Help - Search - Members - Calendar
Full Version: ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΛΗΡΩΝΟΥΜΕ;;;!!!!!!!
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Οτιδήποτε για το μπάσκετ
whitewoolf
Εχω μια απορια και θα ήθελα μια απαντηση ξερωντας βεβαια οτι θα ταραξω καποια λιμναζοντα, ισως και εκ του πονηρου λιμναζοντα, υδατα αλλα εγω θα εκφρασω την απορια μου ετσι ή αλλιως.
Η απορια μου ειναι η εξης:
Παιδια που αγωνιζονται σε ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΑ τμηματα (Μινι-Παμπαιδες&Παιδες), πρεπει οι ερημοι οι γονεις να πληρωνουν μηνιαιες συνδρομες ή οχι;;;
Μηπως υπαρχει καμμια αποφαση δικαστηριου που απαγορευει ΡΗΤΑ αυτες τις πληρωμες;;;
Περιμενω τις αποψεις σας.
dizzy_fingers
Μου αρέσουν πολύ οι προβληματισμοί που θέτεις whitewoοlf και καλό είναι να ακουστούν περισσότερο γιατί η ευαισθητοποίηση των γονέων στο θέμα του αθλητισμού (τώρα μιλάω γενικά για όλα τα ποστ που έχεις κάνει εδώ και όχι μόνο για το συγκεκριμένο wink.gif ) είναι πιστεύω η σημαντικότερη παράμετρος για τη σωστή έναρξη των αθλητικών δραστηριοτήτων ενός παιδιού (και μετέπειτα αθλητή-ή πολίτη).
Καλό είναι να σταματήσει να υπάρχει η νοοτροπία "στέλνω το παιδί στο μπάσκετ για να μη μπλέξει με ναρκωτικά" (που κι αυτό καλό είναι) που στην ουσία σημαίνει "ξεφορτώνομαι το παιδί εκεί για να έχει κάτι να περνάει την ώρα κι εγώ να έχω το κεφάλι μου ήσυχο" και να αρχίσει ο κόσμος να βλέπει το ίδιο σοβαρά τον αθλητισμό με την εκπαίδευση του παιδιού (φροντιστήρια, αγγλικά....).

Κι εδώ ασφαλώς μπαίνει εμμέσως η απάντηση στο ερώτημα που θέτεις, καθώς για τη σωστή άθληση ενός παιδιού δεν ευθύνεται μόνο ο γονιός αλλά κυρίως ο άνθρωπος που θα το εκπαιδεύσει-προπονήσει-αθλήσει.
Επομένως πρέπει να πληρώνουν οι γονείς μηνιαίες συνδρομές...

...αρκεί αυτές να αξιοποιούνται σωστά από το σύλλογο!

Δηλαδή να πηγαίνουν σε αμοιβές προπονητών, μεταφορικών, ιατρών (μιας και το θέτεις το ζήτημα σε άλλο θέμα) και γενικά μόνο προς τα τμήματα υποδομής.
Όχι να παίρνουμε τα λεφτά των συνδρομών και να τα βάζουμε στις τσέπες μας όπως κάνουμε με τις επιχορηγήσεις για τα παιδικά τμήματα, κύριοι παράγοντες.
NBAholic
QUOTE
"στέλνω το παιδί στο μπάσκετ για να μη μπλέξει με ναρκωτικά"


Από μόνο του αυτό είναι ένα quote που χωρά συζήτηση...
mikri prasini ollandeza
Ακριβώς...λες κι εκεί είναι απολύτως σίγουρο ότι δε θα μπλέξει...Μπορεί και το αντίθετο να συμβεί αρκετές φορές...!
Zmac
QUOTE(mikri prasini ollandeza @ Apr 2 2007, 10:11 AM) *
Ακριβώς...λες κι εκεί είναι απολύτως σίγουρο ότι δε θα μπλέξει...Μπορεί και το αντίθετο να συμβεί αρκετές φορές...!



Οχι μερικες.Αρκετες
mikri prasini ollandeza
όχι Αρκετές.Πολλές! smiley.gif
liolias
QUOTE(mikri prasini ollandeza @ Apr 2 2007, 10:11 AM) *
Ακριβώς...λες κι εκεί είναι απολύτως σίγουρο ότι δε θα μπλέξει...Μπορεί και το αντίθετο να συμβεί αρκετές φορές...!


