Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Ποιες γλωσσες μιλατε;
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα αποδυτήρια > Γενικά κι αόριστα
Pages: 1, 2
nikolas12
Ανοιγω ενα νεο topic για να σας ρωτησω ποιες γλωσσες μιλατε.Εγω μιλαω ελληνικα οπως ειναι φυσικο και παρα πολυ καλα γερμανικα αφου κανω 7 χρονια και στο διπλωμα fit 2 ειχα 79/80 πρωτος στο σχολειο και απο τους πρωτους σε ολη την Ελλαδα.Μιλαω και αγγλικα 5 χρονια και σε ενα μικρο διπλωμα της πλακας πηρα 15/15.
stef
Παραξενο τοπικ για να πω την αληθεια!
κατ αρχας μιλαω ελληνικα(λογικο... blink.gif ), αγγλικα εχω παρει LOWER MICHIGAN+CAMBRIDGE και παω για PROFICIENCY και γερμανικα δινω φετος zertifikat..επισης κι εγω στο fit 2 ειχα 79/80... smiley.gif
αγγλικα κανω 8 χρονια και γερμανικα 4... biggrin.gif
Xaroumenos loukoumas
Εγώ δε γράφω για να μη σας κομπλάρω tongue.gif

PS: Τι είναι το fit;
stef
QUOTE(Xaroumenos loukoumas @ Dec 30 2007, 13:36 ) *
Εγώ δε γράφω για να μη σας κομπλάρω tongue.gif

PS: Τι είναι το fit;

fit=διπλωμα στην γερμανικη γλωσσα (τωρα τι ακριβως διπλωμα και ποια η χρησιμοτητα μην ψαχνεις να βρεις.......) smiley.gif
center
Ελληνικά , Αγγλικά και πάω για Ισπανικά!!
smile.gif smile.gif
kostasvc15
Ιταλικα,Ισπανικα,Καλα Εβραικα,Λατινικα,Γιαπονεζικα,Μεξακανικα,Αρ
χαια Ελληνικα,Pascal,C++,Βραζιλιανικα,λιγα Αγγλικα,Τουρκικα,Ρωσσικα.








Εντιτ:Κατι ξεχασα 39.gif
leelo15
Ελληνικα (φςςςςς..), Αγγλικα (φςς..), Γερμανικα και Κορακιστικα

Κομε κοκακοτακολακοβαικονεκοτε??? tongue.gif
B for Basketball
QUOTE(leelo15 @ Dec 30 2007, 23:48 ) *
Κομε κοκακοτακολακοβαικονεκοτε??? tongue.gif

Κοναι κοκακοτακολακοβαικονουκομε!!!
nikolas12
Πως γινεται να μιλαει κανεις τοσες γλωσσες.Καλα και εγω μιλαω αρχαια.Τι ειναι c++;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;Εγω zertifikat δινω του χρονου και με το σχολειο θα δωσω σε λιγα χρονια lower cambridge και proficencie mishigan.
stef
QUOTE(hip-hop @ Dec 31 2007, 11:04 ) *
Πως γινεται να μιλαει κανεις τοσες γλωσσες.Καλα και εγω μιλαω αρχαια.Τι ειναι c++;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;Εγω zertifikat δινω του χρονου και με το σχολειο θα δωσω σε λιγα χρονια lower cambridge και proficencie mishigan.

με το σχολειο??? blink.gif
εγω ιδιαιτερα κανω και να δωσω φετος proficiency να τελειωνω...δεν αντεχω αλλο!!!! torture.gif
dizzy_fingers
QUOTE(hip-hop @ Dec 31 2007, 11:04 ) *
Πως γινεται να μιλαει κανεις τοσες γλωσσες.Καλα και εγω μιλαω αρχαια.Τι ειναι c++;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;Εγω zertifikat δινω του χρονου και με το σχολειο θα δωσω σε λιγα χρονια lower cambridge και proficencie mishigan.

Δεν είναι πολλές οι γλώσσες που αναφέρει ο KostasVC...όταν μεγαλώσεις θα δεις που κι εσύ θα ξέρεις τόσες (γνωρίζοντας την ηλικία σου, αν δεν τα έχεις καταφέρει μέχρι τα 20 σου να ξέρεις τις μισές...φοβάμαι ότι θα έχεις καθυστερήσει πάρα πολύ sad.gif ).
Εγώ από αυτές που ανέφερε, δε γνωρίζω μόνο μεξικάνικα αλλά είναι στις άμεσες προτεραιότητές μου να μάθω.


