Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Τι χρειάζεται ο Άρης για να μπορέσει να χτυπάει πρωτάθληματα και Final4;
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Α1 Basket League > Άρης
Pages: 1, 2, 3
apkat
QUOTE(valsam @ May 16 2009, 20:46 ) *
Μετα το σημερινο ματς ειμαι πλεον πεπεισμενος πως μονο με τις προσθηκες των Μασει και ενος καλου 3αριου (αμερικανου με κοινοτικο) θα χτυπουσαμε ανετα το πρωταθλημα,αν τσιμπουσαμε και καναν Βουγιουκα η Μαυροκεφαλιδη απ'τα αζητητα του Οσφπ ακομη καλυτερα αλλα που να μας δωσουν αυτοι φοβουνται λιγουλακι !
Δηλ. με 1-1μιση μυριο παραπανω θα ειχαμε παρα πολυ καλη ομαδα!!!!!!!


Σωστο..Και εγω πιστευω οτι και ετσι αν η διαιτησια επαιζε τον Αρη στα ισια θα ειχε σκουπισει ηδη τον παο και θα σκουπιζε και τον Ολυμπιακο.Και λογικα του χρονου χτυπαει και Ευρωλιγκα.Αλλα το κρατος των Αθηνων που να αφησει τον Αρη να προχωρησει.

Ρε παιδια σοβαροτητα.Ο Παο επαιζε για πλακα με τον Αρη οσο επρεπε για να τον σκουπισει.Αν ηθελε θα επαιρνε και τα 3 ματς με +20.Αλλωστε δεν ειναι τυχαιο οτι την πιο ευκολη νικη την εκανε στο θεωρητικο πιο δυσκολο παιχνιδι που ηταν στο Αλεξανδρειο.Και αυτο επειδη ο Παο σε αυτο το ματς ηταν λιγο πιο σοβαρος.
valsam
Για πλακα εκανε ο Παο ολο κι'ολο 3 νικες στο πρωταθλημα παραπανω απ'τον Αρη των 2,5 εκατομυριων??????????
Κακα τα ψεματα αυτος ειναι ο φετινος Παο !!!!!!!!!!!!!!!
Και εχει ξανακανει φετος τετοιο πρωτο ημιχρονο οπως με την CSKA ο Παο ???????????
Ας μην του εμπαιναν ολες οι προσευχες και θαθελα να δω αν θα κελαιδουσατε !!!!!!!!!!!!!!!!
ΛΥΚΟΣ 10 Γ.Σ.Κ.
Χρειαζεται πολυ απλα καποιον με πολλα λεφτα.
apkat
QUOTE(valsam @ May 17 2009, 01:25 ) *
Για πλακα εκανε ο Παο ολο κι'ολο 3 νικες στο πρωταθλημα παραπανω απ'τον Αρη των 2,5 εκατομυριων??????????
Κακα τα ψεματα αυτος ειναι ο φετινος Παο !!!!!!!!!!!!!!!
Και εχει ξανακανει φετος τετοιο πρωτο ημιχρονο οπως με την CSKA ο Παο ???????????
Ας μην του εμπαιναν ολες οι προσευχες και θαθελα να δω αν θα κελαιδουσατε !!!!!!!!!!!!!!!!


Ναι για πλακα.Ο Παο απο τον Αρη αν επαιζαν 100 φορες δεν θα εχανε ουτε μια.Καλως η κακως ο Αρης ειναι πολυ πολυ μικρη ομαδα συγκριτικα με τον Παο και τον Ολυμπιακο και δεν μπορει να ελπιζει σε τιποτα απεναντι τους.Η διαφορα επιπεδου ειναι χαωδης.Εχει και θα εχει ταβανι αν δεν αλλαξει κατι δραματικα την 3η θεση.
kaukasios
QUOTE(ΛΥΚΟΣ 10 Γ.Σ.Κ. @ May 17 2009, 01:32 ) *
Χρειαζεται πολυ απλα καποιον με πολλα λεφτα.

μπραβο ρε λυκο το ειπες τοσο απλα!!!!χρειαζεται να παρει την ομαδα καποιος με μεγαλη οικονομικη δυνατοτητα.
μονο ετσι θα μπορεσει να συναγωνιστει τον παο και τον ολυμπιακο.η οικονομικη δυνατοτητα αυτων των ομαδων ειναι πολυ μεγαλη.οποιον παικτη θελουν μπορουν να τον παρουν.ο αρης δεν μπορει να το κανει αυτο.μπορει να παιρνει οποιους παικτες περισεψουν απο τις δυο ομαδες.
Kanapes
QUOTE(valsam @ May 17 2009, 01:25 ) *
Για πλακα εκανε ο Παο ολο κι'ολο 3 νικες στο πρωταθλημα παραπανω απ'τον Αρη των 2,5 εκατομυριων??????????
Κακα τα ψεματα αυτος ειναι ο φετινος Παο !!!!!!!!!!!!!!!
Και εχει ξανακανει φετος τετοιο πρωτο ημιχρονο οπως με την CSKA ο Παο ???????????
Ας μην του εμπαιναν ολες οι προσευχες και θαθελα να δω αν θα κελαιδουσατε !!!!!!!!!!!!!!!!

Τι μας λες ρε φιλε θα μας τρελανεις? δηλαδη τυχαια το πηραμε το ευρωπαικο? Με προσευχες? τι αλλο θα ακουσουμε. icon_drunk.gif
Οσο για τις 3 νικες δηλαδη ποσες παραπανω ηθελες να κανουμε? καμια εικοσαρια? 4 ηττες ειχα και ηταν μια μετρια χρονια στο πρωταθλημα για μας και το λεγαμε. στο τελος ομως θα δουμε ποιος θα γελασει.
πολυ χολη βγαζεις φιλε. smiley.gif
kseplenhs
QUOTE(valsam @ May 17 2009, 01:25 ) *
Για πλακα εκανε ο Παο ολο κι'ολο 3 νικες στο πρωταθλημα παραπανω απ'τον Αρη των 2,5 εκατομυριων??????????
Κακα τα ψεματα αυτος ειναι ο φετινος Παο !!!!!!!!!!!!!!!
Και εχει ξανακανει φετος τετοιο πρωτο ημιχρονο οπως με την CSKA ο Παο ???????????
Ας μην του εμπαιναν ολες οι προσευχες και θαθελα να δω αν θα κελαιδουσατε !!!!!!!!!!!!!!!!


ρε boss σεβαστη η αποψή σου,αλλά 3 ήττες διαφορά είναι αμελητέα ποσότητα?

και τι εννοείς "αυτός είναι ο φετινός πάο"?ο φετινός παο είναι ήδη κυπελλούχος και πρωταθλητής ευρώπης,έστω και στις λεπτομέρειες.αν για σένα οι 3 ήττες λιγότερες που έχει δείχνουν οτι δεν είναι κάτι το ιδιαίτερο,τότε πρέπει οι υπόλοιπες ομάδες της ευρωλίγκας που ήτανφέτος αντίπαλοί του να ήταν για τα πανιγύρια.ε τέτοια σατανική συνομωσία δεν νομίζω να αφησε το σύμπαν να συμβεί... smiley.gif

επίσης αυτό που λές οτι ο αρης με μάσει και σόλομον αλλάζει επίπεδο,σίγουρα ο άρης θα ήταν καλύτερος με αυτούς αλλά όχι δα και ομάδα πρωταθλητισμού σε ελλάδα και ευρώπη.και όλα αυτά με έναν παγκίτη μιας μέτριας ρεάλ και με έναν ημιτελειωμένο πρώην μεγάλο σκόρερ...

The Admiral
Eνταξει,τωρα νομιζω οτι λεγονται καποια πραγματα υπερβολικα και υποτιμαται ο Αρης περισσοτερο απο οσο του αξιζει.Δε διαφωνω οτι η διαφορα ποιοτητας με τον ΠΑΟ και ΟΣΦΠ ειναι μεγαλη,αλλα θα ηταν χρησιμο να κοιτατε και το γηπεδο καμια φορα,εκτος απο τα ονοματα και το μπατζετ.

Ημουν στο γηπεδο στο πρωτο παιχνιδι στα πλεη οφ στο ΠΑΟ-Αρης και σας διαβεβαιω οτι δεν επαιζε καθολου στο ρελαντι ο ΠΑΟ και τα χρειαστηκε πολυ αγρια για να καμψει τον Αρη.Ο Αρης ηταν ανωτερος σε ολη τη διαρκεια του παιχνιδιου και η μοναδικη φορα που εχασε το προβαδισμα ψυχολογικα και αριθμητικα ηταν σε εκεινο το σημειο που σφυριχτηκε το μαιμου-αντιαθλητικο και εβαλε και το τριποντο ο Φωτσης.Χαρη σε μια λεπτομερεια δεν εσπασε η εδρα και ολοι εσεις που μιλατε για ανεση και ρελαντι,μαλλον δε θα κοιμοσασταν καλα το βραδυ πριν τον επαναληπτικο στη Θεσσαλονικη.Αλλο να πηγαινεις στη Θεσσαλονικη με 1-0 και αλλο με 0-1,σωστα?Ηταν τυχερος ο Αρης με τα τριποντα?Ναι?Τοτε μηπως ο ΠΑΟ με ΤΣΣΚΑ ηταν ανοιχτοκ@λης?

Και,τελος,ολοι εσεις που προεξοφλειτε τα πρωταθληματα και τις επιτυχιες και υποτιματε με τετοιο τροπο τις μεσαιες ομαδες,μηπως ξεχασατε πώς προκριθηκαν και κερδισαν οι δικες σας?Ο ΟΣΦΠ πηγε στο φαιναλ φορ στη θεση της πολυ καλυτερης Ταου.Την εποχη που την κερδισε στην εδρα της,οι Ισπανοι εκαναν μια πολυ ασχημη κοιλια,καταφερνοντας να χασουν μεχρι και απο την Μπιλμπαο.Και ομως.Κοιμηθηκε ο Θεος και ο ΟΣΦΠ χαρη σε αυτη τη συγκυρια περασε στους 4 της Ευρωπης,μια επιτυχια που σε καμια περιπτωση δεν την αξιζε με βαση την εικονα και τα αποτελεσματα του μεχρι εκεινη τη στιγμη στην Ευρωλιγκα.

Για να παμε στον ΠΑΟ.Εγω δεν εχω πειστει οτι ειναι η καλυτερη ομαδα στην Ευρωπη.Θεωρω οτι Μπαρτσελονα πρωτιστως και ΤΣΣΚΑ παιζουν πιο ολοκληρωτικο μπασκετ.Ηταν τυχερος που δε διασταυρωθηκε με την Μπαρτσα που τον ειχε ξεφτιλισει δις και με ΤΣΣΚΑ τα εβαζε απο τον Πλουτωνα,αλλα ακομη και ετσι τα χρειαστηκε(εστω με διαιτητικη υπαιτιοτητα) αν και προηγηθηκε με 23π.Πιστευει κανεις οτι αν το φαιναλ φορ ηταν τουρνουα με format best of five,θα νικουσε εστω μια φορα την ΤΣΣΚΑ ή την Μπαρτσα?Και ομως.Να που αυτη η ομαδα χωρις τριαρι στεφθηκε πρωταθλητρια Ευρωπης με καλυτερο αμυντικο τον...Νικολας!

Για τον ιδιο λογο ο ΟΣΦΠ δεν μπορει να κερδισει το πρωταθλημα.Ειναι φανερα λιγοτερο δουλεμενη και ταλαντουχα ομαδα απο τον ΠΑΟ,με λιγοτερη εμπειρια και χειροτερο προπονητη και σε ενα best of five τελικο,το πολυ μια φορα να μπορεσει να κερδισει.Σε ενα παιχνιδι ομως,οπως στο φαιναλ φορ,αναμφισβητητα θα το παλευε.

kolokotronis
QUOTE(valsam @ May 17 2009, 01:25 ) *
Για πλακα εκανε ο Παο ολο κι'ολο 3 νικες στο πρωταθλημα παραπανω απ'τον Αρη των 2,5 εκατομυριων??????????
Κακα τα ψεματα αυτος ειναι ο φετινος Παο !!!!!!!!!!!!!!!
Και εχει ξανακανει φετος τετοιο πρωτο ημιχρονο οπως με την CSKA ο Παο ???????????
Ας μην του εμπαιναν ολες οι προσευχες και θαθελα να δω αν θα κελαιδουσατε !!!!!!!!!!!!!!!!

