Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Σωστή πίεση μπάλας μπάσκετ.. - PLEASE HELP
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Οτιδήποτε για το μπάσκετ
AKRG
Καλησπέρα παιδιά, έψαξα αλλα δεν βρίσκω άλλο topic με την ίδια απορία.
Θέλω να μάθω ποια είναι οι σωστή πίεση για μπάλες μπάσκετ (no 7 ανδρικές) σε PSI ή BAR
gallistis
QUOTE(andykrg @ Dec 9 2011, 19:21 ) *
Καλησπέρα παιδιά, έψαξα αλλα δεν βρίσκω άλλο topic με την ίδια απορία.
Θέλω να μάθω ποια είναι οι σωστή πίεση για μπάλες μπάσκετ (no 7 ανδρικές) σε PSI ή BAR


νομιζω το γραφει η μπαλα πάνω...7-9 λιβρες...αν και αυτο το κρινεις απο το μεγεθος που πρεπει να φτασει η μπαλα...νομιζω 75 εκατοστα σε διάμετρο
AKRG
QUOTE (gallistis @ Dec 10 2011, 11:52 ) *
νομιζω το γραφει η μπαλα πάνω...7-9 λιβρες...αν και αυτο το κρινεις απο το μεγεθος που πρεπει να φτασει η μπαλα...νομιζω 75 εκατοστα σε διάμετρο



Αυτό το ξέρω !!! το γραφει πανω κάθε μπαλα, την ΣΩΣΤΗ πιεση αερα σε PSI ή ΒΑR δεν γνωριζω...

κανεις δεν ξερει ρε παιδια ??
gallistis
QUOTE(andykrg @ Dec 10 2011, 16:16 ) *
Αυτό το ξέρω !!! το γραφει πανω κάθε μπαλα, την ΣΩΣΤΗ πιεση αερα σε PSI ή ΒΑR δεν γνωριζω...

κανεις δεν ξερει ρε παιδια ??


αυτο ειναι δυσκολο...δε μπορεις να μετατρεψεις το βαρος σε πιεση .
AKRG
QUOTE (gallistis @ Dec 10 2011, 16:35 ) *
αυτο ειναι δυσκολο...δε μπορεις να μετατρεψεις το βαρος σε πιεση .



Δηλαδή εσυ οταν την φουσκώνεις την ζυγίζεις μετα ??? για να καταλάβω πως βρισκεις την σωστη πιεση.....

Turamarth
7.5-8.5 psi νομίζω ... γιατί αγχώνεσαι τόσο όμως ?
το βασικό είναι το πως αναπηδά, όπου πρέπει αν την αφήσεις να κάνει ελεύθερη πτώση από ύψος 1.80μ να αναπηδήσει περίπου στο 1.30μ. (όχι λιγότερο από 1.20μ. και όχι ψηλότερα από 1.40μ.) ή αλλιώς περίπου στο 62% του ύψους από το οποίο πέφτει.

Υποθέτω η πίεση για να πετύχεις τα παραπάνω εξαρτάτε ανάλογα από το υλικό το οποίο είναι κατασκευασμένη η μπάλα (διπλές/τριπλές/δωδεκαπλές στρώσεις οι δερμάτινες) και την επιφάνεια στην οποία παίζεις ( μην πούμε και για το γεωγραφικό πλάτος και μήκος tongue.gif ) γιαυτό και δυσκολεύεσαι να βρεις ένα fixed αριθμό.
gallistis
QUOTE(andykrg @ Dec 10 2011, 17:15 ) *
Δηλαδή εσυ οταν την φουσκώνεις την ζυγίζεις μετα ??? για να καταλάβω πως βρισκεις την σωστη πιεση.....



οχι...αλλα μαλλον χανεις το νοημα...δεν ειναι τοσο θεμα της πιεσης,αλλα οπως γραφει και ο φιλος παραπανω,σημαντικοτερο, ειναι το πως αναπηδα,και αν εχει, οπως ειπα παραπανω ,το σωστο μεγεθος.75 εκατοστα διαμετρος.εξ'άλλου ,στη τυποποιηση που δινει η fiba,δεν αναφερει πιεση...

''The ball must be size 7, bear the name of the manufacturer and a serial number. It must be made of either genuine or artificial/synthetic leather and must be free of toxic materials and materials which may cause allergic reactions, and must also be free of heavy metals and AZO colors, though FIBA does not specify a specific color for the ball. It must be between 749 millimetres (mm) and 780 mm (29.5-30.7 in) in circumference, it must bounce at least 1300 mm (51.2 in) when dropped from a height of 1800 mm (70.9 in) on a hard surface with a mass of more than 1 ton, and it must weigh between 567 grams (g) and 650 g (20-22.9 oz). ''

και για περισσότερα εδώ

http://en.wikipedia.org/wiki/Basketball_(ball)
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.