Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Αλλη μια χαμενη χρονια?
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Α1 Basket League > Άρης
Warrior
Και τωρα τι;

Αυτο ειναι το ερωτημα που πρεπει να αρχισει να μας απασχολει πλεον.
Μετα τον αδοξο αποκλεισμο απο το Uleb Cup..χαθηκε και το κυπελλο..και οσο και αν
η διαιτησια δεν σταθηκε στο υψος των περιστασεων,το Σαββατο ειμασταν για αλλη μια
φορα στο ιδιο εργο θεατες.Μια ομαδα να αποδιδει κατα διαστηματα καταπληκτικα και
σε αλλα σημεια να βουλιαζει.

Για πολλοστη φορα να μην μπορουμε να κρατησουμε διαφορα που αποκτουμε...τον
Μπαρτον στον παγκο να κανει τα ιδια και τα ιδια λαθη,να βγαζει για αλλη μια φορα
τα ματια του μονος του.

Δεν νομιζω οτι χρειαζεται να μπουμε σε λεπτομερειες,ειπαμε...πρωτα καταλαβαινει τι
συμβαινει ολος ο υπολοιπος κοσμος και μετα αυτος..συνεχιζει να εχει τις "εμπαθειες"
του και να μην μπορει να διαχειριστει καταστασεις κρισεις.

Το θεμα ειναι οτι πλεον,οπως προσωπικα πιστευω,δεν μπορει να γινει τιποτα.
Τον ανεχτηκαμε τοσο καιρο και δεν ξερω αν εχουμε να κερδισουμε τιποτα με αλλαγη
προπονητη.

Το πιο συνετο θα ειναι(μαλλον αυτο θα γινει) να μεινει να βγαλει την χρονια και μετα
να απαλλαγουμε απο τον βοηθο προπονητη..

Πιστευω οτι η διοικηση θα πρεπει να κατσει κατω και να αρχισει τον σχεδιασμο της
ομαδας για την νεα χρονια,απο τωρα,να δει τι λαθη γινανε και να μην επαναληφθουν σε καμια περιπτωση,γιατι τοτε θα αρχισουμε να πιστευουμε οτι υπαρχουν
σκοπιμοτητες..

Για την συνεχεια δεν νομιζω οτι μπορουμε να περιμενουμε και πολλα.Αυτην την στιγμη
βρισκομαστε στην 7η θεση(με ισοβαθμιες βεβαια) και με ηττα στο Μαρουσι την αλλη
αγωνιστικη,θα αρχισει να απομακρυνετει επικινδυνα η τετραδα.

Για την εξοδο στην Ευρωλιγκα,που ηταν ο βασικος στοχος,δεν νομιζω οτι υπαρχουν
ελπιδες,δεδομενου οτι πρεπει να παρουμε το πρωταθλημα για να γινει αυτο..

Τωρα αν καταφερουμε να μεινουμε εξω και απο το Uleb Cup απλα θα ειναι ενα πληγμα
στο γοητρο της ομαδας.

Το μοναδικο κερδος απο την φετινη χρονια,ειναι οτι φτασαμε να παιζουμε στα ισια
εκτος εδρας παιχνιδια(οπως με την Λιετουβος) και τους αγωνες με τον Παναθηναικο,
που ειναι και ο βασικος αντιπαλος μας,αν θελουμε να εχουμε οραμα.
Η υπομονη του κοσμου εχει αρχισει και εξαντλειται και του χρονου θα πρεπει επιτελους
να κανουμε την υπερβαση,που καταρχην θα πρεπει να ειναι η Ευρωλιγκα.
fatboy
Φίλε Warrior

Από την αρχή της χρονιάς ήμουνα υπερ της ολοκλήρωσης της σεζόν από τον προπονητή και της προσφοράς ευκαιριών στους παίκτες.

