Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Ολυμπιακός - Euroleague 2009-2010
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Α1 Basket League > Ολυμπιακός
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25
LFO
Στο Παρισι λοιπον το Final 4 , 07-09/05 στo Palais de Bercy

Βγήκανε λοιπον οι αντιπαλοί μας .

ΠΑΡΤΙΖΑΝ
ΜΑΛΑΓΑ (γεια σου Πρίντεζη!!)
ΕΦΕΣ
ΛΙΕΤΒΟΥΣ ΡΙΤΑΣ
και μια ακομη απο τους προκριματικους


Πρωτη εντύπωση: Δύσκολος ομιλος....
bobbie7
Λογικά προκύπτει Μπενετόν ως έκτη ομάδα απο προκριματικό...
thrylos7
Πολύ ζόρικος, αλλά υπάρχει ξεκάθαρο φαβορί για την πρωτιά, σ' αντίθεση με τους υπόλοιπους ομίλους.

Τουλάχιστον, δεν έχει Λε Μαν... banana.gif
Basketikoc
Δεν θα τον χαρακτηριζα δυσκολο,αλλα υπουλο.Αν ημαστε σοβαροι και γινουν καλες μεταγραφες δεν νομιζω να υπαρχει προβλημα.Βεβαια ειναι νωρις ακομα για σχολια γιατι δεν εχουν οκοκληρωθει τα ροστερ..
Sokos
Όχι ότι είναι ζήτημα ζωής και θανάτου η πρώτη θέση, αλλά δεν μας βλέπω για πρωτιά. Προσωπικά η ομάδα δεν μου εμπνέει καμία εμπιστοσύνη. Καμία όμως.... Θεωρώ αρκετά πιθανό να φάμε διάφορα πελατιάσματα στην πρώτη φάση... Εκτός αν γίνει κανένα θαύμα και σταματήσουν τις κοτσάνες οι Αγγελόπουλοι. Μέχρι τώρα δυστυχώς δεν έχουν δείξει τέτοια σημάδια πάντως.
ΛΥΚΟΣ 10 Γ.Σ.Κ.
QUOTE(LFO @ Jul 8 2009, 12:37 ) *
Στο Παρισι λοιπον το Final 4 , 07-09/05 στo Palais de Bercy

Βγήκανε λοιπον οι αντιπαλοί μας .

ΠΑΡΤΙΖΑΝ
ΜΑΛΑΓΑ (γεια σου Πρίντεζη!!)
ΕΦΕΣ
ΛΙΕΤΒΟΥΣ ΡΙΤΑΣ
και μια ακομη απο τους προκριματικους


Πρωτη εντύπωση: Δύσκολος ομιλος....

Μονο η Εφες θα ειναι πολυ δυσκολη αντιπαλος φετος.
οι υπολοιπες ειναι στα μετρα μας
Ilias7
Δεν νομιζω πως ειναι δυσκολος ο ομιλος..
Παρτιζαν:αποδυναμομενη αλλα με δυσκολη εδρα..
Μαλαγα:θελει πολλους ακομα για να κλεισει ροστερ..οποτε βλεπουμε..κι αυτη δυσκολη εδρα..
Εφες:εχει δυναμωσει αρκετα..το εκανε και αλλες χρονιες ομως χωρις κανενα αποτελεσμα..
Λιετβους:δε νομιζω πως θα αντιμετωπισουμε καποιο προβλημα..

Παντως εχουμε να παιξουμε σε 3 δυσκολες εδρες ανεξαρτητα με το ποσα καλα ροστερ θα εχουν οι ομαδες..
Timemaster
δυνατός όμιλος άμα σκεφτούμε πως η ομάδα από τα προκριματικά θα είναι η Μπενετόν
με πολλές ισοδύναμες ομάδες!
ο Ολυμπιακός που συνήθως είναι του ύψους και του βάθους πιστεύω πως θα έχει πρόβλημα!
μπορεί να βγει από πρώτος μέχρι τελευταίος!
όπως και οι υπόλοιπες ομάδες του ομίλου!
και νομίζω πως θα είναι ο ποιο αμφίρροπος όμιλος και από τους 4.

Παρτιζάν και Λιετιβους ομάδες που στην μέρα τους μπορούν να κάνουν θαύματα...
Η Εφές συνέχεια παίρνει παίχτες αλλά ποτέ δε κάνει κάτι καλό!
και η Μαλαγά σταθερά μέσα στις καλύτερες ομάδες!
όσο για την Μπενετόν αν προκριθεί είναι η καλύτερη ομάδα των δύο τελευταίων γκρουπ δυναμικότητας!
DON-basketblog
Kαλώς τον βουγιόσεβιτς, καλώς τον πριντεζη, καλώς τον και τον ρακόσεβιτς που δεν μας έκανε...Δεν μου άρεσε η κλήρωση γιατί μετά στο τοπ16 που παίζονται όλα θα έχουμε δύσκολες διασταυρώσεις.
colonel gomelsky
Κομμάτι από τις δηλώσεις Μανουσέλη στο http://www.goalday.gr/article.asp?catid=10...p;pubid=3293508

Για Παρτιζάν: «Η Παρτιζάν προέρχεται από μία συγκεκριμένη μπασκετική σχολή. Ξέρουμε ποια είναι η λογική του προπονητή τους, του Βουγιόσεβιτς. Είναι μία σκληρή ομάδα που παίζει δυνατά στην άμυνα. Στους ψηλούς έχουν δυνατά κορμιά. Θα δούμε ποιοι θα φύγουν, ακούγονται τα ονόματα των Τέπιτς, Βελίτσκοβιτς, Τρίπκοβιτς.


Καλά, γίνεται να μην ξέρει ότι Τέπιτς και Βελίτσκοβιτς υπέγραψαν (επίσημα) σε ΠΑΟ και Ρεάλ;;;
Ο Βελίτσκοβιτς παρουσιάστηκε κιόλας!
PrasiniThyella
QUOTE(colonel gomelsky @ Jul 8 2009, 17:30 ) *
Κομμάτι από τις δηλώσεις Μανουσέλη στο http://www.goalday.gr/article.asp?catid=10...p;pubid=3293508

Για Παρτιζάν: «Η Παρτιζάν προέρχεται από μία συγκεκριμένη μπασκετική σχολή. Ξέρουμε ποια είναι η λογική του προπονητή τους, του Βουγιόσεβιτς. Είναι μία σκληρή ομάδα που παίζει δυνατά στην άμυνα. Στους ψηλούς έχουν δυνατά κορμιά. Θα δούμε ποιοι θα φύγουν, ακούγονται τα ονόματα των Τέπιτς, Βελίτσκοβιτς, Τρίπκοβιτς.