Η C++ είναι γλώσσα προγραμματισμού. Δηλαδή, γλώσσα με την οποία μιλάς στους υπολογιστές.
Ο Κώστας, για παράδειγμα, μπορεί να δώσει απευθείας εντολές σε ένα λάπτοπ προφορικά, χωρίς να γράψει τίποτα στο πληκτρολόγιο.
Απλά η προφορά της είναι λίγο δύσκολη 39.gif...
Pierce
η fortran να δεις ποσο δυσκολη ειναι στην προφορα.....(6 χρονια και ακομα στις καταληξεις με μπερδευει angry_red.gif )
spysta
λοιπον εγω μιλαω
@@ Ελληνικα 69.gif 69.gif
@@ Αγγλικα
@@ Γαλλικα
@@ λιγα Ιταλικα
@@ λιγα Ισπανικα
αυτα ....... και θελω να ξεκινησω Κινεζικα ..αλλα πρωτα να παρω το Τοιφελ γιατι βαριεμαι ολα μαζι smiley.gif smiley.gif
ts0ks99!!!!!!!!:D
egw milaw agglika,ispanika,italika,kinezika,rwssika,suaxili,zoulou,indianika(siou mono),aztekika,tailandezika
kai liga ellinika tongue.gif
stef
QUOTE(ts0ks99!!!!! @ Dec 31 2007, 21:15 ) *
egw milaw agglika,ispanika,italika,kinezika,rwssika,suaxili,zoulou,indianika(siou mono),aztekika,tailandezika
kai liga ellinika tongue.gif

ποτε γυριζουμε πλευρο, πριν ή μετα τα ινδιανικα???? blink.gif blink.gif

smiley.gif
Air Kef
MΟΝΟ ΑΓΓΛΙΚΑ ΡΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ!

Μου εχουν μεταδωσει την αλαζονια τους που αρνουμαι να μαθω αλλη γλωσσα. tongue.gif
kostasvc15
QUOTE(Air Kef @ Dec 31 2007, 19:31 ) *
MΟΝΟ ΑΓΓΛΙΚΑ ΡΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ!

Μου εχουν μεταδωσει την αλαζονια τους που αρνουμαι να μαθω αλλη γλωσσα. tongue.gif

Σωστοοοος....αλλα και οι Ιταλοι δε πανε πισω...
Εντι:Βασικα μπορει να ξερουν μερικοι αγγλικα αλλα σε αγγλο ιταλικα θα μιλησουν...
Igor
Eλληνικα, Αγγλικα (με proficiency), Γερμανικα (με zertifikat), Ισπανικα (λιγο),
Ginobili
Αγγλικά και Ιταλικά
k_sal_15
Εκτός από τα άπταιστα ελληνικά μου μιλάω αγγλικά(με ΑLCE και ECPE) και λίγα ιταλικά λόγω καταγωγής(ο ξάδερφος της θείας της αδερφής της μάνας μου είναι ιταλός...). Έκανα και στο γυμνάσιο Γαλλικά αλλά δεν έμαθα ούτε λέξη sad.gif
sihainas
Μη νομίζεις κι εγώ φίλτατε k_sal που έκαναν 2 χρόνια και έχω πάρει Α1-Α3 δεν έχω ιδέα από Γαλλικά... Άμα τη γλώσσα δεν την εξασκείς όσα πτυχία κι αν έχεις θα τα ξεχάσεις... ενώ Αγγλικά που χρησιμοποιούμε οι περισσότεροι σχεδόν καθημερινά...μια χαρά τα θυμόμαστε
k_sal_15
Συμφωνώ απόλυτα αλλά στη δική μου περίπτωση ούτε κατά τη διάρκεια των μαθημάτων ήξερα Γαλλικά, απλά πήγαινα... Το ίδιο έκαναν και οι περισσότεροι συμμαθητές μου. Σε αυτό βοηθούσε και ότι κάθε χρονιά μας τύχαιναν καθηγήτριες "περίπτωση"! Οι περισσότεροι αν όχι όλοι με 20 το βγάζαμε το μάθημα!
man10
Εγω μιλαω Αγγλικα και Γερμανικα... tongue.gif
Air Kef
Παντως, σε θεμα αλαζονιας και κοντρας ισως οι Γαλλοι ειναι χειρότεροι απο τους Αγγλους,μιας και γνωρίζουν την Αγγλική,ωστόσο δν την μιλούν εκτός τρομερού ενδεχομένου.