Εκτός από τον Σχορτσιανίτη για τον οποίο έχω πολλάκις εκφράσει την άποψη μου ότι όσα μεμονομένα καλά παιγνίδια και αν κάνει θα παραμείνει γενικότερα ένας μέτριος ρολίστας, οι υπόλοιποι είναι παίκτες με προοπτική (μιλάμε πάντα για τους Έλληνες έτσι...) που μπορούν στα επόμενα χρόνια να βοηθήσουν τον ΑΡΗ σημαντικά.

Ας δούμε τι θα γίνει και με το τέλος του πρωταθλήματος και το καλοκαίρι νομίζω πως πρέπει να μειώσουμε τον αριθμό των ξένων και να βρούμε κάποιους δυνατούς Έλληνες για να ενισχύσουμε και το ενδιαφέρον του κόσμου και τη δύναμη της ομάδος.

Ας μην είμαστε αιθεροβάμονες ο "τριετής προγραμματισμός" του Δαμιανίδη δεν έπρεπε να έχει ληφθεί από πολλούς Αρειανούς στην κυριολεξία... Ουσιαστικά δεν έπρεπε να έχει υποθεί καθόλου ένας τέτοιος στόχος απο τον ίδιο, αλλά δε νομίζω ότι μπορεί κανείς να προκαθορίσει μία κορυφαία επιτυχία και μάλιστα να της βάλει και χρονοδιάγραμμα...

Εγώ πάντος περιμένω να μάθουμε από τα λάθη μας
Warrior
Σιγουρα ειναι λαθος που πολυ κοσμος εχει πιαστει απο τον "τριετη προγραμματισμο
με στοχο το πρωταθλημα".Ειναι εκτος πραγματικοτητας να ζητας μια ομαδα μεσα σε
τρια χρονια να φτασει απο το μηδεν..να διεκδικει το πρωταθλημα.

Εμενα προσωπικα δεν με απασχολει πρωταρχικα το πρωταθλημα,κατι που φυσικα και
θα με ενθουσιαζε αν γινοταν.Αυτο που θελω ειναι να δω την ομαδα να επιστρεφει στην
κορυφαια διασυλλογικη οργανωση.Πανε παρα πολλα χρονια απο την τελευταια φορα,
και πιστευω οτι πλεον υπαρχουν οι συνθηκες για να γινει αυτο.Μια ομαδα που ειναι
καθαρη απο χρεη,ειναι ισως το εμπορικοτερο "μαγαζι" αυτη την στιγμη στο ελληνικο
μπασκετ και εχει και διοικητικη σταθεροτητα.Ετσι οπως ειναι ο συσχετισμος δυναμεων
αυτην την στιγμη πιστευω οτι ειναι απολυτα εφικτος στοχος.
Χρειαζονται απλα καποιες σωστες,και ταυτοχρονα απλες,κινησεις και να αποφυγουμε
καποια λαθη που εγιναν φετος,που στην ουσια μας φρεναραν φετος,μετα τα αλματα
που καναμε τα δυο πρωτα χρονια.

Εγω ανησυχω επειδη καποια πραγματα,μου δημιουργουν υποψιες οτι παιζονται περιεργα
παιχνιδια στα διοικητικα.Τελοσπαντων αυτο θα φανει..