Καλά, γίνεται να μην ξέρει ότι Τέπιτς και Βελίτσκοβιτς υπέγραψαν (επίσημα) σε ΠΑΟ και Ρεάλ;;;
Ο Βελίτσκοβιτς παρουσιάστηκε κιόλας!


Nτάξει, αν πράγματι τα είπε αυτά, αξίζει να μπει ως hall of fame quote. rolleyes.gif 24.gif 24.gif 24.gif blink.gif
colonel gomelsky
QUOTE(PrasiniThyella @ Jul 8 2009, 18:00 ) *
Nτάξει, αν πράγματι τα είπε αυτά, αξίζει να μπει ως hall of fame quote. rolleyes.gif 24.gif 24.gif 24.gif blink.gif


Κρίμα. Μόλις το ανασκεύασε στην ΕΡΑ ΣΠΟΡ και το Μενεγάκη. Είπε ότι έχουν φύγει από Παρτιζάν.
sporty78
QUOTE(colonel gomelsky @ Jul 8 2009, 17:30 ) *
Κομμάτι από τις δηλώσεις Μανουσέλη στο http://www.goalday.gr/article.asp?catid=10...p;pubid=3293508

Για Παρτιζάν: «Η Παρτιζάν προέρχεται από μία συγκεκριμένη μπασκετική σχολή. Ξέρουμε ποια είναι η λογική του προπονητή τους, του Βουγιόσεβιτς. Είναι μία σκληρή ομάδα που παίζει δυνατά στην άμυνα. Στους ψηλούς έχουν δυνατά κορμιά. Θα δούμε ποιοι θα φύγουν, ακούγονται τα ονόματα των Τέπιτς, Βελίτσκοβιτς, Τρίπκοβιτς.


Καλά, γίνεται να μην ξέρει ότι Τέπιτς και Βελίτσκοβιτς υπέγραψαν (επίσημα) σε ΠΑΟ και Ρεάλ;;;
Ο Βελίτσκοβιτς παρουσιάστηκε κιόλας!

24.gif 24.gif 24.gif

Απο την πολύ την ηρεμία τον πήρε ο ύπνος και δεν έχει καταλάβει οτι οι υπόλοιπες ομάδες στην ευρώπη ξεκίνησαν ήδη να αγοράζουν παίκτες.
mono maroussi
Βατος ο ομιλος του παο αρκετα δυσκολος του οσφπ..Τα προκριματικα πως τα βλεπετε?
colonel gomelsky
QUOTE(mono maroussi @ Jul 8 2009, 18:29 ) *
Βατος ο ομιλος του παο αρκετα δυσκολος του οσφπ..Τα προκριματικα πως τα βλεπετε?


Δεν είναι τόσο δύσκολος του ΟΣΦΠ, όσο ύπουλος, όπως είπε και κάποιος φίλος παραπάνω. Ο Μανουσέλης είπε ότι δεν θα γίνουν αλλαγές (σημαντικές) στην ομάδα και ουσιαστικά το μόνο κενό που υπάρχει είναι αυτό που αφήνει ο Γκριρ.



offtopic.gif

Επειδή ρωτάς για το Άρης-Μαρούσι κυρίως: Αν οι ομάδες μέναν ακριβώς όπως πέρσι ο Άρης θα είχε ένα προβάδισμα 55-45 κυρίως λόγω των 2 αγώνων και της δύναμης του Παλέ. Τώρα που το Μαρούσι αποδυναμώνεται τόσο (φυγή Γλυνιαδάκη, Μαυροκεφαλίδη κτλ.) δίνω ένα 65-35 στον Άρη. Κυρίως λόγω έδρας και αποδυνάμωσης του Αμαρουσίου.
sporty78
QUOTE(mono maroussi @ Jul 8 2009, 18:29 ) *
Βατος ο ομιλος του παο αρκετα δυσκολος του οσφπ..Τα προκριματικα πως τα βλεπετε?


Απλά δίνετε η ευκαιρία σε ομάδες χαμηλού επιπέδου απο γερμανία - γαλλία κα να συμμετάσχουν στους ομίλους. Δεν βλέπω προοπτική για κάτι παραπάνω μια και σε τέτοιες χώρες το μπάσκετ είνα χρόνια πίσω.

Ενδεχομένως να είναι η αρχή της κλειστής λίγκας που ονειρεύεται ο Μπερτομέου μετά απο 3-4 χρόνια. Πάντως για αντιδράσεις ακούγαμε και δεν βγήκε φωνή απο κανένα για το καινούργιο σύστημα.
colonel gomelsky
QUOTE(sporty78 @ Jul 8 2009, 18:45 ) *
Πάντως για αντιδράσεις ακούγαμε και δεν βγήκε φωνή απο κανένα για το καινούργιο σύστημα.


