Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Τα πιο απρόσμενα ανατρεπτικά φινάλε στην ιστορία του σινεμά
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα αποδυτήρια > Τέχνες και θεάματα
Keyser_Soze
Αυτό το τόπικ ήταν ιδέα του Olorin και όταν το ανέφερε μου άρεσε τόσο που δεν μου πήρε πάνω από 10' να το υλοποιήσω.
ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΤΑ SPOILERS!!!
Ένα τοπ-5 λοιπόν για ν' αφήσω και τίποτα για τους υπόλοιπους tongue.gif :

5. Fight Club

4. Se7en

3. Usual Suspects

2. Saw 1

1. The Game

Αξιοπρόσεκτο είναι το γεγονός ότι Fight Club, Se7en και The Game είναι ταινίες του David Fincher 77.gif ...
Olorin
Wow, δεν το περίμενα ότι θα υλοποιούνταν τόσο γρήγορα...

(btw, η άλλη ιδέα για τους "10 καλύτερους τρόπους μαγειρέματος του μουσακά (χωρίς πατάτες, πάντα) στη σύγχρονη ιστορία του ανεξάρτητου ιρανοπολωνικομογγολικού σινεμά", θεωρείς ότι δεν μπορεί να συντηρήσει ένα δικό του topic??? tongue.gif )

Στα δυο που ανέφερα στο άλλο topic, θα προσθέσω φυσικά και αυτό του Fight Club, αλλά και της 6ης Αίσθησης (αν και προς το τέλος υποψιάζεσαι τι μπορεί να συμβεί...)

Προς το παρόν λοιπόν, αυτά που μου έρχονται στο μυαλό είναι:

1) SAW

2) Usual Suspects

3) Fight Club

4) 6th Sense


Υ.Γ: Αν σκεφτώ και κάποιο άλλο, θα κάνω edit...
Keyser_Soze
5 ακόμα ταινίες με εξαιρετικά ανατρεπτικά φινάλε είναι:

Saw 2

Unbreakable

The Shawshank Redemption

The Prestige

Mystic River
Olorin
QUOTE(Keyser_Soze @ Feb 3 2007, 01:54 PM) *
The Shawshank Redemption


Πώς το ξέχασα αυτό... Από τις αγαπημένες μου ταινίες... 77.gif

QUOTE(Keyser_Soze @ Feb 3 2007, 01:54 PM) *
The Prestige


Πολύ καλή ταινία, αλλά προσωπικά το είχα ψυλλιαστεί το τέλος από πολύ νωρίς...
Pierce
εγω θα προτεινω 2. το ocean's 12 οπου ολη η ταινια ανατρεπεται συνεχεια αλλα και το ο πολεμος των κοσμων του οποιου το τελος πραγματικα ηταν from outter space...(και ξενερουα τελειως...)
rchos
φοβερο τοπικ! 41.gif

θα σκεφτω μια λιστα και θα την γραψω!

το fight club θα ειναι προφανως σε αυτην!πιθανοτατα και το mystic river!
σιγουρα οχι η εκτη αισθηση!το ψιλιαστικα απο νωρις!

QUOTE
και το ο πολεμος των κοσμων του οποιου το τελος πραγματικα ηταν from outter space...(και ξενερουα τελειως...)


συμφωνω και εδω!επισης πολυ ωραιο θεμα!τα πιο ξενερωτα φιμαλε σε ταινιες! wink.gif
klearxos
QUOTE(rchos7 @ Feb 3 2007, 08:20 PM) *
συμφωνω και εδω!επισης πολυ ωραιο θεμα!τα πιο ξενερωτα φιμαλε σε ταινιες! wink.gif


Δεν εχω ιδεα αλλα μηπως ετσι τελειωνει το βιβλιο του Wells?
αεκτζού
On the top of my head,μου ήρθε το The Others με τη Nicole Kidman.Είχα μείνει κόκκαλο τα τελευταία λεπτά!
dizzy_fingers
Πως και δε βάζετε στην κορυφή της λίστας τη μέγιστη ανατροπή στο "Συνήθεις ύποπτοι"?

Ο άνθρωπος έδωσε ρεσιτάλ εκεί πέρα και η έκπληξη μας ήρθε από το πουθενά...
Air Kef
Δυο ταινιες που ειδα πρόσφατα ειχαν ανατρεπτικο φιναλε..