Ενω οι Αγγλοι,αν καταδεχτούν να μαθουν αλλη γλώσσα δν ντρεπονται. 19.gif
Keyser_Soze
Yo hablo Ingles y Espanol icon_headbang.gif
center
QUOTE(Air Kef @ Jan 1 2008, 21:19 ) *
Παντως, σε θεμα αλαζονιας και κοντρας ισως οι Γαλλοι ειναι χειρότεροι απο τους Αγγλους,μιας και γνωρίζουν την Αγγλική,ωστόσο δν την μιλούν εκτός τρομερού ενδεχομένου.

Ενω οι Αγγλοι,αν καταδεχτούν να μαθουν αλλη γλώσσα δν ντρεπονται. 19.gif

Όντως έτσι είναι...
Είχαν έρθει κάποτε ένα ζευγάρι Γάλλων στο εστιατόριο που δουλεύω..Επειδή δεν ξέρω Γαλλικά τους μιλούσα στα αγγλικά και αυτοί οι γελοίοι μου απαντούσαν στα γαλλικά.... 68.gif
αεκτζού
Αγγλικά
Γαλλικά
Γερμανικά
Ιαπωνικά
lagiator
Ελληνικά (παράξενο; ) Αρκετά καλά Αγγλικά (ιδικά αν έχω και το λεξικό ανοιχτό tongue.gif ) και λίγα Γαλλικά από το σχολείο..
nikolas12
[quote name='lagiator' date='Apr 20 2008, 13:05 ' post='189570']
Ελληνικά (παράξενο; ) ιδικά

Ναι πολυ παραξενο ειναι οτι το εεεεεεεεεειδικα το χεις σκοτωσει και στο φορουμ μας.
George_12ISL
Εγώ Αγγλικά (Proficiency level), Βουλγαρικά, Ιταλικά (μέτριο επίπεδο), Σερβικά (μέτριο επίπεδο).
nikolas12
QUOTE(George_12ISL @ Apr 21 2008, 14:54 ) *
Εγώ Αγγλικά (Proficiency level), Βουλγαρικά, Ιταλικά (μέτριο επίπεδο), Σερβικά (μέτριο επίπεδο).


Βαλκανικης φιλοσοφιας εισαι;
George_12ISL
Όχι, απλά αν δεν ξέρεις τη γλώσσα πως θα βγάλεις Πανεπιστήμιο;
Κάτι άλλο... Όταν μιλάνε μεταξύ τους Σέρβοι και Βούλγαροι, διερμηνέα δεν χρειάζονται!
Xaroumenos loukoumas
Αγγλικά (Proficiency x2)
Γαλλικά (Sorbonne II)
Γερμανικά (C1, κάνω μαθήματα για C2)

Μετά λέω να πάω γιαπωνέζικα smile.gif
Gravedigger
QUOTE(Xaroumenos loukoumas @ May 19 2008, 16:37 ) *
Μετά λέω να πάω γιαπωνέζικα smile.gif

Ιδιαίτερα με τον admin? smile.gif
nikolas12
1.George καταλαβα.
2..Καλα συ ρε Λουκουμα στην αρχη του τοπικ ελεγες οτι αμα μας ελεγες τις γλωσσες που μιλας θα κομπλαραμε(δες το αν δε με πιστευεις!!!)
rchos
QUOTE
2..Καλα συ ρε Λουκουμα στην αρχη του τοπικ ελεγες οτι αμα μας ελεγες τις γλωσσες που μιλας θα κομπλαραμε(δες το αν δε με πιστευεις!!!)


βρε συ hip hop αυτο το emoticon tongue.gif δεν μπορεις να καταλαβεις τι σημαινει?
nikolas12
Ποοοοοοοοοοοοοοο δεν το ειχα δει.
Xaroumenos loukoumas
Είμαι κομπλεξικός μάλλον tongue.gif
nikolas12
Το βλεπω! biggrin.gif
Rondo
Μιλάω αγγλικά και λίγα Γαλλικά, όνειρό μου είναι να μάθω ισπανικά...
nikolas12
Να καλεσω τη νονα μου να σου τα μαθει απταιστα!
Rondo
QUOTE(hip-hop @ May 20 2008, 00:20 ) *
Να καλεσω τη νονα μου να σου τα μαθει απταιστα!

Πόσο χρονών είναι??? Πλάκα κάνω...
nikolas12
Αστο το χασες γυρω στα 30(ετων).
kotzito
Για να αναστησω λιγο το τοπικ.