Βγήκε από τον Πορτέλα και την ACB. Αλλά όντως μάλλον πάει για να περάσει του Τζόρντι.
Sokos
Καλά από τις δηλώσεις του Μανουσέλη φαίνεται τι μαύρα μεσάνυχτα έχουμε... Πραγματικά. Το μόνο κενό είναι αυτό που αφήνει ο Greer..... Το ότι καλώς ή κακώς ο Vujcic θα βαρέσει μπιέλα μέσα στην χρονιά και θα μείνουμε με το %#*%6 στο χέρι, το ότι έχουμε τρελό πρόβλημα στο μακρινό σουτ, το ότι δεν έχουμε κανένα σχέδιο στην επίθεση, το ότι οι παίκτες δεν μπορούν να αντιμετωπίσουν screen γιαγιάς με καροτσάκι δεν αποτελούν κενά. Ο Μαυροκεφαλίδης και ο Γλυνιαδάκης θα τα λύσουν όλα αυτά. Από το κακό στο χειρότερο πάμε μου φαίνεται....
rankin
QUOTE(Sokos @ Jul 9 2009, 00:02 ) *
Καλά από τις δηλώσεις του Μανουσέλη φαίνεται τι μαύρα μεσάνυχτα έχουμε... Πραγματικά. Το μόνο κενό είναι αυτό που αφήνει ο Greer..... Το ότι καλώς ή κακώς ο Vujcic θα βαρέσει μπιέλα μέσα στην χρονιά και θα μείνουμε με το %#*%6 στο χέρι, το ότι έχουμε τρελό πρόβλημα στο μακρινό σουτ, το ότι δεν έχουμε κανένα σχέδιο στην επίθεση, το ότι οι παίκτες δεν μπορούν να αντιμετωπίσουν screen γιαγιάς με καροτσάκι δεν αποτελούν κενά. Ο Μαυροκεφαλίδης και ο Γλυνιαδάκης θα τα λύσουν όλα αυτά. Από το κακό στο χειρότερο πάμε μου φαίνεται....

εκτός αν μας δουλεύουν κανονικά
LFO
QUOTE(rankin @ Jul 9 2009, 08:23 ) *
εκτός αν μας δουλεύουν κανονικά

θα προκειται βεβαια για το δουλεμα της δεκαετιας πάντως....

Στα της κληρωσης τωρα, νομίζω οτι τελικά το θετικό ειναι οτι δεν υπαρχουν ομάδες φοβητρα αλλα ουτε και "γατάκια". Αυτό θα ειναι ο,τι πρεπει για να έχει η ομαδα δυνατά ματς το πρωτο μισο της χρονιας γιατι αν περιμενουμε κοντραρισματα στο ελληνικο πρωτάθλημα....

Βεβαια το κακο ειναι οτι στο top 16 θα τα βρουμε μπαστούνια.....
Omar Little
Το πρόγραμμα:

1η αγωνιστική (21-22/10/09)
6η αγωνιστική (2-3/12/2009)
Ολυμπιακός-Ομάδα Προκριματικών

2η αγωνιστική (28-29/10/2009)
7η αγωνιστική 9-10/12/2009)
Μάλαγα-Ολυμπιακός

3η αγωνιστική (4-5/11/2009)
8η αγωνιστική (16-17/12/2009)
Ολυμπιακός-Λιέτουβος Ρίτας

4η αγωνιστική (11-12/11/2009)
9η αγωνιστική (6-7/1/2010)
Ολυμπιακός-Εφές Πίλσεν

5η αγωνιστική (25-26/11/2009)
10η αγωνιστική (13-14/1/2010)
Παρτίζαν-Ολυμπιακός
kotzito
Πονηρος,αλλα οχι δυσκολος ομιλος.Με εξαιρεση την Εφες που δειχνει να ενισχυεται σημαντικα,οι υπολοιπες ομαδες μαλλον εχουν αποδυναμωθει συγκριτικα με την περασμενη σεζον.Πονηρο και το προγραμμα παντως,καθως η ομαδα με 2 επισημα παιχνιδια μονο θα πρεπει να παει να παιξει στην Ισπανια με την Μαλαγα.Για να δουμε...
leonkalf
Αρχή σήμερα για την ομάδα.. Πάμε να αρχίσουμε με το δεξί!

Όλοι ΣΕΦ σήμερα να δούμε την ομάδα.
Εγώ θα είμαι από νωρίς (καμιά ώρα πριν). Θέλετε να κάνουμε basketforum συνάντηση ?

wos_sport3.gif
rankin
QUOTE(leonkalf @ Oct 21 2009, 12:27 ) *
Αρχή σήμερα για την ομάδα.. Πάμε να αρχίσουμε με το δεξί!

Όλοι ΣΕΦ σήμερα να δούμε την ομάδα.
Εγώ θα είμαι από νωρίς (καμιά ώρα πριν). Θέλετε να κάνουμε basketforum συνάντηση ?

wos_sport3.gif


Αν προλάβω, εγώ είμαι σύμφωνος!
SlobodaN
Nα, αυτά ειναι τα καλά της Αθήνας. Σας "ζηλεύω" -με την καλή ένοια- ρε παιδιά. Αν έμενα εκεί θα ερχόμουν 100% για meeting πριν το match.

Καλή αρχή και καλή επιτυχία για την ομάδα μας φέτος.
Basketikoc
Ξερει κανεις ποσο κοσμο υπολογιζεται να εχει σημερα?
Επισης,ξερει κανεις ποσα ειναι τα διαρκειας?
kotzito
QUOTE(Basketikoc @ Oct 21 2009, 15:08 ) *
Ξερει κανεις ποσο κοσμο υπολογιζεται να εχει σημερα?
Επισης,ξερει κανεις ποσα ειναι τα διαρκειας?

Νομιζω τα διαρκεια ειναι κοντα στα 6000.Οπως το κοβω δυσκολα θα ειναι γεματο το γηπεδο σημερα.Πιστευω οτι παντως γυρω στις 9.000-10.000 θα εχει.Δεν βοηθαει και το γεγονος οτι αντιπαλος στην πρεμιερα δεν ειναι μια μεγαλη ομαδα,οπως ηταν μεχρι περσυ(Ταου,Μαλαγα κτλ.).Εγω θα ημουν μεσα για meeting,αλλα επειδη μαλλον θα ερθω 10-15 λεπτα πριν το παιχνιδι,δεν ξερω αν θα προλαβω.
Redalert
QUOTE(kotzito @ Oct 21 2009, 15:38 ) *
Νομιζω τα διαρκεια ειναι κοντα στα 6000.Οπως το κοβω δυσκολα θα ειναι γεματο το γηπεδο σημερα.Πιστευω οτι παντως γυρω στις 9.000-10.000 θα εχει.Δεν βοηθαει και το γεγονος οτι αντιπαλος στην πρεμιερα δεν ειναι μια μεγαλη ομαδα,οπως ηταν μεχρι περσυ(Ταου,Μαλαγα κτλ.).Εγω θα ημουν μεσα για meeting,αλλα επειδη μαλλον θα ερθω 10-15 λεπτα πριν το παιχνιδι,δεν ξερω αν θα προλαβω.