Lucky number Slevin
Snatch


Νομιζω πως και το Illusionist έχει καπως ανατρεπτικο τέλος,αν και δν ειμαι σιγουρος αν λέγεται ανατρεπτικο ή απρόσμενο..
Anaz
QUOTE
σιγουρα οχι η εκτη αισθηση!το ψιλιαστικα απο νωρις!
Σοβαρα?? w00t.gif Εισαι genius!!Σε δοξάζω!! 77.gif
QUOTE
On the top of my head,μου ήρθε το The Others με τη Nicole Kidman
Οh yes.. 41.gif
To presτige και εγω το ειχα καταλαβει απο πολυ νωρις αλλα πραγματι ήταν καλο..oχι όμως στο top.Σε ολα τ'αλλα συμφωνω! Ιδιαιτερη μνεία στο The game!! 77.gif
Αυτο που δεν παιζει να είχε ψιλιαστεί ΚΑΝΕΙΣ είναι το Saw.Δεν θα το βαλω την κορυφη όμως, γιατι δεν μου άρεσε και ΤΟΣΟ!Το πιο απροσμενο ναι,το πιο ανατρεπτικό όχι!

θα προσπαθησω να θυμηθώ κι εγω κανένα..
panos75
Η δική μου λίστα:

The Departed

Unbreakable

Arlington Road

Ravenous

The Blair Witch Project

Vertigo

The Others

Se7en

The Empire Strikes Back

The Sting

QUOTE
2. Saw 1

1. The Game


Μπορεί τα φινάλε των δύο αυτών ταινιών να σε εντυπωσιάζουν στην αρχή, αν όμως κάτσεις και τις σκεφτείς λίγο η πλοκή τους είναι γεμάτη με τόσες ''τρύπες'' και απιθανότητες που τελικά μοιάζουν μάλλον κωμικά. 68.gif

Στο Usual Suspects με λίγη παρατηρητικότητα καταλάβαινες εύκολα ποιός είναι ο Keyser Soze, χωρίς αυτό βέβαια να αφαιρεί τίποτα από την ταινία.

Όσο για το Fight Club, κόντεψα να πέσω από το κάθισμα μου από τα γέλια με τις ''φοβερές ανατροπές'' του. Ίσως αν είχα καπνίσει κάνα μπάφο πριν το δω (όπως έκανε προφανώς ο σεναριογράφος του πριν το γράψει) να το εκτιμούσα περισότερο. peace.gif
Keyser_Soze
QUOTE
Arlington Road

The Empire Strikes Back
Σωστότατος 77.gif 41.gif !!
rchos
το υποπτο της αρλιγκτον το ειχα και εγω στο μυαλο μου!πολυ ανατρεπτικο τελος!οπως επισης και το the others οπου επαθα ενα ψιλοσοκ στο τελος!
οσο για το πρεστιζ μολις γυρισα απο εναν φιλο οπου το ειδα.με ξαφνιασε πραγματικα το τελος αλλα με ψιλοαπογοητευσε κιολας!περιμενα κατι πιο εξυπνο!

QUOTE
Σοβαρα?? Εισαι genius!!Σε δοξάζω!!


ειμαι πραγματικα!με αλλα λογια ειμαι και σοφος!! wink.gif
πολυ καλα τα λες πιστε οπαδε! tongue.gif

τωρα εξω απο πλακα πραγματικα δεν ξερω γιατι αλλα μου ειχε κατσει απο την αρχη οτι καπως ετσι ηταν η δουλεια!βεβαια σας προκαλω να την ξαναδειτε και θα καταλαβετε οτι η ταινια αυτη(6η αισθηση) μπαζει απο παντου σεναριακα και σκηνοθετικα!
dominoman
QUOTE(rchos7 @ Feb 4 2007, 03:14 AM) *
το υποπτο της αρλιγκτον το ειχα και εγω στο μυαλο μου!πολυ ανατρεπτικο τελος!οπως επισης και το the others οπου επαθα ενα ψιλοσοκ στο τελος!
οσο για το πρεστιζ μολις γυρισα απο εναν φιλο οπου το ειδα.με ξαφνιασε πραγματικα το τελος αλλα με ψιλοαπογοητευσε κιολας!περιμενα κατι πιο εξυπνο!
ειμαι πραγματικα!με αλλα λογια ειμαι και σοφος!! wink.gif
πολυ καλα τα λες πιστε οπαδε! tongue.gif

τωρα εξω απο πλακα πραγματικα δεν ξερω γιατι αλλα μου ειχε κατσει απο την αρχη οτι καπως ετσι ηταν η δουλεια!βεβαια σας προκαλω να την ξαναδειτε και θα καταλαβετε οτι η ταινια αυτη(6η αισθηση) μπαζει απο παντου σεναριακα και σκηνοθετικα!

Δεχομαι άνετα την προκληση γιατι την έκτη αισθηση την έχω δει άπειρες φορές... icon_wave.gif rolleyes.gif tongue.gif
Σεναριακα και σκηνοθετικα είναι τέλεια! cool.gif
Primo
το Derailed το εχετε δει..?
ειναι το μονο που μου ερχετε και δεν εχω δει να αναφερετε....
morfi
Το πιο απροσμενο φιναλε ειναι οταν ο τζον και ο νικ ερωτευτηκανε... δεν το περιμενε κανενας...
thrylos7
Click to view attachment

banana.gif
morfi
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.