Εγω μιλαω πολυ καλα Αγγλικα(επιπεδο proficiency)και ικανοποιητικα Γερμανικα(εκανα 5 χρονια,πηρα το πτυχιο φετος και σταματησα,αλλα εχω αρχισει ν ατα ξεχναω λιγο laugh.gif ).Eπισης εχω ξεκινησει λιγο Ισπανικα μεσω ιντερνετ,thanks NBAholic,και καποια στιγμη στο μελλον σκεφτομαι να ασχοληθω σοβαρα με αυτα.
spysta
QUOTE(kojito @ Feb 21 2009, 12:41 ) *
Για να αναστησω λιγο το τοπικ.

Εγω μιλαω πολυ καλα Αγγλικα(επιπεδο proficiency)και ικανοποιητικα Γερμανικα(εκανα 5 χρονια,πηρα το πτυχιο φετος και σταματησα,αλλα εχω αρχισει ν ατα ξεχναω λιγο laugh.gif ).Eπισης εχω ξεκινησει λιγο Ισπανικα μεσω ιντερνετ,thanks NBAholic,και καποια στιγμη στο μελλον σκεφτομαι να ασχοληθω σοβαρα με αυτα.

Τωρα που ξεμπερδεψα με το proficiency στα Αγγλικα σκεφτομαι να ξεκινησω καποια αλλη γλωσσα ετσι για το χαβαλε .. εχω ως το Α4 στα Γαλλικα και λεω μπας και κανω τιποτα Ισπανικα ή Ιταλικα(ξερω λιγακι) επειδη θα μου φανουν πιο ευκολα λογω της βασης των Γαλλικων ... ή τιποτα πιο ψαγμενο τυπου Ρωσσικα ή Κινεζικα .. ετσι για να περναει η ωρα.

Τι ειναι αυτο που ανεφερες μεσω Ιντερνετ ??Για πε για πε rolleyes.gif
kotzito
QUOTE(spysta @ Feb 22 2009, 07:16 ) *
Τι ειναι αυτο που ανεφερες μεσω Ιντερνετ ??Για πε για πε rolleyes.gif

http://www.studyspanish.com

Eιναι μια σελιδα η οποια προσφερει καποιες γνωσεις Ισπανικων.Δεν ειναι τιποτα σπουδαιο και ψαγμενο οσον αφορα αυτα που θα μαθεις,αλλα δινει την δυνατοτητα να μαθεις την προφορα,γραμματικη,λεξιλογιο κτλ για να μπορεις να μιλας τα βασικα Ισπανικα.Αν επιθυμεις βεβαιως να μελετησεις πιο πολυ την γλωσσα,σου δινει την επιλογη αν θες να παραγγειλεις μια σειρα cd εκμαθησης Ισπανικων.
rankin
Αυτό είναι ίσως το πιο άκυρο topic του φόρουμ, αλλά δεν μπορώ να μην μπω στο πειρασμό να σχολιάσω, πως μιλώ άριστα
- την γλώσσα του σώματος
- αρβανίτικα
και φυσικά, ως κάθε Έλλην οφείλει να πράττει,
-μιλώ εξαιρετικά την καθαρεύουσα και τα αρχαία ελληνικά
Έχω πάρει δε το βραβείο "Αδωνις Γεωργιάδης" σε διαγωνισμό αρχαίων ελληνικών, χρησιμοποιώντας την ευγενική Ιονική διάλεκτο (και όχι στην βάρβαρη Δωρική)
Magnus92
Σαμοθρακιτικα και κατι αλλες γλωσσες, δεν θυμαμαι...

tongue.gif
Nuntius
Ελληνικά, Αγγλικά, λίγα Γερμανικά, λίγα Γαλλικά, λίγα Ρώσικα, λίγα Αλβανικά, ελάχιστα Φινλανδικά, ελάχιστα Λιθουανικά και ελάχιστα Βάσκικα.

Αγγλικά έχω proficiency Michigan και Edexcel.
Γερμανικά κάνω στην σχολή μου και τα ψιλοσιχαίνομαι. Εύχομαι να είχα πάρει Ιταλικά αλλά τα θεωρούσα (ακόμα τα θεωρώ) πολύ εύκολα γλώσσα για να ξοδέψω πάνω της 6 εξάμηνα.
Γαλλικά έκανα στο Γυμνάσιο και ήμουν καλός. Τώρα δεν θυμάμαι πολλά και ως εκ τούτου δεν μπορώ να την "μιλήσω" αλλά μπορώ να την κατανοήσω.
Ρώσικα έκανα στην σχολή μου για 4 εξάμηνα. Στην αρχή ήμουν πολύ καλός, στα 2 τελευταία εξάμηνα δεν διάβαζα όμως. Δυστυχώς μας τα σταμάτησαν. Πάντως, τα βασικά τα λέω, καταλαβαίνω σε ένα ικανοποιητικό επίπεδο και επίσης έμαθα το Κυριλλικό αλφάβητο (χρησιμότατο για την δουλειά μου).
Αλβανικά έκανα στην σχολή μου για 4 μήνες. Ήμουν αρκετά καλός αλλά το πρόγραμμα κόπηκε. Ακόμα θυμάμαι αρκετά πράγματα και μπορώ να τα συνδυάσω με τις αρβανίτικες ρίζες μου.
Φινλανδικά κάτι λίγα μέσω τραγουδιών. Μπορώ να ανταλλάξω κάποιες κουβέντες με έναν άνθρωπο από Φινλανδία.
Λιθουανικά, όπως και τα Φινλανδικά, κάτι λίγα μέσω τραγουδιών. Μπορώ να πω τα βασικά (καλημέρα, τι κάνεις κλπ) και έχω και ένα μικρό λεξιλόγιο.
Βάσκικα κάτι λίγα μέσω τραγουδιών επίσης. Τα βασικά συν ένα περιορισμένο λεξιλόγιο.