Ανεξαρτητα αν ο αντιπαλος δεν ειναι τοπ, η διψα του κοσμου ειναι πολυ μεγαλη για να δει την ομαδα για πρωτη φορα φετος,
και με δεδομενο οτι ειμαστε τιμωρημενοι στο πρωταθλημα ,πιστευω οτι θα ειναι πιτα!!!
Καλη Χρονια και ας παθουμε επιτελους "ΥπερΚΟΥΠΩΣΗ"!!
panagiotisTheDream
Καλή αρχή στην ομάδα μας!!!
άντε, πρώτο επίσημο ματσάκιον και ώρα να δούμε μπασκετάκι.....
spysta

EΛΑΧΙΣΤΟΣ κοσμος στο γηπεδο /// η Θυρα 7 αφαντη .. πραγματικα ΚΡΙΜΑ.
Ειναι βεβαια και ασχημη η ωρα γιαν α λεμε και του στραβου το δικιο .. πολλοι δουλεουν τετοια ωρα
colonel gomelsky
Λίγα λόγια για το ματς (πριν στρωθώ να δω την ομάδα μου να κάνει διπλό στο Μπερναμπέου)

Η Ορλεάν δεν είναι καμιά ανταγωνιστική ομάδα. Ψιλοτραχανοπλαγιά θα έλεγα. Ωστόσο:

1) Ο Κλέιζα έδειξε ότι οι κακές εμφανίσεις του στο ευρωμπάσκετ οφείλονταν αποκλειστικά στους ανύπαρκτους συμπαίκτες του. Μεγάλος παίκτης! Κάνει 100 πράγματα μέσα στο γήπεδο, κόντεψε και το νταμπλ νταμπλ. Με επιβεβαίωσε απόλυτα. Τον περίμενα. Δυστυχώς για μας τους φίλους του ΠΑΟ, παίζει στον ΟΣΦΠ. Ευτυχώς για το μπάσκετ γενικά, γιατί αν τον είχε ο ΠΑΟ έπρεπε να κάνουμε απονομές από τώρα.

2) Δεν διέκρινα κάτι ιδιαίτερο στον Μπέβερλυ. Ούτε θετικό ούτε αρνητικό. Το μέλλον θα δείξει.

3) Τα ίδια και για Γουέιφερ εκτός από 2 θεαματικά μπασίματα. Δεν πήρε πολλά σουτάκια.

4) Ο Τσίλντρες δεν έγινε καλύτερος. Το παιχνίδι του ΟΣΦΠ προσαρμόστηκε περισσότερο πάνω του και αναδεικνύεται. Πολύ θετικός.

5) Πλέι-μέικερ σήμερα έπαιξε ο Βούισιτς (χωρίς υπερβολή)

Συνολικά θετική εικόνα από ΟΣΦΠ, δίνει υποσχέσεις με τη νέα απ ότι φαίνεται φιλοσοφία του.

Highlights:

1) Σκουντής και Μαγουλάς στις off air ατάκες τους για όσους το βλέπαμε από το live stream (HD παρακαλώ) του ΣΚΑΙ.

2) Το πλάνο με τον Αγγελό να διαβάζει ένα (μάλλον οπαδικό) περιοδικό και να χασμουριέται! tongue.gif

Offtopopic mode on: Τεράστιο το Μαρούσι! Η ΤΣΣΚΑ αν συνεχίσει έτσι δε θα γλιτώσει 20αρες με δύσκολους αντιπάλους Offtopic mode off.
Basketikoc
Λοιπον,η ομαδα σημερα εδειξε πως θα παιξει πολυ πιο ωραιο μπασκετ απο περυσι και γενικα ωραιο μπασκετ.Επιχειρουσαμε να τρεξουμε σε καθε ευκαιρια.Ενταξει,για τον Κλειζα δεν θα πω πολλα,φετος θα ειναι ενας απ τους ηγετες μας.Ο Μπεβερλυ εδειξε αυτα που ξεραμε.Πηδαγε ψηλα στα ριμπαουντ,γρηγορος..
Τωρα για τον Γουειφερ.Ο τροπος που τον χρησιμοποιησε ο Γιαννακης δεν βοηθησε στο να βρει ρυθμο.Ενταξει,εκανε 2 λαθη,αλλα ηταν πρεμιερα,μπορουσε να τον κρατησει μεσα.Στην τριτη περιοδο που επαιξε ηταν καλος.Εχει επιθετικες αρετες,αλλα δειχνει καπως χαμενος και ασυνδετος απ την υπολοιπη ομαδα.

kseplenhs
θετικό το γεγονός πως ο ολυμπιακός σε μια 5αδα με μπέβερλι-γουέιφερ-τσίλι-κλέιζα-μπουρούση είναι πολύ εκρηκτικός και με παίχτες που στο πρώτο βημα εκτοξεύονται.

μένει βέβαια να δούμε πως θα αντιδράσουν αυτοί οι παίχτες και σε άμυνες που δεν θα επιτρέπουν τα drive και με την ανοχή των διαιτητών το ξύλο να πέφτει σύννεφο.στο θέμα του ευκολου σουτ που θα βοηθήσει σε τέτοιες άμυνες,δεν νομίζω οτι σήμερα είδαμε κάτι ενδεικτικό.βασικά μου φάνηκε πως δεν σουτάραμε καν.σαν να μην υπήρχε τέτοια πρόθεση...

περίμενα σήμερα να δω σουτ απο τους περιφερειακούς.έστω όταν το παιχνίδι είχε κριθεί μιας και όλοι είδαμε πως απο το 25 και μετά(και πολύ λέω) το παιχνίδι ήταν διαδικαστικό.