Μάλλον φαίνεται να ξενέρωσες που το πήρε ο ΠΑΟ...
Εγώ πάντως είμαι με τις ελληνικές ομάδες στην ευρώπη, εκτός από τον οσφπ που θέλω να χάνει. peace.gif
Όταν ήταν ο Άρης στη θέση του παναθηνα'ι'κού τον υποστήριζα.
Και με τα κύπελλα του παοκ είχα χαρεί.
thrylos7
Ηρεμήστε παιδιά... προσέξτε εμπρηστικές εκφράσεις. Αν συνεχίσετε έτσι κάποιοι θα έχουν τιμωρίες αύριο.

Και για να χαλαρώσουμε...

QUOTE
έναν ημιτελειωμένο πρώην μεγάλο σκόρερ...


E όχι κι έτσι ο Σόλομον... Από τους καλύτερους παίκτες της Ευρώπης θα ήταν... Φοβερός παίκτης! biggrin.gif

a bullet for your head
QUOTE(thrylos7 @ May 17 2009, 02:31 ) *
E όχι κι έτσι ο Σόλομον... Από τους καλύτερους παίκτες της Ευρώπης θα ήταν... Φοβερός παίκτης! biggrin.gif

Ετυχε φετος και τον ειδα σε παιχνιδι των Ραπτορς,οπου ηταν τραυματιας ο Καλντερον και με εντυπωσιασε το γεγονος οτι δεν εκβιαζε τις προσπαθειες..ηταν πολυ κοντρολαρισμενος..οταν επρεπε να πασαρει πασαρε,οταν επρεπε να σκοραρει το επραττε..
Μου φανηκε οτι εξακολουθει και βρισκεται σε καλη κατασταση.

Εχω καταθεσει τις προτασεις μου οσον αφορα το ροστερ και τη γενικοτερη φιλοσοφια που θα πρεπει να ακολουθηθει.
Αν προκυψει ζητημα προπονητη,θα ηθελα εναν εκ των Μαρκοπουλο,Σφαιροπουλο..
bougatsas
Εντάξει ρε παιδιά όχι και έπαιζε άνετα ο Άρης τελικό σε μια σειρά που έγινε 3-0.

Εντάξει στις λεπτομέρειες κέρδίσαμε το Φ4 αλλα στις λεπτομέρειες πέρασε και ο Άρης τον Πανιώνιο.(Από τον οποίο είχε επίσης 3 περισσότερες νίκες rolleyes.gif ).

Ειδικά για τον τελευταίο αγώνα ο ΠΑΟ έπαιξε 12 λεπτά με Σάκοτα( Άσχετο αλλά στατιστικά σε αυτό το χρόνο έιχε 1α., 1ρ. και 0 σε όλα τα άλλα-ΗΜΑΡΤΟΝ), 22 λεπτά με Κέτσμαν και 27 με Χατζηβρέτα!!!. Παίχτες που στο Φ4 είχαν συνολικό χρόνο συμμετοχής 0 λεπτά. Πήρε μια διαφορά 13 πόντων στο τέταρτο 10λεπτο αλλά η έλλεψη σοβαρότητας που έχει φέτος επέτρεψαν στον Άρη να μειώσει. Και οι περισσότεροι φίλοι του Άρη στο φόρουμ έλεγαν ότι ακόμη και να κέρδιζαν τον πρώτο αγώνα λογικά ο ΠΑΟ θα κέρδιζε στο Αλεξάνδρειο.

Καλώς ή κακώς η λογική και οι πιθανότητες λένε ότι όπως φέτος έτσι και του χρόνου οι τελικοί είναι ΟΣΦΠ-ΠΑΟ και σε αυτό παίζει ρόλο το μπάτζετ και οι πρόεδροι που βάζουν λεφτά.
Άρης, Μαρούσι, Πανιώνιος και Πανελλήνιος ξεκίνησαν φέτος με ελπίδες. Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε με Παπαλουκά, Βούισιτς, Τσίλντρες.
Συμπαθάτε με αλλά τη βρίσκω σημαντική διαφορά.

Υ.Γ. Για κάθε Ολυμπιακό και Παναθηναικό πάντα θα υπάρχει μια Παρτιζάν (Αλήθεια αυτοί πόσο μπάτζετ είχαν; wink.gif )να τους αποκλείει μια στο τόσο. Αλλά έχω την εντύπωση ότι ήταν καλύτερη από τον φετινό Άρη. peace.gif

Υ.Γ.2 Και για να απαντήσω και στην ερώτηση:
Για να χτυπάει πρωτάθλημΑ - μεταγραφές ουσίας, ταλέντο, τύχη.
Για να χτυπάει πρωτάθλημαΤΑ και Φ4 - Κάποιον που αναρωτιέται ''ποιά οικονομική κρίση;''
valsam
Τελος παντων αν πιστευετε οτι ο Παο ειναι στην καλυτερη κατασταση του και επαιζε με το 20% εναντιον του Αρη μπραβο σας για τις μπασκετικες σας γνωσεις !!!!!!!!!
Και αν πιστευετε παλι οτι το πρωτο του ημηχρονο με την cska ηταν παλι ενα συνηθησμενο του ημηχρονο που το κανει σχεδον καθε αγωνα παλι μπραβο σας !!!!!!!!!
Και εγω τον Παο υποστηριζα στο Final four!!!!!!!!!!
Ο Αρης ειχε 3 νικες διαφορα απο τον Πανιωνιο και εγω τον Πανιωνιο τον Πανελληνιο και το Μαρουσι τις θεωρω σχεδον ισαξιες ομαδες φετος με τον Αρη !!!!!!!!!!!!!!!!
EXPLOITED ARIS
QUOTE(kolokotronis @ May 17 2009, 02:30 ) *
Μάλλον φαίνεται να ξενέρωσες που το πήρε ο ΠΑΟ...
Εγώ πάντως είμαι με τις ελληνικές ομάδες στην ευρώπη, εκτός από τον οσφπ που θέλω να χάνει. peace.gif
Όταν ήταν ο Άρης στη θέση του παναθηνα'ι'κού τον υποστήριζα.
Και με τα κύπελλα του παοκ είχα χαρεί.


Φιλαρακι αυτο που λες τωρα ειναι ασχετο.Προσπαθεις να κανεις τους αλλους να φανουν κακοι...
Μπραβο σου και συγχαρητηρια που εσυ υποστηριζεις τις Ελληνικες ομαδες στην Ευρωπη.
Και εγω ηθελα πραγματικα ο ΠΑΟ αν το παρει το Ευρωπαικο αλλα οταν γυρναω στην Ελλαδα και βλεπω πως επειδη στον πρωτο αγωνα των Πλει-οφ αρχιζουν κατι αισχη επειδη παραλιγο να σας χαλασουμε τη φιεστα...ε τοτε...Οσο για το 20-30% που δωσατε...καλα ενταξει,οτι πεις.Νομιζω πως εθελοτυφλεις.
Δηλαδη ειστε φιλανθρωποι και μας χαριστηκατε.Φιλε μου το εχει δηλωσει και ο Θανασακης σας.
Δε γινεται λεει, να εχω τα εκατομμυρια μου στο παρκε και να χανω...Οποτε βλεπε Βορεαδη στην Κρητη με κυπελλο,βλεπε Καρουση με φαουλ Παντιους πανω σε Στεπανοβιτς,βλεπε φετος που δε θυμαμαι ποιοι σφυριζαν στον πρωτο αγωνα των play-offs...Μπορεις να με πεις μιζερο,μεμψιμοιρο και οτι αλλο θες,αλλα σας ειδα ποιοι ειστε οταν τελειωσαν τα τριποντα στο Βερολινο και αρχισε το κρεσεντο του ο Σισκαουσκας αρχισατε να μιλατε για τη διαιτησια και κουνουσατε τα 100ευρα.Η κανω λαθος;
smiley.gif smiley.gif smiley.gif
Flexo
Γενικότερα, πιστεύω ότι η υπέρβαση για τον Αρη είναι να πάρει ένα παιχνίδι απο τον ΠΑΟ και όχι να τον αποκλείσει ή να πάει τελικό.
Η κουβέντα για διαιτησία υποδηλώνει κάποια ηττοπάθεια, πράγμα που είναι εν μέρει φυσιολογικό λόγω του ότι ο Άρης είχε αυτό το ένδοξο παρελθόν.
Αλλά δυστυχώς τα πράγματα έτσι έχουν. Στην Ελλάδα υπάρχουν 2 μεγάλες ομάδες αυτή την στιγμή. Ο Άρης έρχεται 3ος με μεγάλη διαφορά.
Στην Ευρώπη ο Άρης είναι μικρομεσαία ομάδα και η Ευρωλίγκα είναι απλά μία εμπειρία. Η υπέρβαση είναι το Τοπ16.

Για να γίνουν οι μεγάλες ομάδες της Ελλάδας τρεις, πρέπει να βρεθεί άτομο που θα επενδύσει τα 3πλάσια χρήματα και να έχει υπομονή, γιατί είναι μεγάλη η διαφορά βάθους στον πάγκο και μεγάλη η διαφορά σε εμπειρία.
Ελπίζω βέβαια ότι κάποια στιγμή αυτό θα γίνει.
EXPLOITED ARIS
QUOTE(Flexo @ May 17 2009, 13:03 ) *
Η κουβέντα για διαιτησία υποδηλώνει κάποια ηττοπάθεια,


Για να κανει υπερβαση ο Αρης πρεπει για αρχη να τον αφησουν να την κανει...
PARISINOS
QUOTE(EXPLOITED ARIS @ May 17 2009, 07:33 ) *
Φιλαρακι αυτο που λες τωρα ειναι ασχετο.Προσπαθεις να κανεις τους αλλους να φανουν κακοι...
Μπραβο σου και συγχαρητηρια που εσυ υποστηριζεις τις Ελληνικες ομαδες στην Ευρωπη.
Και εγω ηθελα πραγματικα ο ΠΑΟ αν το παρει το Ευρωπαικο αλλα οταν γυρναω στην Ελλαδα και βλεπω πως επειδη στον πρωτο αγωνα των Πλει-οφ αρχιζουν κατι αισχη επειδη παραλιγο να σας χαλασουμε τη φιεστα...ε τοτε...Οσο για το 20-30% που δωσατε...καλα ενταξει,οτι πεις.Νομιζω πως εθελοτυφλεις.
Δηλαδη ειστε φιλανθρωποι και μας χαριστηκατε.Φιλε μου το εχει δηλωσει και ο Θανασακης σας.
Δε γινεται λεει, να εχω τα εκατομμυρια μου στο παρκε και να χανω...Οποτε βλεπε Βορεαδη στην Κρητη με κυπελλο,βλεπε Καρουση με φαουλ Παντιους πανω σε Στεπανοβιτς,βλεπε φετος που δε θυμαμαι ποιοι σφυριζαν στον πρωτο αγωνα των play-offs...Μπορεις να με πεις μιζερο,μεμψιμοιρο και οτι αλλο θες,αλλα σας ειδα ποιοι ειστε οταν τελειωσαν τα τριποντα στο Βερολινο και αρχισε το κρεσεντο του ο Σισκαουσκας αρχισατε να μιλατε για τη διαιτησια και κουνουσατε τα 100ευρα.Η κανω λαθος;
smiley.gif smiley.gif smiley.gif


O παναθηναικος σε οσα ματς ηταν ζωης και θανατου, και εκριναν τιτλο, απλα διελυσε τον αντιπαλο. 15αρα στην κεφαλα της μαλαγα μεσα στην αηητητη για 50 ευρωπαικους αγωνες εδρας της, 30αρα στην κεφαλα της σιενα μεσα στην αηητητη για δυο χρονια εδρα της, 20 στον ΟΣΦΠ μεσα στο ΟΑΚΑ, 20 στο ημιχρονο στην ΤΣΚΚΑ ( ασχετα αν μετα οι διαιτητες ηθελαν ντε και καλα να το κανουν ντερμπυ. Βεβαια εκτεθηκαν γιατι διαφορα 23 ποντων στο 24 δεν γυριζει οτι και να κανεις).
Μονο ματς που ηθελε και δεν πηρε, αυτο με τον ΟΣΦΠ στο ΣΕΦ, αλλα μιλαμε για ενα ματς, εναντιον ομαδας φαιναλ 4, εκτος εδρας που κριθηκε στο σουτ.