Τις περισσοτερες φορες ο αθλητισμος οδηγει το παιδι σε ενα δρομο μακρυα απο ναρκωτικα ποτα τσιγαρα...
Das Kapital
QUOTE(liolias @ Apr 2 2007, 04:10 PM) *
Τις περισσοτερες φορες ο αθλητισμος οδηγει το παιδι σε ενα δρομο μακρυα απο ναρκωτικα ποτα τσιγαρα...


Πιστυω πως στις πιο πολλες ομαδες υπαρχουν καποιοι που ειναι και καλα οι μαγκες και μπορει να παρασυρουν τους αλλους!! Εσεις τι πιστευετε πως δεν υπαρχουν τετοιοι οι οποιοι δεν εχουν τι να κανουν? και πηγαινουν σε οποια προπονηση γουσταρουν? και κανουν αλλα πολλα?
whitewoolf
QUOTE(lebron15 @ Apr 3 2007, 08:36 AM) *
Πιστυω πως στις πιο πολλες ομαδες υπαρχουν καποιοι που ειναι και καλα οι μαγκες και μπορει να παρασυρουν τους αλλους!! Εσεις τι πιστευετε πως δεν υπαρχουν τετοιοι οι οποιοι δεν εχουν τι να κανουν? και πηγαινουν σε οποια προπονηση γουσταρουν? και κανουν αλλα πολλα?


ΟΥΟΥΟΥΟΥΟΥΟΥΟΥ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Gravedigger
QUOTE(lebron15 @ Apr 3 2007, 08:36 AM) *
Πιστυω πως στις πιο πολλες ομαδες υπαρχουν καποιοι που ειναι και καλα οι μαγκες και μπορει να παρασυρουν τους αλλους!! Εσεις τι πιστευετε πως δεν υπαρχουν τετοιοι οι οποιοι δεν εχουν τι να κανουν? και πηγαινουν σε οποια προπονηση γουσταρουν? και κανουν αλλα πολλα?

Υπάρχουν πάρα πολλοί τέτοιοι!!!Αλλά εγώ πιστεύω ότι αν το παιδί έχει την σώστη νοοτροπία δν παρασύρεται...Όχι βέβαια ότι δν συμβαίνει αλλά τον κύριο ρόλο τον παίζει το ίδιο το άτομο κ όχι ο αθλητισμός...
Live strong
QUOTE(whitewoolf @ Mar 31 2007, 05:11 PM) *
Εχω μια απορια και θα ήθελα μια απαντηση ξερωντας βεβαια οτι θα ταραξω καποια λιμναζοντα, ισως και εκ του πονηρου λιμναζοντα, υδατα αλλα εγω θα εκφρασω την απορια μου ετσι ή αλλιως.
Η απορια μου ειναι η εξης:
Παιδια που αγωνιζονται σε ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΑ τμηματα (Μινι-Παμπαιδες&Παιδες), πρεπει οι ερημοι οι γονεις να πληρωνουν μηνιαιες συνδρομες ή οχι;;;
Μηπως υπαρχει καμμια αποφαση δικαστηριου που απαγορευει ΡΗΤΑ αυτες τις πληρωμες;;;
Περιμενω τις αποψεις σας.



Αγαπητέ whitewoolf, καταρχήν καλώς όρισες στο φόρουμ και καλά ποστ να έχεις!
Διάβασα τους προβληματισμούς σου και πίστεψέ με έχω ακριβώς τους ίδιους.
Τώρα, για το αν πρέπει ή όχι να πληρώνουν τα παιδιά στους συλλόγους ή όχι, είναι μεγάλη ιστορία.
Κανονικά, βάση νόμου, όλα τα αγωνιστικά τμήματα δεν πληρώνουν συνδρομή.
Αγωνιστικά θεωρούνται τα τμήματα που παίζουν σε πρωταθλήματα και όχι σε τουρνουά. Αυτό σημαίνει από παίδες και κορασίδες και πάνω!
Αυτό που δεν ξέρω είναι αν πιάνει και τους παμπαίδες και πανκορασίδες από τη χρονιά που πέρασε γιατί άρχισαν πρωταθλήματα και αυτές οι κατηγορίες.
Τα πιο μικρά παιδάκια πληρώνουν συνδρομή την οποία ορίζει ο εκάστοτε σύλλογος.