το καλό είναι πως αυτός ο όμιλος έχει καλές έδρες για να τεσταριστεί η ομάδα σε συνθήκες πίεσης.αναμένουμε....
Sokos
Δεν νομίζω το σημερινό ματς να οδηγήσει σε συμπεράσματα. Πολύ αδύναμη η άλλη ομάδα. Το λίγα καλά που μπόρεσα να διακρίνω είναι ότι:

1) Είδα κάποιες κινήσεις μακριά από την μπάλα. Μακάρι να μην οφείλονται αποκλειστικά στην αδυναμία του αντιπάλου και να τις διατηρήσουμε και στα επόμενα παιχνίδια.
2) Πολύ δυνατός ο Kleiza. Σκοράρει με αρκετούς τρόπους και έχει και κότσια να παίρνει προσπάθειες. Ελπίζω να μην το παρακάνει. (στην αρχή μου φαινόταν ότι δεν θα δίνει από το δεξί στ αριστερό...).
3) Ο Beverley είναι ευχάριστη έκπληξη. Ειδικά αν σκεφτεί κανείς την αντιδραση όλων μας όταν ακούστηκε το ονομά του. Μαρκάρει καλά. Έχει σουτάκι. Μαζεύει rebound. Και φαίνεται να μπορεί να οργανώσει και να πατήσει και φρένο πριν εκτροχιαστεί το τρένο....
4) Ο Wafer φαίνεται λίγο στην κοσμάρα του. Με εντυπωσίασε η έκρηξή του σε δύο φάσεις. Θα δείξει...


Προσωπικά έμεινα σχετικά ευχαριστημένος. Κάθε χρόνο βέβαια κάνουμε καλή πρεμιέρα... Δεν μπορούμε όμως να βγάλουμε κανένα ασφαλές συμπέρασμα.... Όταν αρχίσουν τα ζόρικα θα δούμε αν πάμε για μία από τα ίδια ή αν φαίνεται να αλλάζει κάτι...
zarko78
Μόνο ένα σχόλιο για το σημερινό παιχνίδι: ''Ντροπή'', αλλά ίσως καλύτερα για την ομάδα και για όσους γουστάρουν πραγματικά το μπάσκετ . Δεν έχουν θέση στο γήπεδο όσοι φωνάζουν γκόλ μετά απο κάθε καλάθι και όσοι από το πρώτο έως το τελευταίο λεπτό κράζουν παίκτες και προπονητή!
Xaroumenos loukoumas
Ήμουν στο γήπεδο σήμερα, οπότε θα γράψω τι είδα από το γήπεδο, και αλήθεια είναι ότι δεν έχω να πω και πολλά.

1. Ο Κλέιζα γέμιζε όλο το γήπεδο. Πάρα πολύ καλή εμφάνιση. Για το ύψος του είναι πολύ γρήγορος, ενώ έκανε και 2-3 πολύ ωραίες φάσεις!
2. Ο Χαλπερίν δυστυχώς απέδειξε γιατί θα είναι μόνο στην Ευρωλίγκα φέτος.
3. Ο Μπέβερλυ είναι στην πρίζα όλη την ώρα! Πολύ ενέργεια!
4. Ο Γουέιφερ μου φάνηκε λίγο εκτός κλίματος, έχει όμως ωραίες κινήσεις.
5. Η ομάδα είναι αρκετά πιο γρήγορη στον τρόπο παιχνιδιού της από πέρυσι.
6. Είμαστε όντως λίγο ανέτοιμοι, λείπουν τα παιχνίδια από κάποιους παίχτες.

Ο αντίπαλος ήταν χαμηλής δυναμικότητας, αλλά η εμφάνισή μας με ικανοποίησε τηρουμένων των αναλογιών.

Το σημαντικότερο όλων:
1000 ΜΠΡΑΒΟ ΣΤΟ ΜΑΡΟΥΣΙ! 41.gif
tzagasdog
o wafer στη χειροτερη του μερα εβαλε 10 ποντους... οταν θα συνδεθει λιγο με την ομαδα και το στιλ παιχνιδιου πραγματικα θα ειναι ασταματητος
Sokos
Πως ακριβώς ξέρουμε ότι ήταν η χειρότερή του μέρα?
lakersdynasty
QUOTE(kseplenhs @ Oct 21 2009, 22:45 ) *
θετικό το γεγονός πως ο ολυμπιακός σε μια 5αδα με μπέβερλι-γουέιφερ-τσίλι-κλέιζα-μπουρούση είναι πολύ εκρηκτικός και με παίχτες που στο πρώτο βημα εκτοξεύονται.

μένει βέβαια να δούμε πως θα αντιδράσουν αυτοί οι παίχτες και σε άμυνες που δεν θα επιτρέπουν τα drive και με την ανοχή των διαιτητών το ξύλο να πέφτει σύννεφο.στο θέμα του ευκολου σουτ που θα βοηθήσει σε τέτοιες άμυνες,δεν νομίζω οτι σήμερα είδαμε κάτι ενδεικτικό.βασικά μου φάνηκε πως δεν σουτάραμε καν.σαν να μην υπήρχε τέτοια πρόθεση...

περίμενα σήμερα να δω σουτ απο τους περιφερειακούς.έστω όταν το παιχνίδι είχε κριθεί μιας και όλοι είδαμε πως απο το 25 και μετά(και πολύ λέω) το παιχνίδι ήταν διαδικαστικό.

το καλό είναι πως αυτός ο όμιλος έχει καλές έδρες για να τεσταριστεί η ομάδα σε συνθήκες πίεσης.αναμένουμε....


ποιος ο λογος να μην πας την μπαλα μεσα η να κανεις διεισδηση απο την στιγμη που εχεις να αντιμετοπισεις μια ομαδα με μονο εναν ψηλο στα 2,10 και που εχει φοργουορντ υψους 1.92? (2. ο ενας δεν επαιξε νομιζω...)
mog#4
εχω να γραψω πολυ καιρο στις σελιδες τησ ομαδας μας γιατι προτιμω απλα να διαβαζω,ομως σημερα δε μπορουσα να αντισταθω...το παρακατω κειμενο απο τον αγαπημενο σας αποντα...

(το κειμενο ειναι δικο του οποτε κραξτε ελευθερα smiley.gif )

''Ο Λυκος ξαναχτυπα......

Μετα τα σημερινα δυστυχως παλι φετος 2οι θα ειμαστε.

Ειναι τοσο δυσκολο επιτελους να παρουμε 2 ξενους της προκοπης???
Δεν πηραμε τον Ρακοσεβιτς γιατι δεν μας εκανε,
αλλα μας κανουν τα 2 αμερικανακια της πλακας που εφεραν οι Αγγελοπουλοι???
.......και μην μου πει κανεις για περιοδο προσαρμογης και αλλα τετοια παραμυθια.
2 μηνες κανουν προπονηση με την ομαδα και ηταμ μετριοι απεναντι σε μια ομαδα που θα παλευε για να σωθει στην Α1,
ενω ο Κλειζα κανει 15 μερες και εδειξε αμεσως οτι εχει ποιοτητα και κλαση.