ΑΥΤΟΣ λοιπον ηταν ο πραγματικος ΠΑΟ. Αυτος που εμφανιστηκε σε ΟΛΑ τα κρισιμα παιχνιδια. Τωρα να προσπαθει καποιος να μας πεισει, οτι το πρωτο ημιχρονο εναντια στην ΤΣΣΚΑ ηταν τυχαιο, οταν η ομαδα ειχε τρομαζει την ευρωπη διαλυοντας την την πανισχυρη σιενα με 30 , σε μια εδρα που οι καλυτερες και καλα ΤΣΣΚΑ και μπαρτσα εχασαν τα αυγα και τα πασχαλια, ειναι αστειο.

Το να προσπαθει καποιος να μας πεισει οτι ο πραγματικος ΠΑΟ ειναι αυτος που εμφανιστηκε με τον αρη, το μαρουσσι και τον πανελληνιο, , αυτος που εμφανιστηκε στην πρωτη φαση της ευωρλιγκα, και οχι αυτος που εμφανιστηκε στα κρισιμα, δηλαδη σε πλευ οφφς ευρωλιγκας, φαιναλ 4 κλπ ειναι αστειο.

ο ΠΑΟ εδειξε φετος οτι οποια ματς τα θεωρησε κρισιμα , τα πηρε για πλακα. αν πιστευεται λοιπον οτι ο ΠΑΟ εδειξε την ιδια σοβαροτητα στα σειρα με τον Αρη, οση εδειξε στα παινχιδια τα κρισιμα που ανεφερα, ειναι δικαιομα σας.

Ασχετο αν ειναι μπασκετικα εντελως γελοιο.

Οπως ειπε καποιος , η υπερβαση για τον αρη ειναι να παρει ΕΝΑ παινχιδι. Οταν ειναι εκπληξη να παρεις εστω και ενα παινχιδι, πως θελεις να προκριθεις???δηλαδη να παρεις τρια???

Τελος οπως ειπε ο ΛΥΚΟΣ, ο αρης απλα χρειζεται ΠΟΛΛΑ ΛΕΦΤΑ.

Μεχρι τοτε, ο ΠΑΟ και ο ΟΣΦΠ θα παιζουν τελικο, και οι φιλοι μτου αρη θα διαμαρτυρονται στο τοπικ της διαιτησιας, για το παναθηναικο κατεστημενο, που εσφαξε μια μετρια ομαδα ουλεμπ καπ ,γ ιατι την φοβοταν ο πρωταθλητης ευρωπης.

Υ.Γ. Το να λεει καποιος οτι ο ΠΑΟ δεν θα κερδιζε την ΤΣΣΚΑ σε σειρα 5 αγωνων ειναι αστειο. Ετσι για την ιστορια, θυμιζω οτι ΠΑΟ -ΤΣΣΚΑ στα τελευταια 5 ματς, το ταμπλο εχει γραψει 5-0. Σκουπισμα.
kseplenhs
εντάξει πάντως πέρα απο τα όσα "αν"(ΑΝ ερχόταν ο μασει,ΑΝ αφύραγαν αλλιώς,ΑΝ δεν έμπαινε το τρίποντο του σισκάουσκας) ακούστηκαν που ενδεχομένως να κάνουν τον άρη πρωταθλητή σύμπαντος και τον παο ομάδα καντινιέρηδων γειτονιάς,το θέμα είναι πως αν πιστευετε πως αδικα πέρασε ο παο στους τελικούς τότε καλυτερα να το κλείσουμε και να αρχίσουμε να μιλάμε για eurovision...

πέρασε ο καλύτερος απο αυτό το ζευγάρι στους τελικούς .&-

τώρα αν είναι λίγο καλύτερος ή συντριπτικά καλύτερος,μπορεί να το συζητάμε για ώρες,υποχώρηση δεν βλέπω να υπάρχει καμία,επομένως ας το αφήσουμε....

Timemaster
επειδή βαριέμαι να κάνω παραθέσεις σε όλα τα παραπάνω ποστ έχω να δηλώσω τα εξής:

α. Ο Παναθηναικός ζορίστηκε στο πρώτο παιχνίδι να κερδίσει τον Άρη (πες διαιτησία,πες τύχη,πες ότι θέλεις κέρδισε) ΖΟΡΊΣΤΗΚΕ
β. Στο δεύτερο παιχνίδι ο Άρης ήταν με άλλη ψυχολογία δε μπήκαν τα σουτ και το έχασε καθαρότατα και άνετα χωρίς να κάνει ο Παο μεγάλη εμφάνιση.
γ. Το τρίτο ήταν απλά μια προπόνηση και για τους δύο (ο Άρης έπαιζε χωρίς τα δύο του επιθετικά όπλα το ίδιο και ο Παο)

Ο Άρης τα τελευταία χρόνια ξεκινάει το πρωτάθλημα με ένα χ μπάτζετ στο τέλος του η αξία των παιχτών του αυξάνεται σε ένα ποσοστό μεγαλύτερο του 40% βλέπε Μάσευ,Στακ,Γουιλκινσον κ.λ.π.
Αν αυτοί οι παίχτες δε φεύγανε από την ομάδα και μένανε με ένα ποσό 20% μεγαλύτερο (το καρπούζι στη μέση)
τότε ο Άρης θα είχε μια πεντάδα εφάμιλλη των δύο μεγάλων.
Αυτό συμβαίνει γιατί οι ομάδες με μεγάλα μπάτζετ πέρνουν έτοιμους παίχτες όπου τους χρησοπληρόνουνε...
αυτοί οι παίχτες παίζανε στο παρελθόν σε ομάδες με πολύ μικρά συμβόλαια. Εκεί είναι η διαφορά!!!
Η Ρεάλ και κάθε Ρεάλ και η κάθε Μπαρτσελόνα θα πάρει τον Μάσευ και τον κάθε Μάσευ αφού αυτός δείξει ότι αξίζει σε μια άλλη ομάδα και θα τον χρυσοπληρώσει. Ο Άρης δεν έχει χρυσοπληρώσει τέτοιους παίχτες. Όμως έτσι έχει μεγαλύτερο ρίσκο.
Αν ο Άρης κρατήσει τον σουπερ Κλαρκ και τον κορμό και καταφέρει να πάρει παίχτες 2-3 της αξίας του Μάσευ θα μπορεί να χτυπήσει πρωτάθλημα!!!
Λέω να χτυπήσει όχι ότι θα το πάρει.
Θα παίζει με τον Ολυμπιακό και τον Παναθηναικό και θα χάνει ή θα νικάει παίζοντας όλους τους αγώνες στα ίσα και χάνοντας σε λεπτομέρειες. Και ας χάσει και όλα τα παιχνίδια με σκούπα αλλά θα τους κάνει να ιδρώσουν και να παίξουν με το 100% των δυνατοτήτων τους για να περάσουν.


Η κλάψα που λέτε πάντα θα υπάρχει από αυτή την ομάδα που χάνει άδικα...
Μέχρι να γίνει αυτή τύραννος και να κλαίνε οι άλλοι...
Τέτοια κλάψα (όχι άδικα εκ μέρους μου) είχε ο ΠΑΟΚ TO 80 τέλος
και τέτοια ο Παο το 90 κάτι...

Σίγουρα ο Άρης είχε το 80 καλύτερη ομάδα από τον ΠΑΟΚ
σίγουρα ο Ολυμπιακός καλύτερη από τον Παο το 90
όμως χρειάστηκαν κάποια σφυρίγματα πολλές φορές για να βγει στην πράξη...

κάτι που γίνεται και τώρα...
υπάρχουν πολλά παραδείγματα από τέτοιες περιπτώσεις και δε χρειάζεται να τις αριθμούμε για κάθε ομάδα.


όσο για την διαφορά ανάμεσα Παο-Αρη-Μαρούση που ήταν στις τρεις νίκες
κατά εμένα η διαφορά δυναμικότητας του Παο με τον Άρη από άποψη δυναμικού είναι πολύ μεγαλύτερη και ήταν άθλος για τον Άρη ή ''απογοήτευση'' για τον Πάο που ήταν στις 3 νίκες.
Από την άλλη ομάδες σαν το Μαρούσι,τον Πανελλήνιο και τον Πανιώνιο ήταν από άποψη δυναμικότητας παιχτών ισοδύναμες αν όχι καλύτερες από τον Άρη...
οπότε δεν υπάρχει σύγκριση.

Τέλος στο Φ4 δε με απασχόλησε ποιος θα το πάρει...
και στον τελικό δεν υποστήριξα καμία ομάδα απλά ήθελα να δω θέαμα (έλπιζα να δω ένα παιχνίδι όπως αυτό πριν 2 χρόνια ανάμεσα σε ΠΑΟ και ΤΣΣΚΑ). Θα υποστήριζα ελληνική ομάδα αν στις ψηφοφορίες υποστήριζαν ελληνικά συμφέροντα!!!

QUOTE(Flexo @ May 17 2009, 13:03 ) *
Για να γίνουν οι μεγάλες ομάδες της Ελλάδας τρεις, πρέπει να βρεθεί άτομο που θα επενδύσει τα 3πλάσια χρήματα και να έχει υπομονή, γιατί είναι μεγάλη η διαφορά βάθους στον πάγκο και μεγάλη η διαφορά σε εμπειρία.
Ελπίζω βέβαια ότι κάποια στιγμή αυτό θα γίνει.


τριπλάσιο μπάτζετ από τα 3 εκατομμύρια που είναι τώρα;
δηλαδή στα 9;
χαίρομαι που συμφωνούμε πως
δε χρειάζεται τα 30+ των άλλον

QUOTE(EXPLOITED ARIS @ May 17 2009, 13:26 ) *
Για να κανει υπερβαση ο Αρης πρεπει για αρχη να τον αφησουν να την κανει...


φέτος ακόμα και να κερδίζαμε το πρώτο παιχνίδι δε θα μπορούσαμε να κάνουμε υπέρβαση δυστυχώς.
όμως αν έχουμε καλύτερη ομάδα ναι θα πρέπει να τον αφήσουν κιόλας.

QUOTE(kseplenhs @ May 17 2009, 13:42 ) *
πέρασε ο καλύτερος απο αυτό το ζευγάρι στους τελικούς .&-

τώρα αν είναι λίγο καλύτερος ή συντριπτικά καλύτερος,μπορεί να το συζητάμε για ώρες,υποχώρηση δεν βλέπω να υπάρχει καμία,επομένως ας το αφήσουμε....


συμφωνώ ο Παο ήταν καλύτερος αν και όχι συγκεντρωμένος και πέρασε δίκαια σύμφωνα με την συνολική εικόνα...
ακόμα και να παίρναμε το πρώτο παιχνίδι τίποτα δε θα άλλαζε... απλά ο Πάο θα πήγαινε πιο κουρασμένος στον τελικό.
όμως εκείνο το παιχνίδι αξίζαμε να το πάρουμε αγωνιστικά και μόνο.
The Admiral
QUOTE
Υ.Γ. Το να λεει καποιος οτι ο ΠΑΟ δεν θα κερδιζε την ΤΣΣΚΑ σε σειρα 5 αγωνων ειναι αστειο. Ετσι για την ιστορια, θυμιζω οτι ΠΑΟ -ΤΣΣΚΑ στα τελευταια 5 ματς, το ταμπλο εχει γραψει 5-0. Σκουπισμα.


Απεναντι σε μια υποθετικη ΤΣΣΚΑ,χωρις το Σισκαουσκας,πιθανοτατα το σερι αυτο θα διευρυνοταν.Απεναντι στην παρουσα,υπαρκτη ΤΣΣΚΑ,σε 10 παιχνιδια,πιθανοτατα θα κερδιζε το 1,δηλ. αυτο του φετινου τελικου.Απεναντι στην Μπαρτσα δε θα κερδιζε ουτε ενα.

