γηγενείς τουλάχιστον να είναι αποδεδειγμένα ελληνικής καταγωγής ή να έχουν ανδρωθεί μπασκετικά στην Ελλάδα από μικρή ηλικία (πχ. Καλάθης-Σάκοτα) και εν πάσει περιπτώση να μηυν είναι πάνω από 1-2 στο ροστερ.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.