Εκαναν τοσο θορυβο για να περασει το 3+3 και??????
Τετοιοι παιχτες ερχονται καραβιές καθε χρονο στην Ευρωπη.
Πηραμε παιχτη απο την Β Ουκρανιας για να μας σωσει???

Για την αμυνα μας ας μην αναφερθω καλυτερα.
Τα λενε ολα οι 72 ποντοι που φαγαμε και οι αιφνιδιασμοι που τρωγαμε σε καθε σχεδον χαμενο σουτ μας.
Και ολα αυτα απο μια ομαδα..............
(Το Μαρουσι εφαγε 66 μονο απο την ΤΣΣΚΑ.)

Το σχημα με το οποιο ξεκινα τα ματς ο μεγας-κοουτς το σκεφτοταν καιρο???
Περσι δεν καταλαβε οτι χωρις σουτ απ'εξω δεν πας πουθενα???
Ποιος θα σουταρει??? Ο Κασιγιας ή ο ''Λακης ο γλυκουλης???
Οκ κ. Γιαννακη το εχουμε καταλαβει οτι οι προεδροι παιρνουν αυτους που θελουν αυτοι χωρις να σε ρωτησουν καν, αλλα αφου αυτους εχεις, αυτους να βαλεις.
Δεν εχεις καταλαβει ακομα οτι στο συγχρονο μπασκετ οι καλες ομαδες εχουν παντα στην πενταδα τους 2 γκαρντ που μπορουν να δημιουργησουν με ντριπλα και πικ εν ρολ???
Ποιος απο τους Γουφερ-Τσιλι-Χαλπεριν μπορει να σου το κανει αυτο???
Αν δεν μπορεις παραιτησου να ησυχασουμε κι εμεις.''
apkat
Αυτο που γινεται με τα ποστ του Λυκου ειναι γελοιο.. wink.gif
colonel gomelsky
QUOTE(apkat @ Oct 22 2009, 03:04 ) *
Αυτο που γινεται με τα ποστ του Λυκου ειναι γελοιο.. wink.gif


Πάντως και η γνησιότητα αμφισβητείται. smiley.gif Δε νομίζω να έβαζε το Λάκη σε εισαγωγικά. Επίσης να έλεγε τον Γουέιφερ σκέτο Γούφερ και όχι σαμπ-γούφερ.

Συμπέρασμα: Ο φίλος mog#4 είναι προβοκάτορας αντιλυκικός αναπληρωματικό μέλος της τεχνικής γραμματείας της κεντρικής επιτροπής αναθεώρησης φάουλ και σπεκουλάρει συνειδητά για να αποπροσανατολίσει τα ορφανά λυκάκια smiley.gif
Manu7
To μεταφέρω το σχόλιο μου από το τοπικ της επικαιρότητας του ΟΣΦΠ:

Τώρα ρε παιδιά συγγνώμη αλλά γιατί νομίζω ότι άλλο παιχνίδι είδα?Εγώ δεν είμαι ευχαριστημένος με την ομάδα και με τον Γιαννάκη.Ναι ήταν μόλις το πρώτο επίσημο παιχνίδι αλλά δικαιολογίες για ανετοιμότητα δεν τις δέχομαι.Γι'αυτό το λόγο γίνονται τα φιλικά.

Με εξαίρεση κάποιες εξάρσεις της ομάδας, είχαμε πάλι το γνωστο τσούκου τσούκου μπάσκετ.Αιφνιδιασμό δεν είδα,ούτε επιθέσεις γρήγορες (με εξαίρεση τις εξάρσεις που προανέφερα).Η κυκλοφορία της μπάλας δεν ήταν τόσο καλή όσο είχα δει πχ με τους Καβς και έπρεπε να μπει ο Vujcic για να παίζει ως playmaker ρακέτας που λέει και ο Χατζημέγιστος για να καλυτερεύσουμε σε ταχύτητα με τη μπάλα.Επίσης είδα πάλι τον Τσίλι ο οποίος αν και καλός βολόδερνε πάλι στο τρίποντο περιμένοντας την μπάλα και γινόταν φανερό ότι όταν έφτανε στο low post δεν είχε αντίπαλο.

Ο Κλέιζα ήταν όπως τον περιμέναμε.Έκανε ότι ακριβώς έπρεπε.Εξαιρετικός.
Ο Μπέβερλι λίγος οργανωτικά και επιθετικά γενικότερα αλλά πολύ καλός αμυντικά.
Βασιλόπουλε κόψε την τρίπλα και σούταρε.
Ο Vujcic έπαιξε τα ποιοτικά 14 λεπτά του.
Ο Wafer μπήκε το παληκάρι σε πρεμιέρα,έκανε 2 λάθη και έχασε ενα lay up που μπήκε και βγήκε και αμέσως ο Πάνος "όξωωω".Μετά έδειξε πόσο καλός παίχτης είναι.Επίσης γιατί δεν σούταρε?Γενικά η ομάδα δεν σούταρε.Θα μου πεις δεν το χρειάστηκε.
Και κάτι τελευταίο όταν βγάζαμε ωραία επίθεση για σουτ ή αιφνιδιασμό έβγαιναν οι λάθος παίχτες για σουτ.Δεν γίνεται να βγάζεις αιφνιδιασμό και να βγαίνει στο 3ποντο ο Τσίλι και να σουτάρει.Ούτε ο Παπαλουκάς παρόλο που το έβαλε το σουτ.Θα μου πεις τους έχει δώσει το ελεύθερο απ'ότι φαίνεται.Αλλά και πάλι θέλει περισσότερο δουλειά σε τέτοιες φάσεις.