Υπερβολικα ολα αυτα?Μαλλον.Οσο υπερβολικο ειναι ενα 100-0 υπερ του ΠΑΟ σε ενα υποθετικο best of 100 του ΠΑΟ-ΑΡΗ.Επιμενω,η διαφορα δυναμικοτητας δεν ειναι ευθεως αναλογη της διαφορας των μπατζετ.Η Παρτιζαν περσι το απεδειξε αυτο και λογικα αναλογα περιστατικα θα ξανασυμβουν.

Ειναι λυπηρο που η αρχικη συζητηση κατεληξε σε επιδειξη αλαζονειας και κομπασμου των φιλων του ΠΑΟ και του ΟΣΦΠ.Για μενα αυτο αποτελει αποδειξη οτι τιποτε ποτε δεν προκειται να αλλαξει στην Ελλαδα απο πλευρας οπαδικης νοοτροπιας.Η βια ειτε σωματικη ειτε λεκτικη ειτε ψυχολογικη,δεν παυει ποτε να ειναι συγκαλυμμενη βια.Τετοια υποτιμηση του αντιπαλου δεν εχουν τολμησει ποτε να εκφρασουν ο Ομπραντοβιτς ή ο Γιαννακης.Εκτος και αν οι δηλώσεις τους περι "πολυ δυνατων αντιπαλων" και "σεβασμου" γινονται για λογους τακτ,πραγμα που θα σημαινε οτι προκειται για κομπλεξικους υποκριτες.Πραγμα που δεν το πιστευω για αυτους και θεωρω πως ο,τι λενε το εννοουν.
chris aris
QUOTE(Timemaster @ May 17 2009, 14:00 ) *
επειδή βαριέμαι να κάνω παραθέσεις σε όλα τα παραπάνω ποστ έχω να δηλώσω τα εξής:

α. Ο Παναθηναικός ζορίστηκε στο πρώτο παιχνίδι να κερδίσει τον Άρη (πες διαιτησία,πες τύχη,πες ότι θέλεις κέρδισε) ΖΟΡΊΣΤΗΚΕ
β. Στο δεύτερο παιχνίδι ο Άρης ήταν με άλλη ψυχολογία δε μπήκαν τα σουτ και το έχασε καθαρότατα και άνετα χωρίς να κάνει ο Παο μεγάλη εμφάνιση.
γ. Το τρίτο ήταν απλά μια προπόνηση και για τους δύο (ο Άρης έπαιζε χωρίς τα δύο του επιθετικά όπλα το ίδιο και ο Παο)

Ο Άρης τα τελευταία χρόνια ξεκινάει το πρωτάθλημα με ένα χ μπάτζετ στο τέλος του η αξία των παιχτών του αυξάνεται σε ένα ποσοστό μεγαλύτερο του 40% βλέπε Μάσευ,Στακ,Γουιλκινσον κ.λ.π.
Αν αυτοί οι παίχτες δε φεύγανε από την ομάδα και μένανε με ένα ποσό 20% μεγαλύτερο (το καρπούζι στη μέση)
τότε ο Άρης θα είχε μια πεντάδα εφάμιλλη των δύο μεγάλων.
Αυτό συμβαίνει γιατί οι ομάδες με μεγάλα μπάτζετ πέρνουν έτοιμους παίχτες όπου τους χρησοπληρόνουνε...
αυτοί οι παίχτες παίζανε στο παρελθόν σε ομάδες με πολύ μικρά συμβόλαια. Εκεί είναι η διαφορά!!!
Η Ρεάλ και κάθε Ρεάλ και η κάθε Μπαρτσελόνα θα πάρει τον Μάσευ και τον κάθε Μάσευ αφού αυτός δείξει ότι αξίζει σε μια άλλη ομάδα και θα τον χρυσοπληρώσει. Ο Άρης δεν έχει χρυσοπληρώσει τέτοιους παίχτες. Όμως έτσι έχει μεγαλύτερο ρίσκο.
Αν ο Άρης κρατήσει τον σουπερ Κλαρκ και τον κορμό και καταφέρει να πάρει παίχτες 2-3 της αξίας του Μάσευ θα μπορεί να χτυπήσει πρωτάθλημα!!!
Λέω να χτυπήσει όχι ότι θα το πάρει.
Θα παίζει με τον Ολυμπιακό και τον Παναθηναικό και θα χάνει ή θα νικάει παίζοντας όλους τους αγώνες στα ίσα και χάνοντας σε λεπτομέρειες. Και ας χάσει και όλα τα παιχνίδια με σκούπα αλλά θα τους κάνει να ιδρώσουν και να παίξουν με το 100% των δυνατοτήτων τους για να περάσουν.


Η κλάψα που λέτε πάντα θα υπάρχει από αυτή την ομάδα που χάνει άδικα...
Μέχρι να γίνει αυτή τύραννος και να κλαίνε οι άλλοι...
Τέτοια κλάψα (όχι άδικα εκ μέρους μου) είχε ο ΠΑΟΚ TO 80 τέλος
και τέτοια ο Παο το 90 κάτι...

Σίγουρα ο Άρης είχε το 80 καλύτερη ομάδα από τον ΠΑΟΚ
σίγουρα ο Ολυμπιακός καλύτερη από τον Παο το 90
όμως χρειάστηκαν κάποια σφυρίγματα πολλές φορές για να βγει στην πράξη...

κάτι που γίνεται και τώρα...
υπάρχουν πολλά παραδείγματα από τέτοιες περιπτώσεις και δε χρειάζεται να τις αριθμούμε για κάθε ομάδα.


όσο για την διαφορά ανάμεσα Παο-Αρη-Μαρούση που ήταν στις τρεις νίκες
κατά εμένα η διαφορά δυναμικότητας του Παο με τον Άρη από άποψη δυναμικού είναι πολύ μεγαλύτερη και ήταν άθλος για τον Άρη ή ''απογοήτευση'' για τον Πάο που ήταν στις 3 νίκες.
Από την άλλη ομάδες σαν το Μαρούσι,τον Πανελλήνιο και τον Πανιώνιο ήταν από άποψη δυναμικότητας παιχτών ισοδύναμες αν όχι καλύτερες από τον Άρη...
οπότε δεν υπάρχει σύγκριση.

Τέλος στο Φ4 δε με απασχόλησε ποιος θα το πάρει...
και στον τελικό δεν υποστήριξα καμία ομάδα απλά ήθελα να δω θέαμα (έλπιζα να δω ένα παιχνίδι όπως αυτό πριν 2 χρόνια ανάμεσα σε ΠΑΟ και ΤΣΣΚΑ). Θα υποστήριζα ελληνική ομάδα αν στις ψηφοφορίες υποστήριζαν ελληνικά συμφέροντα!!!



τριπλάσιο μπάτζετ από τα 3 εκατομμύρια που είναι τώρα;
δηλαδή στα 9;
χαίρομαι που συμφωνούμε πως
δε χρειάζεται τα 30+ των άλλον



φέτος ακόμα και να κερδίζαμε το πρώτο παιχνίδι δε θα μπορούσαμε να κάνουμε υπέρβαση δυστυχώς.
όμως αν έχουμε καλύτερη ομάδα ναι θα πρέπει να τον αφήσουν κιόλας.



συμφωνώ ο Παο ήταν καλύτερος αν και όχι συγκεντρωμένος και πέρασε δίκαια σύμφωνα με την συνολική εικόνα...
ακόμα και να παίρναμε το πρώτο παιχνίδι τίποτα δε θα άλλαζε... απλά ο Πάο θα πήγαινε πιο κουρασμένος στον τελικό.
όμως εκείνο το παιχνίδι αξίζαμε να το πάρουμε αγωνιστικά και μόνο.


Πιστευω ειπε τα πραγματα οπως ακριβως εχουν..Συγχαρητηρια για τις αποψεις σου..Πιστευω πως με προσθηκες Massey,becirovic,Παπαμακαριου,Smith(κολοσου),και αν γινεται τν Βουγιουκα και αποχωρηση Gavel,Wright,Αγαδακου,Αργυροπουλου η ομαδα θα μπορεσει να παιξει στα ισια και διεκδικει νικες απ'τους ΟΠλυμπιακο κ Παναθηναϊκο...Ας αφησουμε ομωσ τισ συζητησεις περι ροστερ της επομενης χρονιας γιατι το Μαρουσι μονο ευκολος αντιπαλος δεν θα ειναι για την Τριτη θεση..Aς βγουμε με το καλο στην Euroleage και μετα θα εχουμε αρκετο καιρο για συζητησεις...
thrylos7
QUOTE
Στην Ευρώπη ο Άρης είναι μικρομεσαία ομάδα και η Ευρωλίγκα είναι απλά μία εμπειρία. Η υπέρβαση είναι το Τοπ16.


Τότε δυο συνεχόμενες φορές έκανε την υπέρβαση (πέρυσι μάλιστα αποκλείστηκε στην ίδια φάση με τον Παναθηναϊκό, ενώ ο Ολυμπιακός τον περνούσε κατά μία φάση), την οποία μάλιστα δεν ξαναέκανε στις λεπτομέρειες (η εντός έδρας ήττα από την Ουλκέρ του στοίχισε τα πλει οφ με την Ταού)...

Δε νομίζω ότι είναι τόσο υπερβολικό αυτό που λέγεται. Δηλαδή αν ο Άρης είχε μια ομάδα σαν τον Ολυμπιακό 2005-2006 πχ, ή σαν τη φετινή Ρεάλ, δε θα ήταν αρκετά υπολογίσιμος κι επικίνδυνος; Άσχετα αν ξεκινούσε ως μεγάλο αουσάιντερ, τουλάχιστον θα ξεκινούσε, θα υπήρχε στον ανταγωνισμό. Αυτό νομίζω είναι το νόημα της συζήτησης, αυτό υποννοεί και ο τίτλος του τόπικ. Αυτή τη στιγμή η διαφορά είναι πράγματι χαώδης και η πληρότητα των δύο αιωνίων είναι τέτοια που δεν επιτρέπει εκπλήξεις, από ομάδες τουλάχιστον δυο σκάλες κατώτερες. Ο Άρης για μένα άξιζε μια νίκη στους ημιτελικούς, αλλά είναι αλήθεια πως ο Παναθηναϊκός δεν έπαιξε στο 100%. Δε θα μπορούσε ούτως ή άλλως, λόγω του αντίκτυπου της επιτυχίας στο F4, αλλά και γιατί ακολουθεί ίσως το πιο δύσκολο κομμάτι για τον ίδιο, αυτό των τελικών. Παρ' όλα αυτά, όσο καλύτερα θα έπαιζε αν ήταν στο 100%, ανάλογα καλύτερος θα ήταν και ο Άρης, με την ενίσχυση 2-3 παικτών, που έχει αναφερθεί... Θα βλέπαμε ξανά μια αρκετά ενδιαφέρουσα σειρά, με τον Παναθηναϊκό να περνάει, αλλά και τον Άρη να είναι ανταγωνιστικός...
valsam
Τελικα που καταληξαμε ???????
Εσεις οι οπαδοι του Παο και του Οσφπ ακομη πιστευετε οτι επειδη οι ομαδες σας κοστιζουν 35 μυρια η καθε μια δεν κυνδινευει να χασει το πρωταθλημα απο μια που θα κοστιζει 5 ???????
Αντε να δω την αλαζονια σας !!!!!!!!!!!!!!!!!
Kanapes
QUOTE(PARISINOS @ May 17 2009, 13:28 ) *
O παναθηναικος σε οσα ματς ηταν ζωης και θανατου, και εκριναν τιτλο, απλα διελυσε τον αντιπαλο. 15αρα στην κεφαλα της μαλαγα μεσα στην αηητητη για 50 ευρωπαικους αγωνες εδρας της, 30αρα στην κεφαλα της σιενα μεσα στην αηητητη για δυο χρονια εδρα της, 20 στον ΟΣΦΠ μεσα στο ΟΑΚΑ, 20 στο ημιχρονο στην ΤΣΚΚΑ ( ασχετα αν μετα οι διαιτητες ηθελαν ντε και καλα να το κανουν ντερμπυ. Βεβαια εκτεθηκαν γιατι διαφορα 23 ποντων στο 24 δεν γυριζει οτι και να κανεις).
Μονο ματς που ηθελε και δεν πηρε, αυτο με τον ΟΣΦΠ στο ΣΕΦ, αλλα μιλαμε για ενα ματς, εναντιον ομαδας φαιναλ 4, εκτος εδρας που κριθηκε στο σουτ.