Εδώ παραθέτω το άρθρο του της νομοθεσίας όσον αφορά τα παραπάνω…

Τίτλος Αρθρου: Υποχρεώσεις - Δικαιώματα
Λήμματα: ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣ ,ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΙΚΟΣ ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣ ,ΑΘΛΗΤΙΚΑ ΣΩΜΑΤΕΙΑ
Σχόλια: Το εντός ".." εδαφ. στη παρ. 7 προστέθηκε με τη παρ. 3 άρθρου 73 Ν.3057/2002 (ΦΕΚ Α 239) με ισχύ 10.10.2002.

Κείμενο Αρθρου


1. Τα δικαιώματα και οι υποχρεώσεις των αθλητικών σωματείων, σύμφωνα με την ισχύουσα νομοθεσία, καθώς και τα θέματα οργάνωσης και λειτουργίας τους ορίζονται από τα καταστατικά τους.
2. Το αθλητικό σωματείο, για τις προσφερόμενες υπηρεσίες εκμάθησης των αθλημάτων που καλλιεργεί, δύναται, με απόφαση του διοικητικού του συμβουλίου, να ορίζει αντίστοιχο αντίτιμο της σχετικής υπηρεσίας για την κάλυψη των λειτουργικών του αναγκών. Στην περίπτωση αυτή το σωματείο έχει τις υποχρεώσεις που προβλέπονται από τις διατάξεις της παρ.3 του άρθρου 2 του Κώδικα Βιβλίων και Στοιχείων (π.δ. 186/1992).
Η διάταξη του πρώτου εδαφίου της παρούσας παραγράφου δεν έχει εφαρμογή στους αθλητές των αγωνιστικών ομάδων του σωματείου.
3. Επιτρέπεται σε αθλητικό σωματείο να δέχεται δωρεές από φυσικά και νομικά πρόσωπα ιδιωτικού δικαίου, σύμφωνα με τις κείμενες διατάξεις.


Τα χρήματα αυτά πηγαίνουν θεωρητικά στις υποδομές όσον αφορά τα λειτουργικά έξοδα που έχει το κάθε τμήμα.
Όπως είπε δηλαδή και ο dizzy, σε αμοιβές προπονητών, εμφανίσεις, μεταφορικών κλπ.
Τις περισσότερες φορές όμως δεν γίνεται έτσι το πράγμα κι εδώ σηκώνει μεγάλη συζήτηση!
Για τα υπόλοιπα τώρα, όσον αφορά το αν μπλέκουν τα παιδιά ή όχι, σίγουρα ο αθλητισμός βοηθάει. Δεν είναι όμως πανάκεια. Χρειάζεται σίγουρα η συμβολή της οικογένειας και σίγουρα παίζει μεγάλο ρόλο το πώς έχει μεγαλώσει το παιδί!

Καλή συνέχεια! smile.gif
treathitch
Αντε στο μινι ενταξει ρε παιδια,αλλα προπαιδικο και παιδικο παραπαει.
whitewoolf
QUOTE(PANOS_4 @ Apr 13 2007, 10:08 AM) *
Αντε στο μινι ενταξει ρε παιδια,αλλα προπαιδικο και παιδικο παραπαει.


Κανονικα και βασει του νομου ουτε στα mini πρεπει να πληρωνουμε γιατι ειναι αγωνιστικο τμημα.
Μηπως εχει κανεις την αποφαση του ΑΣΕΑΔ;;
sofo4
QUOTE(whitewoolf @ Apr 14 2007, 06:15 PM) *
Κανονικα και βασει του νομου ουτε στα mini πρεπει να πληρωνουμε γιατι ειναι αγωνιστικο τμημα.
Μηπως εχει κανεις την αποφαση του ΑΣΕΑΔ;;


καλησπέρα!

νομίζω οτι αν πληκτρολογήσεις ΑΝΩΤΑΤΟ ΣΥΜΒΟΥΛΙΟ ΕΠΙΛΥΣΗΣ ΑΘΛΗΤΙΚΩΝ ΔΙΑΦΟΡΩΝ στο google ή σε κάποιο άλλο, θα πρέπει να σου βγάλει και τον αθλητικό νόμο. Εκεί πιστεύω θα λύσεις πολλές απορίες σου. smile.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.