Θα μου πείτε ότι είμαι μίζερος.Και προπονητής της εξέδρας.Απλά δεν είδα κάποια πράγματα που περίμενα από την ομάδα και μου θύμισε την περσινή ομάδα.Ειμαι αυστηρός φέτος με την ομάδα.Αλλά έχω υπομονή.Και θα δούμε.Τώρα όσο για τον Χαλπερίν που θα μείνει έξω δεν μ'άρεσε.Έχεις ένα πολυ καλό σουτέρ και τον αφήνεις έξω?Και όλα αυτά για ενα ματς με τον Άρη του Βets.Τεσπά είδωμεν.
Sokos
Και πάνω που λεγα ότι είμαι ο πιο απαισιόδοξος του forum, διαβάζω εδώ και στο παραδίπλα topic και βλέπω πολλή αγανάκτηση κι απογοήτευση. Όσον αφορά το σουτ, δεν ξέρω ούτε έναν προπονητή στον κόσμο που ανάμεσα στο drive και στο σουτ θα επέλεγε το σουτ. Εφόσον μπορούσαμε να κάνουμε μια χαρά ζημιά από κοντά (είτε με drive, είτε στην ρακέτα) καλώς πράξαμε πιστεύω....

Προσωπικά, θα μαι χαρούμενος αν βγαίνει ελεύθερο σουτ, ακόμη και να το χάνουμε. Σημαίνει ότι κάτι δουλεύει... Καλά έκανε και σούταρε και ο Chili και ο Παπαλουκάς κατά την γνώμη μου. Όταν αρχίσουν και ζαλίζουν την μπάλα μέχρι να σουτάρουν γιατί δεν βρίσκουν τι άλλο να κάνουν, τότε να τα βάψουμε μαύρα.

Ας περιμένουμε τα ματς με ΠΑΟ και τα σοβαρά της euroleague για να βγάλουμε συμπεράσματα. Είτε θετικά, είτε αρνητικά...
kseplenhs
QUOTE(lakersdynasty @ Oct 22 2009, 01:35 ) *
ποιος ο λογος να μην πας την μπαλα μεσα η να κανεις διεισδηση απο την στιγμη που εχεις να αντιμετοπισεις μια ομαδα με μονο εναν ψηλο στα 2,10 και που εχει φοργουορντ υψους 1.92? (2. ο ενας δεν επαιξε νομιζω...)


γιατί την απάντηση την δίνω ακριβώς στην παρακάτω παράγραφο.

απο τη στιγμή που το σκοτώσαμε το θηρίο μέσα σε ένα ημίχρονο και μας έμενε άλλο ένα,δεν βρίσκω λόγο να επιμένουμε σε ένα στυλ παιχνιδιου που απέναντι σε μεγάλες ομάδες δεν θα ακουμπήσει καν.

με λίγα λόγια αν κόψεις το πρώτο βήμα απο τον γουέιφερ αυτομάτως τον βγάζεις εκτός παιχνιδιού.είναι που είναι και λίγο κοκοκο ο παναής,θα τον βγάλει απο το πρώτο 5λεπτο και δεν θα τον ξαναβάλέι ακόμα και αν είναι να παίζει με 4 παίχτες.
απο τη στιγμή που ο συγκεκριμένος παίχτης έχει και σουτ αξιόπιστο και καλό πρώτο βήμα γιατί να δώσεις όλη τη βάση σε ένα απο τα 2?

τα λέω αυτά για να μην δω φέτος καταστάσεις περσυνές με το εκάστοτε 2αρι και 3αρι αγαλματάκια ακούνητα και ακίνδυνα και να περιμένουμε απο κανένα πικ ν ρολ ή κανένα χαι-λοου μέσα απο κλειδαρότρυπες να φτάσουμε αυστηρά και μόνο στο lay up....
AZ1980
Κλέιζα όλα τα λεφτά για τον Ολυμπιακό σε αυτό το ματς.

Εγώ δεν είδα κάποια νέα φιλοσοφία πάντως. Απλά το παιχνίδι άνοιξε λίγο παραπάνω λόγω πολύ αδύναμου αντιπάλου. Αυτό γινόταν και πέρσι.

Στα μεγάλα πλην του Ολυμπιακού η "χαλαρότητα" και η παντελής έλλειψη αμυντικής διάθεσης από τον Γουέηφερ.

Ο Μπέβερλι δε μου φάνηκε να έχει κάτι ιδιαίτερο ως παίκτης, πλην της ταχύτητας. Ωστόσο είναι διστακτικός, και αυτό μπορεί να τον βοηθήσει να εξελιχθεί σε χρήσιμο γρανάζι της μηχανής, οι ενθουσιώδεις και ρισκαδόρικες επιλογές στην οργάνωση θα έθεταν σε κίνδυνο τις προοπτικές του μέσα στην ομάδα του Γιαννάκη. Μεγάλο μείον του η άμυνά του στο ποστ, η οποία ήταν πολύ άσχημη.

Έχει πολλή δύναμη ο φετινός Ολυμπιακός. Και έχει και κάποια προβλήματα, στα οποία έχω εκτενώς αναφερθεί. Για να περιοριστεί η ισχύς τους υπάρχουν πολλές επιλογές πιθανών λύσεων. Το ποιές έχουν επιλεχθεί και το πόσο αποτελεσματικές θα αποδειχθούν, δεν μπορούν imo να ξεκαθαριστούν αυτά από ένα ματς εναντίον πολύ μέτριας (για τα στάνταρντς της πιο ακριβής ομάδας στην Ευρώπη) αντιπάλου. Λοράν Σκιαρά εν έτει 2009? Ο mon dieu...



bball.gif
mog#4
QUOTE(colonel gomelsky @ Oct 22 2009, 02:14 ) *
Πάντως και η γνησιότητα αμφισβητείται. smiley.gif Δε νομίζω να έβαζε το Λάκη σε εισαγωγικά. Επίσης να έλεγε τον Γουέιφερ σκέτο Γούφερ και όχι σαμπ-γούφερ.