ΑΥΤΟΣ λοιπον ηταν ο πραγματικος ΠΑΟ. Αυτος που εμφανιστηκε σε ΟΛΑ τα κρισιμα παιχνιδια. Τωρα να προσπαθει καποιος να μας πεισει, οτι το πρωτο ημιχρονο εναντια στην ΤΣΣΚΑ ηταν τυχαιο, οταν η ομαδα ειχε τρομαζει την ευρωπη διαλυοντας την την πανισχυρη σιενα με 30 , σε μια εδρα που οι καλυτερες και καλα ΤΣΣΚΑ και μπαρτσα εχασαν τα αυγα και τα πασχαλια, ειναι αστειο.

Το να προσπαθει καποιος να μας πεισει οτι ο πραγματικος ΠΑΟ ειναι αυτος που εμφανιστηκε με τον αρη, το μαρουσσι και τον πανελληνιο, , αυτος που εμφανιστηκε στην πρωτη φαση της ευωρλιγκα, και οχι αυτος που εμφανιστηκε στα κρισιμα, δηλαδη σε πλευ οφφς ευρωλιγκας, φαιναλ 4 κλπ ειναι αστειο.

ο ΠΑΟ εδειξε φετος οτι οποια ματς τα θεωρησε κρισιμα , τα πηρε για πλακα. αν πιστευεται λοιπον οτι ο ΠΑΟ εδειξε την ιδια σοβαροτητα στα σειρα με τον Αρη, οση εδειξε στα παινχιδια τα κρισιμα που ανεφερα, ειναι δικαιομα σας.

Ασχετο αν ειναι μπασκετικα εντελως γελοιο.

Οπως ειπε καποιος , η υπερβαση για τον αρη ειναι να παρει ΕΝΑ παινχιδι. Οταν ειναι εκπληξη να παρεις εστω και ενα παινχιδι, πως θελεις να προκριθεις???δηλαδη να παρεις τρια???

Τελος οπως ειπε ο ΛΥΚΟΣ, ο αρης απλα χρειζεται ΠΟΛΛΑ ΛΕΦΤΑ.

Μεχρι τοτε, ο ΠΑΟ και ο ΟΣΦΠ θα παιζουν τελικο, και οι φιλοι μτου αρη θα διαμαρτυρονται στο τοπικ της διαιτησιας, για το παναθηναικο κατεστημενο, που εσφαξε μια μετρια ομαδα ουλεμπ καπ ,γ ιατι την φοβοταν ο πρωταθλητης ευρωπης.

Υ.Γ. Το να λεει καποιος οτι ο ΠΑΟ δεν θα κερδιζε την ΤΣΣΚΑ σε σειρα 5 αγωνων ειναι αστειο. Ετσι για την ιστορια, θυμιζω οτι ΠΑΟ -ΤΣΣΚΑ στα τελευταια 5 ματς, το ταμπλο εχει γραψει 5-0. Σκουπισμα.

Τα ειπες ολα φιλαρακι. +1 στον παρισινο. τελειος.

Δεν θα περνουσαμε τους πελατες μας της τσσκα? Χαχαχα. laugh.gif
οσο για το αν ειμασταν οι καλυτεροι ή οχι της ευρωπης καθηστε να το συζητατε οσο θελετε. εμεις το πηραμε το 5ο το ευρωπαικο και ολοι εσεις θα μεινεται με την συζητηση. smiley.gif
virgin13
QUOTE(Kanapes @ May 17 2009, 17:01 ) *
Τα ειπες ολα φιλαρακι. +1 στον παρισινο. τελειος.

Δεν θα περνουσαμε τους πελατες μας της τσσκα? Χαχαχα. laugh.gif
οσο για το αν ειμασταν οι καλυτεροι ή οχι της ευρωπης καθηστε να το συζητατε οσο θελετε. εμεις το πηραμε το 5ο το ευρωπαικο και ολοι εσεις θα μεινεται με την συζητηση. smiley.gif


αν νομιζουνε οτι για να παρεις ενα ευρωπαικο και να πεις οτι εισαι ο νικητης πρεπει να νικησεις με +20 ποντους διαφορά τοτε ας μην ασχολουνται.οπως λεει και ο φιλος εμεις 5 εσεις?
EXPLOITED ARIS
Ρε μαγκες να σας ρωτησω κατι;Ποια ειναι η διαφορα του Παναθηναϊκου στο μπασκετ με τον Ολυμπιακο του ποδοσφαιρου;Και ποια η διαφορα των φιλαθλων που δε βλεπουν το τι γινεται στο ποδοσφαιρο με με τον Ολυμπιακο απο αυτο που γινεται στο μπασκετ με τον ΠΑΟ;
Δε θελω να παρεξηγηθω απο κανεναν Ολυμπιακο αλλα απλως αναφερω αυτο που συζητιεται απο ολους τους φιλαθλους του ΠΑΟ...Η μηπως κανω λαθος; rolleyes.gif smiley.gif

Aυτο απλως το λεω γιατι διαβασα πιο πανω για κλαμα για τη διατησια κλπ.
Το σωστο ειναι σωστο και το λαθος λαθος.Χτες σε ενα φαουλ του Μπατιστ,ο Μαϊκ εκανε λες και ηταν σε παιδικη χαρα...
Αν χτυπιοταν ετσι παιχτης του Αρη θα ετρωγε τεχνικη στα σιγουρα!Και δε νομιζω πως ειμαι υπερβολικος.
Ουτε μεμψιμοιρος.
Omar Little
QUOTE(EXPLOITED ARIS @ May 17 2009, 18:01 ) *
Ρε μαγκες να σας ρωτησω κατι;Ποια ειναι η διαφορα του Παναθηναϊκου στο μπασκετ με τον Ολυμπιακο του ποδοσφαιρου;Και ποια η διαφορα των φιλαθλων που δε βλεπουν το τι γινεται στο ποδοσφαιρο με με τον Ολυμπιακο απο αυτο που γινεται στο μπασκετ με τον ΠΑΟ;
Δε θελω να παρεξηγηθω απο κανεναν Ολυμπιακο αλλα απλως αναφερω αυτο που συζητιεται απο ολους τους φιλαθλους του ΠΑΟ...Η μηπως κανω λαθος; rolleyes.gif smiley.gif



Δεν νομίζω ότι η πλειoψηφία των φιλάθλων του ΠΑΟ συζητά αυτό που λες αλλά anyway.
Για το αν κάνεις ή όχι λάθος μπορείς να κοιτάξεις και το τι κάνουν οι ομάδες αυτές στην Ευρώπη. Γενικότερα πάντως, η σύγκριση αυτή είναι λίγο "άκυρη".
EXPLOITED ARIS
Δε συγκρινω το τι εχει κανει ο καθενας στην Ευρωπη.
Συγκρινω τη νοοτροπια των φιλαθλων η οποια ειναι ακριβως ιδια.
apkat
QUOTE(valsam @ May 17 2009, 16:10 ) *
Τελικα που καταληξαμε ???????
Εσεις οι οπαδοι του Παο και του Οσφπ ακομη πιστευετε οτι επειδη οι ομαδες σας κοστιζουν 35 μυρια η καθε μια δεν κυνδινευει να χασει το πρωταθλημα απο μια που θα κοστιζει 5 ???????
Αντε να δω την αλαζονια σας !!!!!!!!!!!!!!!!!


Eκει ακριβως καταληξαμε.Ο Ολυμπιακος και ο Παναθηναικος δεν μπορουν να χασουν το πρωταθλημα απο μια ομαδα των 5 εκ.

Ο Ολυμπιακος με το πολυ καλο γενικα μεσα στην χρονια Μαρουσι ειχε +17 μο διαφορα ποντων στην σειρα..Αυτη ειναι η πραγματικη διαφορα του Ολυμπιακου και του Παο με ομαδες επιπεδου Αρη Πανιωνιου Αμαρουσιου..
EXPLOITED ARIS
QUOTE(apkat @ May 17 2009, 18:34 ) *
Eκει ακριβως καταληξαμε.Ο Ολυμπιακος και ο Παναθηναικος δεν μπορουν να χασουν το πρωταθλημα απο μια ομαδα των 5 εκ.

Ο Ολυμπιακος με το πολυ καλο γενικα μεσα στην χρονια Μαρουσι ειχε +17 μο διαφορα ποντων στην σειρα..Αυτη ειναι η πραγματικη διαφορα του Ολυμπιακου και του Παο με ομαδες επιπεδου Αρη Πανιωνιου Αμαρουσιου..


Βεβαιως και καταληξαμε εκει.Αλλα αν το Μαρουσι επαιζε το τελειο παιχνιδι για μια ομαδα των 5 εκ€ και ο διαιτητης δεν το αφηνε σε μια φαση να νικησει;Αυτο λεω εγω τοση ωρα.
Ο ΠΑΟ και ο ΟΣΦΠ εχουν καλυτερες ομαδες απο ολους τους αλλους,ΟΚ. Ειναι ενα επιπεδο παραπανω,ΟΚ.
Αλλα τοτε γιατι χρειαζεται ο διαιτητης να βαλει το χερακι του;Οχι συνεχεια, να εξηγουμαι.
apkat
QUOTE(EXPLOITED ARIS @ May 17 2009, 18:46 ) *
Βεβαιως και καταληξαμε εκει.Αλλα αν το Μαρουσι επαιζε το τελειο παιχνιδι για μια ομαδα των 5 εκ€ και ο διαιτητης δεν το αφηνε σε μια φαση να νικησει;Αυτο λεω εγω τοση ωρα.
Ο ΠΑΟ και ο ΟΣΦΠ εχουν καλυτερες ομαδες απο ολους τους αλλους,ΟΚ. Ειναι ενα επιπεδο παραπανω,ΟΚ.
Αλλα τοτε γιατι χρειαζεται ο διαιτητης να βαλει το χερακι του;Οχι συνεχεια, να εξηγουμαι.


Nαι δεν διαφωνω καθολου με εσενα.

Στο valsam αναφερθηκα.Σε σειρα αγωνων Ολυμπιακος και παναθηναικος δεν κινδυνευουν να χασουν απο καμια ομαδα στην Ελλαδα.Αυτο γραφω και θεωρουμαι υπεροπτης για αγνωστο λογο.
EXPLOITED ARIS
QUOTE(apkat @ May 17 2009, 18:52 ) *
Nαι δεν διαφωνω καθολου με εσενα.

Στο valsam αναφερθηκα.Σε σειρα αγωνων Ολυμπιακος και παναθηναικος δεν κινδυνευουν να χασουν απο καμια ομαδα στην Ελλαδα.Αυτο γραφω και θεωρουμαι υπεροπτης για αγνωστο λογο.


Να χασουν σε σειρα αγωνων οντως ειναι δυσκολο πολυ.Αλλα αφου ειναι τοσο δυσκολο σε σειρα αγωνων τοτε γιατι βαζουν το χερι τους οι διατητες;Ξερω οτι επαναλαμβανομαι και γινομαι κουραστικος αλλα η συζητηση οδηγει εκει ρε παιδια.
The Admiral
Σωστες οι παρατηρησεις για τη διαφορα δυναμικοτητας και το αποτελεσμα που εχουν σε μια σειρα αγωνων.Αυτο που προσπαθουμε να πουμε οι φιλοι του Αρη και το εθεσε πολυ σωστα στο τελευταιο του ποστ ο Τimemaster ειναι πως αυτη διαφορα ειναι συναρτηση πολλων παραγοντων,οχι μονο καθαρα οικονομοτεχνικων,οι οποιοι δεν τη διαμορφωνουν με ευθεως αναλογο ή και εκθετικο τροπο (οπως πιστευουν οι φιλοι των ΟΣΦΠ,ΠΑΟ).