Απο τα υπολοιπα,διαφωνω στον Σχορτσιανιτη(κλασικα smile.gif )..πιστευω οτι αν δουλεψει
με εναν σωστο προπονητη,μπορει να δωσει πολλα.
Ελληνες σε τετοια θεση,με αυτα τα προσοντα,δυσκολα βρισκεις στην αγορα.Και απο
την στιγμη που καναμε αυτην την επενδυση πρεπει να εξαντλεισουμε ολα τα περιθωρια
εκμεταλλευσης του..
weirdo1977
ρε παιδιά μην είστε τόσο απαισιόδοξοι, η ομάδα έχει κάποιες προοπτικές, άρχισε να δείχνει πιο δεμένη, έχεις τις διαφορες με παοκ k πανιώνιο k με ένα διπλό στον πειραιά έρχεται πολύ κοντά στην τετράδα, ο σοφοκλής δείχνει να ανεβαίνει κάπως k αυτό θα μας βοηθήσει τρομακτικά, δεν ήταν πλακα αυτό που έλεγα για τον τελικό με τον παναθηναϊκό στα play offs, το πιστεύω, όπως k πιστεύω k στο διπλό στο μαρούσι, ας ελπίσουμε πως μια φορα η ομάδα μετα από τελικό δεν θα ξεφουσκώσει όπως τις άλλες χρονιες, k ότι η αδικία θα τους πωρώσει όπως πώρωσε k μένα.
Warrior
Εγω ειμαι απαισιοδοξος οσον αφορα αυτο που περιμενω πολυ καιρο τωρα..δηλαδη το
να βγουμε στην Ευρωλιγκα.
Απο την στιγμη που αποκλειστηκαμε απο το Uleb Cup εγινε εξαιρετικα δυσκολο.
Το να παρουμε το πρωταθλημα το θεωρω σχεδον αδυνατον,μονο ετσι κερδιζεις εισητηριο
πλεον..
Δεν νομιζω οτι σε μια σειρα αγωνων μπορουμε να κερδισουμε τον Παναθηναικο.

Απο κει και περα αν καταφερει να φτασει να παιζει τελικο στα πλευ-οφ,φυσικα και
θα ειναι επιτυχια..ειναι κατι ομως που και παλι δεν βλεπω..

Εκτος του οτι εχουμε μεινει ηδη αρκετα πισω,ο Μπαρτον με εχει πεισει οτι δεν μπορει
ο ανθρωπος.Δηλαδη ποτε θα καταλαβει καποια πραγματα και θα σταματησει να κανει
τα ιδια λαθη?

Λοιπον και για να μπουμε τετραδα,το πολυ δυο ηττες εχουμε να κανουμε ακομα,αν
θελουμε ειδικα την τριτη θεση για να αποφυγουμε τον ΠΑΟ θα πρεπει να κανουμε
μια.Εχουμε βεβαια ευκολο προγραμμα απο δω και περα,ομως δεν εχω δει την
σταθεροτητα που απαιτειται.
dizzy_fingers
Όσον αφορά την Ευρωλίγκα, περίμενε πρώτα να δούμε τι θα γίνει με τα κλειστά συμβόλαια, γιατί είναι πολύ πιθανό να χαθούν και τα 3.
Warrior
Ο Παναθηναικος δεν εχει συμβολαιο αυτην την στιγμη.Για την ΑΕΚ και τον ΟΣΦΠ
υπαρχει συμβολαιο και για το επομενο ετος..
Για του χρονου ολα δειχνουν οτι θα ισχυσουν τα συμβολαια(σπασιμο συνεπαγεται
αποζημιωσεις),συμφωνα με αυτα που λενε ολες οι πηγες,ολον αυτον τον καιρο και
επισημα χειλη.
Τωρα αν αλλαξει κατι τελευταια στιγμη..

Οι προυποθεσεις που λενε οτι θα μπουν..ειναι απο την επομενη χρονια..
dizzy_fingers
Νομίζω ότι είχαμε γράψει ότι θα ισχύουν από τη σεζόν 2005-2006...αλλά τώρα βαριέμαι να πάω και να κοιτάξω... biggrin.gif

Πάντως είναι πιο λογικό αυτό που λες... 39.gif
IraTmac
ερώτηση στον Warrior:

αυτή τη στιγμή πες οτι φεύγει ο Μπάρτον. ποιόν coach θα ήθελες στον άρη?
Warrior
39.gif

Καλη ερωτηση..
Eγω θα ηθελα μεγαλο ευρωπαιο προπονητη,εναν ανθρωπο που δεν θα μπορουσε να
αμφισβητηθει απο κανεναν..γιατι αυτο αποτελει αλλο ενα μεγαλο προβλημα της ομαδας μου.
Αλλα το θεωρω αυτο πολυ δυσκολο.