Συμπέρασμα: Ο φίλος mog#4 είναι προβοκάτορας αντιλυκικός αναπληρωματικό μέλος της τεχνικής γραμματείας της κεντρικής επιτροπής αναθεώρησης φάουλ και σπεκουλάρει συνειδητά για να αποπροσανατολίσει τα ορφανά λυκάκια smiley.gif


smiley.gif

ποτε αντιλυκικος ισα ισα!μου ζητησε να μεταφερω το ποστ του και το εκανα!!!επισης δε το θεωρω γελοιο η κακο απλα επειδη δε μπορει επισιμα κανει ανεπισιμα τις πικαντικες τοποθετησεις του!!!σορυ για το οφ-τοπικ!!!
rankin
Ας ξεκαθαρίσουμε λιγάκι τα πράγματα που είδαμε χθες.
α. η Ορλεάνη δεν είναι ομάδα - ανέκδοτο! Απέκλεισε την Μπενετον, η οποία δεν είναι δα και τόσο τραγική.. Ρίξτε μια ματιά στο ρόστερ της, και θα καταλάβετε. Δεν λέω φυσικά ότι είναι μεγάλη ομάδα, αλλά, είναι καλή ομάδα που θα κάνει ζημιές, ιδίως στην έδρα της

β. Εμείς, δεν ήμασταν καθόλου κακοί. Τηρουμένων των αναλογιών και με δεδομένο ότι ήταν το πρώτο επίσημο παιχνίδι της χρονιάς, η ομάδα ήταν μια χαρά.
Αναλυτικότερα, σκεφτείτε τι "ειδικό" παρουσιάστηκε χθες
- Δεν έπαιξε ο Σοφο, που φέτος θα έχει σημαντικότατη συμμετοχή στο παιχνίδι μας, με αποτέλεσμα να μην έχουμε ποστ παιχνίδι
- το ροτέισον ήταν ευρύτατο, και έτσι θα συνεχιστεί και μέχρι το top16 το πράγμα. Με τόσο μεγάλο ροτέισον, δεν είναι εύκολο να πιάνει μια ομάδα ρυθμό
- Προσπαθήσαμε να παίξουμε γρήγορα, απέναντι όμως σε μια εξαιρετικά αθλητική ομάδα. Θυμηθείτε τι ζόρια είχαμε πέρσι απέναντι σε αθλητικές ομάδες. Θυμηθείτε την συμπατριώτισσα, Λε Μαν, που κερδίσαμε στην παράταση στην Γαλλία (χάναμε σε ολόκληρο το παιχνίδι, και μας έσωσε ο Αϊ Γκριρ) και χάσαμε στο ΣΕΦ..

Γενικά λοιπόν, είμαστε μια χαρά... Άσε που είναι καλύτερο να μην είμαστε "ομάδα-τραίνο" .. Αυτές πάντα εκτροχιάζονται.
Σιγά σιγά, να ανεβάσουμε στροφές και να είμαστε έτοιμοι όταν πρέπει..

γ. Ο Ουέιφερ, έδειξε έφεση στο σκοράρισμα, αν και δεν σούταρε καθόλου. Αντίθετα, σούταρε αρκετά ο Τσιλς! Ανάποδο δεν ακούγεται αυτό; Πάντως θα χρειαστεί χρόνο για να πιάσει ρυθμό ο αμερικάνος..
SlobodaN
Θα συμφωνήσω με τον Rankin και θα πω ότι είναι ακόμα νωρίς για συμπεράσματα. Το είχα πει και στον αγώνα με τους Cavaliers, η ομάδα προχωράει πλέον σε πιο ορθολογικές επιθέσεις , με αποτέλεσμα ούτε να κάνει βεβιασμένα σουτ όυτε να της μένει η μπάλλα στα χέρια όπως πολλάκις πέρσι. Ο Κλέιζα το έιπαμε, θα είναι ο νέος Γκριρ αλλά στο πιο dynamic version. Λόγω ύψους και δύναμης θα έχει και 4-5 τρόπους παραπάνω να βάλει την μπάλλα στο πλεκτό. Τέτοιο πάιχτη , να ξεκινάει απο τα 6 μέτρα και με τόση ευκολία να μπαίνει στη ρακέτα και να αφήνει την μπάλλα έχω χρόνια να δω στην ομάδα. Ο Τσίλντρες σουτάρει περισσότερο σε σχέση με πέρσι , νιώθω ότι έχει μεγαλύτερη "άνεση" πλέον αλλά θα δείξει. Τον Γουέιφερ δεν μπορώ να τον κρίνω ακόμα, και δεν βιάζομαι για να μην εκτεθώ, υπομονή. Ο Μπέβερλυ το ξαναείπα, ζιζάνιο, φιλότιμος, καλός χειριστής της μπάλλας, να τον δούμε και αυτόν σε μία πορεία συγκεκριμένη, θέλει και αυτός τον χρόνο του να "δέσει". Ώρες ώρες όταν βλέπω τον Βούισιτς να παίζει κοιτάζω το τηλεχειριστηριό μου μπας και το έχω στο super slow. Και κάνω και μία πρόβλεψη ίσως παρακινδυνεμένη αλλά θέλω να ρισκάρω και να το πω και ας με κράξουνε αρκετοί. Ο Βασιλόπουλος φέτος θα κάνει εξαιρετική χρονιά . Αυτά , κράξτε ελεύθερα. biggrin.gif
sir-elric
τα ιδια παντελη μου τα ιδια παντελακι μου !Η ομαδα ειναι εξαιρετικα ΑΔΟΥΛΕΥΤΗ παλι χωρις ρολους. η διαφορα εγκυται οτι ο κλεϊζα ειναι καλητερος του πριντεζη και ο γουεϊφερ του γκριρ. ο παναης παλι το εκανε το μαγικο και τον τραβηξε εξω τον ανθρωπο με τις 2 λαθος πασες, μην τον αφησει και βρει τα πατηματα του ντροπης πραγματα(λες και πηγαινε το παιχνιδι στον ποντο). παλι τα πλαυ ειναι τραγικα (και ο γουεϊφερ δεν τα ξερει). ο μπερβελι εμενα μου εδειξε οτι εχει πολλα ακομη αλλα και αυτος χανεται το χαοτικο παιχνιδι μας.

αν ο κοουτσ ντραγκον καταφερει και βρει ρολους, τους αφησει να ανοιγουν τον ρυθμο και φτοιαξει και κανα συστημα της προκοπης εχει καλος. αλλιως θα καθαρισουμε τους παντες και στα ντερμπυ θα την τρωμε.


πραγματικα ολοκληρο το καλοκαιρι δεν μπορουσε να το δουλεψει στο κεφαλι του? τοση προσυλωση στα κολημματα.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.