Να δωσω ενα τελευταιο παραδειγμα,μηπως γινω κατανοητος.Η διαφορα δυναμικοτητας που χωριζει τους ΟΣΦΠ,ΠΑΟ απο τους Αρη,Πανιωνιο,Μαρουσι,Πανελληνιο ειναι η ιδια που χωριζει τον ΠΑΟ απο τον ΟΣΦΠ.Μα πώς γινεται αυτο,θα αναρωτηθουν πολλοι?Αφου εχουν συγκρισιμα μπατζετ!Και ομως.Περα απο τις προφανεις συντριβες σε βαρος του ΟΣΦΠ τα τελευταια χρονια,τα κυπελλα,τα πρωταθληματα,ακομα και φετος (οπου ο ΟΣΦΠ θεωρειται πιο δυνατος απο ποτε τα τελευταια χρονια) ο ΠΑΟ εχει κατορθωσει να τον κανει ηδη ποστερ στους δυο τιτλους του.Νομιζω οτι αυτο δεν αμφισβητειται απο κανεναν.Με τη λογικη λοιπον "Σε σειρα αγωνων Ολυμπιακος και παναθηναικος δεν κινδυνευουν να χασουν απο καμια ομαδα στην Ελλαδα" δεν καταλαβαινω απο που προκυπτει οτι ο ΟΣΦΠ μπορει να κερδισει τον ΠΑΟ σε σειρα αγωνων.Μα το παλεψε ο ΟΣΦΠ στο φαιναλ φορ!Και ο Αρης τον παλεψε τον ΠΑΟ στα δυο παιχνιδια του ΟΑΚΑ,εχει παρει και κυπελλα,εχει χασει και αλλα με τροπο αμφιλεγομενο.Αρα γιατι ο ΟΣΦΠ να εχει παραπανω ευκαιριες απο τον ταπεινο Αρη?

Οχι φιλοι μου,καμια απολυτως ευκαιρια δεν εχει ο ΟΣΦΠ.Θα ειμαι και εγω απολυτος οσο και εσεις,μια και εκει θελατε και την πηγατε τη συζητηση.Και οσο ισχυει οτι ο ΠΑΟ αν επαιζε σοβαρα νικαγε και τα τρια παιχνιδια με τον Αρη πανω απο 20π,τοσο ισχυει οτι ο ΠΑΟ αν επαιζε σοβαρα στο ΣΕΦ ,20π θα ειχε κερδισει τον ΟΣΦΠ.3-1 τον εχει φετος,στο δε κυπελλο τον εξευτελισε.Απορω τι θα κατεβει να κανει ο ΟΣΦΠ στους τελικους του πρωταθληματος.

Τωρα ελπιζω να εγινα κατανοητος.Εσεις κρινατε με βαση τα μπατζετ,εγω με βαση το γηπεδο και την αγωνιστικη εικονα.Αν βγαλετε τις παρωπιδες,θα καταλαβετε την αυθαιρεσια και τα λογικα αλματα,τοσο στο δικο σας τροπο σκεψης οσο και στις δυο ανωτερω παραγραφους μου.
apkat
QUOTE(The Admiral @ May 17 2009, 20:12 ) *
Σωστες οι παρατηρησεις για τη διαφορα δυναμικοτητας και το αποτελεσμα που εχουν σε μια σειρα αγωνων.Αυτο που προσπαθουμε να πουμε οι φιλοι του Αρη και το εθεσε πολυ σωστα στο τελευταιο του ποστ ο Τimemaster ειναι πως αυτη διαφορα ειναι συναρτηση πολλων παραγοντων,οχι μονο καθαρα οικονομοτεχνικων,οι οποιοι δεν τη διαμορφωνουν με ευθεως αναλογο ή και εκθετικο τροπο (οπως πιστευουν οι φιλοι των ΟΣΦΠ,ΠΑΟ).

Να δωσω ενα τελευταιο παραδειγμα,μηπως γινω κατανοητος.Η διαφορα δυναμικοτητας που χωριζει τους ΟΣΦΠ,ΠΑΟ απο τους Αρη,Πανιωνιο,Μαρουσι,Πανελληνιο ειναι η ιδια που χωριζει τον ΠΑΟ απο τον ΟΣΦΠ.Μα πώς γινεται αυτο,θα αναρωτηθουν πολλοι?Αφου εχουν συγκρισιμα μπατζετ!Και ομως.Περα απο τις προφανεις συντριβες σε βαρος του ΟΣΦΠ τα τελευταια χρονια,τα κυπελλα,τα πρωταθληματα,ακομα και φετος (οπου ο ΟΣΦΠ θεωρειται πιο δυνατος απο ποτε τα τελευταια χρονια) ο ΠΑΟ εχει κατορθωσει να τον κανει ηδη ποστερ στους δυο τιτλους του.Νομιζω οτι αυτο δεν αμφισβητειται απο κανεναν.Με τη λογικη λοιπον "Σε σειρα αγωνων Ολυμπιακος και παναθηναικος δεν κινδυνευουν να χασουν απο καμια ομαδα στην Ελλαδα" δεν καταλαβαινω απο που προκυπτει οτι ο ΟΣΦΠ μπορει να κερδισει τον ΠΑΟ σε σειρα αγωνων.Μα το παλεψε ο ΟΣΦΠ στο φαιναλ φορ!Και ο Αρης τον παλεψε τον ΠΑΟ στα δυο παιχνιδια του ΟΑΚΑ,εχει παρει και κυπελλα,εχει χασει και αλλα με τροπο αμφιλεγομενο.Αρα γιατι ο ΟΣΦΠ να εχει παραπανω ευκαιριες απο τον ταπεινο Αρη?

Οχι φιλοι μου,καμια απολυτως ευκαιρια δεν εχει ο ΟΣΦΠ.Θα ειμαι και εγω απολυτος οσο και εσεις,μια και εκει θελατε και την πηγατε τη συζητηση.Και οσο ισχυει οτι ο ΠΑΟ αν επαιζε σοβαρα νικαγε και τα τρια παιχνιδια με τον Αρη πανω απο 20π,τοσο ισχυει οτι ο ΠΑΟ αν επαιζε σοβαρα στο ΣΕΦ ,20π θα ειχε κερδισει τον ΟΣΦΠ.3-1 τον εχει φετος,στο δε κυπελλο τον εξευτελισε.Απορω τι θα κατεβει να κανει ο ΟΣΦΠ στους τελικους του πρωταθληματος.

Τωρα ελπιζω να εγινα κατανοητος.Εσεις κρινατε με βαση τα μπατζετ,εγω με βαση το γηπεδο και την αγωνιστικη εικονα.Αν βγαλετε τις παρωπιδες,θα καταλαβετε την αυθαιρεσια και τα λογικα αλματα,τοσο στο δικο σας τροπο σκεψης οσο και στις δυο ανωτερω παραγραφους μου.


Aυτο μενει να επιβεβαιωθει σε 2 εβδομαδες.Αν ο Ολυμπιακος δεν παρει το πρωταθλημα μπορει και να εχεις δικιο.Για την περιπτωση του Αρη ομως και του Αμαρουσιου η αποδειξη εχει ηδη ερθει.
Marciulionis
Να τα πάρουμε ένα-ένα... Κατ'αρχάς να κερδίζει τα Μαρούσια και τους Πανιώνιους... Γιατί αυτοί είναι οι αντίπαλοί του στο πρωτάθλημα κι όχι ο ΠΑΟ κι ο ΟΣΦΠ που μόνο με κυάλια τους βλέπει...

Τι χρειαζεται ο Αρης για να μπορέσει να χτυπάει πρωτάθληματα και final4;

Ή πολλά θαύματα μαζεμένα ή πολλά λεφτά και καλούς παίκτες...

Εγώ πάντως στα θαύματα δε πιστεύω...
The Admiral
QUOTE(apkat @ May 17 2009, 21:38 ) *
Aυτο μενει να επιβεβαιωθει σε 2 εβδομαδες.Αν ο Ολυμπιακος δεν παρει το πρωταθλημα μπορει και να εχεις δικιο.Για την περιπτωση του Αρη ομως και του Αμαρουσιου η αποδειξη εχει ηδη ερθει.


Mα δεν περιμενω να επιβεβαιωθει,εξηγησα γιατι αυτη συλλογιστικη (η δικη σου δηλαδη) ειναι λαθος.Συμφωνα με αυτην,αν το παρει ο ΟΣΦΠ,θα προκειται για το θαυμα που αναφερει ο φιλος απο πανω.
apkat
QUOTE(The Admiral @ May 17 2009, 22:00 ) *
Mα δεν περιμενω να επιβεβαιωθει,εξηγησα γιατι αυτη συλλογιστικη (η δικη σου δηλαδη) ειναι λαθος.Συμφωνα με αυτην,αν το παρει ο ΟΣΦΠ,θα προκειται για το θαυμα που αναφερει ο φιλος απο πανω.


Μα με την δικη μου συλλογιστικη αυτο που εγραψα για τον Αρη επιβεβαιωθηκε.Αρα δεν εκανα καποιο συλλογιστικο λαθος.Αν ομως παρει ο Ολυμπιακος το πρωταθλημα θα αποδειχτει ομως οτι εσυ εκανες.Γιατι θα εχει κερδισει τον παο σε σειρα αγωνων που εσυ εξ'ορισμου θεωρησες οτι δεν μπορει να συμβει.

Αλλωστε εξ'ορισμου 2 ομαδες επιπεδου Φ4 δεν μπορει να εχουν τοσο μεγαλη διαφορα οσο μια ομαδα επιπεδου Φ4 και μια μετρια ομαδα ουλεμπ καπ.
The Admiral
QUOTE(apkat @ May 18 2009, 00:26 ) *
Μα με την δικη μου συλλογιστικη αυτο που εγραψα για τον Αρη επιβεβαιωθηκε.Αρα δεν εκανα καποιο συλλογιστικο λαθος.Αν ομως παρει ο Ολυμπιακος το πρωταθλημα θα αποδειχτει ομως οτι εσυ εκανες.Γιατι θα εχει κερδισει τον παο σε σειρα αγωνων που εσυ εξ'ορισμου θεωρησες οτι δεν μπορει να συμβει.

Αλλωστε εξ'ορισμου 2 ομαδες επιπεδου Φ4 δεν μπορει να εχουν τοσο μεγαλη διαφορα οσο μια ομαδα επιπεδου Φ4 και μια μετρια ομαδα ουλεμπ καπ.


Ok,το'πιασα,κανεις οτι δεν καταλαβαινεις,συνεπως το σταματω εδω.

ΥΓ.Υπερβαλλεις νομιζω...ομαδες επιπεδου φαιναλ φορ,μετριες ομαδες του ουλεμπ καπ...Πιο πανω περιεγραψα τον ευκαιριακο τροπο με τον οποιο πηγε στο φαιναλ φορ ο ΟΣΦΠ.Ο οποιος αποτελεσε την παραφωνια σε ενα τουρνουα που θα μπορουσαν να αποτελουν οι δυνατοτερες ομαδες της Ευρωπης
apkat
QUOTE(The Admiral @ May 18 2009, 00:59 ) *
Ok,το'πιασα,κανεις οτι δεν καταλαβαινεις,συνεπως το σταματω εδω.

ΥΓ.Υπερβαλλεις νομιζω...ομαδες επιπεδου φαιναλ φορ,μετριες ομαδες του ουλεμπ καπ...Πιο πανω περιεγραψα τον ευκαιριακο τροπο με τον οποιο πηγε στο φαιναλ φορ ο ΟΣΦΠ.Ο οποιος αποτελεσε την παραφωνια σε ενα τουρνουα που θα μπορουσαν να αποτελουν οι δυνατοτερες ομαδες της Ευρωπης


Xαχα..Οτι ο Ολυμπιακος χαλασε την διοργανωση δηλαδη..Οκ..Το βρηκαμε..!