Λατινικά και Αρχαία Ελληνικά δεν βάζω μιας και είναι νεκρές γλώσσες.
Myria
QUOTE(Nuntius @ Sep 23 2011, 16:54 ) *
Ελληνικά, Αγγλικά, λίγα Γερμανικά, λίγα Γαλλικά, λίγα Ρώσικα, λίγα Αλβανικά, ελάχιστα Φινλανδικά, ελάχιστα Λιθουανικά και ελάχιστα Βάσκικα.

Αγγλικά έχω proficiency Michigan και Edexcel.
Γερμανικά κάνω στην σχολή μου και τα ψιλοσιχαίνομαι. Εύχομαι να είχα πάρει Ιταλικά αλλά τα θεωρούσα (ακόμα τα θεωρώ) πολύ εύκολα γλώσσα για να ξοδέψω πάνω της 6 εξάμηνα.
Γαλλικά έκανα στο Γυμνάσιο και ήμουν καλός. Τώρα δεν θυμάμαι πολλά και ως εκ τούτου δεν μπορώ να την "μιλήσω" αλλά μπορώ να την κατανοήσω.
Ρώσικα έκανα στην σχολή μου για 4 εξάμηνα. Στην αρχή ήμουν πολύ καλός, στα 2 τελευταία εξάμηνα δεν διάβαζα όμως. Δυστυχώς μας τα σταμάτησαν. Πάντως, τα βασικά τα λέω, καταλαβαίνω σε ένα ικανοποιητικό επίπεδο και επίσης έμαθα το Κυριλλικό αλφάβητο (χρησιμότατο για την δουλειά μου).
Αλβανικά έκανα στην σχολή μου για 4 μήνες. Ήμουν αρκετά καλός αλλά το πρόγραμμα κόπηκε. Ακόμα θυμάμαι αρκετά πράγματα και μπορώ να τα συνδυάσω με τις αρβανίτικες ρίζες μου.
Φινλανδικά κάτι λίγα μέσω τραγουδιών. Μπορώ να ανταλλάξω κάποιες κουβέντες με έναν άνθρωπο από Φινλανδία.
Λιθουανικά, όπως και τα Φινλανδικά, κάτι λίγα μέσω τραγουδιών. Μπορώ να πω τα βασικά (καλημέρα, τι κάνεις κλπ) και έχω και ένα μικρό λεξιλόγιο.
Βάσκικα κάτι λίγα μέσω τραγουδιών επίσης. Τα βασικά συν ένα περιορισμένο λεξιλόγιο.

Λατινικά και Αρχαία Ελληνικά δεν βάζω μιας και είναι νεκρές γλώσσες.


Eurovision να κατσεις να δεις εσυ φετος..Αρκει να μην κατεβουν με αγγλικο στιχο και θα μαθεις καμια 20αρια ακομα...
QUOTE
Αυτό είναι ίσως το πιο άκυρο topic του φόρουμ, αλλά δεν μπορώ να μην μπω στο πειρασμό να σχολιάσω, πως μιλώ άριστα
- την γλώσσα του σώματος
- αρβανίτικα
και φυσικά, ως κάθε Έλλην οφείλει να πράττει,
-μιλώ εξαιρετικά την καθαρεύουσα και τα αρχαία ελληνικά
Έχω πάρει δε το βραβείο "Αδωνις Γεωργιάδης" σε διαγωνισμό αρχαίων ελληνικών, χρησιμοποιώντας την ευγενική Ιονική διάλεκτο (και όχι στην βάρβαρη Δωρική)


77.gif
Γλωσσα του σωματος 69.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.