Απο κει και περα απο Ελλαδα..Γιαννακη και Κακιουση αρχικα,ακομα και τον Κατσικαρη
που η κοντρα του με τον Φιλιππου ειναι γνωστη..
Για ολους αυτους υπαρχουν και επιφυλαξεις βεβαια,αλλα νομιζω ειναι οι καλυτερες
επιλογες απο Ελλαδα,οποιαδηποτε αλλη δεν νομιζω οτι θα εφερνε ηρεμια.
Εχουν παρουσιασει σημαντικο εργο αυτοι οι τρεις..
fatboy
Για να απαντήσω στο φίλο weirdo

Δεν είμαι απογοητευμένος (ο warrior ήδη απάντησε για τις σκέψεις του). Δεν απογοητεύομαι ποτέ ακόμα και στην έσχατη περίπτωση, ακόμα και μισή ελπίδα να υπάρχει , όπως στις βολές του Καραποστόλου ονειρευόμουν κλέψιμο της μπάλας μετά από εύστοχες βολές και τρίποντο... όπως εκείνο το ονειρεμένο φινάλε του τελικού του 92 με τον ΠΑΟΚ, τη συναρπαστικότερη σειρά τελικών που έχω δει ποτέ...
IraTmac
QUOTE (Warrior @ Feb 22 2005, 11:31 AM)
39.gif

Καλη ερωτηση..
Eγω θα ηθελα μεγαλο ευρωπαιο προπονητη,εναν ανθρωπο που δεν θα μπορουσε να
αμφισβητηθει απο κανεναν..γιατι αυτο αποτελει αλλο ενα μεγαλο προβλημα της ομαδας μου.
Αλλα το θεωρω αυτο πολυ δυσκολο.

σωστή άποψη. βέβαια δεν έχετε και κανέναν Κοντομηνά να βάζει χρήματα όποτε χρειάζονται, έχετε έναν χριστιανό που ο καημένος προσπαθεί και τρέχει αλλά δεν βλέπει φως... οπότε ο Δαμιανίδης αν φέρει μεγάλο κόουτς μετά δεν θα έχει χρήματα για παίκτες.

αυτά ισχύουν για Ευρωλίγκα που ελπίζεις οτι θα παίξει η ομάδα σου, όχι για το Ελληνικό πρωτάθλημα. εδώ, με καλό κόουτς και καλούτσικη ομάδα μπορείς να κάνεις και νταμπλ.
Warrior
Τι μου θυμισες τον Κοντομηνα τωρα..
Εναν ανθρωπο που πηρε το μπασκετ για ενα χρονο,εφτασε μια ανασα απο το Ευρωλιγκα,
αν δεν ειχαμε τις υποθεσεις ντοπινγκ θα ειχαμε βγει,και μας αφησε επειδη απογοητευτηκε
απο την πορεια της ομαδας λεει..Και μετα διαλυθηκαμε τελειως..Τον καραγκιοζη..
Ασχετα αυτα. biggrin.gif

Παντως ο Δαμιανιδης ειναι ο διαχειριστης της ιστοριας,η "Γεννεσις" στην ουσια σπρωχνει
τα λεφτα και οι χορηγοι..
Παντως μιας και πιασαμε και τον Δαμιανιδη,πιστευω πως εχει φτασει η ωρα,οχι να φυγει,
αλλα να περιορισθει σε καποια αλλη θεση.Εχει προσφερει πολλα,αλλα σε αυτην τη
θεση,χρειαζεται ενας ανθρωπος με κυρος,που να εμπνεει σεβασμο...σαν τον Νικ ας
πουμε wink.gif

Εννοειται οτι τετοιον προπονητη μπορει να χτυπησει αν βγουμε Ευρωλιγκα καποτε,
εκτος και αν ανακαλυψουμε την κοτα που κανει τα "χρυσα αυγα" εν τω μεταξυ...
Γι'αυτο και σε αυτην την φαση θα ειμαι ικανοποιημενος με τα ονοματα που ειπα πιο
πανω..
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.