Μ'αρεσεις..!! smiley.gif smiley.gif smiley.gif smiley.gif
athinaios
ΠΑΙΔΙΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ?ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΜΠΑΙΝΕΤΕ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ ΤΗΣ ΟΜΑΔΑΣ ΣΑΣ ΚΑΙ ΝΑ ΤΣΑΚΩΘΕΙΤΕ ΕΚΕΙ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΙΣ ΑΠΟΨΕΙΣ ΣΑΣ ΓΙΑ ΤΙΣ ΔΥΟ ΥΠΕΡΔΥΝΑΜΕΙΣ ΟΠΩΣ ΛΕΤΕ ΚΑΙ ΑΦΗΣΤΕ ΕΜΑΣ ΤΟΥΣ ΑΡΕΙΑΝΟΥΣ ΜΕ ΤΗ ΜΕΤΡΙΑ ΟΜΑΔΑ ΝΑ ΕΛΠΙΖΟΥΜΕ ΟΤΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΤΟ ΘΑΥΜΑ ΟΠΩΣ ΤΟ ΑΠΟΚΑΛΕΙΤΕ ΚΑΙ ΘΑ ΒΡΟΥΜΕ ΧΡΗΜΑΤΑ ΚΑΙ ΠΑΙΧΤΕΣ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΚΑΤΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ.
Marciulionis
Κανείς δε τσακώνεται... Δε μπορώ να καταλάβω γιατί οι φίλοι του Άρη είναι τόσο εύθικτοι με την ομάδα τους... Ο Ολυμπιακός ξόδεψε ασύλληπτα ποσά και έφτιαξε μια πολύ καλή επιπέδου Φ4 ομάδα. (Έχει βέβαια και άλλο βάρος και περισσότερο κόσμο οπότε είναι πιο ευκολο να αποσβένει έστω μέρος αυτών των χρημάτων.)

Μπορεί να γίνει κάτι τέτοιο με λιγότερα λεφτά? Σίγουρα. Μπορεί να γίνει με 5-6 εκατομμύρια? αμφιβάλω...

Ομάδα που θα κερδίζει το Μαρούσι, το Πανιώνιο και λοιπές μεγαλομεσαίες ομάδες με συνέπεια μπορεί να γίνει. Ομάδα που θα παίζει με συνέπεια και κάποια καλά αποτελέσματα στην Ευρωλίγκα μπορεί να γίνει. Αυτά προϋποθέτουν όμως και ένα μπάτζετ γύρω στα 10 εκατομμύρια ποσό όχι εξωφρενικό για τα δεδομένα του Άρη και οργάνωση και συστηματική δουλειά σε βάθος χρόνου γιατί δεν έχει τη πολυτέλεια να παίρνει και να κρατάει τους καλύτερους.

Ομάδα που να χτυπάει πρωταθλήματα και final4 μου φαίνεται αδύνατο να κάνει ο Άρης μέσα στην επόμενη 3ετία τουλάχιστον...

Εκτός κι αν βρεθεί κάποιος Αγγελόπουλος κι αρχίσει να μοιράζει εκατομμύρια...
hagi
Νομίζω έχει ξεφύγει η κουβέντα λίγο..Το post αναφέρετε συγκεκριμένα κάπου.Θα πρότεινα να επανέλθουμε στο θέμα και να μην υπάρχουν κόντρες.
The Admiral
Εχεις δικιο Hagi,παρασυρθηκα και εγω καπου,ζητώ συγγνωμη.

Ανακεφαλαιωνοντας,συμφωνω με οσα παιδια υποστηριξαν οτι με το υπαρχον ροστερ+ 5-6 εκατομμυρια ευρω για παικτες,η ομαδα θα ηταν ανταγωνιστικη σε ολες τις διοργανωσεις.Αυτα τα επιπλεον χρηματα θα σημαιναν 4-5 παικτες με μισθους 1+ εκατομ. εκαστος.Ε,ποσοι πια παικτες στην Ευρωπη αξιζουν περισσοτερα.Οι αλλοι μπορει να τα δινουν,αλλα δε σημαινει απαραιτητα οτι τα αξιζουν κιολας.

Στο μπασκετ δε χρειαζεσαι τα δισεκατομμυρια του ποδοσφαιρου για να εισαι ανταγωνιστικος.Υπαρχει ενας οικονομικος ουδος κατα τη γνωμη μου περαν του οποιου αλλα πραγματα κανουν τη διαφορα.Ενα απο αυτα ειναι ο προπονητης.Θυμαστε πιστευω πριν καποια χρονια,οταν ο Κοκκαλης αποπειραθηκε να κανει στο μπασκετ τη μαγκια που κανει τοσα χρονια στο ποδοσφαιρο.Ειπε:"θα κερδισω και στο μπασκετ χωρις προπονητη,να τους ξεφτιλισω,να τους αποδειξω οτι μονος του ο Κοκκαλης παιρνει τιτλους και κανενας αλλος".Ετσι,προσελαβε το Ζουρο.Τα αποτελεσματα τα ειδαμε.Ο Κοκκαλης εγκατελειψε το μπασκετ.Αρα,οσα λεφτα και αν εχεις,αν δεν εχεις αριστο προπονητη,με χημεια που να ταιριαζει με το συλλογο και τους παικτες,δεν μπορεις να πας πολυ μακρια.Καλως ή κακως το ευρωπαικο μπασκετ στηριζεται πολυ στην τακτικη σε βαρος του ταλεντου.Το επιπλεον ταλεντο θα δωσει τον ευρωπαικο τιτλο.Αφηνοντας τις αλλες τρεις του φαιναλ φορ να κλαινε,μαζι με τα εκατομμυρια τους.

Δε χρειαζεται μονο τα 5 εκατομμυρια ευρω ο Αρης,αλλα και εναν αξιολογο προπονητη(Μπλατ ή Περασοβιτς) για να κανει την υπερβαση.
Timemaster
QUOTE(The Admiral @ May 18 2009, 12:47 ) *
Δε χρειαζεται μονο τα 5 εκατομμυρια ευρω ο Αρης,αλλα και εναν αξιολογο προπονητη(Μπλατ ή Περασοβιτς) για να κανει την υπερβαση.



προπονητή ε;
εγώ θα έλεγα να κάνει κάτι ποιο τολμηρό!!!

Ο Ματσόν είναι από τους ποιο καλούς προπονητές στην ψυχολογία και στο να παίρνει από τον κάθε αθλητή το 100% των δυνατοτήτων του.
Αν μπει δίπλα του κάποιος προπονητής όχι σαν βοηθός αλλά να είναι κάπως ισότιμοι ο οποίος θα ασχοληθεί περισσότερο με τα επιθετικά συστήματα της ομάδος και τους τομείς που ο Ματσόν υστερεί;
Οχι κάποιο μεγάλο όνομα αλλά κάποιος ελπιδοφόρος Έλληνας;

Θα μπορούσε να υπάρξει ένα τέτοιο δέσιμο;

Αν όχι τι προπονητή χρειάζεται ο Άρης για την υπέρβαση με παραπλήσιο κασέ ή πόσο πρέπει να αυξήσει το μπάτζετ για τον προπονητή για να πάρει έναν τέτοιο;


βλέποντας τα αποτελέσματα τις ψηφοφορίας...
Υπάρχουν 4 άτομα που δε θέλουν τον Kλάρκ στην ομάδα του χρόνου και 11 που δε θέλουν τον Νέλσον.
Είναι οπαδοί άλλης ομάδος και τους θέλουν μεταγραφή
smiley.gif fast.gif

ή έχουν κάτι άλλο στο μυαλό τους;
39.gif


μια εξήγηση νομίζω πως θα είχε ενδιαφέρον!!!
Yusaku
QUOTE(Timemaster @ May 18 2009, 13:08 ) *
προπονητή ε;
εγώ θα έλεγα να κάνει κάτι ποιο τολμηρό!!!

Ο Ματσόν είναι από τους ποιο καλούς προπονητές στην ψυχολογία και στο να παίρνει από τον κάθε αθλητή το 100% των δυνατοτήτων του.
Αν μπει δίπλα του κάποιος προπονητής όχι σαν βοηθός αλλά να είναι κάπως ισότιμοι ο οποίος θα ασχοληθεί περισσότερο με τα επιθετικά συστήματα της ομάδος και τους τομείς που ο Ματσόν υστερεί;
Οχι κάποιο μεγάλο όνομα αλλά κάποιος ελπιδοφόρος Έλληνας;

Θα μπορούσε να υπάρξει ένα τέτοιο δέσιμο;

Αν όχι τι προπονητή χρειάζεται ο Άρης για την υπέρβαση με παραπλήσιο κασέ ή πόσο πρέπει να αυξήσει το μπάτζετ για τον προπονητή για να πάρει έναν τέτοιο;


βλέποντας τα αποτελέσματα τις ψηφοφορίας...
Υπάρχουν 4 άτομα που δε θέλουν τον Kλάρκ στην ομάδα του χρόνου και 11 που δε θέλουν τον Νέλσον.
Είναι οπαδοί άλλης ομάδος και τους θέλουν μεταγραφή
smiley.gif fast.gif

ή έχουν κάτι άλλο στο μυαλό τους;
39.gif


μια εξήγηση νομίζω πως θα είχε ενδιαφέρον!!!


Καλά για τον Νελσον κ γω αναρωτιέμαι. Είναι κατά τη γνώμη μου ο πιο σταθερός παίχτης φέτος, με δουλεία ουσιαστική τόσο στην επίθεση όσο και στην άμυνα. Προφανώς δεν έχει τόσους πόντους επειδή δεν είναι τόσο εντυπωσιακός όσον ο Κλαρκ ή ο Μάσεϋ, αλλά πάλι... Είναι ένας παίχτης στυλ Στακ κ Ουίλκινσον, αθόρυβος κ αποτελεσματικός.

Όσο για την πρόταση σου Timemaster για το προπονητικό duo.... μμμ... είμαι πολύ επιφυλακτικός! Γενικά από την ιστορία δεν έχουμε επιτυχημένα δίδυμα. "Όπου λαλούν πολλοί κοκόροι...". Άσε να περάσουμε στο τόλμημα να βάζουμε να παίζουνε οι μικροί και βλέπουμε για τ άλλα! smiley.gif
hagi
Παιδιά τα πράγματα δεν είναι εύκολα..Αν δεν υπάρχει χρήμα δυστυχώς δεν μπορείς να είσαι ιδιαίτερα ανταγωνιστικός.Μπορούν βέβαια να γίνουν κάποιες διορθωτικές κινήσεις αλλά και πάλι είναι δύσκολο.Όσον αφορά τον προπονητή, θα πω ότι ο Ματσόν μου αρέσει αλλά για την άμυνα και την ψυχολογία που δίνει.Στην επίθεση είναι χάλια και έχουμε μεγάλο πρόβλημα.

Ίσως θα έπρεπε να αλλάζαμε προπονητή αλλά αν δεν μπορούμε να πάρουμε κάποιον καλό , ας μείνουμε στον Ματσόν που τον ξέρουμε και μας ξέρει.Και φυσικά δεν είναι καλό να αλλάζεις συνέχεια προπονητή.
Ας δούμε πρώτα τί θα κάνουμε με το Μαρούσι και μετά έχουμε όλο το χρόνο να τα συζητήσουμε..Πάντως ειδικά αν βγούμε Ευρωλίγκα θα πρέπει να γίνουν πολύ πιο προσεκτικές κινήσεις του χρόνου χωρίς όμως να διαλύσουν και ολόκληρη την ομάδα.
a bullet for your head
QUOTE(The Admiral @ May 18 2009, 12:47 ) *
Δε χρειαζεται μονο τα 5 εκατομμυρια ευρω ο Αρης,αλλα και εναν αξιολογο προπονητη(Μπλατ ή Περασοβιτς) για να κανει την υπερβαση.

Θα συμφωνησω πως θα ηταν εξαιρετικες λυσεις και οι 2 τους..πραγματικα πολυ ταλαντουχοι προπονητες..μονο που κοστιζουν αρκετα..ενω θελουν και ενα ''Αλφα'' εγγυημενο μπατζετ..
Ο Ματσον,παιζει να ειναι και 3 φορες τουλαχιστον φθηνοτερος..
Εγω ειχα προτεινει τους Σφαιροπουλο-Μαρκοπουλο..ο 1ος μου φαινεται οτι εχει ακομα ενα χρονο συμβολαιο με τον Κολοσσο..ενω του Μαρκοπουλου πρεπει να ληγει το καλοκαιρι.

PARISINOS
Ενα τελευταιο σχολιο απο μενα. Δεν θελω να κοψω τα ονειρα κανενος αλλα η πραγματικοτητα ειναι μια, και τα στοιχεια αδιαψευστα.

2000...Μεγαλυτερο μπατζετ στην ευρωπη : ΠΑΟ/ πρωταθλητης ευρωπης ...ΠΑΟ
2001...Μεγαλυτερο μπατζετ στην ευρωπη : ΠΑΟ-Κιντερ ...πρωταθλητης ευρωπης ...Κιντερ/μακαμπι.
2002...Μεγαλυτερο μπατζετ στην ευρωπη ...ΠΑΟ /Κιντερ ( ειχαν πανω κατω το ιδιο μπατζετ γυρω στα 15 εκ)...τελικος ΠΑΟ/κιντερ
2003...Μεγαλυτερο μπατζετ ...Μπαρτσα...Πρωταθλητρια ...Μπαρτσα
2004 και 2005...μεγαλυτερο μπατζετ...Μπαρτσα, δευτερο μεγαλυτερο μακκαμπι...πρωταθληρια ...Μακαμπι
2006...μεγαλύτερο μπατζετ ΤΣΣΚΑ...πρωταθλητρια...ΤΣΣΚΑ
2007...μεγαλυτερο μπατζετ ...ΠΑΟ/ΤΣΣΚΑ ( ειχαν ιδιο μπατζετ πανω κατω , ισως ο ΠΑΟ κανα δυο εκ λιγοτερα)...Τελικος ΠΑΟ-ΤΣΣΚΑ
2008...Μεγαλυτερο μπατζετ ΤΣΣΚΑ...πρωταθλητρια ΤΣΣΚΑ.
2009...ΠΑΟ/ΤΣΣΚΑ /Ολυμπιακος ολοι πανω κατω ιδιο μπατζετ, τεταρτη η μπαρτσα...φαιναλ 4. ΠΑΟ/ΟΛΥ/ΤΣΣΚΑ/μπαρτσα

Λοιπον το αστειο οτι οι ομαδες χτιζονται ειναι αστειο, και ανακαλυφθηκε απο τον καβουρογιαννη , γιατι δεν θελω να βαλει λεφτα.
Οι ομαδες χτιζονται μεν αλλα ΜΕ ΛΕΦΤΑ. Αν δεν εχεις λεφτα , δεν χτιζεις τιποτα.
Η εκφραση οι ομαδες χτιζονται , ειναι τελειως γελοια.

Χαιρω πολυ. Βεβαια χτιζονται. Και τα σπιτια χτιζονται. Δεν ειπε κανεις το αντιθετο. Δεν φυτρωνουν απο το πουθενα.*
ΚΑι δεν εχω δει κανεναν με 10 δραχμες να χτιζει το empire state building. Και τα σπιτια χτιζοντα λοιπον, αλλα αναλογα με το ποσα πρασσινα εχεις, χτιζεις κιολας. Αν εχεις 10 δραχμες χτιζεις πολυκατοικια, αν εχεις 5000 χτιζεις τους διδυμους πυργους. Οτι πληρωνεις , παιρνεις.

Εδω και 10 χρονια στην ευρωπη, το μεγαλυτερο μπατζετ παιρνει και το τροπαιο. Μια φορα εγινε η εκπληξη, και το πηρε η μακκαμπι, που ειχε απλα το ...δευτερο μεγαλυτερο.

Το επιχειρημα λοιπον οτι ο αρης με 10 εκ χτυπαει πρωταθλημα στα ισα ειναι γελοιο. Ο αρης με 10 εκ μπορει να γινει με ΑΨΟΓΗ διαχειριση μια ομαδα το πολυ σαν τη μαλαγα.
Μια ομαδα δηλαδη , που ναι μεν θα ειναι ανταγωνιστικη και που δεν θα μπορει να την περνει ο ΠΑΟ και ο ΟΣΦΠ στα αστεια, μια ομαδα που θα μπορει με αξιωσεις να διεκδικησει νικη, αλλα ως εκει. Θα ειναι μια ομαδα σαν τη μαλαγα, που οταν ηρθαν τα κρισιμα, εφαγε την 15αρα στην κεφαλα της , και ησηχασε.

Με 10-12 μυρια, μονο κατα λαθος μπορεις να χωθεις αναμεσα στους μεγαλους, κανοντας καμια τυχερη νικη. Ωστοσο ο αρης δεν εχει να αντωγωνιστει ενα μονο θυριο, αλλα δυο . Οποτε ακομα και με ομαδα 10-12 μυριων, θα μπορει μια φορα στο τοσο να κανει την υπερβαση και να αποκλεισει στον ημιτελικο τον εναν απο τους δυο αιωνιους των 30 εκ, αλλα μετα θα την παταει απο τον επομενο. Οποτε σοβαρος διεκδικητης του πρωταθληματος με 10 εκ, δεν γινεσαι.

Το ολο σκηνικο μου θυμιζει τον ΠΑΟ του ποδοσφαιρου. Ο αρης στο μπασκετ ειναι οτι ακριβως ειναι ο ΠΑΟ στην ευρωπη. Μια καλουτσικη ομαδα, με δυναμικη, κοσμο και ιστορια, αλλα που προσπαθει με 20 εκ , να τα βαλει με τα θυρια των 150 εκ.
Ε οσα ευρωπαικα ειδε ο ΠΑΟ με τα 20 εκ μπάτζετ στο ποδοσδφαιρο, αλλα τοσα θα δει ο αρης με 12 εκ ευρω μπατζετ.
Εκει τουλαχιστον το καλο ειναι οτι ολοι βριζουν τον βαρδινογιαννη, γιατι βλεπουν την πραγματικοτητα. Οτι δηλαδη χωρις ενα μπατζετ τουλαχιστον της ταξεως των 60-70 εκ, ανταγωνιστικος δεν γινεσαι. Καλα για κουπα, ουτε λογος.

Συγγνωμη λοιπον που χαλαω το ονειρο του καθενος, και το παραμυθι της σταχτοπουτας, αλλα ετσι εχει η πραγματικοτητα.
Η εποχες που ομαδες σαν την τσιμπονα και τη ζαλγκιρις κανανε την εκπληξη τελειωσαν. Η παγκοσμιοποιηση εχει ερθει και στο μπασκετ πλεον, και οι καλυτεροι παιχτες πανε πλεον σε οποιον πληρωνει.

Στα τελευταια 10 χρονια στην ευρωπη, οποιος πληρωνει τα περισσοτερα παιρνει και την κουπα,*.
thrylos7
Λόγω πρότερου έντιμου βίου, δε σου επιβάλλεται φάουλ. Απαράδεκτη η φρασεολογία σε 2-3 σημεία.
The Admiral
Παρισινε,χανεις την ουσια μου φαινεται.

Κανεις αρειανος δεν ειπε με τα ταδε λεφτα,ο Αρης θα παρει ταδε πρωταθληματα.Τετοιου ειδους λογιστικη κανεις εσυ.Λεμε απλα με ποσα μπορουμε να φτιαξουμε μια αξιομαχη ομαδα,που δε θα μπαινει στο γηπεδο χανοντας απο τα αποδυτηρια.Συμβολαιο με τα κυπελλα και τα πρωταθληματα δεν εχει κανενας.Αλλιως να το σταματησουμε το σπορ και να παιζουμε τον πρωταθλητη στα παραγωγα στο χρηματιστηριο.

Ο ΠΑΟ περσι αποκλειστηκε στα ισα και με εμφατικο τροπο απο την Παρτιζαν του υποπολλαπλασιου μπατζετ.Ο Αρης περασε,οταν συμμετειχε στην Ευρωλιγκα,στους 16 κοντρα σε καλυτερες και πλουσιοτερες ομαδες.Ο Ολυμπιακος πηγε στο φαιναλ φορ στη θεση της Ταου,η οποια πλουσιοτερη δεν ειναι,αλλα ειναι αγωνιστικα και εμπειρικα σκαλες ανωτερη.Γιατι το αθλημα περιλαμβανει στο παιχνιδι του και απροβλεπτα στοιχεια.Οπως το να μην ειναι μια ομαδα συγκεντρωμενη 100% στα παιχνιδια που πρεπει.Να ειναι ντεφορμε.Να της εχει τραυματιστει ο βασικος της ποιντ γκαρντ και καλυτερος της παικτης.Να εχει παθει γαστρεντεριτιδα τη μερα του τελικου και να τον πηγαινει κοψιμο.Ο διαιτητης να μη γουσταρει τη μια ομαδα ή να τα εχει παρει απο τους ρωσους και τους ισπανους.Να ξεσκιστει στα τριποντα καποιος περιεργος ή και ολοκληρη η ομαδα.Μπορει ολα αυτα να σου φαινονται ασημαντα ή απιθανα,ομως πιστευω οτι κανουν διαφορα μεγαλυτερη απο το γεγονος οτι το τσεκ του Τσιλντρες γραφει 2 εκατ. ευρω ενω του Νελσον 300 χιλιαρικα.Ο οποιος Νελσον,επι τη ευκαιρια,ειναι και καλυτερο τριαρι και καλυτερο τεσσαρι απο τον Τσιλντρες.

Για αυτο ας μην υπερβαλλουμε κιολας.Καλη ομαδα ο ΠΑΟ,πρωταθλητης αξιος,αλλα αφου πρωτα τα χρειαστηκε να μην παθει απο τη Σιενα, ο,τι επαθε περσι απο την Παρτιζαν.Που εδικαιουτο να το παθει,με βαση καποια πραγματα που εδειξε κατα τη διαρκεια της χρονιας και τα οποια τα ανεφερε και ο ιδιος ο προπονητης του("θα γελαει ο κοσμος μαζι μας")και,μαντεψε,δεν ειχαν σχεση με λεφτα.Οσον αφορα τη "φτωχοτερη" Μπαρτσα,δεν το συζητω,αγιο ειχε ο ΠΑΟ που δεν ετυχε μαζι της.

Ακομη και στο ποδοσφαιρο,οπου τα ποσα ειναι τρελα και οι ανισοτητες ακομη μεγαλυτερες,ομαδες οπως η Μαντσεστερ Σιτι,η Τσελσι,η Ρεαλ(τα τελευταια 7 χρονια) ευρωπαικο δεν προκειται να δουν για πολλα χρονια ακομη,ισως και ποτε.Παντα θα υπαρχουν κατι Λιβερπουλ να τους κανουν πλακα.Και ας μην παμε τοσο μακρια στο ποδοσφαιρο.Στο Ουλεμπ Καπ η Κιμκι των Ντελφινο,Γκαρμπαχοθα εχασε απο τη Λιετουβος καποιων τυπων που για να τους προφερεις στραμπουλας τη γλωσσα σου.Οπως και η Ντιναμο των Λαβρινοβιτς,Ναχμπαρ απο τη Χεμοφαρμ επισης κατι περιεργων τυπων.Κριμα,αν κολλαγανε στη μουρη των αντιπαλων τους τη διαφορα των μπατζετ μπορει να τρομαζανε και να τους κερδιζανε.

Και κατι τελευταιο και συγγνωμη που κουρασα οποιον διαβασε το σεντονι: Ο ΟΣΦΠ και ο ΠΑΟ θα δουν και αυτοι με τη σειρα τους τοσα ευρωπαικα οσα θα τους αφησει η Ευρωλιγκα να παρουν και οχι οσα αξιζουν.Εχω ξαναγραψει οτι προκειται για ενα θεσμο καθαρα κερδοσκοπικο,με αδιαφανεις διαδικασιες και ευνοια των οικονομικων παραγοντων σε βαρος των αγωνιστικων.Για αυτο θα το παρει (το πηρε) η Μπαρτσα οποτε πρεπει να το παρει και κυριως η ΤΣΣΚΑ,που δε μιλαει και πολυ (εφοσον παιζει αυτη ευρωλιγκα και οχι η Ντιναμο και η Κιμκι ολα ειναι μια χαρα και ας παιζει η μιση ισπανικη λιγκα ευρωλιγκα).Γιατι τι παραδειγμα θα δωσει ο Μπερτομεου αν δεν κερδιζει ο πιο πλουσιος και ο πιο πειθηνιος?Να κινδυνευσει να καταρρευσει η καπιταλιστολιγκα....εεε συγγνωμη... ευρωλιγκα?Κερδιζοντας την καποια στιγμη κανας ξεβρακωτος?Που δε θα εχει μπατζετ 30 εκατ. ευρω,γηπεδο 50.000 θεσεων με πληροτητα 90% ως ορο συμμετοχης και ιδιωτικο τζετ για τις μετακινησεις των παικτων?Και ο Μπερτομεου τι θα κανει?Κλεφτης θα γινει?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.